Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 6 ақпандағы № 45, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті төрағасының 2017 жылғы 7 ақпандағы № 4 н/қ және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2017 жылғы 3 ақпандағы № 29 "Мемлекеттік органдардың азаматтармен өзара іс-қимылын бағалау әдiстемесiн бекіту туралы" бірлескен бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 23 қарашадағы № 229, Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 24 қарашадағы № 414, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 2017 жылғы 24 қарашадағы № 93 н/қ бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 желтоқсанда № 16160 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 3 наурыздағы № 43, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының орынбасарының 2020 жылғы 3 наурыздағы № 37 және Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 5 наурыздағы № 86/НҚ бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 03.03.2020 № 43, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының орынбасарының 03.03.2020 № 37 және ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 05.03.2020 № 86/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 6 ақпандағы № 45, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті төрағасының 2017 жылғы 7 ақпандағы № 4 н/қ және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2017 жылғы 3 ақпандағы № 29 "Мемлекеттік органдардың азаматтармен өзара іс-қимылын бағалау әдiстемесiн бекіту туралы" бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 14795 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 14 наурызда орналастырылған) келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік органдардың азаматтармен өзара іс-қимылын бағалау әдiстемесi осы бірлескен бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменения в совместный приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 6 февраля 2017 года № 45, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 7 февраля 2017 года № 4 о/д и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 3 февраля 2017 года № 29 "Об утверждении Методики оценки взаимодействия государственного органа с гражданами"
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 23 ноября 2017 года № 229, Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 24 ноября 2017 года № 414 и Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 24 ноября 2017 года № 93 о/д. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2017 года № 16160. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 3 марта 2020 года № 43, заместителя Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 3 марта 2020 года № 37 и Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 5 марта 2020 года № 86/НҚ.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 03.03.2020 № 43, заместителя Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 03.03.2020 № 37 и Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 05.03.2020 № 86/НҚ (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 6 февраля 2017 года № 45, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 7 февраля 2017 года № 4 о/д и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 3 февраля 2017 года № 29 "Об утверждении Методики оценки взаимодействия государственного органа с гражданами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14795, опубликован 14 марта 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Методику оценки взаимодействия государственного органа с гражданами, утвержденную указанным совместным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему совместному приказу.

2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Мемлекеттік қызметтер көрсету департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитетінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің интернет-ресурстарында орналастыруды;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ақпарат және коммуникациялар вице-министріне, жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитеті төрағасының орынбасарына, жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істер және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
_______________ Д. Абаев
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
______________ Қ. Қожамжаров
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитетінің
төрағасы
______________ Б. Мусин
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 13 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің 2017 жылғы
24 қарашадағы № 414
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті төрағасының 2017
жылғы 24 қарашадағы № 93 н/қ
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі төрағасының
2017 жылғы 23 қарашадағы
№ 229 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің 2017 жылғы
6 ақпандағы № 45
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті төрағасының 2017
жылғы 7 ақпандағы № 4 н/қ
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі
төрағасының 2017 жылғы 3
ақпандағы № 29 бірлескен
бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік органдардың азаматтармен өзара іс-қимылын бағалау әдістемесі

2. Департаменту государственных услуг Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсах Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан, Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции.
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан, курирующего заместителя Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
Председатель Комитета
по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Б. Мусин
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
К. Кожамжаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________________ Т. Сулейменов
13 декабря 2017 года
Утверждена
совместным приказом
Министра информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 24 ноября 2017 года № 414
Председателя Комитета
по правовой статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
от 24 ноября 2017 года № 93 о/д
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 23 ноября 2017 года № 229
Утверждена
совместным приказом
Министра информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 6 февраля 2017 года № 45
Председателя Комитета
по правовой статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
от 7 февраля 2017 года № 4 о/д
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 3 февраля 2017 года № 29
Методика оценки взаимодействия государственного органа с гражданами

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдардың азаматтармен өзара іс-қимылын бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін (бұдан әрі – Бағалау жүйесі) жүзеге асыру мақсатында әзірленген.
2. Осы Әдістемеде келесі негізігі ұғымдарды пайдаланады:
1) арыз – адамның өз құқықтары мен бостандықтарын немесе басқа адамдардың құқықтары мен бостандықтарын iске асыруда жәрдем көрсету туралы өтiнiшхаты не заңдардың және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң бұзылуы, өтiнiштердi қарайтын субъектiлердiң, лауазымды тұлғалардың жұмысындағы кемшiлiктер туралы хабарлама не олардың қызметiн сынау;
2) арыздар мен шағымдарды қарау мерзімі – арыздар мен шағымдарды Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген мерзімде қарау;
3) ашық бюджет интернет-порталын толтыру – мемлекеттік органдардың ашық бюджеттер интернет-порталында бюджеттік есептілікті, шоғырландырылған қаржылық есептілікті, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін орналастыру, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік бағдарламаларды көпшілік талқылау үшін бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді орналастыру процесі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1271 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12803 тіркелген) Ашық бюджеттер интернет-порталында ақпаратты орналастыру қағидаларына сәйкес);
4) ашық деректер интернет-порталын толтыру – ашық деректер тізбесін бекіту және мемлекеттік органның ашық деректер жинақтарын орналастыру процесі электрондық ақпараттық ресурстарды мемлекеттік органдармен ашық деректер интернет-порталында орналастырылатын ашық деректерге жатқызу критерийлеріне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 86 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13231 тіркелген) оларды ұсыну нысаны мен қағидаларына сәйкес;
5) ашық-диалог интернет-порталын толтыру– мемлекеттік органның азаматтардың сұранымдар жіберу және оларға мемлекеттік органдардың бірінші басшыларынан жауап алу мүмкіндігін беретін бұқаралық талқылау өткізу процесі;
6) ашық нормативтік құқықтық актілер (бұдан әрі – НҚА) интернет-порталын толтыру – мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталына заң жобалары тұжырымдамаларының жобалары мен нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыру және оларды көпшілік талқылау процесі (Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 30 маусымдағы № 22 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13974 тіркелген) ашық НҚА интернет-порталында заң жобалар тұжырымдамаларын және нормативтік құқықтық актілер жобаларын орналастыру және бұқаралық талқылау қағидаларына сәйкес;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки взаимодействия государственного органа с гражданами (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения и столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Система оценки).
2. В настоящей Методике используются следующие основные определения:
1) заявление – ходатайство лица о содействии в реализации его прав и свобод или прав и свобод других лиц либо сообщение о нарушении законов и иных нормативных правовых актов, недостатках в работе субъектов, рассматривающих обращения, должностных лиц, либо критика их деятельности;
2) срок рассмотрения заявлений и жалоб – рассмотрение заявлений и жалоб в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
3) наполнение интернет-портала открытый бюджет – процесс размещения государственным органом бюджетной отчетности, консолидированной финансовой отчетности, результатов государственного аудита и финансового контроля, а также публичное обсуждение проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ согласно Правилам размещения информации на интернет-портале открытых бюджетов, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1271 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12803);
4) наполнение интернет-портала открытые данные – процесс формирования перечня открытых данных, размещаемых государственным органом на интернет-портале открытых данных согласно Критериям отнесения электронных информационных ресурсов к открытым данным, размещаемым государственными органами на интернет-портале открытых данных, а также Правил и формату их представления, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 86 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13231);
5) наполнение интернет-портала открытый диалог – процесс проведения публичных обсуждений государственным органом, обеспечивающий возможность направления гражданами запросов и получения ответов на них от первых руководителей государственных органов;
6) наполнение интернет-портала открытые нормативные правовые акты (далее – НПА) – процесс размещения и публичного обсуждения государственными органами проектов концепций законопроектов и проектов нормативных правовых актов согласно Правилам размещения и публичного обсуждения проектов концепций законопроектов и проектов нормативных правовых актов на интернет-портале открытые НПА, утвержденным приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 30 июня 2016 года № 22 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13974);

7) ашық үкімет интернет-порталдарындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі – орналастырылған ақпараттың ағымдағы уақыт сәтіне сәйкес келуі, сондай-ақ ашық деректер, ашық бюджет, ашық НҚА, ашық диалог интернет-порталдарында сапалы және нақты ақпаратты орналастыру;
8) жоғары тұрған органдарда мыналар жатады – Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі, төмен тұрған органдардың жоғары тұрған органдарға бағыныштылығымен, бақылау құқығына ие бірыңғай орталықтандырылған жүйені құрайтын бақылаушы және құқық қорғау органдары;
9) интернет-ресурстың мобильды нұсқасы – бұл мемлекеттік органның интернет-ресурсы сияқты домені бар, мобильды құрылғылар үшін арнайы әзірленген, арнайы дизайны, мобильды браузерлерде қарауға арналған контенті мен пайдаланушылық интерфейсі оңтайландырылған мемлекеттік органның интернет-ресурсының қысқаша нұсқасы;
10) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініші бойынша жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
11) мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті – мемлекетті көрсетілетін қызмет стандартын сақтау жөніндегі талаптарды белгілейтін және көрсетілетін қызметті берушілер қызметінің тәртібін, оның ішінде мемлекеттік қызметтер көрсету процесінде өзге де көрсетілетін қызметті берушілермен, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ өзара іс-қимыл жасау (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация), сондай-ақ ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық акт;
12) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарды белгілейтін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процесінің, нысанының сипаттамаларын, мазмұнын және нәтижесін қамтитын нормативтік құқықтық акт;
13) мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыру – электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін көрсетілетін қызметті берушінің әкімшілік процестерін түрлендіру рәсімі;
14) мемлекеттік қызмет көрсету процесін оңтайландыру – мемлекеттік қызмет көрсету процесін оңайлатуға, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, көрсетілетін қызметті алушылар ұсынатын құжаттардың тізбесін, сондай-ақ оны көрсету процесінің буындарын қысқартуға, оның ішінде автоматтандыру арқылы қысқартуға бағытталған іс-шара;
15) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімі – мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сыныпталған тізбесі;

7) полнота и актуальность информации на интернет-порталах открытого правительства – соответствие размещенной информации текущему моменту времени, а также размещение качественной и достоверной информации на интернет-порталах открытые данные, открытый бюджет, открытые НПА, открытый диалог;
8) к вышестоящим органам относятся – Администрация Президента Республики Казахстан, Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан, контролирующие и правоохранительные органы, которые образуют единую централизованную систему с подчинением нижестоящих органов вышестоящим, имеющих право их контролировать;
9) мобильная версия интернет-ресурса – это сжатая версия интернет-ресурса государственного органа, имеющего то же доменное, что и интернет-ресурс государственного органа, разработанная специально для мобильных устройств, со специальным дизайном, оптимизацией контента и пользовательского интерфейса, предназначенного для просмотра в мобильных браузерах;
10) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
11) регламент государственной услуги – нормативный правовой акт, устанавливающий требования по соблюдению стандарта государственной услуги и определяющий порядок деятельности услугодателей, в том числе порядок взаимодействия с иными услугодателями, НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация), а также использования информационных систем в процессе оказания государственных услуг;
12) стандарт государственной услуги – нормативный правовой акт, устанавливающий требования к оказанию государственной услуги, а также включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания государственной услуги;
13) автоматизация процесса оказания государственной услуги – процедура преобразования административных процессов услугодателя для обеспечения оказания государственной услуги в электронной форме;
14) оптимизация процесса оказания государственной услуги – мероприятие, направленное на упрощение процесса оказания государственной услуги, сокращение срока оказания государственной услуги, перечня документов, представляемых услугополучателями, а также звеньев процесса ее оказания, в том числе путем автоматизации;
15) реестр государственных услуг – классифицированный перечень государственных услуг;

16) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесі" болатын ақпараттық жүйе;
17) мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын қолдау – мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының ақпаратпен толысуын қамтамасыз ету (Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 116 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13262 тіркелген) мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын ақпараттық толтыру қағидаларына және олардың мазмұнына қойылатын талаптарға сәйкес);
18) мемлекеттік қызметті көрсетуден негізсіз бас тарту – Қазақстан Республикасының заңдарымен және мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартымен белгіленбеген жағдайларда және негіздемелер бойынша бас тарту.
19) шағым – адамның өзiнiң немесе басқа адамдардың бұзылған құқықтарын, бостандықтарын немесе заңды мүдделерiн қалпына келтiру немесе қорғау туралы, мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мемлекет жүз пайыз қатысатын не мемлекеттік тапсырыс және (немесе) мемлекеттік сатып алу шарттарына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ұсынатын заңды тұлғалардың, өздеріне тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) жеткізуге (орындауға, көрсетуге) шарт жасасқан жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінің, олардың лауазымды адамдарының заңсыз іс-әрекеттерін немесе әрекетсіздігін жою, сондай-ақ олардың заңсыз шешiмдерiнiң күшiн жою туралы талабы.
3. Әдістеме 1) халыққа сапалы мемлекеттік қызметтерді көрсету, 2) мемлекеттік органның ашық болу деңгейі, 3) жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау бойынша шаралардың тиімділігін айқындау үшін көзделген.
4. Мемлекеттік органның азаматтармен өзара іс-қимылын бағалау Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен бекітілетін Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүргізу кестесіне сәйкес (бұдан әрі – Кесте) жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік органдардың азаматтармен өзара іс-қимылын бағалау келесі бағыттар бойынша жүргізіледі:
1) мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы;
2) мемлекеттік органдардың ашықтығы;
3) жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау сапасы.
6. Мемлекеттік органдардың азаматтармен өзара іс-қимылын бағалау келесі мемлекеттік органдармен (бұдан әрі – бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар) жүзеге асырылады:
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен – Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін бағалау;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесімен – Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) мемлекеттік қызметтерді электрондық форматта көрсету және "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін бағалау;
Агенттікпен – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін бағалау;
"Электрондық үкіметтің" сервистік интеграторымен (бұдан әрі – сервистік интегратор) – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметтерді электрондық үлгіде көрсету және "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін бағалау.
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетімен (бұдан әрі – Комитет) – орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау сапасы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін бағалау.

16) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
17) поддержка официального интернет-ресурса государственного органа – обеспечение наполнения официальных интернет-ресурсов государственных органов информацией, согласно Правилам информационного наполнения интернет-ресурсов государственных органов и требованиям к их содержанию, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 116 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13262);
18) необоснованный отказ в оказании государственной услуги – отказ в случаях и по основаниям, не установленными законодательством Республики Казахстан и стандартом государственной услуги;
19) жалоба – требование лица о восстановлении или защите нарушенных прав, свобод или законных интересов его или других лиц, об устранении неправомерных действий или бездействия государственных органов, органов местного самоуправления, юридических лиц со стопроцентным участием государства либо предоставляющих товары (работы, услуги) в соответствии с условиями государственного заказа и (или) государственного закупа, субъектов крупного предпринимательства по обращениям физических и юридических лиц, с которыми заключен договор на поставку (выполнение, оказание) им товаров (работ, услуг), их должностных лиц, а также отмене их незаконных решений.
3. Методика предназначена для определения эффективности мер принимаемых государственными органами по: 1) качественному оказанию государственных услуг населению, 2) степени открытости государственного органа, 3) рассмотрению жалоб и заявлений граждан.
4. Оценка взаимодействия государственного органа с гражданами осуществляется согласно Графику проведения ежегодной оценки эффективности деятельности государственных органов, утверждаемому Администрацией Президента Республики Казахстан (далее – График).
5. Оценка взаимодействия государственного органа с гражданами осуществляется по следующим направлениям:
1) качество оказания государственных услуг;
2) открытость государственного органа;
3) качество рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц.
6. Оценка эффективности взаимодействия государственного органа с гражданами осуществляется следующими государственными органами (далее – уполномоченные на оценку государственные органы):
Администрацией Президента Республики Казахстан – оценка эффективности деятельности Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции (далее – Агентство) по направлению "Качество оказания государственных услуг";
Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан – оценка эффективности деятельности Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство) по оказанию государственных услуг в электронном формате и по направлению "Открытость государственного органа";
Агентством – оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Качество оказания государственных услуг";
Сервисным интегратором "электронного правительства" (далее -сервисный интегратор) – оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по оказанию государственных услуг в электронном формате и направлению "Открытость государственного органа".
Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры (далее – Комитет) – оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц".

7. Тиісті бағыттар бойынша бағалау қорытындыларына сәйкес мемлекеттік органдардың азаматтармен өзара іс-қимыл тиімділігінің жалпы бағасы қалыптастырылады.
8. Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпараттарының нақтылығына қайта тексеруді өткізеді.
9. Бағалау жүргізу үшін бағалауға уәкілетті органдарға бағаланатын мемлекеттік органдар берген ақпараттың дәйектілігі бағаланатын мемлекеттік органдармен қамтамасыз етіледі.
10. Қайта тексеру растайтын құжаттарға (ведомстволық есептер, хаттамалар, хаттар, басқа мемлекеттік органдардың тексеру нәтижелері және басқалар) талдау, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді қарау арқылы жүзеге асырылады.
11. Қайта тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті органдарға құпиялық белгісі, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген таңбасы бар құжаттарды қоспағанда, растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін алуға болады.
12. Бағаланатын мемлекеттік орган бағалауға уәкілетті органдарға дұрыс емес есептік ақпарат ұсынған жағдайда, осы бағыты бойынша мемлекеттік органның қорытынды бағасынан айыппұл балл шегеріледі.
13. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін деректер анықталған есептік ақпарат дұрыс емес деп танылады.
14. Аталған дұрыс емес деректер осы Әдістеменің 1-қосымшасындағы нысан бойынша бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы мәліметтерді қайта қарау қорытындысы бойынша салыстырып тексеру актісінде тіркеледі.
15. Мемлекеттік органның дұрыс емес есептік ақпаратты ұсынғаны үшін әрбір тіркелген дерекке 0,2 айыппұл баллын шегеру көзделген.
Дұрыс емес ақпаратты ұсынғаны үшін мемлекеттік органның қорытынды бағасынан шегерілетін айыппұл баллының сомасы 5 баллдан аспайды.
16. Анықталған деректер бойынша ақпарат мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындысының "Қорытындылар мен ұсыныстар" бөлімінде көрсетіледі.
17. Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындының "Қорытындылар мен ұсынымдар" тарауына – Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу туралы анықталған ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын арттыру және бағаланатын мемлекеттік органдардың жұмысында бар кемшіліктерді жою бойынша ұсынымдарды әзірлеу мақсатында Әдістеменің ескерілген өлшемшарттарынан тыс мемлекеттік қызметтерді көрсету саласында мемлекеттік органдар қызметін талдау нәтижелері енгізіле алады.

7. По итогам оценки по соответствующим направлениям формируется общая оценка эффективности взаимодействия государственного органа с гражданами.
8. Уполномоченные на оценку государственные органы проводят перепроверку данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов на предмет их достоверности.
9. Достоверность информации, предоставленной оцениваемыми государственными органами в уполномоченные на оценку государственные органы для проведения оценки, обеспечивается оцениваемыми государственными органами.
10. Перепроверка осуществляется путем анализа подтверждающих документов (ведомственные отчеты, протокола, письма, результаты проверок других государственных органов и другое), а также просмотра информационных систем.
11. В рамках перепроверки, уполномоченные на оценку государственные органы могут получать электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".
12. В случае представления оцениваемым государственным органом в уполномоченные на оценку государственные органы недостоверной отчетной информации, из итоговой оценки государственного органа по соответствующему направлению вычитаются штрафные баллы.
13. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
14. Указанные недостоверные факты фиксируются в акте сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике.
15. За представление государственным органом недостоверной отчетной информации предусматривается вычитание 0,2 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт.
Сумма вычитаемых штрафных баллов из итоговой оценки государственного органа за представление недостоверной информации по каждому направлению оценки не превышает 5 баллов.
16. Информация по выявленным фактам отражается в разделе "Выводы и рекомендации" заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа по направлениям оценки.
17. В раздел "Выводы и рекомендации" заключения о результатах оценки эффективности деятельности государственных органов, в целях выработки рекомендаций по повышению качества оказания государственных услуг и исключению имеющихся недостатков в работе оцениваемых государственных органов, включается информация по выявленным нарушениям требований законодательства Республики Казахстан, а также результаты анализа деятельности государственных органов в сфере оказания государственных услуг.

18. Бағалаудың алынған нәтижелеріне сәйкес мемлекеттік орган қызметі тиімділігінің дәрежесі анықталады.
Мемлекеттік орган тиімділігінің жоғарғы дәрежесі 90-нан 100 баллға дейінгі, орташа дәрежесі – 70-тен 89,99 баллға дейінгі, төменгі дәрежесі – 50-ден 69,99 баллға дейінгі бағаның көрсеткішіне сәйкес келеді. Бағалау нәтижесі бойынша 50 баллдан аз жинаған мемлекеттік органның қызметі тиімсіз деп танылады.
2-тарау. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша бағалау
§1-параграф. Жалпы ережелер.
19. Мемлекеттiк қызметтерді көрсетудің сапасын бағалау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қыркүйектегі № 983 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік қызметтердің тізілімінде (бұдан әрі – Тізілім) көрсетілген мемлекеттік қызметтер бойынша жүргізіледі.
20. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалау бағаланатын мемлекеттік органдармен Агенттікке мемлекеттік органдардың мемлекеттiк қызметтер көрсетудің сапасына мемлекеттік бақылау (бұдан әрі – Мемлекеттік бақылау) шеңберінде ұсынылатын ақпаратты талдау нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
21. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалау мынадай өлшемдер бойынша жүргізіледі:
1) мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы;
2) мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдерінің сақталу;
3) мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету;
4) мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау;
5) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту;
6) композитті мемлекеттік қызметтер;
7) мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру.
22. Орталық мемлекеттік органдармен, олардың ведомстволарымен, ведомстволардың аумақтық бөлімшелерімен, ведомстволық бағынышты ұйымдармен және олардың филиалдарымен (бұдан әрі – орталық мемлекеттік органдар), сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, қаладағы аудан әкімдерінің, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтардың жергілікті атқарушы органдарымен (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын бағалау критерийлері осы Әдістеменің 2 қосымшаға сәйкес салмақтық мәнге ие.
23. Сервистік интеграторымен бағаланатын мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" және "Композитті мемлекеттік қызметтер" өлшемдерін қоспағанда өлшемдер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау өлшемдерін Агенттікпен жүргізіледі.
24. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалауға орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен көрсетілетін қызметтер жатады.
Орталық мемлекеттік органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалау нәтижелері туралы қорытындылар осы Әдістеменің 3 қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Жергілікті атқарушы органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалау нәтижелері туралы қорытындылар осы Әдістеменің 4 қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Орталық мемлекеттік органдармен ұсынылатын "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру", сондай-ақ "Композитті мемлекеттік қызметтер" өлшемдері бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалау нәтижелері туралы қорытындылар сервистік интегратормен Агенттікке осы Әдістеменің 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Сервистік интегратормен ұсынылатын "Композитті мемлекеттік қызметтер" және "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" өлшемдері бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесімен жүзеге асырылады.

18. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности государственного органа.
Высокая степень эффективности государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 балла, низкая степень – от 50 до 69,99 балла. Неэффективной признается деятельность государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
Глава 2. Оценка по направлению
"Качество оказания государственных услуг"
Параграф § 1. Общие положения
19. Оценка качества оказания государственных услуг проводится по государственным услугам, указанным в Реестре государственных услуг, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2013 года № 983 (далее – Реестр).
20. Оценка качества оказания государственных услуг осуществляется по результатам анализа информации, представляемой оцениваемыми государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля за качеством оказания государственных услуг (далее – государственный контроль).
21. Оценка качества оказания государственных услуг осуществляется по следующим критериям:
1) удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг;
2) соблюдение сроков оказания государственных услуг;
3) обеспечение качества оказания государственных услуг;
4) внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг;
5) расширение Реестра государственных услуг;
6) композитные государственные услуги;
7) оптимизация государственных услуг.
22. Критерии для оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых центральными государственными органами, их ведомствами, территориальными подразделениями, территориальными подразделениями ведомств, подведомственными организациями и их филиалами (далее – центральные государственные органы), а также местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов (далее – местные исполнительные органы) приведены в приложении 2 к настоящей Методике.
23. Оценка качества оказания государственных услуг по критериям осуществляется Агентством, за исключением критериев "Композитные государственные услуги" и "Оптимизация государственных услуг", по которым оценка качества оказания государственных услуг осуществляется сервисным интегратором.
24. Оценке качества оказания государственных услуг подлежат услуги, предоставляемые центральными государственными и местными исполнительными органами.
Заключения о результатах оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых центральными государственными органами, формируются по форме, согласно приложению 3 к настоящей Методике.
Заключения о результатах оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых местными исполнительными органами, формируются по форме, согласно приложению 4 к настоящей Методике.
Заключения о результатах оценки качества оказания государственных услуг по критериям "Композитные государственные услуги" и "Оптимизация государственных услуг", предоставляются сервисным интегратором в Агентство по форме, согласно приложению 5 к настоящей Методике.
Заключения о результатах оценки качества оказания государственных услуг, оказываемых Министерством по критериям "Композитные государственные услуги" и "Оптимизация государственных услуг", предоставляется Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан в Агентство.

25. Агенттіктің мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалауды жүргізуге арналған ақпарат Агенттікпен қағаз және электрондық тасығыштарда Кестеге сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынылады.
Министрліктің "Композитті мемлекеттік қызметтер" және "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" өлшемдері бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын бағалауды жүргізуге арналған ақпарат Министрлікпен қағаз және электрондық тасығыштарда Кестеге сәйкес Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне ұсынылады.
§2-параграф. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша бағалау
26. "Қызмет алушылардың мемлекеттік қызметтердің көрсетуді сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша қоғамдық мониторингілеу нәтижелері негізінде халықтың ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасына қанағаттандырылу деңгейі және оларды көрсету кезінде айқындалған әкімшілік тосқауылдарды жою бойынша қабылданып жатқан шаралар бағаланады.
27. "Қызмет алушылардың мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша бағалау "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына қанағаттандырылу деңгейі" және "Қызмет алушылардың қанағаттандырылуын арттыру шаралары" көрсеткіштері бойынша жүргізіледі.
28. Бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
К1 – бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
M1 – бұл өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
Р1 – "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына қанағаттандырылу деңгейі" көрсеткіші;
Р2 – "Қызмет алушылардың қанағаттандырылуын арттыру шаралары" көрсеткіші.
29. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуының деңгейі" өлшемі бойынша бағалау Агенттіктің мемлекеттік әлеуметтік тапсырысы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына жүргізілетін қоғамдық мониторингі қорытындылары бойынша алынған ақпараттың негізінде жүргізіледі.
30. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуының деңгейі" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бағалауы мынадай формула бойынша есептеледі:
P1 – бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бағасы;
n – осы өлшем бойынша бағалауға жататын мемлекеттік көрсетілетін қызметтер түрлерінің саны;
U1, O1 – мемлекеттік қызметке қызмет алушылардың осы Әдістеменің 6-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету сапасына қанағаттандырылу деңгейіне байланысты берілетін балл.

25. Информация для проведения оценки качества оказания государственных услуг Агентства предоставляется Агентством на бумажных и электронных носителях согласно Графику в Администрацию Президента Республики Казахстан.
Информация для проведения оценки качества оказания государственных услуг, оказываемых Министерством по критериям "Композитные государственные услуги" и "Оптимизация государственных услуг", предоставляется Министерством на бумажных и электронных носителях согласно Графику в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
Параграф §2. Оценка по критерию
"Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг"
26. По критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг" оценивается уровень удовлетворенности населения качеством предоставляемых государственных услуг на основании результатов общественных мониторингов, и принимаемых государственным органом мер по устранению выявленных административных барьеров при их оказании.
27. Оценка по критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг" проводится по показателям "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг" и "Меры по повышению удовлетворенности услугополучателей".
28. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
K1 – оценка центрального государственного органа по данному критерию;
M1 – оценка местного исполнительного органа по данному критерию;
Р1 – значение показателя "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг";
Р2 – значение показателя "Меры по повышению удовлетворенности услугополучателей".
29. Оценка по показателю "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг" проводится на основе информации, полученной по результатам общественного мониторинга качества оказания государственных услуг, проводимого по государственному социальному заказу Агентства.
30. Оценка по показателю "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг" рассчитывается по центральным государственным и местным исполнительным органам по следующей формуле:
где:
P1 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
n – количество видов государственных услуг, подлежащих оценке по данному показателю;
U1 – балл, присваиваемый государственной услуге в зависимости от уровня удовлетворенности услугополучателей качеством оказания государственной услуги согласно приложению 6 к настоящей Методике.

31. Егер бағаланатын мемлекеттік органның мемлекеттік көрсетілетін қызмет түрлері Агенттіктің мемлекеттік әлеуметтік тапсырысы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетудің сапасына жүргізген қоғамдық мониторингінде болмаған жағдайда, мемлекеттік органға осы өлшемі бойынша қызметтері қоғамдық мониторингке жатқызылған мемлекеттік органдар нәтижелерінің орташа мәні беріледі.
32. "Қызмет алушылардың қанағаттандырылуын арттыру шаралары" көрсеткіші бойынша бағалау бағаланатын мемлекеттік органдармен Агенттікке мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына мемлекеттік бақылау шеңберінде ұсынылатын қызмет алушылардың пікірін ескере отырып, жүзеге асырылатын қызметтерді көрсету кезінде әкімшілік тосқауылдарды айқындау мақсатында мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына мониторинг жүргізу бойынша ұсынатыне ақпараты негізінде жүргізіледі.
Қызметтерді көрсету кезінде қызмет алушылардың пікірін ескере отырып, жүзеге асырылатын әкімшілік тосқауылдарды айқындау мақсатында мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын мониторингілеу жұмыстарының нәтижелері болған жағдайда мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін жалпы бағалауға қосымша 5 балл беріледі.
§3-параграф."Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдерінің сақталу" өлшемі бойынша бағалау
33. "Мемлекеттік қызметтердің көрсету мерзімдерінің сақталу" өлшемі бойынша мемлекеттік органмен мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімінің бұзылуына жол бермеу бойынша қабылданып жатқан шараларының тиімділігі бағаланады.
34. "Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдерінің сақталу" өлшемі бойынша бағалау мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын мемлекеттік бақылау шеңберінде мемлекеттік органдармен Агенттікке ұсынылатын ақпарат негізінде жүргізіледі.
35. Министрлік Агенттікке жыл сайын 15 ақпанға дейін "Мониторинг" Ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – "Мониторинг" АЖ-сі) мемлекеттік қызметтерді көрсетудің мерзімдері бұзушылықтарының саны туралы мемлекеттік қызметтер және мемлекеттік органдардың кесінінде ақпарат ұсынады.
36. "Мониторинг" АЖ-не қосылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша мәліметтер және "Мониторинг" АЖ-не қосылмаған мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша мемлекеттік органдармен ұсынылған мәліметтер, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы заңнаманың сақталуы бойынша бағаланатын мемлекеттік органдарда жүргізілген тексеріс қорытындылары бағалау кезінде ескеріледі.
Аталған өлшемдері бойынша мемлекеттік қызметтердің көрсетілу мерзімінде болған бұзушылықтар туралы айқындалған қарама-қайшылықтар кезінде бағаланатын мемлекеттік органдармен ұсынылған деректер, "Мониторинг" АЖ-дан алынған ақпарат және тексеру нәтижелері:
бағаланатын мемлекеттік органда мемлекеттік қызметтерді көрсету саласында заңнаманы сақтау бойынша бақылау шараларын өткізген жағдайда – тексеру нәтижелері;
бағаланатын мемлекеттік органда өткізілген бақылау шаралары болмаған жағдайда – "Мониторинг" АЖ-дан алынған мемлекеттік қызметтерді көрсетуде мерзімінің бұзылуы туралы мәліметтер.
Тиісті құжатпен расталған техникалық жағдайларға байланысты ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда осы кезеңде көрсетілген мемлекеттік қызмет көрсетулер осы өлшемді есептеу кезінде ескерілмейді.

31. В случае отсутствия видов государственных услуг оцениваемого государственного органа в общественном мониторинге качества оказания государственных услуг, осуществляемого по государственному социальному заказу Агентства, государственному органу по данному показателю выставляется среднее значение результатов государственных органов, услуги которых подверглись общественному мониторингу.
32. Оценка по показателю "Меры по повышению удовлетворенности услугополучателей" проводится на основе представляемой в Агентство в рамках государственного контроля оцениваемыми государственными органами информации по проведению мониторинга качества оказания государственных услуг с целью выявления административных барьеров при их оказании, осуществляемого с учетом мнения услугополучателей.
В случае наличия принятых оцениваемым государственным органом мер по устранению административных барьеров, выявленных по итогам мониторинга качества оказания государственных услуг, осуществляемого с учетом мнения услугополучателей, к общей оценке эффективности деятельности государственного органа по данному критерию дополнительно присваивается 5 баллов.
Параграф §3. Оценка по критерию
"Соблюдение сроков оказания государственных услуг"
33. По критерию "Соблюдение сроков оказания государственных услуг" оценивается соблюдение сроков оказания государственных услуг государственными органами.
34. Оценка по критерию "Соблюдение сроков оказания государственных услуг" осуществляется на основе информации, представляемой государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля.
35. Министерством в Агентство ежегодно до 15 февраля предоставляется информация по критерию о количестве нарушений сроков оказания государственных услуг из информационной системы "Мониторинг" (далее – ИС "Мониторинг") в разрезе государственных услуг и государственных органов.
36. При оценке учитываются данные по государственным услугам, подключенным к информационной системе мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги и данные, представленные государственными органами по государственным услугам, не подключенным к ИС "Мониторинг", а также результаты проверок по соблюдению законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг в оцениваемых государственных органах.
При выявленных расхождениях о допущенных нарушениях сроков оказания государственных услуг по данному критерию между предоставленными данными оцениваемых государственных органов, полученной информации из ИС "Мониторинг" и результатов проверок учитываются:
в случае проведения в оцениваемом государственном органе контрольных мероприятий по соблюдению законодательства в сфере оказания государственных услуг – результаты проверок;
в случае отсутствия проведенных контрольных мероприятий в оцениваемом государственном органе – сведения из ИС "Мониторинг" о допущенных нарушениях сроков оказания государственных услуг.
В случае сбоя информационной системы по техническим причинам, подтвержденного соответствующим документом уполномоченного органа в сфере информатизации, государственные услуги, оказанные в этот период с нарушением установленных сроков, не учитываются при расчете по данному критерию.

37. Өлшем бойынша бағалауды есептеу кезінде бекітілген мемлекеттік қызметтердің стандарттарына сәйкес бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін мемлекеттік қызметтерлер түрлері бойынша статистикалық ақпарат ескерілмейді.
38. Бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
К2 – бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
M2 – бұл өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
Z1 – орталық мемлекеттік орган бағасының көрсеткіші;
R1 – жергілікті атқарушы орган бағасының көрсеткіші;
k  – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша орталық мемлекеттік органдардың коэффициенті 15-ға тең);
m  – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша жергілікті атқарушы органдардың коэффициенті 23-қе тең);
a – мемлекеттік органның (ведомстволық бағынысты ұйымның) белгіленген мерзімдерді бұза отырып көрсеткен мемлекеттік қызмет көрсетулерінің саны (электрондық мемлекеттік қызметтерді есептегенде);
b – мемлекеттік органның (ведомстволық бағынысты ұйымның) көрсеткен мемлекеттік қызмет көрсетулерінің жалпы саны (электрондық мемлекеттік қызметтрді есептегенде);
d – белгіленген мерзімдері бұзылып көрсетілген мемлекеттік қызметтердің санын кеміту пайызына сәйкес берілетін қосымша балл;
10 000 – көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде мерзімдері бұзылуының орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
39. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімі бұзылуының өткен бағаланатын кезеңмен салыстырғанда оң серпіні болған жағдайда, мемлекеттік органның жалпы бағасына осы Әдістеменің 7-қосымшасына сәйкес қосымша баллдар қосылады.
40. "Электрондық үкімет" шлюзінде немесе "Мониторинг" АЖ-да мерзімі бұзылып көрсетілген мемлекеттік қызметтер бойынша салыстыру актісімен расталған техникалық ақаулар жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік орган "Мониторинг" АЖ-ға ақпаратты уақтылы ұсынбағаны үшін әр тіркелген факт бойынша 0,02 айыппұл баллы алып тасталады.
Дұрыс емес ақпаратты ұсынғаны үшін мемлекеттік органның қорытынды бағасынан шегерілетін айыппұл баллының сомасы 5 баллдан аспайды.
§4-параграф."Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша бағалау

37. При расчете оценки по критерию не учитываются статистические данные по видам государственных услуг, которые в соответствии с утвержденными стандартами государственных услуг оказываются в течение одного рабочего дня.
38. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
где:
K2 – оценка центрального государственного органа по данному критерию;
M2 – оценка местного исполнительного органа по данному критерию;
Z1 – показатель оценки центрального государственного органа по данному критерию;
R1 – показатель оценки местного исполнительного органа по данному критерию;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию коэффициент равен 15);
m – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию коэффициент равен 23);
a – количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) с нарушением установленных сроков (с учетом государственных услуг оказываемых в электронном формате);
b – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) (с учетом государственных услуг оказываемых в электронном формате);
d – дополнительный балл, присваиваемый государственному органу в соответствии с долей снижения нарушений сроков оказания государственных услуг;
10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений сроков на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по критерию составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному критерию составляет 0 баллов.
39. В случае наличия положительной динамики по снижению количества нарушений сроков оказания государственных услуг в сравнении с предыдущим оцениваемым периодом, к общей оценке государственного органа по данному критерию добавляются дополнительные баллы согласно приложению 7 к настоящей Методике.
40. За несвоевременное представление информации государственным органом в ИС "Мониторинг", за исключением случаев технических сбоев на шлюзе "электронного правительства" или ИС "Мониторинг", подтвержденных актом сверки по государственным услугам, оказанных с нарушением сроков, вычитается 0,02 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
Сумма вычитаемых штрафных баллов из итоговой оценки государственного органа по данному критерию за представление недостоверной информации не превышает 5 баллов.
Параграф § 4. Оценка по критерию
"Обеспечение качества оказания государственных услуг"

41. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша мемлекеттік органмен мемлекеттік қызметтерді көрсету саласында заңнама талаптарын сақтау бойынша қабылданып жатқан шаралар тиімділігі бағаланады.
42. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша бағалау "Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту", "Құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсету", "Мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап ету", "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің бизнес-процестерінің бұзылуы", "Мемлекеттік қызметтерге шағымдану" көрсеткіштері бойынша жүргізіледі.
43. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша бағалау мемлекеттік органдармен Агенттікке мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына мемлекеттік бақылау шеңберінде жүзеге асырылады.
44. Аталған өлшем бойынша мемлекеттік қызметтердің көрсетілу мерзімінде болған бұзушылықтар туралы айқындалған қарама-қайшылықтар кезінде бағаланатын мемлекеттік органдармен ұсынылған деректер және тексеру нәтижелері арасында ең алдымен:
бағаланатын мемлекеттік органда мемлекеттік қызметтерді көрсету саласында заңнаманы сақтау бойынша бақылау шараларын өткізген жағдайда – тексеру нәтижелері;
бағаланатын мемлекеттік органда өткізілген бақылау шаралары болмаған жағдайда – мемлекеттік көрсетілетін қызметтер саласындағы заңнаманың бұзылуы туралы мемлекеттік органнын мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі мемлекеттік бақылаудың қорытындылары бойынша аңықталған мәліметтері.
45. Бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарышу органдар бойынша:
K3 – бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
M3 – бұл өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
T1 – "Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту" көрсеткіші;
T2 – "Құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсету" көрсеткіші;
T3 – "Мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап ету" көрсеткіші;
T4 – "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің бизнес-процестерінің бұзылуы" көрсеткіші;
T5 – "Мемлекеттік қызметтерге шағымдану" көрсеткіші;
46. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
T1 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (коэффициент 3-ке тең);
а – мемлекеттік органның (ведомстволық бағынысты ұйымның) мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тартудың саны;
b – мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;

41. По критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг" оценивается эффективность принимаемых государственным органом мер по соблюдению требований законодательства в сфере оказания государственных услуг.
42. Оценка по критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг" проводится по показателям "Необоснованные отказы в оказании государственных услуг", "Оказание государственных услуг при неполном пакете документов", "Истребование документов, не предусмотренных стандартом государственной услуги", "Нарушение бизнес-процессов оказания государственных услуг" и "Обжалование качества оказания государственных услуг".
43. Оценка по критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг" осуществляется на основе информации, представляемой государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля.
44. При выявленных расхождениях о допущенных нарушениях законодательства в сфере оказания государственных услуг по данному критерию между предоставленными данными оцениваемых государственных органов и результатами проверок, в первую очередь учитываются:
в случае проведения в оцениваемом государственном органе контрольных мероприятий по соблюдению законодательства в сфере оказания государственных услуг – результаты проверок;
в случае отсутствия проведенных контрольных мероприятий в оцениваемом государственном органе – сведения оцениваемого государственного органа о нарушениях законодательства в сфере оказания государственных услуг, выявленных по итогам внутреннего государственного контроля за качеством оказания государственных услуг.
45. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
K3 – оценка центрального государственного органа по данному критерию;
M3 – оценка местного исполнительного органа по данному критерию;
T1 – значение показателя "Необоснованные отказы в оказании государственных услуг";
T2 – значение показателя "Оказание государственных услуг при неполном пакете документов";
T3 – значение показателя "Истребование документов, не предусмотренных стандартом государственной услуги";
T4 – значение показателя "Нарушение бизнес-процессов оказания государственных услуг";
T5 – значение показателя "Обжалование государственных услуг".
46. Оценка по показателю "Необоснованные отказы в оказании государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
T1 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 3);
a – количество государственных услуг, при оказании которых государственный орган (подведомственная организация) отказал в случаях и по основаниям, не установленными законами Республики Казахстан и стандартом государственной услуги;
b – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);

10 000 – көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде негізсіз бас тартудың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
47. "Құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсету" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
T2 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (коэффициент 3-ке тең);
c – мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен көзделген тізбесіне сәйкес құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсетудың саны;
d – көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;
10 000 – көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсетудың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент;
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
48. "Мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап ету" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
T3 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (коэффициент 3-ке тең);
n – мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап етудың саны;
m – мемлекеттік органдармен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;
10 000 – көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап етудың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
49. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің бизнес-процестерінің бұзылуы" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
T4 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (коэффициент 3-ке тең);
g – мемлекеттік көрсетілген қызметтердің бизнес-процестері бекітілген регламенттермен сәйкес бұзылуының саны;
h – мемлекеттік органдармен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.

10 000 – коэффициент для определения среднего значения необоснованных отказов на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
47. Оценка по показателю "Оказание государственных услуг при неполном пакете документов" рассчитывается по следующей формуле:
T2 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 3);
c – количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) с неполным пакетом документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги;
d – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений при неполном пакете документов на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
48. Оценка по показателю "Истребование документов, не предусмотренных стандартом государственной услуги" рассчитывается по следующей формуле:
T3 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 3);
n – количество государственных услуг, при оказании которых истребовались документы, не предусмотренные перечнем утвержденного стандартом государственной услуги;
m – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений с истребованием дополнительных документов на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
49. Оценка по показателю "Нарушение бизнес-процессов оказания государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
T4 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 3);
g – количество государственных услуг, при оказании которых нарушен бизнес-процесс оказания в соответствии с утвержденным регламентом государственной услуги;
h – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений бизнес-процессов оказания на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.

50. "Мемлекеттік қызметтерге шағымдану" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
T5 – осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (коэффициент 5-ке тең);
e – жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйымның) көрсетілген мемлекеттік қызметтер бойынша негіздей шағымдардың саны;
f – мемлекеттік органнан (ведомстволық бағынысты ұйымнан) мемлекеттік қызмет алғанжеке және заңды тұлғалардың жалпы саны;
1 000 – көрсетілген 1 000 қызмет көрсетуде шағымдардың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
Бағалау кезінде жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік қызметтерді көрсететін мемлекеттік органдардың іс-қимылына, мемлекеттік қызметтерді ұсыну процестерінің материалдық-техникалық және өзге қамтылуына, оның ішінде келіп түскен шағымдары Министрліктің "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорация" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы; "электрондық үкімет" порталы арқылы;сондай-ақ Комитеттен есептік кезеңде алынған мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына шағымдар бойынша "Бірыңғай шағымдарды есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтері ескеріледі.
§5-параграф."Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша бағалау
51. "Мемлекеттік қызметтердің сапасына ішкі бақылау жүргізу" өлшемі бойынша мемлекеттік органмен мемлекеттік қызметтердің сапасына ішкі бақылау жүргізу жүйесін құру бойынша қабылданып жатқан шаралар тиімділігі бағаланады.
52. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша бағалау мемлекеттік органдармен Агенттікке мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына мемлекеттік бақылау шеңберінде жүзеге асырылады.
53. Мемлекеттік органды (ведомстволық бағынышты ұйымды) бағалау кезінде:
мемлекеттік органда мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына тиісті жауапты құрылымдық бөлімшенің болуы;
мемлекеттік органда мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің ұсынылу сапасына бекітілген тексеру жоспарларының болуы;
мемлекеттік бағаланатын органда бекітілге тексеру жоспарларының орындалу сапасы;
мемлекеттік бағаланатын органда айқындалған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар;
мемлекеттік бағаланатын органмен мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі мемлекеттік бақылау шеңберінде айқындалған заңнаманың бұзушылықтарды қабылдау.
Мемлекеттік органның мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау жүйесін құру бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігіне байланысты осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес тиісті баллдар беріледі.
§6-параграф. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту" өлшемі бойынша бағалау

50. Оценка по показателю "Обжалование государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
T5 – оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 5);
e – количество обоснованных жалоб физических и юридических лиц на государственные услуги, оказанные государственным органом (подведомственной организацией);
f – общее количество физических и юридических лиц, получивших услуги государственного органа (подведомственной организации);
1 000 – коэффициент для определения среднего значения жалоб на 1 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
При оценке учитываются жалобы от физических и юридических лиц на действия работников государственных органов, оказывающих государственные услуги, материально-техническое и иное обеспечение процессов предоставления государственных услуг услугодателями, в том числе поступивших через Государственную корпорацию Министерства; посредством веб-портала "электронного правительства", а также сведения из автоматизированной информационной системы "Единый учет обращений" по жалобам на качество оказания государственных услуг, представленных Комитетом.
Параграф §5. Оценка по критерию
"Внутренний контроль за качеством государственных услуг"
51. По критерию "Внутренний контроль за качеством государственных услуг" оценивается эффективность предпринимаемых государственным органом мер по выстраиванию системы внутреннего контроля за качеством государственных услуг.
52. Оценка по критерию "Внутренний контроль за качеством государственных услуг" осуществляется на основе информации, предоставляемой государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля.
53. При оценке государственного органа (подведомственной организации) по данному критерию учитывается:
наличие в оцениваемом государственном органе соответствующего структурного подразделения, ответственного за проведение контроля качества оказания государственных услуг;
наличие планов контрольных мероприятий за качеством оказания государственных услуг, утвержденных руководством оцениваемого государственного органа на оцениваемый период;
качество исполнения утвержденных планов контрольных мероприятий оцениваемым государственным органом;
принятие профилактических мер по устранению выявленных нарушений норм законодательства оцениваемым государственным органом;
нарушения норм законодательства в сфере оказания государственных услуг, выявленных оцениваемым государственным органом в рамках внутреннего государственного контроля за качеством оказания государственных услуг.
В зависимости от эффективности деятельности оцениваемого государственного органа по выстраиванию системы внутреннего контроля за качеством оказания государственных услуг, присваиваются соответствующие баллы согласно приложению 8 к настоящей Методике.
Параграф § 6. Оценка по критерию
"Расширение Реестра государственных услуг"

54. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту" өлшемі бойынша Тізілімге мемлекеттік қызметтердің жаңа түрлерін қосу бойынша жүргізілген жұмыс бағаланады. Өлшем мемлекеттік органдарды жүзеге асырылатын фугкциялар арасында жаңа мемлекеттік қызметтерді анықтауды ынталандыруға бағытталған.
55. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту" өлшемі бойынша бағалау орталық мемлекеттік органдарда ғана жүргізіледі.
Бағалау Агенттікке ұсынылатын ақпарат және есептік кезеңде мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасына мемлекеттік бақылау шеңберінде Тізілімге жаңа мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің қосылуын талдау негізінде жүргізіледі.
56. Ұлттық экономика министрлігі және Министрлік жыл сайын 1 ақпанға дейін Агенттікке мемлекеттік органдар бөлінісінде "мемлекеттік көрсетілетін қызмет" анықтамасына жататын, мемлекеттік органдардың функцияларын анықтайтын ақпарат ұсынады.
57. Тізілімге енгізілген мемлекеттік қызметтердің жаңа түрлерінің болуы, сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету саласында уәкілетті органның Тізілімге енгізілуі тиіс мемлекеттік қызметтердің қосымша түрлерінің болмауы туралы қорытынды ұсынған жағдайда орталық мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін жалпы бағалауға қосымша 5 балл беріледі.
§7-параграф. "Композитті мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" өлшемі бойынша бағалау
58. "Композиттік мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" өлшемі бойынша мемлекеттік қызметтердің жаңа түрлерін бір өтініш негізінде электрондық үлгіде көрсетілетін Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізбесіне қосу бойынша жүргізілген жұмыс бағаланады. Өлшем мемлекеттік органдарды бір өтініш негізінде көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді біріктіруді ынталандыруға бағытталған.
59. "Композитті мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" өлшемі бойынша бағалау есептік кезеңде мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің композициясы бойынша талдау негізінде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 19 наурыздағы № 296 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11001 тіркелген) бекітілген Бір өтініштің негізінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізбесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлерін енгізу кезінде бұл өлшеміне 3 балл қосылады.
§8-параграф. "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" өлшемі бойынша бағалау
60. "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" өлшеміне сәйкес ұсынылатын мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру дәрежесі, сондай-ақ оларды электронды түрде немесе Мемлекеттік корпорация арқылы алу мүмкіндіктері бағаланады. Бұдан басқа, мемлекеттік органдардың жұмысы, сонымен қатар мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарының құжаттарының сұратылатын саны мен мерзімін қысқарту арқылы бағаланады.

54. По критерию "Расширение Реестра государственных услуг" оценивается проведенная работа по включению новых видов государственных услуг в Реестр. Критерий направлен на мотивацию государственных органов по выявлению новых государственных услуг среди осуществляемых функций.
55. Оценка по критерию "Расширение Реестра государственных услуг" проводится только в центральных государственных органах.
Оценка проводится на основе информации предоставляемой оцениваемыми государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля и итогов анализа деятельности оцениваемого государственного органа по выявлению и включению в отчетном периоде новых государственных услуг в Реестр.
56. Министерство национальной экономики и Министерство ежегодно до 1 февраля предоставляют в Агентство информацию по выявлению функций государственных органов, подпадающих под определение "государственная услуга" в разрезе государственных органов.
57. В случае наличия видов государственных услуг, включенных в Реестр, а также в случае предоставления заключения уполномоченного органа в сфере оказания государственных услуг об отсутствии дополнительных видов государственных услуг, подлежащих включению в Реестр, к общей оценке эффективности деятельности центрального государственного органа дополнительно присваивается 5 баллов.
Параграф §7. Оценка по критерию
"Композитные государственные услуги"
58. По критерию "Композитные государственные услуги" оценивается проведенная работа по включению новых видов государственных услуг в Перечень государственных услуг, оказываемых в электронной форме на основании одного заявления. Критерий направлен на мотивацию государственных органов по объединению государственных услуг, оказываемых на основе одного заявления.
59. Оценка по критерию "Композитные государственные услуги" проводится только в центральных государственных органах на основе анализа по композиции государственных услуг в отчетном периоде.
При включении новых видов государственных услуг в Перечень государственных услуг, оказываемых в электронной форме на основании одного заявления, утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 296 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11001), к оценке эффективности деятельности центрального государственного органа по данному критерию присваивается 3 балла.
Параграф §8. Оценка по критерию
"Оптимизация государственных услуг"
60. По критерию "Оптимизация государственных услуг" оценивается процедура преобразования административных процессов услугодателя для обеспечения оказания государственной услуги в электронной форме и упрощение процесса оказания государственной услуги, сокращение срока оказания государственной услуги, перечня документов, представляемых услугополучателями, а также звеньев процесса ее оказания.

61. "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" өлшемі бойынша бағалау тек орталық мемлекеттік органдарда "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді оңтайландыру стандарттарының үлесі" және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру дәрежесі" көрсеткіштер бойынша жүргізіледі.
62. Бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
К7 – аталған өлшем бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
Т – "мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді оңтайландыру стандарттарының үлесі" көрсеткіші;
V – "мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру дәрежесі" көрсеткіші.
63. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді оңтайландыру стандарттарының үлесі" көрсеткіші бойынша бағалау мемлекеттік қызмет көрсету үдерістерін оңтайландыру жөніндегі жұмыс жоспарын ақпараттандыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесе отырып, мемлекеттік органдармен бекітілген және мемлекеттік қызмет көрсету процестерін талдау және құжаттардың уақытын және санын қысқарту үшін резервтерді анықтау негізінде бағаланады.
64. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді оңтайландыру стандарттарының үлесі" көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептелінеді:
T – осы өлшем бойынша мемлекеттік органды бағалау;
с – мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің өзгертілген стандарттарының саны, оның ішінде, жергілікті атқарушы органдармен есептік кезеңде оңтайландыру бөлігінде мемлекеттік көрсетілетін қызметер стандарттары;
n – оңтайландырылуы тиіс мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарының жалпы саны.
m – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша коэффициенті 5-ке тең);
65. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру дәрежесі" бойынша бағалау Тізілімде көрсетілген бекітілген мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарына талдау жасау арқылы бағаланады.
Есептік кезең аяқталғаннан кейін Реестрде қамтылған мемлекеттік қызметтер критерийлерді есептеуге кірмейді.
66. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыру дәрежесі" бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептелінеді:
V – осы өлшем бойынша мемлекеттік органды бағалау;
a – мемлекеттік көрсетілетін қызметке берілетін қорытынды балл;
z – Тізілімге сәйкес мемлекеттік органның көрсететін мемлекеттік қызметтер түрінің жалпы саны;
67. Мемлекеттік көрсетілетін қызметке берілетін қорытынды баллдың есебі мынадай формула бойынша жүргізіледі:
егер y = 0, онда a = b*d
x – мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін мемлекеттік органның сұрататын, ведомствоаралық/ведомстволық ақпараттық жүйелерден алынған құжаттардың саны;
y –  мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін мемлекеттік органның сұрататын, ведомствоаралық/ведомстволық ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттардың саны;
b – осы Әдістеменің 10-қосымшасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметке берілетін балл;
Егер бағалау сәтінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету стандарты бекітілмесе, мемлекеттік көрсетілетін қызметке берілетін қорытынды балл 0-ге тең.
Егер орталық мемлекеттік орган Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсетудің мүмкін еместігі туралы есептік кезеңдегі Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетуге жататын қызметтерді іріктеу бойынша ведомствоаралық комиссияның шешімін ұсынған жағдайда, мемлекеттік қызмет Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетіледі деп ескеріледі және оған осы Әдістеменің 9-қосымшасына сәйкес тиісті балл беріледі. Ұсынылған шешім 2 күнтізбелік есепті кезеңінде қолданылады.

61. Оценка по критерию "Оптимизация государственных услуг" проводится только в центральных государственных органах, по показателям "Доля оптимизированных стандартов государственных услуг" и "Степень автоматизации государственных услуг".
62. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
где:
К7 – оценка центрального государственного органа по данному критерию;
T – значение показателя "Доля оптимизированных стандартов государственных услуг";
V – значение показателя "Степень автоматизации государственных услуг".
63. Оценка по показателю "Доля оптимизированных стандартов государственных услуг" проводится на основе исполнения Плана работы по оптимизации процессов оказания государственных услуг, утверждаемого оцениваемыми государственными органами согласованной совместно с уполномоченным государственным органом в сфере информатизации и по итогам анализа процессов оказания государственных услуг и выявления резервов для сокращения сроков и количества документов.
64. Оценка по показателю "Доля оптимизированных стандартов государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
T – оценка государственного органа по данному показателю;
с – количество измененных стандартов государственных услуг, в том числе по стандартам государственных услуг, оказываемых местными исполнительными органами, в части оптимизации за отчетный период;
n – общее количество стандартов государственных услуг, подлежащих оптимизации;
m – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 5).
65. Оценка по показателю "Степень автоматизации государственных услуг" проводится путем анализа утвержденных стандартов государственных услуг, указанных в Реестре.
Государственные услуги, включенные в Реестр в конце оцениваемого периода, при расчете критерия не учитываются.
66. Оценка по показателю "Степень автоматизации государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
где:
V – оценка государственного органа по данному показателю;
a – итоговый балл, присваиваемый государственной услуге;
z – общее количество видов государственных услуг, оказываемых государственным органом в соответствии с Реестром.
67. Расчет итогового балла, присваиваемого государственной услуге, производится по следующей формуле:
где:
x – количество документов, запрашиваемых государственным органом для оказания государственной услуги, которые получены из межведомственных/ведомственных информационных систем;
y – количество документов, запрашиваемых государственным органом для оказания государственной услуги, которые могут быть получены из межведомственных/ведомственных информационных систем;
b – балл, присваиваемый государственной услуге согласно приложению 9 к настоящей Методике.
d – поправочный коэффициент, применяемый в случае, если центральный государственный орган предоставил в отчетном периоде решение Межведомственной Комиссии по отбору государственных услуг, подлежащих оказанию через Государственную корпорацию, утвержденное Распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 9 марта 2016 года № 16-р.
Если на момент проведения оценки стандарт оказания государственной услуги не утвержден, итоговый балл, присваиваемый государственной услуге, равен 0.
В случае, если центральный государственный орган предоставил в отчетном периоде решение Межведомственной Комиссии по отбору государственных услуг о невозможности оказания государственной услуги через Государственную корпорацию, государственная услуга учитывается как оказываемая через Государственную корпорацию и ей присваивается соответствующий балл согласно приложению 9 к настоящей Методике. Предоставленное решение учитывается в оценке двух оцениваемых периодов.

Егер орталық мемлекеттік орган Министрлікткің мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсетудің мүмкін еместігі туралы есептік кезеңдегі Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетуге жататын қызметтерді іріктеу бойынша ведомствоаралық комиссияның шешімін ұсынған жағдайда, мемлекеттік органға берілетін (b) баллы 0,8-ге тен коэффициентке (d) көбейтіледі.
§9-параграф.Мемлекеттік органдардың "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасы" бағыты бойынша қорытынды бағасы
68. Мемлекеттік органдардың "мемлекеттік қызметтер көрсету сапасы" бағытының қорытынды бағасы барлық өлшемдер бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
U – мемлекеттік қызметтер көрсету бойынша орталық мемлекеттік органның қорытынды бағасы;
T – мемлекеттік қызметтер көрсету бойынша жергілікті атқарушы органның қорытынды бағасы;
К – орталық мемлекеттік органның бағалау өлшемдері;
М – жергілікті атқарушы органның бағалау өлшемдері.
3-тарау. "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша бағалау
§1-параграф. Жалпы ережелер
69. Мемлекеттік органның ашықтығы "электронды үкіметтің" сервистік интеграторымен жүргізіледі.
70. Мемлекеттік органдардың ашықтығы бағыты бойынша бағалау келесі көрсеткіштер бойынша жүзеге асырылады:
1) ашық үкіметтің интернет-дарындағы ақпараттың толық әрі өзекті болуы;
2) мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын қолдау.
71. Балл осы Әдістеменің 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Азаматтармен өзара байланыс" блогының "мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігіне бағам беру үшін өлшемдері бойынша қойылады
72. Мемлекеттік органның ашықтығы бағыты бойынша қорытындысы осы Әдістеменің 11-қосымшасына сәйкес дайындалады.
73. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі Министрліктің "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қорытындысын "электронды үкіметтің" сервистік интеграторына жолдайды.
§2-параграф. "Ашық үкіметінің интернет-порталдарын толтыру" өлшемі бойынша бағалау
74. "Ашық үкіметінің интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" өлшемі бойынша баға беру төмендегі индикаторлар бойынша ақпараттың толықтығы мен өзектілігіне бағаланады:
1) интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі ашық мәлімет;
2) интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі ашық бюджет;

В случае, если центральный государственный орган предоставил в отчетном периоде решение Межведомственной Комиссии по отбору государственных услуг, подлежащих оказанию через Государственную корпорацию Министерства о невозможности оказания государственной услуги через Государственную корпорацию, то балл (b), присваиваемый государственной услуге умножается на коэффициент (d), равный 0,8.
Параграф §9. Итоговая оценка государственных органов по направлению
"Качество оказания государственных услуг"
68. Итоговая оценка государственных органов по направлению "качество оказания государственных услуг" определяется путем сложения полученных результатов расчетов по всем критериям:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
U – итоговая оценка центрального государственного органа по качеству оказания государственных услуг;
T – итоговая оценка местного исполнительного органа по качеству оказанию государственных услуг;
К – критерии оценки центрального государственного органа;
М – критерии оценки местного исполнительного органа.
Глава 3. Оценка по направлению
"Открытость государственного органа"
Параграф § 1. Общие положения
69. Оценка по направлению "Открытость государственного органа" осуществляется сервисным интегратором.
70. Оценка открытости государственного органа осуществляется по следующим критериям:
1) полнота и актуальность информации на интернет-порталах открытого правительства;
2) поддержка официального интернет-ресурса государственного органа.
71. Баллы выставляются по критериям для оценки эффективности деятельности государственного органа по направлению "Открытость государственного органа" блока "Взаимодействие государственного органа с гражданами" по форме, согласно приложению 10 к настоящей Методике.
72. Заключение о результатах оценки открытости государственного органа готовится сервисным интегратором по форме согласно приложению 11 к настоящей Методике.
73. Заключения о результатах оценки Министерства по направлению "Открытость государственного органа", предоставляются Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан сервисному интегратору "электронного правительства".
Параграф § 2. Оценка по критерию
"Полнота и актуальность информации на интернет-порталах открытого правительства"
74. Оценка по критерию "Полнота и актуальность информации на интернет-порталах открытого правительства" в целях определения полноты и актуальности информации по следующим показателям:
1) полнота и актуальность информации на интернет-портале открытые данные;
2) полнота и актуальность информации на интернет-портале открытый бюджет;

3) интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі ашық нормативтік құқықтық актілер;
4) интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі ашық диалог.
"Ашық үкіметінің интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" өлшемдері бойынша мемлекеттік орталық органдар осы Әдістеменің 13-қосымшасының 1-кестесіне сәкес бағаланады.
"Ашық үкіметінің интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" өлшемдері бойынша жергілікті атқарушы органдар осы Әдістеменің 13-қосымшасына 2-кестесіне сәкес бағаланады.
75. "Ашық үкіметінің интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" өлшемдері бойынша баға беру интернет порталындағы тілдік нұсқаларға яғни мемлекеттік және орыс тілдерін талдау жолымен жүзеге асырылады.
76. Осы өлшем бойынша максималды белігіс 11-қосымшаға сәйкес 80 балл құрайды.
77. Бағалау осы Әдістеменің 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылған ақпараттың талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
78. "Ашық үкімет интернет-порталдарын толтыру" өлшемі бойынша бағалау индикаторларды қосу арқылы жүргізіледі және келесі формула бойынша есептеледі:
– "ашық үкіметінің интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" өлшемі бойынша балл;
– "ашық үкіметінің интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" индикаторы бойынша балл;
– "ашық бюджет интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" индикаторы бойынша балл;
– "ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" индикаторы бойынша балл;
– "ашық диалог интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" индикаторы бойынша балл.
79. "Интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі ашық мәлімет" индикаторы бойынша баға беру мәні осы Әдістеменің 12-қосымшасының 1 және 2 кестесіне сәйкес сәйкес тілдік нұсқа бойынша балдарды қосу арқылы және шыққан нәтижесін орталық мемлекеттік органдар бойынша 14,4 баллға тең болатын максималды индикатор мәніне бөліп анықтайды (жергілікті атқарушы органдар 15,4 балл), қорытындысын 20 көбейту қажет
Бұл ретте кемшіліктер анықталған жағдайда әр айқындалған кемшілік үшін параметрдің салмақтық мәнінен 0,1 айыппұл баллы, алайда параметрдің салмақтық мәнінің 75 пайызынан аспайтын мөлшерде шегеріледі. Мысалы, мемлекеттік орган ашық деректердің 10 жиынтығын бекітіп, 7-уін ғана орналастырылған болса, параметрдің салмақтық мәнінен 0,3 балл шегеріледі.
"Ашық деректердің бекітілген тізбесі" параметрі ғана ерекшеленеді, өйткені аталған параметр бойынша бекітілген тізбе болмаған жағдайда 0 балл беріледі.

3) полнота и актуальность информации на интернет-портале открытые нормативные правовые акты;
4) полнота и актуальность информации на интернет-портале открытый диалог.
Центральные государственные органы по критерию "Полнота и актуальность информации на интернет-порталах открытого правительства" оцениваются согласно таблице 1 приложения 12 к настоящей Методике.
Местные исполнительные органы по критерию "Полнота и актуальность информации на интернет-порталах открытого правительства" оцениваются согласно таблице 2 приложения 12 к настоящей Методике.
75. Оценка по критерию "Полнота и актуальность информации на интернет-порталах открытого правительства" осуществляется путем анализа языковых версий интернет портала на государственном и русском языках.
76. Максимальное значение по данному критерию составляет 80 баллов в соответствие с приложением 10.
77. Оценка осуществляется на основании результатов анализа предоставленной информации по форме, согласно приложению 13 настоящей Методики.
78. Оценка по критерию "Наполнение интернет-порталов открытого правительства" проводится путем суммирования индикаторов и рассчитывается по следующей формуле:
где:
– балл по критерию "Полнота и актуальность информации на интернет-порталах открытого правительства";
– балл по индикатору "Полнота и актуальность информации на интернет-портале открытые данные";
– балл по индикатору "Полнота и актуальность информации на интернет-портале открытый бюджет";
– балл по индикатору "Полнота и актуальность информации на интернет-портале открытые нормативные правовые акты";
– балл по индикатору "Полнота и актуальность информации на интернет-портале открытый диалог".
79. Значение оценки по индикатору "Полнота и актуальность информации на интернет-портале открытые данные" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблицах 1 и 2 приложения 12 к настоящей Методике, и делением полученного результата на максимальное значение индикатора, равного 14,4 баллам по центральным государственным органам (по местным исполнительным органам – 15,4 баллам), с последующим умножением результата на 20.
При этом в случае выявления недостатков производится вычет 0,1 штрафных баллов из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более 75 процентов от весового значения параметра. Например, если госорганом утверждено 10 наборов открытых данных, но размещено только 7, то будет вычтено 0,3 балла из весового значения параметра.
Исключением является параметр "Утвержденный перечень открытых данных", так как в случае отсутствия утвержденного перечня по данному параметру присваивается 0 баллов.

80. "Ашық бюджет интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" индикаторы бойынша баға беру мәні осы Әдістеменің 12-қосымшасының 1 және 2 кестесіне сәйкес тілдік нұсқа бойынша балдарды қосу арқылы және шыққан нәтижесін орталық мемлекеттік органдар бойынша 17,8 баллға тең болатын максималды индикатор мәніне бөліп анықтайды (жергілікті атқарушы органдар 14,8 балл), қорытындысын 20 көбейту қажет;
Бұл ретте кемшіліктерді анықтаған жағдайда әр айқындалған кемшілік үшін параметрдің салмақтық мәнінен 0,1 айыппұл баллы, алайда параметрдің салмақтық мәнінің 75 пайызынан аспайтын мөлшерде шегеріледі. Мысалы, мемлекеттік органмен қаржы қызметінің нәтижелері туралы 7 шоғырландырылған есептіліктің 5-уі орналастырылса, 0,2 балл алып тасталады.
81. "Ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" индикаторы бойынша балл осы Әдістеменің 13-қосымшасының 1 және 2 кестесіне сәйкес көрсетілген тілдік нұсқа бойынша балдарды қосу арқылы және шыққан нәтижесін орталық мемлекеттік органдар бойынша 8,8 балға тең болатын максималды индикатор мәніне бөліп анықтайды (жергілікті атқарушы органдар 10,8 балл), қорытындысын 20 көбейту қажет.
Бұл ретте кемшіліктерді анықтаған жағдайда әр айқындалған кемшілік үшін параметрдің салмақтық мәнінен 0,1 айыппұл баллы, алайда параметрдің салмақтық мәнінің 75 пайызынан аспайтын мөлшерде шегеріледі. Мысалы, мемлекеттік орган 11 заң жобасының 7-ін орналастырса, 0,4 балл шегеріледі.
Жоспар бойынша заң жобаларын және/немесе нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу ескерілмеген жағдайда, сондай-ақ пайдаланушылардың ұсынымдары мен пікірлері болмаған жағдайда мемлекеттік органға тиісті параметрдің салмақтық мәнінің ең жоғары баллы беріледі.
82. "Ашық диалог интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" индикаторы бойынша осы Әдістеменің 12-қосымшасының 1 және 2 кестесіне сәйкес көрсетілген тілдік нұсқа бойынша балдарды қосу арқылы және шыққан нәтижесін орталық мемлекеттік органдар бойынша 9 баллға тең болатын максималды индикатор мәніне бөліп анықтайды (жергілікті атқарушы органдар 9 балл), қорытындысын 20 көбейту қажет.
83. "Мемлекеттік органдардың басшыларының ресми блог-платформасындағы жауап алынған сұрақтардың үлесі" параметрі бойынша бағалау келесі түрде жүргізіледі: блог-платформада халықтың сұрақтарына 100% жауап орналастырылған болса, мемлекеттік органға 2 балл беріледі. Егер 70%-тен жоғары 100%-ден төмен орналастырылған жауаптар болса, бағалау 1 балды құрайды. 70%-дан төмен орналастырылған жауаптар болған жағдайда, бағалау 0 балды құрайды.
§3-параграф. "Мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын қолдау" өлшемі бойынша бағалау

80. Значение оценки по индикатору "Полнота и актуальность информации на интернет-портале открытый бюджет" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблицах 1 и 2 приложения 12 к настоящей Методике, и делением полученного результата на максимальное значение индикатора, равного 17,8 баллам по центральным государственным органам (по местным исполнительным органам – 14,8 баллов), с последующим умножением результата на 20;
При этом в случае выявления недостатков производится вычет 0,1 штрафных баллов из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более 75 процентов от весового значения параметра. Например, если госорганом размещено 5 из 7 консолидированных отчетностей о результатах финансовой деятельности, то будет вычтено 0,2 балла.
81. Значение оценки по индикатору "Полнота и актуальность информации на интернет-портале открытые нормативные правовые акты" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблицах 1 и 2 приложения 12 к настоящей Методике, и делением полученного результата на максимальное значение индикатора, равного 8,8 баллам по центральным государственным органам (местным исполнительным органам – 10,8 баллам), с последующим умножением результата на 20;
При этом в случае выявления недостатков производится вычет 0,1 штрафных баллов из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более 75 процентов от весового значения параметра. Например, если госорганом размещено 7 из 11 законопроектов, то будет вычтено 0,4 балла.
В случае отсутствия по плану разработки законопроектов и/или нормативных правовых актов, а также отсутствия предложений и комментариев пользователей, госоргану присваивается максимальный балл весового значения соответствующего параметра.
82. Значение оценки по индикатору "Полнота и актуальность информации на интернет-портале открытый диалог" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблицах 1 и 2 приложения 12 к настоящей Методике, и делением полученного результата на максимальное значение индикатора, равного 9 баллам по центральным государственным органам (местным исполнительным органам – 9 баллов), с последующим умножением результата на 20;
83. При этом по параметру "Доля вопросов, получивших ответы на официальной блог-платформе руководителей государственного органа" оценка проводится следующим образом: при наличии на блог-платформе 100% опубликованных ответов на вопросы граждан, государственному органу присваивается 2 балла. При наличии более чем 70% и менее 100% опубликованных ответов, оценка составляет 1 баллов. При наличии менее чем 70% опубликованных ответов, оценка составляет 0 баллов.
Параграф § 3. Оценка по критерию
"Поддержка официального интернет - ресурса государственного органа"

84. "Мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын қолдау" өлшемі бойынша баға беру Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 116 бұйрығымен бекітілген мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарын ақпараттық ақпараттық толтыру және оларды күтіп ұстау ережелеріне сәйкес төмендегі индикаторлар бойынша жүргізіледі (Нормативтік актілерді мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 13262 тіркелген):
1) интернет-ресурстың қолжетімділігі;
2) ақпараттық толықтығы мен өзектілігі;
3) интернет-ресурстың мобилді нұсқасын бағалау.
85. "Мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын қолдау" өлшемі бойынша бағалау 10-қосымшаға сәйкес индикаторлар бойынша балл сомасымен белгіленеді.
86. интернет-ресурстың қолжетімділігі мен ақпараттық толықтығы мен өзектілігі ақпараттық толықтығы мен өзектілігі индикаторлары бойынша баға беру орталық мемлекеттік органдарының интернет-ресурстарына, сондай-ақ олардың ведомсчтволары мен жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурстарына жатады, олар gov.kz. доменді атпен қызмет етеді, ведомстволардың Интернет-ресурстары былай іске асырылуы мүмкін:
1) жеке интернет ресурс;
2) төртінші деңей домені;
3) орталық мемлекеттік органнның негізгі интернет-ресурсындағы бөлім.
87. Интернет-ресурсының қолжетімділігі деп тұтынушылардың, олармен бірге мүмкіндігі шектеулі адамдардың пайдалану қарапайымдылығы мен ыңғайлылығы деңейі, сондай-ақ түрлі нысанда ақпарат алу: гипермәтінді және көшіру үшін файл нұсқасында.
88. "Ресурсының қолжетімділігі" индикаторы бойынша баға беру интернет-ресурстарды мониторингілеу жолымен жүзеге асырылады, жарты жылдық негізде төртінші тоқсан қорытындылары бойынша осы Әдістеменің 14-қосымшасына сәйкес баға берілетін кезеңде жүзеге асырылады.
89. Интернет-ресурсының қолжетімділігі индикаторы бойынша баға беру мәні осы Әдістеменің 15-қосымшасында көрсетілген параметрлер бойынша балдардың қосындысымен анықталады және алынған қорытындыны 10 балға тең индикатордың максималды мәніне бөлінеді, одан кейін қорытындыны 5-ке көбейтеді.
90. "Ақпараттық толықтығы мен өзектілігі" индикаторы бойынша баға беру осы Әдістемде көрсетілген 16-қосымша параметрлері бойынша жасалады. Ақпараттың өзектілігі деп уақыттың ағымдағы сәтіне сәйкес деңгейі танылады.
91. "Ақпараттық толықтығы мен өзектілігі" параметрлері бойынша баға беру интернет-ресурстарды мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстарының тілдік нұсқаларын талдау жолымен жүзеге асырылады, жарты жылдық негізде төртінші тоқсан қорытындылары бойынша осы Әдістеменің 15-қосымшасына сәйкес баға берілетін кезеңде жүзеге асырылады.

84. Оценка по критерию "Поддержка официального интернет-ресурса государственного органа" производится в соответствии с Правилами информационного наполнения интернет-ресурсов государственных органов и требованиям к их содержанию, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 116 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13262) по следующим показателям:
1) доступность интернет-ресурса;
2) полнота и актуальность информации;
3) оценка мобильной версии интернет-ресурса.
85. Оценка по критерию "Поддержка официального интернет-ресурса государственного органа" определяется как сумма баллов по показателям согласно приложению 10.
86. Оценке по индикаторам "Доступность интернет-ресурса" и "Полнота и актуальность информации" подлежат интернет-ресурсы центральных государственных, а также их ведомств и местных исполнительных органов, функционирующие в доменном имени gov.kz. Интернет-ресурс ведомств может быть реализован, как:
1) отдельный интернет ресурс;
2) домен четвертого уровня;
3) раздел на основном интернет-ресурсе центрального государственного органа.
87. Под доступностью интернет-ресурса понимается степень простоты и удобства использования интернет-ресурса пользователями, включая лиц с ограниченными возможностями, а также возможность получения информации в различных форматах: гипертекстовом и в формате файла для скачивания.
88. Оценка по индикатору "Доступность интернет-ресурса" осуществляется путем мониторинга интернет-ресурса на полугодовой основе по результатам четвертого квартала оцениваемого периода согласно приложению 14 к настоящей Методике.
89. Значение оценки по индикатору "Доступность интернет-ресурса" определяется путем суммирования баллов по параметрам, указанным в приложении 14 к настоящей Методике и делением полученного результата на максимальное значение индикатора, равного 10 баллам, с последующим умножением результата на 5.
90. Оценка по индикатору "Полнота и актуальность информации" производится по параметрам, указанным в приложении 16 к настоящей Методике. Под актуальностью информации понимается степень соответствия информации текущему моменту времени.
91. Оценка по параметру "Полнота и актуальность информации" осуществляется путем анализа языковых версий интернет-ресурса на государственном и русском языках на полугодовой основе и проводится по результатам четвертого квартала оцениваемого периода согласно приложению 15 к настоящей Методике.

92. "Ақпараттық толықтығы мен өзектілігі" индикаторы бойынша баға беру мәні интернет-ресурстарды мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстарының тілдік нұсқалары бойынша балдарды қосу жолымен анықталады, осы Әдістеменің 15-қосымшасына сәйкес және алынған қорытындыны 100 балға тең индикатордың максималды мәніне бөлінеді, одан кейін қорытындыны 10-ке көбейтеді.
93. "Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" параметрі бойынша баға беру барысында сондай-ақ осы Әдістемнің 15-қосымшасында көрсетілген интернет-ресурстарының сапасына әсер ететін өлшемдер де ескеріледі.
94. Кемшіліктер анықталған жағдайда 0,1 айыппұл балы алынып тасталады, ол әр анықталған кемшілікке параметрінің салмақты мәнінен, бірақ параметр салмағы мәнінен елу пайыздан кем емес алынады.
95. "Интернет-ресурсы нұсқасының мобилді нұсқасына баға беру" индикаторы бойынша бағалау мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстарының тілдік нұсқаларын талдау бойынша жолымен жүзеге асырылады, осы Әдістеменің 16-қосымшасына сәйкес баға берілетін кезеңде жүзеге асырылады.
96. Интернет-ресурсының мобилді нұсқасы автоматты түрде іске қосылған жағдайда интернет-ресурсына кірерде мобилдік құрылғы арқылы 5 тең максималды коэффициент беріледі, интернет-ресурстың негізгі нұсқасы қосылған кезде мобилді құрал арқылы интернет-ресурсына кірерде сілтеме бойынша мобилді нұсқаға көшу қажеттіліг барысында 3-ке тең коэффициенті беріледі.
Мобилді құрал арқылы кіру барысында интернет-ресурсының негізгі нұсқасы қосылса, және мобилді нұсқаға сілтеме жоқ болса, бұл параметр бойынша баға берілместен 0 деген балл беріледі.
97. "Интернет-ресурсы нұсқасының мобилді нұсқасына баға беру" параметрлері бойынша баға беру интернет-ресурстарды мемлекеттік және орыс тілдерінде интернет-ресурстарының тілдік нұсқаларының балдарын қосу жолымен Әдістеменің 16-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады, және алынған қорытындыны көрсеткіштің максималды мәніне бөліп, ол 50 балға тең, кейіннен осы Әдістеменің 72-тармағына сәйкес белгіленген коэффициентке қорытындыны көбейтеді.
98. "Интернет-ресурсы нұсқасының мобилді нұсқасына баға беру" параметрлері бойынша баға беру барысында осы Әдістеменің 16-қосымшасында көрсетілген интернет-ресурстарының мобилді нұсқалары сапасына әсер ететін өлешемдер де ескеріледі.
Кемшіліктер анықталған жағдайда 0,1 айыппұл балы алынып тасталады, ол әр анықталған кемшілікке параметрінің салмақты мәнінен, бірақ параметр салмағы мәнінен елу пайыздан кем емес алынады.
99. Мобилді нұсқада интернет-ресурстың негізгі нұсқасына сілетеме жасаған интернет-ресурсы болмауына байланысты 1 айыппұл балы алынып тасталады.Интернет-ресурстың мобилді нұсқасы жоқ болған жағдайда айыппұл балы алынбайды.
§4-параграф. "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша қорытынды бағалау

92. Значение оценки по индикатору "Полнота и актуальность информации" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям интернет-ресурса на государственном и русском языках в соответствии с таблицами приложения 15 к настоящей Методике и делением полученного результата на максимальное значение индикатора, равного 100 баллам, с последующим умножением результата на 10.
93. При оценке по параметру "Полнота и актуальность информации" учитываются также критерии, влияющие на качество интернет-ресурса, определенные в приложении 15 к настоящей Методике.
94. В случае выявления недостатков производится вычет 0,1 штрафных баллов из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более пятидесяти процентов от весового значения параметра.
95. Оценка по индикатору "Оценка мобильной версии интернет-ресурса" осуществляется путем анализа языковых версий интернет-ресурса на государственном и русском языках на полугодовой основе и проводится по результатам четвертого квартала оцениваемого периода согласно приложению 16 к настоящей Методике.
96. При автоматической загрузке мобильной версии интернет-ресурса при входе на интернет-ресурс через мобильное устройство присваивается максимальный коэффициент равный 5, при загрузке основной версии интернет-ресурса и необходимости перехода на мобильную версию по ссылке при входе на интернет-ресурс через мобильное устройство присваивается коэффициент равный 3.
Если при входе через мобильное устройство загружается основная версия интернет-ресурса и ссылка на мобильную версию отсутствует, оценка по данному параметру не производится и присваивается 0 баллов.
97. Значение по параметру "Оценка для мобильной версии интернет-ресурсов" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям интернет-ресурса на государственном и русском языках согласно приложению 16 к настоящей Методике и делением полученного результата на максимальное значение показателя, равного 50 баллам, с последующим умножением результата на коэффициент, определяемый в соответствии с пунктом 72 настоящей Методики.
98. При оценке по параметру "Оценка для мобильной версии интернет-ресурсов" учитываются также критерии, влияющие на качество мобильной версии интернет-ресурса, определенные в приложении 16 к настоящей Методике.
В случае выявления недостатков производится вычет 0,1 штрафных баллов из весового значения параметра за каждый выявленный недостаток, но не более пятидесяти процентов от весового значения параметра.
99. При отсутствии на мобильной версии интернет-ресурса ссылки на основную версию интернет-ресурса производится вычет 1 штрафного балла.
В случае отсутствия мобильной версии интернет-ресурса, вычет штрафных баллов не производится.
Параграф §4. Итоговая оценка государственных органов по направлению
"Открытость государственного органа"

100. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды бағалауы барлық критерий бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
1) орталық мемлекеттік органдар үшін:
2) жергілікті атқарушы органдар үшін:
D – "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік органдардың қорытынды бағасы;
F – "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша жергілікті атқарушы органдардың қорытынды бағасы";
B1/С1 – "Ашық үкімет интернет-порталдарындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" бағалау өлшемдері;
B2/C2 – "Мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын қолдау" бағалау өлшемдері.
4-тарау. "Жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау сапасы" бағыты бойынша бағалау
§1-параграф. Жалпы ережелер
101. "Жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау сапасы" бағыты бойынша бағалау Комитетпен жүзеге асырылады.
102. "Жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау сапасы" бағыты бойынша бағалау Комитетпен есептік кезеңде бағаланатын мемлекеттік органдарға келіп түскен және қаралған жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздары бойынша жүргізіледі.
103. Жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау бойынша жұмысын бағалау үшін мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен алынған "Өтініштерді бірыңғай есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтері, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 18 желтоқсандағы № 147 бұйрығымен бекітілген "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін есепке алу қағидалары" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12893 болып тіркелді) "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау туралы" № 1-ОЛ нысанды статистикалық есептің деректері, "Біріңғай біріздендірілген статистикалық жүйе" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтері, заңды күшіне енген соттың шешімдері, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 4-тармағының 2-тармақшасына сәйкес бағаланатын мемлекеттік органдарда жүргізілетін тексерулер нәтижелері ақпараттың дереккөзі болып табылады.
104. Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау келесі өлшемдер бойынша жүзеге асырылады:
1) шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау;
2) сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органмен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі;

100. Итоговая оценка государственных органов по направлению "Открытость государственного органа" определяется путем сложения полученных результатов по всем критериям:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
D – итоговая оценка центрального государственного органа по направлению "Открытость государственного органа";
F – итоговая оценка местного исполнительного органа по направлению "Открытость государственного органа";
B1/С1 – критерии оценки "Полнота и актуальность информации на интернет-порталах открытого правительства";
B2/C2 – критерии оценки "Поддержка официального интернет-ресурса государственного органа".
Глава 4. Оценка по направлению
"Качество рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц"
Параграф § 1. Общие положения
101. Оценка по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц" осуществляется Комитетом.
102. Оценка эффективности деятельности государственных органов по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц" проводится Комитетом по жалобам и заявлениям физических и юридических лиц, поступившим в оцениваемый государственный орган и рассмотренным в отчетном периоде.
103. Источником информации для проведения оценки работы по рассмотрению жалоб и заявлений физических и юридических лиц являются сведения Автоматизированной информационной системы "Единый учет обращений лиц", полученные из информационных систем государственных органов, данные статистического отчета формы №1-ОЛ "О рассмотрении обращений физических и юридических лиц", утвержденного приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 декабря 2015 года № 147 "Об утверждении Правил учета обращений физических и юридических лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12893), автоматизированной информационной системы "Единая унифицированная статистическая система", вступившие в законную силу решения суда, а также результаты проверок, проведенных в оцениваемых государственных органах согласно подпункту 2) пункта 4 Системы оценки.
104. Оценка эффективности деятельности государственных органов по качеству рассмотрения жалоб и заявлений осуществляется по следующим критериям:
1) соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений;
2) доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) и удовлетворенных вышестоящим органом;

3) қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі.
105. Орталық мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдарға және олардың аумақтық бөлімшелеріне келіп түскен, жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау бойынша бағалау сапасының өлшемдері, осы Әдістеменің 17-қосымшасына сәйкес салмақтық
мағыналарға ие.
106. Жеке және заңды тұдғалардың шағымдары мен арыздарын қарау бойынша бағалау сапасының нәтижелері туралы қорытындылар, осы Әдістеменің 18-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
§2-параграф. "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша бағалау
107. "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша бағалау жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын уақытылы қаралуы аңықтау үшін жүзеге асырылады.
108. Бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
R1 – "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
M1 – "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша орталық мемлекеттік органдардың коэффициенті 40-қа тең);
m – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша жергілікті атқарушы органдардың коэффициенті 40-қа тең);
f – бағаланатын мемлекеттік органмен мерзімдері бұзылып қаралған жеке және заңды тұлғалардың шағымдар мен арыздардың саны;
p – бағаланатын мемлекеттік органмен қаралған жеке және заңды тұлғалардың шағымдар мен арыздардың жалпы саны;
100 – қаралған 100 шағымдар мен арыздардың мерзімін бұзудың орташа мәнін анықтау үшін коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
§3-параграф. "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органмен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша бағалау
109. "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органмен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша бағалау,келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін сапалы қарау бөлігінде мемлекеттік органдардың тиімділігін анықтау үшін жүргізіледі.
110. Бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
егер мемлекеттік органның қаралған шағымдары мен өтініштердің саны 10-нан 999-ға дейін жағдайда, 10 коэффициенті қолданылады;

3) доля удовлетворенных жалоб и заявлений.
105. Критерии для оценки качества рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц, поступивших в центральные государственные, местные исполнительные органы, имеют значения согласно приложению 17 к настоящей Методике.
106. Заключение о результатах оценки по качеству рассмотрению жалоб и заявлений готовится по форме, согласно приложению 18 к настоящей Методике.
Параграф §2. Оценка по критерию
"Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений"
107. Оценка по критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений" осуществляется для определения своевременности рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц.
108. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
где:
R1 – оценка центрального государственного органа по критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений";
M1 – оценка местного исполнительного органа по критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию по центральным государственным органам коэффициент равен 40);
m – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию по местным исполнительным органам коэффициент равен 40);
f – количество жалоб и заявлений физических и юридических лиц, рассмотренных оцениваемым государственным органом с нарушением установленных сроков;
p – общее количество жалоб и заявлений физических и юридических лиц, рассмотренных оцениваемым государственным органом;
100 – коэффициент для определения среднего значения нарушений сроков на 100 рассмотренных жалоб и заявлений.
Если полученный результат по критерию составил значение со знаком минус, государственному органу по данному критерию присваивается 0 баллов.
Параграф §3. Оценка по критерию
"Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) и удовлетворенных вышестоящим органом"
109. Оценка по критерию "доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) и удовлетворенных вышестоящим органом" осуществляется для определения эффективности государственных органов в части качественного рассмотрения поступивших обращений физических и юридических лиц.
110. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
коэффициент 10 применяется если количество рассмотренных государственным органом жалоб и заявлений составляет от 10 до 999.

егер мемлекеттік органның қаралған шағымдары мен өтініштердің саны 1000-нан 4999-ға дейін жағдайда, 100 коэффициенті қолданылады;
егер мемлекеттік органның қаралған шағымдары мен өтініштердің саны 5000-нан астам жағдайда, 1000 коэффициенті қолданылады;
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
егер мемлекеттік органның қаралған шағымдары мен өтініштердің саны 10-нан 999-ға дейін жағдайда, 10 коэффициенті қолданылады;
егер мемлекеттік органның қаралған шағымдары мен өтініштердің саны 1000-нан 4999-ға дейін жағдайда, 100 коэффициенті қолданылады;
егер мемлекеттік органның қаралған шағымдары мен өтініштердің саны 5000-нан астам жағдайда, 1000 коэффициенті қолданылады;
R2 – "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органмен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
M2 – "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органмен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (өлшем бойынша орталық мемлекеттік органның коэффициенті 40-қа тең);
m – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша жергілікті атқару органның коэффициенті 40-қа тең);
a – соттың шешімімен негізделген жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарының саны;
b – сотпен қаралған жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарының жалпы саны.
с – ведомстволық бағынысты органдармен бас тарттылғандардың ішінен жоғары тұрған органмен  қанағаттандырылған жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарының саны.
§4-параграф. "Қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша бағалау
111. "Қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша бағалау келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қанағаттандыру бөлігінде мемлекеттік органдардың тиімділігі анықтау үшін жүргізіледі.
112. Бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
R3 – "қанағаттандырылған жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарының үлесі" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
M3 – "қанағаттандырылған жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарының үлесі" өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша орталық мемлекеттік органдардың коэффициенті 20-ға тең);
m – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша жергілікті атқарушы органдардың коэффициенті 20-ға тең);
p – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған түсініктеме беру бойынша коэффициент (осы өлшем бойынша бағаланатын мемлекеттік органдардың коэффициенті 5-ке тең);
s –қанағаттандырылған жеке және заңды тұлғалардың шағымдар мен өтініштердің саны;
d – қаралған жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен өтініштердің жалпы саны;
c – түсініктеме берілген жеке және заңды тұлғалардың шағымдар мен өтініштердің саны.
§5-параграф. "Жеке және заңды тұлғалардың шағымдар мен арыздарын қарау сапасы" бағыты бойынша қорытынды бағалау

коэффициент 100 применяется если количество рассмотренных государственным органом жалоб и заявлений составляет от 1000 до 4999.
коэффициент 1000 применяется если количество рассмотренных государственным органом жалоб и заявлений составляет от 5000 и выше.
2) по местным исполнительным органам:
коэффициент 10 применяется если количество рассмотренных государственным органом жалоб и заявлений составляет от 10 до 999.
коэффициент 100 применяется если количество рассмотренных государственным органом жалоб и заявлений составляет от 1000 до 4999.
коэффициент 1000 применяется если количество рассмотренных государственным органом жалоб и заявлений составляет от 5000 и выше.
где:
R2 – оценка центрального государственного органа по критерию "Доля жалоб и заявлений физических и юридических лиц, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) и удовлетворенных вышестоящим органом";
М2 – оценка местного исполнительного органа по критерию "Доля жалоб и заявлений физических и юридических лиц, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) и удовлетворенных вышестоящим органом";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию по центральным государственным органам коэффициент равен 40);
m – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию по местным исполнительным органам коэффициент равен 40);
a – количество жалоб и заявлений физических и юридических лиц, признанных обоснованными по решению суда;
с – количество жалоб и заявлений физических и юридических лиц, удовлетворенных вышестоящим органом, в том числе по которым было отказано подведомственными органами;
b – общее количество жалоб и заявлений физических и юридических лиц, рассмотренных государственным органом;
Параграф §4. Оценка по критерию
"Доля удовлетворенных жалоб и заявлений"
111. Оценка по критерию "Доля удовлетворенных жалоб и заявлений" осуществляется для определения эффективности государственных органов в части удовлетворения поступивших обращений физических и юридических лиц.
112. Оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
где:
R3 – оценка центрального государственного органа по критерию "доля удовлетворенных жалоб и заявлений" физических и юридических лиц;
М3 – оценка местного исполнительного органа по критерию "доля удовлетворенных жалоб и заявлений физических и юридических лиц";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию по центральным государственным органам коэффициент равен 20);
m – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию по местным исполнительным органам коэффициент равен 20);
p – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению по ответам разъяснительного характера (по данному критерию по оцениваемым государственным органам коэффициент равен 10);
s – количество удовлетворенных жалоб и заявлений физических и юридических лиц;
c – количество жалоб и заявлений физических и юридических лиц, по которым даны разъяснения;
d – общее количество рассмотренных жалоб и заявлений физических и юридических лиц.
Параграф §5. Итоговая оценка по направлению
"Качество рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц"

113. "Жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау сапасы" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды бағасы барлық өлшемдер бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
H – жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау сапасы бойынша орталық мемлекеттік органның қорытынды бағасы;
Y – жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау сапасы бойынша жергілікті атқарушы органның қорытынды бағасы;
R1/R2/R3  – орталық мемлекеттік органның бағалау өлшемдері;
М1/M2/M3  – жергілікті атқарушы органның бағалау өлшемдері.
5-тарау. Мемлекеттік органның азаматтармен іс-қимыл тиімділігінің жалпы бағасы
114. Мемлекеттік органның азаматтармен іс-қимылы тиімділінің жалпы бағасы бағалау бағыттары бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
О – "Мемлекеттік органдардың азаматтармен өзара іс-қимыл" блогы бойынша орталық мемлекеттік органның жалпы бағасы;
А – "Мемлекеттік органдардың азаматтармен өзара іс-қимыл" блогы бойынша жергілікті атқарушы органның жалпы бағасы;
U – "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
T – "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
D – "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
F – "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы;
H – "Жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау сапасы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік органның бағасы;
Y – "Жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау сапасы" бағыты бойынша жергілікті атқарушы органның бағасы.
6-тарау. Қорытынды ережелер
115. Бағалау нәтижелері туралы қорытындыны алған күннен бастап бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде бағалауға Агенттікке, сервистік интеграторге немесе Комитетке дәлелді құжаттармен бірге қарсылықтарын жолдайды.
116. Белгіленген мерзім өткеннен кейін бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтары қабылданбайды.
117. Бағалау нәтижелеріне қарсылықтар болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган қорытындыны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Агенттікке, сервистік интеграторге немесе Комитетке тиісті хабарлама жолдайды.

113. Итоговая оценка государственных органов по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц" определяется путем суммирования полученных результатов по всем критериям:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
H – итоговая оценка центрального государственного органа по качеству рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц;
Y – итоговая оценка местного исполнительного органа по качеству рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц;
R1/R2/R3 – критерии оценки центрального государственного органа;
М1/M2/M3 – критерии оценки местного исполнительного органа.
Глава 5. Общая оценка эффективности по взаимодействию государственного органа с гражданами
114. Общая оценка эффективности взаимодействия государственного органа с гражданами определяется путем сложения полученных результатов расчетов по направлениям оценки:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
где:
О – общая оценка центрального государственного органа по блоку "Взаимодействие государственного органа с гражданами";
A – общая оценка местного исполнительного органа по блоку "Взаимодействие государственного органа с гражданами";
U – оценка центрального государственного органа по направлению "Качество оказания государственных услуг";
T – оценка местного исполнительного органа по направлению "Качество оказания государственных услуг";
D – оценка центрального государственного органа по направлению "Открытость государственного органа";
F – оценка местного исполнительного органа по направлению "Открытость государственного органа";
H – оценка центрального государственного органа по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц";
Y – оценка местного исполнительного органа по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц".
Глава 6. Заключительные положения
115. В случае несогласия с результатами оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения заключения о результатах оценки направляет в Агентство, сервисный интегратор или Комитет возражения с подтверждающими документами.
116. По истечении установленного срока направленные возражения оцениваемых государственных органов не рассматриваются.
117. В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения заключения о результатах оценки представляет в Агентство, сервисный интегратор или Комитет соответствующее уведомление.

118. Қарсылықтарды қарастыру үшін Агенттікте, сервистік интеграторда немесе Комитетте арнайы комиссия құрылады, бағалауды өткізбеген 5-тен төмен емес өкілдер.
119. Арнайы комиссиялар он бес күнтізбелік күннің ішінде бағаланатын мемлекеттік органдардан шағымдарды қабылдау немесе қабылдамау туралы ұжымдық шешім қабылдайды.
120. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша Агенттіктің тиімділігін бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікке жолданады.
121. "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша Агентіктің тиімділігін бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесімен бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікке жолданады.
122. "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік органдар тиімділігін бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін сервистік интегратормен бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікке бағаланатын мемлекеттік органның қарсылықтарын қарау жөніндегі арнайы комиссия отырысы күнінен кейін бес жұмыс күндік мерзімнен кешіктірілмей жолданады.
123. "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері мен шағымдарын қарау сапасы" бағыты бойынша тиімділікті бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімін өткізгеннен кейін Комитет тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Агенттікке бағаланатын мемлекеттік органның шағымдарын қарау бойынша арнайы комиссия мәжілісінен кейін бес жұмыс күннен кешіктірмей енгізеді.
124. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша мемлекеттік органдар тиімділігін бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін Агенттікпен "мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағытынын бағалау нәтижелері туралы қорытынды "Мемлекеттік органның азаматтармен іс-қимылы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік органның бағалау нәтижелері туралы қорытындыны әзірлеу үшін қолданылады.
125. "Мемлекеттік органның азаматтармен іс-қимылы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік органның бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікпен осы Әдістеменің 19-қосымшасына сәйкес әзірленеді және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жолданады.
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Есептік ақпаратта мазмұндалған мәліметтерді қайта қарау қорытындысы бойынша САЛЫСТЫРУ АКТІСІ
______________________________________
(орталық мемлекеттік органның/
жергілікті атқарушы органның атауы)
____________________
(есептік кезең)
Атауы
Алынып тасталатын балдар
1
Сенімде емес ақпаратты ұсынуы
БАРЛЫҒЫ:
1.Сенімсіз ақпарат ұсынылған. Қайта қарау барысында келесі деректердің шындығына
сәйкессіздіктері анықталды:

118. Для рассмотрения возражений в Агентстве, сервисном интеграторе или Комитете формируются специальные комиссии, в составы которых входят сотрудники уполномоченных на оценку государственных органов, не участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения и состоят из не менее 5 членов.
119. Специальные комиссии в течение пятнадцати календарных дней принимают коллегиальное решение о принятии либо непринятии возражений от оцениваемых государственных органов.
120. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности Агентства по направлению "Качество оказания государственных услуг" Администрацией Президента Республики Казахстан заключение о результатах оценки эффективности вносится в Агентство.
121. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности Министерства по направлению "Открытость государственного органа" Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан заключение о результатах оценки эффективности вносится в Агентство.
122. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности по направлению "Открытость государственного органа" сервисным интегратором заключение о результатах оценки эффективности оцениваемого государственного органа вносится в Агентство в сроки не позднее пяти рабочих дней после дня заседания специальной комиссии по рассмотрению возражений оцениваемого государственного органа.
123. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц" Комитетом заключение о результатах оценки эффективности вносится в Агентство в сроки не позднее пяти рабочих дней после дня заседания специальной комиссии по рассмотрению возражений оцениваемого государственного органа.
124. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности оцениваемого государственного органа по направлению "Качество оказания государственных услуг" Агентством заключения о результатах оценки эффективности по направлению "качество оказания государственных услуг" используются для формирования заключения о результатах оценки оцениваемого государственного органа по блоку "Взаимодействие государственного органа с гражданами".
125. Заключения о результатах оценки эффективности деятельности оцениваемых государственных органов по блоку "Взаимодействие государственного органа с гражданами" формируются Агентством согласно приложению 19 к настоящей Методике и представляются в уполномоченный орган по государственному планированию.
Приложение 1
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Форма
АКТ СВЕРКИ
по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации
_____________________________________________________________________
___________
(наименование центрального государственного органа/
__________________
(отчетный период)
Наименование
Вычитаемые баллы
1
Представление недостоверной информации
ВСЕГО:
1. Представлена недостоверная информация. В ходе перепроверки выявлены
следующие несоответствия действительности фактов:

1. "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша;
2. "Мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімдерінің сақталу" өлшемі бойынша;
3. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша;
4. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша;
5. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін кеңейту" өлшемі бойынша;
6. "Композитті мемлекетті қызметтер" өлшемі бойынша;
7. "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" өлшемі бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
Төрағасының орынбасары
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің мемлекеттік
көрсетілетін қызметтердің сапасын
бағалауға және бақылауға жауапты
құрылымдық бөлімшенің басшысы
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
"____" __________ 20__ ж.
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау нәтижелері туралы қорытынды
______________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
________________
(есеп кезеңі)
Бағалау өлшемдері
Баға
1
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қанағаттандырылуы
2
Мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімдерінің сақталу
3
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету
4
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау
Өлшемдер бойынша жалпы баға
Айыппұл баллдары
Шегерілген айыппұл баллдарын есептегендегі қорытынды баға
Жергілікті атқарушы органның қызметінің бағалау өлшемдері бойынша тиімділігін талдау:
1. "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша;
2. "Мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімдерінің сақталу" өлшемі бойынша;
3. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша;
4. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
Төрағасының орынбасары
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің мемлекеттік
көрсетілетін қызметтердің сапасын
бағалауға және бақылауға жауапты
құрылымдық бөлімшенің басшысы
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
"____" __________ 20__ ж.
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
5-қосымша
Нысан
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің оңтайландыру" және "Композитті мемлекеттік қызметтер" өлшемдері бойынша мемлекеттік қызметтер электрондық форматта көрсету сапасын бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_________________________________
(орталық мемлекеттік органның атауы)
________________
(есеп кезеңі)
Бағалау өлшемдері
Баға
1
Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру
2
Композитті мемлекеттік қызметтер
Орталық мемлекеттік органның қызметінің бағалау өлшемі/көрсеткіші бойынша тиімділігін талдау:

1. По критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания
государственных услуг";
2. По критерию "Соблюдение сроков оказания государственных услуг";
3. По критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг";
4. По критерию "Внутренний контроль за качеством оказания государственных
услуг";
5. По критерию "Расширение Реестра государственных услуг";
6. По критерию "Композитные государственные услуги"
7. По критерию "Оптимизация государственных услуг".
Выводы и рекомендации:
Заместитель Председателя
Агентства Республики Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
___________
(подпись)
_______________________
(расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
Агентства Республики Казахстан по делам
государственной службы
и противодействию коррупции,
ответственного за оценку
и контроль качества оказания
государственных услуг
___________
(подпись)
_______________________
(расшифровка подписи)
"____" __________ 20__ г.
Приложение 4
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Форма
Заключение о результатах оценки
качества оказания государственных услуг
___________________________________________________
(наименование центрального государственного органа)
________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Оценка
1
Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг
2
Соблюдение сроков оказания государственных услуг
3
Обеспечение качества оказания государственных услуг
4
Внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг
Общая оценка по критериям
Вычет штрафных баллов
Итоговая оценка с учетом вычета штрафных баллов
Анализ эффективности деятельности местного исполнительного органа по критериям
оценки:
1. По критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания
государственных услуг";
2. По критерию "Соблюдение сроков оказания государственных услуг";
3. По критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг";
4. По критерию "Внутренний контроль за качеством оказания государственных
услуг".
Выводы и рекомендации:
Заместитель Председателя
Агентства Республики Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
___________
(подпись)
_______________________
(расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
Агентства Республики Казахстан по делам
государственной службы
и противодействию коррупции,
ответственного за оценку
и контроль качества оказания
государственных услуг
___________
(подпись)
_______________________
(расшифровка подписи)
"____" __________ 20__ г.
Приложение 5
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Форма
Заключение о результатах оценки качества оказания государственных услуг
в электронном формате по критериям "Оптимизация государственных услуг"
и "Kомпозитные государственные услуги"
_________________________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа)
________________
(отчетный период)
Критерии
Оценка
1
Оптимизация государственных услуг
2
Композитные государственные услуги
Анализ эффективности деятельности центрального государственного органа по
критериям:

1. "Мемлекеттік қызметтерді оңтайландыру" өлшемі бойынша;
2. "Композитті мемлекеттік қызметтер" өлшемі бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Мемлекеттік органның басшысы
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
Бағалауға уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшенің басшысы
___________
(қолы)
_______________________ (қолдың мағынасын ашу)
"___" _________20___ж.
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
6-қосымша
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қанағаттандырылу деңгейі
Орталық мемлекеттік органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасын қанағаттандырылу деңгейі
Үлесі
1.

1. По критерию "Оптимизация государственных услуг";
2. По критерию "Композитные государственные услуги".
Выводы и рекомендации:
Руководитель государственного органа
_______________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного на оценку органа
_______________________ (подпись) (расшифровка подписи)
"___ "_____________20___г.
Приложение 6
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг
Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг, оказываемых центральными государственными органами Значение
1.

мерзім бұзылуларының азаю үлесі 20 пайыздан аз болса, қосымша балл (d) орталық мемлекеттік және сәйкесінше жергілікті атқарушы органдар үшін 1 және 2 баллға тең;
мерзім бұзылуларының азаю үлесі 20-дан 39,99 пайызға дейін болса, қосымша балл (d) орталық мемлекеттік және сәйкесінше жергілікті атқарушы органдар үшін 2 және 4 баллға тең;
мерзім бұзылуларының азаю үлесі 40-тан 59,99 пайызға дейін болса, қосымша балл (d) орталық мемлекеттік және сәйкесінше жергілікті атқарушы органдар үшін 3 және 6 баллға тең;
мерзім бұзылуларының азаю үлесі 60-тан 79,99 пайызға дейін болса, қосымша балл (d) орталық мемлекеттік және сәйкесінше жергілікті атқарушы органдар үшін 4 және 8 баллға тең;
мерзім бұзылуларының азаю үлесі 80-нен 100 пайызға дейін болса, қосымша балл (d) орталық мемлекеттік органдар үшін 5 баллға тең және жергілікті атқарушы және 10 баллға тең.
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
8-қосымша
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасына ішкі бақылау
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасына ішкі бақылау" критерийі бойынша қорытынды балл келесі параметрлердің жалпы сомасы болып табылады:
мемлекеттік органда мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына жауапты жеке құрылымдық бөлімше болған жағдайда мемлекеттік органға 1 балл беріледі;
мемлекеттік органда мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасының бекітілген тексеру жоспарларының болуы кезінде мемлекеттік органға 1 балл беріледі;

если доля снижения нарушений сроков составляет менее 20 процентов, то добавочный балл (d) равен 1 и 2 баллам для центральных государственных и местных исполнительных органов соответственно;
если доля снижения нарушений сроков составляет от 20 до 39,99 процентов, то добавочный балл (d) равен 2 и 4 баллам для центральных государственных и местных исполнительных органов соответственно;
если доля снижения нарушений сроков составляет от 40 до 59,99 процентов, то добавочный балл (d) равен 3 и 6 баллам для центральных государственных и местных исполнительных органов соответственно;
если доля снижения нарушений сроков составляет от 60 до 79,99 процентов, то добавочный балл (d) равен 4 и 8 баллам для центральных государственных и местных исполнительных органов соответственно;
если доля снижения нарушений сроков составляет от 80 до 100 процентов, либо в отчетном периоде отсутствовали нарушения сроков оказания государственных услуг, то добавочный балл (d) равен 5 для центральных государственных, и 10 баллам для местных исполнительных органов.
Приложение 8
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Внутренний контроль за качеством государственных услуг
Итоговый балл по критерию "Внутренний контроль за качеством государственных услуг" является общей суммой следующих параметров:
при наличии в государственном органе соответствующего структурного подразделения, ответственного за качество оказания государственных услуг, государственному органу присваивается 1 балл;
при наличии своевременно утвержденных планов контрольных мероприятий в государственном органе по качеству оказания государственных услуг, государственному органу присваивается 1 балл;

бекітілген тексеру жоспарларынан бақылау іс-шараларының 90%-дан астамын орындау кезінде мемлекеттік органға 2,5 балл беріледі;
бекітілген тексеру жоспарларынан бақылау іс-шараларының 75%-дан астамы, алайда 89,99%-дан кемі орындалған жағдайда мемлекеттік органға 1,5 балл беріледі;
бекітілген тексеру жоспарларынан бақылау іс-шараларының 60%-дан астамы, алайда 74,99%-дан кемі орындалған жағдайда мемлекеттік органға 0,5 балл беріледі;

при исполнении 90 процентов и более контрольных мероприятий из утвержденных планов проверок, то государственному органу присваивается 2,5 балла;
при исполнении от 75 до 89,99 процентов контрольных мероприятий из утвержденных планов проверок, то государственному органу присваивается 1,5 балла;
при исполнении от 60 до 74,99 процентов контрольных мероприятий из утвержденных планов проверок, то государственному органу присваивается 0,5 балла;

өткізілген бақылау іс-шараларының қорытындылары бойынша Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің 90%-дан астам ұсынымдарын орындаған жағдайда мемлекеттік органға 2,5 балл беріледі;
өткізілген бақылау іс-шараларының қорытындылары бойынша Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің ұсынымдарын 80%-дан астамы, алайда 89,99%-дан кемі орындаған жағдайда мемлекеттік органға 1,5 балл беріледі;
өткізілген бақылау іс-шараларының қорытындылары бойынша Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің ұсынымдарын 70%-дан астам, алайда 79,99%-дан кемі орындаған жағдайда мемлекеттік органға 0,5 балл беріледі.

при исполнении 90 процентов и более рекомендаций Агентства по итогам проведенных контрольных мероприятий, то государственному органу присваивается 2,5 балла;
при исполнении от 80 до 89,99 процентов рекомендаций Агентства по делам государственной службы и противодействию коррупции по итогам проведенных контрольных мероприятий, то государственному органу присваивается 1,5 балла;
при исполнении от 70 до 79,99 процентов рекомендаций Агентства по делам государственной службы и противодействию коррупции по итогам проведенных контрольных мероприятий, то государственному органу присваивается 0,5 балла;

Егер бекітілген тексерулердің жоспарлары бойынша бақылау іс-шаралар шеңберіндемемлекеттік қызмет көрсету мерзімін анықталған бұзушылықтарының үлесі мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) белгіленген мерзімдерін бұзып мемлекеттік қызметінің көрсетілген жалпы санынан50%-дан астам болған жағдайда мемлекеттік органға 3 балл беріледі;
Егер бекітілген тексерулердің жоспарлары бойынша бақылау іс-шаралар шеңберінде мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін анықталған бұзушылықтарының үлесі мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) белгіленген мерзімдерін бұзып мемлекеттік қызметінің көрсетілген жалпы санынан 30%-дан астамы, алайда 49,99%-дан кемі болған жағдайда мемлекеттік органға 2 балл беріледі;

если доля выявленных нарушений сроков оказания государственных услуг в рамках контрольных мероприятий по утвержденным планам проверок составляет 50 процентов и более от общего количества государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) с нарушением установленных сроков, то государственному органу присваивается 3 балла;
если доля выявленных нарушений сроков оказания государственных услуг в рамках контрольных мероприятий по утвержденным планам проверок составляет от 30 до 49,99 процентов от общего количества государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) с нарушением установленных сроков, то государственному органу присваивается 2 балла;

Егер бекітілген тексерулердің жоспарлары бойынша бақылау іс-шаралар шеңберінде мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін анықталған бұзушылықтарының үлесі мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) белгіленген мерзімдерін бұзып мемлекеттік қызметінің көрсетілген жалпы санынан 20%-дан кемі болған жағдайда мемлекеттік органға 1балл беріледі.
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
9-қосымша
Мемлекеттік қызметтерді көрсету
Мемлекеттік қызметтерді көрсету тәсілі
Үлесі
1.
"Электронды үкімет" порталы, сонымен қатар Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсетілетін электронды мемлекеттік қызмет, оның ішінде қағаз түрінде
20
2.
Тек "Электронды үкімет" порталы арқылы көрсетілетін электронды мемлекеттік қызметтер (Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсетілмейді)
15
3.
"Электронды үкімет" порталы арқылы көрсетілетін электронды мемлекеттік қызметтер (Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсетілмейді) мемлекеттік органдарда балама негізінде қағаз түрінде көрсетілетін мемлекеттік қызмет
10
4.
Тек Мемлекеттік корпорациясы арқылы қағаз түрінде көрсетілетін мемлекеттік қызмет
8
5.
Балама негізінде қағаз түрінде көрсетілетін мемлекеттік қызмет (мемлекеттік органдарда және Мемлекеттік корпорациясы арқылы)
5
6.
Тек мемлекеттік органдарда балама негізінде қағаз түрінде көрсетілетін мемлекеттік қызмет
0
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
10-қосымша
Мемлекеттік органдардың ашықтығын бағалау көрсеткіштері мен индикаторлары
п\п
Критерий және индикатордың атауы
Үлесі
1
Ашық үкіметтің интернет-дарындағы ақпараттың толық әрі өзекті болуы
80
1.1
Интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі ашық мәлімет
20
1.2
Интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі ашық бюджет
20
1.3
Интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі ашық нормативтік құқықтық актілер
20
1.4
Интернет-порталындағы ақпараттың толықтығы мен өзектілігі ашық диалог
20
2
Мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын қолдау
20
2.1
Интернет-ресурстың қолжетімділігі
5
2.2
Ақпараттық толықтығы мен өзектілігі
10
2.3
Интернет-ресурстың мобилді нұсқасын бағалау
5
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
11-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органның ашықтығын бағалау нәтижелері туралы қорытынды
__________________________________
(орталық мемлекеттік органның/
жергілікті атқарушы органның атауы)
________________
(есептік кезең)
Бағалау өлшемі
Баға
1
Ашық үкіметтің интернет-дарындағы ақпараттың толық әрі өзекті болуы
2
Мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын қолдау
Өлшемдер бойынша жалпы баға
Айыппұл балдарды шегеру
Айыппұл балдарды шегеру есебімен қорытынды баға
Орталық мемлекеттік/ жергілікті атқарушы орган қызметінің тиімділігіне бағалау өлшемдері бойынша талдау:

если доля выявленных нарушений сроков оказания государственных услуг в рамках контрольных мероприятий по утвержденным планам проверок составляет менее 20 процентов от общего количества государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) с нарушением установленных сроков, то государственному органу присваивается 1 балл.
Приложение 9
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Оказание государственных услуг
Способ оказания государственной услуги
Значение
1.
Электронная государственная услуга, оказываемая через портал "электронного правительства" либо через Государственную корпорацию, в том числе в бумажном виде
20
2.
Электронная государственная услуга, оказываемая только через портал "электронного правительства" (не оказываемая через Государственную корпорацию)
15
3.
Электронная государственная услуга, оказываемая через портал "электронного правительства", а также в бумажном виде на альтернативной основе в государственном органе (не оказываемая через Государственную корпорацию)
10
4.
Государственная услуга, оказываемая в бумажном виде только через Государственную корпорацию
8
5.
Государственная услуга, оказываемая в бумажном виде на альтернативной основе (в государственном органе и через Государственную корпорацию)
5
6.
Государственная услуга, оказываемая в бумажном виде, только в государственном органе
0
Приложение 10
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Критерии и показатели для оценки открытости государственного органа
№ п\п
Наименование критерия и показатели
Значения
1
Полнота и актуальность информации на интернет-порталах открытого правительства
80
1.1
Полнота и актуальность информации на интернет-портале открытые данные
20
1.2
Полнота и актуальность информации на интернет-портале открытый бюджет
20
1.3
Полнота и актуальность информации на интернет-портале открытые нормативные правовые акты
20
1.4
Полнота и актуальность информации на интернет-портале открытый диалог
20
2
Поддержка официального интернет-ресурса государственного органа
20
2.1
Доступность интернет-ресурса
5
2.2
Полнота и актуальность информации
10
2.3
Мобильная версия интернет-ресурса
5
Приложение 11
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Форма
Заключение о результатах оценки
открытости государственного органа
____________________________________________
(наименование центрального государственного/
местного исполнительного органа)
________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Оценка
1
Полнота и актуальность информации на интернет-порталах открытого правительства
2
Поддержка официального интернет-ресурса государственного органа
Общая оценка по критериям
Вычет штрафных баллов
Итоговая оценка с учетом вычета штрафных баллов
Анализ эффективности деятельности центрального государственного/местного
исполнительного органа по критериям оценки:

1. "Ашық үкіметтің интернет-дарындағы ақпараттың толық әрі өзекті болуы" өлшемі бойынша;
2. "Мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсын қолдау" өлшемі бойынша.
Қорытынды мен ұсынымдар:
Мемлекеттік органның басшысы
___________
(қолы)
_______________________ (қолдың мағынасын ашу)
Бағалауға уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшенің басшысы
___________
(қолы)
_______________________ (қолдың мағынасын ашу)
"___" _________20___ж.
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
12-қосымша
Ашық үкіметінің интернет-порталдарын толтыру" өлшемі бойынша бағалау
1-Кесте. "Ашық үкіметтің интернет-порталында орталық мемлекеттік органдармен орналыстырған ақпараттың толық әрі өзекті болуы" өлшемі бойынша бағалау
р/с
Ашық үкіметтің интернет порталының индикатор атауы
Ашық үкіметтің интернет-порталдарында орналастырылатын өлшемдердің сипаттамасы
Өлшемдер бар болғандағы берілетін баллдар
қазақ тілінде
орыс тілінде
1.
Ашық деректер интернет-порталын толтыру
Ашық деректердің бекітілген тізімі
1
1
Порталда жарияланған мемлекеттік органдардың деректер жиынтығының саны
2
2
Өзекті қылу мерзіміне сәйкес деректерді жариялау
2,2
2,2
Порталды сапалы толтыру
Деректерді толтыру дұрыстығы (нақтылығы, дәлдігі және толықтығы)
2
2
2.
Ашық бюджет интернет-порталын толтыру
Порталға шоғырландырылған қаржы есебін орналастыру
Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс
0,5
0,5
Қаржы қызметінің нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп
0,5
0,5
Ақшаның қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп
0,5
0,5
Таза активтер/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есеп
0,5
0,5
Шоғырландырылған қаржы есебіне түсініктеме хат
0,5
0,5
Порталда бюджет есебін он бес жұмыс күні ішінде оның қалыптасу мерзімінің аяқталуына дейін орналастыру
Стратегиялық жоспарды іске асыру есебі
1
1
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есеп
1
1
Порталда мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарынан алған соң он бес жұмыс күні ішінде орналастыру
2
2
Порталда ағымдағы қаржы жылының 15 мамырынан кешіктірмей бюджеттік бағдарламалар жобасын орналастыру
Формаларды толтыру дұрыстығы (дәлдігі, нақтылығы, толықтығы және орналастыру мерзімі
1
1
Тұтынушылардың пікірлері мен ұсыныстарын қарау және олардың мониторингі
1
1
Бюджеттік бағдарлама жобаларын көпшілік талқылауың басталу туралы хабарландыруны жариялау
0,4
0,4
3.
Ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталын толтыру
заң жобалары тұжырымдамаларының орналастыру
1
1
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыру
1
1
Формаларды толтыру дұрыстығы (дәлдігі, нақтылығы, толықтығы және орналастыру мерзімі)
1
1
Тұтынушылардың пікірлері мен ұсыныстарын қарау және олардың мониторингі
1
1
Заң жобаларын және нормативтік құқықтық актілердің жобаларын көпшілік талқылауың басталу туралы (мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында) хабарландыруны жариялау
0,4
0,4
4.
Ашық диалог интернет-порталын толтыру
Бірінші басшының блогы
2
2
Қазақстан Республикасының "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" және "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" заңдарына сәйкес мемлекеттік органдар басшыларының ресми блог-платформасында жауаптар алынған сұрақтардың үлесі
2
2
Кері байланыс: сұрақтар, интернет-конференциялар
0,5
0,5
Барлығы
25
2-Кесте. "Ашық үкіметтің интернет-порталында жергілікті атқарушы органдармен орналыстырған ақпараттың толық әрі өзекті болуы" критериі бойынша бағалау
п/п
Ашық үкіметтің интернет порталының индикатор атауы
Ашық үкіметтің интернет-порталдарында орналастырылатын өлшемдердің сипаттамасы
Өлшемдер бар болғандағы берілетін баллдар
қазақ тілінде
орыс тілінде
1.
Ашық деректер интернет-порталын толтыру
Ашық деректердің бекітілген тізімі
1,5
1,5
Порталда жарияланған мемлекеттік органдардың деректер жиынтығының саны
2
2
Өзекті қылу мерзіміне сәйкес деректерді жариялау
2
2
Порталды сапалы толтыру
Деректерді толтыру дұрыстығы (нақтылығы, дәлдігі және толықтығы)
2,2
2,2
2.
Ашық бюджет интернет-порталын толтыру
Порталда бюджет есебін
он бес жұмыс күні ішінде оның қалыптасу мерзімінің аяқталуына дейін орналастыру
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есеп
2
2
Порталда мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарынан алған соң он бес жұмыс күні ішінде орналастыру
2
2
Порталда ағымдағы қаржы жылының 15 мамырынан кешіктірмей бюджеттік бағдарламалар жобасын орналастыру және өткен қаржы жылының 1 сәуірінен кешіктірмей бюджеттік бағдарламаларды жүзеге асыру есебін орналастыру
Формаларды толтыру дұрыстығы (дәлдігі, нақтылығы, толықтығы және орналастыру мерзімі)
2
2
Тұтынушылардың пікірлері мен ұсыныстарын қарау және олардың мониторингі
1
1
Бюджеттік бағдарлама жобаларын көпшілік талқылауың басталу туралы хабарландыруны жариялау
0,4
0,4
3.
Ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталын толтыру
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыру
2
2
Формаларды толтыру дұрыстығы (дәлдігі, нақтылығы, толықтығы және орналастыру мерзімі)
2
2
Тұтынушылардың пікірлері мен ұсыныстарын қарау және олардың мониторингі
1
1
Заң жобаларын және нормативтік құқықтық актілердің жобаларын көпшілік талқылауың басталу туралы (мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарында) хабарландыруны жариялау
0,4
0,4
4.
Ашық диалог интернет-порталын толтыру
Бірінші басшының блогы
2
2
Қазақстан Республикасының "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" және "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" заңдарына сәйкес мемлекеттік органдар басшыларының ресми блог-платформасында жауаптар алынған сұрақтардың үлесі
2
2
Кері байланыс: сұрақтар, интернет-конференциялар
0,5
0,5
Барлығы
25
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
13-қосымша
Ашық үкімет бойынша есеп
________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/
жергілікті атқарушы органның атауы)
1-кесте. "Ашық үкіметтің интернет-порталдарында орталық мемлекеттік органдармен орналыстырған ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" өлшемі бойынша есептік ақпарат
р/с
Ашық үкіметтің интернет порталының индикатор атауы
Ашық үкіметтің интернет-порталдарында орналастырылатын өлшемдердің сипаттамасы
1.
Ашық деректер интернет-порталын толтыру
Ашық деректердің бекітілген тізімі
Порталда жарияланған мемлекеттік органдардың деректер жиынтығының саны
Өзекті қылу мерзіміне сәйкес деректерді жариялау
Порталды сапалы толтыру
Деректерді толтыру дұрыстығы (нақтылығы, дәлдігі және толықтығы)
2.
Ашық бюджет интернет-порталын толтыру
Порталға шоғырландырылған қаржы есебін орналастыру
Шоғырландырылған бухгалтерлік баланс
Қаржы қызметінің нәтижелері туралы шоғырландырылған есеп
Ақшаның қозғалысы туралы шоғырландырылған есеп
Таза активтер/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есеп
Шоғырландырылған қаржы есебіне түсініктеме хат
Порталда бюджет есебін он бес жұмыс күні ішінде оның қалыптасу мерзімінің аяқталуына дейін орналастыру
Стратегиялық жоспарды іске асыру есебі
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есеп
Порталда мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарынан алған соң он бес жұмыс күні ішінде орналастыру
Порталда ағымдағы қаржы жылының 15 мамырынан кешіктірмей бюджеттік бағдарламалар жобасын орналастыру
Формаларды толтыру дұрыстығы (дәлдігі, нақтылығы, толықтығы және орналастыру мерзімі
Тұтынушылардың пікірлері мен ұсыныстарын қарау және олардың мониторингі
Бюджеттік бағдарлама жобаларын көпшілік талқылауың басталу туралы хабарландыруны жариялау
3.
Ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталын толтыру
Заң жобалары тұжырымдамаларының жобаларын орналастыру
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыру
Формаларды толтыру дұрыстығы (дәлдігі, нақтылығы, толықтығы және орналастыру мерзімі)
Тұтынушылардың пікірлері мен ұсыныстарын қарау және олардың мониторингі
Заң жобалары тұжырымдамаларының жобалары мен нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастырудың растайтын құжаттар
4.
Ашық диалог интернет-порталын толтыру
Бірінші басшының блогы
Қазақстан Республикасының "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" және "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" заңдарына сәйкес мемлекеттік органдар басшыларының ресми блог-платформасында жауаптар алынған сұрақтардың үлесі
Кері байланыс: сұрақтар, интернет-конференциялар
2-кесте. "Ашық үкіметтің интернет-порталдарында жергілікті атқарушы органдармен орналыстырған ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" өлшемі бойынша есептік ақпарат"
п/п
Ашық үкіметтің интернет порталының индикатор атауы
Ашық үкіметтің интернет-порталдарында орналастырылатын өлшемдердің сипаттамасы
1.
Ашық деректер интернет-порталын толтыру
Ашық деректердің бекітілген тізімі
Порталда жарияланған мемлекеттік органдардың деректер жиынтығының саны
Өзекті қылу мерзіміне сәйкес деректерді жариялау
Порталды сапалы толтыру
Деректерді толтыру дұрыстығы (нақтылығы, дәлдігі және толықтығы)
2.
Ашық бюджет интернет-порталын толтыру
Порталда бюджет есебін он бес жұмыс күні ішінде оның қалыптасу мерзімінің аяқталуына дейін орналастыру
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есеп
Порталда мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарынан алған соң он бес жұмыс күні ішінде орналастыру
Порталда ағымдағы қаржы жылының 15 мамырынан кешіктірмей бюджеттік бағдарламалар жобасын орналастыру және өткен қаржы жылының 1 сәуірінен кешіктірмей бюджеттік бағдарламаларды жүзеге асыру есебін орналастыру
Формаларды толтыру дұрыстығы (дәлдігі, нақтылығы, толықтығы және орналастыру мерзімі)
Тұтынушылардың пікірлері мен ұсыныстарын қарау және олардың мониторингі
Бюджеттік бағдарлама жобаларын көпшілік талқылауың басталу туралы хабарландыруны жариялау
3.
Ашық нормативтік құқықтық актілер интернет-порталын толтыру
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыру
Формаларды толтыру дұрыстығы (дәлдігі, нақтылығы, толықтығы және орналастыру мерзімі)
Тұтынушылардың пікірлері мен ұсыныстарын қарау және олардың мониторингі
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастырудың растайтын құжаттар
4.
Ашық диалог интернет-порталын толтыру
Бірінші басшының блогы
Қазақстан Республикасының "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" және "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" заңдарына сәйкес мемлекеттік органдар басшыларының ресми блог-платформасында жауаптар алынған сұрақтардың үлесі
Кері байланыс: сұрақтар, интернет-конференциялар
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
14-қосымша
"Ресурсының қолжетімділігі" индикаторы бойынша бағалау
п/п
Параметрлердің атауы, ішіндегі индикаторлардың сипаттамасы
Максималды балл
Баллдарды бөлу тәртібі
1
Интернет желісіндегі интернет- ресурстың қолжетімділігі 1 балл
1.1
Мемлекеттік органның қабылданған толық және қысқаша атауы бойынша google, yandex, mail.ru іздеу жүйелерінде интернет-ресурстың қолжетімділігі
1

1. По критерию "Полнота и актуальность информации на интернет-порталах
открытого правительства";
2. По критерию "Поддержка официального интернет-ресурса государственного
органа".
Выводы и рекомендации:
Руководитель государственного органа
_______________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего
структурного подразделения уполномоченного
на оценку органа
_______________________ (подпись) (расшифровка подписи)
"___ "_____________20___г.
Приложение 12
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Оценка по критерию олнота и актуальность информации на интернет-порталах открытого правительства"
Таблица 1. Оценка по критерию "Полнота и актуальность информации, размещенной центральными государственными органами, на интернет-порталах открытого правительства"
п/п
Наименование индикатора интернет портала открытого правительства Описание параметров, размещаемых на интернет-порталах открытого правительства Баллы, присваиваемые при наличии параметров
на казахском языке на русском языке
1.
Наполнение интернет - портала открытые данные
Утвержденный перечень открытых данных
1
1
Количество наборов данных государственных органов, опубликованных на портале
2
2
Публикация данных согласно срокам актуализации
2,2
2,2
Качественное наполнение портала
Корректность заполнения наборов данных (достоверность, точность и полнота)
2
2
2.
Наполнение интернет-портала открытый бюджет
Размещение на Портале консолидированной финансовой отчетности
Консолидированный бухгалтерский баланс
0,5
0,5
Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности
0,5
0,5
Консолидированный отчет о движении денег
0,5
0,5
Консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала
0,5
0,5
Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности
0,5
0,5
Размещение на Портале бюджетной отчетности в течение пятнадцати рабочих дней по истечении сроков ее формирования
Отчет о реализации стратегического плана
1
1
Отчет о реализации бюджетных программ
1
1
Размещение на Портале информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
2
2
Размещение на Портале проектов бюджетных программ не позднее 15 мая текущего финансового года
Корректность заполнения форм (точность, достоверность, полнота и срок размещения)
1
1
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
1
1
Публикация оповещений о начале публичных обсуждений проектов бюджетных программ
0,4
0,4
3.
Наполнение интернет-портала открытые нормативные правовые акты
Размещение концепций законопроектов
1
1
Размещение проектов нормативных правовых актов
1
1
Корректность заполнения форм (точность, достоверность, полнота и срок размещения)
1
1
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
1
1
Подтверждающие документы размещения концепций законопроектов и проектов нормативных правовых актов
0,4
0,4
4.
Наполнение интернет- портала открытый диалог
Блог первого руководителя
2
2
Доля вопросов, получивших ответы, на официальной блог-платформе руководителей государственных органов, в соответствии с Законами Республики Казахстан "О доступе к информации" и "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
2
2
Обратная связь: опросы, интернет-конференции
0,5
0,5
Итого
25
Таблица 2. Оценка по критерию "Полнота и актуальность информации, размещенной местными исполнительными органами, на интернет-порталах открытого правительства"
№ п/п Наименование индикатора интернет портала открытого правительства Описание параметров, размещаемых на интернет-порталах открытого правительства Баллы, присваиваемые при наличии параметров
на казахском языке на русском языке
1.
Наполнение интернет - портала открытые данные
Утвержденный перечень открытых данных
1,5
1,5
Количество наборов данных государственных органов, опубликованных на портале
2
2
Публикация данных согласно срокам актуализации
2
2
Качественное наполнение портала
Корректность заполнения паспорта данных (достоверность, точность и полнота)
2,2
2,2
2.
Наполнение интернет-портала открытый бюджет
Размещение на Портале бюджетной отчетности в течение пятнадцати рабочих дней по истечении сроков ее формирования
Отчет о реализации бюджетных программ
2
2
Размещение на Портале информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
2
2
Размещение на Портале проектов бюджетных программ не позднее 15 мая текущего финансового года и размещение отчетов о реализации бюджетных программ не позднее 1 апреля за истекший финансовый год
Корректность заполнения форм (точность, достоверность, полнота и срок размещения)
2
2
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
1
1
Публикация оповещений о начале публичных обсуждений проектов бюджетных программ
0,4
0,4
3.
Наполнение интернет-портала открытые нормативные правовые акты
Размещение проектов нормативных правовых актов
2
2
Корректность заполнения форм (точность, достоверность, полнота и срок размещения)
2
2
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
1
1
Публикация оповещений о начале публичных обсуждений проектов нормативных правовых актов
0,4
0,4
4.
Наполнение интернет-портала открытый диалог
Блог первого руководителя
2
2
Доля вопросов, получивших ответы, на официальной блог-платформе руководителей государственных органов, в соответствии с Законами Республики Казахстан "О доступе к информации" и "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
2
2
Обратная связь:опросы, интернет-конференции
0,5
0,5
Итого
25
Приложение 13
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Отчет по открытому правительству
________________________________________________
(наименование центрального государственного/местного исполнительного органа)
Таблица 1. Отчетная информация по критерию "Полнота и актуальность информации, размещенной центральными государственными органами, на интернет-порталах открытого правительства"
№ п/п Наименование индикатора интернет портала открытого правительства Описание параметров, размещаемых на интернет-порталах открытого правительства
1.
Наполнение интернет - портала открытые данные
Утвержденный перечень открытых данных
Количество наборов данных государственных органов, опубликованных на портале
Публикация данных согласно срокам актуализации
Качественное наполнение портала
Корректность заполнения наборов данных (достоверность, точность и полнота)
2.
Наполнение интернет-портала открытый бюджет
Размещение на Портале консолидированной финансовой отчетности
Консолидированный бухгалтерский баланс
Консолидированный отчет о результатах финансовой деятельности
Консолидированный отчет о движении денег
Консолидированный отчет об изменениях чистых активов/капитала
Пояснительная записка к консолидированной финансовой отчетности
Размещение на Портале бюджетной отчетности в течение пятнадцати рабочих дней по истечении сроков ее формирования
Отчет о реализации стратегического плана
Отчет о реализации бюджетных программ
Размещение на Портале информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
Размещение на Портале проектов бюджетных программ не позднее 15 мая текущего финансового года
Корректность заполнения форм (точность, достоверность, полнота и срок размещения)
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
Публикация оповещений о начале публичных обсуждений проектов бюджетных программ
3.
Наполнение интернет-портала открытые нормативные правовые акты
Размещение концепций законопроектов
Размещение проектов нормативных правовых актов
Корректность заполнения форм (точность, достоверность, полнота и срок размещения)
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
Подтверждающие документы размещения концепций законопроектов и проектов нормативных правовых актов
4.
Наполнение интернет- портала открытый диалог
Блог первого руководителя
Доля вопросов, получивших ответы, на официальной блог-платформе руководителей государственных органов, в соответствии с Законами Республики Казахстан "О доступе к информации" и "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
Обратная связь: опросы, интернет-конференции
Таблица 2. Отчетная информация по критерию "Полнота и актуальность информации, размещенной местными исполнительными органами, на интернет-порталах открытого правительства"
№ п/п Наименование индикатора интернет портала открытого правительства Описание параметров, размещаемых на интернет-порталах открытого правительства
1.
Наполнение интернет - портала открытые данные
Утвержденный перечень открытых данных
Количество наборов данных государственных органов, опубликованных на портале
Публикация данных согласно срокам актуализации
Качественное наполнение портала
Корректность заполнения паспорта данных (достоверность, точностьи полнота)
2.
Наполнение интернет-портала открытый бюджет
Размещение на Портале бюджетной отчетности в течение пятнадцати рабочих дней по истечении сроков ее формирования
Отчет о реализации бюджетных программ
Размещение на Портале информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
Размещение на Портале проектов бюджетных программ не позднее 15 мая текущего финансового года и размещение отчетов о реализации бюджетных программ не позднее 1 апреля за истекший финансовый год
Корректность заполнения форм (точность, достоверность, полнота и срок размещения)
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
Публикация оповещений о начале публичных обсуждений проектов бюджетных программ
3.
Наполнение интернет-портала открытые нормативные правовые акты
Размещение проектов нормативных правовых актов
Корректность заполнения форм (точность, достоверность, полнота и срок размещения)
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
Подтверждающие документы размещения проектов нормативных правовых актов
4.
Наполнение интернет-портала открытый диалог
Блог первого руководителя
Доля вопросов, получивших ответы, на официальной блог-платформе руководителей государственных органов, в соответствии с Законами Республики Казахстан "О доступе к информации" и "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
Обратная связь: опросы, интернет-конференции
Приложение 14
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Оценка по параметру "Доступность интернет-ресурса"
№ п/п Наименование параметра, описание оцениваемых индикаторов Максимальный балл Порядок распределения баллов
1
Доступность интернет-ресурса в сети Интернет 1 балл
1.1
Доступность интернет-ресурса в поисковых системах google, yandex, mail.ru по полному и принятому сокращению наименования государственного органа
1

1-10 ұстанымы – 1 балл;
11-20 – 0,5 балл;
21 және одан әрі – 0 балл.
Әрбір іздеу жүйесіндегі ұстанымына алынған балы сомаланады және осы көрсеткіш бойынша арифметикалық орташа балл алынады
2
Интернет-ресурстағы ақпаратқа қолжетімділігі 2 балл
2.1
Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera, Safari браузерлер, сондай-ақ Android, Windows Phone, iOS браузерлердің негізгі мобилді түптұғырнамасы үшін интернет-ресурс құрылымы мен дұрыс ақпаратын көрсету

1-10 позиция – 1 балл;
11-20 – 0,5 балла
21 и далее – 0 баллов.
Баллы, полученные за позицию, занимаемую в каждой поисковой системе, суммируются и выводится средний арифметический балл по данному показателю
2
Доступность информации на интернет-ресурсе 6 баллов
2.1
Корректное отображение информации и структуры интернет-ресурса для браузеров Firefox, InternetExplorer, GoogleChrome, Opera, Safari, а также браузеров основных мобильных платформ Android, WindowsPhone, iOS

0,25
Аталған браузерлерден, сондай-ақ браузерлер мобилді тұғырнамасында интернет-ресурстың дұрыс көрсетілмегені үшін 0,03 балл
2.2
Навигациялық қолжетімділігі (интернет-ресурсқа шығуы 3 тен аспауымен, навигацияның мәзірін пайдалана отырып, бастапқы бетінен бастап, кез келген құжат немесе ақпарат қолжетімді болуы тиіс);
0,3
Материалдарына сілтемесінің саны 3 бөлімдерін іріктеу жолымен белгіленеді.
Xenu Link Sleuth бағдарламасының көмегімен интернет-ресурсы тексеріледі.
егер, 50 және одан да аса % материалдары навигациялық қолжетімділігі ең жоғары дәрежесімен орналастырылған жағдайда, ең жоғарғы балл қойылады (бастапқы бетінен бастап, сілтемелеріне шығуы 5-тен аспайтындай болуы,). Қалған барлық жағдайларында 0 балл қойылады
2.3
Интернет-ресурстың әрбір парағында негізгі навигациялық мәзірі, бастапқы парағына сілтемесі, сайт картасы, іздеу түрлері бар болуы
0,45
Көрсетілгендерінен қандай да бір индикаторлары болмаса, 0,15 балл шегеріледі.
Сайт картасында орналастырылған, сілтемелері жұмыс істемейтін әрбір фактісі үшін, 01 балл шегеріледі,бірақ баллын шегеру сомасы параметрінің салмақты мәні 50% аспауы тиіс
2.4
Интернет-ресурстың иерархиялық құрылымында пайдаланушының тұрған жерін көрсететін, навигациялық тізбегінің бар болуы
1
2.5
Ақпаратты іздеуге қолжетімділігі:
1) іздеу жолында 20 дан кем емес символдарды енгізу;
2) интернет-ресурста орнатылған, барлық мәтіндік ақпарат бойынша мәтіндік іздеудің бар болуы;
3) интернет-ресурс бойынша кеңейтілген іздеу функцияларының бар болуы;
4) жеке парағында іздеудің нәтижелерін шығару (бұл ретте іздеу сұрау салу іздеу жолында қалуы тиіс)
1
Келтірілген қандай да бір индикаторлары болмаса, 0,25 балл шегеріледі
2.6
Ақпарат форматына қолжетімділігі:
1) ақпаратты әр-түрлі форматтарда орналастыру: мәтіннің еркін фрагментін іздеу және көшірмелеу мүмкіндігі сақталғаннан кейін, өткізетін және пайдаланушының техникалық құралдарында оны сақталу мүмкіндігін қамтамасыз ететін, гипермәтіндік және мәтінде оқылатын нысанда. Бұл ретте мәтінінің коды UTF-8 форматында; мәтіні rtf, txt, HTML,XML форматтарында; мұрағаттық файлдары- zip форматында болуы тиіс.
2) жүктеу үшін қолжетімді форматтарын және көлемдерін, құжаттарын көрсету;
3) арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді орнатпай-ақ, интернет-ресурста орналастырылған, ақпаратқа қолжеткізуді қамтамасыз ету;
4) авторландырусыз, интернет-ресурста орналастырылған, ақпаратқа қолжеткізуді қамтамасыз ету.
1
Кейбірінің келтірілген талаптарға сәйкес келмейтіндігі фактісі анықталған жағдайда, 0,25 балл шегеріледі
2.7
Көлемді құжаттар бойынша навигациясы:

0,25
За некорректное отображение интернет-ресурса в каком-либо из перечисленных браузеров, а также в браузерах мобильных платформ производится вычет 0,03 балла
2.2
Навигационная доступность (любой документ или информация должны быть доступны не более чем за 3 перехода по интернет-ресурсу, начиная с главной страницы, с использованием меню навигации);
0,3
Количество ссылок на материалы устанавливается путем выборочной проверки 3-х разделов. Дополнительно интернет-ресурс проверяется с помощью программы XenuLinkSleuth.
Максимальный балл ставится в случае, если 50 и более % материалов размещены с высокой степенью навигационной доступности (не более 5 переходов по ссылкам, начиная с главной страницы). Во всех остальных случаях ставится 0 баллов
2.3
Наличие на каждой странице интернет-ресурса основного навигационного меню, ссылки на главную страницу, карты сайта, формы поиска
0,45
За отсутствие какого-либо из перечисленных индикаторов производится вычет 0,15 балла.
За каждый выявленный факт не функционирующих ссылок, размещенных в карте сайта, производится вычет балла в размере 0,1 балла, но суммарно вычет баллов не должен превышать 50% весового значения параметра;
2.4
Наличие навигационных цепочек, отображающих местонахождение пользователя в иерархической структуре интернет-ресурса
1
2.5
Поисковая доступность информации:
За отсутствие какого-либо из перечисленных индикаторов производится вычет 0,25 баллов
1) ввод в поле поиска не более 20 символов;
1
2) наличие контекстного поиска по всей текстовой информации, размещаемой на интернет-ресурсе;
3) наличие функции расширенного поиска по интернет-ресурсу;
4) вывод результатов поиска на отдельной странице (при этом поисковый запрос должен оставаться в строке поиска)
2.6
Доступность формата информации:
За выявленные факты несоответствия какому-либо из перечисленных требований производится вычет 0,25 балла
1) размещение информации в различных форматах: гипертекстовом и в машиночитаемом виде, обеспечивающих возможность ее сохранения на технические средства пользователя и допускающих после сохранения возможность поиска и копирования произвольного фрагмента текста. При этом кодировка текста должна быть в формате UTF-8; текст должен быть представлен в форматах rtf, txt, HTML,XML; формат архивированных файлов - zip.
1
2) указание форматов и размеров документов, доступных для загрузки;
3) обеспечение доступа к информации, размещенной на интернет-ресурсе, без установки специального программного обеспечения
4) обеспечение доступа к информации, размещенной на интернет-ресурсе, без авторизации
2.7
Навигация по объемным документам:
За выявленные факты несоответствия какому-либо из перечисленных требований производится вычет 0,2 балла

1) түсінігі бойынша бөлігінде ақпаратты мәні бар үлкен блогтарға бөлу;
2) құжаттың нормативтік құқықтық актілер мәтінінде кіші сілтемелерінің (якорлерін) әр-түрлі бөлімдерінің болуы.
0,4
Кейбірінің келтірілген талаптарға сәйкес келмейтіндігі фактісі анықталған жағдайда, 0,2 балл шегеріледі
2.8
Ақпаратты орналастырылған күні мен уақытын, сондай-ақ ақпаратты соңғы өзгертудің күні мен уақытын көрсету.
0,4
Әрбір талаптарына сәйкес келмегендігі бойынша фактілері анықталған жағдайда, әрқайсысына 0,2 балды шегеру жүргізіледі
2.9
Гипермәтіндік сілтемелеріне қолжетімділік
1) активтік емес сілтемелері және пайдаланылмайтын беттерінде сілтемемелері жоқ;
2) басқа тілдік нұсқасының сілтемесі бойынша тиісті парағына өту мүмкіндігі (интернет-ресурстың тілін өзгерту кезінде қаралатын сол парағы ашылуы тиіс);
3) сыртқы интернет-ресурсқа гиперсілтемені орналастыру кезінде веб-шолушының және жаңа терезесінде (салымында) сыртқы интернет-ресурстың тиісті беті ашылуы және бұл туралы пайдаланушыны хабарлау
0,6
Келтірілген талаптардың кейбіріне сәйкес еместігі фактісі анықталғанда 0,2 балды шегеру жүргізіледі
2.10
графикалық "тақырыпша":
Графикалық "тақырыпшада" көлемі 100х100 px-ден аспайтын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын суреті болуы
0,5
Қандай болса да параметрдің сақталмауын аңықтау үшін 0,13 балл шегеріледі.
2.11
Интернет-ресурса интернет-ресурстың (тіректің болмауы) басты парағына тікелей қолжеткізуді қамтамасыз ету
0,1
3
Мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін ақпараттың қолжетімділігі – 1,6 балл
3.1
Мағыналы жүктемені артатын мәтіндік емес медиа веб-контент үшін балламалы мәтіннің бар болуы;
0,4
3.2
Үш секундтан аса жарқылдақты қамтитын жылжымалы, қозғалмалы- жыпылықтайтын, айналатын веб-контентті автоматты нысанда тоқтату бойынша тетігінің бар болуы;
0,2
3.3
Интерфейстің белсенді құраушын бір уақытта бөлумен пернатақтаның көмегімен веб-контенттің барлық функционалдығын басқару мүмкіндігінің бар болуы;
0,2
3.4
Веб-беттің басына қайтып келуге пайдаланушыға мүмкіндік беретін "Жоғарға" сілтемесінің бар болуы мәтіндік ақпарат үлкен көлемі интернет-ресурстың веб-бетіне орналасқан кезде веб-беттің негізгі қамтылуына өту сілтемелерінің әрбір веб-бетте бар болуы;
0,2
3.5
Пайдаланушының ақпаратын енгізген кезде анықталған қате туралы мәтіндік хабарламаның бар болуы (формаларды толтырған кезде);
0,2
3.6
4,5:1 кем емес фонға қатынасы бойынша мәтіннің мәтін кереғарлығы деңгейін сақтау;
0,2
3.7
Горизанталды айналдыруға бармай-ақ веб контентті немесе интернет-ресурстың функционалдығын (титрді және мәтіннің көрсетілуін болдырмай-ақ) жоғалтпай-ақ 200% дейін шрифтің көлемін өзгерту мүмкіндігі;
0,2
4

1) разбивка больших блоков информации на смысловые части;
0,4
2) наличие в тексте нормативных правовых актов внутренних ссылок (якорей) на различные разделы документа
2.8
Указание даты и времени размещения информации, а также даты и времени последнего изменения информации
0,4
За выявленные факты несоответствия по каждому из требований производится вычет 0,2 балла
2.9
Доступность гипертекстовых ссылок
За выявленные факты несоответствия какому-либо из перечисленных требований производится вычет 0,2 балла
1) отсутствие неактивных ссылок и ссылок на несуществующие страницы;
0,6
2) возможность перехода по ссылке на соответствующую страницу другой языковой версии (при изменении языка интернет-ресурса должна открываться та же просматриваемая страница);
3) при размещении гиперссылки на внешний интернет-ресурс открытие соответствующей страницы внешнего интернет-ресурса в новом окне (вкладке) веб-обозревателя и оповещение об этом пользователя
2.10
Графическая часть интернет-ресурса должно содержать:
наличие указания на официальный интернет-ресурс государственного органа
0,5
наличие изображения Государственного Герба Республики Казахстан, при этом размер изображения не должен превышать более 100х100 px
За выявление несоблюдения какого-либо параметра производится вычет 0,13 балла
2.11
Обеспечение прямого доступа на главную страницу интернет-ресурса (отсутствие заставки)
0,1
3
Доступность для слабовидящих людей – 1,6 баллов
3.1
Наличие альтернативного текста для нетекстового и медиа веб-контента, несущего смысловую нагрузку
0,4
3.2
Наличие механизма по остановке автоматически движущегося, мигающего, прокручивающегося веб-контента, содержащего вспышки более чем три раза в секунду
0,2
3.3
Наличие возможности управления всей функциональностью веб-контента с помощью клавиатуры с одновременным выделением активного компонента интерфейса
0,2
3.4
Наличие на каждой веб-странице ссылки перехода к основному содержанию веб-страницы; при размещении на веб-странице интернет-ресурса большого объема текстовой информации наличие ссылки "Наверх", позволяющая пользователю вернуться к началу веб-страницы;
0,2
3.5
Наличие текстового сообщения об ошибке, выявленной при вводе информации пользователем (при заполнении форм)
0,2
3.6
Соблюдение уровня контрастности текста по отношению к фону не менее 4,5:1
0,2
3.7
Возможность изменения размера шрифта до 200% без потери веб-контента или функциональности интернет-ресурса (исключая титры и изображения текста), не прибегая к горизонтальной прокрутке
0,2
4

Интерактивтік байланыс құралдарының бар болуы 1,4 балл
4.1
Сұраныстарды жолдау үшін кері байланыс формасының бар болуы ("сұрақ-жауап" нысанының болуы)
0,1
4.2
Интерактивтік сауалнамасына нысанының бар болуы
0,2
4.3
Анонстарды, және жаңалықтарды, мемлекеттік сатып алу конкурстарын өткізу туралы хабарламаларды беру үшін RSS –арнасының бар болуы
0,3
Осы талабына сәйкес келмейтін фактісі анықталғаны үшін 0,15 балл көлемінде шегеру жүргізіледі
4.4
Мемлекеттік органның интернет-ресурсына жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен, сұрауларын талдау негізінде (FAQ) және оған жауаптары қалыптастырылған, "Жиі сұралатын сұраныстар" бөлімінің бар болуы
0,3
4.5
Ағылшын тіліндегі нұсқасының бар болуы
0,3
Көтермелеу бал қосылады:
- 100% ақпараттық материалдар аудармасы бар болса ( Ақпараттық материалдар деп НҚА басқа, барлық ақпараттық материалдарымен түсіндіріледі) 0,5 балл;
- басты бетінде интерфейсінің аудармасы бар болса, интернет-ресурстың барлық беттерінің интерфейстері және жаңалық хабарламаларын қосқанда – 0, 25 балл;
- бас парағында ғана интерфейстің аудармасының бар болуы – 0 балл
4.6
Пайдаланушылардың кіруін есептеуіштің бар болуы
0,2
БАРЛЫҒЫ
10
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
15-қосымша
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстары үшін "Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" параметрі бойынша бағалау
1-кесте. Орталық мемлекеттік органдардың және олардың комитеттерінің интернет-ресурстары үшін "Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" параметрі бойынша бағалау
п/п
Интернет-ресурс бөлімінің атауы
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналасатын индикаторларды сипаттау
Индикаторлар бар болған кезде қойылатын балл
Қазақ тілінде
Орыс тілінде
1.1.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері
Мемлекеттік Ту; Мемлекеттік Елтаңба; Мемлекеттік Әнұран.
1
1
1.2
Мемлекеттік орган туралы жалпы ақпарат
1) Пошталық мекенжайы;
4
4
2) Электрондық пошта адресі;
3) Анықтамалық қызметтердің телефондары;
4) Мемлекеттік органның ережесі Өкілеттілікті, міндеттерді және функцияларды анықтайтын заңдардың, нормативтік актілердің тізбесі;
5) Басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса) телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен, мемлекеттік органның ұйымдастырушылық иерархиясын көрсететін, графикалық схема түріндегі орталық аппараттың құрылымы;
6) Басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық почта адрестерін интернет-ресурсына сілтемесі көрсетумен мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері мен ведомствалық ұйымдардың тізбесі (олар бар болса)

Наличие интерактивных средств связи 1,4 балла
4.1
Наличие формы обратной связи для отправки запросов ("Вопрос-ответ" с формой отправки информации пользователями)
0,1
4.2
Наличие формы интерактивных опросов
0,2
4.3
Наличие RSS-канала для передачи: анонсов и новостей; объявлений о проведении конкурсов государственных закупок
0,3
За выявленные факты несоответствия данному требованию производится вычет в размере 0,15 балла
4.4
Наличие раздела часто задаваемых вопросов (FAQ), сформированного на основе анализа вопросов, поступивших на интернет-ресурс госоргана от физ. и юр.лиц и ответы на них
0,3
4.5
Наличие версии на английском языке
0,3
Прибавляется поощрительный балл:
- при наличии 100% перевода информационных материалов (под информационными материалами понимаются все материалы кроме НПА) 0,3 балла;
- при наличии перевода интерфейса главной страницы, включая новостные сообщения, и интерфейсов всех страниц интернет-ресурса – 0, 15 баллов;
- при наличии перевода интерфейса только главной страницы – 0 баллов
4.6
Наличие счетчиков посещений пользователей
0,2
ИТОГО
10
Приложение 15
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Оценка по параметру "Полнота и актуальность информации" для интернет-ресурсов государственных органов
Таблица 1. Оценка по параметру "Полнота и актуальность информации" для интернет-ресурсов центральных государственных органов и их комитетов
№ п/п Наименование раздела интернет-ресурса Описание индикаторов, размещаемых на интернет-ресурсах государственных органов Баллы, присваиваемые при наличии индикаторов на
казахском языке русском языке
1.1.
Государственные символы Республики Казахстан
Государственный Флаг; Государственный Герб; Государственный Гимн
1
1
1.2
Общая информация о государственном органе
1) Почтовый адрес;
4
4
2) Адрес электронной почты;
3) Телефоны справочных служб;
4) Положение государственного органа Перечень законов, нормативных актов, определяющих полномочия, задачи и функции;
5) Структура центрального аппарата в виде графической схемы, отображающей организационную иерархию государственного органа, с указанием Ф.И.О.(при наличии) руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты;
6) Перечень структурных подразделений государственного органа и его подведомственных организаций с указанием Ф.И.О. (при его наличии) руководителей, номеров телефонов, адресов электронной почты, ссылок на интернет-ресурсы (при их наличии)

7) Басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық почта адрестерін интернет-ресурсына сілтемесі көрсетумен аумақтық бөлімшелердің тізбесі (олар бар болса)
1.3
Мемлекеттік қызметтің имиджі
1) Мемлекет Басшысының жыл сайынғы Жолдауы (не ресми интернет-ресурсқа сілтемесі;
4
4
2) Мемлекет Басшысының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары;
3) Мемлекет Басшысының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар Жоспарын іске асыру барысы туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде);

7) Перечень территориальных подразделений с указанием Ф.И.О. (при наличии) руководителей, номеров телефонов, адресов электронной почты, ссылок на интернет-ресурсы (при их наличии)
1.3
Имидж государственной службы
1) Ежегодные Послания Главы государства (либо ссылка на официальный интернет-ресурс);
4
4
2) Планы мероприятий по реализации ежегодных посланий Главы государства;
3) Информация о ходе реализации Плана мероприятий по реализации ежегодного послания Главы государства (в пределах компетенции);

4) Мемлекеттік органдар басшыларының дербес блогы (веб-күнделік) (не (http://www.blogs.e.gov.kz/) ашық диалог порталында ОМО басшысының блогына сілтемесі);
5) Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі, мемлекеттік қызметшілердің қызметтік этикасының ережелері туралы мемлекеттік қызмет позитивті имиджін қалыптастыру және нығайту туралы ақпарат;
6) Сыбайлас жемқорлық іс-қимылына қарсы қабылданатын шаралар туралы ақпарат
1.4
Нормативтік шығармашылық қызмет

4) Персональный блог (веб-дневник) руководителей государственных органов (либо ссылка на блог руководителя ЦГО на портал "открытого диалога" (http://www.blogs.e.gov.kz/));
5) Информация о формировании и укреплении позитивного имиджа государственной службы, о кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан, о правилах служебной этики государственных служащих;
6) Информация о принимаемых мерах по противодействию коррупции
1.4
Нормотворческая деятельность

1) Мемлекеттік органмен қабылданған нормативтік құқықтық актілер*;
4
4
2) Ақпарат иеленуші әзірлейтін нормативтік құқықтық актілер жобаларының мәтіндерін, сондай-ақ түсіндірме жазбаларды, салыстырма кестелерді, ғылыми сараптамалардың қорытындыларын және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің сараптама қорытындыларын*;
3) Кадрлық және қаржылық мәселелерді, ведомствоішілік жұмысты ұйымдастыру мәселелерін реттейтін құқықтық актілерді қоспағанда, құқықтық актілерді
4) Заң жобаларды талқылау функционалының бар болуы;
1.5
Мемлекеттік органның ағымдағы қызметі туралы ақпарат

1) Нормативные правовые акты, принятые государственным органом*;
4
4
2) Тексты проектов нормативных правовых актов, а также пояснительные записки, сравнительные таблицы, заключения научных экспертиз и экспертные заключения субъектов частного предпринимательства*;
3) правовые акты, за исключением правовых актов, регулирующих кадровые и финансовые вопросы, вопросы организации внутриведомственной работы
4) Наличие функционала обсуждения законопроектов;
1.5
Информация о текущей деятельности государственного органа

1) Мемлекеттік органның стратегиялық жоспары;
5,5
5,5
2) Стратегиялық жоспарды орындау туралы есептер;
3) Орындаушысы мемлекеттік орган болып табылатын мемлекеттік бағдарламалар (салалық бағдарламалар, аумақты дамыту бағдарламалары);
4) Мемлекеттік бағдарламаларды (құзыреті шегінде) салалық бағдарламаларды, аумақты дамыту бағдарламаларын орындау туралы есептер*;
5) Мемлекеттік органның құзыретіне жататын бөлігінде саланы дамытудың жағдайы мен серпінін сипаттайтын статистикалық деректер мен көрсеткіштер* және Ұлттық мұрағат қоры құжаттарының құрамы бойынша статистикалық деректерінің жиынтығы (каталогы) (Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі)

1) Стратегический план государственного органа;
5,5
5,5
2) Отчеты об исполнении Стратегического плана;
3) Государственные программы (отраслевые программы, программы развития территорий), исполнителем которых является государственный орган;
4) Отчеты об исполнении государственных программ** (в пределах компетенции), отраслевых программ, программ развития территорий*;
5) Статистические данные и показатели, характеризующие состояние и динамику развития отрасли (сферы) в части, относящейся к компетенции государственного органа*; а также свод (Каталог) статистических данных по составу документов Национального архивного фонда (только для Министерства культуры и спорт РК)

6) Мемлекеттік органның қызметі туралы талдау баяндамалары және ақпараттық сипаттағы шолулар;
7) Халықаралық шарттарды, ведомствоаралық шарттарды және халықаралық ынтымақтастық бағдарламаларын (қызметіне мемлекеттік орган қатысатын халықаралық ұйымдардың тізбесі; мемлекеттік органның басшысымен жасасқан (қол қойылған) халықаралық шарттар мен келісудердің тізбесі және мәтіндері) іске асыруда мемлекеттік органның қатысуы туралы мәлімет);

6) Аналитические доклады и обзоры информационного характера о деятельности государственного органа;
7) Сведения об участии государственного органа в реализации международных договоров, межведомственных договоров и программ международного сотрудничества (перечень международных организаций, в деятельности которых принимает участие государственный орган; перечни и тексты международных договоров и соглашений, заключенных (подписанных) руководителем государственного органа);

8) Жұмыс тобы (бар болса) болып табылатын мемлекеттік орган консультативтiк-кеңесшi органдар қызметінің тиімділігін бағалаудың нәтижелері (кеңестері, комиссиялар);
9) Мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша ОМО қызметінің тиімділігін бағалаудың нәтижелері;
10) Мемлекеттік орган қызметі мәселелері бойынша халықаралық ұйымдардың қорытындысы, сараптамалық бағалау, ұсынымдары және басқа да материалдары;

8) Информация о деятельности консультативно-совещательных органов (советов, комиссий), в которых государственный орган является рабочим органом (при наличии);
9) Итоги оценки эффективности деятельности ЦГО по реализации государственной политики;
10) Заключения, экспертные оценки, рекомендации и другие аналитические материалы международных организаций по вопросам деятельности государственного органа (при наличии);

11) Алқалық органдардың (бар болса) стенограммалары және (немесе) ашық мәжілістерінің хаттамалары;
1.6
Бюджетті орындау **
1) Мемлекеттік органның бір жылға жұмыс істеуіне бөлінген бюджет қаражатының жалпы сомасы туралы ақпарат;
2
2
2) Бюджеттің орындалуы туралы ақпарат*
3) Шоғырландырылған қаржылық есептілікті;
4) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін
1.7.
Конкурстар, тендерлер өткізу
1) Мемлекеттік сатып алуларды реттейтін нормативтік құқықтық актілер (немесе ресми Интернет-ресурстағы НҚА сілтемесі);
2,7
2,7

11) Стенограммы и (или) протоколы открытых заседаний коллегиальных органов (при наличии);
1.6
Исполнение бюджета**
1) Информация об общей сумме бюджетных средств, выделенных на функционирование государственного органа за год;
2
2
2) Информация об исполнении бюджета*
3) Консолидированную финансовую отчетность
4) Результаты государственного аудита и финансового контроля
1.7.
Проведение конкурсов, тендеров
1) Нормативные правовые акты, регулирующие порядок проведения государственных закупок (либо ссылка на НПА на официальном интернет-ресурсе);
2,7
2,7

2) Мемлекеттік сатып алулардың жылдық жоспары;
3) Мемлекеттік органмен жүргізілген ашық конкурстар, аукциондар, тендерлер, сондай-ақ бағынысты ұйымдармен оларды өткізудің шарттары, оларға жеке және заңды тұлғалардың қатысу тәртібі; конкурстық комиссия отырысының хаттамалары, қабылданған шешімге қарсылығы, шағымы, конкурстың нәтижесін қосқанда;
4) Электрондық нысанда конкурс өткізілген жағдайда – мемлекеттік органмен өткізілетін, конкурс туралы порталда орналасқан хабарландырулардың электрондық мемлекеттік сатып алулардыі тиісті беттерінде сілтемелердің болуы;

2) Годовой план государственных закупок;
3) Информация об открытых конкурсах, аукционах, тендерах, проводимых государственным органом, а также подведомственными организациями, включая: условия их проведения; порядок участия в них физических и юридических лиц; протоколы заседаний конкурсных комиссий; порядок обжалования принятых решений, результаты конкурса;
4) В случае проведения конкурсов в электронной форме - наличие ссылок на соответствующие страницы портала электронных госзакупок, где размещены объявления о конкурсах, проводимых государственным органом;

5) Шетелдік мемлекетпен, халықаралық немесе шетелдік ұйыммен және (немесе) қормен (бар болса) берілген алынған және пайдаланылған гранттар туралы ақпараты
1.8.
Жұмыс тәртібі
1) Мемлекеттік органмен жүзеге асырылатын рұқсат беру әрекеттерінің тізбесін көрсетумен мемлекеттік орган функциясын бақылау – қадағалау туралы ақпарат;
7
7
2) Мемлекеттік органмен рұқсат беруді жүзеге асырудың тәртібі;
3) Заңмен және басқадай нормативтік актілермен сәйкес қарауға мемлекеттік органмен қабылданған мәлімдемеленген құжаттардың нысандары, оларды көшірмелеу немесе қағазға басып шығару мүмкіндігімен;
4) Мемлекеттік органмен тексерулерді жүргізудің кестесі (бар болған кезде)*;
5) Мемлекеттік органмен, олардың өкілеттігі шегінде, оның аумақтық органдарымен жүргізілген тексерулердің нәтижелері туралы ақпарат*;
6) Бизнесті мемлекеттік қолдау шаралары (кәсіпкерлік мәселелері бойынша мемлекеттік орган жанында құрылған Сараптамалық кеңес қызметі туралы мәліметтері, кәсіпкерлікті қолдауда қабылданаған нормативтік құқықтық актілер туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде);

5) Информация о полученных и использованных грантах, предоставленных иностранным государством, международной или иностранной организацией и (или) фондом (при наличии)
1.8.
Порядок работы
1) Информация о контрольно-надзорных функциях государственного органа (при наличии) с указанием перечня осуществляемых государственным органом разрешительных действий;
7
7
2) Порядок осуществления государственным органом разрешительных действий;
3) Шаблоны заявительных документов, принимаемых органом к рассмотрению в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами с возможностью их скачивания или распечатки;
4) График проведения проверок государственным органом (при их наличии)*;
5) Информация о результатах проверок, проведенных государственным органом, его территориальными органами, в пределах их полномочий*;
6) Информация о мерах государственной поддержки бизнеса (сведения о деятельности созданного при государственном органе Экспертного совета по вопросам предпринимательства, о принятых нормативных актах в поддержку предпринимательства (в пределах компетенции);

7) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыру туралы (өз құзыреті шегінде)*
1.9
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
1) "Мемлекеттік қызмет" бөлімінің бар болуы;
6
6
2) Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша мемлекеттік органның қызметі туралы жыл сайынғы есебі *;
3) Мемлекеттік қызметтің паспорты;
4) Мемлекеттік қызметтердің бекітілген стандарттардың бар болуы;
5) Мемлекеттік қызметтердің регламенттердің бар болуы;
6) Ақпарат иеленуші әзірлейтін мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарының және регламенттеріннің жобаларын, сондай-ақ олардың жария талқылануы аяқталғаны туралы есептерді

7) О реализации программы "Дорожная карта бизнеса 2020" (в пределах компетенции)*
1.9
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате
1) Наличие раздела "Государственные услуги";
6
6
2) Ежегодный отчет о деятельности государственного органа по вопросам оказания государственных услуг *;
3) Паспорт государственной услуги;
4) Наличие утвержденных стандартов государственных услуг;
5) Наличие регламентов государственных услуг;
6) Проекты разрабатываемых государственным органом стандартов и регламентов государственных услуг, а также отчеты о завершении их публичного обсуждения;

7) Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын қоғамдық бағалау нәтижелерін
8) Мемлекеттік қызметтің нәтижелерін шағымдау реті туралы ақпарат
1.10
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік қызметке азаматтардың түсу тәртібін реттейтін НҚА (немесе ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2
2
2) Әкімшілік мемлекеттік қызметтің бос лауазымдарына орналасуға жарияланған конкурстар туралы ақпарат
3) Мемлекеттік қызметтегі бос орын үшін кандидаттарға біліктілік талаптар;
4) Бос орындарға орналасу мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә.А. (бар болса) телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері
1.11
Халықпен жұмыс
1) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін мемлекеттік органда қараудың тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сілтемесі (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
6
6

7) Результаты общественного мониторинга качества оказания государственных услуг
8) Информация о порядке обжалования результата оказания государственной услуги
1.10
Кадровое обеспечение государственных органов
1) НПА, регулирующие порядок поступления граждан на государственную службу (либо ссылка на НПА на официальном интернет-ресурсе);
2
2
2) Информация об объявленных конкурсах на занятие вакантных должностей административной государственной службы;
3) Квалификационные требования к кандидатам на вакантную должность;
4) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О.(при наличии) лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
1.11
Работа с населением
1) Ссылка на Нормативные правовые акты, регламентирующие порядок приема граждан и рассмотрения их обращений в государственный органе (либо ссылка на НПА на официальном интернет-ресурсе);
6
6

2) Азаматтарды қабылдау кестесі және азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі ақпаратты алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін уәкілетті тұлғалардың байланыс телефондары;
3) Түскен өтініштер және оларды қараудың нәтижелері туралы ақпаратты қоса алғанда азаматтар мен ұйымдардың өтініштерін шолулар;
4) Жауапты тұлғалардың байланыс деректерін көрсетумен, өтініштерді қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешімдерді шағынудың тәртібі;

2) График приема граждан и контактные телефоны уполномоченных лиц, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить информацию по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
3) Обзоры обращений граждан и организаций (развернутая информация о поступивших обращениях и результаты их рассмотрения);
4) Порядок обжалования решений, принятых по результатам рассмотрения обращений с указанием контактных данных ответственных лиц;

5) Сілтемесіне өтуін орналастырумен "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық өтініштерін беру мүмкіндігі туралы ақпарат;
6) Халыққа сауалнамалары туралы деректері, ақпаратты алу үшін сауалнамалды жинақтау және талдау
1.12
Ақпараттық қолдау
1) Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен);
4,8
4,8
2) Мемлекеттік орган ресми оқиғаларының күнтізбесі;
3) Мемлекеттік органның, оның ведомствоға бағынысты және/немесе аумақтық бөлімшелері саласының бірі қалмастан бәріне түгел қатысты тікелей ақпараттық сипаттағы басқадай материалдар және мемлекеттік орган бірінші басшыларының ресми мәлімдемелерінің және сөз сөйлеулерінің мәтіндері;

5) Информация о возможности подачи электронных обращений через портал "электронного правительства" с размещением ссылки перехода;
6) Данные об опросах населения, обобщение и анализ запросов на получение информации, ответы на часто задаваемые вопросы, интернет-приемная и др
1.12
Информационная поддержка
1) Актуальная лента новостей (с созданием архива новостей);
4,8
4,8
2) Анонсы предстоящих официальных событий государственного органа;
3) Тексты официальных заявлений и выступлений первых руководителей государственного органа и другие материалы информационного характера, напрямую касающихся всех без исключения сфер деятельности государственного органа, его подведомственных и/или территориальных подразделений;

4) Мемлекеттік орган жүргізуіндегі жалпы пайдалану, тізілімдер, тіркелімдер ақпараттық жүйелерінің тізбесі. Сілтемесіне өтуін орналастырумен, оларды пайдалану тәртібі туралы және ақпараттық жүйелердің мақсаты туралы қысқаша ақпарат;
5) Пайдалы сілтемелер (үкімет интернет-ресурстары, "электрондық үкімет" веб-порталы, заңнама деректер қоры);
6) Бастапқы бетінде рұқсат беру және мемлекеттік қызмет көрсетуде, заңнамадағы өзгерту бөлігінде интернет-ресурстағы соңғы жаңартулар туралы пайдаланушыларына хабардар ететін, айдардың бар болуы;
7) Әдістемелік және консультациялық қолдау (мемлекеттің органның құзыреті шегінде);
8) белгіленген ақпаратты иеленуші, бұқаралық ақпараттық құралдары туралы мәліметтері;
1.13
*Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі бойынша тұжырымдамасы аясында мемлекеттік орган қызметі
1) "Жасыл экономикаға"" көшу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі).
2
2

4) Перечни информационных систем общего пользования, реестров, регистров, находящихся в ведении государственного органа. Краткая информация о назначении информационных систем и о порядке их использования с размещением ссылки перехода;
5) Полезные ссылки (правительственные интернет-ресурсы, веб-портал "электронного правительства, база данных законодательства);
6) Наличие на главной странице рубрики, информирующей пользователей о последних обновлениях на интернет-ресурсе в части изменений в законодательстве, в оказании государственных услуг и разрешительных действий;
7) Методическая и консультационная поддержка (в пределах компетенции государственного органа);
8) Сведения о средствах массовой информации, учрежденных обладателем информации (при наличии);
1.13
*Деятельность государственного органа в рамках Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике"
1) Законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода к "зеленой экономике" (либо ссылка на НПА на официальном интернет-ресурсе).
1
1

2) "Жасыл экономикаға" Қазақстан Республикасының көшуі бойынша шараларды іске асыруы жөніндегі мемлекеттік орган қызметі туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде).*
Итого
50
50
* Мәтінде оқылатын нысандағы мәліметтер жұлдызшамен белгіленген,сондай ақ негіздемелері бойынша МО үшін пайдаланылады
Ескертпе:
Егер, мемлекеттік орган "Жол картасы -2020", "Жасыл экономикаға" Қазақстан Республикасының көшуі мәселелері бойынша ҚазақстанРеспубликасының заңнамалық актісінің" және т.б. мемлекеттікбағдарламалардың орындаушысы болып табылмасаинтернет-ресурсында 1.6 тармақ "Ұлттық банкті қоспағанда""Бюджеттің орындалуы" қысқаша хабарламасы орналастырылады.
Сол немесе басқадай кемшіліктерді анықталған кезде, бөлімніңсалмақты мәнінен төменде атап өтілген кемшіліктерді анықтағанкезде, әрбір анықталған кемшіліктер үшін 0,1 балл мөлшеріндешегеру жүргізіледі, бірақ бөлімнің салмақты мәнінен 50 (елуден) астам емес, интернет-ресурстың әрбір тілдік нұсқасы 50 балл ғатең:
1
Ақпараттық толықтыру жеткіліксіз
- ұсынылған ақпарат толық емес (мәтіні тақырыбына сәйкес келмейді, ақпаратты алынған көздері көрсетілмеген)
- интернет-ресурста өзектілендірілмеген нормативтік-құқықтық актілері орналасуының бар болуы (күші жойылған немесе құжаттың редакциясы ескірген)
- ақпараттық материалдары уақтылы өзектілендірілмеген
- мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндерінің бірдейдестірілмеуі
- материалда сілтемеленген, заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер мәтіндеріне өту мүмкіндігін бермеуі
2-кесте. Жергілікті атқарушы органдардың интернет-ресурстары үшін "Ақпараттың толықтығы мен өзектілігі" параметрі бойынша бағалау
п/п
Интернет-ресурс бөлімінің атауы
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналасатын индикаторларды сипаттау
Индикаторлар бар болған кезде қойылатын балл
Қазақ тілінде
Орыс тілінде
1.1.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері
Мемлекеттік Ту; Мемлекеттік Елтаңба; Мемлекеттік Әнұран.
1
1
1.2
Мемлекеттік орган туралы жалпы ақпарат

2) Информация о деятельности государственного органа по реализации мер по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" (в пределах компетенции) *
Итого
50
50
*– сведения, которые должны быть размещены в машиночитаемом виде, а также применяется для государственных органов по обоснованиям
Примечание:
В случае, если государственный орган не является исполнителем государственных программ, "Дорожная карта - 2020", "Законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода к "зеленой экономике" и т.д. на интернет ресурсе размещается краткое сообщение
пункт 1.6 "Исполнение бюджета" "за исключением Национального Банка"
При выявлении перечисленных ниже недостатков из весового значения раздела, где был выявлен тот или иной недостаток, производится вычет в размере 0,1 балла за каждый выявленный недостаток, но не более 50 (пятидесяти) процентов от весового значения показателя, равного 50-ти баллам, в каждой языковой версии интернет-ресурса:
1
Недостатки информационного наполнения
- неполнота представленной информации (тексты не раскрывают тему, не указаны источники информации)
- наличие размещенных на интернет-ресурсе неактуальных нормативных правовых актов (утративших силу или устаревшей редакции документа)
- несвоевременное обновление информационных материалов
- неаутентичность текстов на государственном и русском языках
- не предоставление возможности перехода на текст законодательных и нормативных актов, на которые ссылаются в материале
Таблица 2. Оценка по параметру "Полнота и актуальность информации" для интернет-ресурсов местных исполнительных органов
№ п/п Наименование раздела интернет-ресурса Описание индикаторов, размещаемых на интернет-ресурсах государственных органов Баллы, присваиваемые при наличии индикаторов на
казахском языке русском языке
1.1
Государственные символы Республики Казахстан
Государственный Флаг, Государственный Герб, Государственный Гимн
1
1
1.2
Общая информация о государственном органе

1) Пошталық мекенжайы;
3,6
3,6
2) Электрондық пошта адресі;
3) Анықтамалық қызметтердің телефондары;
4) Мемлекеттік органның ережесі; Өкілеттілікті, міндеттерді және функцияларды анықтайтын заңдардың, нормативтік актілердің тізбесі;
5) Басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса) телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен, мемлекеттік органның ұйымдастырушылық иерархиясын көрсететін, графикалық схема түріндегі орталық аппараттың құрылымы;

1) Почтовый адрес;
3,6
3,6
2) Адрес электронной почты;
3) Телефоны справочных служб;
4) Положение государственного органа; Перечень законов, нормативных актов, определяющих полномочия, задачи и функции;
5) Структура центрального аппарата в виде графической схемы, отображающей организационную иерархию государственного органа, с указанием Ф.И.О. (при наличии) руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты;

6) Басшыларының, Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестерін көрсетумен ведомствоға бағынышты және мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелердің тізбесі (олар болған кезде)
1.3
Мемлекеттік қызметтің имиджі
1) Мемлекет Басшысының жыл сайынғы Жолдауы (немесе ресми интернет-ресурсқа сілтемесі);
3
3
2) Мемлекет Басшысының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары;

6) Перечень структурных подразделений государственного органа и его подведомственных организаций с указанием Ф.И.О. (при наличии) руководителей, номеров телефонов, адресов электронной почты, ссылок на интернет-ресурсы (при их наличии)
1.3
Имидж государственной службы
1) Ежегодные Послания Главы государства (либо ссылка на официальный интернет-ресурс);
4
4
2) Планы мероприятий по реализации ежегодных посланий Главы государства;

3) Мемлекет Басшысының жыл сайынғы Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралар Жоспарын іске асыру барысы туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде);
4) Мемлекеттік органдар басшыларының дербес блогы (веб-күнделік) (немесе (http://www.blogs.e.gov.kz/) ашық диалог порталында ЖАО басшысының блогына сілтемесі);
5) Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі, мемлекеттік қызметшілердің қызметтік этикасының ережелері туралы мемлекеттік қызмет позитивті имиджін қалыптастыру және нығайту туралы ақпарат;

3) Информация о ходе реализации Плана мероприятий по реализации ежегодного послания Главы государства (в пределах компетенции);
4) Персональный блог (веб-дневник) руководителей местных исполнительных органов (либо ссылка на блог руководителя ЦГО на портал "открытого диалога" (http://www.blogs.e.gov.kz/);
5) Информация о формировании и укреплении позитивного имиджа государственной службы, о кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан, о правилах служебной этики государственных служащих;

6) Сыбайлас жемқорлық іс-қимылына қарсы қабылданатын шаралар туралы ақпарат
1.4
Нормативтік шығармашылық қызмет
1) Мемлекеттік органмен қабылданған нормативтік құқықтық актілер*;
2
2
2) Ақпарат иеленуші әзірлейтін нормативтік құқықтық актілер жобаларының мәтіндерін, сондай-ақ түсіндірме жазбаларды, салыстырма кестелерді, ғылыми сараптамалардың қорытындыларын және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің сараптама қорытындыларын*;
3) Кадрлық және қаржылық мәселелерді, ведомствоішілік жұмысты ұйымдастыру мәселелерін реттейтін құқықтық актілерді қоспағанда, құқықтық актілерді
4) Заң жобаларды талқылау функционалының бар болуы;
1.5
Мемлекеттік органның ағымдағы қызметі туралы ақпарат
1) Мемлекеттік орган қызметінің жоспарлары мен көрсеткіштері (Аумақтық даму бағдарламасы);
6
6

6) Информация о принимаемых мерах по противодействию коррупции
1.4
Нормотворческая деятельность
1) Нормативные правовые акты, изданные местным исполнительным органом
2
2
2) Тексты проектов нормативных правовых актова также пояснительные записки, сравнительные таблицы, заключения научных экспертиз и экспертные заключения субъектов частного предпринимательства*;
3) правовые акты, за исключением правовых актов, регулирующих кадровые и финансовые вопросы
4) Наличие функционала обсуждения законопроектов;
1.5
Информация о текущей деятельности государственного органа
1) Планы и показатели деятельности государственного органа (Программа развития территории);
5,5
5,5

2) Өңірлік даму бағдарламасын орындау туралы есебі
3) Мемлекеттік бағдарламалар (салалық бағдарламалар)
4) Мемлекеттік бағдарламаларды салалық бағдарламаларды, орындау туралы есептер (құзыреті шегінде)
5) Салалар бойынша өңірді әлеуметтк-экономикалық дамыту қорытындылары (салалар бойынша жағдайы мен серпінін сипаттайтын статистикалық деректер мен көрсеткіштер)*;
6) Жергілікті атқарушы органдар қызметі туралы Әкімнің есептері

2) Отчеты об исполнении Программы развития территории;
3) Государственные программы (отраслевые программы);
4) Отчеты об исполнении государственных программ, отраслевых программ (в пределах компетенции);
5) Итоги социально-экономического развития региона по отраслям (статистические данные и показатели, характеризующие состояние и динамику развития региона по отраслям)*;
6) Отчеты Акима о деятельности местных исполнительных органов

7) Жұмыс тобы (бар болса) болып табылатын мемлекеттік орган консультативтiк-кеңесшi органдар қызметінің тиімділігін бағалаудың нәтижелері (кеңестері, комиссиялар);
8) жергілікті атқарушы органның қызметі туралы ақпараттық сипаттағы шолулар және аналитикалық баяндамалар;
9) Мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша ЖАО қызметінің тиімділігін бағалаудың нәтижелері;
10) Мемлекеттік орган қызметі мәселелері бойынша халықаралық ұйымдардың қорытындысы, сараптамалық бағалау, ұсынымдары және басқа да материалдары (бар болса);

7) Информация о деятельности консультативно-совещательных органов (советов, комиссий), в которых государственный орган является рабочим органом (при наличии)
8) Аналитические доклады и обзоры информационного характера о деятельности местного исполнительного органа
9) Итоги оценки эффективности деятельности МИО по реализации государственной политики;
10) Заключения, экспертные оценки, рекомендации и другие аналитические материалы международных организаций по вопросам деятельности государственного органа (при наличии);

11) Алқалық органдардың (бар болса) стенограммалары және (немесе) ашық мәжілістерінің хаттамалары;
1.6
Бюджетті орындау *
1) Жергілікті атқарушы органның жұмыс істеуіне бөлінген бюджет қаражатының жалпы сомасы туралы бір жылға арналған ақпараты
1,5
1,5
2) Әлеуметтік маңызды жобаларға (мектептер, ауруханалар, балла-бақшалар және т.б.) бөлінген бюджеттік қаражаттарды пайдалану, оның ішінде оларды игеру туралы ақпарат
3) қаржылық бақылау мен мемлекеттік аудиттің қорытындысы
1.7
Конкурстар, тендерлер өткізу
1) Мемлекеттік сатып алуларды реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2,4
2,4
2) Мемлекеттік сатып алулардың жылдық жоспары;
3) Мемлекеттік органмен жүргізілген ашық конкурстар, аукциондар, тендерлер, сондай-ақ бағынысты ұйымдармен оларды өткізудің шарттары, оларға жеке және заңды тұлғалардың қатысу тәртібі; конкурстық комиссия отырысының хаттамалары, қабылданған шешімге қарсылығы, шағымы, конкурстың нәтижесін қосқанда
4) Электрондық нысанда конкурс өткізілген жағдайда – мемлекеттік органмен өткізілетін, конкурс туралы порталда орналасқан хабарландырулардың электрондық мемлекеттік сатып алулардың тиісті беттерінде сілтемелердің болуы
5) Шетелдік мемлекетпен, халықаралық немесе шетелдік ұйыммен және (немесе) қормен (бар болса) берілген алынған және пайдаланылған гранттар туралы ақпараты
1.8
Кәсіпкерлікті қызметті мемлекеттік қолдау
1) Кәсіпкерлікті алғашқы бастаушыға көмек (жеке бизнесті ұйымдастырудың барлық кезеңдерінде кәсіпкерге көмек беретін ақпаратты талдау);
5
5
2) Шағын және орта бизнесті макроқаржыландыру, субсидирлеу туралы ақпарат (субсидияны алу шарттарын, талап етілетін құжаттарын көрсетумен, кәсіпкерлерге берілетін субсидиялар тізбесі; Субсидияны беретін, мемлекеттік органдардың байланыс телефондарын және мекенжайларын көрсетумен, оны алу процесін сипаттау);
3) Мамандандырылған ұйымдардың байланыс деректерін көрсетумен ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алу, өндіру, қайта өңдеу және іске асыру тәртібі туралы ақпарат;
4) Кәсіпкерлік мәселелері бойынша консультациялық кеңес беру (сұрақ қою мүмкіндігін беру және оған жауабын алу немесе пайдаланушылармен жиі қойылатын сұрақтарды орналастыру);
5) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыру туралы ақпарат (өз құзыретінің шегінде)
1.9
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
1) "Мемлекеттік қызмет" бөлімінің бар болуы;
6
6
2) Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша мемлекеттік органның қызметі туралы жыл сайынғы есебі;*

11) Стенограммы и (или) протоколы открытых заседаний коллегиальных органов (при наличии);
1.6
Исполнение бюджета*
1) Информация об общей сумме бюджетных средств, выделенных на функционирование местного исполнительного органа за год;
1,5
1,5
2) Информация об исполнении бюджета, в т.ч. об использовании бюджетных средствах, выделенных на социально значимые проекты (школы, больницы, детские сады и т.д.)
3) Результаты государственного аудита и финансового контроля
1.7
Проведение конкурсов, тендеров
1) Нормативные правовые акты, регулирующие порядок проведения государственных закупок (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2,4
2,4
2) Годовой план государственных закупок;
3) Информация об открытых конкурсах, аукционах, тендерах, проводимых государственным органом, а также подведомственными организациями, включая: условия их проведения; порядок участия в них физических и юридических лиц; протоколы заседаний конкурсных комиссий; порядок обжалования принятых решений, результаты конкурса;
4) В случае проведения конкурсов в электронной форме - наличие ссылок на соответствующие страницы портала электронных госзакупок, где размещены объявления о конкурсах, проводимых государственным органом;
5) Информация о полученных и использованных грантах, предоставленных иностранным государством, международной или иностранной организацией и (или) фондом (при наличии)
1.8
Государственная поддержка предпринимательской деятельности
1) Помощь начинающему предпринимателю (информация, помогающая предпринимателю разобраться во всех этапах организации собственного бизнеса);
5
5
2) Информация о микрофинансировании, субсидировании малого и среднего бизнеса (список предоставляемых предпринимателям субсидий с указанием условий получения субсидии, требуемых документов. Описание процесса ее получения; с указанием адресов и контактных телефонов государственных органов, предоставляющих субсидии);
3) Информация о порядке закупа, производства, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции с указанием контактных данных специализированных организаций;
4) Консультирование по вопросам предпринимательства (предоставление возможности задать вопрос и получить на него ответ или размещение наиболее часто задаваемых вопросов пользователей);
5) Информация о реализации программы "Дорожная карта бизнеса 2020" (в пределах компетенции)
1.9
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате
1) Наличие раздела "Государственные услуги"
6
6
2) Ежегодный отчет о деятельности государственного органа по вопросам оказания государственных услуг *

3) Мемлекеттік қызметтердің стандарттарының бар болуы;
4) Электрондық мемлекеттік қызметтердің регламенттердің бар болуы;
5) Мемлекеттік қызметтің паспорты
6) Ақпарат иеленуші әзірлейтін мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарының және регламенттеріннің жобаларын, сондай-ақ олардың жария талқылануы аяқталғаны туралы есептерді
7) Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын қоғамдық бағалау нәтижелерін
8) Мемлекеттік қызметтің нәтижелерін шағымдау реті туралы ақпарат

3) Наличие утвержденных стандартов государственных услуг
4) Наличие регламентов электронных государственных услуг
5) Паспорт государственной услуги
6) Проекты разрабатываемых государственным органом регламентов государственных услуг, а также отчеты о завершении их публичного обсуждения;
7) Результаты общественного мониторинга качества оказания государственных услуг
8) Информация о порядке обжалования результата оказания государственной услуги

1.10
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік қызметке азаматтардың түсу тәртібін реттейтін, нормативтік құқықтық актілер (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);
2
2
2) Әкімшілік мемлекеттік қызметтің бос лауазымдарына орналасуға жарияланған конкурстар туралы ақпарат
3) Мемлекеттік қызметтегі бос орындардарға орналасуға кандидаттарға біліктілік талаптар;
4)Бос орындарға орналасу мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә.А. (бар болса), телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері.
1.11
Халықпен жұмыс
1) Мемлекеттік органда азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін мемлекеттік органда қараудың тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілер (не ресми Интернет-ресурта НҚА сілтемесі);
3
3
2) Азаматтарды қабылдау кестесі мен азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі уәкілетті тұлғалардан ақпаратты алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін азаматтарға байланыс телефондары
3) Азаматтар мен ұйымдардың өтініштерін шолулар (келіп түскен өтініштері және оларды қарау нәтижелері туралы кеңірек ақпараты);
4)Жауапты тұлғалардың байланыс деректерін көрсетумен, өтініштер қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешімдерді шағым жасаудың тәртібі;
5) Сілтемесіне өтуін орналастырумен, "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық өтініштерін беру мүмкіндігі туралы ақпарат;
6) Халыққа сауалнамалары туралы деректері, ақпаратты алу үшін сауалнамалды жинақтау және талдау
1.12
Ақпараттық қолдау
1) Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен);
4
4

1.10
Кадровое обеспечение государственных органов
1) Ссылка на НПА, регулирующие порядок поступления граждан на государственную службу (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
2
2
2) Информация об объявленных конкурсах на занятие вакантных должностей административной государственной службы
3) Квалификационные требования к кандидатам на вакантную должность;
4) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О. (при наличии) лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
1.11
Работа с населением
1) Ссылки на НПА, регламентирующие порядок приема граждан и рассмотрения их обращений в государственный органе (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе);
6
6
2) График приема граждан и контактные телефоны уполномоченных лиц, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить информацию по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
3) Обзоры обращений граждан и организаций (развернутая информация о поступивших обращениях и результаты их рассмотрения);
4) Порядок обжалования решений, принятых по результатам рассмотрения обращений с указанием контактных данных ответственных лиц;
5) Информация о возможности подачи электронных обращений через портал "электронного правительства" с размещением ссылки перехода
6) Данные об опросах населения, обобщение и анализ запросов на получение информации, ответы на часто задаваемые вопросы, интернет-приемная и др
1.12
Информационная поддержка
1) Актуальная лента новостей (с созданием архива новостей);
3
3

2) Мемлекеттік орган ресми оқиғаларының күнтізбесі;
3) Жергілікті атқарушы орган жүргізілуіндегі жалпы пайдаланудың, деректер қорының, тізілімдердің, тіркелімдердің ақпараттық жүйелер тізбесі; Ақпараттық жүйелердің арналуы, мақсаты, және өтуге сілтемесін орналастырумен оларды пайдалану тәртібі туралы қысқаша ақпарат
4) Пайдалы сілтемелері (үкіметтік интернет-ресурстары, "электрондық үкімет" веб-порталы, заңнамалар деректер қоры)
1.13
Өңірлер туралы анықтамалық ақпарат
1) Өңірдің әлеуметтік-экономикалық паспорты;
4
4

2) Анонсы предстоящих официальных событий государственного органа;
3) Перечни информационных систем общего пользования, реестров, регистров, находящихся в ведении местного исполнительного органа. Краткая информация о назначении информационных систем, и о порядке их использования с размещением ссылки перехода;
4) Полезные ссылки (правительственные интернет-ресурсы, веб-портал "электронного правительства, база данных законодательства)
1.13
Справочная информация о регионе
1) Социально-экономический паспорт региона;
5
5

2) Өңірдің өнеркәсібі. Өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен, өнеркәсібінің жағдайы туралы ағымдағы ақпараты;
3)Ауыл шаруашылығы мен ветеринария. Өңірдің өнеркәсіптік кәсіпорындарының тізбесі мен байланыс деректерін көрсетумен, саласының жағдайы туралы ағымдағы ақпараты;
4) Инфрақұрылымы (көлік, байланыс, тұрғын үй және ТКШ). ағымдағы жағдайы, байланыс деректері туралы ақпарат;
5) Денсаулық сақтау (мекемелер, медициналық қызмет көрсету, санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау желісі);
6)Білім беру (мекемелер желісі, ауыл халқы үшін жеңілдіктер);
7) Мәдениет, дін, спорт және туризм. Ағымдағы жағдайы, байланыс деректері туралы ақпарат;
8) Өңірдің Инвестициялық мүмкіншіліктері (инвесторлық қолдау туралы ақпарат, инвестирлеуде керек жобалары туралы ақпаратымен инвесторларға арналған ақпараты.
1.14
Халықты әлеуметтік қорғау
1)Жұмысқа орналастыру (мемлекеттік қолдау шаралары, бос лауазымдық орындар туралы хабарлама);
3
3
әлеуметтік көмек (азаматтардың жеке санаттарына, атаулы әлеуметтік көмек);
тұрғын-үй көмегі;
ҰОС қатысқандарды, мүгедектер, баллаларды әлеуметтік қорғау;
3) уәкілетті органның балланыс деректері мен мемлекеттік қолдауды көрсетумен, халықтың көші-қоңы туралы мәліметтері;
1.15
Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі бойынша тұжырымдамасы аясында жергілікті атқарушы орган қызметі
1) "Жасыл экономикаға" көшу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері (не ресми интернет-ресурста НҚА сілтемесі);.
2) "Жасыл экономикаға" Қазақстан Республикасының көшуі бойынша шараларды іске асыруы жөніндегі жергілікті атқарушы орган қызметі туралы ақпарат (өз құзыреті шегінде)
БАРЛЫҒЫ
50
*Мәтінде оқылатын түрде орналастырылуы тиіс, мәліметтері жұлдызшамен белгіленген.
Ескертпе:
Сол немесе басқадай кемшіліктерді анықталған жерде бөлімнің салмақты мәнінен төменде атап өтілген кемшіліктерді анықтаған кезде, әрбір анықталған кемшіліктер үшін 0,1 балл мөлшерінде шегеру жүргізіледі, бірақ бөлімнің салмақты мәнінен 50 (елуден) астам емес, интернет-ресурстың әрбір тілдік нұсқаына 50 балл ға тең:
1
Ақпараттық толықтыру жеткіліксіздігі
- ұсынылған ақпараты жеткіліксіз (мәтіндері тақырыбына сай емес, ақпарат алу көзі көрсетілмеген)
- интернет-ресурста өзектілендірілмеген нормативтік-құқықтық актілері орналасуының бар болуы (күші жойылған немесе құжаттың редакциясының ескіргені)
- ақпараттық материалдарды уақтылы өзектілендіру
- мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндердің бірдейлестірілмеуі
- материалда сілтемеленген, заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер мәтіндеріне өту мүмкіндігінің болмауы
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
16-қосымша
Мемлекеттік органның интернет-ресурсының мобилді нұсқасын бағалау
1-кесте. Орталық мемлекеттік органның интернет-ресурсының мобилді нұсқасын бағалау
р/с
Интернет-ресурс бөлімінің атауы
Мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналасатын индикаторларды сипаттау
Индикаторлар бар болған кезде қойылатын балл
Қазақ тілінде
Орыс тілінде
1.1
Мемлекеттік орган туралы жалпы ақпарат

2) Промышленность региона. Текущая информация о состоянии промышленности, с указанием перечня и контактных данных промышленных предприятий региона;
3) Сельское хозяйство и ветеринария. Текущая информация о состоянии отрасли, с указанием перечня и контактных данных специализированных предприятий региона;
4) Инфраструктура (транспорт, связь, жилищное строительство и ЖКХ). Информация о текущем состоянии, контактные данные;
5) Здравоохранение (сеть учреждений, медицинское обслуживание, санитарно-эпидемиологический надзор); контактные данные
6) Образование (сеть учреждений, льготы для сельского населения); контактные данные
7) Культура, религия, спорт и туризм. Информация о текущем состоянии, контактные данные;
8) Инвестиционные возможности региона (предложения для инвесторов с информацией о проектах, нуждающихся в инвестировании; информация о поддержке инвесторов), контактные данные
1.14
Социальная защита населения
1) Трудоустройство (меры государственной поддержки, сообщения о вакансиях);
2
2
2) Социальное обеспечение:
- социальная помощь (отдельным категориям граждан, адресная социальная помощь);
- жилищная помощь;
- социальная защита участников ВОВ, инвалидов, детей;
- пенсионные выплаты
3) Сведения о миграции населения, с указанием мер государственной поддержки и контактной информации уполномоченных органов;
1.15
Деятельность местного исполнительного органа в рамках Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике"
1) Законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перехода к "зеленой экономике" (либо ссылка на НПА на официальном Интернет-ресурсе).
1
1
2) Информация о деятельности местного исполнительного органа по реализации мер по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" (в пределах компетенции)
ИТОГО
50
50
* – сведения, которые должны быть размещены в машиночитаемом виде.
Примечание:
При выявлении перечисленных ниже недостатков из весового значения раздела, где был выявлен тот или иной недостаток, производится вычет в размере 0,1 балла за каждый выявленный недостаток, но не более 50 (пятидесяти) процентов от весового значения показателя, равного 50-ти баллам, в каждой языковой версии интернет-ресурса:
1
Недостатки информационного наполнения
- неполнота представленной информации (тексты не раскрывают тему, не указаны источники информации)
- наличие размещенных на интернет-ресурсе неактуальных нормативных правовых актов (утративших силу или устаревшей редакции документа)
- несвоевременное обновление информационных материалов
- неаутентичность текстов на государственном и русском языках
- непредоставление возможности перехода на текст законодательных и нормативных актов, на которые ссылаются в материале
Приложение 16
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Оценка мобильной версии интернет-ресурса государственного органа
Таблица 1. Оценка мобильной версии интернет-ресурсов центрального государственного органа
№ п/п Наименование раздела интернет-ресурса Описание индикаторов, размещаемых на интернет-ресурсах государственных органов Баллы, присваиваемые при наличии индикаторов на
казахском языке русском языке
1.1
Общая информация о государственном органе

1) Пошталық мекенжайы;
2) Электрондық пошта адресі;
3) Анықтамалық қызметтердің телефондары;
4) (Басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестері орталық аппарат басшыларының байланыс деректері;
5) мемлекеттік органның бөлімшерінің тізбесі, олардың басшыларының, Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестері интернет-ресурстарына сілтемелерін (олар болған кезде).

1) Почтовый адрес;
2) Адрес электронной почты;
3) Телефоны справочных служб;
4) Контактные данные руководителей центрального аппарата (Ф.И.О.(при наличии) руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты);
5) Перечень структурных подразделений государственного органа и его подведомственных организаций с указанием Ф.И.О. (при его наличии) руководителей, номеров телефонов, адресов электронной почты, ссылок на интернет-ресурсы (при их наличии)

6) Аумақтық бөлімшелерінің тізбесі, олардың басшыларының, Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестері интернет-ресурстарына сілтемелерін (олар болған кезде).
6
6
1.2
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
1) "Мемлекеттік қызмет" бөлімінің бар болуы
2) Мемлекеттік органмен көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті алу туралы жадынамасы мынадай ақпараттан тұрады:
3.1. мемлекеттік қызметті алудың нысаны;
3.2. жұмыс кестесі (egov порталы арқылы мемлекеттік кқрсетілетін қызметті алу кезінде, egov порталында сілтемені орналастыру, оның ішінде AppStore немесе PlayMarket-те egov мобилді қосымшасын көшірмелеу үшін);
3.3. қажетті құжаттар;
3.4. қызметтердің бағасы және төлем тәртібі;
3.5. мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі;
3.6. мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелері
10
10
1.3
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік органдағы бос лауазымдық орындар туралы мәлімет;
2) Мемлекеттік қызметтегі бос орындардарға орналасуға кандидаттарға біліктілік талаптар;
3) Бос орындарға орналасу мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә.А. (бар болса) телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері.
3
3
1.4
Халықпен жұмыс
1) Азаматтарды қабылдау кестесі және уәкілетті өкілінің телефоны;
2) Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі уәкілетті тұлғалардан ақпаратты алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін азаматтарға байланыс телефондары;
3) Жауапты тұлғалардың байланыс деректерін көрсетумен, өтініштер қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешімдерді шағым жасаудың тәртібі;
4) Кері байланыс түрі (пайдаланушыларылармен ақпаратты жолдау нысанымен "Сұрақ-жауап", сауалнамалар мен дауыс беру, жиі қойылатын сұрақтарға жауап, интернет-қабылдау және басқалары);
5) оның ішінде AppStore немесе PlayMarket-те egov мобилді қосымшасын көшірмелеу үшін egov порталында сілтемені орналастырумен, электрондық үкімет порталы арқылы электрондық өтініштерін беру мүмкіндігі туралы ақпарат
3
3
1.5
Ақпараттық қолдау
1) Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен);
1
1
1.7
Халықты әлеуметтік қорғау
Жұмысқа орналасуға (Мемлекеттік қолдау, бос орындар туралы хабарландыру)
1
1
Барлығы
25
25
Сол немесе басқадай кемшіліктерді анықталған жерде бөлімнің салмақты мәнінен төменде атап өтілген кемшіліктерді анықтаған кезде, әрбір анықталған кемшіліктер үшін 0,1 балл мөлшерінде шегеру жүргізіледі, бірақ бөлімнің салмақты мәнінен 50 (елуден) астам емес:
1
Ақпараттық толықтыру жеткіліксіздігі
- ұсынылған ақпараты жеткіліксіз
- ақпараттық материалдарды уақытылы өзектіленбеген
- мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндердің бірдейлестірілмеуі
2-кесте. Жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсының мобилді нұсқасын бағалау
р/с
Интернет-ресурс бөлімінің атауы
Описание индикаторов, размещаемых на интернет-ресурсах государственных органов
Индикаторлар бар болған кезде тағайындалатын балл
Қазақ тілінде
Орыс тілінде
1.1
Мемлекеттік орган туралы жалпы ақпарат

6) Перечень территориальных подразделений с указанием Ф.И.О.
(при наличии) руководителей, номеров телефонов, адресов электронной почты, ссылок на интернет-ресурсы (при их наличии)
6
6
1.2
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате
1) Наличие раздела "Государственные услуги";
2) Перечень государственных услуг, оказываемый государственным органом;
3) Памятка о получении государственной услуги содержащей следующую информацию:
3.1 форма оказания государственной услуги;
3.2 график работы (при возможности получении услуги через портал egov, размещение ссылки на портал egov, в том числе на AppStore
или PlayMarket для скачивания мобильного приложения egov.);
3.3 необходимые документы;
3.4 стоимость услуги и порядок оплаты;
3.5 срок оказания госуслуги;
3.6 результат оказания госуслуги.
10
10
1.3
Кадровое обеспечение государственных органов
1) Информация об объявленных конкурсах на занятие вакантных должностей административной государственной службы;
2) Квалификационные требования к кандидатам на вакантную должность;
3) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О.
(при наличии) лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
3
3
1.4
Работа с населением
1) График приема граждан и контактные телефоны уполномоченных лиц, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить информацию по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
2) Порядок обжалования решений, принятых по результатам рассмотрения обращений с указанием контактных данных ответственных лиц;
3) Формы обратной связи ("Вопрос-ответ" с формой отправки информации пользователями; опросы и голосования, ответы на часто задаваемые вопросы, интернет-приемная и др.);
4) Информация о возможности подачи электронных обращений через портал "электронного правительства" с размещением ссылки
на портал egov, в том числе на AppStore или PlayMarket для скачивания мобильного приложения egov.
4
4
1.5
Информационная поддержка
1) Актуальная лента новостей (с созданием архива новостей)
2
2
Итого
25
25
При выявлении перечисленных ниже недостатков из весового значения раздела, где был выявлен тот или иной недостаток, производится вычет в размере 0,1 балла за каждый выявленный недостаток, но не более 50 (пятидесяти) процентов от весового значения показателя:
1
Недостатки информационного наполнения
- неполнота представленной информации
- несвоевременное обновление информационных материалов
- неаутентичность текстов на государственном и русском языках
Таблица 2. Оценка мобильной версии интернет-ресурсов местного исполнительного органа
№ п/п Наименование раздела интернет-ресурса Описание индикаторов, размещаемых на интернет-ресурсах государственных органов Баллы, присваиваемые при наличии индикаторов на
казахском языке русском языке
1.1
Общая информация о государственном органе

1) Пошталық мекенжайы;
2) Электрондық пошта адресі;
3) Анықтамалық қызметтердің телефондары;
4) (Басшыларының Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестері орталық аппарат басшыларының байланыс деректері;
5) Басшыларының, Т.А.Ә.А. (бар болса), телефондардың нөмірлерін және электрондық пошта адрестері интернет-ресурстарына сілтемелерін (олар болған кезде) көрсетумен аумақтық бөлімшелердің тізбесі
5
5
1.2
Кәсіпкерлікті қызметті мемлекеттік қолдау
1) Кәсіпкерлікті алғашқы бастаушыға көмек (жеке бизнесті ұйымдастырудың барлық кезеңдерінде кәсіпкерге көмек беретін ақпарат);
2) Шағын және орта бизнесті макроқаржыландыру, субсидирлеу туралы ақпарат (субсидияны алу шарттарын, талап етілетін құжаттарын көрсетумен, кәсіпкерлерге берілетін субсидиялар тізбесі; Субсидияны беретін, мемлекеттік органдардың байланыс телефондарын және мекенжайларын көрсетумен, оны алу процесін сипаттау); 3) Мамандандырылған ұйымдардың байланыс деректерін көрсетумен ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алу, өндіру, қайта өңдеу және іске асыру тәртібі туралы ақпарат;

1) Почтовый адрес;
2) Адрес электронной почты;
3) Телефоны справочных служб;
4) Контактные данные руководителей центрального аппарата (Ф.И.О.(при наличии) руководителей, номеров телефонов и адресов электронной почты);
5) Перечень структурных подразделений государственного органа и его подведомственных организаций с указанием Ф.И.О. (при наличии) руководителей, номеров телефонов, адресов электронной почты, ссылок на интернет-ресурсы (при их наличии)
5
5
1.2
Государственная поддержка предпринимательской деятельности
1) Помощь начинающему предпринимателю (информация, помогающая предпринимателю разобраться во всех этапах организации собственного бизнеса);
2) Информация о микрофинансировании, субсидировании малого и среднего бизнеса (список предоставляемых предпринимателям субсидий с указанием условий получения субсидии, требуемых документов. Описание процесса ее получения; с указанием адресов и контактных телефонов государственных органов, предоставляющих субсидии);
3) Информация о порядке закупа, производства, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции с указанием контактных данных специализированных организаций;

4) Кәсіпкерлік мәселелері бойынша консультациялық кеңес беру (сұрақ қою мүмкіндігін беру және оған жауабын алу немесе пайдаланушылармен жиі қойылатын сұрақтарды орналастыру
2
2
1.3
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық форматта көрсету
1) "Мемлекеттік қызмет" бөлімінің бар болуы
2) Мемлекеттік органмен көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізбесі;
3) Мемлекеттік қызметті алу туралы жадынамасы мынадай ақпараттан тұрады:
3.1 мемлекеттік қызметті алудың нысаны;
3.2 жұмыс кестесі (egov порталы арқылы мемлекеттік кқрсетілетін қызметті алу кезінде, egov порталында сілтемені орналастыру, оның ішінде AppStore немесе PlayMarket-те egov мобилді қосымшасын көшірмелеу үшін);
3.3 қажетті құжаттар;
3.4 қызметтердің бағасы және төлем тәртібі;
3.5 мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі;
3.6 мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелері.
10
10
1.4
Мемлекеттік органдарды кадрмен қамтамасыз ету
1) Мемлекеттік органдағы бос лауазымдық орындар туралы мәлімет;
2) Мемлекеттік қызметтегі бос орындардарға орналасуға кандидаттарға біліктілік талаптар;
3) Бос орындарға орналасу мәселелері жөніндегі консультация беруге уәкілетті тұлғалардың Т.А.Ә.А. (бар болса) телефон нөмірлері, электрондық пошта адрестері.
3
3
1.5
Халықпен жұмыс
1) Азаматтарды қабылдау кестесі;
2)Азаматтарды қабылдау және олардың өтініштерін қарау мәселелері жөніндегі уәкілетті тұлғалардан ақпаратты алу мүмкіндігі олар арқылы берілетін азаматтарға байланыс телефондары;
3) Жауапты тұлғалардың байланыс деректерін көрсетумен, өтініштер қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешімдерді шағым жасаудың тәртібі;
4) Кері байланыс түрі (пайдаланушыларылармен ақпаратты жолдау нысанымен "Сұрақ-жауап", сауалнамалар мен дауыс беру, жиі қойылатын сұрақтарға жауап, интернет-қабылдау және басқалары);
5) оның ішінде AppStore немесе PlayMarket-те egov мобилді қосымшасын көшірмелеу үшін egov порталында сілтемені орналастырумен, электрондық үкімет порталы арқылы электрондық өтініштерін беру мүмкіндігі туралы ақпарат.
3
3
1.6
Ақпараттық қолдау
1) Жаңалықтардың өзекті тізбегі (жаңалықтар мұрағатын құрумен).
1
1
1.7
Халықты әлеуметтік қорғау

4) Консультирование по вопросам предпринимательства (предоставление возможности задать вопрос и получить на него ответ или размещение наиболее часто задаваемых вопросов пользователей);
2
2
1.3
Оказание государственных услуг, в том числе в электронном формате
1) Наличие раздела "Государственные услуги";
2) Перечень государственных услуг, оказываемый государственным органом;
3) Памятка о получении государственной услуги содержащей следующую информацию:
3.1 форма оказания госуслуги;
3.2 график работы (при возможности получении услуги через портал egov, размещение ссылки на на портал egov, в том числе AppStore или PlayMarket для скачивания мобильного приложения egov.);
3.3 необходимые документы;
3.4 стоимость услуги и порядок оплаты;
3.5 срок оказания госуслуги;
3.6 результат оказания госуслуги.
10
10
1.4
Кадровое обеспечение государственных органов
1) Сведения о вакантных должностях в государственном органе;
2) Квалификационные требования к кандидатам на вакантную должность;
3) Номера телефонов, адреса электронной почты и Ф.И.О.(при наличии) лиц, уполномоченных консультировать по вопросам замещения вакантных должностей
3
3
1.5
Работа с населением
1) График приема граждан и контактные телефоны уполномоченных лиц, посредством которых гражданам предоставляется возможность получить информацию по вопросам приема граждан и рассмотрения их обращений;
2) Порядок обжалования решений, принятых по результатам рассмотрения обращений с указанием контактных данных ответственных лиц;
3) Формы обратной связи ("Вопрос-ответ" с формой отправки информации пользователями; опросы и голосования, ответы на часто задаваемые вопросы, интернет-приемная и др.);
4) Информация о возможности подачи электронных обращений через портал "электронного правительства" с размещением ссылки на портал egov, в том числе на AppStore или PlayMarket для скачивания мобильного приложения egov.
3
3
1.6
Информационная поддержка
1) Актуальная лента новостей (с созданием архива новостей);
1
1
1.7
Социальная защита населения

1) Жұмысқа орналастыру (мемлекеттік қолдау шаралары, бос лауазымдық орындар туралы хабарлама).
1
1
БАРЛЫҒЫ
25
25
Сол немесе басқадай кемшіліктерді анықталған жерде бөлімніңсалмақты мәнінен төменде атап өтілген кемшіліктерді анықтағанкезде, әрбір анықталған кемшіліктер үшін 0,1 балл мөлшеріндешегеру жүргізіледі, бірақ бөлімнің салмақты мәнінен 50 (елуден)астам емес:
1
Ақпараттық толықтыру жеткіліксіздігі
- ұсынылған ақпараты жеткіліксіз
- ақпараттық материалдарды уақтылы жаңғырту
- мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндердің бірдейлестірілмеуі
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
17-қосымша
Жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен өтініштерін қарау бойынша бағалау өлшемдері
Өлшемнің атауы
Үлесі
1
Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау
40 баллов
2
Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органмен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі
40 баллов
3
Қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі
20 баллов
Барлығы
100 баллов
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
18-қосымша
Нысан
"Жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау сапасы" бағыты бойынша бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_______________________________________________________
(орталық мемлекеттік/
жергілікті атқарушы органның атауы)
_________________
(есептік кезең
т/т
Бағалау өлшемдері
Баллдар
1
Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау
2
Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органмен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі)
3
Қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі
Жалпы баға:
Бағалау өлшемдері бойынша орталық мемлекеттік / жергілікті атқарушы органның қызметі тиімділігінің талдауы:
1. Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау;
2. Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) және жоғарғы тұрған органмен қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі;
3. Қанағаттандырылған шағымдар мен арыздардың үлесі.
Қорытындылар мен ұсыныстар.
________________________________________________________________________________
Уәкілетті
органның басшысы            ____________ ____________________________________________
(қолы)                        (қолдың мағынасын ашу)
"____" ______________ 20 ___ ж.
Мемлекеттік органдардың
азаматтармен өзара іс-қимылын
бағалау әдістемесіне
19-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органның азаматтармен өзара іс-қимылы бағалау нәтижелері туралы қорытынды
______________________________________
(орталық мемлекеттік /жергілікті атқарушы
органның атауы)
________________
(есептік кезең)
Бағалау бағыттары
Баға
1
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы
2
Мемлекеттік органдардың ашықтығы
3
Жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау сапасы
Жалпы баға
Бағалау бағыттары бойынша орталық мемлекеттік /жергілікті атқарушы органның қызметі тиімділігінің талдауы:

1) Трудоустройство (меры государственной поддержки, сообщения о вакансиях);
1
1
ИТОГО
25 25
При выявлении перечисленных ниже недостатков из весового значения раздела, где был выявлен тот или иной недостаток, производится вычет в размере 0,1 балла за каждый выявленный недостаток, но не более 50 (пятидесяти) процентов от весового значения показателя:
1
Недостатки информационного наполнения
- неполнота представленной информации
- несвоевременное обновление информационных материалов
- неаутентичность текстов на государственном и русском языках
Приложение 17
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Критерии оценки по качеству рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц
Наименование критерия
Значение
1
Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений
40 баллов
2
Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда и вышестоящим органом
40 баллов
3
Доля удовлетворенных жалоб и заявлений
20 баллов
Итого
100 баллов
Приложение 18
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Форма
Заключение
о результатах оценки по направлению
"Качество рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц"
_______________________________________________________
(наименование центрального государственного/
местного исполнительного органа)
_________________
(отчетный период)
№ п/п
Критерии оценки
Баллы
1
Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений
2
Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда и вышестоящим органом
3
Доля удовлетворенных жалоб и заявлений
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности центрального государственного/местного
исполнительного органа по критериям оценки:
1. По критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений";
2. По критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению
суда и вышестоящим органом";
3. По критерию "Доля удовлетворенных жалоб и заявлений".
Выводы и рекомендации:
_______________________________________________________________________________
Руководитель
Уполномоченного органа                         ____________ _________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ г.
Приложение 19
к Методике оценки
эффективности взаимодействия
государственного органа
с гражданами
Форма
Заключение о результатах оценки взаимодействия
государственного органа с гражданами
_____________________________________________
(наименование центрального государственного/местного исполнительного органа)
________________
(отчетный период)
Направления оценки
Оценка
1
Качество оказания государственных услуг
2
Открытость государственного органа
3
Качество рассмотрения жалоб и заявлений физических и юридических лиц
Итоговая оценка
Анализ эффективности деятельности центрального государственного органа по
критериям оценки:

1. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша;
2. "Мемлекеттік органдардың ашықтығы";
3. "Жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау сапасы" бағыты бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас
жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
Төрағасының орынбасары
___________
(қолы)
_______________________ (қолдың мағынасын ашу)
ҚазақстанРеспубликасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
агенттігінің мемлекеттік
көрсетілетін қызметтердің сапасын
бағалауға және бақылауға жауапты
құрылымдық бөлімшенің басшысы
___________
(қолы)
_______________________ (қолдың мағынасын ашу)
"____" __________ 20__ ж.

1. Оценка по направлению "Качество оказания государственных услуг";
2. Оценка по направлению "Открытость государственного органа";
3. Оценка по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений физических и
юридических лиц".
Выводы и рекомендации:
Заместитель Председателя
Агентства Республики Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
___________
(подпись)
_______________________
(расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
Агентства Республики Казахстан по делам
государственной службы
и противодействию коррупции,
ответственного за оценку
и контроль качества оказания
государственных услуг
___________
(подпись)
_______________________
(расшифровка подписи)
"____" __________ 20__ г.