Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 310 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 сәуірде № 16850 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңының 50-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің мынадай бұйрықтарына:
1) "Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылатын жолдардың тәуекелдер дәрежесін бағалауды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 26 маусымдағы № 383 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9635 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінің 2014 жылғы 4 қыркүйектегі № 132 (2700) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылатын жолдардың тәуекелдер дәрежесін бағалауды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Жою мерзімі өткеннен кейін ұйғарымның орындалуы ұйғарымда көрсетілген автомобиль жолының километрлеріне қайта тексеру жүргізу жолымен тексеріледі. Қайта тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есеп беру кезеңінде пайдаланылатын автомобиль жолдарының тәуекел дәрежесін бағалау барысында анықталған ескертулерді жою туралы ұйғарымның орындалуын тексеру актісі толтырылады.
Егер анықталған дефектілер берілген ұйғарымда көрсетілген мерзімдерде жойылмаса, осындай дефектілер тіркелген автомобиль жолы бойынша тәуекелдер дәрежесінің бағасын бір баллға төмендету жүргізіледі және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылданады.";
1-қосымшаның 2-бөлімі:
мынадай мазмұндағы реттік №2.13-жолмен толықтырылсын:
"
2.13
Жиектеме
Жол жиегімен түйіскен кезде құрылымдық қабаттың құрылғы технологиясының бүлінуі себебінен жиектеменің нақышталуының немесе үгілуінің нәтижесінде өткелдің немесе бекіткіш жолақ жиегінің бүлінуі
";
2) "Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 12 (27888)) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
3-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) көлік құралын есептен шығару – ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) Қазақстан Республикасында тіркелген көлік құралының тіркелген жерін өзгертуге, меншік құқығының өзгеруіне байланысты иелену құқығын тоқтатуға, кейіннен мәміле жасауға, кәдеге жаратуға (жарамсыз деп белгілеуге, есептен шығаруға), иесінің өтініші бойынша жол қозғалысына қатысуға рұқсатты уақытша тоқтатуға, уақытша әкетуді қоспағанда, көлік құралын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкетуге, көлік құралын меншік иесінің заңды иелігінен шығаруға (айдап әкету, ұрлау) бағытталған қызметі;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Көлік құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу және есепке алу";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 310. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2018 года № 16850
В соответствии со статьей 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2014 года № 383 "Об утверждении Правил организации и проведения оценки степени рисков эксплуатируемых дорог на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9635, опубликован в "Юридическая газета" 5 сентября 2014 года № 133 (2701):
в Правилах организации и проведения оценки степени рисков эксплуатируемых дорог на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Исполнение предписания по истечении сроков устранения проверяется путем проведения повторного обследования километров автомобильных дорог, указанных в предписании. По результатам повторного обследования составляется акт проверки исполнения предписания об устранении замечаний по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, выявленных в ходе оценки степени риска эксплуатируемых автомобильных дорог за отчетный период.
В случае если выявленные дефекты не устранены в сроки, указанные в выданном предписании, то по автомобильной дороге, на которой были зафиксированы такие дефекты, производится снижение оценки степени риска на один балл и принимаются меры по обеспечению безопасности дорожного движения.";
раздел 2 в приложении 1:
дополнить строкой, за порядковым № 2.13, следующего содержания:
"
2.13
Кромочность
Разрушение кромки проезжей части или укрепительной полосы, как результат сколов или выкрашивания у кромки, происходящих, как правило, из-за нарушения технологии устройства конструктивных слоев в сопряжении с обочиной
";
2) в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10056, опубликован 21 января 2015 года № 12 (27888)) в газете "Казахстанская правда":
в Правилах государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующий редакции:
"Глава 1. Общие положения";
в пункте 3:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) снятие с учета транспортного средства – деятельность органов внутренних дел (далее – ОВД), направленная на изменение места регистрации транспортного средства, зарегистрированного в Республике Казахстан, прекращения права владения в связи с изменением права собственности, последующее совершение сделки, утилизации (выбраковки, списания), временного прекращения допуска к участию в дорожном движении по заявлению владельца, вывоз транспортного средства за пределы Республики Казахстан, за исключением временного вывоза, выбытия транспортного средства из законного владения собственника (угон, кража);";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Государственная регистрация и учет отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және/немесе оның өкілдіктерінің, Қазақстан Республикасында тіркелген консулдық мекемелердің және Қазақстан Республикасында аккредиттелген олардың қызметкерлерінің көлік құралдарын тіркеу және есептен шығару дипломатиялық корпуспен жұмыс жөніндегі ұйым арқылы жүргізіледі.";
10, 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Бастапқы тіркеу кезінде (көлік құралын өндірушінің Қазақстан Республикасының аумағындағы ресми дилерінен (өкілінен) сатып алынған көлік құралдарын қоспағанда) көрсетілген құжаттардағы және/немесе БАЖ-дағы есепке алу деректерiне сәйкестігін салыстырып тексеру мақсатында көлiк құралын ТЕП-ке әкеледі.
Сырттай қарау процесінде:
1) тiркелетiн көлiк құралы конструкциясының қауiпсiздiгін;
2) түстi графикалық сызбаларды, тану белгiлерiн, жазуларды, арнайы жарық және дыбыс сигналдарын салу талаптарына сәйкес келетін жедел және арнайы қызметтердің көлiк құралдарын;
3) нөмірлiк агрегаттар мен МТНБ түпнұсқалығын (жасырын, жалған немесе қандай да бір өзге тәсiлдермен өзгертілген нөмірлік агрегаттарды, сондай-ақ МТНБ анықтау) және олардың көлiк құралдарының құжаттарында және/немесе БАЖ-да көрсетiлген деректерге сәйкестігін тексеру жүзеге асырылады.
Дайындалған көлік құралдарының конструкциясы, оның ішінде олардың құрамдас бөліктерінің, қосымша құрал-жабдық заттарының, қосалқы бөлшектерінің және жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысты бөлігінде керек-жарақтардың конструкциясы белгіленген техникалық регламенттердің талаптарына сай болуы тиіс.
Тіркелген көлік құралының конструкциясына, оның ішінде оның құрамдас бөліктерінің, қосымша жабдықтар заттарының, қосалқы бөлшектерінің және жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге ықпал ететін керек-жарақтарының конструкциясына өзгерістер енгізілгеннен кейін Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен сәйкестігін қайта растауды жүргізу қажет.
11. Көлік құралдарын қарап тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралын тіркеу (есептен шығару) актісінде көрсетіледі және қарап тексеру жүргізген лауазымды адамның тегін, күнді көрсете отырып, оның қолтаңбасымен расталады. Мемлекеттік корпорацияда қарап тексеру нәтижелері ақпараттық жүйеде қалыптастырылады жәгне көлік құралын қарап тексеруді жүзеге асыруға уәкілетті қызметкердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
Көлік құралдарын қарап тексеру нәтижелері күнтізбелік жиырма күн ішінде жарамды.";
12-тармақ алып тасталсын:

"7. Регистрация и снятие с учета транспортных средств дипломатических представительств, международных организаций и (или) ее представительств, консульских учреждений, зарегистрированных в Республике Казахстан, и их сотрудников, аккредитованных в Республике Казахстан, производятся через организацию по работе с дипломатическим корпусом.";
пункты 10, 11 изложить в следующей редакции:
"10. При первичной регистрации в Республике Казахстан (за исключением транспортных средств, приобретенных у официального дилера (представителя) производителя транспортного средства на территории Республики Казахстан), владельцы предоставляют транспортное средство в РЭП с целью сверки соответствия номерных агрегатов учетным данным в указанных документах и (или) в ЕИС.
В процессе визуального осмотра осуществляется проверка:
1) безопасности конструкции регистрируемого транспортного средства;
2) транспортных средств оперативных и специальных служб, оборудованных специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам;
3) подлинности номерных агрегатов и ГРНЗ (выявление скрытых, подложных или измененных какими-либо иными способами номерных агрегатов, а также ГРНЗ) и их соответствия данным, указанным в документах на транспортные средства и (или) в ЕИС.
Конструкция изготовленных транспортных средств, в том числе конструкция их составных частей, предметов дополнительного оборудования, запасных частей и принадлежностей в части, относящейся к обеспечению безопасности дорожного движения, должна отвечать требованиям, установленным техническими регламентами.
После внесения изменения в конструкцию транспортного средства, в том числе в конструкцию его составных частей, предметов дополнительного оборудования, запасных частей и принадлежностей, влияющих на обеспечение безопасности дорожного движения, необходимо проведение повторного подтверждения соответствия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании.
11. Результаты осмотра транспортного средства отражаются в акте регистрации (снятия с учета) транспортного средства по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и заверяются подписью должностного лица, проводившего осмотр с указанием его фамилии, даты.
В Государственной корпорации результаты осмотра формируются в информационной системе и подтверждаются электронной цифровой подписью сотрудника, уполномоченного осуществлять осмотр транспортного средства.
Результаты осмотра транспортного средств действительны в течение двадцати календарных дней.";
пункт 12 исключить;

13, 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Тіркеу әрекеттерін www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жасауды қоспағанда, ТЕП лауазымды адамдары және Мемлекеттік корпорация жұмыскерлері тіркеу іс-қимылдарын жасау кезiнде жеке басты куәландыратын құжаттың негізiнде көлiк құралдары иелерiнің жеке басын сәйкестендіреді.
14. Көлік құралының жеке тұлға болып табылатын иесінің өкілі жүгінген жағдайда азаматтық заңнамаға сәйкес берілген құжаттардың негізінде көлік құралдарына тіркеу кезінде иесінің мүддесін білдіруге оның өкілеттігі тексерілді. Заңды тұлға өкілінің өкілеттігі басшының немесе осыған уәкілетті өзге де органның қолтаңбасымен куәландырылған сенімхатпен және заңды тұлғаның мөрімен (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) немесе басшының қолтаңбасымен және көлік құралын тіркеу актісінде заңды тұлғаның (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) мөрімен расталады.";
16-тармақтың бірінші бөлігінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралын тіркеу актісі (есептен шығару);"
"4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (бұдан әрі – Салық кодексі) Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген баждар мен алымдарды төлеуді растайтын құжаттар.
Бастапқы тіркеу үшін алымдар төлеуден Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық өкілдіктер, халықаралық ұйымдар және/немесе оның өкілдіктері, консулдық мекемелер, Қазақстан Республикасында аккредиттелген, 1961 жылғы "Дипломатиялық қатынастар туралы" Вена конвенциясына және 1963 жылғы "Консулдық қатынастар туралы" Вена конвенциясына сәйкес артықшылары мен иммунитеттері бар қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелері босатылады";
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінде белгіленген көлік құралын бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін орындау;
8) тармақша алып тасталсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген жағдайларда көлік құралы;";
11) тармақша алып тасталсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) заңды тұлғаның көлік құралын өзінің құрылымдық бөлінісіне немесе басқа заңды не жеке тұлғаға бөлу және беру туралы, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы тұлғаның мөрі болуы тиіс болса, осы ұйымның мөрімен куәландырылған (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) бұйрығы (өкімі);";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 13, 14 изложить в следующей редакции:
"13. Должностные лица РЭП и работники Государственной корпорации при совершении регистрационных действий идентифицируют личность владельцев транспортных средств на основании документа, удостоверяющего личность, за исключением совершения регистрационных действий через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
14. В случае обращения представителя владельца транспортного средства, являющегося физическим лицом, проверяются его полномочия представлять интересы владельца при регистрации транспортного средства на основании документов, выданных в соответствии с гражданским законодательством. Полномочия представителя юридического лица подтверждаются доверенностью, удостоверенной подписью руководителя или иного на то уполномоченного органа, и печатью юридического лица (за исключением субъектов частного предпринимательства), или подписью руководителя и печатью юридического лица (за исключением субъектов частного предпринимательства) в акте регистрации транспортного средства.";
в части первой пункта 16:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) акт регистрации (снятия с учета) транспортного средства по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;"
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) документы, подтверждающие:
уплату пошлин и сборов, установленных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс).
От уплаты сборов за первичную регистрацию освобождаются дипломатические представительства, международные организации и (или) ее представительства, консульские учреждения, зарегистрированные в Республике Казахстан, сотрудники и члены их семей, аккредитованные в Республике Казахстан, имеющие привилегии и иммунитеты, согласно Венской конвенции от 1961 года "О дипломатических сношениях" и Венской конвенции от 1963 года "О консульских сношениях";
исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации транспортных средств, установленных Экологическим кодексом Республики Казахстан;
подпункт 8) исключить;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) транспортное средство, в случаях, указанных в пункте 10 настоящих Правил;";
подпункт 11) исключить;
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) приказ (распоряжение) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому, либо физическому лицу, заверенный печатью этой организации (за исключением субъектов частного предпринимательства), если данное лицо в соответствии с законодательством Республики Казахстан должно иметь печать;";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Көлік құралын мемлекеттік тіркеуді жүргізуге өшірілген не қосып жазылған, сызылған сөздерi және басқа да, сондай-ақ қарындашпен жазылған түзетулерi бар және егер ондағы мәтін анық көрінбеген жағдайда құжаттар қабылданбайды. Жеке тұлғалардың тегі, аты және әкесінің аты тұрғылықты тіркелген жері мекенжайының деректері көрсетіле отырып, ал заңды тұлғалардың, олардың филиалдарының және өкілдіктерінің атаулары қысқартусыз және олардың заңды мекенжайлары көрсетіле отырып толық ұсынылады. Көлік құралдарын тіркеуді жүргізу үшін ұсынылатын құжаттардың көшірмелері аталған құжаттарды берген заңды тұлға (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда)мөрінің түпнұсқасымен расталады.";
24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Дайындаушы кәсiпорындардан, автожөндеу зауыттарынан, мемлекеттік кіріс органдарынан және сауда ұйымдарынан тiркеу орнына өз жүрiсiмен жеткiзiлген, сондай-ақ тұрақты тіркеу орнының немесе меншiк құқығының өзгеруiне байланысты есептен шығарылған көлiк құралдарына бiр рет пайдалану үшін "Транзит" МТНБ-ны тиiсiнше дайындаушы ұйымдар немесе ТЕП береді.
"Транзит" МТНБ беру кезінде көлiк құралдарына меншік құқығын растайтын құжаттарда көрсетілген белгiлердiң сериясы, нөмірi, берілген күнi мен жарамдылық мерзiмi көрсетiледі және осы жазбаларды жазған ұйымдардың (жеке кәсіпкерлік субъектілерді қосапағанда) мөрлерiмен куәландырылады.
"Транзит" МТНБ қолданылу мерзiмi – берiлген күнінен бастап күнтізбелік он күн.
"Транзит" МТНБ қолданылу мерзімін ұзартуды ТЕП қызметкері бір рет жүзеге асырады. Ұзарту мерзімі – күнтізбелік он күн.
25. Көлік құралдары иелерінің ТЕБ пен Мемлекеттік корпорация үй-жайларындағы МТНБ-нің қолда бар тізбесіне (бұдан әрі - тізбе) қолжетімділігі тиісті ақпаратты ТЕБ пен Мемлекеттік корпорация үй-жайларында стендтерде және ақпараттық тақталарда (табло), сондай-ақ интернет-ресурстарда орналастыру жолымен ұйымдастырылады.
Көлік құралының иесінің жоғары сұранысқа ие МТНБ-ның цифрлық және (немесе) әріптік белгіленуін, сондай-ақ ТЕБ пен Мемлекеттік корпорация үй-жайларында қолд бар МТНБ таңдауға құқығы бар. Иесі жоғары сұранысқа ие МТНБ-ның цифрлық және (немесе) әріптік белгіленуін таңдаған көлік құралын тіркеу МТНБ дайындағаннан кейін жүргізіледі.
26. Көлік құралының иесі жүгінген кезде ТЕП-тің лауазымды адамы мен Мемлекеттік корпорация жұмыскері көлік құралының иесі көрсеткен жоғары сұранысқа ие немесе қолда бар МТНБ-ны тізбеден алуды жүргізеді және ақпаратты БАЖ-ға енгізеді.

"17. Не принимаются к производству государственной регистрации транспортное средство документы, имеющие подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные исправления, а также исполненные карандашом, и в случае, если текст в них отражен не четко. Фамилии, имена и отчества (при наличии) физических лиц представляются полностью с указанием данных регистрации места жительства, а наименования юридических лиц их филиалов и представительств без сокращений и с точным указанием их юридических адресов. Копии документов, представляемых для совершения регистрации транспортных средств, заверяются печатью юридического лица (за исключением субъектов частного предпринимательства), выдавшего данные документы.";
пункты 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 изложить в следующей редакции:
"24. На транспортные средства, доставленные своим ходом с предприятий-изготовителей, авторемонтных заводов, органов государственных доходов и торговых организаций к месту регистрации, а также снятые с учета в связи с изменением места постоянной прописки или изменением права собственности, выдаются для разового использования ГРНЗ "Транзит" соответственно организациями-изготовителями или РЭП.
При выдаче ГРНЗ "Транзит" в документах, подтверждающих право собственности на транспортные средства, делаются отметки с указанием серии, номера, даты выдачи и срока действия указанных знаков и заверяются печатями организаций (за исключением субъектов частного предпринимательства), внесших эти записи.
Срок действия ГРНЗ "Транзит" – десять календарных дней со дня выдачи.
Продление срока действия ГРНЗ "Транзит" осуществляет должностное лицо РЭП один раз. Срок продления – десять календарных дней.
25. Доступ владельцев транспортных средств, к перечню имеющихся в наличии ГРНЗ в помещениях РЭП и Государственной корпорации (далее – перечень), организуется путем размещения соответствующей информации в помещениях РЭП и Государственной корпорации на стендах и информационных досках (табло), а также на интернет-ресурсах.
Владелец транспортного средства имеет право выбрать цифровое и (или) буквенное обозначения ГРНЗ повышенного спроса, а также ГРНЗ, имеющиеся в наличии в помещениях РЭП и Государственной корпорации. Регистрация транспортного средства, владелец которого выбрал определенное цифровое и (или) буквенное обозначения ГРНЗ повышенного спроса, производится после изготовления ГРНЗ.
26. При обращении владельца транспортного средства должностное лицо РЭП и работник Государственной корпорации производят изъятие из перечня, указанного владельцем транспортного средства ГРНЗ повышенного спроса или имеющегося в наличии и вносят информацию в ЕИС.

27. Бұрын МТНБ тіркелген көлік құралын мемлекеттік есептен шығарған жағдайда бұл нөмірлік белгі ТЕП-ке сақтауға тапсыруға жатады.
Тапсырылған МТНБ иесінің арызы, ұлттық стандарттың тиісті талаптары бойынша ТЕП-те кемінде 30 тәулік сақталады.
28. Бұрын ТЕБ-ке сақтауға тапсырылған және ұлттық стандарттың талаптарына сәйкес МТНБ көлік құралы иесінің сұрау салуы бойынша ол жаңадан сатып алған көлік құралына қайта беріледі.
ТЕП-те сақтаудың 30 тәулігі өткенге дейін МТНБ оны беру үшін мемлекеттік баж төленбей беріледі.
29. МТНБ-ның телнұсқасын берген кезде көлік құралының иесі 2 бірлік МТНБ беру үшін АЕК-ның 2,8 көлемінде, 1 бірлік - 1,4 АЕК көлемінде мемлекеттік баж төленгенін растайтын құжатты ұсынады.
30. Мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және/немесе олардың Қазақстан Республикасында тіркелген өкілеттіктері, консулдық мекемелері қызметкерлерінің көлік құралдарын қоспағанда, бұрын пайдалануда болған МТНБ-ларды өзге көлік құралдарының иелеріне беруге жол берілмейді.
31. Тіркеуге бөлінген уақыт кезеңінде көлік құралы бастапқы тіркеу әрекеттерін жүргізу алдында оны тексеруге ұсыну мақсатында, сондай-ақ көлік құралын байқап тексеру барысында анықталған ақауларды жою үшін жеткізу кезінде – көлік құралын тіркеу (есептен шығару) актісінде уәкілетті органның лауазымды адамдарының тиісті белгілері қойылған кезде ТЕП-ке әкелінеді.";
36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Жол қозғалысының шетелдік қатысушыларына тиесілі көлік құралдарына мынадай сериядағы МТНБ беріледі:
"D" - Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және/немесе олардың Қазақстан Республикасында тіркелген өкілеттіктері, консулдық мекемелері қызметкерлерінің қызметтік және жеке көлік құралдарына;
"Т" - Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және/немесе олардың Қазақстан Республикасында тіркелген өкілеттіктерінің, консулдық мекемелерінің әкімшілік-техникалық қызметкерлерінің қызметтік және жеке көлік құралдарына;
"НС" ‒ құрметті консулдық лауазымды адамдар басқаратын консулдық мекемелердің қызметтік және жеке көлік құралдарына;
"М" - Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерінің көлік құралдарына;
"Н" - Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген шетелдік азаматтардың қатысуымен заңды тұлғалардың көлік құралдарына;
"F" - шетелдік азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдардың көлік құралдарына;
"D", "T", "HC" сериясындағы МТНБ-сы бар көлік құралдарының жол қозғалысына қатысуы үшін дипломатиялық корпусымен жұмыс жөніндегі ұйым беретін стикердің болуы қажет.
"D", "T", "HC" сериясындағы МТНБ-ның қолданылу мерзімі стикерде көрсетілген мерзімге тең.

27. В случае снятия с государственного учета транспортного средства, за которым ранее был зарегистрирован ГРНЗ, данный номерной знак подлежит сдаче в РЭП.
По заявлению владельца сданный ГРНЗ, соответствующий требованиям национального стандарта, хранится в РЭП не более 30 суток.
28. Сданный ранее в РЭП и соответствующий требованиям национального стандарта ГРНЗ по запросу владельца транспортного средства, повторно выдается на вновь приобретенное им транспортное средство.
До истечения 30 суток хранения в РЭП ГРНЗ выдается без оплаты государственной пошлины за его выдачу.
29. При выдаче дубликата ГРНЗ владельцем транспортного средства представляется документ, подтверждающий оплату государственной пошлины за выдачу ГРНЗ в количестве 2 единиц в размере 2,8 МРП, в количестве 1 единицы – 1,4 МРП.
30. Выдача бывших в употреблении ГРНЗ иным владельцам транспортных средств не допускается, за исключением транспортных средств государственных органов, дипломатических представительств, международных организаций и (или) ее представительств, консульских учреждений, зарегистрированных в Республике Казахстан, сотрудников и членов их семей, аккредитованных в Республике Казахстан.
31. В период времени, отведенного на первичную регистрацию, транспортное средство эксплуатируется для следования в РЭП с целью представления его к осмотру перед производством регистрации транспортного средства, а также при следовании для устранения неисправностей, выявленных в ходе осмотра транспортного средства - при наличии соответствующих отметок должностных лиц уполномоченного органа в акте регистрации (снятия с учета) транспортного средства.";
пункты 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"36. На транспортные средства, принадлежащие иностранным участникам дорожного движения, выдаются ГРНЗ следующих серий:
"D" - на служебные и личные транспортные средства сотрудников аккредитованных в Республике Казахстан дипломатических представительств, международных организаций и/или их представительств, консульских учреждений, зарегистрированных в Республике Казахстан;
"Т" - на служебные и личные транспортные средства административно-технического персонала аккредитованных в Республике Казахстан дипломатических представительств, международных организаций и (или) их представительств, консульских учреждений, зарегистрированных в Республике Казахстан;
"НС" - на служебные и личные транспортные средства консульских учреждений, возглавляемые почетными консульскими должностными лицами;
"М" - на транспортные средства филиалов и представительств иностранных юридических лиц, зарегистрированных на территории Республики Казахстан;
"Н" - на транспортные средства юридических лиц с иностранным участием, зарегистрированных на территории Республики Казахстан;
"F" - на транспортные средства иностранцев и лиц без гражданства.
Для участия в дорожном движении транспортного средства с ГРНЗ серии "D", "T", "HC" необходимо наличие стикера, выдаваемого организацией по работе с дипломатическим корпусом.
Срок действия ГРНЗ серии "D", "T", "HC" равен сроку действия стикера.

37. Ақаулы (кәдеге жаратылған) көлік құралдарының қосалқы бөлшектерінен және агрегаттарынан жиналған, техникалық регламенттерді бұза отырып, қайта жабдықталған көлік құралдары тіркеуге алынбайды.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Көлік құралдарын лизинг берушінің атына мемлекеттік тіркеуді, өзге тіркеу әрекетін жасауды және осындай көлік құралдарын тіркеу есебінен шығаруды ТЕП жалпы негіздерде жасайды.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. БАЖ-ға және КҚТК-ге өзгерістер енгізу.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Осы Қағидалардың 49-тармағының 1), 2) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда, БАЖ-ға және КҚТК-ге өзгерістер енгізу осы Қағидалардың 16-тармағының 1), 2), 4), 7), 12), 13) тармақшаларында көрсетiлген құжаттардың негiзiнде, ал осы Қағидалардың 49-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзгертуді растайтын құжаттардың негізінде қосымша жүргізіледі
Осы Қағидалардың 49-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда БАЖ-ға және КҚТК-ге өзгерістер енгізу осы Қағидалардың 16-тармағының 1), 2), 4), 7) 12), 13) және 15) тармақшаларында көрсетiлген құжаттардың негiзiнде жүргізіледі.
Осы Қағидалардың 49-тармағының 6) тармақшасында көзделген жағдайда БАЖ-ға және КҚТК-ге өзгерістер енгізу осы Қағидалардың 16-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларында көрсетiлген құжаттардың негiзiнде жүргізіледі.
Сот қаулысының негізінде кәсiпорынның банкроттығы туралы іс қозғалған жағдайда, есептен шығару және тiркеу "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әкімшінің өтініші бойынша тарату комиссиясы шешiмiнің негiзiнде жүргiзіледi.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Көлік құралдарын есептен шығару.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Көлік құралын есептен шығару үшін олардың иелері (иелерінің өкілдері):
ТЕП-ке осы Қағидалардың 16-тармағының 1), 2), 7), 12), 13) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады, сондай-ақ МТНБ-ны тапсырады;
Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидалардың 16-тармағының 2), 7), 9) 12), 13) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады, сондай-ақ МТНБ-ны тапсырады.
КҚТК-де көлік құралын есептен шығарудың мән-жайларына сәйкес жазбалар жасалады, олар жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның мөрімен расталады.
Салық салу объектісі болып табылатын көлік құралына қатысты тіркеу әрекеттерін жүзеге асырған жағдайда, меншік құқығын беретін адамның осындай объектіге нақты иелік ету кезеңі үшін төлеуге жататын салық сомасы Салық кодексінде белгіленген тәртіппен, көрсетілген іс-әрекеттерді жасағанға дейін бюджетке енгізіледі.
Есептен шығару ішкі істер органдарының ақпараттық ресурстары бойынша есептен шығаруға ешқандай шектеулер жоқ екені туралы сұрау салулар орындалғаннан кейін ғана жүргізіледі.
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамы көлiк құралын есептен шығару туралы шешiм қабылдағаннан кейін бұл туралы ақпарат БАЖ-ға енгізіледі.";
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

37. Не принимается к регистрации транспортное средство, собранное из запасных частей и агрегатов выбракованных (утилизированных) транспортных средств или переоборудованных с нарушением технических регламентов.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Государственная регистрация транспортных средств за лизингодателем, совершение иных регистрационных действий и снятие с регистрационного учета таких транспортных средств производятся РЭП на общих основаниях.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3.Внесение изменений в ЕИС и СРТС.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. В случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 5) пункта 49 настоящих Правил, внесение изменений в ЕИС и СРТС производится на основании документов, указанных в подпунктах 1), 2), 4), 7), 12), 13) пункта 16 настоящих Правил, а в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 49 настоящих Правил, дополнительно на основании документов, подтверждающих изменение, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
В случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 49 настоящих Правил внесение изменений в ЕИС и СРТС производится на основании документов, указанных в подпунктах 1), 2), 4), 7), 12), 13) и 15) пункта 16 настоящих Правил.
В случае, предусмотренном подпунктом 6) пункта 49 настоящих Правил внесение изменений в ЕИС и СРТС производится на основании документов, указанных в подпунктах 1), 2), 4) пункта 16 настоящих Правил.
В случае возбуждения дела о банкротстве предприятия на основании судебного постановления, снятие с учета и регистрация производятся на основании решения ликвидационной комиссии по заявлению администратора в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве".";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Снятие с учета транспортных средств.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Для снятия с учета транспортного средства их владельцы (представители владельцев) представляют:
в РЭП документы, указанные в подпунктах 1), 2), 7), 9),12), 13) пункта 16 настоящих Правил, а также сдают ГРНЗ;
в Государственную корпорацию документы, указанные в подпунктах 2), 7), 9), 12), 13) пункта 16 настоящих Правил, а также сдают ГРНЗ.
В СРТС производятся записи, соответствующие обстоятельствам снятия с учета транспортного средства, которые заверяются печатью уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения.
В случае осуществления регистрационных действий в отношении транспортного средства, являющегося объектом налогообложения, сумма налога, подлежащая уплате за фактический период владения таким объектом лицом, передающим права собственности, вносится в бюджет до совершения указанных действий в порядке, установленном Налоговым Кодексом.
Снятие с учета производится только после исполнения запросов об отсутствии каких-либо ограничений на снятие с учета по информационным ресурсам органов внутренних дел.
После принятия решения должностным лицом уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения о снятии транспортного средства с учета информация об этом вносится в ЕИС.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:

"59. Кәдеге жаратуға жататын көлік құралы осы Қағидалардың 16-тармағының 1), 2), 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынған кезде, байқаудан өткізілмей, есептен шығарылады. КҚТК мен МТНБ ТЕП-ке немесе Мемлекеттік корпорацияға тапсырылады. Кәдеге жаратылатын көлік құралының КҚТК, МТНБ болмаған кезде көлік құралының иесі жазбаша нысанда оларды жоғалту мән-жайларын көрсетеді. Бұл ретте ІІО-ның ақпараттық ресурстары бойынша тексеру жүзеге асырылады.
Көлік құралының иесі Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидалардың 16-тармағының 2), 7) тармақшаларында көрсетiлген құжаттар ұсынылады.
Кәдеге жаратуға жататын көлік құралын тіркеу есебінен алғаннан кейін оның иесіне Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес кәдеге жаратуға (ақаулы) жататын көлік құралын есептен шығару туралы анықтама беріледі.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Айдап әкетілген және/немесе ұрланған және көлік құралының иесіне қайтарылмаған көлік құралдарын есептен шығару оның өтініші және көлік құралының іздестіруде екені туралы ІІО берген құжаттың, сондай-ақ көлік құралын іздестіру кезеңінде салық төлеуден босатылғанын растайтын құжаттың негізінде жүргізіледі. Іздестірудегі көлік құралы оның иесіне қайтарылған жағдайда, тіркеу көлік құралын тіркеу актісінің, көлік құралын іздестіру туралы мәліметтердің ІІО ақпараттық ресурстарында болмауы және көлік құралын тексеріп қарау негізінде жүргізіледі.";
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жүргізушілерді даярлау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "А", "В", "С", "D", "ВЕ", "СЕ", "DЕ", "Tm", "Tb" санаттарындағы және "A1", "В1", "С1", "D1", "С1Е", "D1Е" кіші санаттарындағы механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлаудың үлгі бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
"А", "В" санаттарындағы және "A1", "В1" кіші санаттарындағы механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлаудың үлгі бағдарламаларына сәйкес жүргізушілерді даярлауға рұқсат етіледі.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау тәртібі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Көлік құралдарын тіркеу туралы бланкілерді дайындау, сақтау және есепке алу";
3-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін беру және дайындау";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"59. Транспортное средство, подлежащее утилизации, снимается с учета при представлении документов, указанных в подпунктах 1), 2), 7) пункта 16 настоящих Правил, без осмотра. СРТС и ГРНЗ сдаются в РЭП или в Государственную корпорацию. При отсутствии СРТС, ГРНЗ на утилизируемое транспортное средство владельцем транспортного средства в письменной форме указываются обстоятельства их утраты. При этом осуществляется проверка по информационным ресурсам ОВД.
При обращении владельца транспортного средства в Государственную корпорацию представляются документы, указанные в подпунктах 2), 7) пункта 16 настоящих Правил.
После снятия с регистрационного учета транспортного средства, подлежащего утилизации, его владельцу выдается справка о снятии с учета транспортного средства, подлежащего утилизации (выбраковке), согласно приложению 4 к Правилам.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Снятие с учета транспортного средства, угнанного и (или) похищенного и не возвращенного владельцу транспортного средства, производится на основании его заявления и документа, выданного ОВД, о том, что транспортное средство находится в розыске, а также документа, подтверждающего освобождение от уплаты налога на период розыска транспортного средства. В случае возвращения разыскиваемого транспортного средства его владельцу, регистрация производится на основании акта регистрации транспортного средства, отсутствия сведений о розыске транспортного средства в информационных ресурсах ОВД и осмотра транспортного средства.";
дополнить приложением 4 согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Правилах подготовки водителей механических транспортных средств, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Подготовка водителей осуществляется в соответствии с типовыми программами подготовки водителей механических транспортных средств категорий "А", "В", "С", "D", "ВЕ", "СЕ", "DЕ", "Tm", "Tb" и подкатегорий "A1", "В1", "С1", "D1", "С1Е", "D1Е" согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Допускается подготовка водителей в соответствии с типовыми программами подготовки водителей механических транспортных средств категорий "А", "В" и подкатегорий "A1", "В1".";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок подготовки водителей механических транспортных средств.";
в Правилах приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Изготовление, хранение и учет бланков свидетельств о регистрации транспортных средств";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Присвоение и изготовление государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств";
пункт 77 изложить в следующей редакции:

"77. Жүргізуші куәлігін алу үшін жүргізушілікке үміткер:
ТЕБ-ке:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізуші куәлігін алуға толтырылған бланкіні;
2) жеке басын куәландыратын құжатын;
3) медициналық анықтама мен оның көшірмесін;
4) курстарды аяқтағаны туралы куәлік және оның көшірмесі немесе автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы алынған құжатты (өзіндік даярлық жағдайларын қоспағанда);
5) мемлекеттік баж төленгенін растайтын құжатты;
6) "С", "D1", "D", "Тm" "Тb" санаттарын беру үшін жұмыс өтілін растайтын құжатты (жұмыс орнынан анықтама);
Мемлекеттік корпорацияға:
1) жеке басты куәландыратын құжат;
2) медициналық анықтама және оның көшірмесі;
3) курстарды аяқтағаны туралы куәлік және оның көшірмесі, немесе автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы алынған құжат (өз бетінше дайындалуды қоспағанда).
4) Мемлекеттік бажды төлегенін растайтын құжат;
5) "С", "D1", "D", "Tm", "Tb" санаттарын беру үшін жұмыс өтілін растайтын құжат (жұмыс орнынан анықтама);
80 және 81-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Жүргізуші куәлігін ауыстыруға байланысты оны алу үшін адам:
ТЕБ-ке жүгінген кезде – осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 2), 3), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және бұрын берілген жүргізуші куәлігін, ал тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен кезде сауалнамалық деректері өзгергенін растайтын құжатты;
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – осы Қағидалардың 77-тармағының 2), 3), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және бұрын берілген жүргізуші куәлігін, ал тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен кезде сауалнамалық деректері өзгергенін растайтын құжатты;
"электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген кезде – осы Қағидалардың 77-тармағының 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, ал тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен кезде сауалнамалық деректері өзгергенін растайтын құжатты ұсынады.
77-тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген құжат жарамдылық мерзімі аяқталуына байланысты жүргізуші куәлігін ауыстырған жағдайда беріледі.
81. Қосымша санаттар, кіші санаттар алуға байланысты жүргізуші куәлігін алу үшін тұлға осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 2), 3) - 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ бұрын берілген жүргізуші куәлігін ұсынады.";
89-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Жүргізуші куәлігін оның жоғалуына байланысты алу үшін тұлға осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 2), 3), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.".

"77. Для получения водительского удостоверения кандидатом в водители представляются:
в РЭП:
1) заполненный бланк на получение водительского удостоверения по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность;
3) медицинская справка и ее копия;
4) свидетельство об окончании курсов и его копия, или документ, полученный через автоматизированную информационную систему (за исключением случаев самоподготовки).
5) документ, подтверждающий уплату государственной пошлины;
6) документ, подтверждающий стаж работы (справка с места работы) для присвоения категорий "С", "D1", "D", "Tm", "Tb";
в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) медицинская справка и ее копия;
3) свидетельство об окончании курсов и его копия, или документ, полученный через автоматизированную информационную систему (за исключением случаев самоподготовки).
4) документ, подтверждающий уплату государственной пошлины;
5) документ, подтверждающий стаж работы (справка с места работы) для присвоения категорий "С", "D1", "D", "Tm", "Tb".";
пункты 80 и 81 изложить в следующей редакции:
"80. Для получения водительского удостоверения в связи с его заменой, лицом предоставляются:
при обращении в РЭП – документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 5) пункта 77 настоящих Правил и ранее выданное водительское удостоверение, а при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), документ, подтверждающий перемену анкетных данных;
при обращении в Государственную корпорацию – документы, указанные в подпунктах 2), 3), 5) пункта 77 настоящих Правил и ранее выданное водительское удостоверение, а при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), документ, подтверждающий перемену анкетных данных;
при обращении посредством веб-портала "электронного правительства" – документы, указанные в подпунктах 2), 3) пункта 77 настоящих Правил, а при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), документ, подтверждающий перемену анкетных данных.
Документ, указанный в подпункте 3) пункта 77 предоставляется в случае обмена водительского удостоверения в связи с окончанием срока его действия.
81. Для получения водительского удостоверения в связи с получением дополнительных категорий, подкатегорий, лицом представляются документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3) - 6) пункта 77 настоящих Правил, а также ранее выданное водительское удостоверение.";
пункт 89 изложить в следующей редакции:
"89. Для получения водительского удостоверения в связи с его утратой, лицом представляются документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 5) пункта 77 настоящих Правил.".

3) "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөліністерінде көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердің бланкілерін дайындау, сақтау және есепке алу, көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін беру және дайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 386 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11186 болып тіркелген, 2015 жылғы 10 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөліністерінде көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердің бланкілерін дайындау, сақтау және есепке алу, көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін беру және дайындау қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктер балнкілерін жасау, сақтау және есепке алу";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін беру және жасау";
11, 12, 13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. МТНБ-ны жоғалтқан немесе ұлттық стандарттың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда (бір данасы немесе жиынтығы) көлік құралы иесінің ТЕБ-ке немесе Мемлекеттік корпорацияға жүгінуі бойынша КҚТК-ны ауыстырмай, облыстардың ІІД үшін он бес жұмыс күші ішінде және Астана, Алматы қалаларының ІІД үшін бес жұмыс күні ішінде МТНБ телнұсқасын дайындау жүргізіледі. МТНБ-ның телнұсқасын дайындауға өтініш әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін МТНБ-ны алып қою мәніне тексерілгеннен және автомобиль үшін айлық есептік көрсеткіштің (бұдан әрі – АЕК) 2,8 мөлшерінде және мотокөлік құралдары мен тіркемелер үшін 1,4 АЕК көлемінде мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжатты алғаннан кейін қабылданады.
МТНБ-ның телнұсқасын берген кезде қолда бар түпнұсқа ТЕБ-ке немесе Мемлекеттік корпорацияға тапсырылады. Көлік құралы иесінің еркі бойынша оның атына жаңадан тіркелетін көлік құралына бұрын оған тіркелген, МТНБ берілген көлік құралын есептен шығарған жағдайда МТНБ телнұсқаларын дайындауға рұқсат етіледі. МТНБ-ның телнұсқаларын беру үшін негіз болған құжаттар жеке істерге қалыптастырылады және сақталады.
12. Ұлттық стандарттың және бір өңірдің шегінде көлік құралын мемлекеттік тіркеу талаптарына сәйкес келген кезде автомобиль үшін АЕК-ның 2,8 АЕК көлемінде және мотокөлік құралдары мен тіркемелері үшін АЕК-ның 1,4 АЕК көлемінде мемлекеттік баждарды төлей отырып, мынадай жағдайларда:

3) в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 386 "Об утверждении Правил изготовления, хранения и учета бланков свидетельств о регистрации транспортных средств, присвоения и изготовления государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств в подразделениях органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11186, опубликован 10 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах изготовления, хранения и учета бланков свидетельств о регистрации транспортных средств, присвоения и изготовления государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств в подразделениях органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Изготовление, хранение и учет бланков свидетельств о регистрации транспортных средств";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Присвоение и изготовление государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств";
пункты 11, 12, 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"11. При утрате ГРНЗ или несоответствии требованиям национального стандарта (одной штуки или комплекта) по обращению владельца транспортного средства в РЭП или в Государственную корпорацию в течение пятнадцати рабочих дней для ДВД областей и в течение пяти рабочих дней для ДВД городов Астаны и Алматы производится изготовление дубликата ГРНЗ без замены СРТС. Обращение на изготовление дубликата ГРНЗ принимается после проверки на предмет изъятия ГРНЗ за совершение административного правонарушения и получения документа, подтверждающего оплату государственной пошлины в размере 2,8 месячных расчетных показателей (далее – МРП) для автомобиля и 1,4 МРП для мототранспортных средств и прицепов.
При выдаче дубликата ГРНЗ, имеющийся оригинал сдается (сдаются) в РЭП или в Государственную корпорацию. Допускается изготовление дубликатов ГРНЗ по волеизъявлению владельца на вновь регистрируемое транспортное средство на его имя при условии снятия с учета ранее зарегистрированного за ним транспортного средства, которому был присвоен ГРНЗ. Документы, послужившие основанием для выдачи дубликатов ГРНЗ, формируются и хранятся в отдельных делах.
12. Допускается повторное присвоение ГРНЗ, бывших в пользовании на транспортные средства прежним владельцам (в том числе бывших в пользовании государственных органов), при их соответствии требованиям национального стандарта и государственной регистрации транспортного средства в пределах одного региона с уплатой государственных пошлин в размере 2,8 МРП для автомобиля и 1,4 МРП для мототранспортных средств и прицепов в следующих случаях:

1) МТНБ берілген, бұрын оған тіркелген көлік құралын есептен шығарған жағдайда, оның атына жаңадан тіркелетін көлік құралына иесінің еркі бойынша;
2) МТНБ берілген, КҚТК ауыстырған және көлік құралының тіркеу деректері өзгерген кезде иесінің еркі бойынша, егер біруақытта бұрын берілген МТНБ-ның телнұсқасын дайындау немесе жаңа МТНБ беру жүргізілетін болса, бұрын пайдалануда болған МТНБ-ларды бұрынғы иелерінің көлік құралдарына (оның ішінде мемлекеттік органдардың пайдалануда болған) қайта беруге жол беріледі.
Иесін өзгертпей, КҚТК ауыстырған және (немесе) көлік құралының тіркеу деректері өзгерген кезде бұрынғы МТНБ-ны бергені үшін мемлекеттік баж төлеу жүргізілмейді.
Ұлттық стандарттың талаптарына сәйкес келген және көлік құралын бір өңірдің шегінде мемлекеттік тіркеген кезде Кодексте белгіленген мемлекеттік баждарды төлей отырып, құқық мирасқорының (мұрагерінің) ерік білдіруі бойынша мұрагерлік мәні болып табылатын көлік құралына бұрынғы МТНБ-ны қайта беруге жол беріледі.
13. ІІД ӘПБ тіркеу-емтихан жұмысы бөлімдері (бұдан әрі – ТЕЖб) алынған, бөлімшелерден, ауданаралық тіркеу-емтихан жұмысы бөлімшелерінен (бұдан әрі – АТЕЖб), топтардан, ауданаралық тіркеу-емтихан жұмысы топтарынан (бұдан әрі – АТЕЖт) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МТНБ дайындауға және жеткізуге арналған, жаңа және МТНБ телнұсқаларына нақты қажеттілікті ескере отырып құрастырылған өтінімдердің негізінде, Қаржы қызметімен алдын ала келісілген, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі айға МТНБ дайындауға және жеткізуге арналған өтінімді ресімдейді және бекіту үшін ІІМ ӘПК-ге ұсынады.
ІІМ ӘПК бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МТНБ дайындауға және жеткізуге арналған жиынтық өтінімді ресімдейді және Жеткізушіге жолдайды.
14. Жеткізуші МТНБ-ны Астана мен Алматы қалаларының ішкі істер департаменттері үшін бес жұмыс күні ішінде, облыстардың ішкі істер департаменттері үшін он бес жұмыс күні ішінде дайындайды және жиынтық өтінімге сәйкес ТЕБ өкіліне МТНБ-ны түсіріп беруді жүзеге асырады. МТНБ орамы мөрленеді және олардың жоғалуын және бүлінуін болдырмайды.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. ТЕБ қоймасындағы МТНБ қалдығының шекті лимиті жылдың соңында алдыңғы өткен үш ай ішінде нақты берудің орташа айлық бір жарым еселік мөлшерінен аспайды. Белгіленген лимитті бақылауды ІІМ ӘПК-нің, ІІД ӘПБ-нің, ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы Өкілдігінің және ІІД, ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы Өкілдігі қаржы қызметтерінің басшылары жүзеге асырады.";

1) по волеизъявлению владельца на вновь регистрируемое транспортное средство на его имя, при условии снятия с учета ранее зарегистрированного за ним транспортного средства, которому был присвоен ГРНЗ;
2) по волеизъявлению владельца при замене СРТС и изменении регистрационных данных транспортного средства, на которое был присвоен ГРНЗ, если одновременно производится изготовление дубликата, ранее присвоенного ГРНЗ или выдача нового ГРНЗ.
При замене СРТС и (или) изменении регистрационных данных транспортного средства без изменения владельца уплата государственной пошлины за выдачу прежнего ГРНЗ не производится.
По волеизъявлению правопреемника (наследника) допускается повторная выдача прежних ГРНЗ на транспортное средство, являющееся предметом наследования, при их соответствии требованиям национального стандарта и государственной регистрации транспортного средства в пределах одного региона с уплатой государственных пошлин установленных Кодексом.
13. Отделы регистрационно-экзаменационной работы (далее – ОРЭР) УАП ДВД на основании полученных от отделений, межрайонных отделений регистрационно-экзаменационной работы (далее – МОРЭР), групп, межрайонных групп регистрационно-экзаменационной работы (далее – МГРЭР) заявок на изготовление и поставку ГРНЗ по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, составленных с учетом фактической потребности в новых и дубликатах ГРНЗ, оформляет и представляет в КАП МВД для утверждения заявки на изготовление и поставку ГРНЗ на следующий месяц по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, предварительно согласованной с Финансовой службой.
КАП МВД в течение одного рабочего дня оформляет сводную заявку на изготовление и поставку ГРНЗ по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам и направляет Поставщику.
14. Поставщик изготавливает ГРНЗ для ДВД городов Астаны и Алматы в течении пяти рабочих дней, для ДВД областей в течении пятнадцати рабочих дней и осуществляет отгрузку ГРНЗ представителю РЭП в соответствии со сводной заявкой. Упаковка ГРНЗ опечатывается и исключает их утерю и повреждение.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Предельный лимит остатков ГРНЗ на складе в РЭП составляет в конце года не более полутора кратного размера их среднемесячной фактической выдачи за предыдущие три месяца. Контроль за установленным лимитом осуществляют руководители КАП МВД, УАП ДВД, Представительства МВД в городе Байконыр и финансовых служб ДВД, Представительства МВД в городе Байконыр.";

4) "Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің нысандары мен үлгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 1040 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12892 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 28 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің нысандары мен үлгілері осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
5) "Жол қауіпсіздігін және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 22 шілдедегі № 757 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14161 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйеде 2016 жылғы 19 қыркүйекте жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жол қауіпсіздігін және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жобалау кезінде регламенттердің, нормативтер мен стандарттардың сақталуын мемлекеттік бақылау және қадағалау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 12 наурыздағы № 208 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10690 болып тіркелген) бекітілген Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы келісу және бекіту қағидаларына сәйкес автомобиль жолдарын, көшелерді, жол құрылыстарын, теміржол өтпелерін, жеңіл рельсті көлік жүйелерін және электр көлігі желілерін салуға, реконструкциялауға, жөндеуге және оңалтуға арналған жобалау құжаттамасын келісу арқылы жүзеге асырылады.
Жобалау кезінде регламенттердің, нормативтер мен стандарттардың сақталуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды ішкі істер органдарының қызметкерлері жүзеге асырады. Бұл ретте, аудандардың (қалалардың) әкімшілік полиция бөліністері жол және техникалық инспекциясы қызметкерлерін тағайындау олар ІІД ӘПБ-де он жұмыс күндік тағылымдамадан өткеннен кейін, жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілерді зерделегеннен және олар бойынша сынақтар тапсырғаннан кейін жүзеге асырылады.
"ІІД ӘПБ жол және техникалық инспекциясы бөлімінің бастығы (қызметтердің аға қызметкерлері) лауазымына тағайындалғаннан кейін оның ІІД ӘПБ-да бес жұмыс күндік тағылымдамадан өтуі жүзеге асырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 1040 "Об утверждении форм и образцов государственных регистрационных номерных знаков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12892, опубликован 28 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
формы и образцы государственных регистрационных номерных знаков, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
5) в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 июля 2016 года № 757 "Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений административной полиции в области дорожной безопасности и соблюдения регламентов, нормативов и стандартов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14161, опубликован 19 сентября 2016 года в информационно-правовая системе "Әділет":
в Инструкции по организации деятельности подразделений административной полиции в области дорожной безопасности и соблюдения регламентов, нормативов и стандартов, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный контроль и надзор за соблюдением регламентов, нормативов и стандартов при проектировании осуществляется согласованием проектной документации на строительство, реконструкцию, ремонт и реабилитацию автомобильных дорог, улиц, дорожных сооружений, железнодорожных переездов, легкорельсовых транспортных систем и линий электрического транспорта согласно Правил согласования и утверждения нормативной, проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 марта 2015 года № 208 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10690).
Государственный контроль и надзор за соблюдением регламентов, нормативов и стандартов осуществляется сотрудниками органов внутренних дел. При этом, назначение сотрудников дорожной и технической инспекции подразделения административной полиции районов (городов) осуществляется после прохождения ими стажировки в УАП ДВД в течение десяти рабочих дней по изучению нормативных правовых актов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения.
После назначения на должность начальника отдела дорожной и технической инспекции (старших служб) УАП ДВД прохождение стажировки осуществляется в КАП МВД в течение пяти рабочих дней.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Автомобиль жолдарын, елді мекендердің көшелерін, жол құрылыстарын және теміржол өтпелерін және жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын жол жүрісі үшін қауіпсіз жағдайда күтіп ұстау қағидаларының сақталуын мемлекеттік бақылау және қадағалау:
1) автомобиль жолдары мен жол құрылыстарын кешенді тексеру;
2) теміржол өтпелерін кешенді тексеру;
3) автомобиль жолдары мен жол құрылыстарын тоқсан сайын тексеру;
4) жол және коммуналдық ұйымдардың автомобиль жолдарын қысқы күтіп ұстауға дайындығын комиссиялық тексеру;
5) мұз өткелдерінің жай-күйін тексеру;
6) бақылау тексерулер;
7) күн сайын қадағалау жүргізу арқылы жүзеге асырылады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Жолдарды және/немесе олардың жай-күйін, теміржол өтпелерін және басқа да құрылыстарды немесе жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын бүлдіру, оның ішінде жол төсемін ластау, сондай-ақ көлік құралдарының қозғалысы үшін қасақана кедергілер жасау фактілері анықталған жағдайда кінәлі адамдарға ӘҚБтК-нің 614, 630, 631 және 632-баптарына сәйкес шаралар қабылданылады.";
44, 45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Жол жүрісін ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету барысында автомобиль жолдарының иелеріне:
1) жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын орнату және қалпына келтіру, сондай-ақ бағдаршам объектілерінің жұмыс режимін өзгерту жөніндегі жұмыстарды орындауға нұсқамалар;
2) жол белгілерінің қолданыстағы орналасуына өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстар;
3) қосымша жол қоршауларын орнату және жол таңбасы сызбаларын түзету туралы ұсыныстар беріледі.
45. Жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын орнату және қалпына келтіру, сондай-ақ бағдаршам объектілерінің жұмыс режимдерін өзгерту жөніндегі жұмыстарды орындауға арналған нұсқама екі данада жасалады. Бірі жол белгілерін орнатуды және бағдаршам объектілерін пайдалануды жүзеге асыратын ұйымға, екіншісі – атқарылуын бақылау үшін бақылау-байқау ісіне енгізіледі.
46. Жол жүрісін ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі жұмыстарды орындауға берілген барлық нұсқамалар осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес Жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын орнату (алу) жөніндегі жұмыстарға арналған нұсқамаларды және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша анықталған кемшіліктерді есепке алу журналында ескеріледі.";
67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Олардың конструкциясына өзгерістер енгізу кезінде көлік құралдарының конструкциясын бақылау, егер ол габариттерін және салмақ параметрлерін, қозғалтқыш моделін, оның салмағы мен қуаттылығын, отын беру жүйелерін, тежегіш жүйесін, санын, орнату орнын, көру бұрыштарын, жарықтандыру және жарық сигнализациясы аспаптарының жарық және түстік сипаттамаларын, жүру бөлігін, рульдік басқаруын, сондай-ақ көруді, шолуды, сылбыр және авариядан кейінгі қауіпсіздікті қамтамасыз ететін конструкцияның құрамдас бөліктерін өзгертумен байланысты болса, алдын ала техникалық сараптама жүргізу нәтижелері бойынша және көлік құралдарының тәжірибелік үлгілерін қабылдап сынау кезінде жүзеге асырылады. Бұл ретте М2 және М3 санаттарындағы көлік құралдарының конструкциясына отыратын орындарды орнатумен (бөлшектеумен), жатын орындарын және жүк бөлігін ұйымдастырумен байланысты және №1, №2, №3 санаттарындағы көлік құралдарына М2 және МЗ санаттарына ауыстырумен байланысты өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
М1 санаты үшін отыратын орындарды азайтумен байланысты қайта жабдықтауға жол беріледі.

