"Солтүстік Қазақстан облысында жылыту маусымына дайындық және оны өткізу қағидаларын бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттың 2016 жылғы 24 қарашадағы № 7/4 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 16/3 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 29 қарашада № 4381 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихат ШЕШТІ:
1. "Солтүстік Қазақстан облысында жылыту маусымына дайындық және оны өткізу қағидаларын бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттың 2016 жылғы 24 қарашадағы № 7/4 шешіміне (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3964 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 желтоқсанда "Солтүстік Қазақстан" және "Северный Казахстан" газеттерінде жарияланған) келесі өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда аталған шешіммен бекітілген, Солтүстік Қазақстан облысында жылыту маусымына дайындық және оны өткізу қағидаларына:
4-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"4. Осы Қағидада келесі ұғымдар қолданылады:
1) есепке алу торабы – жылу энергиясын есепке алуды қамтамасыз ететін құралдар мен құрылғылар жүйесі;
2) жылу тұтынатын қондырғы – жылу энергиясын қабылдауға және пайдалануға арналған техникалық құрылғы;
3) жылу энергиясы – тұтыну кезінде жылу жеткізгіштің термодинамикалық параметрлері (температура, қысым) өзгеретін жылу жеткізгіш беретін энергия;
4) коммерциялық есепке алу аспабы - электр қуатын, электр немесе жылу энергиясын коммерциялық есепке алуға арналған, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген техникалық құрылғы;
5) коммуналдық қызметтер - тұрғын үйде (тұрғын ғимаратта) көрсетілетін және сумен жабдықтауды, кәрізді, газбен жабдықтауды, электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды, қоқысты әкету мен лифт қызметін көрсетуді қамтитын қызметтер;
6) кондоминиум объектісін басқару органы - кондоминиум объектісін басқару жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
7) кондоминиум объектісі - жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің дара (бөлек) меншігіндегі тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардан және оларға ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі ортақ мүліктен тұратын біртұтас мүліктік кешен;
8) қызметті берушi - электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау қызметтерін көрсететін заңды тұлға;
9) теңгерімдік тиесілік – энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға немесе тұтынушыға меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде жабдықтың және (немесе) жылу желісінің тиесілігі;

О внесении изменений в решение Северо-Казахстанского областного маслихата от 24 ноября 2016 года № 7/4 "Об утверждении Правил подготовки и проведения отопительного сезона в Северо-Казахстанской области"
Решение маслихата Северо-Казахстанской области от 14 ноября 2017 года № 16/3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 29 ноября 2017 года № 4381
В соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", Северо-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Северо-Казахстанского областного маслихата от 24 ноября 2016 года № 7/4 "Об утверждении Правил подготовки и проведения отопительного сезона в Северо-Казахстанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3964, опубликовано 24 декабря 2016 года в газетах "Солтүстік Қазақстан" и "Северный Казахстан") следующие изменения:
в Правилах поготовки и проведения отопительного сезона в Северо-Казахстанской области, утвержденных вышеуказанным решением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) узел учета - система приборов и устройств, обеспечивающая учет тепловой энергии;
2) теплопотребляющая установка - техническое устройство, предназначенное для приема и использования тепловой энергии;
3) тепловая энергия – энергия, передаваемая теплоносителем, при потреблении которой изменяются термодинамические параметры теплоносителя (температура, давление);
4) прибор коммерческого учета - техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета электрической мощности, электрической или тепловой энергии, разрешенное к применению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) коммунальные услуги - услуги, предоставляемые в жилом доме (жилом здании) и включающие водоснабжение, канализацию, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение, мусороудаление и обслуживание лифтов;
6) орган управления объектом кондоминиума - физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по управлению объектом кондоминиума;
7) объект кондоминиума - единый имущественный комплекс, состоящий из жилых и нежилых помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности физических и юридических лиц, государства, и общего имущества, которое принадлежит им на праве общей долевой собственности;
8) услугодатель - юридическое лицо, оказывающее услуги электроснабжения, теплоснабжения, водоснабжения, газоснабжения;
9) балансовая принадлежность – принадлежность оборудования и (или) тепловой сети энергопроизводящей, энергопередающей организации или потребителю на праве собственности или ином законном основании;

10) теңгерімдік тиесілік және пайдалану жауапкершілігінің шекарасы – энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушылар арасындағы, сондай-ақ тұтынушылар мен қосалқы тұтынушылар арасындағы жылу желісінің теңгерімдік тиесілігі бойынша анықталатын және тараптардың пайдалану жауапкершілігін белгілейтін жылу желісін бөлу нүктесі;
11) тұтынушы - электр және (немесе) жылу энергиясын шарт негізінде тұтынатын жеке немесе заңды тұлға;
12) энергия беруші ұйым – шарттар негізінде электр немесе жылу энергиясын беру жөніндегі қызметті көрсететін ұйым;
13) энергиямен жабдықтау - тұтынушыларға электр энергиясын, жылу энергиясын, суды жеткiзу және сату;
14) энергиямен жабдықтаушы ұйым - сатып алынған электр және (немесе) жылу энергиясын тұтынушыларға сатуды жүзеге асыратын ұйым.
15) энергия өндіруші ұйым - электр және (немесе) жылу энергиясын өз қажеттіліктері және (немесе) өткізу үшін өндіруді жүзеге асыратын ұйым.";
6-тармағы орыс тілінде жаңа редакцияда жазылсын. Мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылсын:
"6. Начало отопительного сезона определяется ежегодным решением местных исполнительных органов районов области и города Петропавловска при среднесуточной температуре наружного воздуха +10 0С в течение 3-5 дней.";
11-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"11. Солтүстік Қазақстан облысының аумағында орналасқан тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және отын-энергетикалық кешені ұйымдарымен олардың ведомстволық қатыстылығы мен меншік формасына қарамастан жылыту маусымына дайындық және оны өткізу жауапкершілігі қалалар мен аудандардың жергілікті атқарушы органдарына, сонымен қатар энергия өндіруші, энергия беруші және су шаруашылығы ұйымдарына жүктеледі.";
18-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"18. Жылумен жабдықтау көздері мен орталық жылу пункттеріндегі жұмыстарды аяқтау мерзімі:
1) ағымдағы жылғы 15 қыркүйекке дейін, күзгі кезеңдегі жылу беру қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін қажетті;
2) ағымдағы жылғы 1 қазанға дейін, қысқы ең жоғарғы жүктеменің өту кезеңінде жылу беру қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін қажетті.
Жылумен жабдықтау көздерін қамтамасыз етуші электр-, сукоммуникацияларын жөндеу және алдын-ала қарау жұмыстарын 25 қыркүйекке дейін аяқтау ұсынылады.";
19-тармақ келесі редакцияда жазылсын:
"19. Жылумен жабдықтауды қамтамасыз етуге қажетті жылу желілеріндегі ағымдағы, күрделі жөндеу және қайта құру, іске қосу бойынша ғимараттар мен ішкіүйлік жүйелердегі жұмыстарды аяқтау мерзімі ағымдағы жылғы 15 қыркүйекке дейін.";
29-тармағы келесі редакцияда жазылсын:

10) граница балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности – точка раздела тепловой сети между энергопроизводящей, энергопередающей организациями и потребителями, а также между потребителями и субпотребителями, определяемая по балансовой принадлежности тепловой сети и устанавливающая эксплуатационную ответственность сторон;
11) потребитель - физическое или юридическое лицо, потребляющее на основе договора электрическую и (или) тепловую энергию;
12) энергопередающая организация - организация, оказывающая на основе договоров услугу по передаче электрической или тепловой энергии;
13) энергоснабжение - доставка и продажа потребителям электрической энергии, тепловой энергии, воды;
14) энергоснабжающая организация - организация, осуществляющая продажу потребителям купленной электрической и (или) тепловой энергии;
15) энергопроизводящая организация - организация, осуществляющая производство электрической и (или) тепловой энергии для собственных нужд и (или) реализации.";
пункт 6 на русском языке изложить в новой редакции. Текст на государственном языке оставить без изменения:
"6. Начало отопительного сезона определяется ежегодным решением местных исполнительных органов районов области и города Петропавловска при среднесуточной температуре наружного воздуха +10 0С в течение 3-5 дней.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Ответственность за подготовку и проведение отопительного сезона организациями жилищно-коммунального хозяйства и топливно-энергетического комплекса, расположенных на территории Северо-Казахстанской области, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, возлагается на местные исполнительные органы городов и районов, энергопроизводящие, энергопередающие и водохозяйственные организации.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Сроки завершения работ на источниках теплоснабжения и центральных тепловых пунктах:
1) до 15 сентября текущего года, необходимые для обеспечения нужд отопления в осенний период;
2) до 1 октября текущего года, необходимые для обеспечения нужд отопления в период прохождения зимнего максимума нагрузок.
Работы по ремонту и профилактике электро-, водокоммуникаций, обеспечивающих источники теплоснабжения, предусмотрено завершить до 25 сентября текущего года.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Сроки завершения работ на тепловых сетях по текущему, капитальному ремонту и реконструкции, вводов в здания и внутренних домовых системах до 15 сентября текущего года.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"29. Жылыту маусымына тұтынушылардың инженерлiк желiлерiн және жабдықтарын дайындау бойынша ұйымдастыру іс-шараларына мыналар жатады:
1) инженерлiк желiлер мен жабдықтарды пайдалануға жауапты тұлғаны тағайындау;
2) техникалық құжаттаманы дайындау;
3) бақылау-өлшеу құралдарын және коммерциялық есепке алу құралдарын олар болған жағдайда, тексеруді өткiзу;
4) жертөле және шатыр жайларының шегінде барлық жылумен жабдықтау және ыстық су құбырларын жылумен оқшаулауды орындау;
5) кiреберiстер мен жертөлелердiң сыртқы есiктерiн жөндеу;
6) шатырлар мен жертөлелердiң терезелерiн жабу;
7) баспалдақ алаңдарындағы терезелердің қос әйнегін қалпына келтiру;
8) баспалдақ алаңдарын жылытуды қалпына келтiру және іске қосу;
9) жылыту пунктiнiң бөлмесін жөндеу: ақтау, сырлау, қажеттi жарықтандыруды және берiк бекiтiлуiн қамтамасыз ету;
10) жылумен жабдықтау жүйелеріне орнатылған барлық тиектi, реттеушi арматураларын тексеру және жөндеу;
11) техникалық термометрлердi тексеру, кейiннен техникалық майды құя отырып, гильзаларды тазарту;
12) жылыту маусымы аяқталған соң сумен шаю;
13) пломбыланған, тексерiлген монометрлердi орнату;
14) жылуды тұтынушы желiлерінiң барлық элементтерiнің механикалық беріктiгiн және гидравликалық тығыздығын сынау;
15) ғимараттардың (үйлердiң) электр сымдарының оқшаулау кедергісін тексеру.";
31-тармағы келесі редакцияда жазылсын:
"31. Дайындық жұмыстары орындалғаннан кейін жылу тұтыну жүйелерін қабылдауды энергия беруші ұйым жүзеге асырады және техникалық дайындық актісімен рәсімделеді.
Энергия беруші ұйым шаю, қысыммен тексеру және жөндеу актісін берген кезде көппәтерлі тұрғын үй қорын тұтынушыларға техникалық дайындық актісін береді.".
2. Осы шешім оны алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан
облыстық мәслихаттың
ХVІ сессиясының төрағасы А. Молдағұлов
Солтүстік Қазақстан
облыстық мәслихаттың
хатшысы В. Бубенко

"29. Организационные мероприятия по подготовке инженерных систем и оборудований потребителей к отопительному сезону включают:
1) назначение лица, ответственного за эксплуатацию инженерных систем и оборудования;
2) подготовку технической документации;
3) проведение поверки контрольно-измерительных приборов и приборов коммерческого учета при их наличии;
4) выполнение тепловой изоляции всех трубопроводов в пределах границ раздела эксплуатационной ответственности подвальных и чердачных помещений;
5) ремонт входных дверей подъездов и подвалов;
6) закрытие окон чердаков и подвалов;
7) восстановление двойного остекления окон лестничных клеток;
8) восстановление и включение в работу отопления лестничных клеток;
9) проведение ремонта помещения теплового пункта: побелка, покраска, обеспечение необходимого освещения и надежного запирания;
10) проведение ревизии и ремонта всей установленной запорной, регулирующей арматуры систем энергоснабжения;
11) поверку технических термометров, очистка гильз с последующей заливкой технического масла;
12) проведение промывки по окончании отопительного сезона;
13) установку опломбированных, поверенных манометров;
14) проведение гидравлического испытания всех элементов систем теплопотребления на механическую прочность и гидравлическую плотность;
15) проверку сопротивления изоляции электропроводок зданий (домов).";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Приемка систем теплопотребления после выполнения подготовительных работ осуществляется энергопередающей организацией и оформляется актом технической готовности.
Энергопередающая организация выдает акт технической готовности потребителям многоквартирного жилого фонда при предоставлении акта промывки, опрессовки и наладки.".
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель ХVІ сессии
Северо-Казахстанского
областного маслихата А. Молдагулов
Секретарь
Северо-Казахстанского
областного маслихата В. Бубенко