Ақтөбе облысы бойынша кен іздеушілік үшін аумақтарды айқындау туралы
Ақтөбе облысы әкімдігінің 2018 жылғы 18 шілдедегі № 324 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 8 тамызда № 5936 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 2019 жылғы 25 желтоқсандағы № 517 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 25.12.2019 № 517 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодексінің 65, 264-баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2018 жылғы 23 наурыздағы № 20-ө "2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін іске асыру жөніндегі шаралар туралы" өкіміне сәйкес, Ақтөбе облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ақтөбе облысы бойынша кен іздеушілік үшін аумақтар осы қаулының қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. "Ақтөбе облысының индустриялық-инновациялық даму басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыны Ақтөбе облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы қаулыны мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулыны Ақтөбе облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақтөбе облысы әкімінің орынбасары Қ. Ә. Бекеновке жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе облысының әкімі Б. Сапарбаев
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2018 жылғы 18 шілдедегі
№ 324 қаулысына қосымша
Ақтөбе облысы бойынша кен іздеушілікке арналған аумақтар
Пайдалы қазба түрі
Кен орны (ауданы, учаскесі)
Орналасқан жері
Жер қойнауын пайдалану операция түрі
Қысқаша геологиялық ақпарат
Облыс, аудан
Координаттары
1
2
3
4
5
6
Алтын
Борлы кен орны
Ақтөбе облысы, Мұғалжар ауданы
49˚15'00" - 58˚56'00"
Кен іздеушілік
Кен орны 1946 жылы анықталды; 1948 жылы оның аумағында 1:10000 масштабта геологиялық түсіру жүргізілді; 1951 жылы Борлы кен орнының алтын кенді желісінің қоры бағаланған есепнама жасалды.
Кен орны Борлы алтын кенді аймақпен тұстастырылды және кварцты-желілі түрдегі алтын-кварцты формацияға жатады. Желі солтүстік-шығыстан қарай оңтүстік-шығысқа қарай тік құлай созылған. Алтын біркелкі орналаспаған.
Алтын
Мыңжасар кен орны
Ақтөбе облысы, Мұғалжар ауданы

Об определении территории для старательства по Актюбинской области
Постановление акимата Актюбинской области от 18 июля 2018 года № 324. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 8 августа 2018 года № 5936. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 25 декабря 2019 года № 517
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 25.12.2019 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 65, 264 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании", статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 23 марта 2018 года № 20-р "О мерах по реализации Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании", акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить территорию для старательства по Актюбинской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление индустриально-инновационного развития Актюбинской области" в установленном законодательном порядке:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Актюбинской области;
2) направить настоящее постановление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Актюбинской области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Актюбинской области Бекенова К. А.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Актюбинской области Б. Сапарбаев
Приложение
к постановлению акимата
Актюбинской области
от 18 июля 2018 года № 324
Территории для старательства по Актюбинской области
Вид полезного ископаемого
Месторождение (площадь, участок)
Местонахождение
Вид операций на недропользование
Краткая геологическая информация
Область, район
Координаты
1
2
3
4
5
6
Золото
Месторождение Борлинское
Мугалжарский район Актюбинская область
49˚15'00" - 58˚56'00"
Старательство
Месторождение выявлено 1946 г; в 1948 г. на его площади была выполнена геологическая съемка масштаба 1:10000; в 1951 г. составлен отчет с оценкой запасов золотоносной жилы Борлинского месторождения.
Месторождение приурочено к Борлинской золоторудной зоне и относится к золото-кварцевой формации кварцево-жильного типа. Простирание жил северо-восточное, с крутым юго-восточным падением. Распределение золота крайне неравномерное.
Золото
Месторождение Мынжасар
Мугалжарский район Актюбинская область

48˚47' 00" - 58˚58'00"
Кен іздеушілік
Кен көрінісі 1957-1959 жылдарда литохимиялық магнитті және и электро барлау түсірулер жүргізу барысында анықталған; 1961 – 1963 жж. анықталған литохимиялық ауытқуларды бұрғылау арқылы тексеру барысында, көрінген алтынды алғашқы алтынды желі табылды.
1985-89 жылдарда кен көрінісінде іздеу жұмыстары жүргізілді, соның нәтижесінде құрамында жүз бөлшектен 2 – 3г/т. дейін алтыны бар 43 кварцты желі картаға түсіріліді және сынамаға алынды , ал 4-желіде 9 – 13 г/т. метал бар екендігі анықталды.
1991 жылы кен орнында іздеу-бағалау жұмыстары жүргізілді, кен және алтын қоры 1993 ж. №75 хаттамамен бекітілді
Кендену кварцты желімен байланысты, плагиограниттердің интрузиясымен байланысқан метасоматикалық жағынан өзгерген жыныстармен-сирек. Кен орны ССШ-қа жайылған 4 кварцты кен желісінен тұрады; жайылу өлшемі - 16,0 -ден 60,7 м-ге дейін, құлдырауы - 15 м, күші 0,2 ден 3,8 м-ге дейін.
Кен -алтын-кварцты; алтын өлшемі 0,5х1мм-ге дейінгі қабыршақ және жұқалтыр түрінде. Кен орны игерілді.
Алтын
Пограничное кен орны
Ақтөбе облысы, Шалқар ауданы
48˚32' 00" - 58˚57'00"
Кен іздеушілік
1972 жылы 1:10000 масштабта кешенді ГГФ жұмыстар жүргізу нәтижесінде ашылды.
1980 жылы жайылған кен аймақта крестелген 10-20 м аралығында 23 ор (847 қ. м.) жасалды; учаскенің солтүстігінде тереңдігі 20 м. шурф өтілді, оңтүстікте - тереңдігі 10м шурф. Шурфтардан кен аймақты толық кесіп өткенге дейін, ұзындығы 14-40 м болатын тілімдер өтілді. Кендену кварцты желімен және негізгі құрамның метасоматикалық жағынан өзгерген жыныстармен байланысты; ССШ-қа жайылған 3 кварцты кен желісінен тұрады; жайылу өлшемі - 49,0-ден 81 м-ге дейін, құлдырауы – 19,0 м-ден 40,0 м-ге дейін, күші 0,3 -тен 3,3 м-ге дейін , алтынның орташа мөлшері есептік блоктар бойынша 5,5 г/т -ден 14,5 г/т. дейін ауытқиды. Кен -алтын-кварцты, арсенопирит, пирит және халькопирит сирек бүркілген.
Алтын
Тастысай кен орны
Ақтөбе облысы, Шалқар ауданы
49˚ 12' 00" - 59˚18'00"
Кен іздеушілік
1979 жылы 1:10000 масштабта кешенді ГГФ жұмыстар жүргізу нәтижесінде ашылды.
1980 жылы іздеу жұмыстары жалғастырылды; 1981 ж. қор ҚОК-ның № 25-хаттамасымен бекітілді.
Кен орны жайылған кварциттер аумағында арасы 30-35 м. орлар бойынша барланды, кен аймақ құлдырауы бойынша тереңдігі 27,1 м. шурфпен, оның тілімдерімен 15-25м.тереңдікте және барланған ордан өткен, 6 еңкейтілген ұңғымамен (442 қ.м.) барланды.
Кварцтық желі сериясымен белгіленді, оның ішінде 4-і өндірістік жағынан құнды болып табылады; желі ұзындығы 150 м-ге жетеді, күші – 2 м-ге дейін; кен өлшемі едәуір аз.
Алтын
Шанаш кен орны
Ақтөбе облысы, Әйтеке би ауданы

48˚47' 00" - 58˚58'00"
Старательство
Рудопроявление выявлено в 1957-1959 гг. при проведении литохимической магнито и электроразведочных съемок; в 1961 – 1963 гг. при проверке выявленных литохимических аномалий бурением была выявлена открыта первая золотоносная жила с видимым золотом.
В 1985-89 гг. на рудопроявлении проведены поисковые работы, в результате которых закартированы и опробованы 43 кварцевые жилы с содержанием золота от сотых долей до 2 – 3 г/т., а в 4-х жилах установлено содержание металла - 9 – 13 г/т.
В 1991 г. на месторождении проведены поисково-оценочные работы, запасы руды и золота были утверждены протоколом № 75 за 1993 г.
Оруденение связано с кварцевыми жилами, реже - с метасоматически измененными породами на контакте с интрузией плагиогранитов. Месторождение представлено 4-мя рудными жилами кварца ССВ-ного простирания; размеры по простиранию - от 16,0 до 60,7 м, по падению - 15 м, мощность от 0,2 до 3,8 м.
Руда золото-кварцевая; золото отмечается в виде чешуек и пленок размером до 0,5х1 мм. Месторождение разрабатывалось.
Золото
Месторождение Пограничное
Шалкарский район Актюбинская область
48˚32' 00" - 58˚57'00"
Старательство
Открыто в 1972 г. в результате комплексных ГГФ работ масштаба 1:10000.
В 1980г. вкрест простирания рудной зоны пройдены 23 канавы (847 п. м.) через 10-20 м; на севере участка пройден шурф глубиной 20 м., на юге - шурф глубиной 10м. Из шурфов до полного пересечения рудной зоны пройдены рассечки длинами 14-40 м. Оруденение связано с кварцевыми жилами и с метасоматически измененными породами основного состава; представлено 3-мя рудными жилами ССВ-ного простирания. Размеры по простиранию изменяются от 49,0 до 81 м., по падению - от 19,0 до 40,0 м., мощность - от 0,3 до 3,3 м., средние содержания золота колеблются по подсчетным блокам от 5,5 г/т до 14,5 г/т. Руда золото-кварцевая, с редкой вкрапленностью арсенопирита, пирита и халькопирита.
Золото
Месторождение Тастысай
Шалкарский район Актюбинская область
49˚ 12' 00" - 59˚18'00"
Старательство
Открыто в 1979 г. в результате комплексных ГГФ работ масштаба 1:10000.
Поисковые работы продолжены в 1980 г; запасы утверждены в 1981 г. протоколом ЦКЗ № 25.
Месторождение разведано канавами через 30-35 м. вкревт простирания кварцитов, по падению рудная зона разведана шурфом глубиной 27,1 м., рассечками из него на глубинах 15-25 м.. и 6-ю наклонными скважинами (442 п. м.), пройденными в профилях разведочных канав.
Представлено серией кварцевых жил, из которых 4 являются промышленно ценными; длины жил достигают 150 м., мощностью – до 2 м; размеры рудных тел значительно меньше.
Золото
Месторождение Шанаш
Айтекебийский район Актюбинская область

49˚ 18' 00" - 59˚30'00"
Кен іздеушілік
Кен орны 1976 жылы 1:50000 масштабта геофизикалық жұмыстар жүргізу нәтижесінде ашылды.
1977-1979 жж. кен орны аймағында 1:10000 масштабта алтын кенін іздеу жүргізілді.
Кен орны Қайрақты порфир түрлі гранит интрузиясы эндоконтактылық аймағымен тұстасқан және меридиональды жайылған екі кенді торапты; жайылуы бойынша өлшемі - 50,0 және 20,0 м., құлдырауы бойынша - 23 және 15 м., орташа күші 1,1 және 1,26 м. Кен-алтын-кварцты; алтын жұқа дисперсті және көрнекті, ең үлкен өлшемі 2 - 3 мм-ге дейін.
Алтын
Сарлыбай кен орны
Ақтөбе облысы, Шалқар ауданы
48˚ 35' 00" - 58˚57'30"
Кен іздеушілік
Кендену Сарлыбай алабындағы гранитоидтардың негізгі құрамдағы вулканиттермен қатысты аймақтағы кварцты желімен байланысты. Кен орны 4 кварц кенді желісінен тұрады; оның жайылуы бойынша өлшемі – 75-тен 330 м-ге дейін., құлауы бойынша– 90 м-ге дейін; желісінің күші – 0,1-ден 1,2 м-ге дейін. Кен алтын-сульфид-кварцты. Алтын 1-2 мм-ге дейін болатын қабыршақ түрінде байқалған; алтынның орташа мөлшері – 24,92 г/т.

49˚ 18' 00" - 59˚30'00"
Старательство
Месторождение открыто в 1976 г. при проведении геофизических работ масштаба 1: 50000. В 1977-1979 гг. в районе месторождения проведены детальные поиски месторождений золота масштаба 1:10000.
Месторождение приурочено к эндоконтактовой зоне Кайрактинской интрузии порфировидных гранитов и представлено двумя рудными узлами, меридионального простирания; размеры по простиранию - 50,0 и 20,0 м., по падению - 23 и 15 м., средняя мощность 1,1 и 1,26 м. Руда золото-кварцевая; золото тонкодисперсное и видимое, с максимальным размером до 2 - 3 мм.
Золото
Месторождение Сарлыбай
Шалкарский район Актюбинская область
48˚ 35' 00" - 58˚57'30"
Старательство
Оруденение связано с кварцевыми жилами, в зоне контакта гранитоидов Сарлыбайского массива с вулканитами основного состава.
Месторождение представлено 4-мя рудными жилами кварца; размеры их по простиранию – от 75 до 330 м., по падению – до 90 м; мощности жил – от 0,1 до 1,2м. Руды золото-сульфидно-кварцевые. Золото отмечается в виде чешуек размерами до 1-2 мм; среднее содержание золота – 24,92 г/т.