"Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 195 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 18 шілдедегі № 323 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 340 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 91 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 қарашада № 17832 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 195 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 18 шілдедегі № 323 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14142 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 9 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Лотерея операторына қатысты Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес лотерея операторына қатысты Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
1-қосымша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

О внесении изменений в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 195 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 июля 2016 года № 323 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности"
Совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 340 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 91. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2018 года № 17832
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 195 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 июля 2016 года № 323 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14142, опубликован 9 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"), следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении проверочного листа в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности в отношении оператора лотереи";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности в отношении оператора лотереи согласно приложению к настоящему совместному приказу.";
приложение 1 исключить.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) қолданысқа енген күннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика
және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және
спорт министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 340 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 91 бірлескен бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 29 маусымдағы
№ 195 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 18 шілдедегі
№ 323 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Лотерея операторына қатысты Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________
Бақылау субъектінің (объектінің) тексеру туралы акт ___________________________
_______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы ______________________________________
________________________________________________________________________
бақылау субъектінің (объектінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-сәйкестендіру
нөмірі
Орналасқан орнының мекенжайы __________________________________________
________________________________________________________________________
р/с №
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Лотерея операторының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы талаптардың сақталуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін уәкілетті органға ақпаратты ұсыну жағдайын қоспағанда, лотереяны ұтқан қатысушы туралы мәліметтерді, егер оның жазбаша келісімі алынбаса, жария етпеу жөніндегі талаптарды сақтауы
2
Лотерея операторының лотереялық ақпаратты өңдеу орталығының Қазақстан Республикасының аумағында орналасуы бойынша талаптарды сақтауы
3
Лотерея операторының лотерея жабдығына қойылатын талаптарды сақтауы:

3) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего совместного приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 340 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 91
Приложение 2
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 29 июня 2016 года № 195 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 июля 2016 года № 323
Проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением
законодательства Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности в
отношении оператора лотереи
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
_______________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки субъекта (объекта) контроля ______________________________
_______________________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля __________________________________________
_______________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля
Адрес места нахождения __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Соблюдение оператором лотереи требования по неразглашению сведений о выигравшем участнике лотереи, если не получено его письменное согласие, за исключением случая предоставления информации уполномоченному органу, позволяющему осуществлять контроль за соблюдением требований о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
2
Соблюдение оператором лотереи требования по нахождению центра обработки лотерейной информации на территории Республики Казахстан
3
Соблюдение оператором лотереи требования к лотерейному оборудованию:

