Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 5 қыркүйектегі № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 9 қазанда № 17508 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде бұйрықтың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
_______________________
______________ 2018 жыл
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 14 бұйрығымен
бекітілді
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген, 2014 жылғы 19 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы уполномоченного органа по государственному планированию
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 сентября 2018 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2018 года № 17508
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов уполномоченного органа по государственному планированию, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту бюджетных инвестиций и развития государственного частного партнерства в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
___________________
____________2018 год
Утвержден приказом
Министра национальной экономики Республики Казахстан
от 5 сентября 2018 года № 14
Перечень некоторых приказов уполномоченного органа по государственному планированию, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9938, опубликован 19 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. МИЖ-дің инвестициялық ұсыныстары мынадай құжаттарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы;
2) инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы;
3) МИЖ қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдері бойынша есептеулер (бюджеттік инвестициялық жоба, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы, оның ішінде концессиялық жоба, бюджеттік кредит, жеке инвестициялар)
4) МИЖ құнының есептеулері мен негіздемелері (құрылыс нормативтеріне не ақпараттық жүйелерді құруға, дамытуға және сүйемелдеуге арналған шығындар нормативтеріне сәйкес);
5) егер инвестициялық жоба ТЭН әзірлеуді талап етпеген жағдайда, инвестициялық ұсынысқа қосымша жобалауға арналған техникалық тапсырма ұсынылады;
6) БИЖ ТЭН-і, Инвестициялар ҚЭН-і, бюджеттік кредиттеудің ТЭН-і не ҚЭН-і түзетілген жағдайда:
БИЖ ТЭН не Инвестициялардың ҚЭН бойынша техникалық шешімдердің және (немесе) қосымша шығыстардың болжамды өзгерістері көрсетілген салыстырма кесте, сондай-ақ бекітілген БИЖ ТЭН не Инвестициялардың ҚЭН (жаңа объектiлердi құруға (салуға) не бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде бекітілген Инвестициялар ҚЭН-інің құрамында бекітілген ТЭН (осы Қағидаларға сәйкес әзірленген) немесе бекітілген жобалау-сметалық құжаттама (бұдан әрі - ЖСҚ);
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей егер тіркелген жоба бойынша қаржыландыру басталса бұзушылықтардың жоқ екені туралы ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның актісі;
құрамдауыштар және оларды әзірлеу мерзімдері бөлінісінде БИЖ ТЭН-ін не Инвестициялар ҚЭН-ін, бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу құнының есеп-негіздемесі;
егер МИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, оның аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген көрсетілген заңнаманың мәтінін қоса бере отырып, мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып, МИЖ-дің бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын тиісті құжаттар ұсынылады;
бұрын бекітілген бюджеттік инвестициялардың ТЭН-нің және (немесе) ЖСҚ-ның жобалық шешімдеріне енгізілетін болжамды өзгерістердің орындылығы туралы ведомстводан тыс кешенді сараптаманың хаты;
бекітілген БИЖ-дің ТЭН-інде не Инвестициялардың ҚЭН-інде көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын, оның ішінде бөлінген бюджет қаражатын толық игерген кезде қол жеткізбеу себептері көрсетілген түсіндірме жазба;

"6. Инвестиционные предложения ГИП включают следующие документы:
1) информационный лист инвестиционного предложения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения;
3) расчеты по возможным видам и способам финансирования ГИП (бюджетный инвестиционный проект, бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, проект государственно-частного партнерства, в том числе концессионный проект, бюджетный кредит, частные инвестиции);
4) расчеты и обоснования стоимости ГИП (согласно строительным нормативам либо нормативам затрат на создание, развитие и сопровождение информационных систем);
5) в случае если инвестиционный проект не требует разработки ТЭО к инвестиционному предложению, дополнительно представляется техническое задание на проектирование;
6) в случае корректировки ТЭО БИП, ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования:
сравнительная таблица с указанием предполагаемых изменений технических решений и (или) дополнительных расходов по ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций, а также утвержденное ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций (при осуществлении Инвестиций направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, в составе утвержденного ФЭО Инвестиций представляется утвержденное ТЭО (разработанное в соответствии с настоящими Правилами) или утвержденная проектно-сметная документация (далее – ПСД);
акт уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту согласно Закону Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
расчет-обоснование стоимости корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования в разрезе компонентов и сроков их разработки;
в случае, если ГИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость ГИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на государственный и (или) русский языки;
письмо комплексной вневедомственной экспертизы о целесообразности предполагаемых вносимых изменений в проектные решения ранее утвержденного ТЭО и (или) ПСД бюджетных инвестиций;
пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиции, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения;

7) квазимемлекеттік сектор субъектілері заңды тұлғалардың активтерін, атап айтқанда жарғылық капиталының үлестерін сатып алған жағдайда:
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын болса, тәуелсіз бағалау компаниялары;
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен асатын болса, халықаралық кәсіптік бағалаушылар ұйымдары дайындаған осы активтердің құнын бағалаудың қорытындысын ұсыну қажет;
8) егер ББӘ МИЖ-ді заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайту арқылы іске асыруды ұсынған жағдайда, электрондық порталға, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынылатын бес жылдық кезеңге арналған іске асырылған, іске асырылып жатқан және іске асырылуы жоспарланған инвестициялық жобалар бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің инвестициялық картасы қосымша ұсынылады;
9) акциялардың (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) 50%-нан астамы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастырған жағдайда, Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің нормаларына сәйкес монополияға қарсы органның шешімі қосымша ұсынылады;
10) заңды тұлға жоспарланатын кезең алдындағы кезеңдерде шығынды болған жағдайда заңды тұлғаның атқарушы органы бекіткен заңды тұлғаны қаржылық-экономикалық сауықтыру жоспары ұсынылады;
11) аяқталмаған құрылыс объектісін аяқтауға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асырған жағдайда техникалық зерттеп-қараумен және техникалық қадағалау қорытындысымен расталған аяқталмаған құрылыстың жай-күйі туралы мәліметтер қосымша ұсынылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Бюджеттік инвестицияларды түзетуге арналған инвестициялық ұсыныс:
1) БИЖ ТЭН-і түзетілген;
2) Инвестициялар ҚЭН-і түзетілген;
3) бюджеттік кредиттеу ТЭН-ні не ҚЭН-ні түзетілген;
4) егер БИЖ ТЭН, Инвестициялар ҚЭН-ін, бюджеттік кредиттің
ТЭН-ін не ҚЭН-ін қарау қорытындысы бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның қорытындысында МИЖ іске асырудың басқа түрлері мен тәсілдері ұсынылған жағдайда ғана әзірленеді.
Бюджеттік инвестицияларды түзетуге арналған инвестициялық ұсыныс бұрын енгізілген оң экономикалық қорытындысы бар біртекті (біртипті) МИЖ бойынша инвестициялық ұсыныстан техникалық-экономикалық параметрлерін өзгерту болжанатын жоба бойынша ұсынылады. Техникалық-экономикалық параметрлерін өзгерту болжанбайтын жобалар бойынша түзетілген инвестициялық ұсыныс енгізу талап етілмейді.";

7) в случае приобретения субъектами квазигосударственного сектора активов, в частности долей уставного капитала юридических лиц, необходимо представить заключение оценки стоимости данных активов, подготовленные:
независимыми оценочными компаниями, если стоимость активов не превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
международными профессиональными организациями оценщиков, если стоимость активов превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
8) в случае если АБП предлагается реализовать ГИП путем увеличения уставного капитала юридического лица, дополнительно представляется инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора по реализованным, реализуемым и планируемым к реализации инвестиционным проектам на пятилетний период, которая представляется в электронный портал, а также на бумажном и электронном носителях по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам;
9) в случае формирования уставного капитала юридического лица, более 50% акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежит государству, дополнительно представляется решение антимонопольного органа согласно нормам Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
10) в случае убыточности юридического лица в периодах, предшествующих планируемому периоду, представляется план по
финансово-экономическому оздоровлению юридического лица, утвержденный исполнительным органом юридического лица;
11) в случае реализации бюджетных инвестиций, направленных на завершение объекта незавершенного строительства, дополнительно представляются сведения о состоянии незавершенного строительства, подтвержденные техническим обследованием и заключением технического надзора.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Инвестиционное предложение на корректировку бюджетных инвестиций разрабатывается только в следующих случаях:
1) корректировки ТЭО БИП;
2) корректировки ФЭО Инвестиций;
3) корректировки ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
4) если по итогам рассмотрения ТЭО БИП, ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредита экономическим заключением центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию рекомендованы другие виды и способы реализации ГИП.
Инвестиционное предложение на корректировку бюджетных инвестиций вносится только по проекту, по которому предполагается изменение технико-экономических параметров из ранее внесенного инвестиционного предложения по однородным (однотипным) ГИП имеющего положительное экономическое заключение. По проектам, не предполагающим изменение технико-экономических параметров, внесение скорректированного инвестиционного предложения не требуется.";

93-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"93-1. ТЭН бекітілгеннен кейін үш жыл ішінде ЖСҚ әзірлеу немесе жобаны іске асыру басталмаған (әзірленбеген), оның ішінде түзетілген БИЖ ТЭН-ге арналған экономикалық қорытынды ескірген болып есептеледі.";
115-тармақта:
төртінші бөліктің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ББӘ - мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не ББӘ - мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға қол қойған және мөрмен расталған, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық порталға, сондай-ақ қағаз және электрондық жеткізгіштерде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылатын, сметалық құнын ұлғайту болжанатын жобалар бойынша салыстырма кесте мен құжаттама тізбесі;";
оныншы бөліктің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ББӘ - мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не ББӘ - мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға қол қойған және мөрмен расталған, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық порталға, сондай-ақ қағаз және электрондық жеткізгіштерде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылатын, сметалық құнын ұлғайту болжанатын жобалар бойынша салыстырмалы кесте мен құжаттама тізбесі;";
129-тармақтың алтыншы және жетінші бөліктері алып тасталсын;
138-тармақтың сегізінші бөлігі алып тасталсын;
150-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"150. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабының 7-тармағына сәйкес түзету бойынша рәсімдер жүргізу кезінде бюджет заңнамасында белгіленген рәсімдер сақталмай бөлінген Инвестицияларды түзету қажет болған жағдайда бекітілген Инвестициялар ҚЭН-ін ұсыну, сондай-ақ экономикалық сараптама жүргізу және экономикалық қорытынды ұсыну талап етілмейді.";
151-тармақтың оныншы бөлігінің он бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялар ҚЭН-ін түзетудің орындылығы туралы тиісті бюджет комиссиясы шешімінің көшірмесі;";
161-тармақ алып тасталсын;
162-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"162. Осы Қағидалардың 122-тармағында көрсетiлген құрылымға сәйкес келмеуі және (немесе) осы Қағидалардың 123-137-тармақтарында көрсетiлген бөлiмдердiң, тараулардың және параграфтардың болмауы және (немесе) осы Қағидалардың 138, 140-142-тармақтарында көрсетiлген құжаттардың болмауы анықталған жағдайда, Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиісті заңды тұлға 15 (он бес) жұмыс күнi iшiнде (жарғылық капиталын ең аз мөлшерде қалыптастыруға Инвестициялар берілген жағдайда 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде) Инвестициялардың экономикалық сараптамасының нәтижелері бойынша қажетті/пысықталған ақпараттарды ұсыну және/немесе жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптама жүргізу бойынша сұрату (бұдан әрі - Сұрату) дайындайды.
Сұрату жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін экономикалық сараптама жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрады.

пункт 93-1 изложить в следующей редакции:
"93-1. Экономическое заключение на ТЭО БИП, в том числе на скорректированное, по которому в течение трех лет после утверждения ТЭО не начата разработка (не разработана) ПСД или реализация проекта, считается устаревшим.";
в пункте 115:
подпункт 7) части четвертой изложить в следующей редакции:
"7) сравнительную таблицу и перечень документации по проектам, предполагающим увеличение сметной стоимости, которые представляют в электронный портал, а также на бумажном и электронном носителях в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП и заверяется печатью;";
подпункт 7) части десятой изложить в следующей редакции:
"7) сравнительную таблицу и перечень документации по проектам, предполагающим увеличение сметной стоимости, которые представляют в электронный портал, а также на бумажном и электронном носителях в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП и заверяется печатью;";
части шестую и седьмую пункта 129 исключить;
часть восьмую пункта 138 исключить;
пункт 150 изложить в следующей редакции:
"150. В случае необходимости корректировки Инвестиций, выделенных без соблюдения процедур, установленных бюджетным законодательством, согласно пункту 7 статьи 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, при проведении процедур по корректировке предоставление утвержденного ФЭО Инвестиций, а также проведение экономической экспертизы и представление экономического заключения не требуется.";
абзац пятнадцатый части десятой пункта 151 изложить в следующей редакции:
"копия решения соответствующей бюджетной комиссии о целесообразности корректировки ФЭО Инвестиций;";
пункт 161 исключить;
пункт 162 изложить в следующей редакции:
"162. В случае выявления несоответствия структуре, указанной в пункте 122 настоящих Правил, и (или) отсутствия разделов, глав и параграфов, указанных в пунктах 123-137 настоящих Правил, и (или) отсутствия документов, указанных в пунктах 138, 140-142 настоящих Правил, соответствующим юридическим лицом, определенным Правительством Республики Казахстан либо местным уполномоченным органам на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней (в течение 5 (пяти) рабочих дней в случае Инвестиций на формирование уставного капитала в минимальном размере) по результатам экономической экспертизы Инвестиций подготавливается запрос по представлению необходимой/доработанной информации и/или проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами (далее – Запрос).
Со дня направления Запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.

ББӘ хаттың және Сұратудың сканерленген көшiрмелерiн алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнi iшiнде қажеттi ақпаратты ұсынады немесе ақпарат ұсыну үшiн қосымша, бiрақ 25 (жиырма бес) жұмыс күнiнен аспайтын мерзiм қажеттiгi туралы хабарлайды. Мерзiмдерiн ұзарту туралы хабарламаны ББӘ жазбаша түрде мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға және:
Инвестициялар республикалық бюджет қаражаты есебiнен болған жағдайда, Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған заңды тұлғаға;
Инвестициялар жергiлiктi бюджеттердің қаражаты есебiнен болған жағдайда, Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға жергiлiктi атқарушы орган айқындаған заңды тұлғаға жiбередi.
Хабарламаға құзыретiне Инвестициялар ҚЭН-ін дайындау кiретiн ББӘ-нің құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды. Хабарламаға күнi қойылады және оның шығыс нөмiрi болады.
ББӘ қосымша ақпарат ұсыну үшiн қосымша мерзiм қажеттiгi туралы хабарлама жiберген жағдайда, экономикалық сараптаманы жүргiзу мерзiмi тоқтатыла тұрады.
Қосымша материалдар ұсынылған кезде олардың толық тiзбесi көрсетiледi, оның iшiнде осы Қағидалардың 122-тармағында көрсетiлген құрылымға сәйкес Инвестициялар ҚЭН-і ұсынылған жағдайда, бұрын ұсынылған Инвестициялар ҚЭН-iнің кері қайтару туралы көрсетiледi.
Белгiленген мерзiмдерде қосымша материалдардың ұсынылмауы Инвестициялар ҚЭН-iн Қорытындыны жасамай, керi қайтару үшiн негiз болып табылады. Инвестициялар ҚЭН-і мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға сканерленген көшiрмелердi ұсынудың белгiленген мерзiмi өткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнiнен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде хатпен қайтарылады.
Осы Қағидалардың 122-138-тармақтарында көзделген құрылымға сәйкес келмеу және (немесе) бөлiмдердің, тараулар мен параграфтардың және (немесе) құжаттардың болмауы қайта анықталған жағдайда, Инвестициялар ҚЭН-і қосымша материалдардың сканерленген көшiрмелерi алынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнi iшiнде мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға, Сұратуды қоса бере отырып, Қорытынды жасалмай хатпен қайтарылады.
ҚЭН-нің, бөлiмдердің, тараулардың және параграфтардың жаңа редакциясын, сондай-ақ ҚЭН-нiң мынадай параметрлерiн: инвестициялар паспортындағы деректерді, инвестициялар нәтижелерiн, қатысушылар арасындағы бюджеттік ақша ағындарын, шығыстар мен кiрiстер сомаларын, нарық сыйымдылығын, сұраныс көлемiн, өндiрiс жоспары мен iске асыру жоспарының көрсеткiштерiн өзгертетiн ақпарат енгiзілген жағдайда, инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы орган айқындаған заңды тұлғаны, мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органды кейіннен хабардар ете отырып, сараптама жүргізу мерзiмi ББӘ-нің қағаз форматтағы хатын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнiне дейiнгi мерзiмге ұзартылуы мүмкін.";

АБП представляют необходимую информацию в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения сканированных копий письма и Запроса или уведомляют о необходимости дополнительных сроков, но не более 25 (двадцати пяти) рабочих дней, для предоставления информации. Уведомление о продлении сроков направляется АБП в письменном виде уполномоченному органу по государственному планированию и:
юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, в случае Инвестиций за счет средств республиканского бюджета;
юридическому лицу, определенному местным исполнительным органом на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, в случае Инвестиций за счет средств местных бюджетов.
Уведомление подписывается руководителем структурного подразделения АБП, в компетенцию которого входит подготовка ФЭО Инвестиций. Уведомление датируется и имеет исходящий номер.
В случае направления АБП уведомления о необходимости дополнительных сроков для предоставления дополнительной информации, сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
При предоставлении дополнительных материалов указывается их полный перечень, в том числе, в случае представления ФЭО Инвестиций, соответствующего структуре, указанной в пункте 122 настоящих Правил, указывается об отзыве ранее представленного ФЭО Инвестиций.
Не представление дополнительных материалов в установленные сроки является основанием для возврата ФЭО Инвестиций без составления Заключения. ФЭО Инвестиций возвращается в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня истечения установленных сроков представления сканированных копий.
В случае повторного выявления несоответствия структуре, и (или) отсутствия разделов, глав и параграфов, и (или) отсутствия документов, предусмотренных в пунктах 122-138 настоящих Правил, ФЭО Инвестиций в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения сканированных копий дополнительных материалов возвращается в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом без составления Заключения с приложением Запроса.
В случае внесения новой редакции ФЭО, разделов, глав и параграфов, а также информации, изменяющей следующие параметры ФЭО – данные в паспорте инвестиций, результаты инвестиций, потоки бюджетных денег между участниками, суммы расходов и доходов, емкость рынка, объем спроса, показатели плана производства и плана реализации, срок проведения экспертизы может быть продлен на срок до 10 (десяти) рабочих дней со дня получения письма АБП в бумажном формате с последующим уведомлением юридическим лицом, определенным Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию о продлении проведения экономической экспертизы с приложением письма АБП.";

163 және 164-тармақтар алып тасталсын;
168 және 169-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"168. "Тұжырымдар" деген бөлiм мынадай құрылымға сәйкес келедi:
1) "Негiзділік" деген тарау, Инвестициялар көлемдерiн, оның ішінде жылдар бойынша растау немесе растамау туралы, сондай-ақ баламалы көздерден қаржыландыру мүмкiндiгi немесе мүмкін еместігі туралы ақпарат келтiрiледі;
2) "Нәтижелілік" деген тарау, онда Инвестициялардың экономикалық, қаржылық тиімділігі, тiкелей және түпкiлiктi нәтижелерге қол жеткізу мүмкiндiгi немесе мүмкін еместігі туралы ақпарат келтіріледі.";
"169. "Қорытындылар" деген бөлiмде Инвестициялардың, оның ішінде іс-шаралардың және инвестициялық кезеңнің жылдары бөлінісінде расталған көлемін көрсете отырып, іс-шаралардың өлшемшарттарына сәйкестiгіне қатысты пiкiр айтылады, бұл ретте:
1) оң қорытынды, егер іс-шаралар өлшемшарттарға сәйкес келсе;
2) іс-шаралар бір немесе екі өлшемшартқа сәйкес келмегенде теріс қорытынды не МИЖ іске асырудың басқа түрлері мен тәсілдері айқындалса;
3) іс-шаралар өлшемшарттарға сәйкес келсе ескертпелері бар оң қорытынды, алайда экономикалық сараптама жүргізу барысында төменде келтірілген тiзбемен шектелмей, мынадай фактілер анықталғанда:
бұрын жасалған Инвестицияларға байланысты тікелей және (немесе) түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілмеген;
Инвестициялар Алушы қызметiнiң үздiксiздігі мүмкiндiгiне күмән туындаған кезде.
Төменде қатысушылар қызметiнiң үздiксiздiгiне жеке алғанда немесе жиынтығында күмән тудыруы мүмкiн оқиғалар мен жағдайлар мысалы келтiрiледi.
Қаржылық оқиғалар немесе жағдайлар:
ағымдағы мiндеттемелердiң ағымдағы активтерден артық болуы;
өтеу мерзiмi жақындаған мiндеттемелердiң болуы, оларды өтеудiң немесе қарыз мерзiмiн ұзарту перспективасы нақты болмаған жағдайда;
ағымдағы қарыздардың есебiнен ұзақ мерзiмдi активтердi қаржыландыру;
борышкерлердiң өтеу мерзiмi өткен талаптарының елеулi сомасының болуы;
қаржылық есептiлiкте берілген деректермен расталған операциялық қызмет бойынша терiс сальдо;
қаржылық есептiлiкте берілген деректермен расталған жалпы пайданың терiс мәні және (немесе) шығындардың болуы;
ақша түсімдерін алудың негізі ретінде қолданылатын активтер құнының едәуір төмендеуі;
орындалу мерзімі өткен міндеттердің елеулі сомасының болуы;
өнімдерді жеткізу бойынша шарттардың талаптарын сақтау қабілетсіздігі;
Инвестициялар Алушының қаржылық жағдайының талдауы Инвестициялар Алушыда қосылған құн салығы (бұдан әрі - ҚҚС) бойынша шығыстарды дербес төлеу мүмкіндігі бар екендігін көрсеткен жағдайда, сатып алынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер бойынша ҚҚС сомасының Инвестициялар көлемінен алып тасталуы;
капиталдандырылатын болып табылмайтын шығыстардың Инвестициялар көлемінен алып тасталуы.
Операциялық оқиғалар немесе шарттар:
лайықты ауысымы жоқ негізгі басқарушылық персоналдың кетуi;
негiзгi нарықты, франшизаны, лицензияларды, негiзгi өнім берушілерді немесе тұтынушыларды жоғалту;
өнім бағаларының төмендеуі немесе өнім берушілердің өніміне бағаның арттуы.
Басқа да оқиғалар немесе шарттар:
пруденциялық нормативтердің орындалмауы;
жасалған шарттарға, оның iшiнде қарыздарға сәйкес белгiленген ковенанттардың орындалмауы;
қатысушылардың қаржы-шаруашылық қызметіне теріс ықпал етуі мүмкін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары.
Ескертпелері бар оң қорытындыда ескертпелері бар пiкiр білдіруге ықпал еткен факторлар сипатталады.
Экономикалық қорытындының ескертпелері тиісті жобаны басқару жоспары шеңберінде Инвестицияларды іске асыру кезінде ескеріледі.";
3-тараудың 12-параграфы алып тасталсын;

пункты 163 и 164 исключить;
пункты 168 и 169 изложить в следующей редакции:
"168. Раздел "Выводы" соответствует следующей структуре:
1) глава "Обоснованность", в которой приводится информация о подтверждении, в том числе по годам, или не подтверждении объемов Инвестиций, а также о возможности или невозможности финансирования из альтернативных источников;
2) глава "Результативность", в которой приводится информация об экономической, финансовой эффективности Инвестиций, возможности или невозможности достижения прямого и конечного результатов.
169. В разделе "Выводы" выражается мнение относительно соответствия мероприятий критериям с указанием подтвержденного объема Инвестиций, в том числе в разрезе по мероприятиям и годам инвестиционного периода, при этом:
1) положительное заключение, если мероприятия соответствуют критериям;
2) отрицательное заключение, когда мероприятия не соответствуют одному или двум критериям, либо определены другие виды и способы реализации ГИП;
3) положительное заключение с оговорками, когда мероприятия соответствуют критериям, однако в ходе проведения экономической экспертизы были установлены следующие факты, не ограничиваясь нижеприведенным перечнем:
прямой и (или) конечный результаты, в связи с ранее произведенными Инвестициями, не были достигнуты;
возможность непрерывности деятельности Получателя Инвестиций может быть поставлена под сомнение.
Ниже приводятся примеры событий и условий, которые по отдельности или в совокупности могут поставить под сомнение непрерывность деятельности участников.
Финансовые события или условия:
превышение текущих обязательств над текущими активами;
наличие обязательств, срок погашения, которых приближается, при реальном отсутствии перспективы их погашений или продления срока займа;
финансирование долгосрочных активов за счет текущих займов;
наличие значительной суммы требований, с истекшим сроком погашения должниками;
отрицательное сальдо по операционной деятельности, подтвержденные данными, представленной финансовой отчетностью;
отрицательное значение валовой прибыли и (или) наличие убытков, подтвержденные данными, представленной финансовой отчетностью;
значительное снижение стоимости активов, используемых в качестве основы получения поступлений денег;
наличие значительной суммы обязательств, с истекшим сроком исполнения;
неспособность соблюдать условия договоров по поставке продукции;
исключение из объема Инвестиций суммы налога на добавленную стоимость (далее – НДС) по приобретаемым товарам и услугам, в случае, если анализ финансового состояния Получателя Инвестиций показал наличие возможности у Получателя Инвестиций самостоятельно произвести расходы по оплате НДС;
исключение из объема Инвестиций расходов, не являющихся капитализируемыми.
Операционные события или условия:
уход ключевого управленческого персонала без должной замены;
утрата основного рынка, франшизы, лицензий, основных поставщиков или потребителей;
снижение цен на продукцию или повышение цен на продукцию поставщиков.
Прочие события или условия:
невыполнение пруденциальных нормативов;
невыполнение ковенантов, установленных в соответствии с заключенными договорами, в том числе займов;
требования законодательства Республики Казахстан, которые могут оказать негативное влияние на финансово-хозяйственную деятельность участников.
В положительном заключении с оговорками описываются факторы, оказавшие влияние на выражение мнения с оговорками.
Оговорки экономического заключения учитываются при реализации Инвестиций в рамках соответствующего плана управления проектом.";
параграф 12 главы 3 исключить;

182-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"182-5. Республикалық бюджеттен, облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерден берілетін бюджеттік кредиттер бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға, мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге және қаржы жылы ішінде қолма-қол ақшаның болжамды тапшылығы жағдайында тиісінше облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілуі мүмкін.";
182-16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"182-16. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі 182-14-тармақтың талаптарын ескере отырып, бірақ жоғары бюджет берген мөлшерлемеден төмен емес мөлшерде кредитордың шешімімен белгіленеді.";
182-18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"182-18. Бюджеттік инвестициялық жобаларды бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау үшін жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшісі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға негіздейтін құжаттаманы ұсынады, онда мыналар қамтылуы тиіс:
1) бюджеттік кредиттеу есебінен қаржыландыруға ұсынылатын шығыстар мен іс-шаралар түрлері бойынша есептеулер;
2) жобаны іске асыру мақсатында бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау үшін негіздейтін ақпарат:
жобаны іске асыруға арналған шығындар көлемін растау;
тиісті салада іске асырылатын, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің кредиттерін тарту есебінен жобаларды қаржыландыру көздерін талдау;
кредиттеу шарттарын негіздеу (оның ішінде мерзімі, сыйақы мөлшерлемесі, кредит сомасы және оны өтеу кестесі);
түпкілікті қарыз алушыларды кредиттеу шарттарын негіздеу (мұндай болған жағдайда);
3) саланы дамыту басымдықтарына сәйкес келуі, сондай-ақ бюджеттік кредиттеу арқылы іс-шараларды іске асырудың оңтайлы нұсқасын таңдау тұрғысынан тиісті салалық сараптаманың түсіндірме жазбасы және қорытындысы. Объектіні пайдалануға беру шығындары болған жағдайда тиісті салалық сараптаманың қорытындысында ақпаратты көрсету қажет;
4) техникалық-экономикалық негіздеме;
5) құрылыс қызметін көздейтін іс-шаралар болған жағдайда, техникалық-экономикалық негіздемеге ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы, оның ішінде техникалық шарттар бойынша құжаттардың көшірмелері (қажет болған кезде жер учаскелерінің иелері мен жер пайдаланушылар шығындарының, алып қойылатын алқаптардың түріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндірісі шығындарының есептеулері қоса беріледі) және қазіргі объектілерді реконструкциялауды болжайтын жобалар бойынша жылжымайтын мүліктің тиісті құқық белгілейтін құжаттарының көшірмелері ұсынылады.";

пункт 182-5 изложить в следующей редакции:
"182-5. Бюджетные кредиты из республиканского бюджета, областных и районных (городов областного значения) бюджетов могут предоставляться соответственно областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы, районным (городов областного значения) бюджетам и бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, на решение задач социальной политики государства и в случае прогнозного дефицита наличности в течение финансового года.";
пункт 182-16 изложить в следующей редакции:
"182-16. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения, столицы устанавливается решением кредитора с учетом требований пункта 182-14, но не ниже ставки, под которую предоставил вышестоящий бюджет.";
пункт 182-18 изложить в следующей редакции:
"182-18. Для определения целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов администратор местной бюджетной программы предоставляет в местный уполномоченный орган по государственному планированию обосновывающую документацию, которая должна включать:
1) расчеты по видам расходов и мероприятиям, предлагаемым к финансированию за счет бюджетного кредитования;
2) обосновывающую информацию для определения целесообразности бюджетного кредитования в целях реализации проекта:
подтверждение объема затрат на реализацию проекта;
анализ источников финансирования проектов, реализуемых в соответствующей отрасли, в том числе за счет привлечения кредитов банков второго уровня;
обоснование условий кредитования (в том числе срок, ставка вознаграждения, сумма кредита и график его погашения);
обоснование условий кредитования конечных заемщиков (в случае наличия таковых);
3) пояснительную записку и заключение соответствующей отраслевой экспертизы на предмет соответствия приоритетам развития отрасли, а также выбора оптимального варианта реализации мероприятий путем бюджетного кредитования. В случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию необходимо отразить информацию в заключении соответствующей отраслевой экспертизы;
4) технико-экономическое обоснование;
5) в случае наличия мероприятия, предусматривающего строительную деятельность, представляется заключение комплексной вневедомственной экспертизы на технико-экономическое обоснование, в том числе копии документов по техническим условиям (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), и копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим реконструкцию существующих объектов.";

182-40-тармақтың екінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын жобаның тиімділігін талдау.
Осы тарауда мынадай көрсеткіштерді есептеу нәтижелерінің сипаттамасын ұсыну қажет:
өтемділіктің қарапайым мерзімі (payback period, PP);
өтемділіктің дисконтталған кезеңі (discounted payback period, DРP);
таза дисконтталған кіріс (net present value, NPV);
ішкі кірістілік нормасы (internal rate of return, IRR);
кірістілік индексі (profitability index, PI).
Көрсеткіштерді есептеу осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес жүргізіледі;
Қаржылық агенттіктерді бюджеттік кредиттеу кезінде, егер қаржылық модельде дисконттау мөлшерлемесі түпкілікті қарыз алушының сыйақы мөлшерлемесінен жоғары деңгейде қолданылған жағдайда, таза дисконтталған кірістің нөлден аз мәніне (NPV <0) жол беріледі.
Бұл ретте, мұндай дисконттау мөлшерлемесін қолдану негізделген болуы тиіс;";
182-44, 182-45, 182-46 және 182-47-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"182-44. Бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау үшін ББӘ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға осы Қағидалардың 182-36-тармағына сәйкес әзірленген бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын ұсынады.
Бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын қарау мерзімі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға келіп түскен күнінен бастап 45 (қырық бес) жұмыс күнiн құрайды."
182-45. ББӘ-ден құжаттар топтамасы түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган оны экономикалық сараптама жүргiзу үшiн, тиісінше:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi бюджеттік кредиттің ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын, оның ішінде түзетілгенін жүзеге асыруға айқындаған заңды тұлғаға;
2) Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары бюджеттік кредиттің, оның ішінде түзетілге ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға айқындаған заңды тұлғаларға жібереді.
182-46. Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаның бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілгенінің экономикалық сараптамасы бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша, оның ішінде түзетілгені бойынша құжаттар топтамасы ұсынылған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Бюджеттік кредит ҚЭН-нің экономикалық сараптамасы ұсынылған бюджеттік кредит ҚЭН-нің және жобаның ерекшелігіне байланысты талап етілетін сараптамалардың тиісті оң қорытындыларының негізінде жүргізіледі.
Жүргiзiлген сараптамаларда және/немесе тәуелсiз сараптамада, сондай-ақ берілген құжаттамада қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша ақпарат ұсыну және (немесе) қосымша сараптама жүргізу қажет болған жағдайда, бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілген ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын, жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиiстi заңды тұлғалар тиісті ақпаратты сұратады және (немесе) қосымша сараптамалар жүргiзуді сұрайды.
Қосымша ақпаратқа қатысушылардың мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органға бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілгенін ҚЭН-ін енгiзуі алдындағы айдың соңғы күнiне жасалған қаржылық есептiлiгi, сондай-ақ қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазбалар жатады.
Қосымша сараптамаларға:

подпункт 3) части второй пункта 182-40 изложить в следующей редакции:
"3) анализ эффективности проекта, реализуемого за счет бюджетного кредита.
В данной главе необходимо представить описание результатов расчета следующих показателей:
простой срок окупаемости (payback period, PP);
дисконтированный период окупаемости (discounted payback period, DPP);
чистый дисконтированный доход (net present value, NPV);
внутренняя норма доходности (internal rate of return, IRR);
индекс доходности (profitability index, PI).
Расчет показателей производится в соответствии с приложением 47 к настоящим Правилам.
При бюджетном кредитовании финансовых агентств, в случае если в финансовой модели примененяется ставка дисконтирования на уровне выше ставки вознаграждения для конечного заемщика допускается значение чистого дисконтированного дохода меньше ноля (NPV<0).
При этом применение такой ставки дисконтирования должно быть обосновано;";
пункты 182-44, 182-45, 182-46 и 182-47 изложить в следующей редакции:
"182-44. Для определения целесообразности бюджетного кредитования АБП предоставляет в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию пакет документов по ФЭО бюджетного кредита, разработанный в соответствии с пунктом 182-36 настоящих Правил.
Срок рассмотрения пакета документов по ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного составляет 45 (сорок пять) рабочих дней со дня его поступления в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
182-45. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления пакета документов от АБП направляет его на экономическую экспертизу соответственно:
1) юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного;
2) юридическим лицам, определяемым местными исполнительными органами Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного.
182-46. Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами, проводится в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня представления пакета документов по финансово-экономическому обоснованию бюджетного кредита, в том числе скорректированного.
Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита проводится на основании представленного ФЭО бюджетного кредита и соответствующих положительных заключений экспертиз, требуемых в зависимости от специфики проекта.
В случае необходимости предоставления дополнительной информации и (или) проведения дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами и/или независимой экспертизой, а также в предоставленной документации, соответствующие юридические лица, определенные Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, запрашивают соответствующую информацию и (или) проведение дополнительных экспертиз.
К дополнительной информации относится финансовая отчетность участников, составленная на последний день месяца, предшествующего внесению ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности.
К дополнительным экспертизам относятся:

1) кешенді ведомстводан тыс сараптама;
2) уәкiлеттi мемлекеттік органның салалық сараптамасы жатады.
Қажетті ақпаратты ұсыну және/немесе жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамалар жүргізу бойынша сұрау салулар тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшілеріне, сұрау салудың көшірмесі - осы Қағидалардың 182-36-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жіберіледі.
ББӘ ресми хат түрінде сұрау салу түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қажетті ақпаратты бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілген ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаға ұсынады немесе ақпаратты ұсыну үшін қосымша, бірақ 25 (жиырма бес) жұмыс күннен аспайтын мерзім қажеттігі туралы хабарлайды.
Экономикалық сараптама жүргізу мерзімі ұзартылған жағдайда, бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілгенін ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлға ББӘ хатын қоса бере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға экономикалық сараптама жүргізудің ұзартылғаны туралы хабарлайды.
Сұрау салу жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін экономикалық сараптама жүргізу мерзімі тоқтатыла тұрады.
Бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілген ҚЭН-нің экономикалық сараптамасының нәтижесі оң қорытынды немесе теріс қорытынды немесе пысықтауға жіберілген қорытынды болып табылады.";
"182-47. Бюджеттік кредит ҚЭН-нің экономикалық сараптамасының қорытындысы(бұдан әрі-Қорытынды):
1) тақырыпты;
2) "Жобаның қысқаша сипаттамасы" деген бөлімді;
3) "Тұжырымдар" деген бөлімді;
4) қойылған қолдарды;
5) күнін;
6) мекенжайды;
7) Қорытындыға "Құжаттар" деген 1-қосымшаны;
8) Қорытындыға "Жүзеге асатындығы" деген 2-қосымшаны;
9) Қорытындыға "Тиімділік" деген 3-қосымшаны;
10) Қорытындыға "Өтемділік" деген 4-қосымшаны;
11) Қорытындыға "Кредит төлеу қабілеттілігі" деген 5-қосымшаны қамтиды.
Қорытындыда жобаның атауы, сондай-ақ Қорытындыны дайындаған ұйымның атауы көрсетілген тақырыбы болады.
"Жобаның қысқаша сипаттамасы" деген бөлімде бюджеттік кредиттің ҚЭН-не сәйкес мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) жобаның атауы;
2) ББӘ-нің атауы;
3) қаржылық схемаға қатысушылардың атаулары;

1) комплексная вневедомственная экспертиза;
2) отраслевая экспертиза уполномоченного государственного органа.
Запросы по представлению необходимой информации и (или) проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами направляются соответствующему администратору бюджетной программы, копия запроса – центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов, указанных в 182-36 настоящих Правил.
АБП представляют необходимую информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента поступления запроса в виде официального письма, или уведомляют о необходимости дополнительных сроков для представления информации, но не более 25 (двадцати пяти) рабочих дней.
В случае продления срока проведения экономической экспертизы юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, уведомляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию о продлении проведения экономической экспертизы с приложением письма АБП.
Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
Результатом экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного является положительное заключение или отрицательное заключение или заключение на доработку.
182-47. Заключение экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита (далее – Заключение) включает:
1) заголовок;
2) раздел "Краткая характеристика проекта";
3) раздел "Выводы";
4) подписи;
5) дата;
6) адрес;
7) Приложение 1 к Заключению "Документы";
8) Приложение 2 к Заключению "Осуществимость";
9) Приложение 3 к Заключению "Эффективность";
10) Приложение 4 к Заключению "Окупаемость";
11) Приложение 5 к Заключению "Кредитоспособность".
Заключение имеет заголовок, указывающий на наименование проекта, а также наименование организации, подготовившей Заключение.
В разделе "Краткая характеристика проекта" указывается следующая информация согласно ФЭО бюджетного кредита:
1) наименование проекта;
2) наименование АБП;
3) наименования участников финансовой схемы;

4) бюджеттік кредит берудің мақсаты;
5) қаржыландыру жылдары бойынша бөліп көрсетілген жобаның жалпы құны;
6) жобаны қаржыландыру көздері мен нысаны;
7) бюджеттік кредит беру шарттары.
"Тұжырымдар" деген бөлім мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) бюджеттік кредиттеу арқылы жобаның іс-шараларын іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі туралы ақпарат, жобаның тікелей және түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу мүмкіндіктері келтірілген "Тиімділік" деген тарау;
2) қаржылық схемаға қатысушылардың қаржылық есептілігін талдау және бюджеттік кредит ТЭН-і іс-шараларының қаржылық тиімділігі туралы ақпарат келтірілген "Өтемділік" деген тарау.
Қорытындыға "Құжаттар" деген 1-қосымша:
1) экономикалық сараптама жүргізу кезінде назарға алынған құжаттар мен материалдар тізбесін:
экономикалық сараптама жүргізу үшін қарауға ұсынылған құжаттарды;
нормативтік құқықтық актілерді;
2) ұсынылған құжаттардың құрамы мен мазмұнына ескертулерді қамтиды.
Қорытындыға "Жүзеге асатындығы" деген 2-қосымша:
1) қолданыстағы заңнама шеңберінде жобаны іске асыру мүмкіндігін талдауды;
2) жобаның институционалдық схемасын бағалауды қамтиды.
"Қорытындыға "Тиімділік" деген 3-қосымша:
1) жобаны іске асыру шеңберінде өндіруге (көрсетуге) жоспарланған тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) сұранысты талдауды;
2) жобаны іске асырудың әлеуметтік және экономикалық тиімділігін талдауды, оның ішінде жоба бойынша пайдалар мен шығындарды талдауды;
3) жобаны іске асырудың бюджеттік тиімділігін талдауды;
4) жобаның тікелей және түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу мүмкіндігін, сондай-ақ болған кезде тиімділік пен сапа көрсеткіштерін талдауды қамтиды.
Қорытындыға "Өтемділік" деген 4-қосымша:
1) бюджеттік кредит мөлшерінің негізділігін талдауды;
2) бюджеттік кредит беру шарттарын талдауды;
3) қаржылық модельдің бастапқы деректерінің функционалдық мүмкіндіктерін, дұрыстығын және негізділігін талдауды;
4) қаржылық модельдің қаржылық көрсеткіштерінің тұрақтылығын бағалауды;
5) қаржылық схемаға қатысушылардың қаржылық есептілігін талдауды;
6) жоба тәуекелдерін және оларды төмендету бойынша шараларды сандық талдауды;
7) жобаның қаржылық схемасына қатысушылар арасында шекті тәуекелдерді бөлуді талдауды;
8) жобаны іске асырудың коммерциялық тиімділігін талдауды қамтиды.
Қорытындыға "Кредит төлеу қабілеттілігі" деген 5-қосымша Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 9934 болып тіркелген) Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде айқындалған өлшемшарттарға сәйкес қарыз алушының кредит төлеу қабілеттілігін бағалауды қамтиды.";
192-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) цель предоставления бюджетного кредита;
5) общая стоимость проекта с разбивкой финансирования по годам;
6) источники и форма финансирования проекта;
7) условия предоставления бюджетного кредита.
Раздел "Выводы" соответствует следующей структуре:
1) глава "Эффективность", в которой приводится информация об экономической и социальной эффективности реализации мероприятий проекта посредством бюджетного кредитования, возможности достижения прямого и конечного результатов проекта;
2) глава "Окупаемость", в которой приводится анализ финансовой отчетности участников финансовой схемы и информация о финансо вой эффективности мероприятий ФЭО бюджетного кредита.
Приложение 1 "Документы" к Заключению содержит:
1) перечень документов и материалов, принятых во внимание при проведении экономической экспертизы:
документы, представленные на рассмотрение для проведения экономической экспертизы;
нормативные правовые акты;
2) замечания к составу и содержанию представленных документов.
Приложение 2 "Осуществимость" к Заключению содержит:
1) анализ возможности реализации проекта в рамках действующего законодательства;
2) оценку институциональной схемы проекта.
Приложение 3 "Эффективность" к Заключению содержит:
1) анализ спроса на товары (работы, услуги), планируемые к производству (оказанию) в рамках реализации проекта;
2) анализ социальной и экономической эффективности реализации проекта, в том числе анализ выгод и затрат по проекту;
3) анализ бюджетной эффективности реализации проекта;
4) анализ возможности достижения прямого и конечного результатов проекта, а также при наличии, показателей эффективности и качества.
Приложение 4 "Окупаемость" к Заключению содержит:
1) анализ обоснованности размера бюджетного кредита;
2) анализ условий предоставления бюджетного кредита;
3) анализ функциональных возможностей, достоверности и обоснованности исходных данных финансовой модели;
4) оценку устойчивости финансовых показателей финансовой модели;
5) анализ финансовой отчетности участников финансовой схемы;
6) количественный анализ рисков проекта и мер по их снижению;
7) анализ распределения критических рисков между участниками финансовой схемы проекта;
8) анализ коммерческой эффективности реализации проекта.
Приложение 5 "Кредитоспособность" к Заключению содержит оценку кредитоспособности заемщика в соответствии с критериями, определяемыми Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934).";
пункт 192 изложить в следующей редакции:

"192. Тоқсан қорытындылары бойынша облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын орталық мемлекеттік органдардың және атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметінің БИЖ-ді іске асыру сатысында ықтимал бұзушылықтарды анықтау мақсатында объектілерге бару құқығы бар."
195-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"195. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын БИЖ-ді іске асыру барысы туралы жылдық мониторингті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындайды және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 10 сәуірінен кешіктірмей ұсынады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері БИЖ-ді іске асырылуының жылдық мониторингін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін ұсынады.
Жиынтық ақпарат мыналарды:
1) жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын БИЖ туралы ақпаратты;
2) аяқталған және жалғастырылатын жобалар, әзірленетін ЖСҚ саны бойынша ақпаратты;
3) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет қаражаты және облыстық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен қаржыландырылатын БИЖ тізбесі, қаржыландыру жоспарының сомалары, іс жүзінде атқарылуы, аяқталған жобалардың саны, сомалары және игерілмеу себептері туралы ақпаратты қамтиды.";
211-тармақ мынадай редацияда жазылсын:
"211. Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын республикалық БИЖ және жергілікті БИЖ-дің іске асырылуын бағалау бойынша жиынтық есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 25 шілдесіне дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
Жергілікті БИЖ-дің іске асырылуын бағалау бойынша жиынтық есепті бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган есепті жылдан кейінгі жылдың 25 шілдесіне дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне ұсынады.";
219 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"219. Тоқсанның қорытындылары бойынша орталық мемлекеттік органдардың және облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметтері жобаларды іске асыру сатысында ықтимал бұзушылықтарды анықтау мақсатында объектілерге шығады.
Ішкі бақылау қызметінің қорытындысы анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты, сондай-ақ проблемаларды шешу және жою бойынша ұсынымдар мен шараларды қамтиды.
Анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты ішкі бақылау қызметі тиісті органның бірінші басшысына ұсынады.";
222-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"192. По итогам квартала, службы внутреннего контроля центральных государственных органов и исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы имеют право выезжать на объекты, с целью выявления возможных нарушений, на стадии реализации БИП.";
пункт 195 изложить в следующей редакции:
"195. Годовой мониторинг о ходе реализации БИП, осуществляемых за счет средств местного бюджета, подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на государственном и русском языках и предоставляется в акиматы областей, городов республиканского значения, столицы, ежегодно не позднее 10 апреля года, следующего за отчетным.
Администраторы местных бюджетных программ представляют годовой мониторинг реализации БИП в местный уполномоченный орган по государственному планированию до 1 апреля года, следующего за отчетным.
Сводная информация включает:
1) информацию о БИП, реализуемых за счет средств местного бюджета;
2) информацию по завершенным и переходящим проектам, количеству разрабатываемых ПСД;
3) перечень БИП, финансируемых за счет средств бюджета района (города областного значения) и целевых трансфертов на развитие и кредитов из областного бюджета, информацию о суммах плана финансирования, фактическом исполнении, количестве завершенных проектов, суммах и причинах неосвоения.";
пункт 211 изложить в следующей редакции:
"211. Сводный отчет по оценке реализации республиканских БИП и местных БИП реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета представляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно в Правительство Республики Казахстан до 25 июля года, следующего за отчетным.
Сводный отчет по оценке реализации местных БИП представляется местным уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно в акиматы областей, городов республиканского значения и столицы до 25 июля года, следующего за отчетным.";
пункт 219 изложить в следующей редакции:
"219. По итогам квартала, службы внутреннего контроля центральных государственных органов и исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы выезжают на объекты, с целью выявления возможных нарушений, на стадии реализации проектов.
Заключение службы внутреннего контроля содержит информацию о выявленных фактах нарушения, а также рекомендации и меры по устранению и решению проблем.
Информация о выявленных фактах нарушения представляется службой внутреннего контроля первому руководителю соответствующего органа.";
пункт 222 изложить в следующей редакции:

"222. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын Инвестициялардың іске асырылу барысы туралы жылдық мониторингті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындайды және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 20 сәуірінен кешіктірмей ұсынады."
238 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"238. Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын республикалық Инвестициялардың және жергілікті Инвестициялардың іске асырылуын бағалау бойынша жиынтық есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 тамызына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
Жергілікті Инвестициялардың іске асырылуын бағалау бойынша жиынтық есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 тамызына дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың әкімдіктеріне ұсынады.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшаның 2 кестесін осы бұйрыққа 1-қосымшадағы сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-1 қосымшада:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жобаларды алғашқы іріктеу инвестициялар объектісін МЖӘ-ге беру шектеулерінің болмауы, инвестициялар объектісі меншігінің өлшемшарты, сондай-ақ инвестияларға деген қажеттіліктің болуы сияқты заң өлшемшарттары негізінде жүзеге асырылады.
Егер инвестициялар объектісі ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 6 қарашадағы № 710 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін, оның ішінде концессияға берілмейтін объектілер тізбесіне енгізілсе, онда жобаның бюджеттік инвестициялар арқылы іске асырылуы қарастырылады.
Егер инвестициялар объектісі мемлекеттік кәсіпорынның балансында болса және жоба инвестициялар объектісін ішінара жақсартуды (ішінара жаңғыртуды) болжаса, онда жобаның бюджеттік инвестиция арқылы іске асырылуы қарастырылады.
Егер жоба бойынша бюджеттік инвестициялар және/немесе инвестициялық шығындар өтемақысын төлеу болжанбаса, онда жобаны МЖӘ арқылы іске асыру қарастырылады.
4. БТК - бюджеттік тиімділіктің коэффициенті;
БИБКj - j кезеңінде БИЖ не МЖҚҚ арқылы іске асырудан мемлекеттік бюджетке (республикалық, сол сияқты жергілікті) түсімдер;
БИБШj - j кезеңінде жобаны іске асыруға (инвестициялық, сол сияқты пайдалану барысында) бағытталған қаражат;
БКмжәj - j кезеңінде МЖӘ арқылы жобаны іске асырудан мемлекеттік (республикалық, сол сияқты жергілікті) бюджетке түсімдер;
БШмжәj - j кезеңінде МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер;
Ст - дисконттау мөлшерлемесі.
Дисконттау мөлшерлемесінің мәнін инвестициялық ұсынысты әзірлеу күніне ҚР Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің мәніне тең не Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамына сәйкес болжамдалған инфляцияның орташа мәніне тең таңдау ұсынылады.
Егер Кбт > 0, онда МИЖ-ді бюджеттік инвестиция ретінде іске асыру қарастырылады;
Егер Кбт ≤ 0, онда МИЖ-ді бірінші кезекте МЖӘ жобасы ретінде іске асыру қарастырылады".

"222. Годовой мониторинг о ходе реализации Инвестиций, осуществляемых за счет средств местного бюджета, подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на государственном и русском языках и предоставляется в акиматы областей, городов республиканского значения, столицы, ежегодно, не позднее 20 апреля года, следующего за отчетным.";
пункт 238 изложить в следующей редакции:
"238. Сводный отчет по оценке реализации республиканских Инвестиций и местных Инвестиций реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета представляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно в Правительство Республики Казахстан до 1 августа года, следующего за отчетным.
Сводный отчет по оценке реализации местных Инвестиций представляется местным уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно в акиматы областей, городов республиканского значения и столицы 1 августа года, следующего за отчетным.";
таблицу 2 приложения 2 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в приложении 3-1 к указанным Правилам:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Первичный отбор проектов осуществляется на основании юридических критериев, таких как отсутствие ограничений по передаче объекта инвестиций в ГЧП, критерия собственности объекта инвестиций, а также критерия наличия потребности в инвестициях.
Если объект инвестиций входит в Перечень объектов, не подлежащих передаче для реализации государственно-частного партнерства, в том числе в концессию, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2017 года № 710, то проект рассматривается к реализации посредством бюджетных инвестиций.
Если объект инвестиций находится на балансе государственного предприятия и проект предполагает частичное улучшение (частичную модернизацию) объекта инвестиций, то проект рассматривается к реализации посредством бюджетных инвестиций.
Если по проекту не предполагается бюджетных инвестиций и/или выплат компенсации инвестиционных затрат, то проект рассматривается к реализации посредством ГЧП.
4. Кбэ – коэффициент бюджетной эффективности;
ДБбиj – поступления в государственный (как в республиканский, так и в местные) бюджет от реализации проекта посредством БИП либо УГУК в период j;
РБбиj – средства, направляемые на реализацию проекта (как в ходе инвестиций, так и в ходе эксплуатации) в период j;
ДБгчпj – поступления в государственный (как в республиканский, так и в местные) бюджет от реализации проекта посредством ГЧП в период j;
РБгчпj – государственные обязательства по проекту ГЧП в период j;
Ст – ставка дисконтирования.
Значение ставки дисконтирования рекомендуется выбирать равной значению ставки рефинансирования Национального банка РК на дату разработки инвестиционного предложения либо среднему значению прогнозируемой инфляции согласно прогнозу социально-экономического развития Республики Казахстан.
Если Кбэ > 0, то ГИП рассматривается к реализации как бюджетные инвестиции;
Если Кбэ ≤ 0, то в первую очередь ГИП рассматривается к реализации как проект ГЧП".

2. "Концессиялық жобаларды жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 22 желтоқсандағы № 157 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10122 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізу қағидалары:
мынадай мазмұндағы 62-1, 62-2, 62-3, 62-4, 62-5, 62-6 және 62-7 тармақтарымен толықтырылсын:
62-1. Шарт шеңберінде қабылданған концессионер мен конценденттің міндеттемелерінің мерзімі өткеннен кейін және толық орындалғаннан кейін шарт тоқтатылады.
62-2. Концессионер кредиторлар алдындағы және (немесе) концессия шарты бойынша өзінің міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, кредитормен келісу бойынша концессионерді ауыстыруға жол беріледі, ол концессионердконцессионерді ауыстыру мақсатында концеденттің конкурс өткізуі арқылы жүзеге асырылады.
62-3. Концессионерді ауыстыру кезінде инвестициялық ұсыныс әзірленбейді.
1)концессионердің концессия шартының талаптарын бұзуы;
2)концессионердің қаржылық жағдайының нашарлауы;
3)концессионерінің оңалту және банкроттық рәсімдерге бастамашылық жасауы.
62-4. Концессия шарты бойынша концессионерді ауыстыру концеденттің концессионерді ауыстыру мақсатында конкурс өткізуі арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте конкурсқа қойылатын мынадай талаптарды сақтау қажет:
1)концессия шарты бойынша концессионерді ауыстыру мақсатында өткізілетін конкурстың түрі, конкурстың шарттары мен өлшемшарттары концессия шарты жасалған жобаны іске асыру туралы шешіммен белгіленеді;
2) концессионерді ауыстыру мақсатында конкурстық құжаттама ережесінің негізінде өткізілетін конкурстың ережелері қайталама конкурсты өткізу кезінде концессионердің іс жүзінде орындаған шарт талаптары ескеріле отырып өзгеретін осындай конкурстың ережелерін, оның ішінде өлшемшарт параметрлерін қоспағанда, концессия шарты жасалған алдыңғы конкурстың конкурстық құжаттамасының ережелеріне сәйкес келуі тиіс;
3)осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген конкурс шарттарымен қатар, концессионер кредиторымен келісілген тәртіпте және шарттарда, келісім бойынша концессионерді ауыстыру мақсатында конкурс өткізуге арналған конкурстық құжаттамада көзделген концессионердің концессионер кредиторы алдындағы міндеттемелерді орындауы бойынша конкурс жеңімпазының міндеттемелері концессионерді ауыстыру мақсатында өткізілетін конкурстың шарты болып табылады.

2. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 декабря 2014 года № 157 "О некоторых вопросах планирования и реализации концессионных проектов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10122, опубликован 20 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Правила проведения конкурса по выбору концессионера, утвержденные указанным приказом:
дополнить пунктами 62-1, 62-2, 62-3, 62-4, 62-5, 62-6 и 62-7 следующего содержания:
"62-1. Договор концессии прекращает свое действие по истечению срока и полного выполнения обязательств концендента и концессионера, принятых в рамках договора.
62-2. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения концессионером своих обязательств перед кредиторами и (или) по договору концессии допускается замена концессионера по согласованию с кредитором, которая осуществляется путем проведения концедентом конкурса в целях замены концессионера.
Инвестиционное предложение при замене концессионера не разрабатывается.
62-3. К ненадлежащему исполнению обязательств концессионером относятся:
1) нарушение концессионером условий договора концессии;
2) ухудшение финансового положения концессионера;
3) инициирование концессионером процедур реабилитации и банкротства.
62-4. Замена концессионера по договору концессии осуществляется путем проведения концедентом конкурса в целях замены концессионера.
При этом необходимо соблюдать следующие требования к конкурсу:
1) вид конкурса, условия и критерии конкурса, проводимого в целях замены концессионера по договору концессии, устанавливаются решением о реализации проекта, в соответствии с которым был заключен договор концессии;
2) положения конкурсной документации, на основании которой проводится конкурс в целях замены концессионера, должны соответствовать положениям конкурсной документации предыдущего конкурса, в соответствии с которыми был заключен договор концессии, за исключением положений, в том числе параметров критериев такого конкурса, которые изменяются с учетом фактически исполненных концессионером к моменту проведения повторного конкурса условий договора;
3) условием конкурса, проводимого в целях замены концессионера, наряду с условиями конкурса, указанными в подпункте 1) настоящего пункта, является обязательство победителя конкурса по исполнению обязательств концессионера перед кредитором концессионера в порядке и на условиях, которые согласованы с кредитором концессионера и предусмотрены конкурсной документацией на проведение конкурса в целях замены концессионера по соглашению.

4)конкурстық құжаттама жаңа орындаушының кредиторлар алдындағы міндеттемелерін олармен келісілген тәртіпте және шарттарда орындауы жөніндегі талапты қамтуға тиіс.
Концессионерді ауыстырған жағдайда шарттың талаптары концессионердің конкурсты өткізу кезіндегі келісім бойынша міндеттемелерін нақты орындағаны туралы деректері негізінде, сондай-ақ конкурс жеңімпазының концессионерді ауыстыру мақсатында берген және келісім шартымен салыстырғанда неғұрлым жақсы талаптарды қамтитын ұсыныстары ескеріле отырып, өзгереді.
Шартқа енгізілетін және осы шарт талаптарының өзгеруіне байланысты болатын өзгерістер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесінде тіркеуге жататын, концессия шартына концессионерді ауыстыру туралы қосымша шартпен ресімделеді.
62-5. Ауыстыруға жататын концессионердің концессия шарты бойынша құқықтары мен міндеттері шарт бойынша міндеттемелер орындалғаннан кейін, концессия шарты бойынша адамды ауыстыру туралы шарт жасалған сәттен бастап тоқтатылады.
Концессионерді ауыстыру туралы қосымша шарт тіркелген күннен бастап 10 (он) күн ішінде концессия объектісі жаңа концессионерге қабылдау-тапсыру актісіне (бұдан әрі - Акт) сәйкес беріледі.
Акт ауыстыруға жататын концессионердің концессия объектісіне меншік құқығын тоқтатуға және жаңа концессионердің концессия объектісіне меншік құқығының пайда болуына негіз болып табылады.
62-6. Шарт бойынша құқықтар мен міндеттер өтетін концессионер концессия саласындағы заңнама мен конкурстық құжаттамада белгіленген концессионерлерге қойылатын талаптарға сәйкес келуге тиіс.
62-7. Концессионерді ауыстыру бойынша конкурсты өткізу кезінде және концессионерді ауыстыру туралы қосымша шартқа қол қойылғанға дейін концессия объектісін басқаруды ауыстырылатын концессионер жүзеге асырады.
мынадай мазмұндағы 64-тармақпен толықтырылсын:
"64. Жергілікті бюджет қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда, валюталық тәуекелдерге байланысты шығыстарды өтеуді қоспағанда, ерекше маңызы бар жергілікті концессиялық жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелер жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
Ерекше маңызы бар жергілікті концессиялық жобалардың валюталық тәуекелдерін өтеу бойынша шығыстар осы шығыстарды жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтеудің мүмкін еместігін растау болған жағдайда ғана, сондай-ақ ерекше маңызы бар концессиялық жобалар жөніндегі комиссияның және республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде республикалық бюджет қаражаты есебінен өтеледі.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Концессиялық жобаларды ерекше маңызы бар санатқа жатқызу өлшемшарттары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

4) конкурсная документация включает требование по исполнению новым исполнителем обязательств перед кредиторами, в порядке и на условиях, которые согласованы с ними.
В случае замены концессионера, условия договора меняются на основании данных о фактически исполненных концессионером к моменту проведения конкурса обязательствах по соглашению, а также с учетом предложений, представленных победителем конкурса в целях замены концессионера и предложений, содержащих лучшие условия по сравнению с условиями соглашения.
Изменения, вносимые в договор и связанные с изменением условий этого договора, оформляются дополнительным договором о замене концессионера к договору концессии, подлежащим регистрации в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета или его территориальном подразделении.
62-5. Права и обязанности подлежащего замене концессионера по договору концессии прекращаются с момента заключения соглашения о замене лица по договору концессии после исполнения обязательств по договору.
В течение 10 (десяти) дней со дня регистрации дополнительного договора о замене концессионера, объект концессии передается новому концессионеру по акту приема-передачи (далее – Акт).
Акт является основанием для прекращения права собственности на объект концессии концессионера, подлежащего замене, и основанием возникновения права собственности на объект концессии нового концессионера.
62-6. Концессионер, к которому переходят права и обязанности по договору, соответствует требованиям к концессионерам, установленным законодательством в области концессии и конкурсной документацией.
62-7. На момент проведения конкурса по замене концессионера и до подписания дополнительного договора о замене концессионера управление объектом концессии осуществляются концессионером, подлежащим замене.";
дополнить пунктом 64 следующего содержания:
"64. По местным концессионным проектам особой значимости государственные обязательства погашаются за счет средств местного бюджета за исключением компенсации расходов связанных с валютными рисками в случае недостаточности средств местного бюджета.
За счет средств республиканского бюджета покрываются расходы по компенсации валютных рисков местных концессионных проектов особой значимости только в случае наличия подтверждения невозможности покрытия данных расходов за счет средств местного бюджета, а также на основании решения комиссии по концессионным проектам особой значимости и республиканской бюджетной комиссии.";
Критерии отнесения концессионных проектов к категории особой значимости, утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.

3. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығында (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 12717 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 5-1 тараумен толықтырылсын:
"5-1-тарау. Жекеше әріптестің кредиторға мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша өзінің құқықтарын кепілге беруі, инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызуға арналған шотты қолдану, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша жекеше әріптесті ауыстыру және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда тараптардың шығыстарын өтеу.
171-1. Жекеше әріптес МШӘ шарты бойынша ақшалай түсімдер бойынша өзінің талап ету құқықтарын МШӘ жобасын іске асыру үшін қарыздық қаржыландыруды тарту мақсатында ғана кепілге беруге құқылы.
171-2. Жекеше әріптестің МШӘ шарты бойынша өзінің құқықтарын кредиторға кепілге беруі Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
171-3. МЖӘ-нің пайдалануға берілген объектілері бойынша ИШӨ төлеу МШӘ шартының талаптарында көзделген сомалар мен мерзімдер шегінде толық көлемде жүзеге асырылады.
171-4. Мемлекеттік әріптес МШӘ шартында көзделген ИШӨ түріндегі талап ету құқығының кепілімен жекеше әріптес қарыз қаражатын тартқан кезде, ИШӨ есепке жатқызуға арналған шотқа ИШӨ түріндегі ақшалай төлемдерді жібереді.
171-5. ИШӨ есепке жатқызуға арналған шот жекеше әріптес МШӘ шартында көзделген ИШӨ түріндегі ақшалай түсімдер бойынша талап ету құқығының кепілімен қарыздық қаржыландыруды тартқан жағдайда кредитор-банкте ашылады.
171-6. ИШӨ есепке жатқызуға арналған шоттан ақша қаражаты тек мына шығыс операциялар үшін ғана пайдаланылады:
1) қаржыландыру шартына сәйкес МЖӘ жобасын іске асыру үшін тартылған негізгі борышты, мерзімі өткен негізгі борышты, капиталдандырылған негізгі борышты және қарыз бойынша капиталдандырылған сыйақыны өтеу;
2) кредитормен келісу бойынша жекеше әріптестің негізгі шотына ақша қаражатының қалған бөлігін төлеу.
171-7. ИШӨ есепке жатқызуға арналған шот ИШӨ түріндегі ақшалай түсімдер бойынша талап ету құқығы кепілімен МЖӘ жобаларын қаржыландыру кезінде кредитордың құқықтарын қорғау мүдделерінде пайдаланылады. ИШӨ есепке жатқызуға арналған шотты өзге мақсаттарда қолдануға жол берілмейді.

3. В приказе исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12717, опубликован 4 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, утвержденных указанным приказом:
дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Передача частным партнером в залог своих прав по договору государственно-частного партнерства кредитору, применение счета для зачисления компенсации инвестиционных затрат, замена частного партнера по договору государственно-частного партнерства и возмещение расходов сторон в случае досрочного прекращения договора государственно-частного партнерства
171-1. Частный партнер передает в залог свои права требования по денежным поступлениям по договору ГЧП только в целях привлечения заемного финансирования для реализации проекта ГЧП.
171-2. Передача частным партнером в залог своих прав по договору ГЧП кредитору осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства.
171-3. По введенным в эксплуатацию объектам ГЧП выплата КИЗ осуществляется в полном объеме, в пределах сумм и сроков, предусмотренных условиями договора ГЧП.
171-4. Государственный партнер при привлечении частным партнером заемных средств под залог права требования в виде КИЗ, предусмотренных договором ГЧП, направляет денежные выплаты в виде КИЗ на счет для зачисления КИЗ.
171-5. Счет для зачисления КИЗ открывается в банке-кредиторе, в случае привлечения частным партнером заемного финансирования под залог права требования по денежным поступлениям в виде КИЗ, предусмотренного договором ГЧП.
171-6. Денежные средства со счета для зачисления КИЗ используются для следующих расходных операций:
1) погашение основного долга, просроченного основного долга, капитализированного основного долга и капитализированного вознаграждения по займу, привлеченному для реализации проекта ГЧП, согласно договору финансирования;
2) выплат оставшейся части денежных средств на основной счет частного партнера, по согласованию с кредитором.
171-7. Счет для зачисления КИЗ используется в интересах защиты права кредитора при финансировании проектов ГЧП под залог права требования по денежным поступлениям в виде КИЗ. Применение счета для зачисления КИЗ в иных целях не допускается.

171-8. Жекеше әріптес кредиторлар алдындағы және (немесе) МЖӘ шарты бойынша өзінің міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, кредитормен келісу бойынша жекеше әріптесті ауыстыруға жол беріледі, ол мемлекеттік әріптестің жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында конкурс өткізуі арқылы жүзеге асырылады.
Жекеше әріптесті ауыстыру кезінде инвестициялық ұсыныс әзірленбейді.
171-9. Жекеше әріптестің міндеттемелерін тиісінше орындамауына мыналар жатады:
1) жекеше әріптестің МЖӘ шартының талаптарын бұзуы;
2) жекеше әріптестің қаржылық жағдайының нашарлауы;
3) жекеше әріптестің оңалту және банкроттық рәсімдерге бастамашылық жасауы.
171-10. Жекеше әріптесті МЖӘ шарты бойынша ауыстыру мемлекеттік әріптестің конкурс өткізуі арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте конкурсқа қойылатын мынадай талаптарды сақтау қажет:
1) МЖӘ шарты бойынша жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында өткізілетін конкурстың түрі, конкурстың шарттары мен өлшемшарттары МЖӘ шарты жасалған жобаны іске асыру туралы шешіммен белгіленеді;
2) оның негізінде жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында өткізілетін конкурстың конкурстық құжаттамасының ережелері қайталама конкурсты өткізу кезінде жекеше әріптестің іс жүзінде орындаған шарт талаптары ескеріле отырып, өзгеретін осындай конкурстың ережелерін, оның ішінде өлшемшарт параметрлерін қоспағанда, МЖӘ шарты жасалған алдындағы конкурстың конкурстық құжаттамасының ережелеріне сәйкес келуге тиіс;
3) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген конкурс шарттарымен қатар, келісім бойынша жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында конкурс өткізуге арналған конкурстық құжаттамада көзделген жекеше әріптестің кредиторымен келісілген тәртіпте және шарттарда жекеше әріптестің кредитор алдындағы өзінің міндеттемелерін орындауы жөніндегі конкурс жеңімпазының міндеттемелері жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында өткізілетін конкурстың шарты болып табылады.
4) конкурстық құжаттама жаңа орындаушының кредиторлар алдындағы міндеттемелерін олармен келісілген тәртіпте және шарттарда орындауы жөніндегі талапты қамтуға тиіс.
Жекеше әріптесті ауыстырған жағдайда шарттың талаптары жекеше әріптестің конкурсты өткізу кезіндегі келісім бойынша міндеттемелерін нақты орындағаны туралы деректері негізінде, сондай-ақ конкурс жеңімпазының жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында берген және келісім шартымен салыстырғанда неғұрлым жақсы талаптарды қамтитын ұсыныстар ескеріле отырып, өзгереді.
Шартқа енгізілетін және шарт талаптарының өзгеруіне байланысты өзгерістер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесіде тіркеуге жататын, МЖӘ шартына жекеше әріптесті ауыстыру туралы қосымша шартпен ресімделеді.

171-8. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения частным партнером своих обязательств перед кредиторами и (или) по договору ГЧП допускается замена частного партнера по согласованию с кредитором, которая осуществляется путем проведения государственным партнером конкурса в целях замены частного партнера.
Инвестиционное предложение при замене частного партнера не разрабатывается.
171-9. К ненадлежащему исполнению обязательств частным партнером относятся:
1) нарушение частным партнером условий договора ГЧП;
2) ухудшение финансового положения частного партнера;
3) инициирование частным партнером процедур реабилитации и банкротства.
171-10. Замена частного партнера по договору ГЧП осуществляется путем проведения государственным партнером конкурса.
При этом необходимо соблюдать следующие требования к конкурсу:
1) вид конкурса, условия и критерии конкурса, проводимого в целях замены частного партнера по договору ГЧП, устанавливаются решением о реализации проекта, в соответствии с которым был заключен договор ГЧП;
2) положения конкурсной документации, на основании которой проводится конкурс в целях замены частного партнера, соответствует положениям конкурсной документации предыдущего конкурса, в соответствии с которыми был заключен договор ГЧП, за исключением положений, в том числе параметров критериев такого конкурса, которые изменяются с учетом фактически исполненных частным партнером к моменту проведения повторного конкурса условий договора;
3) условием конкурса, проводимого в целях замены частного партнера, наряду с условиями конкурса, указанными в подпункте 1) настоящего пункта, является обязательство победителя конкурса по исполнению обязательств частного партнера перед кредитором частного партнера в порядке и на условиях, которые согласованы с кредитором частного партнера и предусмотрены конкурсной документацией на проведение конкурса в целях замены частного партнера по соглашению.
4) конкурсная документация включает требование по исполнению новым исполнителем обязательств перед кредиторами, в порядке и на условиях, которые согласованы с ними.
В случае замены частного партнера, условия договора меняются на основании данных о фактически исполненных частным партнером к моменту проведения конкурса обязательствах по соглашению, а также с учетом предложений, представленных победителем конкурса в целях замены частного партнера и предложений, содержащих лучшие условия по сравнению с условиями соглашения.
Изменения, вносимые в договор и связанные с изменением условий договора, оформляются дополнительным договором о замене частного партнера к договору ГЧП, подлежащих регистрации в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета или его территориальном подразделение.

171-11. Ауыстыруға жататын жекеше әріптестің МЖӘ шарты бойынша құқықтары мен міндеттері шарт бойынша міндеттемелері орындалғаннан кейін, МЖӘ шарты бойынша адамды ауыстыру туралы келісім жасалған сәттен бастап тоқтатылады.
Жекеше әріптесті ауыстыру туралы қосымша шарт тіркелген күннен бастап 10 (он) күн ішінде МЖӘ объектісі жаңа жеке әріптеске қабылдау-тапсыру актісі бойынша беріледі.
Акт ауыстыруға жататын жекеше әріптестің МЖӘ объектісіне меншік құқығын тоқтату үшін және жаңа жекеше әріптестің МЖӘ объектісіне меншік құқығының туындауына негіз болып табылады.
171-12. Шарт бойынша құқықтар мен міндеттер ауысатын жекеше әріптес МЖӘ саласындағы заңнамада және конкурстық құжаттамада белгіленген, жекеше әріптеске қойылатын талаптарға сәйкес келуге тиіс.
171-13. Жекеше әріптесті ауыстыру бойынша конкурсты өткізу кезінде және жекеше әріптесті ауыстыру туралы қосымша шартқа қол қойылғанға дейін МЖӘ объектісін басқаруды ауыстыруға жататын жекеше әріптес жүзеге асырады.
171-14. Жекеше әріптестің кредиторы қарыз қаражатын мақсатты пайдалануды бақылау үшін МЖӘ объектісін салуды/реконструкциялауды/жаңғыртуды/құруды техникалық қадағалауды жүзеге асыратын компанияны тағайындауға қатысуға құқылы.
171-15. МЖӘ жобаларын қаржыландыру кезінде жекеше әріптесті кезең-кезеңімен (транштық) қаржыландыру ұсынылады.
171-16. Кезең-кезеңімен қаржыландыру кезінде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік әріптес пен компания кезекті траншты берердің алдында жекеше әріптестің алдындағы траншты мақсатты пайдаланғанын растайды.
171-17. Мемлекеттік әріптестің кінәсінен МЖӘ шартында келісілген мерзім ішінде МЖӘ шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда ( бұзылған күннен бастап күнтізбелік 270 (екі жүз жетпіс) күннен аспайтын мерзімде) мемлекеттік әріптес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызу үшін шотқа мемлекеттік әріптес төлеген төлемдерді шегере отырып, МЖӘ объектісін салуға/реконструкциялауға/жаңғыртуға/құруға байланысты жұмсалған және дәлелденген күрделі шығыстардың жиынтық мөлшеріне тең келетін соманы төлейді.
171-18. Жекеше әріптестің кінәсінен МЖӘ шартында келісілген мерзім ішінде жобаның инвестициялық фазасында МЖӘ шарты тоқтатылған жағдайда (бұзылған күннен бастап күнтізбелік 270 (екі жүз жетпіс) күннен аспайтын мерзімде) мемлекеттік әріптес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызу үшін шотқа мемлекеттік әріптес төлеген төлемдерді шегере отырып, МЖӘ объектісін салуға/реконструкциялауға/жаңғыртуға/құруға байланысты барлық жұмсалған және дәлелденген күрделі шығыстардың 90% дейінгі жиынтық мөлшеріне тең келетін соманы төлейді. Бұл ретте төлемдер сомасы бастапқыда МЖӘ шартында көзделген инвестициялық шығындардың өтемақы сомасынан аспауға тиіс.

171-11. Права и обязанности подлежащего замене частного партнера по договору ГЧП прекращаются с момента заключения соглашения о замене лица по договору ГЧП после исполнения обязательств по договору.
В течение 10 (десяти) дней со дня регистрации дополнительного договора о замене частного партнера, объект ГЧП передается новому частному партнеру по акту приема-передачи (далее – Акт).
Акт является основанием для прекращения права собственности на объект ГЧП частного партнера, подлежащего замене, и основанием возникновения права собственности на объект ГЧП нового частного партнера.
171-12. Частный партнер, к которому переходят права и обязанности по договору, соответствует требованиям к частным партнерам, установленным законодательством в области ГЧП и конкурсной документацией.
171-13. На момент проведения конкурса по замене частного партнера и до подписания дополнительного договора о замене частного партнера управление объектом ГЧП осуществляются частным партнером, подлежащим замене.
171-14. Кредитор частного партнера может участвовать в назначении компании, осуществляющей технический надзор над строительством/реконструкцией/ модернизацией/созданием объекта ГЧП для контроля целевого использования заемных средств.
171-15. При финансировании проектов ГЧП рекомендуется поэтапное (траншевое) финансирование частного партнера.
171-16. При поэтапном финансировании государственный партнер и компания, осуществляющая технический надзор, подтверждает целевое использование частным партнером предыдущего транша перед выдачей очередного транша.
171-17. В случае досрочного прекращения договора ГЧП по вине государственного партнера в течение срока, оговоренного в договоре ГЧП (но не более 270 (двухсот семидесяти) календарных дней с даты расторжения договора), государственный партнер выплачивает на счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат сумму, равной совокупному размеру понесенных и доказанных капитальных расходов, связанных со строительством/ реконструкцией/ созданием/ модернизацией объекта ГЧП, за минусом выплат, которые уже были выплачены государственным партнером. Плата за досрочное прекращение может включать в себя также и иные выплаты, предусмотренные договором ГЧП.
171-18. В случае прекращения договора ГЧП по вине частного партнера на инвестиционной фазе проекта, в течение срока, оговоренного в договоре ГЧП (но не более 270 (двухсот семидесяти) календарных дней с даты расторжения договора), государственный партнер выплачивает на счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат сумму, равной до 90% совокупного размера всех понесенных и доказанных капитальных расходов, связанных со строительством/ реконструкцией/ созданием/ модернизацией объекта ГЧП, за минусом выплат, которые уже были выплачены государственным партнером. При этом, сумма выплат не должна превышать сумму компенсации инвестиционных затрат, изначально предусмотренных в договоре ГЧП.

171-19. Жекеше әріптестің кінәсінен МЖӘ шартында келісілген мерзім ішінде жобаны пайдалану фазасында МЖӘ шарты тоқтатылған жағдайда (бұзылған күннен бастап күнтізбелік 270 (екі жүз жетпіс) күннен аспайтын мерзімде) мемлекеттік әріптес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызу үшін шотқа мемлекеттік әріптес төлеген төлемдерді шегере отырып, МЖӘ объектісін салуға/реконструкциялауға/жаңғыртуға/құруға байланысты барлық жұмсалған және дәлелденген күрделі шығыстардың 100% дейінгі жиынтық мөлшеріне тең келетін соманы төлейді. Бұл ретте төлемдер сомасы бастапқыда концессия шартында көзделген инвестициялық шығындарды өтеу сомасынан аспауға тиіс.
171-20. МЖӘ шартында айтылған мерзім ішінде форс-мажорлық жағдайлар бойынша, МЖӘ шарты тоқтатылған жағдайда (бұзылған күннен бастап күнтізбелік 270 (екі жүз жетпіс) күннен аспайтын мерзімде) мемлекеттік әріптес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызу үшін шотқа мемлекеттік әріптес төлеген төлемдерді шегере отырып, МЖӘ объектісін салуға/реконструкциялауға/жаңғыртуға/құруға байланысты барлық жұмсалған және дәлелденген күрделі шығыстардың 100% дейінгі жиынтық мөлшеріне тең келетін соманы төлейді. Бұл ретте төлемдер сомасы бастапқыда МЖӘ шартында көзделген инвестициялық шығындардың өтемақы сомасынан аспауға тиіс. Мерзімінен бұрын тоқтатуға арналған төлем МЖӘ шартында көзделген инвестициялық шығындардың өтемақы сомасынан аспауға тиіс.
1-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерін мемлекеттік қолдаудың жиынтық құнын және шығындарын өтеу көздерін анықтау әдістемесінде:
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. МЖӘ жобалары бойынша инвестициялық шығындар өтемақысының (бұдан әрі - ИШӨ) сомасы МЖӘ объектісін пайдалану кезеңі ішіндегі төлемдердің жиынтық шамасына тең.
Инфляцияны ескере отырып, жыл сайынғы ИШӨ төлеу мына формулалар бойынша есептеледі:
ИШӨ төлемінің жиынтық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
ai -n -ші жылға ИШӨ төлемі;
Ki -i -ші жылғы инфляцияны және мына формуламен есептелетін төлемдерді қоса алғанда, i - ші жылдың соңына МЖӘ объектісінің қалдық сомасы:
xi - Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы мақұлдаған, бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жататын Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық болжамына сәйкес -ші жылға инфляцияның болжамды мөлшерлемесі;
n - ИШӨ төлемінің соңғы жылы;
I - жобаның бүкіл кезеңіне ИШӨ төлемінің жиынтық көлемі;
C - МЖӘ объектісінің құны;
Егер бір жылда ИШӨ төлемдері бір реттен артық жүргізілетін болса, онда оның есебі мына формула бойынша жүзеге асырылады:
ИШӨ төлемінің жиынтық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
C - МЖӘ объектісінің құны;
ai - n -ші кезеңде ИШӨ төлемі;
Ki -i-ші кезеңнің инфляциясын және мына формуламен есептелетін төленген төлемдерді ескере отырып, i - ші кезең соңына МЖӘ объектісінің қалдық құны:
n - ИШӨ төлемінің соңғы жылы;
k - ИШӨ төлемдерін жүзеге асыру кезеңдерінің саны;
m - бір жыл ішінде жүзеге асырылатын ИШӨ төлемдер саны;
онда,
yi - -j-шы жылдың n-ші кезеңіне инфляция мөлшерлемесі мына формула бойынша есептеледі:
бұл ретте бір жылдың ішінде инфляция мөлшерлемесі --шы кезеңге бірдей;
xj - Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы мақұлдаған, бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жататын Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық болжамына сәйкес-ші жылға инфляцияның болжамды мөлшерлемесі;
I - жобаның бүкіл кезеңіне ИШӨ төлемінің жиынтық көлемі.";
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің

171-19. В случае прекращения договора ГЧП по вине частного партнера на эксплуатационной фазе проекта, в течение срока, оговоренного в договоре ГЧП (но не более 270 (двухсот семидесяти) календарных дней с даты расторжения договора), государственный партнер выплачивает на счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат сумму, равной до 100% совокупного размера всех понесенных и доказанных капитальных расходов, связанных со строительством/ реконструкцией/ созданием/ модернизацией объекта ГЧП, за минусом выплат, которые уже были выплачены государственным партнером. При этом, сумма выплат не должна превышать сумму компенсации инвестиционных затрат, изначально предусмотренных в договоре ГЧП.
171-20. В случае прекращения договора ГЧП вследствие обстоятельств непреодолимой силы (стихийные явления, военные действия и), в течение срока, оговоренного в договоре ГЧП (но не более 270 (двухсот семидесяти) календарных дней с даты расторжения), государственный партнер выплачивает на счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат сумму, равной 100% совокупного размера всех понесенных и доказанных капитальных расходов, связанных со строительством/ реконструкцией/ созданием/ модернизацией объекта ГЧП, за минусом выплат, которые уже были выплачены государственным партнером. При этом, сумма выплат не должна превышать сумму компенсации инвестиционных затрат, изначально предусмотренных в договоре ГЧП. Плата за досрочное прекращение может включать в себя также и иные выплаты, предусмотренные договором ГЧП.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
в Методике определения стоимости создания и (или) реконструкции объекта государственно-частного партнерства, суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов государственно-частного партнерства, утвержденной указанным приказом:
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Сумма компенсации инвестиционных затрат по проекту ГЧП (далее – КИЗ) равна совокупной величине платежей в течение периода эксплуатации объекта ГЧП.
Ежегодные выплаты КИЗ с учетом инфляции рассчитываются по следующим формулам:
Суммарный объем выплат КИЗ рассчитывается по следующей формуле:
С – стоимость Объекта ГЧП;
ai – выплата КИЗ в n-ый год;
Ki – остаточная стоимость Объекта ГЧП на конец -го года, с учетом инфляции i -го года и уже произведенных выплат, которая высчитывается по следующей формуле:
xi – прогнозная ставка инфляции на -ый год, согласно Прогнозу социально-экономического развития Республики Казахстан, одобренного Правительством Республики Казахстан или местным исполнительными органом области, города республиканского значения, столицы, который подлежит опубликованию в средствах массовой информации;
n – последний год выплат КИЗ;
I – суммарный объем выплат КИЗ за весь срок проекта.
В случае, если в один год выплаты КИЗ производится более одного раза, то расчет осуществляется по следующим формулам:
Суммарный объем выплат КИЗ рассчитывается по следующей формуле:
C – стоимость Объекта ГЧП;
ai – выплата КИЗ в n-ый период;
Ki – остаточная стоимость Объекта ГЧП на конец -го периода, с учетом инфляции i -го периода и уже произведенных выплат, которая высчитывается по следующей формуле:
n – последний год выплат КИЗ;
k –количество периодов осуществления выплат КИЗ;
m – количество выплат КИЗ осуществляемых в течении одного года, тогда
yi – ставка инфляции на -ый период i -го года, которая рассчитывается по следующей формуле:
причем в течение одного года ставка инфляции на n-ый период одинакова;
xj – прогнозная ставка инфляции на n -ый год, согласно Прогнозу социально-экономического развития Республики Казахстан, одобренного Правительством Республики Казахстан или местным исполнительными органом области, города республиканского значения, столицы, который подлежит опубликованию в средствах массовой информации;
I – суммарный объем выплат КИЗ за весь срок проекта.".
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан

2018 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 14 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
2-қосымша
2-кесте
"Жобаның экономикалық тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу" нысаны
Атауы
Ескертпе (негіздеме)
1
2
3
n
1.
Экономикалық пайдалар
1)
Тікелей ақша ағындары
оның ішінде:
жобаны іске асырудан шоғырландырылған бюджетке түсетін түсімдер
2)
Жанама экономикалық пайдалар
2.
Экономикалық шығындар
1)
Инвестициялық шығындар/Инвестициялық шығындарды өтеу
2)
Пайдалану шығындары/Операциялық шығындарды өтеу
3)
Жанама экономикалық шығындар/Басқару сыйақысы
3.
Таза экономикалық ағын жиыны
4.
Таза дисконтталған экономикалық ағын жиыны
5.
Экономикалық таза дисконтталған кіріс (ENPV)
6.
Экономикалық ішкі кірістілік нормасы (EIRR)
7.
Өзін-өзі ақтау мерзімі (РР)
Ескертпе:
Бұл нысан МИЖ қаржыландырудың әрбір әдісі бойынша бөлек толтырылады (бюджеттік инвестициялық жоба, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы, оның ішінде концессиялық жоба, бюджеттік кредит, жеке инвестициялар).
1-тармақтың 1) тармақшасында инвестициялықтан кейінгі кезең ішінде жобаны іске асыруға байланысты барлық ақша түсімдері мен төлемдер көрсетіледі.
1-тармақтың 2) тармақшасында жобаны іске асыруға байланысты барлық пайдалар, оның ішінде барлық инвестициялықтан кейінгі кезеңге айқындалатын қосымша әлеуметтік-экономикалық, экономиканың сабақтас салаларындағы (аяларындағы) экологиялық әсерлер көрсетіледі. Барлық пайдалар ақшалай балама түрінде келтіріледі (мың теңге).
1-тармақта тікелей ақша ағынының және жанама экономикалық пайдалардың жиынтық құны көрсетілді.
2-тармақтың 1) тармақшасында инвестициялық кезеңдегі барлық ақшалай салымдардың, оның ішінде жобалау-іздестіру жұмыстарының, жер учаскесін сатып алу немесе жалға алу, оның құрылысқа бөлінуі және игерілуінің құны, аумақтарды құрылыс және құрылыс-монтаждау жұмыстарына дайындау бойынша жұмыстардың, жабдықтардың және басқалардың құны ескеріле отырып, жобаның құны көрсетіледі.
2-тармақтың 2) тармақшасында объекті пайдалануға берілген кезден бастап оны сүйемелдеуге және/немесе ұстауға бағытталған барлық ақшалай шығындар көрсетіледі.
2-тармақтың 3) тармақшасында барлық болжалды, оның ішінде жобаны іске асырудың салдарларына байланысты әлеуметтік-экономикалық, экологиялық және пайдалану шығындарын қоспағанда, экономиканың сабақтас салаларындағы (аяларындағы) шығындар көрсетіледі. Барлық шығындар ақшалай баламасында келтіріледі (мың теңге).
2-тармақта жобаның инвестициялық және пайдалану шығындарының, жанама экономикалық шығындардың жиынтық құны көрсетіледі.
3-тармақта экономикалық пайда мен шығындардың арасындағы айырмашылық көрсетіледі.
4-тармақта таза экономикалық ағынды мына формула бойынша есептелетін:

от 5 сентября 2018 года
№ 14
Приложение 2
к Правилам разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций
Таблица 2
Форма "Расчет показателей экономической эффективности проекта"
Наименование
Примечание (обоснование)
1
2
3
n
1.
Экономические выгоды
1)
Прямые денежные притоки
в том числе:
поступления в консолидированный бюджет от реализации проекта
2)
Косвенные экономические выгоды
2.
Экономические затраты
1)
Инвестиционные затраты/Компенсация инвестиционных затрат*
2)
Эксплуатационные затраты/Компенсация операционных затрат*
3)
Косвенные экономические затраты/Вознаграждение за управление*
3.
Итого чистый экономический поток
4.
Итого чистый дисконтированный экономический поток
5.
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV)
6.
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR)
7.
Срок окупаемости (РР)
Примечание:
Данная форма заполняется отдельно по каждому способу финансирования ГИП (как бюджетный инвестиционный проект, как бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, как проект государственно-частного партнерства, в том числе концессионный проект, как бюджетный кредит, частные инвестиции).
В подпункте 1) пункта 1 указываются все денежные поступления и платежи, связанные с реализацией проекта в течение постинвестиционного периода.
В подпункте 2) пункта 1 указываются все выгоды, связанные с реализации проекта, в том числе дополнительные социально-экономические, экологические эффекты в смежных отраслях (сферах) экономики, определяемые для всего постинвестиционного периода. Все выгоды приводятся в денежном эквиваленте (тысяч тенге).
В пункте 1 указываются суммарная стоимость прямых денежных притоков и косвенных экономических выгод.
В подпункте 1) пункта 2 указывается стоимость проекта с учетом всех денежных вложений в инвестиционный период, в том числе стоимость проектно-изыскательских работ, приобретения или аренды земельного участка, его отвода и освоения под строительство, стоимость работ по подготовке территории к строительству и строительно-монтажных работ, оборудования и прочее.
В подпункте 2) пункта 2 указываются все денежные затраты, направленные на сопровождение и/или содержание объекта, с момента его ввода в эксплуатацию.
В подпункте 3) пункта 2 указываются все предполагаемые затраты, в том числе социально-экономические, экологические и в смежных отраслях (сферах) экономики, связанные с последствиями реализации проекта за исключением эксплуатационных затрат. Все затраты приводятся в денежном эквиваленте (тыс. тенге).
В пункте 2 указывается суммарная стоимость инвестиционных и эксплуатационных затрат, косвенных экономических затрат проекта.
В пункте 3 указывается разница между экономическими выгодам и затратами.
В пункте 4 указываются величины, полученные путем перемножения чистого экономического потока на коэффициент, который рассчитывается по следующей формуле:

1 k = ------- (1+r)i
коэффициентке көбейту жолымен алынған мәндер көрсетіледі.
r - осы қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген дисконттау мөлшерлемесі;
i - жобаны іске асыру жылының реттік нөмірі (1-ден n-ге дейін).
5-тармақта 4-тармақта келтірілген таза дисконтталған экономикалық ағынды қосу арқылы алынған мән көрсетіледі.
6-тармақта экономикалық таза дисконтталған кіріс нөлге тең болған кездегі дисконттау мөлшерлемесін табу жолымен алынған мән көрсетіледі.
7-тармақта өзін-өзі ақтау мерзімі мына формула бойынша есептеледі:
IC (Invest Capital) - жобадағы алғашқы инвестициялық шығындар;
CFi (Cash Flow) - таза пайда мен амортизация сомасын беретін уақыттың i-ші кезеңінде жобадан түсетін ақша ағыны.
Ақша ағынынын есептеу үшін мынадай формулаларды қолдану қажет:
немесе
CFᵢ = Кіріс - Операциялық шығысылар - Салық төлемдері мен қарыздық капитал бойынша төлемдер
мұнда:
А (Amortization) - амортизация, шығындар болып табылмайтын ақша ағынының түрі;
NP (Net Profit) - инвестициялық жобаның таза пайдасы.
* Керектісін таңдау қажет
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 14 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 157 бұйрығына
8-қосымша
Концессиялық жобаларды ерекше маңызы бар концесиялық жобалар санатына жатқызу өлшемшарттары
Концессиялық жобаларды ерекше маңызы бар санатқа жатқызу жиынтығы өлшемшарттары мыналар болып табылады:
1) концессия объектісінің техникалық күрделілігі*;
2) концессиялық жобаны әлеуметтік маңызы бар санатқа жатқызу;
3) концессиялық жобаны республикалық меншікке, облыстық маңызы бар қалада орналасқан коммуналдық меншікке жататын объектілер бойынша (жұмыс істеп тұрған немесе салынуы болжанып отырған) іске асыру жоспарланады немесе осы концессиялық жобаларды іске асырудан экономикалық пайда алушылар екі және одан көп облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың субъектілері болып табылады;
4) концессия объектісін құру (реконструкциялау) құны 4 000 000 айлық есептік көрсеткіштен астам көрсеткішті құрайды.
Ескертпе:
* "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес объект құрылысының техникалық күрделілігі жауапкершіліктің бірінші деңгейі - жоғарыға жатқызылатын жағдайда
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 14 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_____________ жағдайға (ақпарат берудің есепті күні көрсетіледі) (бұдан әрі-МЖӘ) жобалары бойынша _______________ жергілікті атқарушы органдар/орталық мемлекеттік органдар ақпарат
р/с№
МЖӘ шарты бойынша жобаның атауы
Экономика саласы (аясы)
Жоба деңгейі
Бастаманың түрі
Келісімшарт түрі
Мемлекеттік әріптес
Жеке әріптес
Жобаның құны мың тенге
Жоба
Объектілер
Жобаның жалпы құны
Тартылған инвестициялар көлемі
Мемлекеттік міндеттемелер көлемі
кестенің жалғысы
Мемлекеттік қолдау шаралары
Жобаның қуаты
Жобаны іске асыру мерзімі
Жоба бойынша ақпарат (шарт жасасқан күні және Қазақстан Республикасыны Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінде тіркеу)
Тегі.Аты.Әкесінің аты.(болған жағдайда), жауапты адамдардың байланыс деректері
Құрылыс кезеңі
Қолдану кезеңі
Ағымдағы кезең
Ескертпе:
Ақпарат MicrosoftOfficeExcel форматында ұсынылады,
қарпі - TimesNewRoman қарпі, мөлшері - 14.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме.
"Жоба" бағанында МЖӘ жасасқан шартқа сәйкес жобаның атауы көрсетіледі.
"Объектілер" бағанында, егер жобада бірнеше объект болса, олардың атаулары көрсетіледі.
"Экономика саласы (аясы)" бағанында мынадай экономика салаларының (аяларының) біреуі көрсетіледі: тұрғын үй құрылысы; денсаулық сақтау; инфрақұрылым; мәдениет; білім беру; қоғамдық тәртіпті қорғау; қоршаған ортаны қорғау; жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары; ауыл шаруашылығы; әлеуметтік сала; құрылыс; көлік және логистика; туризм; дене шынықтыру және спорт; энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы.
"МЖӘ жобасының деңгейі" бағанында МЖӘ жобасының республикалық не жергілікті деңгейі көрсетіледі.
"Бастаманың түрі" бағанында жеке немесе мемлекеттік әріптестіктің бастамасы көрсетіледі.
"Келісімшарт түрі" бағанында мемлекеттік-жекешелік әріптестікті жүзеге асыру тәсілдері көрсетіледі.
"Мемлекеттік әріптес" бағанында мемлекеттік әріптес, сондай-ақ мемлекеттік әріптес тарапынан әрекет ететін жауапты адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), байланыс деректері көрсетіледі.
"Жекеше әріптес" бағанында ұйымның атауы, жеке әріптес, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке әріптес тарапынан әрекет ететін жауапты адамдардың байланыс деректері (МЖӘ жасасқан шарттар бойынша)
"Жобаның жалпы құны" бағанында МЖӘ шартына сәйкес жобаның жалпы сомасы көрсетіледі.
"Тартылған инвестициялар көлемі" бағанында жекеше әріптестің МЖӘ шартына сәйкес салған қаражатының жалпы сомасы көрсетіледі.
"Мемлекеттік міндеттемелердің көлемі" бағанында МЖӘ жасасқан шарттары бойынша мемлекеттік әріптестің белгілі бір күнге қабылданған және орындамаған қаржы міндеттемелерінің республикалық не жергілікті бюджеттен бөлінетін мемлекеттік әріптес қабылдаған міндеттемелердің сомасы көрсетіледі.

1 k = ------- (1+r)i
r - ставка дисконтирования, приведенная в таблице 1 настоящего приложения;
i - порядковый номер года реализации проекта (от 1 до n).
В пункте 5 указывается величина, полученная посредством суммирования чистого дисконтированного экономического потока, приведенного в пункте 4.
В пункте 6 указывается величина, полученная посредством нахождения ставки дисконтирования, при которой экономический чистый дисконтированный доход равен нулю.
В пункте 7 указывается срок окупаемости, рассчитываемый по формуле:
IC (Invest Capital) – первоначальные инвестиционные затраты в проекте;
CFi (Cash Flow) – денежный поток от проекта в i-й период времени, который представляет собой сумму чистой прибыли и амортизации.
Для расчета денежного потока необходимо воспользоваться следующими формулами:
или
CFi = Доход – Операционные издержки – Налоговые платежи и выплаты по заемному капиталу,
где:
А (Amortization) – амортизация, вид денежного потока, который не является затратами;
NP (Net Profit) – чистая прибыль инвестиционного проекта.
* Выбрать нужное
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 сентября 2018 года № 14
Приложение 8
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 декабря 2014 года № 157
Критерии отнесения концессионных проектов к категории концессионных проектов особой значимости
Критериями отнесения концессионных проектов к категории особой значимости в совокупности являются:
1) техническая сложность объекта концессии*;
2) отнесение концессионного проекта к категории социально значимых;
3) реализация концессионного проекта планируется по объектам (существующим или предполагаемым к строительству), относящимся к республиканской собственности, коммунальной собственности расположенным в городе областного значения или получателями экономических выгод от реализации данных концессионных проектов являются субъекты двух и более областей, города республиканского значения, столицы;
4) стоимость создания (реконструкции) объекта концессии составляет более 4 000 000 месячных расчетных показателей.
Примечание:
*В случае, если техническая сложность строительства объекта концессии относится к первому уровню ответственности – повышенный в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Приложение 3
к приказу Министра национальной экономики Республики Казахстан
от 5 сентября 2018 года № 14
Приложение 1
к Правилам планирования и
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
Информация по проектам государственно-частного партнерства (далее–ГЧП) __________ местных исполнительных органов/центральных государственных органов по состоянию на ___________ (указывается отчетная дата представления информации)
№ п/п
Наименование проекта по договору ГЧП
Сфера экономики (отрасль)
Уровень проекта
Вид инициативы
Вид контракта
Государственный партнер
Частный партнер
Стоимость проекта тысяч тенге
Проект
Объекты
Общая стоимость проекта
Объем привлеченных инвестиций
Объем государственных обязательств
продолжение таблицы
Меры государственной поддержки
Мощность проекта
Срок реализации проекта
Информация по проекту (дата заключения договора и регистрация при его наличии в Комитете казначейства Министерства финансов Республики Казахстан)
Фамилия, Имя, Отчество, (при его наличии) контакты ответственных лиц
период строительства
период эксплуатации
текущая стадия
Примечания:
Информация предоставляется в формате MicrosoftOfficeExcel, шрифт TimesNewRoman, размер 14.
Пояснения по заполнению формы
В столбце "Проект" указывается наименование проекта согласно заключенному договору ГЧП.
В столбце "Объекты" указывается наименование объектов, если в проекте их несколько.
В столбце "Сфера экономики (отрасль)" указывается одна из следующих сфер (отраслей) экономики: жилищное строительство; здравоохранение; инфраструктура; культура; образование; охрана общественного порядка; охрана окружающей среды; пассажирский транспорт и автомобильные дороги; сельское хозяйство; социальная сфера; строительство; транспорт и логистика; туризм; физическая культура и спорт; энергетика и жилищно-коммунальное хозяйство.
В столбце "Уровень проекта ГЧП" указывается республиканский либо местный уровень проекта ГЧП.
В столбце "Вид инициативы" указывается инициатива частного или государственного партнера.
В столбце "Вид контракта" указывается способы осуществления государственно-частного партнерства
В столбце "Государственный партнер" указывается государственный партнер, а также фамилия, имя, отчество (при его наличии), контакты ответственных лиц, выступающих со стороны государственного партнера.
В столбце "Частный партнер" указывается наименование организации, частный партнер, фамилия, имя, отчество (при его наличии), контакты ответственных лиц, выступающих со стороны частного партнера (по заключенным договорам ГЧП)
В столбце "Общая стоимость проекта" указывается общая сумма проекта согласно договору ГЧП.
В столбце "Объем привлеченных инвестиций" указывается общая сумма вложенных средств частным партнером согласно договору ГЧП.
В столбце "Объем государственных обязательств" указывается сумма принятых обязательств государственным партнером, выделяемых из республиканского либо местного бюджета, на определенную дату принятых и не исполненных государственным партнером финансовых обязательств по заключенным договорам ГЧП.

"Жобаның қуаты" бағанында болған жағдайда МЖӘ объектісі өнімділігінің ең жоғары көрсеткіштері заттай, құндық өлшем бірлігінде, оның ішінде белгілі бір уақыт кезеңіне (ауысым, тәулік, ай, тоқсан, жыл) жатқызылған мәнде көрсетіледі. Мысалы: бір ауысымда 500 адам қабылдайтын емхана, 320 орындық балабақша.
"Жобаны іске асыру мерзімі" бағанында мынадай мәртебелер көрсетіледі: құрылыс кезеңі, пайдалану кезеңі, ағымдағы кезең.
"Жоба бойынша ақпарат" бағанында шарттың жасалған күні, шарттың Қазақстан Республикасы қаржы Министрлігінің қазынашылық Комитетінде тіркелген күні көрсетіледі. МЖӘ жобасы туралы ақпаратты қамтитын интернет-ресурсқа қолданыстағы гиперсілтеме көрсетіледі.
"Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда), жауапты адамдардың байланыс деректері" бағанында МЖӘ жобасын сүйемелдейтін уәкілетті мемлекеттік органның жауапты адамының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жұмыс және ұялы телефон нөмірлері көрсетіледі.

В столбце "Мощность проекта" в случае наличия указываются максимальные показатели производительности объекта ГЧП в натуральных, стоимостных единицах измерения, в том числе отнесенных к определенному периоду времени (смена, сутки, месяц, квартал, год). Например: поликлиника на 500 посещений в смену, детский сад на 320 мест.
В столбце "Срок реализации проекта" указывается следующие статусы: период строительства, период эксплуатации, текущая стадия.
В столбце "Информация по проекту" указывается дата заключения договора, дата регистрации договора в Комитете казначейства Министерства финансов Республики Казахстан. Указывается действующая гиперссылка на интернет-ресурс, содержащий информацию о проекте ГЧП.
В столбце "Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии), контакты ответственных лиц" указывается Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии), рабочий и мобильный номера ответственного лица уполномоченного государственного органа, который сопровождает проект ГЧП.