Шартты түрде шығарылған тауарларды ұсынудың не кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаты мен шарттарын және (немесе) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданумен байланысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулерді сақтауды растау үшін тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылау жүргізу кезінде олардың тұрған жерін растау ерекшелігін, сондай-ақ тауарлар шығарылғаннан кейін шартты түрде шығарылған тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізу мерзімділігін және жүргізуге қойылатын өзге де талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 225 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 наурызда № 16560 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 400-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Шартты түрде шығарылған тауарларды ұсынудың не кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаты мен шарттарын және (немесе) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданумен байланысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулерді сақтауды растау үшін тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылау жүргізу кезінде олардың тұрған жерін растау ерекшелігін, сондай-ақ тауарлар шығарылғаннан кейін шартты түрде шығарылған тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу мерзімділігін және жүргізуге қойылатын өзге де талаптарды бекіту туралы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Особенностей предъявления условно выпущенных товаров либо подтверждения места их нахождения при проведении таможенного контроля после выпуска товаров для подтверждения соблюдения целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а также периодичности проведения и иных требований к проведению таможенного контроля после выпуска товаров в отношении условно выпущенных товаров
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 225. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2018 года № 16560.
В соответствии со статьей 400 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Особенности предъявления условно выпущенных товаров либо подтверждения места их нахождения при проведении таможенного контроля после выпуска товаров для подтверждения соблюдения целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а также периодичность проведения и иные требования к проведению таможенного контроля после выпуска товаров в отношении условно выпущенных товаров.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 225 бұйрығымен
бекітілді
Шартты түрде шығарылған тауарларды ұсынудың не кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаты мен шарттарын және (немесе) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданумен байланысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулерді сақтауды растау үшін тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылау жүргізу кезінде олардың тұрған жерін растау ерекшелігін, сондай-ақ тауарлар шығарылғаннан кейін шартты түрде шығарылған тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу мерзімділігін және жүргізуге қойылатын өзге де талаптар 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шартты түрде шығарылған тауарларды ұсынудың не кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаты мен шарттарын және (немесе) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданумен байланысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулерді сақтауды растау үшін тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылау жүргізу кезінде олардың тұрған жерін растау ерекшелігін, сондай-ақ тауарлар шығарылғаннан кейін шартты түрде шығарылған тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу мерзімділігін және жүргізуге қойылатын өзге де талаптар "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 400-бабына сәйкес әзірленді және:
кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді ұсынудың мақсаты мен шарттарын сақтауды және (немесе) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданумен байланысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулерді растамай, мемлекеттік кірістер органына көрсетілген тауарларды ұсынбау не осындай тауарларға қатысты тауарлар шығарылғаннан кейін кедендік бақылауды жүргізу кезінде олардың тұрған жерін растамау болып саналуына сәйкес, Кодекстің 400-бабының 1-тармағының 2) тармақшасын тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты қолдану ерекшелігін;
оларға қатысты:
1) осы тауарларды пайдалану және (немесе) оларға билік ету бойынша шектеулермен қатар қолданылған кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктер қолданылған;
2) тыйым салулар мен шектеулерді сақтау 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ шартқа және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарды шығарғаннан кейін расталуы мүмкін;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың шеңберіндегі халықаралық шарттарға немесе Еуразиялық экономикалық одаққа кіру туралы халықаралық шарттарға (мемлекеттің Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа қосылуы туралы халықаралық шарттарға) (бұдан әрі – Еуразиялық экономикалық одаққа кіру туралы халықаралық шарттар) сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінде белгіленгенге қарағанда кедендік әкелу баждарының неғұрлым төмен мөлшерлемелері қолданылған тауарларды шығарғаннан кейін шартты түрде шығарылған тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу кезеңділігін және жүргізудің өзге де талаптарын айқындайды.

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 225
Особенности предъявления условно выпущенных товаров либо подтверждения места их нахождения при проведении таможенного контроля после выпуска товаров для подтверждения соблюдения целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а также периодичность проведения и иные требования к проведению таможенного контроля после выпуска товаров в отношении условно выпущенных товаров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Особенности предъявления условно выпущенных товаров либо подтверждения места их нахождения при проведении таможенного контроля после выпуска товаров для подтверждения соблюдения целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, а также периодичность проведения и иные требования к проведению таможенного контроля после выпуска товаров в отношении условно выпущенных товаров разработаны в соответствии со статьей 400 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют:
1) особенности применения в отношении отдельных категорий товаров подпункта 2) пункта 1 статьи 400 Кодекса, согласно которому не подтверждением соблюдения целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов считается не предъявление органу государственных доходов указанных товаров либо не подтверждение места их нахождения при проведении таможенного контроля после выпуска товаров в отношении таких товаров;
2) периодичность проведения и иные требования к проведению таможенного контроля после выпуска товаров в отношении условно выпущенных товаров, в отношении которых:
применены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженные с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
соблюдение запретов и ограничений в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и (или) законодательством Республики Казахстан может быть подтверждено после выпуска товаров;
в соответствии с международными договорами в рамках Евразийского экономического союза или международными договорами о вступлении в Евразийский экономический союз (международными договорами о присоединении государства к договору о Евразийском экономическом союзе) применены более низкие ставки ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза.

2-тарау. Жекелеген тауарлар санатына қатысты шығарғаннан кейін кедендік бақылауды жүргізу ерекшеліктері
2. Кодекстің 202-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген шартты түрде шығарылған тауарларды ұсыну арқылы кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер берудің мақсаты мен шарттарын және (немесе) кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді қолданумен байланысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулерді сақтауды растау не олардың тұрған жерін растау жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарды, инвестициялық келісімшарттарды, арнайы инвестициялық келісімшарттарды пайдалану процесінде пайдаланған немесе пайдаланатын шығыс материалдарына, қосалқы бөлшектерга және жиынтықтаушыларға қатысты талап етілмейді.
Бұл ретте, жоғарыда көрсетілген мақсаты мен шарттарын сақтау бухгалтерлік есеп және есептілік құжаттамалармен және (немесе) деректерімен расталады және осындай тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың тауарлары деп тану үшін негіздеме болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.08.2020 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Тауарлар шығарылғаннан кейін шартты түрде шығарылған тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүргізу кезеңділігі мен жүргізудің өзге де талаптары
4. Кодекстің 202-бабының 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген шартты түрде шығарылған тауарларға арналған декларациясының тіркеу нөмірі туралы ақпарат кедендік тазарту бөлімшесі осы декларацияны тіркеген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күннен кешіктірмей тауарларды шығарғаннан кейін кедендік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органдарының тиісті құрылымдық бөлімшесіне беріледі.
4. Кодекстің 202-бабы 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген шартты түрде шығарылған тауарларға қатысты талаптардың сақталуын тексеру:
1) Кодекстің 411, 415 және 416-баптарында көзделген кедендік бақылау нысандарын қолдану арқылы;
2) Кодекстің 38-бабына сәйкес ұсынылған, сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлар туралы, сондай-ақ жасалған кедендік операциялар туралы есептілікті талдау арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.08.2020 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Оларға қатысты шектеулердің сақталуын растайтын сертификаттар, рұқсаттар немесе өзге құжаттар ұсынылмаған Кодекстің 202-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген шартты түрде шығарылған тауарларға арналған декларациясының тіркеу нөмірі туралы ақпарат кедендік тазарту бөлімшесі осы декларацияны тіркеген сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күннен кешіктірмей тауарларды шығарғаннан кейін кедендік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органдарының тиісті құрылымдық бөлімшесіне беріледі.

Глава 2. Особенности проведения таможенного контроля после выпуска в отношении отдельных категорий товаров
2. Подтверждение соблюдения целей и условий предоставления льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами в связи с применением льгот по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов путем предъявления условно выпущенных товаров, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 202 Кодекса, либо подтверждения места их нахождения не требуется в отношении расходных материалов, запасных частей и комплектующих использованных или используемых в процессе исполнения контрактов на недропользование, инвестиционных контрактов, специальных инвестиционных контрактов.
При этом соблюдение вышеуказанных целей и условий подтверждается документами и (или) данными бухгалтерского учета и отчетности и является основанием для признания таких товаров товарами Евразийского экономического союза.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.08.2020 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Периодичность проведения и иные требования к проведению таможенного контроля после выпуска товаров в отношении условно выпущенных товаров
3. Информация о регистрационном номере декларации на условно выпущенные товары, указанные в подпунктах 1) и 3) пункта 1 статьи 202 Кодекса, передаются в соответствующее структурное подразделение органов государственных доходов, осуществляющее таможенный контроль после выпуска товаров, не позднее 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации такой декларации подразделением таможенной очистки.
4. Проверка соблюдения требований в отношении условно выпущенных товаров, указанных в подпунктах 1) и 3) пункта 1 статьи 202 Кодекса, производится:
1) путем применения форм таможенного контроля, предусмотренных статьями 411, 415 и 416 Кодекса;
2) путем проведения анализа отчетности о хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах, а также о совершенных таможенных операциях, представленного в соответствии со статьей 38 Кодекса.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.08.2020 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Информация о регистрационном номере декларации на условно выпущенные товары, указанные в подпункте 2) пункта 1 статьи 202 Кодекса в отношении которых не предоставлены сертификаты, разрешения или иные документы, подтверждающие соблюдение ограничений, передается в соответствующие структурное подразделение органов государственных доходов для осуществления таможенного контроля после выпуска товаров, не позднее 1 (одного) рабочего дня с момента регистрации подразделением таможенной очистки.

6. Кодекстің 202-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген шартты түрде шығарылған тауарларға қатысты талаптардың сақталуын тексеру, мерзімділігі 2 (екі) айда 1 (бір) реттен аспай техникалық реттеу бөлігінде тауарлар шығарылғаннан кейін тыйым салулар мен шектеулерді сақтаудың техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес растайтын құжаттарды ұсыну мерзімінің аяқталуы бойынша Кодекстің 415-бабына сәйкес үй-жайлар мен аумақтарға кедендік қарап тексеруді жүргізу арқылы мемлекеттік кірістер органдарының құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.08.2020 № 736 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Үй-жайлар мен аумақтарға кедендік қарап тексеру нәтижелері бойынша "Кедендік құжаттардың нысандары туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 260 шешімімен бекітілген нысан бойынша акт жасалады.
8. Кодекстің 202-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген шартты түрде шығарылған тауарларды пайдалану және (немесе) иелік ету бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасы декларантты Әкімшілік құқықбұзушылық туралы Қазақстан Республикасы Кодексінің 553-бабына сәйкес жауапкершілікке тартады, содан кейін 3 (үш) жұмыс күн ішінде тиісті материалдарды (үй-жайлар мен аумақтарға кедендік қарап тексеру актісі, әкімшілік құқықбұзушылық туралы хаттама) кеден ісі саласындағы уәкілетті органға оларды техникалық реттеу және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы салаларындағы уәкілетті органдарға 3 (үш) жұмыс күні ішінде одан әрі беру үшін жолдайды.

6. Проверка соблюдения требований в отношении условно выпущенных товаров, указанных в подпункте 2) пункта 1 статьи 202 Кодекса, осуществляется структурным подразделением органов государственных доходов, путем проведения таможенного осмотра помещений и территорий в соответствии со статьей 415 Кодекса по истечению срока предоставления документов, подтверждающих соответствия требованиям технических регламентов, соблюдение запретов и ограничений после выпуска товаров в части технического регулирования, периодичностью не чаще 1 (одного) раза в 2 (два) месяца.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.08.2020 № 736 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. По результатам таможенного осмотра помещений и территорий составляется акт по форме, утвержденной решением Комиссии таможенного союза от 20 мая 2010 года № 260 "О формах таможенных документов".
8. В случаях выявления нарушений по пользованию и (или) распоряжению условно выпущенных товаров, указанных в подпункте 2) пункта 1 статьи 202 Кодекса должностное лицо органа государственных доходов привлекает декларанта к ответственности в соответствии со статьей 553 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, после чего, в течении 3 (трех) рабочих дней направляет соответствующие материалы (акт таможенного осмотра помещений и территорий, протокол об административном правонарушении) в уполномоченный орган в сфере таможенного дела, для последующей передачи их в течении 3 (трех) рабочих дней в уполномоченные органы в сферах технического регулирования и санитарно-эпидемиологического благополучия населения.