Қазақстан Республикасы Табиғи мополияларды реттеу агенттігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 50 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 наурызда № 16526 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Табиғи мополияларды реттеу агенттігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
________________ Қ. Қасымбек
2018 жылғы 19 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 50 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Табиғи мополияларды реттеу агенттігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

О внесении изменений в некоторые приказы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 50. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2018 года № 16526. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, в которые вносятся изменения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
________________ Қ. Қасымбек
от 19 февраля 2018 года
Приложение
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 50
Перечень некоторых приказов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, в которые вносятся изменения

1. "Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 30 желтоқсандағы № 384-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4060 болып тіркелген, 2006 жылғы 22 қыркүйектегі № 170 (976) "Заң газеті" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Қоса берiлiп отырған Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу ережесiнде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Магистральдық темiр жол желiсiнiң қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Магистральдық темір жол желісінің қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң), "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібін бекіту туралы" (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 болып тiркелген), Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және магистральдық темір жол желісінің қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілеріне (бұдан әрі – Субъект) қолданылады.

1. Внести в приказ Председателя Агентства по регулированию естественных монополий Республики Казахстан от 30 декабря 2005 года № 384-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги магистральной железнодорожной сети" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4060, опубликован в газете "Юридическая газета" от 22 сентября 2006 года № 170) следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги магистральной железнодорожной сети, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги магистральной железнодорожной сети (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон), приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД "Об утверждении Особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" (далее – Особый порядок) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480) и распространяются на субъектов естественной монополии, оказывающих услуги магистральной железнодорожной сети (далее – Субъект).

2. Қағидалар реттелiп көрсетiлетiн қызметтер бойынша және жалпы өзге қызмет бойынша кірістерді, шығындарды және тартылған активтердi есепке алудың ашықтығын қамтамасыз ету және уәкiлеттi орган бекiтетiн экономикалық тұрғыдан негiзделген тарифтердi белгiлеу мақсатында Субъектiлердiң бөлек есепке алуды жүргiзуінің негiзгi қағидаттары мен жүзеге асыру тәртiбiн айқындайды.";
4-тармақтың он төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы.".
2. "Өңірлік электр желілік компаниялардағы және энергия беруші ұйымдардағы кірістер мен шығындардың бөлек есебін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 24 шілдедегі № 220-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8738 болып тіркелген, 2014 жылғы 22 қаңтардағы № 14 (27635) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Өңірлік электр желілік компаниялардағы және энергия беруші ұйымдардағы кірістерді мен шығындар бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Өңірлік электр желілік компаниялардағы және энергия беруші ұйымдардағы кірістерді мен шығындар бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өңірлік электр желілік компаниялардағы және энергия беруші ұйымдардағы кірістер мен шығындардың бөлек есебін жүргізу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Өңірлік электр желілік компаниялардағы және энергия беруші ұйымдардағы кірістерді мен шығындар бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Өңірлік электр желілік компаниялардағы және энергия беруші ұйымдардағы кірістерді мен шығындар бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі және "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2. Правила определяют основные принципы ведения и порядок осуществления раздельного учета Субъектами в целях обеспечения прозрачности учета доходов, затрат и задействованных активов по регулируемым услугам и в целом по иной деятельности и установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых уполномоченным органом.";
абзац четырнадцатый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"уполномоченный орган – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий.".
2. Внести в приказ Председателя Агентства по регулированию естественных монополий Республики Казахстан от 24 июля 2013 года № 220-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов и затрат в региональных электросетевых компаниях и энергопередающих организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8738, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 22 января 2014 года № 14 (27635) следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах ведения раздельного учета доходов и затрат в региональных электросетевых компаниях и энергопередающих организациях, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов и затрат в региональных электросетевых компаниях и энергопередающих организациях (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Бөлек есеп жүргізу табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосына (бұдан әрі – уәкілетті орган) мәліметтер ұсына отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және жалпы өзге қызмет бойынша бөлек кірістер мен шығындар туралы деректерді жинау мен қорыту жүйесін білдіреді.";
7- тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.";
25- тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұлттық электр желісі, өңірлік деңгейдегі желілер және өзге ЭБҰ-ның желілері бойынша сатып алынған электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге;";
Көрсетілген қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есептің нысаны осы тізбеге қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының міндетін атқарушының 2013 жылғы 31 шілдедегі № 238-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8715 болып тіркелген, 2014 жылғы 18 ақпандағы № 33 (28257) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Қоса беріліп отырған Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Ведение раздельного учета представляет собой систему сбора и обобщения данных о доходах и затратах раздельно по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности с представлением сведений в ведомство уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий (далее – уполномоченный орган).";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.".
подпункт 2) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"2) на услуги по передаче купленной электрической энергии по национальной электрической сети, сетям регионального уровня и иных ЭПО;";
форму Отчета об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг согласно приложению изложить в редакции согласно приложению к настоящему перечню.
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства по регулированию естественных монополий Республики Казахстан от 31 июля 2013 года № 238-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими регулируемые услуги подъездных путей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8715, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 18 февраля 2014 года № 33 (27654) следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими регулируемые услуги подъездных путей, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді.";
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес қолданылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бөлек есепке алу кірме жолдардың көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша жеке кірістер, шығындар мен тартылған активтер туралы есептерді жинау мен қорыту жүйесін, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес Субъектілердің осындай есептердің негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және өзге де қызмет бойынша кірістер, шығындар мен тартылған активтер туралы ақпаратты кезең-кезеңмен жасауын және уәкілетті органның ведомствосына (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынуын білдіреді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Бөлек есепті жүргізу мақсатында темір жол көлігінің қызметтері бойынша топтастырылған субъектінің темір жол кешенінің кірістері, шығындары мен қолданысқа енгізілген активтері реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша бөлінеді:
1) бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда, жылжымалы құрамның өтуі үшін кірме жолды беру – көлемі "кірме жолдар бойынша вагон-километр" өлшеуішін сипаттайтын реттеліп көрсетілетін қызмет;
2) бәсекелес кірме жол болмаған жағдайда маневрлік жұмыстар, тиеу-түсіру және тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операциялары үшін, сондай-ақ тасымалдау процесінің технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшін кірме жолды беру – көлемін "өндірістік операциялардың вагон-сағаттары" өлшеуіші сипаттайтын ("жылжымалы құраммен өндірістік операцияларды жүргізу үшін ұсынылған кірме жолдардың километр-сағаты") реттеліп көрсетілетін қызмет;
3) тұтастай өзге қызмет бойынша.".
4. "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның әдістемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2014 жылғы 1 сәуірдегі № 67-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9616 болып тіркелген, 2014 жылғы 22 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның кемсiтпейтiн әдістемелерін бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими регулируемые услуги подъездных путей (далее – Правила) разработаны в соответствии Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" (далее – Закон).";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством о естественных монополиях.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Раздельный учет представляет собой систему сбора и обобщения отчетов о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду услуг подъездных путей, а также периодическое составление и представление Субъектами в ведомство уполномоченного органа (далее – уполномоченный орган) на основании таких отчетов информации о доходах, расходах и задействованных активах по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности в соответствии с настоящими Правилами.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Для целей ведения раздельного учета доходы, затраты и задействованные активы железнодорожного комплекса субъекта, сгруппированные по службам железнодорожного транспорта, распределяются по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности:
1) предоставление подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути – регулируемая услуга, объем которой характеризует измеритель "вагоно-километр по подъездным путям";
2) предоставление подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки и других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, непредусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути, – регулируемая услуга, объем которой характеризует измеритель "вагоно-часы производственных операций" ("километр-час подъездных путей, предоставленных для производства производственных операций с подвижным составом");
3) в целом по иной деятельности.".
4. Внести в приказ Председателя Агентства по регулированию естественных монополий Республики Казахстан от 1 апреля 2014 года № 67-НҚ "Об утверждении методик уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и регулируемых рынков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9616, опубликован 22 сентября 2014 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении недискриминационных методик уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшелемелерін) есептеудің кемсітпейтін әдістемесі;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Темір жол көлігі, порттар және әуежайлар саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) инвестициялық тарифті (бағаны, алымдар мөлшерлемесін) есептеудің кемсiтпейтiн әдістемесі бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелерін) есептеу әдістемесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің кемсiтпейтiн әдістемесі";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кірме жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) есептеудің кемсiтпейтiн әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шiлдедегі, "Темір жол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы заңдарына, "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібін бекіту туралы" (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 болып тiркелген) сәйкес әзірленді.";
3-тармақмынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Әдістеменің мақсаттары үшін мынадай ұғымдар қолданылады:
вагон айналым – белгілі бір есепті кезеңде (тәулік, он күндік, ай, жыл) кірме жолға келген және одан шыққан вагондар саны;
вагондарды беру-алып кету – кірме жолға (дан) вагондарды әкелу мен әкету жөніндегі операциялар;
вагондарды (контейнерлерді) кіргізу-шығару – паромдарға (дан) темір жолдың кірме жолына (нан) вагондарды (контейнерлерді) кіргізу және шығару жөніндегі операциялар;
жасанды құрылыстар – көпірлер, құбырлар, дөкірлер, сифондар, жол өткелдері, жаяу жүргіншілер көпірлері, үңгіжолдар, галереялар, тіреуіш және реттеуіш құрылыстар;
кірме жолдардың бастапқы-соңғы бөлігі – маневрлі, тиеу-түсіру мен тасымалдау процесінің басқа да технологиялық операцияларын жүргізу үшін және тасымалдау процесімен байланысы жоқ жылжымалы құрамның тұрағы үшін ұсынылатын кірме жолдардың техникалық станциялары мен жүк пункттері жолдарының дамуын қоса алғанда, кірме жолдардың бір бөлігі;
кірме жолдардың басты бөлігі – жылжымалы құрамның өтуі үшін ұсынылатын және беру-алып кету ұзақтығын айқындайтын кірме жолдардың бір бөлігі;
кірме жолдар инфрақұрылымының жалпы бөлігі – субъектілер өздерінің мұқтаждары үшін, сол сияқты реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету үшін пайдаланатын кірме жолдардың бір бөлігі;
тасымалдау процесінің технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшін кірме жолды ұсыну – кірме жолдарда вагондар тұрған кезде тасымалдау процесінің технологиялық операцияларымен көзделмеген, яғни қызметті тұтынушының өтінімі бойынша ұсынылатын қызмет;
уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы.
Осы Әдістемеде пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы және темір жол көлігі туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Темір жол көлігі, порттар және әуежайлар саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің тауарларына (жұмыстарына, қызметтеріне) инвестициялық тариф (баға, алым мөлшерлемесін) есептеу әдістемесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Темір жол көлігі, порттар және әуежайлар саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) инвестициялық тарифті (бағаны, алымдар мөлшерлемесін) есептеудің кемсiтпейтiн әдістемесі";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Недискриминационную методику расчета тарифов (цен, ставок, сборов) на регулируемые услуги подъездных путей, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Недискриминационную методику расчета инвестиционного тарифа (цены, ставки сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий в сфере железнодорожного транспорта, портов и аэропортов, согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
в Методике расчета тарифов (цен, ставок, сборов) на регулируемые услуги подъездных путей, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Недискриминационная методика расчета тарифов (цен, ставок, сборов) на регулируемые услуги подъездных путей";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Недискриминационная методика расчета тарифов (цен, ставок, сборов) на регулируемые услуги подъездных путей (далее – Методика) разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте", приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480) "Об утверждении Особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" (далее – Особый порядок).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для целей настоящей Методики применяется следующие понятия:
вагонооборот – количество вагонов, поступивших на подъездной путь и убывших с него за определенный отчетный период (сутки, декаду, месяц, год);
подача-уборка вагонов – операции по приему и сдаче вагонов на (с) подъездной путь;
накатка-выкатка вагонов (контейнеров) – операции по накату и выкату вагонов (контейнеров) с (на) железнодорожного подъездного пути на (с) паромы;
искусственные сооружения – мосты, трубы, дюкеры, сифоны, путепроводы, пешеходные мосты, тоннели, галереи, подпорные и регуляционные сооружения;
начально-конечная часть подъездных путей – часть подъездных путей, включая путевое развитие технических станций подъездных путей и грузовых пунктов, предоставляемых для производства маневровых, погрузочно-разгрузочных и других технологических операций перевозочного процесса и для стоянки подвижного состава не связанной с перевозочным процессом;
главная часть подъездных путей – часть подъездных путей, предоставляемая для проезда подвижного состава и определяющая дальность подачи-уборки;
общая часть инфраструктуры подъездных путей – часть подъездных путей субъектов, используемая как для собственных нужд, так и для оказания регулируемых услуг;
предоставление подъездного пути для стоянки подвижного состава, непредусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса – услуга, которая предоставляется при отстое вагонов на подъездных путях, непредусмотренном технологическими операциями перевозочного процесса, то есть по заявке потребителя услуги;
уполномоченный орган – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий.
Иные понятия и термины, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и о железнодорожном транспорте.";
в Методике расчета инвестиционного тарифа (цены, ставки сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий в сфере железнодорожного транспорта, портов и аэропортов, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Недискриминационная методика расчета инвестиционного тарифа (цены, ставки сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий в сфере железнодорожного транспорта, портов и аэропортов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Темір жол көлігі, порттар және әуежайлар саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) инвестициялық тарифті (бағаны, алымдар мөлшерлемесін) есептеудің кемсiтпейтiн әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасының "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шiлдедегі, "Темір жол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы, "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы, "Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы заңдарына, "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібін бекіту туралы" (бұдан әрі – Ерекше тәртіп) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 болып тiркелген) және Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы өзге де актілерге сәйкес әзірленді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Әдістеменің мақсаттары үшін мынадай ұғымдар қолданылады:
жоба өтелімділігінің кезеңі – инвестицияның толық қайтарылуы және инвестормен және уәкілетті органның ведомствосымен (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісілген инвестициялық пайда алу жүзеге асырылатын уақыт аралығы. Әдістеменің мақсаттары үшін жоба өтелімділігінің кезеңі инвестициялық жобаны пайдалану фазасына тең белгіленеді;
инвестициялық жобаны іске асыру кезеңі – Субъект белгіленген тәртіппен келісілген және бекітілген инвестициялық жобаны іске асыратын уақыт аралығы. Жобаны іске асыру кезеңінде екі фаза бөлінеді: инвестициялық, оның ішінде инвестициялар салу жүзеге асырылады және пайдалану оның ішінде субъект активтерді пайдалануға байланысты қызметтерді көрсетуден кірістер алады және оған инвестициялық тариф (баға, алым мөлшерлемесі) қолданылады;
инвестициялық тарифтік кіріс – табиғи монополия субъектісінің инвестициялық жобаны пайдалану фазасын іске асыру кезеңіндегі және жоба өтелімділігінің кезеңі аяқталғанға дейін инвестициялық жобаны іске асырудың әрбір жылындағы кірісі;
инвестициялық тарифтік смета – жоба өтемділігінің кезеңіне және инвестициялық жобаны іске асырудың әрбір жылына бекітілетін тарифтік смета;
инвестициялық үстемеақы – жобаның өтелімділігі кезеңінде инвестордың күрделі салымдарын өтеу сомасын және сыйақысын (пайдасын) қамтитын инвестициялық тарифтің құрамдасы;
Әдістемеде пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер табиғи монополиялар туралы және инвестициялар заңнамаға сәйкес қолданылады.".
Қазақстан Республикасы
Табиғи мополияларды реттеу
агенттігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
қосымша
Өңірлік электр желілік компаниялардағы
және энергия беруші
ұйымдардағы кірістер мен
шығындардың бөлек есебін
жүргізу қағидаларына
қосымша
нысан
Қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу
туралы есеп
Есепті кезең 20___ ж.
Индексі: РУ-ӨЭК және ЭБҰ
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынады: өңірлік электр желілік компаниялар және энергия беруші ұйымдар болып табылатын табиғи монополия субъектілері
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау агенттігіне және оның аумақтық департаменттеріне
Ұсыну мерзімі – үстіміздегі жылғы 1 маусымға дейін
_________________________ Кәсіпорынның атауы
Атауы
Бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі сома, барлығы, мың теңге
Ерекше тәртіпке сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы, мың теңге
Ерекше тәртіп сомасы, мың теңге
Ерекше тәртіп бойынша сома, мың теңге
Электр энергиясын беру, мың теңге
Қызметтердің өзге түрлері
Электрмен жабдықтау *
1 өзге қызмет
2 өзге қызмет
Бөлу коэффициенті

"1. Недискриминационная методика расчета инвестиционного тарифа (цены, ставки сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий в сфере железнодорожного транспорта, портов и аэропортов (далее – Методика) разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте", от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании", от 8 января 2003 года "Об инвестициях", приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480) "Об утверждении Особого порядка формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий") (далее – Особый порядок) и иными актами в области использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для целей настоящей Методики применяются следующие понятия:
период окупаемости проекта – временной интервал, в течение которого происходит полный возврат инвестиции и получение инвестиционной прибыли, согласованной инвестором и ведомством уполномоченного органа (далее – уполномоченный орган) уполномоченным органом. Для целей Методики период окупаемости проекта определяется равным эксплуатационной фазе инвестиционного проекта;
период реализации инвестиционного проекта – временной интервал, в течение которого Субъектом реализуется согласованный и утвержденный в установленном порядке инвестиционный проект. В периоде реализации проекта выделяются две фазы: инвестиционная, в течение которой осуществляются вложение инвестиций и эксплуатационная, в течение которой субъект получает доходы от оказания услуг, связанных с использованием активов и на котором действует инвестиционный тариф (цена, ставка сбора);
инвестиционный тарифный доход – доход субъекта естественной монополии за период реализации эксплуатационной фазы инвестиционного проекта и за каждый год реализации инвестиционного проекта до окончания периода окупаемости проекта;
инвестиционная тарифная смета – тарифная смета, утверждаемая на период окупаемости проекта и на каждый год реализации инвестиционного проекта;
Иные понятия и термины, используемые в Методике, применяются в соответствии с законодательством о естественных монополиях и об инвестициях.".
Приложение
к Перечню некоторых приказов
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных
монополий, в которые
вносятся изменения
Приложение
к Правилам ведения раздельного
учета доходов и затрат в
региональных электросетевых
компаниях и энергопередающих
организациях
форма
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг
Отчетный период 20___ г.
Индекс: РУ-РЭКиЭПО
Периодичность: годовая
Представляют: субъекты естественной монополий, являющиеся региональными
электросетевыми компаниями и энергопередающими организациями
Представляются: в Комитет по регулированию естественных монополий, защите
конкуренции и прав потребителей и его территориальные департаменты
Срок представления – до 1 июня текущего года
________________________
Наименование предприятия
Наименование
Сумма за отчетный период по бухгалтерскому учету, всего, тысяч тенге
Сумма затрат неучтенная в тарифе согласно особому порядку, тысяч тенге
Сумма по особому порядку, тысяч тенге
Сумма по особому порядку, тысяч тенге
Передача электрической энергии, тысяч тенге
иные виды услуг
электроснабжение *
иная услуга 1
иная услуга 2
Коэффициент распределения

8.10.
банк қызметтері
8.11.
өзге шығыстар
9.
сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
Барлық шығындар
Барлық кірістер
Ескертпе:
* - энергия беруші ұйымдар толтырады.
Мөр орыны (болған жағдайда)
Басшы __________________________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тегі қолы
Бас бухгалтер __________________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тегі қолы
Орындаушы ______________________________________________ ____________
Аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тегі қолы
Әкімшілік деректерді жинақтауға арналған нысанды толтыру туралы түсініктеме
Қызметтер түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есеп
1-тарау. Жалпы нұсқаулар
Осы түсініктеме ӨЭК және ЭБҰ болып табылатын табиғи монополия субъектілерінің қызмет түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есебін даярлауға арналған.
Негізгі мақсаты ӨЭК және ЭБҰ тарифтің экономикалық негізді деңгейін белгілеу үшін көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындардың бөлек есебін жүргізу қағидаттарын, ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібін айқындау болып табылады.
Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық белгісіз мың теңгемен толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі есепке ӨЭК және ЭБҰ басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды және мөрімен расталады. Есеп уәкілетті органға қағаз жеткізгіште және оған сәйкес электрондық жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктемелер
Нысанды толтырған кезде Субъект жоғарғы сол бұрышында кәсіпорынның атауын, ал жоғарғы оң бұрышында уәкілетті органның нормативтік-құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетеді.
Субъект өткен күнтізбелік жылдың мәліметтерін толтырады.
1-баған бойынша Субъектінің көрсететін қызмет түрлері бойынша шығындарының атауы туралы ақпарат көрсетіледі.
2-баған бойынша бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі үшін сома туралы ақпарат көрсетіледі, барлығы, теңге.
Кезең шығыстарын алып тастағанда, шығыстардың жиынтық сомасы тиісті кезең үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2017 жылғы 10 қарашадағы № 165 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16038 болып тiркелген) 1-қосымшасына сәйкес ӨЭК және ЭБҰ жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құны" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
Кезең шығыстарының жиынтық сомасы тиісті кезең үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2017 жылғы 10 қарашадағы № 165 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16038 болып тiркелген) 1-қосымшасына сәйкес ӨЭК және ЭБҰ жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" деген жолда көрсетілген деректеріне сәйкес келеді.
3-баған бойынша ерекше тәртіпке сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы туралы деректер көрсетіледі.
4-баған бойынша ерекше тәртіп бойынша шығындар сомасы туралы ақпарат көрсетіледі.

8.10.
услуги банка
8.11.
другие расходы
9
расходы на выплату вознаграждений
Всего затрат
Всего доходов
Примечание:
* - заполняется энергопередающими организациями.
Место печати (при наличии)
Руководитель ________________________________________             _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Главный бухгалтер ___________________________________             _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Исполнитель _________________________________________       _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг
Глава 1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественной монополии, являющимися РЭК и ЭПО, отчета об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг.
Основной целью является определение принципов ведения, порядка организации и осуществления РЭК и ЭПО раздельного учета доходов и затрат по видам оказываемых услуг для установления экономически обоснованного уровня тарифа.
Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
Отчет на бумажном носителе подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем РЭКа и ЭПО и заверяется печатью. Отчет представляется в уполномоченный орган на бумажном носителе и соответствующем ему электронном носителе.
Глава 2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъект указывает в левом верхнем углу наименование предприятия, а в правом верхнем углу на соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа.
Сведения заполняются Субъектом на предыдущий календарный год.
По графе 1 указывается информация о наименовании затрат по видам оказываемых услуг Субъекта.
По графе 2 указывается информация о сумме за отчетный период по бухгалтерскому учету, всего, тенге.
Итоговая сумма расходов за минусом расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого РЭКом и ЭПО согласно приложению 1 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 ноября 2017 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16038) за соответствующий период.
Итоговая сумма расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого РЭКом и ЭПО согласно приложению 1 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 ноября 2017 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16038) за соответствующий период.
По графе 3 указываются данные о сумме затрат, неучтенной в тарифе согласно особого порядка.
По графе 4 указывается информация о сумме затрат по особому порядку.

5–11-бағандарда реттеліп көрсетілетін (электр энергиясын беру) және өзге қызметтер (реттеліп көрсетілетін қызметтермен технологиялық байланысты қызметтер және уәкілетті органмен келісілген өзге де қызмет) бөлінісінде ерекше тәртіп бойынша шығындар сомасы туралы деректер көрсетіледі, оның ішінде:
5-баған бойынша электр энергиясын беру бойынша ерекше тәртіп сомасы туралы ақпарат көрсетіледі;
6-баған бойынша энергия беруші ұйымдар толтыратын, электрмен жабдықтау бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі.
7-баған бойынша электрмен жабдықтау бойынша нақты сома туралы деректер көрсетіледі, энергия беруші ұйымдар толтырады (6-баған * 5-баған);
8-баған бойынша тиісті өзге қызмет бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі;
9-баған бойынша тиісті өзге қызмет бойынша нақты сома туралы деректер көрсетіледі (8-баған * 5-баған);
10-баған бойынша тиісті өзге қызмет бойынша бөлу коэффициенті туралы ақпарат көрсетіледі;
11-баған бойынша тиісті өзге қызмет бойынша нақты сома туралы деректер көрсетіледі (10-баған * 5-баған).
Әрбір баптың ішінде шығындар егжей-тегжейлі нақтылануы мүмкін.
Кірістердің жиынтық сомасы тиісті кезең үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2017 жылғы 10 қарашадағы № 165 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16038 болып тiркелген) 1-қосымшасына сәйкес ӨЭК және ЭБҰ жасайтын қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден алынған кірістер" деген жолда көрсетілген деректерге сәйкес келеді.

В графах 5-11 указываются данные о сумме затрат по особому порядку в разрезе регулируемых (передача электрической энергии) и иных услуг (услуги, которые технологически связаны с регулируемыми услугами и иная деятельность согласованная с уполномоченным органом), в том числе:
по графе 5 указывается информация о сумме по особому порядку по передаче электрической энергии;
по графе 6 указывается информация о коэффициенте распределения по электроснабжению, заполняется энергопередающими организациями;
по графе 7 указываются данные о фактической сумме по электроснабжению, заполняются энергопередающими организациями (графа 6 * графа 5);
по графе 8 указывается информация о коэффициенте распределения по соответствующей иной услуге;
по графе 9 указываются данные о фактической сумме по соответствующей иной услуге (графа 8 * графа 5);
по графе 10 указывается информация о коэффициенте распределения по соответствующей иной услуге;
по графе 11 указываются данные о фактической сумме по соответствующей иной услуге (графа 10 * графа 5).
Внутри каждой статьи допускается более подробное детализирование затрат.
Итоговая сумма доходов соответствует данным, отраженным в строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого РЭКом и ЭПО согласно приложению 1 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 ноября 2017 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16038) за соответствующий период.