"6. Государственный контроль и надзор за соблюдением правил содержания автомобильных дорог, улиц населенных пунктов, дорожных сооружений, железнодорожных переездов и технических средств регулирования дорожного движения в безопасном для дорожного движения состоянии осуществляется посредством проведения:
1) комплексного обследования автомобильных дорог и дорожных сооружений;
2) комплексного обследования железнодорожных переездов;
3) ежеквартальных обследований автомобильных дорог и дорожных сооружений;
4) комиссионного обследования готовности дорожных и коммунальных организаций к зимнему содержанию автомобильных дорог;
5) обследования состояния ледовых переправ;
6) контрольных обследований;
7) повседневного надзора.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. При выявлении фактов повреждения и (или) содержания дорог, железнодорожных переездов и других сооружений или технических средств регулирования дорожного движения, в том числе путем загрязнения дорожного покрытия, а также умышленного создания препятствий для движения транспортных средств, к виновным лицам принимаются меры в соответствии со статьями 614, 630, 631 и 632 КоАП.";
пункты 44, 45 и 46 изложить в следующей редакции:
"44. В ходе разработки мероприятий по совершенствованию организации дорожного движения и обеспечения безопасности дорожного движения выдается владельцем автомобильных дорог:
1) предписания на выполнение работ по установке и восстановлению технических средств регулирования дорожного движения, а также изменению режимов работы светофорных объектов;
2) предложения по внесению изменений в действующие дислокации дорожных знаков;
3) предложения об установке дополнительных дорожных ограждений и корректировке схем дорожной разметки.
45. Предписание на выполнение работ по установке и восстановлению технических средств регулирования дорожного движения, а также изменению режимов работы светофорных объектов составляется в двух экземплярах. Один направляется в организацию, осуществляющую установку дорожных знаков и эксплуатацию светофорных объектов, второй - заносится в контрольно-наблюдательное дело для контроля за исполнением.
46. Все предписания на выполнение работ по совершенствованию организации дорожного движения учитываются в Журнале учета предписаний на работы по установке (снятию) технических средств регулирования дорожного движения и выявленных недостатков по обеспечению безопасности дорожного движения согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.";
пункты 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"67. Контроль за конструкцией транспортных средств при внесении изменений в их конструкцию, если оно связано с изменением габаритов и весовых параметров, модели двигателя, его веса и мощности, систем подачи топлива, тормозной системы, количества, мест установки, углов видимости, световых и цветовых характеристик приборов освещения и световой сигнализации, ходовой части, рулевого управления, а также составных частей конструкции, обеспечивающих видимость, обзорность, пассивную и послеаварийную безопасность осуществляется по результатам проведения предварительной технической экспертизы и при проведении приемочных испытаний опытных образцов транспортных средств. При этом не допускается внесение изменений в конструкцию транспортных средств категорий М1, М2, М3, связанных с установкой (демонтажем) сидений, организации спальных мест и грузовых отсеков и транспортных средств категории N1, N2, NЗ, связанных с переводом в категорию М2 и МЗ.
Для категории М1 допускается переоборудование, связанное с уменьшением количества посадочных мест.

М1, М2 санаттары үшін оларды №1, №2 санаттарына ауыстырумен байланысты қайта жабдықтауға жол беріледі.
68. Алдын ала техникалық сараптама жүргізу қажет болған жағдайда көлік құралдарының конструкциясын бақылауды ӘПБ және/немесе ӘПК жүзеге асырады.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Осы Нұсқаулықтың 77-тармағында көрсетілген көлік құралдарының конструкциясына өзгерістер енгізуге өтініштерді ӘПК және/немесе ӘПБ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тіркелген орнына қарамастан қарайды. Бұл ретте, аудандардың (қалалардың) әкімшілік полиция бөліністерінің қызметкерлері газды баллон жабдығын, құрал-сайман жәшіктерін орнату және жүк автомобильдерінің шанақтарын ауыстыру бойынша көлік құралдарының конструкциясына өзгерістер енгізуге арналған өтініштерді тұрақты тіркелген жері бойынша облыс ауданының (қаласы) аумағы шегінде қарайды.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Пайдаланудағы көлік құралының конструкциясы мен техникалық жай-күйін өзгерістер енгізілгеннен кейін әкімшілік полиция иесіне көлік құралының конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлік бере отырып, осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес көлік құралының оның конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәліктер беру журналына мәлемтерді енгізіп, 1 жұмыс күні ішінде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен стандарттардың талаптарына (КО ТР 018/2011 18-қосымшасы) сәйкестігіне тексереді. Бұл ретте, көлік құралының оның конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлік беру кезінде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы аумақтық бөліністің басшысы деп басқарма және (немесе) бөлім, бөліше бастығын және оның орынбасарын, сондай-ақ жол және техникалық инспекция бөлімінің бастығын және оның орынбасарын немесе оларды алмастыратын лауазымды адамдарды түсіну керек.";
6-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін қағаз және электрондық түрде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;

Для категории М1, М2 допускается переоборудование, связанное с их переводом в категорию N1, N2.
68. Контроль за конструкцией транспортных средств, при необходимости проведения предварительной технической экспертизы осуществляется УАП и (или) КАП.";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Заявления на внесение изменений в конструкцию транспортных средств, указанные в пункте 77 настоящей Инструкции, рассматриваются КАП и (или) УАП независимо от места постоянной регистрации на территории Республики Казахстан. При этом, сотрудниками подразделений административной полиции районов (городов) рассматриваются заявления на внесение изменений в конструкцию транспортных средств по установке газобаллонного оборудования, инструментальных ящиков и замены кузовов грузовых автомобилей по месту постоянной регистрации в пределах территории района (города) области.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. Конструкция и техническое состояние транспортного средства находящегося в эксплуатации после внесения изменений проверяются административной полицией на соответствие требованиям нормативных правовых актов и стандартов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, с выдачей владельцу свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями требованиям безопасности (приложение 18 к ТР ТС 018/2011) в течении одного рабочего дня с занесением сведений в журнал выдачи свидетельств о соответствии транспортного средства с внесенными в его конструкцию изменениями требованиям безопасности согласно приложению 8 к настоящей Инструкции. При этом, под руководителем территориального подразделения в сфере обеспечения безопасности дорожного движения при выдаче свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями требованиям безопасности следует понимать начальника управления и (или) отдела, отделения и их заместителей, а также начальника отдела дорожной и технической инспекции и его заместителя или их временно заменяющих должностных лиц.";
приложение 6 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.".
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
__________ Қ. Әбдірахманов
2018 жылғы "___"_________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 20 сәуірдегі
№ 310 бұйрығына
1-қосымша
Көлiк құралының сәйкестендіру
нөмірі бойынша көлік
құралдарының жекелеген
түрлерiн мемлекеттiк тiркеу
және есепке алу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кәдеге жаратуға жататын (ақаулы) көлік құралын есептен шығару туралы __________ № _________ анықтама
_____________________________________________________________ берілген,
(КҚ иесі және (немесе) оның өкілі туралы мәліметтер)
______________________________________________________________________,
маркасы, моделі
_______________________________________________________________________
КҚ түрі _______________________________________________________________
сәйкестендіру нөмірі (VIN) ______________________________________________
мемлекеттік тіркеу белгісі _______________________________________________
түсі __________________________________________________________________
КҚ санаты _____________________________________________________________
шығарылған жылы ______________________________________________________
шасси (рама) нөмірі _____________________________________________________
шанақ нөмірі ___________________________________________________________
рұқсат тілген ең жоғары массасы kg ________________________________________
жүктемесіз массасы, kg ___________________________________________________
КҚТКсериясы ___________________________________________________________
№ _____________________________________________________________________
көлік құралы кәдеге жаратуға (ақаулы) жататын көлік құралы ретінде
________________________________ бастап тіркеу есебінен шығарылды.
(күні )
М.О.
20 __ жылғы"___" _____________
ІІО басшысының қолы ___________________________________________________
(лауазымы, ІІО атауы, Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 20 сәуірдегі
№ 310 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 1040 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің нысандары мен үлгілері 1-тарау. Жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
_________ К. Абдрахманов
"___"_________ 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 апреля 2018 года № 310
Приложение 4
к Правилам государственной
регистрации и учета отдельных
видов транспортных средств по
идентификационному номеру
транспортного средства
Форма
Справка № __________ от _____________ о снятии с учета транспортного средства,
подлежащего утилизации (выбраковке)
Выдана ___________________________________________________________,
(сведения о владельце ТС и (или) его представителе)
о том, что ТС:
марка, модель____________________________________________________
вид ТС ____________________________________________________________
идентификационный номер (VIN) _____________________________________
государственный регистрационный знак ______________________________
цвет ______________________________________________________________
категория ТС ______________________________________________________
год выпуска _______________________________________________________
номер шасси (рамы) ________________________________________________
номер кузова ______________________________________________________
разрешенная максимальная масса kg _________________________________
масса без нагрузки, kg ____________________________________________
СРТС серия ____________________________ № _________________________
снято с регистрационного учета в качестве транспортного средства,
подлежащего утилизации (выбраковке)
с ___________________.
(дата)
М.П.
"___" _____________ 20 __ г.
Подпись руководителя ОВД __________________________________________
(должность, наименование ОВД,
Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Приложение 2
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 апреля 2018 года № 310
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 19 декабря 2015 года № 1040
Формы и образцы государственных регистрационных номерных знаков
Глава 1. Государственные регистрационные номерные знаки транспортных средств физических и юридических лиц.

1. 1-үлгі (1-сурет) – заңды тұлғалардың жеңіл автомобильдерінің алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері, заңды тұлғаларға жататын жүк автомобильдері мен автобустарының алдыңғы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
1-сурет.
2. 1А-үлгісі (2-сурет) – жеке тұлғалардың жеңіл автомобильдерінің алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері, жеке тұлғаларға жататын жүк автомобильдері мен автобустарының алдыңғы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
2-сурет.
3. 2-үлгі (3-сурет) – заңды тұлғаларға тиесілі жүк автомобильдері мен автобустардың, сондай-ақ бекіту орны 1-үлгідегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, заңды тұлғалардың жеңіл автомобильдері үшін артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
3-сурет.
4. 2А-үлгісі (4-сурет) – жеке тұлғаларға тиесілі жүк автомобильдері мен автобустардың, сондай-ақ бекіту орны 1А-үлгісіндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, жеке тұлғалардың жеңіл автомобильдері үшін артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
4-сурет.
5. 3-үлгі (5-сурет) – мотокөлік құралдары (мотоциклдер, мотороллерлер) үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
5-сурет.
6. 5-үлгі (6-сурет) – көлік құралдарының тіркемелері және жартылай тіркемелері үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
6-сурет.
5А-үлгі (7-сурет) - бекіту орны 5-үлгідегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, көлік құралдарының тіркемелері және жартылай тіркемелері үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
7-сурет.
7. 7-үлгі (8-сурет) – жол жүрісіне қатысуға уақытша рұқсат берілген көлік құралдары үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
8-сурет.
8. 1С-үлгі (9-сурет) – Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары арнайы және жедел қызметтерінің жеңіл автомобильдері үшін алдыңғы және артқы және жүк автомобильдері мен автобустары үшін алдыңғы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
9-сурет.
9. 2С-үлгісі (10-сурет) – бекіту орны 1С-үлгісіндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары арнайы және жедел қызметтерінің жеңіл және жүк автомобильдері үшін артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
10-сурет.
10. 3C-үлгісі (11-сурет) – Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының мотокөлік құралдары үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
11-сурет.

1. Тип 1 (рисунок 1) - передние и задние государственные регистрационные номерные знаки легковых автомобилей юридических лиц, передний государственный регистрационный номерной знак грузовых автомобилей и автобусов, принадлежащих юридическим лицам.
Рисунок 1.
2. Тип 1А (рисунок 2) - передние и задние государственные регистрационные номерные знаки легковых автомобилей физических лиц, передний государственный регистрационный номерной знак грузовых автомобилей и автобусов, принадлежащих физическим лицам.
Рисунок 2.
3. Тип 2 (рисунок 3) - задний государственный регистрационный номерной знак грузовых автомобилей и автобусов, принадлежащих юридическим лицам, а также для легковых автомобилей юридических лиц, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 1.
Рисунок 3.
4. Тип 2А (рисунок 4) - задний государственный регистрационный номерной знак для грузовых автомобилей и автобусов, принадлежащих физическим лицам, а также для легковых автомобилей физических лиц, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 1А.
Рисунок 4.
5. Тип 3 (рисунок 5) - государственный регистрационный номерной знак для мототранспортных средств (мотоциклов, моторолеров).
Рисунок 5.
6. Тип 5 (рисунок 6) - государственный регистрационный номерной знак для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам.
Рисунок 6.
Тип 5А (рисунок 7) - государственный регистрационный номерной знак для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 5.
Рисунок 7.
7. Тип 7 (рисунок 8) - государственный регистрационный номерной знак для транспортных средств, временно допущенных к участию в дорожном движении.
Рисунок 8.
8. Тип 1С (рисунок 9) - передние и задние государственные регистрационные номерные знаки для легковых автомобилей, и передние для грузовых автомобилей и автобусов специальных и оперативных служб органов внутренних дел Республики Казахстан.
Рисунок 9.
9. Тип 2С (рисунок 10) - задний государственный регистрационный номерной знак для легковых и грузовых автомобилей специальных и оперативных служб органов внутренних дел Республики Казахстан, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 1 С.
Рисунок 10.
10. Тип 3C (рисунок 11) - государственный регистрационный номерной знак для мототранспортных средств органов внутренних дел Республики Казахстан.
Рисунок 11.

11. 5C-үлгісі (12-сурет) – Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелер үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
12-сурет.
12. 5СА-үлгі (13-сурет) - бекіту орны 5С-үлгідегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының арнайы және жедел қызметтері көлік құралдарының тіркемелері және жартылай тіркемелері үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
13-сурет.
13. "SK" сериясының 1К-үлгісі (14-сурет) – Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің көлік құралдары үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
14-сурет.
Ескертпе: Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінде қолданылатын, Қазақстан Республикасының облыстары мен қалалары цифрлық кодтарының тізбесі осы Нысандар мен үлгілерге қосымшада көрсетілген.
2-тарау. Жеке және заңды тұлғалардың көлік құралдары мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің сипаттамасы.
14. Мемлекеттік тудың үлгісі бар, 1 (1А), 2 (2А), 3 және 5 – үлгілері үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің фоны (негізгі түсі) ‒ ақ түсті, цифрлық және әріптік символдар, "KZ" айыру белгісі ‒ қара түсті.
15. Мемлекеттік тудың үлгісі бар, 1С, 2С, 3С – үлгілері үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің фоны (негізгі түсі) ‒ көк түсті, цифрлық және әріптік символдар, "KZ" айыру белгісі ‒ ақ түсті.
16. Мемлекеттік тудың үлгісі бар, "SK" сериясының 1К – үлгісі үшін мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің фоны (негізгі түсі) ‒ ақ түсті, цифрлық және әріптік символдар, "KZ" айыру белгісі ‒ қара түсті.";
3-тарау. Дипломатиялық корпус, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері, шетелдік қатысуы бар кәсіпорындар көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері
17. 1Г-үлгісі (15-сурет) – шет мемлекеттердің делегацияларына ілесіп жүру бойынша хаттамалық іс-шараларға жұмылдырылған автомобильдерге алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
15-сурет.
18. 1Г-үлгісі (16-сурет) – шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері дипломатиялық және консулдық құрамының, оларға теңестірілген, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген халықаралық ұйымдар өкілдіктерінің қызметтік және жеке автомобильдеріне "D" сериялы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
16-сурет.

11. Тип 5C (рисунок 12) - государственный регистрационный номерной знак для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам органов внутренних дел Республики Казахстан.
Рисунок 12.
12. Тип 5СА (рисунок 13) - государственный регистрационный номерной знак для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам органов внутренних дел Республики Казахстан специальных и оперативных служб органов внутренних дел Республики Казахстан, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 5С.
Рисунок 13.
13. Тип 1К серии "SK" (рисунок 14) - государственный регистрационный номерной знак для транспортных средств Службы государственной охраны Республики Казахстан.
Рисунок 14.
Примечание: Перечень цифровых кодов областей и городов Республики Казахстан, применяемых на государственных регистрационных номерных знаках указан в приложении к настоящим Формам и образцам.
Глава 2. Описание государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств физических и юридических лиц.
14. Фон (поля) государственных регистрационных номерных знаков для Типа 1 (1А), Типа 2 (2А), Типа 3 и Типа 5 (5А), с образцом государственного флага - белого цвета, цифровые и буквенные символы, отличительный знак "KZ" - черного цвета.
15. Фон (поля) государственных регистрационных номерных знаков для Типов 1С, 2С, 3С, 5С (5СА) с образцом государственного флага - синего цвета, цифровые и буквенные символы, отличительный знак "KZ" - белого цвета.
16. Фон (поле) государственных регистрационных номерных знаков для Типа 1К серии "SK" с образцом государственного флага - белый; цифровые и буквенные символы, отличительный знак "KZ" - черного цвета.
Глава 3. Государственные регистрационные номерные знаки транспортных средств дипломатических представительств, международных организаций и (или) их представительств, консульских учреждений, зарегистрированных в Республике Казахстан, сотрудников и членов их семей, аккредитованных в Республике Казахстан, имеющие привилегии и иммунитеты
17. Тип 1Г (рисунок 15) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак на автомобили, задействованные в протокольных мероприятиях по сопровождению делегаций иностранных государств.
Рисунок 15.
18. Тип 1Г (рисунок 16) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "D" на служебные и личные автомобили дипломатического и консульского состава дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, приравненных к ним представительств международных организаций, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 16.

19. 2Г-үлгі (17-сурет) – "D" сериясының артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
17-сурет.
20. 1Г-үлгі (18-сурет) – шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері, оларға теңестірілген Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген халықаралық ұйымдардың өкілдіктері әкімшілік-техникалық персоналының қызметтік және жеке автомобильдеріне "Т" сериялы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
18-сурет.
21. 2Г-үлгі (19-сурет) – "Т" сериясының артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
19-сурет.
22. 3Г-үлгі (20-сурет) – шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері, оларға теңестірілген Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген халықаралық ұйымдардың өкілдіктері дипломатиялық және консулдық құрамының, әкімшілік-техникалық персоналының қызметтік және жеке мотокөлік құралдарына "D" және "Т" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері.
20-сурет.
23. 1Д-үлгі (21-сурет) – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген шетелдік мемлекеттер Құрметті консулдарының қызметтік және жеке автомобильдеріне "НС" сериялы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
21-сурет.
24. 2Д-үлгі (22-сурет) – "НС" сериясының артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
22-сурет.
25. 1Д-үлгі (23-сурет) – Қазақстан Республикасындағы шетелдік заңды тұлғалар филиалдарының және өкілдіктерінің автомобильдеріне "М" сериялы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
23-сурет.
26. 2Д-үлгі (24-сурет) – "М" сериялы артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
24-сурет.
27. 1Д-үлгі (25-сурет) – Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген шетелдіктер қатысатын заңды тұлғалардың автомобильдеріне арналған "Н" сериялы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
25-сурет.
28. 2Д-үлгі (26-сурет) – "Н" сериялы артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
26-сурет.
29. 1Д-үлгі (27-сурет) – шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға арналған "Ғ" сериялы алдыңғы және артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
27-сурет.
30. 2Д-үлгі (28-сурет) - "Ғ" сериялы артқы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
28-сурет.
31. 3Д-үлгі (29-сурет) - Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген шетелдіктер қатысатын заңды тұлғалардың, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың мотокөлік құралдарына арналған "Н" және "Ғ" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
29-сурет.

19. Тип 2Г (рисунок 17) - задний государственный регистрационный номерной знак серии "D".
Рисунок 17.
20. Тип 1Г (рисунок 18) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "Т" на служебные и личные автомобили административно-технического персонала дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, приравненных к ним представительств международных организаций, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 18.
21.Тип 2Г (рисунок 19) - задний государственный регистрационный номерной знак cерии "Т".
Рисунок 19.
22. Тип 3Г (рисунок 20) - государственные регистрационные номерные знаки серии "D" и "Т" для служебных и личных мототранспортных средств дипломатического и консульского состава, административно-технического персонала дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, приравненных к ним представительств международных организаций, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 20.
23. Тип 1Д (рисунок 21) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "НС" на служебные и личные автомобили Почетных консулов иностранных государств, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 21.
24. Тип 2Д (рисунок 22) - задний государственный регистрационный номерной знак cерии "НС".
Рисунок 22.
25. Тип 1Д (рисунок 23) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "М" на автомобили филиалов и представительств иностранных юридических лиц в Республике Казахстан.
Рисунок 23.
26. Тип 2Д (рисунок 24) - задний государственный регистрационный номерной знак cерии "М".
Рисунок 24.
27. Тип 1Д (рисунок 25) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "Н" на автомобили юридических лиц с иностранным участием, зарегистрированных на территории Республики Казахстан.
Рисунок 25.
28. Тип 2Д (рисунок 26) - задний государственный регистрационный номерной знак cерии "Н".
Рисунок 26.
29. Тип 1Д (рисунок 27) - передний и задний государственный регистрационный номерной знак серии "F" на автомобили иностранцев и лиц без гражданства.
Рисунок 27.
30. Тип 2Д (рисунок 28) - задний государственный регистрационный номерной знак cерии "F".
Рисунок 28.
31. Тип 3Д (рисунок 29) - государственные регистрационные номерные знаки серии "Н" и "F" для мототранспортных средств юридических лиц с иностранным участием, зарегистрированных в Республике Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства.
Рисунок 29.

32. 3Д-үлгі (30-сурет) – Қазақстан Республикасында тіркелген шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерінің қызметтік мотокөлік құралдарына арналған "М" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
30-сурет.
33. 3Д-үлгі (31-сурет) – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінде аккредиттелген шетелдік мемлекеттердің құрметті консулдарының жеке мотокөлік құралдарына арналған "НС" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
31-сурет.
34. 5Г-үлгі (32-сурет) – шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері, оларға теңестірілген, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген халықаралық ұйымдардың өкілдіктері дипломатиялық және консулдық құрамының, әкімшілік-техникалық персоналының қызметтік және жеке көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "D" және "Т" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері.
32-сурет.
35. 5ГА-үлгі (33-сурет) - бекіту орны 5Г-үлгісіндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері, оларға теңестірілген, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген халықаралық ұйымдардың өкілдіктері дипломатиялық және консулдық құрамының, әкімшілік-техникалық персоналының қызметтік және жеке жеке көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "D" және "Т" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері.
33-сурет.
36. 5Д-үлгі (34-сурет) – Қазақстан Республикасында тіркелген, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғалардың, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "Н" және "F" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері.
34-сурет.
37. 5ДА-үлгі (35-сурет) - бекіту орны 5Г-үлгісіндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, Қазақстан Республикасында тіркелген, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғалардың, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "Н" және "F" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері.
35-сурет.
38. 5Д-үлгі (36-сурет) – Қазақстан Республикасында тіркелген, заңды тұлғалар филиалдары мен өкілдіктерінің көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "М" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
36-сурет.
39. 5ДА-үлгі (37-сурет) ‒ бекіту орны 5Д-үлгісіндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін, Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлғалар филиалдары мен өкілдіктерінің көлік құралдарына тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "М" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
37-сурет.

32. Тип 3Д (рисунок 30) - государственный регистрационный номерной знак серии "М" для служебных мототранспортных средств филиалов и представительств иностранных юридических лиц, зарегистрированных в Республике Казахстан.
Рисунок 30.
33. Тип 3Д (рисунок 31) - государственный регистрационный номерной знак серии "НС" для личных мототранспортных средств почетных консулов иностранных государств, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 31.
34. Тип 5Г (рисунок 32) - государственные регистрационные номерные знаки серии "D" и "T" для прицепов и полуприцепов на служебные и личные транспортные средства дипломатического и консульского состава, административно-технического персонала дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, приравненных к ним представительств международных организаций, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 32.
35. Тип 5ГА (рисунок 33) - государственные регистрационные номерные знаки серии "D" и "T" для прицепов и полуприцепов на служебные и личные транспортные средства дипломатического и консульского состава, административно-технического персонала дипломатических представительств и консульских учреждений иностранных государств, приравненных к ним представительств международных организаций, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 5Г.
Рисунок 33.
36. Тип 5Д (рисунок 34) - государственные регистрационные номерные знаки серии "Н" и "F" для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам юридических лиц с иностранным участием, зарегистрированных в Республике Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства.
Рисунок 34.
37. Тип 5ДА (рисунок 35) - государственные регистрационные номерные знаки серии "Н" и "F" для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам юридических лиц с иностранным участием, зарегистрированных в Республике Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 5Д.";
Рисунок 35.
38. Тип 5Д (рисунок 36) - государственный регистрационный номерной знак серии "М" для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам филиалов и представительств иностранных юридических лиц, зарегистрированных в Республики Казахстан.
Рисунок 36.
39. Тип 5ДА (рисунок 37) - государственный регистрационный номерной знак серии "М" для прицепов и полуприцепов к транспортным средствам филиалов и представительств иностранных юридических лиц, зарегистрированных в Республики Казахстан, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 5Д.";
Рисунок 37.

40. 5Д-үлгі (38-сурет) – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген шетелдік мемлекеттердің құрметті консулдарының қызметтік және жеке автомобильдеріне тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "НС" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
38-сурет.
41. 5ДА-үлгі (39-сурет) – бекіту орны 5Д-үлгісіндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің габариттеріне сәйкес келмейтін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігінде акредиттелген шетелдік мемлекеттердің құрметті консулдарының қызметтік және жеке автомобильдеріне тіркемелер мен жартылай тіркемелерге арналған "НС" сериялы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі.
39-сурет.

40. Тип 5Д (рисунок 38) - государственный регистрационный номерной знак серии "НС" для прицепов и полуприцепов транспортных средств на служебные и личные автомобили почетных консулов иностранных государств, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан.
Рисунок 38.
41. Тип 5ДА (рисунок 39) - государственный регистрационный номерной знак серии "НС" для прицепов и полуприцепов транспортных средств на служебные и личные автомобили почетных консулов иностранных государств, аккредитованных в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, место крепления которых не соответствует габаритам государственного регистрационного номерного знака Тип 5Д.";
Рисунок 39.

4-тарау. Қазақстан Республикасында тіркелген, артықшылықтары мен иммунитеттері бар дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және (немесе) олардың өкілдіктерінің, консульдық мекемелерінің, қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерінің көлік құралдары мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің сипаттамасы
42. "D" сериясының 1Г және 2Г, "Т" сериясының 1Г және 2Г, "PROTOCOL" сериясының 1Г, "D" және "Т" серияларының 3 Г, "D" және "Т" серияларының 5Г (5ГА)–үлгілерінің мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінің фоны (негізгі түсі) – қызыл; "KZ" айыру белгісі, цифрлық және әріптік символдары – ақ түсті, жиегі қара түсті, жапсырмадағы цифрлық және әріптік символдары – қара түсті.

Глава 4. Описание государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств дипломатических представительств, международных организаций и (или) их представительств, консульских учреждений, зарегистрированных в Республике Казахстан, сотрудников и членов их семей, аккредитованных в Республике Казахстан, имеющие привилегии и иммунитеты
42. Фон (поля) государственных регистрационных номерных знаков типов 1Г и 2Г серии "D", 1Г и 2Г серии "Т", 1Г серии "PROTOCOL", 3 Г серии "D" и "Т", 5Г (5ГА) серии "D" и "Т" - красный, отличительный знак "KZ", цифровые и буквенные символы - белого цвета, окантовка черного цвета, цифровые и буквенные символы на наклейке - черного цвета.