Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 202 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 4 қазанда № 17476 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т.қараңыз
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Банктік емес қаржы ұйымдарын реттеу департаменті (Көшербаева А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ж.Б. Құрмановқа жүктелсін.
5. Осы қаулы 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1-тармағының алпыс бесінші, алпыс алтыншы, жетпіс бесінші және жетпіс алтыншы абзацтарын, Тізбенің 2-тармағының қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші және елу бірінші абзацтарын және 3-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің Төрағасы
_____________________ Н. Айдапкелов
2018 жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 202 қаулысына
қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 202. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 октября 2018 года № 17476
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения (далее - Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту регулирования небанковских финансовых организаций (Кошербаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Курманова Ж.Б.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев шестьдесят пятого, шестьдесят шестого, семьдесят пятого и семьдесят шестого пункта 1 Перечня, абзацев сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, сорок девятого, пятидесятого, пятьдесят первого и пятьдесят второго пункта 2 и пункта 3 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Н. Айдапкелов
"____"____________ 2018г.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 202
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения

1. "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 9 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9249 болып тіркелген, 2014 жылғы 16 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларын, брокердің және (немесе) дилердің банк операцияларын жүргізу тәртібін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидалары, брокердің және (немесе) дилердің банк операцияларын жүргізу тәртібі бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидалары, брокердің және (немесе) дилердің банк операцияларын жүргізу тәртібі";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидалары, брокердің және (немесе) дилердің банк операцияларын жүргізу тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім), "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі – Бағалы қағаздар нарығы туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті (бұдан әрі – брокерлік және (немесе) дилерлік қызмет) жүзеге асыру талаптары мен тәртібін, сондай-ақ брокердің және (немесе) дилердің Қазақстан Республикасындағы банк операцияларын жүргізу тәртібін белгілейді.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен реттелмеген бөлігінде, брокерлік және (немесе) дилерлік қызмет брокердің және (немесе) дилердің ішкі құжаттарына, брокер және (немесе) дилер мен оның клиенттері арасында жасалған брокерлік қызмет көрсету туралы шарттарға және әдет-ғұрыптарға (оның ішінде іскерлік айналымының әдет-ғұрыптарына) сәйкес жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 9 "Об утверждении Правил осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9249, опубликовано 16 апреля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, порядка проведения брокером и (или) дилером банковских операций";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Правила осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, порядок проведения брокером и (или) дилером банковских операций.";
в Правилах осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, порядок проведения брокером и (или) дилером банковских операций";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, порядок проведения брокером и (или) дилером банковских операций (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года, законами Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон о рынке ценных бумаг), от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают условия и порядок осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг в Республике Казахстан (далее - брокерская и (или) дилерская деятельность), а также порядок проведения брокером и (или) дилером банковских операций в Республике Казахстан.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В части, которая не урегулирована нормативными правовыми актами Республики Казахстан, брокерская и (или) дилерская деятельность осуществляется в соответствии с внутренними документами брокера и (или) дилера, заключенными между брокером и (или) дилером и его клиентами договорами об оказании брокерских услуг и обычаями (в том числе и обычаями делового оборота).";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:

"1-1. Қағидалармен реттелмеген бөлігінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар брокер және (немесе) дилер Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына, Қазақстан Республикасының валюталық реттеу және валюталық бақылау, төлемдер мен төлем жүйелері туралы заңнамасына сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асырады.";
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының инвестициялық және венчурлік қорлар туралы заңнамасына қарама-қайшы келмейтін бөлікте брокерлер және (немесе) дилерлер болып табылатын инвестициялық қорлардың басқарушы компанияларына.";
8-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қағидалардың мақсаттары үшін шетелдік есеп айырысу ұйымы ретінде мыналар ұғынылады:
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service немесе Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі;
Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 59-бабының 1-тармағында белгіленген функцияларды жүзеге асыратын, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service немесе Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел ұйымы;
Бағалы қағаздарға қызмет көрсету мәселелері жөніндегі халықаралық қауымдастығының (International Securities Services Association) мүшесі болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымы.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Екінші санатты брокердің және (немесе) дилердің ұйымдық құрылымы олар Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 55-бабына және осы брокердің және (немесе) дилердің ішкі құжаттарына сәйкес дербес түрде айқындалады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Брокерлік және дилерлік қызметті инвестициялық портфельді басқару қызметімен қоса атқаратын брокер және (немесе) дилер "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабы 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген себептер бойынша инвестициялық пай қорының қызметін тоқтату үшін негіздемелер туындаған кезде активтері өзінің басқаруындағы инвестициялық пай қорының қызметін тоқтатқан жағдайда, лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе одан айыру туралы уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы қордың активтерін есепке алуды жүзеге асыратын кастодианға кредиторлық және дебиторлық берешек сомалары, оның ішінде, кредиторлар, дебиторлар және "репо" операцияларына қатысқан адамдар туралы мәліметтерді қоса алғанда, "репо" операцияларын ашу шегінде пайда болған сома туралы ақпаратты жібереді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1-1. В части, которая не урегулирована Правилами, брокер и (или) дилер, обладающий соответствующей лицензией на осуществление отдельных видов банковских операций, осуществляет отдельные виды банковских операций в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о валютном регулировании и валютном контроле, платежах и платежных системах.";
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) управляющие компании инвестиционных фондов, являющиеся брокерами и (или) дилерами, в части, не противоречащей законодательству Республики Казахстан об инвестиционных и венчурных фондах.";
часть вторую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Для целей Правил под иностранной расчетной организацией понимается:
банк-нерезидент Республики Казахстан, имеющий долгосрочную кредитную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service или Fitch;
иностранная организация, осуществляющая функции, установленные пунктом 1 статьи 59 Закона о рынке ценных бумаг, имеющая долгосрочную кредитную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service или Fitch;
организация-нерезидент Республики Казахстан, являющаяся членом Международной ассоциации по вопросам обслуживания ценных бумаг (International Securities Services Association).";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Организационная структура брокера и (или) дилера второй категории определяется им самостоятельно в соответствии со статьей 55 Закона о рынке ценных бумаг и внутренними документами данного брокера и (или) дилера.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Брокер и (или) дилер, совмещающий брокерскую и дилерскую деятельность с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем, в случае прекращения деятельности паевого инвестиционного фонда, активы которого находятся у него в управлении, при возникновении оснований для прекращения деятельности паевого инвестиционного фонда по причинам, указанным в подпунктах 5) и 6) пункта 1 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных и венчурных фондах", в течение трех рабочих дней с даты получения уведомления уполномоченного органа о приостановлении действия лицензии или ее лишении направляет кастодиану, осуществляющему учет активов данного фонда, информацию о суммах кредиторской и дебиторской задолженностей, в том числе, возникших в рамках открытия операций "репо", включая сведения о кредиторах, дебиторах и лицах, участвовавших в операциях "репо".";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Брокер және (немесе) дилер клиенттің, сондай-ақ осы брокермен және (немесе) дилермен шарттық қатынастарға түсуге ниетті адамның алғашқы талап етуі бойынша клиенттің, сондай-ақ осы брокермен және (немесе) дилермен шарттық қатынастарға түсуге ниетті адамның талабын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде танысып шығу үшін брокердің және (немесе) дилердің ішкі құжаттарын және банк болып табылмайтын бірінші санатты брокер және (немесе) дилер тәуекелдерінің жабылуын сипаттайтын көрсеткіштер мәндерінің Қағидалардың 49-тармағында көзделген бағалы қағаздармен мәмілелерді олардың жасауы кезінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8796 болып тіркелген "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 214 қаулысында (бұдан әрі – № 214 қаулы) белгіленген талаптарға сәйкес келуі туралы оның бірінші басшысы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам) қол қойған брокердің және (немесе) дилердің жазбаша растауын ұсынады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Брокер және (немесе) дилер клиентті осы клиенттің есебінен және оның мүддесіне орай жасау болжанатын қаржы құралдарымен мәмілелерге қатысты белгіленген шектеулер мен айырықша талаптар туралы хабардар етеді.
Осы клиенттің есебінен және оның мүддесіне орай жасау болжанатын қаржы құралдарымен мәмілелерге қатысты белгіленген шектеулер мен айырықша талаптар туралы клиентке хабардар ету жазбаша түрде ресімделуі, брокердің және (немесе) дилердің шығыс құжаттама журналдарында тіркелуі және поштамен және (немесе) қолма-қол, және (немесе) электрондық поштамен, және (немесе) факсимильдік, және (немесе) телекстік, және (немесе) телеграфтық хабарламамен немесе өзге мүмкіндігі бар байланыс түрлерімен осындай хабарламаны жіберу негіздемесі туындаған күні жіберілуі керек.
Егер клиенттің есебінен және оның мүддесіне орай жасау болжанатын мәміленің талаптары Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 56-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келетін болса, клиентке осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны жібере отырып, брокер және (немесе) дилер бір мезгілде уәкілетті органға осы хабарламаның көшірмесін жібереді.
Брокер және (немесе) дилердің ішкі құжаттарымен оның клиенттер алдындағы ашатын ақпараты бойынша осы брокер және (немесе) дилердің қосымша міндеттері (аталған міндеттерден басқа) міндеттері белгіленеді.";

"17. Брокер и (или) дилер по первому требованию клиента, а также лица, намеревающегося вступить в договорные отношения с данным брокером и (или) дилером, в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения требования клиента, а также лица, намеревающегося вступить в договорные отношения с данным брокером и (или) дилером, представляет для ознакомления внутренние документы брокера и (или) дилера и письменное подтверждение брокера и (или) дилера, подписанное его первым руководителем (в период его отсутствия – лицом, его замещающим), о соответствии значений показателей, характеризующих покрытие рисков брокера и (или) дилера первой категории, не являющегося банком, требованиям, установленным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 214 "Об утверждении Правил формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8796 (далее - постановление № 214), при заключении им сделок с ценными бумагами, предусмотренных пунктом 49 Правил.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Брокер и (или) дилер уведомляет клиента об ограничениях и особых условиях, установленных в отношении сделки с финансовыми инструментами, предполагаемой к совершению за счет и в интересах данного клиента.
Уведомление клиенту об ограничениях и особых условиях, установленных в отношении сделки с финансовыми инструментами, предполагаемой к совершению за счет и в интересах данного клиента, оформляется в письменном виде, регистрируется в журналах исходящей документации брокера и (или) дилера и отправляется почтой и (или) нарочно, и (или) электронной почтой, и (или) факсимильным, и (или) телексным, и (или) телеграфным сообщением или иными возможными видами связи в день возникновения основания отправки такого уведомления.
Если условия сделки, предполагаемой к совершению за счет и в интересах клиента либо заключенной на основании заказа клиента, соответствуют условиям, установленным статьей 56 Закона о рынке ценных бумаг, брокер и (или) дилер одновременно с направлением клиенту уведомления, указанного в части первой настоящего пункта Правил, направляет в уполномоченный орган копию этого уведомления.
Внутренними документами брокера и (или) дилера, устанавливаются дополнительные (помимо указанных обязанностей) обязанности данного брокера и (или) дилера по раскрытию информации перед его клиентами.";

24-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24-1. Тараптардың келісуі бойынша брокерлік шартта Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 63-бабының 3-1-тармағына сәйкес брокердің және (немесе) дилердің электрондық қызметтерді көрсету тәртібі қамтылады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Клиент брокерлік шарт жасау кезінде брокерге және (немесе) дилерге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке тұлғалар үшін:
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары үшін:
жарғының көшірмесі (бар болса);
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесі;
қол қою (оның ішінде заңды тұлғаның клиенттік тапсырыстарға қол қою құқығы бар өкілдерінің) үлгілері бар, мына (мыналар) туралы мәліметтерді қамтитын нотариалды куәландырылған құжат:
номиналды ұстаушының атауы;
құжатқа қол қою құқығы берілетін номиналды ұстаушының клиенті - заңды тұлғаның атауы;
номиналды ұстаушының клиенті өкілінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттың деректері;
осы құжаттағы қол қою үлгілері номиналды ұстау жүйесінде ашылған клиенттің жеке шоты бойынша барлық операцияларды жүзеге асыру кезінде міндетті болып саналатынына нұсқау;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент заңды тұлғалары үшін:
жарғының көшірмесі (бар болса);
бейрезидент мемлекетінің уәкілетті органы берген заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
қол қою (оның ішінде заңды тұлғаның клиенттік тапсырыстарға қол қою құқығы бар өкілдерінің) үлгілері бар құжат;
брокерлік шарт жасайтын және өзге де іс-әрекеттерді жүзеге асыратын заңды тұлғаның өкіліне қатысты берілген заңды тұлғаның уәкілетті органының сенімхаты немесе шешімі;
брокердің және (немесе) дилердің ішкі құжаттарында көзделген құжаттар.";
27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Брокерлік шарт брокерлік шартта белгіленген мерзім ішінде клиентке брокерлік қызмет көрсету мақсатында жасалады.
Брокерлік шартта қосымша талаптар ретінде брокерге және (немесе) дилерге клиенттік тапсырыстарды ұсыну тәсілдерін көрсету, брокердің және (немесе) дилердің клиенттік тапсырыстарды қабылдауды растау тәртібі және брокердің және (немесе) дилердің клиенттік тапсырыстарды орындау жөніндегі есептерді клиентке ұсыну тәртібі, сондай-ақ Қағидалардың 19, 29, 32, 42 және 43-тармақтарында көзделген жағдайларда клиентке хабарламалар жіберу тәртібі мен мерзімдері қамтылады.

пункт 24-1 изложить в следующей редакции:
"24-1. Брокерский договор по согласованию сторон включает порядок оказания брокером и (или) дилером электронных услуг в соответствии с пунктом 3-1 статьи 63 Закона о рынке ценных бумаг.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. При заключении брокерского договора клиентом представляются брокеру и (или) дилеру следующие документы:
1) для физических лиц:
копия документа, удостоверяющего личность;
2) для юридических лиц - резидентов Республики Казахстан:
копия устава (при наличии);
копия справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
нотариально засвидетельствованный документ с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать клиентские заказы), включающий сведения о (об):
наименовании номинального держателя;
наименовании юридического лица - клиента номинального держателя, предоставляющего право на подписание документа;
должности, фамилии, имени, отчества (при его наличии) представителя клиента номинального держателя, данных документа, удостоверяющего личность;
указании на то, что образцы подписей, содержащиеся в данном документе, считаются обязательными при осуществлении всех операций по лицевому счету клиента, открытому в системе номинального держания;
3) для юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан:
копия устава (при наличии);
копия документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица, выданного уполномоченным органом государства нерезидента;
документ с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать клиентские заказы);
доверенность или решение уполномоченного органа юридического лица, выданное в отношении представителя юридического лица, который будет заключать брокерский договор и осуществлять иные действия;
документы, предусмотренные внутренними документами брокера и (или) дилера.";
пункты 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"27. Брокерский договор заключается в целях брокерского обслуживания клиента в течение установленного брокерским договором срока.
Брокерский договор в качестве дополнительного условия содержит указание на способы предоставления брокеру и (или) дилеру клиентских заказов, порядок подтверждения брокером и (или) дилером приема клиентских заказов и порядок предоставления брокером и (или) дилером клиенту отчетов об исполнении клиентских заказов, а также порядок и сроки направления уведомлений клиенту в случаях, предусмотренных пунктами 19, 29, 32, 42 и 43 Правил.

28. Брокерлік шартта брокердің және (немесе) дилердің осы брокерлік шартқа сәйкес жасаған және шектеулер мен айрықша талаптар белгіленген бағалы қағаздармен мәмілесі туралы осындай мәмілені жасаған күннен кейінгі күннен кешіктірмей уәкілетті органға хабар беру міндеті көзделеді.";
34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Брокерлік шартты жасау және орындау барысында брокер және (немесе) дилер Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 43-бабының 3-тармағында белгіленбеген жағдайларды қоспағанда, өзінің клиенті туралы мәліметтердің конфиденциалдылығын, сондай-ақ клиенттен алынған мәліметтің конфиденциалдылығын сақтайды.
35. Брокер және (немесе) дилер қаржы құралдарымен мәмілелерді жекелеген клиенттік тапсырыстардың немесе клиенттің брокерге және (немесе) дилерге және (немесе) оның қызметкеріне (қызметкерлеріне) аталған клиент есебінен және мүдделерінде мәмілелерді жасау құқығына сенімхат берген жағдайда инвестициялық комитет шешімдерінің негізінде жасайды.";
мынадай мазмұндағы 35-1-тармақпен толықтырылсын:
"35-1. Клиенттің брокерге және (немесе) дилерге және (немесе) оның қызметкеріне (қызметкерлеріне) аталған клиент есебінен және мүдделерінде қаржы құралдарымен мәмілелерді жасауға сенімхат беруі брокерлік шартта тікелей көзделеді. Аталған сенімхат нотариалды куәландырылады, ал оның деректемелері брокерлік шартта көрсетіледі.";
36-тармақтың бірінші бөлігінде:
2) тармақшаның жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың күні мен нөмірі, мемлекеттік тіркеуді (қайта тіркеуді) жүзеге асырған органның атауы;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы клиенттік тапсырысқа сәйкес мәміле жасалуға тиіс эмитенттің атауы, қаржы құралының түрі, қаржы құралдарына берілген қаржы құралының коды немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) (айналыс мерзімі өткен және оларды өтеу бойынша міндеттемелерді эмитент орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына қатысты – талап ету құқықтарының сәйкестендіргіші);";
37-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Клиенттің брокерге және (немесе) дилерге беруге тиісті клиенттік тапсырыстың нысаны мен клиенттік тапсырыс даналарының саны брокердің және (немесе) дилердің ішкі құжаттарында белгіленеді. Егер Қағидаларда өзгеше көзделмесе, клиенттік тапсырысқа клиент немесе оның өкілі қол қояды.
Брокер және (немесе) дилер клиенттік тапсырысты алған кезде клиенттік тапсырысқа қол қойған адамның өкілеттігін тексереді, оның ішінде клиенттік тапсырыстардағы (қағаз тасымалдағышта) қолтаңбалардың қол қою үлгілері бар (оның ішінде клиенттік тапсырыстарға қол қою құқығына ие заңды тұлға өкілдерінің) нотариат куәландырған құжатта немесе жеке тұлғаның не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген қолтаңбаларға олардың сәйкестігін салыстырып тексеруді жүзеге асырады.";
40-тармақтың бірінші бөлігінде:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) клиенттік тапсырыс мазмұнының Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына және брокерлік шартқа қарама-қайшы болғанда;";
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) егер клиенттік тапсырысқа брокердің және (немесе) дилердің жауапты қызметкерінің қатысуымен клиент қол қоймаған жағдайда, клиенттік тапсырыстағы (қағаз тасымалдағышта) қолтаңба үлгісі қол қою үлгілері бар (оның ішінде клиенттік тапсырысқа қол қою құқығына ие заңды тұлғалар өкілдерінің) нотариат куәландырған құжатта немесе жеке тұлғаның (оның ішінде оның өкілінің) жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген қолтаңбаларға көзбен шолып өткенде сәйкес келмеген кезде;";
43-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Лицензиясынан айырған жағдайда, брокер және (немесе) дилер уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде клиенттің бұйрығы негізінде орталық депозитарийге немесе жасасқан шарт бар болса жаңа брокерге және (немесе) дилерге өткізеді және тиісті хабарландыруды клиенттерге қолжетімді орындарда (осы брокердің және (немесе) дилердің бас офисі мен филиалдарының үй-жайларында) орналастырады.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

28. Брокерским договором предусматривается обязанность брокера и (или) дилера на информирование уполномоченного органа о сделке с ценными бумагами, совершенной в соответствии с данным брокерским договором и в отношении которой установлены ограничения и особые условия, не позднее дня, следующего за днем заключения такой сделки.";
пункты 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"34. В процессе заключения и исполнения брокерского договора брокер и (или) дилер сохраняет конфиденциальность сведений о своем клиенте, а также конфиденциальность полученной от клиента информации, за исключением случаев, установленных пунктом 3 статьи 43 Закона о рынке ценных бумаг.
35. Брокер и (или) дилер совершает сделки с финансовыми инструментами на основании отдельных клиентских заказов или решений инвестиционного комитета в случае предоставления клиентом доверенности брокеру и (или) дилеру, и (или) его работнику (работникам) на право совершения сделок за счет и в интересах данного клиента.";
дополнить пунктом 35-1 следующего содержания:
"35-1. Выдача клиентом доверенности брокеру и (или) дилеру и (или) его работнику (работникам) на совершение сделок с финансовыми инструментами за счет и в интересах данного клиента прямо предусматривается брокерским договором. Данная доверенность заверяется нотариально, а ее реквизиты отражаются в брокерском договоре.";
в части первой пункта 36:
абзац седьмой подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"дата и номер справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, наименование органа, осуществившего его государственную регистрацию (перерегистрацию);";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) наименование эмитента, вид финансового инструмента, код финансового инструмента или международный идентификационный номер (код ISIN) (в отношении прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению – идентификатор прав требования), присвоенный финансовым инструментам, с которыми сделка подлежит совершению в соответствии с данным клиентским заказом;";
части первую и вторую пункта 37 изложить в следующей редакции:
"37. Форма клиентского заказа и количество экземпляров клиентского заказа, подлежащих представлению клиентом брокеру и (или) дилеру, устанавливаются внутренними документами брокера и (или) дилера. Если иное не предусмотрено Правилами, клиентский заказ подписывается клиентом или его представителем.
При получении клиентского заказа брокер и (или) дилер проверяет полномочия лица, подписавшего клиентский заказ, в том числе осуществляет сверку подписей на клиентских заказах (на бумажном носителе) на их соответствие подписям, указанным в нотариально засвидетельствованном документе с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать клиентские заказы), или документе, удостоверяющем личность физического лица либо его представителя.";
в части первой пункта 40:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) при наличии противоречия содержания клиентского заказа законодательству Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и брокерскому договору;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) при визуальном несоответствии образца подписи на клиентском заказе (на бумажном носителе) подписям, указанным в нотариально засвидетельствованном документе с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать клиентские заказы), или документе, удостоверяющем личность физического лица (в том числе его представителя), в случае, если клиентский заказ не был подписан клиентом в присутствии ответственного работника брокера и (или) дилера;";
часть вторую пункта 43 изложить в следующей редакции:
"В случае лишения лицензии брокер и (или) дилер передает активы в течение тридцати календарных дней с момента получения уведомления уполномоченного органа на основании приказа клиента центральному депозитарию или при наличии заключенного договора новому брокеру и (или) дилеру и размещает соответствующее объявление в легкодоступных для клиентов местах (в помещениях головного офиса и филиалов данного брокера и (или) дилера).";
пункт 45 изложить в следующей редакции:

"45. Банк болып табылмайтын немесе Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 63-бабының 1-тармағы төртінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген қызметті жүзеге асыруға лицензиясы жоқ бiрiншi санатты брокер және (немесе) дилер клиенттерге тиесiлi ақшаны есепке алу және сақтау үшін банк шоттарын онымен үлестес емес банктерде және (немесе) орталық депозитарийде және (немесе) клирингтік ұйымдарда және (немесе) есеп айырысу ұйымдарында және (немесе) шетелдік есеп айырысу ұйымдарында ашады.";
56-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қағидалардың мақсаттары үшін қарсы әріптес деп қаржы құралдарымен мәмілелер жасау құқығына ие заңды тұлға түсiнiледi.";
60-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Брокерлік шартта көзделген жағдайларда не осы клиенттің мүдделерін қорғау мақсатында брокер және (немесе) дилер қаржы құралдарымен мәмілелер жасауды басқа брокер және (немесе) дилерге тапсырады. Брокер және (немесе) дилердің қаржы құралдарымен мәміле жасауды басқа брокер және (немесе) дилерге тапсыруы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 4-2-тараумен толықтырылсын:
"4-2-тарау. Брокердің және (немесе) дилердің банктік операцияларды жүргізу тәртібі
63-7. Брокер және (немесе) дилер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға уәкілетті органның лицензиясы болған кезде банк операцияларының мынадай түрлерін жүзеге асыруға құқылы:
1) заңды тұлғалардың банк шоттарын ашу және жүргізу;
2) жеке тұлғалардың банк шоттарын ашу және жүргізу;
3) аударым операциялары: төлемдер мен ақша аударымдары бойынша заңды және жеке тұлғалардың тапсырмаларын орындау;
4) төлемділік, мерзімділік пен қайтарымдылық талаптарында банктік қарыз операциялары;
5) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруды қоспағанда, шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру.
63-8. Бірінші санатты брокер және (немесе) дилер білікті инвесторлар болып табылған жеке тұлға - клиенттерге уәкілетті органның тиісті лицензиясы болған кезде Қағидалардың 63-9-тармағында көзделген бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдарын сатып алу мақсатына ғана төлемділік, мерзімділік пен қайтарымдылық талаптарында қарыз береді.
Бұл ретте осы тармақта көрсетілген қарыздар білікті инвестор болып табылатын әрбір жеке тұлға - клиентке қатысты он миллион теңгеден аспайтын сомаға беріледі.
63-9. Қағидалардың 63-8-тармағына сәйкес брокердің және (немесе) дилердің қарыз қаражаты есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдары ретінде мынадай қаржы құралдары танылады:

"45. Брокер и (или) дилер первой категории, не являющийся банком или не обладающий лицензией на осуществление деятельности, предусмотренной подпунктами 1), 2) и 3) части четвертой пункта 1 статьи 63 Закона о рынке ценных бумаг, открывает банковские счета для учета и хранения денег, принадлежащих клиентам, в не аффилированных с ним банках и (или) центральном депозитарии, и (или) клиринговых организациях, и (или) расчетных организациях, и (или) иностранных расчетных организациях.";
часть вторую пункта 56 изложить в следующей редакции:
"Для целей Правил под контрпартнером понимается юридическое лицо, обладающее правом заключать сделки с финансовыми инструментами.";
часть первую пункта 60 изложить в следующей редакции:
"60. В случае, предусмотренном брокерским договором, либо в целях защиты интересов данного клиента брокер и (или) дилер поручает совершение сделки с финансовыми инструментами другому брокеру и (или) дилеру. Поручение брокера и (или) дилера на совершение сделки с финансовыми инструментами другому брокеру и (или) дилеру осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.";
дополнить главой 4-2 следующего содержания:
"Глава 4-2. Порядок проведения брокером и (или) дилером банковских операций
63-7. Брокер и (или) дилер вправе осуществлять следующие банковские операции на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа на осуществление отдельных видов банковских операций:
1) открытие и ведение банковских счетов юридических лиц;
2) открытие и ведение банковских счетов физических лиц;
3) переводные операции: выполнение поручений физических и юридических лиц по платежам и переводам денег;
4) банковские заемные операции на условиях платности, срочности и возвратности;
5) организация обменных операций с иностранной валютой, за исключением организации обменных операций с наличной иностранной валютой.
63-8. Клиентам - физическим лицам, признанным квалифицированными инвесторами, брокер и (или) дилер первой категории при наличии соответствующей лицензии уполномоченного органа предоставляет займы на условиях платности, срочности и возвратности исключительно в целях покупки ценных бумаг и иных финансовых инструментов, предусмотренных пунктом 63-9 Правил.
При этом займы, указанные в настоящем пункте, предоставляются на сумму не более десяти миллионов тенге в отношении каждого клиента - физического лица, являющегося квалифицированным инвестором.
63-9. В качестве финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет заемных средств брокера и (или) дилера согласно пункту 63-8 Правил, признаются следующие финансовые инструменты:

1) басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланған бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
2) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар;
3) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service немесе Fitch агенттіктерінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzА-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service немесе Fitch агенттіктерінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары;
4) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасы ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "Акциялар" секторының "Премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалардың акциялары.
63-10. Инвестициялық портфельді басқару қызметін және (немесе) қолма-қол ақшасыз шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыратын бірінші санатты брокер және (немесе) дилер қызметтің аталған түрін Қағидалардың 63-7-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген банк операцияларының түрлерімен қоса атқармайды.
Бірінші санатты брокер және (немесе) дилер Қағидалардың 63-7-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген банк операцияларының түрлерін инвестициялық портфельді басқару қызметімен және (немесе) қолма-қол ақшасыз шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру бойынша қызметпен қоса атқармайды.
63-11. Бірінші санатты брокер және (немесе) дилер Қағидалардың 63-7-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген операцияларды жүзеге асырған кезде брокер және (немесе) дилер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17005 болып тіркелген "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативтердің, сондай-ақ олардың мәнiнiң сақталуын сипаттайтын көрсеткiштердiң түрлерін белгілеу, Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар сақтауға тиiстi пруденциялық нормативтердің мәндерін есеп айырысу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 сәуірдегі № 80 қаулысында белгіленген жарғылық және меншікті капиталдың ең төменгі мөлшерін сақтайды.
63-12. Брокерлік брокердің және (немесе) дилердің 63-7-тармағында көзделген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыру талаптарын бір уақытта қамтиды.";

1) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, за исключением эмитированных в соответствии с законодательством других государств;
2) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
3) акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service или Fitch, или рейтинговую оценку не ниже "kzА-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале агентств Moody's Investors Service или Fitch;
4) акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "Премиум" сектора "Акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи.
63-10. Брокер и (или) дилер первой категории, осуществляющий деятельность по управлению инвестиционным портфелем и (или) деятельность по организации обменных операций с безналичной иностранной валютой, не совмещает данный вид деятельности с видами банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 63-7 Правил.
Виды банковских операций, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 63-7 Правил, не совмещаются брокером и (или) дилером первой категории с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем и (или) деятельностью по организации обменных операций с безналичной иностранной валютой.
63-11. При осуществлении брокером и (или) дилером первой категории операций, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 63-7 Правил, брокер и (или) дилер соблюдает минимальные размеры уставного и собственного капитала, установленные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 80 "Об установлении видов пруденциальных нормативов, а также показателей, характеризующих соблюдение их значений, для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета значений пруденциальных нормативов, подлежащих соблюдению организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17005.
63-12. Брокерский договор одновременно включает условия по осуществлению брокером и (или) дилером отдельных видов банковских операций, предусмотренных пунктом 63-7.";

64 және 65-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Бiрiншi санатты брокерге және (немесе) дилерге тиесiлi қаржы құралдары мен ақша оның клиенттерiнiң қаржы құралдары мен ақшасынан бөлек есепке алынады. Осы мақсатта бiрiншi санатты брокер және (немесе) дилер өзіне және өзінің клиенттеріне тиесiлi қаржы құралдары мен ақшаны бөлек есептеуге және сақтауға арналған жеке шоттарды (қосалқы шоттарды) және банк шоттарын онымен үлестес емес банктерде және (немесе) бағалы қағаздардың орталық депозитарийінде және (немесе) кастодиандарда (тек шетел эмитенттерiнiң бағалы қағаздары бойынша) және (немесе) клирингтік ұйымдарда және (немесе) есеп айырысу ұйымдарында және (немесе) шетелдік есеп айырысу ұйымдарында ашады.
Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 63-бабының 1-тармағы төртінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар бірінші санатты брокер және (немесе) дилер өзінің клиенттеріне тиесілі ақшаны бөлек есептеуге және сақтауға арналған банк шоттарын өз бетінше ашуға құқылы.
65. Бiрiншi санатты брокер және (немесе) дилер клиенттерден келіп түсетін қаржы құралдары мен ақшаны брокердің және (немесе) дилердің клиенттеріне тиесiлi қаржы құралдары мен ақшаға есеп жүргізуге және сақтауға арналған шоттарға онымен үлестес емес банктерде және (немесе) бағалы қағаздардың орталық депозитарийінде және (немесе) кастодиандарда (тек шетел эмитенттерiнiң бағалы қағаздары бойынша) және (немесе) клирингтік ұйымдарда және (немесе) есеп айырысу ұйымдарында және (немесе) шетелдік есеп айырысу ұйымдарында қаржы құралдары мен ақша келіп түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде аударуға тиіс.
Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 63-бабының 1-тармағы төртінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар бірінші санатты брокер және (немесе) дилер клиенттерден келіп түсетін аталған брокердің және (немесе) дилердің көрсетілген клиенттерге ашқан банк шоттарына осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде аударуға құқылы.";
67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Брокер және (немесе) дилер осы брокердің және (немесе) дилердің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен мынадай есепке алу журналдарын жүргізу арқылы сенімді және өзекті (есеп деректерін өзгерту үшін негіздер туындаған күні) есепті жүргізеді:
1) клиенттік тапсырыстар және олардың орындалуы (орындалмауы);
2) қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер және олардың орындалуы (орындалмауы);
3) жеке шоттардағы қаржы құралдары және олардың санындағы өзгерістер;

пункты 64 и 65 изложить в следующей редакции:
"64. Финансовые инструменты и деньги, принадлежащие брокеру и (или) дилеру первой категории, подлежат отдельному учету от финансовых инструментов и денег его клиентов. В этих целях брокер и (или) дилер первой категории открывает отдельные лицевые счета (субсчета) и банковские счета, предназначенные для раздельного учета и хранения финансовых инструментов и денег, принадлежащих ему и его клиентам, в не аффилированных с ним банках и (или) центральном депозитарии ценных бумаг и (или) у кастодианов (только по ценным бумагам иностранных эмитентов), и (или) в клиринговых организациях, и (или) расчетных организациях, и (или) иностранных расчетных организациях.
Брокер и (или) дилер первой категории, обладающий лицензией на осуществление деятельности, предусмотренной подпунктами 1), 2) и 3) части четвертой пункта 1 статьи 63 Закона о рынке ценных бумаг, самостоятельно открывает банковские счета, предназначенные для раздельного учета и хранения денег, принадлежащих его клиентам.
65. Поступающие от клиентов финансовые инструменты и деньги подлежат зачислению брокером и (или) дилером первой категории на счета, предназначенные для учета и хранения финансовых инструментов и денег, принадлежащих клиентам брокера и (или) дилера, в не аффилиированных с ним банках и (или) центральном депозитарии ценных бумаг и (или) у кастодианов (только по ценным бумагам иностранных эмитентов), и (или) в клиринговых организациях, и (или) расчетных организациях, и (или) иностранных расчетных организациях в течение 3 (трех) рабочих дней с момента поступления финансовых инструментов и денег.
Брокер и (или) дилер, первой категории, обладающий лицензией на осуществление деятельности, предусмотренной подпунктами 1), 2) и 3) части четвертой пункта 1 статьи 63 Закона о рынке ценных бумаг, зачисляет поступающие от клиентов деньги на банковские счета, открытые данным брокером и (или) дилером указанным клиентам, в сроки установленные частью первой настоящего пункта.";
пункты 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"67. Брокер и (или) дилер осуществляет в порядке, установленном внутренними документами данного брокера и (или) дилера, достоверный и актуальный (в день возникновения оснований для изменения данных учета) учет путем ведения журналов учета:
1) клиентских заказов и их исполнения (неисполнения);
2) заключенных сделок с финансовыми инструментами и их исполнения (неисполнения);
3) финансовых инструментов на лицевых счетах и изменения их количества;

4) жеке шоттардағы ақша және олардың санындағы өзгерістер;
5) қаржы құралдары бойынша түскен және бөлінген кірістер;
6) клиенттердің наразылықтары және оларды қанағаттандыру шаралары;
7) клиенттік тапсырыстардың орындалуы туралы клиенттер берген есептер;
8) жасалған брокерлік шарттар және номиналдық ұстау шарттары;
9) брокердің және (немесе) дилердің меншікті активтерінің есебінен жасалған мәмілелерге қатысты қабылданған инвестициялық шешімдер;
10) басқа брокерге және (немесе) дилерге тапсырылған қаржы құралдарымен мәмілелер жасауға берілген бұйрықтар және (немесе) тапсырмалар;
11) клиенттердің брокерге және (немесе) дилерге және (немесе) оның қызметкеріне (қызметкерлеріне) осындай клиенттер есебінен және мүдделерінде қаржы құралдарымен мәмілелер жасауға берген сенімхаттар.
Осы тармақтың 9) тармақшасында көрсетілген журналды жүргізуді брокерлік және дилерлік қызметті инвестициялық портфелді басқару қызметімен қоса атқаратын брокер және (немесе) дилер жүзеге асырады.
68. Клиент бағалы қағаздармен мәмілелер жасасу, оның ішінде байланыстың баламалы түрлерімен жеке шот ашу және жүргізу мақсатында, сондай-ақ осы есеп деректерін өзгерту үшін ұсынған құжаттарды, брокер және (немесе) дилер осы жеке шот жабылған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 36-бабының 9-тармағына сәйкес сақтауға тиіс.";
69-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы құралдары бойынша нарықтық баға белгілеуді растайтын құжат ретінде Bloomberg не Reuters ақпараттық талдау жүйелері талдамаларының көшірмелері не осындай баға белгілеулер болмаған жағдайда пошта, электрондық және факсимальдік байланыс арқылы алынған контрәріптестердің ұсыныстары танылады. Қаржы құралдары бойынша нарықтық баға белгілеуді растайтын құжатқа мәмілені жасаған қызметкер және тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімшенің басшысы қол қояды.".
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Брокер және дилер маржиналдық мәмілені жасау үшін клиентке ақша берген жағдайда, клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуі ретінде мыналар:
1) ықтимал залалдарға резервтерді шегеріп, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service немесе Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service немесе Fitch агенттіктерінің ұлттық шкаласы бойынша ұлттық шқаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларының акциялары;

4) денег на лицевых счетах и изменения их количества;
5) поступлений и распределений доходов по финансовым инструментам;
6) претензий клиентов и мерах по их удовлетворению;
7) предоставляемых клиентам отчетов об исполнении клиентских заказов;
8) заключенных брокерских договоров и договоров номинального держания;
9) инвестиционных решений, принятых в отношении сделок, заключенных за счет собственных активов брокера и (или) дилера;
10) приказов и (или) поручений на совершение сделок с финансовыми инструментами, переданных другому брокеру и (или) дилеру;
11) доверенностей, выданных клиентами брокеру и (или) дилеру, и (или) его работнику (работникам) на совершение сделок с финансовыми инструментами за счет и в интересах таких клиентов.
Ведение журнала, указанного в подпункте 9) настоящего пункта, осуществляется брокером и (или) дилером, совмещающим брокерскую и дилерскую деятельность с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем.
68. Документы, представленные клиентом в целях заключения сделок с ценными бумагами, в том числе альтернативными видами связи, открытия и ведения лицевого счета, а также для изменения данных учета, подлежат хранению брокером и (или) дилером в течение 5 (пяти) лет со дня закрытия данного лицевого счета в соответствии с пунктом 9 статьи 36 Закона о рынке ценных бумаг.";
часть вторую пункта 69 изложить в следующей редакции:
"В качестве документа, подтверждающего рыночные котировки по финансовым инструментам, признаются копии распечаток с информационно-аналитических систем Bloomberg или Reuters либо, в случае отсутствия таких котировок, предложения контрпартнеров, полученные посредством почтовой, электронной или факсимильной связи. Документ, подтверждающий рыночные котировки по финансовым инструментам, подписывается работником, заключившим сделку, и руководителем подразделения, осуществляющего управление рисками.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. В случае предоставления брокером и (или) дилером денег клиенту для совершения маржинальной сделки в качестве обеспечения обязательств клиента принимаются:
1) акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service или Fitch, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале уровня агентств Moody's Investors Service или Fitch, за вычетом резервов на возможные потери;

2) қор биржасы индексінің өкілдік тізіміне кіретін акциялар;
3) ықтимал залалдарға резервтерді шегеріп, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service немесе Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе Moody's Investors Service немесе Fitch агенттіктерінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының резиденттер заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
4) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасының резиденттері заңды тұлғалардың мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
5) мемлекеттік бағалы қағаздар қабылданады.";
87-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Брокерлер және (немесе) дилерлер - эмиссиялық консорциум қатысушылары арасында жасалатын бірлескен қызмет туралы шартта (бұдан әрі – андеррайтерлер арасындағы шарт) мынадай нормаларды қамтиды:".
2. "Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 10 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылы 20 наурызда № 9248 болып тіркелген, 2014 жылғы 16 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім), "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі – Бағалы қағаздар нарығы туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі (бұдан әрі – Инвестициялық қорлар туралы заң), "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы (бұдан әрі – Секьюритилендіру туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді, Қазақстан Республикасында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асырудың талаптары мен тәртібін белгілейді.
Қағидалар:
уәкілетті органның лицензиясы негізінде ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығынсыз инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға;
уәкілетті органның лицензиясы негізінде ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға олар зейнетақы активтерінің есебінен емес қалыптастырылған инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асырған кезде;
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына қайшы келмейтін бөлікте "өмірді сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын, уәкілетті органның бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар сақтандыру ұйымдарына қолданылады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) акции, входящие в представительский список индекса фондовой биржи;
3) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинга аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service или Fitch, или рейтинговую оценку не ниже "kzB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале агентств Moody's Investors Service или Fitch (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
4) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи;
5) государственные ценные бумаги.";
абзац первый пункта 87 изложить в следующей редакции:
"87. Договор о совместной деятельности, заключаемый между брокерами и (или) дилерами - участниками эмиссионного консорциума (далее - договор между андеррайтерами), содержит следующие дополнительные условия:".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 10 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9248, опубликовано 16 апреля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем, утвержденных указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года, законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон о рынке ценных бумаг), от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных и венчурных фондах" (далее - Закон об инвестиционных фондах), от 20 февраля 2006 года "О проектном финансировании и секьюритизации" (далее - Закон о секьюритизации), устанавливают условия и порядок осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем в Республике Казахстан.
Действие Правил распространяется на:
организации, осуществляющие на основании лицензии уполномоченного органа деятельность по управлению инвестиционным портфелем без права привлечения добровольных пенсионных взносов;
организации, осуществляющие на основании лицензии уполномоченного органа деятельность по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов, при осуществлении ими деятельности по управлению инвестиционным портфелем, сформированным не за счет пенсионных активов;
страховые организации, осуществляющие деятельность в отрасли "страхование жизни", имеющие лицензию уполномоченного органа на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг, в части, не противоречащей законодательству Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Қағидалармен реттелмеген бөлігінде инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызмет инвестициялық портфельді басқарушының ішкі құжаттарына, инвестициялық портфельді басқарушы мен оның клиенттерінің арасында жасалған инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. "Өмірді сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын, уәкілетті органның тиісті лицензиясына ие сақтандыру ұйымы мына:
сақтанушының инвестицияларға қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақылары бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған пайда (зиян) есебінен қалыптастырылған;
сақтанушының инвестицияларға қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақылары бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған пайда (зиян) есебінен қалыптастырылған активтерді инвестициялау үшін құрылған өзі басқаратын инвестициялық пай қорының активтеріне қатысты инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асырады.
"Өмірді сақтандыру" саласында қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру ерекшеліктері Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi шарт";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Шарт жасасқан кезде клиент инвестициялық портфельді басқарушыға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке тұлға - клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) заңды тұлға - клиенттер (Қазақстан Республикасының резиденттері) үшін:
жарғының (бар болса), заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмелері;
қол қою (оның ішінде заңды тұлғаның клиенттің атынан шартқа өзгерістер мен толықтыруларға, активтерді инвестициялық басқаруға қабылдау-өткізу актілеріне және клиент пен инвестициялық портфельді басқарушының өзара іс-әрекеті барысындағы құжаттарға қол қою құқығы бар өкілдерінің) үлгілері бар нотариат куәландырған құжат;
3) заңды тұлға - клиенттер (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері) үшін:
жарғының көшірмесі (бар болса);
Қазақстан Республикасының бейрезиденті мемлекетінің уәкілетті органы берген заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
қол қою (оның ішінде заңды тұлғаның шартқа өзгерістер мен толықтыруларға, активтерді инвестициялық басқаруға қабылдау-өткізу актілеріне және клиент пен инвестициялық портфельді басқарушының өзара іс-әрекеті барысындағы құжаттарға қол қою құқығы бар өкілдерінің) үлгілері бар құжат;
заңды тұлғаның шарт жасасатын және (немесе) іс-әрекеттерді жүзеге асыратын өкіліне қатысты заңды тұлғаның уәкілетті органының сенімхаты немесе шешімі;
инвестициялық портфельді басқарушының ішкі құжаттарында көзделген құжаттар.
Клиент Қағидалардың осы тармағының 3) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қазақ және (немесе) орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармасымен ұсынады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Деятельность по управлению инвестиционным портфелем в части, не урегулированной Правилами, осуществляется в соответствии с внутренними документами управляющего инвестиционным портфелем, заключенными между управляющим инвестиционным портфелем и его клиентами договорами по управлению инвестиционным портфелем.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Страховая организация, осуществляющая деятельность в отрасли "страхование жизни", имеющая соответствующую лицензию уполномоченного органа, осуществляет деятельность по управлению инвестиционным портфелем в отношении активов:
сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования;
управляемого ею паевого инвестиционного фонда, созданного для инвестирования активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, и доходов (убытков) от их инвестирования.
Особенности осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем страховыми организациями, осуществляющими деятельность в отрасли "страхование жизни", устанавливаются законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Договор по управлению инвестиционным портфелем";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При заключении договора клиентом представляются управляющему инвестиционным портфелем следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность клиента - физического лица;
2) для клиентов - юридических лиц (резидентов Республики Казахстан):
копии устава (при наличии), справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
нотариально засвидетельствованный документ с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать от имени клиента изменения и дополнения в договор, акты приема-передачи активов в инвестиционное управление и документы в процессе взаимодействия клиента и управляющего инвестиционным портфелем);
3) для клиентов - юридических лиц (нерезидентов Республики Казахстан):
копия устава (при наличии);
копия документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица, выданного уполномоченным органом государства нерезидента Республики Казахстан;
документ с образцами подписей (в том числе представителей юридического лица, обладающих правом подписывать изменения и дополнения в договор, акты приема-передач и активов в инвестиционное управление и документы в процессе взаимодействия клиента и управляющего инвестиционным портфелем);
доверенность или решение уполномоченного органа юридического лица, в отношении представителя юридического лица, который будет заключать договор и (или) осуществлять действия;
документы, предусмотренные внутренними документами управляющего инвестиционным портфелем.
Документы, указанные в подпункте 3) настоящего пункта Правил, представляются клиентом с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и (или) русский языки.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Инвестициялық портфельді басқарушы шартты жасау және орындау барысында өзiнiң клиенті туралы мәлiметтердiң конфиденциалдылығын, сондай-ақ клиенттен алынған ақпараттың конфиденциалдылығын сақтайды.";
3-тараудың орыс тіліндегі тақырыбына өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
26-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген клиенттердің активтерімен жасалатын мәмілелерге қатысты ерекше талаптар мен шектеулер белгіленген жағдайда, осындай клиенттің инвестициялық портфелін басқару көрсетілген шектеулер ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Егер инвестициялық портфельді басқарушының іс-әрекеттеріне байланысты емес жағдайлардың нәтижесінде клиенттің инвестициялық портфелінің құрылымы Қазақстан Республикасының қаржылық заңнамасында және (немесе) клиенттің инвестициялық декларациясында белгіленген талаптарға сәйкес келуін тоқтатқан жағдайда, инвестициялық портфельді басқарушы осындай сәйкес келмеуді ушықтыратын қызметті дереу тоқтатады және бір күн iшiнде осы сәйкес келмеуді жою жөнiндегi іс-шаралар жоспарын қоса бере отырып, осы сәйкессіздік фактiсi және себептері туралы уәкiлеттi органға және клиентке хабарлайды.
Инвестициялық портфельді басқарушы клиенттің инвестициялық портфелінің құрылымын Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген, уәкiлеттi органмен келісілген іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімдерде, не осы іс-шаралар жоспарын қарау нәтижелері бойынша уәкiлеттi орган белгілеген мерзімдерде Қазақстан Республикасының қаржылық заңнамасының және (немесе) клиенттің инвестициялық декларациясының талаптарына сәйкес келтiредi.";
33-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) нәтижесінде Қазақстан Республикасының қаржылық заңнамасында және (немесе) клиенттің инвестициялық декларациясында белгіленген талаптар бұзылатын мәмiлелердi жүзеге асырмайды.";
35-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Инвестициялық пай қорының пайларын орналастыру және сатып алу жөнiндегi бұйрықтарға инвестициялық қордың активтерін есепке алуды қамтамасыз ететін кастодиан бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды және кастодиан орталық депозитарийге (номиналды ұстаушыға) өзінің инвестициялық портфельді басқарушының бұйрығын жазбаша растауын жіберу арқылы растайды.";
мынадай мазмұндағы 37-1-тармақпен толықтырылсын:
"37-1. Инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыруды аяқтағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы инвестициялық пай қорының активтерін басқаруды жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушы мына мәліметтерді:
инвестициялық пай қорының атауын;
инвестициялық пай қоры кастодианының атауын;
инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыру кезеңі басталған және аяқталған күнін (егер инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыру мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған болса, онда осы тармақта уәкілетті органның қордың пайларын бастапқы орналастыру мерзімін ұзарту туралы хатының күні мен нөмірі көрсетіледі);
пайларды бастапқы орналастыру кезінде инвестициялық пай қоры пайының номиналды құнын;
пайларды бастапқы орналастыруды аяқтау күнгі жағдай бойынша орналастырылған инвестициялық пай қорының пайларының санын көрсете отырып, уәкілетті органға еркін нысанда жасалған инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыру нәтижелері туралы есепті қазақ және орыс тілдерінде ұсынады.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Есепке алуды ұйымдастыру тәртібі";
39-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Баланстан тыс шот Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық портфельді басқарушының әрбір клиентіне инвестициялық портфельді басқарушының ішкі есепке алу жүйесінде ашылады.";
43-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Салыстырып тексеру актісі екі данада жасалады, оған салыстырып тексеруді жүзеге асыратын тараптардың өкілдері қол қояды.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Арнайы қаржы компаниясының жаңа инвестициялық портфельді басқарушыға өткізілетін активтерін салыстырып тексеру рәсiмiн жүргізу тәртiбi";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"19. В процессе заключения и исполнения договора управляющий инвестиционным портфелем сохраняет конфиденциальность сведений о своем клиенте, а также конфиденциальность полученной от клиента информации.";
в заголовок главы 3 внесены изменения на русском языке, текст на казахском языке не меняется:
"Глава 3. Условия осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем";
часть вторую пункта 26 изложить в следующей редакции:
"В случае установления особых условий и ограничений в отношении сделок с активами клиентов, указанных в части первой настоящего пункта Правил, управление инвестиционным портфелем такого клиента осуществляется с учетом указанных ограничений.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Если в результате обстоятельств, независящих от действий управляющего инвестиционным портфелем, структура инвестиционного портфеля клиента перестанет соответствовать условиям, установленным финансовым законодательством Республики Казахстан и (или) инвестиционной декларацией клиента, управляющий инвестиционным портфелем незамедлительно прекращает деятельность, усугубляющую такое несоответствие, и в течение одного рабочего дня сообщает уполномоченному органу и клиенту о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана мероприятий по его устранению.
Управляющий инвестиционным портфелем приводит структуру инвестиционного портфеля клиента в соответствие с требованиями финансового законодательства Республики Казахстан и (или) инвестиционной декларации клиента в сроки, установленные планом мероприятий, указанным в части первой настоящего пункта Правил, согласованным с уполномоченным органом, либо в сроки, установленные уполномоченным органом по результатам рассмотрения данного плана мероприятий.";
подпункт 12) пункта 33 изложить в следующей редакции:
"12) в результате которых будут нарушены требования, установленные финансовым законодательством Республики Казахстан и (или) инвестиционной декларацией клиента.";
часть первую пункта 35 изложить в следующей редакции:
"35. Приказы по размещению и выкупу паев паевого инвестиционного фонда подписываются руководителем подразделения кастодиана, обеспечивающего учет активов инвестиционного фонда, и подтверждаются кастодианом путем направления им центральному депозитарию (номинальному держателю) своего письменного подтверждения приказа управляющего инвестиционным портфелем.";
дополнить пунктом 37-1 следующего содержания:
"37-1. В течение 3 (трех) рабочих дней после завершения первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда управляющий инвестиционным портфелем, осуществляющий управление активами данного паевого инвестиционного фонда, представляет в уполномоченный орган на казахском и русском языках отчет о результатах первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда, составленный в произвольной форме, с указанием сведений о:
наименовании паевого инвестиционного фонда;
наименовании кастодиана паевого инвестиционного фонда;
дате начала и окончания периода первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда (если было принято решение о продлении срока первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда, то в данном пункте указывается дата и номер письма уполномоченного органа о продлении срока первоначального размещения паев фонда);
номинальной стоимости пая паевого инвестиционного фонда при первоначальном размещении паев;
количестве паев паевого инвестиционного фонда, размещенных по состоянию на дату окончания первоначального размещения паев.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок организации учета";
часть вторую пункта 39 изложить в следующей редакции:
"Забалансовый счет открывается в системе внутреннего учета управляющего инвестиционным портфелем каждому клиенту управляющего инвестиционным портфелем в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.";
часть третью пункта 43 изложить в следующей редакции:
"Акт сверки составляется в двух экземплярах, подписывается представителями сторон, осуществляющими сверку.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок проведения процедуры сверки передаваемых активов специальной финансовой компании новому управляющему инвестиционным портфелем";
пункт 52 изложить в следующей редакции:

"52. Салыстырып тексеру актісі:
1) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі шартты бұзу күні арнайы қаржы компаниясына, инвестициялық портфельдің жаңа басқарушысына, инвестициялық портфельді басқарушыға, кастодианға, уәкілетті органға бір данадан бес данада жасалады;
2) арнайы қаржы компаниясының, инвестициялық портфельді басқарушының және инвестициялық портфельдің жаңа басқарушысының бірінші басшылары мен бас бухгалтерлері қол қояды;
3) кастодианның бірінші басшысының немесе арнайы қаржы компаниясының активтеріне кастодиандық қызметті көрсетуді жүзеге асыратын бөлімшеге жетекшілік ететін оның басшы қызметкерінің қолымен бекітілген, кастодианның салыстырып тексеру актісі деректерінің дәйектілігі туралы белгісі болады.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Инвестициялық портфельді басқарушының инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның қолданылуын тоқтата тұрған немесе одан айырған жағдайдағы іс-әрекетінің тәртібі";
54-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке хабарлама жіберу және клиенттер үшін қолжетімді орындарда (бас офистің және филиалдардың үй-жайларында, сондай-ақ осы инвестициялық портфельді басқарушының Интернет желісіндегі интернет-ресурсында (корпоративтік интернет-ресурсы болса) тиісті хабарландыруларды орналастыру арқылы өзінің клиенттеріне;".
3. "Номиналды ұстауға берілген, ұйымдастырылған немесе ұйымдастырылмаған нарықта эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді номиналды ұстау жүйесінде (орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде) тіркеу, номиналды ұстаушының есепке алу жүйесінде және (немесе) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан үзінді көшірмені беру және номиналды ұстаушының өзiнiң номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты тіркеушінің, орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 болып тіркелген, 2014 жылғы 28 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"52. Акт сверки:
1) составляется на дату расторжения договора по управлению инвестиционным портфелем в пяти экземплярах по одному экземпляру для специальной финансовой компании, нового управляющего инвестиционным портфелем, управляющего инвестиционным портфелем, кастодиана, уполномоченного органа;
2) подписывается первыми руководителями и главными бухгалтерами специальной финансовой компании, управляющего инвестиционным портфелем и нового управляющего инвестиционным портфелем;
3) содержит отметку кастодиана о достоверности данных акта сверки, заверенную подписью первого руководителя кастодиана или его руководящего работника, который курирует подразделение, осуществляющее кастодиальное обслуживание активов специальной финансовой компании.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Порядок действий управляющего инвестиционным портфелем в случае приостановления действия лицензии или лишения лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем";
подпункт 1) пункта 54 изложить в следующей редакции:
"1) своим клиентам путем направления индивидуального извещения и размещения соответствующих объявлений в доступных для клиентов местах (в помещениях головного офиса и филиалов, а также на корпоративном интернет-ресурсе (при наличии корпоративного интернет-ресурса) данного управляющего инвестиционным портфелем в сети Интернет);".
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210 "Об утверждении Правил регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, переданными в номинальное держание, заключенных на организованном или неорганизованном рынке, в системе номинального держания (системе учета центрального депозитария), предоставления выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг в системе учета номинального держания и (или) в системе учета центрального депозитария и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию регистратора, центрального депозитария и эмитента" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876, опубликовано 28 ноября 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета центрального депозитария, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету бойынша табыс ету қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Номиналды ұстауға берілген, ұйымдастырылған немесе ұйымдастырылмаған нарықта эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді номиналды ұстау жүйесінде (орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде) тіркеу, номиналды ұстаушының есепке алу жүйесінде және (немесе) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан үзінді көшірмені беру және номиналды ұстаушының өзiнiң номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты тіркеушінің, орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидалары";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі – Бағалы қағаздар нарығы туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу тәртібін, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді көшірмені беру талаптары мен тәртібін, сондай-ақ номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету тәртібін белгілейді.";

