"Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснаманы бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2017 жылғы 24 қарашадағы № 186 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 желтоқсанда № 16109 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2018 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 262) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснаманы бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6334 болып тіркелген, 2010 жылғы 11 тамыздағы № 326-327 (26170) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснамада:
9-тармақтың бірінші және екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін өзектендіруді күнтізбелік жылғы 1 қаңтардағы және 1 шілдедегі жағдай бойынша жүргізеді. ЭӘШБЕА БҚ-ға деректерді бұдан әрі ауыстыру және тиісті түзетулерді енгізу мақсатында дәптерлерді пайдаланумен күнтізбелік жылғы желтоқсанның 1-нен 31-не дейін және маусымның 1-нен 30-на дейінгі кезеңде аулаларды толық аралау және халыққа, сондай-ақ ШФҚ басшыларына пікіртерім жүргізу арқылы әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін өзектендіру жүргізіледі.
Әр шаруашылық бойынша есепке алу ақпараттарының өзгеруі туралы мәліметтерді азаматтар және ШФҚ басшылары, сондай-ақ жергілікті атқарушы органға жүгінуі кезінде қажеттілігіне қарай жазбаша түрде (өтініш берілген күнді көрсетумен еркін түрде) өз бетінше ұсынады. Кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері немесе жергілікті атқарушы органның мамандары мұндай өтініш түскен кезде осы Әдіснаманың 2-1-қосымшасына сәйкес Журналда міндетті тіркеумен көрсетілген мәліметтерді ЭӘШБЕА БҚ-ға енгізулері қажет.";

О внесении изменений и дополнения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 "Об утверждении Статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей"
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 24 ноября 2017 года № 186. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2017 года № 16109
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2018
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и подпунктом 262) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 "Об утверждении Статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6334, опубликован 28 июля 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 196 (26257) следующие изменения и дополнение:
в Статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей, утвержденной указанным приказом:
части первую и вторую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"9. Акимы поселков, сел, сельских округов производят актуализацию данных похозяйственного учета по состоянию на 1 января и на 1 июля календарного года. Актуализация данных похозяйственного учета производится путем полного обхода дворов и опроса населения, а также руководителей КФХ в период с 1 по 31 декабря и с 1 июня по 30 июня календарного года с использованием тетрадей с целью дальнейшего переноса данных в ПО ЭПХУ и внесения соответствующих корректировок.
Сведения об изменении информации похозяйственного учета граждане и руководители КФХ также представляют самостоятельно в письменном виде (в произвольной форме с указанием даты обращения) по мере необходимости, при обращении в местный исполнительный орган. Акимам поселков, сел, сельских округов или специалистам местного исполнительного органа следует вносить указанные сведения в ПО ЭПХУ при поступлении такого обращения с обязательной фиксацией в Журнале обращений по уточнению данных похозяйственного учета согласно приложению 2-1 к настоящей Методологии.";

11, 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Ірі елді мекендерде кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі немесе жергілікті атқарушы органның маманының барлық үй шаруашылықтарын және ШФҚ-ны 30-31 күнтізбелік күн ішінде (күнтізбелік жылғы желтоқсанның 1-нен 31-не дейін және маусымның 1-нен 30-на дейін) жеке аралап және осы мерзімде әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін өзектілендіруді жүзеге асыру мүмкіндігі болмағанда кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі оған көмекке жергілікті атқарушы органның басқа мамандарын қосымша тартады. Осы мақсатта жергілікті атқарушы органның маманы елді мекендердің және ШФҚ-ның тізімдерін нақтылағаннан кейін, оларды жекелеген шекті учаскелерге бөледі, бұл учаскелерді жұмысқа тартылған мамандар арасында бөледі және бұл тізімді кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкіміне бекітуге ұсынады. Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі өзінің шешімінде жұмысқа тартылған мамандар тізімін бекітеді, мұнда осы жұмыстың кімге және қандай елді мекендерде, қандай көшелерде (ірі елді мекендерде) жүргізу тапсырылатындығы көрсетіледі. Жұмысқа тартылған мамандардың барлық жұмысына кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімі басшылық жасайды. Тіркеу жазбаларын толтыру, тексеру және нақтылау үшін әкімдер дәптерлерді тартылған мамандарға береді. Әкім әр маманнан толтырылған дәптерлерді, бұл ретте жазбалардың ресімделу дұрыстығын, енгізілген нақтылаулардың айқындылығын және негізділігін бақылай отырып қабылдайды.
12. Статистика органдарына әр шаруашылық бойынша есепке алу жөніндегі біріктірілген мынадай деректерді ұсыну:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2017 жылғы 6 қарашадағы № 157 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16000 болып тіркелген, "Үй шаруашылықтарындағы мал мен құстың, ауылшаруашылық техникасының және құрылыстардың нақты бары туралы мәліметтер" коды 131106220, индексі 7-ж (халық) – кезеңділігі жартыжылдық (бұдан әрі – 7-ж статистикалық нысан) және "Үй шаруашылықтарында пайдаланатын жердің бары туралы мәліметтер" коды 131112221, индексі 7-р (халық) – кезеңділігі жылдық (бұдан әрі – 7-р статистикалық нысан), "Шаруа немесе фермер қожалықтарындағы мал мен құстың, ауыл шаруашылығы техникасының және құрылыстардың нақты бары туралы мәліметтер" коды 131106217, индексі 6-ж (фермер) – кезеңділігі жартыжылдық (бұдан әрі – 6-ж статистикалық нысан), "Шаруа немесе фермер қожалықтарында жер алқаптарының және егістік алаңдарының болуы туралы мәліметтер" коды 131112218, индексі 6-р (фермер) – кезеңділігі жылдық (бұдан әрі – 6-р статистикалық нысан) жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарында белгіленген нысан бойынша және мерзімдерде қағаз жеткізгіште;

пункты 11, 12 изложить в следующей редакции:
"11. В крупных населенных пунктах при отсутствии возможности личного посещения всех домашних хозяйств и КФХ акимом поселка, села, сельского округа или специалистом местного исполнительного органа в течение 30-31 календарного дня (с 1 по 31 декабря и с 1 июня по 30 июня календарного года) и проведения в этот срок актуализации данных похозяйственного учета, аким поселка, села, сельского округа дополнительно привлекает других специалистов местного исполнительного органа. В этих целях специалист местного исполнительного органа после уточнения списков населенных пунктов и КФХ разбивает его на отдельные ограниченные участки, распределяет эти участки между привлекаемыми к работе специалистами и представляет этот список на утверждение акиму поселка, села, сельского округа. В своем решении аким поселка, села, сельского округа утверждает список привлекаемых к работе специалистов, где указывается кому и в каких населенных пунктах, на каких улицах (в крупных населенных пунктах) поручается провести эту работу. Всей работой привлеченных специалистов руководит аким поселка, села, сельского округа. Тетради выдаются акимом привлеченным специалистам для заполнения, проверки и уточнения регистрационных записей. Аким принимает от каждого специалиста заполненные тетради, контролируя при этом правильность оформления записей, четкость и обоснованность внесенных уточнений.
12. Представление агрегированных данных в органы статистики по похозяйственному учету осуществляется:
1) на бумажных носителях по форме и в сроки, установленные в статистических формах общегосударственных статистических наблюдений: "Сведения о наличии скота и птицы, сельскохозяйственной техники и построек в домашних хозяйствах", код 131106220, индекс – 7-ж (население), периодичность полугодовая (далее – статистическая форма 7-ж); "Сведения о наличии земельных угодий в домашних хозяйствах", код 131112221, индекс – 7-р (население), периодичность годовая (далее – статистическая форма 7-р); "Сведения о наличии скота и птицы, сельскохозяйственной техники и построек в крестьянских или фермерских хозяйствах", код 131106217, индекс – 6-ж (фермер), периодичность полугодовая (далее – статистическая форма 6-ж); "Сведения о наличии земельных угодий и посевных площадях в крестьянских или фермерских хозяйствах", код 131112218, индекс – 6-р (фермер), периодичность годовая, (далее – статистическая форма 6-р), утвержденных приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 6 ноября 2017 года № 157, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16000;

2) электронды түрде (электронды жеткізгіштерде) үй шаруашылықтары және ШФҚ бөлінісінде 6-ж, 6-р, 7-ж, 7-р статистикалық нысандарында белгіленген мерзімдерде жүзеге асырылады.";
23-тармақтың жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мал саны туралы нақты деректер алу мақсатында әр шаруашылық бойынша есепке алу деректеріне нақтылауды жүргізетін адамдар күнтізбелік жылғы желтоқсанның 1-нен 31-не дейін және маусымның 1-нен 30-на дейінгі кезеңде оларға тапсырылған учаскедегі барлық шаруашылықтарды ерекшелеусіз, осы шаруашылықтарда малдың бар не жоқ екендігіне қарамастан аралап шығады және бұл ретте көрші учаскемен (елді мекенмен) шектелетін аулалардың қалып қоймауына ерекше назар аударылады.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 2-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық тіркелімдер және жіктелімдер басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Ж.Н. Көшкімбаев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов

2) в электронном виде (на электронных носителях) в разрезе домашних хозяйств и КФХ в сроки, установленные в статистических формах 6-ж, 6-р, 7-ж, 7-р.";
часть седьмую пункта 23 изложить в следующей редакции:
"В целях получения точных данных о численности скота лица, проводящие уточнение данных похозяйственного учета, обходят в период с 1 по 31 декабря и с 1 по 30 июня календарного года все без исключения домашние хозяйства на порученном им участке независимо от того, есть ли в этих домашних хозяйствах скот или нет, обратив при этом особое внимание на то, чтобы не были пропущены дворы на границах с соседним участком (населенным пунктом).";
дополнить приложением 2-1 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Управлению статистических регистров и классификаций совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Кошкимбаев Ж.Н.).
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________А. Мырзахметов