Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 29 қарашадағы № 230 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 26 желтоқсанда № 16120 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қолма-қол ақшамен жұмыс жүргізу басқармасы (Әбішева Т.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2), 3) тармақшаларында және осы қаулының 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік болып тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 29 қарашадағы
№ 230 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидалары

Об утверждении Правил определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 230. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2017 года № 16120.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", в целях совершенствования порядка определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан по перечню согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Управлению по работе с наличными деньгами (Абишева Т.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 ноября 2017 года № 230
Правила
определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының (бұдан әрі – Ұлттық Банк филиалдары), екінші деңгейдегі банктердің және Ұлттық пошта операторының және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – уәкілетті банктер) бағалы металдардан жасалған монеталардан басқа, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау қызметін жүзеге асырған жағдайда Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау жөніндегі операцияларды және түпнұсқалығы мен төлемділігі айқындалғаннан кейін олармен жекелеген операцияларды жүргізу тәртібін белгілейді.
2-тарау. Заңды төлем құралының күші бар Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау
3. Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының (бұдан әрі – банкноттар мен монеталар) төлемділігі олардың Қазақстан Республикасында заңды төлем құралы ретінде пайдаланылу қабілеті болып табылады.
4. Төлем банкноттарына заңды төлем құралы ретінде күшін жоймаған, айналыстан алынбаған және айналыстан алынатын, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) белгілеген банкнот көлемдерінің 70%-нан (жетпіс пайыздан) кем емес, олардың номиналын білдіретін белгілерін (жазбаша немесе сандық) сақтаған және елеусіз зақымдары бар (егер олар банкноттардың түпнұсқалығын анықтауға кедергі келтірмесе), оның ішінде тозған түпнұсқа банкноттар жатады.
5. Төлем монеталарына заңды төлем құралы болып табылатын, айналыстан алынбаған және айналыстан алынатын, бүліну сипатына қарамастан аверсінде (бет жағында), реверсінде (сырт жағында) немесе гуртында (қырында), сондай-ақ биколорлыққа жататын монеталардың (түрлі металдардан дайындалған екі және одан көп құрамдас бөліктерден тұратын монета) екі бөлігінде жазбаша және (немесе) цифрлық белгілерін сақтап қалған түпнұсқалық монеталар, оның ішінде ақаулы (зақымданған) монеталар жатады.
6. Ұлттық Банк айналысқа шығарған және қолдан жасалмаған банкноттар мен монеталар тұпнұсқа банкноттар және монеталар болып табылады.
7. Төлем банкноттары мынадай болып бөлінеді:
1) айналысқа жарамды;
2) тозығы жеткен,

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
2. Правила устанавливают порядок совершения операций по определению платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, кроме монет, изготовленных из драгоценных металлов, и отдельных операций с ними после определения подлинности и платежности филиалами Национального Банка Республики Казахстан (далее – филиалы Национального Банка), банками второго уровня, Национальным оператором почты и организациями, осуществляющими операции по инкассации банкнот, монет и ценностей (далее – уполномоченные банки), в случае осуществления деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей.
Глава 2. Определение платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, имеющих силу законного средства платежа
3. Платежностью банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан (далее – банкноты и монеты) является их способность выступать в качестве законного платежного средства в Республике Казахстан.
4. К платежным банкнотам относятся подлинные банкноты, не утратившие силу законного платежного средства, не изъятые из обращения и изымаемые из обращения, сохранившие не менее 70% (семидесяти процентов) от установленных Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) размеров банкнот, и знаки (письменные или цифровые), обозначающие их номинал и имеющие незначительные повреждения (если они не препятствуют определению подлинности банкнот), в том числе ветхие.
5. К платежным монетам относятся подлинные монеты, в том числе дефектные (поврежденные), являющиеся законным платежным средством, не изъятые из обращения и изымаемые из обращения, сохранившие независимо от характера повреждений письменные и (или) цифровые знаки на аверсе (лицевой стороне), реверсе (оборотной стороне) или гурте (боковой поверхности), а также обе части монет, относящихся к биколорным (монета, состоящая из двух и более составных частей, изготовленных из разных металлов).
6. Подлинными банкнотами и монетами являются банкноты и монеты, введенные в обращение Национальным Банком и не являющиеся поддельными.
7. Платежные банкноты подразделяются на:
1) годные к обращению;
2) ветхие;

3) айналыстан алынатын.
8. Төлем монеталары мынадай болып бөлінеді:
1) айналысқа жарамды;
2) ақаулы (зақымданған);
3) айналыстан алынатын.
9. Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген ақаулары жоқ банкноттар және Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген ақаулары жоқ монеталар айналысқа жарамды банкноттар мен монеталар болып табылады.
Айналысқа жарамды банкноттар мен монеталар эмиссиялық ораудағы банкноттар мен монеталар және айналыстағы банкноттар мен монеталар деп бөлінеді.
Жыртылған жерлері бар, банкнот өлшемінің бір бөлігін жоғалтпаған, есептеу-сұрыптау машинкаларында сұрыпталған банкноттар жарамды банкноттарға жатады.
10. Мынадай ақаулары бар:
1) бояғыш заттар төгілген, оның ішінде жайылып кеткен бояулармен жазылған жазбалары бар;
2) бөгде жазбалары бар, оның ішінде:
ультракүлгін жарық түсірген кезде көрінетін, арнайы химиялық ұнтақпен өңделген;
машинамен оқылатын белгілерді көрсетпейтін;
3) жыртылған, желімденген немесе желімденбеген бөліктері сөзсіз бір банкноттікі болып табылатын және бірге Ұлттық Банк белгілеген банкнот өлшемінің кемінде 70% (жетпіс пайызын) құрайтын банкноттар;
4) бұрышынан немесе шетінен өлшемінің 1% (бір пайызынан) астамын жоғалтқан, бұл ретте Ұлттық Банк белгілеген банкнот өлшемінің кемінде 70% (жетпіс пайызын) сақтап қалған;
5) түссіз жабысқақ лентамен желімденген жыртығы бар;
6) банкноттағы тесіктердің болуы оны айналыстан шығару үшін тесілгенін білдіретін жағдайларды қоспағанда, диаметрі 3 (үш) және одан астам миллиметр болатын ойықтары, тесіктері және жыртықтары бар;
7) банкнот бейнесінің жоғалуына әкеп соқтырған сырылу белгілері бар;
8) от шалған және күйген, бірақ бұл ретте Ұлттық Банк белгілеген банкнот көлемінен кемінде 70% (жетпіс пайызынан) сақтап қалған;
9) банкнот бейнесінің және ашықтығының төмендеуіне әкеп соқтырған, бет және (немесе) сырт жақтары кірлеген банкноттар тозған банкноттар болып табылады. Кірлеу дегеніміз шаңның, кірдің, майдың және басқа да ластағыш заттардың болуы салдарынан банкнот бетінің қараюымен сипатталатын банкноттардың жай-күйі;
10) үлбіреу және қағаздың қаттылығын жоғалту белгілері бар банкноттар тозған банкноттар болып табылады.
11. Ақаулы (зақымданған) монеталарға мынадай зақымдары бар:
1) жаншылған, тесілген, майысқан, кетік, сынған, сырылған (механикалық өңдеуге (бедерлеуге) ұшыраған монеталарды қоспағанда);
2) қышқылға күйдіріліп, қандай да бір металдар қосылған;
3) жоғары температураның әсерінен зақымдалған;
4) бастапқы түсін өзгерткен, бірақ аверсінде (бет жағында), реверсінде (сырт жағында) немесе гуртында (қырында) жазбаша және (немесе) цифрлық белгілерін сақтаған монеталар жатады.

3) изымаемые из обращения.
8. Платежные монеты подразделяются на:
1) годные к обращению;
2) дефектные (поврежденные);
3) изымаемые из обращения.
9. Годными к обращению банкнотами и монетами являются банкноты, не имеющие повреждений, указанных в пункте 10 Правил, и монеты, не имеющие повреждений, указанных в пункте 11 Правил.
Годные к обращению банкноты и монеты подразделяются на банкноты и монеты в эмиссионной упаковке и на банкноты и монеты, находящиеся в обращении.
Отсортированные на счетно-сортировальных машинках банкноты, имеющие надрывы, не сопровождающиеся утратой части площади банкноты, относятся к годным банкнотам.
10. Ветхими банкнотами являются банкноты, имеющие следующие повреждения:
1) залитые красящими веществами, в том числе имеющие надписи, нанесенные растекающимися красками;
2) имеющие посторонние надписи, в том числе:
обработанные специальным химическим порошком, которые видны при ультрафиолетовом свете;
перекрывающие машиночитаемые признаки;
3) разорванные банкноты, склеенные или несклеенные части которых бесспорно принадлежат одной и той же банкноте и вместе составляют площадь не менее 70% (семидесяти процентов) от установленного Национальным Банком размера банкноты;
4) утратившие от угла или края более 1% (одного процента) площади, но при этом сохранившие не менее 70% (семидесяти процентов) от установленного Национальным Банком размера банкноты;
5) имеющие надрывы, склеенные прозрачной липкой лентой;
6) имеющие отверстия, проколы и дыры от 3 (трех) и более миллиметров в диаметре, за исключением случаев, когда наличие проколов на банкноте свидетельствует о ее погашении;
7) имеющие потертости, которые привели к утрате изображения банкноты;
8) обожженные и прожженные, но при этом сохранившие не менее 70% (семидесяти процентов) от установленного Национальным Банком размера банкноты;
9) имеющие загрязнение поверхности лицевой и (или) оборотной сторон, которые привели к снижению изображения и яркости банкноты. Под загрязнением подразумевается состояние банкнот, которое характеризуется потемнением поверхности банкноты вследствие наличия пыли, грязи, масел и других загрязняющих веществ;
10) имеющие разрыхление и потерявшие жесткость бумаги.
11. Дефектными (поврежденными) монетами являются монеты, имеющие следующие повреждения:
1) сплющенные, продырявленные, погнутые, надпиленные, ломаные, потертые (кроме монет, подвергнутых механической обработке (рифлению);
2) травленные в кислоте, с напоем каких-либо металлов;
3) поврежденные при воздействии высокой температуры;
4) изменившие свой первоначальный цвет, но сохранившие письменные и (или) цифровые знаки на аверсе (лицевой стороне), реверсе (оборотной стороне) или гурте (боковой поверхности).

12. Уәкілетті банктерге келіп түскен төлемге арналған тозған банкноттар, ақуалы (зақымданған) монеталар сұрыпталады, айналысқа жіберілмейді, Ұлттық Банктің филиалдарына беріледі және айналысқа жарамды банкноттар мен монеталарға айырбасталады.
13. Заңды төлем құралы болып табылатын және жаңа үлгідегі банкноттармен және монеталармен қатар айналыста болатын ескі үлгідегі банкноттар мен монеталар айналыстан алынатын банкноттар мен монеталар болып табылады.
14. Қазақстан Республикасының аумағындағы төлем банкноттары мен монеталары (тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) монеталарды қоспағанда) барлық төлем түрлері мен ақша аударымдары үшін қабылданады.
15. Уәкілетті банктер тозған төлем банкноттары мен ақаулы (зақымданған) монеталарды барлық төлем түрлері мен ақша аударымдары үшін шектеусіз қабылдайды.
3-тарау. Қазақстан Республикасындағы заңды төлем құралы болып табылмайтын банкноттар мен монеталар
16. Заңды төлем құралы болып табылмайтын банкноттар мен монеталарға:
1) заңды төлем құралы күшін жойған банкноттар мен монеталар;
2) қолдан жасалған банкноттар мен монеталар;
3) төлеуге жарамсыз банкноттар мен монеталар;
4) ақаулы банкноттар мен монеталар жатады.
17. Айналыстан алынған, сондай-ақ жарамсыз ету үшін тесілген банкноттар мен бедерленген монеталар заңды төлем құралы күшін жойған банкноттар мен монеталар болып табылады.
18. Ұлттық Банктің айналыстан алу туралы шешімінің негізінде заңды төлем құралы болуын тоқтатқан ескі үлгідегі банкноттар мен монеталар айналыстан алынған банкноттар мен монеталар болып табылады.
19. Арнайы механикалық өңдеуге ұшыраған (тесілген) банкноттар жарамсыз ету үшін тесілген банкноттар болып табылады.
Ұлттық Банк жарамсыз ету үшін тесу белгілерінің сипаттамасын уәкілетті банктерге жібереді.
20. Арнайы механикалық өңдеуге (бедерлеуге) ұшыраған монеталар бедерленген монеталар болып табылады.
Ұлттық Банк бедерлеу белгілерінің сипаттамасын уәкілетті банктерге жеткізеді.
21. Қайта жасалған банкноттар, сондай-ақ қолдан жасалған белгілері бар банкноттар мен монеталар қолдан жасалған банкноттар мен монеталар болып табылады. Банкноттар мен монеталардың қолдан жасалғанының анық белгісіне Қағидалардың 22 және 23-тармақтарында көрсетілген белгілер жатады.
22. Ұлттық Банк айналысқа шығарған, бірақ банкноттың номиналын өзгертетін жапсырмасы бар, сурет салынған немесе мәтін немесе сандар басылған банкноттар қайта жасалған банкноттар болып табылады. Қайта жасалған банкноттың сыртқы түрі басқа номиналдағы түпнұсқалық банкноттың түріне ұқсас.
23. Қолдан жасалған белгілері бар банкноттар мен монеталарға түпнұсқама болып табылмайтын және кез келген тәсілмен түпнұсқалық банкноттар мен монеталардың сыртқы түріне ұқсас етіп көрсететін банкноттар мен монеталар, сондай-ақ бір фрагменті жалған болып табылатын бірнеше фрагменттен тұратын банкноттар жатады.

