Өткізілуі қосылған құн салығынан босатылатын көлік құралдары және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының, сондай-ақ олардың құрамдастарының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 138 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 сәуірде № 16757 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.04.2021 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т қараңыз.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 394-бабының 38) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өткізілуі қосылған құн салығынан босатылатын көлік құралдары және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының, сондай-ақ олардың құрамдастарының тiзбесi бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.04.2021 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланған күннен кейін оны Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении перечня транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, а также их компонентов, реализация которых освобождается от налога на добавленную стоимость
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 138. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2018 года № 16757.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.04.2021 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 38) статьи 394 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый Кодекс)" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, а также их компонентов, реализация которых освобождается от налога на добавленную стоимость.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.04.2021 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және
даму министрі Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы 2 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы 27 наурыз
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 27 ақпандағы
№ 138 бұйрығымен
бекітілген
Өткізілуі қосылған құн салығынан босатылатын көлік құралдары және (немесе) ауыл шаруашылығы техникасының, сондай-ақ олардың құрамдастарының тізбесі

4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2018 года.
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
2 марта 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Т. Сулейменов
27 марта 2018 года
Утвержден Приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 февраля 2018 года № 138
Перечень транспортных средств и (или) сельскохозяйственной техники, а также их компонентов, реализация которых освобождается от налога на добавленную стоимость

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 29.04.2021 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/с
Атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауардың коды
1
Сұйықтықтарды немесе ұнтақтарды лақтыруға, шашыратуға немесе тозаңдатуға арналған механикалық құрылғылар (қолмен басқару тетігі бар немесе онысыз); толтырылған немесе толтырылмаған от сөндіргіштер; пульверизаторлар және соған ұқсас құрылғылар; бу немесе құм себелейтін және осыларға ұқсас лақтыру құрылғылары: ауыл шарушылығына немесе бағбандыққа арналған шашыратқыштар: өзгелер; ауыл шарушылығына немесе бағбандыққа арналған

Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 29.04.2021 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
1
Механические устройства (с ручным управлением или без него) для метания, разбрызгивания или распыления жидкостей или порошков; огнетушители заряженные или незаряженные; пульверизаторы и аналогичные устройства; пароструйные или пескоструйные и аналогичные метательные устройства: распылители для сельского хозяйства или садоводства: прочие; для сельского хозяйства или садоводства

842449, 842482
2
Басқа да жүк көтеруге, өткізуге, тиеуге немесе түсiруге арналған машиналар мен құрылғылар (мысалы, лифтiлер, экскалаторлар, конвейерлер, аспалы жолдар) өзгелер: өзге де жабдықтар: ауыл шаруашылығында пайдалану үшін арнайы әзірленген жүктегіш құрылғылар; ауыл шаруашылығы тракторларына ілу үшін әзірленген
8428 90 710 0
3
Бұрылмайтын күрегi бар бульдозерлер; грейдерлер, жоспарлаушылар, скреперлер, механикалық күректер, эксковаторлар, бiр шөмiштi тиегiштер, тегістейтін машиналар, өздігінен жүретін жол аунақтары
8429
4
Жерді дайындауға және өңдеуге арналған ауыл шаруашылығы, бау-бақша, орман шаруашылығы машиналары; көгалдар мен спорт алаңдарына арналған аунақтар
8432
5
Сабанды немесе пішенді дестелерге буып-түюге арналған престерді, тайлағыш престерді қоса алғанда, ауыл шаруашылығы дақылдарын жинауға немесе бастыруға арналған машиналар немесе тетіктер; пішен орақтары немесе көгал орақтары; 8437 тауар позициясының машиналарынан басқа жұмыртқаны, жеміс өнімдерін немесе басқа да ауыл шаруашылығы өнімдерін тазалауға, сорттауға немесе сұрыптауға арналған машиналар
8433
6
Аталған топтың басқа жерiнде аталмаған және енгізілмеген дербес функциялары бар машиналар мен механикалық құрылғылар: өзгелер: өзгелер
8479 89 970 8
7
Тракторлар (8709 тауар позициясы тракторларынан басқа)
8701
8
Жүргізушіні қоса алғанда, 10 немесе одан астам адамдарды тасымалдауға арналған моторлы көлік құралдары
8702
9
Жүк-жолаушы автомобиль-фургондар мен жарыс автомобильдерін қоса алғанда, жеңiл автомобильдер және негiзiнен адамдарды тасымалдауға (8702 тауар позициясының моторлы көлік құралдарынан басқа) арналған өзге де моторлы көлiк құралдары
8703
10
Жүктерді тасымалдауға арналған моторлы көлік құралдары
8704
11
Жолаушыларды немесе жүктерді тасымалдау үшін пайдаланылатындардан басқа, арнайы мақсаттағы моторлы көлік құралдары (мысалы, авариялық жүк автомобильдері, автокрандар, өрт сөндіру көлік құралдары, автобетонараластырғыштар, жол тазалауға арналған автомобильдер, су себу-жуу автомобильдері, автошеберханалар, рентген қондырғылары бар автомобильдер)
8705
12
8701-8705 тауар позицияларының моторлы көлiк құралдарына арналған орнатылған қозғалтқыштары бар шассилер
8706
13
Орнатылған қосалқы қозғалтқышы бар, арбасы бар немесе арбасыз мотоциклдар (мопедтерді қоса алғанда) және велосипедтер; арбалар
8711
14
Тіркемелер мен жартылай тіркемелер; өзге де өздігінен жүрмейтін көлік құралдары; олардың бөлшектері
8716
15
Көлік құралдарына арналған бекіту бұйымдары мен фурнитура немесе пластмассадан жасалған ұқсас бұйымдар және 3901 - 3914 тауар позицияларының өзге де материалдарынан жасалған бұйымдар

8424 49, 8424 82
2
Машины и устройства для подъема, перемещения, погрузки или разгрузки (например, лифты, эскалаторы, конвейеры, канатные дороги) прочие: оборудование прочее: загрузочные устройства, специально разработанные для использования в сельском хозяйстве: разработанные для навески на сельскохозяйственные тракторы
8428 90 710 0
3
Бульдозеры с неповоротным и поворотным отвалом, грейдеры, планировщики, скреперы, механические лопаты, экскаваторы, одноковшовые погрузчики, трамбовочные машины и дорожные катки, самоходные
8429
4
Машины сельскохозяйственные, садовые или лесохозяйственные для подготовки и обработки почвы; катки для газонов или спортплощадок
8432
5
Машины или механизмы для уборки или обмолота сельскохозяйственных культур, включая пресс-подборщики, прессы для упаковки в кипы соломы или сена; сенокосилки или газонокосилки; машины для очистки, сортировки или калибровки яиц, плодов или других сельскохозяйственных продуктов, кроме машин товарной позиции 8437
8433
6
Машины и механические устройства, имеющие индивидуальные функции, в другом месте данной группы не поименованные или не включенные: прочие: прочие
8479 89 970 8
7
Тракторы (кроме тракторов товарной позиции 8709)
8701
8
Моторные транспортные средства, предназначенные для перевозки 10 человек или более, включая водителя
8702
9
Автомобили легковые и прочие моторные транспортные средства, предназначенные главным образом для перевозки людей (кроме моторных транспортных средств товарной позиции 8702), включая грузопассажирские автомобили-фургоны и гоночные автомобили
8703
10
Моторные транспортные средства для перевозки грузов
8704
11
Моторные транспортные средства специального назначения (например, автомобили грузовые аварийные, автокраны, пожарные транспортные средства, автобетономешалки, автомобили для уборки дорог, поливомоечные автомобили, автомастерские, автомобили с рентгеновскими установками), кроме используемых для перевозки пассажиров или грузов
8705
12
Шасси с установленными двигателями для моторных транспортных средств товарных позиций 8701-8705
8706
13
Мотоциклы (включая мопеды) и велосипеды с установленным вспомогательным двигателем, с колясками или без них; коляски
8711
14
Прицепы и полуприцепы; прочие несамоходные транспортные средства; их части
8716
15
Крепежные изделия и фурнитура для транспортных средств или аналогичные изделия из пластмасс и изделия из прочих материалов товарных позиций 3901 - 3914

3926 30 000 0
16
Өзгелері, пластмассадан жасалған өзге де бұйымдар және 3901-3914 тауар позицияларының өзге де материалдарынан жасалған бұйымдар
3926 90 970 9
17
Жаңа пневматикалық резеңке шиналар мен қақпақшалар
4011
18
Қатты резеңкеден басқа, вулканизацияланған резеңкеден жасалған өзге де еден төсеніштері мен кілемшелер
4016 91 000 0
19
Көлік құралдарына арналған артқы көрініс айналары
7009 10 000
20
Қысымнан тұтанатын поршеньді Іштен жану қозғалтқыштары (дизельдер немесе жартылай дизельдер)
8408
21
Тек қана немесе негізінен 8407 немесе 8408 тауар позициясының қозғалтқыштарына арналған бөліктер
8409
22
Айналмалы әрекетті суару жүйесі және фронтальды әрекетті суару жүйесі
8424 49 100 0
23
Тракторларға орнатуға немесе тракторлармен сүйретуге арналған ауыл шаруашылығына немесе бағбандыққа арналған бүріккіштер
8424 49 910 0
24
Тракторларға орнатуға немесе тракторлармен сүйретуге, ауыл шаруашылығына немесе бағбандыққа арналған ұнтақтарды бөлгіштер
8424 82 910 0
24
Ауыл шаруашылығына немесе бағбандыққа арналған өзге де құрылғылар, өзгелері
8424 82 990 0
26
Ауыл шаруашылығында пайдалану үшін арнайы әзірленген өзге де тиеу құрылғылары
8428 90 790 0
27
Соқалы және роторлы қар тазалағыштар
8430 20 000 0
28
Тікбұрышты (оның ішінде шаршы) немесе өзге нысандағы сепараторларды қоса алғанда, электр аккумуляторлары
8507
29
Моторлы көлік құралдарында, ұшақтарда немесе кемелерде пайдаланылатын оталдыру шырақтарына арналған сымдардың өзге де жиынтықтары және сымдардың жиынтықтары
8544 30 000 7
30
8701-8705 тауар позицияларының моторлы көлік құралдарына арналған (кабиналарды қоса алғанда) шанақтар
8707
31

3926 30 000 0
16
Прочие, изделия прочие из пластмасс и изделия из прочих материалов товарных позиций 3901-3914
3926 90 970 9
17
Шины и покрышки пневматические резиновые новые
4011
18
Прочие покрытия напольные и коврики из вулканизованной резины, кроме твердой резины
4016 91 000 0
19
Зеркала заднего обзора для транспортных средств
7009 10 000
20
Двигатели внутреннего сгорания поршневые с воспламенением от сжатия (дизели или полудизели)
8408
21
Части предназначенные исключительно или главным образом для двигателей товарной позиции 8407 или 8408
8409
22
Системы орошения кругового действия и фронтального действия
8424 49 100 0
23
Распылители для сельского хозяйства или садоводства, предназначенные для установки на тракторах или для буксирования тракторами
8424 49 910 0
24
Распределители порошков, предназначенные для установки на тракторах или для буксирования тракторами, для сельского хозяйства или садоводства
8424 82 910 0
25
Устройства прочие для сельского хозяйства или садоводства, прочие
8424 82 990 0
26
Прочие загрузочные устройства специально разработанные для использования в сельском хозяйстве
8428 90 790 0
27
Снегоочистители плужные и роторные
8430 20 000 0
28
Аккумуляторы электрические, включая сепараторы для них, прямоугольной (в том числе квадратной) или иной формы
8507
29
Прочие комплекты проводов для свечей зажигания и комплекты проводов используемые в моторных транспортных средствах, самолетах или судах
8544 30 000 7
30
Кузова (включая кабины) для моторных транспортных средств товарных позиций 8701-8705
8707
31

8701-8705 тауар позицияларының моторлы көлік құралдарының бөліктері мен керек-жарақтары
8708
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы.

Части и принадлежности моторных транспортных средств товарных позиций 8701-8705
8708
Примечания: расшифровка аббревиатур:
ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза.