"Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 12 сәуірдегі № 152 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 сәуірде № 16838 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. " Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13317 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 11 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламалары және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, и иных гражданских служащих в сфере образования и науки"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 апреля 2018 года № 152. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2018 года № 16838
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, и иных гражданских служащих в сфере образования и науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13317, опубликован в Информационно-правовой системе "Әділет" 11 марта 2016 года) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки.";
Правила и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, и иных гражданских служащих в сфере образования и науки, утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ш.Т. Каринова) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 12 сәуірдегі
№ 152 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 27 қаңтардағы
№ 83 бұйрығымен бекітілген
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламалары және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 139-бабының 7-тармағына, "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің беру бағдарламаларын және арнайы білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын айқындайды.
Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар қолданылады:

2. Департаменту дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Каринова Ш.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 12 апреля 2018 года № 152
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2016 года № 83
Правила
и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон) и определяют порядок и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки.
В настоящих Правилах применяются следующие основные термины и определения:

1) апелляцияларды қарау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі – республикалық апеляциялық комиссия) және тестілеуді өткізу пунктіндегі апеляциялық комиссия - педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың ұлттық біліктілік тестілеу нәтижелерімен келіспеу кездерінде даулы мәселелер бойынша шешім қабылдайтын, білім беру саласындағы уәкілетті орган мен облыстың білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органы құратын комиссиялар;
2) аттестаттау кезеңі – аттестаттау аралығындағы кезең;
3) аттестаттау комиссиясы – аттестаттау рәсімін өткізуге уәкілетті алқалы орган;
4) біліктілік санаты – осы Қағидалармен айқындалатын біліктілік талаптарына сай келетін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың кәсіби құзыреттілік деңгейі;
5) біліктілік тестілеуі – білім беру саласындағы уәкілетті орган әзірлеген тестілер бойынша мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың кәсіби құзыреттілігінің деңгейін айқындауға бағытталған рәсім;
Педагог қызметкерлердің біліктілік тестілеуін білім беру саласындағы уәкілетті орган анықтайтын ұйым ұйымдастырады және өткізеді.
6) кезекті аттестаттау – әр бес жыл өткен сайын педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларға біліктілік санатын беру (растау) үшін мерзімді жүзеге асырылатын рәсім;
7) қызметтің қорытындыларын кешенді талдамалық қорытындылау – келесі көрсеткіштер негізінде педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың кәсіби құзыретін жүйелі, бірізді және объективті зерделеу: білім алушылардың (тәрбиеленушілер) білім сапасы, іскерлігі мен дағдылары, жетістіктері, сабақ беру (тәрбие беру және оқыту) сапасы және аттестаттау кезеңіндегі кәсіби жетістіктері;
8) мерзімінен бұрын аттестаттау – кезекті аттестаттау мерзімі басталғанға дейін біліктілік санатын алу үшін үміткер, педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың өз еркімен жазған өтініші негізінде өткізілетін рәсім;
9) пәндік олимпиадалар, шығармашылық, кәсіби конкурстар, ғылыми, спорттық жарыстар – білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізімге енгізілетін іс-шаралар;
10) педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалар – "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 77 қаулысымен бекітілген педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалар лауазымдарының тізбесінде көрсетілген лауазымды атқаратын тұлғалар;

1) республиканская комиссия по рассмотрению апелляций (далее – республиканская апелляционная комиссия) и апелляционная комиссия в пункте проведения тестирования - комиссии, создаваемые уполномоченным органом образования и местным исполнительным органом образования области, которые принимают решение по спорным вопросам при несогласии педагогических работников и приравненных к ним лиц с результатами национального квалификационного тестирования;
2) аттестационный период – период между аттестациями;
3) аттестационная комиссия - коллегиальный орган, уполномоченный проводить процедуру аттестации;
4) квалификационная категория - уровень профессиональной компетентности педагогических работников и приравненных к ним лиц, соответствующий квалификационным требованиям, определяемым настоящими Правилами;
5) квалификационное тестирование – процедура, направленная на определение уровня профессиональной компетентности педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования, по тестам, разработанным уполномоченным органом в области образования;
Квалификационное тестирование педагогических работников организуется и проводится организацией, определяемой уполномоченным органом в области образования.
6) очередная аттестация – периодически осуществляемая процедура по присвоению (подтверждению) квалификационной категории педагогических работников и приравненных к ним лиц по истечении каждых пяти лет;
7) комплексное аналитическое обобщение итогов деятельности - системное, последовательное и объективное изучение профессиональной компетентности педагогических работников и приравненных к ним лиц на основе следующих показателей: качество знаний, умений и навыков, достижения обучающихся (воспитанников), качество преподавания (воспитания и обучения) и профессиональные достижения за аттестационный период;
8) досрочная аттестация – процедура, проводимая на основании заявления педагогического работника или приравненного к нему лица, претендующего на присвоение квалификационной категории, до наступления срока очередной аттестации;
9) предметные олимпиады, творческие, профессиональные конкурсы, научные, спортивные соревнования – мероприятия, входящие в перечень, утверждаемый уполномоченным органом в области образования.
10) педагогические работники и приравненные к ним лица - лица, занимающие должности, указанные в перечне должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2008 года № 77 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования и перечня должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц";

11) педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттау – педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың кәсіби қызметті орындау үшін қажетті кәсіби құзыреттілігін белгілейтін, біліктілік санаттарын (растау) беру бойынша бірізді әрекеттердің тәртібі;
12) педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың біліктілігін арттыру – білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен оқыту мен сабақ беру сапасын арттыру үшін кәсіби білімін, іскерлігін, дағдыларын және құзыреттілігін жаңартуға, сондай-ақ бұрын алғандарын қолдауға, кеңейтуге, тереңдетуге және жетілдіруге мүмкіндік беретін оқыту;
13) педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың портфолиосы – қызметтің қорытындыларын кешенді талдамалық қорытындылау материалдары;
14) сараптамалық кеңес – аттестаттау комиссиясының қарауы үшін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың қызметінің қорытындыларын кешенді талдамалық қорытындылау бойынша қорытынды жасайтын және дайындайтын жұмыс органы.
15) CEFR (Common European Framework of Reference, шет тілді меңгерудің жалпыеуропалық құзыреті) – тіл білу деңгейін сипаттау үшін қолданылатын халықаралық стандарт;
16) ұлттық біліктілік тестілеуі – білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйым әзірлеген тестілер бойынша бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және арнайы білімнің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың кәсіби құзыреттілігінің деңгейін айқындауға бағытталған рәсім.
Педагог қызметкерлердің ұлттық біліктілік тестілеуін білім беру саласындағы өкілетті орган айқындайтын ұйым ұйымдастырады және өткізеді.
2. Педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттаудан өткізу үшін тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиялары құрылады: білім беру ұйымындарында, аудандық (қалалық) білім бөлімдерінде, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының білім басқармаларында, білім беру саласындағы уәкілетті органда (республикалық ведомостволық бағынысты ұйымдар үшін) тиісті саланың уәкілетті органдарында.
Аттестаттау комиссиясының құрамы білім беру ұйымының, білім бөлімінің қалалық/аудандық, білім басқармасының, мемлекеттік органның басшысының бұйрығымен бекітіледі.

11) аттестация педагогических работников и приравненных к ним лиц - порядок последовательных действий по присвоению (подтверждению) квалификационной категории, определяющий профессиональные компетенции педагогических работников и приравненных к ним лиц, необходимые для выполнения профессиональной деятельности;
12) повышение квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц – обучение, позволяющее приобретать новые, а также поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения, навыки и компетенции для повышения качества преподавания и обучения в порядке, определяемым уполномоченным органом в области образования;
13) портфолио педагогического работника и приравненного к нему лица – материалы комплексного аналитического обобщения итогов деятельности;
14) экспертный совет - рабочий орган, который проводит и готовит заключение по комплексному аналитическому обобщению итогов деятельности педагогических работников и приравненных к ним лиц для рассмотрения аттестационной комиссии;
15) CEFR (Common European Frameworkof Reference, общеевропейские компетенции владения иностранным языком) (Коммон Еуропиан Фреймворк Оф Референс) - международный стандарт, используемый для описания уровня знания языка;
16) национальное квалификационное тестирование – процедура, направленная на определение уровня профессиональной компетентности педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и учебные программы специального образования, по тестам, разработанным организацией, определяемой уполномоченным органом в области образования.
Национальное квалификационное тестирование педагогических работников организуется и проводится организацией, определяемой уполномоченным органом в области образования.
2. Для проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц создаются аттестационные комиссии соответствующих уровней: в организациях образования, районных (городских) отделах образования, управлениях образования областей, городов Астана и Алматы, в уполномоченном органе в области образования (для республиканских подведомственных организаций), в уполномоченных органах соответствующей отрасли.
Состав аттестационной комиссии утверждается приказом руководителя организации образования, городского/районного отделов образования, управления образования, государственного органа.

3. Аттестаттау комиссиясының мүшелері тақ саннан құралады. Аттестаттау комиссиясының төрағасы мен төраға орынбасары комиссия мүшелерінің арасынан таңдалады. Хатшы аттестаттау комиссиясының мүшесі болып табылмайды.
4. Аттестаттау комиссиясының құрамына тәжірибелі педагогтер, әдіскерлер, ғылыми-педагогикалық кеңестердің, оқу-әдістемелік бірлестіктердің, біліктілікті арттыру институттарының, қоғамдық және қоғамдық емес ұйымдардың, кәсіподақтардың өкілдері, білім беруді басқару органдарының, кадр қызметінің мамандары, өндірістік бірлестіктердің, Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасының (бұдан әрі – ҚР "Атамекен" ҰКП) өкілдері (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім үшін), мамандары кіреді.
Салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлері мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттауды білім беру ұйымдарының және тиісті мемлекеттік органдардың аттестаттау комиссиялары жүзеге асырады.
Тиісті органдарда білікті мамандар болмаған жағдайда білім беру ұйымының басшысы білім беруді басқару органынан педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттау туралы өтінішпен жүгінеді.
2-тарау. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттары
1-Параграф. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттары
5. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды (бұдан әрі – аттестатталушы адамдар) аттестаттау кезекті және мерзімінен бұрын болып бөлінеді.
6. Педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалар аттестаттаудан Заңның 51-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес кемінде бес жылда бір рет өтеді.

3. Аттестационная комиссия состоит из нечетного количества членов. Председатель, заместитель председателя аттестационной комиссии избираются из числа членов комиссии. Секретарь не является членом аттестационной комиссии.
4. В состав аттестационной комиссии входят опытные педагоги, методисты, представители научно-педагогических советов, учебно-методических объединений, институтов повышения квалификации, общественных и неправительственных организаций, профсоюзов, специалисты органов управления образования, кадровых служб, представители производственных объединений, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП РК "Атамекен) (для технического и профессионального, послесреднего образования).
Аттестация педагогических работников и приравненных к ним лиц организаций образования отраслевых государственных органов осуществляется аттестационными комиссиями организаций образования и соответствующих государственных органов.
При отсутствии квалифицированных специалистов в соответствующих органах руководитель организации образования обращается с ходатайством об аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц в орган управления образованием.
Глава 2. Порядок и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки
Параграф 1. Порядок и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования
5. Аттестация педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования и реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования (далее – аттестуемые) подразделяется на очередную или досрочную.
6. Педагогические работники и приравненные к ним лица проходят аттестацию в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 51 Закона не реже одного раза в пять лет.

7. Аттестатталушы адамдар келесі оқу жылында аттестаттаудан (кезекті және мерзімінен бұрын) өту үшін ағымдағы жылғы 25 мамырға дейін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім беру ұйымының аттестаттау комиссиясына өтініш береді.
8. Аттестатталушы адамдардың тізімдік құрамы білім беру ұйымының алқалық органының шешімімен жыл сайын 10 маусымға дейін бекітіледі және аудандық (қалалық) білім бөлімдеріне, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының білім басқармаларына, білім беру саласындағы уәкілетті органға (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін) ұсынылады.
9. Аттестатталушы адамдардың біліктілік санаттарын алу (растау) үшін кезекті атестаттаудан өткізу педагог қызметкерлер қызметінің қорытындысын кешенді талдамалық қорытындылау арқылы бір кезеңде жүзеге асырылады.
10. Аттестатталушы адамдардың біліктілік санаттарын көтеру үшін Заңның 51-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес біліктілік талаптарына сай өтініш негізінде мерзімінен бұрын аттестаттау өткізіледі:
1) екінші біліктілік санатына:
кәсіптік орта (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі), жоғары оқу орнын "үздік" бітірген және кемінде бір жыл педагогикалық қызметінің өтілі бар тұлғалар;
"Болашақ" бағдарламасы бойынша жоғары оқу орнын бітірген және кемінде бір жыл педагогикалық қызметінің өтілі бар тұлғалар;
өндірістен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде үш жыл өндірістік жұмыс өтілі бар тұлғалар;
2) бірінші біліктілік санатына:
ЖОО-дан білім беру ұйымдарына педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде үш жыл педагогикалық жұмыс өтілі және магистр академиялық дәрежесі бар тұлғалар;
облыстық деңгейдегі кәсіби конкурстардың, педагогикалық олимпиадалардың жеңімпаздары болып табылатын екінші біліктілік санаты бар тұлғалар;
қатысу нысандары әртүрлі (күндізгі, сырттай, қашықтықтан) облыстық деңгейдегі пән олимпиадаларының, шығармашылық, кәсіби конкурстардың, ғылыми және спорттық жарыстардың қатысушыларын даярлаған екінші біліктілік санаты бар тұлғалар;
облыстық деңгейде өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтаған екінші біліктілік санаты бар тұлғалар;
өндірістен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде төрт жыл өндірістік жұмыс өтілі бар тұлғалар;
3) жоғары біліктілік санатына:
облыстық деңгейдегі пән олимпиадаларының, шығармашылық, кәсіби конкурстардың, ғылыми және спорттық жарыстардың қатысушыларын немесе республикалық немесе халықаралық деңгейдегі қатысушыларын даярлаған бірінші біліктілік санаты бар тұлғалар;
облыстық деңгейдегі кәсіби конкурстардың, педагогикалық олимпиадалардың қатысушылары немесе республикалық немесе халықаралық деңгейдегі қатысушылары болып табылатын бірінші біліктілік санаты бар тұлғалар;
облыстық немесе республикалық немесе халықаралық деңгейде өзінің педагогикалық тәжірибесін жинақтаған бірінші біліктілік санаты бар тұлғалар;
біліктілікті арттыру жүйесінен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымына педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде төрт жылдық педагогикалық жұмысы өтілі, бірінші біліктілік санаты бар тұлғалар;
магистр академиялық дәрежесі және кемінде төрт жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар, ЖОО-дан білім беру ұйымына педагогикалық жұмысқа ауысқан тұлғалар;
өндірістен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде бес жыл өндірістік жұмыс өтілі бар тұлғалар.
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлерді аттестаттау олардың біліктілікті арттыру және қайта даярлау курстарынан өтуі ескеріле отырып өткізіледі.

7. Аттестуемые для прохождения аттестации (очередная и досрочная) в следующем учебном году подают заявление в аттестационную комиссию организации образования по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам до 25 мая текущего года.
8. Списочный состав аттестуемых утверждается решением коллегиального органа организации образования ежегодно до 10 июня и представляется в районные (городские) отделы образования, управления образования областей, городов Астана и Алматы, уполномоченный орган в области образования (для республиканских подведомственных организаций).
9. Очередная аттестация аттестуемых на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий осуществляется в один этап путем комплексного аналитического обобщения итогов деятельности педагогического работника.
10. Досрочная аттестация с целью повышения квалификационных категорий аттестуемых проводится в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 51 Закона на основании заявления:
1) на вторую квалификационную категорию:
лица, окончившие среднее профессиональное (техническое и профессиональное, послесреднее), высшее учебное заведение с "отличием" и имеющие стаж педагогической деятельности не менее одного года;
лица, окончившие высшее учебное заведение по программе "Болашақ" и имеющие стаж педагогической деятельности не менее одного года;
лица, перешедшие с производства на педагогическую работу в организации технического и профессионального, послесреднего образования, имеющие стаж производственной работы не менее трех лет;
2) на первую квалификационную категорию:
лица, перешедшие из вуза на педагогическую работу в организации образования, имеющие стаж педагогической работы не менее трех лет и академическую степень магистра;
лица, имеющие вторую квалификационную категорию, являющиеся победителями профессиональных конкурсов, педагогических олимпиад областного уровня;
лица, имеющие вторую квалификационную категорию, подготовившие участников предметных олимпиад, творческих, профессиональных конкурсов, научных и спортивных соревнований областного уровня, различных форм участия (очных, заочных, дистанционных);
лица, имеющие вторую квалификационную категорию, обобщившие собственный педагогический опыт на областном уровне;
лица, перешедшие с производства на педагогическую работу в организации технического и профессионального, послесреднего образования, имеющие стаж производственной работы не менее четырех лет;
3) на высшую квалификационную категорию:
лица, имеющие первую квалификационную категорию, подготовившие участников предметных олимпиад, творческих, профессиональных конкурсов, научных и спортивных соревнований областного уровня или участников республиканского или международного уровня;
лица, имеющие первую квалификационную категорию, являющиеся участниками профессиональных конкурсов, педагогических олимпиад областного уровня или участниками республиканского или международного уровня;
лица, имеющие первую квалификационную категорию, обобщившие собственный педагогический опыт на областном или республиканском, или международном уровне;
лица, имеющие первую квалификационную категорию, перешедшие на педагогическую работу в организации образования из институтов повышения квалификации, организаций технического и профессионального, послесреднего образования, имеющие стаж педагогической работы не менее четырех лет;
лица, перешедшие на педагогическую работу в организации образования из вуза, имеющие академическую степень магистра и стаж педагогической работы не менее четырех лет;
лица, перешедшие с производства на педагогическую работу в организации технического и профессионального, послесреднего образования, имеющие стаж производственной работы не менее пяти лет.
Аттестация педагогических работников, работающих в дошкольных организациях образования, проводится с учетом прохождения ими курсов повышения квалификации и переподготовки.

11. Мерзімінен бұрын аттестаттауға үміткер тұлғалар екі кезеңдік аттестаттаудан өтеді:
1) бірінші кезең – біліктілік тестілеуі;
2) екінші кезең – қызмет қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау.
12. Біліктілік тестілеуін жыл сайын 15 қазан мен 15 желтоқсан аралығында облыстардың, Астана және Алматы қалаларының білім басқармалары, білім беру саласындағы уәкілетті орган, қарамағында білім беру ұйымдары бар салалық мемлекеттік органдар бекіткен кестеге сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйым өткізеді.
13. Тестілеудің өткізілу мерзімі аттестатталушы адамдарға тестілеу рәсімін өткізуге кемінде 2 апта қалғанда хабарланады.
14. Аттестаттау барысында біліктілік тестілеуіне жататын еңбек қызметі бейіні бойынша бағыттар тізбесі білім туралы құжат бойынша біліктілігіне сәйкес анықталады.
15. Біліктілікке тестілеу жүз тестілік тапсырмадан тұрады:
"Қызмет бағыты бойынша" – жетпіс тапсырма;
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
Біліктілік тестілеуінің жалпы уақыты екі жүз отыз минутты құрайды.
"Қызмет бағыты бойынша" - 50%, "Педагогика және оқыту әдістемесі" бойынша - 50% дұрыс жауап алынса, тестілеу нәтижесі оң деп есептеледі.
Тестілеу кезінде 50 %-дан кем нәтиже көрсеткен немесе дәлелді себептермен қатыспаған аттестатталушы адамдар бірінші тестілеуден кейін екі айдан кешіктірмей қайта тестілеуден өтеді.
Дәлелді себептер мыналар болып табылады:
1) ұзақ уақыт бойы еңбекке жарамсыздық (2 айдан аспайтын);
2) жүктілік және бала туу, бала күту демалысында болу;
3) шетелде қызметтік іссапарда болу.
16. Қайта тестілеу кезінде 50%-дан кем нәтиже көрсеткен аттестатталушы адамдар аттестаттаудың екінші кезеңіне жіберілмейді. Тестілеуден табысты өткен аттестатталушы адамдар аттестаттаудың екінші кезеңіне жіберіледі.
17. Тестілеу аяқталған соң нәтижелері бойынша ведомость білім беруді басқару органдарына жолданады, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымның ресми сайтына орналастырылады.
18. Біліктілік тестілеуінің нәтижесі бір жылға жарамды.
Өндірістен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымында педагогикалық жұмысқа ауысқан тұлғалар біліктілік тестілеуінен босатылады.
19. Аттестатталушы адамдар қызметінің өтініш берілген біліктілік санатына сәйкестігін кешенді талдамалық қорытындылау жүргізу үшін білім беру ұйымы, аудандық (қалалық) білім бөлімдері, білім басқармалары, мемлекеттік орган басшысының бұйрығымен 1 қаңтардан 1 наурыз аралығында сараптамалық кеңес құрылады:
екінші біліктілік санатына – білім беру ұйымы деңгейінде ұйымдастырылған сараптамалық кеңес, оның құрамына: әдістемелік бірлестіктер, кафедралар, "Атамекен" ҰКП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақ, ата-аналар қоғамы, жұмыс берушілер өкілдері, білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін әдіскерлер мен тәжірибелі педагог қызметкерлер кіреді;
бірінші біліктілік санатына – аудан (қала) деңгейінде ұйымдастырылған сараптамалық кеңес, оның құрамына: әдістемелік кабинеттердің әдіскерлері, әдістемелік бірлестіктердің жетекшілері, ауданның (қаланың) тәжірибелі педагог қызметкерлері, біліктілікті арттыру жүйесі, "Атамекен" ҰКП, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақ, жұмыс берушілер, ата-аналар қоғамының өкілдері кіреді;
облыстық маңызы бар білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлері мен оларға теңестірілген тұлғалардың бірінші біліктілік санатына және жоғарғы біліктілік санатына – облыстық деңгейде ұйымдастырылған сараптамалық кеңес, оның құрамына: "Атамекен" ҰКП, әдістемелік кабинеттер, біліктілікті арттыру жүйесі, қоғамдық ұйымдар, кәсіподақ, жұмыс берушілер өкілдері, облыстағы тәжірибелі педагог қызметкерлер кіреді.
Аттестатталушы адамның қызметінің өтініш берген біліктілік санатына сәйкестігін белгілеу үшін сараптама кеңесінің қарауына мынадай құжаттар ұсынылады:

11. Аттестуемые, претендующие на досрочную аттестацию, проходят аттестацию в два этапа:
1) первый этап – квалификационное тестирование;
2) второй этап - комплексное аналитическое обобщение итогов деятельности.
12. Квалификационное тестирование проводится организацией образования, определяемой уполномоченным органом в области образования, ежегодно с 15 октября по 15 декабря в соответствии с графиками, утвержденными управлениями образования областей, городов Астаны и Алматы, уполномоченным органом в области образования, отраслевыми государственными органами, имеющими в своем ведении организации образования.
13. Дата проведения тестирования сообщается аттестуемым не позднее, чем за 2 недели до проведения процедуры.
14. Перечень направлений по профилю трудовой деятельности, подлежащих квалификационному тестированию в ходе аттестации, определяется согласно квалификации по документу об образовании.
15. Квалификационное тестирование состоит из ста тестовых заданий:
"По направлению деятельности" - семьдесят заданий;
"Педагогика, методика обучения" - тридцать заданий.
Общее время квалификационного тестирования составляет двести тридцать минут.
Результат тестирования считается положительным при получении не менее 50% правильных ответов "По направлению деятельности", 50% - по "Педагогике и методике обучения".
Аттестуемые, показавшие результаты тестирования менее 50% или отсутствовавшие по уважительным причинам, проходят повторное тестирование в срок, не позднее двух месяцев после первого тестирования.
Уважительными причинами являются:
1) временная нетрудоспособность (не более двух месяцев);
2) нахождение в отпуске по беременности и родам, уходу за ребенком;
3) нахождение в служебной командировке за рубежом.
16. Аттестуемые, получившие при повторном тестировании результат менее 50 %, не допускаются ко второму этапу аттестации.
Аттестуемые, успешно прошедшие тестирование, допускаются ко второму этапу аттестации.
17. По завершении тестирования ведомость с результатами аттестуемых направляется в органы управления образования, результат тестирования размещается на официальном сайте организации, определяемой уполномоченным органом в области образования.
18. Результат квалификационного тестирования действителен один год.
Лица, перешедшие с производства на педагогическую работу в организации технического и профессионального, послесреднего образования, освобождаются от квалификационного тестирования.
19. Для проведения комплексного аналитического обобщения итогов деятельности аттестуемых на соответствие заявленной квалификационной категории приказом руководителя организации образования, городского/районного отделов образования, управления образования, государственного органа ежегодно с 1 января по 1 марта создается экспертный совет:
на вторую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне организации образования, в составе: представителей методических объединений, кафедр, НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, родительской общественности, работодателей, методистов и опытных педагогических работников организаций образования;
на первую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне района (города), в составе: методистов методических кабинетов, руководителей методических объединений, опытных педагогических работников района (города), представителей институтов повышения квалификации, НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей, родительской общественности;
на первую квалификационную категорию педагогических работников и приравненных к ним лиц организаций образования областного значения и высшую квалификационную категорию - экспертный совет, организуемый на уровне области, в составе: представителей НППРК "Атамекен", методических кабинетов, институтов повышения квалификации, общественных организаций, профсоюзов, работодателей, опытных педагогических работников области.
Для установления соответствия деятельности аттестуемых заявленной квалификационной категории на рассмотрение экспертного совета представляются следующие документы:

1) аттестаттауға өтініш;
2) барлық аттестатталатын педагог қызметкерлердің міндетті ұсынуға қажетті құжаттар көшірмелері:
жеке басты куәландыратын құжат;
білімі туралы диплом;
қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаты;
бұрын берген біліктілік санаты туралы куәлік;
біліктілікті арттыру курстарынан өту туралы құжаттар;
3) кәсіптік жетістіктері туралы мәліметтер (болған жағдайда):
педагогикалық тәжірибені жинақтау материалдары: эссе, шығармашылық есеп, кәсіптік қызметіне өзіндік талдау жасау;
педагог қызметкерлердің және оларға теңестірілген тұлғалардың қызметінің кешенді талдамалық жинақтаудың қорытындылары: пікірлер, оқушылар мен тәрбиеленушілерден, ата-аналардан, әріптестер мен әкімшіліктен алынған сауалнамалар нәтижелері; практика базаларының басшылары, жұмыс берушілер тарапынан пікірлер, ЖОО-ға түсу немесе еңбекке орналасу туралы ақпарат;
педагогикалық қызмет нәтижелері: аттестатталушы адамның, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу, шығармашылық, спорттық, пәндік олимпиадаларға, конкурстарға, байқауларға, жарыстарға, ойындарға қатысуы, марапаттау материалдары;
соңғы үш жылдағы қызметкердің кәсіптік қызметі нәтижелілігінің динамикасы (мерзімінен бұрын аттестаттауда – 1-2 жыл).
20. Сараптамалық кеңес әрбір аттестатталушы адам бойынша қорытынды (аттестаттауға ұсыну (ұсынбау) шығарады.
21. Тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиялары аттестаттау процесінде:
1) аттестатталушы адамда қызметінің қорытындыларын қарастырады және талдайды;
2) аттестатталушы адамдардың кәсіби құзыреттілігін бағалайды. Аттестатталушы адамдардың біліктілік санаттарын беруді (растауды) тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиялары жүзеге асырады:
1) білім беру ұйымының аттестаттау комиссиясы сараптамалық кеңестің қорытындысы негізінде педагогтердің екінші біліктілік санатын бекітеді, бірінші және жоғары санатты беру (растау) үшін педагогтердің материалдарын дайындайды;
2) аудандық (қалалық) білім бөлімінің аттестаттау комиссиясы сараптамалық кеңестің қорытындысы негізінде педагогтердің бірінші біліктілік санатын бекітеді, жоғары санатты беру (растау) үшін педагогтердің материалдарын дайындайды;
3) облыстардың, Астана және Алматы қалалары білім басқармаларының аттестаттау комиссиясы сараптамалық кеңестің қорытындысы негізінде педагогтерге жоғары біліктілік санатын береді (растайды).
Аттестатталушы адамдарға бірінші және жоғарғы біліктілік санатын білім беру саласындағы уәкілетті орган береді (растайды).
Барлық деңгейдегі аттестаттау комиссиясының қарауына мынадай құжаттар ұсынылады:

1) заявление на аттестацию;
2) копии документов, необходимых для обязательного представления всеми аттестуемыми педагогическими работниками:
документ, удостоверяющий личность;
диплом об образовании;
документ, подтверждающий трудовую деятельность работника;
удостоверение о ранее присвоенной квалификационной категории;
документы о прохождении курсов повышения квалификации;
3) сведения о профессиональных достижениях (при их наличии):
материалы обобщения педагогического опыта: эссе, творческий отчет, самоанализ профессиональной деятельности;
итоги комплексного аналитического обобщения итогов деятельности аттестуемых: отзывы, результаты анкетирования обучающихся и воспитанников, родителей, коллег и администрации, отзывы со стороны руководителей баз практик, работодателей, информация о поступлениях в вуз или трудоустройстве;
результаты педагогической деятельности: документы, подтверждающие участие аттестуемых, обучающихся и воспитанников в учебных, творческих, спортивных, предметных олимпиадах, конкурсах, смотрах, соревнованиях, играх, наградные материалы;
динамика результативности профессиональной деятельности аттестуемых за последние три года (при досрочной аттестации - 1-2 года).
20. По каждому аттестуемому экспертный совет выносит заключение (рекомендовать (не рекомендовать) для аттестации).
21. Аттестационные комиссии соответствующих уровней в процессе аттестации:
1) рассматривают и анализируют итоги деятельности аттестуемых;
2) оценивают профессиональную компетентность аттестуемых.
Присвоение (подтверждение) квалификационных категорий аттестуемых осуществляется аттестационными комиссиями соответствующих уровней:
1) аттестационная комиссия организации образования на основании заключения экспертного совета утверждает вторую квалификационную категорию педагогов, формирует материалы педагогов для присвоения (подтверждения) первой и высшей категории;
2) аттестационная комиссия районного (городского) отдела образования на основании заключения экспертного совета утверждает первую квалификационную категорию педагогов, формирует материалы педагогов для присвоения (подтверждения) высшей категории;
3) аттестационная комиссия управления образования областей, городов Астана и Алматы на основании заключения экспертного совета присваивает (подтверждает) высшую квалификационную категорию педагогов.
Первую и высшую квалификационную категории аттестуемым (в том числе республиканских подведомственных организаций образования) присваивает (подтверждает) уполномоченный орган в области образования.
На рассмотрение аттестационных комиссий всех уровней представляются следующие документы:

1) аттестататтудан өтуге арналған өтініш
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) білімі туралы дипломның көшірмесі;
4) біліктілігін арттыру туралы құжаттың көшірмесін;
5) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін;
6) бұрын берілген біліктілік санаты туралы куәлігінің көшірмесі (растау) (жоғары білім беру ұйымынан өткен және біліктілік санаттары жоқтардан басқалары).
7) тестілеу нәтижелері бар ведомость (жедел өтушілер үшін);
8) сараптамалық кеңестің қорытындысы.
22. Аттестаттау комиссиясының шешімі отырысқа қатысушы мүшелерінің кемінде 2/3-і қатысқан кезде қабылданды деп саналады. Дауыс беру нәтижелері қорытынды отырысқа қатысқан аттестаттау комиссиясы мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның даусы шешуші болып табылады.
Аттестаттау комиссиясының шешімі барлық мүшелер қол қоятын тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясының хаттамасымен ресімделеді. Тиісті деңгейдегі басшы шешімінің қорытындылары бойынша бұйрық шығарылып, кейіннен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санатын беру (растау) үшін аттестатталушы адамды аттестаттау туралы куәлік беріледі.
Аттестаттау комиссиясы білім беру ұйымының әрбір педагог қызметкері және оған теңестірілген тұлғалар бойынша мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) өтінім берілген біліктілік санатына сәйкес келеді;
2) өтінім берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді.
Даулы мәселелер туындаған жағдайда тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы алқалы түрде шешім қабылдайды.
2-параграф. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттары
23. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін аттестатталушы адамдар (бұдан әрі –аттестатталушы адамдар) кезекті және мерзімінен бұрын аттестатталатындар болып бөлінеді.
Біліктілік санаттарын беру (растау) үшін аттестатталушы адамдарды кезекті аттестаттау екі кезеңде жүзеге асырылады:
1) бірінші кезең – ұлттық біліктілік тестілеуі;
2) екінші кезең – қызмет қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау.
Аттестатталушы адамдар аттестаттаудан өту (кезекті және мерзімінен бұрын) үшін тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясына 20 желтоқсан мен 5 қаңтар аралығында немесе ағымдағы жылғы 1-15 тамыз аралығында Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтініш береді.

1) заявление на аттестацию;
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) копия диплома об образовании;
4) копия документа о повышении квалификации;
5) копия документа, подтверждающего трудовую деятельность работника;
6) копия удостоверения о ранее присвоенной квалификационной категории (кроме аттестуемых, перешедших из организации высшего образования и не имеющих квалификационных категорий);
7) ведомость с результатами тестирования (для досрочников);
8) заключение экспертного совета.
22. Решение аттестационной комиссии считается принятым при присутствии на заседании не менее 2/3 ее членов. Результаты голосования определяются большинством голосов членов аттестационной комиссии, принявших участие в итоговом заседании. При равенстве количества голосов решающим является голос председателя.
Решение аттестационной комиссии оформляется протоколом аттестационной комиссии соответствующего уровня, который подписывается всеми членами. По итогам решения руководителем соответствующего уровня издается приказ, с последующей выдачей удостоверения об аттестации аттестуемого на присвоение (подтверждение) квалификационной категории по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
По каждому педагогическому работнику и приравненному к нему лицу организации образования аттестационная комиссия соответствующего уровня выносит одно из следующих решений:
1) соответствует заявляемой квалификационной категории;
2) не соответствует заявляемой квалификационной категории.
При возникновении спорных вопросов аттестационная комиссия соответствующего уровня принимает решение коллегиально.
Параграф 2. Порядок и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и специальные учебные программы
23. Аттестация педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования и реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и специальные учебные программы (далее – аттестуемые), подразделяется на очередную или досрочную.
Очередная аттестация аттестуемых на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий осуществляется в два этапа:
1) первый этап - национальное квалификационное тестирование;
2) второй этап - комплексное аналитическое обобщение итогов деятельности.
Аттестуемые для прохождения аттестации (очередная и досрочная) подают заявление в аттестационную комиссию соответствующего уровня с 20 декабря по 5 января или с 1 августа по 15 августа текущего года по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

24. Аттестатталушы адамдардың тізімдік құрамы білім беру ұйымының алқалық органының шешімімен бекітіледі.
25. Біліктілік санаттарын беру (растау) үшін аттестатталушы адам кезекті аттестаттау өтініш негізінде (оның ішінде қазіргі санатының мерзімі аяқталғанға дейін) жүргізіледі:
1) "педагог" біліктілік санатына:
келесі кәсіби біліктіліктерге сәйкес келетін жұмыс өтіліне талап қойылмай, мамандығы бойынша жоғары педагогикалық және кәсіптік немесе техникалық және кәсіптік білімі бар тұлғалар: оқу пәні мазмұнын, оқу-тәрбиелеу процесін, оқыту және бағалау әдістемесін біледі, білім алушылардың психологиялық-жас ерекшеліктерін ескере отырып, оқу-тәрбиелеу процесін жоспарлайды және ұйымдастырады, білім алушының жалпы мәдениетін және оны әлеуметтендіруді қалыптастыруға ықпал етеді, білім беру ұйымдары деңгейінде өтетін іс-шараларға қатысады, білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, тәрбиелеу мен оқытудың жеке тәсілін жүзеге асыру, кәсіптік-педагогикалық қарым-қатынас негіздерін біледі, цифрлық білім ресурстарын қолданады.
2) "педагог-модератор" біліктілік санатына:
келесі кәсіби біліктіліктерге сәйкес келетін педагогикалық өтілі кемінде екі жыл, мамандығы бойынша жоғары педагогикалық және кәсіптік немесе техникалық және кәсіптік білімі бар тұлғалар: "педагог" біліктілік санатына қойылатын жалпы талаптарға жауап береді, сонымен қатар білім алушылардың жетістіктері деңгейінде оқыту нәтижелеріне қосқан жеке үлесіне талдау жасайды және рефлексия жүргізеді, оқытудың инновациялық нысандарын, әдістері мен құралдарын қолданады, білім беру ұйымы деңгейінде өз тәжірибесін жинақтайды, білім беру ұйымы деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар;
3) "педагог-сарапшы" біліктілік санатына:
келесі кәсіби біліктіліктерге сәйкес келетін, педагогикалық өтілі кемінде 3 жыл, мамандығы бойынша жоғары педагогикалық және кәсіптік немесе техникалық және кәсіптік білімі бар тұлғалар: "педагог-модератор" біліктілік санатына қойылатын жалпы талаптарға жауап береді, сонымен қатар ұйымдастырылған оқу қызметін талдау дағдыларын біледі, өзінің және білім беру ұйымы деңгейінде әріптестерінің кәсіби даму басымдылығын айқындайды және тәлімгерлікті жүзеге асырады, өз тәжірибесін аудан/қала деңгейінде жинақтайды, олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар;
4) "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына:
келесі кәсіби біліктіліктерге сәйкес келетін педагогикалық өтілі кемінде 4 жыл, мамандығы бойынша жоғары педагогикалық және кәсіптік немесе техникалық және кәсіптік білімі бар тұлғалар: "педагог-сарапшы" біліктілік санатына қойылатын жалпы талаптарға жауап береді, сонымен қатар сабақты зерттеу дағдыларын және бағалау құралдарын әзірлей біледі, білім алушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытуды қамтамасыз ету, тәлімгерлікті жүзеге асыру және аудан, қала деңгейінде педагогикалық қауымдастықта даму стратегиясын сындарлы түрде айқындайды, өз тәжірибесін облыс/ Астана, Алматы қалалары деңгейінде жинақтайды, облыстық/ Астана, Алматы қалалары деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар;

24. Списочный состав аттестуемых утверждается решением коллегиального органа организации образования.
25. Очередная аттестация аттестуемых на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий проводится на основании заявления (в том числе до истечения срока действующей категории):
1) на квалификационную категорию "педагог":
лица, имеющие высшее педагогическое и профессиональное или техническое и профессиональное образование по специальности, без предъявления требований к стажу работы, соответствующие следующим профессиональным компетенциям: знает содержание учебного предмета, учебно-воспитательного процесса, методики преподавания и оценивания; планирует и организует учебно-воспитательный процесс с учетом психолого-возрастных особенностей обучающихся, способствует формированию общей культуры обучающегося и его социализации, принимает участие в мероприятиях на уровне организации образования, осуществляет индивидуальный подход в воспитании и обучении с учетом потребностей обучающихся, владеет навыками профессионально-педагогического диалога, применяет цифровых образовательных ресурсов;
2) на квалификационную категорию "педагог-модератор":
лица, имеющие высшее педагогическое и профессиональное или техническое и профессиональное образование по специальности, педагогический стаж не менее двух лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям: соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог", кроме того использует инновационные формы, методы и средства обучения, обобщает опыт на уровне организации образования, имеет участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне организации образования;
3) на квалификационную категорию "педагог-эксперт":
лица, имеющие высшее педагогическое и профессиональное или техническое и профессиональное образование по специальности, педагогический стаж не менее 3 лет, соответствующим следующим профессиональным компетенциям: соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-модератор", кроме того владеет навыками анализа организованной учебной деятельности, осуществляет наставничество и конструктивно определяет приоритеты профессионального развития: собственного и коллег на уровне организации образования, обобщает опыт на уровне района/города, имеет участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне района/города;
4) на квалификационную категорию "педагог-исследователь":
лица, имеющие высшее педагогическое и профессиональное или техническое и профессиональное образование по специальности, педагогический стаж не менее 4 лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям: соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-исследователь", кроме того владеет навыками исследования урока и разработки инструментов оценивания, обеспечивает развитие исследовательских навыков обучающихся, осуществляет наставничество и конструктивно определяет стратегии развития в педагогическом сообществе на уровне района, города, обобщает опыт на уровне области/городов Астаны, Алматы, наличие участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне области/городов Астаны, Алматы;

5) "педагог-шебер" біліктілік санатына:
келесі кәсіби біліктіліктерге сәйкес келетін педагогикалық өтілі кемінде 5 жыл, мамандығы бойынша жоғары педагогикалық және кәсіптік немесе техникалық және кәсіптік білімі бар тұлғалар: "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына қойылатын жалпы талаптарға жауап береді, сонымен қатар авторлық бағдарламасы бар немесе Республикалық оқу-әдістемелік кеңесте мақұлданып, шығарылған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (бірлескен авторы) болып табылады, ғылыми жобалау дағдыларын дамытуды қамтамасыз етеді; тәлімгерлікті жүзеге асыру және облыс деңгейінде кәсіби қауымдастық желісін дамытуды жоспарлайды; республикалық және халықаралық конкурстар мен олимпиадалардың қатысушысы болып табылады немесе республикалық және халықаралық конкурстар мен олимпиадалардың қатысушыларын дайындау.
26. Келесі талаптардың біріне сәйкес аттестатталушы адамдар өтініші негізінде мерзімінен бұрын аттестаттауға жіберіледі:
1) "педагог-модератор" біліктілік санатына:
білім беру ұйымы деңгейіндегі пән олимпиадаларының, шығармашылық, кәсіби конкурстардың, ғылыми, спорттық жарыстардың жеңімпаздарын дайындайтын тұлғалар;
білім беру ұйымы деңгейіндегі кәсіби конкурстардың, педагогикалық олимпиадалардың жеңімпаздары болып табылатын тұлғалар;
өзінің педагогикалық тәжірибесін аудан, қала деңгейінде жинақтаған тұлға;
жоғары оқу орнын "үздік" бітірген тұлғалар;
жоғары оқу орнын пәнді ағылшын тілінде оқыту құқығымен бітірген, В1 деңгейінен төмен емес (CEFR шкаласы бойынша) ағылшын тілі білімін растайтын сертификаты (куәлігі) бар тұлға;
магистр академиялық дәрежесі бар тұлғалар;
орта кәсіптік (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі) оқу орнын "үздік" бітірген және кемінде бір жыл педгогикалық еңбек өтілі бар тұлғалар;
бейіндік пән бойынша спорт шеберлігіне үміткерлер болып табылатын тұлғалар;
2) "педагог-сарапшы" біліктілік санатына:
аудандық/қалалық деңгейдегі пәндік олимпиадалардың, шығармашылық, кәсіби жарыстардың, спорттық жарыстардың жеңімпаздарын дайындаған тұлғалар;
кәсіби жарыстардың, аудандық/қалалық деңгейдегі педагогикалық олимпиадалардың жеңімпаздары, болып табылатын тұлғалар;
облыс (Астана, Алматы қалалары) деңгейінде өздерінің педагогикалық тәжірибелерін қорытындылаған тұлғалар;
"Болашақ" бағдарламасының түлегі болып табылатын тұлғалар;
ғылым кандидаты/докторы дәрежесі бар тұлғалар;
ағылшын тілін B2 деңгейінен (CEFR шкаласы бойынша) төмен емес деңгейде меңгерген, пәндерді ағылшын тілінде оқытатын тұлғалар;
білім беру ұйымына жоғары оқу орнынан педагогикалық қызметке ауысқан және кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар адамдар;
бейіндік пән бойынша халықаралық спорт шебері болып табылатын адамдар.

5) на квалификационную категорию "педагог-мастер":
лица, имеющие высшее педагогическое и профессиональное или техническое и профессиональное образование по специальности, педагогический стаж не менее 5 лет, соответствующие к следующим профессиональным компетенциям: соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-исследователь", кроме того имеет авторскую программу или является автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, получивших одобрение на Республиканском учебно-методическом совете, обеспечивает развитие навыков научного проектирования, осуществляет наставничество и планирует развитие сети профессионального сообщества на уровне области, является участником республиканских и международных конкурсов и олимпиад или подготовил участников республиканских и международных конкурсов и олимпиад.
26. На основании заявления аттестуемые, соответствующие одному из следующих требований, допускаются на досрочную аттестацию:
1) на квалификационную категорию "педагог-модератор":
лица, подготовившие победителей предметных олимпиад, творческих, профессиональных конкурсов, научных, спортивных соревнований на уровне организации образования;
лица, являющиеся победителями профессиональных конкурсов, педагогических олимпиад на уровне организации образования;
лица, обобщившие собственный педагогический опыт на уровне района, города;
лица, окончившие высшее учебное заведение с "отличием";
лица, окончившие высшее учебное заведение с правом преподавания предмета (дисциплины) на английском языке, имеющие сертификат (удостоверение), подтверждающие знание английского языка не ниже уровня В1 (по шкале CEFR);
лица, имеющие академическую степень магистра;
лица, окончившие среднее профессиональное (техническое и профессиональное, послесреднее) учебное заведение с "отличием" и имеющие стаж педагогической деятельности не менее одного года;
лица, являющиеся кандидатами в мастера спорта по профилирующему предмету;
2) на квалификационную категорию "педагог-эксперт":
лица, подготовившие победителей предметных олимпиад, творческих, профессиональных конкурсов, научных, спортивных соревнований районного/городского уровня;
лица, являющиеся победителями профессиональных конкурсов, педагогических олимпиад районного/городского уровня;
лица, обобщившие собственный педагогический опыт на областном уровне (городов Астана, Алматы);
лица, являющиеся выпускниками программы "Болашақ";
лица, имеющие ученую степень кандидата наук/доктора;
лица, владеющие английским языком на уровне не ниже B2 (по шкале CEFR) и преподающие предметы на английском языке;
лица, перешедшие на педагогическую работу в организации образования из высшего учебного заведения, имеющие стаж педагогической работы не менее двух лет;
лица, являющиеся мастерами спорта международного класса по профилирующему предмету.

3) "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына:
облыстық деңгейдегі пәндік олимпиадалардың, шығармашылық, кәсіби жарыстардың, ғылыми немесе спорттық жарыстардың жеңімпаздарын немесе республикалық немесе халықаралық деңгейдегі қатысушыларды дайындаған тұлғалар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізімге сәйкес кәсіптік конкурстардың, облыстық деңгейдегі педагогикалық олимпиадалардың жеңімпаздары немесе республикалық немесе халықаралық деңгейдегі қатысушылары болып табылатын тұлғалар;
республикалық деңгейде өздерінің педагогикалық тәжірибесін жинақтаған тұлғалар;
ғылым кандидаты/докторы дәрежесі бар адамдар және кемінде бес жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар тұлғалар;
"педагог-шебер" біліктілік санатына:
республикалық деңгейдегі пәндік олимпиадалардың, шығармашылық, кәсіби жарыстардың, спорттық жарыстардың жеңімпаздарын немесе халықаралық деңгейдегі қатысушыларын дайындаған тұлғалар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізімге сәйкес кәсіптік конкурстардың, республикалық деңгейдегі педагогикалық олимпиадалардың жеңімпаздары немесе халықаралық деңгейдегі қатысушылары болып табылатын тұлғалар;
өздерінің педагогикалық тәжірибелерін халықаралық деңгейде жинақтаған, педагогикалық практикада ғылыми негізделген әдістерді, авторлық оқыту және тәрбиелеу технологиясын жүйелі түрде қолданатын тұлғалар.
27. Ұлттық біліктілік тестілеуіне қатысуға өтініштер қабылдауды тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссия жүргізеді, ол біліктілік талаптарына сай болған жағдайда өтініштерді ұлттық біліктілік тестілеуін өткізетін ұйымға жолдайды.
Өтініштерді қабылдау мерзімдері: күнтізбелік жылғы 10 наурыз бен 2 мамырға аралығы, 10 тамыз бен 6 қыркүйек аралығы.
28. Аттестатталушы адамдар ұлттық біліктілік тестілеуінен өту үшін келесі құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуге қатысу үшін өтініш;
2) 3x4 көлеміндегі екі сурет;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі.
29. Өтініштер деректер базасына енгізілгеннен кейін аттестатталушы адамдарға тестілеуге рұқсаттама беріледі.
30. Ұлттық біліктілік тестілеуі жүз тест тапсырмасынан тұрады:
"Оқу пәнінің мазмұны" – жетпіс тапсырма;
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма.
Бастауыш білім беретін педагогтер мына пәндер бойынша тест тапсырады: қазақ немесе орыс тілі (оқыту тілі бойынша), математика.
31. Ұлттық біліктілік тестілеуінің жалпы уақыты – екі жүз минут, "Математика", "Физика", "Химия", "Информатика" пәндері үшін – екі жүз отыз минут.
32. Ұлттық біліктілік тестілеуін білім беру саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша қағаз және электрондық форматта өткізіледі.

3) на квалификационную категорию "педагог-исследователь":
лица, подготовившие победителей предметных олимпиад, творческих, конкурсов, научных, спортивных соревнований областного уровня или участников республиканского или международного уровня;
лица, являющиеся победителями профессиональных конкурсов, педагогических олимпиад областного уровня или участниками республиканского или международного уровня, согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом в области образования;
лица, обобщившие собственный педагогический опыт на республиканском уровне;
лица, имеющие ученую степень кандидата наук/доктора и стаж педагогической работы не менее пяти лет;
на квалификационную категорию "педагог-мастер":
лица, подготовившие победителей предметных олимпиад, творческих конкурсов, научных, спортивных соревнований республиканского уровня или участников международного уровня;
лица, являющиеся победителями профессиональных конкурсов, педагогических олимпиад республиканского уровня или участниками международного уровня, согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом в области образования;
лица, обобщившие собственный педагогический опыт на международном уровне, системно использующие в педагогической практике научно обоснованные методы, авторские технологии обучения и воспитания.
27. Прием заявлений для участия в национальном квалификационном тестировании проводится аттестационной комиссией соответствующего уровня, при соответствии квалификационным требованиям направляет их в организацию, которая проводит национальное квалификационное тестирование.
Сроки приема заявлений: с 10 марта по 2 мая, с 10 августа по 6 сентября календарного года.
28. Аттестуемые для прохождения национального квалификационного тестирования предоставляют следующие документы:
1) заявление для участия в тестировании по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) две фотографии размером 3x4;
3) копию документа, удостоверяющего личность.
29. После внесения заявления в базу данных аттестуемым выдается пропуск на тестирование.
30. Национальное квалификационное тестирование состоит из ста тестовых заданий:
"Содержание учебного предмета" - семьдесят заданий;
"Педагогика, методика обучения" - тридцать заданий.
Педагоги начального образования сдают тестирование по предметам: казахский или русский язык (по языку обучения), математика.
31. Общее время национального квалификационного тестирования составляет двести минут, для предметов "Математика", "Физика", "Химия", "Информатика" - двести тридцать минут.
32. Национальное квалификационное тестирование проводится в бумажном или электронном формате по решению уполномоченного органа в области образования.

33. Ұлттық біліктілік тестілеуі аттестатталушы адамдардың қалауы бойынша өтінім берген кезде белгіленген тілде (қазақ немесе орыс) өткізіледі.
34. Ұлттық біліктілік тестілеуі:
1) тест тапсырмаларының бірыңғай базасы;
2) құпиялы жағдайларда дайындалған құжатты білдіретін сұрақ кітапшасы, түпнұсқаландыруға арналған парольдері бар тестілеу рұқсаты;
3) қағаз форматта тестілеу кезінде жауаптарды толтыруға арналған жауаптар парағы негізінде жылына екі рет өткізіледі.
35. Бірінші ұлттық біліктілік тестілеуінің мерзімі – күнтізбелік жылғы 26 мамырдан бастап 5 маусым аралығында, екіншісі 1-10 қараша аралығында.
36. Білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұлттық біліктілік тестілеуін өткізуге жауапты ұйым бағдарламалық қамтамасыз етуді (бұдан әрі – БҚ) әзірлейді:
−тест тапсырмаларының базасын қолдау және құру үшін;
−аттестатталушы адамдардың деректерін (ЖСН, Т.А.Ә. (әкесінің аты бар болған жағдайда), өтінім берілген біліктілік санаты, оқыту пәні және тапсыру тілі) енгізе отырып, педагог қызметкерлердің және оларға теңестірілген тұлғалардың деректер базасын қалыптастыру (өтініштер қабылдау) үшін;
−аудиториялық қор базасын қалыптастыру үшін;
−тестілеу өткізу және нәтижелерін беру үшін;
−апелляция рәсімдерін жүргізу үшін;
−аттесталушы адамдарды дербес хабардар ету үшін.
37. Аттестатталушы адамдардың деректер базасын қалыптастыру үшін әзірленген БҚ аудандық (қалалық) бөлімдерге, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының білім басқармаларына, республикалық білім беру ұйымдары үшін – білім беру саласындағы уәкілетті органға жолданады.
38. Білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұлттық біліктілік тестілеуін өткізуге жауапты ұйым өтініштерді қабылдау, тестілеуді өткізу, апелляциялық рәсімдерді жүргізу, нәтижелерді өңдеу және беру кезеңінде бағдарламалық қамтамасыз ету жұмысын сүйемелдейді.
39. Білім беру саласындағы уәкілетті орган аттестатталушы адамдардың ұлттық біліктілік тестілеуінен өтетін күнін және өткізу пункттерін айқындайды.
40. Осы Қағидалардың сақталуына бақылауды жүзеге асыру үшін ұлттық біліктілік тестілеуін өткізу пункттеріне білім беру саласындағы уәкілетті органның өкілдері жіберіледі.
41. Ұлттық біліктілік тестілеуіне қатысу үшін өтініш берген аттестатталушы адамдарға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсаттама беріледі.
42. Ұлттық біліктілік тестілеуін өткізу пункттерінің кіріп-шығатын есіктері, тестілеу аудиториялары және басқа да қатысы бар кабинеттері бейнебақылау жүйесімен және мобильді байланысты, мобильді және стационарлық интернетті, әртүрлі типтегі және әрекет ету радиусындағы спутниктік сигналды басу құрылғыларымен қамтамасыз етіледі.

33. Национальное квалификационное тестирование проводится по желанию аттестуемых на языке (казахском или русском), который указывается при подаче заявления.
34. Национальное квалификационное тестирование проводится два раза в год на основе:
1) единой базы тестовых заданий;
2) книжки-вопросника, представляющего собой документ, готовящийся в конфиденциальных условиях, пропуска на тестирование с паролями для аутентификации;
3) листа ответов, предназначенного для заполнения ответов при тестировании в бумажном формате.
35. Сроки первого национального квалификационного тестирования - с 26 мая по 5 июня, второе - с 1 по 10 ноября календарного года.
36. Организация, ответственная за проведение национального квалификационного тестирования, определяемая уполномоченным органом в области образования, разрабатывает программное обеспечение (далее - ПО):
− для сопровождения и создания базы тестовых заданий;
− для формирования базы данных педагогических работников и приравненных к ним лиц (прием заявлений) с внесением данных аттестуемых: ИИН, ФИО (отчество при наличии), заявленная квалификационная категория, дисциплина преподавания и язык сдачи;
− для формирования базы аудиторного фонда;
− для проведения тестирования и выдачи результатов;
− для проведения апелляционных процедур;
− для персонального информирования аттестуемых.
37. Разработанные ПО для формирования базы данных аттестуемых отправляются в районные (городские) отделы, управления образования областей, городов Астана и Алматы, для республиканских организаций образования – в уполномоченный орган в области образования.
38. Организация, ответственная за проведение национального квалификационного тестирования, определяемая уполномоченным органом в области образования, сопровождает работу программного обеспечения в период приема заявлений, проведения тестирования, проведения апелляционных процедур, обработки и выдачи результатов.
39. Уполномоченный орган в области образования определяет дни и пункты проведения национального квалификационного тестирования аттестуемых.
40. Для осуществления контроля за соблюдением настоящих Правил в пункты проведения национального квалификационного тестирования направляются представители уполномоченного органа в области образования.
41. Аттестуемым, подавшим заявление для участия в национальном квалификационном тестировании, выдается пропуск аттестуемому по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
42. Входные двери, аудитории тестирования и другие задействованные кабинеты пунктов проведения национального квалификационного тестирования обеспечиваются системой видеонаблюдения и устройствами подавления мобильной связи, мобильного и стационарного интернета, спутникового сигнала разных типов и радиуса действия.

43. Тестілеуді өткізу пунктінің ғимаратына аттестатталушылардың кіруі кезінде аттестатталушы адамның жеке басын куәландыратын құжаттың және рұқсаттаманың негізінде жеке басын сәйкестендіру жүргізіледі.
44. Аттестатталушы адам аудиторияға бір-бірден кіргізіледі, бұл ретте жеке басын куәландыратын құжаттың және рұқсаттаманың негізінде аттестатталушының жеке басын сәйкестендіру қайта жүргізіледі.
45. Аттестатталушы адамдарға ұлттық біліктілік тестілеуді өткізу кезінде аудиториядан кезекшінің рұқсатынсыз және алып жүруінсіз шығуға, бір-бірімен сөйлесуге, орын ауыстыруға, материалдармен алмасуға, материалдарды аудиториядан алып шығуға, аудиторияға тыйым салынған заттарды (оқулықтар мен әдістемелік әдебиеттерді, цифрлық смарт аппаратурасын) кіргізуге және пайдалануға, материалдарды (жауап парақтары мен сұрақ кітапшаларын) мыжу, түзету сұйықтығын қолдану, беттерді жырту, бояуға қарастырылмаған секторларды бояу (жауап парағының нөмірі) арқылы бүлдіруге рұқсат етілмейді.
46. Тестілеуді жүргізу күні бағдарламалық қамтамасыз етуі бар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) өкілі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (электрондық форматта жүргізу үшін) аттестатталушы адамды отырғызу парағын басып шығарады. Аттестатталушы адамдар отырғызу парағындағы нөмірге сәйкес орынға отырады.
47. Аттестатталушы адамдар отырғызылғаннан кейін аудитория бойынша емтихан материалдарымен жұмыс істеу қағидаларын түсіндіреді. Одан кейін аудиториядағы үш аттестатталушы адамның қатысуымен Министрліктің өкілі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша емтихан материалдарын ашу актісін жасай отырып, емтихан материалдары бар қорапты ашуды ұйымдастырады.
48. Бірінші кезекте жауап парақтары таратылады. Жауап парақтарының қызметтік секторлары толтырылғаннан кейін нұсқаларды тарату парағына сәйкес сұрақ кітапшаларын үлестіру жүргізіледі, оның көмегімен пәндер бойынша тест тапсырмалары аттестатталушы адамдардың назарларына жеткізіледі. Сұрақ кітапшасының титул парағы толтырылады.
49. Жауап парағы бір данада беріледі, ауыстыруға жатпайды және аттестатталушы адамды тестілеу нәтижелерін растайтын жалғыз құжат болып табылады.
Аттестатталушы адамдар жауап парақтарының қызмет секторын және сұрақ кітапшасының титул парағын толтырғаннан кейін тақтада тесттің басталу және аяқталу уақыты жазылады.
Аттестатталушы адам қағидаларды бұзған кезде нысан бойынша тыйым салынған заттарды анықтау және аудиторияда тәртіп сақтау қағидаларын бұзған аттестатталушы адамды аудиториядан шығару актісі және (немесе) осы Қағидаларға 7 және 9-қосымшаларға сәйкес тестілеуде бөгде адамды анықтау актісі жасалады.
Тестілеуді аяқтауына қарай немесе тестілеу уақыты біткеннен кейін аттестатталушы адам жауап парағын және сұрақ кітапшасын аудитория бойынша кезекшіге береді.
Аудитория бойынша кезекші емтихан материалдарын тестілеу нәтижелері өңделетін кабинетке жеткізеді.
Жауап парақтарын сканерлеу аудиториялар бойынша жүргізіледі.

43. При входе аттестуемых в здание пункта проведения тестирования производится идентификация личности аттестуемого на основании документа, удостоверяющего личность и пропуска.
44. Аттестуемые запускаются в аудиторию по одному, при этом производится повторная идентификация личности аттестуемого на основании документа, удостоверяющего личность и пропуска.
45. При проведении национального квалификационного тестирования аттестуемым не допускается выходить из аудитории без разрешения и сопровождения дежурного, разговаривать друг с другом, пересаживаться с места на место, обмениваться материалами, выносить материалы из аудитории, заносить в аудиторию и использовать запрещенные предметы (учебники и методическую литературу, цифровую смарт-аппаратуру), осуществлять порчу материалов (листов ответов и книжек-вопросников) путем их смятия, использования корректирующей жидкости, отрыва страниц, закрашивания секторов, не предусмотренных для этого (номер листа ответов).
46. В день проведения тестирования представителем Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство) распечатывается посадочный лист аттестуемого (с программным обеспечением для проведения в электронном формате) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Аттестуемые занимают место, соответствующее номеру в посадочном листе.
47. После рассадки дежурный по аудитории разъясняет аттестуемым правила работы с экзаменационными материалами. Далее, представитель Министерства при участии трех аттестуемых из аудитории организует вскрытие коробки с экзаменационными материалами с составлением акта вскрытия экзаменационных материалов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
48. В первую очередь раздаются листы ответов. После заполнения служебных секторов листа ответов производится раздача книжек-вопросников в строгом соответствии с листом распределения вариантов, с помощью которых до аттестуемых доводятся тестовые задания по предметам. Заполняется титульный лист книжки-вопросника.
49. Лист ответа выдается в одном экземпляре, замене не подлежит и является единственным документом, подтверждающим результаты тестирования аттестуемого.
После заполнения аттестуемыми служебных секторов листов ответов и титульного листа книжки-вопросника на доске записывается время начала и окончания теста.
При нарушении правил аттестуемым составляется акт обнаружения запрещенных предметов и удаления из аудитории аттестуемого, нарушившего правила поведения в аудитории, и (или) акт выявления подставного лица на тестировании по форме согласно приложениям 7 и 9 к настоящим Правилам.
По мере завершения тестирования или окончания времени тестирования аттестуемый передает лист ответа и книжку-вопросника дежурному по аудитории.
Дежурный по аудитории доставляет экзаменационные материалы до кабинета, где обрабатываются результаты тестирования.
Сканирование листов ответов производится по аудиториям.

50. Тест тапсырмаларының жауаптарын бағалауды білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйым мынадай түрде жүзеге асырады:
1) ұсынылған бес жауап нұсқасынан бір дұрыс жауапты таңдайтын тапсырмалар үшін бір балл, қалған жағдайларда нөл балл беріледі;
2) ұсынылған нұсқадан бірнеше дұрыс жауапты таңдайтын тапсырмалар үшін:
-барлық дұрыс жауаптар үшін - екі балл;
-жіберілген бір қате үшін - бір балл;
-екі және одан да көп қате жібергені үшін - нөл балл беріледі.
51. Электрондық форматта тестілеу кезінде:
1) компьютерлік сыныптардың дайындалуын бақылауды тестілеуді өткізуге жауапты ұйымның өкілімен бірлесіп аттестаттау комиссиясы жүзеге асырады;
2) компьютерлік сыныптар бір ғимарат (корпус) шегінде орналасуға тиіс;
3) өтініштерді қабылдау базасы жабылғаннан кейін аттестатталушы адамға сәйкестендіру үшін паролі бар тестілеуге рұқсаттама беріледі;
4) ұлттық біліктілік тестілеуін өткізуге жауапты ұйым тестілеуге бір күн қалғанда тестілеу уақытында пайдаланылатын барлық компьютерлерді дайындап тіркейді, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отырғызу парағын басып шығарады;
5) тестілеу өткізілетін күні бағдарламалық қамтамасыз етуі бар Министрліктің өкілі отырғызу парағын басып шығарады, аттестатталушы адамдар отырғызу парағындағы нөмірге сәйкес орындарына отырады;
6) аттестатталушы адамдар компьютер сыныбына рұқсаттамаға, жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес бір-бірден кіргізіледі және отырғызу парағында көрсетілген орынға отырады;
7) отырғызғаннан кейін атестатталушы адамдар отырғызу парағына қол қояды, "Компьютер нөмірі" бағанын қолмен толтырады;
8) тестілеу басталардан бұрын жауапты адам атестатталушы адамдарға тестілеу уақытында тәртіп сақтау қағидалары бойынша нұсқама өткізеді;
9)аттестатталушы адамдар ұлттық біліктілік тестілеуін өткізуге жауапты ұйым ұсынған бағдарламалық қамтамасыз етудің көмегімен тестілеуден өтеді;
Тестілеудің нәтижесі тестілеу аяқталған соң беріледі.
52. Қағаз форматтағы тестілеу кезінде:
1) аттестатталушы адамдар отырғызылғаннан кейін тестілеу материалдарымен жұмыс істеу қағидасы түсіндіріледі;
2) одан кейін аудиториядағы үш аттестатталушы адамның және білім беру саласындағы уәкілетті орган өкілдерінің қатысуымен тестілеу материалдары бар қорапты ашу ұйымдастырылады;
3) шақырылған аттестатталушы адамдар қораптағы мөрдің тұтастығын тексереді. Қорапты ашып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Емтихан материалдарын ашу актісін жасай отырып, ондағы материалды қайта санайды;

50. Оценивание ответов тестовых заданий осуществляется организацией, определяемой уполномоченным органом в области образования, следующим образом:
1) для заданий с выбором одного правильного ответа из пяти предложенных присуждается один балл, в остальных случаях - ноль баллов;
2) для заданий с выбором нескольких правильных ответов из предложенных:
− за все правильные ответы получает - два балла;
− за одну допущенную ошибку - один балл;
− за допущенные два и более ошибки - ноль баллов.
51. При тестировании в электронном формате:
1) контроль над подготовкой компьютерных классов производит аттестационная комиссия совместно с представителями организации, ответственной за проведение тестирования;
2) компьютерные классы находятся в пределах одного здания (корпуса);
3) после закрытия базы приема заявлений аттестуемым выдается пропуск на тестирование с паролями для аутентификации;
4) организация, ответственная за проведение национального квалификационного тестирования, за день до тестирования готовит и регистрирует все компьютеры, используемые во время тестирования, распечатывает посадочный лист по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
5) В день проведения тестирования представителем Министерства распечатывается посадочный лист аттестуемого (с программным обеспечением для проведения в электронном формате), аттестуемый занимает место, соответствующее номеру в посадочном листе;
6) аттестуемые запускаются в компьютерный класс по одному согласно пропуску, документу, удостоверяющему личность и занимает место, указанное в посадочном листе;
7) после рассадки аттестуемые расписываются в посадочном листе, заполняют вручную графу "Номер компьютера";
8) до начала тестирования ответственное лицо проводит инструктаж по правилам поведения аттестуемых во время тестирования;
9) аттестуемые проходят тестирование с помощью программного обеспечения, предоставленного организацией, ответственной за проведение национального квалификационного тестирования.
Результат тестирования выдается после завершения тестирования.
52. При тестировании в бумажном формате:
1) после рассадки аттестуемых разъясняются правила работы с материалами тестирования;
2) далее при участии трех аттестуемых и представителей уполномоченного органа в области образования из аудитории организуется вскрытие коробки с материалами тестирования;
3) приглашенные аттестуемые проверяют целостность печати на коробке. Производится вскрытие коробки, пересчитываются имеющиеся в ней материалы с составлением акта вскрытия экзаменационных материалов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;

4) тестілеуді аяқтауына қарай немесе тестілеу уақыты біткеннен кейін аттестатталушы адамдар жауап парақтарын және сұрақ кітапшаларын жауапты адамға тапсырады;
5) жауап парақтарын және сұрақ кітапшаларын қабылдау кезінде жауап парағының барлық қызметтік секторлары мен титул парағының толтырылғаны және сұрақ кітапшаларының тұтастығы тексеріледі, содан соң аттестатталушы адам аудиториядан шығады.
53. Дұрыс жауаптардың кодтары екі данада жасалады: бірі жалпыға көруге ілінеді, екіншісі – апелляциялық комиссия үшін.
54. Тестілеу нәтижелері жөніндегі ведомость тестілеу күні екі данада ресімделеді, оған аттестаттау комиссиясы мүшелері мен төрағасының және білім беру саласындағы уәкілетті орган өкілдерінің (олар қатысқан жағдайда) қолдары қойылады және білім басқармасының мөрі басылады.
Ведомостің бір данасы ақпараттық стендте аттестатталушы адамдардың Т.А.Ә. көрсетілмей ілінеді, екінші данасы тестілеуді өткізуге жауапты ұйымға беріледі, сондай-ақ тестілеу нәтижесін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйымның ресми сайтында орналастырылады.
55. Аттестатталушы адамға тестілеу нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша апелляциядан кейінгі балдары көрсетілген, аттестаттау комиссиясы төрағасының қолымен расталған және жергілікті білім беру органының мөрімен бекітілген анықтама беріледі.
56. Тестілеу нәтижесі әрбір блок бойынша кемінде:
"педагог-модератор" - 50%;
"педагог-сарапшы" - 60%;
"педагог-зерттеуші" - 70%;
"педагог-шебер" - 80%-дан кем емес балл жинаған жағдайда, оң болып есептеледі.
57. Тестілеуде теріс нәтиже көрсеткен аттестатталушы адамдар жылына ең көбі бір рет қайта тапсыра алады.
58. Тестілеуде оң нәтиже көрсеткен аттестатталушы адамдар аттестаттаудың екінші кезеңіне өтеді.
59. Ұлттық біліктілік тестілеуінің нәтижесі бір жылға дейін жарамды.
60. Тестілеу нәтижесімен келіспеген жағдайда, аттестатталушы адамдар апелляциялық комиссияға жүгінеді.
Бірыңғай талаптардың орындалуын қамтамасыз ету және тест тапсырмаларын бағалау кезінде даулы мәселелерді шешу, тестілеуді өткізу кезеңінде аттестатталушы адамдардың құқықтарын қорғау мақсатында республикалық апелляциялық комиссия және тестілеуді өткізу пунктіндегі апелляциялық комиссия құрылады.
61. Республикалық апелляциялық комиссияның төрағасы және құрамы білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі. Тестілеуді өткізу пунктіндегі апелляциялық комиссияның төрағасы және құрамы облыстың (Астана, Алматы қалалары) білім беруді басқару органының бұйрығымен бекітіледі.

4) по мере завершения тестирования или окончания времени тестирования аттестуемые передают листы ответов и книжки-вопросники ответственному лицу;
5) при приеме листа ответов и книжки-вопросника проверяется заполнение всех служебных секторов листа ответов и титульного листа и целостность книжки-вопросника, после чего аттестуемый покидает аудиторию.
53. Коды правильных ответов формируются в двух экземплярах: один вывешивается для общего обозрения, второй – для апелляционной комиссии.
54. Ведомость по результатам тестирования оформляется в день тестирования в двух экземплярах, заверяется подписями членов и председателя аттестационной комиссии и представителей уполномоченного органа (в случаях их присутствия) в области образования и закрепляется печатью органа управления образования.
Один экземпляр ведомости вывешивается на информационном стенде без указания ФИО аттестуемых, второй экземпляр передается организации, ответственной за проведение тестирования, а также результат тестирования размещается на официальном сайте организацией, определяемой уполномоченным органом в области образования.
55. По результатам тестирования аттестуемому выдается справка после проведения процедуры апелляции, заверенная подписью председателя аттестационной комиссии и закрепленная печатью местного органа управления образования, по форме согласно приложению 8 настоящих Правил с указанием баллов.
56. Результат тестирования считается положительным при получении набранных баллов по каждому блоку не менее:
50% - "педагог-модератор";
60% - "педагог-эксперт";
70% - "педагог-исследователь";
80% - "педагог-мастер".
57. Аттестуемые, показавшие отрицательные результаты тестирования, сдают его повторно не более одного раза в год.
58. Аттестуемые, показавшие положительные результаты тестирования, допускаются ко второму этапу аттестации.
59. Результат национального квалификационного тестирования действителен один год.
60. При несогласии с результатами тестирования аттестуемые обращаются в апелляционную комиссию.
В целях обеспечения соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов при оценке тестовых заданий, защиты прав аттестуемых на период проведения тестирования создаются республиканская апелляционная комиссия и апелляционная комиссия в пункте проведения тестирования.
61. Председатель и состав республиканской апелляционной комиссии утверждаются приказом уполномоченного органа в области образования. Председатель и состав апелляционной комиссии в пункте проведения тестирования утверждаются приказом органа управления образования области (городов Астаны, Алматы).

62. Республикалық апелляциялық комиссия, тестілеуді өткізу пунктіндегі апелляциялық комиссия өкілеттілігінің әрекет ету мерзімі – бір жыл.
63. Тестілеуді өткізу пунктіндегі апелляциялық комиссия тестілеуге қатысқан аттестатталушы адамдардан тест тапсырмаларының мазмұны және техникалық себептер жөніндегі өтініштерді қабылдайды және қарайды, республикалық аппелляциялық комиссияға балдарды қосу туралы ұсыныс енгізеді және оларды апелляцияның қорытындысы туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
64. Апелляция жөніндегі өтінішті апелляциялық комиссия төрағасының атына тестілеуге қатысқан аттестатталушы адам өзі береді.
Тест тапсырмаларының мазмұны және техникалық себептер жөніндегі өтініштер тестілеу өткізілгеннен кейін келесі күнгі сағат 9:00-ден 13.00-ге дейін (жергілікті уақыт бойынша) қабылданады және оны тестілеуді өткізу пунктіндегі апелляциялық комиссия бір күн ішінде қарайды.
Өтініш берушінің өзімен бірге оның жеке басын куәландыратын құжаты, тестілеуге жіберу рұқсаттамасы болуы керек. Аттестатталушы адам апелляциялық комиссияның отырысына келмеген жағдайда, оның апелляцияға берген өтініші қаралмайды.
65. Апелляциялық комиссия аттестатталушы адаммен жеке тәртіпте жұмыс жүргізеді.
Апелляция мынадай жағдайларда қаралады:
тест тапсырмаларының мазмұны бойынша:
1) дұрыс жауап дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келмесе (дұрыс жауап нұсқасы көрсетіледі);
2) дұрыс жауап болмаса;
3) барлық ұсынылған нұсқалардан бір дұрыс жауапты таңдауға арналған тест тапсырмаларында бір дұрыс жауаптан көп дұрыс жауап болса (дұрыс жауаптардың барлық нұсқалары көрсетіледі);
4) тест тапсырмасы дұрыс құрылмаса;
техникалық себеп бойынша:
1) әрбір дұрыс жауап кодымен сәйкес келетін боялған дөңгелекшені сканер екі және одан көп дөңгелекше ретінде оқыса;
2) дұрыс жауаптар кодымен сәйкес келетін боялған дөңгелекшені сканер бос дөңгелекше ретінде оқыса;
3) жауап парағында ақау болғанда;
4) тапсырма шартының фрагменті (мәтін, сызба, суреттер, кестелер) болмаса, соның нәтижесінде дұрыс жауапты анықтау мүмкін болмағанда.
66. Апелляция жөніндегі өтініште жазылған нақты фактілер қарауға жатады. Апелляция уақытында тестілеуді өткізу пунктіндегі апелляциялық комиссияға аттестатталушы адам көрсеткен нұсқаны және таңдаған пәнді ауыстыруға рұқсат етілмейді.
Барлық тест тапсырмаларын қайта қарау бойынша апелляция жөніндегі өтініштер әрбір тапсырма бойынша дәлелді негіздеме (толық түсіндірме, тапсырманың қадамдық шешімі) көрсетілмей берілсе, қарауға жатпайды.
67. Республикалық апелляциялық комиссия тестілеуді өткізу пунктіндегі апелляциялық комиссиядан аттестатталушы адамдардың жауап парақтарының көшірмелерін сұратады және алады.

62. Срок действия полномочий республиканской апелляционной комиссии, апелляционной комиссии в пункте проведения тестирования составляет один год.
63. Апелляционная комиссия в пункте проведения тестирования принимает и рассматривает заявления от аттестуемых, участвовавших в тестировании, по содержанию тестовых заданий и по техническим причинам, вносит предложение в республиканскую апелляционную комиссию о добавлении баллов и информирует его об итогах апелляции в письменном виде.
64. Заявление на апелляцию подается на имя председателя апелляционной комиссии в пункте проведения тестирования лично аттестуемым, участвовавшим в тестировании.
Заявления по содержанию тестовых заданий и по техническим причинам принимаются с 9:00 до 13.00 часов (по местному времени) дня, следующего за днем проведения тестирования, и рассматриваются апелляционной комиссией в пункте проведения тестирования в течение одного дня.
Заявитель имеет при себе документ, удостоверяющий его личность, пропуск на тестирование. При неявке аттестуемого на заседание апелляционной комиссии, его заявление на апелляции не рассматривается.
65. Апелляционная комиссия работает с аттестуемым в индивидуальном порядке.
Апелляция рассматривается в случаях:
по содержанию тестовых заданий:
1) правильный ответ не совпадает с кодом правильных ответов (указывается вариант правильного ответа);
2) отсутствует правильный ответ;
3) имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из всех предложенных (указываются все варианты правильных ответов);
4) некорректно составленное тестовое задание;
по технической причине:
1) считывание сканером закрашенного кружка, совпадающего с кодом каждого правильного ответа, как двух и более кружков;
2) считывание сканером закрашенного кружка, совпадающего с кодом правильных ответов, как пустой кружок;
3) дефектный лист ответов;
4) отсутствует фрагмент условия задания (текст, схемы, рисунки, таблицы), в результате которого невозможно определить правильный ответ.
66. Рассмотрению подлежат конкретные факты, изложенные в заявлении на апелляцию. Апелляционной комиссии во время апелляции в пункте проведения тестирования не допускается менять вариант и выбранный предмет, указанный аттестуемым.
Заявления на апелляцию по пересмотру всех тестовых заданий без указания мотивированного основания (полное пояснение, пошаговое решение задач) по каждому заданию рассмотрению не подлежат.
67. Республиканская апелляционная комиссия запрашивает и получает от апелляционных комиссий в пункте тестирования копии листов ответов аттестуемых.

68. Тестілеуді өткізу пункттеріндегі апелляциялық комиссиямен аттестатталушы адамның өтініші оң шешім тапқан жағдайда, аттестатталушы адамның өтініші Республикалық апелляциялық комиссияға беріледі.
69. Республикалық апелляциялық комиссия тестілеуді өткізу пунктеріндегі апелляциялық комиссияның аттестатталушы адамға балл қосу туралы ұсынысының негізділігін қарайды және түпкілікті шешім қабылдайды.
70. Республикалық аппеляциялық комиссияның шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстары тең болған кезде төрағаның даусы шешуші болып табылады. Республикалық апелляциялық комиссияның шешімі төраға мен комиссияның барлық мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді. Республикалық апелляциялық комиссия және тестілеуді өткізу пунктеріндегі апелляциялық комиссия отырыстарының хаттамалары тестілеуді өткізуге жауапты ұйымда бір жыл бойы сақталады.
71. Апелляцияны есепке алғандағы ведомость апелляция өткізілген күні бір данада тестілеуді өткізуге жауапты ұйыммен рәсімделеді, аттестаттау комиссиясы мүшелерінің/білім беру саласындағы уәкілетті орган өкілдерінің қолдарымен расталады және білім беруді басқару органының мөрімен бекітіледі.
72. Апелляция нәтижелері бойынша аттестатталушы адамдарға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша апелляцияны ескере отырып, ұлттық біліктілік тестілеуден өткендігі туралы анықтама беріледі.
73. Ұлттық біліктілік тестілеуінің апелляциясы аяқталған соң пайдаланылған сұрақ кітапшалары жойылады, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестатталушы адамдардың ұлттық біліктілік тестісі кітапшаларын жою туралы актісі жасалады.
74. Тестілеуден теріс нәтиже көрсеткен аттестатталушы адамдар аттестаттаудың екінші кезеңіне жіберілмейді, тестілеуді табысты тапсырған аттестатталушы адамдар аттестаттаудың екінші кезеңіне жіберіледі.
75. Мерзімінен бұрын аттестаттауға өтініш берген, біліктілік тестілеуінен қайта өтпеген аттестатталушы адамдар үшін қолданыстағы біліктілік санаты жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
76. Ұлттық біліктілік тестілеуінен қайта өтпеген "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" (ауыспалы кезеңде) біліктілік санаттарын иеленуге өтініш білдірген аттестатталушы адамдар үшін қолданыстағы біліктілік санаттары: екінші, бірінші, жоғарғы санаттарының жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
Кейіннен ұлттық біліктілік тестілеуінен өтпеген кезде қолданыстағы біліктілік санаты бір жылға ұзартылады, қайтадан растамаған кезде тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы шешімінің негізінде біліктілік санаты "педагог" біліктілік санатына дейін төмендейді.

68. В случае положительного решения заявления аттестуемого аппеляционной комиссией в пунктах проведения тестирования, заявления аттестуемого передаются на рассмотрение в Республиканскую апелляционную комиссию.
69. Республиканская апелляционная комиссия рассматривает обоснованность предложений о добавлении баллов аттестуемому апелляционными комиссиями в пунктах проведения тестирования и принимает окончательное решение.
70. Решение республиканской апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя является решающим. Решения республиканской апелляционной комиссии оформляются протоколами, которые подписываются председателем и всеми членами комиссии. Протоколы заседаний республиканской апелляционной комиссии и апелляционных комиссий в пункте проведения тестирования хранятся в течение года в организации, ответственной за проведение тестирования.
71. Ведомость с учетом апелляции оформляется организацией, ответственной за проведение тестирования, в день проведения апелляции в одном экземпляре, заверяется подписями членов аттестационной комиссии/ представителей уполномоченного органа в области образования и закрепляется печатью органа управления образования.
72. По результатам апелляции аттестуемым выдается справка о прохождении национального квалификационного тестирования с учетом апелляции по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
73. После завершения апелляции национального квалификационного тестирования использованные книжки-вопросники уничтожаются, составляется акт об уничтожении книжек национального квалификационного теста аттестуемых по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
74. Аттестуемые, показавшие отрицательный результат тестирования, не допускаются ко второму этапу аттестации, аттестуемые, успешно прошедшие тестирование, допускаются ко второму этапу аттестации.
75. За аттестуемыми, подавшими на досрочную аттестацию, не прошедшими повторно квалификационное тестирование, сохраняется имеющаяся квалификационная категория до завершения срока ее действия.
76. За аттестуемыми, подавшими заявление на присвоение квалификационных категорий "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" (на переходный период), не прошедшими повторно национальное квалификационное тестирование, сохраняются имеющиеся квалификационные категории: вторая, первая, высшая - до завершения срока ее действия.
При последующем непрохождении национального квалификационного тестирования действие имеющейся квалификационной категории продлевается на один год, при повторном неподтверждении квалификационная категория снижается до квалификационной категории "педагог" на основании решения аттестационной комиссии соответствующего уровня.

77. Мәлімдеген біліктілік санатына сәйкестігін белгілеу үшін аттестатталушы адамдар 10 жұмыс күні ішінде тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясына мыналарды:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
2) білімі туралы дипломның немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік берілген қайта даярлау туралы құжаттың көшірмесін;
3) бар болған жағдайда біліктілік санаты туралы куәліктің көшірмесін;
4) ұлттық біліктілік тестілеуінен өткендігі туралы анықтаманы;
5) оқу жетістіктерін сыртқы бағалау және/немесе ағымдағы және/немесе қорытынды аттестаттау нәтижелерін қамтитын аттестаттау кезеңі үшін білім алушылардың білім сапасының мониторингін;
6) бар болған жағдайда білім алушылардың жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелерін немесе тәжірибесін жалпылауды растайтын құжаттардың көшірмелерін;
7) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сабақтарды (кемінде 3) бақылау парағын;
8) аттестатталушы адамдардың жетістіктерін растайтын құжаттардың (бар болған жағдайда) көшірмесін қамтитын портфолионы ұсынады.
78. Аттестатталушы адамдар қызметі қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтаудың өтініш берілген біліктілік санатына сәйкестігін білім беру ұйымы, қалалық/аудандық білім беру бөлімдері, білім басқармасы, мемлекеттік орган басшысының бұйрығымен бекітілетін сараптамалық кеңес жыл сайын ағымдағы жылғы 31 шілде немесе 15 желтоқсанға дейінгі мерзімде жүргізеді, сараптамалық кеңес ағымдағы жылғы 31 шілдеге немесе 15 желтоқсанға дейін құрылады.
79. Сараптамалық кеңес құрамына төраға мен сараптамалық кеңестің мүшелері кіреді. Сараптамалық кеңестің мүшелері тақ саннан, кемінде 5 адамнан тұрады.
Сараптамалық кеңес "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші" біліктілік санатын беруге портфолионы қарау және бағалау үшін құрылады және білім беру ұйымы, тиісті деңгейдегі білім беруді басқару органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Сараптамалық кеңестің құрамына "педагог-шебер" біліктілік санатын беруге портфолионы қарау және бағалау үшін "Назарбаев Зияткерлік мектебі" ДБҰ өкілдерін енгізіле отырылып, облыстың (Астана, Алматы қалаларының) білім беруді басқару органы деңгейінде құрылады және облыстың (Астана, Алматы қалаларының) білім беруді басқару органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.
80. Сараптамалық кеңес портфолионы қарау мен бағалау үшін:
"педагог-модератор" біліктілігі санатына білім беру ұйымдары деңгейінде құрылады, оның құрамына: әдістемелік бірлестіктердің, кафедралардың, қоғамдық ұйымдардың, кәсіподақтардың, қамқоршылық кеңестердің, жұмыс берушілердің өкілдері, әдіскерлер мен білім беру ұйымдарының тәжірибелі педагог қызметкерлері кіре алады;
"педагог-сарапшы" біліктілік санатына аудан (қала) деңгейінде құрылады, оның құрамына: әдістемелік бірлестіктердің, әдістемелік кабинеттердің, ауданның (қала), облыстың тәжірибелі педагог қызметкерлері, кафедралардың, біліктілікті арттыру жүйелерінің, "Атамекен" ҚР ҰКП, қоғамдық ұйымдардың, кәсіподақ, жұмыс берушілер, қамқоршылық кеңес, ғылыми-педагогикалық кеңес өкілдері кіре алады;
облыстық маңызы бар білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлері мен оларға теңестірілген тұлғаларға "педагог-сарапшы" біліктілік санатын және "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына облыстық деңгейде құрылады және бекітіледі, оның құрамына: "Атамекен" ҚР ҰКП, әдістемелік кабинеттердің, біліктілікті арттыру жүйесінің, қоғамдық ұйымдардың, кәсіподақ қоғамдық ұйымының, жұмыс берушілердің, қамқоршылық кеңестің өкілдері, облыстың тәжірибелі педагог қызметкерлері кіре алады.
Сараптамалық кеңес "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші" біліктілік санатын беруге портфолионы қарастыру және бағалау үшін құрылады және білім беру ұйымдары, тиісті деңгейдегі білім беруді басқару органдары басшыларының бұйрығымен бекітіледі.
Сараптамалық кеңестің құрамына "шебер педагог" біліктілік санатын беруге портфолионы қарау және бағалау үшін "Назарбаев Зияткерлік мектебі" ДБҰ өкілдері енгізіле отырылып, облыстың (Астана, Алматы қалаларының) білім беруді басқару органы деңгейінде құрылады және облыстың (Астана, Алматы қалаларының) білім беруді басқару органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Сараптамалық кеңес өкілеттілігінің әрекет ету мерзімі бір жылды құрайды.

77. Аттестуемые для установления соответствия заявляемой квалификационной категории в течение 10 рабочих дней в аттестационную комиссию соответствующего уровня представляют портфолио, включающее:
1) копию документа, удостоверяющего личность;
2) копию диплома об образовании или документа о переподготовке при наличии с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности;
3) копию удостоверения о квалификационной категории при наличии;
4) справку о прохождении национального квалификационного тестирования;
5) мониторинг качества знаний обучающихся за аттестационный период, включающий результаты внешней оценки учебных достижений и/ или текущей и/ или итоговой аттестации;
6) копии документов, подтверждающих достижения обучающихся, или копии документов, подтверждающих обобщение опыта при наличии;
7) листы наблюдения уроков/занятий (не менее 3) по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
8) копии документов, подтверждающих достижения аттестуемых (при наличии).
78. Комплексное аналитическое обобщение итогов деятельности аттестуемых на соответствие заявляемой квалификационной категории проводится экспертным советом ежегодно до 31 июля или 15 декабря текущего года, который утверждается приказом руководителя организации образования, городского/районного отделов образования, управления образования, государственного органа создается экспертный совет ежегодно до 31 июля или 15 декабря текущего года.
79. В состав экспертного совета входят председатель и члены экспертного совета. Экспертный совет состоит из нечетного количества членов, но не менее 5 человек.
Для рассмотрения и оценивания портфолио на квалификационные категории "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь" формируется экспертный совет и утверждается приказом руководителя организации образования, органом управления образования соответствующего уровня.
Для рассмотрения и оценивания портфолио на квалификационную категорию "педагог-мастер" формируется экспертный совет на уровне органа управления образования области (городов Астана, Алматы) с включением в состав представителей АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы" и утверждается приказом руководителя органа управления образования области (городов Астана, Алматы).
80. Для рассмотрения и оценивания портфолио формируется и утверждается экспертный совет:
на квалификационную категорию "педагог-модератор" - на уровне организации образования, в составе представителей методических объединений, кафедр, общественных организаций, профсоюзов, попечительских советов, работодателей, методистов и опытных педагогических работников организаций образования;
на квалификационную категорию "педагог-эксперт" - на уровне района (города), в составе представителей методических объединений, методических кабинетов, опытных педагогических работников района (города), области, кафедр, институтов повышения квалификации, НПП РК "Атамекен", общественных организаций, профсоюзов, работодателей, попечительских советов, научно-педагогических советов;
на квалификационную категорию "педагог-эксперт" аттестуемых областного значения и на квалификационную категорию "педагог-исследователь" - на уровне области, в составе представителей НПП РК "Атамекен", методических кабинетов, институтов повышения квалификации, общественных организаций, профсоюзов, работодателей, попечительских советов, опытных педагогических работников области.
Для рассмотрения и оценивания портфолио на квалификационные категории "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь" формируется экспертный совет и утверждается приказом руководителя организации образования, органом управления образования соответствующего уровня.
Для рассмотрения и оценивания портфолио на квалификационную категорию "педагог-мастер" формируется экспертный совет на уровне органа управления образования области (городов Астана, Алматы) с включением в состав представителей АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы" и утверждается приказом руководителя органа управления образования области (городов Астана, Алматы).
Срок действия полномочий экспертного совета составляет один год.

Тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы аттестатталушы адамдардың партфолиосын жинауды жүзеге асырады және осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестатталушы адамдардың профолиосын қабылдау-тапсыру актісі бойынша ағымдағы жылғы 20 маусымға және 2 желтоқсанға дейін тиісті деңгейдегі сараптамалық кеңеске жібереді.
81. Тиісті деңгейдегі сараптамалық кеңес аттестатталушы адамдардың портфолиосын осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санатын беруге (растауға) аттестатталушы адамдардың портфолиосын бағалау өлшемшарттарына сәйкес қарайды және бағалайды.
82. Әрбір аттестатталушы адам бойынша сараптамалық кеңес (аттестаттауға (ұсынылады (ұсынылмайды) деген шешім шығарады.
83. Сараптамалық кеңес осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санатын беруге (растауға) аттестатталушы адамдардың портфолиосын бағалау парағын және тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясына аттестатталушы адамның біліктілік санатына қызметі қорытындыларын кешенді талдамалық жинақтау жөніндегі сараптамалық кеңес қорытындысын осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы жылғы 31 шілдеге және 20 желтоқсанға дейін жібереді.
84. Әрбір аттестатталушы адам бойынша тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келеді;
2) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді.
85. Аттестаттау комиссиясының отырысы біліктілік санатын беру (растау) және біліктілік санатының жарамдылық мерзімін ұзарту осы Қағидаларға 16-17-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді
Отырыста кем дегенде оның 2/3 мүшелері қатысқан кезде аттестаттау комиссиясының шешімі қабылданған болып есептеледі. Дауыс беру нәтижелері қорытынды отырысқа қатысқан аттестаттау комиссиясы мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
86. Біліктілік санатын беруге кезекті аттестаттау кезінде аттестаттау комиссиясы "өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді" деген шешім қабылдаған жағдайда қазіргі біліктілік санаты сақталады.
Біліктілік санатын растауға кезекті аттестаттау кезінде аттестаттау комиссиясы "өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді" деген шешім қабылдаған жағдайда біліктілік санаты бір деңгейге төмендейді, біліктілік санатын беруде мерзімінен бұрын аттестаттаудан өткен жағдайда, қазіргі біліктілік санаты оның жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
87. Екінші, бірінші, жоғары біліктілік санатынан "педагог-модератор", "педагог – сарапшы", "педагог-зерттеуші", "мұғалім-шебер" біліктілік санатына өткен кезде және ұлттық біліктілік тестілеу ден қайта өткеннен кейін өтініш берілген біліктілік санаты расталмаған жағдайда, қазіргі кездегі біліктілік санаты сақталады, одан кейін расталмаған кезде бір жылға ұзартылады, қайтадан расталмаған кезде біліктілік санаты тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясының шешімі негізінде "педагог" біліктілік санатына дейін төмендетіледі.

Аттестационная комиссия соответствующего уровня осуществляет сбор и направляет портфолио аттестуемых в экспертный совет соответствующего уровня до 20 июня и 2 декабря текущего года по акту приема-передачи портфолио аттестуемого по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
81. Экспертный совет соответствующего уровня рассматривает и оценивает портфолио аттестуемых в соответствии с критериями оценивания портфолио аттестуемых на присвоение (подтверждение) квалификационной категории по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
82. По каждому аттестуемому экспертный совет выносит заключение (рекомендовать (не рекомендовать) для аттестации).
83. Экспертный совет направляет листы оценивания портфолио аттестуемых на присвоение (подтверждение) квалификационной категории по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам и заключение экспертного совета по комплексному аналитическому обобщению итогов деятельности аттестуемого на квалификационную категорию в аттестационную комиссию соответствующего уровня в срок до 31 июля и 20 декабря текущего года по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
84. По каждому аттестуемому аттестационная комиссия соответствующего уровня выносит одно из следующих решений:
1) соответствует заявляемой квалификационной категории;
2) не соответствует заявляемой квалификационной категории.
85. Заседания аттестационной комиссии оформляются протоколом заседания аттестационной комиссии на присвоение (подтверждение) квалификационной категории и о продлении срока действия квалификационной категории по формам согласно приложениям 16 и 17 к настоящим Правилам.
Решение аттестационной комиссии считается принятым при присутствии на заседании не менее 2/3 ее членов. Результаты голосования определяются большинством голосов членов аттестационной комиссии, принявших участие в итоговом заседании. При равенстве количества голосов решающим является голос председателя.
86. При очередной аттестации на присвоение квалификационной категории в случае принятия аттестационной комиссией решения "не соответствует заявляемой квалификационной категории" действующая квалификационная категория сохраняется.
При принятии аттестационной комиссией решения "не соответствует заявляемой квалификационной категории" при очередной аттестации на подтверждение действующая квалификационная категория снижается на один уровень, в случае досрочной аттестации на присвоение - за ним сохраняется имеющаяся квалификационная категория до завершения срока ее действия.
87. При переходе со второй, первой, высшей квалификационных категорий на квалификационные категории "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" и в случае неподтверждения заявляемой квалификационной категории после повторного прохождения национального квалификационного тестирования действие имеющейся квалификационной категории сохраняется, при следующем неподтверждении продлевается на один год, при повторном неподтверждении квалификационная категория снижается до квалификационной категории "педагог" на основании решения аттестационной комиссии соответствующего уровня.

88. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттесталушы адамдарға біліктілік санатын беруге (растауға) аттестаттау туралы куәлікті беруді білім беру ұйымы аттестаттау комиссиясының шешімдері және тиісті ауданның (қаланың), облыстың жергілікті атқарушы органдары басшыларының бұйрықтары негізінде ағымдағы жылғы 31 тамыздан немесе 31 желтоқсаннан кешіктірмей жүзеге асырады.
89. Аттестатталушы адамдарға біліктілік санатын беруге (растауға) аттестаттау туралы куәлік беру осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын беру (растау) туралы куәліктерді тіркеу және беру журналында тіркеледі.
Қазақстан Республикасының шегінде педагогикалық салада жаңа жұмыс орнына ауысқан кезде педагогтерде бар біліктілік санаты оның жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
90. Жасына байланысты зейнетке шығуға бес жылдан көп емес уақыт қалған педагог қызметкерлерге және оларға теңестірілген тұлғалардың біліктілік санаттарының қолданылу мерзімі өткен жағдайда, кезекті аттестаттаудан босату туралы өтінішке (еркін түрдегі нысан) сәйкес өздерінде бар біліктілік санаты зейнетақы жасына жеткенге дейін сақталады.
91. Зейнетке шыққаннан кейін педагогикалық қызметін жүзеге асыруды жалғастырушы педагогикалық қызметкерлер және оларға теңестірілген тұлғалар жалпы негізде аттестатталады.
92. Аттесталушы адамдарды аттестаттау білімі туралы дипломда көрсетілген мамандыққа (біліктілігі) сәйкес немесе атқарып отырған лауазымы бойынша тиісті біліктілік санаты беріле отырып, қайта даярлау туралы құжатпен жүзеге асырылады.
Білімі туралы дипломда бір мамандық ретінде көрсетілген пәнді (пәндер) оқыту жағдайында педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттау дипломда көрсетілген мамандыққа сәйкес пәндер көрсетіле отырып, негізгі қызмет бойынша жүргізіледі.
93. Шағын жинақты мектептің педагог қызметкерлері үшін дипломда көрсетілмеген пәннен сабақ берген жағдайда аттестататтау жеке куәлігі немесе біліктілікті арттыру курстарында кәсіби оқудан, тиісті біліктілігі бар қайта даярлау курсында кәсіби оқу туралы сертификаты негізінде атқарып отырған лауазымы бойынша өткізіледі.
94. Педагог жоғары оқу орны (бұдан әрі – ЖОО) немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мамандарды кәсіптік даярлау жүзеге асырылмайтын пән бойынша сабақ берген жағдайда, оның бұрын алған санаты сақталады, ал біліктілігін арттыру туралы тиісті сертификаты болған кезде аттестаттау жалпы негізде өткізіледі.

88. Выдача удостоверений об аттестации аттестуемых на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам осуществляется организациями образования на основании решений аттестационных комиссий и приказов руководителей соответствующих местных исполнительных органов района(города), области не позднее 31 августа или 31 декабря текущего года.
89. Выдача удостоверений аттестуемым о присвоении (подтверждении) квалификационной категории фиксируется в журнале регистрации и выдачи удостоверений о присвоении (подтверждении) квалификационной категории по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
При переходе на новое место работы в педагогической отрасли в пределах Республики Казахстан за педагогами сохраняется имеющаяся квалификационная категория до истечения срока ее действия.
90. В случае истечения срока действия квалификационной категории педагогическим работникам и приравненным к ним лицам, которым до пенсии по возрасту остается не более пяти лет, имеющиеся у них квалификационные категории сохраняются до наступления пенсионного возраста согласно заявлению об освобождении от очередной аттестации (произвольная форма).
91. Аттестуемые пенсионного возраста, продолжающие осуществлять педагогическую деятельность после выхода на пенсию, аттестуются на общих основаниях.
92. Аттестация аттестуемых осуществляется в соответствии со специальностью (квалификацией), указанной в дипломе об образовании, или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности.
В случае преподавания дисциплин, указанных в дипломе об образовании как одна специальность, аттестация педагогических работников и приравненных к ним лиц, проводится по основной должности с указанием предметов в соответствии с указанной в дипломе специальностью.
93. Для педагогических работников малокомплектных школ в случае преподавания дисциплин, не указанных в дипломе, аттестация проводится по занимаемой должности при наличии удостоверения или сертификата о профессиональном обучении на курсах повышения квалификации, либо переподготовки с присвоением соответствующей квалификации.
94. B случае преподавания педагогом дисциплин, по которым не осуществляется профессиональная подготовка специалистов в высших учебных заведениях (далее - вуз) или организациях образования технического и профессионального, послесреднего образования, за ним сохраняется ранее полученная категория, аттестация проводится на общих основаниях при наличии соответствующего сертификата о повышении квалификации.

95. Арнайы білім беру ұйымдарында немесе арнайы сыныпта (топта) білім туралы дипломда көрсетілмеген мамандық бойынша қызмет жүргізген жағдайда біліктілікті арттыру және білім беру ұйымдарында қайта даярлау курстарынан өту нәтижесінде алған сертификатының негізінде атқарып отырған лауазымы бойынша аттестаттаудан өткізіледі.
96. Арнайы білім беру ұйымдарында дипломда көрсетілген пәннен сабақ беретін педагог қызметкерлер сабақ беріп отырған пәні бойынша біліктілікті арттыру курстарынан, білім беру ұйымдарында қайта даярлаудан өту нәтижесінде алған сертификаты негізінде аттестаттаудан өткізіледі.
97. Инклюзивті білім беруді іске асыратын жалпы білім беретін мектептің педагог қызметкерлері дипломда көрсетілген мамандыққа сәйкес және қосымша пәндер (арнайы педагогика, арнайы психология және басқалары) бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткендігі ескеріле отырылып, аттестаттаудан өткізіледі.
98. Біліктілік санаттары педагог қызметкерлердің және оларға теңестірілген тұлғалардың өтініштері негізінде 3 жылдан аспайтын уақытқа келесі жағдайларда ұзартылады:
1) "Әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 367 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11512 болып тіркелген) әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесіне сәйкес педагог қызметкерлердің уақытша еңбекке жарамсыздығы;
2) жүктілігі және босануы бойынша, бала күтімі бойынша демалыста болуы;
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерде мамандығы бойынша қызметтік іссапарда, оқуда (тағылымдамада) болуы;
4) оны тоқтату себептеріне қарамастан, біліктілік санаты берілген лауазымға жаңартып отыратын жұмыс;
5) Қазақстан Республикасының шегінде жұмыс орнын ауыстыру;
6) жақын және алыс шет елдерден Қазақстан Республикасына келген тұлғалардың білімі, еңбек өтілі мен біліктілік санатын растайтын құжаттары болған кезде педагогикалық қызметін жүзеге асыру;
7) білім беру саласындағы уәкілетті органнан, білімді басқару органдарынан, әдістемелік кабинеттерден, біліктілікті арттыру институттарынан білім беру ұйымдарына ауысуы.
99. Тиісті деңгейдегі аттестациялық комиссиясының қарауына осы Қағиданың 98-тармағында көрсетілген педагогтердің және жұмысқа шыққан адамдардың біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы мәселені шешу үшін мынадай құжаттар ұсынылады:

95. В случае ведения деятельности в специальных организациях образования или специальных классах (групп) не по специальности, указанной в дипломе об образовании, аттестация проводится по занимаемой должности на основании сертификата, полученного в результате прохождения ими курсов повышения квалификации и переподготовки в организациях образования.
96. Педагогические работники, преподающие в специальных организациях образования дисциплины, указанные в дипломе, аттестуются по преподаваемым дисциплинам на основании сертификата, полученного в результате ими прохождения курсов повышения квалификации и прохождения переподготовки в организациях образования.
97. Аттестуемые, преподающие в общеобразовательных школах, реализующие инклюзивное образование, проходят аттестацию в соответствии с указанной в дипломе специальностью и с учетом прохождения ими курсов повышения квалификации по дополнительным дисциплинам (специальная педагогика, специальная психология).
98. Квалификационная категория продлевается на основании заявлений педагогических работников и приравненных к ним лиц, но не более, чем на 3 года в следующих случаях:
1) временная нетрудоспособность педагогического работника, согласно перечню социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 367 "Об утверждении перечня социально-значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11512);
2) нахождение в отпуске по беременности и родам, уходу за ребенком;
3) нахождение в служебной командировке, на обучении (стажировке) по специальности за пределами Республики Казахстан;
4) возобновление работы в должности, по которой присвоена (подтверждена) квалификационная категория, независимо от причин ее прекращения;
5) смена места работы в пределах Республики Казахстан;
6) осуществление педагогической деятельности лицами, прибывшими в Республику Казахстан из стран ближнего и дальнего зарубежья при наличии документов, подтверждающих образование, трудовой стаж и квалификационную категорию;
7) перешедших в организации образования с уполномоченного органа в области образования, органов управления образованием, методических кабинетов, институтов повышения квалификации.
99. На рассмотрение аттестационной комиссии соответствующего уровня для решения вопроса о продлении срока действия квалификационной категории педагогам, указанным в пункте 98 настоящих Правил и вышедших на работу, представляются следующие документы:

1) біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш (еркін түрі);
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) білімі туралы дипломның немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік берілген қайта даярлау туралы құжаттың көшірмесі;
4) біліктілігін арттыру туралы құжаттың көшірмесін;
5) қызметкер мен оларға теңестірілген тұлғалардың еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін;
6) педагог қызметкердің және оған теңестірілген тұлғалардың біліктілік санатын беру туралы аттестаттау туралы куәлігінің көшірмесі (растау) (педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардан басқа жоғары білім ұйымынан өткен және біліктілік санаттары жоқтар);
7) біліктілік санатының қолданыс мерзімін ұзарту негізділігін растайтын құжат.
Аттестаттау комиссиясының отырысы өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Аттестаттау комиссиясының шешімі отырысқа қатысушы мүшелерінің кемінде 2/3-і қатысқан кезде қабылданды деп саналады. Дауыс беру нәтижелері қорытынды отырысқа қатысқан комиссиясы мүшелерінің көпшілік даусымен айқындалады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның даусы шешуші болып табылады.
Аттестаттау комиссияның шешімі барлық мүшелер қол қоятын тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясының хаттамасымен ресімделеді. Тиісті деңгейдегі басшы шешімінің қорытындылары бойынша кейіннен осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санатын беруге ( растауға) аттестатталушыны аттестаттау туралы куәлікті берумен қоса бұйрық шығарылады.
Аттестаттау комиссиясы білім беру ұйымының әрбір педагог қызметкері және оған теңестірілген адамдар бойынша мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
2) қайта аттестаттауға жатады.
Біліктілік санатын, тиісінше еңбекақысын төмендету туралы шешім аттестаттау комиссиясының шешімі негізінде білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен ресімделеді.
Даулы мәселелер туындаған жағдайдатиісті деңгейдегі аттестатау комиссиясы алқалы түрде шешім қабылдайды.
3-параграф. Білім және ғылым саласындағы өзге де азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу тәртібі мен шарттары
100. Білім және ғылым саласындағы азаматтық қызметшілерді аттестаттау мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) аттестаттауды әзірлеу мен өткізу;
2) аттестаттау комиссиясымен өткізетін қызметшілермен әңгімелесу;
3) аттестаттау комиссиясының шешім шығаруы.

1) заявление о продлении срока действия квалификационной категории (произвольная форма);
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) копия диплома об образовании или документа о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности при наличии;
4) копия документа о повышении квалификации при наличии;
5) копия документа, подтверждающего трудовую деятельность работника и приравненных к ним лиц;
6) копия удостоверения об аттестации педагогического работника и приравненного к нему лица на присвоение (подтверждение) квалификационной категории (кроме педагогических работников и приравненных к ним лиц, перешедших из организации высшего образования и не имеющих квалификационных категорий);
7) документ, подтверждающий обоснованность продления срока действия квалификационной категории.
Заседание аттестационной комиссии проводится в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявления.
Решение аттестационной комиссии считается принятым при присутствии на заседании не менее 2/3 ее членов. Результаты голосования определяются большинством голосов членов аттестационной комиссии, принявших участие в итоговом заседании. При равенстве количества голосов решающим является голос председателя.
Решение аттестационной комиссии оформляется протоколом аттестационной комиссии соответствующего уровня, который подписывается всеми членами. По итогам решения руководителем соответствующего уровня издается приказ, с последующей выдачей удостоверения об аттестации аттестуемого на присвоение (подтверждение) квалификационной категории по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
По каждому педагогическому работнику и приравненному к нему лицу организации образования аттестационная комиссия соответствующего уровня выносит одно из следующих решений:
1) соответствует заявляемой квалификационной категории;
2) не соответствует заявляемой квалификационной категории.
Решение о снижении квалификационной категории, соответственно, оплаты труда оформляется приказом руководителя организации образования на основании решения аттестационной комиссии.
При возникновении спорных вопросов аттестационная комиссия соответствующего уровня принимает решение коллегиально.
Параграф 3. Порядок и условия проведения аттестации иных гражданских служащих в сфере образования и науки
100. Аттестация гражданских служащих в сфере образования и науки включает в себя следующие этапы:
1) подготовка и проведение аттестации;
2) собеседование со служащими, проводимое аттестационной комиссией;
3) вынесение решения аттестационной комиссии.

101. Аттестаттауды өткізуге дайындықты орган басшысының тапсырмасы бойынша білім және ғылым саласындағы мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындардың (бұдан әрі – аттестаттау органы) кадр қызметі ұйымдастырады және ол келесі іс-шараларды қамтиды:
1) аттестатталатын білім және ғылым саласындағы азаматтық қызметшілерге қажетті құжаттарды дайындау;
2) аттестаттаудан өткізу кестесін әзірлеу;
3) аттестаттау комиссияларының құрамын айқындау;
4) әңгімелесу өткізуге арналған сұрақтарды дайындау.
102. Аттестатталушы органның кадр қызметі, білім беру саласындағы жауапты орындаушылар аттестаттауға жататын қызметшілерді алты ай ішінде бір рет айқындайды.
103. Аттестаттаушы органның басшысы аттестаттаушы органның кадр қызметінің ұсынысы бойынша бұйрық шығарады, онымен аттестатталатын адамдардың тізімін, аттестаттауды өткізу кестесі мен аттестаттау комиссияларының құрамын бекітеді.
104. Білім беру ұйымының жауапты орындаушылары, аттестатталушы органның кадрлық қызметі қызметшілерге аттестаттау басталғанға дейін бір айдан кешіктірмей оларды өткізу мерзімдері туралы жазбаша хабардар етеді.
105. Аттестаттауға жататын қызметшінің тікелей басшысы қызметтік мінездеме ресімдейді және оны аттестаттаушы органның кадр қызметіне жолдайды.
106. Қызметтік мінездеменің құрамында аттестатталушы қызметшіге негізделген объективті бағалау, кәсіби, жеке басының қасиеттері мен қызметтік әрекетінің нәтижелері болады.
107. Аттестаттаушы органның кадрлық қызметі қызметшіні оған ұсынылған қызметтік мінездемемен аттестаттау комиссиясының отырысына дейін кемінде үш апта бұрын мерзімде таныстырады.
108. Оған берілген қызметтік мінездемемен келіспеген жағдайда, қызметші аттестаттаушы органның кадр қызметіне оны сипаттайтын ақпаратты ұсынады.
109. Аттестаттаушы органның кадр қызметімен аттестатталушы қызметшіге осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттауға жататын азаматтық қызметшінің аттестаттау парағын ресімдейді.
110. Аттестаттаушы органның кадр қызметі жиналған аттестаттау материалдарын аттестаттау комиссиясына жібереді.
111. Аттестаттау комиссиясы аттестаттаушы органның басшысымен оны кадр қызметінің ұсынысы бойынша және оның мүшелерінің тақ санымен кемінде бес адамнан құрылады.
Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің арасынан төраға мен хатшыны тағайындайды. Аттестаттау комиссиясының төрағасы оның қызметін басқарады, оның отырыстарында төрағалық етеді, оның жұмысын жоспарлайды, жалпы бақылауды жүзеге асырады.

101. Подготовка к проведению аттестации организуется, ответственными исполнителями в организациях образования, кадровой службой государственных учреждений и казенных предприятий в сфере образования и науки (далее - аттестующий орган) по поручению его руководителя и включает следующие мероприятия:
1) подготовку необходимых документов на аттестуемых гражданских служащих в сфере образования и науки;
2) разработку графиков проведения аттестации;
3) определение состава аттестационных комиссий;
4) подготовку вопросов для проведения собеседования.
102. Кадровая служба аттестующего органа, ответственные исполнители в организациях образования один раз в течение шести месяцев определяют служащих, подлежащих аттестации.
103. Руководитель аттестующего органа по представлению кадровой службы органа издает приказ, которым утверждаются список аттестуемых лиц, график проведения аттестации и состав аттестационной комиссии.
104. Ответственные исполнители организации образования, кадровая служба аттестующего органа письменно уведомляют служащих о сроках проведения аттестации не позднее месяца до начала ее проведения.
105. Непосредственный руководитель служащего, подлежащего аттестации, оформляет служебную характеристику и направляет ее в кадровую службу аттестующего органа.
106. Служебная характеристика содержит обоснованную, объективную оценку профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого служащего.
107. Кадровая служба аттестующего органа ознакамливает служащего с представленной на него служебной характеристикой в срок, не позднее, чем за три недели до заседания аттестационной комиссии.
108. При несогласии с представленной на него служебной характеристикой служащий предоставляет в кадровую службу аттестующего органа информацию, характеризующую его.
109. На аттестуемого служащего кадровой службой аттестующего органа оформляется аттестационный лист на гражданского служащего, подлежащего аттестации, по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
110. Кадровая служба аттестующего органа направляет собранные аттестационные материалы в аттестационную комиссию.
111. Аттестационная комиссия создается руководителем аттестующего органа по представлению его кадровой службы и состоит из нечетного числа членов, не менее пяти человек.
Из числа членов аттестационной комиссии назначается председатель и секретарь. Председатель аттестационной комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на ее заседаниях, планирует ее работу, осуществляет общий контроль.

112. Аттестаттау комиссиясының құрамына құрылымдық бөлімшелердің және аттесталатын органның кадр қызметінің басшылары, кәсіподақтың және алқалық басқару ұйымы кеңесінің өкілдері енгізіледі.
Аттестаттау комиссиясының жоқ мүшелерін ауыстыруға жол берілмейді.
Аттестаттау комиссиясының хатшысы білім беру ұйымының жауапты орындаушысы, аттестаттау органының басшысы айқындайтын аттестаттау органының кадр қызметінің өкілі болып табылады.
Аттестаттау комиссиясының хатшысы аттестаттау комиссиясының отырысына материалдарды, қажетті құжаттарды дайындайды, хаттаманы ресімдейді және қол қояды және дауыс беруге қатыспайды.
113. Аттестаттау комиссиясының отырысы, егер оның құрамының кемінде 2/3 қатысса, заңды деп есептеледі.
114. Дауыс беру нәтижелері аттестаттау комиссиясы мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар тең түскен жағдайда, аттестаттау комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
115. Аттестаттау комиссиясының мүшелері келіспеген жағдайда өзінің ерекше пікірін білдіре алады.
116. Аттестаттау комиссиясы аттестаттауды аттестатталатын қызметшінің қатысуымен өткізеді.
Аттестатталушы аттестаттау комиссиясының отырысына дәлелді себептермен қатыспаған жағдайда, оны аттестаттау мәселесін қарау комиссия көрсеткен неғұрлым кешірек мерзімге ауыстырылады.
Аттестатталушы аттестаттауға дәлелсiз себептермен келмеген жағдайда қайта аттестаттау тағайындалады. Азаматтық қызметші қайтадан дәлелсiз себептермен келмеген жағдайда ол аттестатталмады деп есептеледi.
117. Отырыс барысында аттестаттау комиссиясы ұсынылған материалдарды зерделейді, аттестатталатын адамды тыңдайды.
Аттестатталатын адамға қойылатын сұрақтар кәсіби даярлық, іскерлік қасиеттер мәселелеріндегі оның құзыреттілік деңгейін анықтауға бағытталған.
118. Аттестаттау комиссиясының әрбір мүшесі ұсынылған материалдарды зерделеп, аттестатталушымен әңгімелескен соң аттестатталушы қызметшіге осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалау парағын толтырады, содан кейін аттестаттау комиссиясы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
2) қайта аттестаттауға жатады.
119. Ұйым басшысы лауазымындағы қызметкерді аттестаттаудан өткізу үшін аттестаттау комиссиясын оны осы лауазымға тағайындау құқығы бар лауазымды тұлға құрады.
120. Аттестаттау комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Аттестаттау комиссиясы құрамына енген аттестаттаудан өтетін қызметші өзіне қатысты дауыс беруге қатыспайды.

112. В состав аттестационной комиссии включаются руководители структурных подразделений и кадровой службы аттестующего органа, представители профсоюза и совета коллегиального управления организацией.
Замещение отсутствующих членов аттестационной комиссии не допускается.
Секретарем аттестационной комиссии является ответственный исполнитель организации образования, представитель кадровой службы аттестующего органа, который определяется руководителем аттестующего органа.
Секретарь аттестационной комиссии подготавливает материалы, необходимые документы к заседанию аттестационной комиссии, оформляет и подписывает протокол и не принимает участие в голосовании.
113. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее 2/3 ее состава.
114. Результаты голосования определяются большинством голосов членов аттестационной комиссии. При равенстве голосов голос председателя аттестационной комиссии является решающим.
115. В случае несогласия члены аттестационной комиссии излагают свое особое мнение.
116. Аттестационная комиссия проводит аттестацию в присутствии аттестуемого служащего.
При неявке аттестуемого на заседание аттестационной комиссии по уважительной причине, рассмотрение вопроса его аттестации переносится на более поздний срок, указанный комиссией.
При отсутствии аттестуемого по неуважительной причине, назначается повторная аттестация. При повторной неявке по неуважительной причине гражданский служащий считается неаттестованным.
117. В ходе заседания аттестационная комиссия изучает представленные материалы, заслушивает аттестуемое лицо.
Вопросы, задаваемые аттестуемому лицу, направлены на выявление уровня его компетентности в вопросах профессиональной подготовки, деловых качеств.
118. По результатам изучения представленных материалов и собеседования со служащим каждым членом аттестационной комиссии заполняется оценочный лист на гражданского служащего, подлежащий аттестации по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам, после чего аттестационная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) подлежит повторной аттестации.
119. Аттестационная комиссия для проведения аттестации служащего, занимающего должность руководителя организации, создается должностным лицом, имеющим право его назначения на эту должность.
120. Решение аттестационной комиссии принимается открытым голосованием. Проходящий аттестацию служащий, входящий в состав аттестационной комиссии, в голосовании относительно себя не участвует.

1. Мынадай аттестатталушы адамдар мәлімделген біліктілік санатына сәйкес келеді:
ТАӘ
Лауазымы
Міндетті/мерзімінен бұрын аттестаттау
Қолда бар біліктілік санаты
Мәлімделетін біліктілік санаты
Берілетін біліктілік санаты
2. Мынадай аттестатталушы адамдар мәлімделетін біліктілік санатына сәйкес келмейді:
ТАӘ
Лауазымы
Міндетті/мерзімінен бұрын аттестаттау
Қолда бар біліктілік санаты
Мәлімделетін біліктілік санаты
Берілетін біліктілік санаты
Себебі
Аттестаттау комиссиясының төрағасы __________________________ (қолы)
Аттестаттау комиссиясының мүшелері:
1. ___________________________ (қолы)
2. ___________________________ (қолы)
3. ___________________________ (қолы)
4. ___________________________ (қолы)
Хатшы: ______________________ (қолы)
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытуды, бастауыш, негізгі орта
және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 17-қосымша
Нысан Біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы ______________________ аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасы
20 ____ жылғы "___"___________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы: _________________________________
Аттестаттау комиссиясының мүшелері:
1.______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
Аттестаттау кезеңдерінің қорытындылары бойынша аттестаттау комиссиясының ШЕШІМІ:
Мынадай аттестатталушы адамдар біліктілік санаттарының мерзімдері ұзартылсын:
ТАӘ
Лауазымы
Қолда бар біліктілік санаты
Негіздеме
дейін қолданылады
Дейін ұзартылған
Аттестаттау комиссиясының төрағасы __________________________ (қолы)
Аттестаттау комиссиясының мүшелері:
1. ___________________________(қолы)
2. ___________________________(қолы)
3. ___________________________(қолы)
4. ___________________________(қолы)
Хатшы: ___________________________(қолы)
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытуды, бастауыш, негізгі орта
және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 18-қосымша
Нысан
Біліктілік санаттарын беру (растау) туралы куәліктерді тіркеу және беру журналы
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Лауазымның және берілген/расталған біліктілік санатының атауы
Аттестаттау комисссиясы шешімінің күні
Біліктілік санатын беру/растау туралы бұйрықтың күні және нөмірі
Куәлікті берген күні
Педагогтың алған қолы
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытуды, бастауыш, негізгі орта
және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 19-қосымша
Нысан
Аттестаттауға жататын азаматтық қызметшіге аттестаттау парағы

1. Соответствуют заявляемой квалификационной категории следующие педагогические работники или приравненные к ним лица:
ФИО
Должность
Обязательная/ досрочная аттестация
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
2. Не соответствуют заявляемой квалификационной категорииследующие педагогические работники или приравненные к ним лица:
ФИО
Должность
Обязательная/ досрочная аттестация
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Причина
Председатель аттестационной комиссии __________________________ (подпись)
Члены аттестационной комиссии:
1. ___________________________ (подпись)
2. ___________________________ (подпись)
3. ___________________________ (подпись)
4. ___________________________ (подпись)
Секретарь: ___________________________ (подпись)
Приложение 17
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц,
занимающих должности в
организациях образования,
реализующих
общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и
профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
Протокол заседания
аттестационной комиссии ___________________________
о продлении срока действия квалификационной категории
"___"___________________ 20____ года
Председатель аттестационной комиссии: _____________________________________________
Члены аттестационной комиссии:
1.______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
РЕШЕНИЕ аттестационной комиссии по итогам этапов аттестации:
Продлить сроки квалификационной категории следующим педагогическим работникам или приравненным к ним лицам:
ФИО
Должность
Имеющаяся квалификационная категория
Основание
Действует до
Продлен до
Председатель аттестационной комиссии __________________________ (подпись)
Члены аттестационной комиссии:
1. ___________________________(подпись)
2. ___________________________(подпись)
3. ___________________________(подпись)
4. ___________________________(подпись)
Секретарь: ___________________________(подпись)
Приложение 18
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц,
занимающих должности в
организациях образования,
реализующих
общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и
профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
Журнал
регистрации и выдачи удостоверений о присвоении (подтверждении) квалификационной категории
п/п
Фамилия, имя, отчество
Наименование должности и присвоенной/ подтвержденной квалификационной категории
Дата решения аттестационной комиссии
Дата и номер приказа о присвоении/ подтверждении и квалификационной категории
Дата выдачи удостоверения
Подпись педагога в получении
Приложение 19
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц,
занимающих должности в
организациях образования,
реализующих
общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и
профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
Аттестационный лист на гражданского служащего,подлежащего аттестации
Вид аттестации: очередная -
; повторная -
(нужное отметить знаком X)

1. ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда) _________________________________________
2. Туған күні _______ жылғы "___" __________.
3. Білімі туралы, біліктілігін арттырғаны, қайта даярлаудан өткені туралы мәліметтер
(қашан және қандай оқу орнын тәмамдады, мамандығы және білімі бойынша біліктілігі,
біліктілігін арттырғаны, қайта даярланғаны туралы құжаттар, ғылыми дәрежесі, ғылыми
атағы, олардың берілген күні)
___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
4. Атқаратын лауазымы және тағайындау күні, біліктілік санаты (разряд)
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
5. Жалпы еңбек өтілі _______________________________________________________
6. Мемлекеттік және азаматтық қызметші лауазымдарындағы жалпы жұмыс өтілі
____________________________________________________________________________
7. Аттестаттау комиссиясының мүшелері білдірген ескертулер мен ұсыныстар:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
8. Аттесталушының пікірі: __________________________________________________
___________________________________________________________________________
9. Аттестатталушының ____________________ қызметтік сипаттамасына сәйкес
тікелей басшымен азаматтық қызметшінің қызметін бағалау
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
10. Отырысқа аттестаттау комиссиясының ___мүшесі қатысты.
11. Аттестаттау комиссиясының әрбір мүшесімен толтырылатын қоса беріліп отырған
бағалау парағына сәйкес дауыс беру нәтижелері бойынша азаматтық қызметшінің қызметін
бағалау:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді: _____________________________________;
(дауыстар саны)
2) қайта аттестаттауға жатады ______________________________________________;
(дауыстар саны)
3) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді ____________________________________.*
(дауыстар саны)
12. Біліктілік санаты (разряд):
1) ________ біліктілік санатының (разрядының) __________ сәйкес келеді
(дауыстар саны)
____________________________________________________________________________;
(әрбір біліктілік санаты (разряды) бойынша бөлек)

1. ФИО (отчество при наличии) ______________________________________
2. Дата рождения "___" __________ _______ года.
3. Сведения об образовании, о повышении квалификации, переподготовке (когда и
какое учебное заведение окончил, специальность и квалификация по образованию,
документы о повышении квалификации, переподготовке, ученая степень, ученое звание, дата
их присвоения) __________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
4. Занимаемая должность и дата назначения, квалификационная категория (разряд)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Общий трудовой стаж ____________________________________________________
6. Общий стаж работы на должностях государственного и гражданского служащего
________________________________________________________________________________
7. Замечания и предложения, высказанные членами аттестационной комиссии:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
8. Мнение аттестуемого: ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
9. Оценка деятельности гражданского служащего непосредственным руководителем
согласно служебной характеристике аттестуемого_____________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
10. На заседании присутствовало ___членов аттестационной комиссии.
11. Оценка деятельности гражданского служащего по результатам голосования
согласно прилагаемому оценочному листу, заполняемому каждым членом аттестационной
комиссии:
1) соответствует занимаемой должности: _____________________________;
(количество голосов)
2) подлежит повторной аттестации _____________________________;
(количество голосов)
3) не соответствует занимаемой должности ___________________________.*
(количество голосов)
12. Квалификационная категория (разряд):
1) соответствует _____ квалификационной категории (разряду) __________________
(количество голосов)
_______________________________________________________________________________;
(по каждой квалификационной категории (разряду) отдельно)

2) ______________________________ біліктілік санатын (разрядын) белгілеу үшін
негіздеме жоқ.
(дауыстар саны)
Қорытынды баға ______________________________________________________________
(цифрлық белгіленімі бар біліктілік санаты (разряд) сөзбен көрсетіледі)
13. Аттестаттау комиссиясының ұсынымдары (олар бойынша берілетін уәждемелерді
көрсете отырып) _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
14. Ескертпе ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы:____________________________ (қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы: _____________________________(қолы)
Аттестаттау комиссиясының мүшелері:_____________________________(қолы)
_____________________________(қолы)
_____________________________(қолы)
_____________________________(қолы)
Ұйым басшысы ______________________(қолы)
Ұйымның мөріне арналған орын
Аттестаттауды өткізу күні 20 _____ жылғы "____" __________________
Аттестаттау парағымен таныстым: ___________________________________
азаматтық қызметшінің қолы және күні)
* қайталама аттестаттау кезінде баға қойылмайды
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытуды, бастауыш, негізгі орта
және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 20-қосымша
Нысан
Аттестаттауға жататын азаматтық қызметшіге бағалау парағы (аттестаттау комиссиясы мүшесімен толтырылады)
ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда) _______________________________________
Лауазымы ______________________________________________________________
Аттесталушының бағасы _________________________________________________
(өте жақсы, жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз)
Аттестаттау комиссиясы мүшесінің шешімі (саналғандардың біреуі: атқаратын
лауазымына сәйкес келеді; қайтадан аттестаттауға жатады*; атқаратын лауазымына сәйкес
келмейді): _______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясы мүшесінің өз шешімінің негіздемесі:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
______________біліктілік санатына (разрядына) сәйкес келеді
Біліктілік санатын анықтау үшін негіз жоқ
(разряд)_______________________________________________________________
Негіздемесі: __________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының мүшесі ______________________________________
(ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда), қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы _____________________________________
(ТАӘ (әкесінің аты бар болғанда), қолы)
Күні 20 ____ жылғы "____" __________
* қайталама аттестаттау кезінде шығарылмайды

2) отсутствуют основания для установления квалификационной категории (разряда)
______________________________.
(количество голосов)
Итоговая оценка ___________________________________________________________
(квалификационная категория (разряд) с цифровым
обозначением указывается прописью)
13. Рекомендации аттестационной комиссии (с указанием мотивов, по которым они
даются) ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
14. Примечания ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии: ___________________________(подпись)
Секретарь аттестационной комиссии: _____________________________(подпись)
Члены аттестационной комиссии: __________________________________(подпись)
_________________________________(подпись)
_________________________________(подпись)
_________________________________(подпись)
Руководитель организации ____________________________(подпись)
Место для печати организации
Дата проведения аттестации "____" ___________ 20 _____ года.
С аттестационным листом ознакомился: _______________________________________
(подпись гражданского служащего и дата)
* оценка при проведении повторной аттестации не выставляется
Приложение 20
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогических работников и
приравненных к ним лиц,
занимающих должности в
организациях образования,
реализующих
общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и
профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
Оценочный лист
на гражданского служащего, подлежащего аттестации
(заполняется членом аттестационной комиссии)
Вид аттестации: очередная -
; повторная -
(нужное отметить знаком X)
ФИО (отчество при наличии) ________________________________________________
Должность ________________________________________________________________
Оценка аттестуемого _______________________________________________________
(отлично, хорошо, удовлетворительно, неудовлетворительно)
Решение члена аттестационной комиссии (одно из перечисленных: соответствует
занимаемой должности; подлежит повторной аттестации*; не соответствует занимаемой
должности):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Обоснование членом аттестационной комиссии своего решения:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Соответствует квалификационной категории (разряду) ______________
Отсутствуют основания для установления квалификационной категории
(разряда) _______________________________________________________________________
Обоснование: _____________________________________________________________
Член аттестационной комиссии ______________________________________________
(ФИО (отчество при наличии), подпись)
Секретарь аттестационной комиссии _________________________________________
(ФИО (отчество при наличии), подпись)
Дата "____" __________ 20 ______ года
* при проведении повторной аттестации не выносится