Ерекше реттеу режимін енгізу және оның күшін жою, ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 224 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 қазанда № 17612 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 13 желтоқсандағы № 234 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 13.12.2019 № 234 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ерекше реттеу режимін енгізу және оның күшін жою, ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қаржы нарығының әдіснамасы департаменті (Сәлімбаев Д.Н.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 224 қаулысымен
бекітілді
Ерекше реттеу режимін енгізу және оның күшін жою, ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру қағидалары

Об утверждении Правил введения и отмены особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 224. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2018 года № 17612. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года № 234
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 13.12.2019 № 234 (вводится в действие с 01.01.2020).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила введения и отмены особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования.
2. Департаменту методологии финансового рынка (Салимбаев Д.Н.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 сентября 2018 года № 224
Правила введения и отмены особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ерекше реттеу режимін енгізу және оның күшін жою, ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) ерекше реттеу режимін енгізу және оның күшін жою, қаржы саласындағы қызметті, қаржы ресурстарын шоғырландыруға және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтеріне байланысты қызметті жүзеге асыратын қаржы ұйымдарының және (немесе) өзге де заңды тұлғалардың (бұдан әрі – қатысушылар) ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
2. Ерекше реттеу режимі Заңның 51-4-бабының 2-тармағында айқындалған мақсаттарға қолжеткізу үшін енгізіледі.
2-тарау. Ерекше реттеу режимін енгізу және оның күшін жою тәртібі
3. Ерекше реттеу режимі Ұлттық Банк Басқармасының шешімімен енгізіледі және күші жойылады.
Ұлттық Банк Басқармасының ерекше реттеу режимін енгізу немесе оның күшін жою туралы шешімі оны қабылдаған күннен бастап күшіне енеді.
Ерекше реттеу режимін енгізу немесе оның күшін жою туралы ақпарат Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсына орналастырылады.
4. Ерекше реттеу режимі шеңберіндегі қызмет Ұлттық Банк пен қатысушы арасында жасасатын ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт (бұдан әрі – шарт) негізінде жүзеге асырылады.
5. Шарттың қолданылу мерзімі тараптардың келісімі бойынша айқындалады, бірақ Заңның 51-4-бабының 4-тармағында белгіленген мерзімнен аспайды.
6. Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асырудың арнайы талаптары, қаржы саласындағы қызметтің (көрсетілетін қызметтердің, өнімдердің), қаржы ресурстарын шоғырландыруға және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтеріне байланысты қызметтің түрлері, шарттың қолданылу мерзімі, тұтынушылар саны, міндеттемелер көлемі, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы, "Микроқаржы ұйымдары туралы""Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдары нормаларының және көрсетілген заңдарға сәйкес қабылданатын Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінің ерекше реттеу режиміне қатысушыларға қолданылу шектерін Ұлттық Банк әрбір қатысушыға қатысты жеке-жеке айқындайды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила введения и отмены особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон) и устанавливают порядок введения и отмены Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования финансовыми организациями и (или) иными юридическими лицами, осуществляющими деятельность в финансовой сфере, деятельность, связанную с концентрацией финансовых ресурсов и (или) с платежными услугами (далее – участники).
2. Особый режим регулирования вводится для достижения целей, определенных пунктом 2 статьи 51-4 Закона.
Глава 2. Порядок введения и отмены особого режима регулирования
3. Особый режим регулирования вводится и отменяется решением Правления Национального Банка.
Решение Правления Национального Банка о введении особого режима регулирования или его отмене вступает в силу с даты его принятия.
Информация о введении особого режима регулирования или его отмене размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
4. Деятельность в рамках особого режима регулирования осуществляется на основании договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования (далее – договор), заключаемого между Национальным Банком и участником.
5. Срок действия договора определяется по соглашению сторон, но не превышает срока, установленного пунктом 4 статьи 51-4 Закона.
6. Специальные условия осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования, виды деятельности (услуги, продукты) в финансовой сфере, деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов и (или) с платежными услугами, срок действия договора, количество потребителей, объем обязательств, пределы действия норм законов Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республики Казахстан", от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества", от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан", от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле", от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях", от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" и нормативных правовых актов Национального Банка, принимаемых в соответствии с указанными законами, на участников особого режима регулирования, определяются Национальным Банком в отношении каждого участника индивидуально.

7. Ерекше реттеу режимінің:
1) барлық қатысушылар ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті (көрсетілетін қызметтерді, өнімдерді) жүзеге асыруды (ұсынуды) тоқтатқан кезде;
2) Ұлттық Банк ерекше реттеу режиміне барлық қатысушылармен шарттарды біржақты тәртіппен бұзған кезде;
3) Ұлттық Банк Басқармасының шешімі бойынша өзге жағдайларда күші жойылады.
8. Ерекше реттеу режимі енгізілген мерзімнің аяқталуына байланысты ерекше реттеу режимінің күші жойылған не оның қолданылуы тоқтатылған жағдайда шарттың қолданылуы тоқтатылады және қатысушы ерекше реттеу режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызметті тез арада тоқтатады.
Шарттың қолданылуы тоқтатылған кезде қатысушы 5 (бес) жұмыс күні ішінде өзінің тұтынушыларына ерекше реттеу режимі шеңберіндегі қызметті тоқтату туралы жазбаша хабарлайды және ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті (көрсетілетін қызметті, өнімді) жүзеге асыру (ұсыну) туралы тұтынушылармен жасасқан шарттардың (бұдан әрі – тұтынушылармен жасасқан шарт) талаптарында және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының талаптарында белгіленген тәртіппен және мерзімде өздерінің тұтынушылары алдындағы міндеттемелерін орындайды.
Шарттың қолданылуын тоқтатқан кезде қатысушының тұтынушылармен жаңа шарттарды жасасуына, сондай-ақ тұтынушылармен қолданыстағы шарттарды ұзартуына немесе оларды өзгертуіне жол берілмейді.
3-тарау. Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру тәртібі
9. Ұлттық Банк ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті (көрсетілетін қызметті, өнімді) жүзеге асыратын (ұсынатын) қатысушының шартқа сәйкес қабылданған міндеттемелерді сақтауына ай сайын мониторинг жүргізеді.
10. Қатысушы ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті (көрсетілетін қызметті, өнімді) жүзеге асырған (ұсынған) кезде:
1) тұтынушыға қызметті (көрсетілетін қызметті, өнімді) жүзеге асырғанға (ұсынғанға) дейін мынадай:
ерекше реттеу режимі шеңберінде қатысушы жүзеге асыратын (ұсынатын) қызмет (көрсетілетін қызмет, өнім) туралы;
ерекше реттеу режимі шеңберінде қатысушының қызметті (көрсетілетін қызметті, өнімді) жүзеге асыруына (ұсынуына) байланысты ықтимал тәуекелдер туралы;
ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті (көрсетілетін қызметті, өнімді) жүзеге асыру (ұсыну) талаптары, қызметті (көрсетілетін қызметті, өнімді) жүзеге асыру (ұсыну) тәртібі, оның құны (мөлшерлемелері, тарифтері), тұтынушымен шарт жасасуға қажетті, қатысушының ішкі қағидаларында айқындалған құжаттардың тізбесі туралы;
қатысушының орналасқан жері, пошта және электрондық мекенжайы, интернет-ресурсы және байланыс телефондары туралы ақпаратты жібереді;

7. Особый режим регулирования отменяется:
1) при прекращении всеми участниками осуществления (предоставления) деятельности (услуг, продуктов) в рамках особого режима регулирования;
2) при расторжении Национальным Банком в одностороннем порядке договоров со всеми участниками особого режима регулирования;
3) в иных случаях по решению Правления Национального Банка.
8. При отмене особого режима регулирования, либо прекращении его действия в связи с истечением срока, на который он был введен, действие договора прекращается, и участник незамедлительно прекращает деятельность, осуществляемую в рамках особого режима регулирования.
При прекращении действия договора участник в течение 5 (пяти) рабочих дней письменно уведомляет своих потребителей о прекращении деятельности в рамках особого режима регулирования, и исполняет обязательства перед своими потребителями в порядке и сроки, определенные условиями договоров об осуществлении (предоставлении) деятельности (услуги, продукта), заключенных с потребителями в рамках особого режима регулирования (далее – договор с потребителем) и требованиями гражданского законодательства Республики Казахстан.
При прекращении действия договора не допускается заключение участником новых договоров с потребителями, а также продление действующих договоров с потребителями или их изменение.
Глава 3. Порядок осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования
9. Национальный Банк ежемесячно осуществляет мониторинг соблюдения участником, осуществляющим (предоставляющим) деятельность (услугу, продукт) в рамках особого режима регулирования, обязательств, принятых в соответствии с договором.
10. При осуществлении (предоставлении) деятельности (услуги, продукта) в рамках особого режима регулирования участник:
1) до осуществления (предоставления) деятельности (услуги, продукта) доводит до сведения потребителя информацию о (об):
деятельности (услуге, продукте), осуществляемой (предоставляемых) участником в рамках особого режима регулирования;
возможных рисках, связанных с осуществлением (предоставлением) деятельности (услуги, продукта) участника в рамках особого режима регулирования;
условиях осуществления (предоставления) деятельности (услуги, продукта) в рамках особого режима регулирования, порядке осуществления (предоставления) деятельности (услуги, продукта), стоимости (ставках, тарифах), перечне документов, необходимых для заключения договора с потребителем, определенном внутренними правилами участника;
месте нахождения, почтовом и электронном адресах, интернет-ресурсе и контактных телефонах участника;

2) тұтынушыларға Ұлттық Банктен тиісті ақпаратты алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде енгізілген ерекше реттеу режимінің мерзімдері мен талаптарының өзгергені туралы хабарлайды;
3) ай сайын, айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкке шарт талаптарына сәйкес жүзеге асырылатын (ұсынылатын) қызметтің (көрсетілетін қызметтердің, өнімдердің) аралық нәтижелері туралы ақпаратты ұсынады.
11. Қатысушы Ұлттық Банкке шарттың қолданылу мерзімін ұзарту қажеттілігінің негіздерін көрсете отырып, оны ұзарту туралы өтінішхатпен өтініш жасайды.
Шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішхат Ұлттық Банкке шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей ұсынылады.
12. Ұлттық Банк шарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтінішхатты келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қарайды және қатысушыға қабылданған шешім туралы хабарлама жібереді.
13. Мерзімін ұзартуды есепке алғанда, шарттың қолданылу мерзімі Заңның 51-4-бабының 4-тармағында белгіленген мерзімнен аспайды.
14. Ұлттық Банк Заңның 51-5-бабының 6-тармағында көзделген жағдайларда шартты біржақты тәртіппен бұзады.

2) информирует потребителей об изменении сроков и условий введенного особого режима регулирования в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения соответствующей информации от Национального Банка;
3) ежемесячно, не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, представляет в Национальный Банк информацию о промежуточных результатах осуществляемой (предоставляемых) деятельности (услугах, продуктах) в соответствии с условиями договора.
11. Участник обращается в Национальный Банк с ходатайством о продлении срока действия договора с указанием оснований необходимости его продления.
Ходатайство о продлении срока действия договора предоставляется в Национальный Банк не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней до окончания срока действия договора.
12. Национальный Банк рассматривает ходатайство о продлении срока действия договора в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня его поступления и направляет участнику уведомление о принятом решении.
13. Срок действия договора с учетом продления не превышает срока, установленного пунктом 4 статьи 51-4 Закона.
14. Национальный Банк расторгает договор в одностороннем порядке в случаях, предусмотренных пунктом 6 статьи 51-5 Закона.