"Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану және танылған аккредиттеу органдарының, аккредиттелген білім беру ұйымдарының және білім беру бағдарламаларының тізілімін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 1 қарашадағы № 629 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 4 қазандағы № 531 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 қазанда № 17628 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану және танылған аккредиттеу органдарының, аккредиттелген білім беру ұйымдарының және білім беру бағдарламаларының тізілімін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 1 қарашадағы № 629 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14438 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2016 жылғы 29 қарашада жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану және танылған аккредиттеу органдарының, аккредиттелген білім беру ұйымдарының және білім беру бағдарламаларының тізілімдерін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану және танылған аккредиттеу органдарының, аккредиттелген білім беру ұйымдарының және білім беру бағдарламаларының тізілімдерін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.";
Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану және танылған аккредиттеу органдарының, аккредиттелген білім беру ұйымдарының және білім беру бағдарламаларының тізілімін қалыптастыру қағидаларында:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану және танылған аккредиттеу органдарының, аккредиттелген білім беру ұйымдарының және білім беру бағдарламаларының тізілімдерін қалыптастыру қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Аккредиттеу органдарын, оның ішінде шетелдік аккредиттеу органдарын тану және танылған аккредиттеу органдарының, аккредиттелген білім беру ұйымдарының және білім беру бағдарламаларының тізілімдерін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген.";
3-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) аккредиттеу органы – өзі әзірлеген стандарттар (регламенттер) негізінде білім беру ұйымдарын институционалдық және (немесе) мамандандырылған аккредиттеуден өткізетін заңды тұлға;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 ноября 2016 года № 629 "Об утверждении Правил признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных, и формирования реестра признанных аккредитационных органов, аккредитованных организаций образования и образовательных программ"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 октября 2018 года № 531. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 октября 2018 года № 17628
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 ноября 2016 года № 629 "Об утверждении Правил признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных, и формирования реестра признанных аккредитационных органов, аккредитованных организаций образования и образовательных программ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 14438, опубликован 29 ноября 2016 года в эталонном контрольном банке нормативно правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных, и формирования реестров признанных аккредитационных органов, аккредитованных организаций образования и образовательных программ";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных, и формирования реестров признанных аккредитационных органов, аккредитованных организаций образования и образовательных программ.";
в Правилах признания аккредитационых органов, в том числе зарубежных, и формирования реестра признанных аккредитационных органов, аккредитованных организаций образования и образовательных программ, утвержденных указанным приказом:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Правила признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных, и формирования реестров признанных аккредитационных органов, аккредитованных организаций образования и образовательных программ";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила признания аккредитационных органов, в том числе зарубежных, и формирования реестров признанных аккредитационных органов, аккредитованных организаций образования и образовательных программ (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон).";
в пункте 3:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) аккредитационный орган – юридическое лицо, которое проводит институциональную и (или) специализированную аккредитации организаций образования на основе разработанных им стандартов (регламентов);";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:

"12) Танылған аккредиттеу органдарының тізілімі (бұдан әрі – 1-тізілім) – білім беру саласындағы уәкілетті орган қалыптастырған, Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына (бұдан әрі – ЭЫДҰ) мүше мемлекеттердің аккредиттеу органдарының тізілімдеріне және (немесе) қауымдастықтарына кірген ұлттық және шетелдік аккредиттеу органдарының тізбесі;";
4-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2. ЭЫДҰ-ға мүше мемлекеттердің аккредиттеу органдарының тізілімдеріне және (немесе) қауымдастықтарына кіру;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстандық аккредиттеу агенттіктері үшін сараптамалық комиссия құрамында кем дегенде бір шетелдік сарапшы, ал шетелдік аккредиттеу агенттіктері үшін комиссия құрамының үштен бір бөлігі қазақстандық ғылым кандидаты немесе ғылым докторы, (РhD) докторы немесе бейіні бойынша доктор дәрежелері бар және (немесе) институционалдық және мамандандырылған аккредиттеу саласында не аккредиттелетін білім беру ұйымының мамандар даярлау бейіні бойынша тәжірибесі бар кәсіби қауымдастықтардың өкілдері болып табылатын сарапшылардың болуы;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Аккредиттеу органы осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) құрылтай құжаттарының нотариалдық куәландырылған көшірмелері. Құжаттар шетел тілдерінде ұсынылған кезде олардың қазақ немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы талап етіледі;
3) аккредиттеу органының ЭЫДҰ-ға мүше мемлекеттердің аккредиттеу органдары тізілімдеріне және (немесе) қауымдастықтарына енгендігін растайтын құжат;
4) материалдық ресурстардың бар екенін растайтын құжаттар;
5) тартылған сарапшылар туралы құжаттар.
Жоғары білім берудегі сапаны қамтамасыз ету бойынша Еуропалық қауымдастықтың, Сапаны қамтамасыз ету бойынша Азия-Тынық мұхит желілері және АҚШ Жоғары білім беру жүйесін аккредиттеу кеңесінің Халықаралық сапа тобының толық құқылы мүшесі болып табылатын шетелдік аккредиттеу органы Республикалық аккредиттеу кеңесінің (бұдан әрі – Кеңес) шешімімен білім беру ұйымының ұсынысы негізінде 1-тізілімге енгізіледі.
Білім беру ұйымы шетелдік аккредиттеу органының осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін құжаттарды ұсынады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Аккредиттеу органының тану үшін ұсынған құжаттары уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелерінің басшыларынан, Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасының және білім беру саласы қызметкерлерінің қоғамдық бірлестіктерінің өкілдерінен қалыптастырылатын Кеңесте қаралады. Кеңес мүшелерінің саны кемінде 9 адам болуы тиіс. Кеңестің құрамы уәкілетті орган басшысының бұйрығымен бекітіледі. Кеңестің қызметін қамтамасыз ететін жұмыс органы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі болып табылады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12) Реестр признанных аккредитационных органов (далее – Реестр 1) – сформированный уполномоченным органом в области образования перечень национальных и зарубежных аккредитационных органов, включенных в реестры и (или) ассоциации аккредитационных органов государств-членов Организации экономического сотрудничества и развития (далее - ОЭСР);";
в пункте 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) входить в реестры и (или) ассоциации аккредитационных органов государств-членов ОЭСР;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) иметь в составе экспертной комиссии для казахстанских аккредитационных агентств не менее одного зарубежного эксперта, а для зарубежных аккредитационных агентств не менее одной трети казахстанских экспертов, имеющих степени кандидата наук или доктора наук, доктора (РhD) или доктора по профилю и (или) являющихся представителями профессионального сообщества с опытом работы в сфере институциональной и специализированой аккредитации либо по профилю подготовки специалистов аккредитуемой организацией образования;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Аккредитационный орган, в подтверждение его соответствия требованиям, установленным пунктом 4 к настоящим Правилам, представляет следующие документы:
1) заявление, по форме согласно приложению 1 настоящих Правил;
2) нотариально заверенные копии учредительных документов. При представлении документов на иностранных языках, требуется их нотариально заверенный перевод на казахский или русский языки;
3) документ, подтверждающий включение аккредитационного органа в реестры и (или) ассоциации аккредитационных органов государств-членов ОЭСР;
4) документы, подтверждающие наличие имеющихся материальных ресурсов с приложением подтверждающих документов;
5) документы о привлеченных экспертах.".
Зарубежный аккредитационный орган являющийся полноправным членом Европейской ассоциации по обеспечению качества в высшем образовании, Азиатско-Тихоокеанской сети по обеспечению качества и Международной группы качества Совета по аккредитации высшего образования в США по решению Республиканского аккредитационного совета (далее - Совет) на основании представления организаций образования включается в Реестр 1.
Организация образования в подтверждении соответствия зарубежного аккредитационного органа представляет документы соответствующие требованиям установленные пунктом 4 настоящих Правил.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Документы аккредитационного органа, представленные для признания, рассматриваются Советом, формируемого из числа руководителей структурных подразделений уполномоченного органа, представителей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" и общественных объединений работников образования. Количественный состав Совета включает не менее 9 членов. Состав Совета утверждается приказом руководителя уполномоченного органа. Рабочим органом, обеспечивающим деятельность Совета, является структурное подразделение уполномоченного органа.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

"21. Аккредиттеу органы:
1) аккредиттеу органы өз еркімен қызметін тоқтату туралы өтініш берген немесе аккредиттеу органы таратылған;
2) аккредиттеу органы ЭЫДҰ аккредиттеу органдарының тізілімдерінен және (немесе) қауымдастықтарынан шығарылған жағдайда 1-тізілімнен шығарылады.
1-тізілімге енгізілген аккредиттеу органдары қызметінің ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында аккредиттеу органдары жыл сайын қызметтің негізгі нәтижелері сипатталған және сарапталған талдамалық ақпарат ұсынады.
Уәкілетті орган бес жылда бір рет аккредиттеу органы қызметінің нәтижелеріне сырттай бағалау жүргізеді.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
жоғарыдағы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Аккредиттеу органдарын, оның
ішінде шетелдік аккредиттеу
органдарын тану және танылған
аккредиттеу органдарының,
аккредиттелген білім беру
ұйымдарының және білім беру
бағдарламаларының тізілімдерін
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
жоғарыдағы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Аккредиттеу органдарын, оның
ішінде шетелдік аккредиттеу
органдарын тану және танылған
аккредиттеу органдарының,
аккредиттелген білім беру
ұйымдарының және білім беру
бағдарламаларының тізілімдерін
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
жоғарыдағы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Аккредиттеу органдарын, оның
ішінде шетелдік аккредиттеу
органдарын тану және танылған
аккредиттеу органдарының,
аккредиттелген білім беру
ұйымдарының және білім беру
бағдарламаларының тізілімдерін
қалыптастыру қағидаларына
3-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
жоғарыдағы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Аккредиттеу органдарын, оның
ішінде шетелдік аккредиттеу
органдарын тану және танылған
аккредиттеу органдарының,
аккредиттелген білім беру
ұйымдарының және білім беру
бағдарламаларының тізілімдерін
қалыптастыру қағидаларына
4-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада:
жоғарыдағы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Аккредиттеу органдарын, оның
ішінде шетелдік аккредиттеу
органдарын тану және танылған
аккредиттеу органдарының,
аккредиттелген білім беру
ұйымдарының және білім беру
бағдарламаларының тізілімдерін
қалыптастыру қағидаларына
5-қосымша".
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

21. Аккредитационный орган исключается из Реестра 1 в случаях:
1) представления заявления о добровольном прекращении деятельности или ликвидации аккредитационного органа;
2) исключения аккредитационного органа из реестров и (или) ассоциации аккредитационных органов ОЭСР.
В целях обеспечения прозрачности деятельности аккредитационных органов входящих в Реестр 1, аккредитационные органы ежегодно предоставляют аналитическую информацию, в которой описаны и проанализированы основные результаты деятельности.
Уполномоченный орган один раз в пять лет проводит внешнюю оценку результатов деятельности аккредитационного органа.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам признания
аккредитационных органов, в
том числе зарубежных, и
формирования реестров
признанных аккредитационных
органов, аккредитованных
организаций образования и
образовательных программ";
в приложении 2 к указанным Правилам:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам признания
аккредитационных органов, в
том числе зарубежных, и
формирования реестров
признанных аккредитационных
органов, аккредитованных
организаций образования и
образовательных программ";
в приложении 3 к указанным Правилам:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам признания
аккредитационных органов, в
том числе зарубежных, и
формирования реестров
признанных аккредитационных
органов, аккредитованных
организаций образования и
образовательных программ";
в приложении 4 к указанным Правилам:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам признания
аккредитационных органов, в
том числе зарубежных, и
формирования реестров
признанных аккредитационных
органов, аккредитованных
организаций образования и
образовательных программ";
в приложении 5 к указанным Правилам:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам признания
аккредитационных органов, в
том числе зарубежных, и
формирования реестров
признанных аккредитационных
органов, аккредитованных
организаций образования и
образовательных программ".
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев