"Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2015 жылғы 25 мамырдағы № 19 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қызылорда облысы әкімдігінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 1051 қаулысы. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 6 наурызда № 6186 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 28 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 04.05.2020 № 28 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес Қызылорда облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2015 жылғы 25 мамырдағы № 19 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 5003 нөмірімен тіркелген, "Сыр бойы" және "Кызылординские вести" газеттерінде 2015 жылғы 6 маусымда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қызылорда облысы әкімінің орынбасары Р.Р. Рүстемовке жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облысының әкімі Қ. Көшербаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін атқарушы
________________ Е. Қожағапанов
2018 жылғы "23" ақпан
Қызылорда облысы әкімдігінің 2018 жылғы "23" ақпандағы № 1051 қаулысына қосымша
Қызылорда облысы әкімдігінің 2015 жылғы "25" мамырдағы № 19 қаулысымен бекітілген
Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
р/с
Ескерткіштің
атауы
Ескерткіштің
түрі
Ескерткіштің орналасқан
жері және координаттары
1
2
3
4
Арал ауданы
1
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Ақеспе ауылынан солтүстікке қарай 3 шақырым
(N 46°49'17,94" E 060°32'11,36")
2
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Алтықұдық ауылынан шығысқа қарай 1 шақырым
(N 46°45'43,80" E 061°44'55,38")
3
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Алтықұдық ауылынан шығысқа қарай 1 шақырым

О внесении изменения в постановление акимата Кызылординской области от 25 мая 2015 года № 19 "Об утверждении государственного списка памятников истории и культуры местного значения"
Постановление акимата Кызылординской области от 23 февраля 2018 года № 1051. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 6 марта 2018 года № 6186. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 4 мая 2020 года № 28
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 04.05.2020 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" и Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Кызылординской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Кызылординской области от 25 мая 2015 года № 19 "Об утверждении государственного списка памятников истории и культуры местного значения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5003, опубликовано 6 июня 2015 года в газетах "Сыр бойы" и "Кызылординские вести") следующее изменение:
государственный список памятников истории и культуры местного значения, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Кызылординской области Рустемова Р.Р.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Аким Кызылординской области К. Кушербаев
СОГЛАСОВАНО
Исполняющий обязанности
министра культуры и спорта
Республики Казахстан
__________________ Е. Кожагапанов
"23" февраля 2018 года
Приложение к постановлению акимата Кызылординской области от "06" марта 2018 года № 1051
Утвержден постановлением акимата Кызылординской области от "25" мая 2015 года № 19
Государственный список памятников истории и культуры местного значения
п/н
Наименование
памятника
Вид
памятника
Местонахождение памятника и
координаты
1
2
3
4
Аральский район
1
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
3 километра к северу от села Акеспе
(N 46°49'17,94" E 060°32'11,36")
2
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1 километр к востоку от села Алтыкудык
(N 46°45'43,80" E 061°44'55,38")
3
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1 километр к востоку от села Алтыкудык

(N 46°45'38,38" E 061°45'00,94")
4
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Арал қаласынан солтүстік-шығысқа қарай 40 шақырым
(N 46°47'23,8" E 061°07'59,3")
5
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІ мыңжылдықтар
археология
Жақсықылыш қыратынан солтүстік-батысқа қарай
3 шақырым
(N 46°51'53,81" E 061°50'29,67")
6
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІ мыңжылдықтар
археология
Көнту теміржол стансасынан шығысқа-солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым
(N 46°57'30,13" E 061°30'38,83")
7
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Сапақ стансасынан солтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым
(N 46°36'53,87" E 061°48'46,34")
8
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Сапақ стансасынан солтүстік-шығысқа қарай 1,5 шақырым
(N 46°36'48,77" E 061°48'58,34")
9
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Сексеуіл стансасынан солтүстікке қарай 6 шақырым
(N 47°09'15,43" E 061°08'40,96")
10
Жалғыз ағым І неолиттік тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Жалғыз ағым (№86 бекет) теміржол бекетінен шығысқа қарай 1,5 шақырым
(N 46°50'31,87" E 061°37'30,09")
11
Жалғыз ағым ІІ неолиттік тұрағы,
б.д.д. ІІІ-ІІ мыңжылдықтар
археология
Жалғыз ағым (№86 бекет) теміржол бекетінен шығысқа қарай 1,5 шақырым
(N 46°50'30,69" E 061°37'34,01")
12
Жалғыз ағым ІІІ неолиттік тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Жалғыз ағым (№86 бекет) теміржол бекетінен шығысқа қарай 1,5 шақырым
(N 46°50'26,39" E 061°37'40,64")
13
Жалғыз ағым ІV неолиттік тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Жалғыз ағым (№86 бекет) теміржол бекетінен шығысқа қарай 1,5 шақырым
(N 46°50'30,69" E 061°37'34,01")
14
Қола дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. IV-ІІ мыңжылдықтар
археология
Арал қаласынан шығысқа қарай 8 шақырым
(N 46°47'44,81" E 061°41'51,29")
15
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Арал қаласынан шығысқа қарай 7 шақырым
(N 46°47'39,53" E 061°42'03,96")
16
Неолит дәуіріндегі адамдар тұрағы,
б.д.д. ІV-ІІІ мыңжылдықтар
археология
Арал қаласынан шығысқа қарай 6 шақырым
(N 46°47'36,64" E 061°42'13,63")
17
Бекетай кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 4,9 шақырым
(N 46˚03'06,1" E 061˚16'57,1")
18
Бәсібек сағанатамы,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым
(N 46˚06'10,8" E 061˚23'12,4")
19
Рысқал кесенесі,
1902 ж.
қала құрылысы және сәулет
Аманөткел ауылынан оңтүстікке қарай 4 шақырым
(N 46°01'08,0'' E 061°44'36,0'')
20
Байшоқы кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет

(N 46°45'38,38" E 061°45'00,94")
4
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
40 километров к северо-востоку от города Аральска
(N 46°47'23,8" E 061°07'59,3")
5
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІ тысячелетие д.н.э.
археология
3 километра к северо-западу от хребта Жаксыкылыш
(N 46°51'53,81" E 061°50'29,67")
6
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІ тысячелетие д.н.э.
археология
5 километров к востоку-северо-востоку от железнодорожной станции Конту
(N 46°57'30,13" E 061°30'38,83")
7
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1 километр к северо-востоку от станции Сапак
(N 46°36'53,87" E 061°48'46,34")
8
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1,5 километра к северо-востоку от станции Сапак
(N 46°36'48,77" E 061°48'58,34")
9
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
6 километров к северу от станции Саксаульская
(N 47°09'15,43" E 061°08'40,96")
10
Стоянка неолита Жалгыз агым І,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1,5 километра к востоку от железнодорожного разъезда Жалгыз агым (разъезд №86)
(N 46°50'31,87" E 061°37'30,09")
11
Стоянка неолита Жалгыз агым ІІ,
ІІІ-ІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1,5 километра к востоку от железнодорожного разъезда Жалгыз агым (разъезд №86)
(N 46°50'30,69" E 061°37'34,01")
12
Стоянка неолита Жалгыз агым ІІІ,
IV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1,5 километра к востоку от железнодорожного разъезда Жалгыз агым (разъезд №86)
(N 46°50'26,39" E 061°37'40,64")
13
Стоянка неолита Жалгыз агым ІV,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
1,5 километра к востоку от железнодорожного разъезда Жалгыз агым (разъезд №86)
(N 46°50'30,69" E 061°37'34,01")
14
Стоянка человека эпохи бронзы,
ІV-ІІ тысячелетия д.н.э.
археология
8 километров к востоку от города Аральск
(N 46°47'44,81" E 061°41'51,29")
15
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
7 километров к востоку от города Аральск
(N 46°47'39,53" E 061°42'03,96")
16
Стоянка человека эпохи неолит,
ІV-ІІІ тысячелетие д.н.э.
археология
6 километров к востоку от города Аральск
(N 46°47'36,64" E 061°42'13,63")
17
Мавзолей Бекетая,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
4,9 километра к юго-западу от села Аккулак
(N 46˚03' 06,1" E 061˚16'57,1")
18
Саганатам Басибека,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
5 километров к северо-востоку от села Аккулак
(N 46˚06' 10,8" E 061˚ 23'12,4")
19
Мавзолей Рыскал,
1902 г.
градостроительство и архитектура
4 километра к югу от села Аманоткель
(N 46°01'08,0'' E 061°44'36,0'')
20
Мавзолей Байшокы,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура

Ақшатау ауылынан солтүстік-батысқа қарай 1,5 шақырым
(N 46˚01'09,0" E 061˚35'10,2")
21
Теміржол вокзал ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Арал қаласының орталығында
(N 46˚48'02,5" E 061˚40'28,7")
22
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Арал теміржол стансасы
(N 46˚48'03,2" E061˚40'23,8")
23
Пұсырманбай кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақұрылыс ауылынан оңтүстікке қарай 6 шақырым
(N 45˚57'39,7" E 061˚19'11,9")
24
Нияз кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақұрылыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12,8 шақырым
(N 45˚ 55' 27,5" E 061˚ 12' 38,4")
25
Мәмбетбақы кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақұрылыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай
12,8 шақырым
(N 45˚ 55' 27,5" E 061˚ 12' 38,4")
26
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қамыстыбас теміржол станциясы
(N 46˚ 11' 36,2" E 061˚ 57' 15,04")
27
Кердері кесенесі,
ХIV-ХV ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қаратерең ауылынан солтүстік-батысқа қарай 65,2 шақырым
(N 45˚43'25,6" E 060˚15'42,5")
28
Қосаман кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қосаман ауылынан батысқа қарай
1 шақырым
(N 46˚55'44,3" E 060˚33'58,5")
29
Тілеулес ишан кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қызылжар ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым
(N 46˚00'17,3" E 061˚47'07,4")
30
Тілеулес ишан мешіті,
1924 ж.
қала құрылысы және сәулет
Шөмішкөл ауылынан оңтүстік шығыс бағытта 6 шақырым
(N 45˚51'48,6" E 061˚42'50,5")
31
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сапақ станциясы
(N46º37′01,0″ E 061º47′42,7″)
32
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сексеуіл станциясы
(N 47º05′02,4″ E 061º09′15,7″)
33
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Шөміш станциясы
(N 46º24′30,8″ E 061º52′47,2″)
34
Ораз ақын кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шөмішкөл ауылынан шығысқа қарай 4 шақырым
(N 45˚55'18,7" E 061˚44'22,6")
35
Теміржол вокзалының ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Аралқұм станциясы
(N 46˚30'03,5" E 061˚53'20,7")
36
Теміржол вокзалының ғимараты,
1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Көнту станциясы
(N 46˚56'15,1" E 061˚27'09,4")
37
Теміржол вокзалының ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қамыстыбас теміржол станциясы
(N 46˚11'36,2" E 061˚57'15,04")
38
Теміржол вокзалының ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сапақ станциясы
(N46º37′01,0″ E 061º47′42,7″)
39
Насос стансасының ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сапақ стансасы
(N 46˚37'01,2" E 061˚47'42,7")
40
Теміржол вокзалының ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сексеуіл станциясы

1,5 километра к северо-западу от села Акшатау
(N 46˚01'09,0" E 061˚ 35'10,2")
21
Здание железнодорожного вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
в центре города Арал
(N 46˚48'02,5" E 061˚ 40'28,7")
22
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Аральск
(N 46˚ 48' 03,2" E 061˚ 40' 23,8")
23
Мавзолей Пусырманбая,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
6 километров к югу от села Жанакурылыс
(N 45˚57'39,7" E 061˚19'11,9")
24
Мавзолей Нияза,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,8 километра к юго-западу от села Жанакурылыс
(N 45˚55'27,5" E 061˚12'38,4")
25
Мавзолей Мамбетбакы,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,8 километра к юго-западу от села Жанакурылыс
(N 45˚55'27,5" E 061˚12'38,4")
26
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Камыстыбас
(N 46˚11'36,2" E 061˚57'15,04")
27
Мавзолей Кердери,
ХІV-ХV в.в.
градостроительство и архитектура
65,2 километра к северо-западу от села Каратерен
(N 45˚43'25,6" E 060˚15'42,5")
28
Мавзолей Косамана,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
1 километр к западу от села Косаман
(N 46˚55'44,3" E 060˚33'58,5")
29
Мавзолей Тлеулес ишана,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
5 километров к востоку от села Кызылжар
(N 46˚00'17,3" E 061˚47'07,4")
30
Мечеть Тлеулес ишана,
1924 г.
градостроительство и архитектура
6 километров к юго-востоку
от села Шомишколь
(N 45˚51'48,6" E 061˚42'50,5")
31
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Сапак
(N 46º37′01,0″ E 061º47′42,7″)
32
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Саксаульская
N 47º05′02,4″ E 061º09′15,7″
33
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Чумыш
(N 46º24′30,8″ E 061º52′47,2″)
34
Мавзолей Ораз акына,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
4 километра к востоку от села Шомишколь
(N 45˚55'18,7" E 061˚44'22,6")
35
Здание железнодорожного
вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Аралкум
(N 46˚30'03,5" E 061˚53'20,7")
36
Здание железнодорожного
вокзала,
1904 г.
градостроительство и архитектура
станция Конту
(N 46˚56'15,1" E 061˚27'09,4")
37
Здание железнодорожного
вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Камыстыбас
(N 46˚11'36,2" E 061˚57'15,04")
38
Здание железнодорожного
вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Сапак
(N 46º37′01,0″ E 061º47′42,7″)
39
Здание насосной станции,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Сапак
(N 46˚37'01,2" E 061˚47'42,7")
40
Здание железнодорожного
вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Саксаульская

(N 47˚05'02,4" E 061˚09'15,7")
41
Темір жол вокзалының ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Шөміш станциясы
(N 46˚24'30,8" E 061˚52'47,2")
42
Теміржол вокзалының ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Үкілісай станциясы
(N46º05′54,2″ E 061º55′03,7″)
43
Теміржол вокзалының ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Бекбауыл станциясы
(N45º58′46,5″ E 061º56′11,2″)
Жалағаш ауданы
44
Құмқала І қалашығы,
ХІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Аққолқа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 17 шақырымда, Аққыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 33,5 шақырым
(N 44°28'57,9'' E 064°10'00,2'')
45
Құмқала ІІ қалашығы,
ХІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Аққолқа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15,2 шақырым, Аққыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 35,8 шақырым, Құмқала І-дің оңтүстік-шығысына қарай 4 шақырым
(N 44°28'35,7'' E 064°13'32,4'')
46
Рабат қатын (Қатын қала) қалашығы,
ХІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Аққыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым
(N 44°50'15,5'' E 064°00'31,0'')
47
Атаусыз асар қалашығы (Қара-асар),
б.д. VI-ІХ ғ.ғ.
археология
Бұхарбай батыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай
3 шақырым, Жалағаш кентінен оңтүстік-батысқа қарай
12 шақырым
(N 45°00'23,7'' E 064°33'53,9'')
48
Сорлыасар қалашығы,
б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Бұхарбай батыр ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай
3 шақырым, Жалағаш кентінен оңтүстік-батысқа қарай 12,6 шақырым
(N 44°58'23,1'' E 064°37'38,6'')
49
Көктонды асар қалашығы,
б.д. V-ІХ ғ.ғ.
археология
Жалағаш кентінен батысқа қарай 9,5 шақырым, Қаракеткен теміржол стансасынан оңтүстікке қарай 10,2 шақырым
(N 45°05'58,6'' E 064°32'48,6'')
50
Моншақты асар қалашығы (Жалаңаштөбе),
б.д. V-ІХ ғ.ғ.
археология
Жалағаш кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 8,5 шақырым
(N 45°02'09,1'' E 064°46'21,6'')
51
Домалақ асар қалашығы,
б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Таң ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11,7 шақырым
(N 45°01'12,2'' E 064°17'15,3'')
52
Қособалы асар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы – б.д. ІХ ғ.
археология
Таң ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 10 шақырым
(N 45°01'59,2'' E 064°18'09,7'')
53
Үңгірлі асар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы –
б.д. ІХ ғ.
археология
Таң ауылынан батысқа қарай
9,4 шақырым
(N 45°03'30,7'' E 064°18'18,4'')
54
Арық ишан кесенесі,
1883 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ақарық ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 4 шақырым
(N 44°47,5'57'' E 064°39'33,90'')
55
Сарман кесенесі,
ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан солтүстік-батысқа қарай 10 шақырым
(N 44°47'56,7'' E 063°57'37,7'')
56
Ақмырза кесенесі,
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан солтүстік-батысқа 14 шақырым
(N 44°49'32,3'' E 063°58'24,2'')
57
Қатынтам (Қызтам) кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққыр ауылынан шығысқа қарай 9 шақырым, Жаңаталап ауылынан оңтүстік - батысқа қарай 21 шақырым

(N 47˚05'02,4" E 061˚09'15,7")
41
Здание железнодорожного
вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Чумыш
(N 46˚24'30,8" E 061˚52'47,2")
42
Здание железнодорожного
вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Укилисай
(N 46º05′54,2″ E 061º55′03,7″)
43
Здание железнодорожного
вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
станция Бекбауыл
(N 45º58′46,5″ E 061º56′11,2″)
Жалагашский район
44
Городище Кумкала І,
ХІІ-ХІV в.в.
археология
17 километров к юго-западу от села Акколка, 33,5 километра к юго-востоку от села Аккыр
(N 44°28'57,9'' E 064°10'00,2'')
45
Городище Кумкала ІІ,
ХІІ-ХІV в.в.
археология
15,2 километра к юго-западу от села Акколка, 35,8 километра к юго-востоку от села Аккыр,
4 километра к юго-востоку от городище Кумкала І
(N 44°28'35,7'' E 064°13'32,4'')
46
Городище Рабат катын
(Катын кала),
ХІІ-ХІХ в.в.
археология
8 километров к северо-западу от села Аккыр
(N 44°50'15,5'' E 064°00'31,0'')
47
Городище Безымянный
асар (Кара-асар),
VІ-ІХ в.в. н.э.
археология
3 километра к северо-западу от села Бухарбай батыра, 12 километров к юго-западу от поселка Жалагаш
(N 45°00'23,7'' E 064°33'53,9'')
48
Городище Сорлыасар,
VI-ІХ в.в. н.э.
археология
3 километра к юго-востоку
от села Бухарбай батыра, 12,6 километра к юго-западу от поселка Жалагаш
(N 44°58'23,1'' E 064°37'38,6'')
49
Городище Коктонды асар,
V-ІХ в.в. н.э.
археология
9,5 километра к западу
от поселка Жалагаш,
10,2 километра к югу от железнодорожной станции Каракеткен
(N 45°05'58,6'' E 064°32'48,6'')
50
Городище Моншакты асар (Жаланаштобе),
V-ІХ в.в. н. э.
археология
8,5 километров к юго-востоку
от поселка Жалагаш
(N 45°02'09,1'' E 064°46'21,6'')
51
Городище Домалак асар,
VI-ІХ в.в. н.э.
археология
11,7 километра к юго-западу от села Тан
(N 45°01'12,2'' E 064°17'15,3'')
52
Городище Кособалы асар,
конец І тысячелетия д.н.э. – ІХ в. н.э.
археология
10 километров к юго-западу
от села Тан
(N 45°01'59,2'' E 064°18'09,7'')
53
Городище Унгирли асар,
конец І тысячелетия д.н.э. – ІХ в. н.э.
археология
9,4 километра к западу
от села Тан
(N 45°03'30,7'' E 064°18'18,4'')
54
Мавзолей Арык ишан,
1883 г.
градостроительство и архитектура
4 километра к юго-востоку от села Акарык
(N 44°47,5'57'' E 064°39'33,90'')
55
Мавзолей Сармана,
начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
10 километров к северо-западу от села Аккыр
(N 44°47'56,7'' E 063°57'37,7'')
56
Мавзолей Акмырза,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
14 километров к северо-западу от села Аккыр
(N 44°49'32,3'' E 063°58'24,2'')
57
Мавзолей Катынтам (Кызтам),
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
9 километров к востоку
от села Аккыр, 21 километр
к юго-западу от села Жанаталап

(N 44°46'56,2'' E 064°09'11,4'')
58
Үбістің үйтамы,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққолқа ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 51,5 шақырым, Аққыр ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 54 шақырым
(N 44°18'48,4'' E 063°47'23,6'')
59
Иманқұл мешіті,
1908 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жалағаш кенті, Желтоқсан көшесі, 5
(N 45°4'43,9'' E 064°40'52,5'')
60
Сәкей мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 15 шақырым
(N 44°43'54,8'' E 064°36'24,2'')
61
Жаманқара мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 20 шақырым
(N 44°43'54,0'' E 064°36'28,0'')
62
Жомарт мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 45 шақырым
(N 44°43'53,0'' E 064°34'14,1'')
63
Бытық мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан батысқа қарай 28 шақырым
(N 44°41'53,0'' E 064°30'15,9'')
64
Айқожа кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 36 шақырым
(N 44°40'50,2'' E 064°27'27,3'')
65
Елемес кесенесі,
1873 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 14 шақырым
(N 44°35'59,2'' E 064°39'11,3'')
66
Сары ишан кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа 80 шақырым
(N 44°34'20,1'' E 064°14'31,2'')
67
Сәтбай кесенесі,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңадария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 80 шақырым
(N 45°8'59,99" E 064°26'54,81")
68
Түмен әулие кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Мөрәлі Шәменов ауылынан солтүстік-батысқа қарай
4,5 шақырым, Қаракеткен теміржол стансасынан оңтүстік - батысқа қарай 7 шақырым
(N 44°08"59,9" Е 064°26"54,9")
69
Мысық кесенесі,
ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Шергелтай ауылынан оңтүстікке 17 шақырым
(N 44°76'05,87" E 063°67'63,55")
70
Ұлы Отан соғысында қаза тапқандарға арналған ескерткіш
1975 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жалағаш кенті,
Желтоқсан көшесі, 15
(N 45°04'87,6'' E 064°40'86,0'')
71
Теміржол вокзалы ғимараты,
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Қаракеткен теміржол стансасы
(N 45°11'14,42'' E 064°31'17,07'')
72
Мырзабай ахун жерлеу кешені,
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Мырзабай ахун ауылынан солтүстік-батысқа қарай
8 шақырым
(N 44°55'36,7'' E 064°27'26,0'')
73
Әбжали ишан мешіті,
1922 ж.
қала құрылысы және сәулет
Таң ауылы, Жамбыл Жабаев көшесі, 12
(N 45°04'14,5'' E 064°25'16,7'')
Жаңақорған ауданы
74
Құмиян қалашығы,
ХІІ-ХІІІ ғ.ғ.
археология
Келінтөбе ауылынан оңтүстік-батысқа 15,7 шақырым
(N 43°23'46,92" E 067°17'33,07")
75
Өзгент қалашығы,
ХІІ-ХVІІ ғ.ғ.
археология
Өзгент ауылынан оңтүстік-батысқа 15 шақырым

(N 44°46'56,2'' E 064°09'11,4'')
58
Дом Убиса,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
51,5 километра к юго-западу от села Акколка, 54 километра к юго-западу от села Аккыр
(N 44°18'48,4'' E 063°47'23,6'')
59
Мечеть Иманкула,
1908 г.
градостроительство и архитектура
поселок Жалагаш, улица Желтоксан, 5
(N 45°4'43,9'' E 064°40'52,5'')
60
Башня Сакей,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
15 километров к юго-западу
от села Жанадария
N 44°43'54,8'' E 064°36'24,2''
61
Башня Жаманкара,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
20 километров к юго-западу
от села Жанадария
(N 44°43'54,0'' E 064°36'28,0'')
62
Башня Жомарт,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
45 километров к юго-западу
от села Жанадария
(N 44°43'53,0'' E 064°34'14,1'')
63
Башня Бытык,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
28 километров к западу от села Жанадария
N 44°41'53,0'' E 064°30'15,9''
64
Мавзолей Айкожа,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
36 километров к юго-западу
от села Жанадария
(N 44°40'50,2'' E 064°27'27,3'')
65
Мавзолей Елемеса,
1873 г.
градостроительство и архитектура
14 километров к юго-западу
от села Жанадария
(N 44°35'59,2'' E 064°39'11,3'')
66
Мавзолей Сары ишана,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
80 километров к юго-западу
от села Жанадария
(N 44°34'20,1'' E 064°14'31,2'')
67
Мавзолей Сатпая,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
80 километров к юго-западу
от села Жанадария
(N 45°8'59,99" E 064°26'54,81")
68
Мавзолей Тумен аулие,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
4,5 километра к северо-западу от села Мурали Шаменова,
7 километров к юго-западу от железнодорожной станции Каракеткен
(N 44°08"59,9" Е 064°26"54,9")
69
Мавзолей Мысык,
начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
17 километров к югу от села Шергелтай
(N 44°76'05,87" E 063°67'63,55")
70
Памятник погибшим в Великой Отечественной войне,
1975 г.
градостроительство и архитектура
поселок Жалагаш, улица Желтоксан, 15
(N 45°04'87,6'' E 064°40'86,0'')
71
Здание железнодорожного вокзала,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Каракеткен
(N 45°11'14,42'' E 064°31'17,07'')
72
Погребальный комплекс Мырзабай Ахун
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
8 километров к северо-западу от села Мырзабай ахун
(N 44°55'36,7'' E 064°27'26,0'')
73
Мечеть Абжали Ишана,
1922 г.
градостроительство и архитектура
село Тан, улица Жамбыл Жабаева, 12
(N 45°04'14,5'' E 064°25'16,7'')
Жанакорганский район
74
Городище Кумиян,
ХІІ-ХІІІ в.в.
археология
15,7 километра к юго-западу от села Келинтобе
(N 43°23'46,92" E 067°17'33,07")
75
Городище Озгент,
ХІІ-ХVІІ в.в.
археология
15 километров к юго-западу от села Озгент

(N 43°44'6,53'' E 067°4'54,75'')
76
Талап жартас суреттері,
б.д.д. ІІ мыңжылдықтың соңы –
І мыңжылдықтың басы
археология
Талап ауылынан оңтүстік-шығысқа 35 шақырым
(N 44°04'51,55" E 067°48'17,82")
77
Майдамтал жартас суреттері,
б.д.д. ІІ мыңжылдықтың соңы –
І мыңжылдықтың басы
археология
Талап ауылынан оңтүстік-шығысқа 10 шақырым
(N 44°01'11,26" E 067°51'56,81")
78
Аққорған қалашығы,
ХІІІ-ХІV ғ.ғ.
археология
Түгіскен ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым
(N 43°35'13" E 067°23'04")
79
Қойлақы ата моласындағы ескерткіш тас,
ХІІ-ХІІІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Аққорған ауылынан оңтүстікке қарай 7 шақырым
(N 43°31'56,97" E 067°24'37,96")
80
Қылауыз ата кесенесі,
ХІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әбдіғаппар ауылынан батысқа қарай 5 шақырым
(N 43°46'45,20" E 066°59'53,39")
81
Аққорған мазары,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Түгіскен ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым
(N 43°35'19,96" E 067°22'39,25")
82
Бесарық стансасындағы
су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Бесарық теміржол стансасы
(N 43°35'18,72" E 067°38'44,03")
83
Теміржол вокзал ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған теміржол стансасы
(N 43°54'0,08" E 067°14'47,15")
84
Бұрынғы оқу комбинаты ғимараты,
1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Жаңақорған кенті, Зұлпхар Мұсаханов көшесі, 2
(N 43°53'55,75" E 067°14'32,25")
85
Қасым ата кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жаңарық ауылынан оңтүстікке қарай 20 шақырым
(N 43°46'24,60" E 066°58'9,26")
86
Төлегетай-Қылышты ата
кесенесі,
2008 ж. (ХІ-ХІІ ғ.ғ.)
қала құрылысы және сәулет
Қыркеңсе ауылынан оңтүстікке қарай 7 шақырым
(N 43°45'38,60" E 067°4'14,68")
87
Көккесене сағанасы,
ХІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Төменарық ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 шақырым
(N 44°1'58,49" E 067°1'9,23")
88
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Төменарық ауылы,
Рахманберді Бимұратов көшесі, н/з
(N 44°1'37,66" E 067°1'8,65")
89
Жалаңаш ата кесенесі,
ХVІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
№ 26 бекеттен оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым
(N 43°49'51,0" E 067°17'09,1")
Қазалы ауданы
90
Әулиетөбедегі зират,
ХVІІ ғ.
археология
Бекарыстан би ауылынан батысқа қарай 20 шақырым
(N 45°48'47,4'' E 061°20'34,9'')
91
Кескен Күйік қалашығы,
VІІ-Х ғ.ғ.
археология
Бозкөл ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 30 шақырым, Кәукей ауылынан батысқа қарай 14 шақырым
(N 45°14'53,6'' E 061°34'58,4'')
92
Күйік қала қалашығы,
VІІ-Х ғ.ғ.
археология
Кәукей ауылынан батысқа қарай 13 шақырым
(N 45°14'55,26" E 061°35'12,26")
93
Мыңтөбе қалашығы,
ХІІ-ХV ғ.ғ.
археология
Өркендеу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 1 шақырым
(N 45°37'24,1'' E 061°54'42,2'')
94
Әзілхан ишан мешіті,
1925 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ақтан батыр ауылы,
Ақтан батыр көшесі, 1

(N 43°44'6,53'' E 067°4'54,75'')
76
Наскальные изображения Талап,
конец ІІ тысячелетия д.н.э. – начало І тысячелетия
археология
35 километров к юго-востоку от села Талап
(N 44°04'51,55" E 067°48'17,82")
77
Наскальные изображения
Майдамтал,
конец ІІ тысячелетия д.н.э. – начало І тысячелетия
археология
10 километров к юго-востоку от села Талап
(N 44°01'11,26" E 067°51'56,81")
78
Городище Аккорган,
ХІІІ-ХІV в.в.
археология
1 километр к юго-западу
от села Тугискен
(N 43°35'13" E 067°23'04")
79
Памятный камень на могиле Койлакы ата
ХІІ-ХІІІ в.в.
градостроительство и архитектура
7 километров к югу от села Аккорган
(N 43°31'56,97" E 067°24'37,96")
80
Мавзолей Кылауыз ата,
ХІІ в.
градостроительство и архитектура
5 километров к западу от села Абдигаппар
N 43°46'45,20" E 066°59'53,39"
81
Мавзолей Аккурган,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
1 километр к юго-западу от села Тугискен
(N 43°35'19,96" E 067°22'39,25")
82
Водонапорная башня на станции Бесарык,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Бесарык
(N 43°35'18,72" E 067°38'44,03")
83
Здание железнодорожного
вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Жанакорган
(N 43°54'0,08" E 067°14'47,15")
84
Здание бывшего учебного комбината,
1904 г.
градостроительство и архитектура
поселок Жанакорган, улица Зулпхар Мусаханова, 2
(N 43°53'55,75" E 067°14'32,25")
85
Мавзолей Касым ата,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
20 километров к югу от села Жанарык
(N 43°46'24,60" E 066°58'9,26")
86
Мавзолей Толегетай-Кылышты ата,
2008 г. (ХІ-ХІІ в.в.)
градостроительство и архитектура
7 километров к югу от села Кыркенсе
(N 43°45'38,60" E 067°4'14,68")
87
Мавзолей Коккесене,
ХІ в.
градостроительство и архитектура
5 километров к северо-западу от села Томенарык
(N 44°1'58,49" E 067°1'9,23")
88
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
село Томенарык, улица Рахманберди Бимуратова, б/н
(N 44°1'37,66" E 067°1'8,65")
89
Мавзолей Жаланаш ата,
ХVІ в.
градостроительство и архитектура
1 километр к юго-востоку
от разъезда № 26
(N 43°49'51,0" E 067°17'09,1")
Казалинский район
90
Некрополь на Аулиетобе,
ХVІІ в.
археология
20 километров к западу от села Бекарыстан би
(N 45°48'47,4'' E 061°20'34,9'')
91
Городище Кескен Куюк,
VІІ-Х в.в.
археология
30 километров к юго-западу
от села Бозколь, 14 километров к западу от села Каукей
(N 45°14'53,6'' E 061°34'58,4'')
92
Городище Куюк кала,
VІІ-Х в.в.
археология
13 километров к западу от села Каукей
(N 45°14'55,26" E 061°35'12,26")
93
Городище Мынтобе,
ХІІ-ХV в.в.
археология
1 километр к юго-западу от села Оркендеу
(N 45°37'24,1'' E 061°54'42,2'')
94
Мечеть Азилхан ишана,
1925 г.
градостроительство и архитектура
село Актан батыр, улица Актан батыра, 1

(N 45°47'9,29" E 061°58'24,54")
95
Теміржол вокзалы ғимараты,
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би теміржол стансасы
(N 45°51'08,1'' E 062°09'18,8'')
96
Қожаназар ишан мешіті,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би кенті,
Біржан сал көшесі, 109
(N 45°50'52,84" E 062°8'41,14")
97
Су қыспақты мұнара,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би теміржол стансасы
(N 45°51'08,1'' E 062°09'18,8'')
98
1914-1917 жылдары
Ғани Мұратбаев оқыған мектеп ғимараты,
1912 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қазалы қаласы,
Жамбыл Жабаев көшесі, 41
(N 45°45'37,06" E 062°5'59,56")
99
Толыбай батыр кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Бекарыстан би ауылынан
солтүстікке қарай 6,7 шақырым
(N 45°50'43,4'' E 061°34'04,7'')
100
Базар қожа кесенесі,
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Бекарыстан би ауылынан солтүстікке 5 шақырым
(N 45º51′19,3″ Е 061º34′24,14″)
101
Өтеген кесенесі құлпытасымен,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жанқожа батыр ауылынан шығысқа қарай 3,5 шақырым
(N 45°45'23,9'' E 061°51'41,3'')
102
Су қыспақты мұнара,
1902 ж.
қала құрылысы және сәулет
Көбек теміржол стансасы
(N 45°50'47,72" E 062°25'6,92")
103
Орақ мұнарасы,
1918 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қожабақы ауылынан солтүстікке қарай 6 шақырым
(N 45°41'31,3'' E 061°46'21,3'')
104
Келімбет кесенесі,
1898 ж.
қала құрылысы және сәулет
Аранды ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 5 шақырым, Қожабақы ауылынан батысқа 6,5 шақырым
(N 45°37'06,2'' E 061°41'29,9'')
105
Сарыбайқазған мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Моншақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 84 шақырым
(N 44°33'52,8" E 062°23'01,8")
106
Қарсақбай кесенесі,
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Ғани Мұратбаев ауылынан солтүстік-батысқа қарай
4 шақырым
(N 45º51′50,1″E 062º02′22,3″)
107
Сырлыбай кесенесі,
1891 ж.
қала құрылысы және сәулет
Өркендеу ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 11 шақырым
(N 45°32'52,9'' E 061°48'57,5'')
108
Мұнара № 40,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстікке қарай 27,5 шақырым
(N 45º23′00,2″ E 062º35′07,9″)
109
Мұнара № 38,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 21 шақырым
(N 45º22′15,4″ Е 062º42′27,5″)
110
Байсын кемпір кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым
(N 45º02′55,1″ Е 062º50′36,0″)
111
Боранбай мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 2 шақырым
(N 45º11′17,1″ E 062º47′37,7″)
112
Қуат кесенесі,
ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 15 шақырым
(N 45º03′53,6″ Е 062º50′12,7″)

(N 45°47'9,29" E 061°58'24,54")
95
Здание железнодорожного вокзала,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Айтеке би
(N 45°51'08,1'' E 062°09'18,8'')
96
Мечеть Кожаназар ишана,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
поселок Айтеке би, улица Биржан сал, 109
(N 45°50'52,84" E 062°8'41,14")
97
Водонапорная башня,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Айтеке би
(N 45°51'08,1'' E 062°09'18,8'')
98
Здание школы, в которой учился Гани Муратбаев
в 1914-1917 годах,
1912 г.
градостроительство и архитектура
город Казалинск, улица Жамбыл Жабаева, 41
(N 45°45'37,06" E 062°5'59,56")
99
Мавзолей Толыбай батыра,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
6,7 километра к северу от села Бекарыстан би
(N 45°50'43,4'' E 061°34'04,7'')
100
Мавзолей Базар кожа,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
5 километров к северу от села Бекарыстан би
(N 45º51′19,3″ Е 061º34′24,14″)
101
Мавзолей Отегена с надгробным камнем,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
3,5 километра к востоку от села Жанкожа батыра
(N 45°45'23,9'' E 061°51'41,3'')
102
Водонапорная башня,
1902 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Кубек
N 45°50'47,72" E 062°25'6,92"
103
Башня Орак,
1918 г.
градостроительство и архитектура
6 километров к северу от села Кожабакы
(N 45°41'31,3'' E 061°46'21,3'')
104
Мавзолей Келимбет,
1898 г.
градостроительство и архитектура
5 километров к юго-востоку от села Аранды, 6,5 километра к западу от села Кожабакы
(N 45°37'06,2'' E 061°41'29,9'')
105
Башня Сарыбайказган,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
84 километра к юго-западу от села Моншак
(N 44°33'52,8" E 062°23'01,8")
106
Мавзолей Карсакбая,
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
4 километра к северо-западу от села Гани Муратбаева
(N 45º51′50,1″ E 062º02′22,3″)
107
Мавзолей Сырлыбай,
1891 г.
градостроительство и архитектура
11 километров к юго-западу от села Оркендеу
(N 45°32'52,9'' E 061°48'57,5'')
108
Башня № 40,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
27,5 километра к северу от села Сарыбулак
(N 45º23′00,2″ E 062º35′07,9″)
109
Башня № 38,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
21 километр к северо-западу от села Сарыбулак
(N 45º22′15,4″ Е 062º42′27,5″)
110
Мавзолей Байсын кемпир,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
17 километров к юго-востоку от села Сарыбулак
(N 45º02′55,1″ Е 062º50′36,0″)
111
Башня Боранбая,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
2 километра к юго-западу от села Сарыбулак
(N 45º11′17,1″ E 062º47′37,7″)
112
Мавзолей Куат,
начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
15 километров к югу от села Сарыбулак
(N 45º03′53,6″ Е 062º50′12,7″)

113
Кәрібай кесенесі,
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа қарай 27 шақырым
(N 45°42'25,5'' E 062°47'28,3'')
114
Манас кесенесі,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 32 шақырым
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
115
Манас зиратындағы
№ 65 сағана құлпытасымен,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 32 шақырым
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
116
Манас зиратындағы
№ 66 сағана
(Шалбай кесенесі),
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 32 шақырым
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
117
Манас зиратындағы
№ 67 сағана
(Күнберген кесенесі),
ХХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 32 шақырым
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
118
Манас зиратындағы
№ 68 сағана
(Қожахмет кесенесі),
ХІХ- ХХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 32 шақырым
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
119
Дөңқазған зиратындағы № 1 сағана,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 97 шақырым
(N 44°5'02,9'' E 062°13'16,6'')
120
Дөңқазған зиратындағы № 2 сағана,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 97 шақырым
(N 44º15′02,89″ E 062º13′16,61″)
121
Үшназар қорымындағы Ақназар кесенесі,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстікке қарай 35 шақырым
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
122
Үшназар қорымындағы Бекназар кесенесі,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстікке қарай 35 шақырым
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
123
Үшназар қорымындағы Қосназар кесенесі,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстікке қарай 35 шақырым
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
124
Сағана төртқұлақ № 46 (Айғанат кесенесі),
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстікке қарай 36 шақырым
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
125
Ақтау (Ерқанат) кесенесі,
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би кентінен оңтүстікке қарай 116 шақырым
(N 45º23,6′36″ E 062º26′51,68″)
126
Жабағылы зиратындағы Жабағылы кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Моншақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым
(N 45º17′36,6″ E 062º43′43,1″)
127
Жабағылы зиратындағы
№ 35 атаусыз кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Моншақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 7 шақырым
(N 45º17′36,6″ E 062º43′43,1″)
128
Көсе мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Моншақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 3 шақырым
(N 45º19′34,4″ E 062º42′33,4″)
129
Қазанғап мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 27 шақырым

113
Мавзолей Карибай,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
27 километров к северо-западу от села Сарыбулак
(N 45°42'25,5'' E 062°47'28,3'')
114
Мавзолей Манас,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
32 километра к юго-востоку от села Сарыбулак
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
115
Надгробие № 65 с надгробным камнем в некрополе Манас,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
32 километра к юго-востоку от села Сарыбулак
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
116
Надгробие № 66 (мавзолей Шалбай) в некрополе Манас,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
32 километра к юго-востоку от села Сарыбулак
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
117
Надгробие № 67 (мавзолей Кунберген) в некрополе Манас,
начало ХХ в.
градостроительство и архитектура
32 километра к юго-востоку от села Сарыбулак
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
118
Надгробие № 68 (мавзолей Кожахмет) в некрополе Манас,
ХІХ-ХХ в.в.
градостроительство и архитектура
32 километра к юго-востоку от села Сарыбулак
(N 44º55′11,6″ E 062º51′54,5″)
119
Надгробие № 1 в некрополе Донказган,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
97 километров к югу от села Сарыбулак
(N 44°5'02,9'' E 062°13'16,6'')
120
Надгробие № 2 в некрополе Донказган,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
97 километров к югу от села Сарыбулак
(N 44º15′02,89″ E 062º13′16,61″)
121
Мавзолей Акназар
в некрополе Ушназар,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северу от села Сарыбулак
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
122
Мавзолей Бекназар
в некрополе Ушназар,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северу от села Сарыбулак
(N45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
123
Мавзолей Косназар
в некрополе Ушназар,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северу от села Сарыбулак
(N 45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
124
Надгробие № 46 (мавзолей Айганат), конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
36 километров к северу от села Сарыбулак
(N45º23′14,1″ E 062º27′59,6″)
125
Мавзолей Актау (Ерганат),
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
116 километров к югу от поселка Айтеке би
(N 45º23,6′36″ E 062º26′51,68″)
126
Мавзолей Жабагылы
в некрополе Жабагылы,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
7 километров к северо-востоку от села Моншак
(N 45º17′36,6″ E 062º43′43,1″)
127
Безымянный мавзолей
№ 35 в некрополе Жабагылы,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
7 километров к северо-востоку от села Моншак
(N 45º17′36,6″ E 062º43′43,1″)
128
Башня Косе,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
3 километра к северо-востоку от села Моншак
(N 45º19′34,4″ E 062º42′33,4″)
129
Башня Казангап,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
27 километров к юго-востоку от села Сарыбулак

(N 44º58′17,4″ E 062º52′18,5″)
130
Найзақұл кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Үрмәш Түктібаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай
20 шақырым
(N 45º37′09,09″ E 061º52′18,5″)
131
Айдарлы кесенесі,
ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Жаңқожа батыр ауылынан оңтүстік-батысқа қарай
2,5 шақырым
(N 45º44′11,3″ E061º47′43,2″)
132
Еспембет кесенесі, (атаусыз кесене № 39),
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 25 шақырым
(N 45º24′24,2″ E 062º41′57,9″)
133
Тоқтықара кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ақтан батыр ауылынан солтүстікке қарай 10 шақырым, Ғани Мұратбаев ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым
(N 45°52'32,1'' E 062°00'18,1'')
134
Таңатар қатын кесенесі,
ХІХ ғ. соңы
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 50 шақырым
(N 44º56′04,4″ E 062º28′16,2″)
135
Ұзынтам мұнарасы,
Х-ХІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Үрмәш Түктібаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай
15 шақырым
(N 45º41′82,2″ E 061º21′44,0″)
136
Азамат соғысында қаза тапқандарға қойылған ескерткіш,
1957 ж.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би кенті, Жалаңтөс Баһадүр атындағы саябақ. Әйтеке би мен Владимир Счастнов көшелерінің қиылысы
(N 45°51'6,02" E 062°9'22,75")
137
Ғани Мұратбаев кеуіті,
1964 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қазалы қаласы, Қорқыт Ата көшесі, 43
(№17 мектептің ауласы)
(N 45°45'47,05" E 062°6'4,34")
138
Кеңес Одағының Батыры
Үрмәш Түктібаевтың ескерткіші,
1985 ж.
қала құрылысы және сәулет
Үрмәш Түктібаев ауылы,
Үрмәш Түктібаев көшесі, 45
(N 45°43'8,84" E 061°30'16,24")
139
Жанқожа батыр төртқұлағы,
1969 ж.
қала құрылысы және сәулет
Кәукей ауылынан батысқа қарай 125 шақырым
(N 44°12'46,7" E 061°09'16,0")
140
№ 36 құлпытасы,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарыбұлақ ауылынан солтүстік батысқа қарай 12,5 шақырым
(N 45°17'36,6" E 062°43'43,1")
141
Жақайым қорымындағы
№26 құлпытас,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Бекарыстан би ауылынан солтүстікке қарай 8 шақырым
(N 45°50'43,4" E 061°34'04,7")
142
Манас қорымындағы
№ 65б құлпытас,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сарбұлақ ауылынан оңтүстікке қарай 32 шақырым жерде Манас қорымында
(N 44°55'11,6" E 062°51'54,5")
Қармақшы ауданы
143
Моншақты асар қалашығы,
б.д. V-ІХ ғ.ғ.
археология
Жосалы кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 48 шақырым,
Ақжар ауылынан шығысқа қарай 13 шақырым
(N 45°00'23,7'' E 064°33'53,9'')
144
Тас асар қалашығы,
б.д. VІ-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан солтүстік-батысқа қарай
12 шақырым
(N 45°07'44,0'' E 063°47'40,0'')
145
Жалпақ асар қалашығы,
б.д. VІ-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан солтүстік-батысқа қарай 9,7 шақырым, Ақжар ауылынан батысқа қарай 21,7 шақырым

(N 44º58′17,4″ E 062º52′18,5″)
130
Мавзолей Найзакул,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
20 километров к юго-западу от села Урмаша Туктибаева
(N 45º37′09,09″ E 061º52′18,5″)
131
Мавзолей Айдарлы,
начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
2,5 километра к юго-западу от села Жанкожа батыра
(N 45º44′11,3″ E 061º47′43,2″)
132
Мавзолей Еспембет
(безымянный мавзолей № 39),
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
25 километров к северо-востоку от села Сарыбулак
(N 45º24′24,2″E 062º41′57,9″)
133
Мавзолей Токтыкара,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
10 километров к северу от села Актан батыра, 7 километров к северо-западу от села Гани Муратбаева
(N 45°52'32,1'' E 062°00'18,1'')
134
Мавзолей Танатар катын,
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
50 километров к юго-востоку от села Сарыбулак
(N 44º56′04,4″ E 062º28′16,2″)
135
Башня Узынтам,
Х-ХІ в.в.
градостроительство и архитектура
15 километров к юго-западу от села Урмаша Туктибаева
(N 45º41′82,2″ E 061º21′44,0″)
136
Памятник погибшим во время Гражданской войны,
1957 г.
градостроительство и архитектура
поселок Айтеке би, на перекрестке улиц Айтеке би и Владимира Счастнова. Сквер имени Жалантос Бахадура
(N 45°51'6,02" E 062°9'22,75")
137
Бюст Гани Муратбаева
1964 г.
градостроительство и архитектура
город Казалинск, улица Коркыт Ата, 43 (во дворе школы № 17)
(N 45°45'47,05" E 062°6'4,34")
138
Памятник Героя Советского Союза Урмаша Туктибаева,
1985 г.
градостроительство и архитектура
село Урмаша Туктибаева, улица Урмаша Туктибаева, 45
(N 45°43'8,84" E 061°30'16,24")
139
Надгробие Жанкожа батыр
1969 г.
градостроительство и архитектура
125 километров к западу от села Каукей
(N 44°12'46,7" E 061°09'16,0")
140
Надгробие № 36,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,5 километров к северо-западу от села Сарыбулак
(N 45°17'36,6" E 062°43'43,1")
141
Надгробие № 26 в некрополе Жакайым,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
8 километров к северу от села Бекарыстан би
(N 45°50'43,4" E 061°34'04,7")
142
Надгробие № 65б в некрополе Манас,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
в некрополе Манас
32 километров к югу от села Сарыбулак
(N 44°55'11,6" E 062°51'54,5")
Кармакшинский район
143
Городище Моншакты асар,
V-ІХ в.в. н.э.
археология
48 километров к юго-востоку от поселка Жосалы, 13 километров
к востоку от села Акжар
(N 45°00'23,7'' E 064°33'53,9'')
144
Городище Тас асар,
VІ-VІІ в.в. н.э.
археология
12 километров к северо-западу от села Турмагамбета Изтилеуова
(N 45°07'44,0'' E 063°47'40,0'')
145
Городище Жалпак асар,
VІ-VІІ в.в. н.э.
археология
9,7 километра к северо-западу от села Турмагамбета Изтилеуова,
21,7 километра к западу от села Акжар

(N 45°05'36,9'' E 063°48'13,5'')
146
Алыпқорған қалашығы,
б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Байқоңыр қаласынан оңтүстік-шығысқа қарай 25 шақырым, Жосалы кентінен оңтүстік-шығысқа қарай 65 шақырым
(N 45°22'47,6'' E 063°00'32,3'')
147
Сортөбе қалашығы,
VІІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Жосалы кентінен батысқа қарай 12 шақырым
(N 45°28'22,2'' E 063°56'09,6'')
148
Аралбай қалашығы,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 145 шақырым
(N 43°45'49,9'' E 062°17'17,6'')
149
Жаман асар қалашығы,
б.д. І мыңжылдық
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан солтүстікке қарай 22 шақырым
(N 45°02'02,9'' E 063°08'49,9'')
150
Орынбай қала қалашығы,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 130 шақырым
(N 43°50'21,6'' E 062°32'03,0'')
151
Сеңгіртам қалашығы,
б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Қызылорда қаласынан оңтүстік-батысқа қарай 225 шақырым, Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстікке 96 шақырым
(N 44°03'27,1'' Е 062°58'24,1'')
152
Қабыл қорғаны,
б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан батысқа қарай 47 шақырым
(N 44°28'17,6'' E 062°54'23,6'')
153
Іңкәр-қала қалашығы,
б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ.
археология
Қызылорда қаласынан оңтүстік-батысқа қарай 225 шақырым, Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстікке 96 шақырым
(N 44°03'27,1'' E 062°58'24,1'')
154
Асар қалашығы,
б. д.д. І мыңжылдықтың соңы – б.д. І мыңжылдықтың ортасы
археология
Қуаңдария ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 9 шақырым
(N 44°44'22,1" Е 063°20'03,2")
155
Базар асар қалашығы,
б.д. VІ-VІІІ ғ.ғ.
археология
Жалпақ асар қалашығынан батысқа қарай 8,2 шақырым, Алтынасар қалашығынан солтүстік-шығысқа қарай 10 шақырым
(N 45°06'38,6" Е 063°42'07,5")
156
Томпақ асар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы –
б.д. ІV-V ғ.ғ.
археология
Жосалы кентінен оңтүстік-батысқа қарай 60 шақырым
(N 45°06'54" Е 063°34'16,5")
157
Бидайық асар қалашығы,
б. д.д. І мыңжылдықтың соңы –
б. д. ІV ғ.
археология
Жосалы кентінен оңтүстік-батысқа қарай 65 шақырым
(N 45°06'14,4" Е 063°27'24,5")
158
Қаралы асар қалашығы (Жетіасар №6),
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы –
б.д V-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан батысқа 8 шақырым
(N 45°05'42,0" Е 063°50'22,4")
159
Тік асар қалашығы
(Жетіасар №10),
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы –
б.д. ІV-V ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 25 шақырым
(N 45°06'38,6" Е 063°42'07,5")
160
Робинсай (Бұзық асар) қалашығы,
б. д.д. І мыңжылдықтың соңы –
б.д. V-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан солтүстік-батысқа қарай 35 шақырым
(N 45°16'22,8" Е 063°35'31,5")
161
Құрайлы асар қалашығы,
б. д.д. І мыңжылдықтың соңы –
б.д. V-VІІ ғ.ғ.
археология
Тұрмағанбет Ізтілеуов ауылынан батысқа қарай 14 шақырым

(N 45°05'36,9'' E 063°48'13,5'')
146
Городище Алыпкорган,
ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
25 километров к юго-востоку от города Байконур, 65 километров к юго-востоку от поселка Жосалы
(N 45°22'47,6'' E 063°00'32,3'')
147
Городище Сортобе,
VІІ-ІХ в.в.
археология
12 километров к западу от поселка Жосалы
(N 45°28'22,2'' E 063°56'09,6'')
148
Городище Аралбай,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
археология
145 километров к юго-западу от села Таимбета Кумекбаева
(N 43°45'49,9'' E 062°17'17,6'')
149
Городище Жаман асар,
І тысячелетие н.э.
археология
22 километра к северу
от села Таимбета Кумекбаева
(N 45°02'02,9'' E 063°08'49,9'')
150
Городище Орынбай кала,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
археология
130 километров к юго-западу от села Таимбета Кумекбаева
(N 43°50'21,6'' E 062°32'03,0'')
151
Городище Сенгиртам,
ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
225 километров к юго-западу от
города Кызылорды, 96 километров к югу
от села Таимбета Кумекбаева
(N 44°03'27,1'' Е 062°58'24,1'')
152
Курган Кабыла,
ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
47 километров к западу
от села Таимбета Кумекбаева
(N 44°28'17,6'' E 062°54'23,6'')
153
Городище Инкар-кала,
ІV-ІІ в.в. д.н.э.
археология
225 километров к юго-западу от города Кызылорды,
96 километров к югу
от села Таимбета Кумекбаева
(N 44°03'27,1'' E 062°58'24,1'')
154
Городище Асар,
конец І тысячелетия д.н.э. – середина І тысячелетия н.э.
археология
9 километров к юго-востоку от села Куандария
(N 44°44'22,1" Е 063°20'03,2")
155
Городище Базар асар,
VІ-VІІІ в.в. н.э.
археология
8,2 километра к западу
от городища Жалпак асар,
10 километров к северо-востоку от городища Алтынасар
(N 45°06'38,6" Е 063°42'07,5")
156
Городище Томпак асар,
конец І тысячелетия д.н.э. –
ІV-V в.в. н.э.
археология
60 километров к юго-западу от поселка Жосалы
(N 45°06'54" Е 063°34'16,5")
157
Городище Бидайык асар,
конец І тысячелетия д.н.э. –
ІV в.
археология
65 километров к юго-западу от поселка Жосалы
(N 45°06'14,4" Е 063°27'24,5")
158
Городище Каралы асар
(Жетыасар № 6),
конец І тысячелетия д.н. э. –
VІ-VІІ в.в. н.э.
археология
8 километров к западу от села Турмагамбета Изтилеуова
(N 45°05'42,0" Е 063°50'22,4")
159
Городище Тик асар
(Жетыасар № 10),
конец І тысячелетия д.н.э.-ІV-V в.в. н.э.
археология
25 километров к юго-западу от села Турмагамбета Изтилеуова
(N 45°06'38,6" Е 063°42'07,5")
160
Городище Робинсай (Бузык асар),
конец І тысячелетия д.н.э. –
V-VІІ в.в. н.э.
археология
35 километров к северо-западу от села Турмагамбета Изтилеуова
(N 45°16'22,8" Е 063°35'31,5")
161
Городище Курайлы асар,
конец І тысячелетия д.н.э. –
V-VІІ в.в. н.э.
археология
14 километров к западу
от села Турмагамбета Изтилеуова

(N 45°06'32,7" Е 063°45'19,6")
162
Түгіскен І-ІІ жерлеу кешендері,
б.д.д. І мыңжылдықтың
І жартысы
археология
Қуаңдария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 60 шақырым
(N 45°06'32,7" Е 063°45'19,6")
163
Қорқыт ата мазары,
Х-ХІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жосалы кентінен шығысқа қарай 20 шақырым
(N 45°35'33,9'' E 063°55'25,9'')
164
Марал ишан кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жосалы кентінен шығысқа қарай 18 шақырым
(N 45°31'4,4'' E 064°16'22,5'')
165
Қалқай ишан кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жосалы кентінен шығысқа қарай 18 шақырым
(N 45°31'2,89'' E 064°16'28,12'')
166
Теміржол вокзалы ғимараты,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жосалы теміржол стансасы
(N 45°29'28,37'' E 064°5'10,91'')
167
Су қыспақты мұнара,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Жосалы кенті,
Көмекбаев көшесі, н/з
(N 45°29'25,28" E 064° 5'14,50")
168
Еламан мұнарасы,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қуаңдария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 44,3 шақырым
(N 44º23’28,7" E 063º20'38,4")
169
Су қыспақты мұнара,
1902 ж.
қала құрылысы және сәулет
Дерментөбе теміржол стансасы
(N 45°44'28,52" E 063°38'0,21")
170
Мұнаралы мұнарасы,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кекірелі ауылынан солтүстік-батысқа қарай 35 шақырым
(N 43°46'4,40" E 062°12'35,27")
171
Тықы батыр кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кекірелі ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 12,3 шақырым
(N 43°50'49,45" E 062°28'24,43")
172
Еркебай кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кекірелі ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 33,5 шақырым, Шірік-Рабат қалашығынан оңтүстік-батысқа қарай
10 шақырым
(N 44° 0'29,19" E 062°49'8,13")
173
Ақмамбет кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Кекірелі ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 22 шақырым
(N 43°46'13,20" E 062°24'3,34")
174
Әлімбай кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай
14 шақырым
(N 44°43'43,6'' E 063°15'08,5'')
175
Төлеген қатын кесенесі,
ХІХ ғ. басы
қала құрылысы және сәулет
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан шығысқа қарай 26 шақырым
(N 44°46'36,4'' E 063°31'37,0'')
176
Су қыспақты мұнара,
1902 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қорқыт ата теміржол стансасы
(N 45°37'31,60" E 063°54'41,67")
177
Су қыспақты мұнара,
1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қызылтам теміржол стансасы
(N 43°50'97,2" Е 067°13'91,4")
178
Қарамырза кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қуаңдария ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 шақырым
(N 44°46'08,5" Е 063°20'57,7")
179
Тұрмағамбет Ізтілеуовтің ескерткіш таңбасы,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Тұрмағамбет Ізтілеуов ауылы,
Ешнияз сал көшесі, 1

(N 45°06'32,7" Е 063°45'19,6")
162
Тугискен І-ІІ погребальные комплексы,
І половина І тысячелетия д.н.э.
археология
60 километров к юго-западу от села Куандария
(N 45°06'32,7" Е 063°45'19,6")
163
Мавзолей Коркыт ата
Х-ХІ в.в.
градостроительство и архитектура
20 километров к востоку от поселка Жосалы
(N 45°35'33,9'' E 063°55'25,9'')
164
Мавзолей Марал ишан,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
18 километров к востоку от поселка Жосалы
(N 45°31'4,4'' E 064°16'22,5'')
165
Мавзолей Калкай ишан,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
18 километров к востоку от поселка Жосалы
(N 45°31'2,89'' E 064°16'28,12'')
166
Здание железнодорожного
вокзала,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Жосалы
(N 45°29'28,37" E 064°5'10,91")
167
Водонапорная башня,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
поселок Жосалы,
улица Таимбета Кумекбаева,б/н
(N 45°29'25,28" E 064°5'14,50")
168
Башня Еламан,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
44,3 километра к юго-западу от села Куандария
(N 44º23’28,7" E 063º20'38,4")
169
Водонапорная башня,
1902 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Дерментобе
(N 45°44'28,52" E 063°38'0,21")
170
Башня Мунаралы,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северо-западу от села Кекирели
(N 43°46'4,40" E 062°12'35,27")
171
Мавзолей Тыхы батыра,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
12,3 километра к юго-западу от села Кекирели
(N 43°50'49,45" E 062°28'24,43")
172
Мавзолей Еркебая,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
33,5 километра к северо-востоку от села Кекирели,
10 километров к юго-западу от городища Чирик-Рабат
(N 44°0'29,19" E 062°49'8,13")
173
Мавзолей Акмамбет,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
22 километра к юго-западу от села Кекирели
(N 43°46'13,20" E 062°24'3,34")
174
Мавзолей Алимбая,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
14 километров к юго-западу от села Таимбета Кумекбаева
(N 44°43'43,6'' E 063°15'08,5'')
175
Мавзолей Толеген катын,
начало ХІХ в.
градостроительство и архитектура
26 километров к востоку
от села Таимбета Кумекбаева
(N 44°46'36,4'' E 063°31'37,0'')
176
Водонапорная башня,
1902 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Коркыт Ата
(N 45°37'31,60" E 063°54'41,67")
177
Водонапорная башня,
1904 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Кызылтам
(N 43°50'97,2" Е 067°13'91,4")
178
Мавзолей Карамырза,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
7 километров к юго-западу от села Куандария
(N 44°46'08,5" Е 063°20'57,7")
179
Памятный знак Турмагамбет Изтилеуова,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
село Турмагамбета Изтилеуова, улица Ешнияз сала, 1

(N 45°04'57,5" Е 063°57'02,0")
180
Баланды І (Бұланды) қамалы,
б.д.д. ІІІ-ІІ.ғ.ғ.
археология
Қуаңдария ауылынан оңтүстікке қарай 70 шақырым
(N 44°09'27,3" Е 063°22'43,6")
181
Үлкен Қос асар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы –
б.д. VI ғ.
археология
Алдашбай ахун ауылынан солтүстік-батысқа қарай 23 шақырым
(N 45°05'34,0" Е 063°32'51,3")
182
Кіші Қос асар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы –
б.д. VI ғ.
археология
Алдашбай ахун ауылынан солтүстік-батысқа қарай 23 шақырым
(N 45°04'32,3" Е 063°32'48,5")
183
Белтам кесенесі,
б.д.д. ІV-ІІ ғ.ғ
археология
Тәйімбет Көмекбаев ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 98 шақырым
(N 44°06'53,9" Е 062°29'11,4")
184
Жоласар қалашығы,
б.д.д. І мыңжылдықтың соңы –
б.д. VI ғ.
археология
Алдашбай ахун ауылынан батысқа қарай 25 шақырым
(N 45°00'04,4" Е 063°29'58,1")
185
Абыла жел диірмені,
1940 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қармақшы ауылы, Алмағамбет Ысқақов көшесі, н/з.
(N 45°23'14,7" Е 065°15'28,2")
Қызылорда қаласы
186
Бұрынғы қыздар приход училищесі ғимараты (қазіргі дүкен),
1878 ж.
қала құрылысы және сәулет
Училищная көшесі, 21
(N'44°50'36,40" E 065°29'9,28")
187
Теміржол вокзалы ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қызылорда қаласы
(N 44°51'16,19" E 065°29'42,82")
188
Көркемсурет шеберханасы ғимараты,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ахмет Байтұрсынов көшесі,
44
(N 44°50'35,78" E 065°30'23,08")
189
Су қыспақты мұнара,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ахмет Байтұрсынов көшесі,
н/з.
(N 44°50'30,82" E 065°30'22,53")
190
Асқар Тоқмағамбетов атындағы мәдениет орталығы ғимараты,
1959 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қазыбек би көшесі, 21
(N 44°51'29,96" E 065°29'28,29")
191
Қалалық атқару комитетінің ғимараты,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан көшесі, 18
(N 44°50'40,79" E 065°30'3,08")
192
Қалалық монша ғимараты,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би көшесі, 10
(N 44°50'29,94" E 065°29'40,25")
193
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Орынбай Жанәділов көшесі, н/з
(N 44°51'16,15" E 065°29'35,07")
194
№ 5 магазин ғимараты,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Дінмұхаммед Қонаев пен Сұлтан Сүлейменов көшелерінің қиылысы
(N 44°51'4,20" E 065°29'29,28")
195
Облыстық әскери комиссариаттың шақыру пункті ғимараты (бұрынғы казарма),
ХІХ ғ. аяғы
қала құрылысы және сәулет
Иса Токтыбаев-2 тұйығы, ғимарат 1
(N 44°50'19,50" E 065°29'8,75")
196
Транспорттық прокуратура ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Привокзал тұйығы, 5
(N 44°51'10,50" E 065°29'49,81")
197
Теміржолшылар клубы ғимараты,
1924 ж.
қала құрылысы және сәулет
Еркін Әуелбеков көшесі, 41
(N 44°51'7,55" E 065°29'36,35")

N 45°04'57,5" Е 063°57'02,0")
180
Крепость Баланды 1 (Буланды)
IІІ-II в.в. д.н.э
археология
70 километров к югу от села Куандария
(N 44°09'27,3" Е 063°22'43,6")
181
Городище Большой Кос Асар
конец І тысячелетия д.н.э – VI в. н.э
археология
23 километра к северо-западу от села Алдашбай ахун
(N 45°05'34,0" Е 063°32'51,3")
182
Городище Малый Кос Асар
конец І тысячелетия д.н.э – VI в. н.э
археология
23 километра к северо-западу от села Алдашбай ахун
(N 45°04'32,3" Е 063°32'48,5")
183
Мавзолей Белтам
IV-ІІ в.в. д.н.э
археология
98 километров к юго-западу от села Таимбета Комекбаева
(N 44°06'53,9" Е 062°29'11,4")
184
Городище Жоласар
конец І тысячелетия д.н.э – VI в. н.э
археология
25 километров к западу от села Алдашбай ахун
(N 45°00'04,4" Е 063°29'58,1")
185
Мельница Абыла
1940 г.
градостроительство и архитектура
село Кармакшы, улица Алмаганбет Искакова, б/н
(N 45°23'14,7" Е 065°15'28,2")
город Кызылорда
186
Бывшее здание женского приходского училища (ныне магазин),
1878 г.
градостроительство и архитектура
улица Училищная, 21
(N 44°50'36,40" E 065°29'9,28")
187
Здание железнодорожного вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
город Кызылорда
(N 44°51'16,19" E 065°29'42,82")
188
Здание художественной мастерской,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
улица Ахмета Байтурсынова, 44
(N 44°50'35,78" E 065°30'23,08")
189
Водонапорная башня,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
улица Ахмета Байтурсынова, б/н
(N 44°50'30,82" E 065°30'22,53")
190
Здание центра культуры имени Аскара Токмагамбетова,
1959 г.
градостроительство и архитектура
улица Казыбек би, 21
(N 44°51'29,96" E 065°29'28,29")
191
Здание городского исполнительного комитета,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
улица Желтоксан, 18
(N 44°50'40,79" E 065°30'3,08")
192
Здание городской бани,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
улица Айтеке би, 10
(N 44°50'29,94" E 065°29'40,25")
193
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
улица Орынбая Жанадилова, б/н
(N 44°51'16,15" E 065°29'35,07")
194
Здание магазина № 5,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
пересечение улиц Динмухаммеда Кунаева и Султана Сулейменова
(N 44°51'4,20" E 065°29'29,28")
195
Здание призывного пункта областного военного комиссариата (бывшая казарма),
конец ХІХ в.
градостроительство и архитектура
переулок Иса Токтыбаева-2, здание 1
(N 44°50'19,50" E 065°29'8,75")
196
Здание транспортной прокуратуры,
1905 г.
градостроительство и архитектура
переулок Привокзальный, 5
(N 44°51'10,50" E 065°29'49,81")
197
Здание клуба железнодорожников,
1924 г.
градостроительство и архитектура
улица Еркин Ауелбекова, 41
(N 44°51'7,55" E 065°29'36,35")

198
Теміржол милициясы ғимараты (қазіргі "Ақмешіт" музейі),
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Еркін Әуелбеков көшесі, 8
(N 44°51'12,78" E 065°29'44,65")
199
Өшпес Даңқ мемориалы,
1975 ж.
қала құрылысы және сәулет
Дінмұхаммед Қонаев көшесі, н/з
(N 44°50'54,89" E 065°29'30,25")
200
Бауырластар бейіті,
1920 ж.
қала құрылысы және сәулет
Иса Тоқтыбаев көшесі, н/з
(N 44°50'33,44" E 065°29'10,04")
201
Ғани Мұратбаев ескерткіші,
1975 ж.
қала құрылысы және сәулет
Орталық стадионның алды
(N 44°49'33,11" E 065°30'19,09")
202
Асқар Тоқмағамбетов мүсіні,
1986 ж.
қала құрылысы және сәулет
Асқар Тоқмағамбетов атындағы мәдениет орталығының алды
(N 44°51'29,96" E 065°29'28,29")
203
Облыстық тарихи-өлкетану мұражайы ғимараты,
1953 ж.
қала құрылысы және сәулет
Мұхтар Әуезов көшесі, 20
(N 44°50'35,15" E 065°29'45,96")
204
Қорқыт ата кітабының 1300 жылдығына арналған ескерткіш,
2000 ж.
қала құрылысы және сәулет
ІІІ ірілендірілген квартал
(N 44°50'19,24" E 065°29'17,62")
205
Қаналы мешіті,
ХІХ – ХХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Абай ауылынан солтүстікке қарай 35 шақырым
(N 45°13'43,87" E 065°30'48,48")
206
Локомотив депо ғимараты,
1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Әбзәли Егізбаев көшесі, 38
(N 44°51'16,97" E 065°29'21,05")
207
Әлия Молдағұлова мүсіні,
1977 ж.
қала құрылысы және сәулет
№ 112 мектеп ауласында, Әлия Молдағұлова көшесі, н/з.,
(N 44°51'26,22" E 065°30'07,25")
208
Ұлы Отан соғысында қаза тапқандарға қойылған белгі,
1980 ж.
қала құрылысы және сәулет
Тасбөгет кенті,
Шахмардан Есенов көшесі, н/з
(N 44°46'22,07" E 065°32'53,16")
209
Теміржол вокзалы ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қараөзек теміржол стансасы
(N 44°59'50,82" E 065°16'42,46")
210
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қараөзек теміржол стансасы
(N 44°59'49,99" E 065°16'40,07")
211
№ 12 кесене
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Ақжарма ауылынан солтүстік-батысқа қарай 7 шақырым
(N 44°53'0,50" E 065°16'42,36")
212
Жалаңтөс Баһадүр ескерткіші,
2010 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сұлтан Бейбарыс және Жібек жолы көшелерінің қиылысында (N 44°47'18,47" E 065°31'47,62")
213
Бұқарбай Естекбайұлы ескерткіші,
2012 ж.
қала құрылысы және сәулет
Ғани Мұратбаев көшесі, 72Б
(N 44°49'58,76" E 065°31'52,98")
214
Н.Бекежанов атындағы қазақ музыкалық драма театрының ғимараты,
1985 ж.
қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан көшесі, 1
(N 44°50'33,50" E 065°30'19,50")
215
Сыр бойының батырлары ескерткіші,
2006 ж.
қала құрылысы және сәулет
Дінмұхаммед Қонаев көшесі, н/з.
(N 44°50'38,38" E 065°29'24,69")
216
Саяси қуғын-сүргін құрбандарына арналған мемориалды ескерткіш,
1998 ж.
қала құрылысы және сәулет
Арай ықшам ауданы

198
Здание железнодорожной милиции (ныне музей "Акмечеть"),
1905 г.
градостроительство и архитектура
улица Еркин Ауелбекова, 8
(N 44°51'12,78" E 065°29'44,65")
199
Мемориал Вечной Славы
1975 г.
градостроительство и архитектура
улица Динмухаммеда Кунаева, б/н
(N 44°50'54,89" E 065°29'30,25")
200
Братская могила,
1920 г.
градостроительство и архитектура
улица Иса Токтыбаева, б/н
(N 44°50'33,44" E 065°29'10,04")
201
Памятник Гани Муратбаева,
1975 г.
градостроительство и архитектура
перед центральным стадионом
(N 44°49'33,11" E 065°30'19,09")
202
Бюст Аскара Токмагамбетова,
1986 г.
градостроительство и архитектура
перед центром культуры имени
Аскара Токмагамбетова
(N 44°51'29,96" E 065°29'28,29")
203
Здание областного историко-краеведческого музея,
1953 г.
градостроительство и архитектура
улица Мухтар Ауэзова, 20
(N 44°50'35,15" E 065°29'45,96")
204
Памятник 1300-летию книги Коркыт ата,
2000 г.
градостроительство и архитектура
ІІІ укрупненный квартал
(N 44°50'19,24" E 065°29'17,62")
205
Мечеть Каналы,
ХІХ – ХХ в.в.
градостроительство и архитектура
35 километров к северу
от села Абай
(N 45°13'43,87" E 065°30'48,48")
206
Здание локомотивного депо,
1904 г.
градостроительство и архитектура
улица Абзали Егизбаева, 38
(N 44°51'16,97" E 065°29'21,05")
207
Бюст Алии Молдагуловой,
1977 г.
градостроительство и архитектура
во дворе школы № 112, улица Алии Молдагуловой, б/н,
(N 44°51'26,22" E 065°30'07,25")
208
Памятник погибшим в Великой Отечественной войне,
1980 г.
градостроительство и архитектура
поселок Тасбугет,
улица Шахмардан Есенова, б/н
(N 44°46'22,07" E 065°32'53,16")
209
Здание железнодорожного
вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Караозек
(N 44°59'50,82" E 065°16'42,46")
210
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Караозек
(N 44°59'49,99" E 065°16'40,07")
211
Мавзолей № 12,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
7 километров к северо-западу от села Акжарма
(N 44°53'0,50" E 065°16'42,36")
212
Памятник Жалантос Бахадура,
2010 г.
градостроительство и архитектура
на перекрестке улиц Султана Бейбарыса и Жибек жолы
(N 44°47'18,47" E 065°31'47,62")
213
Памятник Бухарбай Естекбайулы,
2012 г.
градостроительство и архитектура
улица Гани Муратбаева, 72Б
(N 44°49'58,76" E 065°31'52,98")
214
Казахский музыкально драматический театр имени Н.Бекежанова,
1985 г.
градостроительство и архитектура
улица Желтоксан, 1
(N 44°50'33,50" E 065°30'19,50")
215
Памятник батыров земли Сыра,
2006 г.
градостроительство и архитектура
улица Динмухаммеда Кунаева, б/н
(N 44°50'38,38" E 065°29'24,69")
216
Мемориальный памятник жертвам политических репрессий,
1998 г.
градостроительство и архитектура
микрорайон Арай

(N 44°48'1,73" E 065°30'53,60")
Сырдария ауданы
217
Асанас қалашығы,
VІІ-ХV ғ.ғ.
археология
Айдарлы ауылынан батысқа қарай 8 шақырым
(N 44˚27' 57,2" E 065˚39'09,9")
218
Кішіасар қалашығы,
б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Шаған ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5,3 шақырым
(N 44˚53'30,3" E 064˚53'33,0")
219
Қос асар қалашығы,
б.д.VІІ-Х ғ.ғ.
археология
Нағи Ілиясов ауылынан батысқа қарай 5,5 шақырым
(N 44˚52'8,45" E 065˚3'41,18")
220
Үлкенасар қалашығы,
б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Шаған ауылынан солтүстік-батысқа қарай 6 шақырым
(N 44˚54'27,1" E 064˚52'52,3")
221
Күмісасар қалашығы,
б.д. VІ-ІХ ғ.ғ.
археология
Шаған ауылынан солтүстік-батысқа қарай 8 шақырым
(N 44˚51'48,84" E 064˚51'1,84")
222
Жетімасар қалашығы,
б.д.д. 1 мыңжылдықтың ортасы –
б.д. VІ-VІІ ғ.ғ
археология
Шіркейлі ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай 1 шақырым
(N 44˚47'28,00" E065˚7'3,23")
223
Заңғарқала қалашығы,
ІХ-ХІ ғ.ғ.
археология
Іңкәрдария ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 30 шақырым
(N 44˚43'34,08" E 064˚81'94,31")
224
Сүнбейбі кесенесі,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Айдарлы ауылынан солтүстікке қарай10 шақырым
(N 44˚31'56,79" E 065˚43'5,64")
225
Шалбас батыр мұнарасы,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қалжан ахун ауылынан батысқа қарай 12 шақырым
(N 45˚04'61,3" E 064˚49'95,3")
226
Қалжан ахун мешіт-медресесі,
ХІХ-ХХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қалжан ахун ауылынан батысқа қарай 12 шақырым
(N 45˚4'29,38" E 064˚50'27,21")
227
Қалжан ахун сағанасы,
ХІХ-ХХ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қалжан ахун ауылынан батысқа қарай 12 шақырым
(N 45˚04'56,0" E 064˚50'43,2")
228
Теміржол вокзалы ғимараты,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Тереңөзек кенті,
Азатбақыт Әлиакбаров көшесі, н/з
(N 45˚3'19,39" E 064˚59'22,51")
229
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Тереңөзек кенті,
Азатбақыт Әлиакбаров көшесі, н/з
(N 45˚3'18,27" E 064˚59'25,56")
230
Бәлдік мешіті,
1906 ж.
қала құрылысы және сәулет
Қоғалыкөл ауылы (бұрынғы Жамбыл Жабаев ауылы), Тілеу ұста көшесі, 4
(N 44˚46'77,3" E 065˚11'55,0 ")
Шиелі ауданы
231
Нәнсай қалашығы,
орта ғасыр дәуірі
археология
Бала би ауылынан солтүстік-батысқа қарай 26 шақырым
(N 44°24'27,08" E 066°32'8,94")
232
Жер асты жолы,
уақыты белгісіз
археология
Бала би ауылынан солтүстік-батысқа қарай 15 шақырым
(N 44˚24'10,97" E 066˚ 22'24,62")
233
Рабат – 1 бекінісі,
ХІV-ХVІ ғ.ғ
археология
Бірлестік ауылынан
солтүстік-шығысқа қарай 17 шақырым
(N 44°43'58,25" E 066°12'19,23")
234
Рабат – 2 бекінісі,
ХІV-ХVІ ғ.ғ
археология
Бірлестік ауылынан
солтүстік-шығысқа қарай 18 шақырым
(N 44°45'6,03" E 066°12'58,03")
235
Рабат – 3 бекінісі,
ХІV-ХVІ ғ.ғ
археология
Бірлестік ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 20 шақырым

(N 44°48'1,73" E 065°30'53,60")
Сырдарьинский район
217
Городище Асанас,
VІІ-ХV в.в.
археология
8 километров к западу от села Айдарлы
(N 44˚27'57,2" E 065˚39'09,9")
218
Городище Кишиасар,
VІ-ІХ в.в. н.э.
археология
5,3 километра к северо-
западу от села Шаган
(N 44˚53' 30,3" E 064˚53'33,0")
219
Городище Кос асар,
VІІ-Х в.в.
археология
5,5 километра к западу
от села Наги Ильясова
(N 44˚52'8,45" E 065˚3'41,18")
220
Городище Улькенасар,
VІ-ІХ в.в. н.э.
археология
6 километров к северо-западу от села Шаган
(N 44˚54'27,1" E 064˚52'52,3")
221
Городище Кумисасар,
VІ-ІХ в.в. н.э.
археология
8 километров к северо-западу от села Шаган
(N 44˚51'48,84" E 064˚51'1,84")
222
Городище Жетимасар,
середина І тысячелетия
д.н.э. – VІ-VІІ в.в. н.э.
археология
1 километр к юго-востоку от села Ширкейли
(N 44˚47'28,00" E 065˚7'3,23")
223
Городище Зангаркала,
ІХ-ХІ в.в.
археология
30 километров к северо-востоку от села Инкардария
(N 44˚43'34,08" E 064˚81'94,31")
224
Мавзолей Сунбейбы,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
10 километров к северу
от села Айдарлы
(N 44˚31'56,79" E 065˚43'5,64")
225
Башня Шалбас батыра,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
градостроительство и архитектура
12 километров к западу
от села Калжан ахун
(N 45˚04'61,3" E 064˚49'95,3")
226
Мечеть-медресе Калжан ахун,
ХІХ-ХХ в.в.
градостроительство и архитектура
12 километров к западу
от села Калжан ахун
(N 45˚ 4'29,38" E 064˚50'27,21")
227
Надгробие Калжан ахуна,
ХІХ-ХХ в.в.
градостроительство и архитектура
12 километров к западу
от села Калжан ахун
(N 45˚04'56,0" E 064˚50' 43,2")
228
Здание железнодорожного вокзала,
1905 г.
градостроительство и архитектура
поселок Теренозек,
улица Азатбакыт Алиакбарова, б/н
(N 45˚3'19,39" E 064˚59'22,51")
229
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
поселок Теренозек, улица
Азатбакыт Алиакбарова, б/н
(N 45˚3'18,27" E 064˚59'25,56")
230
Мечеть Бальдик,
1906 г.
градостроительство и архитектура
село Когалыкол (бывшее село Жамбыл Жабаева), улица Тлеу уста, 4
(N 44˚ 46' 77,3" E 065˚11'55,0")
Шиелийский район
231
Городище Нансай,
средневековый период
археология
26 километров к северо-западу от села Бала би
(N 44°24'27,08" E 066°32'8,94")
232
Подземный тоннель,
датировка неизвестна
археология
15 километров к северо-западу от села Бала би
(N 44˚ 24' 10,97" E 066˚
22'24,62")
233
Укрепление Рабат – 1,
ХІV-XVI в.в.
археология
17 километров к северо-
востоку от села Бирлестик
(N 44°43'58,25" E 066°12'19,23")
234
Укрепление Рабат – 2,
ХІV-XVI в.в.
археология
18 километров к северо-
востоку от села Бирлестик
(N 44°45'6,03" E 066°12'58,03")
235
Укрепление Рабат – 3,
ХІV-XVI в.в.
археология
20 километров к северо-
востоку от села Бирлестик

(N 44˚ 43'42,84" E 066˚ 17'6,81")
236
Рабат – 4 бекінісі,
ХІV-ХVІ ғ.ғ
археология
Бірлестік ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 21 шақырым
(N 44˚42'53,00" E 066˚18'48,00")
237
Рабат – 5 бекінісі,
ХІV-ХVІ ғ.ғ
археология
Бірлестік ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 26 шақырым
(N 44˚42'24,92" E 066˚19'48,94")
238
Тастөбе (Тазтөбе) қалашығы,
орта ғасыр дәуірі
археология
Бірлестік ауылынан батысқа қарай 26 шақырым
(N 44˚42'08,11" E 066˚04'30,50")
239
Мортық бекіністі мекен,
Х– ХІV ғ.ғ.
археология
Бірлестік ауылынан
батысқа қарай 15 шақырым
(N 44˚43'46,89" E 066˚08'50,04")
240
Қызылтам қалашығы,
ХІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Жансейіт ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 5 шақырым
(N 44˚13'22,03" E 066˚33'9,41")
241
Ақтөбе қалашығы,
VІІІ-ХІІІ ғ.ғ.
археология
Жансейіт ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 8 шақырым
(N 44°14'23,90" E 066°31'32,72")
242
Бестам қалашығы,
Х-ХІV ғ.ғ.
археология
Жиделі ауылынан солтүстік-батысқа қарай 5 шақырым
(N 44°17'40" E 066°46'47")
243
Сұлутөбе қалашығы,
ХVІІІ-ХІХ ғ.ғ.
археология
Сұлутөбе ауылынан солтүстікке қарай 2 шақырым
(N 44˚38'38,90" E 066˚03'54,85")
244
Есабыз қабірі,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Бәйгеқұм ауылынан шығысқа қарай 5 шақырым
(N 44˚17'17,38" E 066˚32'10,37")
245
Су қыспақты мұнара,
1905 ж.
қала құрылысы және сәулет
Бәйгеқұм теміржол стансасы
(N 44˚18'46,13" E 066˚28'29,66")
246
Бақты ата мазары,
ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қызылқайың ауылынан солтүстікке қарай 800 метр
(N 44˚8'56,63" E 066˚ 25'25,55")
247
Су қыспақты мұнара,
1904 ж.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе теміржол стансасы
(N 44˚38'4,73" E 066˚2'48,18")
248
Бәкі кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 100 шақырым
(N 45˚16'9,86" E 066˚27'47,73")
249
Тәжібай кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 100 шақырым
(N 44˚16'9,02" E 066˚27'46,98")
250
Мақұлтам кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 100 шақырым
(N 45˚21'11,07" E 066˚66'78,77")
251
Құлтан кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа 100 шақырым
(N 45˚20'71,81" E 066˚53'66,69")
252
Оразай ишан кесенесі,
ХVІІІ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе ауылынан оңтүстік-шығысқа 15 шақырым
(N 44˚32'35,37" E 066˚4'25,59")
253
Теміржол вокзалы ғимараты,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Шиелі теміржол стансасы
(N 44˚10'19,51" E 066˚44'6,24")
254
Ахмет ишан кесенесі,
ХХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Сұлутөбе ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 100 шақырым
(N 46˚04'09,06" E 067˚12'59,18")
255
Мұстафа Шоқай ескерткіші,
1998 ж.
қала құрылысы және сәулет
Шиелі кентінің орталық алаңында орналасқан

(N 44˚43'42,84" E 066˚17'6,81")
236
Укрепление Рабат – 4,
ХІV-XVI в.в.
археология
21 километр к северо-
востоку от села Бирлестик
(N 44˚42'53,00" E 066˚18'48,00")
237
Укрепление Рабат – 5,
ХІV-XVI в.в.
археология
26 километров к северо-
востоку от села Бирлестик
(N 44˚42'24,92" E 066˚19'48,94")
238
Городище Тастобе (Тазтобе),
средневековый период
археология
26 километров к западу
от села Бирлестик
(N 44˚ 42' 08,11" E 066˚ 04'30,50")
239
Укрепленное поселение Мортык,
Х-XIV в.в.
археология
15 километров к западу
от села Бирлестик
(N 44˚43'46,89" E 066˚08'50,04")
240
Городище Кызылтам,
ХІІ-ХІХ в.в.
археология
5 километров к юго-западу от села Жансеит
(N 44˚13'22,03" E066˚33'9,41")
241
Городище Актобе,
VІІІ-ХІІІ в.в.
археология
8 километров к юго-западу от села Жансеит
(N 44°14'23,90" E 066°31'32,72")
242
Городище Бестам,
Х-ХІV в.в.
археология
5 километров к северо-западу от села Жидели
(N 44°17'40" E 066°46'47")
243
Городище Сулутобе,
ХVІІІ-ХІХ в.в.
археология
2 километра к северу
от села Сулутобе
(N 44˚38'38,90" E 066˚03'54,85")
244
Мавзолей Есабыз,
ХХ г.
градостроительство и архитектура
5 километров к востоку
от села Байгекум
(N 44˚17'17,38" E 066˚32'10,37")
245
Водонапорная башня,
1905 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Байгекум
(N 44˚18'46,13" E 066˚28'29,66")
246
Сагана Бахты ата,
ХVІІ-ХVІІІ в.в.
градостроительство и архитектура
800 метров к северу от села Кызылкайын
(N 44˚8'56,63" E066˚25'25,55")
247
Водонапорная башня,
1904 г.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Сулутобе
(N 44˚38'4,73" E 066˚2'48,18")
248
Мавзолей Баки,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
100 километров к северо-востоку от села Сулутобе
(N 45˚16'9,86" E 066˚27'47,73")
249
Мавзолей Тажибай,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
100 километров к северо-востоку от села Сулутобе
(N 44˚16'9,02" E 066˚27'46,98")
250
Мавзолей Макултам,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
100 километров к северо-востоку от села Сулутобе
(N 45˚21'11,07" E 066˚66'78,77")
251
Мавзолей Култан,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
100 километров к северо-востоку от села Сулутобе
(N 45˚20'71,81" E 066˚53'66,69")
252
Мавзолей Оразай ишан,
ХVІІІ в.
градостроительство и архитектура
15 километров к юго-востоку
от села Сулутобе
(N 44˚32'35,37" E 066˚4'25,59")
253
Здание железнодорожного вокзала,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
железнодорожная станция Шиели
(N 44˚10'19,51" E 066˚44'6,24")
254
Мавзолей Ахмет ишан,
ХХ в.
градостроительство и архитектура
100 километров к северо-востоку от села Сулутобе
(N 46˚04'09,06" E067˚12'59,18")
255
Памятник Мустафа Шокай,
1998 г.
градостроительство и архитектура
Центральная площадь поселка Шиели

(N 44°10'3,71" E 066°44'10,02")
256
Қабыл ата кесенесі,
ХІХ ғ.
қала құрылысы және сәулет
Қызылқайың ауылынан оңтүстікке қарай 13 шақырым
(N 44˚02'00,8" E 066˚27'59,9")
Ескертпе.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
н/з. – нөмірсіз;
ғ. – ғасыр;
ғ.ғ. – ғасырлар;
ж. – жыл;
ж.ж. – жылдар;
б.д.д. – біздің дәуірімізге дейінгі;
б.д. – біздің дәуіріміздің.

(N 44°10'3,71" E 066°44'10,02")
256
Мавзолей Кабыл ата,
ХІХ в.
градостроительство и архитектура
13 километров к югу от села Кызылкайын
(N 44˚02'00,8" E 066˚27'59,9")
Примечание.
Расшифровка аббревиатур:
б/н. – без номера;
в. – век;
в.в. – века;
г. – год;
г.г. – годы;
д.н.э. – до нашей эры;
н.э. – нашей эры.