Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 929 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 желтоқсанда № 18079 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 19.12.2023 № 441-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 11 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 929 бұйрығымен бекітілді
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 13.07.2021 № 453-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 929. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2018 года № 18079.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года.
В соответствии с подпунктом 17) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 19.12.2023 № 441-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 929
Правила ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 13.07.2021 № 453-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-2-бабының 17) тармақшасына сәйкес әзірленген және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталығы (бұдан әрі – МҒМО) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімін (бұдан әрі – тізілім) жүргізеді.
2-тарау. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу тәртібі
3. Тізілімді жүргізу өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы объектілерді, жұмыстарға қатысушыларды және құжаттарды (бұдан әрі – объектілер) тіркеуді есепке алуды ұйымдастыру үшін жүзеге асырылады.
4. Тізілім келесі бөлімдерден тұрады:
1-бөлім. Шама бірліктерінің эталондары:
1.1-кіші бөлім. Шама бірліктерінің мемлекеттік эталондары (KZ.01.01.ХХХХХ-ХХХХ);
1.2-кіші бөлім. Шама бірліктерінің мемлекеттік жұмыс эталондары (KZ.01.02.ХХХХХ-ХХХХ);
1.3-кіші бөлім. Ұйымның шама бірліктерінің эталондары (KZ.01.03.ХХХХХ-ХХХХ).
2-бөлім. Өлшем құралдарының бекітілген түрлері:
2.1-кіші бөлім. Қазақстан Республикасында өндірілетін және Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін өлшем құралдарының түрлері (KZ.02.01.ХХХХХ-ХХХХ);
2.2-кіші бөлім. Нақты партиялармен Қазақстан Республикасында өндірілетін және Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін өлшем құралдарының түрлері (KZ.02.02.ХХХХХ-ХХХХ);
2.3-кіші бөлім. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 мамырдағы № 389 қаулысымен бекітілген Өлшем құралдарының типін бекіту мақсатында сынау, оларды метрологиялық аттестаттау, салыстырып тексеру және калибрлеу нәтижелерін өзара тану туралы келісім (бұдан әрі – Келісім) шеңберінде тану рәсімінен өткен өлшем құралдарының түрлері (KZ.02.03.ХХХХХ-ХХХХ);
2.4-кіші бөлім. Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 145 шешімімен бекітілген Өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстардың нәтижелерін өзара тану қағидалары (бұдан әрі – ЕЭК шешімі) шеңберінде тану рәсімінен өткен өлшем құралдарының түрлері (KZ.02.04.ХХХХХ-ХХХХ).
3-бөлім. Метрологиялық аттестаттаудан өткен өлшем құралдары:
3.1-кіші бөлім. Қазақстан Республикасында өндірілетін және Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін өлшем құралдары (KZ.03.01.ХХХХХ-ХХХХ);
3.2-кіші бөлім. Келісім шеңберінде тану рәсімінен өткен өлшем құралдары (KZ.03.02.ХХХХХ-ХХХХ).

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" (далее – Закон) и определяют порядок ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений.
2. Государственный научный метрологический центр (далее – ГНМЦ) ведет реестр государственной системы обеспечения единства измерений по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – реестр).
Глава 2. Порядок ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений
3. Ведение реестра осуществляется для организации учета регистрации объектов, участников работ и документов в области обеспечения единства измерений (далее – объекты).
4. Реестр состоит из следующих разделов:
Раздел 1. Эталоны единиц величин:
Подраздел 1.1. Государственные эталоны единиц величин (KZ.01.01.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 1.2. Государственные рабочие эталоны единиц величин (KZ.01.02.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 1.3. Эталоны единиц величин организации (KZ.01.03.ХХХХХ-ХХХХ).
Раздел 2. Утвержденные типы средств измерений:
Подраздел 2.1. Типы средств измерений, производимые в Республике Казахстан и ввозимые на территорию Республики Казахстан (KZ.02.01.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 2.2. Типы средств измерений, производимые в Республике Казахстан и ввозимые на территорию Республики Казахстан определенными партиями (KZ.02.02.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 2.3. Типы средств измерений, прошедшие процедуру признания в рамках Соглашения о взаимном признании результатов испытаний с целью утверждения типа, метрологической аттестации, поверки и калибровки средств измерений, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 389 (далее – Соглашение) (KZ.02.03.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 2.4. Типы средств измерений, прошедшие процедуру признания в рамках Правил взаимного признания результатов работ по обеспечению единства измерений, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 года № 145 (далее –Решение ЕЭК) (KZ.02.04.ХХХХХ-ХХХХ).
Раздел 3. Средства измерений, прошедшие метрологическую аттестацию:
Подраздел 3.1. Средства измерений, производимые в Республике Казахстан и ввозимые на территорию Республики Казахстан (KZ.03.01.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 3.2. Средства измерений, прошедшие процедуру признания в рамках Соглашения (KZ.03.02.ХХХХХ-ХХХХ).

4-бөлім. Стандартты үлгілердің бекітілген түрлері:
4.1-кіші бөлім. Қазақстан Республикасында әзірленген стандартты үлгілердің түрлері (KZ.04.01.ХХХХХ-ХХХХ);
4.2-кіші бөлім. Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген шетелдік шығарылымның стандартты үлгілерінің түрлері (KZ.04.02.ХХХХХ-ХХХХ);
4.3-кіші бөлім. ЕЭК шешімі шеңберінде тану рәсімінен өткен стандартты үлгілердің түрлері (KZ.04.03.ХХХХX-ХХХХ).
5-бөлім. Өлшем құралдарын тексеру әдістемесі (KZ.05.01.ХХХХХ-ХХХХ).
6-бөлім. Өлшемдерді орындау әдістемелері:
6.1-кіші бөлім. Қазақстан Республикасында әзірленген өлшемдерді орындау әдістемелері (KZ.06.01.ХХХХX-ХХХХ);
6.2-кіші бөлім. Өлшемдерді орындаудың референттік әдістемелері (KZ.06.02.ХХХХX-ХХХХ);
6.3-кіші бөлім. Келісім шеңберінде тану рәсімінен өткен өлшемдерді орындау әдістемелері (KZ.06.03.ХХХХX-ХХХХ);
6.4-кіші бөлім. ЕЭК шешімі шеңберінде тану рәсімінен өткен өлшемдерді орындау әдістемелері (KZ.06.04.ХХХХX-ХХХХ).
7-бөлім. Шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарын сақтаушы ғалымдар (KZ.07.01.ХХХХX-ХХХХ).
8-бөлім. Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілер (KZ.08.01.ХХХXX-ХХХX).
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 19.12.2023 № 441-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тізілімді жүргізу электрондық тасығышта жүзеге асырылады.
6. Тізілімді жүргізу мыналарды:
1) объектілерді тіркеуді;
2) тізілім деректерін мерзімді талдауды және өзектендіруді, ақпараттық қызмет көрсетуді;
3) тізілім істерін қалыптастыруды және сақтауды көздейді.
7. Тізілім объектілерін тіркеу Техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) және (немесе) МҒМО-ның өтінімдер мен құжаттарды мақұлдау туралы оң шешімі келіп түскеннен кейін күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде жүзеге асырылады.
8. Тіркеу кезінде тізілімнің әрбір объектісіне мынадай құрылымы бар тіркеу нөмірі беріледі:
КZ.ХХ.ХХ.ХХХХX-ХХХХ
1) КZ – Қазақстан Республикасының коды;
2) ХХ – тізілім бөлімінің коды екі таңбалы сан болып табылады және тізілім бөлімінің нөмірін білдіреді;
3) ХХ – тізілімнің кіші бөлімінің коды екі таңбалы сан болып табылады және тізілімнің кіші бөлімінің нөмірін білдіреді;
4) ХХХХХ – реттік нөмірі тізілімнің әрбір бөлімі бойынша 00001-ден 99999-ға дейін белгіленеді;
5) ХХХХ – уәкілетті органның немесе МҒМО-ның объектіні тізілімге енгізу туралы шешім қабылдаған жылдың цифрлары.
9. Тізілім деректерін мерзімді өзектендіруді және объектіні тізілімнен шығаруды немесе тізілім объектілері бойынша деректерді өзгертуді МҒМО ай сайын жүзеге асырады.

Раздел 4. Утвержденные типы стандартных образцов:
Подраздел 4.1. Типы стандартных образцов, разработанные в Республике Казахстан (KZ.04.01.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 4.2. Типы стандартных образцов зарубежного выпуска, допущенные к применению на территории Республики Казахстан (KZ.04.02.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 4.3. Типы стандартных образцов, прошедшие процедуру признания в рамках Решения ЕЭК (KZ.04.03.ХХХХХ-ХХХХ).
Раздел 5. Методики поверки средств измерений (KZ.05.01.ХХХХХ-ХХХХ).
Раздел 6. Методики выполнения измерений:
Подраздел 6.1. Методики выполнения измерений, разработанные в Республике Казахстан (KZ.06.01.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 6.2. Референтные методики выполнения измерений (KZ.06.02.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 6.3. Методики выполнения измерений, прошедшие процедуру признания в рамках Соглашения (KZ.06.03.ХХХХХ-ХХХХ);
Подраздел 6.4. Методики выполнения измерений, прошедшие процедуру признания в рамках Решения ЕЭК (KZ.06.04.ХХХХХ-ХХХХ).
Раздел 7. Ученые-хранители государственных эталонов единиц величин (KZ.07.01.ХХХХХ-ХХХХ).
Раздел 8. Поверители средств измерений (KZ.08.01.ХХХХХ-ХХХХ).
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра торговли и интеграции РК от 19.12.2023 № 441-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Ведение реестра осуществляется на электронном носителе.
6. Ведение реестра предусматривает:
1) регистрацию объектов;
2) периодический анализ и актуализацию данных реестра, информационное обслуживание;
3) формирование и хранение дел реестра.
7. Регистрация объектов реестра осуществляется в течение 5 (пяти) календарных дней после поступления положительного решения уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии (далее – уполномоченный орган), и (или) ГНМЦ об одобрении заявок и документов.
8. Каждому объекту реестра при регистрации присваивают регистрационный номер, имеющий следующую структуру:
КZ.ХХ.ХХ.ХХХХХ-ХХХХ
1) КZ – код Республики Казахстан;
2) ХХ – код раздела реестра является двухзначным числом и представляет собой номер раздела реестра;
3) ХХ – код подраздела реестра является двухзначным числом и представляет собой номер подраздела реестра;
4) ХХХХХ – порядковый номер обозначается от 00001 до 99999 по каждому разделу реестра;
5) ХХХХ – цифры года принятия решения уполномоченного органа или ГНМЦ о внесении объекта в реестр.
9. Периодическая актуализация данных реестра, исключение объекта из реестра или изменение данных по объектам реестра осуществляется ГНМЦ ежемесячно.

10. Тізілім деректерін резервтік көшіру тоқсан сайын жүзеге асырылады.
11. Тізілім ісі Заңның 8-бабында көзделген өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы стандарттау жөніндегі құжаттарда белгіленген өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы стандарттау жөніндегі құжаттардың талаптарына сәйкес ұсынылған және ресімделген өтінімдер мен құжаттардан қалыптастырылады.
Өлшем бірлігін қамтамасыз
ету мемлекеттік жүйесінің
тізілімін жүргізу қағидаларына
қосымша
нысан
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімі

10. Резервное копирование данных реестра осуществляется ежеквартально.
11. Дело реестра формируется из заявок и документов, представленных и оформленных в соответствии требованиями документов по стандартизации в области обеспечения единства измерений, установленные в документах по стандартизации в области обеспечения единства измерений, предусмотренных статьей 8 Закона.
Приложение
к Правилам ведения реестра
государственной системы
обеспечения единства измерений
форма
Реестр государственной системы обеспечения единства измерений