"1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета центрального депозитария, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента.";
в Правилах регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, переданными в номинальное держание, заключенных на организованном или неорганизованном рынке, в системе номинального держания (системе учета центрального депозитария), предоставления выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг в системе учета номинального держания и (или) в системе учета центрального депозитария и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию регистратора, центрального депозитария и эмитента, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета центрального депозитария, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета центрального депозитария, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон о рынке ценных бумаг), от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают порядок регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета центрального депозитария, условия и порядок предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания, а также порядок предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании по требованию центрального депозитария и эмитента.";

9-тармақтың 4) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"номиналды ұстаушының клиенті өкілінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттың деректері;";
10-тармақтың 2) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"инвестициялық портфельді басқарушы өкілдерінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттың деректері;";
11-тармақтың 4) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"инвестициялық портфельді басқарушы өкілдерінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттың деректері;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу тәртібі. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді көшірмені беру талаптары мен тәртібі";
19-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Айналыс мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығын есепке алу осы эмиссиялық бағалы қағаздардың халықаралық сәйкестендіру нөмірін (ISIN коды) көрсете отырып, орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіпте орталық депозитарий беретін сәйкестендіргіштер бойынша номиналды ұстаушы жүзеге асырады.
Тіркелген тұлғалардың жеке шоттарындағы эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығының сандық мәні осы талап ету құқығы туындаған эмиссиялық бағалы қағаздардың (Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес осындай құқыққа ие мемлекеттік органдардың актілері негізінде оқшаулау операциялары жүргізілген эмиссиялық бағалы қағаздарды қоспағанда) санына сәйкес айқындалады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Бір номиналды ұстаушының клиенттері арасында операциялар жүргізу кезінде бағалы қағаздар бойынша құқықтарының өтуін тіркеуді номиналды ұстаушы жүзеге асырады және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде көрсетіледі. Номиналды ұстаушы номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шоттар бойынша операция жүргізу күні клиенттің орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі қосалқы шоты бойынша тиісті бұйрықты жібереді. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде бір номиналды ұстаушының клиенттері арасындағы операциялар номиналды ұстау жүйесінде операцияны жүргізу күнімен көрсетіледі. Номиналды ұстаушы клиентке оның бұйрығының орындалғандығы туралы есепті орталық депозитарийден операцияның жүргізілгені туралы растаманы алғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Бұйрықтың орындалуы туралы есеп клиентке пошта арқылы не клиенттің немесе оның заңды өкілінің қолына тапсырылады, не номиналды ұстаушының ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып, электрондық құжат нысанында жасалып беріледі.
Депоненттің клиентіне бұйрықтың орындалғаны туралы есепті орталық депозитарий ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып электрондық құжат нысанында орталық депозитарийдің ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен және талаптармен орталық депозитарий жүргізілген операцияны растаған күні жібереді.
Номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның клиентіне бұйрықтың орындалғаны туралы есепті кастодиан сақталуын және есепке алынуын осы кастодиан жүзеге асыратын шетелдік бағалы қағаздар бойынша кастодианның ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен және талаптармен кастодиан жүргізілген операцияны тіркеген күні ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып электрондық құжат нысанында жібереді.
Түрлі номиналды ұстаушылардың клиенттері арасында операциялар жүргізу кезінде бағалы қағаздар бойынша құқықтардың өтуін тіркеу олардың орталық депозитарийдегі олардың жеке шоттары бойынша кейіннен номиналды ұстаушыларды есепке алу жүйесінде көрсете отырып жүзеге асырылады. Номиналды ұстаушылар өз клиенттерінің қосалқы шоттары бойынша мәмілелерді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу туралы бұйрықтарды клиенттің тиісті бұйрығы номиналды ұстау жүйесінде тіркелген күні жібереді.
Орталық депозитарийден жеке шоттар бойынша операциялар жүргізілгені туралы растау алған күні номиналды ұстаушы мұндай операцияны номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде көрсетеді.
Ұйымдастырылмаған бағалы қағаздардың нарығында орталық депозитарийдің клиенті мен номиналды ұстаушының клиенті арасында операция жүргізу кезінде бағалы қағаздар бойынша құқықтың берілуін тіркеуді орталық депозитарий орталық депозитарийдің клиенті мен номиналды ұстаушының жеке шоттары бойынша мәмілеге қатысушылардың қарсы бұйрықтары негізінде жүзеге асырады.

абзац четвертый подпункта 4) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"должности, фамилии, имени, отчестве (при его наличии) представителя клиента номинального держателя, данных документа, удостоверяющего личность;";
абзац пятый подпункта 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"должности, фамилии, имени, отчестве (при его наличии) представителей управляющего инвестиционным портфелем, данных документа, удостоверяющего личность;";
абзац пятый подпункта 4) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"должности, фамилии, имени, отчестве (при его наличии) представителей управляющего инвестиционным портфелем, данных документа, удостоверяющего личность;";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета центрального депозитария. Условия и порядок предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания";
части вторую и третью пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Учет прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, осуществляется номинальным держателем по идентификаторам, присваиваемым центральным депозитарием в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария, с указанием на международный идентификационный номер (код ISIN) данных эмиссионных ценных бумаг.
Количественное выражение прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам на лицевых счетах зарегистрированных лиц определяется в соответствии с количеством эмиссионных ценных бумаг, по которым возникли данные права требования (за исключением эмиссионных ценных бумаг, по которым были проведены операции по их блокированию на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей).";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. При проведении операции между клиентами одного номинального держателя регистрация перехода прав по ценным бумагам осуществляется номинальным держателем и отражается в системе учета центрального депозитария. Номинальный держатель направляет соответствующий приказ по субсчету клиента в системе учета центрального депозитария в день проведения операции по лицевым счетам в системе учета номинального держания. Операции между клиентами одного номинального держателя в системе учета центрального депозитария отражаются днем проведения операции в системе номинального держания. Номинальный держатель направляет отчет клиенту об исполнении его приказа не позднее следующего рабочего дня после получения подтверждения от центрального депозитария о проведенной операции.
Отчет об исполнении приказа направляется клиенту по почте либо выдается на руки клиенту или его законному представителю, либо составляется и выдается в форме электронного документа с использованием информационных систем номинального держателя.
Отчет об исполнении приказа клиенту депонента направляется центральным депозитарием в форме электронного документа с использованием информационных систем в порядке и на условиях, предусмотренных внутренними документами центрального депозитария, в день подтверждения центральным депозитарием проведенной операции.
Отчет об исполнении приказа клиенту организации, осуществляющей брокерскую и дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, направляется кастодианом по иностранным ценным бумагам, хранение и учет которых осуществляет данный кастодиан, в форме электронного документа с использованием информационных систем в порядке и на условиях, предусмотренных внутренними документами кастодиана, в день регистрации кастодианом проведенной операции.
При проведении операции между клиентами разных номинальных держателей регистрация перехода прав по ценным бумагам осуществляется по их лицевым счетам в центральном депозитарии с последующим отражением в системе учета номинальных держателей. Номинальные держатели направляют приказы о регистрации сделки по субсчетам своих клиентов в системе учета центрального депозитария в день регистрации соответствующего приказа клиента в системе номинального держания.
В день получения подтверждения от центрального депозитария о проведении операции по лицевым счетам номинальный держатель отражает данную операцию в системе учета номинального держания.
При проведении операции на неорганизованном рынке ценных бумаг между клиентом центрального депозитария и клиентом номинального держателя регистрацию перехода прав по ценным бумагам осуществляет центральный депозитарий на основании встречных приказов участников сделки по лицевым счетам клиента центрального депозитария и номинального держателя.

Сот шешімі бойынша бағалы қағаздар жөніндегі құқықтарды өзгертуді немесе тоқтатуды тіркеуді номиналды ұстаушы заң күшіне енгізілген, 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің (бұдан әрі – Азаматтық процестік кодекс) 226-бабына сәйкес ресімделген, номиналды ұстаушы алған сот шешімі негізінде жүзеге асырады және ол орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде көрсетіледі. Номиналды ұстаушы тіркеген, сот шешімі бойынша бағалы қағаздар жөніндегі құқықтарды өзгерту немесе тоқтату номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шот бойынша операция жүргізілген күні орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде көрсетіледі.
Сот шешімі бойынша бағалы қағаздар жөніндегі құқықтарды өзгертуді немесе тоқтатуды орталық депозитарий заң күшіне енгізілген, Азаматтық процестік кодекстің 226-бабына сәйкес ресімделген, орталық депозитарий алған сот шешімі негізінде жүзеге асырады және ол номиналды ұстаушының есепке алу жүйесінде көрсетіледі. Орталық депозитарий тіркеген, сот шешімі бойынша бағалы қағаздар жөніндегі құқықтарды өзгерту немесе тоқтату орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жеке шот бойынша операция жүргізілген күні номиналды ұстаудың есепке алу жүйесінде көрсетіледі.";
24-тармақ алып тасталсын;
27-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мәміле мазмұны Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес келмеген;";
28-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Орталық депозитарийден айналыстағы мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитент жіберген дефолт туралы, осындай эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының берілген сәйкестендіргіші туралы және айналыстағы мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды, депоненттердің және олардың клиенттерінің қосалқы шоттарынан есептен шығару және эмитенттің осындай эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығын есепке алу бойынша орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі жүргізілген операциялар туралы хабарлама алғаннан кейін номиналды ұстаушы бір жұмыс күні ішінде айналыстағы мерзімі өткен (номиналды ұстаушыны есепке алу жүйесінде Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес осындай құқықты иеленген мемлекеттік органдардың актілері негізінде оқшаулау операциясын жүргізген эмиссиялық бағалы қағаздарды қоспағанда) эмиссиялық бағалы қағаздарды есептен шығару және осы бағалы қағаздар бойынша туындаған міндеттемелерді сақтай отырып, осындай эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша талап ету құқығын (ауыртпалық салу, сенімгерлік басқару) есепке жазу бойынша өз клиенттерінің қосалқы шоттары бойынша ұқсас операцияларды жүргізеді.";
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер айналыстағы мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша номиналды ұстаушы бұрын Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес осындай құқықты иеленген мемлекеттік органдардың актілері негізінде оларды оқшаулау бойынша операциясын жүзеге асырған жағдайда, номиналды ұстаушы орталық депозитарийден осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде тиісті мемлекеттік органға айналыстағы мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған осы бағалы қағаздар бойынша және осы бағалы қағаздар эмиссиялық бағалы қағаздар жөнінде эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына ауыстыруға жататыны туралы бағалы қағаздарды оқшаулау бойынша операциялар жүргізілген актінің негізінде хабарлама жібереді.";
бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте осындай эмиссиялық бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шоттарынан оларды есептен шығару және айналыстағы мерзімі өткен эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесінде ашылған эмитентің жеке шотына есепке алу, сондай-ақ осындай эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын оларды ұстаушылардың жеке шотына есепке алу бойынша операцияларды Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес эмиссиялық бағалы қағаздарды оқшаудан алу бойынша операцияларды жүргізгеннен кейін осындай құқыққа иеленген мемлекеттік органдардың актілері негізінде номиналды ұстаушы жүргізеді.";
31-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

Регистрация изменения или прекращения прав по ценным бумагам по решению суда осуществляется номинальным держателем на основании полученного номинальным держателем решения суда, вступившего в законную силу, оформленного в соответствии со статьей 226 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан от 31 октября 2015 года (далее - Гражданский процессуальный кодекс), и отражается в системе учета центрального депозитария. Изменение или прекращение прав по ценным бумагам по решению суда, зарегистрированное номинальным держателем, отражается в системе учета центрального депозитария в день проведения операции по лицевому счету в системе учета номинального держания.
Регистрация изменения или прекращения прав по ценным бумагам по решению суда осуществляется центральным депозитарием на основании полученного центральным депозитарием решения суда, вступившего в законную силу, оформленного в соответствии со статьей 226 Гражданского процессуального кодекса, и отражается в системе учета номинального держателя. Изменение или прекращение прав по ценным бумагам по решению суда, зарегистрированное центральным депозитарием, отражается в системе учета номинального держания в день проведения операции по лицевому счету в системе учета центрального депозитария.";
пункт 24 исключить;
подпункт 5) пункта 27 изложить в следующей редакции:
"5) несоответствия содержания сделки гражданскому законодательству Республики Казахстан;";
в пункте 28:
часть первую изложить в следующей редакции:
"28. После получения извещения от центрального депозитария о допущенном эмитентом дефолте по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, о присвоенном идентификаторе правам требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам и о проведенных операциях в системе учета центрального депозитария по списанию эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, с субсчетов депонентов и их клиентов и зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам, номинальный держатель в течение одного рабочего дня проводит аналогичные операции по субсчетам своих клиентов по списанию эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек (за исключением эмиссионных ценных бумаг, по которым в системе учета номинального держания проведена операция блокирования на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей), и зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам с сохранением обязательств, возникших по данным ценным бумагам (обременение, доверительное управление).";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Если по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, ранее номинальным держателем были осуществлены операции по их блокированию на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей, номинальный держатель в течение 3 (трех) календарных дней со дня получения от центрального депозитария извещения, указанного в части первой настоящего пункта, направляет уведомление соответствующему государственному органу, на основании акта которого были проведены операции по блокированию ценных бумаг, о том, что по данным ценным бумагам срок обращения истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению и что данные ценные бумаги подлежат замене на права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам.";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"При этом операции по списанию таких эмиссионных ценных бумаг с лицевых счетов их держателей и зачислению на открытый в системе реестров держателей ценных бумаг лицевой счет эмитента для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, а также зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам на лицевые счета их держателей, проводятся номинальным держателем после проведения операции по снятию блокирования эмиссионных ценных бумаг на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.";
в части первой пункта 31:
абзац первый изложить в следующей редакции:

"31. Номиналды ұстаушы бағалы қағаздарды ұстаушылардың бұйрықтары негізінде бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемесі бойынша талап ету құқықтарын) бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шоттарынан (жеке шотынан) есептен шығару (жеке шоттарына (жеке шотына) есепке жазу) операцияларын жүргізеді, мына жағдайларды қоспағанда:";
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) орталық депозитарийдің және қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес тіркелетін, ұйымдастырылған нарықта жасалған операцияларды;
2) Азаматтық процестік кодекстің 226-бабына сәйкес ресімделген заңды күшіне енген сот шешімі бойынша бағалы қағаздар жөніндегі құқықтардың өзгеруі немесе тоқтатылуы бойынша операцияларды;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы лицензиядан айырылған немесе бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясын ерікті қайтару туралы шешім қабылдаған және бұл ретте клиентке осы Қағидалардың 35-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны жіберген күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде одан активтерді есептен шығаруға бұйрықты алмаған не клиент тұрғылықты орны (тұрғылықты жері) бойынша болмағаны туралы хабарлама алған жағдайда номиналды ұстаушы клиентінің жеке шотынан бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемесі бойынша талап ету құқығы) есептен шығару бойынша операциялар, сондай-ақ осы бағалы қағаздарды орталық депозитарий (талап ету құқығын) номиналды ұстаушының клиентіне бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдер жүйесінде ашқан жеке шотқа есепке алу операциялары.";
34-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепіл мәні болып табылатын қаржы құралдары номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығы кәсіби қатысушысының лицензиясы тоқтатыла тұрған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жаңа номиналды ұстаушыда (онымен жасалған шарт негізінде) ашылған клиенттің қосалқы шотына немесе клиенттің бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесіндегі жеке шотына аударылады. Тараптардың келісімі бойынша кепіл мәні болып табылатын қаржы құралдарымен мәміле мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.";
34-1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны пай ұстаушыға жіберген күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде пайларды есептен шығару туралы бұйрықты не пай ұстаушының орналасқан жерде (тұрғылықты жері бойынша) болмауы туралы хабарламаны алмаған жағдайда, кастодиан:
орталық депозитарийге пай ұстаушыға бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдер жүйесінде жеке шот ашуға бұйрықты жібереді;
орталық депозитарийден пай ұстаушыға бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдердің жүйесінде жеке шотты ашу туралы хабарлама алғаннан кейін орталық депозитарийге орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған номиналды ұстаушының шотынан пай ұстаушыға орталық депозитарий оларды кейіннен бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдер жүйесінде ашылған жеке шотқа есептеу мақсатында пайларды есептен шығаруға бұйрық жібереді.";
35-тармақта:
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген хабарламаны клиентке жіберген күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде клиенттің активтерін есептен шығару туралы бұйрықты не клиенттің орналасқан жерінде (тұрғылықты жері бойынша) болмауы туралы хабарламаны алмаған жағдайда, номиналды ұстаушы:
орталық депозитарийге номиналды ұстаушының клиентіне бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде жеке шот ашуға бұйрықты және номиналды ұстаушыға оның клиенті номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шот ашу үшін ұсынған құжаттарды жібереді;
орталық депозитарийден номиналды ұстаушының клиентіне бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде жеке шотты ашу туралы хабарлама алғаннан кейін орталық депозитарийге орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған номиналды ұстаушының шотынан номиналды ұстаушының клиентіне оларды кейіннен бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде ашылған жеке шотқа орталық депозитарийдің есептеуі мақсатында бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығын) есептен шығаруға бұйрық жібереді;
клиенттің ақшасын кейіннен номиналды ұстаушының осы клиентіне тапсыру үшін оларды нотариус депозитіне береді және осы нотариус туралы орталық депозитарийге мәліметтер береді.";
бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық депозитарийдегі жеке шоттан барлық бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығын) есептен шығарғаннан кейін және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар есепте тұрған барлық қосалқы шоттар бойынша "жоғалған клиент" мәртебесі берілгеннен кейін номиналды ұстаушы орталық депозитарийге оның атына ашылған жеке шотқа "жоғалған клиент" мәртебесі берілгендігі туралы шығарылған бұйрықты жібереді.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"31. Операции по списанию (зачислению) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых счетов (лицевые счета) держателей ценных бумаг проводятся номинальным держателем на основании приказов держателей ценных бумаг, за исключением следующих случаев:";
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) операций, совершенных на организованном рынке, которые регистрируются в соответствии с внутренними документами центрального депозитария и фондовой биржи;
2) операций по изменению или прекращению прав по ценным бумагам по решению суда, вступившего в законную силу, оформленного в соответствии со статьей 226 Гражданского процессуального кодекса;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) операций по списанию ценных бумаг (прав требования по ценным бумагам, срок обращения которых истек) с лицевого счета клиента номинального держателя в случае лишения профессионального участника рынка ценных бумаг лицензии или принятия профессиональным участником рынка ценных бумаг решения о добровольном возврате лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя и неполучения при этом от клиента в течение 90 (девяноста) календарных дней с даты направления ему уведомления, указанного в части первой пункта 35 Правил, приказа на списание активов либо получения уведомления о том, что клиент отсутствует по месту нахождения (месту жительства), а также операций по зачислению данных ценных бумаг (прав требования) на лицевой счет, открытый центральным депозитарием клиенту номинального держателя в системе реестров держателей ценных бумаг.";
часть пятую пункта 34 изложить в следующей редакции:
"Финансовые инструменты, являющиеся предметом залога, переводятся в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты приостановления лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего брокерскую и (или) дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, на субсчет клиента, открытый у нового номинального держателя (на основании заключенного с ним договора) в системе учета центрального депозитария или на лицевой счет клиента в системе реестров держателей ценных бумаг. По соглашению сторон возможно досрочное расторжение сделки с финансовыми инструментами, являющимися предметом залога.";
часть третью пункта 34-1 изложить в следующей редакции:
"В случае неполучения от держателя паев в течение 90 (девяноста) календарных дней с даты направления ему уведомления, указанного в части первой настоящего пункта, приказа на списание паев либо получения уведомления о том, что держатель паев отсутствует по месту нахождения (месту жительства), кастодиан:
направляет центральному депозитарию приказ на открытие держателю паев лицевого счета в системе реестров держателей ценных бумаг;
после получения уведомления от центрального депозитария об открытии держателю паев лицевого счета в системе реестров держателей ценных бумаг направляет центральному депозитарию приказ на списание паев со счета номинального держателя, открытого в системе учета центрального депозитария, в целях их последующего зачисления центральным депозитарием на лицевой счет, открытый держателю паев в системе реестров держателей ценных бумаг.";
в пункте 35:
часть третью изложить в следующей редакции:
"В случае неполучения от клиента в течение 90 (девяноста) календарных дней с даты направления ему уведомления, указанного в части первой настоящего пункта, приказа на списание активов от клиента либо получения уведомления о том, что клиент отсутствует по месту нахождения (месту жительства), номинальный держатель:
направляет центральному депозитарию приказ на открытие клиенту номинального держателя лицевого счета в системе реестров держателей ценных бумаг и документы, предоставленные номинальному держателю его клиентом для открытия лицевого счета в системе учета номинального держания;
после получения уведомления от центрального депозитария об открытии клиенту номинального держателя лицевого счета в системе реестров держателей ценных бумаг направляет центральному депозитарию приказ на списание ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) со счета номинального держателя, открытого в системе учета центрального депозитария, в целях их последующего зачисления центральным депозитарием на лицевой счет, открытый клиенту номинального держателя в системе реестров держателей ценных бумаг;
передает деньги клиента в депозит нотариусу для их последующей передачи данному клиенту номинального держателя и предоставляет сведения о данном нотариусе центральному депозитарию.";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"После списания с лицевого счета в центральном депозитарии всех ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и после присвоения всем субсчетам, на которых числятся ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств, статуса "потерянный клиент" номинальный держатель направляет в центральный депозитарий приказ на присвоение лицевому счету, открытому на его имя, статуса "потерянный клиент".";
пункт 36 изложить в следующей редакции:

"36. Орталық депозитарий "жоғалған клиент" мәртебесі бар номиналды ұстаушының клиентіне қосалқы шот ашуға не орталық депозитарийді есепке алу жүйесінде ашылған номиналды ұстау клиентінің қосалқы шотына "жоғалған клиент" мәртебесін иеленуге және клиенттің осындай қосалқы шотына шетелдік бағалы қағаздарды есепке алуға номиналды ұстаушының бұйрығын алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде мыналарды жүзеге асырады:
номиналды ұстаушының жеке шоты шеңберінде номиналды ұстаушының клиентіне қосалқы шот ашу және осы қосалқы шотқа "жоғалған клиент" мәртебесін беру не номиналды ұстаушы клиентінің ашылып қойылған қосалқы шотына осындай мәртебені орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленген тәртіпте беру;
шетелдік бағалы қағаздарға қатысты номиналдық ұстау қызметін орталық депозитарийге көрсетуші есептік ұйымға шетелдік бағалы қағаздарды есепке алуға арналған бұйрықты (бұйрықтарды) жіберу.
Орталық депозитарий егер номиналды ұстаушының осы жеке шоты бойынша басқа ашылған қосалқы шоттары болмаған жағдайда, "жоғалған клиент" мәртебесі аясында орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленген тәртіпте "жоғалған клиент" мәртебесі бар клиенттің (клиенттердің) қосалқы шоты (қосалқы шоттары) ашылған номиналды ұстаушының бұйрығы негізінде жүзеге асырады.
Орталық депозитарийге бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) меншік иесі өтініш жасаған жағдайда, орталық депозитарий бағалы қағаздардың осы меншік иесіне бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде ашылған оның жеке шотының деректемелерін және номиналды ұстаушының осы клиенттің ақшасын депозитке берген жағдайда нотариус туралы мәліметтерді ұсынады.
Орталық депозитарийдің ішкі құжаттармен белгіленген тәртіпте орталық депозитарий "жоғалған клиент" мәртебесін берген номиналды ұстаушының клиентіне қосалқы шот бойынша номиналды ұстаудан шетел бағалы қағаздарын шығару бойынша ғана депонент клиенттің бұйрығы негізіндегі операцияларды жүргізеді не осындай бағалы қағаздарды басқа номиналды ұстаушыға номиналды ұстауға аударым жасауы бойынша жүргізіледі.";
37-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
38-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бағалы қағаздардың түрі, халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының сәйкестендіргіші);";
40-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Номиналды ұстаушы бағалы қағаздарға ауыртпалық салынған операциялар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) бағалы қағаздары (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) ауыртпалық салынған және оларға салынған ауыртпалық тіркелген тұлға пайдасына шешілетін ұстаушының қарсы бұйрықтары негізінде жүргізеді. Бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) салынған ауыртпалығы кезінде бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) ұстаушысының жеке шотында салынған ауыртпалық пайдасына шешілген тұлға туралы жазба жасалады, ал "негізгі" бөлімдегі бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) осы жеке шоттың "ауыртпалық салынған" бөлімінің есебіне алынады. Салынған ауыртпалық пайдасына шешілген тіркелген тұлғаның жеке шотына ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың түрі, саны, олардың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының сәйкестендіргіші), сондай-ақ бағалы қағаздарының (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) ауыртпалық салынған ұстаушы туралы жазбалар енгізіледі.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"36. Центральный депозитарий в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа номинального держателя на открытие субсчета клиенту номинального держателя со статусом "потерянный клиент" либо на присвоение уже открытому в системе учета центрального депозитария субсчету клиента номинального держателя статуса "потерянный клиент" и зачисление иностранных ценных бумаг на такой субсчет клиента осуществляет:
открытие субсчета клиенту номинального держателя в рамках лицевого счета номинального держателя и присвоение этому субсчету статуса "потерянный клиент", либо присвоение уже открытому субсчету клиента номинального держателя такого статуса в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария;
направление приказа (приказов) на зачисление иностранных ценных бумаг в учетную организацию, оказывающую центральному депозитарию услуги номинального держания в отношении иностранных ценных бумаг.
Центральный депозитарий осуществляет присвоение лицевому счету номинального держателя, в рамках которого открыт (открыты) субсчет (субсчета) клиента (клиентов) со статусом "потерянный клиент", в случае если по данному лицевому счету номинального держателя других открытых субсчетов нет, статуса "потерянный клиент" на основании приказа номинального держателя в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария.
В случае обращения в центральный депозитарий собственника ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) центральный депозитарий предоставляет данному собственнику ценных бумаг реквизиты его лицевого счета, открытого в системе реестров держателей ценных бумаг, и сведения о нотариусе в случае передачи ему в депозит номинальным держателем денег данного клиента.
По субсчету клиента номинального держателя, которому центральным депозитарием присвоен статус "потерянный клиент" в порядке, установленном внутренними документами центрального депозитария, проводятся операции на основании приказов клиента депонента по выводу иностранных ценных бумаг из номинального держания, либо по переводу таких ценных бумаг в номинальное держание другому номинальному держателю.";
часть третью пункта 37 исключить;
подпункт 5) пункт 38 изложить в следующей редакции:
"5) вид, международный идентификационный номер (код ISIN) ценных бумаг (идентификатор прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);";
часть первую пункта 40 изложить в следующей редакции:
"40. Операции по обременению ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) проводятся номинальным держателем на основании встречных приказов держателя, чьи ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) обременяются, и зарегистрированного лица, в пользу которого производится их обременение. При обременении ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) на лицевом счете держателя ценных бумаг делается запись о лице, в пользу которого осуществляется обременение, а ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с раздела "основной" зачисляются на раздел "обременение" данного лицевого счета. На лицевой счет зарегистрированного лица, в пользу которого произведено обременение, вносится запись о виде, количестве обремененных ценных бумаг, их международном идентификационном номере (код ISIN) (идентификаторе прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), а также о держателе, чьи ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) обременены.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:

"42. Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заңда көзделген, терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесі негізінде бұғаттау және бұғаттауды алып тастау операцияларын қоспағанда, номиналды ұстаушы номиналды ұстау жүйесінде бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) бұғаттау және бұғаттауды алып тастау бойынша операцияларды Атқарушылық іс жүргізу туралы заңның 65-бабы 6-1-тармағының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасында белгіленген тәртіп бойынша осындай құқығы бар мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарының немесе клиент бұйрығының негізінде жүргізеді. Бұғаттау жөніндегі операция жүргізілген кезде бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) "негізгі" бөлімнен бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шотын "бұғаттау" бөліміне ауыстырылады. Бұғаттауды алып тастау жөніндегі операция жүргізілген кезде бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) "бұғаттау" бөлімінен "негізгі" бөлімге ауыстырылады.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Орталық депозитарий жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің және номиналды ұстаушыларға үзінді көшірменің негізінде аталған номиналды ұстаушылардың жеке шоттары бойынша тиісті операциялар жүргізгеннен кейін куәлікте көрсетілген эмитенттің акцияларын есепке алу жүзеге асырылатын жеке шоттарда орналастырылған акциялардың санын ұлғайту есебінен жарияланған акциялардың санын ұлғайту туралы ақпаратты номиналды ұстаушыларға жібереді.
Орталық депозитарийден жоғарыда көрсетілген құжаттарды алған номиналды ұстаушы күннің соңына дейін номиналды ұстауды есепке алу жүйесіне тиісті өзгерістер енгізеді.";
48-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Номиналды ұстаушы ақпараттық операцияларды жүргізуді бағалы қағаздарды ұстаушының жазбаша өкімдері (бұйрықтары) немесе Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында көзделген жағдайларда мемлекеттік органдардың сұратулары негізінде жүзеге асырады.";
49-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі және күні (жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және деректемелері);";
50-тармақ алып тасталсын;
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету тәртібі";
52-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"42. Операции по блокированию ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятию блокирования проводятся номинальным держателем в системе учета номинального держания на основании соответствующих документов государственных органов, обладающих таким правом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей, с учетом требований пункта 6-1 статьи 65 Закона об исполнительном производстве, или приказа клиента, за исключением операций по блокированию и снятию блокирования на основании перечня организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, предусмотренного Законом о противодействии отмыванию доходов. При проведении операции по блокированию ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с раздела "основной" переводятся на раздел "блокирование" лицевого счета держателя ценных бумаг. При проведении операции по снятию блокирования ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с раздела "блокирование" переводятся на раздел "основной".";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Центральный депозитарий, на основании свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций, направляет информацию об увеличении количества объявленных акций за счет увеличения количества размещенных акций, и выписки номинальным держателям, на лицевых счетах которых осуществляется учет акций эмитента, указанного в свидетельстве, после проведения соответствующих операции по лицевым счетам данных номинальных держателей.
Номинальный держатель, получивший от центрального депозитария вышеуказанные документы, до конца дня вносит соответствующие изменения в систему учета номинального держания.";
часть первую пункта 48 изложить в следующей редакции:
"48. Проведение информационной операции осуществляется номинальным держателем на основании письменных распоряжений (приказов) держателя ценных бумаг или запросов государственных органов, в случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.";
подпункт 3) пункта 49 изложить в следующей редакции:
"3) номер и дату государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность физического лица);";
пункт 50 исключить;
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента";
часть первую пункта 52 изложить в следующей редакции:

"52. Орталық депозитарий бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есепке алу үшін қосалқы шоттар ашылған депоненттерге уәкілетті органнан немесе эмитенттен сұратуды алғаннан кейінгі күннен кешіктірмей бағалы қағаздардың меншік иелеріне және (немесе) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын номиналды ұстаушыларына сұрау жолдайды.";
53-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, жеке шотында бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) есепте тұратын, меншік иесіне жататын номиналды ұстаушы, уәкілетті органнан, орталық депозитарийден немесе эмитенттен сұратуды алған сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде сұратқан адамға тиісті мәліметтерді ұсынады.";
үшінші бөлігі алып тасталсын;
54 және 55-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Номиналды ұстаушы ақпаратты егер көрсетілген талапта өзге күн айқындалмаса орталық депозитарийдің және эмитенттің талабын алу күніне жасайды.
55. Номиналды ұстаушы орталық депозитарийдің және эмитенттің келісімі бойынша клиенттер туралы ақпаратты қағаз немесе электрондық тасымалдағыштарда ұсынады.";
1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жеке шоттан алынатын үзінді көшірме осы Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Акционерлер тізімі Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Акционерлер тізімі Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4-қосымша Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативтердің, сондай-ақ олардың мәнiнiң сақталуын сипаттайтын көрсеткiштердiң түрлерін белгілеу, Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар сақтауға тиiстi пруденциялық нормативтердің мәндерін есеп айырысу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 сәуірдегі № 80 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17005 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 13 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:

"52. Центральный депозитарий не позднее дня, следующего за днем получения запроса от уполномоченного органа или эмитента направляет запросы депонентам, у которых для учета ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) открыты лицевые счета собственникам ценных бумаг и (или) номинальным держателям, являющимся нерезидентами Республики Казахстан.";
в пункте 53:
часть первую изложить в следующей редакции:
"53. Номинальный держатель, являющийся резидентом Республики Казахстан, на лицевых счетах которого учитываются ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), принадлежащие собственникам, в течение двадцати четырех часов с момента получения запроса от уполномоченного органа, центрального депозитария или эмитента, представляет запросившему лицу соответствующие сведения.";
часть третью исключить;
пункты 54 и 55 изложить в следующей редакции:
"54. Информация составляется номинальным держателем на дату получения требования центрального депозитария и эмитента, если в указанном требовании не определена иная дата.
55. По согласованию с центральным депозитарием и эмитентом номинальный держатель представляет информацию о клиентах на бумажных или электронных носителях.";
Выписку с лицевого счета по форме согласно приложению 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень);
Список акционеров по форме согласно приложению 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню;
Список акционеров по форме согласно приложению 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню.
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 80 "Об установлении видов пруденциальных нормативов, а также показателей, характеризующих соблюдение их значений, для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета значений пруденциальных нормативов, подлежащих соблюдению организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17005, опубликовано 13 июня 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

Биржалық сектор (кепіл жарнасын төменде аталған мәндердің бірімен енгізген кезде толтырылады: 1 - шетелдік валюталар, 2 - мерзімді келісімшарттар, 3 - мемлекеттік бағалы қағаздар, 4 - мемлекеттік емес бағалы қағаздар)
1
2
3
4
Қосымша мәліметтер
_________________________________________
________ ____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
8-нысан
___________________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
"репо" операциясын тіркеуге бұйрық
Күні ___________________ Шығыс нөмірі ______________________
Клиенттің толық атауы
__________________________________________________________________________
Есептеу күні
□□/□□/□□□□
Операция түрі;
□ Ашу
□ Жабу
Операция түрі;
□ "репо"
□ Кері "репо"
Операцияға қатысушылардың шоттары;
сатушының шоты
□□□□□□□□□□□
сатып алушының шоты
□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздардың деректемелері және операция өлшемдері;
Эмитенттің немесе инвестициялық пай қорының атауы
_____________________________________________
Бағалы қағаздардың түрі
_____________________________________________
Бағалы қағаздың сәйкестендіргіші (бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) немесе басқа сәйкестендіргіші көрсетіледі)
□□□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздардың саны
□□□□□□□□□□□□□□□□
Бір бағалы қағаздың бағасы
□□□□□□□□,□□/□□□
Есептеу валютасы
□□□
Операция сомасы (цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□□,□□
_____________________________________________
"Репо" ставкасы
□□□□□□□□□□%
Ашылу күні
□□□□□□□□
Жабылу күні
□□/□□/□□□□
Қосымша мәліметтер
_________________________________________
______ ________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
9-нысан
________________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
қазақстандық депозитарлық қолхаттардың
шығарылымын есептеуге бұйрық
Күні _________________ Шығыс нөмірі _________________
Қазақстандық депозитарлық қолхаттар эмитентінің толық атауы
________________________________________________________________________
Есептеу күні
□□/□□/□□□□
Эмитент шотының нөмірі
□□□□□□□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттар, базалық актив шығарылымының деректемелері және мәміле өлшемдері;
Базалық активтің сәйкестендіргіші
□□□□□□□□□□□□
Базалық актив эмитенті
_________________________________________
Қазақстандық депозитарлық қолхаттардың Халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды)
□□□□□□□□□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттардың саны
□□□□□□□□□□□□□□□
Бір қазақстандық депозитарлық қолхаттың бағасы
□□□□□□□□□□□□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттар шығарылымының валютасы
□□□□□□□□□□□□□□□
Мәміле сомасы
(цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□□□□□
___________________________________________
Қосымша мәліметтер
___________________________________________
_______ _______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
10-нысан
_____________________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
қазақстандық депозитарлық қолхаттарды
базалық активке айырбастауды тіркеуге бұйрық
Күні ____________________ Шығыс нөмірі __________________
Клиенттің толық атауы
__________________________________________________________________________
Есептеу күні
□□/□□/□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттар, базалық актив шығарылымының деректемелері және мәміле өлшемдері;
Қазақстандық депозитарлық қолхаттарды жөнелтуші шотының нөмірі
□□□□□□□□□□
Базалық актив эмитентінің атауы
___________________________________________
___________________________________________
Базалық активтің сәйкестендіргіші
□□□□□□□□□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттар эмитентінің атауы
___________________________________________
___________________________________________
Қазақстандық депозитарлық қолхаттар эмитент шотының нөмірі
□□□□□□□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттардың Халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды)
□□□□□□□□□□□□
Қазақстандық депозитарлық қолхаттардың саны
□□□□□□□□□□□□□□□
Бір қазақстандық депозитарлық қолхаттың бағасы
□□□□□□□□,□□/□□□
Шығарылым валютасы
□□□
Мәміле сомасы (цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□,□□□
___________________________________________
Қосымша мәліметтер
________________________________________
______ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
11-нысан
Бағалы қағаздарды ұстаушыларының тізімін және тіркелген мәмілелер туралы есепті беруге бұйрық
Күні _____________________
Шығыс нөмірі ___________________
Эмитенттің толық атауы
______________________________________________________________________________
Есептілік құжатының түрі (қажеттісін белгілеу)
□ Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізімі
□ Тіркелген мәмілелер туралы есеп
Есептілік құжатының қосымша ақпараты
_______________________________________________________________________________
Халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды)
□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізімі үшін: Тіркелген мәмілелер туралы есеп үшін:
□□/□□/□□□□
(бағалы қағаздар ұстаушылардың тізімі жасалатын күн)
□□/□□/□□□□
(тіркелген мәмілелер туралы есеп кезеңінің басталуы)
□□□□□□□□ аралығы
(тіркелген мәмілелер туралы есеп кезеңінің аяқталуы)
Қосымша мәліметтер
__________________________________________________________________________
______ _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
12-нысан
Бағалы қағаздарды сатып алуға (сатуға) клиенттік тапсырыс
Клиенттік тапсырысты қабылдау күні: _____________
Клиенттік тапсырысты қабылдау уақыты ___________
Сатып алу
Сату
аукционда □
қайталама нарықта □
биржада
биржадан тыс
Клиент туралы деректер:
Толық атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса):
________________________________________
шоты:
□□□□□□□□□□
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу
(қайта тіркеу) туралы анықтама:
________________________________________
Берілген күні _________________
Кім берді _____________________________
Бағалы қағаз эмитентінің атауы:
________________________________________
Бағалы қағаздың түрі:
________________________________________
Халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды):
________________________________________
Тапсырыстың қолданылу мерзімі
________________________________________
Бағалы қағаздардың саны
Мәміле бағасы (теңге)
Мәміле көлемі (теңге)
Тапсырыс түрі (қажеттісін белгілеу)
Нарықтық тапсырыс
Лимитті тапсырыс
Буферлік тапсырыс
1
2
3
4
5
6
7
Мәміленің жасалғаны туралы ұсынымдардың болуы
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Қосымша мәліметтер _________________________________________
______ __________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
13-нысан
_____________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
бағалы қағаздар аударымын тіркеуге бұйрық
Күні __________________ Шығыс нөмірі __________________
Депоненттің толық атауы
__________________________________________________________________________
Есептеу күні
□□/□□/□□□□
Аударым түрі (қажеттісін белгілеу)
□ Негізгі
Бөлімнің атауы көрсетілсін
□ Базалық активті есептеу
□ "Қазақстандық депозитарлық қолхаттардың базалық активі" бөлімі
□ "Америкалық депозитарлық қолхаттардың (жаһандық) депозитарлық қолхаттардың базалық активі" бөлімі
□ Базалық активті есептен
шығару
□ "Қазақстандық депозитарлық қолхаттардың базалық активі" бөлімі
□ "Америкалық депозитарлық қолхаттардың (жаһандық) депозитарлық қолхаттардың базалық активі" бөлімі
□ Аудару (түзетулер)
□ Номиналды ұстаушының ауысуы
Бөлімнің атауы көрсетілсін
Аударым түрі ("Номиналды ұстаушының ауысуы" опциясын таңдаған кезде толтырылады)
_______________________________________________________________________________
□ Бағалы қағаздардың барлық шығарылымдарын аудару
□ Бір бағалы қағаз шығарылымын аудару
□ Бөлімнен бір бағалы қағаз шығарылымын аудару
______________________________________________________________________________
(бөлімнің атауын көрсету)
Операцияға қатысушылар;
Жөнелтушінің қосалқы шоты
□□□□□□□□□□
Алушының қосалқы шоты
□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздардың деректемелері және операция өлшемдері ("Бағалы қағаздардың барлық шығарымдарын аудару" деген аударым түрін таңдау кезінде толтырылмайды);
Эмитенттің немесе инвестициялық пай қорының атауы
_________________________________________
_________________________________________
Бағалы қағаздардың түрі
_________________________________________
Бағалы қағаздардың сәйкестендіргіші (бағалы қағаздардың халықаралық сәйкестердіру нөмірі (ISIN коды) немесе басқа сәйкестендіргіші көрсетіледі)
□□□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздардың саны
□□□□□□□□□□□□□□□□
Бір бағалы қағаздың бағасы
□□□□□□□□,□□/□□□
Шығарылым валютасы
□□□
Мәміле сомасы
(цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□,□□□
_________________________________________
Қосымша мәліметтер
________________________________________
______ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
14-нысан
______________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
есептілік құжаттарды беруге бұйрық
Күні ____________________ Шығыс нөмірі __________________
Клиенттің толық атауы
__________________________________________________________________________
Есептілік құжаттарының түрі (қажеттісін белгілеу)
□ Жеке шоттан үзінді көшірме
□ Шот бойынша жүргізілген операциялар туралы есеп
Есептілік құжатының қосымша ақпараты
______________________________________________________________________________
шоты
□□□□□□□□□□
(жеке шоттан үзінді көшірмені және шот бойынша жүргізілген операциялар туралы есепті алу үшін ғана толтырылады)
Бағалы қағаздың сәйкестендіргіші (бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) немесе басқа сәйкестендіргіші көрсетіледі)
□□□□□□□□□□□□
(клиенттің шоты бойынша жеке шоттан және бағалы қағаздардың белгілі бір шығарылымынан үзінді көшірмені алу қажет болған кезде толтырылады)
Жеке шоттан үзінді көшірме үшін
□□/□□/□□□□
(үзінді көшірме жасалатын күн)
Операциялар туралы есеп үшін
□□□□□□□□
(есеп кезеңінің басталуы)
□□□□□□□□
аралығы (есеп кезеңінің аяқталуы)
Ескертпе (тұрақты негізде есептілік құжаттарды алған кезде толтырылады)
__________________________________________________________________________
Қосымша мәліметтер ___________________________________________________
______ _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
15-нысан
_________________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
бұйрықтың орындалғаны (орындалмағаны) туралы есеп
Күні және уақыты _______________ Шығыс нөмірі _______________
Клиенттің толық атауы
__________________________________________________________________________
Мәмілені тіркеуге клиент бұйрығының нөмірі
Мәмілені тіркеуге клиент бұйрығының күні
□□/□□/□□□□
Тіркеу күні
□□/□□/□□□□
Тіркеу уақыты
□□:□□
Жеке шот
□□□□□□□□□□
Бұйрықтың дәрежесі (қажеттісін белгілеу);
□ Орындалды
□ Орындалмады
Берілетін құжат бойынша қосымша ақпарат
______________________________________________________________________________
Бұйрықтың орындалмау себебі (бұйрық орындалмаған жағдайда толтырылады)
______ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
16-нысан
_____________________________________________
(номиналды ұстаушының толық атауы)
клиенттік тапсырыстарды беруге бұйрық
Күні _____________________ Шығыс нөмірі __________________
Клиенттің толық атауы
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Тапсырыс түрі (қажеттісін белгілеу)
_______________________________________________________________________________
□ Лимитті тапсырыс
□ Буферлік тапсырыс
□ Нарықтық тапсырыс
□ Өзге тапсырыс (номиналды ұстаушының ішкі құжаттарында көзделген)
Бағалы қағаздардың деректемелері және мәміле өлшемдері;
Эмитенттің немесе инвестициялық пай қорының атауы
________________________________________
________________________________________
Бағалы қағаздың түрі
________________________________________
Бағалы қағаздың сәйкестендіргіші (бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) немесе басқа сәйкестендіргіші көрсетіледі)
□□□□□□□□□□□□
Бағалы қағаздар саны
□□□□□□□□□□□□□□
Бір бағалы қағаздың бағасы
□□□□□□□□,□□
Есептеу валютасы
□□□
Мәміле сомасы (цифрмен және жазумен)
□□□□□□□□□□□□,□□
Қосымша мәліметтер
_______________________________________
______ ___________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)

Биржевой сектор (заполняется при внесении гарантийного взноса одним из ниже перечисленных значений: 1 - иностранные валюты, 2 - срочные контракты, 3 - государственные ценные бумаги, 4 - негосударственные ценные бумаги)
1
2
3
4
Дополнительные сведения _________________________________________
__________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 8
Приказ на регистрацию операции "репо"
в ____________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата _______________ Исходящий номер __________________
Полное наименование клиента
________________________________________________________________________________________
Дата расчета
□□/□□/□□□□□□
Вид операции
□ Открытие
□ Закрытие
Тип операции
□ "репо"
□ Обратное "репо"
Счета участников операции:
счет продавца
□□□□□□□□□□□
счет покупателя
□□□□□□□□□□□
Реквизиты ценных бумаг и параметры операции:
Наименование эмитента или паевого инвестиционного фонда
_____________________________________________
Вид ценных бумаг
_____________________________________________
Идентификатор ценной бумаги (указывается международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор ценной бумаги)
□□□□□□□□□□□□□□
Количество ценных бумаг
□□□□□□□□□□□□□□□□
Цена за одну ценную бумагу
□□□□□□□□,□□/□□□
Валюта расчета
□□□
Сумма операции
(цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□,□□
_____________________________________________
Ставка "репо"
□□□□□□□□□□%
Дата открытия
□□□□□□□□
Дата закрытия
□□/□□/□□□□
Дополнительные сведения
_________________________________________
___________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 9
Приказ на зачисление выпуска казахстанских депозитарных расписок
в _______________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата______________ Исходящий номер _________________
Полное наименование эмитента казахстанских депозитарных расписок
______________________________________________________________________________________
Дата расчета
□□/□□/□□□□
Номер счета эмитента
□□□□□□□□□□
Реквизиты выпуска казахстанских депозитарных расписок, базового актива и параметры сделки:
Идентификатор базового актива
□□□□□□□□□□□□
Эмитент базового актива
_________________________________________
Международный идентификационный номер (код ISIN) казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□□□
Количество казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□□□□□□
Цена за одну казахстанскую депозитарную расписку
□□□□□□□□□□□□□□□
Валюта выпуска казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□□□□□□
Сумма сделки (цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□□□□
___________________________________________
Дополнительные сведения
___________________________________________
__________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 10
Приказ на регистрацию обмена казахстанских депозитарных расписок на базовый актив
в ________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата________________ Исходящий номер ______________________
Полное наименование клиента
_______________________________________________________
Дата расчета
□□/□□/□□□□
Реквизиты выпуска казахстанских депозитарных расписок, базового актива и параметры сделки:
Номер счета отправителя казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□
Наименование эмитента базового актива
___________________________________________
___________________________________________
Идентификатор базового актива
□□□□□□□□□□□□
Наименование эмитента казахстанских депозитарных расписок
___________________________________________
___________________________________________
Номер счета эмитента казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□
Международный идентификационный номер (код ISIN) казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□□□
Количество казахстанских депозитарных расписок
□□□□□□□□□□□□□□□
Цена за одну казахстанскую депозитарную расписку
□□□□□□□□,□□/□□□
Валюта выпуска
□□□
Сумма сделки
(цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□,□□
___________________________________________
Дополнительные сведения
________________________________________
_________ _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 11
Приказ на выдачу списка держателей ценных бумаг и отчета о зарегистрированных сделках
Дата _____________________
Исходящий номер ___________________
Полное наименование эмитента
______________________________________________________________________________
Тип отчетного документа (нужное отметить)
□ Список держателей ценных бумаг
□ Отчет о зарегистрированных сделках
Дополнительная информация отчетного документа
_______________________________________________________________________________
Международный идентификационный номер (код ISIN)
□□□□□□□□□□□□
Для списка держателей ценных бумаг: Для отчета о зарегистрированных сделках:
На □□/□□/□□□
(дата, на которую составляется список держателей ценных бумаг)
С □□/□□/□□□□
(начало периода отчета о зарегистрированных сделках)
По □□/□□/□□□□
(окончание периода отчета о зарегистрированных сделках)
Дополнительные сведения
__________________________________________________________________________
_________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 12
Клиентский заказ на покупку (продажу) ценных бумаг
Дата приема клиентского заказа: _____________
Время приема клиентского заказа ______________
Покупка
Продажа
на аукционе □
на бирже
на вторичном рынке □
вне биржи
Данные о Клиенте:
Полное наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________
счет
□□□□□□□□□□
Справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица:
Дата выдачи _________________
Кем выдано _____________________________
Наименование эмитента ценной бумаги
________________________________________
Вид ценной бумаги
________________________________________
Международный идентификационный номер (код ISIN)
________________________________________
Срок действия заказа
________________________________________
Количество ценных бумаг
Цена сделки (тенге)
Объем сделки (тенге)
Тип заказа (отметить нужное)
Рыночный заказ
Лимитный заказ
Буферный заказ
1
2
3
4
5
6
7
Наличие рекомендаций о совершении сделки
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Дополнительные сведения _________________________________________
_________ _____________________________________________ (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 13
Приказ на регистрацию перевода ценных бумаг
в ________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата _____________________
Исходящий номер __________________
Полное наименование депонента
_______________________________________________________________________________________
Дата расчета
□□/□□/□□□□
Вид перевода (нужное отметить)
□ Основной
Указать наименование раздела
□ Зачисление базового актива
□ Раздел "Базовый актив казахстанских депозитарных расписок"
□ Раздел "базовый актив американских депозитарных расписок (глобальных депозитарных расписок)"
□ Списание базового актива
□ Раздел "Базовый актив казахстанских депозитарных расписок"
□ Раздел "базовый актив американских депозитарных расписок (глобальных депозитарных расписок)"
□ Перевод (корректирующие действия)
□ Смена номинального держателя
Тип перевода (заполняется при выборе опции "Смена номинального держателя")
_______________________________________________________________________________
□ Перевод всех выпусков ценных бумаг
□ Перевод одного выпуска ценных бумаг
□ Перевод одного выпуска ценных бумаг с раздела
______________________________________________________________________________
(указать наименование раздела)
Участники операции:
Субсчет отправителя
□□□□□□□□□□
Субсчет получателя
□□□□□□□□□□
Реквизиты ценных бумаг и параметры операции:
(не заполняется при выборе типа перевода "Перевод всех выпусков ценных бумаг")
Наименование эмитента или паевого инвестиционного фонда
_________________________________________
_________________________________________
Вид ценных бумаг
_________________________________________
Идентификатор ценной бумаги (указывается международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор ценной бумаги)
□□□□□□□□□□□□□□
Количество ценных бумаг
□□□□□□□□□□□□□□□□
Цена за одну ценную бумагу
□□□□□□□□,□□/□□□
Валюта выпуска
□□□
Сумма операции (цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□,□□
_________________________________________
Дополнительные сведения
_________________________________________
_________ ___________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 14
Приказ на выдачу отчетных документов
в ________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата ____________________
Исходящий номер ___________
Полное наименование клиента
_____________________________________________________
Тип отчетного документа (нужное отметить)
□ Выписка с лицевого счета
□ Отчет о проведенных операциях по счету
Дополнительная информация отчетного документа
_________________________________________________________
счет
□□□□□□□□□□
(заполняется только для получения выписки с лицевого счета и отчета о проведенных операциях по счету)
Идентификатор ценной бумаги (указывается международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор ценной бумаги)
□□□□□□□□□□□□
(заполняется при необходимости получения выписки
с лицевого счета по счету клиента и определенному выпуску ценных бумаг)
Для выписки с лицевого счета
На □□/□□/□□□□
(дата, на которую составляется выписка)
Для отчета об операциях
С □□/□□/□□□□
(начало периода отчета)
По □□/□□/□□□□
(окончание периода отчета)
Примечание (заполняется при получении отчетных документов на регулярной основе)
______________________________________________________________
Дополнительные сведения
_____________________________________________________________
_________ _____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 15
Отчет об исполнении (неисполнении) приказа
в ______________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата и время ___________________
Исходящий номер __________________
Полное наименование клиента
______________________________________________________________________________
Номер приказа клиента на регистрацию сделки ___________________________
Дата приказа клиента на регистрацию сделки
□□/□□/□□□□
Дата регистрации
□□/□□/□□□□
Время регистрации
□□:□□
Лицевой счет
□□□□□□□□□□
Статус приказа (нужное отметить)
□ Исполнен
□ Не исполнен
Дополнительная информация по выдаваемому документу
______________________________________________________________________________
Причина не исполнения приказа (заполняется в случае не исполнения приказа)
_________ _____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Форма 16
Приказ на передачу клиентских заказов
в __________________________________________________
(полное наименование номинального держателя)
Дата _____________________
Исходящий номер _________________
Полное наименование клиента
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Тип заказа (нужное отметить)
_______________________________________________________________________________
Лимитный заказ
□ Буферный заказ
□ Рыночный заказ
□ Иной заказ (предусмотренные внутренними документами номинального держателя)
Реквизиты ценных бумаг и параметры сделки:
Наименование эмитента или паевого инвестиционного фонда
________________________________________
________________________________________
Вид ценных бумаг
________________________________________
Идентификатор ценной бумаги (указывается международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор ценной бумаги)
□□□□□□□□□□□□
Количество ценных бумаг
□□□□□□□□□□□□□□
Цена одной ценной бумаги
□□□□□□□□,□□
Валюта расчета
□□□
Сумма сделки
(цифрами и прописью)
□□□□□□□□□□□□,□□
Дополнительные сведения
________________________________________
_________ _______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)