Тариф белгілеудің ынталандырушы әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 436 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 11 қаңтарда № 16212 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2018 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 4-9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тариф белгілеудің ынталандырушы әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 436 бұйрығымен
бекітілген
Тариф белгілеудің ынталандырушы әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу әдістемесі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тариф белгілеудің ынталандырушы әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 4-9) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Методики расчета тарифа с учетом стимулирующих методов тарифообразования
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 436. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 января 2018 года № 16212. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2018
В соответствии с подпунктом 4-9) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета тарифа с учетом стимулирующих методов тарифообразования.
2. Комитету по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Утверждена
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2017 года № 436
Методика расчета тарифа с учетом стимулирующих методов тарифообразования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая методика расчета тарифа с учетом стимулирующих методов тарифообразования (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 4-9) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" (далее – Закон).

2. Тариф белгілеудің ынталандырушы әдісі субъектілер үшін мынадай:
1) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 17 шілдедегі № 213-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекіту қағидаларына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің тізілімінде № 8625 болып тіркелген) сәйкес бекітілген тарифтердің шекті деңгейлерінің қолданылу мерзімінің өтуі;
2) бір саланың реттелетін нарығында екі және одан астам ұқсас субъектілердің болуы (салыстырмалы талдауды жүзеге асыру мүмкіндігі кезінде);
3) тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдануға табиғи монополиялар субъектілерінің экономикалық және технологиялық дайындығы жағдайларында қолданылады.
3. Осы Әдістеменің мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жеке Х-фактор – уәкілетті орган бекіткен, реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге жұмсалатын субъекті шығыстарының бірдей немесе нашар құрылымдық параметрлері кезінде реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға уәкілетті орган айқындаған ең төменгі шығыстарға қатысын сипаттайтын субъекті қызметінің тиімділік көрсеткіші;
2) құзыретті орган – мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) құрылымдық параметрлер – субъекті қызметінің тиімділігіне және шығыстарына елеулі әсер ететін субъектінің сандық көрсеткіштері, олардың тізбесін жеке Х-факторларды бағалау мақсатында реттеліп көрсетілетін қызмет бөлінісінде уәкілетті органның ведомствосы айқындайды;
4) реттеліп көрсетілетін қызметтер – табиғи монополия саласындағы субъекті ұсынатын және тұтынушыға белгілі бір тауарды беру түрінде көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жағдайларын қоса алғанда, уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын қызметтер (тауарлар, жұмыстар);
5) салалық Х-фактор – Әдістемеге сәйкес тиісті салаға жатқызылған есептеу фомуласында табиғи монополия саласындағы субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті есептеу формуласында ескеру мақсатында уәкілетті органның ведомствосы бекіткен экономиканың факторлық өнімділігіне қатысты саланың факторлық өнімділігінің өсу қарқынын сипаттайтын саланың тиімділік көрсеткіші;
6) саланың факторлық өнімділігі – қолданыстағы өндіріс факторларын (еңбекті, капиталды) тиімді пайдалану (қосымша кеңейтусіз) арқылы қол жеткізілген саланың өнімділігі, Әдістеменің 30-тармағына сәйкес бағаланатын өсу қарқыны;

2. Стимулирующий метод тарифообразования применяется для субъектов при условии:
1) истечения сроков действия предельных уровней тарифов, утвержденных в соответствии с Правилами утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 июля 2013 года № 213-ОД, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8625);
2) наличия на регулируемом рынке одной отрасли двух и более субъектов (при возможности осуществления сравнительного анализа);
2. экономической и технологической готовности субъектов естественных монополий к применению стимулирующего метода тарифного регулирования.
3. Для целей настоящей Методики используются следующие понятия:
1) индивидуальный Х-фактор – показатель эффективности деятельности субъекта, характеризующий отношение расходов субъекта на оказание регулируемой услуги к минимальным расходам на предоставление регулируемой услуги при одинаковых или худших структурных параметрах;
2) компетентный орган – государственный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления;
3) структурные параметры – количественные показатели субъекта, существенно влияющие на эффективность деятельности и расходы субъекта, перечень которых в целях оценки индивидуальных Х-факторов в разрезе регулируемой услуги;
4) регулируемые услуги — услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю;
5) отраслевой Х-фактор – показатель эффективности отрасли, характеризующий темп прироста факторной производительности отрасли относительно факторной производительности экономики, в целях учета в формуле расчета тарифа на регулируемую услугу субъекта в сфере естественной монополии, отнесенной, в соответствии с Методикой, к соответствующей отрасли;
6) факторная производительность отрасли – производительность отрасли, достигнутая путем эффективного использования имеющихся (без дополнительного расширения) факторов производства (труд, капитал), темп прироста которой оценивается в соответствии с пунктом 30 Методики;

7) стандартты ауытқу – Әдістемеге сәйкес уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі айқынған орташа мәнге қатысты деректердің шашыраңқылығын сипаттайтын статистикалық шама;
8) субъектінің шығыстар, кірістер және реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифтер туралы есебі – субъектінің шығыстар, кірістер және реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифтер туралы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен және нысанға сәйкес уәкілетті органның ведомоствосына немесе оның аумақтық бөлімшелеріне жыл сайын ұсынатын мәліметтері;
9) табиғи монополия субъектiсi (бұдан әрі – субъект) – табиғи монополия жағдайларында тауарлар өндiрумен, жұмыстарды орындаумен және (немесе) тұтынушыларға қызметтерді ұсынумен айналысатын дара кәсiпкер немесе заңды тұлға;
10) тариф белгілеудің ынталандырушы әдісі – субъекті қызметінің тиімділігін арттыруға және олардың реттеліп көрсетілетін қызметінің сапа стандарттарын сақтауына қарай тарифті белгілеуді көздейтін, субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті есептеу әдісі;
11) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
12) уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы;
13) экономиканың факторлық өнімділігі – қолданыстағы өндіріс факторларын (еңбекті, капиталды) пайдалану (қосымша кеңейтусіз) арқылы қол жеткізілген экономиканың өнімділігі Әдістеменің 32-тармағына сәйкес бағаланатын өсу қарқыны.
2-тарау. Тариф белгілеудің ынталандырушы әдістерін ескере отырып, субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті қалыптастыру
4. Тариф белгілеудің ынталандырушы әдістерін ескере отырып субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті (бұдан әрі – тариф) қалыптастыру мынадай кезеңдерден тұрады:
1) тарифті қалыптастыру бойынша жалпы ережелер;
2) салалық Х-факторды есептеу;
3) әрбір субъекті үшін жеке Х-факторды бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің тізбесін қалыптастыру;
4) ұқсас субъектілердің тізбесін (тізбелерін) және (немесе) олардың топтарын қалыптастыру;
5) жеке Х-факторларды бағалау;
6) тарифті есептеу үшін субъекті мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған шығыстардың дұрыстығын талдау;
7) пайданы есептеу.
8) субъектінің тарифін есептеу;
9) оның ішінде инвестициялық бағдарламаға қарай, реттеліп көрсетілетін қызметтердің тиімділік және сапа стандарттары көрсеткіштерін орындаудың мониторингі және бақылау жүйесі;
10) төлем көздерін айқындай отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа стандарттарын сақтағаны/сақтамағаны үшін бонустар/айыппұлдар (айыппұл санкцияларын) есептеу, айыппұлдар (айыппұл санкцияларын) салу тетігі.

7) стандартное отклонение – статистическая величина, характеризующая разброс данных относительно среднего значения, определенная ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением в соответствии с Методикой;
8) субъект естественной монополии (далее – субъект) – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, занятые производством товаров, выполнением работ и (или) предоставлением услуг потребителям в условиях естественной монополии;
9) стимулирующий метод тарифообразования – метод расчета тарифа на регулируемую услугу субъекта, предусматривающий установление тарифа в зависимости от повышения эффективности деятельности субъекта и соблюдения им стандартов качества регулируемой услуги;
10) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий;
11) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий;
12) факторная производительность экономики – производительность экономики, достигнутая путем использования имеющихся (без дополнительного расширения) факторов производства (труд, капитал) темп прироста которой оценивается в соответствии с пунктом 32 Методики.
Глава 2. Формирование тарифа на регулируемую услугу субъекта с учетом стимулирующих методов тарифообразования
4. Формирование тарифа на регулируемую услугу субъекта с учетом стимулирующих методов тарифообразования (далее – тариф) состоит из следующих этапов:
1) общие положения;
2) расчет отраслевого Х-фактора;
3) формирование перечня структурных параметров, используемых для оценки индивидуального Х-фактора для каждого субъекта;
4) формирование перечня (перечней) аналогичных субъектов и (или) их групп;
5) оценка индивидуальных Х-факторов;
6) анализ достоверности расходов на оказание регулируемой услуги, заявленных субъектом для расчета тарифа;
7) расчет прибыли;
8) расчет тарифа субъекта;
9) система мониторинга и контроля исполнения показателей эффективности и стандартов качества регулируемых услуг, в том числе в зависимости от инвестиционной программы;
10) расчет бонусов/штрафов (штрафных санкций) за соблюдение/несоблюдение стандартов качества регулируемых услуг с определением источника выплат, механизм наложения штрафов (штрафных санкций).

1-параграф. Тарифті қалыптастырудың жалпы ережелері
5. Уәкілетті органның ведомствосы өз бетінше (реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифті бекітуге субъектінің өтінімін алуға қарамастан) салалық және жеке Х-факторларды бағалау бойынша жұмысты бастау үшін немесе бекітілген Х-факторлардың қолданылу кезеңі кемінде күнтізбелік 180 (жүз сексен) күннен кейін аяқталған жағдайда саланы айқындайды.
6. Уәкілетті органның ведомствосы белгілі бір саланың табиғи монополиялар аяларында субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерді есептеу формуласында ескерілетін салалық және жеке Х-факторларды әзірлеу жөніндегі жұмыстың басталғаны туралы баспасөз хабарламасын өзінің интернет-ресурсына орналастырады.
7. Уәкілетті органның ведомствосы басшысының бұйрығымен баспасөз релизі жарияланған күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде құрамында кемінде 9 (тоғыз) адам болатын Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобы құрылады.
8. Уәкілетті органның ведомствосы бұрын бекітілген салалық және жеке Х-факторлардың қолданылу кезеңі өткенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын белгілі бір саланың табиғи монополиялар аяларындағы субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерде ескерілетін жаңа салалық және жеке Х-факторларды 5 (бес) жыл қолданылу кезеңіне Әдістемеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тиісінше салалар бөлінісінде бекітеді. Уәкілетті органның ведомствосы салалар бөлінісінде салалық және жеке Х-факторларды бекіту туралы бұйрықты өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
9. Толық күнтізбелік 5 (бес) жылда салалық Х-фактордың қолданылу кезеңі:
бұрын бекітілген салалық Х-фактордың (бар болған кезде) қолданылу кезеңі аяқталған күннен бастап;
уәкілетті органның ведомствосы айқындаған күннен бастап басталады.
10. Әрбір сала үшін уәкілетті органның ведомствосы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 186 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10469 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тізбесіне сәйкес осы саланы табиғи монополиялар аяларына жатқызылған барлық реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерде ескерілетін, оның әрбір қолданылу жылына біртұтас жеке Х-факторды бекітеді.
11. Субъектінің тарифті қалыптастыру бойынша жұмысты бастау үшін негіз субъектінің тариф белгілеудің ынталандыру әдісін ескере отырып тарифті бекітуге өтінімінің келіп түсуі болып табылады.
12. Өтінімге субъект мынадай ақпаратты қоса береді:

Параграф 1. Общие положения
5. Ведомство уполномоченного органа самостоятельно (независимо от получения заявки субъекта на утверждение тарифа на регулируемую услуг) впервые начинает работу по оценке отраслевого и индивидуальных Х-факторов для сфер естественных монополий определенной отрасли, либо в случае, если период действия утвержденных Х-факторов заканчивается менее чем через 180 (сто восемьдесят) календарных дней.
6. Ведомство уполномоченного органа публикует на своем интернет-ресурсе пресс-релиз о начале работы по разработке отраслевого и индивидуальных Х-факторов, учитываемых в формуле расчета тарифов на регулируемые услуги субъектов в сферах естественных монополий определенной отрасли.
8. Ведомство уполномоченного органа за 30 (тридцать) календарных дней до истечения периода действия ранее утвержденных отраслевых и индивидуальных Х-факторов утверждает новые отраслевые и индивидуальные Х -факторы, учитываемые в тарифах на регулируемые услуги субъектов в сферах естественных монополий определенной отрасли, на период действия – 5 (пять) лет по формам согласно приложениям 1 и 2 к Методике соответственно в разрезе отраслей, которые размещаются ведомством уполномоченного органа на своем интернет-ресурсе.
9. Период действия отраслевого Х-фактора в 5 (пять) полных календарных лет начинается:
с даты окончания периода действия ранее утвержденного отраслевого Х-фактора (при наличии);
с даты, определенной ведомством уполномоченного органа.
10. Для каждой отрасли ведомством уполномоченного органа утверждается единый отраслевой Х-фактор на каждый год периода его действия, учитываемый в тарифах на все регулируемые услуги, отнесенные к сферам естественных монополий этой отрасли в соответствии с перечнем регулируемых услуг субъектов, утвержденный приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 186 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10469).
11. Основанием для начала работы по формированию тарифа субъекта является поступление заявки субъекта на утверждение тарифа с учетом стимулирующего метода тарифообразования (далее – заявка), в ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение за 180 (сто восемьдесят) календарных дней до введения его в действие.
12. К заявке субъектом прилагается следующая информация:

Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерін (инфляция) есепке алусыз, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде пайдаланылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібіне (Нормативтік құқықтық актілердің тізілімінде № 8480 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) сәйкес қалыптастырылған субъекті мәлімдеген тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір жылына Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бес жылдық кезеңдегі субъектінің тарихи және болжамдық шығыстары;
бес жыл және одан астам мерзімге инвестициялық бағдарлама (жоба) жобасы не қабылданған шешімнің нөмірін және күнін көрсете отырып бекітілген инвестициялық бағдарламаның (жобаның) болуын растайтын құжат;
іске қосылған активтердің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесін есептеу;
инвестициялық бағдарламаны (жобаны) жүзеге асыруға дейін пайдаланылатын және жылдар бойынша ұзақ мерзімді кезеңдегі инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асыру кезінде пайдалануға енгізілетін негізгі қаражаттарға амортизациялық аударымдарды есептеу;
реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын көлемін растайтын құжаттар;
уәкілетті органның ведомствосы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 435 бұйрығымен бекітілген Тиісті салада (аяда) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің стандарттарын қалыптастыру және сапасын бағалау әдістемесіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 16211 болып тіркелген) (бұдан әрі – Стандарттар жөніндегі әдістеме) сәйкес бекіткен субъектінің көрсетілетін қызметі сапасының стандарты.
13. Өтінім түскен кезде уәкілетті органның ведомствосы мұндай өтінім түскен кезден бастап күнтізбелік 7 күн ішінде:
субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті есептеу жөніндегі жұмыс тобын (бұдан әрі – Жұмыс тобы) құрады;
субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті есептеу бойынша жұмыстың басталғаны туралы баспасөз хабарламасын өзінің интернет-ресурсына орналастырады.
14. Жұмыс тобы уәкілетті органның ведомствосы басшысының бұйрығымен құрамында кемінде 9 (тоғыз) адамнан құрылады.
15. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті есептеу формуласында субъекті тарифтің қолданылу мерзіміне мәлімдеген уәкілетті органның ведомствосы бекіткен салалық және жеке Х-факторлар есепке алынады.

информацию об исторических (фактических) и прогнозных расходах на оказание регулируемой услуги предоставляется по форме индивидуальных Х-факторов, учитываемых в формуле расчета тарифов на регулируемую услугу в разрезе субъектов, согласно приложению 2 к Методике на каждый год заявленного субъектом периода действия тарифа, сформированного в соответствии с Особым порядком формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480) (далее – Особый порядок), без учета показателей социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция);
проект инвестиционной программы (проекта) на пятилетний срок и более, либо документ, подтверждающий наличие утвержденной инвестиционной программы (проекта), с указанием номера и даты принятого решения;
расчет ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов;
расчет амортизационных отчислений на основные средства, используемые до реализации инвестиционной программы (проекта), и вводимые в эксплуатацию при реализации инвестиционной программы (проекта) в долгосрочный период с разбивкой по годам;
документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг;
стандарт качества услуги субъекта, утвержденный ведомством уполномоченного органа в соответствии с Методикой формирования стандартов и оценки качества регулируемых услуг субъектов естественных монополий в соответствующей отрасли (сфере), утвержденный приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 435 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16211) (далее – Методика по стандартам).
13. При поступлении заявки ведомство уполномоченного органа в течение 7 (семь) календарных дней с момента поступления такой заявки:
создает рабочую группу по расчету тарифа на регулируемую услугу субъекта (далее – Рабочая группа);
размещает пресс-релиз о начале работы по расчету тарифа на регулируемую услугу субъекта на своем интернет-ресурсе.
14. Рабочая группа создается приказом руководителя ведомства уполномоченного органа в составе не менее 9 (девять) человек.
15. В формуле расчета тарифа на регулируемую услугу субъекта учитываются отраслевой и индивидуальный Х-факторы, на заявленный субъектом период действия тарифа.

16. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті есептеу кезінде ақпараттың мынадай көздері пайдаланылады:
1) субъектілерден алынған мәліметтер;
2) субъектілердің көрсетілетін қызметтердің сапа стандарттарын сақтауы туралы мониторниг деректері;
3) құзыретті органдардан алынған мәліметтер;
4) мемлекеттік статистикалық қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органнан алынған мәліметтер;
5) субьектілерден және уәкілетті органның жанындағы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінен алынған мәліметтер;
6) басқа да ақпарат көздері.
17. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тариф есептеуді жүргізу кезінде оны көрсету шығыстарын бақыланатын және бақыланбайтын деп бөледі.
18. Бақыланбайтын шығыстарға мынадай шығыстар жатады:
1) тізбесі табиғи монополиялар туралы заңнамада айқындалатын стратегиялық тауарларды сатып алуға арналған материалдық шығыстар;
2) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған міндетті сақтандыру түрлеріне, салықтарға, алымдарғ мен төлемдерге жұмсалатын шығыстар;
4) тиісті салада (аяда) пайдаланылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген техникалық ысыраптарды есептеулерге сәйкес нормативтік техникалық ысыраптардың деңгейімен байланысты шығыстар.
19. Субъектінің бақыланатын шығыстарына бақыланбайтындарға жатпайтын және Айрықша тәртіпке сәйкес тарифте ескерілетін реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған шығыстар жатады.
Тарихи бақыланатын шығыстарға тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке сәйкес субъектінің өтінім беруінің алдындағы бесжылдық кезеңдегі субъектінің нақты шығыстары жатады.
20. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті бекітуге өтінімін уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі Әдістемеге сәйкес субъектінің оны берген сәтінен бастап күнтізбелік 180 (жүз сексен) күн ішінде қарайды.
21. Егер реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифті бекіту үшін қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі оны субъектіден жазбаша түрде ұсыну мерзімін белгілеумен, бірақ кемінде бес жұмыс күні ішінде сұратады.
22. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті бекіткенге дейін оның жобасын Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 219 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 10742 болып тіркелген) Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетілетін қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) немесе олардың шекті деңгейлерiн бекiтуге арналған өтiнiмдерді, сондай-ақ электр энергетикасы саласындағы реттелетін нарық субъектісінің тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) бағаның жобасын қарау кезiнде жария тыңдаулар өткiзу қағидаларына сәйкес уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі өткізетін жария тыңдауларға шығарады.

16. При расчете тарифа на регулируемую услугу субъекта используются следующие источники информации:
1) сведения, полученные от субъектов;
2) данные мониторинга о соблюдении субъектами стандартов качества услуг;
3) сведения, полученные от компетентных органов;
4) сведения, полученные от государственного органа, осуществляющего руководство в сфере государственной статистической деятельности;
5) сведения, полученные от субъектов и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства при уполномоченном органе;
6) другие источники информации.
17. Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение при проведении расчета тарифа на регулируемую услугу субъекта распределяет расходы на ее оказание на контролируемые и неконтролируемые.
18. К неконтролируемым расходам относятся следующие расходы:
1) материальные расходы на приобретение стратегических товаров, перечень которых определен законодательством о естественных монополиях;
2) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов;
3) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) расходы, связанные с уровнем нормативных технических потерь, в соответствии с расчетами технических потерь произведенными на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).
19. К контролируемым расходам субъекта относятся расходы на оказание регулируемой услуги, не относящиеся к неконтролируемым и учитываемые в тарифе в соответствии с Особым порядком.
К историческим контролируемым расходам относятся фактические расходы субъекта за пятилетний период, предшествовавший подаче заявки субъектом согласно отчету об исполнении тарифной сметы.
20. Заявка субъекта на утверждение тарифа на регулируемую услугу рассматривается ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением в течение 180 (ста восьмидесяти) календарных дней с момента ее подачи субъектом в соответствии с Методикой.
21. В случае, если для утверждения тарифа на регулируемую услугу необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение запрашивает ее у субъекта в письменном виде с установлением срока представления, но не менее 5 (пяти) рабочих дней.
22. Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение до утверждения тарифа на регулируемую услугу субъекта выносит его проект на публичные слушания, проводимые ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением в соответствии с Правилами проведения публичных слушаний при рассмотрении заявок на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий в области электроэнергетики, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 219 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10742).

23. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі жария тыңдаулардағы талқылау нәтижелері бойынша субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті бекіту туралы шешім қабылдайды.
24. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті бекіту туралы бұйрыққа:
уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің бірінші басшысы қол қояды;
уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі субъектіге тарифті қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік 35 (отыз бес) күннен кешіктірмей жолдайды;
уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз бес) күннен кешіктірмей субъектіге жолдайды.
25. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифің қолданылу кезеңін субъектінің тарифті бекітуге арналған өтініміне сәйкес белгілейді.
26. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті енгізу оны бекіткеннен кейінгі 35 (отыз бес) күннен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
27. Субъект уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі бекіткен субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті енгізу туралы ақпаратты тұтынушыларға қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей өзінің Интернет-ресурсында (бар болса) және субъекті өз қызметін жүзеге асыратын әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таралатын бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру арқылы тұтынушының назарына жеткізеді.
2-параграф. Салалық Х-факторды есептеу
28. Уәкілетті органның ведомствосы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салаға жатқызылған табиғи монополиялар салаларының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді есептеу формуласында ескерілетін, салалық Х-факторды есептеу бойынша оны әзірлеуді бастау туралы баспасөз релизі жарияланған күннен бастап күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде салалық Х-факторды бағалауды жүзеге асырады.
29. Салалық Х-фактор оның қолданылу кезеңінің әрбір жылына мына формула бойынша айқындалады:
мұндағы
Х сал,п – әрбір жылға салалық Х-фактор;
– есептік салалық Х-фактор;
N – салалық Х-фактордың қолданылу кезеңіндегі жылдар саны.
30. Есептік салалық Х-фактор формула бойынша экономиканың факторлық өнімділігінің өсіміне қатысты саланың факторлық өнімділігінің орташа арифметикалық (алдыңғы салалық Х-факторды әзірлеудің бес жылында) өсімін бағалау арқылы Торнквист индексі әдісімен айқындалады:
мұндағы:
– есепті салалық Х-фактор;
– t-1 жылына қарағанда t жылы саланың факторлық өнімділігінің өсу қарқыны, %-да;
– t-1 жылына қарағанда t жылы экономиканың факторлық өнімділігінің өсу қарқыны, %-да;
t0 – салалық Х-факторды әзірлеу жылы;
– Қазақстан Республикасы Статистика комитетінің (бұдан әрі – СК) деректері бойынша айқындалған, %-да, t-1 жылына қарағанда t жылы технологиялық процесс үшін Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік кәсіпорындары сатып алған, материалдық-техникалық ресурстарға бағалардың өзгеруін сипаттайтын өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдерді сатып алу бағаларының индексі.
– СК деректері бойынша айқындалған, %-да, t-1 жылына қарағанда t жылы технологиялық процесс үшін тиісті саланың Қазақстан Республикасының субъектілері сатып алған материалдық-техникалық ресурстарға бағалардың өзгеруін сипаттайтын өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдерді сатып алу бағаларының индексі. СК-да мұндай деректер болмаған жағдайда, ведомство t-1 жылына қарағанда t жылы, %-да тиісті саланың табиғи монополиялар салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілердің өндірістік және инвестициялық шығыстарының өсуінің орташа арифметикалық қарқынын пайдаланады:
мұндағы:
– i субъектінің t жылы i субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге шығыстар, кірістер және тарифтер туралы жыл сайынғы есептің негізінде айқындалған, тиісті саланың табиғи монополиялар салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуге арналған өндірістік шығындары;
– i субъектінің t жылы i субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге шығыстар, кірістер және тарифтер туралы жыл сайынғы есептің негізінде айқындалған, тиісті саланың табиғи монополиялар салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуге арналған инвестициялық шығындары;
n – тиісті саланың табиғи монополиялар аяларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілердің саны.

23. Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение по результатам обсуждения на публичных слушаниях принимает решение об утверждении тарифа на регулируемую услугу субъекта с указанием срока его действия.
24. Приказ об утверждении тарифа на регулируемую услугу субъекта:
подписывается первым руководителем ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения;
направляется ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением субъекту не позднее 35 (тридцати пяти) календарных дней до введения в действие тарифа.
25. Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение устанавливает период действия тарифа на регулируемую услугу субъекта в соответствии с заявкой субъекта на утверждение тарифа.
26. Введение тарифа на регулируемую услугу субъекта осуществляется с первого числа месяца, следующего через 35 (тридцать пять) календарных дней после его утверждения.
27. Субъект доводит до сведения потребителей информацию о введении тарифа на регулируемую услугу субъекта, утвержденного ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением, не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до введения его в действие путем размещения данной информации на своем интернет-ресурсе (при наличии) и в средствах массовой информации, распространяемых на территории административно-территориальной единицы, на которой субъект осуществляет свою деятельность.
Параграф 2. Расчет отраслевого Х-фактора
28. Ведомство уполномоченного органа осуществляет оценку отраслевого Х-фактора в течение 40 (сорока) календарных дней с даты опубликования пресс-релиза о начале его разработки по Расчету отраслевого Х-фактора, учитываемого в формуле расчета тарифов на регулируемые услуги сфер естественных монополий, отнесенных к отрасли, осуществляются по форме согласно приложению 3 к Методике.
29. Отраслевой Х-фактор на каждый год периода его действия определяется по следующей формуле:
где:
– отраслевой Х-фактор на каждый год;
– расчетный отраслевой Х-фактор, рассчитанный в соответствии с пунктом 30 Методики;
N – количество лет в периоде действия отраслевого Х-фактора.
30. Расчетный отраслевой Х-фактор определяется методом индекса Торнквиста, путем оценки среднеарифметического (за 5 (пять) лет, предшествующих разработке отраслевого Х-фактора) прироста факторной производительности отрасли относительно прироста факторной производительности экономики по формуле:
где:
– расчетный отраслевой Х-фактор;
– темп прироста факторной производительности отрасли за год t к году t-1, в %, рассчитанный в соответствии с пунктом 31 Методики;
– темп прироста факторной производительности экономики за год t к году t-1, в %, рассчитанный в соответствии с пунктом 33 Методики;
– год разработки отраслевого Х-фактора;
– индекс цен приобретения продукции производственно-технического назначения, характеризующий изменение цен на материально-технические ресурсы, приобретенные предприятиями Республики Казахстан для технологического процесса, за год t к году t-1, определенный по данным Комитета статистики Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – КС), в %. В случае отсутствия таких данных в КС ведомством используется индекс цен приобретения продукции производственно-технического назначения, характеризующий изменение цен на материально-технические ресурсы, приобретенные промышленными предприятиями Республики Казахстан для технологического процесса, за год t к году t-1, определенный по данным КС, в %.
– индекс цен приобретения продукции производственно-технического назначения, характеризующий изменение цен на материально-технические ресурсы, приобретенные субъектами Республики Казахстан соответствующей отрасли для технологического процесса, за год t к году t-1, определенный по данным КС, в %, в случае отсутствия таких данных в КС ведомством используется среднеарифметический темп прироста производственных и инвестиционных расходов субъектов, оказывающих регулируемые услуги в сферах естественных монополии соответствующей отрасли, за год t к году t-1, в %, рассчитанный по формуле:
где:
– производственные расходы субъекта i в году t на оказание регулируемых услуг в сферах естественных монополии соответствующей отрасли, определенные на основе ежегодного отчета субъекта i о расходах, доходах и тарифах на регулируемые услуги;
– инвестиционные расходы субъекта i в году t, учтенные в утвержденной ведомством инвестиционной программе, на оказание регулируемых услуг в сферах естественных монополии соответствующей отрасли, определенные на основе ежегодного отчета субъекта i о расходах, доходах и тарифах на регулируемые услуги;
n – количество субъектов, оказывающих регулируемые услуги в сферах естественных монополий соответствующей отрасли.

31. t-1 жылына қарағанда t жылының салалық факторлық өнімділігінің өсу қарқыны мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– t-1 жылына қарағанда t жылы саланың факторлық өнімділігінің өсу қарқыны;
– мынадай формула бойынша айқындалған, t жылы, мың теңгеде нақты (нақты мәнде, инфляциялық ықпалды нивелирлеу арқылы, яғни тұрақты бағаларда (бұдан әрі – нақты) белгіленген саланың ішкі жалпы өнімі (ІЖӨ):
мұндағы:
- СК деректері бойынша t0 - 6 жыл желтоқсанына қарағанда t жылы тұтыну бағаларының индексі, %-да. Индекс СК декретері болған кезде кез келген басқа жылдың тұрақты бағаларында алынуы мүмкін.
– СК деректері бойынша айқындалған, мың теңгеде, t жылы ағымдағы бағалардағы саланың ІЖӨ. t жылы саланың ІЖӨ бойынша СК деректері болмаған жағдайда, ведомство тиісті саланың табиғи монополиялар аяларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілердің t жылғы кірістерінің сомасы пайдаланылады:
мұндағы:
– тиісті саланың табиғи монополиялар аяларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін i субъектінің t жылғы табысы, мың теңге;
– мынадай формула бойынша айқындалған t жылы саладағы негізгі құралдардың нақты құны:
мұндағы:
– СК деректері бойынша айқындалған, t жылы ағымдағы бағаларда саланың негізгі құралдарының құны, мың теңге. Саланың негізгі құралдарының құны бойынша СК деректері болмаған жағдайда ведомство тиісті саланың табиғи монополиялар аяларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілердің t жылғы негізгі құралдары құнының сомасын пайдаланады:
мұндағы:
– тиісті саланың табиғи монополиялар аяларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін i субъектінің t жылы негізгі құралдарының құны, мың теңге;
– СК деректері бойынша айқындалған, t жылы тиісті салада бір адамға жұмыс істеген сағаттар саны, сағ/адам;
– мына формула бойынша айқындалған t жылы сала кірістерінің жалпы сомасында негізгі құралдарды сатып алуға кірістердің үлесі:
– мына формула бойынша айқындалған t жылы саланың кірістерінің жалпы сомасында еңбекке ақы төлеу кірістерінің үлесі:
мұндағы:
– СК деректері бойынша айқындалған t жылы саланың орташа жылдық жалақысы, теңге/адам;
– СК деректері бойынша айқындалған t жылы салада жұмыс істейтіндердің саны, мың адам.
32. t-1 жылына қарағанда t жылы саланың факторлық өнімділігінің өсу қарқынын бағалауды оңайлату мақсатында уәкілетті органның ведомствосы мынадай формула бойынша лог-линеарлық нысанда жүзеге асырады:
мұндағы:
– t-1 жылына қарағанда t жылы саланың факторлық өнімділігінің өсу қарқыны.
33. t-1 жылына қарағанда t жылы экономиканың факторлық өнімділігінің өсу қарқыны мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– t-1 жылына қарағанда t жылы экономиканың факторлық өнімділігінің өсу қарқыны;
– мынадай формула бойынша айқындалған, мың теңгеде, t жылы экономиканың нақты ІЖӨ:
мұндағы:
– СК деректері бойынша айқындалған, мың теңгеде, t жылы ағымдағы бағаларда экономиканың ІЖӨ.
– мынадай формула бойынша айқындалған t жылы экономикадағы негізгі құралдардың нақты құны:
мұндағы:
– СК деректері бойынша айқындалған, мың теңгеде, t жылы ағымдағы бағаларда экономиканың негізгі құралдарының құны;
– СК деректері бойынша айқындалған t жылы экономикадағы бір адамға жұмыс істелген сағаттардың саны, сағ/адам;
– мынадай формула бойынша айқындалған, t жылы экономика кірістерінің жалпы сомасында негізгі құралдарды сатып алуға арналған шығыстардың үлесі:
– мынадай формула бойынша айқындалған, t жылы экономика кірістерінің жалпы сомасында еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстардың үлесі:
мұндағы :
– СК деректері бойынша айқындалған, t жылы экономикадағы орташа жылдық жалақы, теңге/адам;
– СК деректері бойынша айқындалған жылы экономикада жұмыс істейтін адамдардың саны, мың адам.

31. Темп прироста факторной производительности отрасли за год t к году t-1 рассчитывается по формуле:
где:
– темп прироста факторной производительности отрасли за год t к году t-1;
– реальный (в реальном выражении, скорректированный путем нивелирования инфляционного воздействия, то есть выраженные в постоянных ценах (далее – реальный) валовый внутренний продукт (ВВП) отрасли в году t, в тысяча тенге, определенный по следующей формуле:
где:
- индекс потребительских цен за год t к декабрю t0 - 6 года по данным КС, в %. Индекс может быть взята в постоянных ценах любого другого года при наличии данных КС.
– ВВП отрасли в текущих ценах в году t, в тысяча тенге, определенный по данным КС. В случае отсутствия данных КС по ВВП отрасли в году t ведомством используется сумма доходов субъектов в году t, оказывающих регулируемые услуги в сферах естественных монополии соответствующей отрасли:
где:
– доход субъекта i в году t, оказывающего регулируемые услуги в сферах естественных монополии соответствующей отрасли, тысяча тенге;
– реальная стоимость основных средств в отрасли в году t, определенная по следующей формуле:
где:
– стоимость основных средств в отрасли в текущих ценах в году t, в тысяча тенге, определенная по данным КС. В случае отсутствия данных КС по стоимость основных средств в отрасли ведомством используется сумма стоимости основных средств субъектов в году t, оказывающих регулируемые услуги в сферах естественных монополии соответствующей отрасли:
где:
– стоимость основных средств субъекта i в году t, оказывающего регулируемые услуги в сферах естественных монополии соответствующей отрасли, тысяча тенге;
– количество отработанных часов на одного человека в соответствующей отрасли в году t, в ч/чел, определенное по данным КС;
– доля расходов на приобретение основных средств в общей сумме доходов отрасли в году t, определенная по следующей формуле:
– доля расходов на оплату труда в общей сумме доходов отрасли в году t, определенная по следующей формуле:
где:
– среднегодовая заработная плата в отрасли в году t, определенная по данным КС, в тенге/человека;
– количество занятых в отрасли в году t, определенная по данным КС, в тысяча человек.
32. В целях упрощения оценка темпа прироста факторной производительности отрасли за год t к году t-1 осуществляется ведомством уполномоченного органа в лог-линеарной форме по формуле:
где:
– оценка темпа прироста факторной производительности отрасли за год t к году t-1.
33. Темп прироста факторной производительности экономики за год t к году t-1 рассчитывается по формуле:
где:
– темп прироста факторной производительности экономики за год t к году t-1;
– реальный ВВП экономики в году t, в тысяча тенге, определенный по следующей формуле:
где:
– ВВП экономики в текущих ценах в году t, в тысяча тенге, определенный по данным КС.
– реальная стоимость основных средств в экономике в году t, определенная по следующей формуле:
где:
– стоимость основных средств в экономике в текущих ценах в году t, в тысяча тенге, определенная по данным КС;
– количество отработанных часов на одного человека в экономике в году t, в ч/чел, определенное по данным КС;
– доля расходов на приобретение основных средств в общей сумме доходов экономики в году t, определенная по следующей формуле:
– доля расходов на оплату труда в общей сумме доходов экономики в году t, определенная по следующей формуле:
где:
– среднегодовая заработная плата в экономике в году t, определенная по данным КС, в тенге/человека;
– количество занятых в экономике в году t, определенная по данным КС, в тысяча человек.

34. t-1 жылына қарағанда t жылы экономиканың факторлық өнімділігінің өсу қарқынын бағалауды оңайлату мақсатында уәкілетті органның ведомствосы лог-линеарлық нысанда жүзеге асырады:
мұндағы:
– t-1 жылына қарағанда t жылы экономиканың факторлық өнімділігінің өсу қарқыны.
3-параграф. Тарифті есептеу формуласында ескерілетін әрбір субъекті үшін жеке Х-факторды бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің тізбесін қалыптастыру
35. Уәкілетті органның ведомствосы жеке Х-факторларды есептеу мақсатында оларды әзірлеудің басталуы туралы баспасөз релизі жарияланған күннен бастап күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде осы реттеліп көрсетілетін қызмет үшін құрылымдық параметрлер тізбесінің жобасын қалыптастырады.
36. Уәкілетті органның ведомствосы жеке Х-факторларды бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесін (бұдан әрі – құрылымдық көрсеткіштердің бастапқы тізбесі) жолдайды, ол Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша жеке Х-факторларды бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің ең кіші тізбесін қамтиды.
37. Уәкілетті органның ведомствосы бастапқы тізбе жобасына (н) құрылымдық параметрлерді енгізеді (алып тастайды).
38. Уәкілетті органның ведомствосы Табиғи монополия субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне сәйкес, сол бір реттеліп көрсетілетін қызметті білдіретін, ол үшін жеке Х-факторлар есептелетін субъектілердің тізбесін (бұдан әрі - субъектілердің тізбесі) қалыптастырады.
39. Уәкілетті органның ведомствосы жеке X-факторларды есептеу басталғаны туралы баспасөз релизі жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін субъектілерге Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтерді есептеу формуласында ескерілетін жеке Х-факторларды бағалау кезінде пайдалану үшін құрылымдық параметрлердің жылдық тарихи деректерін ұсынуға сұрау салу жібереді. Құрылымдық параметрлер бойынша жылдық тарихи деректерді субъектілер жеке Х-факторларды әзірлеуді бастаудың алдындағы реттеліп көрсетілетін қызметті көрсету кезеңі үшін ұсынады.
40. Субъект құрылымдық параметрлердің мәндерін қалыптастыру кезінде ақпараттың мынадай көздерін пайдаланады:
1) жабдықтың техникалық паспорты;
2) мемлекеттік қабылдау комиссиясының актілері және (немесе) объектілерді пайдалануға қабылдау (енгізу) актілері;
3) басқалар.
41. Субъект құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесінің жобасын алған кезден бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына сұратылған ақпаратты ұсынады.

34. В целях упрощения оценки темпа прироста факторной производительности экономики за год t к году t-1 осуществляется ведомством уполномоченного органа в лог-линеарной форме:
где:
– оценка темпа прироста факторной производительности экономики за год t к году t-1.
Параграф 3. Формирование перечня структурных параметров, используемых для оценки индивидуального Х-фактора для каждого субъекта
35. В целях расчета индивидуальных Х-факторов ведомство уполномоченного органа в течение 40 (сорока) календарных дней с даты публикации пресс-релиза о начале их разработки формирует для этой регулируемой услуги проект перечня структурных параметров.
36. Ведомство уполномоченного органа направляет первоначальный перечень структурных параметров, используемых для оценки индивидуальных Х-факторов (далее – первоначальный перечень структурных параметров), который включает минимальный перечень структурных параметров, используемых для оценки индивидуальных Х-факторов, по следующим регулируемым услугам по форме, согласно приложению 4 к Методике.
37. Ведомство уполномоченного органа включает (исключает) в (из) проект(а) первоначального перечня структурные параметры.
38. Ведомство уполномоченного органа в соответствии с Государственным регистром субъектов естественных монополий формирует перечень субъектов, предоставляющих одну и ту же регулируемую услугу, для которой рассчитываются индивидуальные Х-факторы (далее – перечень субъектов).
39. Ведомство уполномоченного органа в течение 7 (семи) календарных дней с даты опубликования пресс-релиза о начале расчета индивидуальных Х-факторов, направляет субъектам, оказывающим регулируемую услугу, запрос на предоставление годовых исторических данных структурных параметров для использования при оценке индивидуальных Х-факторов учитываемых в формуле расчета тарифов на регулируемую услугу по форме, согласно приложению 5 к Методике. Годовые исторические данные по структурным параметрам представляются субъектами за период оказания регулируемой услуги, предшествующий началу разработки индивидуальных Х-факторов.
40. Субъект при формировании значений структурных параметров использует следующие источники информации:
1) технические паспорта оборудования;
2) акты государственной приемочной комиссии и (или) акты приемки (ввода) объектов в эксплуатацию;
41. Субъект в течение 14 (четырнадцати) календарных дней с момента получения проекта первоначального перечня структурных параметров представляет в ведомство уполномоченного органа запрашиваемую информацию.

42. Реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъект уәкілетті органның ведомствосына бастапқы тізбе жобасынан қандай да бір құрылымдық параметрлерді толықтыру және (немесе ) алып тастау жөнінде ұсыныстар беруге құқылы.
43. Субъектілерден бастапқы тізбенің жобасын жаңа құрылымдық параметрлермен толықтыру бойынша ұсыныстар алған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы тиісті реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін барлық субъектілерден субъектілер ұсынған құрылымдық параметрлер бойынша мәндерді қосымша жинауды ұйымдастырады.
Егер қандай да құрылымдық параметр 10 %-дан (он пайыздан) артық субъектіде болмаса, онда бұл құрылымдық параметр түпкілікті тізбеге қосылмайды.
44. Уәкілетті органның ведомствосы құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесін қалыптастырады, ол:
1) 50%-дан (елу пайыздан) артық субъектіні алып тастауды ұсынғандарды қоспағанда, бастапқы тізбе жобасынан алынған құрылымдық параметрлерді;
2) субъектілер ұсынған құрылымдық параметрлерді (болған кезде) қамтиды.
3) бастапқы тізбе кемінде үш, бірақ оннан аспайтын құрылымдық параметрді қамтиды.
4) 45. Құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесінен уәкілетті органның ведомствосы регрессиялық талдау жүргізу арқылы статистикалық маңызды құрылымдық параметрлерді бөледі.
5) 46. Белгілі бір реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін барлық субъектілерден алынған бастапқы тізбеден s әрбір құрылымдық параметр мәндерінің жиынтығы матрица түрінде қалыптастырылады:
мұндағы:
Х – құрылымдық параметрлердің логарифмделген мәндерінің (натурал логарифм бойынша) матрицасы;
– i субъектінің деректері бойынша t жылы s құрылымдық параметрдің логарифмделген мәні;
i∈[1;I] – субъектінің сәйкестендіргіші, I – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілердің саны;
t∈[1;T] – жыл сәйкестендіргіші, Т – жеке Х-факторларды әзірлеудің алдындағы барлық субъектілер бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетудің ең кіші кезеңі, 1 – осы
– құрылымдық параметрдің сәйкестендіргіші, S – құрылымдық параметрлердің саны;
өлшемділігінің бірлік векторы.
Субъект бақылайтын реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған шығыстар жиынтығының матрицасы:
мұндағы:
Y – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге жұмсалатын, логарифмделген нақты бақыланатын шығыстардың матрицасы.
– t жылы алынған номиналды бақыланатын шығындарды көбейтумен i субъектінің деректері бойынша t жылына реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге жұмсалатын, логарифмделген нақты бақыланатын шығындардың сомасы.
47. Уәкілетті органның ведомствосы регрессиялық талдау шеңберінде құрылымдық параметрлердің статистикалық мәнін бағалау мақсатында:
регрессиядан (реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілердің бақыланатын шығыстары (Ү) және құрылымдық параметрлер (Х) арасындағы тәуелділік)
мұндағы:
– t жылы і субъекті үшін "регрессияны бағалау қателігі" статистикалық көрсеткіші, нөлге тең математикалық болжаммен және бірдей дисперсиямен;
- Хs құрылымдық параметрлерінің әрқайсысымен Ү бақыланатын шығыстардың байланысын айқындайтын, регрессия коэффициенттерінің векторы
ең аз квадраттар әдісімен мынадай статистикалық көрсеткіштерінің мәндерін есептейді:
мынадай формула бойынша
құрылымдық параметрлер бөлінісінде регрессия коэффициенттерінің векторын бағалау:
мынадай формула бойынша құрылымдық параметрлер бөлінісінде
регрессиясы вектор коэффициенттері үшін стандарт ауытқулар:
мынадай формула бойынша регрессияның әрбір коэффициенті үшін t-критерии (Стьюдент):
мынадай формула бойынша R2 детерминация коэффициенті:
Мынадай формула бойынша F-критерий (Фишер):
Статистикалық маңызы жоқ құрылымдық параметрлерді, мынадай шартты қанағаттандыратын регрессия коэффициенттері үшін абсолютті мәндерді айқындайды:
мұндағы:
- t-критерийдің (Стьюдент) кестелік мәні;
- ықтималдылық (Стьюдент критерийі), онымен құрылымдық статистикалық маңызы жоқ деп танылады, уәкілетті органның ведомствосы 90% деңгейінде айқындайды;
маңызды емес құрылымдық параметрлер болған жағдайда Әдістеменің осы тармағында көрсетілген регрессиядан барлық T кезеңіне барлық I субъектілер бойынша бірінің деректері алып тасталады, яғни
мұндағы:
мұндағы:

42. Субъект, оказывающий регулируемую услугу, вправе представить в ведомство уполномоченного органа предложения по дополнению и (или) исключению каких-либо структурных параметров из проекта первоначального перечня.
43. В случае получения от субъектов предложений по дополнению проекта первоначального перечня новыми структурными параметрами ведомство уполномоченного органа организует дополнительный сбор у всех субъектов, оказывающих соответствующую регулируемую услугу, значений по предложенным субъектами структурным параметрам.
В случае, если какой-либо структурный параметр отсутствует у более чем 10% (десяти процентов) субъектов, то данный структурный параметр не включается в окончательный перечень.
44. Ведомством уполномоченного органа формируется первоначальный перечень структурных параметров, который включает:
1) структурные параметры из проекта первоначального перечня, за исключением тех, исключение которых предложено более 50% (пятьдесят процентов) субъектов;
2) предлагаемые субъектами структурные параметры (при наличии);
3) первоначальный перечень включает не менее трех, но не более десяти структурных параметров.
45. Из первоначального перечня структурных параметров ведомство уполномоченного органа путем проведения анализа выделяются статистически значимые структурные параметры.
46. Совокупность значений каждого структурного параметра s из первоначального перечня, полученных от всех субъектов, оказывающих определенную регулируемую услугу, формируется в виде матрицы:
где:
X – матрица логарифмированных (по натуральному логарифму) значений структурных параметров;
– логарифмированное значение структурного параметра s за год t по данным субъекта i;
– идентификатор субъекта, I – количество субъектов, оказывающих регулируемую услугу;
– идентификатор года, Т – наименьший период оказания регулируемой услуги по всем субъектам, предшествующего разработке индивидуальных Х-факторов, 1 – первый год этого периода;
– идентификатор структурного параметра, S – количество структурных параметров;
– единичный вектор размерности S.
Матрица совокупности контролируемых субъектом расходов на оказание регулируемой услуги:
где:
Y – матрица логарифмированных реальных контролируемых расходов на оказание регулируемой услуги;
– сумма логарифмированных реальных контролируемых расходов на оказание регулируемой услуги за год t по данным субъекта i, полученных умножением номинальных контролируемых расходов за год t на
.
47. В целях оценки статистической значимости структурных параметров в рамках регрессионного анализа ведомство уполномоченного органа:
из регрессии (зависимости между контролируемыми расходами субъектов, оказывающих регулируемую услугу, (Y) и структурными параметрами (X))
где:
- статистический показатель "ошибка оценки регрессии" для субъекта i в году t, с математическим ожиданием равным нулю и одинаковой дисперсией;
- вектор коэффициентов регрессии, определяющих связь контролируемых расходов Y с каждым из структурных параметров Хs
методом наименьших квадратов рассчитывает значения следующих статистических показателей:
оценки вектора коэффициентов регрессии
в разрезе структурных параметров по следующей формуле:
стандартные отклонения для вектора коэффициентов регрессии
в разрезе структурных параметров по следующей формуле:
t-критерии (Стьюдента) для каждого коэффициента регрессии по следующей формуле:
коэффициент детерминации R2 по следующей формуле:
F-критерий (Фишера) по следующей формуле:
выявляет статистически незначимые структурные параметры, абсолютные значения t-критериев для коэффициентов регрессии которых удовлетворяют следующему условию:
где:
- табличное значение t-критерия (Стьюдента);
- вероятность (критерий Стьюдента), с которой структурный параметр признается статистически незначимым, определяется ведомством уполномоченного органа на уровне 90%;
в случае наличия незначимых структурных параметров исключает из регрессии, указанной настоящем пункте Методики, данные одного из них по всем субъектам I за весь период T, т.е.
где:

және Әдістеменің осы тармағының 1)-3) тармақшаларында көзделген алгоритмге сәйкес осы регрессия үшін статистикалық маңызы жоқ құрылымдық параметрлерді анықтайды;
регрессияда статистикалық маңызы жоқ құрлымдық параметрлер болмаған жағдайда мынадай шартқа сәйкес F-критерийді (Фишер) бағалайды:
мұндағы:
- S және IT-I-S еркіндік дәрежелерімен Әдістемеге 1-кестеде келтірілген F-критерийдің (Фишер) кестелік мәні;
- ықтималдылық (Фишер критерийі), құрылымдық параметр статистикалық маңызды емес деп танылады, уәкілетті органның ведомствосы 95% деңгейінде айқындайды;
регрессия статистикалық маңызды және осы регрессияның барлық құрылымдық параметрлері – статистикалық маңызды деп танылады және жеке Х-факторларды бағалау бойынша одан әрі талдауда, оның ішінде ұқсас субъектілерді таңдауда қолданылады:
онда регрессиядан біртіндеп (бірінен соң бірі) T кезеңіне барлық I субъектілер үшін барлық құрылымдық параметрлердің деректері алып тасталады және Әдістеменің осы тармағында көрсетілген қадамдар жүзеге асырылады.
48. Егер барлық құрылымдық параметрлерді регрессиядан алып тастау статистикалық маңызды құрылымдық параметрлерді анықтауға әкеп соқпаған жағдайда, F-критерийдің ең үлкен мәнімен регрессияның құрылымдық параметрлері статистикалық маңызды деп танылады және жеке Х-факторларды бағалау бойынша одан әрі талдауда қолданылады.
49. Уәкілетті органның ведомствосы құрылымдық параметрлердің бастапқы тізбесінен құрылымдық параметрлердің маңыздылығын есептеу нәтижелерін ескере отырып құрылымдық параметрлердің түпкілікті тізбесінің жобасын қалыптастырады және оны Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобының қарауына шығарады. Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұқсас субъектілердің топтарын айқындауда пайдалану және жеке Х-факторларды есептеу үшін құрылымдық параметрлердің маңыздылығы Жұмыс тобының қарауына шығарылады.
50. Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобы құрылымдық параметрлердің түпкілікті тізбесінің жобасын қарап, ол алынған күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде мынадай:
уәкілетті органның ведомствосы қалыптастырған құрылымдық параметрлердің түпкілікті тізбесінің жобасын келісу;
бастапқы тізбеден маңызды емес құрылымдық параметрлерді алып тастау немесе сақтау арқылы Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобы мүшелерінің ұсыныстары бойынша түзетілген құрылымдық параметрлердің түпкілікті тізбесінің жобасын келісу туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
51. Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобы құрылымдық параметрлердің түпкілікті тізбесінің (түзетілген) жобасын келісу туралы шешім шығарған жағдайда, ол шығарылған кезден бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде уәкілетті органның ведомствосы өзінің интернет-ресурсында Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтерді есептеу формуласында ескерілетін жеке Х-факторларды бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлердің тізбесін орналастырады.

и выявляет статистически незначимые структурные параметры для этой регрессии в соответствии с алгоритмом, предусмотренным подпунктами 1) 3) настоящего пункта Методики;
в случае отсутствия в регрессии статистически незначимых структурных параметров оценивает F-критерий (Фишера) в соответствии со следующим условием:
где:
- табличное значение F-критерия (Фишера), приведенное Таблице 1 к Методике, со степенями свободы S и IT-I-S;
- вероятность (критерий Фишера), с которой структурный параметр признается статистически незначимым, определяется ведомством уполномоченного органа на уровне 95%;
то регрессия признается статистически значимой и все структурные параметры этой регрессии – статистически значимыми и используются в дальнейшем анализе по оценке индивидуальных Х-факторов, в том числе выборе аналогичных субъектов;
то из регрессии последовательно (один за другим) исключаются данные всех структурных параметров для всех субъектов I за период T и осуществляются шаги, указанные в настоящем пункте Методики.
48. В случае, если исключение данных всех структурных параметров из регрессии не привело к выявлению статистически значимых структурных параметров, статистически значимыми признаются и используются в дальнейшем анализе по оценке индивидуальных Х-факторов структурные параметры регрессии с наибольшим значением F-критерия.
49. Ведомство уполномоченного органа с учетом результатов расчета значимости структурных параметров из первоначального перечня структурных параметров формирует проект окончательного перечня структурных параметров и выносит его на рассмотрение Рабочей группы по расчету индивидуальных Х-факторов. На рассмотрение Рабочей группы выносятся значимость структурных параметров для использования в определении групп аналогичных субъектов и расчета индивидуальных Х-факторов по форме, согласно приложению 6 к Методике.
50. Рабочая группа по расчету индивидуальных Х-факторов, рассмотрев проект окончательного перечня структурных параметров, в течение 7 (семи) календарных дней с даты его получения принимает одно из следующих решений о:
согласовании проекта окончательного перечня структурных параметров, сформированного ведомством уполномоченного органа;
согласовании проекта окончательного перечня структурных параметров, скорректированного по предложениям членов Рабочей группы по расчету индивидуальных Х-факторов путем исключения или сохранения структурных параметров из первоначального перечня.
51. В случае вынесения Рабочей группой по расчету индивидуальных Х-факторов решения о согласовании (скорректированного) проекта окончательного перечня структурных параметров в течение 5 (пяти) календарных дней с момента его вынесения ведомство уполномоченного органа размещает перечень структурных параметров, используемых для оценки индивидуальных Х-факторов, учитываемых в формуле расчета тарифов на регулируемую услугу, по форме согласно приложению 7 к Методике на своем интернет-ресурсе.

52. Жеке Х-факторларды есептеуде қолданылатын бекітілген құрылымдық параметрлердің қолданылуының тарихи кезеңінің ұзақтығы жаңадан бекітілетін жеке Х-факторлардың қолданылу кезеңінің ұзақтығына ұқсас.
5-параграф. Ұқсас субъектілердің және (немесе) олардың топтарының тізбесін (тізбелерін) қалыптастыру
53. Реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтерді есептеу кезінде есепке алынатын жеке Х-факторларды бағалау мақсатында уәкілетті органның ведомствосы құрылымдық параметрлердің тізбесі жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде деректері реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған тарифтерді есептеу кезінде ескерілетін жеке Х-факторларды бағалау үшін қолданылатын реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін ұқсас субъектілердің топтарын (бұдан әрі – ұқсас субъектілердің топтары) қалыптастырады.
54. Ұқсас субъектілердің топтарын қалыптастыру мақсатында уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілерге статистикалық талдауды жүзеге асырады.
55. Бекітілген тізбеден құрылымдық параметрлердің мәндері
мұндағы:
Х – бекітілген тізбеден құрылымдық параметрлердің логарифмделген (заттай логарифм бойынша) матрицасы;
i∈[1;I] – субъектінің сәйкестендірушісі, I – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілердің саны;
t∈[1;T] – жылдың сәйкестендірушісі, Т – жеке Х-факторларды әзірлеу алдындағы барлық субъектілер бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетудің ең кіші кезеңі, 1 – осы кезеңнің бірінші жылы;
- бекітілген тізімдегі құрылымдық параметрлердің саны;
реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған нақты бақыланатын шығындар
мұндағы:
Y – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге логарифмделген нақты бақыланатын шығындардың матрицасы;
Егер қандай да бір i субъектіде бақыланатын шығындар және (немесе) барлық Т кезеңі үшін бір немесе одан көп құрылымдық параметрлерге деректер болмаған жағдайда, осы i субъект талдаудан алып тасталады, одан әрі ұқсастығы туралы есептерде және жеке Х-факторларды есептеуде мұндай субъект "деректердің болмауы себепті алып тасталды" деп белгіленеді.
56. Субъектілердің талданатын деректерінің салыстырмалылығын статистикалық талдау шеңберінде уәкілетті органның ведомствосы:
регрессиядан (жеке Х-факторларды бағалау үшін бекітілген реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілердің бақыланатын шығыстары (Y) мен құрылымдық параметрлер (X) арасындағы тәуелділік)
мұндағы:
– нөлге тең математикалық күтумен және бірдей дисперсиямен t жылы і субъекті үшін "регрессияны бағалау қатесі" статисткалық көрсеткіші;
a=(a^1,…,a^S )^'- Y бақыланатын шығыстардың Хs құрылымдық параметрлердің әрқайсысымен байланысын айқындайтын регрессия коэффициенттерінің векторы
ең кіші квадраттар әдісімен мынадай формула бойынша жеке Х-факторларды бағалау үшін бекітілген құрылымдық параметрлер бөлінісінде регрессия коэффициенттері векторын бағалау мәнін a=(a^1,…,a^S )^' есептейді:
Әдістеменің осы тармағының 1) тармақшасына сәйкес бағаланған әрбір і субъектісі және t жылы үшін үлгі коэффициенттерін пайдалана отырып есепті қалдықтарды мына формула бойынша есептейді:
немесе мартица түрінде e = Y - Xa.
мұндағы:
Х – бекітілген тізбеден құрылымдық параметрлердің логарифмделген (заттай логарифм бойынша) матрицасы;
Y – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге логарифмделген нақты бақыланатын шығындардың матрицасы;
i∈[1;I] – субъектінің сәйкестендірушісі, I – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілердің саны;

52. Продолжительность исторического периода действия утвержденных структурных параметров, используемых в расчете индивидуальных Х-факторов, аналогична продолжительности периода действия вновь утверждаемых индивидуальных Х-факторов.
Параграф 4. Формирование перечня (перечней) аналогичных субъектов и (или) их групп
53. В целях оценки индивидуальных Х-факторов, учитываемых при расчете тарифов на регулируемую услугу, ведомство уполномоченного органа в течение 30 (тридцати) календарных дней с даты опубликования перечня структурных параметров, формирует группы аналогичных субъектов, оказывающих эту регулируемую услугу, данные которых используются для оценки индивидуальных Х-факторов, учитываемых в расчете тарифов на оказание регулируемой услуги (далее – группы аналогичных субъектов).
54. В целях формирования групп аналогичных субъектов ведомство уполномоченного органа осуществляет статистический анализ аналогичности субъектов, оказывающих регулируемую услугу.
55. Значения структурных параметров из утвержденного перечня:
где:
Х – матрица логарифмированных (по натуральному логарифму) значений структурных параметров из утвержденного перечня;
i∈[1;I] – идентификатор субъекта, I – количество субъектов, оказывающих регулируемую услугу;
t∈[1;T] – идентификатор года, Т – наименьший период оказания регулируемой услуги по всем субъектам, предшествующего разработке индивидуальных Х-факторов, 1 – первый год этого периода;
- количество структурных параметров в утвержденном перечне.
Реальные контролируемые расходы на оказание регулируемой услуги:
где:
Y – матрица логарифмированных реальных контролируемых расходов на оказание регулируемой услуги;
В случае, если у какого-либо субъекта i отсутствуют данные по контролируемым расходам и (или) одному и более структурным параметрам за весь период T, данный субъект i исключается из анализа, в дальнейших отчетах об аналогичности и расчете индивидуальных Х-факторов такой субъект отмечается как "исключен в связи с отсутствием данных".
56. В рамках статистического анализа сопоставимости анализируемых данных субъектов ведомство уполномоченного органа:
из регрессии (зависимости между контролируемыми расходами субъектов, оказывающих регулируемую услугу, (Y) и структурными параметрами (X), утвержденными для оценки индивидуальных Х-факторов)
где
– статистический показатель "ошибка оценки регрессии" для субъекта i в году t, с математическим ожиданием равным нулю и одинаковой дисперсией;
a=(a^1,…,a^S )^'- вектор коэффициентов регрессии, определяющих связь контролируемых расходов Y с каждым из структурных параметров Хs;
методом наименьших квадратов рассчитывает значения оценок вектора коэффициентов регрессии a=(a^1,…,a^S)^' в разрезе структурных параметров, утвержденных для оценки индивидуальных Х-факторов по следующей формуле:
с использованием оцененных в соответствии настоящим пунктом Методики коэффициентов модели для каждого субъекта i и года t рассчитывает расчетные остатки по следующей формуле:
или в матричном виде e = Y - Xa .
где:
eрасч – расчетные остатки с использованием оцененных в соответствии настоящим пунктом Методики коэффициентов модели для каждого субъекта i и года t;
Х – матрица логарифмированных (по натуральному логарифму) значений структурных параметров;
Y – матрица логарифмированных реальных контролируемых расходов на оказание регулируемой услуги;
i∈[1;I] – идентификатор субъекта, I – количество субъектов, оказывающих регулируемую услугу;

t∈[1;T] – жылдың сәйкестендірушісі, Т – жеке Х-факторларды әзірлеу алдындағы барлық субъектілер бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетудің ең кіші кезеңі, 1 – осы кезеңнің бірінші жылы;
әрбір і субъекті үшін қалдық жылдары бойынша орташа арифметикалық мәнді есептейді:
Барлық субъектінің мәндері бойынша ең кіші қалдықты таңдайды, оны есептік бақыланатын шығындарға қосады – есептік қалдықтарды алады:
мұндағы:
өсуі бойынша барлық субъектілер үшін мәндер қатарын қалыптастырады және W әрбір мәні қатарда бар жиілікті (мәндер санын) %-да және жинақталған жиілікті %-да есептейді;
мынадай формула бойынша 25%-персентиль
есептейді:
мұндағы:
– өсуі бойынша барлық субъектілер үшін мәндер қатары;
W1 – 25%-персентильді қамтитын интервалдың төменгі шекарасы (интервал бірінші 10%-дан асатын жинақталған жиілік бойынша айқындалады);
i –интервал шамасы;
- 25%-персентильді қамтитын, интервалдың алдындағы интервалдың жинақталған жиілігі;
– 25%-персентильді қамтитын интервалдың жиілігі;
25%-персентильді, 25%-дельтаны қамтитын интервалдағы ең жоғары және ең кіші мәндер арасындағы айырма:
0,5-тен аз немесе тең болған жағдайда, ұқсас субъектілердің барлық қалған топтары осы айырмадан шыға келе қалыптастырылады – мәндері интервалда өсетін, ең жоғары және ең кіші мәндер арасындағы айырма 25%-дельтаға тең барлық субъектілер бір топқа қалыптасады;
0,5-тен көп болса, бірінші топ ең жоғары және ең кіші мәндері 0,5 болатын субъектілер бойынша алынады, кейінгі топтар 0,5-тен шыға келе қалыптастырылады: мәндері интервалда өсетін, ең жоғары және ең кіші мәндер арасындағы айырма 0,5-ке тең барлық субъектілер бір топқа қалыптасады.
57. Субъектілердің ұқсастығын статистикалық талдау нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы ұқсас субъектілер топтарының жобасын қалыптастырады.
58. Уәкілетті органның ведомствосы ұқсас субъектілер топтарының жобасын Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субъектілердің ұқсастығының статистикалық талдау нәтижелерін қоса бере отырып жеке Х-факторларды бағалау жөніндегі жұмыс тобының қарауына шығарады. Ведомство жұмыс тобының хаттамасын, тізімін, субъектілердің тізбесін және шешімін және жұмыс тобы мақұлдаған ұқсас субъектілер топтарының тізбесін өзінің интернет-ресурсында жариялайды.
59. Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобы ұқсас субъектілер топтарының жобасын қарап, оны алған күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде:
уәкілетті органның ведомствосы қалыптастырған ұқсас субъектілер топтарының жобасын келісу туралы;
жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобы мүшелерінің ұсыныстары бойынша түзетілген ұқсас субъектілер топтарының жобасын келісу туралы шешімдердің бірін қабылдайды.

t∈[1;T] – идентификатор года, Т – наименьший период оказания регулируемой услуги по всем субъектам, предшествующего разработке индивидуальных Х-факторов, 1 – первый год этого периода;
для каждого субъекта i рассчитывает среднее арифметическое по годам остатков:
выбирает наименьший по значениям всех субъектов остаток, прибавляет его к расчетным контролируемым расходам – получает расчетные остатки:
формирует ряд значений для всех субъектов по возрастанию и вычисляет частоту (количество значений), с которой каждое значение W имеется в ряду, в %, и накопленную частоту, в %;
рассчитывает 25%-персентиль
по следующей формуле:
где:
– ряд значений для всех субъектов по возрастанию;
W1– нижняя граница интервала, содержащего 25%-персентиль (интервал определяется по накопленной частоте, первой превышающей 10%);
F1W-1 - накопленная частота интервала, предшествующего интервалу, содержащему 25%-персентиль;
f1W-1 – частота интервала, содержащего 25%-персентиль;
в случае, если разница между максимальным и минимальным значениями в интервале, содержащем 25%-персентиль, 25%-дельта:
меньше либо равна 0,5, все остальные группы аналогичных субъектов формируются исходя из этой разницы – все субъекты, значения которых находятся в следующем по возрастанию интервале, разница между максимальным и минимальным значениями в котором равна 25%-дельта, формируются в одну группу;
больше 0,5, первая группа берется по субъектам, максимальное и минимальное значения которых различаются на 0,5, последующие группы формируются исходя из 0,5: все субъекты, значения которых находятся в следующем по возрастанию интервале, разница между максимальным и минимальным значениями в котором равна 0,5, формируются в одну группу.
57. По результатам статистического анализа аналогичности субъектов ведомство уполномоченного органа формирует проект групп аналогичных субъектов.
58. Ведомство уполномоченного органа выносит проект групп аналогичных субъектов, на рассмотрение Рабочей группы по оценке индивидуальных Х-факторов с приложением результатов статистического анализа аналогичности субъектов по форме, согласно приложению 8 к Методике. Протокол, список, перечень субъектов и решение рабочей группы ведомство публикует его на своем интернет-ресурсе и перечень групп аналогичных субъектов, одобренных рабочей группой.
59. Рабочая группа по расчету индивидуальных Х-факторов, рассмотрев проект групп аналогичных субъектов, в течение 7 (семи) календарных дней с даты его получения принимает одно из следующих решений:
о согласовании проекта групп аналогичных субъектов, сформированного ведомством уполномоченного органа;
о согласовании проекта групп аналогичных субъектов, скорректированного по предложениям членов Рабочей группы по расчету индивидуальных Х-факторов.

60. Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобы ұқсас субъектілер топтарының (түзетілген) жобасын келісу туралы шешім шығарған жағдайда ол шығарылған кезден бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде:
уәкілетті орган ведомствосы басшысының бұйрығымен Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректер жеке Х-факторларды бағалау кезінде пайдаланылатын реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін ұқсас субъектілердің топтары бекітіледі;
уәкілетті органның ведомствосы ұқсас субъектілер топтарын бекіту туралы бұйрықты өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Егер Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобы жинақталған пікіп қабылдамаған жағдайда, шешімді уәкілетті орган ведомствосының басшылығы қабылдайды.
Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобының барлық шешімдері отырыстар хаттамаларымен ресімделеді және уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастырылады.
3-параграф. Жеке Х-факторларды есептеу
61. Уәкілетті органның ведомствосы ұқсас субъектілер топтарының тізбесі жарияланған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде:
субъектілер бөлінісінде жеке Х-факторларды есептеуді жүзеге асырады;
Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке Х-факторларды есептеу нәтижелерін Жұмыс тобының қарауына шығарады.
62. Жеке Х-факторлар қолданылу кезеңінің әрбір жылына субъектілер бөлінісінде мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– Әдістеменің 50-тармағына сәйкес і субъекті үшін есептелген есептік жеке Х-фактор;
– жеке Х-факторлардың қолданылу кезеңіндегі жылдар саны.
63. Уәкілетті органның ведомствосы мына формула бойынша тиімді шекарадан іс жүзіндегі шығындардың ауытқу уақыты бойынша орташа арифметикалық сияқты әрбір і субъекті үшін есептік жеке Х-факторларды есептейді:
мұндағы:
– субъектінің сәйкестендіргіші, I’ – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін ұқсас субъектілердің бекітілген тізбесінен субъектілердің саны.
64. Жеке Х-факторларды бағалау мақсатында уәкілетті органның ведомствосы ең кіші квадраттар әдісімен мынадай алгоритмге сәйкес құрылымдық параметрлер (бұдан әрі – тиімділік шекарасы) функциясы ретінде реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге ең кіші бақыланатын шығындарды бағалайды:
реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін ұқсас субъектілердің бекітілген тізбесінен субъектілер деректері бойынша бекітілген тізбеден құрылымдық параметрлер мәндерінің жиынтығы матрица түрінде қалыптастырылады:
X – бекітілген тізбеден құрылымдық параметрлердің логарифмделген (натуралды логарифм бойынша) мәндерінің матрицасы;
– i субъектінің деректері бойынша t жылы бекітілген тізбеден s құрылымдық параметрдің логарифмделген мәні;
– құрылымдық параметрдің сәйкестендіргіші, S’ – бекітілген тізбеден құрылымдық параметрлердің саны;
– S’өлшемділіктің бірлік векторы.
Ұқсас субъектілердің бекітілген тізбесінен субъектілердің деректері бойынша реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған бақыланатын шығыстардың жиынтығы матрица түрінде ұсынылады:
Y – реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге логарифмделген нақты бақыланатын шығыстардың матрицасы.
регрессиядан (реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін субъектілердің бақыланатын шығыстары (Y) мен құрылымдық параметрлер (X) арасындағы тәуелділік)
мұндағы:
- нөлге тең математикалық күтумен және бірдей дисперсиямен t жылы і субъекті үшін "регрессияна бағалау қателігі" статистикалық көрсеткіші;
- Хs құрылымдық параметрлердің әрқайсымен Y бақыланатын шығындар байланысын айқындайтын регрессия коэффициенттерінің векторы;
ең кіші квадраттар әдісімен мынадай формула бойынша құрылымдық параметрлер бөлінісінде регрессия
коэффициеннттері веторын бағалаудың мынадай статистикалық көрсеткіштерінің мәндерін есептейді:
Әдістеменің осы тармағына сәйкес бағаланған әрбір і субъекті және t жылы үшін модель коэффициенттерін пайдалана отырып мынадай формула бойынша есептік қалдықтарды есептейді:
немесе матрица түрінде e = Y - Xa.
мұндағы:
– әрбір і субъекті және t жылы үшін Әдістеменің осы тармағына сәйкес бағаланған модель коэффициенттерін пайдалана отырып есептік қалдықтар;
әрбір i субъекті үшін қалдық жылдар бойынша орташа арифметикалық мәнді есептейді:
барлық субъектілердің мәндері бойынша ең кіші қалдықты таңдайды, оны есептік бақыланатын шығындарға қосады (тиімділік шекараларын неғұрлым тиімді субъектіге жылжыту) – алынған есептік бақыланатын шығыстар тиімділік шекарасы болып табылады:
мұндағы:

60. В случае вынесения Рабочей группой по расчету индивидуальных Х-факторов решения о согласовании (скорректированного) проекта групп аналогичных субъектов в течение 5 (пяти) календарных дней с момента его вынесения:
приказом руководителя ведомства уполномоченного органа утверждаются перечень групп аналогичных субъектов, оказывающих регулируемую услугу, данные которых используется при оценке индивидуальных Х-факторов по форме, согласно приложению 9 к Методике;
ведомство уполномоченного органа размещает приказ об утверждении групп аналогичных субъектов на своем интернет-ресурсе.
В случае, если Рабочей группы по расчету индивидуальных Х-факторов не будет принято консолидированное мнение, решение принимается руководством ведомства уполномоченного органа.
Все решения Рабочей группы по расчету индивидуальных Х-факторов оформляются протоколами заседаний и размещаются на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа.
Параграф 5. Расчет индивидуальных Х-факторов
61. Ведомство уполномоченного органа, в течение 10 (десяти) календарных дней с даты опубликования перечня групп аналогичных субъектов:
осуществляет расчет индивидуальных Х-факторов в разрезе субъектов;
выносит на рассмотрение Рабочей группы заключение о результатах расчета индивидуальных Х-факторов по форме согласно приложению 11 к Методике.
62. Индивидуальные Х-факторы в разрезе субъектов на каждый год периода его действия определяются по следующей формуле:
где:
– расчетный индивидуальный Х-фактор, рассчитанный для субъекта i в соответствии с пунктом 50 Методики;
– количество лет в периоде действия индивидуальных Х-факторов.
63. Ведомство уполномоченного органа рассчитывает расчетные индивидуальные Х-факторы для каждого субъекта i как среднее арифметическое по времени отклонение фактических расходов от эффективной границы по следующей формуле:
– идентификатор субъекта, I’ – количество субъектов из утвержденного перечня аналогичных субъектов, оказывающих регулируемую услугу.
64. В целях оценки индивидуальных Х-факторов ведомство уполномоченного органа методом наименьших квадратов оценивает минимальные контролируемые расходы на оказание регулируемой услуги как функцию структурных параметров (далее – граница эффективности) в соответствии со следующим алгоритмом:
совокупность значений структурных параметров из утвержденного перечня по данным субъектов из утвержденного перечня аналогичных субъектов, оказывающих регулируемую услугу, формируется в виде матрицы:
где:
Х – матрица логарифмированных (по натуральному логарифму) значений структурных параметров из утвержденного перечня;
– логарифмированное значение структурного параметра s из утвержденного перечня за год t по данным субъекта i;
– идентификатор структурного параметра, S’ – количество структурных параметров из утвержденного перечня;
– единичный вектор размерности S’.
совокупность контролируемых расходов на оказание регулируемой услуги по данным субъектов из утвержденного перечня аналогичных субъектов представляется в виде матрицы:
где:
Y – матрица логарифмированных реальных контролируемых расходов на оказание регулируемой услуги.
из регрессии (зависимости между контролируемыми расходами субъектов, оказывающих регулируемую услугу, (Y) и структурными параметрами (X))
или в матричном виде Y = X a +
где:
- статистический показатель "ошибка оценки регрессии" для субъекта i в году t, с математическим ожиданием равным нулю и одинаковой дисперсией;
- вектор коэффициентов регрессии, определяющих связь контролируемых расходов Y с каждым из структурных параметров Хs
методом наименьших квадратов рассчитывает значения следующих статистических показателей оценки вектора коэффициентов регрессии a = (a1, ..., as)' в разрезе структурных параметров по следующей формуле:
с использованием оцененных в соответствии с настоящим пунктом Методики коэффициентов модели для каждого субъекта i и года t рассчитывает расчетные остатки по следующей формуле:
или в матричном виде e = Y - Xa.
где:
e расч – расчетные остатки с использованием оцененных в соответствии настоящим пунктом Методики коэффициентов модели для каждого субъекта i и года t;
для каждого субъекта i рассчитывает среднее арифметическое по годам остатков:
выбирает наименьший по значениям всех субъектов остаток, прибавляет его к расчетным контролируемым расходам (смещение границы эффективности к наиболее эффективному субъекту) – полученные расчетные контролируемые расходы являются границей эффективности:

65. Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобы уәкілетті орган ведомствосының жеке Х-факторларды есептеу нәтижелері туралы қорытындысын қарап, ол қабылданған күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде мынадай:
уәкілетті органның ведомствосы есептеген, субъектілер бөлінісінде жеке Х-факторлар нәтижелерін келісу;
Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобы мүшелерінің ұсыныстары бойынша түзетіллген жеке Х-факторлардың мөлшерлерін субъектілер бөлінісінде келісу туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобының шешімі отырыс хаттамаларымен ресімделеді және уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында орналастырылады.
66. Жеке Х-факторларды есептеу жөніндегі жұмыс тобы субъектілер бөлінісінде жеке Х-факторлар мөлшерін келісу туралы шешім қабылдағаннан кейін күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтерде ескерілетін жеке Х-факторларды бекітеді.
6-параграф. Субъектілер тарифті есептеу үшін мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған шығыстардың дұрыстығын талдау
67. Оның қолданылуы кезеңінде субъект мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызметке тарифті есептеу үшін субъектілер мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған шығындардың (бұдан әрі – субъект мәлімдеген шығыстар) дұрыстығын талдауды уәкілетті органның ведомствосы субъекті тарифті бекітуге өтінім алған кезден бастап 2 (екі) кезеңге күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде өткізеді. Бірінші кезеңде уәкілетті органның ведомствосы субъект мәлімдеген шығындардың дұрыстығына статистикалық, екінші кезеңде – сараптамалық талдауды жүзеге асырады.
68. Субъект мәлімдеген шығыстардың дұрыстығын статистикалық талдау үшін уәкілетті органның ведомствосы келесі кезеңге (бұдан әрі – тарихи кезең) субъектінің шығыстарын (бұдан әрі – субъектінің тарихи шығыстары) қолданады.
1) егер субъект тариф белгілеудің ынталандыру әдістерін ескере отырып реттеліп көрсетілетін қызметке тарифті бекіту үшін уәкілетті органның ведомствосына 5 (бес) жылда немесе субъект тариф бекітуге өтінім берудің алдындағы реттеліп көрсетілетін қызметті көрсету кезеңіне (егер 5 (бес) жылдан аз болса). Деректер субъектінің тарифтік сметаның орындалуы туралы есептерінен алынады.
Егер субъект реттеліп көрсетілетін қызметке тарифті бекітуге өтінімді тарифтік сметаның орындалуы туралы жыл сайынғы есепті ұсыну мерзіміне дейін берген жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтік сметадан алынған деректер қолданылады.

65. Рабочая группа по расчету индивидуальных Х-факторов, рассмотрев заключение ведомства уполномоченного органа о результатах расчета индивидуальных Х-факторов, в течение 7 (семи) календарных дней с даты его получения принимает одно из следующих решений:
о согласовании результатов индивидуальных Х-факторов в разрезе субъектов, рассчитанных ведомством уполномоченного органа;
о согласовании размеров индивидуальных Х-факторов в разрезе субъектов, скорректированных по предложениям членов Рабочей группы по расчету индивидуальных Х-факторов.
Решение Рабочей группы по расчету индивидуальных Х-факторов оформляются протоколами заседаний и размещаются на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа.
66. В течение (семи) 7 календарных дней после принятия Рабочей группой по расчету индивидуальных Х-факторов решения о согласовании размеров индивидуальных Х-факторов в разрезе субъектов приказом руководителя ведомства уполномоченного органа утверждаются индивидуальные Х-факторы, учитываемые в тарифах на регулируемую услугу.
Параграф 6. Анализ достоверности расходов на оказание регулируемой услуги, заявленных субъектами для расчета тарифа
67. Анализ достоверности расходов на оказание регулируемой услуги, заявленных субъектами для расчета тарифа на регулируемую услугу на заявленный субъектом период его действия (далее – заявленные субъектом расходы), проводится ведомством уполномоченного органа в течение 60 (шестьдесят) календарных дней с момента получения заявки субъекта на утверждение тарифа в 2 (два) этапа. На первом этапе ведомством уполномоченного органа осуществляется статистический анализ достоверности заявленных субъектом расходов, на втором – экспертный.
68. Для статистического анализа достоверности заявленных субъектом расходов ведомство уполномоченного органа использует следующие данные по расходам субъекта (далее – исторические расходы субъекта) за следующий период (далее – исторический период):
1) в случае, если субъект впервые обратился в ведомство уполномоченного органа за утверждением тарифа на регулируемую услугу с учетом стимулирующих методов тарифообразования, 5 (пять) лет или период оказания регулируемой услуги (если менее 5 (пяти) лет), предшествующих подаче субъектом заявки на утверждение тарифа. Данные берутся из отчетов субъекта об исполнении тарифной сметы.
В случае, если заявка на утверждение тарифа на регулируемую услугу подана субъектом до наступления срока представления ежегодного отчета об исполнении тарифной сметы, используются данные из утвержденной ведомством уполномоченного органа тарифной сметы.

2) ынталандыру әдісін (бар болған жағдайда) ескере отырып қолданыстаға тариытің қолданылу кезеңі. Деректер субъектінің кірістер, шығыстар және реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтер туралы жыл сайынғы есептерінен алынады.
Егер субъект реттеліп көрсетілетін қызметке тарифті бекітуге арналған өтінімді кірістер, шығыстар және тарифтер туралы жыл сайынғы есепті ұсыну мерзіміне дейін берген жағдайда, оны есептеу кезінде ескерілген деректер қолданылады.
69. Субъектінің тарихи шығыстарын нақты шығыстарға ауыстыру шығыстардың әрбір баптары бойынша және әрбір жыл үшін мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
к – шығыстар баптары;
– жыл сәйкестендіргіші,
– тарихи кезең, 1 – тарихи кезеңнің бірінші жылы;
– t жылына к бабы бойынша субъектінің нақты тарихи шығыстарының сомасы, мың теңге;
– t жылына к бабы бойынша субъектінің тарихи шығыстарының сомасы, мың теңге.
70. Субъекті мәлімдеген шығыстарды нақты шығыстарға ауыстыру әрбір шығыста баптары бойынша және әрбір жыл бойынша мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
к – шығыстар баптары;
– жыл сәйкестендіргіші,
– оны бекітуге субъект өтінім берген, субъект мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтің қолданылу кезеңі (бұдан әрі – тарифтің мәлімделген қолданылу кезеңі), 1 – осы кезеңнің бірінші жылы;
– СК деректері бойынша тарихи кезеңнің бірінші жылына тарихи және болжамды кезеңдерге тұтыну бағаларының индексі, %.
– t жылына к бабы бойынша субъект мәлімдеген нақты шығыстардың сомасы, мың теңге.
– t жылына к бабы бойынша субъект мәлімдеген шығыстардың сомасы, мың теңге.
71. Субъект мәлімдеген шығыстардың дұрыстығы алгоритмге сәйкес анықталады:
әрбір к жолы үшін өсуі бойынша барлық жылдар бойынша мәндер қатарын (бұдан әрі – к-қатары) қалыптастырады және онымен к жолдың әрбір мәні жылдар бойынша к-қатарда болатын жиілікті (мәндердің санын), %-да және жинақталған жиілікті, %-да есептейді;
әрбір к-қатары үшін тарихи деректер бойынша 99%-персентиль
мынадай формула бойынша есептеледі, тиісінше:
мұндағы:
m – 99%-персентильді қамтитын аралықтың төменгі шекарасы (аралық 99%-дан бірінші асып түсетін жинақталған жиілік бойынша айқындалады);
q – аралықтың шамасы;
Fm-1 - персентильді қамтитын аралығқтың алдындағы аралықтың жинақталған жиілігі;
fm-1 – персентильді қамтитын аралықтың жиілігі;
мынадай критерийлерге сәйкес t жылы к жолының шығыстар сомасын і субъекті мәлімдеген статистикалық дұрыстығы туралы тұжырым жасайды:
егер
, онда і субъекті мәлімдеген t жылына к жолдың шығыстар сомасы статистикалық дұрыс деп танылады;
барлық қалған жағдайларда, і субъекті мәлімдеген t жылы к жолына шығыстар сомасы статистикалық дұрыс емес деп танылады;

2) период действия действующего тарифа с учетом стимулирующего метода (при наличии). Данные берутся из ежегодных отчетов субъекта о доходах, расходах и тарифах на регулируемую услугу.
В случае, если заявка на утверждение тарифа на регулируемую услугу подана субъектом до наступления срока представления ежегодного отчета о доходах, расходах и тарифах, используются данные из, учтенные при его расчете.
69. Перевод исторических расходов субъекта в реальные проводится по каждой статье расходов и для каждого года по следующей формуле:
где:
к – статья расходов;
– идентификатор года, Пист – исторический период,1 – первый год исторического периода;
– сумма реальных исторических расходов субъекта по статье к за год t, в тысяча тенге;
– сумма исторических расходов субъекта по статье к за год t, в тысяча тенге.
70. Перевод заявленных расходов субъекта в реальные проводится по каждой статье расходов и для каждого года по формуле:
где:
к – статья расходов;
, – идентификатор года,
– заявленный субъектом период действия тарифа на регулируемую услугу, на утверждение которого субъектом подана заявка (далее – заявленный период действия тарифа),1 – первый год этого периода;
- индекс потребительских цен за исторический и прогнозные периоды к первому году исторического периода по данным КС, в %.
– сумма реальных заявленных субъектом расходов по статье к за год t, в тысяча тенге.
– сумма заявленных субъектом расходов по статье к за год t, в тысяча тенге.
71. Достоверность заявленных субъектом расходов определяется в соответствии с алгоритмом:
для каждой строки к формирует ряд значений по всем годам по возрастанию (далее – к-ый ряд) и вычисляет частоту (количество значений), с которой каждое значение строки к по годам имеется в к-ом ряду, в %, и накопленную частоту, в %;
для каждого к-ого ряда по историческим данным рассчитывает 99%-персентиль
по следующей формуле, соответственно:
где:
m – нижняя граница интервала, содержащего 99%-персентиль (интервал определяется по накопленной частоте, первой превышающей 99%);
q – величина интервала;
Fm-1 - накопленная частота интервала, предшествующего интервалу, содержащему персентиль;
fm-1 – частота интервала, содержащего персентиль;
делает выводы о статистической достоверности заявленной субъектом i суммы расходов строки к в году t в соответствии со следующими критериями:
если
, то заявленная субъектом i сумма расходов строки к в году t признается статистически достоверной;
во всех остальных случаях, заявленная субъектом i сумма расходов строки к в году t признается статистически недостоверной;

72. Жұмыс тобы:
шығыстардың статистикалық дұрыстығын анықтау үшін персентильдерді қайта қарау қажеттілігі туралы шешім қабылдай алады.
мынадай өлшемшарттарған сәйкес субъект мәлімдеген к шығындар баптарының дұрыстығы туралы тұжырым жасайды:
егер бір жыл үшін
субъекті мәлімдеген шығындар баптарының сомасы статистикалық дұрыс емес деп танылса, субъект мәлімдеген к шығындар баптары статистикалық дұрыс емес деп танылады;
егер барлығы үшін
субъект мәлімдеген к шығындар баптарының сомасы Әдістеменің осы тармағының 2) тармақшасына сәйкес статистикалық дұрыс емес деп танылса, субъект мәлімдеген к шығындар баптары статистикалық дұрыс емес деп танылады.
73. Шығындар болмаған жағдайда, олар бойынша мәлімделген сома статистикалық дұрыс емес деп танылса, уәкілетті органның ведомствосы тарифті бекітуге субъект өтінім алған күннен бастап күнтізбелік 14 күннен кешіктірмей:
субъектіге статистикалық дұрыс емес шығыстардың жоқтығы туралы хабарлама жібереді;
реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифті одан әрі есептеулерде субъекті мәлімдеген шығыстарды (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы дұрыс емес деп танығын шығындар) қолданады.
74. Олар бойынша мәлімделген сомалар статистикалық дұрыс емес деп танылған шығындар болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы тарифті бекітуге субъектінің өтінімін алған күннен бастап күнтізбелік 14 күннен кешіктірмей субъектіге шығындар баптары бөлінісінде реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге субъектінің статистикалық дұрыс емес шығыстар тізбесінің 1-нысаны бойынша және Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге субъектілер шығындарының дұрыстығын статистикалық талдау шеңберінде жүргізілген есептеулердің 2-нысаны бойынша статистикалық талдау шеңберінде жүргізілген статистикалық дұрыс емес шығындардың тізбесін жібереді.
75. Субъект статистикалық дұрыс емес шығындар тізбесін алған күннен бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына осы шығындар баптарын растайтын мынадай құжаттарды беруге құқылы:
Субъекті Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік, сондай-ақ мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарға ұсынатын есептілік;
конкурстық (тендерлік) комиссиялардың материалдық, қаржылық ресурстарды, жабдықтар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша шешімдері;
қарыз шарттары (қаржыландыру шарттарын, оның ішінде сыйақыларды, комиссиялық төлемдерді және т.б. төлеу шарттарын көрсете отырып);
мемлекеттік мүлiктi немесе мемлекеттiк кәсiпорынды басқарушы органның еңбекақы және басшылардың, олардың орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерлердің лауазымдық жалақы қорын, сондай-ақ оларға сыйлық және өзге де сыйақы төлеу жүйелерін (мемлекеттiк кәсiпорындар немесе мемлекеттің тиесiлi үлестi иемденушi кәсiпорындар) орнықтыру жөнiндегi мемлекеттiк қатысу үлесі басым) белгілеу туралы шешімдері;
ниет хаттамалары, шарттар;
басқа да материалдар.
Растайтын құжаттарды субъект әрбір құжатқа түсіндірме жазбаны қоса бере отырып, тігілген түрде, субъект басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылып, мөрі басылып ұсынады.

72. Рабочей группой:
может быть принято решение о необходимости пересмотра персентилей для определения статистической достоверности расходов.
делаются выводы о достоверности заявленных субъектом расходов статьи к в соответствии со следующими критериями:
если хотя бы для одного года
сумма заявленных субъектом расходов статьи к признана статистически недостоверной, заявленные субъектом расходы статьи к признаются статистически недостоверными;
если для всех
сумма заявленных субъектом расходов статьи к признана в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта Методики статистически достоверной, заявленные субъектом расходы статьи к признаются статистически достоверными.
73. В случае отсутствия расходов, заявленные суммы по которым признаны статистически недостоверными, ведомство уполномоченного органа не позднее 14 календарных дней с даты получения заявки субъекта на утверждение тарифа:
направляет субъекту уведомление об отсутствии статистически недостоверных расходов;
использует в дальнейших расчетах тарифа на регулируемую услугу заявленные субъектом расходы (далее – признанные ведомством уполномоченного органа достоверными расходы).
74. В случае наличия расходов, заявленные суммы по которым признаны статистически недостоверными, ведомство уполномоченного органа не позднее 14 календарных дней с даты получения заявки субъекта на утверждение тарифа направляет субъекту перечень статистически недостоверных расходов, проведенных в рамках статистического анализа, по форме 1 перечня статистически недостоверных расходов субъекта на оказание регулируемой услуги в разрезе статей расходов и форме 2 расчета, проведенной в рамках статистического анализа достоверности расходов субъекта на оказание регулируемой услуги, согласно Приложению 11 к Методике.
75. Субъект в течение 14 (четырнадцати) календарных дней с даты получения перечня статистически недостоверных расходов вправе представить в ведомство уполномоченного органа следующие подтверждающие эти статьи расходов документы:
отчетности, представляемые субъектом в государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, а также в области государственной статистики;
решения конкурсных (тендерных) комиссий по закупке материальных, финансовых ресурсов, оборудования и услуг;
договоры займов (с указанием условий финансирования, в том числе условий выплат вознаграждений, комиссионных выплат и др.);
решения органа по управлению государственным имуществом или государственным предприятием об установлении фонда оплаты труда и должностных окладов руководителей, их заместителей, главных (старших) бухгалтеров, а также системы их премирования и иного вознаграждения (для государственных предприятий либо предприятий с преобладающей долей участия государства);
протоколы намерений, договоры;
другие материалы.
Подтверждающие документы представляются субъектом с приложением пояснительной записки к каждому документу, в прошитом и прошнурованном виде, заверенные печатью и подписью руководителя субъекта, либо лицом замещающим его.

76. Уәкілетті органның ведомствосы субъектіден растайтын құжаттарды алған күннен бастап күнтізбелік 14 (он төрт) күн ішінде оларды Жұмыс тобының қарауына шығарады.
Жұмыс тобы, статистикалық талдау нәтижелері бойынша дәйексіз деп танылған субъект мәлімдеген әрбір шығындар баптары үшін құжаттар алған кезден бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды – t жылы статистикалық талдау нәтижелері бойынша дұрыс емес деп танылған к шығындар баптары мынадай мөлшерде дұрыс:
субъект мәлімдеген;
Жұмыс тобы айқындаған.
Жұмыс тобының субъекті мәлімдеген шығындардың дұрыстығын қарау нәтижелері 12-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша форматта хаттамамен бекітіледі.
8-параграф. Реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифте есепке алынатын пайда мөлшері
77. Реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифте есепке алынатын пайда мөлшері Заңның 15-1-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажет, пайданың жол берілетін деңгейін белгілеуді көздейді.
Пайда мөлшерлемесі уәкілетті органның ведомствосы Заңға сәйкес қабылдаған, салалар бөлінісінде табиғи монополия субъектілері үшін қолданысқа енгiзiлген активтердiң реттелетін базасына пайда (таза кіріс) мөлшерлемесін есептеу жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкес есептеледі.
9-параграф. Субъектінің тарифін есептеу
78. Жұмыс тобы дұрыс деп таныған шығындар сомасын:
уәкілетті органның ведомствосы субъектінің рететліп көрсетілетін қызметіна арналған тарифті одан әрі есептеуде қолданады;
жұмыс тобы шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде субъектіге жіберіледі.
Тарифті есептеуді уәкілетті органның ведомствосы мынадай формула бойынша жүзеге асырады:
мұндағы:
- t жылы субъект пайдаланатын реттеліп көрсетілетін қызметке тариф;
- мынадай формула бойынша есептелетін, көрсетілетін қызметтің сапа стандарттарын сақтау үшін бонус/айыппұл:
- мынадай формула бойынша есептелетін, инфляцияның өзгеруін түзету:
- мынадай формула бойынша есептелетін, бақыланбайтын шығындардың өзгеруін түзету:
- мынадай формула бойынша есептелетін, инвестициялық бағдарламаның орындалуын есепке ала отырып, пайданы түзету
- мынадай формула бойынша есептелетін, көрсетілген қызметтер көлемінің өзгеруін түзету
- t жылы субъект қолданатын, реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тариф;
- тарифті жыл сайын түзету кезінде субъектінің қолдануы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен деректер бойынша t жылына реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тариф;
- тарифті жыл сайын түзету кезінде субъектінің қолдануы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен деректер бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтің көлемі;
- шығындар, кірістер және субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифтерге мониторинг шеңберінде уәкілетті органның ведомствосы айқындаған, t жылына субъект көрсеткен реттеліп көрсетілетін қызметтің нақты көлемі;
КТС - қолданыстағы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі.
Et - шығындар, кірістер және субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифтерге мониторинг шеңберінде уәкілетті органның ведомствосы айқындаған, t жылына реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуден субъектінің табысы
– t жылына инфляцияны есепке алмастан, тарифті жыл сайын түзету кезінде субъектінің қолдануы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен деректер бойынша t жылына субъектімен бақыланбайтын шығындар;
- шығындар, кірістер және субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифтерге мониторинг шеңберінде уәкілетті органның ведомствосы айқындаған, t жылына субъектімен бақыланатын реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған шығындар;
– тарифті жыл сайын түзету кезінде субъектінің қолдануы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен деректер бойынша t жылына субъектімен бақыланбайтын шығындар;
– шығындар, кірістер және субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифтерге мониторинг шеңберінде сомасын уәкілетті органның ведомствосы айқындаған, t жылына субъектімен бақыланбайтын шығындар;
– t жылына Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің болжамды деректері бойынша айқындалған тұтыну бағаларының индексі, пайызда;
– t жылына КС деректері бойынша айқындалған тұтыну бағаларының индексі, пайызда;
- субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті есептеу формуласында есепке алынатын, t жылына уәкілетті органның ведомствосы бекіткен жеке Х-фактор;
- тиісті саланың табиғи монополиялар аяларына жатқызылған, реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді есептеу формуласында есепке алынатын, t жылына уәкілетті органның ведомствосы бекіткен салалық Х-фактор;
– t жылының нәтижелері бойынша рететліп көрсетілетін қызметтің сапа стандартын сақтау мониторингі шеңберінде уәкілетті органның ведомствосы айқындаған реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандартын субъектінің сақтау коэффициенті;
– тарифті жыл сайын түзету кезінде субъектінің қолдануы үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен деректер бойынша t жылына субъектінің пайда мөлшері, мың теңге;
Пt – субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне инвестициялық бағдарламаны орындау мониторингі шеңберінде сомасын уәкілетті органның ведомствосы айқындаған, t жылына субъекті пайдасының мөлшері, мың теңге.

76. Ведомство уполномоченного органа в течение 14 (четырнадцати) календарных дней с даты получения от субъекта подтверждающих документов выносит их на рассмотрение Рабочей группы.
Рабочая группа, в течение 7 (семи) календарных дней с момента получения документов для каждой заявленной субъектом суммы расходов, признанной по результатам статистического анализа недостоверной, принимает одно из следующих решений – сумма расходов статьи к, признанная по результатам статистического анализа недостоверной в году t, достоверна в размере:
заявленном субъектом;
определенном Рабочей группой.
Результаты рассмотрения Рабочей группой достоверности заявленных субъектом расходов утверждаются протоколом в формате по форме 3, согласно приложению 11.
Параграф 7. Расчет прибыли
77. Расчет прибыли, учитываемой в тарифе на регулируемую услугу, предусматривает установление допустимого уровня прибыли, необходимого для реализации инвестиционной программы, в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 15-1 Закона.
Ставка прибыли рассчитывается согласно инструкциям по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии в разрезе сфер, принятыми ведомством уполномоченного органа в соответствии с Законом.
Параграф 8. Расчет тарифа субъекта
78. Суммы расходов, признанные Рабочей группой достоверными:
используются ведомством уполномоченного органа в дальнейших расчетах тарифа на регулируемую услугу субъекта;
в течение 7 (семи) календарных дней со дня принятия Рабочей группой решения направляются субъекту.
Расчеты тарифа осуществляются ведомством уполномоченного органа по формуле:
где:
- тариф на регулируемую услугу, применяемый субъектом в году t;
- бонус/штраф за соблюдение стандартов качества услуги, рассчитываемый по формуле:
- корректировка на изменение инфляции, рассчитываемая по формуле:
- корректировка на изменение неконтролируемых расходов, рассчитываемая по формуле:
- корректировка прибыли с учетом исполнения инвестиционной программы, рассчитываемая по формуле
- корректировка на изменение объема оказанных услуг, рассчитываемая по формуле
- тариф на регулируемую услугу на год t по данным, утвержденным ведомством уполномоченного органа для использования субъектом при ежегодной корректировке тарифа;
- объем оказываемой регулируемой услуги по данным, утвержденным ведомством уполномоченного органа для использования субъектом при ежегодной корректировке тарифа;
Vt - фактический объем оказанной субъектом регулируемой услуги в году t, определенный ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга расходов, доходов и тарифов на регулируемую услугу субъекта;
KПH - ставка корпоративного подоходного налога в соответствии с действующим налоговым законодательством Республики Казахстан.
Et - доход субъекта от оказания регулируемой услуги в году t, определенный ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга расходов, доходов и тарифов на регулируемую услугу субъекта;
– неконтролируемые субъектом расходы на год t по данным, утвержденным ведомством уполномоченного органа для использования субъектом при ежегодной корректировке тарифа, без учета инфляции на год t;
Ct - контролируемые субъектом расходы на оказание регулируемой услуги в году t, сумма которых определена ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга расходов, доходов и тарифов на регулируемую услугу субъекта;
– неконтролируемые субъектом расходы на год t по данным, утвержденным ведомством уполномоченного органа для использования субъектом при ежегодной корректировке тарифа;
Cнеконтрt – неконтролируемые субъектом расходы на год t, сумма которых определена ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга расходов, доходов и тарифов на регулируемую услугу субъекта;
– индекс потребительских цен, определенная по прогнозным данным Министерства национальной экономики Республики Казахстан на год t, в процентах;
ИПЦt – индекс потребительских цен, определенный по данным КС на год t, в процентах;
Xинд,t - утвержденный ведомством уполномоченного органа на год t индивидуальный Х-фактор, учитываемый в формуле расчета тарифа на регулируемую услугу субъекта;
Хотр,t - утвержденный ведомством уполномоченного органа на год t отраслевой Х-фактор, учитываемый в формуле расчета тарифов на регулируемые услуги, отнесенные к сферам естественных монополий соответствующей отрасли;
Bt – коэффициент соблюдения субъектом стандарта качества регулируемой услуги, определенный ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга соблюдения стандарта качества регулируемой услуги по результатам года t;
– размер прибыли субъекта на год t по данным, утвержденным ведомством уполномоченного органа для использования субъектом при ежегодной корректировке тарифа, тысяча тенге;
Пt – размер прибыли субъекта на год t, сумма которых определена ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга исполнения инвестиционной программы на регулируемую услугу субъекта, тысяча тенге.

79. Субъектінің тарифті бекітуге арналған өтінімін алған кезден бастап күнтізбелік 120 (жүз жиырма) күн ішінде жария тыңдаулар өткізгеннен кейін уәкілетті органның ведомствосы салалық және жеке Х-факторларға және субъектінің нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандартын сақтауына қарай, субъект мәлімдеген тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір жылына ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифті бекітеді.
80. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті саралау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының 2013 жылғы 19 шілдедегі № 215-НҚ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметаларды бекіту тарифтерді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 8642 болып тіркелген), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 1 қазандағы № 297-НҚ бұйрығымен бекітілген Сумен жабдықтаудың және (немесе) суды бұрудың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифтерді есептеу әдестемесіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 8886 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
81. Уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифпен бір мезгілде Стандарттар жөніндегі әдістемеге сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандартын бекітеді.
82. Субъект жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей, ведомствоға реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандарттын сақтау туралы есепті, сондай-ақ кірістер, шығыстар мен тарифтер туралы есептер ұсынады.
Уәкілетті органның ведомствосы субъектінің есептерін қарау нәтижелері бойынша тиісті жылдың 1 (бірінші) қыркүйегінен кешіктірмей субъектіге мыналарды:
субъектінің инвестициялық бағдарламаны орындауын;
есепті кезеңде бақыланбайтын шығыстар мен көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің өзгеруін;
сапа стандарттарының сақталуын;
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің деректері бойынша тұтынушылық бағалардың нақты индексін есепке ала отырып, тарифтің өзгеруі туралы хабарлама жібереді.
3-тарау. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің тиімділік және сапа стандарттары көрсеткіштерінің, оның ішінде инвестициялық бағдарламаның орындалуына қарай мониторинг және орындалуын бақылау жүйесі
83. Уәкілетті органның ведомствосы тариф белгілеудің ынталандыру әдісін ескере отырып бекітілген, реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифті жыл сайын түзетуді жүргізеді.
Түзету жүргізу үшін субъект, есептіден кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей, уәкілетті органның ведомствосына мыналарды есепке ала отырып формула бойынша ұсынады:

79. После проведения публичных слушаний в течение 120 (сто двадцати) календарных дней с момента получения заявки субъекта на утверждение тарифа ведомство уполномоченного органа утверждает тариф на регулируемую услугу, представленную, на каждый год заявленного субъектом периода действия тарифа, в зависимости от отраслевого и индивидуального Х-факторов и соблюдения субъектом стандарта качества регулируемой услуги.
80. Дифференциация тарифа на регулируемую услугу субъекта производится в соответствии с Правилами утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 19 июля 2013 года № 215-ОД (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8642), а также Методикой расчета дифференцированных тарифов на регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 1 октября 2013 года № 297-ОД (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8886).
81. Ведомство уполномоченного органа одновременно с тарифом на регулируемую услугу утверждает стандарт качества регулируемой услуги согласно Методике по стандартам.
82. Субъект ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, представляет в ведомство отчет об исполнении инвестиционной программы, отчет о соблюдении стандартов качества регулируемой услуги, а также отчеты о доходах, расходах и тарифах.
Ведомство уполномоченного органа по результатам рассмотрения отчетов субъекта не позднее 1 (первого) сентября соответствующего года направляет субъекту уведомление об изменении тарифа с учетом:
исполнения субъектом инвестиционной программы;
изменения неконтролируемых расходов и объема оказанных регулируемых услуг в отчетном периоде;
соблюдения стандартов качества;
фактического индекса потребительских цен по данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
Параграф 9. Система мониторинга и контроля исполнения показателей эффективности и стандартов качества регулируемых услуг, в том числе в зависимости от инвестиционной программы
83. Ведомство уполномоченного органа проводит ежегодную корректировку тарифа на регулируемую услугу, утвержденного с учетом стимулирующего метода тарифообразования.
Для проведения корректировки субъект, не позднее 1 мая года, следующего за отчетным, представляет в ведомство уполномоченного органа по формуле с учетом:

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 194 бұйрығымен бекітілген Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) бекіту, оларды түзету, сондай-ақ олардың орындалуы туралы ақпаратқа талдау жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10459 болып тіркелген) инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті;
Әдістемеге 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кірістер, шығыстар мен тарифтер туралы есепті;
Стандарттар жөніндегі әдістемеге сәйкес субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандартын сақтауы туралы есепті ұсынады. Сапа стандартын сақтау туралы есепке есепті кезеңде көрсеткіштердің нысаналы мәндерінен жол берілетін ауытқуларға түзетілген, олардың нысаналы мәндеріне, есепті кезеңде субъект қол жеткізген көрсеткіштердің нақты мәндерінің сәйкес келмеу себептері (бұдан әрі – сәйкес келмеу себептері) туралы (бар болған жағдайда) көрсеткіштер бөлінісінде түсіндірме жазбаны қоса береді.
84. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандартын сақтау мониторингі және субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті есептеген кезде ескерілетін реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандарытн сақтау коэффициентін есептеу (В) Стандарттар жөніндегі әдістемеге сәйкес жүзеге асырылады.
85. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандартын сақтау коэффициентін түзетуді уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі мынадай формула бойынша сапа стандартын сақтау коэффициентін есептеу арқылы субъектінің есепті деректерінің негізінде жүргізеді:
В= 1–сапа стандарты көрсеткіштерінің сәйкестік коэффициенттері мәндерінің сомасы/ көрсеткіштер саны
Сапа стандарты тиімділігінің әрбір көрсеткіші бойынша сәйкестік коэффициенттері мынадай формула бойынша нақты мәннің нысаналыға арақатынасы ретінде есептеледі:
мұндағы:
Кi – есепті кезеңде жол берілетін осы i көрсеткішінің мәніне субъект есепті кезеңде қол жеткізген i көрсеткішінің нақты мәнінің сәйкестік коэффициенті);
Рфi – фактическое значение показателя, достигнутое есепті кезеңде субъект қол жеткізген i көрсеткіштің нақты мәні;
Рц –i көрсеткіштің нысаналы мәні;
– есепті кезеңде i көрсеткішітің ныманалы мәнінің нақтыдан жол берілетін ауытқуы.
4-тарау. Төлем көзін айқындай отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа стандарттарын сақтағаны/сақтамағаны үшін бонустарды/айыппұлдарды есептеу, айыппұлдар (айыппұл санкцияларын) салу тетігі
86. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа стандарттарын сақтағаны/сақтамағаны үшін бонус/айыппұл (айыппұл санкциялары) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
- реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандарттарын сақтағаны үшін бонус/айыппұл;
– уәкілетті органның ведомствосы t-2 жылының нәтижелері бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандартын сақтау мониторингі шеңберінде айқындаған, реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандарын субъектінің сақтау коэффициенті;
- уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметке кірістер, шығыстар мен тарифтер мониторингі шеңберінде айқындаған, t-2 жылына реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуден субъектінің кірісі.
Сумма бонуса/штрафа за соблюдение/несоблюдение стандарта качества регулируемой услуги за t-2 жылына реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа стандартын сақтағаны/сақтамағаны үшін бонус/айыппұл сомасы t-жылына тарифті түзету кезінде ескерілетін субъектінің кірісінен есептеледі/шегеріледі.
Инвестицициялық бағдарламаны орындау, бақыланбайтын шығыстар мен есепті кезеңде көрсетілген қызметтердің көлемінің өзгеру нәтижелері бойынша тарифті инфляцияның өзгеруіне түзету.

отчет об исполнении инвестиционной программы, в соответствии с Правилами утверждения инвестиционных программ (проектов) субъекта естественной монополии, их корректировки, а также проведения анализа информации об их исполнении, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 194 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10459);
отчет о доходах, расходах и тарифах по форме согласно приложению 13 к Методике;
отчет о соблюдении стандарта качества регулируемой услуги субъекта согласно Методике по стандартам. К отчету о соблюдении стандарта качества регулируемой услуги субъект прилагает пояснительную записку в разрезе показателей о причинах несоответствия (при наличии) фактических значений показателей, достигнутых субъектом за отчетный период, их целевым значениям, скорректированным на допустимые отклонения от целевых значений показателей на отчетный период (далее – причины несоответствия).
84. Мониторинг соблюдения субъектом стандарта качества регулируемой услуги и расчет коэффициента соблюдения стандарта качества регулируемой услуги (В), учитываемого при расчете тарифа на регулируемую услугу субъекта осуществляется в соответствии с Методикой по стандартам.
85. Корректировка коэффициента соблюдения стандарта качества регулируемой услуги субъектом производится ведомством уполномоченного органа, либо его территориальным подразделением, на основе отчетных данных субъекта путем расчета коэффициента соблюдения стандарта качества по формуле:
В = 1– сумма значений коэффициентов соответствия показателей стандарта качества/ количество показателей
Коэффициенты соответствия по каждому показателю эффективности стандарта качества рассчитываются как соотношение фактического значения целевому по формуле:
где:
Кi – коэффициент соответствия фактического значения показателя i, достигнутого субъектом за отчетный период, допустимому на отчетный период значению этого показателя i);
Рфi – фактическое значение показателя i, достигнутое субъектом за отчетный период;
Рц – целевое значение показателя i;
– допустимое отклонение фактического от целевого значения показателя i на отчетный период.
Параграф 10. Расчет бонусов/штрафов (штрафных санкций) за соблюдение/несоблюдение стандартов качества регулируемых услуг с определением источника выплат, механизм наложения штрафов (штрафных санкций)
86. Бонус/штраф (штрафные санкции) за соблюдение/несоблюдение стандартов качества регулируемых услуг рассчитывается по формуле:
где:
Qt-2 - бонус/штраф за соблюдение стандартов качества регулируемой услуги;
Bt-2 – коэффициент соблюдения субъектом стандарта качества регулируемой услуги, определенный ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга соблюдения стандарта качества регулируемой услуги по результатам года t-2;
Et-2 - доход субъекта от оказания регулируемой услуги в году t-2, определенный ведомством уполномоченного органа в рамках мониторинга расходов, доходов и тарифов на регулируемую услугу субъекта.
Сумма бонуса/штрафа за соблюдение/несоблюдение стандарта качества регулируемой услуги за t-2 год суммируется/вычитается из дохода субъекта, учитываемого при корректировке тарифа на t-год.
Корректировка тарифа на изменение инфляции, по результатам исполнения инвестиционной программы, изменения неконтролируемых расходов и объема оказанных в отчетном периоде услуг.

"1-жыл" – "5-жыл" деген бағандарда уәкілетті органның ведомствосы жеке X-факторлардың әзірлеуді бастаған жылдың алдындағы бес жылдық кезеңнің әрбір жылына құрылымдық көрсеткіштердің мәндерін көрсетеді.
Тариф белгілеудің
ынталандырушы әдістерін
ескере отырып, тарифті
есептеу әдістемесіне
6-қосымша
Нысан
Ұқсас субъектілердің топтарын айқындауда және жеке X-факторларды есептеуде қолдануға арналған құрылымдық параметрлердің маңыздылығы
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Талданатын кезең
Басталуы
Аяқталуы
Атауы
1-құрылымдық параметр
....құрылымдық параметр
S-құрылымдық параметр
1
2
3
4
Маңыздылық белгісі
Құрылымдық параметрлерді жою (0 - құрылымдық параметр алынып тасталады, олай болмаған жағдайда -1)
Ескертпе:
"Маңыздылық белгісі" деген жолда "маңызды" немесе "маңызды емес" деген құрылымдық параметр көрсетіледі.
Тариф белгілеудің
ынталандырушы әдістерін
ескере отырып, тарифті
есептеу әдістемесіне
7-қосымша
Нысан
_________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы)
реттеліп көрсетілетін қызметінің тарифтерін есептеу формуласында ескерілетін жеке X-факторларды бағалау үшін пайдаланылатын құрылымдық көрсеткіштер тізбесі
Құрылымдық параметрдің атауы
Өлшем бірлігі
1
2
3
2
3
Тариф белгілеудің
ынталандырушы әдістерін
ескере отырып, тарифті
есептеу әдістемесіне
8-қосымша
Нысан
Субъектілердің ұқсастығын статистикалық талдау нәтижелері
Бақыланатын шығыстарды тұтыну бағаларының индексі бойынша нақты мәнге келтіру: 20__ жылы …%, 20__ жылы …%, 20__ жылы …%, 20__ жылы …%
ұқсас субъектілердің 1-тобы
Табиғи монополия саласы
Қызметтің атауы
Қызметтер көрсететін субъектілердің жалпы саны (қуаттылығы аз және жаңадан құрылған субъектілерді есептемегенде)
Деректері талдау үшін пайдаланылған субъектілер саны
Талданатын кезең:
Басы
Соңы
Ұқсас субъектілер топтарын анықтау және жеке Х-факторларды есептеу үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлер:
1
2
3
Жыл
1-құрылымдық параметр
2-құрылымдық параметр
3-құрылымдық параметр
Құрылымдық параметр
Нақты өрнектегі бақыланатын шығыстар, мың теңге
Есептік қалдықтардың орташа мәнінің нормаланған арақатынасы
1-субъект
1-жыл
2-жыл
3-жыл
n-жыл
2- субъект
1-жыл
Тариф белгілеудің
ынталандырушы әдістерін
ескере отырып, тарифті
есептеу әдістемесіне
9-қосымша
Нысан
Деректері жеке X-факторларды бағалау кезінде пайдаланылатын реттеліп көрсетілетін қызметті көрсететін ұқсас субъектілер топтарының тізбесі
Титулдық бетке қайтып оралу
Табиғи монополия саласы
Қызметтің атауы
Талданатын кезең:
Ұқсас субъектілер топтарын анықтау және жеке Х-факторларды есептеу үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлер:
1
1-топ
... топ
... топ
1
2
Тариф белгілеудің
ынталандырушы әдістерін
ескере отырып, тарифті
есептеу әдістемесіне
10-қосымша
Нысан
_________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы)
реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифтерінде ескерілетін субъектілер бөлінісінде есептік жеке X-факторларды есептеудің нәтижелері туралы қорытынды
Субъектілердің Х-факторлары
Табиғи монополия саласы
Қызметтің атауы
Қызметті көрсететін субъектілердің жалпы саны (қуаттылығы аз және жаңа құрылғын субъектілерді ескермегенде)
Деректері талдау үшін пайдаланылған субъектілер саны
Талданатын кезең:
Басы
Соңы
Ұқсас субъектілер топтарын анықтау және жеке Х-факторларды есептеу үшін пайдаланылатын құрылымдық параметрлер:
1
2
3
n
р/с
1-топ
... топ
... топ
Субъектілердің атауы
Жеке Х
Субъектілердің атауы
Жеке Х
Субъектілердің атауы
Жеке Х
1
2
3
1
2
Тариф белгілеудің
ынталандырушы әдістерін
ескере отырып, тарифті
есептеу әдістемесіне
11-қосымша
1-нысан
Шығындар баптары бөлінісінде реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге арналған
______________________________________________
(реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы)
____________________________
(субъектінің атауы)
статистикалық маңызды емес шығындарының тізбесі
Р/с №
Сомасы статистикалық маңызды емес деп танылған субъект мәлімдеген шығындар баптарының атауы
Өлшем бірлігі
Субъект мәлімдеген шығындар сомасы
1-жыл
жыл
1
2
3
5
мың теңге
Ескертпе:
"1-жыл" - "жыл"
бағандарында субъекті мәлімдеген реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтің қолданылу кезеңі үшін деректер көрсетіледі. Бұл ретте, статистикалық тұрғыдан маңызды емес деп танылған, t жылы ішінде субъект мәлімдеген шығыстар сомасы көрсетілген ұяшық қызыл түспен (қызылмен боялып) белгіленеді.
2-нысан
реттеліп көрсетілетін қызметті _____________________ (реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы) көрсетуге субъекті ____________________________ (субъектінің атауы) шығыстарының анықтығын статистикалық талдау шеңберінде жүргізілген есеп
Мәлімделген шығыстардың анықтығы туралы есеп
Табиғи монополия саласы
Көрсетілетін қызметтің атауы
Субъектінің атауы
Атауы
Өлшем бірлігі
1- жыл
Т жыл
Анықтылықтың төменгі шегі
Анықтылықтың жоғарғы шегі
1-жыл
Т жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
I
Субъект бақылайтын шығыстар
мың теңге
1
Өндірістік шығыстар, барлығы, оның ішінде*
мың теңге
1.1
Материалдық шығыстар (стратегиялық тауарларды сатып алуды қоспағанда), барлығы, оның ішінде
мың теңге
1.2
Еңбекке ақы төлеу бойынша шығындар, барлығы
мың теңге
1.3
Жөндеу, барлығы
мың теңге
1.4
Өзге де шығындар, барлығы
мың теңге
2
Жалпы және әкімшілік шығыстар**
мың теңге
2.1
Әкімшілік шығыстар, барлығы
мың теңге
2.2
Өткізу бойынша шығыстар, барлығы
мың теңге
ІІ
Субъект бақыламайтын шығыстар
мың теңге
1
Өндірістік шығыстар, барлығы,оның ішінде
мың теңге
1.1
Стратегиялық тауарларды сатып алуға арналған материалдық шығыстар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
1.2
Амортизация
мың теңге
1.3
Салықтар және басқа да міндетті төлемдер мен алымдар
мың теңге
2
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
2.1
амортизация
мың теңге
2.2
Салықтар және басқа да міндетті төлемдер мен алымдар
мың теңге
2.3
Нормативтік техникалық ысыраптар
мың теңге
Шығындардың барлығы
мың теңге
Ескертпе:
"Шығыстар баптары бөлінісінде жылдар бойынша субъект мәлімдеген шығыстардың анықтығы" ұяшығында к-ның әрбір бабы және t жыл үшін мыналар көрсетіледі:
"ЖОҚ" - субъекті мәлімдеген t жылы к шығыстар баптарының сомасы, егер оның мәні t жылдағы жоғары квартильден көп немесе төменгі квартильден аз болса статистикалық маңызды емес;
"ИӘ" - субъекті мәлімдеген t жылы к шығыстар баптарының сомасы, егер оның мәні жоғары квартильден аз немесе тең не төменгі квартильден аз немесе тең болса статистикалық маңызды.
3-нысан
Жұмыс тобының субъект мәлімдеген шығыстардың дұрыстығын қарау нәтижелері
р/с
Субъект мәлімдеген сома статистикалық талдау нәтижелері бойынша маңызды емес деп танылған шығындар баптарының атауы
Тарифтің қолданылуының мәлімделген кезеңі жылдары бойынша статистикалық талдау нәтижелері бойынша маңызды емес деп танылған, субъект мәлімдеген шығыстар сомасы, мың теңге
Тарифтің қолданылуының мәлімделген кезеңі жылдары бойынша Жұмыс тобы статистикалық талдау нәтижелері бойынша маңызды емес деп таныған шығындар сомасы
1-жыл
жыл
1-жыл
жыл
Тариф белгілеудің
ынталандырушы әдістерін
ескере отырып, тарифті
есептеу әдістемесіне
13-қосымша
Нысан
Кірістер, шығындар және тарифтер туралы есеп
Атауы
Өлшем бірлігі
Реттеу кезеңі
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
Ж о с п а р *
Ф а к т і * *
Ау ытқу %-да
Ж о с п а р *
Ф а к т і * *
Ау ытқу %-да
Ж о с п а р *
Ф а к т і * *
Ау ытқу %-да
Ж о с п а р *
Ф а к т і * *
Ау ытқу %-да
Ж о сп а р *
Ф а кт і * *
Ау ытқу %-да
I
Субъекті бақылайтын шығындар
Мың теңге
II
Инфляцияға түзетілгендер, Х-факторлары бақыланатын шығындар
Мың теңге
1
Бақыланатын шығындарды түзету индексі
1.1
Болжалды инфляция
1.2
Салалық Х-Фактіор
1.3
Жеке Х-Фактіор
1.4
Нақты инфляция
III
Нақты инфляцияға түзету
Мың теңге
IV
Субъектінің бақыламайтын шығындары
Мың теңге
2
Өндірістік шығындар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге
2.1
Стратегиялық тауарларды сатып алуға материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге

В графах "год 1" – "год 5" указываются значения структурных параметров на каждый
год пятилетнего периода, предшествующего году, в котором ведомством уполномоченного
органа начата разработка индивидуальных Х-факторов.
Приложение 6
к Методике расчета тарифа
с учетом стимулирующих
методов тарифообразования
Форма
Значимость структурных параметров для использования в определении групп аналогичных субъектов и расчета индивидуальных Х-факторов
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Анализируемый период:
Начало
Конец
Наименование
Структурный параметр 1
Структурный параметр …
Структурный параметр S
1
2
3
4
Признак значимости
Исключение структурных параметров (0 – структурный параметр исключен, в противном случае -1)
1
1
1
Примечание:
В строке "признак значимости" указывается "значимый" или "незначимый"
структурный параметр.
Приложение 7
к Методике расчета тарифа
с учетом стимулирующих
методов тарифообразования
Форма
Перечень структурных параметров, используемых для оценки индивидуальных Х-факторов, учитываемых в формуле расчета тарифов на эту регулируемую услугу
_________________________________________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
№ п/п
Наименование структурного параметра
Единица измерения
1
2
3
2
3
Приложение 8
к Методике расчета тарифа
с учетом стимулирующих
методов тарифообразования
Форма
Результаты статистического анализа аналогичности субъектов
Приведение контролируемых расходов в реальное выражение по индексу потребительских цен: в 20__ году …%, в 20__ году …%, в 20__ году …%, в 20__ году …%
1 группа аналогичных субъектов
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Общее количество субъектов, оказывающих услугу (без учета малой мощности и вновь созданных субъектов)
Количество субъектов, данные которых использованы для анализа
Анализируемый период:
Начало
Конец
Структурные параметры, использованные для определения групп аналогичных субъектов и расчета индивидуальных Х-факторов:
1
2
3
Год
Структурный параметр 1
Структурный параметр 2
Структурный параметр 3
Структурный параметр
Контролируемые расходы в реальном выражении, тысяча тенге
Нормированное соотношение среднего значения расчетных остатков
Субъект 1
Год 1
Год 2
Год 3
Год n
Субъект 2
Год 1
Приложение 9
к Методике расчета тарифа
с учетом стимулирующих
методов тарифообразования
Форма
Перечень групп аналогичных субъектов, оказывающих регулируемую услугу, данные которых используются при оценке индивидуальных Х-факторов
Возврат к титульному листу
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Анализируемый период:
Структурные параметры, использованные для определения групп аналогичных субъектов и расчета индивидуальных Х-факторов:
1
№ п/п
Группа 1
Группа …
Группа …
1
2
Приложение 10
к Методике расчета тарифа
с учетом стимулирующих
методов
тарифообразования
Форма
Заключение о результатах расчета расчетных индивидуальных Х-факторов в разрезе субъектов, учитываемых в тарифах на регулируемую услугу
____________________________________________________________________ (наименование регулируемой услуги)
Х – факторы субъектов
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Общее количество субъектов, оказывающих услугу (без учета малой мощности и вновь созданных субъектов)
Количество субъектов, данные которых использованы для анализа
Анализируемый период:
Начало
Конец
Структурные параметры, использованные для определения групп аналогичных субъектов и расчета индивидуальных Х-факторов:
1
2
3
n
№ п/п
Группа 1
Группа ...
Группа ...
Наименование субъектов
Xинд. об
Наименование субъектов
Xинд. об
Наименование субъектов
Xинд. об
1
2
3
1
2
Приложение 11
к Методике расчета тарифа
с учетом стимулирующих
методов тарифообразования
Форма 1
Перечень статистически недостоверных расходов субъекта
_________________________________________________________________
(наименование субъекта)
на оказание регулируемой услуги _______________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
в разрезе статей расходов
№ п/п
Наименование статьи расходов, заявленная субъектом сумма которых признана статистически недостоверной
Единица измерения
Заявленная субъектом сумма расходов
Год 1
Год Пзаяв
1
2
3
5
Тысяча тенге
Примечание:
В графах "год 1" – "год Пзаяв" указываются данные за заявленный субъектом период
действия тарифа на регулируемую услугу. При этом ячейка, в которой указана заявленная
субъектом сумма расходов в году t, признанная статистически недостоверной, отмечается
красным цветом (красной заливкой).
Форма 2
Расчет, проведенный в рамках статистического анализа достоверности расходов
субъекта
______________________________________________
(наименование субъекта)
на оказание регулируемой услуги
____________________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
Отчет о достоверности заявленных расходов
Сфера естественной монополии
Наименование услуги
Наименование субъекта
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Год 1
Год Т
Нижняя граница достоверности
Верхняя граница достоверности
Год 1
Год T
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
I
Контролируемые субъектом расходы
Тысяч тенге
1
Производственные расходы, всего, в том числе*
Тысяч тенге
1.1
Материальные расходы (за исключением приобретения стратегических товаров), всего, в том числе
Тысяч тенге
1.2
Затраты на оплату труда, всего
Тысяч тенге
1.3
Ремонт, всего
Тысяч тенге
1.4
Прочие затраты, всего
Тысяч тенге
2
Общие и административные расходы**
Тысяч тенге
2.1
Административные расходы, всего
Тысяч тенге
2.2
Расходы по реализации, всего
Тысяч тенге
II
Неконтролируемые субъектом расходы
Тысяч тенге
1
Производственные расходы, всего, в том числе
Тысяч тенге
1.1
Материальные расходы на приобретение стратегических товаров, всего, в том числе
Тысяч тенге
1.2
Амортизация
Тысяч тенге
1.3
Налоги и другие обязательные платежи и сборы
Тысяч тенге
2
Общие и административные расходы, всего, в том числе
Тысяч тенге
2.1
Амортизация
Тысяч тенге
2.2
Налоги и другие обязательные платежи и сборы
Тысяч тенге
2.3
Нормативные технически потери
Тысяч тенге
Всего затрат
Тысяч тенге
Примечание:
В ячейке "Достоверность заявленных субъектом расходов по годам в разрезе статей
расходов" для каждой статьи к и года t указывается:
"НЕТ" - заявленная субъектом сумма расходов статьи к в году t статистически не
достоверна, если ее значение больше верхнего квартиля или меньше нижнего квартиля в
году t;
"ДА" - заявленная субъектом сумма расходов статьи к в году t статистически
достоверна, если ее значение меньше либо равно верхнему квартилю или меньше либо равно
нижнему квартилю.
Форма 3
Результаты рассмотрения Рабочей группой достоверности заявленных субъектом расходов
№ п/п
Наименование статьи расходов, заявленная субъектом сумма, по которой признана по результатам статистического анализа недостоверной
Заявленная субъектом сумма расходов, признанная по результатам статистического анализа недостоверной, по годам заявленного периода действия тарифа, в тысяча тенге
Сумма расходов, признанная Рабочей группой по результатам статистического анализа достоверной, по годам заявленного периода действия тарифа
год 1
год Пзаяв
год 1
Год Пзаяв
Приложение 12
к Методике расчета тарифа
с учетом стимулирующих
методов тарифообразования
Форма
Отчет о доходах, расходах и тарифах
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Период регулирования
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
План*
Факт**
Отклонение в %
План*
Факт**
Отклонение в %
План*
Факт**
Отклонение в %
План*
Факт**
Отклонение в %
План*
Факт**
Отклонение в %
I
Контролируемые субъектом расходы
Тысяч тенге
II
Скорректированные на инфляцию, Х-факторы контролируемые расходы
Тысяч тенге
1
Индекс корректировки контролируемых расходов
1.1
Прогнозная инфляция
1.2
Отраслевой Х-фактор
1.3
Индивидуальный Х-фактор
1.4
Фактическая инфляция
III
Корректировка на фактическую инфляцию
Тысяч тенге
IV
Неконтролируемые субъектом расходы
Тысяч тенге
2
Производственные расходы, всего, в том числе
Тысяч тенге
2.1
Материальные расходы на приобретение стратегических товаров, всего, в том числе
Тысяч тенге

4.3.1
Салықтық төлемдер
Мың теңге
4.3.2
Сақтандырудың міндетті түрлері
Мың теңге
5
Жалпы және әкімшілік шығындар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге
5.1
Амортизация
Мың теңге
5.2
Салықтар
Мың теңге
5.2.1
Салықтық төлемдер
Мың теңге
5.2.2
Сақтандырудың міндетті түрлері
Мың теңге
VI
Нақты бақыланбайтын шығындарды есепке алумен түзету
Мың теңге
VII
Барлық шығындар (II+III+IV+VI)
Мың теңге
VIII
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға пайда
/(1-КПН)
Мың теңге
IX
Инвестициялық бағдарламаға нақты жұмсалған пайда
/(1-КПН)
Мың теңге
6.1
Инвестициялық бағдарламаның нақты шығындары
6.2
Нақты заемдық қаражат
6.3
Нақты бюджеттік қаражат
6.4
Амортизация
X
Инвестициялық бағдарламаны орындауды есепке алумен пайда мөлшерін түзету
XI
Нақты көлемді есепке алумен түзету
7
Көрсетілген қызметтердің нақты көлемі
XII
Қызметтер сапасы стандартын сақтағаны үшін бонус/айыппұл
8.1
Қызметтер сапасы стандартын сақтау
Коэффициенті
8.2
Нақты кіріс
XIII
Кіріс VII+VIII+X+XI+XII-10
Мың теңге
9
Қызмет көлемі
Мың м3
10
Негізсіз алынған кіріс
Мың теңге
XIV
Тариф орташа (XIII/9)
тг/м3
XV
Өткен жылда тарифтің өсімі
11
Қызмет көлемі (тұтынушылардың 1 -тобы)
Мың м3
12
Қызмет көлемі (тұтынушылардың 2 -тобы)
Мың м3
13
Қызмет көлемі (тұтынушылардың 3 – тобы)
Мың м3
14
Тұтынушылардың 1 –тобыына арналған тариф
Тг/м3
15
Өткен жылдағы тарифтің өсімі
16
Тұтынушылардың 2-тобына арналған тариф
Тг/м3
17
Өткен жылдағы тарифтің өсімі
18
Тұтынушылардың 3-тобына арналған тариф
Тг/м3
19
Өткен жылдағы тарифтің өсімі
Ескертпе:
* – Бекітілген тарифтік сметада көзделген
** – Тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері

4.3.1
Налоговые платежи
Тысяч тенге
4.3.2
Обязательные виды страхования
Тысяч тенге
5
Общие и административные расходы, всего, в том числе
Тысяч тенге
5.1
Амортизация
Тысяч тенге
5.2
Налоги
Тысяч тенге
5.2.1
Налоговые платежи
Тысяч тенге
5.2.2
Обязательные виды страхования
Тысяч тенге
VI
Корректировка с учетом фактических неконтролируемых расходов
Тысяч тенге
VII
Всего расходы (II+III+IV+VI)
Тысяч тенге
VIII
Прибыль на утвержденную инвестиционную программу/(1-КПН)
Тысяч тенге
IX
Прибыль на фактические затраты инвестиционной программы/(1-КПН)
Тысяч тенге
6.1
Фактические затраты инвестиционной программы
6.2
Фактические заемные средства
6.3
Фактические бюджетные средства
6.4
Амортизация
X
Корректировка размера прибыли с учетом исполнения инвестиционной программы
XI
Корректировка с учетом фактического объема
7
Фактический объем оказанных услуг
XII
Бонус/штраф за соблюдение стандартов качества услуги
8.1
Коэффициент соблюдения стандартов качества услуги
8.2
Фактический доход
XIII
Доход VII+VIII+X+XI+XII-10
Тысяч тенге
9
Объем услуг
Тысяч кубических метров
10
Необоснованно полученный доход
Тысяч тенге
XIV
Тариф средний (XIII/9)
Тенге/кубических метров
XV
Прирост тарифа к предыдущему году
11
Объем услуг (1 группа потребителей)
Тысяч кубических метров
12
Объем услуг (2 группа потребителей)
Тысяч кубических метров
13
Объем услуг (3 группа потребителей)
Тысяч кубических метров
14
Тариф для 1 группы потребителей
Тенге/кубических метров
15
Прирост тарифа к предыдущему году
16
Тариф для 2 группы потребителей
Тенге/кубических метров
17
Прирост тарифа к предыдущему году
18
Тариф для 3 группы потребителей
Тенге/кубических метров
19
Прирост тарифа к предыдущему году
Примечание:
*– Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
**– Фактические сложившиеся показатели тарифной сметы