Кедендік бақылауды жүргізу мақсатында мемлекеттік кірістер органдарының су және әуе кемелерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 268 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 наурызда № 16580 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 428-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кедендік бақылауды жүргізу мақсатында мемлекеттік кірістер органдарының су және әуе кемелерін пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (А.М.Теңгебаев ) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________Ж.М.Қасымбек
2018 жылғы 26 ақпан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 ақпандағы
№ 268 бұйрығымен
бекітілген
Кедендік бақылауды жүргізу мақсатында мемлекеттік кірістер
органдарының су және әуе кемелерін пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы кедендік бақылауды жүргізу мақсатында мемлекеттік кірістер органдарының су және әуе кемелерін пайдалану қағидалар "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 428-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және кедендік бақылауды жүргізу мақсатында мемлекеттік кірістер органдарының су және әуе кемелерін пайдалану тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил использования водных и воздушных судов органов государственных доходов в целях проведения таможенного контроля
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 268. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 марта 2018 года № 16580.
В соответствии с пунктом 5 статьи 428 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования водных и воздушных судов органов государственных доходов в целях проведения таможенного контроля.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
______________ Касымбек Ж.М.
26 февраля 2018 года
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2018 года № 268
Правила использования водных и воздушных судов органов государственных доходов в целях проведения таможенного контроля
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования водных и воздушных судов органов государственных доходов в целях проведения таможенного контроля разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 428 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют порядок использования водных и воздушных судов органов государственных доходов в целях проведения таможенного контроля.

2. Қазақстан Республикасының аумақтық сулары (теңізі) және ішкі сулары шегінде, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына іргелес аумақта тауарлар мен көлік құралдарын кедендік бақылау мемлекеттік кірістер органдарының су және әуе кемелерін пайдаланумен жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдарының су және әуе кемелерінде Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының таным белгілері (эмблемасы) және туы бар.
2-тарау. Кедендік бақылауды жүргізу мақсатында мемлекеттік кірістер органдарының
су және әуе кемелерін пайдалану тәртібі
4. Су және әуе кемелерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдары:
1) Қазақстан Республикасы аумағының межелі ауданында кедендік бақылаудағы тауарлардың тасымалдануына, олармен жүк және өзге де операциялардың жасалуына кедендік қадағалауды жүзеге асыру;
2) кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу, жолын кесу және анықтау, сондай-ақ контрабандаға және өзге де қылмыстарға қарсы күрес бойынша іс-шараларға қатысу;
3) кедендік бақылауға жататын тауарлар заңсыз өткізіледі деп санауға жеткілікті негіз бар болса, көлік құралын тоқтату;
4) тексеріп қарау топтарын бағыттауды және оларды әуеден, кедендік бақылауға және кедендік декларациялауға жататын тауарлар бар көлік құралдарына түсіруді жүзеге асыру;
5) тексеріп қарау топтарын, Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдарын кедендік бақылау және кедендік декларациялау орындарына жеткізу (түсіру);
6) Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының, Еуразиялық одаққа қатысушы мемлекеттердің кеден органдарының және халықаралық кеден ұйымдарының Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды заңсыз өткізуге қарсы күрес жөніндегі бірлескен іс-шараларға қатысу;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында мемлекеттік кірістер органдарына жүктелген кедендік бақылауды жүзеге асыру жөніндегі өзге де функцияларды орындау үшін пайдаланады.
5. Кедендік бақылауды жүргізу мақсатында мемлекеттік кірістер органдарының су және әуе кемелерін пайдалану кезінде мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдарынан және осы салада тиісті біліктілігі бар мамандардан тұратын су және әуе кемелері экипаждары құрылады.
6. Кедендік бақылауды жүргізу мақсатында мемлекеттік кірістер органдарының су және әуе кемелерін пайдалану мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік кірістер органы басшысының не оны алмастыратын адамның су немесе әуе кемелерін пайдалану туралы шешім қабылдауы;

2. Таможенный контроль товаров и транспортных средств, в пределах территориальных вод (моря) и внутренних вод Республики Казахстан, а также на территории, прилегающей к таможенной границе Евразийского экономического союза, осуществляется с использованием водных и воздушных судов органов государственных доходов.
3. Водные и воздушные суда органов государственных доходов Республики Казахстан имеют опознавательные знаки (эмблема) и флаг органов государственных доходов Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок использования водных и воздушных судов органов государственных доходов в целях таможенного контроля
4. Водные и воздушные суда используются органами государственных доходов Республики Казахстан для:
1) осуществления в назначенном районе территории Республики Казахстан таможенного наблюдения за перевозкой находящихся под таможенным контролем товаров, совершением с ними грузовых и иных операций;
2) участия в мероприятиях по предупреждению, пресечению и выявлению правонарушений в сфере таможенного дела, а также в борьбе с контрабандой и иными преступлениями;
3) остановки транспортного средства, если имеются достаточные основания считать, что на нем незаконно перемещаются товары, подлежащие таможенному контролю;
4) осуществления наведения досмотровых групп и их высадки с воздуха на транспортные средства, на которых находятся товары, подлежащие таможенному контролю и таможенному декларированию;
5) доставки (высадки) досмотровых групп, должностных лиц органов государственных доходов Республики Казахстан к местам таможенного декларирования и таможенного контроля;
6) участия в совместных мероприятиях органов государственных доходов Республики Казахстан, таможенных органов государств-участников Евразийского союза и международных таможенных организаций по борьбе с незаконным перемещением товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза;
7) выполнения иных функций по осуществлению таможенного контроля, возложенных на органы государственных доходов законодательством Республики Казахстан.
5. При использовании водных и воздушных судов органов государственных доходов в целях таможенного контроля формируются экипажи водных и воздушных судов, состоящие из числа должностных лиц органов государственных доходов и специалистов, имеющих соответствующую квалификацию в данной отрасли.
6. В целях проведения таможенного контроля использование водных и воздушных судов органов государственных доходов осуществляется в следующем порядке:
1) принятие решения руководителем органа государственных доходов, либо лица, его замещающего, об использовании водного или воздушного судов;

2) қозғалыс бағытын және экипаждың құрамын айқындау;
3) экипаждың алдына қойылған кедендік бақылау міндеттерін орындау.
7. Мемлекеттік кірістер органдары су және әуе кемелерін пайдалана отырып кедендік бақылауды жүзеге асырған кезде су және әуе кемелерін пайдалану жөніндегі Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
8. Мемлекеттік кірістер органдарының су кемелері аталған құрылыстар иелерінің келісімі бойынша белгіленген тәртіппен пирстерде, айлақтарда орналастырылады.
9. Мемлекеттік кірістер органдарының әуе кемелері Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің 2011 жылғы 18 наурыздағы № 128 және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 жылғы 25 ақпандағы № 91 бірлескен бұйрығымен (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 6922 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық және мемлекеттік авиациясының бірлесіп орналастыру әуеайлақтарын пайдалану қағидасында белгіленген талаптарға сәйкес мемлекеттік, азаматтық және эксперименттік авиацияның әуеайлақтарына (тікұшақ әуеайлақтары) орналастырылады.

2) определение состава экипажа и маршрута движения;
3) выполнение задач таможенного контроля, поставленных перед экипажем.
7. Органы государственных доходов при осуществлении таможенного контроля с использованием водных и воздушных судов органов государственных доходов руководствуются нормативными правовыми актами Республики Казахстан по использованию водного и воздушного транспорта.
8. Водные суда органов государственных доходов базируются в установленном порядке на портовых сооружениях и причалах, по согласованию с владельцами данных сооружений.
9. Воздушные суда органов государственных доходов базируются на аэродромах (вертодромах) государственной, гражданской и экспериментальной авиации, согласно установленным требованиям Правил использования аэродромов совместного базирования гражданской и государственной авиации Республики Казахстан, утвержденных совместными приказами Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 25 февраля 2011 года № 91 и Министра обороны Республики Казахстан от 18 марта 2011 года № 128 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6922).