"Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 719 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 843 бірлескен бұйрығына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 632 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 71 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 қарашада № 17754 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 719 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 843 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12777 болып тіркелген, "Әділет" нормативті-құқықтық актілер ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 3 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер және толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Жалпы орта білім берудің бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы";
4) және 5) тармақшалар алынып тасталсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген білім беру жүйесіне тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы Тексеру парағында:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініш болған кезде тексеріледі)
";
реттік нөмірлері 5, 6, 7-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
5
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың дұрыс және толық берілуі
6
Оқу жоспарларында білім беру салаларының болуы және сағат санының мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларына сәйкес болуы
7
Білім беру ұйымымен бекітілген перспективтік жоспарында педагог-мамандары, тәрбиешілерінің бекітілген ортақ тақырыптарының қатаң сәйкестігі, циклограмманың (жұмысын уақытын, балалар өмір сүруін ұйымдастыру, сабақ кестесінің, педагог-мамандардың бірлескен қызметі үшін варитативті бөлігін бақылау), жас ерекшелігі топтары бойынша ұйымдастырылған оқу қызмет кестесінің, күн тәртібінің болуы, оқу жүктемесінің, ұйымдастырылған оқу қызметінің ұзақтығы үлгілік оқу жоспарға сәйкес келетіндігін растайтын құжаттардың болуы
";
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
10
Баланың жас ерекшелігіне сәйкес балалардың ептіліктері мен дағдыларының дамуын қадағалайтын материалдардың болуы (электрондық және қағаз түріндегі бақылау парағы, даму жеке картасы – диаграммалар, әдіскердің жинақ есебі, балалардың жұмыстары)
";

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 719 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 843 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов по проверкам за системой образования"
Совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 632 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 71. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 ноября 2018 года № 17754
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 719 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 843 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов по проверкам за системой образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12777, опубликован 3 февраля 2016 года в Информационно-правовой системе нормативных-правовых актов Республики Казахстан "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) проверочный лист в сфере государственного контроля за системой образования в отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования;";
подпункты 4) и 5) исключить;
критерии оценки степени риска за системой образования, утвержденные указанным совместным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
в Проверочном листе в сфере государственного контроля за системой образования в отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденном указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений)
";
строки, порядковые номера 5, 6, 7, изложить в следующей редакции:
"
5
Наличие достоверной и полной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных
6
Соответствие учебных планов по наличию образовательных областей и количеству часов типовым учебным планам дошкольного воспитания и обучения
7
Наличие утвержденного организацией образования перспективного плана в строгом соответствии с утвержденными сквозными темами педагогов-специалистов, воспитателей; циклограммы (контроля, рабочего времени, организации жизни и деятельности детей, планирования занятий, вариативной части, совместной деятельности для педагогов-специалистов), расписания или распределения организованной учебной деятельности по всем возрастным группам, режима дня по возрастным группам, подтверждающих соответствие учебной нагрузки, продолжительности организованной учебной деятельности типовому учебному плану дошкольного воспитания и обучения
";
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции:
"
10
Наличие материалов отслеживания развития умений и навыков детей в соответствии с возрастом ребенка (лист наблюдений в электронном или бумажном варианте, индивидуальная карта развития – диаграммы, сводный отчет методиста, детские работы)
";

реттік нөмірлері 14, 15-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
14
Жоспарлау құжаттарының (білім беру ұйымының жылдық жоспары, тәрбишілер мен педагог-мамандардың күнтізбелік-тақырыптық жоспарлары) мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқытудың үлгілік оқу бағдарламасының мазмұнына сәйкес келуі
15
Бiр жастан бастап мектеп жасына дейiн жеткенше тәрбиеленушілерді тәрбиелеу, оқыту, дамуындағы ауытқуды түзету және әлеуметтік бейімдеу бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысын, мемлекеттік қаржыландыратын қызмет көрсету көлемінде, оның ішінде балаларға инклюзивті білім беруді іске асыру үшін растайтын материалдарының (білім беру ұйымы мен басқару органы арасындағы шарт, ғимараттың қуаты жобасын растайтын құжаттардың болуы, мемлекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы әкімдіктің қаулысы, тәрбиеленушілердің тізімдік құрамы) болуы
";
реттік нөмірі 17-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
17
Тиісті бейіні бойынша педагогикалық білімі бар педагогикалық кадрлармен қамтамасыз етілуін растайтын білім беру ұйымымен бекітілген педагогикалық қызметкерлердің тарифтеу тізімдерінің және диплом мен қосымша көшірмелерінің болуы
";
реттік нөмірі 21-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
21
Мемлекеттік мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымының педагог қызметкерлер саны мен тізбесінің мемлекеттік мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарына және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесіне сәйкес келуі
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 26-жолмен толықтырылсын:
"
26
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасының оқу-дидактикалық құралдарының және әдістемелік ұсынымның, олардың "Денсаулық", "Коммуникация", "Таным", "Шығармашылық", "Социум" білім беру салаларын іске асыру үшін балалардың жас ерекшелігіне сәйкестігінің болуы
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жалпы орта білім берудің бастауыш, негізгі орта және жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы Тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 4 және 5-қосымшалар алынып тасталсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы Тексеру парағында:

строки, порядковые номера 14, 15, изложить в следующей редакции:
"
14
Соответствие планирующей документации (годового плана организации образования, календарно-тематического планирования воспитателей и педагогов-специалистов) содержанию типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения
15
Наличие материалов (договор между организацией образования и органом управления; документы, подтверждающие проектную мощность здания; постановление акимата об утверждении государственного образовательного заказа; списочный состав воспитанников) подтверждающих выполнение государственного образовательного заказа, финансируемого государством объема услуг по воспитанию, обучению, коррекции нарушения развития и социальной адаптации воспитанников, в том числе для реализации инклюзивного образования для детей в возрасте от одного года до достижения школьного возраста
";
строку, порядковый номер 17, изложить в следующей редакции:
"
17
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогических работников, подтверждающих обеспеченность педагогическими кадрами, имеющими педагогическое образование по соответствующему профилю
";
строку, порядковый номер 21 изложить в следующей редакции:
"
21
Соответствие количества и перечня педагогических работников государственных организаций дошкольного воспитания и обучения типовым штатам работников государственных организаций дошкольного воспитания и обучения и перечню должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц
";
дополнить строкой, порядковый номер 26, следующего содержания:
"
26
Наличие учебно-дидактических пособий по разделам типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения и методических рекомендаций, соответствующих возрастным особенностям детей для реализации образовательных областей: "Здоровье", "Коммуникация", "Познание", "Творчество", "Социум"
";
Проверочный лист в сфере государственного контроля за системой образования в отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, утвержденный указанным совместным приказом, изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
приложения 4 и 5 к указанному совместному приказу исключить;
в Проверочном листе в сфере государственного контроля за системой образования в отношении организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденном совместным приказом:

реттік нөмірлері 5, 6-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
5
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініш болған кезде тексеріледі)
6
Білім беру процесін саяси үгіттеу, діни насихат жүргізу немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына қайшы келетін әрекеттерге итермелеу үшін пайдалану тыйымын сақтау (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
";
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
10
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру үлгілік оқу жоспарларына сәйкес келетін жұмыс оқу жоспарларының болуы
";
реттік нөмірі 19-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
19
Сабақ беретін пәніне тиісті бейіні сәйкес келетін базалық жоғары, техникалық және кәсіптік білімі бар инженерлік-педагогикалық кадрлармен, сонымен қатар, қажеттілік болған жағдайда сабақ беретін пәніне тиісті бейіні сәйкес келетін базалық жоғары, техникалық және кәсіптік білімі бар өндірістің білікті мамандарымен қамтамасыз етілгендігін растайтын диплом мен қосымша көшірмелері және педагогикалық қызметкерлердің білім беру ұйымдары бекіткен тарифтік тізімдерінің болуы
";
реттік нөмірі 28-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
28
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша дұрыс және толық ақпараттың болуы
";
реттік нөмірі 30-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
30
Мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлерінің саны және тізбесінің мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарына және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесіне сәйкес келуі
";
реттік нөмірі 38-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
38
Тұлғалардың төмендегідей мерзімдерде оқуға қабылдау туралы өтініштерін тіркеу журналдарының болуы:
1) орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына 20 маусым мен 20 тамыз аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына 20 маусым мен 20 қыркүйек аралығында; өнер және мәдениет мамандықтары бойынша 20 маусым мен 20 шілде аралығында;
2) білікті жұмысшы кадрлар даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына 20 маусым мен 20 тамыз аралығында, оқудың кешкі нысанына 20 маусым мен 20 қыркүйек аралығында;

строки, порядковые номера 5, 6, изложить в следующей редакции:
"
5
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений)
6
Соблюдение запрета в образовательном процессе политической агитации, религиозной пропаганды или побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан (проверяется при наличии обращений)
";
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции:
"
10
Наличие рабочих учебных планов, соответствующих типовым учебным планам технического и профессионального, послесреднего образования
";
строку, порядковый номер 19, изложить в следующей редакции:
"
19
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогических работников, подтверждающих обеспеченность инженерно-педагогическими кадрами, имеющими базовое высшее, техническое и профессиональное образование, соответствующее профилю преподаваемой дисциплины, а также в случае необходимости квалифицированными специалистами с производства, имеющими базовое высшее или техническое и профессиональное образование, соответствующее профилю преподаваемой дисциплины
";
строку, порядковый номер 28, изложить в следующей редакции:
"
28
Наличие достоверной и полной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных
";
строку, порядковый номер 30, изложить в следующей редакции:
"
30
Соответствие количества и перечня педагогических работников государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования типовым штатам работников государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования и перечню должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц"
";
строку, порядковый номер 38, изложить в следующей редакции:
"
38
Наличие журналов регистрации заявлений лиц о приеме на обучение:
1) по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, на очную форму обучения с 20 июня по 20 августа, на вечернюю и заочную формы обучения с 20 июня по 20 сентября, по специальностям искусства и культуры с 20 июня по 20 июля;
2) по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров – с 20 июня по 20 августа, на вечернюю форму обучения – с 20 июня по 20 сентября;

3) орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына 20 маусым мен 20 тамыз аралығында, оқудың кешкі нысанына 20 маусым мен 20 қыркүйек аралығында
";
реттік нөмірі 39-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
39
Талапкерлердің білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау туралы өтінішіне қоса төмендегідей құжаттардың болуы: білімі туралы құжаттың түпнұсқасы, № 086-У нысаны бойынша медициналық анықтама, флюрография суретімен (I және II топтағы мүгедектер мен бала жасынан мүгедектер үшін медициналық-әлеуметтік сараптаманың қорытындысы), 3x4 көлемдегі 4 сурет, кешенді тестілеу немесе ұлттық бірыңғай тестілеудің нәтижелері туралы сертификаттар, жеке куәліктің көшірмесі, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар мәртебесін анықтайтын, тұрғылықты жерге тіркелдідігі туралы белгісі бар құжат:
1) шетелдік – шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтияр хаты;
2) азаматтығы жоқ тұлға – азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі;
3) босқын – босқынның куәлігі;
4) пана іздеуші тұлға – пана іздеуші тұлғаның куәлігі;
5) оралман – оралман куәлігі
";
реттік нөмірі 43-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
43
Хаттамаларда білікті жұмысшы кадрлар даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына түсетін тұлғалар үшін әңгімелесудің 1 тамыз бен 28 тамыз аралығында, оқудың кешкі нысанына 1 тамыз бен 25 қыркүйек аралығында өткізу мерзімдеріне сәйкес болуы
";
реттік нөмірі 48-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
48
25 тамыз бен 30 тамыз аралығында негізгі орта немесе жалпы орта білімі туралы құжаттарда көрсетілген бейіндік пәндер бойынша бағалары, әңгімелесулер нәтижелері ескеріле отырып, іріктеу негізінде білікті жұмысшы кадрларды даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша білім алушылардың құрамына қабылдау туралы жеке кәсіптер, мамандықтар бойынша қабылдау комиссиясының ашық отырыстары хаттамаларының болуы
";
реттік нөмірі 50-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
50
Білім алушыларды курстан курсқа, бір білім беру ұйымынан екіншісіне, бір оқу нысанынан екінші нысанға, бір тілдік бөлімнен екінші тілдік бөлімге, бір мамандықтан екінші мамандыққа, ақылы негізде оқудан мемлекеттік білім беру гранты бойынша оқуға ауыстыруға 4 оқу пәнінен аспайтын академиялық айырмашылық болғанда жол беру талабының сақталуын растайтын құжаттардың болуы
";
реттік нөмірі 66-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
66
"Қанағаттанарлықсыз" (сынақтан өткен жоқ) деген баға алған жағдайда емтиханды қайта тапсыруға, пәнді жүргізетін оқытушыға, модуль щеңберінде оқытушыларға белгіленген мерзімде бөлім меңгерушісінің жазбаша түрде рұқсаттың болуы (немесе сабақ беретін оқытушы болмаған жағдайда, осы пәннің (модульдің) бейініне сәйкес біліктілігі бар басқа оқытушыға тапсыруға болады)
";
реттік нөмірі 71-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
71
Диплом жобасын қорғау немесе қорытынды емтихан тапсыру кезінде "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған тұлғаға қорытынды аттестаттауды қайта тапсыруға немесе мерзімін белгіленген қорытынды емтиханды қайта тапсыру "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған пән және (немесе) модуль бойынша қорытынды аттестаттау комиссиясының рұқсат беру туралы шешімі
";
реттік нөмірі 74-жол алынып тасталсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген қосымша білім беретін білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы Тексеру парағы:

3) по образовательным программам послесреднего образования осуществляется на очную форму обучения – с 20 июня по 20 августа, на вечернюю и заочную формы обучения – с 20 июня по 20 сентября
";
строку, порядковый номер 39, изложить в следующей редакции:
"
39
Наличие прилагаемых к заявлению абитуриента о приеме на обучение в организацию образования документов согласно перечню: подлинник документа об образовании, медицинская справка по форме № 086-У c приложением флюороснимка (для инвалидов І и II группы и инвалидов с детства заключение медико-социальной экспертизы), 4 фотокарточки размером 3х4, сертификат комплексного тестирования или сертификат о результатах единого национального тестирования), копия удостоверения личности, для иностранцев и лиц без гражданства – копия документа, определяющего его статус, с отметкой о регистрации по месту проживания:
1) иностранец – вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
2) лицо без гражданства - удостоверение лица без гражданства;
3) беженец – удостоверение беженца;
4) лицо, ищущее убежище – свидетельство лица, ищущего убежище;
5) оралман – удостоверение оралмана
";
строку, порядковый номер 43, изложить в следующей редакции:
"
43
Наличие в протоколах соответствия сроков проведения собеседования для лиц, поступающих на очную форму обучения по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров на очную и вечернюю формы обучения – с 1 августа по 28 августа, на вечернюю форму обучения – с 1 августа по 25 сентября
";
строку, порядковый номер 48, изложить в следующей редакции:
"
48
Наличие протоколов открытого заседания приемной комиссии раздельно по профессиям, специальностям о зачислении в состав обучающихся по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров – с 25 августа по 30 августа на основе отбора с учетом оценок по профильным предметам, указанным в документах об образовании основного среднего или общего среднего образования, результатов собеседования
";
строку, порядковый номер 50, изложить в следующей редакции:
"
50
Наличие документов, подтверждающих соблюдение условия по количеству учебных предметов при академической разнице не более 4 учебных предметов при переводе обучающегося с курса на курс, из одной организации образования в другую, с одной формы обучения на другую, с одного языкового отделения на другое, с одной специальности на другую, с обучения на платной основе на обучение по образовательному заказу
";
строку, порядковый номер 66, изложить в следующей редакции:
"
66
Наличие письменного разрешения заведующего отделением о пересдаче экзамена, при получении оценки "неудовлетворительно" (не зачтено) в установленные им сроки тому же преподавателю, преподавателям в рамках модуля, ведущим дисциплину (или в отсутствии ведущего преподавателя другому преподавателю, имеющему квалификацию, соответствующую профилю данной дисциплины и (или) модуля) допускается не более одного раза по одной и той же
";
строку, порядковый номер 71, изложить в следующей редакции:
"
71
Наличие решения аттестационной комиссии о допуске к повторной пересдаче итоговой аттестации лиц, получивших оценку "неудовлетворительно" при защите дипломного проекта или сдаче итогового экзамена, с определением сроков повторного итогового экзамена по дисциплине и (или) модулю, по которой была получена неудовлетворительная оценка
";
строку, порядковый номер 74, исключить;
в Проверочном листе в сфере государственного контроля за системой образования в отношении дополнительного образования для детей, утвержденном совместным приказом:

реттік нөмірлері 3, 4-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініш болған кезде тексеріледі)
4
Білім беру процесін саяси үгіттеу, діни насихат жүргізу немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына қайшы келетін әрекеттерге итермелеу үшін пайдалану тыйымын сақтау (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
";
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11
Сабақ беретін пәніне тиісті бейіні білім беру ұйымының бейініне сәйкес келетін жоғары, техникалық және кәсіптік білімі бар, педагогикалық мамандармен қамтамасыз етілгендігін растайтын дипломдар мен қосымшаларының көшірмелері және педагогикалық қызметкерлердің білім беру ұйымдары бекіткен тарифтік тізімдерінің болуы
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы Тексеру парағы:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Жоғары оқу орны ректорының (басшысының) қызметтік міндеттерін орындауы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
";
реттік нөмірі 43-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
43
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру үлгілік оқу жоспарларына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдеріндегі әзірленген оқу жоспарының бар болуы
";
реттік нөмірі 64-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
64
Бакалавриат бағдарламалары бойынша оқуға түсушілердің жеке істерінің болуы (оқуға қабылдау туралы өтініш, білім туралы құжатының түпнұсқасы, 3х4 көліміндегі 6 фотосурет, № 086-У нысанындағы медициналық анықтама, Ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі – ҰБТ) немесе кешенді тестілеу (бұдан әрі – КТ) сертификаты, жеке куәлік көшірмесі, еңбек кітапшасы немесе ұйымның мөрі және басшының қолы қойылған қызметтік тізім немесе еңбек қызметі туралы мәліметтерді қамтитын архивтік анықтаманың болуы
";
реттік нөмірі 68-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
68
Шетелдік білім беру ұйымдары тарапынан берілген, оқуға қабылдаудан кейін нострификация рәсіміне бірінші семестр ішінде жасалған өтініш қорытындысы бойынша берілген білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау куәлігінің болуы
";
реттік нөмірі 70-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
70
Білім алушының шетелдік білім беру ұйымынан ауыстырылған немесе қайта қабыладнған кезде:
1) меңгерілген оқу бағдарламалары туралы құжаттың (академиялық анықтама немесе транскрипт);

строки, порядковые номера 3, 4, изложить в следующей редакции:
"
3
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений)
4
Соблюдение запрета в образовательном процессе политической агитации, религиозной пропаганды или побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан
";
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
11
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогических работников, подтверждающих обеспеченность педагогическими кадрами, имеющими высшее, техническое и профессиональное, послесреднее педагогическое образование, соответствующее профилю организации образования
";
в Проверочном листе в сфере государственного контроля за системой образования в отношении высшего и послевузовского образования, утвержденном совместным приказом:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Выполнение должностных обязанностей ректором (начальником) высшего учебного заведения (проверяется при наличии обращений)
";
строку, порядковый номер 43, изложить в следующей редакции:
"
43
Наличие учебного плана, разработанного в соответствии типовыми учебными планами высшего и послевузовского образования на казахском и русском языках
";
строку, порядковый номер 64, изложить в следующей редакции:
"
64
Наличие личных дел поступающих по программам бакалавриата (заявление о приеме на обучение, подлинник документа об образовании, 6 фотокарточек размером 3х4, медицинская справка по форме № 086-У, сертификат единого национального тестирования (далее – ЕНТ) или комплексного тестирования (далее – КТ), копия удостоверения личности, при наличии трудовую книжку или послужной список, подписанный работодателем, заверенный печатью организации или архивную справку, содержащую сведения о трудовой деятельности
";
строку, порядковый номер 68, изложить в следующей редакции:
"
68
Наличие удостоверений о признании или о нострификации документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования, выданных по итогам подачи на процедуру нострификации после зачисления лиц в течение первого семестра обучения
";
строку, порядковый номер 70, изложить в следующей редакции:
"
70
Наличие при переводе или восстановлении обучающегося из зарубежной организации образования:
1) документ об освоенных учебных программ (академическая справка или транскрипт);

2) Нострификациялау рәсімінен өтуі тиіс білім берудің алдыңғы деңгейін аяқтағаны туралы құжат;
3) шетелдік білім беру ұйымдарына түсу алдындағы сынақ нәтижелерінің болуы
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген білім беруді басқару органдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы Тексеру парағында:
реттік нөмірлері 1, 2, 3-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Білім бөлімдерінің, облыстық білім беру ұйымдарының техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім туралы мемлекеттік үлгідегі бланкілерінің жұмсалуы туралы жыл сайынғы есебінің болуы
2
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім, арнайы оқу және мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату бойынша шараларды қабылдау үшін материалдардың болуы
3
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ұсыныстарын ескере отырып, техникалық және кәсіптік білімі бар мамандарды даярлауға (білім басқармалары үшін) мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру
";
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, балаларға қосымша білім беру жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру, тарату бойынша шараларды қабылдау туралы (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармалары үшін) материалдардың болуы
";
реттік нөмірі 12-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
12
Бастауыш негізгі орта және жалпы орта білім беру, сондай-ақ жалпы білім беретін оқу бағдарламалары мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, қосымша білім беру бағдарламаларын жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату бойынша материалдардың (білім бөлімдері үшін) болуы
";
реттік нөмірі 15-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
15
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру, ата-ана төлемдерінің мөлшерін бекіту (республикалық маңызы бар қаланың және астананың білім бөлімдері, білім басқармалары үшін)
";
реттік нөмірі 17-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
17
Негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім туралы мемлекеттік үлгідегі бланкілерінің жұмсалуы туралы жыл сайынғы есебінің болуы (білім бөлімдері)
";
реттік нөмірі 19-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
19
Азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізудің объективтілігін растайтын (хаттамалар, өтініштер) материалдардың болуы
";

2) документ о завершении предыдущего уровня образования который проходит процедуру нострификации;
3) результаты вступительных испытаний при поступлении в зарубежные вузы
";
в Проверочном листе в сфере государственного контроля за системой образования в отношении органов управления образованием, утвержденном совместным приказом:
строки, порядковые номера 1, 2, 3, изложить в следующей редакции:
"
1
Наличие ежегодной отчетности отделов образования, областных организаций образования, организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования о расходовании бланков документов государственного образца об образовании (для управлений образования)
2
Наличие материалов о принятии мер по созданию, реорганизации и ликвидации государственных организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, специальные учебные и специализированные общеобразовательные учебные программы (для областных управлений образования)
3
Размещение государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным образованием с учетом предложений Национальной палаты предпринимателей РК (для управлений образования)
";
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Наличие материалов о принятии мер по созданию, реорганизации, ликвидации государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, образовательные технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования детей, а также государственных организаций образования, реализующих специальные учебные и специализированные общеобразовательные учебные программы (для управлений образования города республиканского значения и столицы)
";
строку, порядковый номер 12, изложить в следующей редакции:
"
12
Наличие материалов по созданию, реорганизации и ликвидации государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, а также общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения и образовательные дополнительные программы для детей (для отделов образования)
";
строку, порядковый номер 15, изложить в следующей редакции:
"
15
Размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, утверждение размера родительской платы (для отделов образования, управлений образования города республиканского значения и столицы)
";
строку, порядковый номер 17, изложить в следующей редакции:
"
17
Наличие ежегодной отчетности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования о расходовании бланков документов государственного образца об образовании (для отделов образования)
";
строку, порядковый номер 19, изложить в следующей редакции:
"
19
Наличие материалов (протоколы, заявления), подтверждающих объективность проведения аттестации гражданских служащих
";

реттік нөмірлері 24, 25-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
24
Білім беру ұйымдарында лауазымдық қызметтегі педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды тиісті кезеңге аттестатталатындардың тізімдік құрамына енгізу бойынша алқалы органның объективтілігін растайтын құжаттардың (кіріс құжаттарды тіркеу журналы, өтініш) болуы
25
Аттестатталушылардың ұлттық біліктілік тестілеуге жіберілуінің объективтілігін растайтын (жеке куәліктің және білімі туралы дипломның көшірмелері; еңбек қызметін растайтын құжаттарды, біліктілікті арттыру курсынан өтуі, бұрын берілген біліктілік санатының болуы) құжаттардың болуы
";
реттік нөмірі 29-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
29
Мемлекеттік кәсіпорынның басшысы қызметіне үміткерлердің қажетті құжаттар пакетінің болуы:
1) конкурсқа қатысу туралы өтініш;
2) қазақ және орыс тілдерінде түйіндеме;
3) еркін нысанда жазылған өмірбаян;
4) білімі туралы құжаттардың көшірмелері;
5) еңбек кітапшасының (ол болған кезде) немесе еңбек шартының көшірмесі не соңғы жұмыс орнынан жұмысқа қабылданғаны және еңбек шартының тоқтатылғаны туралы бұйрықтардың көшірмелері;
6) денсаулық жағдайы туралы анықтама
";
реттік нөмірі 38-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
38
Мемлекеттік орта білім беру мекемесінің басшысы қызметіне үміткерлердің қажетті құжаттар пакетінің болуы:
1) конкурстық комиссия төрағасы атына тұрғылықты тіркеу орнын, нақты тұратын жерін, байланыс телефондарын көрсетумен қоса өтініш;
2) нотариалды куәландырылған жеке тұлғаны куәландыратын құжат көшірмесі;
3) нотариалды куәландырылған білім туралы құжат көшірмесі;
4) нотариалды куәландырылған еңбек кітапшасының көшірмесі;
5) бұрынғы жұмыс орны кадр қызметі куәландырған фотомен кадрды есепке алу жөніндегі жеке парақ;
6) бар жазалар мен көтермелеулерді көрсете отырып бұрынғы жұмыс орнынан өндірістік мінездеме;
7) нотариалды куәландырылған біліктілік санаты бар немесе ғылыми дәрежесі туралы құжат көшірмесі;
8) медициналық анықтама;
9) сотты болмағандығы туралы анықтама
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 40-жолмен толықтырылсын:
"
40
Аттестатталушылардың берілген біліктілік санаттарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы аттестаттау комиссиясының шешімінің объективтілігін растайтын материалдардың (портфолионың, ұлттық біліктілік тестілеуден өткені туралы анықтама) болуы
";
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

строки, порядковые номера 24, 25, изложить в следующей редакции:
"
24
Наличие документов (журнал регистрации входящей документации, заявление), подтверждающих объективность коллегиального органа по включению педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, в списочный состав аттестуемых на соответствующий период
25
Наличие документов (копии удостоверения личности и диплома об образовании; копии документов, подтверждающих трудовую деятельность, прохождение курсов повышения квалификации, наличие ранее присвоенной квалификационной категории), подтверждающих объективность допуска аттестуемых к национальному квалификационному тестированию
";
строку, порядковый номер 29, изложить в следующей редакции:
"
29
Наличие необходимого пакета документов претендентов на должность руководителя государственного предприятия:
1) заявление об участии в конкурсе;
2) резюме на казахском и русском языках;
3) автобиография, изложенная в произвольной форме;
4) копии документов об образовании;
5) копия трудовой книжки (при ее наличии) или трудовой договор, либо выписки из приказов о приеме и прекращении трудового договора с последнего места работы;
6) справка о состоянии здоровья
";
строку, порядковый номер 38, изложить в следующей редакции:
"
38
Наличие необходимого пакета документов претендентов на должность руководителя государственного учреждения среднего образования:
1) заявление на имя председателя конкурсной комиссии с указанием места прописки, фактического места проживания, контактных телефонов;
2) нотариально заверенную копию документа, удостоверяющего личность;
3) нотариально заверенную копию документа об образовании;
4) нотариально заверенную копию трудовой книжки;
5) личный листок по учету кадров с фото;
6) производственную характеристику с прежнего места работы с указанием имевшихся взысканий и поощрений;
7) копию документа об имеющейся квалификационной категории или ученой степени;
8) медицинскую справку;
9) справку об отсутствии судимости
";
дополнить строкой, порядковый номер 40, следующего содержания:
"
40
Наличие материалов (справка о прохождении национального квалификационного тестирования, портфолио), подтверждающих объективность решения аттестационной комиссии по соответствию либо несоответствию аттестуемых заявленной квалификационной категории
".
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________ Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________ Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 15 қарашадағы
№ 632 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 15 қарашадағы
№ 71 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 719 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 843 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Білім беру жүйесіне тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Білім беру жүйесіне тексеру бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында бақылау субъектісін (объектісін) іріктеу үшін білім беру жүйесіне тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексіне, 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы "Білім туралы" заңына және 2018 жылғы 31 шілдедегі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
____________ Е. Сагадиев
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Т. Сулейменов
Приложение 1
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года № 632 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года № 71
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 719 и
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 843
Критерии оценки степени риска за системой образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска за системой образования (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, Законом Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371) для отбора субъектов (объектов) контроля с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бағалау кезеңі – есепті деректердің, автоматтандырылған ақпараттық жүйелер мониторингі нәтижелерінің негізінде субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді бағалау жүргізілетін белгілі бір уақыт кезеңі;
2) білім беру саласындағы бақылау объектілері – мемлекеттік бақылауға жататын бақылау субъектілерінің меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негізде болатын мүлкі;
3) білім беру саласындағы бақылау субъектілері - мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын қызмет үшін оның ішінде мемлекеттік органдар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері, жеке тұлға, заңды тұлға;
4) болмашы бұзушылық – білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру бойынша талаптардың бұзылуы;
5) елеулі бұзушылық – білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген білім беру процесін жүргізу үшін жағдайлар жасау бойынша бұзушылық талаптары;
6) өрескел бұзушылық – білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген білім беру процесі сапасының төмендеуіне әкелетін немесе оны растайтын; педагогтардың сапалық құрамының сәйкестігі бойынша білім беру қызметіне қойылатын хаюарландыру тәртібі мен біліктілік талаптарын сақтау бойынша бұзушылық талаптары;
7) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің қызметіне қойылатын талаптарды қамтитын, олардың орындалмауы жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төндіретін талаптардың тізбесі;
8) тәуекел – бақыланатын субъекті қызметінің нәтижесінде, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне және оның салдарының дәрежесіне есепке зиян келтіру ықтималдығы;
9) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – тексерілетін субъектінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) әртүрлі тәуекел дәрежесіне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
10) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке тексерілетін субъектіге (объектіге) тікелей байланыссыз тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
11) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттары) – нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) период оценки – определенный временной период, за который проводится оценки рисков по субъективным критериям на основании отчетных данных, результатов мониторинга автоматизированных информационных систем;
2) объекты контроля в сфере образования – имущество, находящееся на праве собственности или ином законном основании у субъекта контроля, подлежащее государственному контролю;
3) субъекты контроля в сфере образования – физические лица, юридические лица, в том числе государственные органы, филиалы и представительства юридических лиц, за деятельностью которых осуществляются государственный контроль;
4) незначительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере образования, в части организации учебно-воспитательного процесса;
5) значительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере образования, в части создания условий для ведения образовательного процесса;
6) грубые нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере образования, влекущие или подтверждающие снижение качества образовательного процесса; несоблюдение уведомительного порядка и квалификационных требований, предъявленных к образовательной деятельности по соответствию качественного состава педагогов;
7) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя требования к деятельности субъектов контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства.
8) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц с учетом степени тяжести его последствий;
9) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъектов (объектов) контроля к различным степеням риска;
10) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
11) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;

12) тәуекелдерді бағалау жүйесі –бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды белгілеу мақсатында бақылау органы жүргізетін іс-шаралар кешені.
3. Өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптасады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
4. Тексерілетін субъектілер (объектілер) келесі объективті өлшемшарттардың біреуі ескеріле отырып (жоғары және жоғары дәрежеге жатқызылмаған) тәуекел дәрежелері бойынша бөлінеді:
1) тәуекел дәрежесі жоғары топқа "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі ҚР Заңының 5-бабының 5-1) тармақшасына сәйкес бекітілген білім беру қызметін мемлекеттік білім беру стандартына сәйкес жүргізетін бақылау субъектілері (объектілері) жатады.
Оларға мынадай ұйымдар жатады:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары;
бастауыш, негізгі және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары;
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерге (объектілерге) қатысты жоспардан тыс тексерулер, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау қолданылады;
2) қосымша білім беру қызметін жүргізетін немесе білім беруді басқаруды жүзеге асыратын бақылау субъектілеріне (объектілері) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған топқа жатады.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жоспардан тыс тексерулер және бармай жүргізілетін профилактикалық бақылау қолданылады.
5. Жоғары тәуекел дәрежесіне жататын бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында субъективті өлшемшарттар қолданылады.
6. Тәуекел дәрежесін анықтау үшін үшін келесі ақпарат көздері қолданылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2) бұрынғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижелері пайдаланылады.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
7. Субъективті өлшемшарттары осы Өлшемшарттарға қосымшаларға сәйкес айқындалады.
8. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің субъективті өлшемшарттарды бағалау осы Өлшемшарттарға қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.

12) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимых органом контроля с целью назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
3. Критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
4. По объективным критериям субъекты (объекты) контроля распределяются по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой степени) с учетом одного из следующих критериев:
1) к группе с высокой степенью риска относятся субъекты (объекты) контроля, образовательная деятельность которых ведется в соответствии с государственными стандартами образования, утвержденными в соответствии с подпунктом 5-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
К ним относятся следующие субъекты (объекты) контроля:
организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения;
организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования;
организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования;
организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска применяются внеплановые проверки, профилактический контроль с посещением и без посещения субъекта (объекта) контроля;
2) к группе, не отнесенной к высокой степени риска, относятся субъекты (объекты) контроля, ведущие дополнительную образовательную деятельность или осуществляющие управление образованием.
В отношении субъектов (объектов) контроля, не отнесенных к высокой степени риска, применяются внеплановые проверки и профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля.
5. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
6. Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты предыдущего профилактического контроля с посещением.
Глава 3. Субъективные критерии
7. Субъективные критерии определяются в соответствии с приложением к настоящим Критериям.
8. Оценка субъективных критериев деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования осуществляется в соответствии с приложением к настоящим Критериям.

9. Талдау және бағалау кезінде белгілі бір бақылау объектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және қолданылатын субъективті критерийлер туралы деректер немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шектеу мерзімі аяқталған деректер қолданылмайды.
10. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзылудың бір немесе көп реттік сипатына байланысты бұзушылық дәрежесіне – өрескел, елеулі және болмашы дәрежелерге сәйкес келетін субъективті өлшемшарттар айқындалады..
Бұл ретте бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) өрескел, елеулі, болмашы бұзушылықтардың белгіленген анықтамаларына сәйкес беріледі.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
11. Бақылау субъектісін (объектісін) тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық болған жағдайда тексерілетін субъектіге (объектіге) 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты ішінара тексеру жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде
0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
∑Рз = (∑Р2 х 100/∑Р1) х 0,7
мұндағы:
∑Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
∑Р1 – елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
∑Р2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде коэффициент 0, 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
∑Рн = (∑Р2 х 100/∑Р1) х 0,3
мұндағы:
∑Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
∑Р1 – болмашы бұзушылықтардың жалпы саны;
∑Р2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады ∑Р = ∑Рз + ∑Рн
мұндағы:
∑Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
∑Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
∑Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
12. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға жатады:
1) 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде субъектісіне (объектісіне) барып арқылы профилактикалық бақылаудан босатылады;
2) 61-тан 100-ге дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан босатылмайды.

9. При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации определяются субъективные критерии, которые соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и не значительное.
При этом степень нарушения (грубое, значительное, незначительное) присваивается в соответствии с установленными определениями грубых, значительных, незначительных нарушений.
Расчет общего показателя степени риска производится по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
11. Для отнесения субъекта (объекта) контроля к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, субъекту (объекту) контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
∑Рз = (∑Р2 х 100/∑Р1) х 0,7
где:
∑Рз – показатель значительных нарушений;
∑Р1 – требуемое количество значительных нарушений;
∑Р2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
∑Рн = (∑Р2 х 100/∑Р1) х 0,3
где:
∑Рн – показатель незначительных нарушений;
∑Р1 – требуемое количество незначительных нарушений;
∑Р2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (∑Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
∑Р = ∑Рз + ∑Рн
где:
∑Р – общий показатель степени риска;
∑Рз – показатель значительных нарушений;
∑Рн – показатель незначительных нарушений.
12. По показателям степени риска субъект (объекта) контроля:
1) освобождается от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно;
2) не освобождается от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно.

13. Бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу мерзімділігі субъективті өлшемшарттары бойынша алынатын мәліметтерді талдау және бағалау нәтижелері бойынша айқындалады және жылына бір реттен жиі емес жүзеге асырылады.
14. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодекстің 141-бабының 3-тармағына сәйкес құрылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жарты жылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
15. Білім беру қызметін жүзеге асыратын ұйымдар үшін Өлшемшарттарда пайданалатын бағалау кезеңі бір оқу жылын құрайды.
16. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеретін профилактикалық бақылау тізімдері субъективті өлшемшарттары бойынша ең жоғары тәуекел дәрежесі көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің (объектілердің) басымдығын ескере отырып жасалады.
Білім беру жүйесіне
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына қосымша
Субъективті өлшемшарттар
р/с №
Өлшемшарттар
Бұзушылықтардың дәрежесі
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін
Бақылау субъект (объект), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың қате және толық емес ұсынылуы немесе ұсынылмауы
елеулі
2
Жас ерекшілігі бойынша топтарды жинақтау кезінде жас ерекшеліктерінің кезеңдерге бөлуінің сақталмауы (әртүрлі жастағы топтарды қоспағанда)
болмашы
3
Тәрбиеленушілер контингентінің жас мөлшерлерінің мектепке дейінгі ұйым түріне сәйкес келмеуі
елеулі
4
Спорттық және музыкалық іс-шараларды өткізуге арналған үй-жайларының болмауы
болмашы
5
Топтағы тәрбиеленушілер толымдылығының нормадан жоғары болуы
болмашы
6
Білім беру ұйымында жұмысқа тиісті бейіні немесе атқаратын лауазымына сәйкес арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ тұлғалардың жұмысқа жіберілу фактісінің болуы
өрескел
7
Мемлекеттік электрондық тіркеу тізілімінде рұқсаттар мен хабарламалардың болмауы
өрескел
8
Мамандардың болмау себепті мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарында қарастырылған білім беру бойынша ұйымдастырылған оқу жұмысының орындалмауы
өрескел
9
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болмауы
болмашы
10
Педагог қызметкерлердің аттестаттаудан өту мерзімдерін бұзуы
болмашы
11
Мемлекеттік мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында педагогикалық жұмыскерлер саны мен тізбесінің үлгі штаттарына және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесіне сәйкес келмеуі
болмашы
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
1
Педагог қызметкердің педагогтік әдеп нормалары мен міндеттерін орындауы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
өрескел
2
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініш болған кезде тексеріледі)
өрескел
3
Мектепке дейінгі ұйымның әкімшілік кадрлардың, педагог және ғылыми қызметкерлердің кемінде бес жылда бір рет біліктілік арттыруын растайтын сертификаттардың, куәліктердің немесе басқа да құжаттардың болуы
болмашы
4
Педагог қызметкерлердің бес жылда бір рет аттестаттаудан өткендігін/берілуін растайтын куәліктердің, бұйрықтардың, куәліктерді беру және тіркеу туралы журналдарының болуы
елеулі
5
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың дұрыс және толық берілуі
елеулі
6
Оқу жоспарларында білім беру салаларының болуы және сағат санының мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларына сәйкес болуы
өрескел
7
Білім беру ұйымымен бекітілген перспективтік жоспарында педагог-мамандары, тәрбиешілерінің бекітілген ортақ тақырыптарының қатаң сәйкестігі, циклограмманың (жұмысын уақытын, балалар өмір сүруін ұйымдастыру, сабақ кестесінің, педагог-мамандардың бірлескен қызметі үшін варитативті бөлігін бақылау), жас ерекшелігі топтары бойынша ұйымдастырылған оқу қызмет кестесінің, күн тәртібінің болуы, оқу жүктемесінің, ұйымдастырылған оқу қызметінің ұзақтығы үлгілік оқу жоспарға сәйкес келетіндігін растайтын құжаттардың болуы
елеулі
8
"Денсаулық", "Коммуникация", "Таным", "Шығармашылық", "Әлеуметтік орта" білім беру салаларын жүзеге асыру үшін заттық-кеңістіктік дамытушы ортасының болуы
өрескел
9
Мектепке дейiнгi тәрбиемен, оқытумен қамтылған және қамтылмаған балалардың дамуы және оларды тәрбиелеу жөнінде ата-аналар үшін өткізілген кеңестерді растайтын материалдарының болуы
болмашы
10
Баланың жас ерекшелігіне сәйкес балалардың ептіліктері мен дағдыларының дамуын қадағалайтын материалдардың болуы (электрондық және қағаз түріндегі бақылау парағы, даму жеке картасы – диаграммалар, әдіскердің жинақ есебі, балалардың жұмыстары)
елеулі
11
Топтарды жинақтау кезінде балалардың жас ерекшеліктерінің сақталғандығын растайтын топтар бойынша балалар тізімдерінің болуы (әртүрлі жастағы топтарды қоспағанда)
елеулі
12
Мемлекеттік ақпараттық рұқсаттар және хабарламалар жүйесі арқылы қызметін бастағаны туралы хабарламаны қабылдау талонының болуы
өрескел
13
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілеуші құжаттарының болуы
елеулі
14
Жоспарлау құжаттарының (білім беру ұйымының жылдық жоспары, тәрбишілер мен педагог-мамандардың күнтізбелік-тақырыптық жоспарлары) мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқытудың үлгілік оқу бағдарламасының мазмұнына сәйкес келуі
елеулі
15
Бiр жастан бастап мектеп жасына дейiн жеткенше тәрбиеленушілерді тәрбиелеу, оқыту, дамуындағы ауытқуды түзету және әлеуметтік бейімдеу бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысын, мемлекеттік қаржыландыратын қызмет көрсету көлемінде, оның ішінде балаларға инклюзивті білім беруді іске асыру үшін растайтын материалдарының (білім беру ұйымы мен басқару органы арасындағы шарт, ғимартаттың қуаты жобасын растайтын құжаттардың болуы, мемелекеттік білім беру тапсырысын бекіту туралы әкімдіктің қаулысы, тәрбиленушілердің тізімдік құрамы) болуы
елеулі
16
Білім беру ұйымымен бекітілген алқалық органдардың (педагогикалық, қамқоршылық кеңестердің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстар хаттамаларының болуы
елеулі
17
Тиісті бейіні бойынша педагогикалық білімі бар педагогикалық кадрлармен қамтамасыз етілуін растайтын білім беру ұйымымен бекітілген педагогикалық қызметкерлердің тарифтеу тізімдерінің және диплом мен қосымша көшірмелерінің болуы
өрескел
18
Мыналардың:

13. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и осуществляется не чаще одного раза в год.
14. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводятся на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года.
15. Для организаций, осуществляющих деятельность, период оценки, используемый в Критериях, – один учебный год.
16. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Приложение
к Критериям оценки
степени риска
за системой образования
Субъективные критерии
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД)
1
Непредставление либо представление недостоверной и неполной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных
значительное
2
Несоблюдение возрастной периодизации при комплектовании возрастных групп (за исключением разновозрастных групп)
незначительное
3
Несоответствие возраста контингента воспитанников виду дошкольной организации
значительное
4
Отсутствие помещений, предназначенных для проведения спортивных и музыкальных мероприятий
незначительное
5
Превышение норм наполняемости воспитанников в группах
незначительное
6
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю
грубое
7
Отсутствие регистрации в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений
грубое
8
Невыполнение организованной учебной деятельности, предусмотренной типовым учебным планом дошкольного воспитания и обучения из-за отсутствия специалистов
грубое
9
Отсутствие медицинского обслуживания воспитанников
незначительное
10
Нарушение педагогическими работниками сроков прохождения аттестации
незначительное
11
Несоответствие количества и перечня педагогических работников государственных организаций дошкольного воспитания и обучения типовым штатам работников государственных организаций дошкольного воспитания и обучения и перечню должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц
незначительное
Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1
Выполнение должностных обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
грубое
2
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений)
грубое
3
Наличие сертификатов, свидетельств или других документов, подтверждающих повышение квалификации педагогических работников дошкольных организаций не реже одного раза в пять лет
незначительное
4
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/подтверждении прохождения педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
значительное
5
Наличие достоверной и полной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных
значительное
6
Соответствие учебных планов по наличию образовательных областей и количеству часов типовым учебным планам дошкольного воспитания и обучения
грубое
7
Наличие утвержденного организацией образования перспективного плана в строгом соответствии с утвержденными сквозными темами педагогов-специалистов, воспитателей; циклограммы (контроля, рабочего времени, организации жизни и деятельности детей, планирования занятий, вариативной части, совместной деятельности для педагогов-специалистов), расписания или распределения организованной учебной деятельности по всем возрастным группам, режима дня по возрастным группам, подтверждающих соответствие учебной нагрузки, продолжительности организованной учебной деятельности типовому учебному плану дошкольного воспитания и обучения
значительное
8
Наличие предметно-пространственной-развивающей среды для реализации образовательных областей: "Здоровье", "Коммуникация", "Познание", "Творчество", "Социум"
грубое
9
Наличие материалов, подтверждающих проведение консультаций для родителей в вопросах воспитания, развития детей, охваченных и не охваченных дошкольным воспитанием и обучением
незначительное
10
Наличие материалов отслеживания развития умений и навыков детей в соответствии с возрастом ребенка (лист наблюдений в электронном или бумажном варианте, индивидуальная карта развития – диаграммы, сводный отчет методиста, детские работы)
значительное
11
Наличие списков детей по группам, подтверждающих соблюдение возрастной периодизации при комплектовании возрастных групп (за исключением разновозрастных групп)
значительное
12
Наличие талона о приеме уведомления о начале деятельности посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений
грубое
13
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
значительное
14
Соответствие планирующей документации (годового плана организации образования, календарно-тематического планирования воспитателей и педагогов-специалистов) содержанию типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения
значительное
15
Наличие материалов (договор между организацией образования и органом управления; документы, подтверждающие проектную мощность здания; постановление акимата об утверждении государственного образовательного заказа; списочный состав воспитанников) подтверждающих выполнение государственного образовательного заказа, финансируемого государством объема услуг по воспитанию, обучению, коррекции нарушения развития и социальной адаптации воспитанников, в том числе для реализации инклюзивного образования для детей в возрасте от одного года до достижения школьного возраста
значительное
16
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, попечительского советов), подтверждающих их деятельность
значительное
17
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогических работников, подтверждающих обеспеченность педагогическими кадрами, имеющими педагогическое образование по соответствующему профилю
грубое
18
Наличие документов, подтверждающих допуск к работе в организации образования лиц:

1) медициналық қарсы көрсетілімдері жоқ;
2) психиатриялық және (немесе) наркологиялық диспансерде есепте тұрмаған;
3) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде көзделген шектеулері жоқ тұлғалардың білім беру ұйымдарына жұмысқа жіберілгендігін растайтын құжаттарының болуы
өрескел
19
Мектепке дейінгі ұйымның басшысы немесе өзге де лауазымды тұлғаның оқу-тәрбие процесі барысында білім беру ұйымы тәрбиеленушілерінің, білім алушылар мен қызметкерлерінің өмірлері мен денсаулықтарын қорғау бойынша лауазымдық міндеттерін орындауы (өтініш болған жағдайда тексеріледі)
өрескел
20
Мектепке дейінгі ұйымның Жарғысымен анықталған функциялардың орындалуы (өтініш болған жағдайда тексеріледі
өрескел
21
Мемлекеттік мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымының педагог қызметкерлер саны мен тізбесінің мемлекеттік мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарына және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесіне сәйкес келуі
елеулі
22
Мектепке дейінгі ұйым мен ата-аналар немесе ата-аналардың заңды өкілдері арасындағы өзара қарым-қатынасты реттейтін шарттардың болуы
елеулі
23
Білім беру ұйымымен бекітілген ішкі тәртіп қағидасының, қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарының болуы
болмашы
24
Мектепке дейінгі ұйымдарда медициналық, санаториялық-курорттық немесе өзге де ұйымдарда науқастану, емделу және сауықтырылу кезеңінде немесе ата-аналарының немесе заңды өкілдерінің еңбек демалысы кезінде бала орнының сақталуы (өтініш болған жағдайда тексеріледі)
елеулі
25
Балалардың бір айдан астам келмегендігі туралы қатысу журналына белгі қойылған, сонымен қатар, әкімшілікті ескертпеген және дәлелді себептерді растайтын құжаттардың болмауы жағдайында оларды мектепке дейінгі ұйымнан шығару (өтініш болған жағдайда тексеріледі)
болмашы
26
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасының оқу-дидактикалық құралдарының және әдістемелік ұсынымның, олардың "Денсаулық", "Коммуникация", "Таным", "Шығармашылық", "Социум" білім беру салаларын іске асыру үшін балалардың жас ерекшелігіне сәйкестігінің болуы
болмашы
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім бері ұйымдары үшін
Бақылау субъект (объект), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың қате және толық емес ұсынылуы немесе ұсынылмауы
елеулі
2
Білім беру ұйымында жұмысқа тиісті бейіні немесе атқаратын лауазымына сәйкес арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ тұлғалардың жұмысқа жіберілу фактісінің болуы
өрескел
3
Жүзеге асыратын білім беру деңгейі бойынша білім беру қызметіне лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болмауы
өрескел
4
Бастауыш білім беру үшін:
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесі олардың жалпы санынан кемінде 25% -ды құрайды.
Негізгі орта және жалпы орта білім беру үшін:
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесі олардың жалпы санынан кемінде 35 %
өрескел
5
Мамандардың болмау себепті білім беру ұйымның жұмыс оқу жоспарындағы оқытылмайтын пәндердің болуы
өрескел
6
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болмауы
болмашы
7
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болмауы немесе білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігі туралы қорытындысыз жұмыс жасауы
болмашы
8
Оқу үрдісінде пайдаланылатын және Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптардың болмауы
елеулі
9
Спорт залының болмауы
болмашы
10
Сынып жинақтау тәртібінің сақталмауы, оның ішінде сынып толымдылығы нормаларының бұзылуы
болмашы
11
Басқа сыныптармен біріктірілген бірінші немесе бітіруші сыныптардың болуы
елеулі
12
Мектепте үш ауысымды оқытудың болуы
болмашы
13
Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация ұсынымдарынсыз келесі сыныпқа көшірілмеген 1-сынып оқушысының болуы
өрескел
14
Оқу бағдарламасын игермегендігі үшін екі жыл бір сыныпта қалған оқушылардың болуы
болмашы
15

1) не имеющих медицинские противопоказания;
2) не состоящих на учете в психиатрическом и (или) наркологическом диспансере
3) не имеющих ограничений, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан
грубое
19
Выполнение должностных обязанностей руководителем или иным должностным лицом дошкольной организации по сохранности жизни и здоровья воспитанников, обучающихся и сотрудников организаций образования во время учебно-воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения)
грубое
20
Выполнение функций, определенных Уставом дошкольной организации (проверяется при наличии обращения).
грубое
21
Соответствие количества и перечня педагогических работников государственных организаций дошкольного воспитания и обучения типовым штатам работников государственных организаций дошкольного воспитания и обучения и перечню должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц
значительное
22
Наличие договоров, регулирующих взаимоотношения между дошкольной организацией и родителями или законными представителями
значительное
23
Наличие правил внутреннего распорядка, должностных инструкций работников, утвержденных организацией образования
незначительное
24
Сохранение места за ребенком в дошкольной организации на период болезни, лечения и оздоровления в медицинских, санаторно-курортных или иных организациях или на период трудового отпуска родителей или законных представителей (проверяется при наличии обращений)
значительное
25
Отчисление детей из дошкольной организации при наличии отметок об отсутствии ребенка более одного месяца в журнале посещения, а также без предупреждения администрации и отсутствии документов, подтверждающих уважительные причины (проверяется при наличии обращений)
незначительное
26
Наличие учебно-дидактических пособий по разделам типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения и методических рекомендаций, соответствующих возрастным особенностям детей для реализации образовательных областей: "Здоровье", "Коммуникация", "Познание", "Творчество", "Социум"
незначительное
Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД)
1
Непредставление либо представление недостоверной и неполной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных
значительное
2
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю
грубое
3
Отсутствие лицензии на образовательную деятельность и (или) приложения к лицензии по осуществляемому уровню образования
грубое
4
Для начального образования:
Доля учителей высшей и первой категории, для которых основным местом работы является лицензиат от общего числа учителей составляет менее 25 %.
Для основного среднего и общего среднего образования:
Доля учителей высшей и первой категории, для которых основным местом работы является лицензиат от общего числа учителей – менее 35 %.
грубое
5
Наличие предметов, дисциплин рабочего учебного плана организации образования, которые не преподаются из-за отсутствия специалистов
грубое
6
Отсутствие медицинского обслуживания обучающихся
незначительное
7
Отсутствие объекта питания для обучающихся, либо функционирование объекта питания для обучающихся при отсутствии санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта питания санитарным правилам и нормам
незначительное
8
Отсутствие компьютерных классов, используемых в учебном процессе и подключенных к сети Интернет
значительное
9
Отсутствие спортивного зала
незначительное
10
Несоблюдение порядка комплектования классов, в том числе нарушение норм наполняемости в классе
незначительное
11
Наличие первых либо выпускных классов, совмещенных с другими классами
значительное
12
Допущение трехсменного обучения
незначительное
13
Наличие учащихся 1-ых классов, оставленных на повторный год обучения, без рекомендаций психолого-медико-педагогической консультации
грубое
14
Наличие второгодников по причине неосвоения программы
незначительное
15

Оқу жетістіктерін сырттай бағалау (бұдан әрі – ОЖСБ) пәндері бойынша сұрақтардың жалпы санынан дұрыс жауаптардың 50 пайызынан кем алған бітіруші сынып (4, 9, 11) білім алушылардың болуы
өрескел
16
Пәндік кабинеттердің (физика, химия, биология, информатика) болмауы (негізгі орта, жалпы орта білім беру үшін)
елеулі
17
Интерактивті тақталардың болмауы
болмашы
18
Оқу шеберханаларының болмауы (негізгі орта, жалпы орта білім беру үшін)
болмашы
19
Кітапхананың болмауы
болмашы
20
Қорытынды аттестаттау пәндері бойынша қанағаттанарлықсыз баға алған бітірушілердің болуы (негізгі орта, жалпы орта білім беру үшін)
елеулі
21
Педагог қызметкерлердің аттестаттаудан өту мерзімдерін бұзуы
болмашы
22
Мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлері саны және тізбесінің мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарына және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесіне сәйкес келмеуі
болмашы
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
1
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілеуші құжаттарының бар болуы
елеулі
2
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша дұрыс және толық ақпараттың болуы
елеулі
3
Педагог қызметкердің педагогтік әдеп нормалары мен міндеттерін орындауы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
өрескел
4
Білім беру ұйымдарының басшы кадрларының, педагог және ғылыми қызметкерлерінің кемінде бес жылда бір рет біліктілігін арттырғандығын растайтын сертификаттардың, куәліктердің немесе басқа да құжаттардың болуы
болмашы
5
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
өрескел
6
Білім беру процесін саяси үгіттеу, діни насихат жүргізу немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына қайшы келетін әрекеттерге итермелеу үшін пайдалану тыйымын сақтау (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
өрескел
7
Білім алушылардың білім беру ұйымдары бекіткен міндетті мектеп формасын сақтауы
өрескел
8
Білім беру ұйымның білім алушылардың контингенті бойынша бұйрықтардың және білім алушылардың сыныптар бөлігінде сандық құрамын растайтын білім алушыларды жазатын алфавиттік кітаптың болуы
елеулі
9
Үлгілік оқу жоспарының инварианттық компонентінің орындалуын растайтын оқу жұмыс жоспарларының, сынып журналдарының, сабақ кестелерінің болуы
өрескел
10
Оқу жұмыс жоспарында, сабақ кестелерінде білім алушылардың апталық оқу жүктемесінің көлемі факультативтік, үйірме, топ және жеке сабақтардың максималды көлемімен сәйкестігі
өрескел
11
Қалалық жалпы орта білім беретін ұйымдарда сынып толымдылығы 24-ке жеткенде немесе одан асқанда, ауылдық жерлерде – 20-ға жеткен кезде немесе одан асқанда шағын жинақты мектептерде – білім алушылар 10-нан кем болмаған жағдайда сынып журналдарында сыныпты екі топқа бөлінуінің болуы:

Наличие обучающихся выпускных классов (4, 9, 11), набравших менее 50 % правильных ответов от общего количества вопросов по предметам внешней оценки учебных достижений (далее – ВОУД)
грубое
16
Отсутствие предметного кабинета (физики, химии, биологии, информатики) (для основного среднего и общего среднего образования)
значительное
17
Отсутствие интерактивных досок
незначительное
18
Отсутствие учебных мастерских (для основного среднего и общего среднего образования)
незначительное
19
Отсутствие библиотеки
незначительное
20
Наличие выпускников, получивших неудовлетворительные оценки по предметам итоговой аттестации (для основного среднего и общего среднего образования)
значительное
21
Нарушение педагогическими работниками сроков прохождения аттестации
незначительное
22
Несоответствие количества и перечня педагогических работников государственных организации образования типовым штатам работников государственных организаций образования и перечню должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц"
незначительное
Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
значительное
2
Наличие достоверной и полной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных
значительное
3
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
грубое
4
Наличие сертификатов, свидетельств или других документов, подтверждающих повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
незначительное
5
Соблюдение принципа государственной политики, в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений)
грубое
6
Соблюдение запрета в образовательном процессе политической агитации, религиозной пропаганды или побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан (проверяется при наличии обращений)
грубое
7
Соблюдение обучающимися обязательной школьной формы, установленной в организации образования
грубое
8
Наличие приказов организации образования по контингенту обучающихся, алфавитной книги записи обучающихся, подтверждающих количественный состав обучающихся организации образования в разрезе классов
значительное
9
Наличие рабочих учебных планов, классных журналов, расписания уроков, подтверждающих выполнение инвариантного компонента типового учебного плана
грубое
10
Соответствие недельной учебной нагрузки обучающихся в рабочих учебных планах, расписании уроков, факультативных, кружковых, групповых и индивидуальных занятий максимальному объему
грубое
11
Наличие в классных журналах деления класса на 2 группы в городских общеобразовательных организациях при наполнении класса в 24 и более обучающихся, в сельских – 20 и более обучающихся, в малокомплектных школах – не менее 10 обучающихся при проведении уроков:

1) оқыту тілі қазақ тілді емес сыныптардағы қазақ тілі және қазақ әдебиеті бойынша;
2) оқыту тілі орыс тілді емес сыныптардағы орыс тілі мен орыс әдебиеті бойынша;
3) ағылшын тілі және шетел тілі бойынша;
4) ақпараттық-коммуникациялық технология бойынша (1-4 сыныптарда);
5) информатика бойынша (5-11 сыныптарда);
6) өзін-өзі тану бойынша (1-4 сыныптарда);
7) технология, көркем еңбек бойынша (сынып толымдылығына қарамастан ұл және қыз балалар топтары 5-11 сыныптарда);
8) дене шынықтыру бойынша гендерлік принцппен әр топта қалалық жерде 8 ұлдан кем емес (немесе қыз), ауылдық жерде 5 ұлдан кем емес (немесе қыз) (5-11 сыныптардағы);

1) по казахскому языку и литературе в классах с неказахским языком обучения;
2) по русскому языку и литературе в классах с нерусским языком обучения;
3) по английскому языку, иностранному языку;
4) по информационно-коммуникационным технологиям (в 1-4 классах);
5) по информатике (в 5-11 классах);
6) по самопознанию (в 1-4 классах);
7) по технологии, художественному труду (группы мальчиков и девочек независимо от наполняемости класса, в 5-11 классах);
8) по физической культуре – по гендерному принципу (в городской местности – в каждой группе не менее 8 мальчиков (или девочек), а в сельской местности – не менее 5 мальчиков (или девочек) (в 5-11 классах);
в 6, 8-11 классах

9) бейіндік пәндер бойынша (10-11 сыныптарда)
елеулі
12
Білім алушылардың білімнің міндетті төменгі шекті көлемі мен олардың шеберлігі мен дағдылары қамтылған оқу пәндерінің базалық деңгейін меңгеруін анықтайтын бақылау нысандарының жүргізілгендігін растайтын материалдардың болуы.
Нақты айқындалған, оқу процесіндегі барлық оқушыларға алдын ала белгілі бағалау критерийлерімен (формативті бағалаудағы табыс критерийі және жиынтық бағалаудағы балдарды қою критерийі) білім алушылардың оқу жетістіктерін білім берудің тиісті мақсаттарымен және мазмұнымен салыстыру арқылы әр тақырыптық бөлім бойынша бағалаудың жүргізілуін растайтын құжаттардың болуы (жаңартылған оқу бағдарламалары бойынша оқыту жүргізілетін сыныптар үшін)
елеулі
13
Денсаулығына байланысты ұзақ уақыт бойы білім беру ұйымында оқи алмайтын оқушыларға үйінде ақысыз жеке оқытуды ұйымдастыру туралы бұйрықтың болуы
елеулі
14
Даму мүмкіндігі шектеулі білім алушылардың білім алуы, даму бұзушылықтарының түзетілуі және әлеуметтік бейімделуі үшін қажетті жағдайлардың жасалуын растайтын дәрігерлік-консультациялық комиссияның анықтамалары мен психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациясының қорытындылары бар білім алушыларға арналған білім беру салаларының болуы бойынша және оқу пәндері мен сағат санының үлгілік жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес жеке оқу жоспарларының болуы
елеулі
15
Оқу жұмыс жоспарларында білім беру салаларының болуы, оқу пәндері және сағат саны бастауыш, негізгі орта және орта білім үлгілік оқу жоспарларына сәйкес келуі
өрескел
16
Оқу жоспарындағы пәндер бойынша:
бастауыш білім беру үшін негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесінің олардың жалпы санының кемінде 25 % болуы;
негізгі орта және жалпы орта білім беру үшін: негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы мұғалімдердің үлесі олардың жалпы санынан кемінде 35 % болуы
өрескел
17
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсету туралы денсаулық сақтау ұйымдармен шарттардың немесе медициналық кабинеттің және медициналық қызметке лицензияның болуы
болмашы
18
Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы негізінде білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің немесе білім алушыларды тамақпен қамтамасыз ету туралы шарттың болуы
болмашы
19
Білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі немесе 10 жылдан кем емес жалға алу мерзімімен материалдық активтердің болуын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
20
Оқу жұмыс жоспарына сәйкес интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен, оқу-зертханалық жабдықтармен, оқу пәндері кабинеттерімен жабдықталуы
елеулі
21

9) по профильным предметам (в 10-11 классах)
значительное
12
Наличие материалов, подтверждающих проведение форм контроля, определяющих базовый уровень освоения учебных предметов, включающих обязательный минимум объема знаний обучающихся и их умений и навыков.
Наличие материалов, подтверждающих проведение оценивания через соотнесение реально достигнутых обучающимися результатов обучения с ожидаемыми результатами обучения на основе выработанных критериев (для классов с обучением по обновленным учебным программам)
значительное
13
Наличие приказов об организации индивидуального бесплатного обучения на дому обучающихся, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени не могут посещать организацию образования
значительное
14
Наличие индивидуальных учебных планов, соответствующих по наличию образовательных областей, учебных предметов и количеству часов типовым учебным планам и программ, для обучающихся, имеющих справки врачебно-консультационных комиссий и заключения психолого-медико-педагогических консультаций, подтверждающих создание условий для получения образования, коррекции нарушения развития и социальной адаптации детей с ограниченными возможностями в развитии
значительное
15
Соответствие рабочих учебных планов по наличию образовательных областей, учебных предметов и количеству часов типовым учебным планам начального, основного среднего и общего среднего образования
грубое
16
Наличие учителей в соответствии с предметами учебного плана:
для начального образования:
доля учителей высшей и первой категории, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа учителей – не менее 25 %;
для основного среднего и общего среднего образования:
доля учителей высшей и первой категории, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа учителей – не менее 35 %
грубое
17
Наличие медицинского обслуживания обучающихся на основании лицензии, или договора с организациями здравоохранения на медицинское обслуживание
незначительное
18
Наличие объекта питания для обучающихся на основании санитарно-эпидемиологического заключения или договора на обеспечение обучающихся питанием
незначительное
19
Наличие документов, подтверждающих право собственности либо хозяйственного ведения или оперативного управления или аренды материальных активов со сроком действия не менее 10 лет обеспечивающих качество образовательных услуг
грубое
20
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, учебными предметными кабинетами в соответствии с рабочим учебным планом
значительное
21

Оқытудың бейінін таңдау кезінде білім алушының қызығушылығы, бейімі мен қабілеті ескеріле отырып, білім алушының тұратын аумағын ескерместен баланың заңды өкілінің келісімімен білім алушының жеке өтініші және негізгі орта білім деңгейі туралы мемлекеттік үлгідегі құжатының болуы негізінде бейінді мектептің 10 немесе 11 сыныптарына қабылдануын растайтын құжаттың білім алушылардың жеке істерінде болуы
елеулі
22
Мамандандырылған білім беру ұйымдарына және лицей мен гимназияларға бірінші сыныпқа түсуі үшін конкурстық негізде қабылдау жүргізгендігін растайтын, емтиханның, тестілеудің, сынақтың материалдарының, хаттамалардың болуы
болмашы
23
Білім беру ұйымының басшысы мен білім алушының заңды өкілдерінің арасында жасалған білім беру қызметтерін көрсетуге арналған шарттың болуы
болмашы
24
Білім беру қызметін іске асыруға берілген лицензияның және жалпы білім берудің (бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру) оқу бағдарламалары бойынша лицензияға қосымшаның болуы)
өрескел
25
Оқу жоспарының пәндері бойынша оқу жұмыс бағдарламаларының болуы
елеулі
26
Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де лауазымды тұлғаның білім беру ұйымы білім алушыларының және тәрбиеленушілерінің, қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
өрескел
27
Педагог қызметкерлердің бес жылда бір рет аттестаттаудан өткендігін/берілуін растайтын куәліктердің, бұйрықтардың, куәліктерді беру және тіркеу туралы журналдарының болуы
елеулі
28
Білім беру ұйымымен бекітілген алқалық органдардың (педагогикалық, қамқоршылық, әдістемелік кеңестердің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстары хаттамаларының болуы
елеулі
29
Сабақ беретін пәнінің тиісті бейіні сәйкес келетін жоғары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі педагогикалық білімі бар педагогикалық кадрлармен қамтамасыз етілгендігін растайтын педагогикалық қызметкерлердің тарифтеу тізімдерінің және диплом мен қосымша көшірмелерінің болуы
өрескел
30
Мыналардың:
1) медициналық қарсы көрсетілімдері жоқ;
2) психиатриялық және (немесе) наркологиялық диспансерде есепте тұрмағаны туралы;
3) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде көзделген шектеулері жоқ тұлғалардың білім беру ұйымдарына жұмысқа жіберілгендігін растайтын құжаттарының болуы
өрескел
31
Мүмкіндіктері шектеулі инклюзивтік және арнайы сыныптардағы барлық оқушылар үшін түзету сабақтарын жүргізетін арнайы мамандармен жүргізілетінін растайтын педагогикалық қызметкерлердің бекітілген тарифтеу тізімдерінің және "Дефектология", "Логопедия" мамандықтары бойынша жоғары педагогикалық білімдері туралы дипломның көшірмесінің болуы
өрескел
32
Оқу жоспары негізінде әзірленген және білім беру ұйымы бекіткен сабақ кестесінің болуы
елеулі
33
Білім беру процесін реттейтін жылдық күнтізбелік оқу графигінің болуы (мемлекеттік емес мектепте –оның жарғысымен анықталған)
елеулі
34
Білім беру ұйымы бекіткен білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу жүктемесін, оқу режимін айқындайтын ережелердің болуы
елеулі
35
Қорытынды аттестаттаудан өткен азаматтарға мемлекеттiк үлгідегі білім туралы құжаттардың берілуінің объективтілігін растайтын педагогикалық кеңестердің хаттамаларының, негізгі орта білім туралы куәлікті және жалпы орта білім туралы аттестатты беру және есепке алу кітабындағы жазбалардың болуы
елеулі
36

Наличие в личных делах обучающихся документов, подтверждающих прием на обучение в 10 или 11 классы профильной школы без учета территории проживания при наличии документа государственного образца об уровне основного среднего образования, на основании личного заявления обучающихся с согласия законных представителей обучающихся с учетом интересов, склонностей и способностей обучающихся при выборе профиля обучения
значительное
22
Наличие протоколов, материалов экзаменов, тестирований, зачетов, конкурсов, подтверждающих прием на конкурсной основе в специализированные организации образования и первые классы гимназий и лицеев
незначительное
23
Наличие договора на оказание образовательных услуг, заключенного руководителем организации образования с родителями или законными представителями обучающегося
незначительное
24
Наличие лицензии на образовательную деятельность и приложения к лицензии на реализацию общеобразовательных учебных программ (начального, основного среднего и общего среднего образования)
грубое
25
Наличие рабочих учебных программ по предметам учебного плана
значительное
26
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения)
грубое
27
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/подтверждении прохождение педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
значительное
28
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, попечительского, методического советов), подтверждающих их деятельность
значительное
29
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогических работников, подтверждающих обеспеченность педагогическими кадрами, имеющими высшее, техническое и профессиональное, послесреднее педагогическое образование, соответствующее профилю преподаваемого предмета, дисциплины
грубое
30
Наличие документов, подтверждающих допуск к работе в организации образования лиц:
1) не имеющих медицинские противопоказания;
2) не состоящих на учете в психиатрическом и (или) наркологическом диспансере
3) не имеющих ограничений, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан
грубое
31
Наличие копий дипломов о высшем педагогическом образовании по специальности "Дефектология", "Логопедия" и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогических работников, подтверждающих ведение коррекционных занятий для всех учащихся с ограниченными возможностями инклюзивных и специальных классов специальными педагогами
грубое
32
Наличие расписания занятий, разработанного на основе учебного плана и утвержденного организацией образования
значительное
33
Наличие годового календарного учебного графика работы регламентирующего образовательный процесс (в негосударственной школе – определенного ее уставом)
значительное
34
Наличие утвержденных организацией образования положений, определяющих учебную нагрузку, режим занятий обучающихся и воспитанников
незначительное
35
Наличие протоколов педагогических советов, записей в книгах учета и выдачи свидетельств об основном среднем и аттестатов об общем среднем образовании, подтверждающих объективность выдачи гражданам, прошедшим итоговую аттестацию, документов об образовании государственного образца
значительное
36

Барлық пәндер бойынша жылдық бағалары "5" болған 5-8, 10 сынып оқушыларының келесі сыныпқа көшірулері туралы педагогикалық кеңес хаттамасының болуы
елеулі
37
1-11 сынып білім алушыларының сынып журналдарында ағымдық бағалардың немесе балл арқылы ағымдық бағалаудың, тоқсандық және жылдық бағалардың бар болуы (1-сыныптың 1-тоқсанын қоспағанда)
елеулі
38
Педагогикалық кеңестің шешімімен аралық бақылауға жіберілген 5-8, 10 сынып оқушыларының барлық пәндер бойынша оң баға немесе бір немесе екі пәннен қанағаттанарлықсыз бағаларының болуы
елеулі
39
5-8, 10-сынып білім алушыларына өткізілген аралық аттестаттауды растайтын материалдарының болуы
болмашы
40
Педагогикалық кеңес шешімімен қорытынды аттестаттауға жіберілген 11-сынып оқушыларының барлық оқу пәндерінен қанағаттанарлықсыз жылдық бағаларының болмауы
болмашы
41
9-сыныпта білім алушылар негізгі орта білім беру, 11-сыныпта білім алушылар жалпы орта білім беру деңгейінде оқу курсының қорытынды бағалары мен қорытынды аттестаттаудың хаттамаларының болуы
өрескел
42
Бір немесе екі пәннен жылдық қанағаттанарлықсыз бағалары бар 9 және 11-сынып білім алушыларына қайта аралық аттестаттаудың оқу жылы аяқталғаннан кейін 3 аптадан соң жүргізілгендігін растайтын материалдарының болуы
болмашы
43

Наличие протокола педагогического совета о переводе в следующий класс обучающихся 5-8, 10 классов, имеющих годовые оценки "5" по всем учебным предметам
значительное
37
Наличие в классных журналах текущих оценок либо текущего оценивания в баллах, четвертных и годовых оценок у обучающихся 1-11 классов (за исключением 1 четверти в 1-ом классе)
значительное
38
Наличие у обучающихся 5-8, 10 классов, допущенных решением педагогического совета к промежуточной аттестации, положительных годовых оценок по всем предметам или неудовлетворительные оценки по одному или двум предметам
значительное
39
Наличие материалов, подтверждающих проведение промежуточной аттестации обучающихся 5-8, 10 классов
незначительное
40
Отсутствие неудовлетворительных годовых оценок по всем предметам у обучающихся 11 классов, допущенных решением педагогического совета к итоговой аттестации
незначительное
41
Наличие протоколов итоговой аттестации и итоговых оценок за курс обучения на уровне основного среднего образования обучающихся 9 классов и общего среднего образования обучающихся 11 классов
грубое
42
Наличие материалов, подтверждающих проведение повторной промежуточной аттестации не ранее 3-х недель после завершения учебного года у обучающихся 9 и 11 классов, имеющих неудовлетворительные годовые оценки по одному или двум предметам
незначительное
43

