"Туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушының 2008 жылғы 23 қазандағы № 01-08/181 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 378 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылы 27 желтоқсанда № 18061 тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 11 - бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушының 2008 жылғы 23 қазандағы № 01-08/181 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5357 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2008 жылғы 27 қарашада № 181 (1407) болып жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықты қолданысқа енгізілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 23 октября 2008 года № 01-08/181 "Об утверждении Правил переподготовки и повышения квалификации специалистов в области туристской деятельности"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 378. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2018 года № 18061
В соответствии с подпунктом 12) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 23 октября 2008 года № 01-08/181 "Об утверждении Правил переподготовки и повышения квалификации специалистов в области туристской деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5357, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 27 ноября 2008 года № 181 (1581) следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 12) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила переподготовки и повышения квалификации специалистов в области туристской деятельности, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в течение двух рабочих дней после его введения в действие;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт
министрінің
2018 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 378 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушының
2008 жылғы 23 қазандағы
№ 01-08/181 бұйрығымен
бекітілген
Туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) туристік қызмет саласындағы мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру тәртібін анықтайды (бұдан әрі – мамандар).
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланады:
1) біліктілікті арттыру – бұрын алған кәсіптік білімін, машықтары мен дағдыларын қолдауға, кеңейтуге, тереңдету мен жетілдіруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
2) қайта даярлау – басқа кәсіпті немесе мамандықты игеруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
3) оқу бағдарламасы – әрбір оқу сабағы, әрбір оқу пәні және (немесе) модуль бойынша меңгерілуге тиіс білімнің, машықтың, дағды мен біліктіліктің мазмұны мен көлемін айқындайтын бағдарлама;
4) оқу жоспары – тиісті білім беру деңгейінде білім алушылардың оқу сабақтарының, оқу пәндерінің және (немесе) модульдердің, кәсіптік практиканың, өзге де оқу қызметі түрлерінің тізбесін, реттілігін, көлемін (еңбекті қажетсінуін) және бақылау нысандарын регламенттейтін құжат;
5) өтініш беруші – туристік қызмет саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлға;
6) тыңдаушы – қосымша білім беру бағдарламалары бойынша білім беру ұйымында оқитын адам.
2-тарау. Туристік қызмет саласындағы мамандардың қайта даярлау және біліктілігін арттыру тәртібі
3. Мамандардың қайта даярлау және біліктілігін арттыру қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады (бұдан әрі - білім беру ұйымдары).
4. Білім беру ұйымдары мамандардың қайта даярлау және біліктілігін арттыру, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10500 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 78 бұйрығымен бекітілген Туризм саласындағы мамандарды кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға қойылатын жалпы талаптармен (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес жүзеге асырады.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Приложение
к приказу Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 26 декабря 2018 года № 378
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
туризма и спорта
Республики Казахстан
от 23 октября 2008 года № 01-08/181
Правила
переподготовки и повышения квалификации специалистов в области туристской деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила переподготовки и повышения квалификации специалистов в области туристской деятельности (далее – Правила) определяют порядок переподготовки и повышения квалификации специалистов в области туристской деятельности (далее – специалисты).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) повышение квалификации – форма профессионального обучения, позволяющая поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения и навыки;
2) переподготовка – форма профессионального обучения, позволяющего освоить другую профессию или специальность;
3) учебная программа – программа, определяющая по каждому учебному предмету, каждой учебной дисциплине и (или) модулю содержание и объем знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению;
4) учебный план – документ, регламентирующий перечень, последовательность, объем (трудоемкость) учебных предметов, учебных дисциплин и (или) модулей, профессиональной практики, иных видов учебной деятельности обучающихся соответствующего уровня образования и формы контроля;
5) заявитель – физическое либо юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области туристской деятельности;
6) слушатель – лицо, обучающееся в организации образования, по образовательным учебным программам дополнительного образования.
Глава 2. Порядок переподготовки и повышения квалификации специалистов в области туристской деятельности
3. Переподготовка и повышение квалификации специалистов осуществляется организациями образования, реализующими образовательные учебные программы дополнительного образования (далее - организации образования).
4. Организации образования осуществляют переподготовку и повышение квалификации специалистов в соответствии с Общими требованиями к профессиональной подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов в области туризма, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 78, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10500 (далее – Требования).

5. Мамандарды қайта даярлау және олардын біліктілігін арттыру курс нысандарында өтетін, сабақтар түрінде өткізіледі.
6. Курстардың ұзақтығы оқу бағдарламаларымен анықталады.
7. Білім беру ұйымы күнтізбелік оқу жылына курстардың кестесін, оқу жоспарын, оқу бағдарламасын жасайды және бекітеді және Талаптарда көрсетілген құжаттармен қоса Туристік қызмет саласындағы уәкілетті органға келісу үшін жолдайды.
8. Мамандарды қайта даярлау және олардын біліктілігін арттыру оқу жоспарына және оқу бағдарламасына сәйкес бекітілген курстар кестесі бойынша жүзеге асырылады.
9. Қайта даярлау және олардын біліктілікті арттырудан өту үшін өтініш беруші білім беру ұйымына осы Қағидаларының 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді жолдайды.
10. Қайта даярлау және біліктілігін арттырудан өткен тыңдаушыларға осы Қағидаларының 2-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша сертификат беріледі.
Туристік қызмет саласындағы
мамандарды қайта даярлау және
біліктілігін арттыру
Қағидаларына
1-қосымша
Нысан
________________________
(оқу өткізетін ұйымның атауы)
________________________
(өтініш беруші: жеке тұлға
үшін - аты, жөні, тегі
(ол болған жағдайда);
заңды тұлға үшін - толық атауы)
ӨТІНІМ
Туристік қызмет саласындағы мамандарды
________________________________________________________________________
(қайта даярлау немесе біліктілікті арттыру)
өту үшін:
Р/с №
Тегі, аты-жөні (ол болған жағдайда)
Лауазымының толық атауы
Тақырыбы, спорт түрі
Кезеңі (курстың басталу және аяқталу күні)
Байланыс (телефон нөмірі, электрондық мекенжайы)
1
2
3
___________________________________
(жеке тұлға үшін – аты, жөні, тегі (ол болған жағдайда), мекенжайы, телефон нөмірі, электрондық мекенжайы; (жеке тұлға үшін – қолы; заңды тұлға үшін – толық атауы, заңды мекенжайы, телефон нөмірі, электрондық мекенжайы)
______________________________ (жеке және заңды тұлға үшін – қолы)
Туристік қызмет саласындағы
мамандарды қайта даярлау және
біліктілігін арттыру
Қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________
(оқу өткізетін ұйымның атауы)
Сертификат №___
Осы сертификат ______________________________________________ берілді,
(Тегі, аты-жөні (болған жағдайда)
ол туристік қызмет саласындағы
_______________________________________________________________________
(қайта даярлау немесе біліктілікті арттыру)
бойынша курстан
"___" __________________ бастап "___" ______________________________ дейін
___________________________________________________________________
____________ сағат көлемінде өтті.
________________________________                               __________
(Тегі, аты-жөні, (болған жағдайда)                                     (қолы)
оқу өткізетін ұйым басшысы
лауазымының толық атауы)
Берілген күні 20___ жылғы "____" ___________                         Мөр орны
(Болған жағдайда)

5. Переподготовка и повышение квалификации специалистов осуществляется в форме курсов, которые проводятся в виде занятий.
6. Продолжительность курсов определяется учебными программами.
7. Организация образования составляет и утверждает график курсов, учебный план, учебную программу на календарный год и направляет на согласование в уполномоченный орган в области туристской деятельности с приложением документов, указанных в Требованиях.
8. Переподготовка и повышение квалификации осуществляется по утвержденному графику курсов в соответствии с учебным планом и учебной программой.
9. Для прохождения переподготовки и повышения квалификации заявитель направляет в организацию образования заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. Слушателям, прошедшим переподготовку или повышение квалификации выдается сертификат по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам переподготовки и
повышения квалификации в
области туристской деятельности
Форма
______________________________
(наименование организации
образования)
от ___________________________
(заявителя: для физического лица-
фамилия, имя, отчество (при его
наличии);
для юридического лица-
полное наименование)
ЗАЯВКА
На прохождение _______________________ в области туристской деятельности:
(переподготовки или повышения квалификации)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Полное наименование должности
Тема
Период (дата начала и окончания курсов)
Контакты (номер телефона, электронный адрес)
1
2
3
______________________________________________
(для физического лица – фамилия, имя, отчество
(при его наличии), адрес местожительства,
номер телефона, электронный адрес;
для юридического лица полное наименование,
юридический адрес, номер телефона,
электронный адрес)
_______________________________
(для физического и
юридического лица–подпись)
Приложение 2
к Правилам переподготовки и
повышения квалификации в
области туристской деятельности
Форма
________________________
(наименование организации
образования)
Сертификат №___
Настоящий сертификат выдан __________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии))
в том, что он (а) с "___" ___________ по "___" __________ 20___ года закончил (а)
курсы по ________________________________________________________________
(переподготовке или повышению квалификации)
в области туристской деятельности на тему: _____
в объеме _____ часов.
______________________________________             _____________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)                   (подпись)
полное наименование должности
руководителя организации образования)
Дата выдачи "____" ___________ 20___года             Место печати
(При наличии)