12. Поступившие в уполномоченные банки платежные ветхие банкноты, дефектные (поврежденные) монеты отсортировываются, в обращение не выпускаются, передаются в филиалы Национального Банка и обмениваются на банкноты и монеты, годные к обращению.
13. Изымаемыми из обращения банкнотами и монетами являются банкноты и монеты старого образца, являющиеся законным платежным средством и находящиеся в параллельном обращении с банкнотами и монетами нового образца.
14. Платежные банкноты и монеты (кроме ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет) на территории Республики Казахстан принимаются для всех видов платежей и переводов денег.
15. Платежные ветхие банкноты и дефектные (поврежденные) монеты принимаются уполномоченными банками для всех видов платежей и переводов денег без ограничений.
Глава 3. Банкноты и монеты, не являющиеся законным платежным средством в Республике Казахстан
16. К банкнотам и монетам, не являющимися законным платежным средством относятся:
1) банкноты и монеты, утратившие силу законного платежного средства;
2) поддельные банкноты и монеты;
3) неплатежные банкноты и монеты;
4) бракованные банкноты и монеты.
17. Банкнотами и монетами, утратившими силу законного платежного средства, являются банкноты и монеты, изъятые из обращения, а также погашенные банкноты и рифленые монеты.
18. Изъятыми из обращения банкнотами и монетами являются банкноты и монеты старого образца, переставшие быть законным платежным средством на основании решения Национального Банка об изъятии из обращения.
19. Погашенными банкнотами являются банкноты, подвергнутые специальной механической обработке (прокалыванию).
Характеристика признаков погашения доводится Национальным Банком до уполномоченных банков.
20. Рифлеными монетами являются монеты, подвергнутые специальной механической обработке (рифлению).
Характеристика признаков рифления доводится Национальным Банком до уполномоченных банков.
21. Поддельными банкнотами и монетами являются переделанные банкноты, а также банкноты и монеты, имеющие признаки подделки. К явным признакам подделки банкнот и монет относятся признаки, указанные в пунктах 22 и 23 Правил.
22. Переделанными банкнотами являются банкноты, введенные в обращение Национальным Банком, но имеющие наклейки, надрисованные или напечатанные текст или цифры, изменяющие номинал банкнот. Внешний вид переделанной банкноты сходен с видом подлинной банкноты другого номинала.
23. К банкнотам и монетам, имеющим признаки подделки, относятся банкноты и монеты, не являющиеся подлинными и любым способом воспроизводящие внешний вид подлинных банкнот и монет, а также банкноты, состоящие из нескольких фрагментов, один из которых является поддельным.

24. Қолдан жасалған банкноттар мен монеталар айырбасталуға, клиентке қайтарылуға жатпайды және Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына берілуге тиіс.
25. Ұлттық Банк белгілеген мөлшердің 50% (елу) және одан да көп пайызынан айырылған банкноттар, "ҮЛГІ", "ОБРАЗЕЦ", "SPECIMEN", "МУЛЯЖ" деген жазуы бар банкноттар, сондай-ақ түпнұсқалық банкноттардың фрагменті бар және желімнің және (немесе) жабысқақ таспаның іздері бар кесілген банкноттар төлемге жарамсыз болып табылады.
26. Аверсте (бет жағында), реверсте (сырт жағында) немесе гуртында (қырында) жазба және (немесе) цифрлық белгілері сақталмаған, сондай-ақ "МУЛЯЖ" жазуы бар монеталар төлемге жарамсыз болып табылады.
27. Дайындау кезінде техникалық талаптардан көзге түсерліктей ауытқу (өлшемінің сәйкес келмеуі, жыртықтар, нөмірленуінің сәйкес келмеуі, графикалық суреттің (бір және одан да көп) болмауы, түзетулер болуы, бояулардың араласып кетуі, бедердің араласып кетуі және (немесе) көмескіленіп көрінуі) жіберілген банкноттар мен монеталар ақауы бар банкноттар мен монеталар болып табылады. Банкноттар мен монеталар Ұлттық Банк сараптама жүргізгеннен кейін ақауы бар банкноттар мен монеталар болып табылады.
28. Заңды төлем құралы болып табылмайтын банкноттар мен монеталар төлемдер және ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін қабылдауға жатпайды.
4-тарау. Банкноттар мен монеталардың төлемділігін айқындау бойынша операцияларды және төлемділігі мен түпнұсқалығы айқындалғаннан кейін олармен жекелеген операцияларды жүзеге асыру
29. Күмәнді банкноттар мен монеталар Ұлттық Банк белгілеген банкнот көлемдерінің 50%-ынан (елу пайызынан) астамын сақтаған, бүлінген, банкноттардың түпнұсқалығын айқындауды қиындататын банкноттар және бүлінген, монеталардың түпнұсқалығын айқындауды қиындататын монеталар болып табылады.
30. Күмәнді банкноттар мен монеталарды уәкілетті банктер қабылдайды және олардың түпнұсқалығын және айырбастау мүмкіндігін айқындау үшін сараптамаға Ұлттық Банктің филиалдарына жібереді.
31. Сараптама түпнұсқа деп таныған банкноттар мен монеталар айналысқа жарамды банкноттар мен монеталарға айырбасталуы тиіс.
32. Ұлттық Банк филиалының, уәкілетті банктердің касса қызметкерлері бүлінген банкноттардың сақталған көлемін анықтаған кезде арнайы торларды (Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9-қосымшалар) пайдаланылады.
Бүлінген банкнот оның сериялық нөмірлері басылған беті көрінетіндей және сақталған шеттері тордың шектеріне дәл келетіндей етіп тиісті номиналға арналған торға орналастырылады. Егер банкноттың ешбір шеті толық сақталмаса, онда банкноттың ең аз зақымдалған екі шеті тордың төменгі және оң жақ шегімен беттестіріледі, бұл ретте оның бағытына мән берілмейді. Бүлінген банкноттың контуры айналдыра жиектеліп сызылады. Контурдың сызығы өткен торкөздер саны жинақталып қосылады да, екіге бөлінеді. Шыққан санға банкнотты жайып салған кезде жабылған торкөз саны қосылады. Шыққан нәтижеден бөлшек бөлігі алып тасталады. Егер алынған нәтиже тордың 140 (жүз қырық) немесе одан артық торкөзін құраса, банкнот айырбасталуға жатқызылады деп саналады.
Ұлттық Банк филиалының касса қызметкерлері бүлінген банкноттың алаңын айқындауға мүмкіндік беретін бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланады.

24. Поддельные банкноты и монеты не подлежат обмену, возврату клиенту и передаются в правоохранительные органы Республики Казахстан.
25. Неплатежными являются банкноты, утратившие 50% (пятьдесят) и более процентов от установленного Национальным Банком размера, банкноты, имеющие надпись "ҮЛГІ", "ОБРАЗЕЦ", "SPECIMEN", "МУЛЯЖ", а также банкноты, имеющие фрагменты подлинных банкнот и имеющие срезы со следами клея и (или) липкой ленты.
26. Неплатежными являются монеты, не сохранившие письменные и (или) цифровые знаки на аверсе (лицевой стороне), реверсе (оборотной стороне) или гурте (боковой поверхности), а также имеющие надпись "МУЛЯЖ".
27. Бракованными являются банкноты и монеты, при изготовлении которых допущено видимое отклонение от технических условий (несоответствие размера, надрывы, несоответствие нумерации, отсутствие графического изображения (одного и более), наличие помарок, совмещение красок, совмещение и (или) расплывчатое изображение чеканки). Банкноты и монеты признаются бракованными после проведения экспертизы Национального Банка.
28. Банкноты и монеты, не являющиеся законным платежным средством, не подлежат к приему для осуществления платежей и переводов денег.
Глава 4. Осуществление операций по определению платежности банкнот и монет и отдельных операций с ними после определения платежности и подлинности
29. Сомнительными банкнотами и монетами являются банкноты, сохранившие более 50% (пятидесяти процентов) площади установленных Национальным Банком размеров банкнот, имеющие повреждения, затрудняющие определение подлинности банкнот, и монеты, имеющие повреждения, искажения, затрудняющие определение подлинности монет.
30. Сомнительные банкноты и монеты принимаются уполномоченными банками и направляются на экспертизу в филиалы Национального Банка для определения подлинности и возможности обмена.
31. Банкноты и монеты, признанные экспертизой подлинными, подлежат обмену на годные к обращению банкноты и монеты.
32. Кассовыми работниками филиала Национального Банка, уполномоченных банков при определении сохранившейся площади поврежденных банкнот используются специальные сетки (приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 к Правилам).
Поврежденная банкнота располагается на сетке для соответствующего номинала таким образом, чтобы была видна ее сторона, на которую нанесены серийные номера, и сохранившиеся края совпадали с границами сетки. Если ни один из краев банкноты полностью не сохранился, то два наименее поврежденных края банкноты совмещаются с нижней и правой границами сетки, при этом ее ориентация значения не имеет. Поврежденная банкнота обводится по контуру. Число клеток, через которые прошла линия контура, суммируется и делится пополам. К полученному числу прибавляется количество клеток сетки, оставшихся закрытыми при наложении банкноты. От полученного результата исключается дробная часть. Подлежащей обмену считается банкнота в том случае, если полученный результат составляет 140 (сто сорок) и более клеток сетки.
Кассовые работники филиала Национального Банка используют программное обеспечение, позволяющее определять площадь поврежденной банкноты.

33. Толтырылған торлар Ұлттық Банк филиалы, уәкілетті банк кассасының жеке ісінде сақталады. Торға оны толтырған касса қызметкері қол қояды және Ұлттық Банк филиалының және уәкілетті банктің касса меңгерушісі куәландырады. Қажет болған жағдайда, уәкілетті банк толтырылған торларды Ұлттық Банк филиалының талап етуі бойынша ұсынады.
34. Бірнеше фрагменттен тұратын банкнотты (оның ішінде әртүрлі номиналдыларын) зерттегенде, егер аталған фрагменттерді Ұлттық Банк белгілеген банкноттар көлемінің 50 %-дан (елу пайыздан) астамы сақтаған болса немесе бұл еш даусыз бір банкнотқа жататын бірнеше фрагмент болып, олардың жиынтық шамасы Ұлттық Банк белгілеген банкноттар көлемінің 50%-дан (елу пайыздан) астамын құраса, оларды (егер олар түпнұсқа болса) айналысқа жарамдыларымен алмастыру керек екенін ескеру қажет. Мұндайда банкноттың қанша бөлікке айрылып жыртылғанына (кесілгеніне) мән берілмейді. Фрагменттерді талдаған кезде, жыртылған (кесілген) сызығы, сутамғы белгілері, графикалық суреттері, жиектерінің көлемі, серия нөмірлері назарға алынады.
35. Егер банкнот әртүрлі банкноттардың (оның ішінде әртүрлі номиналдағыларының) екі фрагментінен құралса және фрагменттердің әрқайсысының шамасы Банк белгілеген банкнот көлемінің 50%-дан (елу пайыздан) астамын құраса, онда бұл фрагменттердің әрқайсысы жеке банкнот болып қарастырылады және ол түпнұсқа болып табылған жағдайда, айналысқа жарамды банкноттарға айырбасталуға тиіс.
5-тарау. Банкноттар мен монеталардың машинамен оқылатын қорғаныш белгілерінің тізбесі
36. Банкноттардың машинамен оқылатын қорғаныш белгілеріне мыналар жатады:
1) банкноттың екі жағынан да тексерілетін, банкноттың көрінетін бейнесінің Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында ұсынылған ресми сипаттамасына сәйкес келуі;
2) арнайы бояумен басылған сериясы мен нөмірінде ферромагниттік құрамдастардың болуы;
3) ультракүлгін сәулелердің әсерінен банкнот бейнесіндегі люминесценция элементтерінің Ұлттық Банк уәкілетті банктерге жеткізген ақпараттық материалдарда көрсетілген ресми сипаттамаға сәйкес келуі;
4) толқын ұзындығы 250-380 нанометр болатын ультракүлгін сәуле түсіргенде банкнот қағазының жылтырамауы.
37. Ұлттық Банк және уәкілетті банктер банкноттарды өңдеген кезде Қағидалардың 36-тармағында көзделген, кемінде 2 (екі) машинамен оқылатын қорғаныш белгілерін таңдайды.
38. Монеталардың машинамен оқылатын қорғаныш белгілеріне мыналар жатады:
1) монета диаметрінің Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында ұсынылған ресми сипаттамасына сәйкес келуі;

33. Заполненные сетки хранятся в отдельном деле кассы филиала Национального Банка, уполномоченного банка. Сетка подписывается заполнившим ее кассовым работником и заверяется заведующими кассой филиала Национального Банка, уполномоченного банка. В случае необходимости уполномоченным банком заполненные сетки представляются по требованию филиала Национального Банка.
34. При исследовании банкноты, состоящей из нескольких фрагментов (в том числе различных номиналов) необходимо учитывать, что они подлежат обмену на годные к обращению (в случае, если они являются подлинными), если данные фрагменты сохранили более 50% (пятидесяти процентов) от установленных Национальным Банком размеров банкнот, или это несколько фрагментов, бесспорно принадлежащих одной банкноте, суммарная величина которых составляет более 50% (пятидесяти процентов) от установленного Национальным Банком размера банкноты. При этом количество частей, на которые разорвана (разрезана) банкнота, значения не имеет. При анализе фрагментов во внимание принимаются линии разрыва (разреза), водяные знаки, графическое изображение, размер полей, серийные номера.
35. Если банкнота составлена из двух фрагментов различных банкнот (в том числе различных номиналов) и величина каждого из фрагментов составляет более 50% (пятидесяти процентов) от установленных Национальным Банком размеров банкнот, то каждый из данных фрагментов рассматривается как отдельная банкнота и, в случае, если он является подлинным, подлежит обмену на банкноты, годные к обращению.
Глава 5. Перечень машиночитаемых защитных признаков банкнот и монет
36. К машиночитаемым защитным признакам банкнот относятся:
1) соответствие видимого изображения банкноты официальному описанию, представленному на официальном интернет-ресурсе Национального Банка, проверяемое на обеих сторонах банкноты;
2) наличие ферромагнитных компонентов у серии и номера, напечатанных специальной краской;
3) соответствие люминесценции элементов изображения банкноты под воздействием ультрафиолетового излучения официальному описанию, указанных в информационных материалах, доведенных Национальным Банком до уполномоченных банков;
4) отсутствие фонового свечения бумаги банкноты под воздействием ультрафиолетового излучения с длиной волны 250-380 нанометров.
37. Национальный Банк и уполномоченные банки при обработке банкнот самостоятельно выбирают не менее 2 (двух) машиночитаемых защитных признаков, указанных в пункте 36 Правил.
38. К машиночитаемым защитным признакам монет относятся:
1) соответствие диаметра монеты официальному описанию, представленному на официальном интернет-ресурсе Национального Банка;

2) монетанның қалыңдығының Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында ұсынылған ресми сипаттамасына сәйкес келуі;
3) монета салмағының Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында ұсынылған ресми сипаттамасына сәйкес келуі;
39. Ұлттық Банк, уәкілетті банктер монеталарды өңдеген кезде Қағидалардың 38-тармағында көзделген, кемінде 2 (екі) машинамен оқылатын қорғаныш белгілерін таңдайды.
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының қоса алғанда 2005 жылға дейін эмиссияланған, номиналы 200, 500, 1000 және 2000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 144 х 69 мм.
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, № __________
Банкноттың ауданы: _____________ %-ды құрайды
Төлемділігін айқындауды тексерген:
_______________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)      (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының қоса алғанда 2005 жылға дейін эмиссияланған, номиналы 5000 және 10000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 149 х 74 мм.
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, № __________
Банкноттың ауданы: _____________ %-ды құрайды
Төлемділігін айқындауды тексерген:
_____________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Касса меңгерушісі ________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының номиналы 200 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 126 х 64 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, № __________
Банкноттың ауданы: _____________ %-ды құрайды
Төлемділігін айқындауды тексерген:
_______________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)       (қолы)
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының номиналы 500 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 130 х 67 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, № __________
Банкноттың ауданы: _____________ %-ды құрайды
Төлемділігін айқындауды тексерген:
___________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
5-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының номиналы 1000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 134 х 70 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, № __________
Банкноттың ауданы: _____________ %-ды құрайды
Төлемділігін айқындауды тексерген:
___________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
6-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының номиналы 2000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 139 х 73 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, № __________
Банкноттың ауданы: _____________ %-ды құрайды
Төлемділігін айқындауды тексерген:
___________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
7-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының номиналы 5000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 144 х 76 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, № __________
Банкноттың ауданы: _____________ %-ды құрайды
Төлемділігін айқындауды тексерген:
___________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
8-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының номиналы 10000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 149 х 79 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, № __________
Банкноттың ауданы: _____________ %-ды құрайды
Төлемділігін айқындауды тексерген:
___________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен
монеталарының төлемділігін
айқындау қағидаларына
9-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының номиналы 20000 теңгелік банкноттарының төлемділігін айқындауға арналған тор Өлшемі 155 х 79 миллиметр
200 торкөз банкноттың 100%-дық шамасына сәйкес келеді
Банкноттың түскен күні: ______________________
Банкноттың деректемелері:
шығарылған жылы ________________
номиналы __________, сериясы ____, № __________
Банкноттың ауданы: _____________ %-ды құрайды
Төлемділігін айқындауды тексерген:
___________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Касса меңгерушісі _________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 29 қарашадағы
№ 230 қаулысына
2-қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі

2) соответствие толщины монеты официальному описанию, представленному на официальном интернет-ресурсе Национального Банка;
3) соответствие массы монеты официальному описанию, представленному на официальном интернет-ресурсе Национального Банка;
39. Национальный Банк, уполномоченные банки при обработке монет самостоятельно выбирают не менее 2 (двух) машиночитаемых защитных признаков, указанных в пункте 38 Правил.
Приложение 1
к Правилам определения
платежности банкнот и монет
национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 200, 500, 1000 и 2000 тенге, эмитированные до 2005 года включительно
Размер 144 х 69 мм.
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты:______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска________________
номинал __________, серия____, №__________
Площадь банкноты составляет:_____________%
Определение платежности проверил:
____________________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)       (подпись)
Заведующий кассой _______________________________       ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)      (подпись)
Приложение 2
к Правилам определения
платежности банкнот и монет
национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 5000 и 10000 тенге, эмитированные до 2005 года включительно
Размер 149 х 74 мм.
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты:______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска________________
номинал __________, серия____, № __________
Площадь банкноты составляет:_____________%
Определение платежности проверил:
____________________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Заведующий кассой _______________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)      (подпись)
Приложение 3
к Правилам определения
платежности банкнот и монет
национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 200 тенге
Размер 126 х 64 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____ № __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
____________________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Заведующий кассой _______________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)      (подпись)
Приложение 4
к Правилам определения
платежности банкнот и монет
национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 500 тенге
Размер 130 х 67 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, № __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
____________________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Заведующий кассой _______________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)      (подпись)
Приложение 5
к Правилам определения
платежности банкнот и монет
национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 1000 тенге
Размер 134 х 70 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, № __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
____________________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Заведующий кассой _______________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)      (подпись)
Приложение 6
к Правилам определения
платежности банкнот и монет
национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 2000 тенге
Размер 139 х 73 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, № __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
____________________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Заведующий кассой _______________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)      (подпись)
Приложение 7
к Правилам определения
платежности банкнот и монет
национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 5000 тенге
Размер 144 х 76 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, № __________
Площадь банкноты составляет: ______________%
Определение платежности проверил:
____________________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Заведующий кассой _______________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)      (подпись)
Приложение 8
к Правилам определения
платежности банкнот и монет
национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 10000 тенге
Размер 149 х 79 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, № __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
____________________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Заведующий кассой _______________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)      (подпись)
Приложение 9
к Правилам определения
платежности банкнот и монет
национальной валюты
Республики Казахстан
Сетка для определения платежности банкнот национальной валюты Республики Казахстан номиналом 20 000 тенге
Размер 155 х 79 миллиметров
200 клеток соответствуют 100% величины банкноты
Дата поступления банкноты: ______________________
Реквизиты банкноты:
год выпуска ________________
номинал __________, серия ____, № __________
Площадь банкноты составляет: _____________%
Определение платежности проверил:
____________________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Заведующий кассой _______________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)      (подпись)
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 ноября 2017 года № 230
Перечень
некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, признанных утратившими силу

1. "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 26 желтоқсандағы № 477 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2689 болып тіркелген, 2004 жылғы 10 ақпанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 30 (23668) жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін анықтау ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 26 желтоқсандағы № 477 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 14 наурыздағы № 23 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4610 болып тіркелген, 2007 жылғы 25 сәуірде "Заң газеті" газетінде № 62 (1091) және 2007 жылғы наурыз-сәуірде Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін анықтау ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 26 желтоқсандағы № 477 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 25 маусымдағы № 62 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6348 болып тіркелген, 2010 жылғы 8 қыркүйекте "Егемен Қазақстан" газетінде № 364-365 (26208) жарияланған).
4. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін анықтау ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 26 желтоқсандағы № 477 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 251 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7983 болып тіркелген, 2012 жылғы 14 қарашада "Егемен Қазақстан" газетінде № 746-751 (27823) жарияланған).
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 мамырдағы № 128 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8567 болып тіркелген, 2013 жылғы 7 тамызда "Заң газеті" газетінде № 116 (2317) жарияланған) қоса берілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне енгізілетін өзгерістер тізбесінің 2-тармағы.

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года № 477 "Об утверждении Правил определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2689, опубликованное в газете "Казахстанская правда" от 12 февраля 2004 года № 29 (24339).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 марта 2007 года № 23 "О внесении дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года № 477 "Об утверждении Правил определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4610, опубликованное в марте-апреле 2007 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июня 2010 года № 62 "О внесении дополнений и изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года № 477 "Об утверждении Правил определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан", (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6348, опубликованное 14 августа 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 215-216 (26276-26277).
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 251 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года № 477 "Об утверждении Правил определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7983, опубликованное 14 ноября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 394-395 (27213-27214).
5. Пункт 2 Перечня изменений, вносимых в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан, прилагаемого к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2013 года № 128 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8567, опубликованное 7 августа 2013 года в газете "Юридическая газета" № 116 (2491).

6. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін анықтау ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 26 желтоқсандағы № 477 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 248 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10217 болып тіркелген, 2015 жылғы 3 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
7. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына Қазақстан Республикасындағы қолма-қол ақша айналысы мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 230 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13316 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) қосымшаға сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының Қазақстан Республикасындағы қолма-қол ақша айналысы мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін қаулылары тізбесінің 2-тармағы.

6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 248 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года № 477 "Об утверждении Правил определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10217, опубликованное 3 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
7. Пункт 2 Перечня постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам наличного денежного обращения в Республике Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного согласно приложению к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 230 "О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам наличного денежного обращения в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13316, опубликованное 14 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").