9 және 11-сынып білім алушылары бір немесе екі пәннен жылдық қанағаттанарлықсыз баға алған жағдайда білім беру басқару органдары белгілеген мерзімде қайта қорытынды аттестаттау жүргізілгендігін растайтын материалдарының болуы
елеулі
44
Оқудан тыс іс-шаралар ұйымдастыруды және қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде элективті курстарды ұйымдастыруды растайтын материалдардың болуы (жаңартылған оқу бағдарламалары бойынша оқылатын сыныптар үшін)
елеулі
45
Білім беру қызметін ұйымдастыру аумағында тұратын бастауыш, негізгі орта білім берудің жалпы білім беретін бағдарламаларын жүзеге асыратын білім ұйымдарында білім алушылардың жеке ісінде екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы сыныптарына оқуға қабылдануын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
46
Білім алушылардың жеке ісінде 1-сыныпқа жеті жастағы және ағымдағы алты жасқа толған балаларға білім беру ұйымының аумағында тұратын барлық балалардың оқу деңгейіне қарамастан, баланың заңды өкілдерінің өтініштері негізінде, білім беру ұйымының қызмет көрсетуі барлық балаларға қолжетімділігін растайтын құжаттардың болуы
елеулі
47
Білім беру ұйымы басшысының білім беру ұйымына оқуға түсу туралы және білім беру ұйымынан білім алушыларды шығару туралы бұйрықтардың болуы
елеулі
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін
Бақылау субъект (объект), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың қате және толық емес ұсынылуы немесе ұсынылмауы
елеулі
2
Білім беру ұйымында жұмысқа тиісті бейіні немесе атқаратын лауазымына сәйкес арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ тұлғалардың жұмысқа жіберілу фактісінің болуы
өрескел
3
Жүзеге асыратын білім беру деңгейі бойынша білім беру қызметіне лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болмауы
өрескел
4
Техникалық және кәсіптік білім беру үшін:
Жоғары және бірінші санаттағы оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің және (немесе) магистрлердің үлесі лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің санынан кемінде 30 %.
Орта білімнен кейінгі білім беру үшін:
Жоғары және бірінші санаттағы оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің және (немесе) магистрлердің үлесі лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің санынан кемінде 40 %
өрескел
5
Мамандардың болмау себепті білім беру ұйымның жұмыс оқу жоспарындағы оқытылмайтын пәндердің болуы
өрескел
6
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болмауы
болмашы
7
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болмауы немесе білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігі туралы қорытындысыз жұмыс жасауы
болмашы
8
Оқу үрдісінде пайдаланылатын және интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптардың болмауы
елеулі
9
Спорт залының болмауы
болмашы
10
Интерактивті тақталардың болмауы
болмашы
11
Кітапхананың болмауы
болмашы
12
Педагог қызметкерлердің аттестаттаудан өту мерзімдерін бұзуы
болмашы
13
Мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлерінің саны және тізбесінің мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарына және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесіне сәйкес келмеуі
болмашы
14
Дайындалатын мамандық бойынша жалпы білім беру және арнаулы пәндер кабинеттерінің болмауы
елеулі
15
Дайындалатын мамандық бойынша қажетті зертханалардың, шеберханалардың, оқу полигондарының, оқу шаруашылықтарының болмауы
елеулі
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
1
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілеуші құжаттарының бар болуы
елеулі
2
Педагог қызметкердің педагогтік әдеп нормалары мен міндеттерін орындауы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
өрескел
3
Педагог қызметкерлердің бес жылда бір рет аттестаттаудан өткендігін/берілуін растайтын куәліктердің, бұйрықтардың, куәліктерді беру және тіркеу туралы журналдарының болуы
болмашы
4
Білім беру ұйымдары педагог қызметкерлерінің кемінде бес жылда бір рет біліктілігін арттырғандығын растайтын сертификаттардың, куәліктердің немесе басқа да құжаттардың болуы
болмашы
5
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын құру мен олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
өрескел
6
Білім беру процесін саяси үгіттеу, діни насихат жүргізу немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына қайшы келетін әрекеттерге итермелеу үшін пайдалану тыйымын сақтау (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
өрескел
7
Білім алуы кезеңінде әлеуметтік көмекке мұқтаж Қазақстан Республикасы азаматтарына көмек көрсетуге арналған өтемақылық шығыстар (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
елеулі
8
Мыналардың:

Наличие материалов, подтверждающих проведение повторной итоговой аттестации по срокам, установленным органами управления образованием, при получении неудовлетворительных оценок по одному или двум предметам обучающимися 9 и 11 классов
значительное
44
Наличие материалов, подтверждающих организацию внеурочной деятельности и элективных курсов на казахском, русском и английском языках (для классов с обучением по обновленным учебным программам)
значительное
45
Наличие в личных делах обучающихся документов, подтверждающих прием обучающихся во вторые, третьи, четвертые, пятые, шестые, седьмые, восьмые, девятые классы организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего образования, проживающих на территории обслуживания организации образования
значительное
46
Наличие в личных делах обучающихся документов, подтверждающих прием в 1 класс всех детей семи лет и детей, которым исполняется шесть лет в текущем календарном году, с обеспечением доступа всех детей, проживающих на территории обслуживания организации образования, независимо от уровня подготовки, на основании заявления от законных представителей ребенка
значительное
47
Наличие приказов руководителя организации образования о зачислении в организацию образования и отчислении обучающихся из организации образования
значительное
Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД)
1
Непредставление либо представление недостоверной и неполной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных
значительное
2
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю
грубое
3
Отсутствие лицензии на образовательную деятельность и (или) приложения к лицензии по осуществляемому уровню образования
грубое
4
Для технического и профессионального образования:
Доля преподавателей и мастеров производственного обучения высшей и первой категории и (или) магистров от числа преподавателей и мастеров производственного обучения, для которых основным местом работы является лицензиат – менее 30 %.
Для послесреднего образования:
Доля преподавателей и мастеров производственного обучения высшей и первой категории и (или) магистров от числа преподавателей и мастеров производственного обучения, для которых основным местом работы является лицензиат – менее 40 %.
преподавателей – менее 40 %
грубое
5
Наличие предметов, дисциплин рабочего учебного плана организации образования, которые не преподаются из-за отсутствия специалистов
грубое
6
Отсутствие медицинского обслуживания обучающихся
незначительное
7
Отсутствие объекта питания для обучающихся, либо функционирование объекта питания для обучающихся при отсутствии санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта питания санитарным правилам и нормам
незначительное
8
Отсутствие компьютерных классов, используемых в учебном процессе и подключенных к сети Интернет
значительное
9
Отсутствие спортивного зала
незначительное
10
Отсутствие интерактивных досок
незначительное
11
Отсутствие библиотеки
незначительное
12
Нарушение педагогическими работниками сроков прохождения аттестации
незначительное
13
Несоответствие количества и перечня педагогических работников государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования типовым штатам работников государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования и перечню должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц"
незначительное
14
Отсутствие кабинетов общеобразовательных дисциплин и специальных дисциплин с учетом подготавливаемой специальности
значительное
15
Отсутствие необходимых лабораторий, мастерских, учебных полигонов, учебных хозяйств с учетом подготавливаемой специальности
значительное
Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
значительное
2
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
грубое
3
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/ подтверждении квалификационной категории, подтверждающих прохождение педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
незначительное
4
Наличие сертификатов, свидетельств, удостоверений, подтверждающих повышение квалификации педагогических работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
незначительное
5
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений)
грубое
6
Соблюдение запрета в образовательном процессе политической агитации, религиозной пропаганды или побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан (проверяется при наличии обращений)
грубое
7
Компенсационные расходы на содержание граждан Республики Казахстан, нуждающихся в социальной помощи, в период получения ими образования (при наличии обращения)
значительное
8
Наличие документов, подтверждающих допуск к работе в организации образования лиц:

1) медициналық қарсы көрсетілімдері жоқ;
2) психиатриялық және (немесе) наркологиялық диспансерде есепте тұрмағаны туралы;
3) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде көзделген шектеулері жоқ тұлғалардың білім беру ұйымдарына жұмысқа жіберілгендігін растайтын құжаттарының болуы
өрескел
9
Білім беру ұйымының жарғысымен белгіленген функциялармен қамтамасыз етілуі (өтініштер болған жағдайда)
елеулі
10
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру үлгілік оқу жоспарларына сәйкес келетін жұмыс оқу жоспарларының болуы
өрескел
11
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі (жұмысшы кәсібі болған жағдайда) олардың жалпы санының кемінде 70 % болуы
өрескел
12
Жоғары және бірінші санаттағы оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің және (немесе) магистрлердің үлесі лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің санынан техникалық және кәсіптік білім беретін ұйымдар үшін кемінде 30 %;
орта білімнен кейінгі білім беретін ұйымдар үшін кемінде 40 %
өрескел
13
Білім беру ұйымдарының жұмыс оқу жоспарларына сәйкес толық оқу кезеңіне білім алушылар контингентіне шаққандағы, оның ішінде оқу тілдері бойынша оқу әдебиеті қорының, оқу-әдістемелік кешендерінің және цифрлық білім беру ресурстарының болуы
болмашы
14
Даярланатын біліктілікті ескере отырып, оқу пәндері кабинеттерімен; интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен; оқу-зертханалық жабдықтармен жарақталуы
елеулі
15
Практика базалары ретінде айқындалған білім беру ұйымдарымен жасалған шарттардың болуы
елеулі
16
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсету туралы денсаулық сақтау ұйымдармен шарттардың немесе медициналық кабинеттің және медициналық қызметке лицензияның болуы
болмашы
17
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің немесе білім алушыларды тамақпен қамтамасыз ету туралы шарттың болуы
болмашы
18
Білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің (оқу кабинеттері, шеберханалар, зертханалар) болуын растайтын құжаттардың болуы
елеулі
19
Сабақ беретін пәніне тиісті бейіні сәйкес келетін базалық жоғары, техникалық және кәсіптік білімі бар инженерлік-педагогикалық кадрлармен, сонымен қатар, қажеттілік болған жағдайда сабақ беретін пәніне тиісті бейіні сәйкес келетін базалық жоғары, техникалық және кәсіптік білімі бар өндірістің білікті мамандарымен қамтамасыз етілгендігін растайтын диплом мен қосымша көшірмелері және педагогикалық қызметкерлердің білім беру ұйымдары бекіткен тарифтік тізімдерінің болуы
өрескел
20
Техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларында төмендегідей нормалардан аспайтын өзгерістердің болуы:

1) не имеющих медицинские противопоказания;
2) не состоящих на учете в психиатрическом и (или) наркологическом диспансере
3) не имеющих ограничений, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан
грубое
9
Обеспечение функций, определенных уставом организации образования (при наличии обращений)
значительное
10
Наличие рабочих учебных планов, соответствующих типовым учебным планам технического и профессионального, послесреднего образования
грубое
11
Доля преподавателей и мастеров производственного обучения (при наличии рабочей профессии), для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей не менее 70 %
грубое
12
Доля преподавателей и мастеров производственного обучения высшей и первой категории и (или) магистров от числа преподавателей и мастеров производственного обучения, для которых основным местом работы является лицензиат, не менее 30 % в организациях технического и профессионального образования;
не менее 40 % в организациях послесреднего образования
грубое
13
Наличие фонда учебной литературы по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения, учебно-методических комплексов и цифровых образовательных ресурсов в соответствии с рабочими учебными планами организации образования
незначительное
14
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети Интернет, учебно-лабораторным оборудованием, учебными предметными кабинетами, с учетом подготавливаемой квалификации
значительное
15
Наличие договоров с организациями, определенными организацией образования в качестве баз практики
значительное
16
Наличие договоров с организациями здравоохранения о медицинском обслуживании обучающихся либо медицинского кабинета и лицензии на медицинскую деятельность
незначительное
17
Наличие объекта питания для обучающихся или договора на обеспечение обучающихся питанием
незначительное
18
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг (учебные кабинеты, мастерские, лаборатории)
незначительное
19
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогических работников, подтверждающих обеспеченность инженерно-педагогическими кадрами, имеющими базовое высшее, техническое и профессиональное образование, соответствующее профилю преподаваемой дисциплины, а также в случае необходимости квалифицированными специалистами с производства, имеющими базовое высшее или техническое и профессиональное образование, соответствующее профилю преподаваемой дисциплины
грубое
20
Наличие изменений в образовательной программе не превышающих в организациях технического и профессионального образования:

1) циклдер (модульдер) үшін оқу материалын меңгеруге бөлінетін оқу уақытының көлемін 50 %-ға дейін және міндетті оқытуға жалпы сағат санын сақтай отырып, әрбір пән (модуль) бойынша 50 %-ға дейін және өндірістік оқыту үшін 60 %-ға дейін (дуальды оқыту кезінде 80 %-ға дейін);
2) оқу бағдарламаларының мазмұнын әр пән, өндірістік оқыту және кәсіптік практика, оның ішінде модульдерге біріктірілген (енгізілген) пәндер бойынша 50%-ға дейін (дуальды оқыту жағдайында 80 %-ға) және кәсіби модуль бойынша 60%-ға дейін (дуальды оқыту жағдайында 80 %-ға дейін).
Орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларында төмендегідей нормалардан аспайтын өзгерістердің болуы:
1) циклдер мен модульдер үшін оқу материалын меңгеруге бөлінетін оқу уақытының көлемін 50 %-ға дейін, әрбір пән (модуль) бойынша 50%-ға дейін және өндірістік оқыту мен оқытуға берілетін жалпы сағат санын сақтай отырып, кәсіптік практиканың 50 %-на дейін;
2) оқу бағдарламаларының мазмұнын модульдерге біріктірілген (қосылған) пәндер бойынша 50 %-ға дейін және кәсіптік модуль, өндірістік оқыту және кәсіптік практика бойынша 50 %-ға дейін
өрескел
21
Жұмыс оқу жоспары мен жұмыс оқу бағдарламаларына сәйкес практикалық дайындықтың жүргізілгендігін растайтын өндірістік оқыту есебі журналдардың болуы
елеулі
22
Білім алушылардың оқу жүктемесінің оқу кестесінің максималды көлеміне сәйкес келуі (оқытудың күндізгі нысаны кезінде оқу уақытының жалпы көлемі аптасына кемінде 36 сағатты есепке алғанда білім алушылардың оқу жүктемесінің максималды көлемі аптасына 54 сағатты құрайды)
өрескел
23
Күндізгі оқу нысаны кезінде техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерудің нормативтік мерзімі күрделігіне, күтілетін белгіленген біліктілік деңгейіне және білім алушылардың базалық білім деңгейіне қарай нормативтік мерзімін растайтын бекітілген жұмыс оқу жоспарларының болуы:
1) негізгі орта білім базасында жалпы орта білім алмай 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
2) жалпы орта білім базасында жалпы орта білім алумен 1 жыл 10 ай, 2 жыл 6 ай, 2 жыл 10 ай, 3 жыл 6 ай, 3 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
3) негізгі орта білім базасында – 10 ай, 1 жыл 6 ай, 1 жыл 10 ай, 2 жыл 6 ай, 2 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
4) техникалық және кәсіптік білім базасында – 10 ай,1 жыл 6 ай, 1 жыл 10 ай оқу мерзіміне;
5) орта білімнен кейінгі білім, жоғары білім базасында – 10 ай, 1 жыл 6 ай оқу мерзіміне;

1) 50 % объема учебного времени, отводимого на освоение учебного материала для циклов (модулей), и 50 % по каждой дисциплине (модулю) и 60 % (до 80 % при дуальном обучении) производственного обучения и профессиональной практики с сохранением общего количества часов на обязательное обучение;
2) содержание учебных программ до 50 % (до 80 % при дуальном обучении) по каждой дисциплине, производственному обучению и профессиональной практике, в том числе по интегрированным (включенным) в модули дисциплинам и до 60 % (до 80 % при дуальном обучении) по профессиональному модулю.
Наличие изменений в образовательной программе не превышающих в организациях послесреднего образования:
1) 50 % объема учебного времени, отводимого на освоение учебного материала для циклов и модулей, до 50 % по каждой дисциплине (модулю) и до 50 % производственного обучения, и профессиональной практики с сохранением общего количества часов на обучение;
2) содержание учебных программ до 50 % по интегрированным (включенным) в модули дисциплинам и до 50% по профессиональному модулю, производственному обучению и профессиональной практике
грубое
21
Наличие журналов учета производственного обучения, подтверждающих ведение практической подготовки в соответствии с рабочим учебным планом и с рабочими учебными программами
значительное
22
Соответствие недельной учебной нагрузки обучающихся в расписании занятий максимальному объему (максимальный объем учебной нагрузки обучающихся составляет не более 54 часов в неделю, включая обязательную учебную нагрузку при очной форме обучения – не менее 36 часов в неделю)
грубое
23
Наличие утвержденных рабочих учебных планов, подтверждающих нормативный срок освоения образовательной программы технического и профессионального образования в зависимости от сложности ожидаемого установленного уровня квалификации и базового уровня образования обучающихся и при очной форме обучения:
1) на базе основного среднего образования без получения общего среднего образования со сроком обучения 1 год 10 месяцев;
2) на базе основного среднего образования с получением общего среднего образования со сроком обучения – 1 год 10 месяцев; 2 года 6 месяцев; 2 года 10 месяцев, 3 года 6 месяцев, 3 года 10 месяцев;
3) на базе общего среднего образования со сроком обучения – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев, 1 год 10 месяцев, 2 года 6 месяцев, 2 года 10 месяцев;
4) на базе технического и профессионального образования – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев, 1 год 10 месяцев;
5) на базе послесреднего, высшего образования – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев;

6) ӘАОО үшін жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім базасында берілетін біліктіліктің күрделілігіне байланысты 10 айды, 1 жыл 6 айды, 1 жыл 10 ай оқу мерзімін құрайды;
7) модульдік оқыту технологиясы кезінде негізгі орта білім базасында жалпы орта білім алусыз – 10 айды;
8) негізгі орта білім базасында модульдік оқыту технологиясы кезінде жалпы орта білім алумен, жоғары деңгейдегі біліктілікті берумен – 1 жыл 10 ай (бір біліктілік);
9) негізгі орта білім базасында модульдік оқыту технологиясы кезінде жалпы орта білім алумен, орта буын маманы біліктілігін және жоғары деңгейдегі біліктілікті берумен – 2 жыл 10 ай, 3 жыл 10 ай (4 біліктілікке дейін);
10) жалпы орта білім базасында модульдік оқыту технологиясы кезінде жоғары деңгейдегі біліктілікті берумен – 10 ай (бір біліктілік);
11) жалпы орта білім базасында модульдік оқыту технологиясы кезінде орта буын маманы біліктілігін және жоғары деңгейдегі біліктілікті берумен – 1 жыл 10 ай (екі біліктілікке дейін), 2 жыл 10 ай (төрт біліктілікке дейін);
12) орта білімнен кейінгі білім, жоғары білім базасында модульдік оқыту технологиясы кезінде, тиісті мамандық бойынша – 10 ай;
13) мамандығы сәйкес келмейтін орта білімнен кейінгі білім, жоғары білім базасында модульдік оқыту технологиясы кезінде мерзімдер жалпы орта білім базасындағы мерзімдерге сәйкес белгіленеді;
14) техникалық және кәсіптік білім базасында модульдік оқыту технологиясы кезінде, тиісті мамандық бойынша – 10 ай.
Күндізгі оқу нысаны кезінде орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерудің нормативтік мерзімі күрделігіне, күтілетін белгіленген біліктілік деңгейіне және білім алушылардың базалық білім деңгейіне қарай нормативтік мерзімін растайтын бекітілген жұмыс оқу жоспарларының болуы:

6) для ВСУЗов на базе общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и высшего образования в зависимости от сложности присваиваемой квалификации – 10 месяцев, 1 год 6 месяцев, 1 год 10 месяцев;
7) при модульной технологии обучения на базе основного среднего образования без получения общего среднего образования – 10 месяцев;
8) при модульной технологии обучения на базе основного среднего образования с получением общего среднего образования с присвоением квалификации повышенного уровня– 1 год 10 месяцев (одна квалификация);
9) при модульной технологии обучения на базе основного среднего образования с получением общего среднего образования с присвоением квалификации специалист среднего звена и квалификации повышенного уровня – 2 года 10 месяцев, 3 года 10 месяцев (до 4 квалификаций);
10) при модульной технологии обучения на базе общего среднего образования с присвоением квалификации повышенного уровня – 10 месяцев (одна квалификация);
11) при модульной технологии обучения на базе общего среднего образования с присвоением квалификации специалист среднего звена и квалификации повышенного уровня – 1 год 10 месяцев (до двух квалификаций), 2 года 10 месяцев (до четырех квалификаций);
12) при модульной технологии обучения на базе послесреднего, высшего образования, по соответствующей специальности – 10 месяцев;
13) при модульной технологии обучения на базе послесреднего, высшего образования, по несоответствующей специальности сроки устанавливаются в соответствии со сроками на базе общего среднего образования;
14) при модульной технологии обучения на базе технического и профессионального образования, по соответствующей специальности – 10 месяцев;
Наличие утвержденных рабочих учебных планов, подтверждающих нормативный срок освоения образовательной программы послесреднего образования в зависимости от сложности ожидаемого установленного уровня квалификации, базового уровня образования обучающихся и при очной форме обучения:

1) жалпы орта білім базасында – 1 жыл 6 ай, 1 жыл 10 ай, 2 жыл 6 ай, 2 жыл 10 ай оқу мерзімін;
2) техникалық және кәсіптік білім базасында – 10 ай, 1 жыл 6 ай, 1 жыл 10 ай оқу мерзімін;
3) жалпы орта білім базасында модульдік және кредиттік оқыту кезінде – 1 жыл 10 ай, 2 жыл 10 ай оқу мерзімін;
4) техникалық және кәсіптік білім базасында модульдік және кредиттік оқыту кезінде 10 ай, 1 жыл 10 ай оқу мерзімін құрайды
өрескел
24

1) на базе общего среднего образования со сроком обучения – 1 год 6 месяцев, 1 год 10 месяцев, 2 года 6 месяцев, 2 года 10 месяцев;
2) на базе технического и профессионального образования –10 месяцев, 1 год 6 месяцев, 1 год 10 месяцев;
3) при модульном и кредитном обучении на базе общего среднего образования со сроком обучения – 1 год 10 месяцев, 2 года 10 месяцев;
4) при модульном и кредитном обучении на базе технического и профессионального образования –10 месяцев, 1 год 10 месяцев
грубое
24

Кешкі және сырттай оқыту нысандары үшін міндетті оқу сабақтарының оқу уақыттары көлемінің тиісінше 70 %-ына және күндізгі оқыту нысаны үшін қарастырылған оқу сағатының тиісті көлемінің 30 %-ына сәйкестігін растайтын оқытудың кешкі және сырттай нысандарының жұмыс оқу жоспарларының болуы
өрескел
25
Білім алушыларға оқуды аяқтағанын және қорытынды аттестаттаудан өткендігін растайтын хаттамалар мен құжаттарды беру журналдарының болуы
болмашы
26
Білім беру қызметін іске асыруға берілген лицензияның және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің бiлiм беру бағдарламалары бойынша лицензияға қосымшаның болуы
өрескел
27
Оқу және тәрбие процесі кезінде білім беру ұйымының білім алушылары мен қызметкерлері денсаулықтарының сақталуы бойынша ұйым басшысы немесе өзге лауазымдық тұлғаның міндеттерін орындауы (өтініштер болған жағдайда ғана тексеріледі)
өрескел
28
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша дұрыс және толық ақпараттың болуы
елеулі
29
Білім беру ұйымдарымен бекітілген жұмыс жоспары мен алқалық органдардың отырыстарының (педагогикалық, қамқоршылық кеңестердің), олардың қызметін растайтын хаттамаларының болуы
болмашы
30
Мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлерінің саны және тізбесінің мемлекеттік техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарына және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесіне сәйкес келуі
болмашы
31
Ұйымның басшысымен бекітілген оқу жоспары негізінде әзірленген оқу процесінің кестесінің болуы
болмашы
32
Теориялық және өндірістік оқытудың есепке алу журналдары және оқу сағаттарымен оқу бағдарламаларының орындалуын есепке алатын табельдердің болуы
болмашы
33
Сабақ кестесінде аудиториялық сабақтардың барлық түрлері үшін академиялық сағаттың ұзақтығының 45 минутпен сәйкес келуі (қосарланған сабақтарға жол беріледі)
болмашы
34
Сабақтар арасында үзілістер кестесінде бір академиялық сағаттан кейін – 5 минут, қосарланған сабақтардан кейін – 10 минут, 2 қосарланған сабақтан кейін 15 минуттан болуы
болмашы
35

Наличие рабочих учебных планов вечерней и заочной форм обучения, подтверждающих соответствие объема учебного времени обязательных учебных занятий в соотношении 70 % и 30 % от соответствующего объема учебного времени, предусмотренного для очной формы обучения
грубое
25
Наличие протоколов, подтверждающих прохождение итоговой аттестации обучающихся и журналов выдачи документов по завершению полного курса обучения
незначительное
26
Наличие лицензии на образовательную деятельность и приложения к лицензии на реализацию образовательных программ технического и профессионального, послесреднего образования
грубое
27
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса (проверяется при наличии обращения)
грубое
28
Наличие достоверной и полной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных
значительное
29
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, попечительского советов), подтверждающих их деятельность
незначительное
30
Соответствие количества и перечня педагогических работников государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования типовым штатам работников государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования и перечню должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц"
незначительное
31
Наличие утвержденного руководителем организации графика учебного процесса в соответствии с рабочим учебным планом
незначительное
32
Наличие журналов учета теоретического и производственного обучения и табелей учета выполнения учебных программ в учебных часах
незначительное
33
Наличие в расписании занятий соответствия продолжительности академического часа для всех видов аудиторных занятий в 45 минут (допускаются спаренные занятия)
незначительное
34
Наличие в расписании перерывов между занятиями: после одного академического часа – 5 минут, после спаренных занятий – 10 минут, после двух спаренных занятий – 15 минут
незначительное
35

Оқу процесінің кестесінде толық оқу жылында кемінде екі рет, жылына жалпы ұзақтығы 11 аптадан көп емес, оның ішінде қысқы мерзімде 2 аптадан кем емес демалыстардың болуы
болмашы
36
Практикалар базасы ретінде білім беру ұйымдарымен белгіленген келісілген және бекітілген оқу бағдарламалары мен кәсіптік практикадан өткізудің күнтізбелік кестесінің болуы
болмашы
37
Қабылдау (төрағасы, жауапты хатшы және мүшелері) және апелляциялық (төрағасы, мүшелері) комиссияларын құру туралы бұйрықтардың болуы
елеулі
38
Тұлғалардың төмендегідей мерзімдерде оқуға қабылдау туралы өтініштерін тіркеу журналдарының болуы:

Наличие в графике учебного процесса каникул не менее двух раз в течение полного учебного года общей продолжительностью не более 11 недель в год, в том числе в зимний период – не менее 2 недель
незначительное
36
Наличие утвержденных и согласованных календарных графиков прохождения профессиональной практики и учебных программ с организациями, определенными организацией образования в качестве баз практик
незначительное
37
Наличие приказов о создании приемной (председатель, ответственный секретарь, члены) и апелляционной (председатель, члены) комиссий
значительное
38
Наличие журналов регистрации заявлений лиц о приеме на обучение:

1) орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына 20 маусым мен 20 тамыз аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына 20 маусым мен 20 қыркүйек аралығында; өнер және мәдениет мамандықтары бойынша 20 маусым мен 20 шілде аралығында;
2) білікті жұмысшы кадрлар даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына 20 маусым мен 20 тамыз аралығында, оқудың кешкі нысанына 20 маусым мен 20 қыркүйек аралығында;
3) орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына20 маусым мен 20 тамыз аралығында, оқудың кешкі нысанына 20 маусым мен 20 қыркүйек аралығында
болмашы
39
Талапкерлердің білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау туралы өтінішіне қоса төмендегідей құжаттардың болуы: білімі туралы құжаттың түпнұсқасы, № 086-У нысаны бойынша медициналық анықтама, флюрография суретімен (I және II топтағы мүгедектер мен бала жасынан мүгедектер үшін медициналық-әлеуметтік сараптаманың қорытындысы), 3x4 көлемдегі 4 сурет, кешенді тестілеу немесе ұлттық бірыңғай тестілеудің нәтижелері туралы сертификаттар, жеке куәліктің көшірмесі, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар мәртебесін анықтайтын, тұрғылықты жерге тіркелдідігі туралы белгісі бар құжат:
1) шетелдік – шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтияр хаты;
2) азаматтығы жоқ тұлға – азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі;
3) босқын – босқынның куәлігі;
4) пана іздеуші тұлға – пана іздеуші тұлғаның куәлігі;
5) оралман – оралман куәлігі
болмашы
40
Орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқуға қабылдау емтихандары материалдарының (нәтижелерінің) болуы:
1) жалпы орта білімі бар оқуға түсушілер үшін үш пән бойынша (қазақ немесе орыс тілі, Қазақстан тарихы және мамандық бейіні бойынша пән) өткізілуі;
2) негізгі жалпы білімі бар оқуға түсушілер – негізгі жалпы білімнің оқу бағдарламалары көлемінде 2 пән бойынша (қазақ немесе орыс тілі және мамандық бейіні бойынша пән);
3) мамандық бейініне сәйкес келмейтін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар тұлғалар үшін мамандық бейіні бойынша өткізілуі;
4) мамандық бейініне сәйкес келетін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білімі бар тұлғалар үшін әңгімелесу түрінде өткізілуі
болмашы
41
Өнер және мәдениет мамандықтары бойынша білім беру ұйымдарына оқуға түсетін тұлғалар үшін білім беру ұйымдары бекіткен бағдарламалар бойынша арнайы немесе шығармашылық емтихандардың өткізілгендерін растайтын хаттамалардың және бұйрықтардың болуы. Арнайы немесе шығармашылық емтихандар бойынша "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған немесе емтиханға дәлелді себепсіз келмеген азаматтар қалған емтихандарға жіберілмейді
болмашы
42
Хаттамаларда орта буын мамандарын даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білімнің оқу бағдарламалары бойынша оқуға түсетін тұлғалар үшін қабылдау емтихандарын өткізудің төмендегі көрсетілген мерзімдерге сәйкес болуы: оқудың күндізгі нысанына түсу емтихандарының 1 тамыз бен 28 тамыз аралығында, оқудың кешкі және сырттай нысанына 1 тамыз бен 25 қыркүйек аралығында; өнер және мәдениет мамандықтары бойынша арнайы немесе шығармашылық емтихандардың 21 шілде мен 28 шілде аралығында өткізілуі
болмашы
43
Хаттамаларда білікті жұмысшы кадрлар даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқудың күндізгі нысанына түсетін тұлғалар үшін әңгімелесудің 1 тамыз бен 28 тамыз аралығында, оқудың кешкі нысанына 1 тамыз бен 25 қыркүйек аралығында өткізу мерзімдеріне сәйкес болуы
болмашы
44
Қабылдау емтихандарының хаттамалары мен материалдарында (нәтижелерінде) қабылдау емтихандарын бағалаудың талаптарына сәйкес болуы:

1) по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, на очную форму обучения с 20 июня по 20 августа, на вечернюю и заочную формы обучения с 20 июня по 20 сентября, по специальностям искусства и культуры с 20 июня по 20 июля;
2) по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров – с 20 июня по 20 августа, на вечернюю форму обучения – с 20 июня по 20 сентября;
3) по образовательным программам послесреднего образования осуществляется на очную форму обучения – с 20 июня по 20 августа, на вечернюю и заочную формы обучения – с 20 июня по 20 сентября
незначительное
39
Наличие прилагаемых к заявлению абитуриента о приеме на обучение в организацию образования документов согласно перечню: подлинник документа об образовании, медицинская справка по форме № 086-У c приложением флюороснимка (для инвалидов І и II группы и инвалидов с детства заключение медико-социальной экспертизы), 4 фотокарточки размером 3х4, сертификат комплексного тестирования или сертификат о результатах единого национального тестирования), копия удостоверения личности, для иностранцев и лиц без гражданства – копия документа, определяющего его статус, с отметкой о регистрации по месту проживания:
1) иностранец – вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
2) лицо без гражданства - удостоверение лица без гражданства;
3) беженец – удостоверение беженца;
4) лицо, ищущее убежище – свидетельство лица, ищущего убежище;
5) оралман – удостоверение оралмана
незначительное
40
Наличие протоколов, материалов (результатов) вступительных экзаменов поступающих на обучение по образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, и имеющих:
1) общее среднее образование по трем предметам (казахский язык или русский язык, история Казахстана и предмет по профилю специальности);
2) основное среднее образование – по двум предметам в объеме учебных программ основного среднего образования (казахский или русский язык и предмет по профилю специальности);
3) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, не соответствующее профилю специальности, проводятся по профильному предмету специальности;
4) техническое и профессиональное, послесреднее, высшее образование, соответствующее профилю специальности, проводятся в форме собеседования
незначительное
41
Наличие протоколов и приказов, подтверждающих проведение специальных или творческих экзаменов по программам, утвержденным организацией образования, для лица, поступающих на обучение в организации образования по специальностям искусства и культуры. Граждане, получившие по специальным или творческим экзаменам оценку "неудовлетворительно" или не явившиеся на них без уважительной причины, к остальным экзаменам не допускаются
незначительное
42
Наличие в протоколах соответствия сроков проведения вступительных экзаменов для лиц, поступающих на обучение по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку специалистов среднего звена, вступительные экзамены проводятся:
очную форму обучения – с 1 августа по 28 августа, на вечернюю и заочную формы обучения – с 1 августа по 25 сентября;
по специальностям искусства и культуры специальные или творческие экзамены проводятся – с 21 июля по 28 июля
незначительное
43
Наличие в протоколах соответствия сроков проведения собеседования для лиц, поступающих на очную форму обучения по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных рабочих кадров на очную и вечернюю формы обучения – с 1 августа по 28 августа, на вечернюю форму обучения – с 1 августа по 25 сентября
незначительное
44
Наличие в протоколах и в материалах (результатах) вступительных экзаменов соответствия требованиям оцениванию вступительных экзаменов:

тестілеу нысанында әрбір пән бойынша тестілеу тапсырмаларының (сұрақтарының) саны 25 болуы; әрбір тест тапсырмасының дұрыс жауабы 1 балмен бағалануы;
пәндер бойынша емтихандардың, қабылдау емтихандарының нәтижелері бойынша алынған "3", "4", "5" бағаларын қабылдау комиссиясының мынадай шкала бойынша: "3" – 8 бал, "4" – 17 бал, "5" – 25 балдарға ауыстыруы
елеулі
45
Қабылдау емтихандарынан босатылып, конкурсқа жіберілген тұлғаларда кешенді тестілеудің сертификатының немесе ұлттык бірыңғай тестілеу нәтижелері бойынша сертификаттың болуы
өрескел
46
Апелляцияға берілген өтініштерді қабылдау мен қарау тәртібінің сақталуын растайтын аппеляциялық комиссия отырыстары хаттамаларының болуы
болмашы
47
Білім алушылар құрамына қабылдау конкурсына қатысуға жіберуге қойылатын талаптардың сақталуын растайтын материалдардың (ведомостер, хаттамалар, листов тестілеу парақтары) болуы.
Білім алушылар құрамына қабылдау конкурсына қатысуға:
1) негізгі жалпы білім алғандар үшін екі пәннен 20 балдан кем, білім, құқық, экономика, медицина және фармацевтика мамандықтары бойынша 25 балдан кем;
2) жалпы орта білім алғандар үшін үш пәннен 30 балдан кем, білім, құқық, экономика, медицина және фармацевтика мамандықтары бойынша 35 балдан кем жинағандардың жіберілмеуі
болмашы
48
25 тамыз бен 30 тамыз аралығында негізгі орта немесе жалпы орта білімі туралы құжаттарда көрсетілген бейіндік пәндер бойынша бағалары, әңгімелесулер нәтижелері ескеріле отырып, іріктеу негізінде білікті жұмысшы кадрларды даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беретін оқу бағдарламалары бойынша білім алушылардың құрамына қабылдау туралы жеке кәсіптер, мамандықтар бойынша қабылдау комиссиясының ашық отырыстары хаттамаларының болуы
өрескел
49
Жеке кәсіптер, мамандықтар бойынша білім беру ұйымына қабылдау туралы қабылдау комиссиясының ашық отырыстары хаттамаларының болуы
өрескел
50
Білім алушыларды курстан курсқа, бір білім беру ұйымынан екіншісіне, бір оқу нысанынан екінші нысанға, бір тілдік бөлімнен екінші тілдік бөлімге, бір мамандықтан екінші мамандыққа, ақылы негізде оқудан мемлекеттік білім беру гранты бойынша оқуға ауыстыруға 4 оқу пәнінен аспайтын академиялық айырмашылық болғанда жол беру талабының сақталуын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
51
Оқу шығындарын толық өтейтін, ақылы негізде білім алушының мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқу үшін бос орындарға ауыстыру тәртіптерінің сақталуы:

в форме тестирования – количество тестовых заданий (вопросов) по каждому предмету 25, правильный ответ на каждое тестовое задание оценивается 1 баллом;
в форме экзаменов – оценки "3", "4", "5", полученные по предметам, переводятся приемной комиссией в баллы по следующей шкале: оценка "3" – 8 баллов, "4" – 17 баллов, "5" – 25 баллов
незначительное
45
Наличие сертификатов комплексного тестирования либо единого национального тестирования лиц, освобожденных от вступительных экзаменов и допущенных к конкурсу
грубое
46
Наличие протоколов заседания апелляционной комиссии, подтверждающих соблюдение порядка приема и рассмотрения заявлений на апелляцию
незначительное
47
Наличие материалов (ведомостей, протоколов, листов тестирования), подтверждающих соблюдение требований к допуску для участия в конкурсе на зачисление в состав обучающихся, набравших:
1) не менее 20 баллов из двух предметов, для имеющих основное общее образование, по специальностям образования, права, экономики, медицины и фармацевтики не менее 25 баллов;
2) не менее 30 баллов из трех предметов, для имеющих общее среднее образование, по специальностям образования, права, экономики, медицины и фармацевтики не менее 35 баллов
незначительное
48
Наличие протоколов открытого заседания приемной комиссии раздельно по профессиям, специальностям о зачислении в состав обучающихся по образовательным программам технического и профессионального образования, предусматривающим подготовку квалифицированных кадров – с 25 августа по 30 августа на основе отбора с учетом оценок по профильным предметам, указанным в документах об образовании основного среднего или общего среднего образования, результатов собеседования
грубое
49
Наличие протоколов открытого заседания приемной комиссии раздельно по специальностям, языкам обучения о зачислении в состав обучающихся по образовательным программам послесреднего образования на очную форму обучения – с 25 августа по 30 августа; на вечернюю и заочную формы обучения – с 15 сентября по 30 сентября
грубое
50
Наличие документов, подтверждающих соблюдение условия по количеству учебных предметов при академической разнице не более 4 учебных предметов при переводе обучающегося с курса на курс, из одной организации образования в другую, с одной формы обучения на другую, с одного языкового отделения на другое, с одной специальности на другую, с обучения на платной основе на обучение по образовательному заказу
грубое
51
Соблюдение порядка перевода обучающегося на платной основе с полным возмещением затрат для обучения по государственному образовательному заказу на имеющиеся вакантные места:

1) білім алушының білім беру ұйымы басшысының атына әрі қарай мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға ауыстыру туралы еркін нысанда өтініш беруі;
2) білім беру ұйымы басшысының аталған өтінішті қарап, оны педагогикалық кеңестің қарауына шығаруы және педагогикалық кеңес шешімінің негізінде білім алушыны әрі қарай мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға ауыстыру туралы бұйрық шығаруы
өрескел
52
Білім алушының (бір білім беру ұйымынан басқа білім беру ұйымына ауысқанда) білім алып жатқан білім беру ұйымы басшысының атына еркін нысанда ауысу туралы жазбаша өтініші және ауысуға мөрмен бекітілген өзі қалаған білім беру ұйымының басшысының жазбаша келісімінің болуы
өрескел
53
Ауыстыратын білім беру ұйымы басшысының қолымен куәландырылған білім алушының сынақ кітапшасы (немесе үлгерім кітапшасының) көшірмесінің болуы
болмашы
54
Қабылдайтын білім беру ұйымы басшысының (білім алушыны ауыстыру мәселе шешілген жағдайда):
білім алушының оқу сабақтарына рұқсат беру, оқу жоспарындағы айырмашылықтарды тапсыру туралы;
білім алушының бұрын оқыған білім беру ұйымынан жеке іс қағаздары алынғаннан кейін білім алушылары қатарына қабылдау туралы бұйрықтардың болуы
өрескел
55
Білім алушының аяқтаған семестрді ескере отырып, бұрынғы немесе басқа білім беру ұйымына қайта қабылдау туралы өтінішінің болуы
өрескел
56
Семестр кезінде ақысын төлемегені үшін оқудан шығарылған білім алушыларды, шығарылған күнінен бастап төрт аптаның ішінде төлемақы бойынша қарызын өтегені туралы құжатты ұсынған жағдайда, үш жұмыс күні ішінде қайта қабылдау
өрескел
57
Бұрын басқа білім беру ұйымдарында білім алған білім алушыларды оқуға қайта қабылдауға:
курстар мен мамандықтар бойынша оқытудың тиісті оқу топтары болған жағдайда;
оқуды аяқтамаған тұлғаларға берілетін Анықтамада (немесе білім алушының сынақ кітапшасында) көрсетілген оқу пәндерінің қабылдаушы білім беру ұйымының жұмыс оқу жоспарының оқу пәндері тізбесінен айырмашылығы төрт оқу пәндерінен артық болмаған жағдайларда рұқсат берілуі
өрескел
58
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарымен жұмыс оқу жоспарының пәндері мен оқу сағаттарындағы айырмашылықты белгілеуі және басшының бұйрығымен айырмашылықты жою тәртібінің бекітілуі
өрескел
59
Бұрын оқыған білім беру ұйымының басшысы қабылдаушы тараптың жазбаша сұрауы негізінде білім алушының жеке іс құжаттарын жібереді, бұл ретте Анықтаманың, сынақ кітапшасының көшірмесін және жіберілген құжаттарының тізімдемесін өзінде қалдырады
болмашы
60
Білім алушыға академиялық демалыстың мынадай:

1) обучающийся подает заявление в произвольной форме на имя руководителя организации образования с просьбой о его переводе на дальнейшее обучение по государственному образовательному заказу;
2) руководитель организации образования, рассмотрев данное заявление, выносит его на рассмотрение педагогического совета и на основании решения педагогического совета издает приказ о переводе обучающегося на дальнейшее обучение по государственному образовательному заказу
грубое
52
Наличие (при переводе обучающегося из одной организации образования в другую) письменного заявления в произвольной форме о переводе обучающегося на имя руководителя организации образования, где он обучался и письменного согласия на перевод, скрепленный печатью руководителя интересующей его организации образования
грубое
53
Наличие копии зачетной книжки (или книжка успеваемости) обучающегося, утвержденной Формами документов строгой отчетности, заверенной подписью руководителя организации образования, откуда он перевелся
незначительное
54
Наличие приказов руководителя организации образования (при решении вопроса о переводе обучающихся:
о его допуске к учебным занятиям, сдаче разницы в учебном плане;
о зачислении в число обучающихся организации образования издается после получения личного дела обучающегося из организации образования, где он ранее обучался
грубое
55
Наличие заявления обучающегося на восстановление в прежнюю или другую организацию образования с учетом завершенного семестра
грубое
56
Восстановление обучающихся, отчисленных в течение семестра за неоплату обучения, в течение четырех недель после дня отчисления при предъявлении документа о погашении задолженности по оплате в течение трех рабочих дней
грубое
57
Восстановление ранее обучающихся в других организациях образования допускается:
при наличии соответствующих учебных групп обучения по курсам и специальностям;
при разнице учебных дисциплин, указанных в Справке, выдаваемой лицам, не завершившим обучение (или в зачетной книжке обучающегося), с перечнем учебных дисциплин рабочего учебного плана, принимающей организации образования – не более четырех учебных дисциплин
грубое
58
Установление разницы в дисциплинах и учебных часах рабочего учебного плана заместителем руководителя организации образования по учебной работе и утверждение ликвидации разницы приказом руководителя
грубое
59
Руководитель организации образования, где ранее обучался обучающийся, на основании письменного запроса принимающей стороны пересылает личное дело обучающегося, при этом оставляя у себя копию Справки, зачетную книжку и опись пересылаемых документов
незначительное
60
Предоставление академических отпусков обучающимся по основаниям:

1) сырқатына бойынша ұзақтығы 6 айдан 12 айға дейін амбулаториялық-емханалық ұйым жанындағы дәрігерлік-консультациялық комиссияның (бұдан әрі – ДКК) қорытындысы;
2) ұзақтығы 36 айдан аспайтын туберкулезбен ауырған жағдайда туберкулезге қарсы медициналық ұйымның Орталықтандырылған дәрігерлік-консультациялық комиссияның (бұдан әрі – ОДКК) қорытындысы;
3) әскери қызметке шақыру туралы қағаз негізінде;
4) босанғанда, ұл немесе қыз бала асырап алғанда 3 жасқа толғанға дейін берілуі
болмашы
61
Білім алушы ауруына байланысты академиялық демалыстан келген соң, науқасты қараған денсаулық сақтау ұйымынан осы мамандық бойынша білімін жалғастыру мүмкіндігі туралы қорытынды берілген денсаулық жағдайы туралы ДКК (ОДКК) анықтамасының болуы
болмашы
62
Білім беру гранты бойынша білім алушыға академиялық демалыс беру және академиялық демалыстан шығу туралы бұйрықтардың көшірмесін үш жұмыс күні ішінде бағдарлама бойынша қаржыландырудың тиісті сомасы мен мерзіміне байланысты түзету үшін білім беру ұйымының басшысы тиісті қаржыландырылатын органдарға жолдағанын растайтын хаттарының болуы
болмашы
63
Аралық аттестаттауының нысаны ретінде емтихандардың өтуін растайтын емтихан ведомостерінің болуы
өрескел
64
Келесі талаптарды сақтай отырып, аралық аттестаттауға білім алушыларды жіберу туралы бұйрықтардың болуы:
барлық практикалық, зертханалық, есеп айырысу-кестелік және курстық жұмыстарды (жобаларды), сынақтарды толық орындаған;
әрбір пән бойынша типтік оқу бағдарламаларына сәйкес ағымдағы білім есебінің қорытындысы бойынша қанағаттанарлықсыз баға алмаған;

1) заключения врачебно-консультативной комиссии (далее – ВКК) при амбулаторно-поликлинической организации продолжительностью сроком от 6 до 12 месяцев по болезни;
2) решения Централизованной врачебно-консультативной комиссии (далее – ЦВКК) противотуберкулезной организации в случае болезни туберкулезом продолжительностью сроком не более 36 месяцев;
3) повестки о призыве на воинскую службу;
4) рождения, усыновления или удочерения ребенка до достижения им возраста трех лет
незначительное
61
При выходе обучающегося из академического отпуска после болезни наличие справки ВКК (ЦВКК) о состоянии здоровья из организации здравоохранения, наблюдавшей больного, с заключением о возможности продолжения обучения по данной специальности
незначительное
62
Наличие писем, подтверждающих направление руководителем организации образования в течение трех рабочих дней копии приказа о предоставлении академического отпуска и после выхода из академического отпуска обучающегося по образовательному гранту в соответствующие финансирующие органы для корректировки соответствующей суммы и сроков финансирования программы
незначительное
63
Наличие экзаменационных ведомостей, свидетельствующих о проведении экзаменов, как формы промежуточной аттестации
грубое
64
Наличие приказов о допуске обучающихся к промежуточной аттестации с соблюдением следующих требований:
полностью выполнивших все практические, лабораторные, расчетно-графические и курсовые работы (проекты), зачеты согласно типовым учебным программам по каждой дисциплине;
не имеющих неудовлетворительных оценок по итогам текущего учета знаний;

емтиханға 1-2 пәннен қанағаттанарлықсыз бағасы бар білім алушы білім беру ұйымы басшысының рұқсатымен;
екеуден көп қанағаттанарлықсыз бағасы бар білім алушылардың педагогикалық кеңестің шешімімен жіберілуі
өрескел
65
Сырқаттануына байланысты немесе басқа да дәлелді себептермен аралық аттестаттаудан өтпеген білім алушыларға білім беру ұйымы басшысының жеке мерзім белгілеп, аралық аттестацияны тапсыруға жіберу туралы бұйрығының болуы
өрескел
66
"Қанағаттанарлықсыз" (сынақтан өткен жоқ) деген баға алған жағдайда емтиханды қайта тапсыруға, пәнді жүргізетін оқытушыға, модуль щеңберінде оқытушыларға белгіленген мерзімде бөлім меңгерушісінің жазбаша түрде рұқсаттың болуы (немесе сабақ беретін оқытушы болмаған жағдайда, осы пәннің (модульдің) бейініне сәйкес біліктілігі бар басқа оқытушыға тапсыруға болады)
өрескел
67
Аралық аттестаттау қорытындылары бойынша үшеуден артық қанағаттанарлықсыз баға алған білім алушыларды оқудан шығару туралы педагогикалық кеңестің шешімі мен білім беру ұйымы басшысының бұйрығының болуы.
Білім алушыға белгіленген үлгідегі берілген анықтамаларды тіркеу журналдарының болуы
өрескел
68
Белгіленген курстағы оқу жоспарының талаптарын толық орындаған, аралық аттестаттаудың барлық сынақтары мен емтихандарын табысты тапсырған білім алушыларды келесі курсқа көшіру туралы білім беру ұйымы басшысының бұйрығының болуы
өрескел
69

допуск с разрешения руководителя организации образования получают обучающиеся, имеющие по 1-2 дисциплинам неудовлетворительные оценки;
допуск решением педагогического совета получают обучающиеся, имеющие более двух неудовлетворительных оценок
грубое
65
Наличие приказа руководителя организации образования о допуске к промежуточной аттестации обучающихся, не прошедших промежуточную аттестацию по болезни или по другим уважительным причинам, с определением индивидуальных сроков сдачи
грубое
66
Наличие письменного разрешения заведующего отделением о пересдаче экзамена, при получении оценки "неудовлетворительно" (не зачтено) в установленные им сроки тому же преподавателю, преподавателям в рамках модуля, ведущим дисциплину (или в отсутствии ведущего преподавателя другому преподавателю, имеющему квалификацию, соответствующую профилю данной дисциплины и (или) модуля) допускается не более одного раза по одной и той же
грубое
67
Наличие решения педагогического совета и приказа руководителя организации образования об отчислении обучающихся, имеющих по результатам промежуточной аттестации более трех неудовлетворительных оценок.
Наличие журнала регистрации выдачи обучающемуся справки установленного образца
грубое
68
Наличие приказа руководителя организации образования о переводе на следующий курс обучающихся, полностью выполнивших требования учебного плана определенного курса, успешно сдавших все зачеты и экзамены промежуточной аттестации
грубое
69

Қорытынды емтиханды өткізуден бір ай бұрын аттестаттау емтихан комиссиясы құрамы жұмыс берушілер өкілдерінен 65 % және 35 %-ға техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары өкілдерінің арақатынасындағы кәсіпорындардың жоғары білікті мамандарынан, арнайы пәндер оқытушыларынан, өндiрiстiк оқыту шеберлерi және оқу орнын басқарудың алқалық органдарының өкілдерінен тұратын аттестаттау комиссияны құру туралы білім беру ұйымы басшысының бұйрығының болуы
болмашы
70
Білім алушыларды арнайы пәндер бойынша қорытынды аттестаттауды қорытынды емтихан нысанында тапсыру үшін оқу бағдарламаларына сәйкес қорытынды емтиханға енгізілген емтихан билеттері мен сұрақтар тізбелерінің болуы; дипломдық жобалардың (жобалардың) болуы. Білім алушыларды қорытынды аттестаттауды жүргізу бойынша комиссия отырыстары хаттамаларының, қорытынды аттестаттаудың (жеке) емтихандарын тапсыру туралы білім алушыларды қорытынды аттестаттауды жүргізу бойынша комиссия отырыстары хаттамаларының; біліктілікті беру туралы білім алушыларды қорытынды аттестаттауды жүргізу бойынша комиссия отырыстары хаттамаларының (жинақ); білім алушының бітіру жұмысын (диплом жобасын (жұмысын) қарау туралы қорытынды аттестаттауды жүргізу бойынша комиссия отырыстары хаттамаларының болуы
өрескел
71
Диплом жобасын қорғау немесе қорытынды емтихан тапсыру кезінде "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған тұлғаға қорытынды аттестаттауды қайта тапсыруға немесе мерзімін белгіленген қорытынды емтиханды қайта тапсыру "қанағаттанарлықсыз" деген баға алған пән және (немесе) модуль бойынша қорытынды аттестаттау комиссиясының рұқсат беру туралы шешімі
өрескел
72
Диплом жобасын қайта қорғаудан немесе қорытынды емтихан тапсыру кезінде "қанағаттанарлықсыз" баға алған білім алушыға мамандығы (кәсібі) бойынша оқу курсын толық аяқтағандығы туралы белгіленген үлгідегі анықтаманың болуы
өрескел
73
Тиісті құжаттармен дәлелденген, себепті жағдайлармен дипломдық жобаны (жұмысты) қорғауға және қорытынды емтиханды тапсыруға келмеген білім алушылардың белгіленген мерзімде қорытынды аттестаттаудан өтуге жіберілуі туралы білім беру ұйымы басшысының бұйрығының болуы
өрескел
74
Емтиханды оқу жоспарының 75 пайыздан кем емес барлық пәндерінен "өте жақсы" бағамен, ал қалған пәндерді – "жақсы" бағамен тапсырған, және дипломдық жобаны (жұмысты) "өте жақсы" деген бағамен қорғаған білім алушыға үздік дипломның берілуінің объективтілігін растайтын құжаттардың болуы
өрескел
Қосымша білім беретін білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызмет үшін
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
1
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілеуші құжаттарының бар болуы
елеулі
2
Педагог қызметкердің педагогтік әдеп нормалары мен міндеттерін орындауы
өрескел
3
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдарды (бірлестіктерді) ұйымдастыру құрылымдарын құру мен олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
болмашы
4
Білім беру процесін саяси үгіттеу, діни насихат жүргізу немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына қайшы келетін әрекеттерге итермелеу үшін пайдалану тыйымын сақтау (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
болмашы
5
Білім беру ұйымы қызметінің Жарғыға сәйкестігі
болмашы
6
Білім беру ұйымының басшысы немесе өзге лауазымды тұлғалардың білім беру ұйымы білім алушыларының және тәрбиеленушілерінің, қызметкерлерінің оқу-тәрбие процесі кезіндегі өмірі мен денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы
елеулі
7
Педагог қызметкерлердің бес жылда бір рет аттестаттаудан өткендігін/берілуін растайтын куәліктердің, бұйрықтардың, куәліктерді беру және тіркеу туралы журналдарының болуы
болмашы
8
Мемлекеттік білім беру ұйымының басшысы үш жылда бір рет аттестаттаудан өткендігін растайтын аттестациялық комиссияның шешімінің немесе аттестаттау парағының болуы
өрескел
9
Білім беру ұйымның басшылық кадрлардың, педагог және ғылыми қызметкерлердің кемінде бес жылда бір рет біліктілік арттыруын растайтын сертификаттардың, куәліктердің немесе басқа да құжаттардың болуы
өрескел
10
Білім беру ұйымдарымен бекітілген жұмыс жоспары мен алқалық органдардың отырыстарының (педагогикалық, қамқоршылық кеңестердің), олардың қызметін растайтын хаттамаларының болуы
өрескел
11
Сабақ беретін пәніне тиісті бейіні білім беру ұйымының бейініне сәйкес келетін жоғары, техникалық және кәсіптік білімі бар, педагогикалық мамандармен қамтамасыз етілгендігін растайтын дипломдар мен қосымшаларының көшірмелері және педагогикалық қызметкерлердің білім беру ұйымдары бекіткен тарифтік тізімдерінің болуы
елеулі
12
Мыналардың:

Наличие приказа руководителя организации образования о формировании аттестационной комиссии не позднее, чем за один месяц до проведения итоговой аттестации обучающихся, в состав которой входят квалифицированные специалисты предприятий, преподаватели специальных дисциплин, мастера производственного обучения и представители коллегиальных органов управления учебного заведения в соотношении 65 % от представителей работодателей и 35 % от представителей организации технического и профессионального образования
незначительное
70
Наличие комплекта экзаменационных билетов и перечня вопросов, выносимых на итоговые экзамены, согласно учебной программе для проведения итоговой аттестации обучающихся в форме сдачи итоговых экзаменов по специальным дисциплинам; наличие дипломных проектов (работы).
Наличие протоколов заседаний комиссий по проведению итоговой аттестации обучающихся, протоколов заседания комиссии по проведению итоговой аттестации обучающихся о сдаче экзаменов итоговой аттестации (индивидуальный); протоколов заседания комиссии по проведению итоговой аттестации обучающихся о присвоении квалификации (сводный); протоколов заседания комиссии по проведению итоговой аттестации по рассмотрению выпускной работы (дипломного проекта (работы) обучающегося
грубое
71
Наличие решения аттестационной комиссии о допуске к повторной пересдаче итоговой аттестации лиц, получивших оценку "неудовлетворительно" при защите дипломного проекта или сдаче итогового экзамена, с определением сроков повторного итогового экзамена по дисциплине и (или) модулю, по которой была получена неудовлетворительная оценка
грубое
72
Наличие справки установленного образца об окончании полного курса обучения по специальности (профессии) обучающемуся, получившему оценку "неудовлетворительно" при повторной защите дипломного проекта или cдаче итоговых экзаменов
грубое
73
Наличие приказа руководителя организации образования о допуске к прохождению итоговой аттестации обучающихся, не явившихся на защиту дипломного проекта (работы) или сдачу итогового экзамена по уважительной причине, подтвержденной соответствующими документами, с определением сроков прохождения итоговой аттестации
грубое
74
Наличие документов, подтверждающих объективность выдачи диплома с отличием обучающимся, сдавшим экзамены с оценками "отлично" не менее, чем по 75 % всех дисциплин учебного плана, а по остальным дисциплинам – с оценками "хорошо", и защитившим дипломный проект (работу) с оценками "отлично"
грубое
Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы дополнительного образования для детей
Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
значительное
2
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником
грубое
3
Соблюдение принципа государственной политики в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений)
незначительное
4
Соблюдение запрета в образовательном процессе политической агитации, религиозной пропаганды или побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан
незначительное
5
Соответствие деятельности организации образования Уставу
незначительное
6
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников, обучающихся и работников организаций образования во время учебного и воспитательного процесса
значительное
7
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/подтверждении прохождение педагогическими работниками аттестации не реже одного раза в пять лет
незначительное
8
Наличие решений аттестационных комиссий либо аттестационных листов, подтверждающих прохождение руководителем государственной организации образования аттестации один раз в три года
грубое
9
Наличие сертификатов, свидетельств или других документов, подтверждающих повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
грубое
10
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, попечительского советов), подтверждающих их деятельность
грубое
11
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогических работников, подтверждающих обеспеченность педагогическими кадрами, имеющими высшее, техническое и профессиональное, послесреднее педагогическое образование, соответствующее профилю организации образования
значительное
12
Наличие документов, подтверждающих допуск к работе в организации образования лиц:

1) медициналық қарсы көрсетілімдері жоқ;
2) психиатриялық және (немесе) наркологиялық диспансерде есепте тұрмағаны туралы;
3) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде көзделген шектеулері жоқ тұлғалардың білім беру ұйымдарына жұмысқа жіберілгендігін растайтын құжаттарының болуы
өрескел
13
Сапалы қосымша білім алуға қажетті материалдық техникалық базасының болуы
елеулі
14
Өз бетімен дайындаған білім берудің оқу бағдарламалары болуы және олардың орындалуы
өрескел
15
Біліктілік емтихандарын тапсырған білім алушыларға баға қойылғандығы және (немесе) бейіні бойынша (көркемдік, музыкалық және өнер мектептері) біліктілік беру туралы куәлік бергендігін растайтын журналдарының болуы
болмашы
16
Білім беру қызметтерін ақылы негізінде ұсыну білім беру ұйымы мен білім алушының заңды өкілдері арасында жасалған білім беру ұйымының жарғысымен айқындалған ақылы қызметтер көрсету тізбесі және тәртібіне сәйкес келісім шарт негізінде жүзеге асырылуы
болмашы
17
Шетелдік және халықаралық білім беру ұйымдарымен, қорлармен байланыстар орнатылған, халықаралық бағдарламаларға қатысқан, білім беру, мәдениет, спорт және туризм саласындағы халықаралық үкіметтік емес ұйымдарға (қауымдастықтарға) кірген, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ынтымақтастық туралы шарттар жасалған жағдайда білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісімінің болуы
болмашы
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін
Тексерілетін субъект (объект), оның ішінде Жоғары білім беруді басқарудың бірыңғай жүйесі (ЖБББЖ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша ақпараттардың қате және толық емес ұсынылуы немесе ұсынылмауы
өрескел
2
Білім беру ұйымында жұмысқа тиісті бейіні немесе атқаратын лауазымына сәйкес арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімі жоқ тұлғалардың жұмысқа жіберілу фактісінің болуы
өрескел
3
Жүзеге асыратын білім беру деңгейі бойынша білім беру қызметіне лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болмауы
өрескел
4
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру үшін:
Оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын ғылыми дәрежелері немесе және/немесе ғылыми атақтары және/немесе "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атақтары бар, және/немесе Қазақстан Республикасының құрметті атақтары мен мемлекеттік марапаттары бар ("Өнер" мамандықтар тобы үшін), оқытушылардың үлесі кемінде 30 %;
медицина ұлттық жоғары оқу орындары, әскері, арнаулыйы оқу орындары үшін – оның ішінде атағы подполковниктен төмен емес оқытушылардың үлесі кемінде 40 %.
Оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі – 60 %-дан астам;
медицина ұлттық жоғары оқу орындары үшін – 50 %-дан астам.
"Доктор" дәрежесін бере отырып, жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру үшін:
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын ғылыми және/немесе ғылыми атақтары бар және/немесе "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атақтары бар және/немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік марапаттары мен құрметті атақтары бар оқытушылардың үлесі кемінде 100 %
өрескел
5
Мамандардың болмау себепті білім беру ұйымның жұмыс оқу жоспарындағы оқытылмайтын пәндердің болуы
өрескел
6
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болмауы
болмашы
7
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің болмауы немесе білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігі туралы қорытындысыз жұмыс жасауы
болмашы
8
Ұлттық бірыңғай тестілеу (ҰБТ) және кешенді тестілеу (КТ) сертификатынсыз студенттерді қабылдау, сонымен қатар бірінші академиялық кезеңнің қорытындысы бойынша өткізілетін ҰБТ және КТ нәтижелері бойынша оқудан шығарылмаған тұлғалардың болуы
өрескел
9
ОЖСБ пәндері бойынша бітіруші топтар білім алушыларының орта балы республикалық орта балдан кем болуы
елеулі
10
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім үшін тиісті бейіндегі мамандық бойынша немесе тиісті мамандық бойынша бір ғылым докторының немесе екі ғылым кандидатының немесе екі философия (PhD) докторының болмауы
өрескел
11
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің, оның ішінде ауданы санитарлық нормаларға сай оқу орынжайларының болмауы
өрескел
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
1
Жоғары оқу орны ректорының (басшысының) қызметтік міндеттерін орындауы (өтініш болған жағдайда тексеріледі)
өрескел
2
Проректорлар (басшының орынбасарлары), факультет декандары (басшылары) және олардың орынбасарлары, кафедра меңгерушілері (басшылар) және профессорлық-оқытушылық құрамының Үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкестігін көрсететін жоғары оқу орнын басқарудың ұйымдастырушылық құрылымының бар болуы
болмашы
3
Құрылымдық бөлімшелердің қызметінің негізгі бағыттары, жоғары оқу орнын басқарудың ұйымдық құрылымында құрылымдық бөлімшеге оның мәртебесін әкімшілік-құқықтық бекіту бойынша талаптар туралы жоғары оқу орны бекіткен құрылымдық бөлімшелердің ережелерінің бар болуы
өрескел
4
Үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес әзірленіп, жоғары оқу орны бекіткен, қызметкерлердің лауазымға тағайындалу және лауазымнан босатылу тәртібі, құқықтары, міндеттері, өкілеттіктері мен жауапкершіліктері айқындалған лауазымдық нұсқаулықтардың бар болуы
өрескел
5
Оқу-әдістемелік жұмысты ұйымдастыруға қойылатын талаптардың сақталуын дәлелдейтін құжаттардың болуы
өрескел
6
Жоғары білім сапасын іштей қамтамасыз ету жүйесінің құрылғандығын және жұмыс жасайтындығын растайтын құжаттардың бар болуы
өрескел
7
Құрылымдық бөлімшенің басшысы бекіткен оқу жылына арналған оқытушының жеке жұмыс жоспарының бар болуы
болмашы
8
Бекітілген штаттық кестенің болуы
болмашы
9
Жоғары оқу орнына жұмысқа қабылдау кезінде қызметкерлердің кандидатурасының Үлгілік біліктілік сипаттамаларының талаптарына сәйкес келуін растайтын қызметкерлердің жеке істерінің бар болуы
елеулі
10
Білім алушылардың ағымдағы және межелік үлгерімін бақылау және аралық аттестаттаудан өткізу нысандарын, тәртібі мен мерзімділігін айқындайтын құжаттардың бар болуы
елеулі
11
Білім алушыларды оқу пәндеріне тіркеу, меңгерілген кредиттерді есепке алу, аралық және қорытынды аттестаттауды ұйымдастыру және білім алушылардың оқу жетістіктерінің бүкіл тарихын жүргізуді жүзеге асыратын тіркеу офисін құру туралы бұйрықтың бар болуы
болмашы
12
Тәрбие жұмысы бойынша кешенді жоспардың бар болуы, оның ішінде білім алушылардың бойында сыбайлас жемқорлық көріністеріне "мүлдем төзбеушілікті", сыбайлас жемқорлыққа қарсы мінез-құлық көзқарасын қалыптастыруға бағытталған шаралардың бар болуы
болмашы
13
Академиялық күнтізбеге сәйкес білім алушылардың кәсіптік практикасын өткізгені туралы растайтын құжаттардың болуы:
жоғары оқу орны басшысымен бекітілген және тәжірибе базасы ретінде анықталған ұйымдармен (мекемелер, кәсіпорындар) келісілген кәсіптік тәжірибеден өту бағдарламасының болуы;
кәсіптік тәжірибе өткізу туралы үлгілік келісім шарт негізінде құрылған, кәсіптік тәжірибе түрі көрсетіле отырып тәжірибе базасы ретінде анықталған ұйымдармен жасалған келісім шарттардың болуы;
білім алушыларды тәжірибе базасы, жетекшісі, мерзімі көрсетілген кәсіптік тәжірибеге жіберу туралы жоғары оқу орны ректорының бұйрығының болуы;
кәсіптік тәжірибе қорытындысы бойынша білім алушылардың есептерінің болуы;
есептерді қорғау комиссиясын құру туралы кафедра меңгерушісінің өкімінің болуы;
кәсіптік тәжірибе қорытындысы бойынша қорғау есептерін растайтын хаттамалардың болуы
өрескел
14
Жоғары оқу орнында (олардың қызмет түрлеріне қарай) келесі бағыттарда ғылыми-зерттеу жұмыстарының жүргізілуін растайтын құжаттардың болуы:
іргелі, қолданбалы, іздеу (бастамашылық), ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар, оның ішінде инновациялық бағыттар бойынша жұмыстар жүргізу;
тапсырыс бойынша, бөгде ұйымдармен жасалған шарттар бойынша ғылыми зерттеулерді жүзеге асыру;
өз ғылыми мектептерін қалыптастыру және дамыту, профессор-оқытушылар құрамын зерттеу жұмысына белсенді тарту;
студенттердің, магистранттардың және докторанттардың ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыру, зерттеу жұмысына білім алушылардың барлық санаттарын белсенді түрде тарту;
ғылыми-педагогикалық қызметкерлер мен білім алушылардың ғылыми зерттеулері мен шығармашылық қызметі арқылы жаңа білімдерді алу;
жоғары білімді дамытудың теориялық және әдіснамалық негіздерін зерттеу және әзірлеу;
оқытудың инновациялық технологияларын әзірлеу және оқу процесіне енгізу;
ғылыми зерттеулер нәтижелерін оқу процесіне және өндіріске енгізу;
ӘАОО қоспағанда, зерттеу қызметінің инновациялық инфрақұрылымын қалыптастыру, ғылыми әзірлемелерді коммерцияландырудың тетігін құру және ендіру;
зерттеушілер мен әзірлеушілердің зияткерлік меншігі мен авторлық құқықтарын қорғау;
ғылыми зерттеулер мен әзірлемелердің қаржылық көздерін, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік, халықаралық ынтымақтастық және кәсіпорындар мен ұйымдардың қаражаты негізінде кеңейту
өрескел
15
Білім алушыларды ғылыми-зерттеу және жобалау-конструкторлық жұмыстарға қатысуға тарту; жоғары оқу орнының ғылыми және ғылыми-өндірістік бөлімшелері, кәсіпорындар мен ұйымдар базасында білім алушылардың белсенді оқу жұмысын, кәсіптік практика, курстық және дипломдық жобалауды жұргізілгенін растайтын құжаттардың бар болуы
елеулі
16
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау нәтижелері бойынша күнтізбелік жоспарда көзделген аралық және қорытынды есептердің бар болуы
елеулі
17
Кәсіптік стандарттарға және біліктілік шеңберіне сәйкес оқу пәндерін модульдік оқыту жүйесі негізінде әзірленген бакалавриат, магистратура, докторантураның бiлiм беру бағдарламаларының болуы
өрескел
18

1) не имеющих медицинские противопоказания;
2) не состоящих на учете в психиатрическом и (или) наркологическом диспансере;
3) не имеющих ограничений, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан
грубое
13
Наличие материально-технической базы необходимой для получения качественного дополнительного образования
незначительное
14
Наличие и выполнение самостоятельно разработанных образовательных учебных программ
грубое
15
Наличие журналов, подтверждающих выставление оценок и выдачу свидетельств о присвоении квалификации при проведении профильной подготовки детей (художественные, музыкальные и школы искусств)
незначительное
16
Предоставление образовательных услуг на платной основе при наличии договоров между организацией образования и законными представителями обучающегося в соответствии с перечнем и порядком предоставления платных услуг, определенных Уставом
незначительное
17
Наличие согласования с уполномоченным органом в области образования при установлении связей с зарубежными и международными организациями образования, фондами, участии в международных программах, вступлении в международные неправительственные организации (ассоциации) в области образования, культуры, спорта и туризма, заключении договоров о сотрудничестве в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан
незначительное
Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Единой системы управления высшим образованием (ЕСУВО)
1
Непредставление либо представление недостоверной и неполной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных
грубое
2
Наличие факта допуска к работе в организации образования лиц, не имеющих специального педагогического или профессионального образования по соответствующему профилю
грубое
3
Отсутствие лицензии на образовательную деятельность и (или) приложения к лицензии по осуществляемому уровню образования
грубое
4
Для высшего и послевузовского образования:
Доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью и/или ученым званием и/или преподаватели, удостоенные спортивных званий "Заслуженный тренер" и/или преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан (для группы "Искусство"), от общего числа преподавателей – менее 30 %:
для медицинских национальных высших учебных заведений, военных и специальных учебных заведений в том числе в воинском (специальном) звании не ниже подполковника от общего числа преподавателей – менее 40 %.
Доля преподавателей со степенью "магистр", для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей – более 60 %;
для медицинских национальных высших учебных заведений – более 50 %.
Для послевузовского образования с присуждением степени "доктор":
Доля преподавателей с ученой степенью и/или ученым званием и/или преподавателей, удостоенных спортивных званий "Заслуженный тренер" и/или преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан для которых основным местом работы является лицензиат – менее 100 %
грубое
5
Наличие предметов, дисциплин рабочего учебного плана организации образования, которые не преподаются из-за отсутствия специалистов
грубое
6
Отсутствие медицинского обслуживания обучающихся
незначительное
7
Отсутствие объекта питания для обучающихся, либо функционирование объекта питания для обучающихся при отсутствии санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта питания санитарным правилам и нормам
незначительное
8
Прием студентов без сертификатов единого национального тестирования (далее – ЕНТ) и комплексного тестирования (далее – КТ), а также наличие лиц, не отчисленных по итогам ЕНТ и КТ, проводимого по завершении первого академического периода
грубое
9
Средний балл обучающихся выпускных групп по дисциплинам ВОУД менее республиканского среднего балла
значительное
10
Отсутствие одного доктора наук или двух кандидатов наук или двух докторов философии (PhD), по соответствующей специальности или по соответствующему профилю специальности для послевузовского образования
грубое
11
Отсутствие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг, в том числе учебных помещений с площадью, соответствующей санитарным нормам
грубое
Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1
Выполнение должностных обязанностей ректором (начальником) высшего учебного заведения (проверяется при наличии обращения)
незначительное
2
Наличие организационной структуры управления вуза, отражающей соответствие проректоров (заместителей начальника), деканов (начальников) факультетов и их заместителей, заведующих (начальников) кафедры и профессорско-преподавательского состава требованиям Типовых квалификационных характеристик
незначительное
3
Наличие утвержденных вузом положений о структурных подразделениях, определяющих основные направления их деятельности, требования по административно-правовому закреплению за структурным подразделением его статуса в организационной структуре управления вузом
незначительное
4
Наличие утвержденных вузом должностных инструкций работников, определяющих порядок их назначения и освобождения от должности, права, обязанности, полномочия и ответственность, разработанных в соответствии с требованиями Типовых квалификационных характеристик
незначительное
5
Наличие документов, подтверждающих соблюдение требований к организации учебно-методической работы
значительное
6
Наличие документов, подтверждающих создание и функционирование системы внутреннего обеспечения качества высшего образования
значительное
7
Наличие индивидуальных планов преподавателей, утвержденных руководителем структурного подразделения на учебный год
значительное
8
Наличие утвержденного штатного расписания
незначительное
9
Наличие личных дел работников с документами, подтверждающими соответствие кандидатур работников при приеме на работу в вуз требованиям Типовых квалификационных характеристик
значительное
10
Наличие документов по определению формы, порядка и периодичности проведения текущего и рубежного контроля успеваемости и промежуточной аттестации обучающихся
значительное
11
Наличие приказа о создании офис регистратора, осуществляющего регистрацию обучающихся на учебные дисциплины, учета освоенных кредитов, организации промежуточной и итоговой аттестации и ведения всей истории учебных достижений обучающихся
незначительное
12
Наличие комплексного плана по воспитательной работе, наличие в нем мер, направленных на формирование у обучающихся "нулевой терпимости" к коррупционным проявлениям, мировоззрения антикоррупционного поведения
незначительное
13
Наличие документов, подтверждающих прохождение профессиональной практики обучающимися согласно академическому календарю:
наличие программ прохождения профессиональной практики, согласованных с предприятиями (учреждениями, организациями), определенными как базы практик, и утвержденные ректором вуза;
наличие договоров с организациями, определенными в качестве базы профессиональной практики с указанием ее вида, составленных на основе типовой формы договора на проведение профессиональной практики;
наличие приказа ректора вуза о направлении обучающихся на профессиональные практики с указанием сроков прохождения, базы и руководителя практики;
наличие отчетов обучающихся по итогам профессиональной практики;
наличие распоряжений заведующего кафедрой о создании комиссий по защите отчетов;
наличие протоколов, подтверждающих защиту отчетов по итогам профессиональной практики
грубое
14
Наличие документов, подтверждающих проведение в вузе (в соответствии с их видами деятельности) научно-исследовательской работы по следующим направлениям:
проведению фундаментальных, прикладных, поисковых (инициативных) научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ, в том числе по инновационным направлениям;
осуществлению научных исследований по заказу, договору со сторонними организациями;
формированию и развитию собственных научных школ, вовлеченности профессорско-преподавательского состава вуза к исследовательской деятельности;
организацию научно-исследовательской работы студентов, магистрантов и докторантов, активному привлечению к исследовательской деятельности всех категорий обучающихся;
получению новых знаний посредством научных исследований и творческой деятельности научно-педагогических работников и обучающихся;
исследованию и разработке теоретических и методологических основ развития высшего и послевузовского образования;
разработке и внедрению инновационных технологий обучения в учебный процесс вуза;
внедрению результатов научных исследований в учебный процесс и производство;
формированию инновационной инфраструктуры исследовательской деятельности, созданию и внедрению механизма коммерциализации научных разработок, за исключением ВСУЗов;
защите интеллектуальной собственности и авторских прав исследователей и разработчиков;
расширению финансовых источников научных исследований и разработок, в том числе на основе государственно-частного партнерства, международного сотрудничества и средств предприятий, организаций
грубое
15
Наличие документов, подтверждающих привлечение обучающихся к участию в научно-исследовательских и проектно-конструкторских работах; проведение на базе научных и научно-производственных подразделений вуза, предприятий и организаций активной учебной работы обучающихся, профессиональной практики, курсового и дипломного проектирования
значительное
16
Наличие промежуточных и заключительных отчетов научно-исследовательской работы, предусмотренных календарным планом
значительное
17
Наличие образовательных программ бакалавриата, магистратуры, докторантуры в соответствии с отраслевой рамкой квалификаций и профессиональными стандартами, разработанных на основе модульной системы изучения дисциплин
грубое
18

