"Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 11 сәуірдегі № 149 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 14 қыркүйектегі № 16 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 8 қазанда № 17504 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 14 сәуірдегі № 40 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.04.2021 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 11 сәуірдегі № 149 бұйрығына (2018 жылғы 20 сәуірде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16787 болып тіркелген, Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 27 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингісін жүргізу жөніндегі әдістемеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) мен "Экономикалық зерттеулер институты" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Институт) арасында жасалған шарт негізінде Қазақстан Республикасының өңірлерінде рейтинг жүргізу бойынша зерттеу жүргізіледі, ол мынадай 2 кезеңді қамтиды:
1) Қазақстан Республикасы өңірлеріндегі рейтинг әдіснамасының имплементациясы, бұл ретте:
осы Әдістемеге 1-қосымшада көрсетілген облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалалары, аудандар респонденттерінің іріктемесіне сәйкес өңірлерде кәсіпкерлерге пікіртерім жүргізу арқылы далалық зерттеу жүргізу;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 24 қарашадағы № 590 Жарлығымен бекітілген Бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингінің нәтижелері бойынша арнайы сыйлық беру қағидаларына сәйкес осы Әдістемеде пайдаланылатын статистикалық деректерді жинақтау жүргізіледі.
2) пікіртерімдік және статистикалық деректердің нәтижелері бойынша облыстарды, Астана, Алматы және Шымкент қалаларын және жеке аудандарды бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша саралау (рейтингіні дайындау) рейтингісі бойынша қорытынды шығарылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Рейтинг екі деңгейге бөлінеді:
14 облыс пен Астана, Алматы және Шымкент қалаларын салыстыру;
162 ауданды салыстыру.";

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 апреля 2018 года № 149 "Об утверждении Методики по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 сентября 2018 года № 16. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2018 года № 17504. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 апреля 2021 года № 40.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 14.04.2021 № 40 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 апреля 2018 года № 149 "Об утверждении Методики по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 20 апреля 2018 года № 16787, опубликован 27 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующие изменения:
в Методике по проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. На основании заключенного договора между Министерством национальной экономики Республики Казахстан (далее – Министерство) и акционерным обществом "Институт экономических исследований" (далее – Институт) проводится исследование по проведению рейтинга в регионах Республики Казахстан, которое включает в себя 2 этапа:
1) имплементация методологии рейтинга в регионах Республики Казахстан при котором проводится:
проведение полевого исследования путем опроса предпринимателей в регионах согласно выборке респондентов областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, районов, указанных в приложении 1 к настоящей Методике;
сбор статистических данных, используемых в настоящей Методике в соответствии с Правилами присуждения специальной премии по результатам рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 24 ноября 2017 года № 590.
2) подведение итогов по рейтингу:
Ранжирование (подготовка рейтинга) областей и городов Астана, Алматы и Шымкент, и отдельно районов по легкости ведения бизнеса по результатам опросных и статистических данных.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Рейтинг подразделяется на 2 уровня:
сравнение 14 областей и городов Астана, Алматы и Шымкент;
сравнение 162 районов.";

10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес облыстар және Астана, Алматы және Шымкент қалалары, аудандарға арналған статистикалық көрсеткіштерді таратып жазу бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдарға сұрау салулар жіберу арқылы алынған статистикалық деректер ақпарат көздері болып табылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Облыстар мен Астана, Алматы және Шымкент қалалары үшін пайдаланылатын статистикалық деректер:
1) шағын және орта кәсіпкерлік (бұдан әрі – ШОК) субъектілерінен түсетін салық аударымдары көлемінің базалық 2015 жылға қарағанда өсу индексі;
2) есепті кезеңдегі шағын, орта кәсіпорындардың негізгі капиталына салынатын инвестициялардың өткен жылмен салыстырғандағы пайыздық өсу қарқыны;
3) есепті кезеңдегі шикізаттық емес сектор кәсіпорындарының негізгі капиталына салынатын сыртқы инвестициялардың өткен жылмен салыстырғандағы пайыздық өсу қарқыны;
4) ШОК субъектілерін қолдауға жергілікті бюджеттен бөлінетін қаражат көлемінің өсу қарқыны;
5) есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК-та жұмыспен қамтылғандар санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
6) есепті кезеңдегі ШОК субъектілерінің өнім шығаруының өткен жылмен салыстырғандағы нақты мәніндегі өсу қарқыны, пайызбен;
7) есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы өсу қарқыны, пайызбен;
8) заңды тұлғалар үшін мерзімдері бұзылып көрсетілген мемлекеттік қызметтер үлесінің өсу қарқыны;
9) 1000 жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне келетін тексерулер санының өсу қарқыны;
10) 1000 ШОК-қа келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істері санының өсу қарқыны;
11) республикалық бюджет есебінен ШОК өндіріс көлеміне қатысты ШОК-ты мемлекеттік қолдау көлемінің өсу қарқыны;
12) 1000 ШОК-қа келетін мемлекеттік көмек (гранттар, кепілдіктер, кредиттер, субсидиялар, инфрақұрылым шығындары) алған жобалар санының өсу қарқыны;
13) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі-ТжКБ) ұйымдарының (педагогикалық ұйымдардан басқа) түлектер санының өсу қарқыны.
Аудандар үшін пайдаланылатын статистикалық деректер:
1) ШОК-тан түсетін салық аударымдары көлемінің базалық 2015 жылға қарағандағы өсу индексі;
2) есепті кезеңдегі жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері санының өткен жылмен салыстырғандағы пайыздық өсу қарқыны;
3) 100 жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік субъектілеріне келетін тексерулер саны;

подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) статистические данные, полученные путем направления запросов в государственные органы и организации, по расшифровке статистических показателей для областей и городов Астана, Алматы и Шымкент, районов согласно приложению 3 к настоящей Методике.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Статистические данные, используемые для областей и городов Астана, Алматы и Шымкент:
1) индекс роста объема налоговых отчислений от субъектов малого и среднего предпринимательства (далее – МСП) к базовому 2015 году;
2) темп роста инвестиций в основной капитал малых, средних предприятий, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
3) темп роста внешних инвестиций в основной капитал предприятий несырьевого сектора, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
4) темп роста объема выделяемых средств из местного бюджета на поддержку субъектов МСП;
5) темп роста численности занятых в действующих МСП, за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
6) темп роста выпуска продукции субъектами МСП в реальном выражении за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
7) темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
8) темп роста доли государственных услуг для юридических лиц, оказанных с нарушением сроков;
9) темп роста количества проверок на 1000 действующих субъектов МСП;
10) темп роста количества выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 1000 МСП;
11) темп роста объема государственной поддержки МСП за счет республиканского бюджета к объему производства МСП;
12) темп роста количества проектов, получивших государственную помощь (гранты, гарантии, кредиты, субсидии, затраты на инфраструктуру) на 1000 МСП;
13) темп роста количества выпускников организации технического и профессионального образования (далее – ТИПО) (за исключением педагогических).
Статистические данные, используемые для районов:
1) индекс роста объема налоговых отчислений от МСП к базовому 2015 году;
2) темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах;
3) количество проверок на 100 действующих субъектов предпринимательства;

4) 100 ШОК-қа келетін ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша жеңіп шыққан сот істерінің саны.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Облыстар мен Астана, Алматы және Шымкент қалалары үшін қорытынды рейтингілік балды есептеу облыстар мен Астана, Алматы және Шымкент қалаларының статистикалық деректерінің және облыстар, аудандар мен Астана, Алматы және Шымкент қалаларының пікіртерім деректері негізінде қалыптастырылады.
Аудандар үшін қорытынды рейтингілік балды есептеу аудандардың статистикалық деректері мен аудандардың пікіртерім деректерінің негізінде қалыптастырылады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. "Реттеушілік ахуал" факторы бойынша бағалау алты қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. ЖАО жұмысының тиімділігі:
облыстық, Астана, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің тиімділігі;
елді мекендегі әкімдіктің тиімділігі.
2-қосалқы фактор. Сыбайлас жемқорлықтың таралуы:
мемлекеттік органдарда сыбайлас жемқорлықтың таралуы.
3-қосалқы фактор. Тексерулер:
тексерулердің жиілігі.
4-қосалқы фактор. Лицензиялар мен рұқсаттар:
мемлекеттік органдардан барлық лицензиялар мен рұқсаттарды алу;
табиғи монополиялар субъектілерінен барлық рұқсаттарды алу.
5-қосалқы фактор. Құрылыс:
жер учаскесінің нысаналы мақсатын алу немесе өзгерту;
инженерлік желілерді қосу үшін сәулет-жоспарлау тапсырмасын және техникалық шарттарды алу рәсімі;
техникалық төлқұжат алу рәсімі;
объектіге құқықты тіркеу рәсімі;
құрылыс процесінде мемлекеттік органдар жүргізетін тексерулердің (инспекциялар) жиілігі.
6-қосалқы фактор. Коммуналдық желілер:
объектілерді инфрақұрылым желілеріне қосу үшін қаржылық шығындар;
коммуналдық қызметтер жұмыстарының сапасы;
коммуналдық қызметтер тарифтері.
Факторды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
F1=P1+P2+P3+P4+ Р5+Р6,
мұнда:
F1 – "Реттеушілік ахуал" факторы бойынша жалпы баға;
P1 – 1-қосалқы фактор. ЖАО жұмысының тиімділігі;
P2 – 2-қосалқы фактор. Сыбайлас жемқорлықтың таралуы;
P3 – 3-қосалқы фактор. Тексерулер;
P4 – 4-қосалқы фактор. Лицензиялар мен рұқсаттар;
P5 – 5-қосалқы фактор. Құрылыс;
P6 – 6-қосалқы фактор. Коммуналдық желілер.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. "Қабылданатын шешімдердің транспаренттілігі" факторы бойынша бағалау екі қосалқы фактор бойынша жүзеге асырылады:
1-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың ашықтығы:
облыстық, Астана, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің қабылдау үшін ашықтығы;
елді мекендегі әкімдіктің қабылдау үшін ашықтығы;
жүргізілетін реформаларды талқылау және ықпал ету мүмкіндігі;
жүргізілетін түсіндіру жұмыстарының жиілігі.
2-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың сенімділік және араласу деңгейі:
сот жүйесіне сенімділік деңгейі;
құқық қорғау органдарына сенімділік деңгейі;
кәсіпкерлік қызметке араласу (рейдерлік) деңгейі.
Факторды есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:

4) количество выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 100 субъектов предпринимательства.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Расчет итогового рейтингового балла для областей и городов Астана, Алматы и Шымкент формируется на основе статистических данных областей и городов Астана, Алматы и Шымкент опросных данных областей, районов и городов Астана, Алматы и Шымкент.
Расчет итогового рейтингового балла для районов формируется на основе статистических данных районов и опросных данных районов.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. "Оценка по фактору "Регуляторный климат" осуществляется по шести субфакторам:
Субфактор 1 . Эффективность работы МИО:
эффективность областного акимата, городов Астана, Алматы и Шымкент;
эффективность акимата в населенном пункте.
Субфактор 2 . Распространенность коррупции:
распространенность коррупции в государственных органах.
Субфактор 3 . Проверки:
частота проверок.
Субфактор 4 . Лицензии и разрешения:
получение всех лицензий или разрешений от государственных органов;
получение всех разрешений от субъектов естественных монополий.
Субфактор 5 . Строительство:
получение или изменение целевого назначения земельного участка;
процедура получения архитектурно-планировочного задания и технических условий для подключения инженерных сетей;
процедура получения технического паспорта;
процедура регистрации права на объект;
частота проведения проверок (инспекции) государственными органами в процессе строительства.
Субфактор 6 . Коммунальные сети:
финансовые затраты за подключения объекта к сетям инфраструктуры;
качество работы коммунальных служб;
тарифы коммунальных служб.
Расчет фактора производится по следующей формуле:
F1=P1+P2+P3+P4+Р5+Р6,
где:
F1 – общая оценка по фактору "Регуляторный климат";
P1 – субфактор 1. Эффективность работы МИО;
P2 – субфактор 2. Распространенность коррупции;
P3 – субфактор 3.Проверки;
P4 – субфактор 4. Лицензии и разрешения;
P5 – субфактор 5. Строительство;
P6 – субфактор 6. Коммунальные сети.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Оценка по фактору "Транспарентность принимаемых решений" осуществляется по двум субфакторам:
Субфактор 1. Открытость государственных органов:
открытость областного акимата, городов Астана, Алматы и Шымкент для приема;
открытость акимата в населенном пункте для приема;
возможность обсуждения и влияния на проводимые реформы;
частота проводимых разъяснительных работ.
Субфактор 2. Уровень доверия и вмешательства государственных органов:
уровень доверия к судебной системе;
уровень доверия к правоохранительным органам;
уровень вмешательства (рейдерства) в предпринимательскую деятельность.
Расчет фактора производится по следующей формуле:

F5=S1+S2,
мұнда:
F5 – "Қабылданатын шешімдердің транспаренттілігі" факторы бойынша жалпы баға;
S1 – 1-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың ашықтығы;
S2 – 2-қосалқы фактор. Мемлекеттік органдардың сенімділік және араласу деңгейі.";
Осы Әдістемеге 1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына, сондай-ақ, ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

F5=S1+S2,
где:
F5 – общая оценка по фактору "Транспарентность принимаемых решений";
S1 – субфактор 1. Открытость государственных органов;
S2 – субфактор 2. Уровень доверия и вмешательства государственных органов.";
приложения 1, 2 и 3 к настоящей Методике изложить в редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту государственной поддержки предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на казахском и русском языках на официальное опубликование в периодические печатные издания, а также Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 16 бұйрығына
1-қосымша
Бизнесті жүргізу жеңілдігі
бойынша өңірлер мен қалалар
рейтингісін жүргізу жөніндегі
әдістемеге 1-қосымша
Облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалалары, аудандар респонденттерінің іріктемесі
Елді мекен
Бас жиынтық (жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілерінің саны)
Іріктемелі жиынтық
Қазақстан Республикасы

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики Республики Казахстан
от 14 сентября 2018 года № 16
Приложение 1
к Методике по проведению
рейтинга регионов и городов по
легкости ведения бизнеса
Выборка респондентов областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, районов
Населенный пункт
Генеральная совокупность (количество действующих субъектов МСП)
Выборочная совокупность
Республика Казахстан

97 251
599
201
Алматы қаласы
169 985
623
202
Шымкент қаласы
54 422
559
Ескертпе:
Кәсіпкерлерге пікіртерім жүргізу үшін респонденттер іріктемесінің сенімділігі мен репрезентативтілігін объективті бағалау мақсатында репрезентативті жиынтықтарды әзірлеу мен бағалауда тәжірибесі бар жоғары оқу орындарының ("Назарбаев Университет" дербес білім беру ұйымы, Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия Ұлттық университеті және Әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық Университеті) сараптамалық пікірлері ескерілді.
Пікіртерім аз адамға жүргізілген жағдайда, іріктеме кезінде қолданылған іріктемелік жиынтық бас жиынтықты қажетті кепілдік дәрежесімен ұсыну мүмкін болатындай етіп құрылады. Іріктеме репрезентативтілігі деңгейін анықтау үшін сенімділік ықтималдығы мен сенімділік интервалының мәндері қарастырылады.
Сенімділік ықтималдығы кездейсоқ жауаптың сенімділік интервалына қаншалықты ықтималдықпен түсетіндігін көрсетеді. Сенімділік ықтималдығы неғұрлым жоғары болса, іріктеу дәлдігі соғұрлым көбірек болады.
Сенімділік интервалы (қателік деп түсініледі) бөлу қисық сызығының бір бөлігі жауаптар түсуі мүмкін таңдалған нүктенің екі жағынан түсуін ашып көрсетеді. Сенімділік интервалы неғұрлым төмен болса, іріктеу қателігі соғұрлым төменірек болады.

97 251
599
201
город Алматы
169 985
623
202
город Шымкент
54 422
559
Примечание:
В целях объективной оценки достоверности и репрезентативности выборки респондентов для проведения опроса предпринимателей учитывалось экспертное мнение высших учебных заведений (автономная организация образования "Назарбаев Университет", Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева и Казахский национальный университет имени Аль-Фараби), которые имеют опыт разработки и оценки репрезентативных совокупностей.
Выборочная совокупность, примененная при выборке, строится таким образом, чтобы при минимуме опрашиваемых людей удалось с необходимой степенью гарантии представить генеральную совокупность. Для определения уровня репрезентативности выборки рассматриваются значения доверительной вероятности и доверительного интервала.
Доверительная вероятность показывает, с какой вероятностью случайный ответ попадет в доверительный интервал. Чем выше доверительная вероятность, тем больше точность выборки.
Доверительный интервал (понимается, как погрешность) задает размах части кривой распределения по обе стороны от выбранной точки, куда могут попадать ответы. Чем ниже доверительный интервал, тем ниже погрешность выборки.

95 % сенімділік ықтималдығымен және 1% сенімділік интервалымен барлық шағын және орта кәсіпкерлік (бұдан әрі – ШОК) субъектілері бойынша репрезентативті іріктеме айқындалған, мұнда бас жиынтық 1 145 994 субъектіні құрайды.
"Назарбаев Университет" дербес білім беру ұйымының сараптамалық қорытындысына сәйкес 200 елді мекен және Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің салалары бөлінісінде жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілері бойынша репрезентативті іріктеме құру шеңберінде мынадай қадамдар жасалды:

С доверительной вероятностью 95 % и доверительным интервалом 1 % определена репрезентативная выборка по всем субъектам малого и среднего предпринимательства (далее – МСП) , где генеральная совокупность составляет 1 145 994 субъектов.
В соответствии с экспертным заключением автономной организации образования "Назарбаев Университет" в рамках построения репрезентативной выборки по действующим субъектам МСП в разрезе 200 населенных пунктов и отраслей Общего классификатора видов экономической деятельности были проделаны следующие шаги:

1. 95 % сенімділік ықтималдығымен және 1 % сенімділік интервалымен барлық ШОК субъектілері бойынша репрезентативті іріктеме айқындалды, онда бас жиынтық мынадай формула бойынша 1 145 994 субъектіні құрайды:
1-формула. Іріктеме өлшемі:
SS = (Z2 * (p) * (1-p))/ C2,
мұнда:
Z = Z факторы (95 % сенімділік интервалы үшін 1,96);
p = қызығушылық білдірген респонденттер немесе жауаптар пайызы, ондық нысанда (ұйғарым бойынша 0,5);

1. С доверительной вероятностью 95% и доверительным интервалом 1% определена репрезентативная выборка по всем субъектам МСП, где генеральная совокупность составляет 1 145 994 субъектов, по следующей формуле:
Формула 1. Размер Выборки:
SS = (Z2* (p) * (1-p))/C2,
где:
Z = Z фактор (1,96 для 95 % доверительного интервала);
p = процент интересующих респондентов или ответов, в десятичной форме (0,5 по умолчанию);

С = ондық нысандағы сенімділік интервалы (0,01 = ±1 %).
2-формула. Шағын бас жиынтық үшін түзету:
CSS = SS / (1 + (ss-1)/pop),
мұнда:
SS = іріктеме өлшемі;
CSS = түзетілген іріктеме;
pop = бас жиынтық.
Осылайша, 1 145 994 ШОК субъектісі бойынша репрезентативті іріктеме 9524 құрайды.
2. 95 % сенімділік ықтималдығы мен 1% сенімділік интервалы (1 және 2-формула) негізінде әрбір елді мекеннің бас жиынтығы елді мекеннің жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілерінің санына сәйкес келетін елді мекендердің репрезентативтілігі анықталды. Одан әрі әрбір өңір үшін репрезентативті сомасынан әрбір өңірдің үлесі есептеледі. Әрбір өңірге арналған осы үлесті Қазақстан Республикасының барлық ШОК бойынша анықталған репрезентативтілікке (9524) көбейту арқылы өңірлер бойынша түпкілікті іріктемені жасау үшін пайдаланылады. Осылайша, өңірлер және Астана, Алматы және Шымкент қалалары бойынша түпкілікті репрезентативті іріктеме айқындалады:
Өңірлер
Өңірлер бойынша түпкілікті іріктеме
1.
Ақмола облысы

c = доверительный интервал, в десятичной форме (0,01 = ±1 %).
Формула 2. Корректировка для малой генеральной совокупности:
CSS =SS / (1+ (ss-1)/pop),
где:
SS = размер выборки;
CSS = скорректированная выборка;
pop = генеральная совокупность.
Таким образом, репрезентативная выборка по 1 145 994 субъектам МСП составляет 9524.
2. На основе доверительной вероятности 95% и доверительным интервалом 1% (формула 1 и 2) определена репрезентативность населенных пунктов, где генеральная совокупность каждого населенного пункта соответствует количеству действующих субъектов МСП населенного пункта. Далее рассчитываются доли каждого региона от суммы репрезентативной суммы для каждого региона. Данные доли для каждого региона используются для составления окончательной выборки по регионам путем умножения доли на выявленную репрезентативность (9524) по всем МСП в Республике Казахстан. Таким образом определяется окончательная репрезентативная выборка по регионам и городам Астана, Алматы и Шымкент:
Регионы
Окончательная выборка по регионам
1.
Акмолинская область

4. 2-қосымшада көрсетілген 17 қызмет салалары бойынша әрбір елді мекеннің бас жиынтығының үлесі айқындалады.
5. Елді мекен бойынша әрбір саланың анықталған үлесі барлық елді мекендер бойынша түпкілікті салалық іріктемені айқындау үшін пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 16 бұйрығына
2-қосымша
Бизнесті жүргізу жеңілдігі
бойынша өңірлер мен қалалар
рейтингісін жүргізу жөніндегі
әдістемеге 2-қосымша
Нысан
САУАЛНАМА
1-бөлім. Жалпы сипаттағы сұрақтар
1. Сіздің жасыңыз: ___________
2. Жынысыңыз: 1) Ер 2) Әйел
3. Кәсіпорыныңыздың нысанын көрсетіңіз: 1) АҚ
2) ЖШС

4. Определяется доля по 17 сферам деятельности, указанным в приложении 2, от генеральной совокупности каждого населенного пункта.
5. Выявленная доля каждой сферы деятельности по населенному пункту используется для определения окончательной отраслевой выборки по всем населенным пунктам.
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 14 сентября 2018 года № 16
Приложение 2
к Методике по проведению
рейтинга регионов и городов по
легкости ведения бизнеса
Форма
АНКЕТА
Раздел 1. Вопросы общего характера
1. Возраст: ___________ лет
2. Пол: 1) Мужской 2) Женский
3. Укажите форму Вашего предприятия:
1) АО
2) ТОО

2-бөлім. Факторларды бағалау сұрақтары
1-тарау. Мемлекеттік органдардың қызметін жалпы бағалау
1. Сіз үшін басымдылығы бойынша бизнесті жүргізу шарттары факторларының маңыздылығын 1-ден 5-ке дейін бағалаңыз, мұнда 5 - ең маңызды фактор және 1 - ең төмен маңызды фактор:
Фактор
Сипаттамасы
Басымдылығы
Реттеушілік ахуал
Әкімдіктер жұмысының тиімділігі, сыбайлас жемқорлық, тексерулер, құрылысқа және коммуналдық желілерге қосылуға лицензиялар мен рұқсаттар
Инфрақұрылым
Бизнесті дамыту үшін мамандандырылған алаңдардың болуы және қолжетімділігі, көлік инфрақұрылымы
Бизнесті мемлекеттік қолдаудың қолжетімділігі
Қаржылық және қаржылық емес қолдаудың қолжетімділігі
Адами капитал
Кадрлардың қолжетімділігі мен сапасы, кадрларды дамыту мүмкіндіктері
Қабылданатын шешімдердің транспаренттілігі
Мемлекеттік органдардың ашықтығы, мемлекеттік органдардың түсіндіру жұмыстары, мемлекеттік органдарға деген сенімділік деңгейі

Раздел 2. Вопросы для оценки факторов
Глава 1. Общая оценка действий государственных органов
1. Оцените важность факторов условий ведения бизнеса по приоритетности для Вас от 1 до 5, где 5 наиболее важный фактор и 1 наименее важный фактор?
Фактор
Описание
Приоритетность
Регуляторный климат
Эффективность работы акиматов, коррупция, проверки, лицензии и разрешения, в том числе на строительство, и подключения к коммунальным сетям
Инфраструктура
Наличие и доступность специализированных площадок для развития бизнеса, транспортная инфраструктура
Доступность государственной поддержки для бизнеса
Доступность финансовой и нефинансовой поддержки
Человеческий капитал
Доступность и качество кадров, возможности развития кадров
Транспарентность принимаемых решений
Открытость государственных органов, разъяснительные работы государственных органов, уровень доверия к государственным органам

2-тарау. Қаржыландыруға қолжетімділік
10. Соңғы 12 айдағы бизнесті мемлекеттік қаржылық қолдауды ("Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы (бұдан әрі – БЖК 2020) ауыл шаруашылығы жөніндегі бағдарлама және басқалары шеңберінде) бес балдық шәкілмен бағалаңыз, мұнда 5 - ең жоғары оң баға.
10.1. Қатысуға қолжетімділік
Қатысқан жоқпын
Қолжетімсіз, тіпті талаптарға сәйкес келсем де менің кандидатурам қаралған жоқ
Қолжетімсіз, мен талаптарға сәйкес келемін, бірақ менің мәселелерімді оң шешу үшін байланыстар немесе қосымша ресурстар қажет
Қолжетімсіз, талаптар бойынша мен сәйкес келгеніммен, қатысушыларға қойылатын талаптар өте жоғары
Қолжетімді, бірақ мен көп уақыт жұмсадым
Толығымен қолжетімді
0
1
2
3
4
5
10.2. Рәсімдер (құжаттарды жинау, қарау және шешім қабылдау мерзімі)
Қатысқан жоқпын
Рәсімдер өте қиын (құжаттарды жинау бойынша және мерзімдері бойынша қиындықтар)
Рәсімдер қиын (құжаттарды жинау бойынша не мерзімдері бойынша қиындықтар)
Рәсімдер қиындығы орташа деңгейде
Рәсімдер қиын емес, бірақ болмашы ерекшелігі болды
Рәсімдер жеңіл
0
1
2
3
4
5
10.3. Көрсетілетін қызметтің сапасы
Қатысқан жоқпын
Қызмет көрсету өте төмен деңгейде, қызметкерлердің өздері бағдарламалардың көптеген детальдарын білмейді, мен барлығын түсіну үшін көп уақыт жұмсадым
Қызмет көрсету төмен деңгейде, бастапқы кезеңдерде хабарланбаған түсініксіз сәттер жиі туындады
Қызмет көрсету орташа деңгейде, кадрлардың құзыреттілігі одан да жақсы болуы мүмкін еді
Қызмет көрсету жақсы деңгейде, бірақ кейде басында хабарламаған түсініксіз сәттер туындады
Қызмет көрсету жоғары деңгейде, барлығын анық және айқын түсіндірді
0
1
2
3
4
5
11. Соңғы 12 айдағы бизнесті қаржылай емес мемлекеттік қолдауды (оқыту бағдарламалары, бизнес-жоспарларды дайындауға көмек, консультациялар) бес балдық шәкіл бойынша бағалаңыз, мұнда 5 – ең жоғары оң баға.
11.1. Қатысуға қолжетімділік
Қатысқан жоқпын
Қолжетімсіз, тіпті талаптарға сәйкес келсем де, менің кандидатурам қаралған жоқ
Қолжетімсіз, мен талаптарға сәйкес келемін, бірақ оң шешім шығару үшін байланыстар немесе қосымша ресурстар қажет
Қолжетімсіз, талаптар бойынша мен сәйкес келгеніммен, қатысушыларға қойылатын талаптар өте жоғары
Қолжетімді, бірақ мен көп уақыт жұмсадым
Толығымен қолжетімді
0
1
2
3
4
5
11.2. Рәсімдер (құжаттарды жинау, қарау және шешім қабылдау мерзімі)
Қатысқан жоқпын
Рәсімдер өте қиын (құжаттарды жинау бойынша және мерзімдері бойынша қиындықтар)
Рәсімдер қиын (құжаттарды жинау бойынша не мерзімдері бойынша қиындықтар)
Рәсімдер қиындығы орташа деңгейде
Рәсімдер қиын емес, бірақ аз ғана өзгешеліктер болды
Рәсімдер жеңіл
0
1
2
3
4
5

Глава 2. Доступ к финансированию
10. Оцените, пожалуйста, финансовую государственную поддержку бизнеса (в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" , программы по сельскому хозяйству и другие) по пятибалльной шкале за последние 12 месяцев, где 5 – максимально положительная оценка.
10.1. Доступ к участию
Не принимал участия
Не доступно, меня даже не рассматривали, хотя по требованиям я подхожу
Не доступно, по требованиям я подхожу, но для положительного решения нужны связи или дополнительные ресурсы
Не доступно, завышенные требования к участникам, хотя по требованиям я подхожу
Доступно, но мной было потрачено много времени
Вполне доступно
0
1
2
3
4
5
10.2. Процедуры (сбор документов, сроки рассмотрения и принятия решения)
Не принимал участия
Процедуры очень сложные (сложности и по сбору документов и по срокам)
Процедуры сложные (сложности по сбору документов либо по срокам)
Сложность процедур на среднем уровне
Процедуры не сложные, но были незначительные нюансы
Процедуры легкие
0
1
2
3
4
5
10.3. Качество оказанных услуг
Не принимал участия
Оказание услуг на очень низком уровне, сотрудники сами не знают многих деталей программ, мной потрачено было много времени, чтобы все понять
Оказание услуг на низком уровне, часто возникали непонятные моменты, о которых не извещали на начальных этапах
Оказание услуг на среднем уровне, компетентность кадров могла бы быть лучше
Оказание услуг на хорошем уровне, но иногда возникали непонятные моменты, о которых не извещали в начале
Оказание услуг на высшем уровне, объясняли все четко и ясно
0
1
2
3
4
5
11. Оцените, пожалуйста, нефинансовую государственную поддержку бизнеса (программы обучения, помощь в подготовке бизнес-планов, консультации) по пятибалльной шкале за последние 12 месяцев, где 5 – максимально положительная оценка.
11.1. Доступ к участию
Не принимал участия
Не доступно, меня даже не рассматривали, хотя по требованиям я подхожу
Не доступно, по требованиям я подхожу, но для положительного решения нужны связи или дополнительные ресурсы
Не доступно, завышенные требования к участникам, хотя по требованиям я подхожу
Доступно, но мной было потрачено много времени
Вполне доступно
0
1
2
3
4
5
11.2. Процедуры (сбор документов и сроки рассмотрения и принятия решения)
Не принимал участия
Процедуры очень сложные (сложности и по сбору документов и по срокам)
Процедуры сложные (сложности по сбору документов либо по срокам)
Сложность процедур на среднем уровне
Процедуры не сложные, но были незначительные нюансы
Процедуры легкие
0
1
2
3
4
5

1) мемлекеттік билік органдарының, жергілікті өзін-өзі басқарудың, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың, лауазымды тұлғалар мен мемлекеттік қызметшілердің шешімдері мен әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы істер бойынша іс жүргізу;
2) мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнаманың сақталуын тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті органдардың әрекеттеріне, тексеру актілеріне шағымдану;
3) мемлекеттік мекемелердің қатысуымен кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар, азаматтар арасындағы даулар;
4) лицензиялық қызметке байланысты даулар;
5) заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің қызметін (заңды тұлғалардың салық органдарына талап-арызы және заңды тұлғаны тарату (дара кәсіпкердің қызметін тоқтату) туралы) тоқтата тұру туралы.
11.
ШОК өндірісі көлеміне келетін республикалық бюджеттің есебінен ШОК-ты мемлекеттік қолдау көлемінің өсу қарқыны
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Даму" КДҚ АҚ), ЖАО
Бұл көрсеткіште Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – АӨК дамытудың мемлекеттік бағдарламасы) шеңберіндегі мемлекеттік қолдау, "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының (бұдан әрі – БЖК-2020), "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған бағдарламасының жалпы сипаттағы трансферттері, сондай-ақ инфрақұрылымдық жобаларды қолдау және республикалық бюджет есебінен "Kazakh Export" және "Kazakh Invest" акционерлік қоғамдары арқылы ШОК субъектілері алатын мемлекеттік қолдау қарастырылады.
12.
1000 ШОК-қа келетін мемлекеттік көмек алған жобалар санының (гранттар, кепілдіктер, кредиттер, субсидиялар, инфрақұрылым шығындары) өсу қарқыны
"Даму" КДҚ АҚ, ЖАО
БЖК-2020, "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 арналған бағдарламасы шеңберінде мемлекеттік қолдау алған кәсіпкерлер саны, сондай-ақ инфрақұрылымдық жобаларды қолдау және республикалық бюджет есебінен "Kazakh Export" және "Kazakh Invest" акционерлік қоғамдары арқылы ШОК субъектілері алатын мемлекеттік қолдау қарастырылады.
13.
техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (педагогикалық білім беруді қоспағанда) түлектері санының өсу қарқыны
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, ЖАО
Аудандарға арналған статистикалық көрсеткіштерді таратып жазу
Аудандарға арналған статистикалық деректер
Дереккөздер
Ескертпе
1.
ШОК субъектілерінен түсетін салық аударымдары көлемінің базалық жылға (2015) қарағандағы өсу индексі
ҚР Қаржымині МКК
2.
есепті кезеңдегі ШОК-тың жұмыс істеп тұрған субъектілер санының өткен жылмен салыстырғандағы пайыздық өсу қарқыны
ҚР ҰЭМ СК
3.
100 жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік субъектісіне келетін тексерулер саны
ҚР БП
Бұл көрсеткіште кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты тексерулер тағайындау туралы ҚР БП ҚСжАЕК-де тіркелген актілер қаралады
4.
ШОК-тың мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқаруға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға, лауазымды тұлғалар мен мемлекеттік қызметшілерге талап-арыздары бойынша 100 ШОК-қа келетін жеңіп шыққан сот істерінің саны
ҚР ЖС
Бұл көрсеткіш шеңберінде келесі істер қаралады:

1) производство по делам об оспаривании решений и действий (бездействия) органов государственной власти, местного самоуправления, общественных объединений, организаций, должностных лиц и государственных служащих;
2) обжалование актов проверки, действий уполномоченных органов по результатам проверок соблюдения законодательства в сфере государственных закупок;
3) споры между юридическими лицами, гражданами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, с участием государственных учреждений;
4) споры, связанные с лицензионной деятельностью;
5) о приостановлении деятельности юридических лиц и индивидуальных предпринимателей (иски юридических лиц к налоговым органам и о ликвидации юридического лица (прекращении деятельности индивидуального предпринимателя).
11.
темпы роста объема государственной поддержки МСП за счет республиканского бюджета к объему производства МСП
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – АО "ФРП "Даму"), МИО
В данном показателе рассматривается государственная поддержка в рамках Государственной программы развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 - 2021 годы (далее – Государственная программа развития АПК), трансферты общего характера Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – ДКБ-2020), Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек", а также поддержка инфраструктурных проектов и государственная поддержка, получаемые суъектами МСП за счет республиканского бюджета через акционерные общества "Kazakh Export" и "Kazakh Invest".
12.
темпы роста количества проектов, получивших государственную помощь (гранты, гарантии, кредиты, субсидии, затраты на инфраструктуру) на 1000 МСП
АО "ФРП "Даму", МИО
В данном показателе рассматривается количество предпринимателей, получивших государственную поддержку в рамках ДКБ-2020, Государственной программы развития АПК, Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек", а также поддержка инфраструктурных проектов и государственная поддержка, получаемые суъектами МСП за счет республиканского бюджета через акционерные общества "Kazakh Export" и "Kazakh Invest".
13.
темпы роста количества выпускников организации технического и профессионального образования (за исключением педагогических)
Министерство образования и науки Республики Казахстан, МИО
Расшифровка статистических показателей для районов
Статистические показатели для районов
Источники данных
Примечание
1.
индекс роста объема налоговых отчислений от субъектов МСП к базовому году (2015)
КГД МФ РК
2.
темп роста количества действующих субъектов МСП за отчетный период по сравнению с предыдущим годом, в процентах
КС МНЭ РК
3.
количество проверок на 100 действующих субъектов предпринимательства
ГП РК
В данном показателе рассматриваются зарегистрированные акты в КПСиСУ ГП РК о назначении проверок по отношению к субъектам предпринимательства.
4.
количество выигранных судебных дел по искам МСП к государственным органам, местному самоуправлению, общественным объединениям, организациям, должностным лицам и государственным служащим на 100 МСП
ВС РК
В рамках данного показателя рассматриваются следующие дела: