"Қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларының ішкі тәртiптеме қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 505 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 5 желтоқсандағы № 838 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 желтоқсанда № 17875 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларының iшкi тәртiптеме қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 505 бұйрығына (бұдан әрі - Қағидалар) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15564 болып тіркелген, 2017 жылғы 6 қыркүйекте Нормативтік құқықтық актілерді эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларының iшкi тәртiптеме қағидаларында:
2-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) күдiктiлер мен айыпталушылардың хаттарды, ақшалай аударымдарды алуы және жіберуі;";
8-тармақтың 1) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"туу туралы куәлiк немесе баланың медициналық ұйымда туғанын растайтын құжаттары, баланы асырап алу құжаты, ал мұндай құжаттар болмаған жағдайда қылмыстық iс өндірісіне берілген анықтау жүргiзетiн адамның, тергеушiнiң, прокурордың немесе соттың жазбаша нұсқауы болуын тексереді (үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдi тергеу изоляторына қабылдау үшiн).";
59-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Күдіктілер мен айыпталушылардың жеке шоттарынан талап еткен ақша сомасын есепке алу үшін күдіктілер мен айыпталушылар тергеу изоляторының қаржы бөлімінің қызметкеріне тергеу изоляторының бастығы куәландырылған сенімхатты береді. Берiлген ақша есеп беретін адамнан осы туралы өтініш берген адамдарға сатып алынған тамақ өнімдерін және бірінші кезекте қажетті заттарды бергенін растайтын аванстық есеп және құжаттар негiзiнде есептен шығарылады. Тамақ өнімдерін және бірінші кезекте қажетті заттарды алуға өтiнiштiң және қолхаттың негiзiнде олардың құны күдіктiлер мен айыпталушылардың жеке шоттарынан есептен шығарылады.";
8-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Күдіктiлер мен айыпталушылардың хаттарды және ақшалай аударымдарды алу және жіберу тәртібі";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Күдіктiлер және айыпталушылар туыстарынан және өзге де адамдардан хаттар алады және жiбереді.";

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 505 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 декабря 2018 года № 838. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 декабря 2018 года № 17875
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 505 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы" (далее - Правила) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15564, опубликован 6 сентября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующие изменения:
в Правилах внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы, утвержденных указанным приказом:
подпункт 7) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"7) получения и отправления подозреваемыми и обвиняемыми писем, денежных переводов;";
абзац четвертый подпункта 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"свидетельство о рождении или документов, подтверждающих рождение ребенка матерью в медицинской организации, усыновления (удочерения), а при отсутствии таких документов – письменное указание лица, производящего дознание, следователя, прокурора или суда, в производстве которых находится уголовное дело (для приема в следственный изолятор женщины с ребенком в возрасте до трех лет).";
абзац второй пункта 59 изложить в следующей редакции:
"Подозреваемые и обвиняемые выдают доверенность, удостоверенную начальником следственного изолятора, сотруднику финансовой части следственного изолятора на получение в подотчет требуемой суммы денег с лицевых счетов подозреваемых и обвиняемых. Выданные деньги списываются с подотчетного лица на основании авансового отчета и документов, подтверждающих выдачу приобретенных продуктов питания и предметов первой необходимости лицам, подавшим об этом заявление. На основании заявления и расписки в получении продуктов питания и предметов первой необходимости их стоимость списывается с лицевых счетов подозреваемых и обвиняемых.";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Порядок получения и отправления подозреваемыми и обвиняемыми писем и денежных переводов";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. Подозреваемые и обвиняемые получают и отправляют родственникам и иным лицам письма.";

75-78-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Күдіктiлер мен айыпталушылар пошта қажеттіліктерiн (конверттер, маркалар) тергеу изоляторының дүкенiнен (дүңгіршегiнен) сатып алады.
76. Күдіктiлер мен айыпталушылардың хаттарын күн сайын әкiмшiлiк өкiлi қабылдайды. Хаттарда жөнелтушiнiң тегi, аты-жөнi және тергеу изоляторының пошта мекенжайы көрсетiлген жағдайда ғана қабылданады.
77. Күдiктiлер мен айыпталушылардан хатты қабылдаған сәттен бастап және оны жібергенге дейін, сондай-ақ тергеу изоляторына хат келiп түскен сәттен бастап және оны адресатқа тапсырғанға дейiн көрсетілген мекеменің әкімшілігі хаттың сақталуын, хат алмасудағы құпияны қамтамасыз етедi.
78. Күдiктi мен айыпталушының атына келiп түскен хаттарды тапсыруды, сондай-ақ оның хаттарын адресаттарға жіберуді тергеу изоляторының әкiмшiлiгi хаттың келiп түскен немесе оны күдiктiге және айыпталушыға тапсырған күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді. Хатты мемлекеттiк немесе ресми қолданылатын орыс тiлiне аудару қажет болған кезде хатты тапсыру мерзiмi аударма жасау үшін бір айға дейін ұзартылады.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Жәбiрленушiлерге, куәлерге арналған, сондай-ақ iшiнде қылмыстық iс бойынша мәліметтер, қорлау, қорқыту, кек алуға, қылмыс немесе өзге де құқық бұзушылық жасауға шақыру, тергеу изоляторының күзетi, оның қызметкерлерi туралы ақпарат, тыйым салынған заттарды беру тәсiлдерi және қылмыстық iс бойынша ақиқатты анықтауға кедергі болатын немесе қылмыс жасауға ықпал ететiн басқа да мәлiметтер бар, сондай-ақ құпия жазбамен, мемлекеттiк немесе өзге де заңмен қорғалатын құпиялар шифрленiп жазылған хаттар адресатқа жіберілмейді, күдіктілерге және айыпталушыларға берілмейді және өндірісінде қылмыстық iс бар адамға немесе органға беріледі.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Апелляциялық және кассациялық шағымдарды қоспағанда, ұсыныстарды, өтiнiштердi және шағымдарды жiберу бойынша шығыстарды төлеу жөнелтушiнiң есебiнен жүргізіледі. Күдіктiнiң немесе айыпталушының жеке шотында ақшасы болмаған кезде шығыс тергеу изоляторының есебiнен жүргізіледі.";
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"94. Күдіктiлердің және айыпталушылардың некесін тiркеуді "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы кодексінің 233-бабына сәйкес осы тергеу изоляторы орналасқан аумақтағы азаматтық хал актiлерiн тіркеу органы (бұдан әрi – АХАТ) тергеу изоляторында жүргiзедi.";
130-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 75-78 изложить в следующей редакции:
"75. Почтовые принадлежности (конверты, марки) подозреваемые, обвиняемые приобретают в магазине (ларьке) следственного изолятора.
76. Письма от подозреваемых и обвиняемых принимаются представителем администрации ежедневно. Письма принимаются с указанием на них фамилии, инициалов отправителя и почтового адреса следственного изолятора.
77. С момента приема письма от подозреваемых и обвиняемых и до его отправки, а также с момента поступления письма в следственный изолятор и до его вручения адресату администрация указанного учреждения обеспечивает сохранность письма и тайну переписки.
78. Вручение писем, поступающих на имя подозреваемого и обвиняемого, а также отправление его писем адресатам производится администрацией следственного изолятора не позднее чем в три рабочих дня со дня поступления письма или сдаче его подозреваемым и обвиняемым. При необходимости перевода письма на государственный или официально употребляемый русский язык срок сдачи письма увеличивается до одного месяца, необходимого для его перевода.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Письма, адресованные потерпевшим, свидетелям преступления, а также содержащие какие-либо сведения по уголовному делу, оскорбления, угрозы, призывы к расправе, совершению преступления или иного правонарушения, информацию об охране следственного изолятора, его сотрудниках, способах передачи запрещенных предметов и другие сведения, которые могут помешать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению преступления, а также выполненные тайнописью, шифром, содержащие государственную или иную охраняемую законом тайну, адресату не отправляются, подозреваемым и обвиняемым не вручаются и передаются лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. Оплата расходов по пересылке предложений, заявлений и жалоб, за исключением апелляционных и кассационных жалоб, производится за счет отправителя. При отсутствии у подозреваемого или обвиняемого денег, на лицевом счете расходы производятся за счет следственного изолятора.";
пункт 94 изложить в следующей редакции:
"94. Регистрация брака подозреваемых и обвиняемых производится в соответствии со статьей 233 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" в следственном изоляторе органом регистрации актов гражданского состояния (далее - РАГС), находящимся на территории, на которой расположен данный следственный изолятор.";
пункт 130 изложить в следующей редакции:

"130. Күдіктімен немесе айыпталушымен кездесу іске қорғаушы ретінде қатысатын адвокатқа "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген адвокат куәлігін және қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаны көрсеткен кезде беріледі.
Қазақстан Республикасының ҚПК-нің 66-бабының екінші бөлігінің ережелеріне сәйкес іс бойынша қорғаушы болып танылған басқа адамға өзінің қылмыстық процеске қорғаушы ретінде қатысу құқығын растайтын және жеке басын куәландыратын құжаттарды көрсеткен кезде.";
148-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер қайтыс болған адамның туыстары тергеу изоляторы орналасқан қалада тұрмаса, хабар пошта арқылы жіберіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. 2019 жылғы 1 қаңтарда қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 130-тармағын қоспағанда, осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов

"130. Свидания с подозреваемым или обвиняемым предоставляются адвокату, участвующим в деле в качестве защитника, - по предъявлении им удостоверения адвоката и письменного уведомления о защите (представительстве), предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи".
С другим лицом, признанным защитником по делу в соответствии с положениями части второй статьи 66 УПК РК, по предъявлении им документов, подтверждающих его право на участие в уголовном процессе в качестве защитника и удостоверяющего его личность.";
абзац второй пункта 148 изложить в следующей редакции:
"Если родственники умершего проживают не в том городе, где находится следственный изолятор, извещение направляется по почте.".
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 130 Правил, который вводится в действие с 1 января 2019 года.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов