"Жарылыс жұмыстарын жүргізетін қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 343 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 20 қазандағы № 719 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 19 қаңтарда № 16253 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жарылыс жұмыстарын жүргізетін қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 343 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10244 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 5 мамырда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып келесі редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы":
1 тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекітілсін.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген жарылыс жұмыстарын жүргізетін қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында:
тақырып келесі редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары";
1 тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"1. Осы қағидалар жарылыс жұмыстарын жүргізетін қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жарылғыш материалдармен жұмыс істеу тәртібін анықтайды.
Жарылғыш материалдарының айналамына қатысатын және пайдаланатын өндіріс үшін кәсіпорын жергілікті жағдайларды есекере отырып, жарылғыш материалдарын қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету туралы технологиялық регламент, өндірістік бақылау туралы ережесін және аварияларды жою жоспарын әзірлейді.";
келесі мазмұнмен 27-1, 27-2 және 27-3 тармақтармен толықтырылсын:
"27-1. Тұлғаларға жару жұмыстарымен және ЖМ тікелей байланысты жұмыстарға рұқсат беру (жарылыс жұмыстарының басшысы, жарушы, жарушы-шебер, жүргізуші, қойма меңгерушісі, зертханашы, үлестіруші және ЖМ байланысты жұмыстарға тартылатын жұмыскерлер) арнайы есептер бойынша аумақтық органдардың жыл сайын тексеруінен кейін беріледі:
1) ішкі істердың экстремизм, терроризммен және ұйымдасқан қылмыспен күрес желісі бойынша;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 343 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, ведущих взрывные работы"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 октября 2017 года № 719. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 января 2018 года № 16253
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 343 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, ведущих взрывные работы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10244, опубликован 5 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов.";
в Правилах обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, ведущих взрывные работы, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила определяют порядок обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, ведущих взрывные работы и работы со взрывчатыми материалами.
Для производств, участвующих в обороте и использовании взрывчатых материалов, организацией разрабатываются технологические регламенты по обеспечению безопасного применения взрывчатых материалов с учетом местных условий, положение о производственном контроле и план ликвидации аварий.";
дополнить пунктами 27-1, 27-2 и 27-3 следующего содержания:
"27-1. Допуск лиц к работам, непосредственно связанным со взрывными работами и со ВМ (руководитель взрывных работ, взрывник, мастер-взрывник, водитель, заведующий складом, лаборант, раздатчик и работники привлекаемые к работам со ВМ) осуществляется после их ежегодной проверки по специальным учетам территориальных органов:
1) внутренних дел по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью;

2) Бас прокуратураның құқықтық статистика және арнайы есепке алу бойынша қасақана қылмыс жасағаны үшін заңнамамен енгізілген тәртіппен өтемеген және (немесе) алынбаған соттылығы бар, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде көрсетілген оңалмайтын негіздегі қылмыстық жауапкершіліктен босатылған;
3) медициналық есеп бойынша денсаулық сақтау (нарко- психоневрологиялық диспансер);
27-2. Тұлғаларға жару жұмыстарымен және ЖМ тікелей байланысты жұмыстарға рұқсат алу үшін, кәсіпорындар ішкі істер, Бас прокуратураның құқықтық статистика және арнайы есепке алу бойынша аумақтық органдарына келесі құжаттарды ұсынады:
1) тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде), туған күні мен жерін, тұрғылықты жерін көрсете отырып, адамдардың тізімін;
2) көрсетілген жұмыс түріне адамның жарамдылығын куәландыратын медициналық анықтамаларды (нарко- психоневрологиялық диспансер) ұсынады.
Жару жұмыстарымен және ЖМ тікелей байланысты жұмыстарға рұқсат берілетін тұлғалардың тізімі ішкі істер, Бас прокуратураның құқықтық статистика мен арнайы есепке алу жөніндегі аумақтық органы бастығы, денсаулық сақтау ұйымы (нарко- психоневрологиялық диспансер) басшысымен немесе олардың орынбасарларымен келісіледі.
27-3. Мына жағдайларда:
1) психикалық сырқатымен, алкоголизм мен немесе нашақорлық пен байланысты қарсы көрсетулердің жоқ екені туралы медициналық анықтамалар ұсынылмаса;
2) қасақана қылмыс жасағаны үшін өтемеген немесе заңда белгіленген тәртіппен немесе экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша алынбаған соттылығы бар болса;
3) тұрғылықты тұратын мекен жайы болмаса;
4) он сегіз жасқа толмаса, ішкі істер, Бас прокуратураның құқықтық статистика мен арнайы есепке алу жөніндегі аумақтық органдары тұлғаларға жару жұмыстары мен және ЖМ тікелей байланысты рұқсат беруден бас тартады.
Денсаулық сақтау ұйымының және ішкі істер, Бас прокуратураның құқықтық статистика мен арнайы есептер жөніндегі аумақтық органдармен өткізілетін жыл сайынғы алдынала тексеруден өтпеуі немесе мұндай тексерудің теріс нәтижесі ұйым (кәсіпорын) үшін осы адамдарды ЖМ тікелей байланысты жұмыстарға рұқсат бермеуге негіз болып табылады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Жарылыс жұмыстарын жарылыс жұмыстарына рұқсаты және осы қағидалардың 4 қосымшасына сәйкес келтірілген нысан бойынша жарушының, жарушы-шебердің бірыңғай кітапшасы бар (бұдан әрі – Бірыңғай кітапша), ұйымның (кәсіпорын) басшысының бұйрығымен тағайындалған жарушылар, жарушы-шебер жүргізе алады.
Бірыңғай кітапшасы бірдей нөмірі және сериясы бар Рұқсат-куәліктен және оған ескерту Талонынан тұрады.
Тәуелсіз мемлекеттер достастығының басқа мемлекеттерінде берілген Бірыңғай кітапшасы белгіленген тәртіппен емтихан тапсырылғаннан кейін ауыстыруға жатады.
Жарылыс жұмыстарының мынадай түрлері белгіленеді:

2) по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры лиц, имеющих непогашенную и (или) не снятую в установленном законодательством порядке судимость за совершение умышленного преступления, освобожденных от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям, предусмотренным Уголовным Кодексом Республики Казахстан;
3) здравоохранения по медицинским учетам (нарко- и психоневрологических диспансеров).
27-2. Для согласования допуска лиц, к работам связанных со взрывными работами и со ВМ, организации представляют в территориальный орган внутренних дел, по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры, следующие документы:
1) список лиц с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты и места рождения, места жительства;
2) медицинские справки, свидетельствующие о пригодности лица к указанному виду работы (нарко- и психоневрологических диспансеров).
Список лиц, допускаемых к работам связанных со взрывными работами и со ВМ, согласовывается с начальником территориального органа внутренних дел, по правовой статистики и специальным учетам Генеральной прокуратуры, руководителем организации здравоохранения (нарко - и психоневрологических диспансеров) или их заместителями.
27-3. Органы внутренних дел, по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры отказывают организациям в допуске лиц к работам со взрывными работами и со ВМ в случаях:
1) непредставления медицинской справки об отсутствии противопоказаний, связанных с психическим заболеванием, алкоголизмом или наркоманией;
2) наличия непогашенной или неснятой в установленном законодательством Республики Казахстан порядке судимости за совершение умышленного преступления либо по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью;
3) отсутствия постоянного места жительства;
4) не достижения лицом восемнадцатилетнего возраста.
Не прохождение ежегодной проверки, проводимой территориальными органами по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры, внутренних дел и организацией здравоохранения, или отрицательный результат такой проверки является основанием для организации (предприятия) не допускать таких лиц, непосредственно связанных со взрывными работами и со ВМ.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Взрывные работы выполняются взрывниками, мастерами-взрывниками, имеющими допуск к производству взрывных работ и Единую книжку взрывника, мастера-взрывника (далее – Единая книжка) по форме, согласно приложению 4 настоящих Правил и назначенными руководителем организации (предприятия).
Единая книжка состоит из Удостоверения-допуска и Талона предупреждения к нему, имеющих единый номер и серию.
Единая книжка, выданная в другом государстве Содружества независимых государств, подлежит замене после сдачи экзаменов в установленном порядке.
Устанавливаются следующие виды взрывных работ:

1) жалпы жарылыс жұмыстары:
газ бойынша қауіпті немесе тозаңның жарылысы бойынша қауіпті қатпаларды әзірлейтін көмір өндіру шахталарының жерасты немесе жер бетіндегі жарылыс жұмыстары;
газ бойынша қауіпті емес немесе тозаңның жарылысы бойынша қауіпті емес қаттар орындайтын көмір өндіру шахталарының жерасты немесе жер бетіндегі жарылыс жұмыстары;
газ немесе тозаң бойынша қауіпті кеніштердің (тау-кен немесе кендік емес өнеркәсіптер) жерасты қазбаларында немесе жер бетіндегі жарылыс жұмыстары;
газ немесе тозаң бойынша қауіпті емес кеніштердің (тау-кен немесе кендік емес өнеркәсіптер) жерасты қазбаларында немесе жер бетіндегі жарылыс жұмыстары;
тау-кен жұмыстарын ашық түрде жүргізудегі жарылыс жұмыстары;
сейсмикалық барлау, сондай-ақ, мұнай, газ, су және басқа ұңғымаларда ату-жарылыс жұмыстарын жүргізудегі жарылыс жұмыстары;
2) арнайы жарылыс жұмыстары (түрін көрсете отырып), оның ішінде:
қатып қалған қайраңдарды іркілдету, батпақтарда, мұзды жару, су астындағы жарылыс жұмыстары;
ыстық массивтерді бұзу;
материалдарды жарылыс энергиясы арқылы өңдеу (кесу, дәнекерлеу, тығыздау және тағы басқа);
ғимараттар мен имараттарды құлату және іргетасты бөлшектеу;
ағаш түбірін тамырымен жұлу, орман ағаштарын құлату, қатып қалған отын мен балансты іркілдету, орман ағаштарын қорыту кезінде бөгеттерді жою, орманның өртенуіне қарсы шаралар жүргізу;
мұнай шахталарының жерасты қазбалары мен жер бетінде;
тоннельдерді жүргізу мен мополитен құрылысын жүргізу кезінде;
тау-кен барлау қазбаларын жүргізу кезінде;
ғылыми және оқыту мақсаттарында жарылыс заттарын қолдануға байланысты.
Дербес жұмыс істеуге дайындау мен рұқсат беру өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Оқыту мен емтихан қабылдау бойынша іс жүргізуді оқыту жүргізген ұйым жүргізеді.
Емтіхан қабылдау туралы хаттаманың бір данасы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы өкілетті органның аумақтық бөлімшесіне тапсырылады, бұл Бірыңғай кітапшасын ресімдеп беруге негіз болады.
Бірыңғай кітапшаға біліктілік комиссиясының төрағасы және оқу ұйымы кәсіпорнының өкілі қол қояды. Олардың қолы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы өкілетті органның аумақтық бөлімшесінің мөрімен бекітіледі.
Жарушы басқа жұмысқа ауысқан кезде жарушының Бірыңғай кітапшасында көрсетілген жұмыс түрлерін жүргізуге құқылы болады. Бұл ретте оны жұмысқа жіберу осы Қағидалардың 2-бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
ЖМ сақтау, тасымалдау, пайдалану немесе есепке алудың белгіленген тәртібін бұзғаны үшін жарушыдан ескерту Талоны алынады. Бұл ретте талонға осындай ықпал ету шараларының негізі – ұйым басшысы бұйрығының нөмірі мен күні көрсетіледі. Алынған талон Бұйрықпен бірге сақталады.
Жарушы ЖМ сақтау, тасымалдау немесе есепке алу жөніндегі белгіленген тәртіпті қайтадан бұзған жағдайда жарылыс жұмыстарын жүргізу құқығынан 3 ай мерзімге дейін ұйым басшысымен айырылады. Көрсетілген мерзім өткеннен кейін жарушы осы Қағидалардың талаптарына сәйкес мамандығы бойынша емтихан тапсыруға жіберіледі.
Егер жарушы ескерту талонын өткізгеннен кейін алты ай мерзімі ішінде ЖМ сақтау, тасымалдау, пайдалану немесе есепке алудың белгіленген тәртібін бұзуға жол бермеген жағдайда ескерту Талоны ұйым басшысының бұйрығымен қайта қалпына келтіріледі.
Жарушыдан, жарушы – шебер оқыс оқиғаға, жарылғыш материалдарды жоғалтуға немесе авария әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін ЖМ сақтау, тасымалдау, пайдалану немесе есепке алудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайда Бірыңғай кітапша алынады.
Жоғалтылған немесе жарамсыз болған Бірыңғай кітапшаның көшірмесі емтихан тапсыру туралы хаттаманың негізінде беріледі.
Алынған Бірыңғай кітапшаның көшірмесі берілмейді.
Бірыңғай кітапшаны жою негізінде комиссия (еркін түрде) актіні ресімдей отырып, жүргізеді.
Бірыңғай кітапшаға жарушының барлық тағылымдамадан өту туралы жазбалары енгізіледі.
Газ бойынша қауіпті шахталарда (кеніштерде) немесе жарылысқа қауіпті шаңы бар пайдалану жыныстарында жарылыс жұмыстарына жарушы-шеберлер ғана жіберіледі.
Ыстық сілемдерді жаруға жұмыс өтілі екі жылдан кем емес жарушылар жіберіледі.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) общие взрывные работы:
взрывные работы в подземных выработках и на поверхности угольных шахт, опасных по газу, или разрабатывающих пласты, опасные по взрывам пыли;
взрывные работы в подземных выработках и на поверхности угольных шахт, не опасных по газу, или разрабатывающих пласты, не опасные по взрывам пыли;
взрывные работы в подземных выработках и на поверхности рудников (объектов горнорудной и нерудной промышленности), опасных по газу или пыли;
взрывные работы в подземных выработках и на поверхности рудников (объектов горнорудной и нерудной промышленности), не опасных по газу или пыли;
взрывные работы на открытых горных разработках;
взрывные работы при сейсморазведке, при прострелочно-взрывных и иных работах в нефтяных, газовых, водяных и других скважинах;
2) специальные взрывные работы (с указанием вида), в том числе:
рыхление мерзлых грунтов, на болотах, взрывание льда, подводные взрывные работы;
разрушение горячих массивов;
обработка материалов (резка, сварка, упрочнение и другие) энергией взрыва;
валка зданий, сооружений и дробление фундаментов;
корчевка пней, валка леса, рыхление смерзшихся дров и балансов,
ликвидация заторов при лесосплаве, борьба с лесными пожарами;
в подземных выработках и на поверхности нефтяных шахт;
при проведении тоннелей и строительстве метрополитена;
при проведении горно-разведочных выработок;
связанные с использованием взрывчатых материалов в научных и учебных целях.
Подготовка и допуск к самостоятельной работе осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области промышленной безопасности.
Делопроизводство по обучению и приему экзаменов ведется организацией, которой проводилось обучение.
Один экземпляр протокола приема экзаменов передается территориальному подразделению уполномоченного органа в области промышленной безопасности, что является основанием для оформления организацией Единой книжки и его регистрации.
Единая книжка подписывается председателем квалификационной комиссии и представителем предприятия учебный организации. Их подписи заверяются печатью территориального подразделения уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
При переводе в другую организацию взрывник сохраняет право на производство вида взрывных работ, указанного в Единой книжке. При этом его допуск к работе осуществляется согласно раздела 2 настоящих Правил.
За нарушение установленного порядка хранения, транспортирования, использования или учета ВМ у взрывника изымается Талон предупреждения. При этом на талоне указывается основание для такой меры воздействия - номер и дата приказа руководителя организации. Изъятый талон хранится вместе с приказом.
При повторном нарушении взрывником правил установленного порядка хранения, транспортирования, использования или учета ВМ взрывник лишается права производства взрывных работ и работ со ВМ на срок до 3 месяцев, руководителем организации. По истечении этого срока рабочий допускается к сдаче экзаменов по профессии взрывника в соответствии с требованиями Правил.
Если взрывник в течение 6 месяцев после изъятия Талона предупреждения не допустил нарушений установленного порядка хранения, транспортирования, использования и учета ВМ, Талон предупреждения восстанавливается приказом руководителя организации.
Единая книжка изымается у взрывника, мастера-взрывника, если он допустил нарушение установленного порядка хранения, транспортирования, использования или учета ВМ, которое привело или могло привести к несчастному случаю, утрате ВМ или аварии.
Дубликаты утерянных или пришедших в негодность Единых книжек выдаются по сведениям, имеющимся в протоколе о сдачи экзаменов.
Дубликаты изъятых Единых книжек не выдаются.
В случае необходимости уничтожение Единых книжек проводится комиссией с оформлением акта (в произвольной форме).
В Единые книжки вносятся записи обо всех стажировках взрывников.
В шахтах, опасных по газу или разрабатывающих пласты (рудные тела), опасные по взрывам пыли, к производству взрывных работ допускаются мастера-взрывники.
К взрыванию горячих массивов допускаются взрывники, имеющие стаж взрывных работ не менее двух лет.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:

"32. Жарушы және жарушы-шебер мамандығына медициналық қорытындысы бар, орта білімді, жасы мен жұмыс өтілі келесідей болатын тұлғалар жіберіледі:
1) газ бойынша қауіпті көмір шахталарында немесе шаң жарылу қауіпі бар көтерілгіш қатпарларда – жасы 22-ден және жер асты жұмыстарындағы жұмыс өтілі 2 жылдам кем емес;
2) басқа да жарылыс жұмыстарында – жасы 20-дан кем емес және жұмыс өтілі осы саладағы кәсіпорындардағы мамандықтар бойынша бір жылдан кем емес.
Аяқталған жоғары тау-кен техникалық білімі бар тұлғалар ЖБК алуға біліктілік емтиханын тапсыруға алдын ала оқытусыз жіберіледі.
Жарушыны кәсіби дайындау бірыңғай бағдарлама бойынша өндірістен қол үзіп жүргізіледі.
Ұйымдардың сұрау бойынша нәтижелері анықталған экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ішкі істер және (немесе) ұлттық қауіпсіздік органдарында есепте тұрған, денсаулық сақтау ұйымда (нарко- және психоневрологиялық диспансерлерде) медициналық есепте тұрған, сондай-ақ қасақана қылмыс жасағаны үшін өтемеген немесе заңнамада белгіленген тәртіппен алынбаған соттылығы бар, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексімен көзделген ақтамайтын негіздер бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатылған адамдар жарушы және шебер-жарушы мамандығы бойынша оқытуға және Жарушының бірыңғай кітапшасын алуға біліктілік емтиханын тапсыруға рұқсат етілмейді.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. ЖМ тасымалдауға арналған, ЖМ тасымалдауға жабдықталған автомобильдермен тасымалдауға рұқсат беріледі.
ЖМ тасымалдауы атыс қаруымен жабдықталған күзеттің адамымен жүргізіледі.";
56-тармақ алып тасталсын;
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 460 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11779 болып тіркелген) Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына және Қазақстан Республикасының аумағында автокөлік құралдарымен тасымалдауға жол берілетін қауіпті жүктердің тізбесіне сәйкес ЖМ тасымалдауға арналған көлік құралын басқаруға, қауіпті жүк тасымалдауға рұқсаты туралы куәлігі бар жүргізушілер жіберіледі.
Жүргізуші мен тасымалдаушы тасымалдауға жауапты адамның рұқсатынсыз, ЖМ тиелген көлік құралын қалдыруына болмайды.
ЖМ тиелген көлік құралында тиеуге қатысы жоқ адамдардың болуына рұқсат берілмейді.";
95-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"32. К обучению по профессии взрывника и мастера-взрывника допускаются лица, имеющие медицинское заключение, среднее образование, возраст и стаж работы:
1) в угольных шахтах, опасных по газу или разрабатывающих пласты, опасные по взрыву пыли, - не моложе 22 лет и стаж на подземных работах не менее двух лет;
2) на других взрывных работах - не моложе 20 лет и стаж работы не менее одного года по специальности.
Лица, имеющие высшее горно - техническое образование, допускаются к сдаче квалификационного экзамена на получение Единой книжки взрывника без предварительного обучения.
Профессиональная подготовка взрывников проводится с отрывом от производства по единой программе.
Лица, состоящие на учетах органов внутренних дел и (или) национальной безопасности по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью, медицинских учетах организаций здравоохранения (нарко - и психоневрологических диспансеров), а также имеющих непогашенную и (или) не снятую в установленном законодательством порядке судимость за совершение умышленного преступления, освобожденных от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям, предусмотренным Уголовным Кодексом Республики Казахстан, выявленные по результатам запроса организаций, не допускаются к обучению по профессии взрывника и мастера-взрывника и сдаче квалификационного экзамена на получение Единой книжки взрывника.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. ВМ допускается перевозить предназначенными для перевозки ВМ, оборудованными для перевозки ВМ автомобилями.
Перевозка ВМ осуществляется в сопровождении охраны вооруженного огнестрельным оружием.";
пункт 56 исключить;
пункт 59 изложить в следующей редакции:
"59. К управлению транспортным средством, предназначенным для перевозки ВМ, допускаются водители, со свидетельством о допуске к перевозке опасного груза в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом и перечня опасных грузов, допускаемых к перевозке автотранспортными средствами на территории Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 460 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11779).
Не допускается водителям и перевозчикам оставлять загруженные ВМ транспортные средства без разрешения сопровождающего лица.
В нагруженном ВМ транспортном средстве не допускается нахождение людей, не связанных с их транспортировкой.";
подпункт 1) пункта 95 изложить в следующей редакции:

"1) ЖМ кіріс және шығысы есебі журналының қағаз нұсқасы нөмірленіп, тігіліп, мөрмен немесе өнеркәсіптік қауіпсіздік саласының өкілетті органның аумақтық бөлімшесінің пломбасымен бекітіледі.
Қағаз және электрондық журналды ЖМ берілуі жүргізілетін базистік және шығыс қоймалардың меңгерушілері жүргізеді.
ЖМ әрбір атауы бөлек есептеледі.
ЖМ қалдықтары әрбір атаулары бойынша есептеледі және ағымдағы тәулік соңына қағаз және электронды журналға тіркеледі. Журналға тәулігіне саны өзгерген ЖМ тіркеледі;";
96-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"96. ЖЗ көлік құралдарының, оның ішінде көліктік-зарядтық машиналардың ауысымдық тұтынуынан артық емес мөлшерде беруді ЖМ қоймасының персоналы жарғыштар (жеткізушілер) ауысым басында ұсынатын және ЖМ наряд-рұқсаттамасы немесе наряд-жолдамасымен қалдырылатын, жарылыс жұмыстарының жетекшісі мен ұйымның бас бухгалтері қол қойған ілеспе хат бойынша жүргізеді.
Тиеу люктерінің қақпақтары мен көліктік-зарядтау машиналары дозаторларының нүктелері ЖЗ берген қойма меңгерушілерінің (үлестірушілердің) ЖМ қоймасында жүргізушілердің (жеткізушілердің) қатысуымен пломбыланады.
Ілеспе хат ауысымның әр автомашинасы жүргізушісіне жазылып беріледі және оған сәйкес аға жарушы блокқа келген автомашинада пломбының болуын тексереді, ЖЗ түсіріп болған соң оларды алғандығын ілеспе хатта қол қоюмен растайды. Ілеспе хаттың жыртылмалы талоны аға жарушыға беріледі.
Ілеспе хаттар мен ілеспе хаттардың жыртылмалы талондары ауысым соңында ЖМ қоймасына немесе карьердегі ЖМ қоймасының учаскелік үлестірушісіне өткізіледі және наряд-рұқсаттаманы жабу мен ЖМ беру мен қайтаруды есепке алу журналына сәйкес жазба жүргізу үшін қызмет етеді.
Зарядтау машинасында ЖЗ (оның құрауыштары) қалдығы болған кезде зарядтауды аяқтағаннан кейін ЖЗ жазылып берілген аға жарушы ілеспе хатта тек ЖЗ блокта пайдаланған санын ғана алғанын растайды, дозаторлардың түсіргіш иірмектерін пломбылайды.
Машина жүргізушісі (жеткізуші) жарылыс жұмыстардың басшысымен қайта ресімделген ілеспе хат бойынша ЖЗ қоймаға қайтарады. Аға жарушы ұңғымаға зарядталған ЖЗ санына ілеспе хатта растағаннан кейін учаскелік үлестірушіге зарядтау автомобильдерінің түсіргіш иірмектерін пломбылауына рұқсат беріледі.";
105-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"105. ЖМ кемдігі немесе артықтығы анықталған жағдайда ұйым басшысына, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне және аумақтық ішкі істер органдарына бір тәулік ішінде жазбаша (ерікті түрде) хабарланады.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі жазбаша түрдегі хабарламаны алғаннан кейін екі сағат ішінде ЖМ кемдігі немесе артықтығы анықталған оқиғасы туралы аумақтық ұлттық қауіпсіздік органына хабарлайды.
Ұйым ЖМ жетіспеуін немесе артылып қалуының жағдайы мен себептерін анықтау үшін:

"1) бумажный вариант журнала учета прихода и расхода ВМ пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью или пломбой территориального подразделения уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
Бумажную и электронную формы журнала ведут заведующие и раздатчики базисных и расходных складов ВМ.
ВМ каждого наименования учитываются раздельно.
Остаток ВМ по каждому наименованию подсчитывается и заносится в бумажную и электронную формы журнала на конец текущих суток. Записи в журнале заносятся только по тем ВМ, количество которых изменилось за сутки;";
пункт 96 изложить в следующей редакции:
"96. Отпуск ВВ в количествах не более сменной потребности в транспортные средства, в том числе транспортно-зарядные машины, производится персоналом складов ВМ по сопроводительным листам, в соответствии с предъявляемыми взрывниками (доставщиками) в начале смены и оставляемыми на складе ВМ наряд-путевками или наряд-накладными, подписанными руководителем взрывных работ и главным бухгалтером организации.
Крышки загрузочных люков и течки дозаторов транспортно-зарядных машин пломбируются в присутствии водителей (доставщиков) на складах ВМ заведующими складов (раздатчиками), выдавших ВВ.
Сопроводительный лист выписывается каждому водителю автомашины на смену и в соответствии с ним старший взрывник проверяет наличие пломб на автомашине, прибывшей на блок, а после разгрузки ВВ подтверждает их получение подписью в сопроводительном листе. Отрывной талон сопроводительного листа передается старшему взрывнику.
Сопроводительные листы и отрывные талоны сопроводительных листов в конце смены сдаются на склад ВМ или участковому раздатчику склада ВМ, находящемуся на карьере, и служат основанием для закрытия наряд-путевок и соответствующих записей в Журнал учета выдачи и возврата ВМ.
При наличии остатка ВВ (их компонентов) в зарядной машине старший взрывник на которого выписано ВВ подтверждает в сопроводительном листе получение только того количества ВВ, которое было использовано на блоке, пломбирует выгрузные шнеки дозаторов.
Водитель машины (доставщик) по переоформленному руководителем взрывных работ сопроводительному листу доставляет ВВ на склад. Допускается опломбирование выгрузных шнеков зарядных автомобилей участковому раздатчику, после подтверждения в сопроводительном листе старшим взрывником количества ВВ использованного в скважине.";
пункт 105 изложить в следующей редакции:
"105. В случае выявления недостачи или излишков ВМ об этом в течении суток сообщается письменно (в произвольной форме) руководителю организации, территориальному подразделению уполномоченного органа в области промышленной безопасности и территориальному органу внутренних дел.
Территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности после получения письменного сообщения в течении двух часов уведомляет о случае выявления недостачи или излишков ВМ территориальный орган национальной безопасности.
Для установления обстоятельств и причин недостачи или излишков ВМ, организацией создается комиссия в составе не менее 5 (пяти) человек с привлечением представителей:

1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесін;
2) аумақтық ішкі істер органдарын;
3) аумақтық ұлттық қауіпсіздік органдарын тартумен құрамы 5 (бестен кем емес) адамнан тұратын комиссия құрылады.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі, аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдары хабарламаны алған сәттен бастап бір тәулік ішінде ЖМ жетіспеуін немесе артылып қалуының жағдайы мен себептерін анықтау комиссиясының құрамында қатысатын тұлғалар туралы ұйымның басшысына хабарлайды.
Жоғарыда көрсетілген мемлекеттік органдардың бірі кандидатураларды бермеген немесе нақты болмаған жағдайда комиссия жұмысқа кіріседі. ЖМ жетіспеуін немесе артылып қалуының жағдайы мен себептерін анықтау туралы комиссияның жұмысы аяқталған сон акт (еркін түрдегі) жасалады.";
123-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"123. ЖМ жою технологиялық регламентке сәйкес ұйымның техникалық басшысының жазбаша өкімі бойынша жару, өртеу немесе суда еріту түрінде жүргізіледі.
Ұйым әрбір жойылатын ЖМ жоспарлаған күні мен ЖМ жоятын орны туралы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жазбаша (ерікті түрде) хабарлайды.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі осы ЖМ жою туралы хабарламаны алғансын екі сағат ішінде аумақтық ішкі істер мен ұлттық қауіпсіздік органына хабарлайды.
Ұйым ЖМ толық жойылғанын қамтамасыз ету үшін:
1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесін;
2) аумақтық ішкі істер органдарын;
3) аумақтық ұлттық қауіпсіздік органдарын тартумен, тиісті операцияларды орындайтын персонал, осы жұмыстардың жетекшісі құрамы 5 (бестен кем емес) адамнан тұратын комиссия құрылады.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі, аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдары бір тәулік ішінде ЖМ жою туралы хабарламаны алған соң ЖМ толық жойылуына бақылауды қамтамасыз ету үшін комиссия құрамына қатысатын тұлғалар туралы ұйымның басшысына хабарлайды.
Жоғарыда көрсетілген мемлекеттік органдардың бірі кандидатураларды бермеген немесе нақты болмаған жағдайда комиссия жұмысқа кіріседі.
ЖМ жойылғаннан кейін комиссия ЖЗ өнімдерінің толық жойылғанына көз жеткізеді.";
Әрбір жойылған ЖМ саны және жойылған ЖМ атауы, себебі және жою тәсілі көрсетілген акт (еркін түрдегі) жасалады. Акт екі данада жасалады, актінің бір данасы ЖМ қоймасында сақталады, екіншісі ұйымның бухгалтериясына жіберіледі.";
138-тармақ алып тасталсын;
171-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) территориального подразделения уполномоченного органа в области промышленной безопасности;
2) территориальных органов внутренних дел;
3) территориальных органов национальной безопасности.
Территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности, территориальные органы внутренних дел и национальной безопасности в течении суток с момента получения сообщения извещают руководителя организации о лицах, которые будут участвовать в составе комиссии для установления обстоятельств и причин недостачи или излишков ВМ.
Не предоставление кандидатуры или в случаях фактического отсутствия представителя одного из вышеуказанных государственных органов, не препятствует комиссии начать работу. По итогам работы комиссии составляется акт (в произвольной форме) об установлении обстоятельств и причин недостачи или излишков ВМ.";
пункт 123 изложить в следующей редакции:
"123. Уничтожение ВМ, проводится по письменному распоряжению технического руководителя организации взрыванием, сжиганием или растворением в воде в соответствии с технологическим регламентом.
О каждом уничтожении ВМ с указанием планируемой даты и места производства уничтожения ВМ организация сообщает письменно (в произвольной форме) территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
Территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности о данном уничтожении ВМ в течении двух часов после получения сообщения информирует территориальные органы внутренних дел и национальной безопасности.
Для обеспечения полного уничтожения ВМ, организацией создается комиссия в составе не менее 5 (пяти) человек из числа:
1) персонала, выполняющего соответствующие операции;
2) руководителя этих работ;
3) территориального подразделения уполномоченного органа в области промышленной безопасности;
4) территориального органа внутренних дел;
5) территориального органа национальной безопасности.
Территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности, территориальные органы внутренних дел и национальной безопасности в течении суток после получения сообщения об уничтожении ВМ извещают руководителя организации о лицах, которые примут участие в составе комиссии для обеспечения контроля за полным уничтожением ВМ.
Не предоставление кандидатуры или в случаях фактического отсутствия представителя одного из вышеуказанных государственных органов, не препятствует комиссии начать работу.
По окончании уничтожения ВМ комиссия, визуально убеждается в полном уничтожении изделий с ВВ.
После каждого уничтожения ВМ составляется акт (в произвольной форме) с указанием количества и наименования уничтоженных ВМ, причин и способа уничтожения. Акт составляется в двух экземплярах, один экземпляр акта хранится на складе ВМ, второй передается в бухгалтерию организации.";
пункт 138 исключить:
пункт 171 изложить в следующей редакции:

"171. Электрлік емес бастамашы құралдарды пайдаланатын жару жұмыстары оларды пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.";
185-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"185. Тау-кен және газ бен шаң бойынша қауіпті, кен емес өнеркәсіп объектілерінде жару жұмыстары технологиялық регламентке сәйкес әзірленген жобалар бойынша жүргізіледі.";
186-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"186. Жобалар теспе, ұңғымалық, камералық, қазандық зарядтарды жару үшін құрылыс объектілерінде жару жұмыстарын орындау, ғимараттар мен құрылыстарды құлатуда, ұңғымалады атқылау, түбін тереңдету және мұз жару жұмыстарын жүргізу, батпақты жерде жұмыс істеу, су асты жару жұмыстары кезінде, ыстық сілемдерді жару, ату-жару жұмыстарын, сейсмобарлау жұмыстарын орындау, өзге де арнайы жұмыстардың өндірісі кезінде жасалады.
Басқа да жару жұмыстары паспорттар бойынша орындалады.
Жаппай жарылысты қолдана отырып, жару жұмыстарын жүргізу үшін паспорттар мен жобаларды әзірлеу үшін базалық құжат болып табылатын, жару жұмыстарын жүрзудің үлгі жобасы, оның ішінде нақты жағдайларда орындалатын жаппай жарылыстардың жобалары да әзірленеді.";
188-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"188. Жаппай жарылыс жұмыстарын ұйымдастырудың үлгі жобасы ұйымның техникалық басшымен бекітіледі және қолданысқа енгізіледі. Жарылыс жұмыстарын мердігерлік тәсілмен орындаған кезде үлгі жобаны мердігер жасап, бекітеді, тапсырыс берушімен келісіледі.";
189-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"189. Бұрғы жарылыс (жарылыс) жұмыстарының жобасын ұйымның техникалық басшысы бекітеді және жарылыс жұмыстарының негізгі параметрлерін, зарядтардың бастамашы тәсілдерін, жарылыс желілерін есептей отырып, зарядтар мен соққыштар конструкцияларын, ЖМ болжамды шығыстарын, қауіпті аймақты анықтауды және оның шегінде орналасқан объектілерді (ғимарат, имараттар, коммуникациялар) ескере отырып, осы аймақтыкүзетуді, ауданды жарылғыш жұмыстардан тазарту және осы Қағидалардың нақты шартында толықтырылатын қауіпсіздіктің басқа да шараларын көрсете отырып, ұйымдастыру шараларын қамтиды.
Басқа ұйымның объектілері қауіпті аймаққа келіп түскен кезде оның басшысына кемінде бір тәулік ішінде жарылғыш жұмыстар жүргізілетіннің орны мен уақыты туралы жазбаша хабарланады.";
195-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"195. Теспедегі зарядтардың бірреттік жарылысын жобада көзделген мөлшерге дейін пысықтаудың контурына жеткізу, қақпаларды жою, забойды түзеті, өңдеу жер қыртысын қопару, бекіту кезінде өңдеуді кеңейту, бас тартуларды жою үшін сызба бойынша жүргізуге жол беріледі. Сызбаны жарылыс жұмыстарына тікелей басшылықты жүзеге асыратын бақылаушы адам жасайды және қол қояды. Газ немесе шаңы бойынша қауіпті шахталарда сызбаны шахтаның техникалық басшысы бекітуі тиіс.
Сызбада теспенің орналасуы, салмағы, заряд конструкциясы, жарушының бекеті мен жасырыну орны, қауіпсіздіктің қосымша шаралары көрсетіледі.

"171. Взрывные работы с применением неэлектрических средств инициирования производятся согласно руководству по их применению.";
пункт 185 изложить в следующей редакции:
"185. Взрывные работы на объектах горнорудной и нерудной промышленности, опасных по газу или пыли, проводятся по проектам, разработанным в соответствии с технологическим регламентом.";
пункт 186 изложить в следующей редакции:
"186. Проекты составляются для взрывания шпуровых, скважинных, камерных, котловых зарядов, при выполнении взрывных работ на строительных объектах, валке зданий и сооружений, простреливании скважин, ведении дноуглубительных и ледоходных работ, работ на болотах, подводных взрывных работ, при взрывании горячих массивов, выполнении прострелочно-взрывных, сейсморазведочных работ, производстве иных специальных работ.
Другие взрывные работы выполняются по паспортам.
На проведение взрывных работ с применением массовых взрывов, разрабатывается типовой проект производства взрывных работ, являющийся базовым документом для разработки паспортов и проектов, в том числе и проектов массовых взрывов, выполняемых в конкретных условиях.";
пункт 188 изложить в следующей редакции:
"188. Типовой проект организации работ массового взрыва утверждается и вводится в действие техническим руководителем организации. При выполнении взрывных работ подрядным способом типовой проект составляется и утверждается подрядчиком, согласовывается с заказчиком.";
пункт 189 изложить в следующей редакции:
"189. Проекты буровзрывных (взрывных) работ утверждаются техническим руководителем организации и содержат меры безопасной организации работ с указанием основных параметров взрывных работ, способов инициирования зарядов, расчетов взрывных сетей, конструкций зарядов и боевиков, предполагаемого расхода ВМ, определения опасной зоны и охране этой зоны с учетом объектов, находящихся в ее пределах (здания, сооружения, коммуникации), проветривания района взрывных работ и другим мерам безопасности, дополняющим в конкретных условиях настоящие Правила.
При попадании в опасную зону объектов другой организации ее руководитель письменно оповещается не менее чем за сутки о месте и времени производства взрывных работ.";
пункт 195 изложить в следующей редакции:
"195. Разовые взрывы зарядов в шпурах для доведения контура выработки до размеров, предусмотренных проектом, удаления навесов, выравнивания забоя, подрывки почвы выработки, расширения выработки при перекреплении, ликвидации отказов допускается проводить по схемам. Схема составляется и подписывается лицом контроля, осуществляющим непосредственное руководство взрывными работами. На шахтах, опасных по газу или пыли, схема подлежит утверждению техническим руководителем шахты.
В схеме указываются расположение шпуров, масса, конструкция зарядов, места расположения постов и укрытия взрывника, дополнительные меры безопасности.

Сызба берілген ЖМ-ді осы Қағидалардың 8-қосымшасында көрсетілген үлгіге сәйкес Жарылғыш материалдарды беру және қайтаруды есепке алу журналында жазу үшін, ал жарылыс жұмыстарынан кейін осы Қағидалардың 7-қосымшасында көрсетілген үлгіге сәйкес Жарылғыш материалдардың кіріс және шығысы есебі журналында ЖМ есептен шығаруға негіз болып табылады.";
237-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"237. Жаппай жарылыстарға дайындық және жүргізу кезінде қауіпті аймақ, оны күзету, адамдар мен жабдықтар орналасатын орындары, ЖМ жеткізу және орналасу тәртібі технологиялық регламентке сәйкес әзірленген жобамен айқындалады.";
248-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"248. Карьердегі жарылысты жобалау кезінде жаппай жарылыс үлгі жобасында адамдардың жарылыс ауданына және ішінде орналасу қауіп төндіретін басқа да қазбаларға жіберу тәртібін анықтайтын бөлім енгізіледі.";
255-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"255. Істен шығуды байқаған экскаватор машинисі (немесе одан күмәнданғанда) таукен жынысын тиеу жұмыстарын тоқтатады, локомотив машинистері мен өзі аударғыш жүргізушілеріне жылжымалы құрамды істен шығуды жою жөніндегі технологиялық регламентпен белгіленген аймақтан тыс (алайда 50 метрден кем емес) шығаруды көрсетеді, карьердің (ұйымның) диспетчеріне істен шығу туралы хабарлайды және бақылаушы адамды шақырады.";
272-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"272. Жару кезінде зарядтардың дара, топтық және жалпы істен шығу зарядтарын бастамашыл электр емес жүйесінің көмегімен жою ұйымның техникалық басшысы бекіткен технологиялық регламент, осы бастамашыл жүйені пайдалану бойынша нұсқаулықта көрсетілген әдістер бойынша жүргізіледі.";
573-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"573. Кәсіпорындарда ЖМ сынау және жою жағдайлары жасалады. Бұл мақсатта жобамен полигондар және зертханалар қаралады.
Жарылыс жұмыстары және ЖМ сақтау кезіндегі қауіпсіз қашықтықты айқындау осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.";
579-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"579. ЖМ қоймасының сақтағыштарындағы ЖЗ және бастамашы құралдар сөрелері және ЖМ штабельдері қабырғадан 20 см кем емес ара қашықтықта қойылады, ал еденнен 10 см кем емес биіктікте орнатылады. ЖЗ бар жәшіктер, қаптар төсеніштерде орналастырылады. Штабель биіктігі 2 метрден биік болмайды. Штабельдер ені орын санауын жеңілдететіндей қылып, екі қатар қап (жәшік) қылып жайғастырылады.
Тиеп түсіру операцияларында механикаландырылған құралдарды пайдаланғанда ЖЗ қаптарын және жәшіктерін тұғыры бар түйіншектерде, шығыршықты контейнерлерде, екі қатардан биік емес қылып сақтауға рұқсат беріледі. Тұғырларды және шығыршықты контейнерлерді орналастыру жобамен анықталады. Штабельдердің ең биік жиналуы 2,6 метрден аспайды.

Схема является основанием для записи выданных ВМ в журнал учета выдачи и возврата ВМ по форме, согласно приложению 8 настоящих Правил, а после окончания работ – для списания ВМ в журнале учета прихода и расхода ВМ по форме, согласно приложению 7 настоящих Правил.";
пункт 237 изложить в следующей редакции:
"237. Опасные зоны, их охрана, места нахождения людей и оборудования, порядок доставки и размещения ВМ при подготовке и проведении массовых взрывов определяются проектом взрыва, разработанных в соответствии с технологическим регламентом.";
пункт 248 изложить в следующей редакции:
"248. При планировании взрыва в карьере в типовом проекте на массовый взрыв вводится раздел, определяющий порядок допуска людей в район взрыва и иные выработки, пребывание в которых представляет опасность.";
пункт 255 изложить в следующей редакции:
"255. Машинист экскаватора, обнаруживший отказ (или подозревающий об отказе), прекращает работы по погрузке горной массы, указывает машинистам локомотивов и водителям самосвалов вывести подвижной состав за пределы зоны установленной технологическим регламентом по ликвидации отказов (но не менее чем на 50 метров) с извещением диспетчера карьера (организации) об обнаружении отказа и вызывает лицо контроля.";
пункт 272 изложить в следующей редакции:
"272. Ликвидация одиночных, групповых и массовых отказов зарядов при взрывании, с помощью неэлектрических систем инициирования производится по технологическому регламенту, методами, указанными в руководствах по применению этих систем инициирования.";
пункт 573 изложить в следующей редакции:
"573. На предприятиях обеспечиваются условия для испытаний и уничтожения ВМ. В этих целях по проектам оборудуются полигоны и лаборатории.
Определение безопасных расстояний при взрывных работах и хранении ВМ осуществляется в соответствии с приложением 11 к настоящим Правилам.";
пункт 579 изложить в следующей редакции:
"579. В хранилищах складов ВМ стеллажи для ВВ и средств инициирования и штабели для ВМ отстоят от стен не менее чем на 20 см, а от пола - не менее чем на 10 см. Мешки, ящики с ВВ размещаются на настилах. Высота штабеля не более 2 метров. По ширине штабеля располагается не более двух мешков (ящиков) так, чтобы свободно обеспечивался подсчет мест.
При использовании средств механизации погрузочно-разгрузочных операций допускается хранить ящики и мешки с ВВ в целостных пакетах на поддонах, в стропконтейнерах, до двух ярусов по высоте.
Размещение поддонов и стропконтейнеров определяется проектом. Максимальная высота штабелей не более 2,6 метров.

Штабельдер арасында, соның ішінде шығыршықты контейнер және сөрелер арасында ені 1,3 және 1 метрден кем емес өту жолдары қалдырылады.";
580-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"580. Сөрелердегі жәшіктер, қаптар (шығыршықты контейнер) және басқа ЖМ бар орындарда штабельдер биіктігі екеуден жиналады.
Топтары В,С және түтінді дәрі ЖМ ашылған орындарда биіктігі тек бір қатар болып жиналады. Аталған ЖМ жоғары сөрелері биіктігі 1,7 метрден артық, қалғандарына 2 метрден артық болмайды.
Екі сөре ара қашықтығы, ЖМ бар жәшіктер (қаптар) арасы мен жоғары сөре арасында 4 см аз емес кеңістік қалатындай қылып есептеледі.
ЖМ сақтағышындағы сөрелерді және тұғырларды қатайтқан шегелермен бұрандамалар бастары толық батырылады.
Сөре тақтайлары ара қашықтықтары 3 см дейінгі ара қашықтықта төселеді. Төменгі сөре толық жабылады.";
587-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"587. ЖМ қоймасы сақтауышының ішінде жұмыс істейтін іштен жану қозғалтқышты бар жүк көтеру механизмдері жанған газды залалсыздандыратын қондырғымен және ұшқын өшіргішпен жабдықталады, ал электрлік қондырғылар (электрлік жүк тиегіштер, тельферлер) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 10851 болып тіркелген) Электр қондырғыларын орнату қағидаларының талаптарына сәйкес.";
607-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"607. ЖМ қоймасының электрлік қондырғылары, оның ішіндегі күш және жарық беру жүйесі электр қуатының жоғалуынан және адамдарды электр тоғымен күйдіруден сақтайтын құрылғылармен жабдықталады. ЖМ қоймасының жерлендірілуі Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10851 болып тіркелген) электр қондырғыларын орнату қағидаларына сәйкес жүргізіледі.";
668-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"668. ЖМ жер асты қоймалары дыбысты кәсіпорынның кезекшісінің (диспетчердің) пультіне шығарылатын автоматты күзет дабылымен жабдықталады.";
701-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"701. Ұйымдарда ЖМ жоғалуының барлық жағдайлары туралы басшыға хабарлау реті анықталады.
ЖМ жоғалу фактісі туралы ұйымның басшысы бір тәулік ішінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жазбаша(ерікті түрде) хабарлайды.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі осы ЖМ жоғалу фактісі туралы хабарламаныалғаннан кейінекі сағат ішінде аумақтық ішкі істер мен ұлттық қауіпсіздік органына хабарлайды.
Ұйым басшысы ЖЗ жоғалу фактісіне байланысты өндірістік жағдайдың, құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді, комиссияның келуіне дейін оқиға болған орында, ЖЗ әрі қарай жоғалуына байланысты, адамдарды құтқару немесе авариялық жағдайды жою жұмыстарынан басқа барлық жұмыстар тоқтатылып, ЖЗ іздеу мен орнына қайтару шаралары жасалады.";
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер
үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қағидаларына
1-қосымша";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер
үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қағидаларына
2-қосымша";
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер
үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қағидаларына
3-қосымша";
4-қосымша жаңа редакцияда осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жазылсын;
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер
үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қағидаларына
5-қосымша";
6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер
үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қағидаларына
6-қосымша";
7-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер
үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қағидаларына
7-қосымша";
8-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер
үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қағидаларына
8-қосымша";
9-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер
үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қағидаларына
9-қосымша";
10-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер
үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қағидаларына
10-қосымша";
11-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер
үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қағидаларына
11-қосымша";
12-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер
үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қағидаларына
12-қосымша";
13-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілер
үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қағидаларына
13-қосымша".

Между штабелями, в том числе со стропконтейнерами, и стеллажами оставляются проходы шириной соответственно не менее 1,3 и 1 метр.";
пункт 580 изложить в следующей редакции:
"580. На стеллажах ящики, мешки и другие места с ВМ размещаются по два в высоту.
Вскрытые места с ВМ групп В, С и дымным порохом размещаются только в один ряд по высоте. Высота верхних полок стеллажей для указанных ВМ не более 1,7 метра, для прочих - 2 метра.
Расстояние между каждыми двумя полками рассчитывается, чтобы между ящиками (мешками) с ВМ и полками над ними оставались зазоры не менее 4 см. По ширине полки не допускаются ставить ящики более чем в два ряда, а при размещении возле стен при отсутствии прохода - более чем в один ряд.
Головки железных гвоздей и болтов, применяемых для укрепления полок в хранилищах ВМ и поддонов, утапливаются полностью.
Доски полок стеллажей настилаются с промежутками до 3 см. Нижняя полка устраивается сплошной.";
пункт 587 изложить в следующей редакции:
"587. При работе внутри хранилищ склада ВМ грузоподъемные механизмы с двигателями внутреннего сгорания оснащаются системой нейтрализации выхлопных газов и искрогасителями, а электрооборудование (электропогрузчики, тельферы) в соответствии с требованиями Правил устройства электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10851).";
пункт 607 изложить в следующей редакции:
"607. Электроустановки складов ВМ, в том числе силовые и осветительные сети оснащаются защитой от утечек тока и поражения людей электрическим током. Заземление электроустановок складов ВМ осуществляется согласно Правил устройства электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10851).";
пункт 668 изложить в следующей редакции:
"668. Подземные склады ВМ оборудуются автоматически охранной сигнализацией, с выводом сигнала на пульт-дежурного (диспетчера) предприятия.";
пункт 701 изложить в следующей редакции:
"701. В организациях определяется последовательность извещения руководителя обо всех случаях утраты ВМ.
Руководитель организации о факте утраты ВМ в течение суток сообщает письменно (в произвольной форме) территориальному подразделению уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
Территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности о факте утраты ВМ после получения сообщения в течении двух часов сообщает в территориальные органы внутренних дел и национальной безопасности.
Руководитель организации обеспечивает сохранность производственной обстановки, документов и обстоятельств, связанных с фактом утраты ВМ, до прибытия комиссии прекращает на месте происшествия все работы, кроме связанных с предупреждением возможных дальнейших утрат ВМ, со спасением людей или ликвидацией аварийной ситуации, принимает меры к розыску и возвращению утраченных ВМ.";
правый верхний угол приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов";
правый верхний угол приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов";
правый верхний угол приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов";
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
правый верхний угол приложения 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов";
правый верхний угол приложения 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов";
правый верхний угол приложения 7 изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов";
правый верхний угол приложения 8 изложить в следующей редакции:
"Приложение 8
к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов";
правый верхний угол приложения 9 изложить в следующей редакции:
"Приложение 9
к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов";
правый верхний угол приложения 10 изложить в следующей редакции:
"Приложение 10
к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов";
правый верхний угол приложения 11 изложить в следующей редакции:
"Приложение 11
к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов";
правый верхний угол приложения 12 изложить в следующей редакции:
"Приложение 12
к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов";
правый верхний угол приложения 13 изложить в следующей редакции:
"Приложение 13
к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов".

2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"                        "КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының             Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі             Бас прокуроры
________________ Е. Біртанов             ________________ Қ. Қожамжаров
2017 жылғы 30 қазан                  2017 жылғы 5 қаңтар
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы
________________ К. Мәсімов
2017 жылғы 3 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 28 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
________________ Қ. Қасымов
2017 жылғы 10 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_____________ Қ. Бозымбаев
2017 жылғы 27 қазан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 20 қазандағы
№ 719 бұйрығына
қосымша
"Қауіпті өндірістік объектілер
үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті
қамтамасыз ету қағидаларына
4-қосымша"
Үлгі
Мұқаба Қазақстан Республикасының Елтаңбасы Жарушының, жарушы-шебердің бірыңғай кітапшасы
1-бет
___________________________________________________________________________
(Ұйымның атауы)
Фотосурет орны
Ұйымның М.О.
(болған жағдайда)
Жарушының,
жарушы-шебердің
бірыңғай кітапшасы
№ ___________
Серия ________
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда) _________________________________________
Келесі жарылыс жұмыстарының түрлерін жүргізуге құқылы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Берілді _____________ 20___ ж.
Біліктілік комиссиясы
____________________________________________________________________
2-бет
қала (кент) _________________________________________________________
20___ ж. "______" ___________ № _______________ хаттама негізінде
ҰйымныңМ.О.
(болған жағдайда)
Біліктілік комиссиясының төрағасы
____________________________________________
(лауазымы, жөні, тегі)
___________________________________
(қолы)
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің
М.О.
____________________________________________
(лауазымы, жөні,тегі)
______________________
(қолы)
ҰйымныңМ.О.
(болған жағдайда)
____________________________________________
(лауазымы, жөні,тегі)
______________________
(қолы)
Жарушының, жарушы-шебердің өз қолы
_____________________________________________
Тәжірибеден өтті
"____" _____________20____ж. бастап
"____" _____________20____ж. дейін
____________________________________________________________________ ұйым ____________________________________________________________________ жарылыс жұмыстарын басқарушының лауазымы, жөні,тегі
Ұйымның М.О.
(болған жағдайда)
Жарушының,
жарушы-шебердің
өз қолы
______________________
(қолы)
3-бет
Келесі жарылыс жұмыстарының түрлерін жүргізуге құқылы *
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
* Бірыңғай кітапшада осындай барлығы 5 парақ болады. Олар әрбір қосымша құқық берілу жағдайында толтырылады.
20____жылғы "___" _________________ № ___________ хаттамасы негізінде
қала (кент) _________________________________________________________
Біліктілік комиссиясының төрағасы ___________________________
(лауазымы)
____________________________________________________________________
(лауазымы, жөні,тегі)
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің
М.О.
____________________________________________
(лауазымы, жөні,тегі)
______________________
(қолы)
ҰйымныңМ.О.
(болған жағдайда)
____________________________________________
(лауазымы, жөні,тегі)
______________________
(қолы)
Тәжірибеден өтті
"____" _____________20____ж. бастап
"____" _____________20____ж. дейін
___________________________________________________________________
ұйым
____________________________________________________________________
жарылыс жұмыстарын басқарушының лауазымы, жөні,тегі
Ұйымның М.О.
(болған жағдайда)
Жарушының,
жарушы-шебердің
өз қолы
______________________
(қолы)
4-бет
Талонды қайтарып алу негіздемесі ____________________________________
20 ____ жылғы "____" _________________ № ___________
____________________________________________________________________
ұйым
____________________________________________________________________
жарылыс жұмыстарын басқарушының лауазымы, жөні,тегі
____________________
(қолы)
Ұйымның
М.О. (болған жағдайда)
Ескерту талоны
Жарушының,
жарушы-шебердің
бірыңғай кітапшасына
№ ______________________
Серия ___________________
Тегі ________________________________________________________________
Аты_________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда) __________________________________________________
Біліктілік комиссиясының төрағасы ___________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, жөні,тегі)
Өнеркәсіптік қауіпсіздік
саласындағы уәкілетті
органның аумақтық
бөлімшесінің М.О. ______________________________________
(лауазымы, жөні,тегі)
______________________
(қолы)
Ұйымның М.О. (болған жағдайда)
____________________________________________________________________
(лауазымы, жөні,тегі)
"____" ___________20___ж ______________________
(қолы)
Талон қайта берілді "____"_______________20____ж.
негіздемесі"____"______________20_____жылғы
____________________________________________________________________
ұйым
____________________________________________________________________
жарылыс жұмыстарын басқарушының лауазымы, жөні,тегі
Ұйымның _____________________
М.О. (болған жағдайда) (қолы)

2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_______________ Е. Биртанов
30 октября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Генеральный прокурор
Республики Казахстан
_______________ К. Кожамжаров
3 января 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
_______________ К. Масимов
3 ноября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Т. Сулейменов
28 ноября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_______________ К. Касымов
10 ноября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
_______________ К. Бозымбаев
27 октября 2017 года
Приложение
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 20 октября 2017 года № 719
"Приложение 4
к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов"
Форма
Обложка
Герб РК
Единая книжка взрывника,
мастера-взрывника
Стр. 1
________________________________________________________________________________
(Наименование организации)
Место
фотокарточки
М.П. (при наличии) организации
Удостоверение-допуск
к Единой книжке взрывника,
мастера-взрывника
№ ___________
Серия ________
Фамилия
________________________________________________________________________________
Имя
________________________________________________________________________________
Отчество (при наличии)
________________________________________________________________________________
Имеет право производства следующими видами взрывных работ:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Выдана _____________ 20 ___ г.
квалификационной комиссией при
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Стр. 2
город (поселок) __________________________________________________________________
на основании протокола от "__" ____________ 20___ г. № ________
М.П.
(при наличии) организации
Председатель квалификационной комиссии
________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
_________
(подпись)
М.П.
Территориального
Подразделения
Уполномоченного
органа в области
промышленной
безопасности
________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
_________
(подпись)
М.П. (при наличии) организации
________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
_________
(подпись)
Личная подпись
взрывника, мастера-взрывника
_____________________________________________
Стажировку прошел
c "_ ___" _____________ 20____ г.
по "____" _____________ 20____ г.
________________________________________________________________________________
должность, фамилия, инициалы руководителя взрывных работ
________________________________________________________________________________
организация
М.П. (при наличии) организации
Личная подпись
взрывника, мастера-взрывника
__________________________
(подпись)
Стр. 3
Получил дополнительно право производства следующего вида
взрывных работ*
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
* Всего в Единой книжке 5 таких страниц. Их заполнение
производится при каждом получении дополнительных прав.
на основании протокола от "___" ______________ 20___ г. № _____
город (поселок) _______________________________________________
Председатель квалификационной комиссии _______________________
(должность)
____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
__________
(подпись)
М.П.
Территориального
Подразделения
Уполномоченного
органа в области
промышленной
безопасности
________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
_________________
(подпись)
М.П. (при наличии) организации
________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
_________
(подпись)
Стажировку прошел
с "____" ____________ 20___ г.
по "____" ___________ 20___ г.
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы руководителя взрывных работ
____________________________________________________________________
организация
М.П. (при наличии) организации
личная подпись взрывника,
мастера-взрывника
________________
(подпись)
_______________
стр. 4
Талон изъят на основании ______________________________________
от "____" _________________ 20___ г. № _______
_______________________________________________________________
должность, фамилия, инициалы руководителя взрывных работ
_______________________________________________________________
организация
_______________
(подпись)
М.П. (при наличии)
организации
Талон-предупреждения
к Единой книжке взрывника,
мастера-взрывника
№ ___________
Серия _______
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии)___________________________________________
Председатель квалификационной комиссии ________________________
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
___________________
(подпись)
М. П.
территориального
подразделения
уполномоченного органа
в области промышленной
безопасности__________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
_________________
(подпись)
М.П. (при наличии)
организации
Талон восстановлен "____"__________ 20____ г. на основании
_________________________________________ от "____" _______ 20___ г.
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы руководителя взрывных работ
____________________________________________________________________
организация
М.П.
(при наличии)
организации
__________________
(подпись)