"Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 7 қарашадағы № 439 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 8 қарашада № 17713 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінде 2016 жылғы 13 ақпандағы № 29 (28155) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы және көмір өнеркәсібі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасі Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 7 қарашадағы
№ 439 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 152 бұйрығымен бекітілді
Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары

О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 7 ноября 2018 года № 439. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2018 года № 17713
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 13 февраля 2016 года № 29 (28155)) следующее изменение:
правила организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту электроэнергетики и угольной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
Приложение
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 7 ноября 2018 года № 439
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 152
Правила организации и функционирования рынка электрической мощности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 5-бабы 42) тармақшасына сәйкес әзірленген және электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс iстеу тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) азаю көлемі - электр өндіруші ұйымының электр станцияларын кезектен тыс аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойынша айқындалған аттестатталған электр қуатының тиісті энергия өндіруші ұйымының және желіге берудің жиынтық электр қуатының айырмасы, МВт;
2) аттестатталған электр қуаты - тиісті аттестаттау нәтижелері бойынша электр станцияларының аттестатталған электр қуатының сомасы, мегаватта есептеледі (бұдан әрі - МВт);
3) бақылау кезеңі - жергілікті уақыт бойынша 17:00-ден бастап 23:00-ге дейін күнтізбелік күн уақытының мерзімі (мереке күндерін қоспағанда дүйсенбі мен жұма аралығында);
4) генерациялайтын қондырғы - электр энергиясын өндіретін құрылғы;
5) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау - аттестатталған электр қуатының мәндерін және электр қуатын ұлғайту мен азайтудың аттестатталған жылдамдықтарын айқындауға бағытталған жүйелік оператор жүргізетін іс-шаралар;
6) генерацияның жұмыс электр қуатының тізімдемесі мен технологиялық және техникалық минимумдар - бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша қызмет көрсетуге шарт (шарттар) жасасқан энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдарының, генерацияның жұмыс электр қуатының мәні көрінетін әр тәулікке Жүйелік оператор жасайтын құжат;
7) желіге берудің жиынтық электр қуаты - онда ескерілген есепті жылдағы электр өндіруші ұйымдардың электр станцияларының өз қажетінің электр қуатының максималды мәнін шегергендегі жиынтық электр қуаты, МВт;
8) жиынтық шегерілетін электр қуаты - энергия беруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша қызметті сатып алу туралы қолданыстағы шарттарда тиісті күнтізбелік жыл үшін көрсетілген келесі параметрлердің сомасы: есепті жылдағы максималды жеке тұтынатын электр қуатының мәні, есепті жылы бөлшек нарық субъектілеріне жеткізілген максималды электр қуаты, есепті жылы экспорттың максималды электр қуаты, МВт;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и функционирования рынка электрической мощности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 42) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" (далее – Закон), и определяют порядок организации и функционирования рынка электрической мощности.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия и определения:
1) объем снижения – разница соответствующих энергопроизводящей организации аттестованной электрической мощности, определенной по результатам проведения внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации, и суммарной электрической мощности отпуска в сеть, в МВт;
2) аттестованная электрическая мощность – сумма аттестованных электрических мощностей электрических станций по результатам соответствующих аттестаций, в мегаваттах (далее – МВт);
3) контрольный период - отрезок времени календарного дня с 17:00 до 23:00 часов местного времени (с понедельника по пятницу, за исключением праздничных дней);
4) генерирующая установка – устройство, вырабатывающее электрическую энергию;
5) аттестация электрической мощности генерирующих установок – мероприятия, проводимые Системным оператором, которые направлены на определение значений аттестованной электрической мощности и аттестованных скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности;
6) ведомость рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов – документ, составляемый Системным оператором на каждые сутки, в котором отражаются значения рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций энергопроизводящих организаций, заключивших с единым закупщиком договор (договоры) на оказание услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
7) суммарная электрическая мощность отпуска в сеть – суммарная электрическая мощность за вычетом учтенного в ней максимального в расчетном году значения электрической мощности собственных нужд электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
8) суммарная вычитаемая электрическая мощность – сумма следующих параметров, указанных для соответствующего календарного года в действующих договорах о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации: максимального в расчетном году значения электрической мощности собственного потребления, максимальной в расчетном году электрической мощности поставок субъектам розничного рынка и максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта, в МВт;

9) жиынтық электр қуаты - қолдау бойынша қызметтің шарттық көлемінің және жиынтық шегерілетін электр қуатының сомасы, МВт;
10) жоспарлы жөндеу - Жүйелік оператормен шарттық жөндеу графигіне енгізілген жоспарлы жөндеу;
11) жоспарлау жүйесі - электр энергиясының көтерме нарығы субъектілерінің бір күн бұрын электр энергиясын өндіру-тұтыну, электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигін қалыптастыру бойынша өтінімді беру, сондай-ақ өтінімді дәл айтқан күні беруге (бекітілген тәуліктік графигін түзету) арналған бағдарламалық-техникалық құралдардың жиынтығы;
12) жөндеу қуаты - тек жылу тұтынуда (олар болған кезде) жұмысқа технологиялық арналған генерациялайтын қондырғылардың белгіленген электр қуатын есепке алмай, электр өндіруші ұйымдардың электр станциялары генерациялайтын қондырғыларын жөндеудің барлық түрлеріндегі (резервтен тыс жағдайда) жиынтық белгіленген электр қуаты;
13) жүктеменің өңірлік бейіні - өңірлік электр желілік компаниясы белгілеген және жүйелік оператормен келісілген қуат нарығы тұтынушыларының электр энергиясын тұтынудың сағаттық мәнін есептеу алгоритмі (сальдо-ағысы);
14) жылуландырулық қуатының дельтасы - осы Қағидалардың 12-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жасалған, осы көлемде ескерілген генерациялайтын қондырғыларға (берліген деңгей кезінде олардың жылу жүктемесіне) келетін, тек қана жылулық тұтынуда жұмыс істеу үшін технологиялық арналған электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша қызметті сатып алу туралы шарт бойынша электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметтер көлемінің бөлігі, МВт;
15) қолдау бойынша қызметтердің шарттық көлемі - энергия өндіруші ұйымдарда электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарттарға тиісті күнтізбелік жыл үшін көрсетілген электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша қызметтер көлемінің сомасы, МВт;
16) қолжетімсіз қуат - қазандықтарды не қазандық корпустарын авариялық тоқтату себебінен туындаған электр өндіруші ұйымының электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмыстарында бар генерацияның электр қуатын жиынтық ағымдағы шектеу, МВт;
17) қуат нарығының тұтынушылары - электр энергиясының көтерме нарығының субъектілері болып табылатын энергия үнемдеуші, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушылар, оның ішінде өнеркәсіптік кешендер;
18) номиналды жоспарлы жөндеу кезеңі - ұзақтығы 180 (жүз сексен) күнтізбелік күн уақыт мерзімі;

9) суммарная электрическая мощность – сумма договорного объема услуги по поддержанию и суммарной вычитаемой электрической мощности, в МВт;
10) плановый ремонт – плановый ремонт, включенный в согласованный с Системным оператором график ремонтов;
11) система планирования – совокупность программно-технических средств, предназначенная для передачи субъектами оптового рынка электрической энергии заявок по производству-потреблению электрической энергии за день вперед, формированию суточного графика производства-потребления электрической энергии, а также передаче заявок день в день (корректировка утвержденного суточного графика);
12) ремонтная мощность - совокупная установленная электрическая мощность находящихся во всех видах ремонта (в состоянии вне резерва) генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации без учета установленной электрической мощности генерирующих установок, технологически предназначенных для работы исключительно на тепловом потреблении (при их наличии);
13) региональный профиль нагрузки – определенный региональной электросетевой компанией и согласованный с системным оператором алгоритм расчета почасовых значений потребления (сальдо-перетока) электрической энергии потребителей рынка мощности;
14) дельта теплофикационной мощности – часть объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности по договору о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенному в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил, приходящаяся на учтенные в данном объеме генерирующие установки (при заданном уровне их тепловой нагрузки), технологически предназначенные для работы исключительно на тепловом потреблении, в МВт;
15) договорной объем услуги по поддержанию – сумма объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанных для соответствующего календарного года в действующих договорах о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
16) недоступная мощность – совокупные текущие ограничения электрической мощности генерации находящих в работе генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, возникших по причине аварийных остановов котлов либо корпусов котлов, в МВт;
17) потребители рынка мощности – энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, в том числе, промышленные комплексы;
18) номинальный плановый ремонтный период – отрезок времени, длительностью 180 (сто восемьдесят) календарных дней;

19) орталықтандырылған сауда нарығының операторы - электр энергиясының спот-сауда-саттығын қоса алғанда, электр энергиясының және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің орталықтандырылған сауда-саттықтарын жүзеге асыратын ұйым;
20) өнеркәсіптік кешен - электр энергиясын бөлшек және (немесе) көтерме нарығында іске асыру үшін, жеке заңды тұлға болып табылмайтын, осы ұйымның құрамына кіретін, электр энергиясын өңдеу кәсіпорындар мен бірлестіктердің тұтынуы мақсатында жүзеге асырылатын, жеке заңды тұлға болып табылмайтын, өз құрамында электр станциясы бар, электр энергиясы нарығының көтерме нарығының субъектісі болып табылатын ұйым;
21) сауда-саттықта қуатты сатудың рұқсат етілген көлемі - аттестатталған электр қуатының және электр өндіруші ұйымы электр қуатының сауда-саттықта сатылмайтын айырмасы, МВт;
22) сауда-саттықта сатылмайтын электр қуаты - осы Қағидалардың 12-тармағының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес жасалған электр өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша қызметті сатып алу туралы қолданыстағы шарттарда тиісті күнтізбелік жыл үшін көрсетілген электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызмет көлемдерінің және жиынтық шегерілетін электр қуатының сомасы, МВт;
23) тесттік команда - энергия өндіруші ұйымының құрамына кіретін электр станцияларының электрлік қуатын өзгертуге энергия өндіруші ұйымының Жүйелік операторы берген өкімі;
24) техникалық минимум - конденсациялық, жылыту, газқұбырлы және бу-газды электр станциялары үшін - тиісті паспорттық деректерге сәйкес олардың жұмысының тұрақтылығын қамтамасыз ету жағдайлары бойынша; гидравликалық электр станциялары үшін - су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органмен тапсырылған су шығынын қамтамасыз ету жағдайлары бойынша генерациялайтын қондырғылардың минималды рұқсат етілген электр қуатының сомасы, МВт.
25) технологиялық минимум - генерациялайтын қондырғылардың минималды электр қуатының сомасы (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде), МВт;
26) толық орташалау әдісі - есептік кезеңде (күнтізбелік айда) энергия беруші ұйымның тұтынған электр қуатының максималды мәнін айқындау (есептеу) әдісі, оған сәйкес есептік кезеңде (күнтізбелік айда) энергия беруші ұйымның түтынған электр қуатының максималды мәні жеке желілерде және шаруашылық қажеттеріне электр энергиясын жоғалтуды жабу үшін осы энергия беруші ұйымның тұтынған электр қуатының мәні осы есептік кезеңде (күнтізбелік айда) тиісті орташа ретінде айқындалады;

19) оператор рынка централизованной торговли - организация, осуществляющая централизованные торги электрической энергией, включая спот-торги электрической энергией, и услугой по поддержанию готовности электрической мощности;
20) промышленный комплекс – организация, являющаяся субъектом оптового рынка электрической энергии, имеющая в своем составе электрические станции, не являющиеся отдельными юридическими лицами, выработка электрической энергии которыми осуществляется с целью потребления предприятиями и объединениями, входящими в состав данной организации и не являющимися отдельными юридическими лицами, и реализации на оптовом и (или) розничном рынках электрической энергии;
21) допустимый объем продажи мощности на торгах – разница аттестованной электрической мощности и не продаваемой на торгах электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
22) не продаваемая на торгах электрическая мощность – сумма объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанных для соответствующего календарного года в действующих договорах о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, заключенных согласно подпунктам 2) и 3) пункта 11 настоящих Правил, и суммарной вычитаемой электрической мощности, в МВт;
23) тестовая команда – распоряжение, данное Системным оператором энергопроизводящей организации, на изменение электрической мощности электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации;
24) технический минимум – сумма минимальных допустимых электрических мощностей генерирующих установок: для конденсационных, теплофикационных, газотурбинных и парогазовых электрических станций - по условиям обеспечения стабильности их работы согласно соответствующим паспортным данным, для гидравлических электрических станций – по условиям обеспечения заданных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения расходов воды, в МВт;
25) технологический минимум – сумма минимальных электрических мощностей генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), в МВт;
26) метод полного усреднения – метод определения (расчета) максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления энергопередающей организации, в соответствии с которым максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления энергопередающей организации определяется как среднее за данный расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления энергопередающей организации для покрытия потерь электрической энергии в собственных сетях и на хозяйственные нужды;

27) уәкілетті орган - электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
28) шоғырландыру көлемі - қуат нарығының тұтынушылары ағымдағы күнтізбелік жылдың барлық алдыңғы есептік кезеңдері (күнтізбелік айлары) жүзеге асырған бірыңғай сатып алушының жүктемесін атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтердің нақты жиынтық төлемінің және ағымдағы күнтізбелік жылдың барлық алдыңғы есептік кезеңдері (күнтізбелік айлары) үшін бірыңғай сатып алушы жүзеге асырған энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша қызметтің нақты жиынтық төлемі айырмасының оң мәні;
29) ішінара орташалау әдісі - есептік кезеңде (күнтізбелік айда) қуат нарығының тұтынушысы тұтынған электр қуатының максималды мәнін айқындау (есептеу) әдісі, оған сәйкес есептік кезеңде (күнтізбелік айда) қуат нарығы тұтынушысының тұтынған электр қуатының максималды мәні осы есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) барлық бақылау кезеңдері үшін тиісті орташа ретінде қуат нарығы тұтынушысы тұтынған осы электр қуатының мәні айқындалады;
30) электр қуатының аттестатталған азаю жылдамдығы - электр станциясының генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттаудың үшінші кезеңін өткеру уақытында энергия өндіруші ұйымының электр станциясы электр қуатын азаю жылдамдығының орташа мәні, минутына/МВт;
31) электр қуатының аттестатталған ұлғаю жылдамдығы - электр станциясының генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттаудың бірінші кезеңін өткеру уақытында энергия өндіруші ұйымының электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын ұлғайту жылдамдығының орташа мәні, минутына/МВт;
32) электр станциясының аттестатталған электр қуаты - белгілеу уақытында энергия өндіруші ұйымның электр станциясының генерациялайтын қондырғылар желісіне жіберудің электр қуатының орташа мәні, МВт;
33) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығы - электрондық сауда жүйесінде энергия өндіруші ұйымдар мен бірыңғай сатып алушы арасында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарттар жасасуға бағытталған процесс;
34) электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарын өткізу графигі - электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттықтарын өткізу күнін, басталу және аяқталу уақытын көрсете отырып, кесте.
Осы Қағидаларда пайдаланылған өзге түсініктер мен анықтамалар электр энергетикасы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.

27) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
28) объем аккумулирования – положительное значение разницы фактической суммарной оплаты услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки единого закупщика, которую потребители рынка мощности осуществили за все предыдущие расчетные периоды (календарные месяцы) текущего календарного года, и фактической суммарной оплаты услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящих организаций, которую осуществил единый закупщик за все предыдущие расчетные периоды (календарные месяцы) текущего календарного года;
29) метод частичного усреднения – метод определения (расчета) максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, в соответствии с которым максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления потребителя рынка мощности определяется как соответствующее среднее за все контрольные периоды данного расчетного периода (календарного месяца) значение электрической мощности потребления потребителя рынка мощности;
30) аттестованная скорость уменьшения электрической мощности – среднее значение скорости уменьшения электрической мощности электрической станцией энергопроизводящей организации за время прохождения электрической станцией третьего этапа аттестации электрической мощности генерирующих установок, в МВт/мин;
31) аттестованная скорость увеличения электрической мощности – среднее значение скорости увеличения электрической мощности генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации за время прохождения электрической станцией первого этапа аттестации электрической мощности генерирующих установок, в МВт/мин;
32) аттестованная электрическая мощность электрической станции – среднее за время фиксации значение электрической мощности отпуска в сеть генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации, в МВт;
33) централизованные торги электрической мощностью – процесс, направленный на заключение договоров на оказание услуг по поддержанию готовности электрической мощности между энергопроизводящими организациями и единым закупщиком, в электронной системе торговли;
34) график проведения централизованных торгов электрической мощностью - расписание с указанием даты, времени начала и окончания проведения централизованных торгов электрической мощностью.
Иные понятия и определения, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.

2-тарау. Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
3. Электр қуаты нарығының қатысушылары жүйелік оператор, бірыңғай сатып алушы, энергия өндіруші ұйымдар, қуат нарығын тұтынушылар, орталықтандырылған сауда-саттық нарығының операторы болып табылады.
4. Электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша қызметтерді сатып алу туралы шарт және жүктемені атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шарт уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен үлгі шарттар негізінде жасалады.
2-параграф. Жүйелік оператордың электр қуаты нарығына қатысуы және алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға электр қуатына болжамды сұранысты әзірлеу тәртібі
5. Жүйелік оператор 2018 жылғы отызыншы қазанға дейін өзінің интернет-ресурсында қуат нарығы тұтынушыларының тізбесін қалыптастырады және орналастырады.
Жүйелік оператордың интернет-ресурсына орналастырылған қуат нарығы тұтынушыларының тізбесін қуат нарығы тұтынушылары құрамының өзгеру фактісі бойынша жүйелі оператор өзектендіреді.
6. Алдыңғы есептік жылдың бірінші қазанынан кешіктірмейтін мерзімде жүйелік оператор электр қуаты резервінің қажетті шамасын және ұлттық электр желісінің жеке және шаруашылық қажетіне технологиялық шығысты өтеу үшін орташа жылдық электр тұтыну қуатын есепке алып, қуат нарығы тұтынушыларының болжамдық өтінімдері негізінде алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға электр қуатына болжамды сұраныс әзірлейді.
7. Алдыңғы және келесі күнтізбелік жылдарға электр қуатына болжамдық сұранысты Жүйелік оператор Қазақстан Республикасының барлық бірыңғай электр энергетикалық жүйесі (бұдан әрі - ҚР БЭЖ) бойынша да және мынадай тәртіпте ҚР БЭЖ аймағы бойынша бөліністе де әзірлейді:
1) алдағы күнтізбелік жылдың әр айы үшін жеке Жүйелік операторға осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылда қуат нарығының тұтынушылары жіберген тұтынуға болжамды өтінімдерде көрсетілген тұтыну қуатының осы айға сәйкес келетін сомасы есептеледі;
2) осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес есептелген соманың ең көбі (бұдан әрі - ҚР БЕЖ бірлескен максимум), сондай-ақ ҚР БЭЖ бірлескен максимумға сәйкес келетін ай (бұдан әрі - максимум ай) айқындалады;
3) он пайызға ұлғайтылған ҚР БЭЖ бірлескен максимумының мәні ретінде барлық ҚР БЭЖ бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныстың мәнін айқындайды;

Глава 2. Порядок организации и функционирования рынка электрической мощности
Параграф 1. Общие положения
3. Участниками рынка электрической мощности являются: системный оператор, единый закупщик, энергопроизводящие организации, потребители рынка мощности, оператор рынка централизованной торговли.
4. Договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки заключаются на основании типовых договоров, разрабатываемых и утверждаемых уполномоченным органом.
Параграф 2. Участие Системного оператора в рынке электрической мощности и порядок разработки прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы
5. Системный оператор до тридцатого октября года, предшествующего году введения рынка электрической мощности, формирует и размещает на своем интернет-ресурсе перечень потребителей рынка мощности.
Перечень потребителей рынка мощности, размещенный на интернет-ресурсе системного оператора, актуализируется системным оператором по факту изменения состава потребителей рынка мощности.
6. Системный оператор в срок не позднее первого октября года, предшествующего расчетному, разрабатывает прогнозный спрос на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы на основе прогнозных заявок потребителей рынка мощности с учетом необходимой величины резерва электрической мощности и среднегодовой электрической мощности потребления для компенсации технологического расхода, на собственные и хозяйственные нужды национальной электрической сети.
7. Прогнозный спрос на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы разрабатывается Системным оператором как по всей единой электроэнергетической системе Республики Казахстан (далее – ЕЭС РК), так и в разбивке по зонам ЕЭС РК, в следующем порядке:
1) отдельно для каждого месяца предстоящего календарного года рассчитывается сумма соответствующих данному месяцу мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
2) определяется наибольшая из сумм, рассчитанных в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта (далее - совмещенный максимум ЕЭС РК), а также месяц, соответствующий совмещенному максимуму ЕЭС РК (далее – месяц максимума);
3) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год по всей ЕЭС РК как значение совмещенного максимума ЕЭС РК, увеличенное на десять процентов;

4) максимум айы үшін ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының бірлескен максимумы осы айға және Жүйелік операторға осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары жіберген тұтынуға болжамды өтінімдерде көрсетілген тұтыну қуатының ҚР БЭЖ осы аймағына сәйкес келетін сома ретінде айқындалады;
5) ҚР БЭЖ Солтүстік аймағы бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныстың мәні он пайызға ұлғайтылған Солтүстік аймақтың бірлескен максимумының мәні ретінде айқындалады;
6) максимум ай үшін ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының бірлескен максимумы осы айға және Жүйелік операторға осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары жіберген тұтынуға болжамды өтінімдерде көрсетілген тұтыну қуатының ҚР БЭЖ осы аймағына сәйкес келетін сома ретінде айқындалады;
7) ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағы бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныстың мәні он пайызға ұлғайтылған Оңтүстік аймақтың бірлескен максимумының мәні ретінде айқындалады;
8) максимум ай үшін ҚР БЭЖ Батыс аймағының бірлескен максимумы осы айға және Жүйелік операторға осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары жіберген тұтынуға болжамды өтінімдерде көрсетілген тұтыну қуатының ҚР БЭЖ осы аймағына сәйкес келетін сома ретінде айқындалады;
9) ҚР БЭЖ Батыс аймағы бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныстың мәні он пайызға ұлғайтылған Батыс аймақтың бірлескен максимумының мәні ретінде айқындалады;
10) болжамды сұраныс осы тармаққа сәйкес айқындалған Солтүстік, Оңтүстік, Батыс аймақтары бойынша және барлық ҚР БЭЖ бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамдық сұраныстардың мәнін, ҚР БЭЖ, Солтүстік, Батыс және Оңтүстік аймақтардың бірлескен максимумдарының мәнін көрсете отырып, алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға электр қуатына әзірленеді.
Солтүстік, Оңтүстік, Батыс аймақтары бойынша және барлық ҚР БЭЖ бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамдық сұраныстардың мәні, ҚР БЭЖ, Солтүстік, Батыс және Оңтүстік аймақтардың бірлескен максимумдарының мәні бүтінге дейін дәлдікпен алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға электр қуатына болжамдық сұраныста көрсетіледі.
8. Алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға электр қуатына әзірленген болжамды сұранысты жүйелік оператор жыл сайын 5 қазанға дейін бірыңғай сатып алушыға және уәкілетті органға жібереді.

4) для месяца максимума определяется совмещенный максимум Северной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данной зоне ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
5) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Северной зоне ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Северной зоны, увеличенное на десять процентов;
6) для месяца максимума определяется совмещенный максимум Южной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данной зоне ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
7) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Южной зоне ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Южной зоны, увеличенное на десять процентов;
8) для месяца максимума определяется совмещенный максимум Западной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данной зоне ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
9) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Западной зоне ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Западной зоны, увеличенное на десять процентов;
10) прогнозный спрос на электрическую мощность разрабатывается на предстоящий и последующий календарные годы с указанием в нем определенных в соответствии с настоящим пунктом значений прогнозных спросов на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Северной, Южной, Западной зонам и по всей ЕЭС РК, значений совмещенных максимумов ЕЭС РК, Северной, Западной и Южной зон.
Значения прогнозных спросов на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Северной, Южной, Западной зонам и по всей ЕЭС РК и значения совмещенных максимумов ЕЭС РК, Северной, Западной и Южной зон указываются в прогнозном спросе на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы с точностью до целых.
8. Разработанный прогнозный спрос на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы вместе с подтверждающими материалами и расчетами системный оператор ежегодно до пятого октября направляет единому закупщику и уполномоченному органу.

9. Бірыңғай сатып алушыдан қуат нарығы тұтынушысы электр энергиясын тұтынуға техникалық шектеулерді енгізуге (алып тастауға) өтінім түскен кезде Жүйелік оператор қуат нарығының осы тұтынушысының электр энергиясын тұтынуға техникалық шектеулерді енгізуді (алып тастауды) жүзеге асырады. Бұл ретте, Жүйелік опреатор қуат нарығының осы тұтынушысына электр энергиясын жеткізуді жүзеге асыратын электр өндіруші ұйымды (ұйымдарды) электр энергиясын тұтынуға көрсетілген техникалық шектеулерді енгізу (алып тастау) туралы хабардар етеді.
10. Жүйелік оператор жыл сайын 5 қарашаға дейін жазбаша түрде орталықтандырылған сауда нарығы операторын алдағы күнтізбелік жылдың желтоқсан айында күтілетін ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймағын байланыстыратын электр тарату желілерінің өткізгіштік қабілеті туралы хабардар етеді.
3-параграф. Бірыңғай қатысушының электр қуаты нарығына қатысуы
11. Заңның 15-3-бабының 3-1-тармағына сәйкес электр қуатына болжамды сұранысты жабу үшін бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар жасасуды (басымдық тәртібімен):
1) пайдалануға жаңадан берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендерлер жеңімпаздарымен жүзеге асырады. Бұл ретте осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемін және мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді;
2) уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімді жасаған жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жүзеге асырады. Бұл ретте осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың көлемін және мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді;
3) құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен - электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тариф бойынша жыл сайын алдағы күнтізбелік жылға жүзеге асырады. Осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы әрбір шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалады және ол энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуатының тиісті жыл ішіндегі жоспарлы ең жоғары мәнінің және осы энергия өндіруші ұйым өзі тұтынатын электр қуатының тиісті жыл ішіндегі ең жоғары мәнінің айырмасын білдіреді, бұл ретте:
осы көлемде жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу жүктемісінің деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуаты ескерілмейді;
егер энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің деңгейі қойылған кезде) ең аз электр қуатының тиісті жыл ішіндегі жоспарлы ең жоғары мәні осы энергия өндіруші ұйым өзі тұтынатын электр қуатының тиісті жыл ішіндегі ең жоғары мәнінен аспаса, осы көлем нөлге тең деп қабылданады;

9. При поступлении от единого закупщика заявки на ввод (снятие) технических ограничений на потребление электрической энергии потребителя рынка мощности, Системный оператор осуществляет ввод (снятие) технических ограничений на потребление электрической энергии данного потребителя рынка мощности. При этом, Системный оператор оповещает энергопроизводящую (энергопроизводящие) организацию (организации), осуществляющую (осуществляющие) поставку электрической энергии данному потребителю рынка мощности, о вводе (снятии) указанных технических ограничений на потребление электрической энергии.
10. Системный оператор ежегодно до пятого ноября в письменном виде информирует оператора рынка централизованной торговли об ожидаемой в декабре месяце предстоящего календарного года пропускной способности линий электропередачи, связывающих Северную и Южную зоны ЕЭС РК.
Параграф 3. Участие единого закупщика в рынке электрической мощности.
11. В соответствии с пунктом 3-1 статьи 15-3 Закона, для покрытия прогнозного спроса на электрическую мощность единый закупщик осуществляет заключение договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности (в порядке приоритетности):
1) с победителями тендеров на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию. При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом;
2) с действующими энергопроизводящими организациями, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом. При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом;
3) ежегодно с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, на предстоящий календарный год по предельному тарифу на услугу по поддержанию готовности электрической мощности. Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, определяется в порядке, установленном уполномоченным органом, и представляет из себя разность планового максимального за соответствующий год значения минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, входящих в состав энергопроизводящей организации, и максимального за соответствующий год значения электрической мощности собственного потребления данной энергопроизводящей организации, при этом:
в данном объеме не учитывается минимальная электрическая мощность генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление;
данный объем принимается равным нулю в случае, если плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, входящих в состав энергопроизводящей организации, не превышает максимального за соответствующий год значения электрической мощности собственного потребления данной энергопроизводящей организации;

4) жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен - электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша, осы сауда-саттықтың нәтижелері бойынша қалыптасқан бағалар бойынша және көлемдерде жыл сайын жиырма бесінші желтоқсанға дейін алдағы күнтізбелік жылға жүзеге асырады. Бұл ретте осы тармақшаға сәйкес аталған энергия өндіруші ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы барлық шарттардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемі осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес айқындалатын алдағы күнтізбелік жылға арналған электр қуатына болжамды сұраныстың көлемінің және осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес айқындалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемдерінің айырмасына тең болады.
Энергия өндіруші ұйымдардың сауда-саттығына жіберілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемі электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемінен аз болған жағдайларда бірыңғай сатып алушы жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің жиынтық көлемінен аз жиынтық көлемінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды жасасады.
12. Осы Қағидалардың 11-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерге жеке тариф, осы ұйымдармен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы әр шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу мерзімі мен көлемін Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қарашадағы № 416 бұйрығымен бекітілген Жаңғыртудың, кеңейтудің, реконструкциялаудың және (немесе) жаңартудың инвестициялық бағдарламаларын қарауға жіберу, оларды қарау және іріктеу, жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісімдерді жасасу, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттарды тиісінше жасасуды және осы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тарифтерді, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу көлемдері мен мерзімдерін белгілеу қағидаларына сәйкес уәкілетті орган белгілейді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16098 болып тіркелген).

4) ежегодно до двадцать пятого декабря с действующими энергопроизводящими организациями на предстоящий календарный год по результатам централизованных торгов электрической мощностью по ценам и в объемах, которые сложились по результатам данных торгов. При этом суммарный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности всех договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых с данными энергопроизводящими организациями в соответствии с настоящим подпунктом (далее - Объемы торгов), равен разности объема прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год, определяемого в соответствии с пунктом 48 настоящих Правил, и объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, определяемых в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
Единый закупщик заключает договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности с действующими энергопроизводящими организациями по результатам централизованных торгов электрической мощностью в суммарном объеме меньше Объемов торгов в случаях, когда суммарный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности допущенных к торгам энергопроизводящих организаций меньше Объемов торгов.
12. Указанные в подпункте 2) пункта 11 настоящих Правил индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с данными организациями, устанавливаются уполномоченным органом согласно Правилам допуска на рассмотрение, рассмотрения и отбора инвестиционных программ модернизации, расширения, реконструкции и (или) обновления, заключения инвестиционных соглашений на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, соответствующего заключения договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности и установления для данных договоров индивидуальных тарифов на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объемов и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2017 года № 416 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16098).

Осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген құрамына жылу электр орталығы кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасқан электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы әр шарт үшін электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша көрсетілетін қызметтер көлемін Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 688 бұйрығымен бекітілген Бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін айқындау қағидаларына сәйкес айқындайды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12510 болып тіркелген).
13. Бірыңғай сатып алушы жыл сайын Сауда-саттық көлемдерін есептеп шығарады, оның ішінде ҚР БЭЖ аймағына келетін, мына формулалар бойынша:
Рсұраныс.солтүстік, Рсұраныс.оңтүстік, Рсұраныс.батыс - жүйелік оператор бекіткен алдағы және келесі күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұранысқа сәйкес ҚР БЭЖ Солтүстік, Оңтүстік және Батыс аймақтары боынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныстың мәні, МВт;
РИС.солтүстік, РИС.оңтүстік, РИС.батыс - жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім жасасқан ҚР БЭЖ Солтүстік, Оңтүстік және Батыс аймақтардың жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдарымен бірыңғай сатып алушы жасасқан электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемдері, МВт;
РТМ.солтүстік, РТМ.оңтүстік, РТМ.батыс - құрамына ҚР БЭЖ жылу электр орталығы, Солтүстік, Оңтүстік және Батыс аймақтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдарымен бірыңғай сатып алушы жасасқан электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің жиынтық көлемдері, МВт;
Рсауда.солтүстік, Рсауда.оңтүстік, Рсауда.батыс - ҚР БЭЖ Солтүстік, Оңтүстік және Батыс аймақтарына келетін сауда-саттық көлемдері, МВт;
Р∑сауда - Сауда-саттық көлемдері, МВт.
14. Осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес есептелген ҚР БЭЖ Солтүстік, Оңтүстік және Батыс аймақтарына келетін сауда-саттық көлемдері туралы ақпаратты бірыңғай сатып алушы жыл сайын бесінші қарашаға дейін орталықтандырылған сауда нарығының операторына береді.

Указанный в подпункте 3) пункта 11 настоящих Правил объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности для каждого договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, определяется в соответствии с Правилами определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 688 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12510).
13. Единый закупщик ежегодно рассчитывает Объемы торгов, в том числе приходящиеся на зоны ЕЭС РК, по следующим формулам:
Pспрос.север, Рспрос.юг,Рспрос.запад - значения прогнозных спросов на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Северной, Южной и Западной зонам ЕЭС РК согласно прогнозному спросу на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы, утвержденному Системным оператором, в МВт;
РИС.север, РИС.юг, РИС.запад -суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями Северной, Южной и Западной зон ЕЭС РК, которые заключили инвестиционное соглашение на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление с уполномоченным органом, в МВт;
РТМ.север, РТМ.юг, РТМ.запад - суммарные объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности на предстоящий календарный год договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, Северной, Южной и Западной зон ЕЭС РК в МВт;
Рторги.север, Рторги.юг, Рторги,запад - Объемы торгов, приходящиеся на Северную, Южную и Западную зоны ЕЭС РК, в МВт;
Р∑торги - Объемы торгов, в МВт.
14. Информацию об Объемах торгов, приходящихся на Северную, Южную и Западную зоны ЕЭС РК, рассчитанных согласно пункту 13 настоящих Правил, единый закупщик предоставляет оператору рынка централизованной торговли ежегодно до пятого ноября.

15. Бірыңғай сатып алушы жыл сайын бесінші қарашаға дейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 686 бұйрығымен бекітілген Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 12489 тіркелген болып тіркелген) (бұдан әрі - Аттестаттауды өткізу қағидалары) сәйкес генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының аттестаттауынан өткен барлық энергия өндіруші ұйымдарының сауда-саттығына қуатты сатудың рұқсат етілген көлемдері туралы ақпаратты орталықтандырылған сауда нарығының операторына береді.
16. Бірыңғай сатып алушы жыл сайын отызыншы желтоқсанға дейін Жүйелік операторға осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша олардың алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарттарының негізінде қалыптастырылған энергия өндіруші ұйымдары туралы ақпаратты жібереді.
17. Бірыңғай сатып алушы осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес жасалған шарттар бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті, ай сайын, осы қызметті көрсеткен ай аяқталғаннан кейін қырық бес күнтізбелік күнінен кешіктірмей төлейді.
Бұл ретте, бірыңғай сатып алушы тарапынан төлеуге осы Қағиданың 11-тармағына сәйкес жасалған қолданыстағы шарттар бойынша есепті кезең (күнтізбелік ай) үшін энергия өндіруші ұйымдар нақты көрсеткен осы Қағиданың 44-тармағына сәйкес бірыңғай сатып алушы айқындайтын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерінің көлемдері жатады.
Есепті кезеңде (күнтізбелік ай) энергия өндіруші ұйымдар нақты көрсеткен осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлемдерін уақтылы төлеу үшін бірыңғай сатып алушы қажет болған жағдайда, шоғырландыру көлемі шегінде осы Қағидаларға сәйкес қызметті жүзеге асыру нәтижесінде ағымдағы күнтізбелік жылдың барлық алдыңғы есептік кезеңдері (күнтізбелік айлары) үшін онда шоғырланған қаражатты пайдаланады.
18. Бірыңғай сатып алушы жүктемені атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге арналған жасасқан шарт негізінде көтерме нарық субъектілері болып табылатын энергия жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдарға және тұтынушыларға жүктемені атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуді жүзеге асырады.
19. Жүктемені атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерге бағаны бірыңғай сатып алушы жыл сайын алдағы күнтізбелік жылға есептейді.
Бірыңғай сатып алушы жыл сайын бірінші желтоқсанға дейін өзінің интернет-ресурсында растайтын есептермен бірге алдағы күнтізбелік жылға жүктемені атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерге баға орналастырады.

15. Единый закупщик ежегодно до пятого ноября представляет оператору рынка централизованной торговли информацию о допустимых объемах продажи мощности на торгах всех энергопроизводящих организаций, прошедших аттестацию электрической мощности генерирующих установок в соответствии с Правилами проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 686 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12489) (далее – Правила проведения аттестации).
16. Единый закупщик ежегодно до тридцатого декабря направляет Системному оператору информацию об энергопроизводящих организациях, сформированную на основе их действующих договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, на предстоящий календарный год, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
17. Единый закупщик оплачивает услугу по поддержанию готовности электрической мощности по договорам, заключаемым в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил, ежемесячно, но не позднее сорока пяти календарных дней после завершения месяца оказания данной услуги.
При этом, оплате со стороны единого закупщика подлежат фактически оказанные энергопроизводящей организацией за расчетный период (календарный месяц) по действующим договорам, заключенным в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил, объемы услуги по поддержанию готовности электрической мощности, определяемые единым закупщиком согласно пунктам 44 и 45 настоящих Правил.
Для своевременной оплаты фактически оказанных энергопроизводящей организацией за расчетный период (календарный месяц) объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанных в части второй настоящего пункта, единый закупщик, при необходимости, использует средства, саккумулированные у него за все предыдущие расчетные периоды (календарные месяцы) текущего календарного года в результате осуществления деятельности согласно настоящим Правилам, в пределах объема аккумулирования.
18. Единый закупщик осуществляет предоставление услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки энергоснабжающим, энергопередающим организациям и потребителям, являющимся субъектами оптового рынка, на основании заключенного договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
19. Цена на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки рассчитывается единым закупщиком ежегодно на предстоящий календарный год.
Единый закупщик ежегодно до первого декабря размещает на своем интернет-ресурсе цену на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки на предстоящий календарный год вместе с подтверждающими расчетами.

Бірыңғай сатып алушы жүктемені атқаруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерге бағаны есептеу және интернет-ресурсқа орналастыруды Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 685 бұйрығымен бекітілген Бірыңғай сатып алушының электр қуатының жүктемені көтеруге әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілген қызметке бағаны есептеуі және интернет-ресурста орналастыруы қағидаларына сәйкес жүзеге асырады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12474 болып тіркелген).
20. Бірыңғай сатып алушы электр энергиясының нарығын енгізу жылы алдындағы жылдың он бесінші қарашаға дейін электр энергиясының көтерме нарығының субъектілерін көрсете отырып, жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге жасасқан шарттар тізбесін (бұдан әрі - шарттар тізбесі) қалыптастырып, өзінің интернет-ресурсына орналастырады.
Шарттар тізбесімен бірге бірыңғай сатып алушы Жүйелік оператордың интернет-ресурсында орналастырылған және жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге бірыңғай сатып алушымен шарттары жоқ қуат нарығының тұтынушылар тізбесіне енгізілген қуат нарығы тұтынушыларының тізімін де (бұдан әрі - Тізім) орналастырады.
Бірыңғай сатып алушы интернет-ресурсқа орналастырған шарттар тізбесі мен Тізімді бірыңғай сатып алушы жүктемені арттыруға электр қуаты әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге жаңа шарттар жасасу фактісі бойынша өзектендіреді.
21. Қуат нарығының тұтынушысы жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге тиісті шарт бойынша жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерді төлем жағдайын бұзған жағдайда, бірыңғай сатып алушы Жүйелік операторға қуат нарығының осы тұтынушының электр энергиясын тұтынуға техникалық шектеулерді енгізуге өтінім жібереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бұзушылықтарды жою фактісі бойынша бірыңғай сатып алушы Жүйелік операторға қуат нарығының осы тұтынушысының электр энергиясын тұтынуға техникалық шектеулерді алып тастауға өтінім жібереді.
4-параграф. Электр қуатының нарығына энергия өндіруші ұйымдардың қатысуы
22. Заңның 12-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарды қоспағанда, энергия өндіруші ұйымдар: электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифтен аспайтын баға бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті өткізуді жүзеге асыруға (электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемдерін қоспағанда, оны көрсету кезінде жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдар және пайдалануға жаңадан берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер жеңімпаздары электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке уәкілетті орган белгілеген жеке тарифті пайдаланады).

Расчет и размещение на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки единый закупщик осуществляет в соответствии с Правилами расчета и размещения на интернет-ресурсе единым закупщиком цены на услугу по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 685 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12474).
20. Единый закупщик до пятнадцатого ноября года, предшествующего году введения рынка электрической мощности, формирует и размещает на своем интернет-ресурсе перечень заключенных договоров на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – перечень договоров) с указанием субъектов оптового рынка электрической энергии.
Вместе с перечнем договоров единый закупщик на своем интернет-ресурсе также размещает список потребителей рынка мощности, включенных в перечень потребителей рынка мощности, размещенный на интернет-ресурсе Системного оператора, и не имеющих договоров с единым закупщиком на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – Список).
Перечень договоров и Список, размещенные на интернет-ресурсе единого закупщика, актуализируются единым закупщиком по факту заключения новых договоров на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
21. В случае нарушения потребителем рынка мощности условий оплаты услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки по соответствующему договору на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, единый закупщик направляет Системному оператору заявку на ввод технических ограничений на потребление электрической энергии данного потребителя рынка мощности.
По факту устранения нарушений, указанных в части первой настоящего пункта, единый закупщик направляет Системному оператору заявку на снятие технических ограничений на потребление электрической энергии данного потребителя рынка мощности.
Параграф 4. Участие энергопроизводящих организаций в рынке электрической мощности
22. В соответствии с подпунктом 10) пункта 3 статьи 12 Закона, энергопроизводящие организации, за исключением энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, обязаны осуществлять реализацию услуги по поддержанию готовности электрической мощности по цене, не превышающей предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности (за исключением объемов услуги по поддержанию готовности электрической мощности, при оказании которой действующие энергопроизводящие организации и победители тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, используют индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, установленный уполномоченным органом).

23. Заңның 13-бабы 3-2-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес энергия өндіруші ұйымдарға бірыңғай сатып алушымен электр қуатының жүктеме арттыруға әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шарттары жоқ, қуат нарығы тұтынушыларының электр энергиясын өткізуге (сатуға) тыйым салынады.
Жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге бірыңғай сатып алушымен шарттары жоқ қуат нарығының тұтынушылары Тізімде көрсетіледі.
24. Энергия өндіруші ұйым генерацияланатын қондырғының электр қуатына аттестаттау (бұдан әрі - Аттестация) Аттестаттауды өткізу қағидаларына сәйкес жүргізгеннен кейін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру қызметтерін өткізуді жүзеге асырады.
25. Энергия өндіруші ұйымдар:
1) тендерлік негізде қайта пайдалануға енгізілген генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын;
2) жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім аясында пайдалануға енгізілген генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын;
3) есепті жылда экспорт қуатының максималды электр қуатын;
4) есепті жылда бөлшек нарық субъектілеріне жеткізудің максималды электр қуатын;
5) мына екі электр қуатының мәндерінен ең көп:
есепті жылда өзі тұтынатын электр қуатының максималды мәнін;
есепті жылда генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу жүктемесінің берілген дәрежесі кезінде) энергия өндіруші ұйымдардың құрамына кіретін жылу электр орталықтарының минималды электр қуатының максималды мәнін шегергенде аттестатталған электр қуатынан аспайтын көлемде электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығында бірыңғай сатып алушыға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді өткізуді жүзеге асырады.
Егер электр қуатына кезектен тыс аттестаттау жүргізу нәтижесінде энергия өндіруші ұйымдардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижесі бойынша бірыңғай сатып алушымен жасасқан электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлемі аз болған жағдайда, энергия өндіруші ұйымдары электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілген қызмет көлемі аттестатталған мәнге дейін азаяды.
26. Осы Қағидалардың 25-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім аясында пайдалануға енгізілген генерациялайтын қондырғылардың электр қуаты ретінде осы Қағидалардың 11-тармағы 2) тармақшасына сәйкес жасалған (жасасқан) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы шарт (шарттар) бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру көлемі (көлемдері) пайдаланылады.

23. В соответствии с подпунктом 3-1) пункта 3-2 статьи 13 Закона, энергопроизводящей организации запрещается реализация (продажа) электрической энергии потребителям рынка мощности, не имеющим договоров с единым закупщиком на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
Потребители рынка мощности, не имеющие договоров с единым закупщиком на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, отражаются в Списке.
24. Энергопроизводящая организация осуществляет реализацию услуги по поддержанию готовности электрической мощности после проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок (далее – Аттестация) проводимой в соответствии с Правилами проведения аттестации.
25. Энергопроизводящие организации осуществляют реализацию услуги по поддержанию готовности электрической мощности единому закупщику на централизованных торгах электрической мощностью в объеме, не превышающем аттестованной электрической мощности, за вычетом:
1) электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе;
2) электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление;
3) максимальной в расчетном году электрической мощности экспорта;
4) максимальной в расчетном году электрической мощности поставок субъектам розничного рынка;
5) наибольшего из следующих двух значений электрической мощности:
максимального в расчетном году значения электрической мощности собственного потребления;
максимального в расчетном году значения минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентралей, которые входят в состав энергопроизводящих организаций.
В случае, если в результате проведения внеочередной Аттестации значение аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенном с единым закупщиком по результатам централизованных торгов электрической мощностью, указанный объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации снижается до аттестованного значения.
26. В качестве указанной в подпункте 2) пункта 25 настоящих Правил электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление используется (используются) объем (объемы) услуги по поддержанию готовности электрической мощности по договору (договорам) о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенному (заключенным) в соответствии с подпунктом 2) пункта 11 настоящих Правил.

Осы Қағидалардың 25-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген есепті жылдағы экспорттың максималды электр қуатына да есепті жылда энергиямен жабдықтау ұйым (ұйымдар) арқылы экспорттың максималды электр қуаты қосылады.
Осы Қағидалардың 25-тармағы 4) тармақшасында көрсетілген есепті жылдағы бөлшек сауда субъектілеріне жеткізілетін максималды электр қуаты Жүйелік оператордың интернет-ресурсына қуат нарығы тұтынушыларының тізбесін орналастырған және осы тізбеде бөлшек нарықтың көрсетілген субъектілері болмаған жағдайда ескеріледі (нөлге теңестірілмейді).
27. Энергия өндіруші ұйым бірыңғай сатып алушымен осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы шарт (шарттар) жасасады.
28. Бірыңғай сатып алушымен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы жасалған шарттар аясында энергия өндіруші ұйым:
1) генерациялайтын қондырғлар электр қуатын тұрақты әзірлікте ұстап тұруын;
2) Жүйелік оператордың тесттік командаларын орындауды;
3) Жүйелік операторға теңгерімдейтін нарықта электр энергиясын арттыруға және азайтуға реттеуге қатысуға өтінімді күнделікті беруді;
4) Қазақстан Республикасының энергетика саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жиілік пен қуатты бастапқы және қосалқы қолдау жүйелерін тұрақты әзірлікте ұстап тұруды (бұл ретте, энергия өндіруші ұйымды жиілік пен қуатты реттеуге тарту энергия өндіруші ұйымдармен келісу бойынша жүргізіледі);
5) алдағы жоспарлау тәулігіне энергия өндіруші ұйымдар құрамына кіретін электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдары, генерацияның жұмыс электр қуатының мәндері туралы ақпаратты Жүйелік операторға күнделікті беруді;
6) Жүйелік операторға өз тұтынуындағы ағымдағы электр қуаты және желіге жіберудің ағымдағы электр қуаты, генерацияның ағымдағы электр қуатының мәндері туралы телеметрикалық ақпаратты беруді;
7) жоспарлаудың тиісті тәулігіне Жүйелі операторға берілген энергия өндіруші ұйымдар құрамына кіретін электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдары, жұмыс электрлік генерация қуатының мәндері туралы ақпарат бойынша айқындалған техникалық мүмкіндік шегінде тұтынушылардың өтінімдеріне сәйкес генерация режимін сағат бойынша жоспарлауды жүзеге асырады.

В указанную в подпункте 3) пункта 25 настоящих Правил максимальную в расчетном году электрическую мощность экспорта также включается максимальная в расчетном году электрическая мощность экспорта через энергоснабжающую (энергоснабжающие) организацию (организации);
Указанная в подпункте 4) пункта 25 настоящих Правил максимальная в расчетном году электрическая мощность поставок субъектам розничного рынка учитывается (не приравнивается к нулю) при условии размещения на интернет-ресурсе Системного оператора перечня потребителей рынка мощности и отсутствия указанных субъектов розничного рынка в данном перечне.
27. Энергопроизводящая организация заключает с единым закупщиком договор (договоры) о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил.
28. В рамках заключенных с единым закупщиком договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящая организация осуществляет:
1) поддержание в постоянной готовности электрической мощности генерирующих установок;
2) исполнение тестовых команд Системного оператора;
3) ежедневную подачу Системному оператору заявок на участие в регулировании на повышение и на понижение на балансирующем рынке электрической энергии;
4) поддержание в постоянной готовности систем первичного и вторичного регулирования частоты и мощности в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики (при этом, привлечение энергопроизводящей организации к вторичному регулированию частоты и мощности производится по согласованию с энергопроизводящей организацией);
5) ежедневное предоставление Системному оператору информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, на предстоящие сутки планирования;
6) предоставление Системному оператору телеметрической информации о значениях текущей электрической мощности генерации, текущей электрической мощности отпуска в сеть и текущей электрической мощности собственного потребления;
7) почасовое планирование режима генерации в соответствии с заявками потребителей в пределах технической возможности, определяемой по информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, предоставленной Системному оператору на соответствующие сутки планирования.

29. Жүйелік оператор команданы күнтізбелік айда үш реттен жиі емес береді. Бұл ретте, тесттік командалар арасында уақытша аралық үш күнтізбелік күннен кем болмайды.
Тесттік командалар мен олардың орындалу нәтижелері Жүйелік оператордың және тиісті энергия өндіруші ұйымдардың кезекші персоналының жедел журналдарында тіркеледі.
30. Жүйелік оператордың тесттік командаларды орындау уақытында энергия өндіруші ұйымдардың электр станциялары электр қуатын ұлғайту және азайтудың жылдамдығы және желіге жіберудің электр қуаты, генерацияның электр қуатының мәндерінің фиксациясы Жүйелік оператордың диспетчерлік пункттеріне автоматты трансляциялаумен телеметрия аспаптары мен электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі өлшемдерінің деректері бойынша жүзеге асырылады.
Тесттік командаларды орындау уақытында энергия өндіруші ұйымдардың электр станциялары электр қуатын ұлғайту және азайтудың жылдамдығы және желіге берудің электр қуаты, генерацияның электр қуатының мәндерін фиксациялау уақытын тиісті тесттік команда берген кезде Жүйелік оператор айқындайды.
31. Электр энергиясын өндіру-тұтыну тәуліктік кестесінің тиісті жоспарлы шамасына қатысты Жүйелік оператордың тесттік командарларын орындау процесінде энергия беруші ұйымдардың электр станциялары шиналарынан қосымша берілген немесе дұрыс берілмеген электр энергиясын ағымдағы есепті кезең (күнтізбелік ай) ішінде Жүйелік оператор физикалық түрде реттейді.
32. Жүйелік оператордың тесттік команда бойынша энергия өндіруші ұйымы оның құрамына кіретін электр станциялар генерациясының ағымдағы электр қуатының өзгерісін қамтамасыз етеді, бұл ретте:
1) Жүйелік оператор арттыруға тесттік команда берген жағдайда оның құрамына кіретін электр станцияларының генерациясы электр қуатының ағымдағы жиынтық мәнін мына формула бойынша айқындалған мәнге дейін өзгертуді қамтамасыз етеді:
Рөлшем - оған дейін электр беруші ұйымдардың электр станцияларының генерациясы электр қуатының ағымдағы жиынтық мәнін өзгерту жүзеге асырылғанға дейін генерацияның электр қуатының мәні, МВт;
Р - тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт;
Р - тиісті күнтізбелік жылдың жылыту қуатының дельтасы, МВт;
Рқолжетімсіз - қолжетімсіз қуат (тесттік команда орындау уақытында), вМВт;
Ржөн - жөндеу қуаты (тесттік команданы орындау уақытында), МВт;
Бұл ретте, Жүйелік оператор оны бөлек орындау туралы қосымша өкіммен арттыруға тесттік команда алған жағдайда, арттыруға тесттік команданы Жүйелік оператордың көрсетілген қосымша өкіміне сәйкес энергия өндіруші ұйымдардың электр станциялары генерацияның ағымдағы электр қуатын ол туралы ақпаратты энергия өндіруші ұйым Жүйелік операторға ағымдағы тәулікте берген электр станциялары деректері генерациясының жұмыс электр қуатының мәніне дейін алма-кезек өзгерту арқылы энергия өндіруші ұйым орындайды. Осы электр станциялары қол жеткізген генерацияның электр қуатының мәні Жүйелік оператордың тиісті тесттік командасын орындау нәтижелері бойынша қол жеткізілген энергия өндіруші ұйымдардың электр станциялары электр қуатының жиынтық мәнін (бұдан әрі - генерацияның электр қуатының жиынтық мәні) айқындау үшін дәйектілікпен жинақталады. Егер оларды бөліп орындау туралы қосымша өкіммен берілген арттыруға тесттік команданы орындау аяқталған кезге дейін генерацияның электр қуатының жиынтық мәні осы тармақшада талап етілген мәнге жеткен жағдайда, энергия өндіруші ұйым бұл тесттік команданы орындауды тоқтатады.

29. Тестовые команды Системный оператор подает не чаще, чем три раза в календарный месяц. При этом, временной интервал между тестовыми командами не может быть менее трех календарных дней.
Тестовые команды и результаты их исполнения фиксируются в оперативных журналах дежурного персонала Системного оператора и соответствующих энергопроизводящих организаций.
30. Фиксация значений электрической мощности генерации, электрической мощности отпуска в сеть и скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности электрических станций энергопроизводящей организации во время исполнения тестовых команд Системного оператора осуществляется по данным измерений автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии и приборов телеметрии с автоматической трансляцией на диспетчерские пункты Системного оператора.
Время фиксации значений электрической мощности генерации, электрической мощности отпуска в сеть и скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности электрических станций энергопроизводящей организации во время исполнения тестовых команд определяется Системным оператором при подаче соответствующих тестовых команд
31. Электрическая энергия, дополнительно отпущенная или недоотпущенная с шин электрических станций энергопроизводящей организации в процессе исполнения тестовых команд Системного оператора относительно соответствующих плановых величин суточного графика производства-потребления электрической энергии, физически урегулируется Системным оператором в течение текущего расчетного периода (календарного месяца).
32. Энергопроизводящая организация по тестовой команде Системного оператора обеспечивает изменение текущей электрической мощности генерации входящих в ее состав электрических станций, при этом:
1) в случае подачи Системным оператором тестовой команды на повышение, энергопроизводящая организация обеспечивает изменение текущего совокупного значения электрической мощности генерации входящих в ее состав электрических станций до значения, определяемого по формуле:
Ризм– значение электрической мощности генерации, до которого осуществляется изменение текущего совокупного значения электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
Р∑ – суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт;
Р∆ – дельта теплофикационной мощности соответствующего календарного года, в МВт;
Р недоступ – недоступная мощность (за время исполнения тестовой команды), в МВт;
Ррем – ремонтная мощность (за время исполнения тестовой команды), в МВт;
При этом, в случае подачи Системным оператором тестовой команды на повышение с дополнительным распоряжением о раздельном ее исполнении, тестовая команда на повышение исполняется энергопроизводящей организацией путем поочередного, согласно указанному дополнительному распоряжению Системного оператора, изменения текущей электрической мощности генерации электрическими станциями энергопроизводящей организации до значений рабочих электрических мощностей генерации данных электрических станций, информация о которых предоставлена энергопроизводящей организацией Системному оператору на текущие сутки. Достигнутые данными электрическими станциями значения электрической мощности генерации последовательно суммируются для определения совокупного значения электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации, которое было достигнуто по результатам исполнения соответствующей тестовой команды Системного оператора (далее – совокупное значение электрической мощности генерации). В случае, если до момента завершения исполнения тестовой команды на повышение, поданной с дополнительным распоряжением о раздельном ее исполнении, совокупное значение электрической мощности генерации достигло требуемого настоящим подпунктом значения, исполнение данной тестовой команды прекращается энергопроизводящей организацией;

2) Жүйелік оператор азайтуға тесттік команда берген жағдайда, энергия өндіруші ұйым оның құрамына кіретін генерацияның электр қуатының ағымдағы мәнін осы электр станциялары өнеркәсіптік тұтынушыларды бумен жабдықтауды есепке алып, технологиялық және техникалық минимумдардың ағымдағы мәндерінен оларға ең көп мәнге сәйкес келетін мәнге өзгертуді қамтамасыз етеді.
Бұл ретте, Жүйелік оператор оны бөлек орындау туралы қосымша өкіммен азайтуға тесттік команда алған жағдайда, арттыруға тесттік команданы Жүйелік оператордың көрсетілген қосымша өкіміне сәйкес энергия өндіруші ұйымдардың электр станциялары генерацияның ағымдағы электр қуатын осы электр станцияларының өнеркәсіптік тұтынушыларын бумен жабдықтауды есепке алып, технологиялық және техникалық минимумдардың ағымдағы міндерінен оларға сәйкес келетін ең көп мәнге дейін алма-кезек өзгерту арқылы энергия беруші ұйым орындайды.
33. Егер энергия өндіруші ұйым Жүйелік оператордың тиісті командасы бойынша осы Қағидалардың 32-тармағы 2) тармақшасы немесе 1) тармақшасында көрсетілген іс-қимылдарды жүзеге асырмаса немесе осы іс-қимылдарды жүзеге асыру нәтижелері бойынша оларды жүзеге асыруға жұмылдырылған қандай да бір энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының электр қуатының ұлғаюының (азаюының) орташа жылдамдығының мәні электр қуатының ұлғаюының (азаюының) тиісті аттестатталған жылдамдығынан аз болған жағдайда, Жүйелік оператордың тесттік командасы орындалмаған болып саналады.
34. Энергия өндіруші ұйым есепті кезең (күнтізбелік ай) ішінде Жүйелік оператордың қатарынан үш тесттік командасын орындамаған жағдайда, Жүйелік оператор Аттестаттауды өткізу қағидаларына сәйкес энергия өндіруші ұйым электр станцияларына кезектен тыс атестаттау жүргізеді.
35. Егер энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларына кезектен тыс аттестаттау жүргізу нәтижесі бойынша оның аттестатталған электрлік қуаты желіге беру тиісті жиынтық электр қуатынан аз болса, онда ұстап тұру бойынша қызметтің шарттық көлемін азаю көлеміне азайтуға (бұдан әрі - азайту) жатады, бұл ретте азайту мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) бірінші кезекте азаю көлеміне осы Қағидалардың 11-тармағы 4) тармақшасына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша қызметтер көлемін азайтады;

2) в случае подачи Системным оператором тестовой команды на понижение, энергопроизводящая организация обеспечивает изменение текущих значений электрических мощностей генерации входящих в ее состав электрических станций до соответствующих им наибольших из текущих значений технологического и технического минимумов с учетом снабжения паром промышленных потребителей данными электрическими станциями.
При этом, в случае подачи Системным оператором тестовой команды на понижение с дополнительным распоряжением о раздельном ее исполнении, тестовая команда на понижение исполняется энергопроизводящей организацией путем поочередного, согласно указанному дополнительному распоряжению Системного оператора, изменения текущей электрической мощности генерации электрическими станциями энергопроизводящей организации до соответствующих им наибольших из текущих значений технологического и технического минимумов с учетом снабжения паром промышленных потребителей данными электрическими станциями.
33. В случае, если энергопроизводящая организация не осуществила по соответствующей команде Системного оператора действий, указанных в подпункте 1) или подпункте 2) пункта 32 настоящих Правил, либо если по результатам осуществления данных действий значение средней скорости увеличения (уменьшения) электрической мощности какой-либо задействованной в их осуществлении электрической станции энергопроизводящей организации окажется меньше соответствующей аттестованной скорости увеличения (уменьшения) электрической мощности, тестовая команда Системного оператора считается невыполненной.
34. В случае невыполнения энергопроизводящей организацией трех тестовых команд Системного оператора подряд в течение расчетного периода (календарного месяца) Системный оператор проводит внеочередные Аттестации электрических станций энергопроизводящей организации в соответствии с Правилами проведения аттестации.
35. В случае, если по результатам проведения внеочередных Аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации ее аттестованная электрическая мощность окажется меньше соответствующей суммарной электрической мощности отпуска в сеть, то договорной объем услуги по поддержанию подлежит снижению на объем снижения (далее – снижение), при этом снижение осуществляется в следующем порядке:
1) в первую очередь на объем снижения снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 4) пункта 11 настоящих Правил;

2) егер азаю көлемі осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген қызмет көлемінен асып кетсе, осы Қағидалардың 11-тармағы 4) тармақшасына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлемі төмендейді;
3) егер азаю көлемі осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген қызметтер көлемінің сомасынан асып кетсе, осы Қағидалардың 11-тармағы 2) тармақшасына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлемі азаяды.
Энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы тиісті шартқа азаюға қатысты өзгерістер (бұдан әрі - Азаюға қатысты өзгерістер) енгізуді бірыңғай сатып алушы Жүйелік оператордан энергия өндіруші ұйымдардың аттестатталған электр қуаты туралы тиісті жазбаша ақпарат алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Азаюға қатысты өзгерістерді қолданысқа енгізу күні энергия өндіруші ұйымының электр станцияларын тиісті кезектен тыс соңғы аттестаттау жүргізілген айдың бірінші күні белгіленеді.
Азаюға қатысты өзгерістер қолданысқа енгізілген жылдың отыз бірінші желтоқсанына дейін қолданыста болады.
36. Егер электр қуатына кезекті аттестаттау жүргізу нәтижесінде жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім аясында пайдалануға енгізілген генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуатының мәні электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көлемінен аз болса, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көлемі кезекті аттестаттау жүргізгенге дейін аттестатталған мәнге дейін төмендейді.
37. Осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көлемінің азаюы осы шартқа бірыңғай сатып алушының тиісті түзетуді (бұдан әрі - Түзетулер) енгізуі арқылы жүзеге асырылады.
Түзетулерді бірыңғай сатып алушы энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының құрамына кіретін жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім аясында пайдалануға енгізілген генерациялайтын қондырғының аттестатталған электр қуатын көрсете отырып, энергия өндіруші ұйымдардың аттестатталған электр қуаты туралы жазбаша түрде жүйелік оператордан тиісті ақпаратты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Осы Түзетулердің қолданысқа енгізілген күні жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім аясында пайдалануға енгізілген генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттау жүргізу жылдан кейінгі жылдың бірінші қаңтары болып белгіленеді.
Түзетулер қолданысқа енгізілген жылдың отыз бірінші желтоқсанына дейін қолданыста болады.
Жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім аясында пайдалануға енгізілген генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау Аттестаттауды өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

2) в случае, если объем снижения превышает объем услуги, указанный в подпункте 1) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил;
3) в случае, если объем снижения превышает сумму объемов услуги, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, снижается объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемом в соответствии с подпунктом 2) пункта 11 настоящих Правил.
Внесение изменений, касающихся снижения, в соответствующие договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации (далее – Изменения на снижение) осуществляется единым закупщиком в течение десяти рабочих дней со дня получения от Системного оператора соответствующей письменной информации об аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации.
Датой введения в действие Изменений на снижение устанавливается первое число месяца, в котором проведена последняя из соответствующих внеочередных Аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации.
Изменения на снижение действуют до тридцать первого декабря года, в котором они были введены в действие.
36. В случае, если в результате проведения очередной Аттестации значение аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, окажется меньше объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, снижается до аттестованного значения до проведения очередной Аттестации.
37. Указанное в пункте 36 настоящих Правил снижение объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленного в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, осуществляется посредством внесения в данный договор соответствующих корректировок единым закупщиком (далее – Корректировки).
Корректировки осуществляются единым закупщиком в течение десяти рабочих дней со дня получения им от системного оператора соответствующей информации в письменном виде об аттестованной электрической мощности энергопроизводящей организации с указанием аттестованной электрической мощности входящих в состав электрических станций энергопроизводящей организации генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление.
Датой введения в действие данных Корректировок устанавливается первого января года, следующего за годом проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление.
Корректировки действуют до тридцать первого декабря года, в котором они были введены в действие.
Аттестация электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, осуществляется в соответствии с Правилами проведения аттестации.

38. Жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісімде (бұдан әрі - Келісім) белгіленген мақсатты индикаторларға қол жеткізбеген жағдайда, уәкілетті орган осы Келісімді бұзуға немесе электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметке жеке тарифті, жүйелік операторды хабарландыра отырып, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу көлемі мен мерзімдерін өзгертуге құқылы.
39. Егер уәкілетті орган энергия өндіруші ұйыммен Келісімді бұзу туралы шешім қабылдаған жағдайда, уәкілетті орган бірінші мамырға дейін осы шешім туралы бірыңғай сатып алушыны және Жүйелік операторды жазбаша хабардар етеді.
Егер уәкілетті орган Келісімде көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметке жеке тарифті, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алу көлемі мен мерзімдерін өзгерту туралы шешім қабылдаса, уәкілетті орган бірінші мамырға дейін осы шешім туралы бірыңғай сатып алушыны және Жүйелік операторды жазбаша хабардар етеді.
Бірыңғай сатып алушы уәкілетті органнан тиісті хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Жүйелік операторды хабардар ете отырып, Келісім негізінде жасалған электр өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алу туралы шартты бұзу немесе оған өзгерістер енгізуді жүзеге асырады. Осы шартқа енгізілген өзгерістер ағымдағы есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және олар қолданысқа енгізілген жылдан кейінгі жылдың бірінші мамырына дейін қолданыста болады.
40. Энергия өндіруші ұйым күн сайын Жүйелік операторға Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығымен бектілген Электр энергиясының теңгерiмдеуші нарығының жұмыс iстеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) (бұдан әрі - Теңгерiмдеуші нарығының жұмыс iстеу қағидалары) сәйкес электр энергиясын теңгерімдеуші нарықта арттыруды реттеуге қатысуға өтінім береді.
Бұл ретте, өтінімде арттыруға минималды шекті реттеу шамасы мына формула бойынша операциялық тәуліктің әр сағаты үшін жеке айқындалады:
ОЗазайту - операциялық тәуліктің тиісті сағаты үшін арттыруға реттеудің минималды шекті шамасы, МВт;
Р - тиісті күнтізбелік жылдың жиынтық электр қуаты, МВт;
Р - тиісті күнтізбелік жылдың жылыту қуатының дельтасы, МВт;
Рқолжетімсіздік - қолжетімсіз қуат (операциялық тәуліктің тиісті сағаты үшін), МВт;
Ржөндеу - жөндеу қуаты (операциялық тәуліктің тиісті сағаты үшін), МВт;
Рген - операциялық тәуліктің тиісті сағатына жоспарлы, электр өндіруші ұйымдар электр станциялары генерациясының электр қуатының жиынтық мәні, МВт;
Рқайта реттеу - жиілік пен қуатты қосалқы реттеу бойынша қосалқы қызметтер көлемі (оның ішінде жүйелік операторға энергия өндіруші ұйымдар көрсететін ЖҚАР арқылы), МВт;
Бұл ретте, егер арттыруға өтінім көлемін айқындау нәтижесінде оның мәні теріс болса, онда арттыруға өтінім көлемінің мәні нөлге теңеседі.

38. В случае не достижения установленных в инвестиционном соглашении на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление (далее – Соглашение) целевых индикаторов уполномоченный орган вправе расторгнуть данное Соглашение либо изменить индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности с уведомлением системного оператора.
39. В случае если уполномоченный орган принимает решение о расторжении Соглашения с энергопроизводящей организацией, уполномоченный орган письменно уведомляет единого закупщика и Системного оператора о данном решении до первого мая.
В случае если уполномоченный орган принимает решение об изменении указанных в Соглашении индивидуального тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, объема и сроков покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, уполномоченный орган письменно уведомляет единого закупщика и Системного оператора о данном решении до первого мая.
Единый закупщик осуществляет расторжение или внесение изменений в заключенный на основании Соглашения договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации в течение десяти рабочих дней со дня получения соответствующего уведомления от уполномоченного органа с уведомлением Системного оператора. Внесенные в данный договор изменения вводятся в действие с первого числа текущего расчетного периода (календарного месяца) и действуют до первого мая года, следующего за годом в котором они были введены в действие.
40. Энергопроизводящая организация ежедневно подает Системному оператору заявку на участие в регулировании на повышение на балансирующем рынке электрической энергии (далее – Заявка на повышение) в соответствии с Правилами функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10532) (далее – Правила функционирования балансирующего рынка).
При этом, минимально допустимая величина регулирования на повышение, указываемая в заявке на повышение, определяется отдельно для каждого часа операционных суток по формуле:
ОЗповыш – минимально допустимая величина регулирования на повышение для соответствующего часа операционных суток, в МВт;
Р∑ – суммарная электрическая мощность соответствующего календарного года, в МВт;
Р∆ – дельта теплофикационной мощности соответствующего календарного года, в МВт;
Рнедоступ – недоступная мощность (за соответствующий час операционных суток), в МВт;
Ррем – ремонтная мощность (за соответствующий час операционных суток), в МВт;
Рген – плановое за соответствующий час операционных суток совокупное значение электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
Рвтор.рег – объем вспомогательных услуг по вторичному регулированию частоты и мощности, в том числе посредством автоматизированного регулирования частоты и мощности, оказываемый энергопроизводящей организацией системному оператору, в МВт.
При этом, если в результате определения объема заявки на повышение его значение окажется отрицательным, то значение объема заявки на повышение приравнивается к нулю.

41. Энергия өндіруші ұйым күн сайын Жүйелік операторға Теңгерiмдеуші нарығының жұмыс iстеу қағидаларына сәйкес электр энергиясын теңгерімдеуші нарықта азайтуға реттеуге қатысуға өтінім береді.
Бұл ретте, өтінімде көсретілген азайтуға реттеу шамасы мына формула бойынша операциялық тәуліктің әр сағаты үшін жеке айқындалады:
ОЗазайту - операциялық тәуліктің тиісті сағаты үшін азайтуға реттеу шамасы, МВт;
Рген - операциялық тәуліктің тиісті сағатына жоспарлы, электр өндіруші ұйымдар электр станциялары генерациясының электр қуатының жиынтық мәні, МВт;
Р∑мин - операциялық тәуліктің тиісті сағаты үшін орташадан көп осы электр станцияларының өнеркәсіптік тұтынушыларын бумен жабдықтауды есепке алып, энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдары мәнінің сомасы, МВт;
Рқосалқы реттеу - жиілік пен қуатты қосалқы реттеу бойынша қосалқы қызметтер көлемі (оның ішінде жүйелік операторға энергия өндіруші ұйымы көрсететін ЖҚАР арқылы), МВт.
42. Жүйелік оператор өзектендірген энергия өндіруші ұйымның арттыруға (азайтуға өтінім) өтінімі егер энергия өндіруші ұйым осы өтінімді орындау процесінде онда көрсетілген электр қуатының мәніне қол жеткізілмесе, не егер осы өтінімді орындау нәтижесі бойынша оның орындалуына жұмылдырылған қандай да бір энергия өндіруші ұйымның электр станциясының электр қуатының ұлғаюының (азаюының) орташа жылдамдығы электр қуатының ұлғаюының (азаюының) тиісті аттестатталған жылдамдығынан аз болса орындалмаған болып саналады.
Энергия өндіруші ұйымдардың Жүйелік оператор өзектендірген арттыруға өтінімді және азайтуға өтінімді орындамағаны Жүйелік оператордың және энергия өндіруші ұйымдардың кезекті персоналының жедел журналдарында тіркеледі.
43. Есепті кезеңде (күнтізбелік ай) энергия өндіруші ұйымның электр қуаты әзірлігін ұстап тұру жөніндегі қызметтерді сатып алудың барлық қолданыстағы шарттары бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көлемі (бұдан әрі - ұстап тұру бойынша нақты көлем) мына формула бойынша бүтінге дейін дәлдікпен есептеледі:
ҚН - энергия өндіруші ұйымның электр қуаты әзірлігін ұстап тұру жөніндегі қызметтерді сатып алудың барлық қолданыстағы шарттары бойынша қолдау бойынша қызметтің нақты көлемі, МВт;
ҚШ - қолдау бойынша қызметтердің шарттық көлемі, МВт;

41. Энергопроизводящая организация ежедневно подает Системному оператору заявку на участие в регулировании на понижение на балансирующем рынке электрической энергии (далее – Заявка на понижение) в соответствии с Правилами функционирования балансирующего рынка.
При этом, величина регулирования на понижение, указываемая в заявке на понижение, определяется отдельно для каждого часа операционных суток по формуле:
ОЗпониж – величина регулирования на понижение для соответствующего часа операционных суток, в МВт;
Рген – плановое за соответствующий час операционных суток совокупное значение электрической мощности генерации электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт.
Р∑мин – сумма наибольших из средних за соответствующий час операционных суток значений технологического и технического минимумов электрических станций энергопроизводящей организации с учетом снабжения паром промышленных потребителей данными электрическими станциями, в МВт;
Рвтор.рег - объем вспомогательных услуг по вторичному регулированию частоты и мощности, в том числе посредством автоматизированного регулирования частоты и мощности, оказываемый энергопроизводящей организацией системному оператору, в МВт.
42. Активизированная Системным оператором Заявка на повышение (Заявка на понижение) энергопроизводящей организацией считается не выполненной, если энергопроизводящей организацией в процессе исполнения данной заявки не достигнуты значения электрических мощностей, указанные в ней, либо если по результатам исполнения данной заявки значение средней скорости увеличения (уменьшения) электрической мощности какой-либо задействованной в ее исполнении электрической станции энергопроизводящей организации окажется меньше соответствующей аттестованной скорости увеличения (уменьшения) электрической мощности.
Не исполнение энергопроизводящими организациями активизированных Системным оператором заявок на повышение и заявок на понижение фиксируется в оперативных журналах дежурного персонала Системного оператора и соответствующих энергопроизводящих организаций
43. Фактически оказанный энергопроизводящей организацией за расчетный период (календарный месяц) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности (далее – фактический объем услуги по поддержанию) по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации рассчитывается с точностью до целых по следующей формуле:
ФП – фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
ДП – договорной объем услуги по поддержанию, в МВт;

k1,k2,k3,k4,k5 - электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алуға бірыңғай сатып алушымен шарт (шарттар) жасасқан әр энергия өндіруші ұйым үшін осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес есепті кезеңнің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша Жүйелік оператор айқындайтын шексіз коэффициенттер;
min ( k3; k4 )- Есепті кезеңнің (күнтізбелік ай) қорытындысы бойынша k3 және k4 коэффициенттерінен минималды.
k1,k2,k3,k4,k5 коэффициенттерінің мәнін жүйелік оператор береді:
1) растайтын құжаттармен бірге осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тиісті акт түрінде тиісті есепті кезең (күнтізбелік күн) аяқталған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде бірыңғай сатып алушыға;
2) осы энергия өндіруші ұйымның тиісті сауалының негізінде растаушы есептермен бірге k1,k2,k3,k4,k5 коэффициенттерінің оған сәйкес келетін мәндері туралы ақпарат түрінде электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алуға шартты (шарттарды) бірыңғай сатып алушымен жасасқан энергия өндіруші ұйымға береді.
Қажет болған жағдайда, энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттар бойынша ұстап тұру бойынша қызметтердің нақты көлемі осы Қағидалардың 62-тармағына сәйкес түзетіледі.
44. Егер осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес есептелген энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттары бойынша ұстап тұру бойынша қызметтердің нақты көлемі қолдау бойынша қызметтердің шарттық көлеміне тең болса, энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы әр қолданыстағы шарт бойынша ұстап тұру бойынша қызметтердің нақты көлемі осы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша қызметтер көлеміне теңестіріледі.
45. Егер осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес есептелген энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттары бойынша ұстап тұру бойынша қызметтердің нақты көлемі қолдау бойынша қызметтердің шарттық көлемінен аз болса, энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы әр қолданыстағы шарт бойынша ұстап тұру бойынша қызметтердің нақты көлемі мынадай тәртіпте айқындалады:
1) энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы әр қолданыстағы шарт бойынша ұстап тұру бойынша қызметтердің нақты көлемі және қолдау бойынша қызметтердің шарттық көлемі айырмасының мәні есептеледі (бұдан әрі - кем жеткізу);

k1,k2,k3,k4,k5 – безразмерные коэффициенты, определяемые Системным оператором по итогам расчетного периода (календарного месяца) согласно приложению 2 к настоящим Правилам для каждой энергопроизводящей организации, заключившей с единым закупщиком договор (договоры) на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
min( k3;k4 )– минимальный из коэффициентов k3 и k4 по итогам расчетного периода (календарный месяц).
Значения коэффициентов k1,k2,k3,k4,k5 предоставляются Системным оператором:
1) единому закупщику в течение пятнадцати рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца) в виде соответствующего акта по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам вместе с подтверждающими расчетами;
2) энергопроизводящей организации, заключившей с единым закупщиком договор (договоры) на покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в виде информации о соответствующих ей значениях коэффициентов k1,k2,k3,k4,k5 вместе с подтверждающими расчетами, на основании соответствующего запроса данной энергопроизводящей организации.
При необходимости, фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации корректируется в соответствии с пунктом 62 настоящих Правил.
44. В случае, если фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, рассчитанный в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил, окажется равным договорному объему услуги по поддержанию, фактический объем услуги по поддержанию по каждому действующему договору о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации приравнивается к указанному в данном договоре объему услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
45. В случае, если фактический объем услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, рассчитанный в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил, окажется меньше договорного объема услуги по поддержанию, фактические объемы услуги по поддержанию по действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации определяются в следующем порядке:
1) рассчитывается значение разницы договорного объема услуги по поддержанию и фактического объема услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации (далее – недопоставка);

2) Қағидалардың 11-тармағы 4) тармақшасына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарт бойынша қызметтің нақты көлемі электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлемінің осы шартта көрсетілген айырмасы және кем жеткізілімі ретінде есептеледі (бұдан әрі - бірінші шарттың айырмасы);
3) егер кем жеткізілім осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген шарттар бойынша қызметтер көлемінен аспаған жағдайда, энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы барлық қалған қолданыстағы шарттар бойынша ұстап тұру жөніндегі қызметтердің нақты көлемі осы шарттарда көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлеміне теңестіріледі;
4) егер кем жеткізілім осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген шарт бойынша қызметтер көлемінен асса, осы Қағидалардың 11-тармағы 3) тармақшасына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарт бойынша қолдау бойынша қызмет көлемінің нақты көлемі электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көлемінің осы шартта көрсетілген айырмасы және бірінші шарттың айырымдары (бұдан әрі - екінші шарттың айырмасы) есептеледі;
5) егер кем жеткізілім осы тармақтың 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген шарттар бойынша қызметтер көлемінен аспаса, энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы барлық қалған қолданыстағы шарттар бойынша ұстап тұру бойынша қызметтердің нақты көлемі осы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көлемдеріне теңестіріледі;
6) егер кем жеткізілім осы тармақтың 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген шарттар бойынша қызметтер көлемінен асқан жағдайда, осы Қағидалардың 11-тармағы 2) тармақшасына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарт бойынша ұстап тұру бойынша қызметтердің нақты көлемі осы шартта көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көлемдерініне айырма және екінші шарттың айырмасы ретінде есептеледі;
46. Бірыңғай сатып алушы төлеуге жататын энергия өндіруші ұйымдардың электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарттарды қолдау бойынша қызметтердің нақты көлемдері туралы ақпаратты тиісті есепті кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде энергия өндіруші ұйымның бірыңғай сатып алушысы береді.

2) рассчитывается фактический объем услуги по поддержанию по действующему договору о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенному в соответствии с подпунктом 4) пункта 11 настоящих Правил, как разница указанного в данном договоре объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности и недопоставки (далее – разница первого договора);
3) в случае, если недопоставка не превышает объема услуги по договору, указанному в подпункте 2) настоящего пункта, фактические объемы услуги по поддержанию по всем остальным действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации приравнивается к указанным в данных договорах объемам услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
4) в случае если недопоставка превышает объем услуги по договору, указанному в подпункте 2) настоящего пункта, рассчитывается фактический объем услуги по поддержанию по действующему договору о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенному в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил, как разница указанного в данном договоре объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности и разницы первого договора (далее - разница второго договора);
5) в случае, если недопоставка не превышает объемов услуги по договорам, указанным в подпунктах 2) и 4) настоящего пункта, фактические объемы услуги по поддержанию по всем остальным действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации приравнивается к указанным в данных договорах объемам услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
6) в случае если недопоставка превышает объемы услуги по договорам, указанным в подпунктах 2) и 4) настоящего пункта, рассчитывается фактический объем услуги по поддержанию по действующему договору о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенному в соответствии с подпунктом 2) пункта 11 настоящих Правил, как разница указанного в данном договоре объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности и разницы второго договора.
46. Информация о фактических объемах услуги по поддержанию по действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, подлежащих оплате единым закупщиком, предоставляется единым закупщиком энергопроизводящей организации в течение двадцати рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца).

5-параграф. Қуат нарығы тұтынушыларының электр қуатының нарығына қатысуы
47. Заңның 12-бабының 6-тармағына сәйкес электр энергиясының көтерме нарығының субъектілері болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдары және тұтынушылар бірыңғай сатып алушымен жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге шарттар жасасуға және осы шарттар негізінде электр қуаты нарығына қатысуға міндетті.
48. Заңның 15-3-бабының 2-тармағының бірінші абзацына сәйкес көтерме нарық субъектілері болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар және тұтынушылар алдыңғы және кейінгі күнтізбелік жылдарың әр айына тұтынатын электр қуатының максималды мәнін көрсететін, олардың құрамында меншік жалдау құқығында немесе генерациялайтын көздерден өзге де заттай құқықта бар электр қуатының есебінен жабылмайтын (бұдан әрі - тұтынудың максималды айлық қуаты) тұтынуға болжамды өтінімдерді қалыптастырады да оларды есепті жылдың алдындағы жылдың бірінші тамызынан кешіктірмей жүйелік операторға жібереді.
49. Тұтынуға болжамды өтінімде қуат нарығының тиісті тұтынушысы орналасқан Қазақстан Республикасының облысы көрсетіледі.
Бұл ретте егер нарық тұтынушысы электр энергиясын тұтынуды Қазақстан Республикасының екі немесе одан көп облыстарында жүзеге асырса, онда тұтынуға болжамды өтінімде қуат нарығының тұтынушысы барлық Қазақстан Республикасы бойынша жиынтықта да, оның облыстары бойынша бөліністе де тұтынудың максималды айлық қуатын көрсетеді.
Тұтынудың максималды айлық қуаты тұтынуға болжамды өтінімде көрсетіледі, оннан онға дейін дәлдікпен МВт.
50. Тұтынуға болжамды өтінімде көрсетілген тұтынудың максималды айлық қуаты:
1) энергия беруші ұйымдарды қоспағанда, қуат нарығының барлық тұтынушылары үшін - ішінара орташалау әдісін есепке алып;
2) энергия беруші ұйымдар үшін - толық орташалау әдісін есепке алып көрсетіледі.
51. Жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге арналған шартта алдағы күнтізбелік жылға белгіленген жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемі (бұдан әрі - қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемі) алдағы күнтізбелік жылға осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылда берілген және болжамды сұранысқа енгізілген тұтынуға тиісті болжамды өтінімде көрсетілген тұтынатын максималды электр қуаты болып табылады.
Электр энергиясының көтерме сауда нарығы нарығында жаңадан құрылған тұтынушы ағымдағы жылға тұтынуға арналған өтінімді және келер жылға тиісті жүкті көтеру үшін электр энергиясының қолжетімділігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсету бойынша келісім-шарт жасасуға тиісті келіп түскен өтінімді ұсынады және электр энергиясына нарыққа қатысады.

Параграф 5. Участие потребителей рынка мощности в рынке электрической мощности
47. Энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, обязаны заключать с единым закупщиком договоры на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки и участвовать в рынке электрической мощности на основании данных договоров, в соответствии с пунктом 6 статьи 12 Закона.
48. Энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка, формируют прогнозные заявки на потребление, в которых указывают максимальные значения электрической мощности потребления на каждый месяц предстоящего и последующего календарных годов, не покрываемые за счет электрической мощности имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников (далее – максимальные месячные мощности потребления), и направляют их системному оператору не позднее первого августа года, предшествующего расчетному году в соответствии с абзацем первым пункта 2 статьи 15-3 Закона.
49. В прогнозной заявке на потребление указывается область Республики Казахстан, в которой расположен соответствующий потребитель рынка мощности.
При этом, в случае, если потребитель рынка мощности осуществляет потребление электроэнергии в двух и более областях Республики Казахстан, то в прогнозной заявке на потребление потребитель рынка мощности указывает максимальные месячные мощности потребления как в совокупности по всей Республике Казахстан, так и в разбивке по ее областям.
Максимальные месячные мощности потребления указываются в прогнозной заявке на потребление в МВт с точностью до десятых.
50. Максимальные месячные мощности потребления, указываемые в прогнозной заявке на потребление, определяются:
1) с учетом метода частичного усреднения – для всех потребителей рынка мощности, за исключением энергопередающих организаций;
2) с учетом метода полного усреднения – для энергопередающих организаций.
51. Объемом услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, устанавливаемым на предстоящий календарный год в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – договорной объем услуги по обеспечению), является максимальная за предстоящий календарный год электрическая мощность потребления, указанная в соответствующей прогнозной заявке на потребление, поданной в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил, и включенная в прогнозный спрос.
Вновь созданный потребитель рынка мощности на оптовом рынке электроэнергии подает заявку на потребление на текущий год и соответствующую прогнозную заявку на предстоящий год для заключения договоров на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, и участвует в рынке электрической мощности.

52. Қажет болған кезде, қуат нарығының тұтынушылары қамтамасыз ету бойынша шарттық көлем белгіленген күнтізбелік (есептік) жыл ішінде бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзінің ресми бланкісінде қамтамасыз ету бойынша қызметтік шарттық көлемін ұлғайтуға өтінім (бұдан әрі - ұлғайтуға өтінім) береді.
Ұлғайтуға өтінімді қуат нарығының тұтынушысы ағымдағы есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) он бес күнінен кешіктірмейтін мерзімде береді.
Егер ұлғайтуға өтінімді қуат нарығының тұтынушысы осы тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес берген жағдайда, бірыңғай сатып алушы жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге арналған тиісті шартқа алдағы есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енетін қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемін ұлғайту бөлігіне өзгерістер енгізеді.
Бұл ретте, бірыңғай сатып алушы электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті қосымша сатып алуды жүзеге асырмайды.
53. Қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемінің азаю жағына өзгеруіне энергия жабдықтаушы ұйымдарға қатысты мынадай жағдайларды қоспағанда жол берілмейді:
1) электр энергиясын тұтынушы Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылған бір энергиямен жабдықтаушы ұйымнан (бұдан әрі - бірінші ЭЖҰ) екінші энергиямен жабдықтаушы ұйымға (бұдан әрі - басқа ЭЖҰ) ауысқан жағдайда;
2) тұтынудың максималды қуаты энергиямен жабдықтаушы ұйымның қамтамасыз ету бойынша қызметтердің шарттық көлемінде ескерілген электр энергиясының бөлшек нарығы субъектісін жүйелік оператордың интернет-ресурсына орналастыраған қуат нарығы тұтынушыларының тізбесіне енгізген және олардың бірыңғай сатып алушымен жүктемені арттыруға арналған шарт жасасқан жағдайда.
54. Қағидалардың 53-тармағы 1-тармақшасында көрсетілген жағдай басталған кезде бірінші ЭЖҚ қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемі электр энергиясын тұтынушының электр қуатының келесі екі мәнінен аз мән шегінде: бірінші ЭЖҚ қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемінде ескерілген мән және осы электр энергиясын тұтынушысының ауысуын көрсете отырып, тікелей байланысты басқа ЭЖҚ қамтамасыз ету бойынша қызметтік шарттық көлемін (шарттық көлемдерін) ұлғайту бөлігіндегі тең мән азаяды.
Қағидалардың 53-тармағы 2-тармақшасында көрсетілген жағдай басталған кезде энергия жабдықтаушы ұйымды қамтамасыз ету бойынша қызметтік шарттық көлемі қуат нарығының көрсетілген тұтынушысының электр қуатының келесі екі мәндерінің ең аз мәні шегінде энергия жабдықтаушы ұйымдардың қамтамасыз ету бойынша қызметтердің шарттық көлемінде ескерілген мән және қуат нарығының осы тұтынушысының қамтамасыз ету бойынша қызметтердің шарттық көлемінің мәні азаяды.

52. При необходимости, потребители рынка мощности в течение календарного (расчетного) года, на который установлен договорной объем услуги по обеспечению, подают единому закупщику заявку на увеличение договорного объема услуги по обеспечению на своем официальном бланке по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – заявка на увеличение).
Заявка на увеличение подается потребителем рынка мощности в срок не позднее пятнадцатого числа текущего расчетного периода (календарного месяца).
В случае, если заявка на увеличение подана потребителем рынка мощности согласно частям первой и второй настоящего пункта, единый закупщик вносит в соответствующий договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки изменения в части увеличения договорного объема услуги по обеспечению, которые вступают в силу с первого числа предстоящего расчетного периода (календарного месяца).
При этом, единый закупщик не осуществляет дополнительную покупку услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
53. Изменение договорного объема услуги по обеспечению в сторону уменьшения не допускается, за исключением следующих случаев, касающихся энергоснабжающих организаций:
1) случая перехода потребителя электрической энергии от одной энергоснабжающей организации (далее – первая ЭСО) к другой энергоснабжающей организации (другим энергоснабжающим организациям) (далее – другая (другие) ЭСО), осуществленного согласно законодательству Республики Казахстан в области электроэнергетики;
2) случая включения субъекта розничного рынка электрической энергии, максимальная мощность потребления которого учтена в договорном объеме услуги по обеспечению энергоснабжающей организации, в перечень потребителей рынка мощности, размещенный на интернет-ресурсе системного оператора, и заключение им договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки с единым закупщиком.
54. При наступлении случая, указанного в подпункте 1) пункта 53 настоящих Правил, договорной объем услуги по обеспечению первой ЭСО уменьшается в пределах наименьшего из следующих двух значений электрической мощности потребителя электрической энергии: значения, учтенного в договорном объеме услуги по обеспечению первой ЭСО, и значения, равного той части увеличения договорного объема (договорных объемов) услуги по обеспечению другой (других) ЭСО, которая непосредственно связана с указанным переходом данного потребителя электрической энергии.
При наступлении случая, указанного в подпункте 2) пункта 53 настоящих Правил, договорной объем услуги по обеспечению энергоснабжающей организации уменьшается в пределах наименьшего из следующих двух значений электрической мощности указанного потребителя рынка мощности: значения, учтенного в договорном объеме услуги по обеспечению энергоснабжающей организации, и значения договорного объема услуги по обеспечению данного потребителя рынка мощности.

55. Осы Қағидалардың 53-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету бойынша қызметтердің шарттық көлемдерін азайту тиісті энергиямен жабдықтаушы ұйымның бірыңғай жеткізушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресми бланкіде ағымдағы күнтізбелік жылға белгіленген оның қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемін азайтуға өтінім беру арқылы жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 53-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемін азайту тиісті энергиямен жабдықтаушы ұйым бірыңғай жеткізушіге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресми бланкіде азайтуға өтінімді беру арқылы жүзеге асырады.
Азайтуға өтінім тиісті есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) 15 күнінен кешіктірмей, қамтамасыз ету бойынша қызметтің тиісті шарттық көлемін белгілеген күнтізбелік жыл ішінде беріледі.
Егер азайтуға өтінім осы тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес бірыңғай сатып алушы жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге арналған тиісті шартқа азайтуға көрсетілген өтінім берілген оның есепті кезеңнен (күнтізбелік айдан) кейінгі есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) бірінші күнінен бастап күшіне енетін қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемін азайту бөлігіне өзгерістер (осы Қағидалардың 54-тармағын есепке алып) енгізеді.
56. Электр энергиясының көтерме және бөлшек нарықтарында электр энергиясын сатып алуды (бұдан әрі - Сатып алу) қуат нарығының тұтынушысы Сатып алуды жүзеге асыру уақыты бақылау кезеңіне сай келмеген жағдайларды қоспағанда, қамтамасыз ету бойынша қызметтің тиісті шарттық көлемінің шегінде жүзеге асырылады.
57. Көтерме нарық субъектісі болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар және тұтынушылар жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша бірыңғай сатып алушының қызметін ай сайын бірыңғай сатып алушы есептелген күнтізбелік жыл ішінде тіркелген баға бойынша осы қызметті жеткізу айы аяқталғаннан кейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей төлеуге міндетті.
58. Осы Қағидалардың 57-тармағында көрсетілген жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерге төлемнің нақты шамасын бірыңғай сатып алушы бірыңғай сатып алушының есепті кезеңде (күнтізбелік айда) нақты көрсеткен осы Қағидалардың 61-тармағына сәйкес айқындалған жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлеміне қарай қуат нарығының әр тұтынушысы үшін жеке айқындайды.

55. Уменьшение договорного объема услуги по обеспечению, указанное в подпункте 1) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством подачи соответствующей энергоснабжающей организацией единому закупщику заявки на уменьшение ее договорного объема услуги по обеспечению, установленного на текущий календарный год (далее – заявка на уменьшение), на официальном бланке по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Уменьшение договорного объема услуги по обеспечению, указанное в подпункте 2) пункта 53 настоящих Правил, осуществляется посредством подачи соответствующей энергоснабжающей организацией единому закупщику заявки на уменьшение на официальном бланке по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Заявка на уменьшение подается в течение календарного года, на который установлен соответствующий договорной объем услуги по обеспечению, не позднее пятнадцатого числа соответствующего расчетного периода (календарного месяца).
В случае, если заявка на уменьшение подана согласно частям первой, второй и третьей настоящего пункта, единый закупщик вносит в соответствующий договор на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки изменения с учетом пункта 54 настоящих Правил в части уменьшения его договорного объема услуги по обеспечению, которые вступают в силу с первого числа расчетного периода (календарного месяца), следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), в котором подана указанная заявка на уменьшение.
56. Приобретение (покупка) электрической энергии на оптовом и розничном рынках электрической энергии (далее – Покупка) потребителем рынка мощности осуществляется в пределах соответствующего договорного объема услуги по обеспечению, за исключением случаев, когда время осуществления Покупки не приходится на контрольные периоды.
57. Энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка, обязаны оплачивать услугу единого закупщика по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки ежемесячно не позднее тридцати календарных дней после завершения месяца поставки данной услуги по фиксированной в течение календарного года цене, рассчитываемой единым закупщиком.
58. Фактическая величина оплаты указанной в пункте 57 настоящих Правил услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки определяется единым закупщиком отдельно для каждого потребителя рынка мощности в зависимости от фактически оказанного единым закупщиком за расчетный период (календарный месяц) объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, определяемого согласно пункту 59 настоящих Правил.

59. Қуат нарығының тұтынушысына есепті кезеңде (күнтізбелік айда) бірыңғай сатып алушы нақты көрсеткен жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көлемі (бұдан әрі - қамтамасыз ету бойынша қызметтің нақты көлемі) мына формула бойынша оннан онға дейін дәлдікпен есептеледі:
НК - қамтамасыз ету бойынша нақты көлем, МВт;
ШК - қамтамасыз ету бойынша қызметтік шарттық көлемі, МВт;
∆о - есепті кезеңдегі қамтамасыз ету бойынша қызметтің тиісті шарттық көлеміндегі қуат нарығының тұтынушысы тұтынатын электр қуатының нақты максималды мәнін арттыру мәні МВт;
nо - ∆о - ге тәуелді шексіз коэффициент:
1) nо = 0, егер ∆о қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемінен 5,0 пайыз аспаған жағдайда;
2) nо = 1,3, егер ∆о қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемінен 5,1-ден 20,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
3) nо = 1,5, егер ∆о қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемінен 20,1-ден 40,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
4) nо = 1,7, егер ∆о қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемінен 40,1-ден 50,0 пайызға дейін мәндер диапазонында тұрса;
5) nо = 2,0, егер ∆о қамтамасыз ету бойынша қызметтің шарттық көлемінен 50,0 пайызға асқан жағдайда.
60. Есепті кезеңде (күнтізбелік айда) қуат нарығы тұтынушылары тұтынуының электр қуатының нақты максималды мәнін Жүйелік оператор мына әдістемелер бойынша әр есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындысы бойынша айқындайды:
1) ішінара орташалау әдісі бойынша - энергия беруші ұйымдарды қоспағанда, қуат нарығының барлық тұтынушылары үшін;
2) толық орташалау әдісі бойынша - энергия беруші ұйымдар үшін, сосын олар осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті акті түрінде тиісті есепті кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде бірыңғай сатып алушыға береді.
Қуат нарығы тұтынушысының тұтынатын электр қуатының есептеу кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) нақты максималды мәні Жүйелік оператордың электр энергиясын коммерциялық есепке алуының автоматтандырылған жүйесінің орталық деректер қорына шарттық хаттама бойынша электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректер базасынан сағат бойынша есепке алу деректерін беруді қамтамасыз ететін коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректері бойынша айқындалады. Бұл ретте Жүйелік операторда электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі - ЭКЕАЖ) деректері болмаған кезде есепті кезеңдегі (күнтізбелік айда) қуат нарығы тұтынушысының тұтынатын электр қуатының нақты максималды мәні жүктеменің өңірлік бейіні бойынша айқындалады. Жүктеменің өңірлік бейіні өңірлің электр энергиясын тұтынудың нақты сағаттық кестесінің және электр энергиясы көтерме нарығы субъектілерінің ЭКЕАЖ жарақталған қосылыстар бойынша энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың келісімшарттық тұтынушыларының тұтынуы бойынша сағаттық деректер айырмасы ретінде айқындалады. Бір өңірде (облыста, энергия торабында) орналасқан және толық көлемде электр энергиясын тұтынған (алған) мөлшер туралы ЭКЕАЖ сағаттық деректері жоқ электр энергиясының көтерме нарық субъектілері үшін өңірлік электр желілік компания әр ай үшін жеке жүйелі оператормен келісілген өңірлік жүктеме бейінін айқындайды.
Аймақтық электр торабын аймақтық жүктеме профилі тиісті есептік кезең аяқталған күннен бастап (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде жүйелік операторға беріледі.

59. Фактически оказанный потребителю рынка мощности единым закупщиком за расчетный период (календарный месяц) объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки (далее – фактический объем услуги по обеспечению) рассчитывается с точностью до десятых по следующей формуле:
ФО - фактический объем услуги по обеспечению, в МВт;
ДО - договорной объем услуги по обеспечению, в МВт;
∆о- значение превышения фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности над соответствующим договорным объемом услуги по обеспечению, в МВт;
nо - безразмерный коэффициент, зависящий от ∆о :
1) nо = 0, в случае если ∆о не превышает 5,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
2) nо = 1,3, в случае если ∆о находится в диапазоне значений от 5,1 до 20,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
3) nо = 1,5, в случае если ∆о находится в диапазоне значений от 20,1 до 40,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
4) nо= 1,7, в случае если ∆о находится в диапазоне значений от 40,1 до 50,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению;
5) nо = 2,0, в случае если ∆о превышает 50,0 процента от договорного объема услуги по обеспечению.
60. Фактические максимальные за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителей рынка мощности определяются Системным оператором по итогам каждого расчетного периода (календарного месяца) по следующим методам:
1) по методу частичного усреднения – для всех потребителей рынка мощности, за исключением энергопередающих организаций;
2) по методу полного усреднения – для энергопередающих организаций,
и предоставляются им единому закупщику в течение десяти рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца) в виде соответствующего акта по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Значения электрической мощности, используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются по данным автоматизированной системы коммерческого учета, обеспечивающей передачу данных почасового учета из базы данных автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии по согласованным протоколам в центральную базу данных автоматизированной системы коммерческого учета электроэнергии системного оператора. При отсутствии данных автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ) у системного оператора, значения электрической мощности, используемые при определении фактического максимального за расчетный период (календарный месяц) значения электрической мощности потребления потребителя рынка мощности, определяются по региональному профилю нагрузки. Региональный профиль нагрузки определяется как разница фактического почасового графика потребления электрической энергии региона и почасовых данных по потреблению субъектов оптового рынка электрической энергии и контрактных потребителей энергоснабжающих организаций по присоединениям, оснащенным АСКУЭ. Для субъектов оптового рынка электрической энергии, расположенных в одном регионе (области, энергоузле) и не располагающих почасовыми данными АСКУЭ о количестве потребленной (полученной) электрической энергии в полном объеме, региональная электросетевая компания определяет региональный профиль нагрузки, согласованный с системным оператором, для каждого месяца отдельно.
Региональный профиль нагрузки предоставляется региональной электросетевой компанией системному оператору в течение семи рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца).

61. Тиісті растаушы есептермен бірге қуаттың нарық тұтынушылары төлеуге жататын қамтамасыз ету бойынша қызметтердің нақты көлемдері туралы ақпаратты бірыңғай сатып алушы тиісті есепті кезең (күнтізбелік ай) аяқталған күннен бастап он екі жұмыс күні ішінде қуат нарығының тұтынушысына береді.
62. Қазақстан Республикасының азаматтық кодексіне сәйкес қуат нарығының тұтынушысы жойылған жағдайда, энергия өндіруші ұйымдардың электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы барлық қолданыстағы шарттар бойынша ұстап тұру бойынша қызметтердің нақты көлемдері тиісті есепті кезеңде Бірыңғай жеткізуші алдында олардың қуат нарығының осы тұтынушысының қаржылық міндеттемелерін жабу үшін қажетті тиісті шамаға ұстап тұру бойынша қызметтің шарттық көлемдеріне пропорционалды азаяды.
6-параграф. Орталықтандырылған сауда нарығы операторының электр қуаты нарығына қатысуы және электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
63. Орталықтандырылған сауда нарығының операторы (бұдан әрі - нарық операторы) жыл сайын қараша айының екінші онкүндігінде алдағы күнтізбелік жылға электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығын (бұдан әрі - сауда-саттық) ұйымдастырады және өткізеді.
64. Сауда-саттық нарық операторының интернет-ресурсына орналастырылып, электр қуатының орталықтандырылған сауда-саттығын өткізу кестесіне сәйкес бір жылға жеткізу (көрсету) мерзімімен біржақты аукцион нысанында нарық операторының сауда жүйесінің интернет-ресурсында қашықтықтан өткізіледі.
Сауда-саттықты өткізудің ашықтығын қамтамасыз ету мақсаты үшін сауда залында сауда-саттық ішінде сауда-саттықты кейінге қалдырған, ауыстырған жағдайда сауда-саттықты өткізгенде коммерциялық құпияны, құпия ақпаратты таратпау туралы міндеттемеге қол қойған сегіз адамнан аспайтын санда мемлекеттік органдар, қауымдастықтар және қоғамдық бірлестіктер өкілдері ішінен бақылаушылар тобының қатысуын қамтамасыз етеді.
65. Нарық операторы сауда-саттық өткізген күнге дейін кемі жеті күнтізбелік күн бұрын сауда жүйесінің интернет-ресурсында тиісті ақпаратты орналастыру арқылы алда өтетін сауда-саттық туралы қатысушыларды хабардар етеді.
66. Нарық операторы шартты негізде бірыңғай сатып алушыға және нарық субъектісіне орталықтандырылған сауда-саттықты ұйымдастыру және өткізу бойынша қызметтерді көрсетеді.
67. Сауда-саттықты нарық операторы мына дәйектілікпен жүргізеді:
1) қатысушылары ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймағының ғана жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдары (бұдан әрі - ЭӨҰ) болып табылатын ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймақтарын байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілетін есепке алып, ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймақтары бойынша бірлескен сауда-саттықтар;

61. Информация о фактических объемах услуги по обеспечению, подлежащих оплате потребителями рынка мощности, вместе с соответствующими подтверждающими расчетами предоставляется потребителям рынка мощности единым закупщиком в течение двенадцати рабочих дней со дня завершения соответствующего расчетного периода (календарного месяца).
62. В случае ликвидации потребителя рынка мощности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, фактические объемы услуги по поддержанию по всем действующим договорам о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящих организаций снижаются в соответствующем расчетном периоде (календарном месяце) пропорционально их договорным объемам услуги по поддержанию на соответствующую величину, необходимую для покрытия финансовых обязательств данного потребителя рынка мощности перед Единым закупщиком.
Параграф 6. Участие оператора рынка централизованной торговли в рынке электрической мощности и порядок организации и проведения централизованных торгов электрической мощностью
63. Оператор рынка централизованной торговли (далее – оператор рынка) ежегодно во второй декаде ноября месяца организует и проводит централизованные торги электрической мощностью на предстоящий календарный год (далее – торги).
64. Торги проводятся дистанционно на интернет-ресурсе торговой системы оператора рынка в форме одностороннего аукциона со сроком поставки (оказания) на год, согласно графику проведения централизованных торгов электрической мощностью, размещаемом на интернет-ресурсе оператора рынка.
Для цели обеспечения прозрачности проведения торгов, в торговом зале в течение торгов обеспечивается присутствие группы наблюдателей из числа представителей государственных органов, ассоциаций и общественных объединений, в количестве не более восьми человек, подписавших обязательство о неразглашении коммерческой тайны и конфиденциальной информации проведения торгов в случае отмены, переноса торгов.
65. Оператор рынка информирует участников о предстоящих торгах путем размещения соответствующей информации на интернет-ресурсе торговой системы не менее чем за семь календарных дней до дня проведения торгов.
66. Оператор рынка оказывает услуги по организации и проведению централизованных торгов электрической мощностью единому закупщику и субъектам рынка на договорной основе.
67. Торги проводятся оператором рынка в следующей последовательности:
1) совместные торги по Северной и Южной зонам ЕЭС РК с учетом пропускной способности линий электропередачи, связывающих Северную и Южную зоны ЕЭС РК, участниками которых являются действующие энергопроизводящие организации (далее – ЭПО) только Северной и Южной зон ЕЭС РК;

2) ЕЭС РК қатысушылары ҚР БЭЖ Батыс аймағының ғана ЭӨҰ болып табылатын ҚР БЭЖ Батыс аймағы бойынша жекелеген сауда-саттықтар.
68. Нарық операторы ЭҚҰ-ға мына шарттарды орындаған кезде сауда-саттыққа рұқсат етіледі:
1) ЭҚҰ Заңның 17-бабының 3-тармағына сәйкес орталықтандырылған сауда-саттық нарығына қатысу шарты жасасса;
2) ЭҚҰ нарық операторы айқындаған тәртіпте нарық операторының сауда жүейесіне тіркелуі жүзеге асырылса;
3) ЭҚҰ сауда-саттық операторының жұмыс орны сауда жүйесінің дерекқорымен жұмыс істеуге мүмкіндік беретін техникалық және бағдарламалық құралдармен жабдықталса;
4) нарық операторына сауда жүйесінде жұмыс бойынша нарық операторында нұсқамадан өткен ЭҚҰ сауда операторы - уәкілетті адамдарының тізімін ұсынса;
5) нарық операторына бірыңғай сатып алушы берген ақпарат осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес ЭҚҰ сауда-саттығына қуатты сатудың шекті көлемі туралы ақпаратты қамтыса.
69. Сауда-саттық басталғанға дейін нарық операторы сауда жүйесіне:
1) бірыңғай сатып алушыдан алынған ҚР БЭЖ Солтүстік, Оңтүстік және Батыс аймақтарға келетін сауда көлемдері туралы ақпаратты;
2) алдағы күнтізбелік жылда желтоқсан айында жүйелі оператордан алынған ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймақтарын байланыстыратын электр беру желілерінің күтілетін өткізу қабілеті туралы ақпаратты;
3) бірыңғай сатып алушыдан алынған әр ЭӨҰ сауда-саттығында қуатты сатудың шекті көлемі туралы ақпаратты;
4) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерге шекті тарифтің мәні туралы ақпаратты енгізеді.
70. ЭӨҰ сауда-саттыққа қатысу үшін нарық операторына электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатуға өтінім (бұдан әрі - Сатуға өтінім) береді.
71. Сатуға өтінім мынаны қамтиды:
1) МВт-да көрсетілген және еселі бір МВт сауда-саттықта қуатты сатудың тиісті шекті көлемінен аспайтын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлемі;
2) электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтік минималды шекті көлемі, МВт және еселі бір МВт;
3) энергия өндіруші ұйымдардың атауы;
4) айына бір МВт үшін еселі бір мың теңге, уәкілетті орган бекіткен электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметке шекті тарифтен аспайтын ҚҚС-сыз Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен айына бір МВт үшін мың теңгемен көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерге баға;
5) электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті көрсету мерзімі, оны көрсетуді бастаған және аяқтаған күн;
6) сатуға өтінімге қол қойған басшының немесе жауапты адамның тегі және аты-жөні;

2) отдельные торги по Западной зоне ЕЭС РК, участниками которых являются ЭПО только Западной зоны ЕЭС РК.
68. ЭПО допускается оператором рынка к торгам при выполнении следующих условий:
1) ЭПО заключен договор участия на рынке централизованной торговли согласно пункту 3 статьи 17 Закона;
2) ЭПО осуществлена регистрация в торговой системе оператора рынка в порядке, определяемом оператором рынка;
3) рабочее место оператора торгов ЭПО оборудовано техническими и программными средствами, позволяющими работать с базой данных торговой системы;
4) оператору рынка предоставлен список уполномоченных лиц - операторов торгов ЭПО, прошедших инструктаж у оператора рынка по работе в торговой системе;
5) информация, представленная единым закупщиком оператору рынка согласно пункту 15 настоящих Правил, включает в себя информацию о допустимом объеме продажи мощности на торгах ЭПО;
69. До начала торгов оператор рынка вносит в торговую систему:
1) информацию об Объемах торгов, приходящихся на Северную, Южную и Западную зоны ЕЭС РК, полученную от единого закупщика;
2) информацию об ожидаемой в декабре месяце предстоящего календарного года пропускной способности линий электропередачи, связывающих Северную и Южную зоны ЕЭС РК, полученную от Системного оператора;
3) информацию о допустимом объеме продажи мощности на торгах каждой ЭПО, полученную от единого закупщика;
4) информацию о значении предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности.
70. Для участия в торгах ЭПО подает оператору рынка заявку на продажу услуги по поддержанию готовности электрической мощности (далее – заявка на продажу).
71. Заявка на продажу включает в себя:
1) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, не превышающий соответствующего допустимого объема продажи мощности на торгах, указанный в МВт и кратный одному МВт;
2) минимальный допустимый объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанный в МВт и кратный одному МВт;
3) наименование энергопроизводящей организации;
4) цену на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, указанную в тысячах тенге за один МВт в месяц в национальной валюте Республики Казахстан без НДС, не превышающую предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденный уполномоченным органом, и кратную одной тысяче тенге за один МВт в месяц;
5) срок оказания услуги по поддержанию готовности электрической мощности, даты начала и окончания ее оказания;
6) фамилию и инициалы руководителя или ответственного лица, подписавшего заявку на продажу;

7) энергия өндіруші ұйымдардың деректемелері (телефон, факс, электрондық пошта мекенжайы).
72. Сатуға өтінім беру Интернет желісін пайдалана отырып және факсимильдік байланысты пайдалана отырып, сауда сессиясы ішінде жүзеге асырылады, бұл ретте:
1) Интернет желісін пайдалана отырып берілген сатуға өтінімді ЭӨҰ нарық операторының интернет-ресурсында тікелей қалыптастырады;
2) факсимильдік байланыс арқылы берілетін сатуға өтінімге ЭӨҰ уәкілетті адамды қол қоюы тиіс.
Факсимильдік байланыс арқылы берілген сатуға өтінімде бар деректер, оның ішінде нарық операторы оны алған күні мен уақытын нарық операторы сауда жүйесінің деректер базасына енгізеді.
73. ЭӨҰ сатуға өтінімді қабылдау уақыты аяқталғанға дейін сатуға жаңа өтінім беру арқылы сатуға бұрын берілген өтінімді жоюға немесе өзгертуге құқылы. Бұл ретте, сатуға жаңа өтінімде көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлемі сатуға алдыңғы өтінімде көрсетілген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлеміне тең болуы тиіс.
74. Сауда-саттықта ЭӨҰ қуатты сатудың тиісті шекті көлемінен асатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлемі, сатуға өтінімді нарық операторы қабылдамайды.
75. Сатуға өтінімдерден осы сатуға өтінімдерде көрсетілген нарық операторы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерге бағаның арту тәртібінде сараланған кесте қалыптастырады.
76. Нарық операторы сауда-саттық нәтижелері бойынша кімнің сатуға өтінімдері ҚР БЭЖ Солтүстік және Оңтүстік аймақтарын байланыстыратын электр беру желілерінің өткізу қабілетін есепке алып, ҚР БЭЖ Солтүстік, Оңтүстік және Батыс аймақтарға келетін Сауда-саттық көлемдеріне кірген ЭӨҰ тізімін айқындайды және осы тізім негізінде сауда-саттық нәтижесі бойынша жасалатын сатуға тиісті өтінімдердің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтердің бағалары мен көлемдерін көрсете отырып, сауданы жапқаннан кейін бір сағат ішінде нарық операторының интернет-ресурсында жарияланатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы шарттардың тізілімін қалыптастырады.
Осы шарттың бірінші бөлігінде көрсетілген шарттар сатуға тиісті өтінімдерде көрсетілген баға бойынша жасалады.
77. Нарық операторы сауда-саттық нәтижесі бойынша сауда сессиясы жабылғаннан кейін бір сағат ішінде ЭӨҰ мен бірыңғай сатып алушыға электрондық түрде өткен сауда-саттық нәтижелері туралы хабарлама жібереді. Жазбаша хабарламаны тиісті сауда-саттық өткізген күннен кейінгі жұмыс күнінің сағат 18.00-ден (Астана уақыты бойынша) кешіктірмейтін мерзімде ЭӨҰ және бірыңғай сатып алушыға жібереді.

7) реквизиты энергопроизводящей организации (телефон, факс, адрес электронной почты).
72. Подача заявок на продажу осуществляется в течении торговой сессии с использованием сети Интернет и посредством факсимильной связи, при этом:
1) заявки на продажу, подаваемые с использованием сети Интернет, формируются ЭПО непосредственно на интернет-ресурсе оператора рынка;
2) заявки на продажу, подаваемые посредством факсимильной связи, должны быть подписаны уполномоченным лицом ЭПО.
Данные, содержащиеся в заявке на продажу, поданной посредством факсимильной связи, в том числе дата и время ее получения оператором рынка, вносятся оператором рынка в базу данных торговой системы.
73. ЭПО до окончания времени приема заявок на продажу вправе удалить или изменить ранее поданную заявку на продажу путем подачи новой заявки на продажу. При этом, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указываемый в новой заявке на продажу, должен быть равным объему услуги по поддержанию готовности электрической мощности, указанному в предыдущей заявке на продажу.
74. Заявка на продажу, объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности которой превышает соответствующий ЭПО допустимый объем продажи мощности на торгах, не принимается оператором рынка.
75. Из заявок на продажу оператор рынка формирует график, ранжированный в порядке возрастания указанных в данных заявках на продажу цен на услугу по поддержанию готовности электрической мощности.
76. По результатам торгов оператор рынка определяет список ЭПО, чьи заявки на продажу вошли в Объемы торгов, приходящиеся на Северную, Южную и Западную зоны ЕЭС РК, с учетом пропускной способности линий электропередачи, связывающих Северную и Южную зоны ЕЭС РК, и на основании данного списка формирует реестр заключаемых по результатам торгов договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, который публикуется на интернет-ресурсе оператора рынка в течение одного часа после закрытия торгов с указанием цен и объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности соответствующих заявок на продажу.
Договоры, указанные в части первой настоящего пункта, заключаются по ценам, указанным в соответствующих заявках на продажу.
77. Оператор рынка по результатам торгов в течение одного часа после закрытия торговой сессии направляет ЭПО и единому закупщику в электронном виде уведомления об итогах прошедших торгов. Письменные уведомления направляются оператором рынка ЭПО и единому закупщику в срок не позднее 18:00 часов (по времени Астаны) рабочего дня, следующего за днем проведения соответствующих торгов.

78. Нарық операторы тиісті сауда-саттық өткізген күннен кейінгі жұмыс күнінің сағат 18.00-ден (Астана уақыты бойынша) кешіктірмейтін мерзімде өткен сауда-саттықтың қорытындыларын қалыптастырады және уәкілетті органға және бірыңғай сатып алушыға жібереді.
79. Сауда-саттық мына мән-жайлардың бірі басталған жағдайда 30 (отыз) минутқа тоқатылуы мүмкін:
1) сауда жүйесінің жұмысқа қабілетсіздікке алып келген сервер жабдығындағы немесе электрондық жүйедегі техникалық ақаулар;
2) сауда желісіне кіру қолжетімсіздігіне алып келген интернет желілерінің байланыс арналары немесе жабдықтардың техникалық ақаулары.
80. Сауда-саттықты тоқтата тұрған кезде нарық операторы қанша уақыт ішінде сауда-саттық процесі қалпына келетінін көрсете отырып, сауданы тоқтата тұру себебі туралы қолжетімді техникалық байланыс құралдары арқылы сауда-саттықтың тиісті қатысушыларын жедел хабардар етеді.
81. Сауда-саттық мына мән-жайлар басталған кезде кейінге қалдырылуы мүмкін:

78. Оператор рынка в срок не позднее 18:00 часов (по времени Астаны) рабочего дня, следующего за днем проведения соответствующих торгов, формирует и направляет уполномоченному органу и единому закупщику итоги прошедших торгов.
79. Торги могут быть приостановлены на тридцать минут в случае наступления одного из следующих обстоятельств:
1) технические неполадки на серверном оборудовании или сбои в электронной системе, приведшие к неработоспособности торговой системы;
2) технические неполадки оборудования или каналов связи сети интернет, приведшие к невозможности доступа к торговой системе.
80. При приостановлении торгов, оператор рынка оперативно информирует соответствующих участников торгов через доступные технические средства связи о причине приостановления торгов с указанием времени, в течение которого процесс торгов будет восстановлен.
81. Торги могут быть отменены в случае наступления следующих обстоятельств:

1) осы Қағидалардың 79-тармағында көрсетілген техникалық ақауларды жоюға отыз минуттан астам уақыт талап етіледі;
2) сауда залы және (немесе) сауда жүйесінің серверлік жабдығын электрмен жабдықтауда ұзақ, екі сағаттан астам үзіліс;
3) уәкілетті мемлекеттік органдар тарапынан аукциондық сауда-саттықтар өткізуге тыйым.
Нарық операторы осы тармақта көрсетілген себептер бойынша сауда-саттықты кейінге қалдырған жағдайда, қайта сауда-саттық өтеді. Қайта сауда-саттық жүргізуді нарық операторы айқындаған тәртіпте жүзеге асырады. Бұл ретте, ЭӨҰ берген сатуға өтінім жойылады да, нарық операторы белгілеген күні қайта беріледі.

1) на устранение технических неполадок, указанных в пункте 79 настоящих Правил, требуется более тридцати минут;
2) длительный, более двух часов, перерыв в электроснабжении торгового зала и (или) серверного оборудования торговой системы;
3) запрет на проведение аукционных торгов со стороны уполномоченных государственных органов.
В случае отмены торгов по причинам, указанным в настоящем пункте, оператором рынка проводятся повторные торги. Проведение повторных торгов осуществляется в соответствии с порядком, определяемым оператором рынка. При этом, заявки на продажу, поданные ЭПО, аннулируются и подаются заново в назначенный оператором рынка день повторных торгов.

82. Нарық операторының қызметтерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тариф бойынша сауда-саттыққа қатысушылар төлейді.
7-параграф. Дауларды шешу
83. Қуат нарығында олардың қызметі нәтижесінде электр энергиясының көтерме нарық субъектілері арасында туындаған даулар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шешіледі.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Алдағы 20___ жылға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтерді сатып алу туралы қолданыстағы шарттар негізінде қалыптастырған энергия өндіруші ұйымдар туралы ақпарат

82. Услуги оператора рынка оплачиваются участниками торгов по тарифу в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Параграф 7. Разрешение споров
83. Споры, возникшие между субъектами оптового рынка электрической энергии в результате их деятельности на рынке мощности, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Информация об энергопроизводящих организациях, сформированная на основе их действующих договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, на предстоящий 20___ г.

1. 1-кесте.*
ЭӨҰ атауы
Қолдау бойынша қызметтердің шарттық көлемі, МВт
Оның ішінде:
Жиынтық электрлік қуат, МВт
Жылыту қуатының дельтасы, МВт
Желіге берудің жиынтық электрлік қуаты, МВт
АЖ бойынша қызметтің шарттық көлемі, МВт**
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
3.
Ескерту:
* - кестенің параметрлерінің сандық мәні бүтінге дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** - Заңның 15-4-бабына сәйкес уәкілетті органмен жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға инвестициялық келісім жасасқаннан кейін (негізінде) бірыңғай сатып алушымен энергия өндіруші ұйым жасасқан электр қуаты әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметтер көлемі.
2-кесте.*
п/п
ЭӨҰ атауы
Жеке тұтынудағы электр қуатының максималды мәні, МВт
Оның ішінде:
Бөлшек нарық субъектілеріне жеткізілімінің максималды электр қуаты МВт**
Экспорттың максималды электр қуаты, МВт
электр станцияларының жеке қажеті электр қуатының максималды мәні, МВт
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
Ескерту :
* - кесте параметрлерінің сандық мәні бүтінге дейін дәлдікпен көрсетіледі;
** - бөлшек нарық субъектілерінің жеткізілім інің максималды электр қуаты Жүйелік оператордың интернет-ресурсына қуат нарығы тұтынушыларының тізбесі интернет-ресурсқа орналастырған кезде (нөлге теңестірілмейді) және осы тізбеде бөлшек нарықтың көрсетілген субъектілерінің болмаған кезде көрсетіледі.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
2-қосымша

1. Таблица 1.*
Наименование ЭПО
Договорной объем услуги по поддержанию, МВт
в том числе:
Суммарная электрическая мощность, МВт
Дельта теплофикационной мощности, МВт
Суммарная электрическая мощность отпуска в сеть, МВт
договорной объем услуги по ИС, МВт**
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
3.
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до целых;
** - объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенном энергопроизводящей организацией с единым закупщиком после (на основании) заключения с уполномоченным органом инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, согласно статье 15-4 Закона.
2. Таблица 2.*
№ п/п
Наименование ЭПО
Максимальное значение электрической мощности собственного потребления, МВт
в том числе:
Максимальная электрическая мощность поставок субъектам розничного рынка, МВт**
Максимальная электрическая мощность экспорта, МВт
максимальное значение электрической мощности собственных нужд электрических станций, МВт
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до целых;
** - максимальная электрическая мощность поставок субъектам розничного рынка указывается (не приравнивается к нулю) при условии размещения на интернет-ресурсе Системного оператора перечня потребителей рынка мощности и отсутствия указанных субъектов розничного рынка в данном перечне.
Приложение 2
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности

k1,k2,k3,k4,k5. коэффициенттерін айқындау
1. k1. коэффициентін айқындау
k1 коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
ҚШ - қолдау бойынша қызметтердің шарттық көлемі, МВт;
∆ - Энергия өндіруші ұйымдардың жиынтық шегерілетін электр қуатымен энергия өндіруші ұйым экспортының электр қуатының және бөлшек нарық субъектілері жеткізілімі электр қуатының, жеке тұтынатын электр қуатының нақты орташа жиынтық мәнінің есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) барлық бақылау кезеңдері үшін артық мәні, МВт;
n - ∆ ; - дан тәуелді шексіз коэффициент;
1) n = 0 (нөл), егер ∆ жиынтық шегерілетін электр қуатынан 5,0 (бес бүтін, нөл ондық) пайызынан аспаған жағдайда;
2) n = 1,3 (бір бүтін, үш ондық), егер ∆ жиынтық шегерілетін электр қуатынан 5,1-ден (бес бүтін, бір ондық) 20,0 (жиырма бүтін, нөл ондық) пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда;
3) n = 1,5 (бір бүтін, бес ондық егер ∆ жиынтық шегерілетін электр қуатынан 20,1-ден (жиырма бүтін бір ондық) 40,0 (қырық бүтін, нөл ондық) пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда:
4) n = 1,7 (бір бүтін, жеті ондық) егер ∆ жиынтық шегерілетін электр қуатынан 40,1-ден (қырық бүтін бір ондық) до 50,0 (елу бүтін нөл ондық) пайызға дейін мәндер диапазонында тұрған жағдайда;
5) n = 2,0 (екі бүтін нөл ондық), егер ∆ жиынтық шегерілетін электр қуатынан 50,0 (елу бүтін нөл ондық) пайыздан асқан жағдайда.
Бұл ретте,k1 коэффициентінің теріс мәні болғанда, оның мәні нөлге тең болады.
2.k2 коэффициентін айқындау
k2 коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
kарттыру - арттыруға реттеуге қатысудың төмендеуші коэффициенті;
kтөмен - төмендеуге реттеуге қатысудың төмендеуші коэффициенті;
max [ kарту; kарт ] - kарту және kтөмен коэффициенттерінен ең көбі
kарту коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Сай - сағатпен есепті кезеңде (күнтізбелік айда) сағаттар саны;
Стөмен - арттыруға реттеуге қатысуға энергия беруші ұйымдардың өтінімі болмаған немесе Жүйелік операторға толық көлемде берілмеген есепті кезеңдегі (күнтізбелік ай) сағаттар саны, сағатпен;
kтөмен коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Сай - есепті кезеңде (күнтізбелік ай) сағаттар саны, сағатпен;
Стөмен - төмендеуге реттеуге қатысуға энергия беруші ұйымдардың өтінімі болмаған немесе Жүйелік операторға толық көлемде берілмеген есепті кезеңдегі(күнтізбелік ай) сағаттар саны, сағатпен;
Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмысы имитациялық режимде жұмыс істеген жағдайда k2 коэффициентінің мәні бірлікке теңестіріледі.
3. k3 .коэффициентін айқындау
k3 коэффициенті мына мәндерді қабылдайды:
k3 = 1,0, энергия өндіруші ұйымдар есепті кезең ішінде берілген барлық тесттік командаларды орындау кезінде;

Определение коэффициентов k1,k2,k3,k4,k5 .
1. Определение коэффициента k1 .
Коэффициентk1 определяется по формуле:
ДП – договорной объем услуги по поддержанию, в МВт;
∆ - значение превышения фактического среднего за все контрольные периоды расчетного периода (календарного месяца) совокупного значения электрической мощности собственного потребления, электрической мощности поставок субъектам розничного рынка и электрической мощности экспорта энергопроизводящей организацией над суммарной вычитаемой электрической мощностью энергопроизводящей организацией, в МВт;
n - безразмерный коэффициент, зависящий от ∆ ;
1) n = 0, в случае если ∆ не превышает 5,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
2) n = 1,3, в случае если ∆ находится в диапазоне значений от 5,1 до 20,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
3) n = 1,5, в случае если ∆ находится в диапазоне значений от 20,1 до 40,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
4) n = 1,7, в случае если ∆ находится в диапазоне значений от 40,1 до 50,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности;
5) n = 2,0, в случае если ∆ превышает 50,0 процента от суммарной вычитаемой электрической мощности.
При этом, в случае отрицательного значения коэффициента k1, его значение принимается равным нулю.
2. Определение коэффициента k2 .
Коэффициент k2 определяется по формуле:
kпов – понижающий коэффициент участия в регулировании на повышение;
kпон – понижающий коэффициент участия в регулировании на понижение;
max [ kпов ; kпон ] – наибольший из коэффициентов kпов и kпон .
Коэффициент kпов определяется по формуле:
Чмес – количество часов в расчетном периоде (календарный месяц), в часах;
Чпов – количество часов в расчетном периоде (календарный месяц), в течение которых заявка энергопроизводящей организации на участие в регулировании на повышение отсутствовала либо была подана Системному оператору в неполном объеме, в часах;
Коэффициент kпон определяется по формуле:
Чмес – количество часов в расчетном периоде (календарный месяц), в часах;
Чпон – количество часов в расчетном периоде (календарный месяц), в течение которых заявка энергопроизводящей организации на участие в регулировании на понижение отсутствовала либо была подана Системному оператору в неполном объеме, в часах.
В случае работы балансирующего рынка электрической энергии в имитационном режиме значение коэффициента k2 приравнивается к единице.
3. Определение коэффициента k3 .
Коэффициент k3 принимает следующие значения:

1) k3 = 0,9, энергия өндіруші ұйымдар есепті кезең ішінде берілген бір тесттік команданы орындау кезінде
2) = k3 0,7, энергия өндіруші ұйымдар есепті кезең ішінде берілген екі тесттік команданы қатарынан орындау кезінде
3) k3 = 0,5, энергия өндіруші ұйымдар есепті кезең ішінде берілген үш және одан көп тесттік командаларды қатарынан орындау кезінде.
4. коэффициентін айқындау
k4 коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
n - энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жалпы саны;
m - авариялық немесе жоспардан тыс жөндеу немесе резервтен тыс жағдайдағы энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының саны;
k - жоспарлы жөндеу ұзақтығы номиналды жоспарлы жөндеу кезеңдерінен асып кеткен энергия өндіруші ұйымдар электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының саны;
ἰ - тиісінше 1-ден k, m, немесе n дейін өзгеретін реттік нөмір;
Рқонд.ав.ἰ - авариялық немесе жоспардан тыс жөндеу немесе резервтен тыс жағдайдағы ἰ - сол генерацияланатын қондырғының белгіленген электр қуаты, МВт;
Сав.ἰ - авариялық немесе жоспардан тыс жөндеу немесе резервтен тыс жағдайдағы i-нің генерациялайтын қондырғының есепті кезеңде нақты тұрып қалу ұзақтығы; сағатпен;
Рқонд.арт.ἰ - жоспарлы жөндеу ұзақтығы номиналдық жоспарлы жөндеу кезеңінен асып кеткен i-нің генерациялайтын қондырғының белгіленген электр қуаты, МВт;
Сарту.ἰ - номиналды жоспарлы жөндеу кезеңіне қатысты i-нің генерациялайтын қондырғыны жоспарлы жөндеу ұзақтығының есепті кезеңдегі нақты арту ұзақтығы, сағатпен;
j -1-ден Сай дейін өзгеретін есепті кезеңдегі сағаттың реттік нөмірі;
Ршект.j - есепті кезеңдегі қазандықтарды немесе қазандық корпустарын авариялық тоқтату себебінен туындаған энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы генерацияның электр қуатының шектеулерінің j-ші сағатта орташа мәні, МВт;
∆tj - есепті кезеңнің j-ші сағатының ұзақтығы, сағатпен;
Cай - есепті кезеңнің ұзақтығы, сағатпен;
Рқонд.ἰ - ἰ - ші генерациялайтын қондырғының белгіленген электр қуаты;
5. k5 коэффициентін айқындау
k5 коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Сай - есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы сағаттар саны), сағатпен;
Сжоспар жоқ - сол уақыт ішінде энергия өндіруші ұйым жоспарлаудың тиісті тәулігіне Жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының технологиялық және техникалық минимумдарының генерациясы жұмыс электрлік қуатының мәндері туралы ақпарат бойынша айқындайтын техникалық мүмкіндіктер шегіндегі тұтынушылардың өтінімдеріне сәйкес генерация режимін сағатпен жоспарлау қамтамасыз етілмеген осы жоспарлау жүйесі бойынша айқындалған есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) уақыт мерзімі, сағатпен.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан

1)k3 = 1,0, при выполнении энергопроизводящей организацией всех тестовых команд, поданных в течение расчетного периода;
2) k3 = 0,9, при невыполнении энергопроизводящей организацией одной тестовой команды в течение расчетного периода;
3)k3 = 0,7, при невыполнении энергопроизводящей организацией двух тестовых команд подряд в течение расчетного периода;
4)k3 = 0,5, при невыполнении энергопроизводящей организацией трех и более тестовых команд подряд в течение расчетного периода.
4. Определение коэффициента k4 .
Коэффициент k4 определяется по формуле:
n – общее количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации;
m – количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, находящихся в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва;
k – количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, длительность планового ремонта которых превысила длительность номинального планового ремонтного периода;
ἰ – порядковый номер, изменяющийся, соответственно, от 1 до: k, m, или n;
Р уст.ав.ἰ – установленная электрическая мощность ἰ -той генерирующей установки, находящейся в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва, в МВт;
Чав.ἰ – фактическая за расчетный период длительность простоя ἰ -той генерирующей установки в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва, в часах;
Руст.пр.ἰ – установленная электрическая мощностьἰ -той генерирующей установки, длительность планового ремонта которой превысила длительность номинального планового ремонтного периода, в МВт;
Чпр.ἰ – фактическая за расчетный период длительность превышения длительности планового ремонта ἰ -той генерирующей установки относительно номинального планового ремонтного периода, в часах;
j – порядковый номер часа в расчетном периоде, изменяющийся от 1 до Чмес;
Рогр. j – среднее за j-тый час расчетного периода значение ограничений электрической мощности генерации находящих в работе генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, возникших по причине аварийных остановов котлов либо корпусов котлов, в МВт;
∆tj – длительность j-того часа расчетного периода, в часах;
Чмес– длительность расчетного периода, в часах;
Руст. ἰ – установленная электрическая мощность ἰ -той генерирующей установки;
5.Определение коэффициентаk5 .
Коэффициентk5 определяется по формуле:
Чмес – количество часов в расчетном периоде (календарном месяце), в часах;
Чотсуств.план – отрезок времени в расчетном периоде (календарном месяце), определяемый по данным системы планирования, в течение которого энергопроизводящая организации не обеспечила почасовое планирование режима генерации в соответствии с заявками потребителей в пределах технической возможности, определяемой по информации о значениях рабочих электрических мощностей генерации, технологических и технических минимумов электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации, предоставленной Системному оператору на соответствующие сутки планирования, в часах.
Приложение 3
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма

Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) 52-тармағына сәйкес Сізден осы өтінімге **қосымшаға сәйкес себептерге байланысты ағымдағы жылғы алдағы есепті кезеңнен (күнтізбелік айдан) бастап ______ МВт-дан ______ МВт-ға дейін ______ МВт-ға 20___ жылғы "____" ______________ _________________(өтінім беруші ұйымның атауын көрсету) жасасқан жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге арналған шартта ағымдағы 20___жылға белгіленген жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемін ұлғайтуды сұраймын.
Қосымша: ____ парақ.
(Өтінім беруші - ұйымның уәкілетті адамының лауазымын көрсету орны)
қолтаңба
(Өтінім беруші ұйымның уәкілетті адамының есімін (қысқаша) және тегін көрсету орны)
Ескерту:
* - жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметтер көлемінің сандық мәні оннан онға дейін дәлдікпен ұлғайтуға өтінімде көрсетіледі.
** - егер себеп электрмен жабдықтаудың жаңа шартын жасасу болып табылса, электр энергиясының тиісті тұтынушысының толық атауын, сондай-ақ осы өтінім аясында өтінім беруші ұйыммен жасасқан жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шартта ағымдағы күнтізбелік күнге белгіленген жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемін ұлғайтудың мәлімделген мәнін енгізетін оның электр қуатының көлемі жеке көрсетіледі.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
(Бірыңғай сатып алушы болып
табылатын ұйымның атауын
көрсету орны)
Азайтуға өтінім*
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) 53-тармағының 1) тармақшасы және 54-тармағына сәйкес Сізден _________________ (электр энергиясы тұтынушысының атауын көрсету) 20___ жылғы "____" ______________ электрмен жабдықтау шартын бұзуға және электр энергиясының осы тұтынушысымен ___________________ (энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауын көрсету) басқа энергия жабдықтаушы ұйыммен жаңа энергиямен жабдықтау шартын (жаңа шарттарын) жасасуға байланысты ағымдағы жылғы алдағы есепті кезеңнен (күнтізбелік айдан) бастап ______ МВт-дан ______ МВт-ға дейін, ______ МВт-ға _________________ (өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауын көрсету) жасасқан 20___ жылғы "____" ______________ № _______ жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шартта ағымдағы 20___жылға белгіленген жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемін азайтуды сұраймын.
Қосымша: _________________ (өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауы) және _________________ (электр энергиясын тұтынушының атауын көрсету) арасындағы 20___ жылғы "____" ______________ № _______ электрмен жабдықтау шартын бұзғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
(Өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның уәкілетті адамының лауазымын көрсететін орын)
қолтаңба
(Өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның уәкілетті адамының есімін (қысқаша) және тегін көрсету орны)
Ескерту:
* - жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемінің сандық мәні оннан онға дейін дәлдікпен азайтуға өтінімде көрсетіледі.
** - өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйым мен электр энергиясын тқтынушы арасындағы электрмен жабдықтау шартын бұзған жыл азайтуға өтінім берген жылға сәйкес келуі тиіс.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
(Бірыңғай сатып алушы болып
табылатын ұйымның атауын
көрсету орны)
Азайтуға өтінім*
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) 53-тармағының 2) тармақшасы және 54-тармағына сәйкес Сізден көлемі жоғарыда көрсетілген ЭЖҰ шартында ескерілген _________________ (ұйымның атауын көрсету) жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге шартты жасасуға байланысты ағымдағы жылғы алдағы есепті кезеңнен (күнтізбелік айдан) баста ,______ МВт-дан ______ МВт-ға дейін ______ МВт-ға _________________ (өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауын көрсету) жасасқан 20___ жылғы "____" ______________ № _______ жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетуге арналған шартта ағымдағы 20___ жылға белгіленген жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемін азайтуды сұраймын.
Байланыс телефондары және электрондық мекенжайы (өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауын көрсету): __________________________.
Қосымша: _________________ (өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның атауы) және _________________ (ұйымның атауын көрсету) арасындағы 20___ жылғы "____" ______________ № _______ электрмен жабдықтау шартын бұзғанын растайтын құжаттың көшірмесі**
(Өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның уәкілетті адамының лауазымын көрсететін орын)
қолтаңба
(Өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйымның уәкілетті адамының есімін (қысқаша) және тегін көрсету орны)
Ескерту:
* - жүктемені арттыруға электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша қызмет көлемінің сандық мәні оннан онға дейін дәлдікпен азайтуға өтінімде көрсетіледі.
** - өтінім беруші энергиямен жабдықтаушы ұйым мен электр ұйым арасындағы электрмен жабдықтау шартын бұзған жыл азайтуға өтінім берген жылға сәйкес келуі тиіс.
Электр қуатының нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
20____ жылғы ___________________ (есепті кезеңді (күнтізбелік айды) көрсету) қуат нарығы тұтынушылары тұтынатын электр қуатының нақты максималды мәндері туралы Акт*
МВт
Қуат нарығы тұтынушысының атауы**
Есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) тұтынатын электр қуатының нақты максималды мәні***
1
2
3
1
2
3
Ескерту:
* - кестенің сандық мәні оннан онға дейін дәлдікпен көрсетіледі.
** - қуат нарығының тұтынушылары - электр энергиясы көтерме нарығының субъектілері болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар, оның ішінде өнеркәсіптік кешендер.

В соответствии с пунктом 52 Правил организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612), прошу Вас увеличить объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, установленный на текущий 20___ год в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенном с _________________ (указать наименование организации – заявителя) от "____" ______________ 20___ г. № _______, на ______ МВт, с (со) ______ МВт до _______ МВт, начиная с предстоящего расчетного периода (календарного месяца) текущего года, в связи с причинами, указанными согласно приложению к настоящей заявке**.
Приложение: на ____ листах.
(Место указания должности уполномоченного лица организации – заявителя)
подпись
(Место указания имени (сокращенно) и фамилии уполномоченного лица организации – заявителя)
Примечание:
* - числовые значения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки отражаются в заявке на увеличение с точностью до десятых;
** - в случае, если причиной является заключение нового договора электроснабжения, отдельно указывается полное наименование соответствующего потребителя электрической энергии, а также его объем электрической мощности, который включен в заявляемое в рамках настоящей заявки значение увеличения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, установленного на текущий календарный год в договоре на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенном с организацией – заявителем.
Приложение 5
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
(Место указания
наименования организации,
являющейся единым закупщиком)
Заявка на уменьшение*
В соответствии с подпунктом 1) пункта 53 и пунктом 54 Правил организации и
функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом Министра
энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612), прошу Вас
уменьшить объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению
нагрузки, установленный на текущий 20___ год в договоре на оказание услуги по
обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенном с
_______________________________________________________________________________
(указать наименование энергоснабжающей организации - заявителя)
от "____" ______________ 20___ г. № _______, на ______ МВт, с (со) ______ МВт до
_______ МВт, начиная с предстоящего расчетного периода (календарного месяца) текущего
года, в связи с расторжением (прекращением действия) договора электроснабжения от
"____" ______________ 20___ г. № _______ с ________________________________________
(указать наименование потребителя электрической энергии),
и заключения данным потребителем электрической энергии нового договора (новых
договоров) электроснабжения с другой энергоснабжающей организацией (другими
энергоснабжающими организациями): ______________________________________________
(указать наименования энергоснабжающих организаций).
Приложение: копия документа, подтверждающего расторжение (прекращение действия)
договора электроснабжения от "____" ______________ 20___ г. № _______, между
________________________________________________________________________________
(указать наименование энергоснабжающей организации - заявителя) и
________________________________________________________________________________
(указать наименование потребителя электрической энергии)**;
(Место указания должности уполномоченного лица энергоснабжающей организации – заявителя)
подпись
(Место указания имени (сокращенно) и фамилии уполномоченного лица энергоснабжающей организации –заявителя)
Примечание:
* - числовые значения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки отражаются в заявке на уменьшение с точностью до десятых.
** - год расторжения договора электроснабжения между энергоснабжающей организацией – заявителем и потребителем электрической энергии должен соответствовать году подачи заявки на уменьшение.
Приложение 6
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
(Место указания
наименования организации,
являющейся единым закупщиком)
Заявка на уменьшение *
В соответствии с подпунктом 2) пункта 53 и пунктом 54 Правил организации и
функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом Министра
энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612), прошу Вас
уменьшить объем услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению
нагрузки, установленный на текущий 20___ год в договоре на оказание услуги по
обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки, заключенном с
_________________ (указать наименование энергоснабжающей организации – заявителя) от
"____" ______________ 20___ г. № _______ (далее – Договор ЭСО), на ______ МВт, с (со)
______ МВт до _______ МВт, начиная с предстоящего расчетного периода (календарного
месяца) текущего года, в связи с заключением _______________________________________
(указать наименование организации), объем которого учтен в вышеуказанном Договоре
ЭСО, договора на оказание услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки.
Контактные телефон и электронный адрес (указать наименование энергоснабжающей
организации – заявителя): _________________________________________________________.
Приложение: копия документа, подтверждающего расторжение (прекращение
действия) договора электроснабжения от "____" ______________ 20___ г. № _______, между
________________________________________________________________________________
(указать наименование энергоснабжающей организации – заявителя) и
________________________________________________________________________________
(указать наименование организации).**
(Место указания должности уполномоченного лица энергоснабжающей организации – заявителя)
подпись
(Место указания имени (сокращенно) и фамилии уполномоченного лица энергоснабжающей организации – заявителя)
Примечание:
* - числовые значения объема услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки отражаются в заявке на уменьшение с точностью до десятых;
** - год расторжения договора электроснабжения между энергоснабжающей организацией – заявителем и организацией должен соответствовать году подачи заявки на уменьшение.
Приложение 7
к Правилам организации и
функционирования рынка
электрической мощности
Форма
Акт о фактических максимальных за ____________________________________________
(указать расчетный период (календарный месяц))
20____ г. значениях электрической мощности потребления потребителей рынка мощности*.
МВт
Наименование потребителя рынка мощности**
Фактическое максимальное за расчетный период (календарный месяц) значение электрической мощности потребления
1
2
3
1
2
3
Примечание:
* - числовые значения таблицы отражаются с точностью до десятых;
** - потребители рынка мощности – энергоснабжающие, энергопередающие организации и потребители, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, в том числе, промышленные комплексы.