Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарының және (немесе) теміржол көлік құралдарымен тасымалданатын, оның ішінде ішкі тасымалдаулар үшін пайдаланылатын контейнерлердің тұрған жері туралы ақпаратты ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 214 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 12 наурызда № 16545 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы кодексінің 358-бабының 13-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарының және (немесе) теміржол көлік құралдарымен тасымалданатын, оның ішінде ішкі тасымалдаулар үшін пайдаланылатын контейнерлердің тұрған жері туралы ақпаратты ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
____________ Ж. Қасымбек
2018 жылғы 21 ақпан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 ақпандағы № 214
бұйрығымен бекітілген
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарының және (немесе) теміржол көлік құралдарымен тасымалданатын, оның ішінде ішкі тасымалдаулар үшін пайдаланылатын контейнерлердің тұрған жері туралы ақпаратты ұсыну қағидалары 1- тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил представления железнодорожными перевозчиками информации о месте нахождения временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров, в том числе используемых для внутренних перевозок
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 214. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2018 года № 16545.
В соответствии с пунктом 13 статьей 358 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления железнодорожными перевозчиками информации о месте нахождения временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров, в том числе используемых для внутренних перевозок.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов Республики Казахстан Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
____________ Ж. Касымбек
21 февраля 2018 года
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 214
Правила представления железнодорожным перевозчиком информации о месте нахождения временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров, в том числе, используемых для внутренних перевозок
Глава 1. Общие положения

1. Осы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарының және (немесе) теміржол көлік құралдарымен тасымалданатын, оның ішінде ішкі тасымалдаулар үшін пайдаланылатын контейнерлердің тұрған жері туралы ақпаратты ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы кодексінің 358-бабының 13-тармағына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттердің теміржол тасымалдаушылары уақытша әкелінген халықаралық тасымалдаудың теміржол көлік құралдарының және (немесе) теміржол көлік құралдарымен тасымалданатын, оның ішінде ішкі тасымалдаулар үшін пайдаланылатын контейнерлердің тұрған жері туралы ақпаратты ұсыну Қағидалары айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай қысқартулар мен ұғымдар пайдаланылады:
1) ХТКҚ - халықаралық тасымалдаудың темір жол көлік құралы, оның ішінде темір жол көлік құралдарында тасымалданатын контейнерлер;
2) КҚКД - көлік құралына кеден декларациясы.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер ЕАЭО-ның және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Темір жол тасымалдаушыларының халықаралық тасымалдаудың ақпаратты беруі
3. ЕАЭО кедендік аймағына уақытша әкелінген шетелдік ХКҚТ-ның орналасқан мекенін анықтау мақсатында осы ХКҚТ-ны бақылауда ұстайтын мемлекеттік кірістің аймақтық ұйымы КҚКД-ның тіркелу нөмірі, ХКҚТ-ның нөмірі және ХКҚТ-ның уақытша әкеліну мерзімі туралы жазбаша сауал құрастырады және оны теміржол тасымалдаушыға жібереді. Сондай-ақ, сауал жолдау мерзімі ХКҚТ-ның уақытша әкелу сәтінен бастап, бір жылдан аспауы тиіс.
4. Теміржол тасымалдаушы сауалды алған сәттен бастап 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде құрастырылған жауапты сауал жолдаушыға - мемлекеттік кіріс ұйымына жібереді.
5. Мемлекеттік кіріс органдарында және тасымалдаушыда интеграцияланған ақпараттық жүйелер болған кезде ХТКҚ-ның орналасқан жері туралы сұрау салу мемлекеттік кіріс органының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады және тасымалдаушының ақпараттық жүйесіне жіберіледі.
6. Теміржол тасымалдаушы сұралған ақпаратты ақпараттық жүйе арқылы мемлекеттік кіріс ұйымының ақпараттық жүйесіне жібереді.
7. Теміржол тасымалдаушы басқа ЕАЭО мүше-мемлекеттер теміржол тасымалдаушысынан мәлімет алу қажет болған жағдайда, басқа ЕАЭО мүше-мемлекеттер теміржол тасымалдаушы туралы мәліметті тасымалдағыш (қағаздық нұсқа, дискі түрінде) алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік кіріс ұйымына-сауал жолдаушыға жібереді.

1. Настоящие Правила представления железнодорожным перевозчиком информации о месте нахождения временно ввезенного железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров, в том числе используемых для внутренних перевозок (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 13 статьи 358 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок представления железнодорожным перевозчиком информации о месте нахождения временно ввезенного на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) железнодорожного транспортного средства международной перевозки и (или) перевозимых на железнодорожных транспортных средствах контейнеров, в том числе, используемых для внутренних перевозок (далее – Информация).
2. В настоящих Правилах используются следующие сокращения:
1) ТСМП – транспортные средства международной перевозки, в том числе перевозимые контейнеры на железнодорожных транспортных средствах;
2) ТДТС – таможенная декларация на транспортное средство.
Понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок представления железнодорожным перевозчиком информации
3. В целях установления места нахождения временно ввезенных на таможенную территорию ЕАЭС иностранных ТСМП, территориальный орган государственных доходов, на контроле которого находятся эти ТСМП, формирует письменный запрос, содержащий сведения о регистрационном номере ТДТС, номере ТСМП и сроке временного ввоза ТСМП и направляет его железнодорожному перевозчику. При этом, период запроса не может превышать одного года с момента временного ввоза ТСМП.
4. Железнодорожный перевозчик в течение 25 (двадцати пяти) рабочих дней с момента получения такого запроса направляет сформированный ответ в орган государственных доходов - инициатору запроса.
5. При наличии интеграции информационных систем органов государственных доходов и железнодорожного перевозчика, в целях установления места нахождения ТСМП, органами государственных доходов в информационной системе формируется запрос о месте нахождения ТСМП и направляется в информационную систему железнодорожного перевозчика.
6. Железнодорожный перевозчик посредством информационной системы направляет в информационную систему органов государственных доходов ответ на запрашиваемую информацию.
7. В случае необходимости получения сведений от железнодорожных перевозчиков иных государств-членов ЕАЭС, железнодорожный перевозчик направляет информацию железнодорожных перевозчиков иных государств-членов ЕАЭС на переносимых носителях (бумажный, на дисках) в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты их получения - органу государственных доходов, инициатору запроса.

8. Теміржол тасымалдаушыдан мәлімет сұрау бір жылдан артық мерзімге болса, орталықтандырылған түрде жүзеге асырылады - сауал Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер Комитетінен жолданады.
9. Мемлекеттік кірістер ұйымдары мен теміржол тасымалдаушысы арасындағы мәліметтік алмасулар, тараптармен бекітілген мемлекеттік кірістер ұйымдары мен теміржол тасымалдаушысы ақпарттық жүйелерін интеграциялаудағы спецификалық техникалық талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік кірістер ұйымдары мен теміржол тасымалдаушының ақпараттық жүйесінде толық интеграция болған жағдайда, шетелден әкелінген ХКҚТ-ның уақытша орналасқан мекені туралы сауал жолдаудың қағаздық нұсқасы талап етілмейді.

8. Запрос сведений у железнодорожного перевозчика, за период свыше одного года, осуществляется централизованно – запрос направляется только от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
9. Передача данных между информационными системами органов государственных доходов и железнодорожного перевозчика осуществляется в соответствии со спецификацией технических требований к интеграции информационных систем органов государственных доходов и железнодорожного перевозчика, утверждаемого сторонами.
10. При наличии полноценной интеграции информационных систем органов государственных доходов и железнодорожного перевозчика, направление запроса и ответа о месте нахождения временно ввезенных иностранных ТСМП на бумажных носителях, не требуется.