Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 14 ақпандағы № 182 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 1 наурызда № 16460 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 23-бабының 3-тармағына, сондай-ақ 2017 жылғы 13 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартының 360-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының кедендік статистикасының деректерін жариялау қағидаларын және мерзімдерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 2 қыркүйектегі № 473 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14284 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 14 қазанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М.Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 14 ақпандағы
№ 182 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу қағидалары

Об утверждении Правил ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 февраля 2018 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2018 года № 16460.
В соответствии с пунктом 3 статьи 23 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан", а также с пунктом 3 статьи 360 Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза ратифицированный Законом Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 сентября 2016 года № 473 "Об утверждении Правил и сроков опубликования данных таможенной статистики внешней торговли Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14284, опубликованный 14 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 февраля 2018 года № 182
Правила ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 23-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Кеден органдары Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасының тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жауапты тұлға – функционалдық міндеттеріне сәйкес Қазақстан Республикасының сыртқы сауда статистикасын қалыптастыруға және жариялауға жауапты тұлға;
2) техникалық қолдау қызметінің операторы – ақпараттық жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген тұлға;
3) ақпараттық жүйе – қызмет көрсететін персоналдың ақпараттық-коммуникациялық технологияларының және статистикалық деректер базасын және Қазақстан Республикасы сыртқы сауда статистикасының қорытынды көрсеткіштерін қалыптастыру үшін арналған құжаттамалардың жиынтығы.
2-тарау. Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасын жүргізу тәртібі
3. Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттермен арадағы тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасының деректері (бұдан әрі – Сыртқы сауда статистикасы) статистикалық ақпаратты пайдаланушылар үшін жарияланады.
4. Сыртқы сауда статистикасын жариялау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – Комитет): kgd.gov.kz ресми интернет-ресурсында жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.04.2020 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Сыртқы сауда статистикасын Комитеттің жауапты тұлғасы жариялайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.04.2020 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Тауарлармен сыртқы сауда статистикасын жүргізу үшін ақпарат көздері "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тауарларымен өзара сауда статистикасын жүргізу әдістемесін және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тауарларының сыртқы саудасының кедендік статистикасын жүргізу әдістемесін бекіту туралы" 2018 жылғы 25 желтоқсандағы № 210 Евразиялық экономикалық комиссияның шешіміне сәйкес тауарларға арналған декларацияларда және өзге де құжаттарда қамтылған мәліметтер, сондай-ақ аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының өзге де мәліметтері пайдаланылады.
Осы тармақтың шеңберінде өзге мәліметтер деп өз қызметін орындау барысында аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының мәліметтері түсініледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 23 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ответственное лицо – лицо в соответствии с функциональными обязанностями, ответственное за формирование и опубликование статистики внешней торговли Республики Казахстан;
2) оператор службы технической поддержки – лицо, на которое возложено обеспечение функционирования информационной системы;
3) информационная система – совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и документации, предназначенная для формирования статистической базы данных и выходных показателей статистики внешней торговли Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок ведения таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза
3. Данные таможенной статистики внешней торговли товарами Республики Казахстан с государствами, не являющимися членами Евразийского экономического союза (далее – Статистика внешней торговли) публикуются для пользователей статистической информации.
4. Публикация статистики внешней торговли производится на официальном интернет-ресурсе Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее − Комитет): kgd.gov.kz.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.04.2020 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Статистика внешней торговли публикуется ответственными лицами Комитета.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.04.2020 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Источниками информации для ведения статистики внешней торговли товарами согласно решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 декабря 2018 года № 210 "Об утверждении Методологии ведения статистики взаимной торговли товарами государств-членов Евразийского экономического союза и Методологии ведения таможенной статистики внешней торговли товарами государств-членов Евразийского экономического союза" используются сведения, содержащиеся в декларациях на товары и иных документах, а также иные сведения территориальных органов государственных доходов.
В рамках настоящего пункта под иными сведениями понимаются сведения территориальных органов государственных доходов в ходе выполнения своей деятельности.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.04.2020 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ақпараттық жүйе мынадай:
1) деректерді жүктеу;
2) сыртқы сауда кедендік статистикасының деректерін талдау;
3) Комитеттің: kgd.gov.kz ресми интернет-ресурсында есептерді жариялау кіші жүйелерінен тұрады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.04.2020 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Комитеттің техникалық қолдау қызметінің операторы процестер тізбегінің аспабын пайдалана отырып ақпараттық жүйеге деректерді жүктеуді жүзеге асырады.
9. Деректерді жаңарту процестер тізбегінің аспабын пайдалана отырып, автоматты режимде орындалады.
10. Сыртқы сауда статистикасын қалыптастыруды Комитет жүзеге асырады:
1) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-і күніне техникалық қолдау қызметінің операторы өтінімнің негізінде есепті жылдың басынан бастап деректерді өзектендірумен ақпараттық жүйеге деректердің жүктеуін жүзеге асырады;
2) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 7-і күніне Комитеттің жауапты тұлғалары есепті кезең ішінде жаңартылған деректердің сапасын тексеруді жүргізеді;
3) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күніне қателер анықталған жағдайда техникалық қолдау қызметі анықталған қатені жою бойынша шараларды қабылдайды;
4) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 12-і күніне Комитеттің жауапты тұлғаларын хабардар ете отырып түзетілген деректердің ақпараттық жүйеге қайта жүктеуін жүргізеді.
11. Сыртқы сауда статистикасын қалыптастыру мерзімдерін ауыстыруға ықпал ететін себептер туындаған кезде жауапты тұлға жұмыстың орындалуын кідірту себептері туралы Комитет басшылығын дереу ақпараттандырады.
12. Жауапты тұлға ай сайын есепті кезеңнен кейінгі әр айдың 14-нен 28-не дейін ақпараттық жүйенің "Интернетке есептерді жариялау" кіші жүйесінде осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша сыртқы сауда статитикасын қалыптастырады.
13. Жауапты тұлға ай сайын есепті кезеңнен кейінгі әр айдың 28-і күніне Қазақстан Республикасының сыртқы сауда статистикасының жариялауын жүзеге асырады.
14. Комитет статистикалық ақпаратты беруді Кодекстің 19-бабына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 15.04.2020 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.04.2020 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Информационная система включает в себя следующие подсистемы:
1) загрузки данных;
2) анализа данных таможенной статистики внешней торговли;
3) публикации отчетов на официальном интернет-ресурсе Комитета: kgd.gov.kz.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.04.2020 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Оператор службы технической поддержки Комитета осуществляет загрузку данных в информационную систему с использованием инструмента цепочки процессов.
9. Обновление данных выполняется в автоматизированном режиме с использованием инструмента цепочки процессов.
10. Формирование статистики внешней торговли осуществляется Комитетом:
1) ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным периодом, оператором службы технической поддержки, на основе заявки, осуществляется загрузка данных в информационную систему с актуализацией данных с начала отчетного года;
2) ежемесячно к 7 числу месяца, следующего за отчетным периодом, ответственными лицами Комитета производится проверка качества обновленных данных за отчетный период;
3) ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за отчетным периодом, в случае выявления ошибок, служба технической поддержки принимает меры по устранению выявленных ошибок;
4) ежемесячно к 12 числу месяца, следующего за отчетным периодом, проводится повторная загрузка откорректированных данных в информационную систему с уведомлением ответственных лиц Комитета.
11. При возникновении причин способствующих переносу сроков формирования статистики внешней торговли, ответственное лицо незамедлительно информирует руководство Комитета о причинах задержки выполнения работ.
12. Ответственное лицо ежемесячно с 14 по 28 число каждого месяца, следующего за отчетным периодом, в подсистеме "публикации отчетов в Интернет" информационной системы формирует статистику внешней торговли по форме согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящим Правилам.
13. Ответственное лицо ежемесячно к 28 числу каждого месяца, следующего за отчетным периодом, осуществляет публикацию статистики внешней торговли Республики Казахстан.
14. Комитет осуществляет передачу статистической информации в соответствии со статьей 19 Кодекса.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 15.04.2020 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).