"Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери қызмет өткеру нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 152 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 21 маусымдағы № 461 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 шілдеде № 17174 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери қызмет өткеру нұсқаулығын бекіту туралы" Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 152 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10620 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 17 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында әскери қызмет өткеру нұсқаулығында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеруге ниет білдірген кандидат кадр қызметіне Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 25 мамырдағы №124 Жарлығымен бекітілген "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының" 21-тармағымен белгіленген тізбеге сәйкес құжаттарды ұсынады.
Кандидаттан Қағидалардың 21-тармағында көзделмеген құжаттарды талап етуге жол берілмейді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Тізбесі "Тағайындау кезінде әскери қызметшілер мен азаматтық персонал адамдарына қатысты психологиялық-физиологиялық және полиграфологиялық зерттеулер қолданыла отырып, тексеру жүргізілетін әскери лауазымдар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 8 тамыздағы № 542 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15656 болып тіркелген) бекітілген лауазымдарға келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін адамдарға қатысты психофизиологиялық және полиграфологиялық зерттеулерді қолдана отырып, тексеру жүргізіледі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Кадр қызметі бөлім командирінің қолымен жоспарланып отырған лауазымды көрсете отырып әскери-дәрігерлік комиссияға медициналық куәландырудан өту үшін кандидатқа жолдама береді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Кадр қызметі осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидатты әскери қызметке қабылдау туралы алдын-ала зерделеу қорытынды ресімдейді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Инструкции прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 июня 2018 года № 461. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2018 года № 17174.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Инструкции прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10620, опубликован 17 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Инструкции прохождения воинской службы в Национальной гвардии Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Кандидат, изъявивший желание проходить воинскую службу по контракту представляет в кадровую службу документы, по перечню, определенному пунктом 21 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 (далее – Правила).
Истребование у кандидата документов, не предусмотренных пунктом 21 Правил не допускается.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В отношении лиц, поступающих на воинскую службу по контракту на должности, перечень которых утвержден приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 августа 2017 года № 542 "Об утверждении перечня воинских должностей, при назначении на которые в отношении военнослужащих и лиц гражданского персонала проводится проверка с применением психофизиологического и полиграфологического исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15656) проводится проверка с применением психофизиологического и полиграфологического исследований.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Кадровая служба направляет кандидата для прохождения медицинского освидетельствования в военно-врачебную комиссию с указанием планируемой должности за подписью командира воинской части.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Кадровой службой по результатам предварительного изучения кандидата оформляется заключение о приеме на воинскую службу по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Іріктеу комиссиясының кандидатты әскери қызметке қабылдаудың мақсатқа сайлылығы немесе бас тарту туралы дәлелді қорытындысы осы Нұқсаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.
Бас тарту себебін көрсете отырып, келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылдаудан бас тарту туралы кандидаттарға қол қойғыза отырып, жазбаша түрде іріктеу комиссиясының отырысынан кейн сол күнде хабарланады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Өңірлік қолбасшылықтардың және әскери бөлімдердің кадр қызметтерінде кадр және саптық қызметінің лауазымды адамдары 5 қаңтарға жоғары тұрған лауазымдарға жылжыту және оқуға жіберу үшін қол жеткізген нәтижелерін және әскери тәртібінің жай-күйін ескере отырып офицерлер құрамы адамдарының резервін құрайды.
Бұл ретте командирлер мен бастықтар резервке тіркелген әр офицермен нақты лауазымға немесе оқуға түсуге дайындау бойынша қандай жұмыс жүргізілетінін айқындайды.";
22,33 және 34-тармақтар алынып тасталсын;
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді отбасы жағдайы бойынша, әскери қызметшінің немесе оның отбасы мүшелерінің денсаулық жағдайы бойынша жаңа қызмет орнына тағайындау одан әрі қызмет өткеру үшін таңдалған әскери бөлімде бос лауазымдар болған жағдайда отбасылық-мүлікті зерттеу актісін немесе тұрғылықты жерi бойынша медициналық ұйымның қорытындысына ұсынған кезде жүргізіледі.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Әскери қызметте болудың шекті жасына толған әскери қызметшілер Заң 25 – бабы 2 тармағына сәйкес осы Нұқсаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бас қолбасшының атына келісімшарт мерзімін ұзарту туралы баянат береді.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. "Кіші сержант" әскери атағы әскери қызметшіні штатта тиісті және одан жоғары әскери атақ көзделген әскери лауазымға тағайындау кезінде, оқу бөлімін бітірген соң, ал Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы Әскери институтының курсанттарына олар Әскери институт жанындағы біліктілікті арттыру факультетінде оқу-әдістемелік жиындардан өткеннен кейін беріледі.";
68-тармақ алынып тасталсын;
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Әскери қызметшінің демалыс ұсыну туралы баянатында көрсетілген елді мекенде демалысын өткізгені демалыс билетіндегі демалыс өткізу орны бойынша ЖӘБО (ЖӘБО болмаған жағдайда –жергілікті атқарушы органда) есепке қойылғаны/алынғаны туралы белгімен расталады.
Демалыс билетінде жазу болмаған жағдайда жол жүру құжаттары (билеттер) растаушы құжат болып табылады.".
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Заключение отборочной комиссии с обоснованными выводами о целесообразности приема или отказа в приеме на воинскую службу кандидата оформляется протоколом заседания отборочной комиссии по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Об отказе в приеме на воинскую службу по контракту с указанием причин отказа кандидат уведомляется в письменной форме под роспись в тот же день после заседания отборочной комиссии.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. В кадровых служба РгК и воинских частей к 5 января должностными лицами кадровых и строевых служб создается резерв лиц офицерского состава с учетом достигнутых результатов и состояния воинской дисциплины для выдвижения на вышестоящие должности и направления на учебу.
При этом командирами и начальниками определяется, какая работа будет проводиться с каждым офицером, зачисленным в резерв, по подготовке на конкретную должность или поступления на учебу.";
пункты 22, 33 и 34 исключить;
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Назначение военнослужащих по контракту на новое место службы по семейным обстоятельствам, по состоянию здоровья военнослужащего или членов его семьи, производится при наличии вакантных должностей в воинской части, избранной местом дальнейшего прохождения службы, а также предоставления акта семейно-имущественного обследования или заключения медицинской организации по месту их жительства.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41.Военнослужащие, достигшие предельного возраста состояния на воинской службе, соответствующие требованию пункта 2 статьи 25 Закона подают на имя Главнокомандующего рапорт о продлении срока контракта по форме, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Воинское звание "младший сержант" присваивается при назначении военнослужащего на воинскую должность, по которой штатом предусмотрено соответствующее воинское звание и выше после обучения в учебной части, а курсантам Военного института Национальной гвардии Республики Казахстан присваивается после прохождения ими учебно-методических сборов на факультете повышения квалификации при Военном институте.";
пункт 68 исключить;
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Проведение военнослужащим отпуска в населенном пункте, указанном в рапорте о предоставлении отпуска, подтверждается записью в отпускном билете о постановке/снятии с учета в МОВУ (в случае отсутствия МОВУ - в местном исполнительном органе) по месту проведения отпуска.
В случае отсутствия записи в отпускном билете подтверждающими документами являются проездные документы (билеты).";
пункт 70 изложить в следующей редакции:

"70. Қазақстан Республикасынан тыс жерге демалысқа шыққан кезде баянатта көрсетілген елді мекенде болғаны туралы растайтын құжат жол жүру құжаты, паспорттағы шекаралық бақылаудан өткені туралы белгі немесе көші-қон карталарының көшірмелері болып табылады.".
73-тармақ алынып тасталсын;
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Жүктілігі және бала тууы бойынша демалыстың алдында немесе тікелей одан кейін не үш жасқа толғанға дейінгі бала күтімі бойынша демалысы аяқталғаннан кейін әскери қызметші әйелге оның қалауы бойынша жыл сайынғы негізгі демалыс беріледі.
Бұл ретте, бала күтімі бойынша демалысты ол үш жасқа толғанға дейін бөлшектеп пайдаланған жағдайда жыл сайынғы демалыс толық көлемде бірінші шықаннан кейін тек бір рет беріледі, одан әрі жыл сайынғы демалыс қызмет еткен толық айларына барабар беріледі.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Отбасылық жағдайлары бойынша қысқа мерзімді демалыс әскери қызметшінің баянаты бойынша некені тіркеу кезінде, бала туу кезінде, әскери қызметшінің жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының, әскери қызметші жұбайының (зайыбының) жақын туыстарының денсаулығы ауырлаған жағдайда, әскери қызметшінің жұбайы (зайыбы), жақын туыстары, әскери қызметші жұбайының (зайыбының) жақын туыстары қайтыс болған (қаза тапқан) жағдайда, әскери қызметшінің жақын туыстары, әскери қызметші жұбайының (зайыбының) жақын туыстары табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайларға ұшыраған жағдайлар кезінде беріледі.
Қысқа мерзімді демалыс негізі растаушы құжаттары, демалыстан шыққанан кейін 10 жұмыс күнінде ұсынылады.
Демалыстан шыққаннан кейін 10 жұмыс күнінің ішінде ұсынылған растайтын құжаттар қысқа мерзімдік демалыс беру үшін негіз болып табылады.";
Отбасылық жағдайлары бойынша қысқа мерзімді демалыстың ұзақтығы демалысты өткізу орнына және кері жүру үшін қажетті тәулік санына ұзартылады.".
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Әскери қызметшілерге қосымша демалыстар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жерлерде және лауазымдарда қызмет өткерген кезеңінде беріледі.
Бұл ретте қосымша демалыстар әскери қызметке кірген немесе шығарылған жылы әскери қызметшілерге толық көлемде беріледі.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Р.Ф. Жақсылықов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін қағаз және электронды түрде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiне қосу үшін жолдауды;

"70. При следовании в отпуск за пределы Республики Казахстан подтверждающим документом о действительном нахождении в указанном в рапорте населенном пункте является проездной документ, отметки в паспорте о прохождении пограничного контроля либо копии миграционных карт.";
пункт 73 исключить;
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Перед отпуском по беременности и родам или непосредственно после него либо по окончании отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет военнослужащей-женщине по ее желанию предоставляется ежегодный основной отпуск.
При этом, в случае использования отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет по частям ежегодный основной отпуск в полном объеме предоставляется только один раз после первого выхода, в последующем ежегодный основной отпуск предоставляется пропорционально прослуженным полным месяцам.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Краткосрочный отпуск по семейным обстоятельствам предоставляется по рапорту военнослужащего при регистрации брака, при рождении ребенка, в случае тяжелого состояния здоровья супруга (супруги), близких родственников военнослужащего, близких родственников супруга (супруги) военнослужащего, в случае смерти (гибели) супруга (супруги), близких родственников военнослужащего, близких родственников супруга (супруги) военнослужащего и при чрезвычайных ситуациях природного или техногенного характера, постигших близких родственников военнослужащего, близких родственников супруга (супруги) военнослужащего.
Основанием для предоставления краткосрочного отпуска являются подтверждающие документы, предоставляемые по выходу с отпуска в течение 10 рабочих дней.
Продолжительность краткосрочного отпуска по семейным обстоятельствам увеличивается на количество суток, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Дополнительные отпуска военнослужащим предоставляются в период прохождения ими воинской службы в местностях и на должностях, которые предусмотрены законодательными актами Республики Казахстан.
При этом дополнительные отпуска в год поступления или увольнения с воинской службы предоставляются военнослужащим в полном объеме.".
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жолдауды;
4) ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы генерал-лейтенант Р.Ф. Жақсылықовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция
генерал-полковнигі
Қ. Қасымов

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан генерал-лейтенанта Жаксылыкова Р.Ф.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов