Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 800 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 қазанда № 17490 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз.
"Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 3 және 6-баптарына, "Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5 және 7-баптарына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде оны "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 800. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2018 года № 17490.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
В соответствии со статьями 3 и 6 Закона Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан", статьями 5 и 7 Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда", подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", статьей 7 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2018 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
М. Әбілқасымова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
___________ Д. Абаев
2018 жылғы ______________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
___________ Қ. Қожамжаров
2018 жылғы ____________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________ Ә. Смайылов
2018 жылғы _____________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
___________ Н. Ермекбаев
2018 жылғы _______________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің
бастығы __________ Қ. Оразқұлов
2018 жылғы _______________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
"Сырбар" Сыртқы барлау
қызметінің директорының
міндетін уақытша атқарушы
____________ И. Сартаев
2018 жылғы _____________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
___________ К. Мәсімов
2018 жылғы _____________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы _____________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
___________ Қ. Қасымов
2018 жылғы _____________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрінің 2018 жылғы
29 тамыздағы
№ 800 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11110 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 10 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 июля 2018 года.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
М. Абылкасымова
СОГЛАСОВАН
Министр информации и
коммуникаций Республики
Казахстан
________________ Д. Абаев
________________ 2018 года
СОГЛАСОВАН
Генеральный прокурор
Республики Казахстан
___________ К. Кожамжаров
_____________2018 года
СОГЛАСОВАН
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ А. Смаилов
_____________ 2018 года
СОГЛАСОВАН
Министр обороны
Республики Казахстан
___________ Н. Ермекбаев
_______________ 2018 года
СОГЛАСОВАН
Начальник службы
государственной охраны
Республики Казахстан
__________ К. Оразкулов
_______________2018 года
СОГЛАСОВАН
Временно исполняющий
обязанности директора Службы
внешней разведки Республики
Казахстан "Сырбар"
____________ И. Сартаев
СОГЛАСОВАН
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
___________ К. Масимов
_____________ 2018 года
СОГЛАСОВАН
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Т. Сулейменов
_____________ 2018 года
СОГЛАСОВАН
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________ К. Касымов
_____________ 2018 года
Приложение
к приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от "29" августа 2018 года № 800
Перечень некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 "Об утверждении Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11110, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет"10 июня 2015 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін зейнетақы төлемдері - зейнетақы төлемдерін алушыларға төленетін зейнетақы жинақтарының төлемдері;
3) жасына байланысты зейнетақы төлемдері - 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша кемінде алты ай еңбек өтілі бар жеке тұлғаларға еңбек өтіліне барабар жүзеге асырылатын ақшалай төлем;
4) зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым - екінші деңгейдегі банктер, тиісті банк операцияларының түрлерін реттеу және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпочта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
5) зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық органдары;
6) зейнетақы мен жәрдемақы алушы (бұдан әрі - алушы) - мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемдері және (немесе) мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы және (немесе) мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындалған зейнетақы төлемдеріне құқығы бар жеке тұлға;
7) мемлекеттік арнайы жәрдемақылар - 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жерасты және ашық кен жұмыстарында, жұмыс жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жұмыс өтілі болған адамдарға берілетін ақшалай төлем;
8) мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар - бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, азаматтарға мүгедектік туындаған, асыраушысынан айрылған кезде берілетін ай сайынғы ақшалай төлемдер;

"2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда – выплаты пенсионных накоплений получателям пенсионных выплат;
3) пенсионные выплаты по возрасту – выплата денег физическим лицам, имеющим трудовой стаж не менее шести месяцев по состоянию на 1 января 1998 года, осуществляемые пропорционально трудовому стажу;
4) уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
5) уполномоченный государственный орган по назначению пенсий и пособий (далее – уполномоченный орган) – территориальные органы Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
6) получатель пенсий и пособий (далее – получатель) – физическое лицо, которому назначены государственная базовая пенсионная выплата и (или) пенсионные выплаты по возрасту, и (или) государственное базовое социальное пособие и (или) государственное специальное пособие;
7) государственные специальные пособия – денежная выплата лицам, имевшим по состоянию на 1 января 1998 года установленный законодательством Республики Казахстан стаж работы на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда;
8) государственные социальные пособия – ежемесячные денежные выплаты, осуществляемые за счет бюджетных средств, предоставляемые гражданам при наступлении инвалидности, потере кормильца;

9) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі (бұдан әрі - базалық зейнетақы) - Заңда белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткенде берілетін ай сайынғы ақшалай төлем;
10) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері - Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
11) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары - Мемлекеттік корпорацияның облыстық, Астана, Алматы және Шымкент қалаларындағы филиалдары;
12) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі - МӘС бөлімшесі) - уәкілетті органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
13) орталықтандырылған дерекқор (бұдан әрі - ОДҚ) - Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасы аясында белгіленген шарттарда төлемдер түрлерін жүзеге асыруға арналған орталық атқарушы органның орталықтандырылған дерекқоры;
14) орталық атқарушы орган - халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
15) өтініш беруші - базалық зейнетақы және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемін және (немесе) мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы және (немесе) мемлекеттік арнайы жәрдемақы тағайындауға жүгінетін жеке тұлға;
16) істің электрондық макеті (бұдан әрі - ІЭМ) - Мемлекеттік корпорация қалыптастыратын жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, базалық зейнетақы, мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы, мемлекеттік арнайы жәрдемақы алушы ісінің электрондық макеті;
17) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
18) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - Портал) -нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық біріктірілген үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге қолжетімділіктің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе.".
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Базалық зейнетақы мен жасына байланысты зейнетақы төлемдерін (бұдан әрі - зейнетақылар), мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мен мемлекеттік арнайы жәрдемақыны (бұдан әрі - жәрдемақылар) алуға құқығы бар адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және сәйкестендіру үшін - жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады.
Оралман мәртебесі бар адамдар зейнетақылар мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар тағайындауға жүгінген жағдайда сәйкестендіру үшін оралман куәлігі ұсынылады.
Жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыны тағайындауға өтініш тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне беріледі.
Базалық зейнетақыны тағайындауға өтініш тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе портал арқылы беріледі.

9) государственная базовая пенсионная выплата (далее – базовая пенсия) – ежемесячная денежная выплата, предоставляемая по достижении пенсионного возраста, установленного Законом;
10) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
11) филиалы Государственной корпорации – областные, городов Астаны, Алматы и Шымкент филиалы Государственной корпорации;
12) централизованная база данных (далее – ЦБД) – централизованная база данных центрального исполнительного органа для осуществления видов выплат на условиях, установленных в области пенсионного законодательства Республики Казахстан.
13) заявитель – физическое лицо, обращающееся за назначением базовой пенсии и (или) пенсионными выплатами по возрасту и (или) государственного базового социального пособия и (или) государственного специального пособия;
14) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя пенсионных выплат по возрасту, базовой пенсии, государственного базового социального пособия, государственного специального пособия, формируемый Государственной корпорацией;
15) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного органа, проводящее медико-социальную экспертизу;
16) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
17) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения;
18) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, оказываемым в электронной форме.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Лица, имеющие право на получение базовой пенсии и пенсионных выплат по возрасту (далее – пенсий), государственных социальных пособий и государственного специального пособия (далее – пособия) представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и для идентификации – документ, удостоверяющий личность.
В случае обращения за назначением пенсий и государственных социальных пособий лиц, имеющих статус оралмана, для идентификации представляется удостоверение оралмана.
На назначение пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности и по случаю потери кормильца, государственного специального пособия заявление подается по месту жительства в отделение Государственной корпорации.
На назначение базовой пенсии заявление подается по месту жительства в отделение Государственной корпорации или через портал.

Тұлғалар Заңның 11-бабы 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған кезде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан берілетін зейнетақы төлемдерін алуға, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін және базалық зейнетақыны тағайындау үшін жүгінгенде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір өтініш береді.
Мүгедектік алғаш рет белгіленген жағдайда адам мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен тұрғылықты жері бойынша медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі - МӘС) бөлімшесіне жүгінеді.
Өтініш қабылданған кезде жеке басты куәландыратын құжат туралы, тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгені туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден (бұдан әрі - ақпараттық жүйелер) алады.
Ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтер болмаған жағдайда өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
жеке басты куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының паспорты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруға ықтиярхаты);
тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы немесе ауыл әкімдерінің анықтамасы, Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін - Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы).
Өтінішке сондай-ақ зейнетақылар мен жәрдемақылар беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банк шотының нөмірі туралы немесе қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шоты туралы мәліметтер қоса беріледі.
Іс-әрекетке қабілетсіз, қабілеті шектеулі немесе қамқоршылыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж адамдарға зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау үшін өтінішті және осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды олардың заңды өкілдері береді.
Зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау үшін өтінішті Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 167-бабына сәйкес берілген сенімхат бойынша үшінші тұлғалар береді.
Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға мүмкіндігі болса, оларды ұсыну талап етілмейді.";
4-тармақтың 1) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғаға төленген және міндетті зейнетақы жарналары табысынан жүзеге асырылған табыс сомалары туралы анықтама, ал дара кәсiпкерлер, адвокаттар, жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, кәсіпқой медиаторлар үшін - мемлекеттік кірістер органы берген табысы туралы құжат болған кезде;";

Лица, по достижении пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона при обращении за пенсионными выплатами из единого накопительного пенсионного фонда, назначением базовой пенсии и пенсионных выплат по возрасту, подают одно заявление в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
При первичном установлении инвалидности лицо обращается за назначением государственного социального пособия по инвалидности по месту жительства в подразделение медико-социальной экспертизы (далее – МСЭ) с заявлением по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При приеме заявления сведения о документе, удостоверяющем личность, о регистрации по постоянному месту жительства получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы):
При отсутствии сведений из информационных систем к заявлению прилагаются следующие документы:
документ, удостоверяющий личность (паспорт гражданина Республики Казахстан, удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, удостоверение лица без гражданства, вид на жительство иностранца);
документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка или справка сельских акимов, для жителей города Байконур - справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконур).
К заявлению также прилагаются сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий или о контрольном счете наличности учреждения уголовно-исполнительной системы.
Для назначения пенсий и пособий недееспособным, ограниченно дееспособным или нуждающимся в опеке или попечительстве лицам заявление и необходимые документы, указанные в пункте 4 настоящих Правил, подаются их законными представителями.
Заявление для назначения пенсий и пособий третьими лицами подается по доверенности, выданной в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Предоставление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем.";
абзац первый подпункта 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) при наличии справки о суммах дохода, выплаченных физическому лицу и осуществленных с дохода обязательных пенсионных взносов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а для индивидуальных предпринимателей, адвокатов, частных нотариусов, частных судебных исполнителей, профессиональных медиаторов – документ о доходах, выданный органом государственных доходов.";

6-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1. Базалық зейнетақыны тағайындау үшін өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа:
1) өтініш берушінің зейнетақы жүйесіне қатысу өтілін растайтын құжаттарды;
2) неке туралы куәлікті (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлікті немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзіндіні (бар болса) ұсынады.
Зейнетақы жүйесіне қатысу өтілін растайтын құжаттарға (олардың болуына байланысты) мыналар жатады:
1) осы Қағидалардың 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген, өтініш берушінің 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін жинақталған еңбек өтілін растайтын құжаттар;
2) жұмыс iстемейтiн ананың жас балаларды бағып-күткен уақытын растайтын құжаттар:
балалардың туу туралы куәліктері (туу туралы актілік жазбадан үзінді немесе азаматтық хал актiлерiн жазу органдары берген азаматтық хал актiлерiн тіркеу туралы анықтама);
келесі құжаттардың біреуі (олардың болуына байланысты):
балалардың жеке басын куәландыратын құжат;
балалардың (тегін өзгерткен кезде) неке туралы куәлігі (азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы актілік жазбадан үзінді;
балалардың орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат;
балалардың арнаулы орта немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не білім алғанын растайтын оқу орнының анықтамасы;
балалардың тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелген орнын растайтын құжат;
балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік (немесе қайтыс болғаны туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);
балалардың әскери қызметті өткергенін растайтын құжат;
3) жұмыс істемейтін әкенің жас балаларды нақты бағып-күткені фактісін және кезеңін растайтын сот шешімі;
Бұл ретте көрсетілген кезең баланың анасының зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне есептелмейді.
4) бірінші топтағы мүгедекті, екінші топтағы жалғызілікті мүгедекті және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерді, сексен жасқа толған қарттарды, он алты жасқа дейінгі мүгедек баланы бағып-күтуді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын сот шешімі;
Мүгедек баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға), бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асыратын адамға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы алу туралы мәліметтерді мемлекеттік ақпараттық жүйелерден растау кезінде сот шешімін ұсыну талап етілмейді;

пункт 6-1 изложить в следующей редакции:
"6-1. Для назначения базовой пенсии помимо документов, перечисленных в пункте 3 настоящих Правил, заявителем представляются:
1) документы, подтверждающие стаж участия заявителя в пенсионной системе;
2) свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при наличии).
К документам, подтверждающим стаж участия в пенсионной системе (в зависимости от их наличия), относятся:
1) документы, предусмотренные подпунктом 2) пункта 4 настоящих Правил, подтверждающие трудовой стаж заявителя, выработанный до 1 января 1998 года;
2) документы, подтверждающие время ухода неработающей матери за малолетними детьми:
свидетельства о рождении детей (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
один из следующих документов (в зависимости от их наличия):
документ, удостоверяющий личность детей;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака (при наличии) детей;
аттестат об окончании среднего учебного заведения детей;
диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение детей;
документ, подтверждающий место регистрации по постоянному местожительству детей;
свидетельство о смерти детей (или актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);
документ, подтверждающий прохождение воинской службы на детей;
3) решение суда, подтверждающее факт осуществления и период фактического ухода неработающего отца за малолетними детьми;
При этом, указанный период не засчитывается в стаж участия в пенсионной системе матери ребенка;
4) решение суда, подтверждающее факт осуществления и время ухода за инвалидом первой группы, одиноким инвалидом второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающимися в посторонней помощи, а также престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком-инвалидом в возрасте до шестнадцати лет.
Представление решения суда не требуется при подтверждении сведений о получении ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида, лицу, осуществляющему уход за инвалидом первой группы с детства государственными информационными системами;

5) әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызмет, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет кезеңдерін растайтын (олардың болуына қарай) мынадай құжаттар:
еңбек кітапшасы;
әскери билет;
қызмет кезеңі туралы архив мекемесінің анықтамасы;
қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) немесе қызмет орнының анықтамасы;
қызметті өткеру туралы келісімшарт жасау және тоқтату негізінде қызметтік қатынастардың туындауын және тоқтауын растайтын бұйрықтың көшірмелері ұсынылады;
6) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметтері және халықаралық ұйымдар қызметкерлерi жұбайының (зайыбының) шетелде, әскери қызметшiлердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің жұбайларымен мамандықтары бойынша жұмысқа орналасу мүмкiндiгi болмаған жерлерде тұру фактісін және кезеңін растайтын құжат;
7) "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында 1998 жылғы 1 қаңтардан кейінгі еңбек өтілін растайтын құжат;
8) егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдардың 2004 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі еңбек қызметінің кезеңдерін растайтын құжаттар (олардың болуына қарай):
еңбек кітапшасы;
еңбек кітапшасы болмаса немесе жарамсыз болса, еңбек кiтапшасында тиісті жазбалар, болмаса, түзетулер және оқылуында әртүрлілік болса, жұмыс орнынан анықтама;
сот шешімі.
Егер мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленсе, бірінші және екінші топтардағы мүгедектігі бар адамдардың зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне 2005 жылғы1 қаңтардан бастап әлеуметтік төлемдерді аудару туралы орталықтандырылған дерекқордың мәліметтері негізінде Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік төлемдер жүзеге асырылған кезеңдер есепке алынады.
Міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған кезең орталықтандырылған дерекқордағы міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы мәліметтермен расталады.
Міндетті зейнетақы жарналары толық және уақтылы аударылмаған жағдайларда міндетті зейнетақы жарналарын (олардың болуына қарай) жүзеге асыру кезеңдері мынадай құжаттармен расталады:
міндетті зейнетақы жарналарын аудару туралы жұмыс берушінің растау анықтамасы (ол осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес ұсынылса);
міндетті зейнетақы жарналарын аудару кезеңдерін растайтын сот шешімі.
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін қайта есептеген кезде өз пайдасына міндетті зейнетақы жарналарын жүзеге асырған адвокаттардың, жеке сот орындаушыларының, жекеше нотариустардың, кәсіпқой медиаторлардың, сондай-ақ дара кәсiпкерлердің, шаруа немесе фермер қожалықтары мүшелерінің (қатысушыларының) және басшыларының міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған кезеңі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына тиісті салық кезеңiне төленуге жататын міндетті зейнетақы жарналарының кемінде жылдық сомасын аударған жағдайда бір жылға тең болады.
Егер көрсетілген адамдар енгізген міндетті зейнетақы жарналарының сомасы тиісті салық кезеңiне төленуге жататын міндетті зейнетақы жарналарының жылдық сомасынан аз болса, онда міндетті зейнетақы жарналары аударылған кезең енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының сомасына пропорционалды түрде айқындалады.

5) документы, подтверждающие периоды воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службы представляются (в зависимости от их наличия):
трудовая книжка;
военный билет;
справка архивного учреждения о периоде службы;
справка управления (отдела) по делам обороны или с места службы;
выписки из приказов, подтверждающие возникновение и прекращение служебных отношений на основе заключения и прекращения контракта о прохождении службы;
6) документ, подтверждающий факт и период проживания за границей супруги (супруга) сотрудников дипломатических служб Республики Казахстан и международных организаций, супругов военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных органов с супругами в местностях, где отсутствовала возможность их трудоустройства по специальности;
7) документы, подтверждающие трудовой стаж после 1 января 1998 года в российских организациях комплекса "Байконур";
8) документы, подтверждающие периоды трудовой деятельности до 31 декабря 2004 года физических лиц, имеющих инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно (в зависимости от их наличия):
трудовая книжка;
справка с места работы при отсутствии или негодности трудовой книжки, отсутствии соответствующих записей в трудовой книжке, наличии исправлений, неточностей, разночтений;
решение суда.
С 1 января 2005 года в стаж участия в пенсионной системе физических лиц, имеющих инвалидность первой и второй групп, если инвалидность установлена бессрочно, засчитываются периоды осуществления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования на основании сведений централизованной базы данных о перечислении социальных отчислений.
Период осуществления обязательных взносов подтверждается сведениями централизованной базы данных о перечислении обязательных пенсионных взносов.
В случаях неполного или несвоевременного перечисления обязательных пенсионных взносов период осуществления обязательных пенсионных взносов подтверждается (в зависимости от их наличия) следующими документами:
справкой-подтверждением работодателя о перечислении обязательных пенсионных взносов (при условии предоставления ее в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил);
решением суда, подтверждающим период перечисления обязательных пенсионных взносов.
При перерасчете размера государственной базовой пенсионной выплаты период, за который перечислялись обязательные пенсионные взносы адвокатов, частных судебных исполнителей, частных нотариусов, профессиональных медиаторов, а также индивидуальных предпринимателей, осуществлявших обязательные пенсионные взносы в свою пользу, членов (участников) и глав крестьянских или фермерских хозяйств, равен одному году при условии перечисления в единый накопительный пенсионный фонд не менее годовой суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей уплате за соответствующий налоговый период.
Если внесенная указанными лицами сумма обязательных пенсионных взносов меньше годовой суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей уплате за соответствующий налоговый период, то период, за который перечислялись обязательные пенсионные взносы, определяется пропорционально внесенной сумме обязательных пенсионных взносов.

Міндетті зейнетақы жарналарын 2006 жылғы 1 шілдеге дейін аударған жағдайда жинақтаушы зейнетақы жүйесіне қатысу кезеңіне міндетті зейнетақы жарналары аударылған айдың алдындағы ай есепке алынады.
Егер бір айда жинақтаушы зейнетақы қорларына және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналарын аудару бірнеше рет жүзеге асырылса, жинақтаушы жүйеге қатысу кезеңі бір айды құрайды.";
29-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"29-1. Базалық зейнетақыны алушы зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі туралы қосымша құжаттарды ұсынған кезде, базалық зейнетақының мөлшерін өзгерту осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, ал әскери қызметшiлер, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлері, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдар қатарынан базалық зейнетақыны алушылар үшін осы Қағидаларға 26-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті берген күннен бастап жүзеге асырылады.
Базалық зейнетақының мөлшерін өзгерткен жағдайда еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1500 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға зейнетақы төлемдерiн тағайындау және оларды жүзеге асыру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес 1-BC-арттыру нысаны бойынша базалық зейнетақының жаңа мөлшері туралы үзінділерді Мемлекеттік корпорацияның филиалдарына жолдайды.
2018 жылғы 1 шілдеге дейін тағайындалған базалық зейнетақыны алушы зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі туралы қосымша құжаттарды ұсынған кезде базалық зейнетақының мөлшерін өзгерту 2018 жылғы 1 шілдеден бастап 2018 жылғы 31 желтоқсанға дейін өтінішпен жүгінген шарттарда жүзеге асырылады.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Уәкілетті органның зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды тағайындау туралы шешімдерінің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған зейнетақылар мен жәрдемақылар сомаларын ай сайын, төлем айының алдындағы айдың 25-күнiне Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне (бұдан әрі - Министрлік) ұсынылатын, төлемге бюджет қаражатының қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.";

При условии перечисления обязательных пенсионных взносов до 1 июля 2006 года в период участия в накопительной пенсионной системе учитывается месяц, предшествующий месяцу, в котором осуществлено перечисление обязательных пенсионных взносов.
Если за один месяц в накопительные пенсионные фонды и (или) единый накопительный пенсионный фонд осуществлено перечисление обязательных пенсионных взносов несколько раз, период участия в накопительной системе составляет один месяц.";
пункт 29-1 изложить в следующей редакции:
"29-1. При представлении получателем базовой пенсии дополнительных документов о стаже участия в пенсионной системе, изменение размера базовой пенсии осуществляется со дня подачи заявления по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам, а для получателей базовой пенсии из числа военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, по форме согласно приложению 26-1 к настоящим Правилам.
В случае изменения размера базовой пенсии уполномоченными государственными органами, осуществляющими назначение пенсионных выплат за выслугу лет, направляются в филиалы Государственной корпорации выписки о новом размере базовой пенсии по форме 1-ВС-повышение согласно приложению 4 к Правилам назначения и осуществления пенсионных выплат военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1500.
При представлении дополнительных документов о стаже участия в пенсионной системе получателем базовой пенсии, назначенной до 1 июля 2018 года, изменение размера базовой пенсии осуществляется с 1 июля 2018 года при условии обращения с заявлением до 31 декабря 2018 года.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. На основании решений уполномоченного органа о назначении пенсий или пособий Государственная корпорация в течении пяти рабочих дней обеспечивает включение назначенных сумм пенсий и пособий в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 25 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство).";

осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес 1-1-қосымшамен толықтырылсын;
2-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес 26-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 25.03.2021 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. "2018 жылғы 1 шілдеге дейін тағайындалған мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін қайта есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 3 наурыздағы № 17 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15052 болып тіркелген; "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 10 шілдеде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2018 жылғы 1 шілдеге дейін тағайындалған мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін қайта есептеу қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне:
1) Заңның 13-бабына сәйкес есептелген 1998 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге жинақталған еңбек өтілі;
2) міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған кезең;
3) жұмыс iстемейтiн ананың жас балаларды бағып-күткен, бiрақ әрбiр бала 3 жасқа толғанға дейін жалпы жиынтығы 12 жыл шегiнен аспайтын уақыты;
4) бірінші топтағы мүгедекті, екінші топтағы жалғызілікті мүгедекті және бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерді, сондай-ақ сексен жасқа толған қарттарды, он алты жасқа дейінгі мүгедек баланы күту уақыты;
5) әскери қызметтің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметтің, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің кезеңдері;
6) Қазақстан Республикасының және халықаралық ұйымдардың дипломатиялық қызмет қызметкерлері жұбайының (зайыбының) шетелде тұрған, бірақ жалпы жиынтығы 10 жылдан аспайтын кезеңі;
7) әскери қызметшiлердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің жұбайларымен мамандықтары бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі болмаған жерлерде тұрған, бірақ жалпы жиынтығы 10 жылдан аспайтын кезеңдері;
8) "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында 1998 жылғы 1 қаңтардан кейінгі еңбек қызметінің кезеңдері;
9) Заңның 24-бабы 2-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген адамдардың еңбек қызметінің кезеңдері есепке алынады. 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап көрсетілген кезеңдер Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік төлемдер жүзеге асырылған шарттарда есепке алынады.";

дополнить приложением 1-1 согласно приложению 1 к настоящему перечню;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
дополнить приложением 26-1 согласно приложению 3 к настоящему перечню.
2. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.03.2021 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 марта 2017 года № 17 "Об утверждении Правил перерасчета размера государственной базовой пенсионной выплаты, назначенной до 1 июля 2018 года" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15052, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет"10 июля 2015 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах перерасчета размера государственной базовой пенсионной выплаты, назначенной до 1 июля 2018 года, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В стаж участия в пенсионной системе засчитываются:
1) трудовой стаж, выработанный за период до 1 января 1998 года, исчисленный в соответствии со статьей 13 Закона;
2) период, за который осуществлялись обязательные пенсионные взносы;
3) время ухода неработающей матери за малолетними детьми, но не более чем до достижения каждым ребенком возраста 3 лет в пределах 12 лет в общей сложности;
4) время ухода за инвалидом первой группы, одиноким инвалидом второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающимися в посторонней помощи, а также престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, ребенком-инвалидом в возрасте до шестнадцати лет;
5) периоды воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службы;
6) период проживания за границей супруги (супруга) сотрудников дипломатических служб Республики Казахстан и международных организаций, но не более 10 лет в общей сложности;
7) период проживания супругов военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных органов с супругами в местностях, где отсутствовала возможность их трудоустройства по специальности, но не более 10 лет в общей сложности;
8) периоды трудовой деятельности после 1 января 1998 года в российских организациях комплекса "Байконур";
9) периоды трудовой деятельности лиц, указанных в подпункте 2) пункта 2 статьи 24 Закона. С 1 января 2005 года указанные периоды засчитываются при условии осуществления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования.";

9-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін қайта есептеу кезінде осы Қағидалардың 5-тармағының 3) - 9) тармақшаларында көрсетілген кезеңдер, Заңның 24-бабы 2-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген адамдардың еңбек қызметі кезеңдерін қоспағанда, егер олар туралы мәліметтер алушының зейнетақы ісінде болса, зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне есептеледі.";
1-қосымша осы тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің және Қазақстан
Республикасы Денсаулық сақтау
және әлеуметтік даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және жүзеге асыру
қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
Ауданның коды __________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің _____________
облысы (қаласы) бойынша департаменті "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ (бұдан
әрі - БЖЗҚ)
Өтiнiш Азамат (ша) _________________________ _____________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______________ жылғы "___" ____________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: __________________________________________
Құжаттың сериясы: _____________ құжаттың нөмірі: ____________ кім берген: ____________
Берілген күні: _____________ жылғы "___" ___________________________________________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы ____________________________________________
Облысы ____________________________ _____________________ қаласы (ауданы)
_____________________________ ауылы _________________________ көшесі (шағынауданы)
_____ -үй _______ -пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы ____________________________________________________________________
Банк шотының № ________________________________________________________________
Шот түрі: ағымдағы ______________________________________________________________
Резиденттік: резидент бейрезидент
Маған зейнеткерлік жасқа толуыма байланысты _______________________________________
____________________________________________________ (жасына байланысты зейнетақы
төлемдерін; мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін; БЖЗҚ-дан төленетін зейнетақы
төлемдерін) тағайындауды сұраймын.
Бұдан бұрын маған зейнетақы төлемдері тағайындалған / тағайындалмаған (қажет емесі
сызылып тасталсын).
БЖЗҚ-дан зейнетақы төлемдері төленген кезде БЖЗҚ-дан берілетін зейнетақы төлемдері
түріндегі менің табысыма БЖЗҚ-дан төлем берілген күніне, бірақ Қазақстан
Республикасының салық заңнамасында белгіленген шектерден асырмай есептелген салықтық
шегерімді қолдануды сұраймын.
Жеке табыс салығымен салық салуға жататын БЖЗҚ-дан берілетін зейнетақы төлемдері
түріндегі менің табысыма салықтық шегерімнің қолданылуы салықтық шегерімге құқықтың
қолданылу мерзімі ішінде қолданылатынына келісемін.
Төленетін зейнетақы төлемдері мөлшерлерінің өзгеруіне әкеп соғатын барлық өзгерістерді,
сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс
жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін Мемлекеттік
корпорацияның бөлімшесіне хабарлау қажеттілігі туралы хабардармын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Төлемді тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, БЖЗҚ-дан берілетін
зейнетақы төлемдерін тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде
ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны __________ ұялы телефон ______________ Е-mail _____________ өтініш берген
күні: 20__ жылғы "___" _________
Өтініш берушінің қолы _____________
Азамат__________________________________________________________________________
өтініші № _____________ болып тіркелді.
Құжаттар қабылданған күн 20__ жылғы "___" __________
________________________________________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған Мемлекеттік корпорация қызметкерінің лауазымы және қолы, тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің және Қазақстан
Республикасы Денсаулық сақтау
және әлеуметтік даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және жүзеге асыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ауданның коды __________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Еңбек, әлеуметтiк қорғау және көші-қон комитетінің _____________
облысы (қаласы) бойынша департаменті
Өтiнiш Азамат (ша) _______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______________ жылғы "___" ____________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі _________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: __________________________________________
Құжаттың сериясы: _____________ құжаттың нөмірі: ____________ кім берген: ____________
Берілген күні: _____________ жылғы "___" ___________________________________________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы ____________________________________________
Облысы ____________________________ _____________________ қаласы (ауданы)
_____________________________ ауылы _________________________ көшесі (шағынауданы)
_____ -үй _______ -пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы ____________________________________________________________________
Банк шотының № ________________________________________________________________
Шот түрі: ағымдағы ______________________________________________________________
Маған, мүгедек балаға, қамқорлықтағы бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге
асыратын адамға (қажетінің асты сызылсын)
________________________________________________________________________________
(заңды өкілі өтініш берген жағдайда мүгедектіктің санаты, баланың / бала кезінен бірінші
топтағы мүгедектің немесе қамқорлықтағының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) туған жылы
көрсетіледі)
мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы
мемлекеттік жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны, бала кезінен
бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақыны (қажетінің асты сызылсын)
тағайындауды сұраймын.
Бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асыратын адам туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендiру нөмiрі: _______________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _______________________
Туған күні: _________ жылғы "____" ____________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы: ______________________________
____________________________________ облысы ____________ қаласы ______________
ауылы ____________ көшесі (шағынауданы ) __ -үй _____ -пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы __________________________
Банк шотының № __________________________
Шоттың түрі: ағымдағы _________________________
Бұдан бұрын маған зейнетақы төлемдері немесе жәрдемақы тағайындалған / тағайындалмаған
(қажет емесі сызылып тасталсын).
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы
мемлекеттік жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бала кезінен
бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғатын
барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан
Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің
өзгергенін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлау қажеттілігі туралы
хабардармын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы
мемлекеттік жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бала кезінен
бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақы тағайындауға қажетті менің дербес
деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы
мемлекеттік жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бала кезінен
бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту)
туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар
етуге келісім беремін. Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу
үшін жеке банк шотын ашқан жағдайда осы шоттағы ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп
алуға жүгінуіне жол берілмейді.
Өтініш берушінің, бала кезінен бірінші топтағы мүгедекке күтімді жүзеге асыратын адамның
байланыс деректері: үй телефоны ___________ ұялы телефон ___________ Е-mail ___________
өтініш берген күні: 20__ жылғы "_________"__________________________________________
Өтініш берушінің қолы ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________ құжаттарды
қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(қию сызығы)
Азамат _____________________________ мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы, мүгедек баланы
тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша
жәрдемақы тағайындауға өтініші қабылданды. Құжаттар қабылданған күні 20__ жылғы "___"
___________________ (көрсетілетін қызметті алу күні өтініш Мемлекеттік корпорация
бөлімшесінде тіркелген күннен бастап).
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы
мемлекеттік жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы, бала кезінен
бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық
өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының
шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлау қажеттілігі туралы хабардармын.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің және Қазақстан
Республикасы Денсаулық сақтау
және әлеуметтік даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Мемлекеттiк базалық зейнетақы
төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беру, сондай-ақ жасына
байланысты зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі
бойынша, асыраушысынан
айрылу жағдайы бойынша
мемлекеттік әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік
арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және жүзеге асыру
қағидаларына

пункт 9-1 изложить в следующей редакции:
"9-1. При перерасчете размера государственной базовой пенсионной выплаты периоды, указанные в подпунктах 3) – 9) пункта 5 настоящих Правил, за исключением периодов трудовой деятельности с 1 января 2005 года лиц, указанных в подпункте 2) пункта 2 статьи 24 Закона, засчитываются в стаж участия в пенсионной системе, если сведения о них имеются в пенсионном деле получателя.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
и Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1-1
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты
за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных
выплат по возрасту, государственных
социальных пособий по
инвалидности и по
случаюпотери кормильца,
государственных специальных пособий
Форма
Код района ________________________________________________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по _____________________ области (городу)
АО "Единый накопительный пенсионный фонд" (далее – ЕНПФ)
Заявление
От гражданина (ки) ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____"________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность:_______________________________________
Серия документа: ____ номер документа: ____ кем выдан: ___________________________
Дата выдачи: "____"_____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _____________________________________________
Область ___________________ город (район) _____________ село: __________ улица
(микрорайон) ________ дом _____ квартира ______
Банковские реквизиты:
Наименование банка ____________________________________________________________
Банковский счет № _______________________________________________
Тип счета: текущий _________________________
Резидентство: резидент нерезидент
Прошу назначить мне в связи с достижением пенсионного возраста
_______________________________________________________________________________
(пенсионные выплаты по возрасту, государственную базовую пенсионную выплату,
пенсионные выплаты из ЕНПФ).
Ранее пенсионные выплаты мне назначались/не назначались (ненужное вычеркнуть).
При пенсионных выплатах из ЕНПФ прошу применить (-ять) к моему доходу в виде
пенсионных выплат из ЕНПФ налоговый вычет, рассчитанный на дату выплаты из ЕНПФ,
но не более пределов, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.
Cогласен, что применение налогового вычета к моему доходу в виде пенсионных выплат из
ЕНПФ, подлежащему налогообложению индивидуальным подоходным налогом, будет
применяться в течение срока действия права на налоговый вычет.
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменения
размеров выплачиваемых пенсионных выплат, а также изменении местожительства (в том
числе выезд за пределы Республики Казахстан) анкетных данных, банковских реквизитов в
отделение Государственной корпорации.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для назначения пенсионных выплат.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в назначении)
пенсионных выплат по возрасту, государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных
выплат из ЕНПФ путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
Контактные данные заявителя: телефон домашний _______ мобильный ____________ Е-маil ____________
дата подачи заявления: "____"__________ 20 __ года.
подпись заявителя _________________________
Заявление гражданина ___________________________________ зарегистрировано за № __ дата принятия документов"__"__ 20 ___ года
_______________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность работника
Государственной корпорации, принявшего документы)
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
и Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности и по
случаю потери кормильца,
государственных специальных пособий
Форма
Код района ________________________
Республика Казахстан Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции
по _____________________ области (городу)
Заявление
От гражданина (ки) _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___" ________ года
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________
Серия документа: ____ номер документа: ____ кем выдан: _____________________________
Дата выдачи: "____" __________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _______________________________________________
Область___________________ город (район) ___________________________ село: ________
улица (микрорайон)___ _____дом________ квартира ______
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________________________________________________
Банковский счет _________________________________________________________________
Тип счета: текущий ______________________________________________________________
Прошу назначить мне, ребенку-инвалиду, опекаемому, лицу, осуществляющему уход за
инвалидом первой группы с детства (нужное подчеркнуть):
________________________________________________________________________________
(при подаче заявления законным представителем указывается категория
инвалидности, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и год рождения
ребенка/инвалида первой группы с детства или опекаемого) государственное
социальное пособие по инвалидности, специальное государственное пособие по
инвалидности, пособие воспитывающему ребенка-инвалида, пособие по уходу за
инвалидом первой группы с детства (нужное подчеркнуть)
Сведения о лице, осуществляющем уход за инвалидом первой группы с детства:
Индивидуальный идентификационный номер: ________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________________________
Дата рождения: "____" ____________ _____года
Адрес постоянного места жительства: _______________________________________________
Область ____________________________________ город (район) ____________ село:
______________ улица (микрорайон) _____ дом __ квартира _____
Банковские реквизиты:
Наименование банка __________________________ банковский счет № __________________
Тип счета: текущий _________________________
Ранее пенсионные выплаты или пособие мне назначались / не назначались (ненужное вычеркнуть).
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих
изменения размера государственного социального пособия по инвалидности, специального
государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка-инвалида,
пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства, а также изменении
местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных,
банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
назначения государственного социального пособия по инвалидности, специального
государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка-инвалида,
пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства. Даю согласие на уведомление о
принятии решения о назначении (отказе в назначении) государственного социального
пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности,
пособия воспитывающему ребенка-инвалида, пособия по уходу за инвалидом первой группы
с детства путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
В случае открытия отдельного банковского счета для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного
фонда социального страхования, на деньги, находящиеся на таком счете, не допускается
обращение взыскания третьими лицами.
Контактные данные заявителя, лица, осуществляющего уход за инвалидом первой группы с
детства: телефон домашний_________ мобильный _______ Е-маil ____________ дата подачи
заявления: "__" ______ 20 _____ года
Подпись заявителя _________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и роспись принявшего документы
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина __________________ на назначение государственного
социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по
инвалидности, пособия воспитывающему ребенка-инвалида, пособия по уходу за инвалидом
первой группы с детства принято.
Дата принятия документов "__" _______ 20 ___ года (дата получения услуги со дня
регистрации заявления в отделении Государственной корпорации).
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменение
размера государственного социального пособия по инвалидности, специального
государственного пособия по инвалидности, пособия воспитывающему ребенка-инвалида,
пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства, а также изменении
местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных,
банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации.
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
и Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и
дополнения

26-1-қосымша
Нысан
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындаған мемлекеттік органның атауы)
Өтiнiш
Азамат (ша) _____________________________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ____ жылғы "_____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: _______ құжаттың нөмірі ________ кім берген __________
Берілген күні ______ жылғы "_____" _____________
Тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы: ____________________________________________
облысы _______________________________________ қаласы (ауданы)
______________________ ауылы _________________________ көшесі (шағынауданы)
_____________ ____ -үй _______ -пәтер
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін өзгерту үшін қосымша құжаттарды
қабылдауды сұраймын. Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді
жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны ___________ ұялы телефон _____________ Е-mail ____________________________
Берілген күні 20__ жылғы "___" ________
Өтініш берушінің қолы ________________
Азамат (ша) _______________________________________________________
өтініші
(құжаттар мен өтініш қабылданған күн)
20_____ жылғы "_____" _____________ қабылданды, № __________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы:
__________________________________________________________ _____________________
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің және Қазақстан
Республикасы Денсаулық сақтау
және әлеуметтік даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 25.03.2021 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің және Қазақстан
Республикасы Денсаулық сақтау
және әлеуметтік даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 25.03.2021 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің және Қазақстан
Республикасы Денсаулық сақтау
және әлеуметтік даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
2018 жылғы 1 шілдеге дейін
тағайындалған мемлекеттік
базалық зейнетақы төлемінің
мөлшерін қайта есептеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Коды ______________
Облысы ____________
2018 жылғы 1 шілдеден бастап мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшерін қайта
есептеу туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің ____________ облысы бойынша
департаментінің 20__ жылғы "__" _______ № ___ шешімі
Азамат(ша) ______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Іс № __________
Жынысы ______________ Туған күні 19__ жылғы "_____" ________________
Зейнетақы жүйесіне қатысу өтілі ___ жыл ___ ай ________ күн оның ішінде:

Приложение 26-1
к Правилам предоставления
государственной базовой
пенсионной выплаты за счет
бюджетных средств, а также
назначения и осуществления
пенсионных выплат по возрасту,
государственных социальных
пособий по инвалидности и по
случаю потери кормильца,
государственных специальных
пособий
Форма
________________________________________________________________________________
(наименование государственного органа, назначившего государственную
базовую пенсионную выплату)
Заявление
От гражданина (ки) _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "____" ____________ г.
Индивидуальный идентификационный номер: ____________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________________
Серия документа: ______ номер документа: ________ кем выдан: __________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного места жительства: _________________________________
Область___________________________________________________________
_________ город (район) _________________ село: ______________________
______________________________ улица (микрорайон)__________________
дом ___ квартира ____
Прошу принять дополнительные документы для изменения размера государственной
базовой пенсионной выплаты.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для назначения
государственной базовой пенсионной выплаты.
Контактные данные заявителя:
телефон __________ мобильный _________________ Е-маil _______________
Дата подачи "____" __________ 20 ___ года
Подпись заявителя ______________
Заявление гражданин (ки) ____________________________________________
(дата принятия заявления с документами) принято "______" _________ 20 ___ года № ________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность и подпись принявшего документы:
________________________________________________________________________________
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
и Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Сноска. Утратило силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.03.2021 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Перечню некоторых приказов
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
и Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Сноска. Утратило силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.03.2021 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Перечню некоторых приказов
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан и
Министра здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан, в
которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам перерасчета размера
государственной базовой
пенсионной выплаты,
назначенной до 1 июля 2018 года
Форма
Код _______________
Область ____________
Решение № ___ от "__" _______ 20__ года
Департамента Комитета труда, социальной защиты и миграции по _______________
области Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан о
перерасчете размера государственной базовой пенсионной выплаты с 1 июля 2018 года
Гражданин(ка) ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№ дела __________ Пол _________ Дата рождения "__" ________19__года
Стаж участия в пенсионной системе ___ лет ___ месяцев ___ дней в том числе:

1998 жылғы 1 қаңтарға дейінгі еңбек өтілі ___ жыл ___ ай ___ күн
МЗЖ жүзеге асырылған кезең ___ жыл ___ ай
Зейнетақы жүйесіне қатысу өтілінің коэффициенті _____________________________________
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің мөлшері "Қазақстан Республикасында
зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2018
жылғы 1 шілдеден бастап ___________________________________________________ теңгені
___________________________________________________ теңгені құрайды.
(сомасы жазбаша)
Департамент басшысы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Басқарма (бөлім) басшысы _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Маман __________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

трудовой стаж до 1 января 1998 года ___ лет ___ месяцев ___ дней период
осуществления обязательных пенсионных взносов ___ лет ___ месяцев
Коэффициент стажа участия в пенсионной системе (КСУ) ________________
Размер государственной базовой пенсионной выплаты в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" с 1 июля 2018 года составляет
___________________________________________________________________________ тенге
___________________________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Руководитель департамента __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель управления (отдела) ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
_______________________________-________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)