1) техникалық сипаттамалар жүлде қорын ұтыс ойынына салу кезінде ұтыстарды бөлудің кездейсоқ болуын қамтамасыз етеді;
2) мұндай ұтыс ойынының басталуына дейін жүлделі қор ұтысын өткізу нәтижесін алдын ала айқындауға мүмкіндік беретін жасырын мүмкіндіктер және (немесе) рәсімдер мен алгоритмдердің болмауы;
3) лотерея мөлшерлемесін қабылдауды және тіркеуді қамтамасыз етпеуге тиіс, сондай-ақ байланыс желісі арқылы лотерея терминалдарымен қосылмауға тиіс
4
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтау, атап айтқанда:
1) өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеру жүргізу кезінде мына шараларды жүзеге асыру:
жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтерді тіркеу, оның жеке басын куәландыратын құжаттар деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі, сондай-ақ заңды мекенжайы;
клиент (оның өкілі) және бенефициар меншігі туралы шынайылықты тексеру және мәліметтерді жаңарту;
2) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициар меншіктерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
5
Лотерея операторының лотереяны өткізу шарттары мынадай мәліметтерді қамтитын талаптарды сақтауы:
1) лотереяның атауын;
2) лотерея түрінің көрсетілуін;
3) орналасқан жері, банктік деректемелері, бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетілген лотерея операторының атауын;
4) лотерея өткізілетін мерзімдерді;
5) лотерея тұжырымдамасының сипаттамасын;
6) лотереяның ұйымдастырушылық-технологиялық сипаттамасын;
7) лотереяға қатысушылардың құқықтары мен міндеттерін;
8) ұтты деп танылған лотереяға қатысушыға ұтысты төлеу тәртібі мен мерзімдерін, сондай-ақ ұтыс шыққан лотерея билеттеріне, түбіртектерге немесе өзге де құжаттарға сараптама жүргізу мерзімдерін;
9) лотереяға қатысушыларды лотереяға қатысу қағидалары және жүлде қорын ұтысқа салу нәтижелері туралы хабардар ету тәртібін;
10) лотерея билеттерін, түбіртіктерді немесе өзге де құжаттарды тарату (өткізу), лотерея мөлшерлемелерін қабылдау мен тіркеу тәртібін;
11) лотерея билетінің, түбіртектің немесе өзге де құжаттың (лотерея мөлшерлемелерінің мөлшерін) бағасын;
12) ұтыстың мөлшері мен нысанын (ақшалай немесе заттай);
13) жүлде қорының жоспарланып отырған мөлшерін;
14) жүлде қорының ұтыс ойынын өткізу тәртібін, ұтыстарды айқындау алгоритмін, бас жүлдені (болған жағдайда) қалыптастыру мен ұтысқа салу қағидаларын
6
Лотерея операторының өткізілген лотерея билеттерінен, түбіртектерден немесе өзге де құжаттардан, нақты лотереяның тіркелген лотерея мөлшерлемелерінен түскен түсімнің кемінде елу пайызы мөлшерінде жүлде қорын қалыптастыруды қамтамасыз ету бойынша міндеттерді сақтауы
7
Лотерея операторының ұтыстарды төлеуді жүзеге асыру бойынша талаптарды сақтауы
8
Лотерея операторының лотерея өткізу шарттарында белгіленген мерзімде талап етілмеген ұтыстарды тиісті тираждың нәтижесі (жүлде қорын ұтысқа салу) жарияланған кезден бастап үш жыл бойы сақтау, сондай-ақ олар салықтық емес төлем түрінде бюджет кірісіне есепке жатқызу бойынша талаптарды сақтауы
9
Лотерея операторының лотерея билеттерінде, түбіртектерде немесе өзге де құжаттарда мынадай міндетті ақпаратты қамту бойынша талаптарды сақтауы:

1) технические характеристики обеспечивают случайность распределения выигрышей при розыгрыше призового фонда;
2) отсутствие скрытых возможностей и (или) процедур и алгоритмов, позволяющих предопределить результат проведения розыгрыша призового фонда до начала такого розыгрыша;
3) не должно обеспечивать прием и регистрацию лотерейной ставки, а также не должно иметь соединения по сети связи с лотерейными терминалами
4
Соблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:
1) при проведении надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников осуществление следующих мер:
фиксирование сведений, необходимых для идентификации физического лица: данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер, а также юридический адрес;
проверка достоверности и обновление сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике;
2) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
5
Соблюдение оператором лотереи требований к условиям проведения лотереи, включающие в себя следующие сведения:
1) наименование лотереи;
2) указание на вид лотереи;
3) наименование оператора лотереи с указанием его места нахождения, банковских реквизитов, бизнес-идентификационного номера;
4) сроки проведения лотереи;
5) описание концепции лотереи;
6) организационно-технологическое описание лотереи;
7) права и обязанности участников лотереи;
8) порядок и сроки выплаты выигрыша участнику лотереи, признанному выигравшим, а также сроки проведения экспертизы выигрышных лотерейных билетов, квитанций или иных документов;
9) порядок информирования участников лотереи о правилах участия в лотерее и результатах розыгрыша призового фонда;
10) порядок распространения (реализации) лотерейных билетов, квитанций или иных документов, приема и регистрации лотерейных ставок;
11) цена лотерейного билета, квитанции или иного документа (размеры лотерейных ставок);
12) размер и форма (денежная или в натуре) выигрыша;
13) планируемый размер призового фонда;
14) порядок проведения розыгрыша призового фонда, алгоритм определения выигрышей, правила формирования и розыгрыша суперприза (при наличии)
6
Соблюдение оператором лотереи обязанности по обеспечению формирования призового фонда в размере не менее пятидесяти процентов от выручки от реализованных лотерейных билетов, квитанций или иных документов, зарегистрированных лотерейных ставок конкретной лотереи
7
Соблюдение оператором лотереи требования по осуществлению выплаты выигрышей
8
Соблюдение оператором лотереи требования по хранению в течение трех лет с момента опубликования результатов соответствующего тиража (розыгрыша призового фонда) выигрышей не востребованных в установленный условиями проведения лотереи срок, а также в последующем по зачислению их в доход бюджета в виде неналогового платежа
9
Соблюдение оператором лотереи требования по содержанию следующей обязательной информации в лотерейных билетах, квитанциях или иных документах:

1) лотереяның атауы;
2) лотерея операторының атауы, орналасқан жері, телефон нөмірлері және интернет-ресурсы;
3) тираждың нөмірі немесе атауы (тираждық лотереялар үшін);
4) лотерея билетінің, түбіртектің немесе өзге де құжаттың нөмірі;
5) лотерея билетінің, түбіртектің немесе өзге де құжаттың бағасы;
6) жүлде қорының ұтыс ойынын өткізу күні мен орны (тираждық лотерея үшін);
7) ұтысты алу орны мен мерзімдері туралы деректер;
8) жүлде қорының мөлшері
10
Тираждық комиссия мүшелерімен хаттаманы және тиражды өткізу нәтижелерінің ресми кестесіне қол қою арқылы тіркелетін лотерея билеттері, түбіртектері немесе өзге де құжаттары және (немесе) тіркелген лотерея ұтысы тиражының ойынында қатысатын санын растау бойынша тираждық комиссиясының міндеттерін сақтау
11
Лотерея операторының жүлде қорының әрбір ұтыс ойынын және лотерея билеттері, түбіртектер немесе өзге де құжаттар, тираждық лотереяның тіркелген лотерея мөлшерлемелері бойынша ұтыстардың нәтижелерін лотерея операторы көрсетілген ұтыс ойыны өткізілген кезден бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында жариялайды немесе он екі сағат ішінде лотерея операторының интернет-ресурсында орналастыруға қойылатын талаптарды сақтауы
12
Лотерея операторының өткізілген лотерея билеттерінен, түбіртектерден немесе өзге де құжаттардан, тіркелген лотерея мөлшерлемелерінен түскен түсім мен жүлде қоры арасындағы айырманың кемінде он пайызын спортты дамытуға тоқсан сайын бағыттау міндетін сақтауы
Лауазымды тұлға (тұлғалар) ________________________________________________
________________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Бақылау субъектінің басшысы ______________________________________________
________________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))

1) наименование лотереи;
2) наименование, место нахождения, номера телефонов и интернет-ресурса оператора лотереи;
3) номера или наименования тиража (для тиражных лотерей);
4) номера лотерейного билета, квитанции или иного документа;
5) цена лотерейного билета, квитанции или иного документа;
6) дата и место проведения розыгрыша призового фонда (для тиражной лотереи);
7) данные о месте и сроках получения выигрыша;
8) размер призового фонда
10
Соблюдение тиражной комиссией обязанностей по подтверждению количества участвующих в розыгрыше тиража лотерейных билетов, квитанций или иных документов и (или) зарегистрированных лотерейных ставок, которые фиксируются путем подписания протокола членами тиражной комиссии и официальной таблицы результатов проведения тиража
11
Соблюдение оператором лотереи требования к опубликованию результатов каждого розыгрыша призового фонда и выигрышей по лотерейным билетам, квитанциям или иным документам, зарегистрированным лотерейным ставкам тиражной лотереи в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, в течение трех рабочих дней или размещению на интернет-ресурсе оператора лотереи в течение двенадцати часов с момента проведения указанного розыгрыша
12
Соблюдение оператором лотереи обязанности ежеквартально направлять на развитие спорта не менее десяти процентов от разницы между выручкой от реализованных лотерейных билетов, квитанций или иных документов, зарегистрированных лотерейных ставок и призовым фондом
Должностное (ые) лицо (а) ________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))