"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 қарашадағы № 11-1-2/555 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қарашадағы № 1100 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 11-1-4/38 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 1 ақпандағы № 85 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 8 ақпанда № 18278 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушысының 2016 жылғы 24 қарашадағы № 11-1-2/555 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қарашадағы № 1100 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14531 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 желтоқсанда № 248 (28374) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларында:
3-тармақ:
мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркі (бұдан әрі -"Астана Хаб") – Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркін айқындау туралы" 2018 жылғы 16 қазандағы № 644 қаулысымен айқындаған, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы индустриялық-инновациялық қызметті іске асыру үшін қолайлы жағдайлар жасалатын бірыңғай материалдық-техникалық кешенге меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде иелік ететін заңды тұлға;";
6-1) тармақшасы алынып тасталсын;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің бөлімшелері (бұдан әрі – ҚР ІІМ) – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының және Көліктегі полиция департаменттерінің көші-қон қызметі бөлімшелері;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 24 ноября 2016 года № 11-1-2/555 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 1100 "Об утверждении Правил оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия"
Совместный приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 11-1-4/38 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 февраля 2019 года № 85. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 февраля 2019 года № 18278
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 24 ноября 2016 года № 11-1-2/555 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 1100 "Об утверждении Правил оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14531, опубликован 24 декабря 2016 года № 248 (28374) в газете "Казахстанская правда") следующие изменения и дополнения:
в Правилах оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) международный технологический парк "Астана Хаб" (далее – "Астана Хаб") – юридическое лицо, определенное постановлением Правительства Республики Казахстан №644 от 16 октября 2018 года "Об определении международного технологического парка "Астана Хаб", владеющее на праве собственности или иных законных основаниях единым материально-техническим комплексом, где создаются благоприятные условия для реализации индустриально-инновационной деятельности в области информационно-коммуникационных технологий;";
подпункт 6-1) исключить;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) подразделения Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК) – подразделения миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Департаментов полиции областей, городов Астана, Алматы и Шымкент и на транспорте;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Шақыруды ресімдеу үшін шақырушы тарап тіркелген орны бойынша келесі құжаттарды ҚР ІІМ-ге немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) мыналарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасына жеке сапар бойынша келуге шақыруды ресімдеу үшін:
жеке басты куәландыратын құжат;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада толтырылған кесте;
мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
2) заңды тұлғаның не жеке кәсіпкердің шақыруын ресімдеу үшін:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада толтырылған кесте;
мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
3) шақыруды ресімдеуге ағымдағы жылы алғаш рет өтініш білдірген заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер келесі құжаттарды ұсынады:
заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы растайтың құжаттар;
АХҚО-ның қолданыстағы құқығына сәйкес заңды тұлғаны тіркеуді/аккредиттеуді растайтын сертификаттың көшірмесі;
"Астана Хабқа" қатысушыны тіркеу туралы куәліктің тұпнұсқасы және көшірмесі;
өкілдің өкілеттігін растайтын құжат;
шетелдік туристерді шақыру туралы өтініш беруші шақырушы тарап – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары берген туристік операторлық қызметке арналған лицензияның көшірмесі немесе "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Туристік агенттердің мемлекеттік тізілімінен үзінді;
виза алушыны білім алу мақсатында шақыру туралы өтініш беруші шақырушы тарап – Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы уәкілетті органы "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берген білім беру қызметімен айналасуға арналған лицензияның және (немесе) лицензия қосымшасының көшірмесі;
виза алушыны емделуге, медициналық тексеруге немесе консультациялар үшін шақыру туралы өтініш беруші шақырушы тарап – Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органының "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес берген медициналық қызметке арналған лицензияның көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы, хабарлама бергені үшін бюджетке мемлекеттік баж сомасын төлегенін растайтын (ЭҮТШ арқылы төлеген жағдайда) құжат туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.";
12-тармақ:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Приглашающая сторона для оформления приглашения представляет в МВД РК либо в некоммерческое акционерное общество Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) по месту своей регистрации:
1) для оформления приглашения на въезд в Республику Казахстан по частным делам:
документ, удостоверяющий личность;
заполненную в двух экземплярах таблицу по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
копию документа, подтверждающего уплату государственной пошлины.
2) для оформления приглашения юридического лица либо индивидуального предпринимателя:
заполненную в двух экземплярах таблицу по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
копию документа, подтверждающего уплату государственной пошлины.
3) юридические лица и индивидуальные предприниматели, впервые обращающиеся в текущем году за оформлением приглашения, представляют:
документы, подтверждающие государственную регистрацию юридического лица или индивидуального предпринимателя;
копию сертификата, подтверждающего регистрацию/аккредитацию юридического лица в соответствии с действующим правом МФЦА;
оригинал и копию свидетельства о регистрации участника в "Астана Хаб";
документ, подтверждающий полномочия представителя;
приглашающая сторона, ходатайствующая о приглашении иностранных туристов – копию лицензии на туристскую операторскую деятельность, выданную местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, или выписку из Государственного реестра туристических агентов, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан";
приглашающая сторона, ходатайствующая о приглашении получателя виз с целью получения образования – копию лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью, выданную уполномоченным органом Республики Казахстан в сфере образования, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании";
приглашающая сторона, ходатайствующая о приглашении получателя виз для лечения, медицинского обследования или консультаций – копию лицензии на медицинскую деятельность, выданную уполномоченным органом Республики Казахстан в сфере здравоохранения, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения.
При обращении услугополучателя в Государственную корпорацию сведения о документах, удостоверяющих личность, сведения о государственной регистрации юридического лица или индивидуального предпринимателя, документе, подтверждающем оплату услугополучателем в бюджет суммы государственной пошлины за выдачу уведомления (в случае оплаты через ПШЭП) и другие необходимые сведения, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства.";
в пункте 12:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:

"2) іскерлік сапарға арналған көпмәртелік визаны ресімдеу үшін – шарттың, келісімшарттың көшірмесі немесе индустрияландыру және инвестициялар саласындағы ынтымақтастыққа қатысу жөніндегі (этникалық қазақтарды, бұрынғы отандастарды және осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес, визаларды ресімдеу кезінде шақыруды міндетті түрде көрсетуден босатылатын экономикасы дамыған, саяси және көші-қоны тұрақты мемлекеттердің (бұдан әрі – мемлекеттер тізімі) азаматтарын қоспағанда) "KAZAKH ІNVEST" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының растау хаты (өтінішхаты);";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) оқу практикасынан немесе тағылымдамадан өту үшін –Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының немесе "Астана Хаб" бағдарламалары бойынша оқудан өту үшін "Астана Хабтың" қолдаухаты;";
13-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұсынылған құжаттарға сәйкес сұратылған сапардың мақсатының, визаның мәртелігінің, қолданылу мерзімінің және оны беру орнының сәйкестігі. Визаны беру орны, АХҚО қатысушылары мен органдарын, "Астана Хаб" қатысушылардың жұмыскерлерін немесе "Астана Хаб" жұмыскерлерін қоспағанда, виза алушының азаматтығына тиесілі елге қатысты консулдық округке сәйкес немесе мына шарттардың біреуі:
болу елінде тұрақты тұруға рұқсаты;
іскерлік және инвесторлық мақсаттар бойынша, еңбек қызметін жүзеге асыруға, білім алуға, емделуде ұзақ болуына рұқсаты бар болған кезде анықталады;
ҚР СІМ қызмет көрсететін консулдық округтерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің тізімін ҚР ІІМ-ге береді.
АХҚО қатысушылары мен органдарының қызметі "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" 2015 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық Заңымен реттеледі.
"Астана Хаб" қатысушыларының қызметі "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-1 бабымен реттеледі.";
19-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) қолдану мерзімін ұзарту туралы белгілер болмауы тиіс.";
22-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының аумағында:
ҚР СІМ келесі санаттардағы визаларды береді: "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В1", "В2", "В3", "В5", "В7", "В10", "В11", "В12", "В13", "С3", "С8", "С9" және "С12";
ҚР ІІМ келесі санаттардағы визаларды береді: "А5", "В2" (АХҚО қатысушылары және органдары үшін), "В3", "В7", "В8", "В14", "В15", "В16", "В17", "В18", "В19", "В20", "В21", "В22", "С1", "С3", "С4", "С9" (этникалық қазақтарға), "С11" және "С12".";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2) для оформления многократной визы деловой поездки – копия договора, контракта или письмо-подтверждение (ходатайство) акционерного общества "Национальная компания "KAZAKH INVEST" по участию в сотрудничестве в области индустриализации и инвестиций (за исключением этнических казахов, бывших соотечественников и граждан из списка экономически развитых, политически и миграционно стабильных государств, освобожденных от необходимости предъявления приглашения при оформлении виз (далее – список государств), согласно приложению 4 к настоящим Правилам);";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) для прохождения учебной практики или стажировки – ходатайство центральных исполнительных органов Республики Казахстан или "Астана Хаб" для прохождения обучения по программам "Астана Хаб";";
подпункт 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) соответствие представленных документов запрашиваемой цели поездки, кратности, сроку действия и месту выдачи визы. Место выдачи визы, за исключением участников и органов МФЦА, работников участников "Астана Хаб" или работников "Астана Хаб", определяется в соответствии с консульским округом получателя визы, к которому относится страна гражданской принадлежности, или при наличии одного из следующих условий:
разрешения на постоянное место жительства в стране пребывания;
разрешения на длительное пребывание по деловым или инвесторским целям, осуществления трудовой деятельности, получения образования, прохождения лечения.
МИД РК представляет в МВД РК список загранучреждений Республики Казахстан с указанием обслуживаемых ими консульских округов.
Деятельность участников и органов МФЦА регулируется Конституционным законом Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года "О Международном финансовом центре "Астана".
Деятельность участников "Астана Хаб" регулируется статьей 13-1 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации".";
пункт 19 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) не должен иметь отметок о продлении срока действия.";
подпункт 2) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"2) на территории Республики Казахстан:
МИД РК выдает следующие категории виз: "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В1", "В2", "В3", "В5", "В7", "В10", "В11", "В12", "В13", "С3", "С8", "С9" и "С12";
МВД РК выдает следующие категории виз: "А5", "В2" (для участников и органов МФЦА, "В3", "В7", "В8", "В14", "В15", "В16", "В17", "В18", "В19", "В20", "В21", "В22", "С1", "С3", "С4", "С9" (этническим казахам), "С11", и "С12".";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

"23. "С3" санатындағы визадан басқа ҚР ІІМ визаларды беруді, күшін жоюды, қалпына келтіруді, мерзімін ұзартуды немесе қысқартуды шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның уақытша тіркеу орны немесе шақырушы тараптың тіркеу орны бойынша ("А5" санатындағы виза, виза алушының нақты болу орны бойынша), не болмаса ҚР ІІМ нұсқауы бойынша жүзеге асырады.
"С3" санатындағы алғашқы визаларды ҚР ІІМ шақырушы тараптың тіркеу орны бойынша жүзеге асырады. Еңбек қызметі Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінде жүзеге асырылған жағдайда Қазақстан Республикасы ҚР ІІМ "С3" санатындағы визаны жоюды, қалпына келітуді, мерзімін ұзартуды немесе қысқартуды шетелдіктің уақытша тіркеу орны бойынша жүзеге асырады.
Визасыз келу тәртібі туралы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бар елдерден, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысымен бекітілген, Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидаларының 17-тармағында көрсетілген мемлекеттерден Қазақстан Республикасына келген және ішкі істер органдарына Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсат алу үшін жүгінген азаматтарға "В8" санатындағы виза өтінішхатты қарау үшін қажетті кезеңге, бірақ күнтізбелік 90 күннен асырмай беріледі.
ҚР ІІМ АХҚО қатысушылары мен органдарына, "Астана Хаб" қатысушыларының жұмыскерлеріне немесе "Астана Хаб" жұмыскерлеріне "С3" визасын беруді, күшін жоюды, қалпына келтіруді, қолданылу мерзімін ұзартуды немесе қысқартуды, сондай-ақ отбасы мүшелеріне "С3" визасын еңбек қызметін жүзеге асыру үшін бұрын берілген алғашқы визаларды ескермей "С3" визасына өзгертуді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге арналған визалар, "В14" санатындағы визаны қоспағанда, виза алушының нақты болу орны бойынша беріледі.
Оқуға арналған визалар виза алушыны қабылдаған оқу мекемесінің орналасқан орны бойынша беріледі.";
25-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ҚР СІМ нұсқауы – "А1", "А3", "В1" және "В3" (ҚР-дың шет елдердегі мекемелеріндегі басшыларының жазбаша нұсқауы бойынша "В3" санатындағы бір мәртелі виза беріледі);";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қолдаухат (1-нысанда көзделген құжаттар бар болған жағдайда визалардың санаттарына қарай):
мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарына (бір мәртелі виза) – "А3", "В1", "В3", "В10" және "В12";
бұрынғы отандастар (Қазақстан Республикасымен байланысын куәландыратын құжаттары, оның ішінде Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасының немесе Қазақстан Республикасынның ұлттық паспортында, туу туралы куәлігінде туған жері туралы бағанада тиісті белгінің болуы немесе некеге тұру туралы куәлігі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту туралы анықтамасы бар болса) – "В10" (бір мәртелі виза);

"23. МВД РК осуществляет выдачу, аннулирование, восстановление, продление или сокращение срока действия виз, кроме визы категории "С3", по месту временной регистрации иностранца, лица без гражданства или регистрации приглашающей стороны (для получателя визы категории "А5" по фактическому нахождению), либо по указанию МВД РК.
Первичные визы категории "С3" выдаются МВД РК по месту регистрации приглашающей стороны. При осуществлении трудовой деятельности в другом регионе Республики Казахстан, МВД РК осуществляет аннулирование, восстановление, продление или сокращение срока действия визы "С3" по месту временной регистрации иностранца.
Лицам, находящимся в Республике Казахстан из стран, с которыми имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда, ратифицированные Республикой Казахстан, гражданам государств, предусмотренных в пункте 17 Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148, и обратившимся в органы внутренних дел для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, выдается виза категории "В8" на период, необходимый для рассмотрения ходатайства, но не более, чем на 90 календарных дней.
Участникам и органам МФЦА, работникам участников "Астана Хаб" или работникам "Астана Хаб", МВД РК осуществляет выдачу, аннулирование, восстановление, продление или сокращение срока действия визы "С3", а также изменение визы "С3" членам семьи на визу "С3" для осуществления трудовой деятельности без учета ранее выданных первичных виз.
Визы для выезда с территории Республики Казахстан выдаются по месту фактического нахождения получателя виз, за исключением виз категории "В14".
Визы для получения образования выдаются по месту нахождения учебного заведения, в которое зачислен получатель визы.";
в пункте 25:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) указания МИД РК – "А1", "А3", "В1" и "В3" (по письменному указанию глав загранучреждений РК выдаются однократные визы категории "В3");";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) ходатайства (в зависимости от категории виз при наличии документов, предусмотренных в форме 1):
гражданам стран, указанных в списке государств (однократная виза) – "А3", "В1", "В3", "В10" и "В12";
бывшим соотечественникам (имеющие документы, подтверждающие связь с Республикой Казахстан, в том числе соответствующую отметку в графе о месте рождения в Казахской Советской Социалистической Республике или в Республике Казахстан в национальном паспорте, свидетельстве о рождении или о заключении брака Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также справку о выходе из гражданства Республики Казахстан или утрате гражданства Республики Казахстан) – "В10" (однократная виза);

шетелдіктерге немесе азаматтығы жоқ адамдарға – "В4", "В5", "В8", "В10" (жерлеуге немесе туысқанының/жақындарының ауруына байланысты, ҚР азаматтарының отбасы мүшелеріне немесе әке-шешелеріне, сондай-ақ олардың заңды өкілдеріне, этникалық қазақтардың отбасы мүшелеріне – бір мәртелі виза), "В13", "С1", "С2", "С4" (бір мәртелі виза 90 тәулікке дейін) және "С10".";
34-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ҚР ІІМ:
"А5" санатына – "В3", "В10", "С3", "С4", "С5" және "С10" санаттарынан;
"В2" санатына (АХҚО қатысушылары мен органдарына) – "В3", "В7" және "С3" санаттарынан;
"В7" санатына – "С9" санатынан;
"В8" санатына – "С3" санатынан;
"С1" санатына – тек этникалық қазақтар үшін бұрын берілген визаның санатына қарамастан;
"С3" санатына – "В2", "В3", "В7" ("Астана Хаб" бағдарламалары бойынша оқытудан өтіп жатқан шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға), "С2", "С3" (жұмыс берушінің атынан шақырушы тарапты ауыстыру, егер мұндай рұқсат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін болса, еңбекші көшіп келушінің рұқсаты болған кезде қолдаухат негізінде), "С9" және "С10" санаттарынан;
"С4" санатына – "В10", "С2", "С9" және "С10" санаттарынан;
"С9" санатына – тек этникалық қазақтар үшін бұрын берілген визаның санатына қарамастан, сондай-ақ визасыз режиммен келгендерге;
"С12" санатына – визаның барлық санаттарынан, сондай-ақ визасыз режиммен келгендерге.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Күнтізбелік 60 күн ресімделетін "С1" санатындағы визадан басқа визаларды ресімдеу мерзімі 5 жұмыс күнінен аспайды.";
49-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "В7" – бұрын шақыру ресімдеген шақырушы тараптың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы орталық атқару органдарының немесе "Астана Хаб" қолдаухаттары негізінде. Визаның қолданылуын 90 тәулікке дейінгі мерзімге ұзарту жүзеге асырылады;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
""С1" – арызданушының қолдаухаты негізінде 1 жылға дейінгі мерзімге;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "С3" – бұрын алғашқы визаны алуға шақыру ресімдеген және, егер мұндай рұқсат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін болса, еңбекші көшіп келушінің рұқсатнамасы болған кезде, шақырушы тараптың қолдаухаты негізінде.
Еңбек қызметі Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінде жүзеге асырылған жағдайда шақырушы тарап еңбекші-көшіп келушіні іссапарға жіберу туралы бұйрықты ұсынады (не шарт немесе келісімшарт).
"С3" санатындағы визаның қолданылу мерзімін ұзарту рұқсаттың жарамдылық мерзіміне, бірақ 3 жылдан артық емес (АХҚО қатысушылары мен органдарына, "Астана Хаб" қатысушыларының жұмыскерлеріне немесе "Астана Хаб" жұмыскерлеріне – 5 жылдан аспайтын мерзімге) мерзімге жүзеге асырылады;";
Осы Қағидалардың 1 қосымшасында:
8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.
В3

иностранцам или лицам без гражданства – "В4", "В5", "В8", "В10" (на похороны или в случаях болезни родных/близких, членам семьи или родителям граждан РК, а также их законным представителям, членам семьи этнических казахов – однократная виза), "В13", "С1", "С2", "С4" (однократная виза до 90 суток) и "С10".";
подпункт 2) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"2) МВД РК:
на категорию "А5" – с категорий "В3", "В10", "С3", "С4", "С5", "С10";
на категорию "В2" (для участников и органов МФЦА) – с категорий "В3", "В7" и "С3";
на категорию "В7" – с категории "С9";
на категорию "В8" – с категории "С3";
на категорию "С1" – только для этнических казахов независимо от категории ранее выданной визы;
на категорию "С3" – с категорий "В2", "В3", "В7" (для иностранцев и лиц без гражданства, проходящих обучение по программам "Астана Хаб"), "С2", "С3" (на основании ходатайства при смене приглашающей стороны в лице работодателя и наличии разрешения трудовому иммигранту, если такое разрешение требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан), "С9", "С10";
на категорию "С4" – с категорий "В10", "С2", "С9" и "С10";
на категорию "С9" – только для этнических казахов независимо от категории ранее выданной визы, а также прибывших по безвизовому режиму;
на категорию "С12" – со всех категорий виз, а также прибывших по безвизовому режиму.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Сроки оформления виз не превышают 5 рабочих дней, кроме визы категории "C1", которая оформляется 60 календарных дней.";
в пункте 49:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) "В7" – на основании ходатайства приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение, а также центральных исполнительных органов Республики Казахстан или "Астана Хаб". Продление действия визы осуществляется на срок до 90 суток;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) "С-1" - на основании ходатайства заявителя на срок не более 1 года;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) "С3" – на основании ходатайства приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение для получения первичной визы, и наличии разрешения трудовому иммигранту, если такое разрешение требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При осуществлении трудовой деятельности в другом регионе Республики Казахстан, приглашающей стороной предъявляется приказ об откомандировании трудового иммигранта (либо договор или контракт).
Продление действия визы категории "С3" осуществляется на срок действия разрешения, но не более 3 лет (участникам и органам МФЦА, работникам участников "Астана Хаб" или работникам "Астана Хаб" – не более 5 лет);";
в приложении 1 к указанным Правилам:
строку 8 изложить в следующей редакции:
"
8.
В3

1) келіссөздер жүргізуге, келісімшарттар жасасуға келетін адамдар;
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
30 тәулікке дейін
Визаны ҚР-дың шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің:
ҚР СІМ нұсқауы;
вербалдық нота;
шақыру;
мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарының қолдаухаты;
ҚР-дың шет елдердегі мекемелері басшыларының жазбаша нұсқауы негізінде береді.
ҚР ІІМ визаны:
шақырушы тараптың қолдаухаты негізінде береді.
2) индустрияландыру және инвестициялар салаларындағы ынтымақтастық аясындағы келіссөздер жүргізуге, келісімшарттар жасасуға келетін адамдар;
3) құрылтайшылар немесе директорлар кеңесінің мүшелері.
көп мәртелі
1 жылға дейін
әрбір келу кезінде 30 тәуліктен артық емес
";
12-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
12.
В7
оқу практикасынан немесе тағылымдамадан өту үшін, соның ішінде "Астана Хаб" бағдарламалары бойынша оқудан өту үшін Қазақстан Республикасына жіберілетін адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР-дың шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ шақыру негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ "Астана Хаб" қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелі
180 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
";
13-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
13.
В8
1) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты алу үшін Қазақстан Республикасына баратын адамдар;
2) Визасыз келу тәртібі туралы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бар елдерден, 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің
қағидаларының 17 тармағында көрсетілген мемлекеттерден Қазақстан Республикасына келген және ішкі істер органдарына Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты алу үшін жүгінген адамдар.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР-дың шет елдердегі мекемелері Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты алу үшін Қазақстан Республикасына баратын (ҚР ІІМ-мен келісусіз), шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың этникалық қазақтардан басқа қолдаухаттары негізінде береді.
ҚР ІІМ визаны визасыз келу тәртібі туралы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бар елдерден, 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысымен бекітілген Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидаларының 17 тармағында көрсетілген мемлекеттерден Қазақстан Республикасына келген, сондай-ақ С3 санатындағы қолданыстағы визасы бар шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
";
29-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
29.
С3
еңбек қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасына бара жатқан, немесе Қазақстан Республикасындағы адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері
бір мәртелі

1) лица, прибывающие для проведения переговоров, заключения контрактов;
однократная
до 90 суток
до 30 суток
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании одного из следующих документов:
указание МИД РК;
вербальная нота;
приглашение;
ходатайство граждан стран, указанных в списке государств;
письменное указание главы загранучреждения РК.
МВД РК виза выдается на основании ходатайства приглашающей стороны.
2)лица, прибывающие для проведения переговоров, заключения контрактов в рамках сотрудничества в области индустриализации и инвестиций;
3) учредители или члены совета директоров.
многократная
до 1 года
не более 30 суток при каждом въезде
";
строку 12 изложить в следующей редакции:
"
12.
В7
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для прохождения учебной практики или стажировки, в том числе для прохождения обучения по программам "Астана Хаб", а также члены их семей.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями и МИД РК на основании приглашения.
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства "Астана Хаб".
многократная
до 180 суток
на весь период действия визы
";
строку 13 изложить в следующей редакции:
"
13.
В8
1) лица, направляющиеся в Республику Казахстан для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
2) лица, находящиеся в Республике Казахстан из стран, с которыми имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда, ратифицированные Республикой Казахстан, а также граждане государств, предусмотренных в пункте 17 Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148, и обратившиеся в органы внутренних дел для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании ходатайства иностранцев или лиц без гражданства, кроме этнических казахов, направляющихся в Республику Казахстан для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан (без согласования с МВД РК).
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства иностранцев или лиц без гражданства, находящихся в Республике Казахстан из стран, с которыми имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда, ратифицированные Республикой Казахстан, гражданам государств, предусмотренных в пункте 17 Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148, а также имеющих визу категории С3.
многократная
до 90 суток
на весь период действия визы
";
строку 29 изложить в следующей редакции:
"
29.
С3
лица, следующие в Республику Казахстан, либо находящиеся в Республике Казахстан с целью осуществления трудовой деятельности, а также членам их семей.
однократная

90 тәулікке дейін (паспортын Қазақстан Республикасы мойындамайтын елдің адамдары үшін-1 жылға дейін)
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР-дың шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ шақыру негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ
шетелдік жұмыс күшін тарту үшін жұмыс берушіге берілген еңбек қызметін жүзеге асыруға арналған рұқсат немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасына жұмысқа орналасуға немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу талап етілмейтігін дәлелдейтін құжаттар бар болған жағдайда, шақырушы тараптың қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелі
3 жылға дейін (АХҚО қатысушылары мен органдарына, "Астана Хаб" қатысушыларының жұмыскерлеріне немесе "Астана Хаб" жұмыскерлеріне – 5 жылға дейін) немесе рұқсаттың мерзіміне
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
";
Осы Қағидаларға 3-1 қосымша алынып тасталсын;
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Құқықтық сараптама басқармасына ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрі
Б.Атамқұлов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрлігі
2019 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
2019 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
2019 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
2019 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
2019 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қоғамдық даму министрлігі
2019 жылғы "___" __________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
2019 жылғы "___" __________

до 90 суток (для граждан стран, паспорта которых не признаются Республикой Казахстан - до 1 года)
на весь период действия визы.
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании приглашения.
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства приглашающей стороны при наличии:
разрешения, выданного работодателю на привлечение иностранной рабочей силы, или документов, подтверждающих, что в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан, получателю визы разрешение на трудоустройство или на привлечение иностранной рабочей силы не требуется;
многократная
до 3 лет (участникам и органам МФЦА, работникам участников "Астана Хаб" или работникам "Астана Хаб" – не более 5 лет) или на срок действия разрешения
на весь период действия визы.
";
приложение 3-1 к указанным Правилам исключить;
2. Департаменту консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Управление юридической экспертизы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на Первого заместителя министра иностранных дел Республики Казахстан и курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
Б.Атамкулов
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство информации и
коммуникаций
Республики Казахстан
"___" __________ 2019 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"__" __________ 2019 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"___" __________ 2019 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
"___" __________ 2019 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"___" __________ 2019 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство общественного
развития Республики Казахстан
"___" __________ 2019 года
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"___" __________ 2019 года