Мемлекеттік кірістер органдары мен уәкілетті экономикалық операторлардың өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 108 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 15 ақпанда № 16367 болып тіркелді
2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексi 542-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кірістер органдары мен уәкілетті экономикалық операторларының өзара іс-қимыл қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М.Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қолданысқа енгізіледі.
Қаржы министрі Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 1 ақпандағы
№ 108 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік кірістер органдары мен уәкілетті экономикалық операторлардың өзара іс-қимыл жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдары мен уәкілетті экономикалық операторларының өзара іс-қимыл жасау қағидалары 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі (бұдан әрі - Кодекс) 542-бабының 4-тармағына сәйкес әзiрлендi және арнайы жеңілдетулері мәселесі бойынша мемлекеттік кірістер органдары мен уәкілетті экономикалық операторлардың (бұдан әрi - Оператор) өзара іс-қимыл жасау тәртiбiн айқындайды.
2-тарау. Мемлекеттік кірістер органы мен уәкілетті экономикалық оператордың өзара іс-қимылын ұйымдастыру тәртібі

Об утверждении Правил взаимодействия органов государственных доходов и уполномоченных экономических операторов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 108. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 февраля 2018 года № 16367
В соответствии с пунктом 4 статьи 542 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия органов государственных доходов и уполномоченных экономических операторов.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 февраля 2018 года № 108
Правила
взаимодействия органов государственных доходов и уполномоченных экономических операторов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия органов государственных доходов и уполномоченных экономических операторов разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 542 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок взаимодействия органов государственных доходов и уполномоченных экономических операторов (далее – Оператор) по вопросам специальных упрощений.
Глава 2. Порядок организации взаимодействия между органом государственных доходов и уполномоченным экономическим оператором

2. Уəкілетті экономикалық операторлар тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) енгізілген кезде Операторға берілген арнайы оңайлатулар қолдануымен кедендік операцияларды жүргізу кезінде Кодекстің 531-бабына сәйкес Уəкілетті экономикалық операторлар тізілімге енгізу туралы куәлігіне (бұдан әрі - Куәлік) сәйкес арнайы оңайлатуларды қолданатын кедендік операциялар жүзеге асыруға мүмкін болатын мемлекеттік кіріс органдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
3. Бірінші және үшінші типтегі Куәлігі бойынша өз қызметін жүзеге асыратын Оператор Тізілімге енгізу туралы ақпаратты алғаннан кейін кедендік операцияларды жасағанға дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей мынадай ақпаратты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі - уәкілетті орган) жолдайды:
басшылар және оның штатындағы әрбір лауазымды тұлға үшін тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын растайтын құжатта көрсетілсе), атқарып отырған лауазымын, байланыс телефонын, электронды мекенжайын көрсете отырып, арнайы оңайлатуды қолданып кедендік операцияны жасау үшін жауапты тұлғалар қатарынан өзара іс-қимылды жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды тұлғалардың тізімі;
сәйкестендіру құралдарының сипаттамалары бар құжаттарды қоса бере отырып, көлік құралдарының бөліктері не олардың бөліктерінің жүк орындарына (бөлімдерге) Оператормен қондырған сәйкестендіру құралдарының фотосуреттері;
тасымалдайтын (тасымалдаушы болған) Оператордың көлік құралдарына қатысты ақпарат.
4. Екінші және үшінші типтегі Куәлігі бойынша өз қызметін жүзеге асыратын Оператор Тізілімге енгізу туралы ақпаратты алғаннан кейін кедендік операцияларды жасағанға дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей мынадай ақпаратты уәкілетті органына жолдайды:
кедендік бақылау аймағы мәртебесі бар аумақтың (алаңның, үй-жайының) учаскесіне қызметкерлер мен басқа тұлғалардың кіруге рұқсат тәртібі туралы ақпарат;
пайдаланылатын сәйкестендіру құралдары туралы;
сәйкестендіру құралдарының сипаттамалары бар құжаттарды қоса бере отырып, көлік құралдарының бөліктері не олардың бөліктерінің жүк орындарына (бөлімдерге) Оператормен қондырған сәйкестендіру құралдарының фотосуреттері;
лауазымды міндеттеріне кедендік операцияларды ұйымдастыруы және (немесе) жасауы жататын қызметкерлердің тізімі;
басшылар және оның штатындағы әрбір лауазымды тұлға үшін тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын растайтын құжатта көрсетілсе), атқарып отырған лауазымын, байланыс телефонын, электронды мекенжайын көрсете отырып, арнайы оңайлатуды қолданып кедендік операцияны жасау үшін жауапты тұлғалар қатарынан өзара іс-қимылды жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды тұлғалардың тізімі.

2. Оператор при совершении таможенных операций с применением предоставленных ему при включении в реестр уполномоченных экономических операторов (далее - Реестр) специальных упрощений взаимодействует с органами государственных доходов, в которых согласно Свидетельству о включении в Реестр уполномоченных экономических операторов (далее - Свидетельство) в соответствии со статьей 531 Кодекса, могут производиться таможенные операции с применением специальных упрощений.
3. Оператор, осуществляющий свою деятельность по Свидетельству первого и третьего типов после получения информации о включении в Реестр не позднее, чем за 10 (десять) рабочих дней до совершения таможенных операций направляет в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) следующие сведения:
список должностных лиц, уполномоченных осуществлять взаимодействие, из числа руководителей и находящихся в его штате лиц, ответственных за совершение таможенных операций с применением специальных упрощений, с указанием для каждого должностного лица фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), занимаемой должности, контактного телефона, адреса электронной почты;
фотографии средств идентификации, налагаемых Оператором на грузовые помещения (отсеки) транспортных средств или их части, с приложением документов с характеристиками средств идентификации;
информацию о транспортных средствах Оператора, осуществляющего перевозку (являющегося перевозчиком).
4. Оператор, осуществляющий свою деятельность по Свидетельству второго и третьего типов после получения информации о включении в Реестр не позднее, чем за 10 (десять) рабочих дней до совершения таможенных операций направляет в уполномоченный орган следующие сведения:
информацию о разрешительном порядке доступа работников и лиц, ответственных за совершение таможенных операций, на участок территории (площадки, помещения), имеющий статус зоны таможенного контроля;
о применяемых средствах идентификации;
фотографии средств идентификации, налагаемых Оператором на грузовые помещения (отсеки) транспортных средств или их части, с приложением документов с характеристиками средств идентификации;
список работников, в должностные обязанности которых входят организация и (или) совершение таможенных операций;
список должностных лиц, уполномоченных осуществлять взаимодействие, из числа руководителей и находящихся в его штате лиц, ответственных за совершение таможенных операций с применением специальных упрощений, с указанием для каждого должностного лица фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), занимаемой должности, контактного телефона, адреса электронной почты.

5. Оның ішінде штаттан тыс оқиғалар туындаған жағдайда Кодекстің 536-бабына сәйкес Куәліктің типіне байланысты Операторға берілетін арнайы оңайлатуларды қолдану үшін мемлекеттік кірістер органы өзара іс-қимылды жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды тұлғаларды айқындайды және әрбір лауазымды тұлға үшін тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын растайтын құжатта көрсетілсе), атқарып отырған лауазымын, байланыс телефонын, электронды мекен-жайын көрсете отырып олардың тізімін жасайды және аталған тізімді Тізілімге енгізу туралы ақпаратты алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күн ішінде уәкілетті органға жолдайды.
Уәкілетті орган осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарына сәйкес мәліметтерді алғаннан бастап 3 (үш) жұмыс күн ішінде Операторға өзара іс-қимылды жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды тұлғалардың жиынтық тізімін жолдайды.
Мемлекеттік кірістер органы Тізілімге енгізу туралы ақпаратты алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күн ішінде өзара іс-қимылды жүзеге асыруға Оператордың уәкілетті тұлғалардың тізімін кедендік декларациялауды жүзеге асыратын қызметкерлердің назарына жеткізеді.
6. Уәкілетті тұлғалардың тізіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін, ол дереу осындай өзгерістерге бастамашы болған өзара іс-қимылға қатысушылардың, басқа қатысушылардың назарына жеткізілуге тиіс.
7. Кедендік транзит кедендік рәсімін аяқтауды қоса, Оператордың үй-жайларында, ашық алаңдарында және өзге аумақтарында тұрған тауарларды шығарумен байланысты кедендік операцияларды жүргізуді көздейтін арнайы оңайлатуларды қолдану мақсатында Оператор кедендік бақылау аймағы мәртебесіне ие кедендік бақылауда тұрған тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарының келуі және орналасуы үшін аумағының (алаңының, үй-жайлардың) участігін "Кедендік бақылау аймағын" бөледі және арнайы белгілермен белгілейді. Бұл ретте, Оператор кедендік бақылау аймағы мәртебесіне ие аумағының (алаңының, үй-жайлардың) участігіне қызметшілердің және өзге адамдардың кіруіне рұқсат беру тәртібін қамтамасыз етеді.
8. Тауарларды Оператор аумағының (алаңының, үй-жайлардың) участігінде құрылған кедендік бақылаудың аймағына әкелген кезде көлік құралы келгенде Оператор мен Мемлекеттік кіріс органының өзара іс-қимылы Кодекстің 539-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Оператордың көлік құралдарына "Уәкілетті экономикалық операторлардың халықаралық тасымалдау көлік құралдың танымдық белгісін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 18 қаңтардағы № 42 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16304 болып тіркелген) көк реңде "АЕО" ақ әріптермен жазбасын білдіретін (әріптер: биіктігі – 200 мм; әріп штрихының қалындығы – 20 мм) "АЕО" таным белгісін қондырылады.

5. Для применения специальных упрощений, предоставляемые Оператору в зависимости от типа Свидетельства в соответствии со статьей 536 Кодекса, в том числе в случае возникновения нештатных ситуаций, орган государственных доходов определяет должностных лиц, уполномоченных осуществлять взаимодействие, и формирует их список должностных лиц с указанием фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), занимаемой должности, контактного телефона, адреса электронной почты и направляет данный список в уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения информации о включении в Реестр Оператора.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения сведений в соответствии с пунктами 3 и 4 настоящих Правил направляет Оператору сводный список должностных лиц, уполномоченных осуществлять взаимодействие.
Орган государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения информации о включении в Реестр Оператора доводит списки лиц Оператора, уполномоченных осуществлять взаимодействие, до сведения сотрудников, осуществляющих таможенное декларирование.
6. В списки уполномоченных лиц при необходимости вносятся изменения и дополнения, которые незамедлительно доводятся участником взаимодействия, инициировавшим такие изменения, до сведения другого участника.
7. Для прибытия и размещения транспортных средств, перевозящих товары, находящихся под таможенным контролем, и в целях применения специального упрощения, предусматривающего проведение таможенных операций, связанных с выпуском товаров, находящихся в помещениях, на открытых площадках и иных территориях Оператора, включая завершение таможенной процедуры таможенного транзита, Оператор выделяет и обозначает специальными обозначениями "Зона таможенного контроля" участок территории (площадки, помещения), который имеет статус зоны таможенного контроля. При этом Оператор обеспечивает разрешительный порядок доступа работников и иных лиц на участок территории (площадки, помещения), имеющий статус зоны таможенного контроля.
8. Взаимодействие Оператора и органа государственных доходов по прибытии транспортного средства при доставке товаров в зону таможенного контроля, созданную на участках территории (площадки, помещения) Оператора, осуществляется в соответствии со статьей 539 Кодекса.
9. На транспортных средствах Оператора наносится опознавательный знак "АЕО", представляющий собой надпись белыми буквами "АЕО" на синем фоне (буквы: высота – 200 мм; толщина штриха буквы – 20 мм), утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан "Об утверждении опознавательного знака транспортного средства международной перевозки уполномоченного экономического оператора" от 18 января 2018 № 42 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16304).

10. Сәйкестендіру құралдарын алып тастау, көлік құралдарының жүк бөлімдеріне қондыру және тауарларды түсіру Оператормен жүзеге асырылады. Көлік құралдарының жүк бөлімдерінің ашылуы және сәйкестендіру құралдарын алып тастауы сәйкестендіру құралдарын алып тастау тиісті журналында жазылады.
11. Тауарлардың Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағына келуімен, тауарлардың Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан кетуімен, кедендік декларациялаумен және тауарларды шығаруымен байланысты кедендік операцияларды бірінші кезекте жүргізу үшін мемлекеттік кірістер органында бөлек орынды (терезені) қарастырады.
12. Мемлекеттік кірістер органы кедендік қарап-тексеру немесе кедендік жете тексеру нысанда кедендік бақылауды тағайындаған жағдайда кедендік бақылау 412 және 413-баптарына сәйкес бірінші кезектегі тәртіппен жүзеге асырылады.
13. Кедендік операцияларды жүзеге асырған кезде Оператор арнайы оңайлатуларды пайдаланбаған жағдайда бұл жөнінде мемлекеттік кірістер органын жазбаша немесе электронды түрде хабарлайды.
Оператордың арнайы оңайлатуларды қолданудан бас тартқан жағдайда ол декларант болып табылатын тауарлармен жасалатын кедендік операциялар Кодекстің 3-бөлімімен белгіленген тәртіппен жасалады.
14. Мемлекеттiк кiрiстер органдары Тізілімге енгізген кезде берілген арнайы оңайлатуларды Кодекстің 536-бабымен белгіленген шарттары мен оларды қолданудың талаптарын сақтаған кезде Оператормен қолданудан бас тартпайды.
15. Тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару арнайы оңайлатуды қолдану кезінде Оператор Кодекстің 540-бабы сәйкес жүзеге асырады. Бұл ретте, Оператор өтінішке тауарларды шығару туралы шешім қабылдау үшін қажетті Кодекстің 185 және 194-баптарында көзделген мәліметтерді қосады.
16. Оператормен өзара іс-қимыл, Кодекстің 26-бабына сәйкес консультациялық көмекті жүзеге асыру, қызметті жүзеге асыру кезінде туындайтын Оператордың сұрау салулары бойынша объективті және жедел шешім қабылдау мәселелерін үйлестіру мақсатында уәкілетті орган осындай өзара іс-қимылды ұйымдастыру үшін жауапты лауазымды тұлғаны айқындайды.
17. Мемлекеттік кірістер органы кедендік операцияларды жасаудың уақытын қысқартуға және тәртібін оңтайландыруға бағытталған уәкілетті орган жүргізетін пилоттық жобалар мен тәжірибелерге басым түрде қатысу туралы Операторға хабарлайды.
18. Тұрақты өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз ету мақсатында арнайы оңайлатуларды қолдану кезіндегі ағымдағы сұрақтарды, Оператор қызметін құқықтық реттеуді жетілдірудің бағытын талқылау бойынша Кодекстің 26-бабына сәйкес консультациялық кеңес құрылуы мүмкін.

10. Снятие средств идентификации, наложение на грузовые отделения транспортных средств и осуществление выгрузки товаров производится Оператором. Вскрытие грузовых отделений транспортных средств и снятие средств идентификации фиксируется в соответствующем журнале снятия средств идентификации.
11. Для совершения таможенных операций, связанных с прибытием товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, убытием товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза, таможенным декларированием и выпуском товаров в первоочередном порядке в органе государственных доходов предусматривается отдельное место (окно).
12. В случае назначения таможенного контроля в форме таможенного осмотра или таможенного досмотра органом государственных доходов таможенный контроль осуществляется в соответствии со статьями 412 и 413 Кодекса в первоочередном порядке.
13. Оператор в случае неиспользования специальных упрощений при совершении таможенных операций уведомляет орган государственных доходов в письменной или электронной форме.
В случае отказа Оператора от применения специальных упрощений таможенные операции с товарами, декларантом которых он является, совершаются в порядке, установленном разделом 3 Кодекса.
14. Органы государственных доходов не отказывают Оператору в применении специальных упрощений, предоставленные при включении в Реестр, при соблюдении условий и требования к их применению, установленные статьей 536 Кодекса.
15. При применении специального упрощения выпуск товаров до подачи декларации на товары осуществляется Оператором в соответствии со статьей 540 Кодекса. При этом Оператор включает в заявление предусмотренные статьями 185 и 194 Кодекса сведения, необходимые для принятия решения о выпуске товаров.
16. В целях координации вопросов взаимодействия с Оператором, осуществления консультативной помощи в соответствии со статьей 26 Кодекса, объективного и оперативного принятия решения по запросам Оператора, возникающих при осуществлении деятельности, уполномоченный орган определяет должностных лиц, ответственных за организацию такого взаимодействия.
17. При проведении уполномоченным органом пилотных проектов и экспериментов, направленных на сокращение времени и оптимизацию порядка совершения таможенных операций, орган государственных доходов уведомляет Оператора о приоритетном участии в таких проектах.
18. В целях обеспечения постоянного взаимодействия могут создаваться консультативные советы в соответствии со статьей 26 Кодекса по обсуждению текущих вопросов при применении специальных упрощений, направления совершенствования правого регулирования деятельности Операторов.

19. Кодекстің 542-бабы 1-тармағына сәйкес мемлекеттік кірістер органдары мен Оператор арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру мақсатында келісім (меморандум немесе өзге де құжат) жасауға жол беріледі.
3-тарау. Уәкілетті экономикалық оператор мен мемлекеттік кірістер органы арасындағы өзара ақпараттық іс-қимыл жасау тәртібі
20. Оператор мен мемлекеттік кірістер органы арасындағы өзара ақпараттық іс-қимыл жасау электрондық түрде жүзеге асырылады.
Құжаттар және (немесе) мәліметтер алмасудың электрондық түрде техникалық мүмкіндігі болмаған жағдайда құжаттармен және (немесе) мәліметтермен алмасу қағаз жеткізгіште ұсыну (жіберу) арқылы жүзеге асырылады.
21. Ақпараттық алмасу Кодекстің 25 және 26-баптарына сәйкес жүзеге асырылады. Ақпараттық алмасу шеңберінде Оператормен берілетін деректер құрамына көлік құралдары мен тауарлары, олардың келу/кету уақыты мен орны, қолданылатын сәйкестендіру құралдар туралы, олардың лауазымдық міндеттеріне кедендік операцияларды ұйымдастыру және (немесе) жасау кіретін қызметкерлері туралы және арнайы оңайлатуларды тиімді қолдану үшін өзге де мәліметтер кіреді.
22. Ақпараттық алмасу шеңберіндегі берілетін деректер форматы мәтіндік хабарлама, .doc, .xls, .jpg, .pdf, .html, .xml форматтағы файлдар кіреді.
23. Жедел әрекет ету мақсатында бұдан әрі қағаз жеткізгіште ұсына отырып, электрондық поштаны және факсимильдік байланысты пайдалана отырып, құжаттар немесе мәліметтердің сканерленген көшірмесін ұсынуына жол беріледі.

19. В целях организации взаимодействия между органами государственных доходов и Оператором допускается заключение соглашения (меморандума или иного документа) в соответствии с пунктом 1 статьи 542 Кодекса.
Глава 3. Порядок информационного взаимодействия между уполномоченным экономическим оператором и органом государственных доходов
20. Информационное взаимодействие между Оператором и органом государственных доходов осуществляется в электронной виде.
Обмен документами и (или) сведениями путем представления (направления) документов и (или) сведений на бумажном носителе осуществляется в случае отсутствия технической возможности обмена документами и (или) сведениями в электронном виде.
21. Информационный обмен осуществляется в соответствии со статьями 25 и 26 Кодекса. Состав данных, передаваемых Оператором в рамках информационного обмена, включает в себя сведения о транспортных средствах и товарах, времени и месте их прибытия/убытия, о применяемых средствах идентификации, о работниках, в должностные обязанности которых входят организация и (или) совершение таможенных операций, и иные сведения, необходимые для эффективного применения специальных упрощений.
22. Форматы данных, передаваемых в рамках информационного обмена, включают в себя текстовое сообщение, файлы в формате .doc, .xls, .jpg, .pdf, .html, .xml.
23. В целях оперативного реагирования допускается направление сканированной копии документов или сведений с использованием электронной почты или факсимильной связи с последующим направлением на бумажном носителе.