Әрбір оқу пәндерінің 2 немесе 3 кредиттен кем емес көлемде бағалануы
өрескел
19
Дене шынықтыруды, тілдік пәндерді қоспағанда, атауы қайталанбайтын оқу пәндерінің болуы
өресел
20
Студенттер үшін 1 аптадан кем емес, магистранттар үшін 2 аптадан кем емес, докторанттар үшін 1 аптадан кем емес ұзақтықта аралық бақылау формасы ретінде өткізілген сынақ және емтиханды растайтын емтихан ведомостінің болуы
болмашы
21
Аралық аттестаттау өткізу барысында оқу пәні бойынша қорытынды бағада ағымдағы баға үлесі 60 % кем емес, қорытынды баға үлесі 30 % кем емес болуы
өрескел
22
Базалық пәндер цикліндегі міндетті компонентте "Кәсіби қазақ (орыс) тілі" және "Кәсіби бағдарлы шет тілі" пәндерінің 2 кредиттен кем емес көлемде болуы
өрескел
23
Әр оқу пәнінің пререквизиттері мен постреквизиттері көрсетілген, таңдау компоненттері бойынша барлық пәндердің зерттеу мақсатын, қысқаша мазмұнын (негізгі бөлімдер) және зерттеуден күтілетін нәтижелерді (білім алушылардың алатын білімін, іскерлігін, дағдысы мен құзыреттерін) көрсете отырып, пәннің қысқаша сипаттамасын қамтитын тізбесі - элективті пәндер каталогының бар болуы (бұдан әрі – ЭПК)
өрескел
24
Білім алушылардың әр оқу жылына үлгілік оқу жоспары (бұдан әрі – ҮОЖ) және ЭПК негізінде құрылған жеке оқу жоспарының (бұдан әрі – ЖОП) болуы
елеулі
25
Оқу жылында оқытылатын пәндер тізбесін және олардың кредитпен санағандағы еңбекті қажетсінуі, оқытылу реті, оқу сабақтарының түрлері мен бақылау нысандары, сондай-ақ оқу қызметінің басқа да түрлерін (практикалар, мемлекеттік емтихандар, дипломдық жұмысты (жобаны) жазу және қорғау) айқындайтын, мамандықтардың ҮОЖ мен студенттердің жеке оқу жоспарының негізінде әзірленген Оқу жұмыс жоспарын бекіту туралы ректордың бұйрығы мен ғылыми кеңестің шешімінің бар болуы
елеулі
26
Оқу жоспарының барлық пәндері бойынша әзірленген және жоғары оқу орнымен бекітліген оқу жұмыс бағдарламаларының (силлабустар) бар болуы
өрескел
27
Білім алушылардың жалпы сабақ кестесінен бөлек оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін өзіндік жұмысы кестесінің болуы
болмашы
28
36 аптадан кем емес оқу жылының ұзақтығын растайтын академиялық күнтізбесінің, оқу сабақтарының кестесінің және білім беру бағдарламаларының бар болуы
болмашы
29
Білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстарына қатысуы туралы мақалалар жинағының болуы
елеулі
30
Магистратурада және докторантурада оқу үшін алдынғы білім беру деңгейінде меңгерген пререквизиттердің бар болуы
өрескел
31
Білім алушылардың толық оқу кезеңіне жасалған жеке жұмыс жоспарларының болуы және оның ішінде төменгі бөлімдердің қамтылуы:
жеке оқу жоспары;
ғылыми-зерттеу/эксперименттік-зерттеу жұмысы (тақырыбы, зерттеу бағыты, мерзімі және есеп беру нысаны);
практика (бағдарламасы, базасы, мерзімі және есеп беру нысаны);
негіздемесі мен құрылымы көрсетілген диссертация тақырыбы;
диссертацияны орындау жоспары;
ғылыми жарияланымдар, оның ішінде шетелдік, тағылымдамалардан өту жоспары
елеулі
32
Ғылыми зерттеу/эксперименталды-зерттеу жұмыстары нәтижесі туралы білім алушының қысқаша есебінің болуы
болмашы
33
Білім алушының ғылыми зерттеу/эксперименталды-зерттеу жұмыстарының қорытындысы – диссертацияның болуы
өрескел
34
Ғылыми-тәжірибелік конференцияларда баяндамалар жасау қорытындысы бойынша шығарылған мақалалар жинағында жариялымдарының болуы
елеулі
35
Диссертацияның плагиатқа тексерілгендігі туралы анықтаманың болуы
өрескел
36
Магистрант оқуға қабылданғаннан кейін екі ай ішінде білім алушының ғылыми жетекшісін және зерттеу тақырыбын бекіту туралы бұйрықтың болуы
елеулі
37
Ғылым докторлары мен кандидаттарының, философия (PhD) докторларының ішінен сайланған құрамы кемінде 2 адамнан тұратын және олардың біреуі шетелдік жоғары оқу орнының ғалымы болып табылатын консультациялық комиссияның ("Әскери іс және қауіпсіздік" мамандықтар тобын қоспағанда) докторанттарға ғылыми жетекшілігін бекіту туралы ғылыми кеңестің шешімі, ректордың бұйрығының болуы
болмашы
38
Білім алушыны кешенді емтихан тапсыруға және диссертациясын қорғауға жіберілгендігі туралы жоғары оқу орны ректорының бұйрығының болуы, мемлекеттік аттестациялау комиссиясының бұйрықтары, ведомостері, кешенді емтихан қабылдау хаттамалары және диссертациясын қорғағаны туралы бұйрықтардың болуы
елеулі
39

Оценивание каждой учебной дисциплины объемом не менее 2 или 3 кредитов
грубое
19
Наличие учебных дисциплин с неповторяющимся названием, за исключением физической культуры, языков
грубое
20
Наличие экзаменационных ведомостей, свидетельствующих о проведении зачетов и экзаменов как форм промежуточной аттестации, продолжительностью для студентов не менее 1 недели, магистрантов – не менее 2 недель, докторантов – не менее 1 недели
незначительное
21
Наличие при проведении промежуточной аттестации в итоговой оценке по дисциплине доли оценки текущей успеваемости – не менее 60 %, доли оценки итогового контроля – не менее 30 %
грубое
22
Наличие в обязательном компоненте цикла базовых дисциплин (далее – БД) дисциплины "Профессиональный казахский (русский) язык" и "Профессионально-ориентированный иностранный язык" в объеме не менее 2 кредитов каждая
грубое
23
Наличие каталога элективных дисциплин (далее – КЭД), содержащего перечень всех дисциплин компонента по выбору, с их кратким описанием с указанием цели изучения, кратким содержанием (основных разделов) и ожидаемых результатов изучения (приобретаемые обучающимися знания, умения, навыки и компетенции) с указанием пререквизитов и постреквизитов каждой учебной дисциплины
значительное
24
Наличие индивидуального учебного плана (далее – ИУП) обучающихся на каждый учебный год, составленного на основе типовых учебных планов (далее – ТУПл) и КЭД
значительное
25
Наличие приказа ректора вуза и решения ученого совета об утверждении рабочих учебных планов, разработанных на учебный год на основе ТУПл специальности и ИУП обучающихся, определяющих перечень дисциплин на учебный год и их трудоемкость в кредитах, порядок изучения, виды учебных занятий и формы контроля, а также другие виды учебной деятельности (практики, государственный экзамен, написание и защита дипломной работы (проекта)
значительное
26
Наличие рабочих учебных программ (силлабусы), разработанных по всем дисциплинам учебного плана и утвержденных вузом
грубое
27
Наличие графика самостоятельной работы обучающихся под руководством преподавателя, не входящей в общее расписание учебных занятий
незначительное
28
Наличие академического календаря, подтверждающего продолжительность учебного года не менее 36 недель, расписания учебных занятий и образовательных программ
незначительное
29
Наличие сборников статей об участии обучающихся в научно-исследовательских работах
значительное
30
Наличие пререквизитов, освоенных на предыдущих уровнях образования, для обучения в магистратуре и докторантуре
грубое
31
Наличие индивидуальных планов работ обучающихся на весь период обучения, включающих следующие разделы:
индивидуальный учебный план;
научно-исследовательская/
экспериментально-исследовательская работа (тема, направление исследования, сроки и форма отчетности);
практика (программа, база, сроки и форма отчетности);
тема диссертации с обоснованием и структурой;
план выполнения диссертации;
план научных публикаций, стажировок, в том числе зарубежных
значительное
32
Наличие краткого отчета обучающегося по результатам научно-исследовательской/экспериментально-исследовательской работы
незначительное
33
Наличие диссертации – заключительного итога научно-исследовательской/экспериментально-исследовательской работы обучающегося
грубое
34
Наличие публикаций в сборниках статей, изданных по итогам выступлений на научно-практических конференциях
значительное
35
Наличие справки о прохождении диссертации на предмет плагиата
грубое
36
Наличие приказа об утверждении научного руководителя и темы исследования обучающегося в течение двух месяцев после зачисления магистранта
незначительное
37
Наличие приказа ректора, выписки из ученого совета об утверждении научного руководства докторантов в лице консультационной комиссии в количестве не менее 2-х человек, из числа докторов и кандидатов наук, докторов философии (PhD), один из которых – ученый из зарубежного вуза (за исключением группы специальностей "Военное дело и безопасность")
незначительное
38
Наличие приказов ректора вуза о допуске обучающихся к сдаче комплексного экзамена и защиты диссертации, приказов государственной аттестационной комиссии, ведомостей, протоколов приема комплексного экзамена и защиты диссертации
незначительное
39

Жұмыс оқу жоспарында үлгілік оқу жоспарындағы жалпы көлемінен цикліндегі пәндердің 4 % құруы немесе міндетті компонентіне жататын 3 кредиттің болуы (докторантура үшін)
өрескел
40
Жұмыс оқу жоспарында үлгілік оқу жоспарындағы жалпы көлемінен бейінделген пәндер цикліндегі пәндердің 16 % құруы немесе 12 кредиттің болуы (докторантура үшін)
өрескел
41
Білім алушының ғылыми тағылымдамаға, оның ішінде шетелге жіберілгені туралы жоғары оқу орны ректорының бұйрығының болуы; білім алушылардың ғылыми тағылымдамадан, оның ішінде шетелде, өткені туралы қысқа есептердің болуы, және оларды қорғау туралы хаттамаларының бар болуы
болмашы
42
Ғылыми-практикалық, ғылыми-аналитикалық баспаларда білім алушылардың ғылыми зерттеу мақалаларының болуы
елеулі
43
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру үлгілік оқу жоспарларына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдеріндегі әзірленген оқу жоспарының бар болуы
өрескел
44
Оқу жоспарындағы пәндердің оқытушылармен қамтылуын, оның ішінде оқытушылардың білімінің, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми/ академиялық дәрежелерінің немесе ғылыми атақтарының (бар болған жағдайда) оқытатын пән бейініне сәйкес болуын; лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылардың жалпы оқытушылар санындағы үлесіне қойылатын талаптарға сәйкестікті растайтын кафедралар кесіндісінде оқытушылардың оқу жүктемесін бекіту, жұмысқа қабылдау бұйрықтарының бар болуы
өрескел
45
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми/академиялық дәрежелері және/немесе ғылыми атақтары бар және/немесе "магистр" дәрежесі бар және/ немесе резидентураны аяқтаған жоғары/ бірінші біліктілік дәрігерлік санаты және кемінде бес жыл клиникалық жұмыс өтілі бар және/немесе "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атағы бар және/ немесе Қазақстан Республикасының құрметті атақтары мен мемлекеттік марапаттары бар және/немесе әскери (арнайы) атағы подполковниктен төмен емес немесе әділет кеңесшісі кластық шенінен төмен емес оқытушылардың жалпы оқытушылар санындағы үлесіне қойылатын талаптарға сәйкестікті растайтын кафедралар кесіндісінде оқытушыларды жұмысқа қабылдау бұйрықтарының бар болуы
өрескел
46
Оқу жоспарына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу-зертханалық базаның, жабдықтардың, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының, сымсыз байланыс технологияларды қоса алғанда кең жолақты интернет желісінің, компьютерлік кабинеттердің, оқу және ғылыми әдебиет қоры жинақталған кітапхананың бар болуы
өрескел
47
Білім беру ұйымдарының ақылы негізде оқитын бір білім алушыға жұмсайтын ең төменгі шығындарының тиісті оқу жылына мамандар даярлауға арналған мемлекеттік білім беру грантының немесе мемлекеттік беру тапсырысының мөлшеріне сәйкестігін анықтау үшін оқытудың барлық нысандары бойынша жоғары оқу орны және білім алушылардың арасында келісім шарттардың болуы
болмашы
48
Практика базалары ретінде ұйымдармен, айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың болуы, оның ішінде педагогикалық мамандықтар үшін педагогикалық практика базалары бойынша білім беру ұйымдарымен жасалған шарттардың болуы (бакалавриат үшін)
елеулі
49
Магистранттардың толық оқу кезеңін қамтитын мамандыққа сәйкес практика базалары ретінде айқындалған, оның ішінде ғылыми тағылымдамадан өту үшін ұйымдармен жасалған шарттардың болуы (магистратура үшін)
елеулі
50
Докторанттардың толық оқу кезеңін қамтитын мамандыққа сәйкес практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен және шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтетін ұйымдармен жасалған шарттардың бар болуы (докторантура үшін)
елеулі
51
Білім алушылар үшін медициналық қызмет көрсетудің болуы, оның ішінде медициналық қызметке берілген лицензияның және оқу корпустарында медициналық пункттердің болуы
болмашы
52
Білім алушыларға арналған тамақтандыру объектісінің әр оқу корпусында болуы
болмашы
53
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтерге меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың бар болуы
елеулі
54
Мамандықтар бойынша білім берудің алдыңғы деңгей(лер)іне рұқсат беру құжатының бар болуы (магистратура, докторантура үшін)
өрескел
55
Тиісті даярлау бағыттары бойынша толық оқу кезеңін қамтитын білім беру ұйымдарымен немесе ғылыми немесе ғылыми-білім беру немесе ғылыми-өндірістік орталықтармен ынтымақтастық туралы келісімдердің бар болуы
елеулі
56
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын тиісті мамандық бойынша бір ғылым докторының немесе екі ғылым кандидатының немесе екі философия (PhD) докторының ("Әскери іс және қауіпсіздік" мамандықтарының тобы үшін – тиісті мамандық бойынша бір ғылым докторының немесе бір ғылым кандидатының немесе философия (PhD) докторының болуы) (магистратура үшін)
өрескел
57
Мамандық бейініне сәйкес "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми/академиялық дәрежелері, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, отандық ғылыми журналдарда және халықаралық ғылыми журналдарда соңғы бес жылдағы ғылыми жарияланымдардың, сондай-ақ оқулықтың немесе оқу құралының авторы болып табылатын жетекші мамандардың немесе оқытушылардың білім алушыларға ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруының бар болуы
өрескел
58
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу үшін ұйымдармен және кәсіпорындармен жасалған шарттардың және оларға қоса Жұмыстардың техникалық ерекшелігі мен оқытудың толық кезеңін қамтитын Күнтізбелік жоспарының бар болуы
елеулі
59
Оқу жоспарына сәйкес мамандықтар кесіндісінде оқыту процесінің мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базалармен қамтылғанын растайтын құжаттардың бар болуы
елеулі
60
Тиісті мамандық бойынша ғылыми алмасу мәселелерін регламенттейтін ведомствоаралық келісімдердің болуы
болмашы
61
Докторантура бағдарламаларын іске асыратын аккредиттелген шетелдік жоғары оқу орындарымен және (немесе) ғылыми ұйымдармен ғылыми алмасу туралы толық оқу кезеңін қамтитын шарттардың, мамандық бейініне сәйкес шетелдік жоғары оқу орнының бағдарламаларын аккредиттеу туралы куәліктің бар болуы (докторантура үшін)
елеулі
62
Ректордың қабылдау комиссиясын құру туралы шығарған бұйрығының болуы, мамандық бойынша қабылдау емтихандарын өткізу бұйрықтары, хаттамалар, ведомостер және қабылдау емтихандарына қойылатын талаптардың (мамандықтар бойынша емтихан комиссиясын құру тәртібі, оны құрамына қойылатын талаптар) сақталуын растайтын құжаттар
болмашы
63
Шығармашылық және арнайы дайындықты талап ететін мамандықтарға, педагогтік мамандықтарға оқуға түсу үшін тапсырылатын арнайы және шығармашылық емтихандардың өткізілгенін дәлелдейтін бұйрықтар мен хаттамалардың болуы
болмашы
64

Наличие в рабочих учебных планах (далее – РУП) содержания объема дисциплин цикла БД 4% от общего объема типового учебного плана или 3 кредита, относящихся к обязательному компоненту (для докторантуры)
грубое
40
Наличие в РУП содержания объема цикла профилирующих дисциплин (далее – ПД) 16 % от общего объема дисциплин типового учебного плана или 12 кредитов (для докторантуры)
грубое
41
Наличие приказа ректора вуза о направлении обучающихся на научную стажировку, в том числе за рубежом; наличие отчетов и протоколов защит обучающихся по итогам прохождения научных стажировок, в том числе за рубежом
незначительное
42
Наличие публикаций научных исследований обучающихся в научных, научно-аналитических и научно-практических изданиях при присуждении ученых степеней и званий
значительное
43
Наличие учебного плана, разработанного в соответствии типовыми учебными планами высшего и послевузовского образования, на казахском и русском языках
грубое
44
Наличие приказов о приеме на работу, об утверждении учебной нагрузки преподавателей в разрезе кафедр, специальностей для подтверждения соответствия требованиям к обеспеченности дисциплин учебного плана преподавателями, в том числе соответствие их образования, ученой/академической степени "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученого звания (при наличии) профилю преподаваемых дисциплин; соответствия требованиям к доле преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей
грубое
45
Наличие приказов о приеме на работу преподавателей для подтверждения соответствия требованиям к доле преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой/академической степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученым званием, и/или со степенью "магистр" и/или окончивших резидентуру с высшей/первой квалификационной категорией врача по профилю подготовки и стажа клинической работы не менее пяти лет, и/или преподавателей, удостоенных спортивных званий "Заслуженный тренер" и/или почетных званий и государственных наград Республики Казахстан, и/или в воинском (специальном) звании не ниже подполковника или в классном чине не ниже советника юстиции – от общего числа преподавателей
грубое
46
Наличие библиотеки с фондом учебной и научной литературы, компьютерных кабинетов, наличие широкополосного доступа к сети Интернет, включая беспроводные технологии, наличие материально-технической и учебно-лабораторной базы, оборудований, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения, необходимых для реализации образовательных программ в соответствии с учебным планом
грубое
47
Наличие договоров на оказание образовательных услуг между вузом и обучающимися по всем формам обучения для определения соответствия минимальных затрат организаций образования на одного обучающегося на платной основе размеру образовательного гранта или государственного образовательного заказа
незначительное
48
Наличие договоров с организациями, определенными организацией образования в качестве баз практики, в том числе для педагогических специальностей – наличие договоров по базам педагогической практики с организациями образования (для бакалавриата)
значительное
49
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе на прохождение научной стажировки в соответствии со специальностью, охватывающие полный период обучения магистрантов (для магистратуры)
значительное
50
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики и договоров на прохождение зарубежной стажировки в соответствии со специальностью охватывающие полный период обучения докторантов (для докторантуры)
значительное
51
Наличие медицинского обслуживания для обучающихся, а также лицензии на медицинскую деятельность и медицинских пунктов в учебных корпусах
незначительное
52
Наличие объекта питания для обучающихся в каждом учебном корпусе
незначительное
53
Наличие подтверждающих документов на право собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления на материальные активы, обеспечивающие качество образовательных услуг
значительное
54
Наличие разрешительного документа по предыдущему(им) уровню(ям) образования по специальностям (для магистратуры, докторантуры)
грубое
55
Наличие соглашений о сотрудничестве с организациями образования или научными или научно-образовательными или научно-производственными центрами по соответствующим направлениям подготовки, охватывающих полный период обучения обучающихся
значительное
56
Наличие одного доктора наук или двух кандидатов наук или двух докторов философии (PhD) по соответствующей специальности, для которых основным местом работы является лицензиат (для группы специальностей "Военное дело и безопасность" – наличие одного доктора наук или одного кандидата наук или доктора философии (PhD) по соответствующей специальности) (для магистратуры)
грубое
57
Наличие научного руководства обучающимся ведущими специалистами, преподавателями, имеющими ученую/академическую степень "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" соответствующую профилю специальности, стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимися авторами научных публикаций за последние пять лет в отечественных научных журналах и в международных научных изданиях, а также учебника либо учебного пособия
грубое
58
Наличие договоров с организациями и предприятиями на проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ с приложением Технической спецификации и Календарного плана работ
значительное
59
Наличие подтверждающих документов об обеспеченности учебного процесса специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базой в разрезе специальностей в соответствии с учебным планом
значительное
60
Наличие межведомственных соглашений, регламентирующих вопросы научного обмена по соответствующей специальности
незначительное
61
Наличие договоров о научном обмене с аккредитованными зарубежными высшими учебными заведениями и (или) научными организациями, реализующими программы докторантуры, охватывающих полный период обучения, наличие копии свидетельства об аккредитации программ зарубежного высшего учебного заведения соответствующих профилю специальности (для докторантуры)
значительное
62
Наличие приказов ректора о создании приемной комиссии, приказов по проведению вступительных экзаменов по специальности, протоколов, ведомостей и других материалов, подтверждающих соблюдение требований к проведению вступительных экзаменов (порядок создания экзаменационных комиссий по специальностям, требования к их составу)
незначительное
63
Наличие протоколов и приказов, подтверждающих проведение специальных и творческих экзаменов для поступления по педагогическим специальностям, специальностям, требующим специальной или творческой подготовки
незначительное
64

Бакалавриат бағдарламалары бойынша оқуға түсушілердің жеке істерінің болуы (оқуға қабылдау туралы өтініш, білім туралы құжатының түпнұсқасы, 3х4 көліміндегі 6 фотосурет, № 086-У нысанындағы медициналық анықтама, Ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі – ҰБТ) немесе кешенді тестілеу (бұдан әрі – КТ) сертификаты, жеке куәлік көшірмесі, еңбек кітапшасы немесе ұйымның мөрі және басшының қолы қойылған қызметтік тізім немесе еңбек қызметі туралы мәліметтерді қамтитын архивтік анықтаманың болуы
елеулі
65
Магистратура бағдарламалары бойынша оқуға түсушілердің жеке құжаттарының болуы (білім беру ұйымы басшысының атына жазылған өтініш; жоғары білім туралы құжаттың көшірмесі, интернатура бітіргені туралы куәлік (резидентураға түсушілер); шет тілінен тапсырған тест сертификаты (болған жағдайда); кадр есебі бойынша жеке парақ және еңбек қызметін дәлелдейтін құжат (еңбек өтілі бар тұлғаларға); 3х4 көліміндегі алты фотосурет; № 086-У нысанындағы медициналық анықтама; жеке куәліктің көшірмесі; ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың тізімі (болған жағдайда)
елеулі
66
Докторантура бағдарламасы бойынша оқуға түсушілердің жеке құжаттарының болуы (білім ұйымы басшысының атына жазылған өтініш; жеке куәлік көшірмесі; шет тілі бағдарламалары бойынша тапсырған тест сертификаты (болған жағдайда); ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың тізімі (болған жағдайда); 3х4 көліміндегі алты фотосурет; № 086-У нысанындағы медициналық анықтама; кадр есебі бойынша жеке парақ және еңбек қызметін дәлелдейтін құжат
елеулі
67
Білім алушыларды жоғары оқу орындарына қабылдау бұйрықтары, оқуға қабылдау туралы талаптардың сақталуын; мамандық және оқыту тілі бойынша қабылдау талаптарының сақталуын растайтын құжаттардың бар болуы
елеулі
68
Шетелдік білім беру ұйымдары тарапынан берілген, оқуға қабылдаудан кейін нострификация рәсіміне бірінші семестр ішінде жасалған өтініш қорытындысы бойынша берілген білім туралы құжатты тану немесе нострификациялау куәлігінің болуы
елеулі
69
Ауыстыру және қайта қабылдау бойынша берілген өтініштерді қарау мерзіміне қойылатын талаптардың сақталуы
өрескел
70
Білім алушының шетелдік білім беру ұйымынан ауыстырылған немесе қайта қабыладнған кезде:

Наличие личных дел поступающих по программам бакалавриата (заявление о приеме на обучение, подлинник документа об образовании, 6 фотокарточек размером 3х4, медицинская справка по форме № 086-У, сертификат единого национального тестирования (далее – ЕНТ) или комплексного тестирования (далее – КТ), копия удостоверения личности, при наличии трудовую книжку или послужной список, подписанный работодателем, заверенный печатью организации или архивную справку, содержащую сведения о трудовой деятельности
значительное
65
Наличие личных дел поступающих по программам магистратуры (заявление на имя руководителя организации; копия документа о высшем образовании; свидетельство об окончании интернатуры (для поступления в резидентуру); сертификат о сдаче теста по иностранному языку (при наличии); личный листок по учету кадров и документ, подтверждающий трудовую деятельность (для лиц, имеющих трудовой стаж); шесть фотографий размером 3x4 сантиметров; медицинскую справку формы 086-У; копию удостоверения личности; список научных и научно-методических работ (в случае их наличия)
значительное
66
Наличие личных дел поступающих по программам докторантуры (заявление на имя руководителя организации; копия удостоверения личности; копия сертификата о сдаче теста по программам иностранного языка (в случае их наличия); список научных и научно-методических работ (в случае их наличия); шесть фотографий размером 3x4 сантиметров; медицинская справка формы 086-У; личный листок по учету кадров и документ, подтверждающий трудовую деятельность
значительное
67
Наличие приказов о зачислении в число обучающихся вузов, документы, подтверждающие соблюдение требований к приему на обучение; требований к зачислению по специальностям и языковым отделениям
значительное
68
Наличие удостоверений о признании или о нострификации документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования, выданных по итогам подачи на процедуру нострификации после зачисления лиц в течение первого семестра обучения
значительное
69
Соблюдение требований к срокам рассмотрения заявлений обучающихся о переводе и восстановлении
грубое
70
Наличие при переводе или восстановлении обучающегося из зарубежной организации образования:

1) меңгерілген оқу бағдарламалары туралы құжаттың (академиялық анықтама немесе транскрипт);
2) нострификациялау рәсімінен өтуі тиіс білім берудің алдыңғы деңгейін аяқтағаны туралы құжат;
3) шетелдік білім беру ұйымдарына түсу алдындағы сынақ нәтижелерінің болуы
өрескел
71
Білім алуышының жеке іс қағазында жоғары білім үшін – ҰБТ немесе КТ тапсырғаны туралы сертификат немесе магистратура үшін – түсу емтихандарын тапсырғаны туралы сертификат немесе шетелдік ЖОО-дан ауысқан тұлғалар үшін – түсу сынықтарының нәтижесі болуы.
өрескел
72
Білім алушыны қайта қабылдау бойынша белгіленген талаптардың сақталуы:қайта қабылдау туралы өтініштің болуы, білім алушы қатарына қабылданғаны туралы бұйрықтың болуы, сұраныс, білім алушының жеке іс қағаздары.
өрескел
73
Жоғары оқу орны басшысының атына академиялық демалысты рәсімдеуге өтініштің болуы және оқытуды уақытша тоқтатудың (академиялық демалыс) негізділігін дәлелдейтін құжаттың болуы
болмашы
74
Жоғары оқу орны басшысының білім алушыға басталуы және аяқталуы мерзімдері көрсетілген академиялық демалыс беру туралы бұйрықтың болуы; ұсынылған құжаттар негізінде мамандығы, курсы, тобы көрсетілген білім алушының академиялық демалыстан шығуы туралы үш жұмыс күні ішінде шығарылған бұйрықтың болуы
болмашы
75
Жоғары оқу орны басшысының атына академиялық демалыстан шығуы туралы өтініштің және академиялық демалыста науқастануына байланысты болған жағдайда ем алған ұйымының сол мамандық бойынша оқуын жалғастыратын мүмкіндігі туралы қорытындысымен ДКК анықтамасының болуы
болмашы
76
Білім алушылардың қозғалысы (курстан курсқа, мамандықтан мамандыққа көшіру, оқудан шығару, оқуға қайта қабылдау) туралы бұйрықтардың болуы
елеулі
Білім басқару органдарының қызметі үшін
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
1
Білім бөлімдерінің, облыстық білім беру ұйымдарының, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім туралы мемлекеттік үлгідегі бланкілерінің жұмсалуы туралы жыл сайынғы есебінің болуы
өрескел
2
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін, арнайы оқу және мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламаларды іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату бойынша шараларды қабылдау үшін материалдардың болуы
елеулі
3
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ұсыныстарын ескере отырып, техникалық және кәсіптік білімі бар мамандарды даярлауға (білім басқармалары үшін) мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру
елеулі
4
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын, сондай-ақ арнайы оқу және мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру (облыстық білім басқармалары үшін)
өрескел
5
Мемлекеттік тапсырыс негізінде техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған және арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін қағаз және электрондық жеткізгіштерде оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерін сатып алуды және жеткізуді қамтамасыз ету (облыстық білім басқармалары үшін)
өрескел
6
Облыс ауқымында жалпы білім беретін пәндер бойынша мектеп олимпиадаларын және ғылыми жобалар конкурстарын, орындаушылар конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарын өткізілгендігін растайтын жоспары мен материалдарының болуы
болмашы
7
Білім беру ұйымдарының әзірленген және қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітілген ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидаларының болуы (білім басқармалары үшін)
болмашы
8
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, балаларға қосымша білім беру жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру, тарату бойынша шараларды қабылдау туралы (республикалық маңызы бар қалалар және астана білім басқармалары үшін) материалдардың болуы
елеулі
9
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, балаларға қосымша білім берудің білім беретін жалпы оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы және мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарының (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін жүзеге асыру (республикалық маңызы бар қалада және астанада білім басқармалары үшін)
өрескел
10
Мемлекеттік тапсырыс негізінде техникалық және кәсіптік білім берудің білім беру бағдарламаларын, мектепалды даярлықтың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған және арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін қағаз және электрондық жеткізгіштерде оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерін сатып алуды және жеткізуді қамтамасыз ету (республикалық маңызы бар қалада және астанада білім басқармалары үшін)
өрескел
11
Республикалық маңызы бар қала, астана ауқымында жалпы білім беретін пәндер бойынша мектеп олимпиадаларын, ғылыми жобалар конкурстарын, орындаушылар конкурстары мен кәсіби шеберлік конкурстарын өткізілгендігін растайтын жоспар мен материалдарының болуы
болмашы
12
Бастауыш негізгі орта және жалпы орта білім беру, сондай-ақ жалпы білім беретін оқу бағдарламалары мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, қосымша білім беру бағдарламаларын жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру және тарату бойынша материалдарды (үшін білім беру бөлімдері) болуы
елеулі
13
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарының (қылмыстық-атқару жүйесінің түзеу мекемелеріндегі білім беру ұйымдарын қоспағанда) материалдық-техникалық қамтамасыз етуге қолдау көрсету және жәрдемдеу (білім бөлімдері үшін)
өрескел
14
Мектепалды даярлықтың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сатып алу және жеткізу (білім бөлімдері үшін)
өрескел
15
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру, ата-ана төлемдерінің мөлшерін бекіту (республикалық маңызы бар қаланың және астананың білім беру бөлімдері, білім басқармалары үшін)
елеулі
16
Аудан (қала) ауқымында жалпы білім беретін пәндер бойынша мектеп олимпиадаларын және ғылыми жобалар конкурстарын өткізілгендігін растайтын жоспар мен материалдарының болуы
болмашы
17
Негізгі орта, жалпы орта білімде жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім туралы мемлекеттік үлгідегі бланкілерінің жұмсалуы туралы жыл сайынғы есебінің болуы (білім бөлімдері)
өрескел
18
Азаматтық қызметшілерді аттестаттау бойынша әр 6 ай сайынғы аттестаттау комиссиясының құрамын, аттестаттауды өткізу кестесін және тұлғалардың тізімін бекіту туралы бұйрықтардың болуы
болмашы
19
Азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізудің объективтілігін растайтын (хаттамалар, өтініштер) материалдардың болуы
елеулі
20
Педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларға және бағыныстағы білім беру ұйымдарының біліктілік санаттарын беру (растау) үшін аттестаттаудан өткізу жөнінде білім бөлімдерінде аттестаттау комиссияларының құрылуы және бекітілуі
болмашы
21
Бағыныстағы білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларға біліктілік санаттарын беру (растау) үшін аттестаттаудан өткізу жөнінде құрылған аттестаттау комиссиялары хаттамаларының болуы
елеулі
22
Бағыныстағы білім беру ұйымдарының басшыларын және олардың орынбасарларын аттестаттау үшін білім бөлімдерінде аттестаттау комиссияларының құрылуы және бекітілуі туралы бұйрықтың болуы
болмашы
23
Бағыныстағы білім беру ұйымдарының басшыларын және олардың орынбасарларын аттестаттау жөніндегі аттестаттау комиссиялары отырыстары хаттамаларының болуы
болмашы
24
Білім беру ұйымдарында лауазымдық қызметтегі педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды тиісті кезеңге аттестатталатындардың тізімдік құрамына енгізу бойынша алқалы органның объективтілігін растайтын құжаттардың (кіріс құжаттарды тіркеу журналы, өтініш) болуы
елеулі
25
Аттестатталушылардың ұлттық біліктілік тестілеуге жіберілуінің объективтілігін растайтын (жеке куәлігінің және білімі туралы дипломның көшірмелері; еңбек қызметін растайтын құжаттарды, біліктілік арттыру курсынан өтуі, бұрын берілген біліктілік санатының болуы) құжаттардың болуы
елеулі
26
Мемлекеттік кәсіпорынның басшысын қызметке тағайындау бойынша конкурс жүргізу жөнінде шешімнің қабылдануы және ол туралы хабарлануы
болмашы
27
Мемлекеттік кәсіпорынның басшысын қызметке тағайындау жөніндегі конкурстық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) құрылуы туралы бұйрықтың болуы
елеулі
28
Мемлекеттік кәсіпорынның басшысын қызметке тағайындау бойынша конкурсқа қатысуға жіберілген тұлғалардың бекітілген тізімінің болуы
болмашы
29
Мемлекеттік кәсіпорынның басшысы қызметіне үміткерлердің қажетті құжаттар пакетінің болуы:

1) документ об освоенных учебных программ (академическая справка или транскрипт);
2) документ о завершении предыдущего уровня образования который проходит процедуру нострификации;
3) результаты вступительных испытаний при поступлении в зарубежные вузы
грубое
71
Наличие сертификата о сдаче ЕНТ или КТ – для высшего образования или сертификата о сдаче вступительных экзаменов – для магистратуры, или результаты вступительных испытаний – для лиц, переведенных из зарубежных вузов
грубое
72
Соблюдение требований к порядку восстановления обучающегося: наличие заявления о восстановлении, приказа о восстановлении в число обучающихся, запроса, личного дела обучающегося
грубое
73
Наличие заявления на имя руководителя вуза об оформлении академического отпуска и документа, подтверждающего обоснованность временного прерывания обучения (академический отпуск)
незначительное
74
Наличие приказов руководителя вуза о предоставлении обучающемуся академического отпуска с указанием его сроков начала и окончания; о выходе обучающегося из академического отпуска с указанием специальности, курса и группы, изданных в течение трех рабочих дней на основании представленных документов
незначительное
75
Наличие заявления о выходе из академического отпуска на имя руководителя вуза и справки ВКК о состоянии здоровья из лечебной организации, наблюдавшей больного, с заключением о возможности продолжения обучения по данной специальности – при нахождении обучающегося в академическом отпуске в связи с болезнью
незначительное
76
Наличие приказов о движении обучающихся (приказ о переводе обучающихся с курса на курс, со специальности на специальность, об отчислении, о восстановлении)
значительное
Для деятельности органов управления образованием
Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1
Наличие ежегодной отчетности отделов образования, областных организаций образования, организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования о расходовании бланков документов государственного образца об образовании (для управлений образования)
грубое
2
Наличие материалов о принятии мер по созданию, реорганизации и ликвидации государственных организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, специальные учебные и специализированные общеобразовательные учебные программы (для областных управлений образования)
значительное
3
Размещение государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным образованием с учетом предложений Национальной палаты предпринимателей РК (для управлений образования)
значительное
4
Осуществление материально-технического обеспечения государственных организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, а также специальные учебные и специализированные общеобразовательные учебные программы (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы) (для областных управлений образования)
грубое
5
Приобретение и доставка учебников и учебно-методических комплексов на бумажных и электронных носителях для организаций образования, реализующих на основе государственного заказа образовательные программы технического и профессионального образования, а также специальные учебные и специализированные и общеобразовательные учебные программы (для областных управлений образования)
грубое
6
Наличие планов и материалов, подтверждающих проведение школьных олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства областного масштаба
незначительное
7
Наличие разработанных и утвержденных в соответствии с действующим законодательством типовых правил внутреннего распорядка организаций образования (для управлений образования)
незначительное
8
Наличие материалов о принятии мер по созданию, реорганизации, ликвидации государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, образовательные технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования детей, а также государственных организаций образования, реализующих специальные учебные и специализированные общеобразовательные учебные программы (для управлений образования города республиканского значения и столицы)
значительное
9
Осуществление материально-технического обеспечения государственных организаций образования реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, образовательные технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования детей, а также государственных организаций образования, реализующих специальные учебные и специализированные общеобразовательные учебные программы (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы) (для управлений образования города республиканского значения и столицы)
грубое
10
Приобретение и доставка учебников и учебно-методических комплексов на бумажных и электронных носителях для организаций образования, реализующих на основе государственного заказа образовательные программы технического и профессионального образования, общеобразовательные учебные программы предшкольной подготовки, начального, основного среднего и общего среднего образования, а также специальные учебные и специализированные и общеобразовательные учебные программы (для управлений образования города республиканского значения и столицы)
грубое
11
Наличие планов и материалов, подтверждающих проведение школьных олимпиад, конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и конкурсов профессионального мастерства в масштабе города республиканского значения, столицы
незначительное
12
Наличие материалов по созданию, реорганизации и ликвидации государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, а также общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения и образовательные дополнительные программы для детей (для отделов образования)
значительное
13
Осуществление материально-технического обеспечения государственных организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования (за исключением организаций образования в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы) (для отделов образования)
грубое
14
Приобретение и доставка учебников и учебно-методических комплексов организациям образования, реализующим общеобразовательные учебные программы предшкольной подготовки, начального, основного среднего и общего среднего образования (для отделов образования)
грубое
15
Размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение, утверждение размера родительской платы (для отделов образования, управлений образования города республиканского значения и столицы)
значительное
16
Наличие планов и материалов, подтверждающих проведение школьных олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам, конкурсов районного (городского) масштаба
незначительное
17
Наличие ежегодной отчетности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования о расходовании бланков документов государственного образца об образовании (для отделов образования)
грубое
18
Наличие приказов об утверждении списка лиц, графика проведения аттестации и состава аттестационной комиссии по аттестации гражданских служащих за каждые 6 месяцев
незначительное
19
Наличие материалов (протоколы, заявления), подтверждающих объективность проведения аттестации гражданских служащих
значительное
20
Наличие приказа о создании и утверждении в органах управления образования аттестационной комиссии для проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц подведомственных организаций образования на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий
незначительное
21
Наличие протоколов заседаний аттестационной комиссии по аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц подведомственных организаций образования на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий
значительное
22
Наличие приказа о создании и утверждении аттестационной комиссии в органах управления образования для проведения аттестации руководителей и заместителей руководителей подведомственных организаций образования
незначительное
23
Наличие протоколов заседаний аттестационной комиссии по аттестации руководителей и заместителей руководителей подведомственных организаций образования
незначительное
24
Наличие документов (журнал регистрации входящей документации, заявление), подтверждающих объективность коллегиального органа по включению педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, в списочный состав аттестуемых на соответствующий период
значительное
25
Наличие документов (копии удостоверения личности и диплома об образовании; копии документов, подтверждающих трудовую деятельность, прохождение курсов повышения квалификации, наличие ранее присвоенной квалификационной категории), подтверждающих объективность допуска аттестуемых к национальному квалификационному тестированию
значительное
26
Наличие объявления о проведении конкурса по назначению на должность руководителя государственного предприятия
незначительное
27
Наличие приказа о формировании конкурсной комиссии (далее – Комиссия) по назначению на должность руководителя государственного предприятия и назначение председателя Комиссии
значительное
28
Наличие утверждҰнного списка лиц, допущенных к участию в конкурсе на должность руководителя государственного предприятия
незначительное
29
Наличие необходимого пакета документов претендентов на должность руководителя государственного предприятия:

1) конкурсқа қатысу туралы өтініш;
2) қазақ және орыс тілдерінде түйіндеме;
3) еркін нысанда жазылған өмірбаян;
4) білімі туралы құжаттардың көшірмелері;
5) еңбек кітапшасының (ол болған кезде) немесе еңбек шартының көшірмесі не соңғы жұмыс орнынан жұмысқа қабылданғаны және еңбек шартының тоқтатылғаны туралы бұйрықтардың көшірмелері;
6) бекітілген нысан бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтама
елеулі
30
Мемлекеттік кәсіпорынның басшысын қызметке тағайындау жөніндегі Комиссия отырыстары хаттамаларының болуы
болмашы
31
Мемлекеттік кәсіпорынның басшысын қызметке тағайындау жөніндегі Комиссия отырыстары хаттамаларының болуы
елеулі
32
Аттестатталатын кәсіпорын басшысының аттестаттау өткізу мерзімімен хабардар болуы
болмашы
33
Кадр қызметі тиісті саланың уәкілетті органының құрылымдық бөлімшелерімен бірлесіп, кәсіпорын басшысының аттестаттау парағының және кәсіби қызметін сипаттайтын қызметтік мінездемесінің болуы, сонымен қатар кәсіпорын басшысының аттестаттау комисиясының шешімімен танысуы
елеулі
34
Аттестаттау комиссиясы отырыстарының хаттамаларының болуы
болмашы
35
Мемлекеттік орта білім беру мекемесінің басшысын қызметке тағайындау жөніндегі конкурстық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) құрылуы туралы бұйрықтың болуыі
елеулі
36
Мемлекеттік орта білім беру мекемесі басшысын қызметке тағайындау бойынша конкурс жүргізу жөнінде хабарланудың болуы
елеулі
37
Мемлекеттік орта білім беру мекемесінің басшысын қызметке тағайындау бойынша конкурсқа қатысуға жіберілген (кемінде екі кандидат) тұлғалардың тізімдерінің бекітілуі
елеулі
38
Мемлекеттік орта білім беру мекемесінің басшысы қызметіне үміткерлердің қажетті құжаттар пакетінің болуы:
1) конкурстық комиссия төрағасы атына тұрғылықты тіркеу орнын, нақты тұратын жерін, байланыс телефондарын көрсетумен қоса өтініш;
2) нотариалды куәландырылған жеке тұлғаны куәландыратын құжат көшірмесі;
3) нотариалды куәландырылған білім туралы құжат көшірмесі;
4) нотариалды куәландырылған еңбек кітапшасының көшірмесі;
5) бұрынғы жұмыс орны кадр қызметі куәландырған фотомен кадрды есепке алу жөніндегі жеке парақ;
6) бар жазалар мен көтермелеулерді көрсете отырып бұрынғы жұмыс орнынан өндірістік мінездеме;
7) нотариалды куәландырылған біліктілік санаты бар немесе ғылыми дәрежесі туралы құжат көшірмесі;
8) медициналық анықтама;
9) сотты болмағандығы туралы анықтама
елеулі
39
Мемлекеттік орта білім беру мекемесінің басшысын қызметке тағайындау жөніндегі Комиссия отырыстары хаттамаларының болуы
болмашы
40
Аттестатталушылардың берілген біліктілік санаттарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы аттестаттау комиссиясының шешімінің объективтілігін растайтын материалдардың (портфолионың, ұлттық біліктілік тестілеуден өткені туралы анықтама) болуы
елеулі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 15 қарашадағы
№ 632 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 15 қарашадағы
№ 71 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 719 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 843 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Жалпы орта білім берудің бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ______________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы __________________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектінің (объектінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
р/с №
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
1
Білім беру ұйымының құрылтайшылық және құқық белгілеуші құжаттарының бар болуы
2
Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандары бойынша дұрыс және толық ақпараттың болуы
3
Педагог қызметкердің педагогтік әдеп нормалары мен міндеттерін орындауы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
4
Білім беру ұйымдарының басшы кадрларының, педагог және ғылыми қызметкерлерінің кемінде бес жылда бір рет біліктілігін арттырғандығын растайтын сертификаттардың, куәліктердің немесе басқа да құжаттардың болуы
5
Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салу бөлігінде мемлекеттік саясат қағидатының сақталуы (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
6
Білім беру процесін саяси үгіттеу, діни насихат жүргізу немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына қайшы келетін әрекеттерге итермелеу үшін пайдалану тыйымын сақтау (өтініштер болған жағдайда тексеріледі)
7
Білім алушылардың білім беру ұйымдары бекіткен міндетті мектеп формасын сақтауы
8
Білім беру ұйымның білім алушылардың контингенті бойынша бұйрықтардың және білім алушылардың сыныптар бөлігінде сандық құрамын растайтын білім алушыларды жазатын алфавиттік кітаптың болуы
9
Үлгілік оқу жоспарының инварианттық компонентінің орындалуын растайтын оқу жұмыс жоспарларының, сынып журналдарының, сабақ кестелерінің болуы
10
Оқу жұмыс жоспарында, сабақ кестелерінде білім алушылардың апталық оқу жүктемесінің көлемі факультативтік, үйірме, топ және жеке сабақтардың максималды көлемімен сәйкестігі
11
Қалалық жалпы орта білім беретін ұйымдарда сынып толымдылығы 24-ке жеткенде немесе одан асқанда, ауылдық жерлерде – 20-ға жеткен кезде немесе одан асқанда шағын жинақты мектептерде – білім алушылар 10-нан кем болмаған жағдайда сынып журналдарында сыныпты екі топқа бөлінуінің болуы:

1) заявление об участии в конкурсе;
2) резюме на казахском и русском языках;
3) автобиография, изложенная в произвольной форме;
4) копии документов об образовании;
5) копия трудовой книжки (при ее наличии) или трудовой договор, либо выписки из приказов о приеме и прекращении трудового договора с последнего места работы;
6) справка о состоянии здоровья
значительное
30
Наличие протоколов заседания Комиссии по назначению на должность руководителя государственного предприятия
незначительное
31
Наличие приказа об утверждении сроков и состава аттестационной комиссии, а также графика ее работы по проведению аттестации руководителей государственных предприятий
значительное
32
Наличие уведомления аттестуемого руководителя предприятия о сроках проведения аттестации
незначительное
33
Наличие аттестационного листа и служебной характеристики, отражающей профессиональную деятельность аттестуемого руководителя предприятия, оформленной кадровой службой совместно со структурными подразделениями уполномоченного органа, а также ознакомления руководителя предприятия с решением аттестационной комиссии
значительное
34
Наличие протоколов заседания аттестационной комиссии
незначительное
35
Наличие приказа о формировании конкурсной комиссии (далее – Комиссия) по назначению на должность руководителя государственного учреждения среднего образования
значительное
36
Наличие объявления о проведении конкурса по назначению на должность руководителя государственного учреждения среднего образования
значительное
37
Наличие утвержденного списка лиц (не менее двух кандидатов), допущенных к участию в конкурсе на должность руководителя государственного учреждения среднего образования
значительное
38
Наличие необходимого пакета документов претендентов на должность руководителя государственного учреждения среднего образования:
1) заявление на имя председателя конкурсной комиссии с указанием места прописки, фактического места проживания, контактных телефонов;
2) нотариально заверенную копию документа, удостоверяющего личность;
3) нотариально заверенную копию документа об образовании;
4) нотариально заверенную копию трудовой книжки;
5) личный листок по учету кадров с фото;
6) производственную характеристику с прежнего места работы с указанием имевшихся взысканий и поощрений;
7) копию документа об имеющейся квалификационной категории или ученой степени;
8) медицинскую справку;
9) справку об отсутствии судимости
значительное
39
Наличие протоколов заседаний Комиссии по назначению на должность руководителя государственного учреждения среднего образования
незначительное
40
Наличие материалов (справка о прохождении национального квалификационного тестирования, портфолио), подтверждающих объективность решения аттестационной комиссии по соответствию либо несоответствию аттестуемых заявленной квалификационной категории
значительное
Приложение 2
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года № 632 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года № 71
Приложение 3
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 719 и
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 843
Проверочный лист в сфере государственного контроля за системой образования
в отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные
учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования
Государственный орган, назначивший проверку ________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _______________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля ___________________________________
_______________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ______________________________________________________
Адрес места нахождения ___________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Требует ся
Не требует ся
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
1
Наличие учредительных и правоустанавливающих документов организации образования
2
Наличие достоверной и полной информации в рамках образовательного мониторинга по формам административных данных
3
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическим работником (проверяется при наличии обращений)
4
Наличие сертификатов, свидетельств или других документов, подтверждающих повышение квалификации руководящих кадров, педагогических и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет
5
Соблюдение принципа государственной политики, в части запрета создания и деятельности организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования (проверяется при наличии обращений)
6
Соблюдение запрета в образовательном процессе политической агитации, религиозной пропаганды или побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан (проверяется при наличии обращений)
7
Соблюдение обучающимися обязательной школьной формы, установленной в организации образования
8
Наличие приказов организации образования по контингенту обучающихся, алфавитной книги записи обучающихся, подтверждающих количественный состав обучающихся организации образования в разрезе классов
9
Наличие рабочих учебных планов, классных журналов, расписания уроков, подтверждающих выполнение инвариантного компонента типового учебного плана
10
Соответствие недельной учебной нагрузки обучающихся в рабочих учебных планах, расписании уроков, факультативных, кружковых, групповых и индивидуальных занятий максимальному объему
11
Наличие в классных журналах деления класса на 2 группы в городских общеобразовательных организациях при наполнении класса в 24 и более обучающихся, в сельских – 20 и более обучающихся, в малокомплектных школах – не менее 10 обучающихся при проведении уроков: