"Мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 21 ақпандағы № 40 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2018 жылғы 4 сәуірдегі № 92 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 4 сәуірде № 16721 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 21 ақпандағы № 40 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14939 болып тіркелген, 2017 жылғы 19 сәуірдегі Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiнде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Б" корпусының мемлекеттік әкiмшiлiк лауазымына орналасуға арналған конкурсты өткiзу Қағидаларында:
24-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Конкурс комиссиясы әрбір жарияланған бос лауазым үшін бейінді, ситуациялық және уәждемелік сұрақтар тізбесін, сондай-ақ тиiстi мемлекеттiк органның қызметі саласында эссенің тақырыптар тізімін қалыптастырады.";
53-тармақтың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Конкурсқа (-тарға) қатысатын және бос лауазымға (-дарға) орналасуға (оның ішінде екі және одан көп лауазымдарға) арналған әңгімелесуге жіберілген кандидат бір әңгімелесуден өтеді, оның барысында оған үміттенген бос лауазымға (-дарға) байланысты сұрақтар қойылады және осы Қағидалардың 54 және 91-тармақтарымен белгіленген жағдайларда конкурс комиссиясы айқындаған тақырыптардың біреуіне ғана эссе жазады.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Басқарушы лауазымдарына үміттенген кандидаттар конкурс комиссиясымен айқындалған тақырыптар тізімінен бір эссені жазады. Эссе осы Қағидалардың 4-қосымшасында белгіленген параметрлерге сәйкес Комисиямен бағаланады. Эссені жазу уақыты 45 минуттан аспау керек.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Әңгімелесу өткiзілгеннен кейiн екі жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізілетін қорытынды отырыста конкурс комиссиясы кандидаттарды ұсынылған құжаттардың негізінде, сондай-ақ эссені бағалау нәтижелерін және конкурс сұрақтарына жауаптарды қамтитын өткiзiлген әңгiмелесудiң нәтижелері бойынша кандидаттардың қатарынан бос лауазымға орналастыру үшiн iрiктеудi жүзеге асырады.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 февраля 2017 года № 40 "О некоторых вопросах занятия административной государственной должности"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 4 апреля 2018 года № 92. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2018 года № 16721
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 февраля 2017 года № 40 "О некоторых вопросах занятия административной государственной должности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14939, опубликован 19 апреля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах проведения конкурса на занятие административной государственной должности корпуса "Б", утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 24 изложить в следующей редакции:
"Конкурсная комиссия формирует перечень профильных, ситуационных и мотивационных вопросов для каждой объявленной вакантной должности, а также перечень тем эссе в сфере деятельности соответствующего государственного органа.";
часть вторую пункта 53 изложить в следующей редакции:
"Кандидат, участвующий в конкурсе (-ах) и допущенный к собеседованию на занятие вакантной (-ых) должности (-ей) (в том числе двух и более должностей), проходит одно собеседование, в ходе которого ему задаются вопросы, связанные с претендуемой (-ыми) вакантной (-ыми) должностью (-ями) и в случаях, установленных пунктами 54 и 91 настоящих Правил, пишет эссе, на одну из тем, определенных конкурсной комиссией.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Кандидаты, претендующие на руководящие должности пишут одно эссе на одну из тем, определяемых конкурсной комиссией. Эссе оценивается Комиссией в соответствии с параметрами, определенными в приложении 4 к настоящим Правилам. Время написания эссе не должно превышать 45 минут.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. На заключительном заседании, которое проводится не позднее двух рабочих дней после проведения собеседования, конкурсная комиссия на основании представленных документов, а также по результатам проведенного собеседования, включающего результаты оценки эссе и ответов на конкурсные вопросы, осуществляет отбор из числа кандидатов для занятия вакантной должности.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:

"56. Кандидаттарды бағалау нәтижелері осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысандағы бағалау парағына әрбір үміттенген бос лауазым бойынша бөлек енгізіледі.";
91-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Басқарушы лауазымдарына үміттенген кандидаттар конкурс комиссиясымен айқындалған тақырыптар тізімінен бір эссені жазады. Эссе осы Қағидалардың 4-қосымшасында белгіленген параметрлерге сәйкес Комисиямен бағаланады. Эссені жазу уақыты 45 минуттан аспау керек.";
92-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"92. Әңгімелесу өткiзілгеннен кейiн екі жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізілетін қорытынды отырыста конкурс комиссиясы кандидаттарды ұсынылған құжаттардың негізінде, сондай-ақ эссені бағалау нәтижелерін және конкурс сұрақтарына жауаптарды қамтитын өткiзiлген әңгiмелесудiң нәтижелері бойынша кандидаттардың қатарынан бос лауазымға орналастыру үшiн iрiктеудi жүзеге асырады.";
93-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"93. Кандидаттарды бағалау нәтижелері осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысандағы бағалау парағына әрбір үміттенген бос лауазым бойынша бөлек енгізіледі.";
4-қосымшасы осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Мемлекеттік қызмет департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықтың ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
А. Шпекбаев
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының
2018 жылғы 4 сәуірдегі
№ 92 бұйрығына қосымша
"Б" корпусының мемлекеттік
әкімшілік лауазымына
орналасуға конкурс өткізу
қағидаларының
4-қосымшасы
Нысан
Кандидатты бағалау парағы (басқарушы лауазымдар үшін)
Кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________________________
Лауазымы ___________________________________________________________
1-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі)_______________________
2-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) ______________________
3-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) ______________________
Өлшем
Балл *
1-сұраққа жауап (бейінді)
2-сұраққа жауап (ситуациялық)
3-сұраққа жауап (уәждемелік)
4-сұраққа жауап (Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын білу)**
Эссені жазу
Кәсіби тәжірибе
Білім деңгейі
Басқару дағдылары
Коммуникативтік дағдылар
***
Барлығы
Ескертпе:
* 0-ден 5 баллға дейін қойылады
** "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға конкурс өткізу қағидаларының 24-тармағында көрсетілген мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына қолданылады
***қосымша өлшем мемлекеттік органмен қажет болған жағдайда дербес айқындалады
1-сұраққа жауап (бейінді):
0 балл – кандидат сұраққа жауап ұсынбады
1 – 2 балл – кандидаттың қойылған сұрақ тақырыбы бойынша жалпы түсінігі бар
3 – 4 балл – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын жақсы меңгерген
5 балл – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын толығымен меңгерген
2-сұраққа жауап (ситуациялық):
0 балл – кандидат жауап ұсынбады
1 – 2 балл – кандидат жағдайға тиімсіз тәсілді сипаттады
3 – 4 балл – кандидат жалпы дұрыс тәсілді сипаттады, бірақ әрекет етудің толық алгоритмін ұсына алмады
5 балл – кандидат дұрыс тәсілді сипаттап, әрекет етудің дәлелді алгоритмін ұсынды
3-сұраққа жауап (уәждемелік):
0 балл – кандидат жауап ұсынбады
1 – 2 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі әлсіз дәлелденген, үйлесімсіз, кандидаттың одан әрі жоспарлары туралы анық түсінігі жоқ
3 – 4 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі және кейінгі жоспарлары жалпы дәлелденген, бірақ анық мақсаттары көрсетілмеген
5 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі дәлелденген, қойылған мақсаттарға табысты жетуге бағытталған
4-сұраққа жауап (Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын білу)
0 балл – кандидат сұраққа жауап ұсынбады
1 – 2 балл – кандидаттың Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары туралы жалпы түсінігі бар
3 – 4 балл – кандидат Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды жақсы меңгерген
5 балл – кандидат Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын толығымен меңгерген
Эссені бағалаудың параметрлері (100 (жүз) сөзден кем емес):
0 балл – кандидат эссені жазған жоқ немесе тақырыбын ашып жазған жоқ (мәселені білмейтіндігін көрсетті)
1 – 2 балл – кандидат эссе тақырыбын жартылай ашты (тиісті сала туралы жалпы білімі және түсінігі бар)
3 – 4 балл – кандидат эссе тақырыбын жақсы ашты (тиісті сала туралы ауқымды білімі және түсінігі, дербес және критикалық талдаудың өте жақсы деңгейі бар)
5 балл – кандидат эссе тақырыбын толығымен ашты (тиісті сала туралы терең білімі және түсінігі, дербес және критикалық талдаудың жоғары деңгей бар, саланы жетілдіру бойынша шараларды ұсынады)
Кәсіби тәжірибе:
0 балл – лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кәсіби тәжірибесі жоқ
1 балл – бір жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
2 балл – бір жылдан екі жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
3 балл – екі жылдан үш жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
4 балл – үш жылдан бес жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
5 балл – тиісті кәсіби тәжірибесі бес жыл және одан астам
Білім деңгейі:
1 балл – білімі сәйкес келеді
2 балл – тиісті саладағы магистр
3 балл – тиісті саладағы PhD доктор
4 балл – тиісті салада ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі бар
5 балл – тиісті салада ғылым докторы ғылыми дәрежесі бар
Басқару дағдылары:
1 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі үш жылға дейін
2 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі үш жылдан төрт жылға дейін
3 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі төрт жылдан бес жылға дейін
4 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі бес жылдан алты жылға дейін
5 балл – басқарушы лауазымдағы жұмыс тәжірибесі 6 жыл және одан астам
Коммуникативтік дағдылар:
0 балл – кандидат әңгіме жүргізу қабілетін көрсетпеді
1 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, жетекші сұрақтарға әрекет етпейді
2 – 3 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, бірақ жетекші сұрақтарға әрекет етеді
4 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені жеңіл жүргізеді, бірақ ситуациялық және уәждемелік сұрақтар кезінде ой қисынын жоғалтады
5 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені еркін жүргізеді, кез келген тақырыптағы сұрақтарға оңай жауап береді.
Кандидатты бағалау парағы (атқарушы лауазымдар үшін)
Кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________________________
Лауазымы ___________________________________________________________
1-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі)____________________________
2-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) ___________________________
3-сұрақ (сұрақтардың жалпы тізіміндегі нөмірі) ___________________________
Өлшем
Балл *
1-сұраққа жауап (бейінді)
2-сұраққа жауап (ситуациялық)
3-сұраққа жауап (уәждемелік)
Кәсіби тәжірибе
Білім деңгейі
Коммуникативтік дағдылар
**
Барлығы
Ескертпе:
* 0-ден 5 баллға дейін қойылады
** қосымша өлшем мемлекеттік органмен қажет болған жағдайда дербес айқындалады
1-сұраққа жауап (бейінді):
0 балл – кандидат сұраққа жауап ұсынбады
1 – 2 балл – кандидаттың қойылған сұрақ тақырыбы бойынша жалпы түсінігі бар
3 – 4 балл – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын жақсы меңгерген
5 баллов – кандидат қойылған сұрақтың тақырыбын толығымен меңгерген
2-сұраққа жауап (ситуациялық):
0 балл – кандидат жауап ұсынбады
1 – 2 балл – кандидат жағдайға тиімсіз тәсілді сипаттады
3 – 4 балл – кандидат жалпы дұрыс тәсілді сипаттады, бірақ әрекет етудің толық алгоритмін ұсына алмады
5 балл – кандидат дұрыс тәсілді сипаттап, әрекет етудің дәлелді алгоритмін ұсынды
3-сұраққа жауап (уәждемелік):
0 балл – кандидат жауап ұсынбады
1 – 2 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі әлсіз дәлелденген, үйлесімсіз, кандидаттың одан әрі жоспарлары туралы анық түсінігі жоқ
3 – 4 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі және кейінгі жоспарлары жалпы дәлелденген, бірақ анық мақсаттары көрсетілмеген
5 балл – кандидаттың лауазым таңдау туралы негіздемесі және кейінгі жоспарлары үйлесімді, дәлелденген, қойылған мақсаттарға табысты жетуге бағытталған
Кәсіби тәжірибе:
0 балл – лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда кәсіби тәжірибесі жоқ
1 балл – бір жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
2 балл – бір жылдан екі жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
3 балл – екі жылдан үш жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
4 балл – үш жылдан бес жылға дейінгі тиісті кәсіби тәжірибе
5 балл – тиісті кәсіби тәжірибесі бес жыл және одан астам
Білім деңгейі:
1 балл – білімі сәйкес келеді
2 балл – тиісті саладағы магистр
3 балл – тиісті саладағы PhD доктор
4 балл – тиісті салада ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі бар
5 балл – тиісті салада ғылым докторы ғылыми дәрежесі бар
Коммуникативтік дағдылар:
0 балл – кандидат әңгіме жүргізу қабілетін көрсетпеді
1 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, жетекші сұрақтарға әрекет етпейді
2 – 3 балл – кандидат әңгімені қысылып жүргізеді, бірақ жетекші сұрақтарға әрекет етеді
4 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені жеңіл жүргізеді, бірақ ситуациялық және уәждемелік сұрақтар кезінде ой қисынын жоғалтады
5 балл – кандидат кәсіби тақырып бойынша әңгімені еркін жүргізеді, кез келген тақырыптағы сұрақтарға оңай жауап береді.

"56. Результаты оценки кандидатов заносятся в лист оценки кандидата по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам по каждой претендуемой вакантной должности в отдельности.";
пункт 91 изложить в следующей редакции:
"91. Кандидаты, претендующие на руководящие должности пишут одно эссе на одну из тем, определяемых конкурсной комиссией. Эссе оценивается Комиссией в соответствии с параметрами, определенными в приложении 4 к настоящим Правилам. Время написания эссе не должно превышать 45 минут.";
пункт 92 изложить в следующей редакции:
"92. На заключительном заседании, которое проводится не позднее двух рабочих дней после проведения собеседования, конкурсная комиссия на основании представленных документов, а также по результатам проведенного собеседования, включающего результаты оценки эссе и ответов на конкурсные вопросы, осуществляет отбор из числа кандидатов для занятия вакантной должности.";
пункт 93 изложить в следующей редакции:
"93. Результаты оценки кандидатов заносятся в лист оценки кандидата по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам по каждой претендуемой вакантной должности в отдельности.";
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту государственной службы Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, курирующего вопросы государственной службы.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
А. Шпекбаев
Приложение
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
и противодействию коррупции
от 4 апреля 2018 года № 92
Приложение 4
к Правилам проведения конкурса на
занятие административной
государственной должности
корпуса "Б"
Форма
Лист оценки кандидата
(для руководящих должностей)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата
____________________________________________________________________________
Должность __________________________________________________________________
Вопрос 1 (номер в общем списке вопросов) ______________________________________
Вопрос 2 (номер в общем списке вопросов) ______________________________________
Вопрос 3 (номер в общем списке вопросов) ______________________________________
Критерий
Балл *
Ответ на вопрос 1 (профильный)
Ответ на вопрос 2 (ситуационный)
Ответ на вопрос 3 (мотивационный)
Ответ на вопрос 4 (знание стратегических и программных документов Республики Казахстан)**
Написание эссе
Профессиональный опыт
Уровень образования
Управленческие навыки
Коммуникативные навыки
***
Итого
Примечание:
* выставляется от 0 до 5 баллов
** применяется для категорий административных государственных
должностей корпуса "Б", указанных в пункте 24 Правил проведения конкурса
на занятие административной государственной должности корпуса "Б"
*** дополнительные критерии при необходимости определяются
государственным органом самостоятельно
Ответ на вопрос 1 (профильный):
0 баллов – кандидат не представил ответ
1 – 2 балла – кандидат имеет общее представление о теме заданного вопроса
3 – 4 балла – кандидат хорошо владеет темой заданного вопроса
5 баллов – кандидат полностью владеет темой заданного вопроса
Ответ на вопрос 2 (ситуационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ
1 – 2 балла – кандидат описал неприемлемый подход к ситуации
3 – 4 балла – кандидат в общем описал правильный подход, но не
представил полный алгоритм действий
5 баллов – кандидат описал правильный подход, представил
обоснованный алгоритм действий
Ответ на вопрос 3 (мотивационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ
1 – 2 балла – обоснование кандидата слабо аргументировано,
непоследовательно, кандидат не имеет ясного представления о дальнейших планах
3 – 4 балла – обоснование кандидата в целом аргументировано, но не обозначены
четкие цели
5 баллов – обоснование кандидата аргументировано, направлено на
успешное достижение поставленных целей
Ответ на вопрос 4 (знание стратегических и программных документов
Республики Казахстан):
0 баллов – кандидат не ответил на вопрос
1 – 2 балла – кандидат имеет общее представление о стратегических и программных
документах Республики Казахстан
3 – 4 балла – кандидат хорошо ознакомлен со стратегическими программными
документами Республики Казахстан
5 баллов – кандидат полностью ознакомлен со стратегическими
и программными документами Республики Казахстан
Параметры оценки эссе (не менее 100 (ста) слов):
0 баллов – кандидат не написал либо не раскрыл тему эссе (показывает
незнание вопроса)
1 – 2 балла – кандидат частично раскрыл тему эссе (обладает общими
знаниями и пониманием соответствующей отрасли)
3 – 4 балла – кандидат хорошо раскрыл тему эссе (обладает широкими
знаниями и пониманием соответствующей отрасли, очень хорошим уровнем
независимого и критического анализа)
5 баллов – кандидат полностью раскрыл тему эссе (обладает глубокими
знаниями и пониманием соответствующей отрасли, высоким уровнем
независимого и критического анализа, предлагает меры по совершенствованию
отрасли)
Профессиональный опыт:
0 баллов – профессиональный опыт в областях, соответствующих
функциональным направлениям должности, отсутствует
1 балл – соответствующий профессиональный опыт до года
2 балла – соответствующий профессиональный опыт от года до двух лет
3 балла – соответствующий профессиональный опыт от двух до трех лет
4 балла – соответствующий профессиональный опыт от трех до пяти лет
5 баллов – соответствующий профессиональный опыт пять и более лет
Уровень образования:
1 балла – соответствует образованию
2 балла – магистр в соответствующей сфере
3 балла – доктор PhD в соответствующей сфере
4 балла – есть научная степень кандидата наук в соответствующей сфере
5 баллов – есть научная степень доктора наук в соответствующей сфере
Управленческие навыки:
1 балл – опыт работы на руководящих должностях составляет до трех лет
2 балла – опыт работы на руководящих должностях составляет от трех
до четырех лет
3 балла – опыт работы на руководящих должностях
составляет от четырех до пяти лет
4 балла – опыт работы на руководящих должностях составляет от пяти
до шести лет
5 баллов – опыт работы на руководящих должностях составляет шесть
и более лет
Коммуникативные навыки:
0 баллов – кандидат не показал способности вести беседу
1 балл – кандидат ведет беседу скованно, не реагирует на наводящие
вопросы
2 – 3 балла – кандидат ведет беседу скованно, но реагирует на наводящие
вопросы
4 балла – кандидат достаточно легко ведет беседу по профессиональной
тематике, но теряет логику рассуждений при ситуационных и мотивационных
вопросах
5 баллов – кандидат свободно ведет беседу по профессиональной
тематике, легко реагирует на вопросы на любую тему
Лист оценки кандидата
(для исполнительских должностей)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата
__________________________________________________________________________
Должность ________________________________________________________________
Вопрос 1 (номер в общем списке вопросов) ____________________________________
Вопрос 2 (номер в общем списке вопросов) ____________________________________
Вопрос 3 (номер в общем списке вопросов) ____________________________________
Критерий
Балл *
Ответ на вопрос 1 (профильный)
Ответ на вопрос 2 (ситуационный)
Ответ на вопрос 3 (мотивационный)
Профессиональный опыт
Уровень образования
Коммуникативные навыки
**
Итого
Примечание:
* выставляется от 0 до 5 баллов
** дополнительные критерии при необходимости определяются
государственным органом самостоятельно
Ответ на вопрос 1 (профильный):
0 баллов – кандидат не ответил на вопрос
1 – 2 балла – кандидат имеет общее представление о теме заданного
вопроса
3 – 4 балла – кандидат хорошо владеет темой заданного вопроса
5 баллов – кандидат полностью владеет темой заданного вопроса
Ответ на вопрос 2 (ситуационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ
1 – 2 балла – кандидат описал неприемлемый подход к ситуации
3 – 4 балла – кандидат в общем описал правильный подход, но не
представил полный алгоритм действий
5 баллов – кандидат описал правильный подход, представил
обоснованный алгоритм действий
Ответ на вопрос 3 (мотивационный):
0 баллов – кандидат не представил ответ
1 – 2 балла – обоснование кандидата слабо аргументировано,
непоследовательно, кандидат не имеет ясного представления о дальнейших
планах
3 – 4 балла – обоснование кандидата в целом аргументировано, но не
обозначены четкие цели
5 баллов – обоснование кандидата, аргументировано, направлено на
успешное достижение поставленных целей
Профессиональный опыт:
0 баллов – профессиональный опыт в областях, соответствующих
функциональным направлениям должности, отсутствует
1 балл – соответствующий профессиональный опыт до года
2 балла – соответствующий профессиональный опыт от года до двух лет
3 балла – соответствующий профессиональный опыт от двух до трех лет
4 – соответствующий профессиональный опыт от трех до пяти лет
5 баллов – соответствующий профессиональный опыт пять и более лет
Уровень образования:
1 балла – соответствует образованию
2 балла – магистр в соответствующей сфере
3 балла – доктор PhD в соответствующей сфере
4 балла – есть научная степень кандидата наук в соответствующей сфере
5 баллов – есть научная степень доктора наук в соответствующей сфере
Коммуникативные навыки:
0 баллов – кандидат не показал способности вести беседу
1 балл – кандидат ведет беседу скованно, не реагирует на наводящие
вопросы
2 – 3 балла – кандидат ведет беседу скованно, но реагирует на наводящие
вопросы
4 балла – кандидат достаточно легко ведет беседу по профессиональной
тематике, но теряет логику рассуждений при ситуационных и мотивационных
вопросах
5 баллов – кандидат свободно ведет беседу по профессиональной
тематике, легко реагирует на вопросы на любую тему