Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың тауарлармен электрондық сауда бойынша тіркеу есебінде тұрған салық төлеушілер бойынша банктік шоттардың бар екені және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді беру қағидаларын және мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 249 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 2 наурызда № 16474 болып тіркелді
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 24-бабы 17) тармақшына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың тауарлармен электрондық сауда бойынша тіркеу есебінде тұрған салық төлеушілер бойынша банктік шоттардың бар екені және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді беру қағидалары және мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) Қазақстан Республикасының заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің төрағасы
________________ Д. Ақышев
2018 жылғы "__" ____________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 249 бұйрығымен
бекітілген
Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың тауарлармен электрондық сауда бойынша тіркеу есебінде тұрған салық төлеушілер бойынша банктік шоттардың бар екені және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді беру қағидалары және мерзімдері

Об утверждении Правил и сроков представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах по налогоплательщикам, состоящим на регистрационном учете по электронной торговле товарами
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 249. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2018 года № 16474
В соответствии с подпунктом 17) статьи 24 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах по налогоплательщикам, состоящим на регистрационном учете по электронной торговле товарами.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
________________ Д. Акишев
"__" ____________ 2018 года
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 249
Правила и сроки представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах по налогоплательщикам, состоящим на регистрационном учете по электронной торговле товарами

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың тауарлармен электрондық сауда бойынша тіркеу есебінде тұрған салық төлеушілер бойынша банктік шоттардың бар екені және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді беру қағидалары және мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы кодексінің 24-бабы 17) тармақшасына сәйкес әзірленген және екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – Банктер) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – Комитет) тауарлармен электрондық сауда бойынша тіркеу есебінде тұрған салық төлеушілер бойынша банктік шоттардың бар екені және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) беру тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2-тарау. Мәліметтерді беру тәртібі мен мерзімдері
2. Комитет күн сайын өзінің Интернет-ресурсына электронды сауданы жүзеге асыратын салық төлеушілер ретінде тіркелген электронды сауда субъектілерін қоса, ұйымдастырушылық-құқықтық нысанын көрсете отырып тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушілер ретінде тіркеу есебіне қойылған салық төлеушілер тізімін (бұдан әрі – тізім), сондай-ақ электронды сауданы жүзеге асыратын салық төлеушілер ретінде тіркеу есебінен алынған салық төлеушілер туралы мәліметті орналастырады.
3. Осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Банктер мәліметтерді бередi.
4. Көрсетілетін деректер болмаған жағдайда, бұл мәлімет нөлдік мәндермен ұсынылады. Банк клиенттерінің тізімінде болмаған кезде мәлімет ұсынылмайды.
5. Тізімге сәйкес Банктер есепті салықтық кезеңінен кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірмей мәліметтерді қалыптастырады.
6. Салық төлеушілер жөніндегі ақпараттарды табыс ету бойынша есепті салықтық кезең күнтізбелік жыл болып табылады.
7. Мәлімет мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде ұсынылады және Банк басшысы не оны алмастыратын тұлға, сондай-ақ мәліметтерді жасауға жауапты қызметкер қол қояды.
Қағаз тасымалдағышындағы мәліметтермен қатар, мәлімет электрондық тасымалдағышта да (Microsoft Excel форматында) ұсынылады.
8. Банк Комитетпен электрондық өзара іс-қимылға толық көшкен кезде мәліметтерді қағаз тасымалдағышында және Microsoft Excel форматында беру талап етілмейді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах по налогоплательщикам, состоящим на регистрационном учете по электронной торговле товарами (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 17) статьи 24 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – Банки), в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) сведений о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах по налогоплательщикам, осуществляющим электронную торговлю товарами (далее – сведения).
Глава 2. Порядок и сроки представления сведений
2. Комитет ежедневно размещает на своем интернет-ресурсе список налогоплательщиков, поставленных на регистрационный учет в качестве налогоплательщиков, осуществляющих электронную торговлю товарами, с указанием организационно-правовой формы (далее – список) путем включения субъектов электронной торговли, зарегистрированных в качестве налогоплательщиков, осуществляющих электронную торговлю, а также информацию о налогоплательщиках, снятых с регистрационного учета в качестве налогоплательщиков, осуществляющих электронную торговлю.
3. Сведения представляются Банками по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
4. При отсутствии данных, подлежащих отражению, данные сведения представляются с нулевыми значениями. При отсутствии в списке клиента Банка сведения не представляются.
5. Банки согласно списку формируют сведения не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом.
6. Отчетным налоговым периодом по представлению информации по налогоплательщикам является календарный год.
7. Сведения представляются на государственном и (или) русском языках и подписываются руководителем Банка либо лицом его замещающим, а также работником, ответственным за составление сведений.
Одновременно со сведениями на бумажном носителе представляются сведения на электронном носителе (в формате Microsoft Excel).
8. При полном переходе Банка на электронное взаимодействие с Комитетом представление сведений на бумажном носителе и в формате Microsoft Excel не требуется.

3-тарау. Мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірме
9. "Тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушілер бойынша банктік шоттардың бар екені және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтер" бөлімінде мынадай ақпараттар көрсетіледі:
1-бағанда транзакцияны жүзеге асыратын реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) не БСН көрсетіледі;
3-бағанда кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) не заңды тұлғаның және (немесе) тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы көрсетіледі;
4-бағанда тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушінің тауар үшін төлем жүргізілген шот нөмірі көрсетіледі;
5-бағанда банк шотындағы валюта көрсетіледі;
6-бағанда банк шотының түрі көрсетіледі;
7-бағанда банк шоты мәртебесінің коды көрсетіледі (1 – шот ашық, 2 – шот жабық)
8-бағанда банк шоты ашылған күн көрсетіледі, ол КК/АА/ЖЖ форматында толтырылады;
9-бағанда банк шоты жабылған күн көрсетіледі, ол КК/АА/ЖЖ форматында толтырылады;
10-бағанда бастапқы сальдо не (келесі парақтар үшін) аралық мәні көрсетіледі;
11-бағанда дебет бойынша сома көрсетіледі;
12-бағанда несие бойынша сома көрсетілген;
13-бағанда есепті салықтық кезеңнің соңына банк шоты бойынша қалдық;
14-бағанда транзакция жүргізілген күн көрсетіледі, ол КК/АА/ЖЖ форматында толтырылады;
15-бағанда Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына сәйкес төлем тағайындау коды (ТТК) көрсетіледі;
16-бағанда заңды тұлғалардан тауарлар үшін жүргізілген төлеу бойынша шоғырландырылған сома көрсетіледі;
17-бағанда жеке тұлғалардан тауарлар үшін жүргізілген төлеу бойынша шоғырландырылған сома көрсетіледі;
Екінші деңгейдегі банктердің
және банк операцияларының
жекелеген түрлерiн жүзеге
асыратын ұйымдардың
тауарлармен электрондық сауда
бойынша тіркеу есебінде тұрған
салық төлеушілер бойынша
банктік шоттардың бар екені
және олардың нөмірлері туралы,
осы шоттардағы ақша
қалдықтары мен қозғалысы
туралы мәліметтерді беру қағидаларына және мерзімдеріне
қосымша
нысан
Екінші деңгейдегі банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы ________________________________________________________________________________
БСН ________________________________
Облыс _____________________________
Қала _______________________________
Аудан_______________________________
Мекен-жай, телефон _______________________
20__ жылғы "___" ___________ бастап 20___ жылғы "___" ___________ дейінгі кезең ішіндегі тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушілер бойынша банктік шоттардың бар екені және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді
Тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушінің ЖСН/ БСН
Тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушінің атауы
Банк шотының нөмірі
Банк шотының валютасы
Банк шотының түрі

Глава 3. Пояснение по заполнению сведений
9. В разделе "Сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах по налогоплательщикам, осуществляющим электронную торговлю товарами" указывается следующая информация:
в графе 1 указывается порядковый номер;
в графе 2 указывается индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) либо БИН налогоплательщика, осуществляющего электронную торговлю товарами;
в графе 3 указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.) физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность либо наименование юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица, осуществляющего электронную торговлю товарами;
в графе 4 указывается номер банковского счета, pos-терминала налогоплательщика, осуществляющего электронную торговлю товарами, на который произведена оплата за товар;
в графе 5 указывается валюта банковского счета;
в графе 6 указывается вид банковского счета;
в графе 7 указывается код статуса банковского счета (1– счет открыт, 2 – счет закрыт);
в графе 8 указывается дата открытия банковского счета, которая заполняется в формате ДД/ММ/ГГ;
в графе 9 указывается дата закрытия банковского счета, которая заполняется в формате ДД/ММ/ГГ;
в графе 10 указывается начальное сальдо либо промежуточное значение (для последующих страниц);
в графе 11 указывается сумма по дебету;
в графе 12 указывается сумма по кредиту;
в графе 13 остаток по банковскому счету на конец отчетного налогового периода;
в графе 14 указывается дата проведения транзакции, которая заполняется в формате ДД/ММ/ГГ;
в графе 15 указывается код назначения платежа (КНП), в соответствие с Постановлением Правления Национального банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365;
в графе 16 консолидированная сумма по произведенной оплате за товары от юридических лиц;
в графе 17 консолидированная сумма по произведенной оплате за товары от физических лиц.
Приложение
к Правилам и срокам
представления банками второго
уровня и организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций,
сведений о наличии
банковских счетов и их номерах,
об остатках и
движении денег на этих счетах
по налогоплательщикам,
состоящим на регистрационном
учете по электронной
торговле товарами
форма
Наименование банка второго уровня или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
__________________________________________________________________________
БИН ________________________________
Область _____________________________
Город _______________________________
Район _______________________________
Адрес, телефон _______________________
Сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах по налогоплательщикам, осуществляющим электронную торговлю товарами
за период с "1" _______________ 20___ года по "___" ________________ 20__ года
ИИН/БИН налогоплательщика, осуществляющего электронную торговлю товарами
Наименование налогоплательщика, осуществляющего электронную торговлю товарами
Номер банковского счета
Валюта банковского счета
Вид банковского счета

Банк шоты мәртебесінің коды (1 – шот ашық, 2 – шот жабық)
ККААЖЖ форматында банк шоты ашылған күн
ККААЖЖ форматында банк шоты жабылған күн (жабылған шоттар үшін ғана көрсетіледі)
1
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
Бастапқы сальдо не аралық мәні (келесі парақтар үшін)
Ұлттық валютадағы айналым
Сұрау салынған кезеңнің соңына банк шоты бойынша қалдық
ККААЖЖ форматында транзакция жүргізілген күн
Төлем тағайындау коды (ТТК)
Тауарлар үшін жүргізілген төлем бойынша шоғырландырылған сома
Дебет бойынша сома
Кредит бойынша сома
ЗТ-дан
ЖТ-дан
10
11
12
13
14
15
16
17
Ескертпе: "Тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушілер бойынша банктік шоттардың бар екені және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы" мәліметтер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың тауарлармен электрондық сауда бойынша тіркеу есебінде тұрған салық төлеушілер бойынша банктік шоттардың бар екені және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді беру қағидаларында және мерзімдерінде келтірілген.
Аббревиатураларды ашып жазу:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЗТ - заңды тұлғалар;
ЖТ - жеке тұлғалар.

Код статуса банковского счета (1 – счет открыт, 2 – счет закрыт)
Дата открытия банковского счета в формате ДДММГГ
Дата закрытия банковского счета в формате ДДММГГ (указывается только для закрытых счетов)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы
Начальное сальдо либо промежуточное значение (для последующих страниц)
Обороты в национальной валюте
Остаток по банковскому счету на конец запрашиваемого периода
Дата проведения транзакции в формате ДДММГГ
Код назначения платежа (КНП)
Консолидированная сумма по произведенной оплате за товары
сумма по дебету
сумма по кредиту
от ЮЛ
от ФЛ
10
11
12
13
14
15
16
17
Примечание: пояснение по заполнению формы сведений "О наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах по налогоплательщикам, осуществляющим электронную торговлю товарами" приведено в Правилах и сроках представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах по налогоплательщикам, состоящим на регистрационном учете по электронной торговле товарами.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ЮЛ – юридическое лицо;
ФЛ – физическое лицо.