"Дәрежелер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 24 мамырдағы № 230 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 28 мамырда № 18737 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дәрежелер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6951 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 20 мамырдағы № 207-210 (26612) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дәрежелер беру қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін алуға ұсынылған диссертацияның негізгі ғылыми нәтижелері диссертация қорғауға дейін диссертация тақырыбы бойынша кемінде 7 (жеті) жарияланымда, оның ішінде: кемінде 3 (үш) мақала (және/немесе шолулар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1111 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 121) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Ғылыми қызметтің негізгі нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын ғылыми басылымдар тізбесіне (бұдан әрі – Басылымдар тізбесі) кіретін ғылыми басылымдарда; 1 (бір) мақала рецензияланатын халықаралық ғылыми журналда жарияланады.
Рецензияланатын халықаралық ғылыми журналдардағы мақалалар даярлану бағытына байланысты ескеріледі, атап айтқанда:
1) 8D05 Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика, 8D06 Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, 8D07 Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары, 8D08 Ауыл шаруашылығы және биоресурстар, 8D09 Ветеринария, 8D10 Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина), 8D11 Қызмет көрсету кадрларды даярлау бағыттары бойынша Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша нөлдік емес импакт-факторға ие немесе Scopus (Скопус) базасында бар диссертация мазмұнына сәйкес келетін бір ғылыми саладан CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 25 болатын басылымдар немесе zbMath (збМат), MathScinet (МатСкайнет), Astrophysical journal (Астрофизикал жорнал) деректер базасына кіретін басылымдар жатады;
2) қалған кадрларды даярлау бағыттары үшін Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша нөлдік емес импакт-факторға ие немесе Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) деректер базасында (Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) бөлімдері) индекстелетін басылымдар; сондай-ақ Scopus (Скопус) базасында бар диссертация мазмұнына сәйкес келетін бір ғылыми саладан CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль көрсеткіші кемінде 25 болатын немесе JSTOR (ДЖЕЙСТОР) деректер базасына кіретін басылымдар жатады.
Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдардағы мақалалар көрсетілген базалардағы журналдардың тақырыптық бағытына сәйкес келеді және ағымдағы нөмірлерде жарияланады. Бұл ретте мақала жарияланған кезде немесе қорғау мезгіліне дейін журнал Scopus (Скопус) базасында CiteScore (СайтСкор) бойынша процентиль тиісті көрсеткішке ие немесе Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) деректер базасында импакт-факторы бар (немесе индекстеледі) болады.
Ғылыми мақалалар халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда талап етілген мақалалар санынан артық болған жағдайда, олар Басылымдар тізбесіне енгізілген ғылыми басылымдардағы мақалалар ретінде саналады.
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) компаниясының деректер базасына енгізілген шетелдік патенттер рецензияланатын халықаралық ғылыми басылымдардағы жарияланымдар ретінде саналады.

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127 "Об утверждении Правил присуждения степеней"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 мая 2019 года № 230. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2019 года № 18737
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127 "Об утверждении Правил присуждения степеней" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6951, опубликован 24 мая 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 165 (26586)) следующие изменения:
в Правилах присуждения степеней, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Основные научные результаты диссертации на соискание степени доктора философии (PhD), доктора по профилю публикуются до защиты диссертации не менее, чем в 7 (семи) публикациях по теме диссертации, в том числе: не менее 3 (трех) статей (и/или обзоров) - в научных изданиях, включенных в Перечень научных изданий, рекомендуемых для публикации основных результатов научной деятельности, утверждаемый уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 121) пункта 16 Положения о Министерстве образования и науки Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1111 (далее – Перечень изданий); 1 (одной) статьи - в международном рецензируемом научном журнале.
Статьи в международных рецензируемых научных журналах учитываются в зависимости от направления подготовки, а именно:
1) по направлениям подготовки кадров 8D05 Естественные науки, математика и статистика, 8D06 Информационно-коммуникационные технологии, 8D07 Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли, 8D08 Сельское хозяйство и биоресурсы, 8D09 Ветеринария, 8D10 Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина), 8D11 Услуги в изданиях, имеющих ненулевой импакт-фактор по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или в изданиях, имеющих в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 25 хотя бы по одной из научных областей, соответствующих содержанию диссертации или входящих в базы данных zbMath (збМат), MathScinet (МатСкайнет), Astrophysical journal (Астрофизикал жорнал);
2) для остальных направлений подготовки кадров в изданиях, имеющих ненулевой импакт-фактор по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или индексируемых в базе данных Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) (разделы Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс)) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс); а также в изданиях, имеющих в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 25 хотя бы по одной из научных областей, соответствующих содержанию диссертации, или входящих в базу данных JSTOR (ДЖЕЙСТОР).
Статьи в международных рецензируемых научных журналах соответствуют тематической направленности журнала, заявленной в указанных базах, и публикуются в текущих номерах. При этом на момент публикации статьи или защиты диссертации журнал имеет показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) в базе данных Scopus (Скопус) или импакт-фактор (или индексируется) в базе данных Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн).
В случае наличия научных статей, превышающих требуемое количество в международных рецензируемых научных журналах, они учитываются как статьи в научных изданиях, включенных в Перечень изданий.
Зарубежные патенты, включенные в базу данных Web of Science Core Collection (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс), учитываются как публикации в международных рецензируемых научных изданиях.

Мемлекеттік құпияларды және қызмет бабында пайдалану үшін мәліметтерді қамтитын диссертация қорғалған жағдайда, диссертацияның негізгі нәтижелері диссертация тақырыбы бойынша кемінде 7 (жеті) жарияланымда, оның ішінде кемінде 4 (төрт) мақала Басылымдар тізбесіне енгізілген ғылыми басылымдарда жарияланады.
Шетелде алған ғылыми дәрежесінің баламалылығын тануға құжаттарын ұсынған тұлғалар үшін аттестациялық ісі Комитетке тапсырылған сәтте жарияланған ғылыми еңбектер ескеріледі. Бұл ретте кемінде 7 (жеті) жарияланымы, оның ішінде кемінде 3 (үш) мақала (және/немесе шолулар) Басылымдар тізбесіне енгізілген ғылыми басылымдарда және/немесе 3 (үш) мақала шетелдік ғылыми басылымдарда; 1 (бір) мақала рецензияланатын халықаралық ғылыми басылымда. Рецензияланатын халықаралық ғылыми журналдардағы мақалалар осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептеледі.".
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы "__"__________
№ ___ бұйрығына
1-қосымша
Дәрежелерді
беру қағидасына
1-қосымша
Нысан
_______________________________бойынша Сараптау кеңесінің қорытындысы
20__ ж. "_____" _________                                     № ________ хаттама
Тыңдалды:
__________________________________________________ мамандығы бойынша
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_________________ тақырыбындағы диссертацияны қорғау негізінде докторант
__________________________________________________________________
(докторанттың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (бұдан әрі –Т.А.Ә.)
философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін беру туралы
қолдаухат бойынша 20___ ж. “____” _____________ (№ ___ хаттама)
____________________________________________________________________
(диссертациялық кеңестің шешімі туралы)
№ __________ іс.
Сарапшы ___________________________________________ тыңдап және
істің материалдарын талқылап, Сараптау кеңесі мынаны белгілейді:

При защите диссертаций, содержащих государственные секреты или сведения для служебного пользования, основные результаты диссертации публикуются не менее, чем в 7 (семи) публикациях по теме диссертации, в том числе не менее 4 (четырех) статей - в научных изданиях, включенных в Перечень изданий.
Для лиц, защитивших диссертации за рубежом, учитываются научные труды, опубликованные на момент подачи аттестационного дела в Комитет. При этом необходимо не менее 7 (семи) публикаций, в том числе: не менее 3 (трех) статей (и/или обзоров) - в научных изданиях, включенных в Перечень изданий, и/или 3 (трех) статей - в зарубежных научных изданиях; 1 (одной) статьи - в международном рецензируемом научном журнале. Статья в международном рецензируемом научном журнале учитывается согласно подпунктам 1) и 2) настоящего пункта.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приказ Министра
образования и науки
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от "___"__________2019 года №___
Приложение 1
к Правилам присуждения
степеней
Форма
Заключение Экспертного совета по
________________________________________________
протокол № ____
от “____”__________ 20__г.
Слушали:
Дело № ___________
о решении диссертационного совета ___________________________________________
___________________________________________________________________________
от “____” ________________20___ г. (протокол № ___) по ходатайству о присуждении
степени доктора философии (PhD), доктора по профилю
____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее - Ф.И.О.) докторанта)
на основании защиты диссертации на тему:________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
по специальности /направлению подготовки кадров_________________________
Заслушав эксперта ______________________________________и обсудив материалы дела,
Экспертный совет отмечает следующее:

1. Диссертация тақырыбының Қазақстан Республикасында іске асырылатын
ғылыми дамудың басым бағыттарына және/немесе мемлекеттік бағдарламаларға
сәйкестігі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Диссертацияны өзі жазу принципінің сақталуы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Диссертацияда ішкі бірлік принципінің сақталуы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Диссертацияда ғылыми жаңашылдық принципің сақталуы, негізгі ғылыми
нәтижелері_________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Диссертацияда дәйектілік принципінің сақталуы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Диссертацияда практикалық құндылығының принципінің сақталуы.
Диссертацияның қолданбалы немесе теориялық мәні бар (керектісін сызу қажет).
Диссертация нәтижелерін _________________________________________
____________________________________________________________________
(өнеркәсіптік ендіру ауқымы, тәжірибелік-өнеркәсіптік,
____________________________________________________________ енгізілді.
зертханалық сынақтар, оқу процесінде пайдалану)
Практикаға ендіру үшін __________________________________________
___________________________________________________________________
(авторлық куәліктер, патенттер, алдын ала патенттер,
зияткерлік меншік туралы куәліктер)
________________________________________________________________
(ғылыми нәтижелерді пайдалану жөнінде теоретикалық ұсыныстар)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_________________________________________________________ұсынылады.

1. Соответствие темы диссертации приоритетным направлениям развития науки и/или
государственным программам, которые реализуются в Республике Казахстан
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Соблюдение в диссертации принципа самостоятельности
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Соблюдение в диссертации принципа внутреннего единства
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Соблюдение в диссертации принципа научной новизны, основные научные результаты
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Соблюдение в диссертации принципа достоверности
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Соблюдение в диссертации принципа практической ценности:
Диссертация имеет практическое или теоретическое значение (нужное подчеркнуть).
Результаты диссертации внедрены_______________________________________
____________________________________________________________________
(промышленное внедрение, опытно-промышленные, лабораторные испытания,
____________________________________________________________________
использование в учебном процессе)
____________________________________________________________________.
Для внедрения в практику предлагаются:
____________________________________________________________________
(авторские свидетельства, патенты, предпатенты, свидетельство об
____________________________________________________________________
интеллектуальной собственности)
____________________________________________________________________
(теоретические рекомендации по использованию научных результатов)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

7. Диссертацияда авторы мен дереккөзін көрсетпей бөтен материалды
пайдаланғанының (плагиат) анықталуы _________________________________
(бар немесе жоқ)
Плагиат болған жағдайда пайдаланған дереккөзі көрсетілген салыстырмалы кесте қоса беріледі.
8. Жарияланымдар толықтығының сәйкестігі:
диссертация тақырыбы бойынша:
барлығы ғылыми еңбек _______;
оның ішінде:
Комитет ұсынатын басылымдарда _______ ;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) ақпараттық компаниясының деректер базасында нөлдік емес импакт-факторға ие халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда _______ ;
Scopus (Скопус) деректер базасына кіретін _______ ;
zbMath (збМат), MathScinet (МатСкайнет), Astrophysical journal (Астрофизика жорнал), JSTOR (ДЖЕЙСТОР) деректер базасына кіретін халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда _______ ;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) компаниясының деректер базасына енгізілген шетелдік патенттер ______;
басқа жарияланымдар _______ жарияланды.
Жарияланымдар Қағидалардың 6-тармағына _______________________
(сәйкес келеді/келмейді)
9. Аттестациялық істің материалдарының Қағидалар талаптарына
сәйкестігі___________________________________________________________
Рецензенттер мен ғылыми кеңесшілердің бір-біріне тәуелсіздік қағидасының
сақталуы____________________________________________
Диссертациялық кеңес туралы үлгі ережеге сәйкес қорғау рәсімінің
сақталуы___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Диссертациялық кеңеске ескертулер____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. Сараптау кеңесінің шешімі (тармақшалардың біреуі толтырылады):
1) Аттестациялық іс және докторанттың диссертациясы Қағидалардың барлық
талаптарына сәйкес, Сараптау кеңесі Комитетке докторант
____________________________________________________________________
(докторанттың Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
____________________________________________________________мамандық
бойынша философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін
беруді ұсынады.

7. Соблюдение в диссертации принципа академической честности, наличие в диссертации
заимствованного материала без ссылки на автора и источник заимствования (плагиат)
____________________________________________________________________
(есть или нет)
При наличии плагиата приводится сравнительная таблица с указанием источника заимствования.
8. Соответствие полноты публикаций:
по теме диссертации опубликовано:
всего научных трудов _______;
в том числе:
в изданиях, рекомендуемых Комитетом _________;
в международных рецензируемых журналах, имеющих ненулевой импакт-фактор или индексируемых в базе данных информационной компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) _____;
входящих в базу данных Scopus (Скопус)____;
входящих в базы данных zbMath (збМат), MathScinet (МатСкайнет), Astrophysical journal (Астрофизикал жорнал), JSTOR (ДЖЕЙСТОР) _______;
зарубежные патенты, включенные в базу данных Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс) _____;
________ другие публикации.
Публикации ____________________________________________пункту 6 Правил.
(соответствуют или не соответствуют)
9. Соответствие материалов аттестационного дела требованиям Правил
____________________________________________________________________
Соблюдение принципа независимости друг от друга рецензентов и научных консультантов
____________________________________________________________________
Соблюдение процедуры защиты в соответствии с Типовым положением о диссертационном совете
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Замечания к диссертационному совету_________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Решение Экспертного совета (заполняется один из подпунктов):
1) Аттестационное дело и диссертация докторанта соответствует всем требованиям
настоящих Правил, Экспертный совет рекомендует Комитету присудить
__________________________________________________________________степень
(Ф.И.О (при его наличии).)
доктора философии (PhD), доктора по профилю по специальности
____________________________________________________________________.

2) Аттестациялық іс және докторанттың диссертациясы Қағидалардың тармағына
сәйкес келмейді______________________________________________________
____________________________________________________________________
(аттестациялық іс осы Қағидалардың қай тармақтарына сәйкес келмейтіні көрсетіледі)
____________________________________________________________________.
Сараптау кеңесі Комитетке докторант ___________________________________
(докторанттың Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
__________________________________________________ мамандығы бойынша
философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін беруден бас
тартуды ұсынады.
Дауыс беру нәтижелері:
"жақтап" дауыс бергені ____________
"қарсы" ____________
"қалыс қалғаны" ____________
Төраға
______________________________
(Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
Ғалым хатшы
______________________________
(Т.А.Ә ол (болған жағдайда).)
Сарапшы
______________________________
(Т.А.Ә ол (болған жағдайда).)
Қазақстан Республикасы
Білімжәне ғылым министрінің
2019 жылғы "__"__________
№___бұйрығына 2-қосымша
Дәрежелер
беру қағидасына
3-қосымша
Нысан
_____________________________ бойынша Сараптау кеңесінің қорытындысы
20__ ж. "____" __________                                     № _______ хаттама
Тыңдалды:
________________________________________________ мамандығы бойынша
___________________________________________________________________
______________________________________________________________ алған
(мемлекет, ұйым)
____________________________________________________________________
(ізденушінің тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі -Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
____________________________________________________________________
дәреже туралы дипломның баламалылығын тану туралы қолдау хат (жеке өтініш)
бойынша берілген _____________№ аттестациялық іс.
Диссертация тақырыбы:_______________________________________________
____________________________________________________________________
Сарапшы ___________________________________________ тыңдап және
(Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
істің материалдарын талқылап, Сараптау кеңесі мынаны белгіледі:
1. Диссертация тақырыбының өзектілігін бағалау (Қағидалардың 21 және
22-тармақтарында көрсетілген тұлғалар үшін толтырылмайды)______________
____________________________________________________________________
(ғылым мен техниканың дамуына, қоғамдық практика сұраныстарына сәйкестігі)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

2) Аттестационное дело и диссертация докторанта не соответствуют пункту Правил
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
(указывается каким пунктам настоящих Правил не соответствует аттестационное дело)
____________________________________________________________________.
Экспертный совет рекомендует Комитету отказать докторанту
____________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
в присуждении степени доктора философии (PhD), доктора по профилю по
специальности/направлению подготовки кадров __________________________.
Результаты голосования:
"за"
____________
"против"
____________
"воздержался"
____________
Председатель
_______________________
(Ф.И.О. (при его наличии).)
Ученый секретарь
_______________________
(Ф.И.О. (при его наличии).)
Эксперт
_______________________
(Ф.И.О. (при его наличии).)
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от "___"__________2019 года №____
Приложение 3
к Правилам присуждения
степеней
Форма
Заключение
Экспертного совета по _____________________________________________
протокол № ____
от “____”__________ 20__г.
Слушали:
Дело №___________
Соискателя___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее - Ф.И.О.))
по ходатайству (личному заявлению) ___________________________________________
о признании эквивалентности диплома степени
___________________________________________________________________________
по специальности___________________________________________________________,
полученной в _______________________________________________________________
(страна, организация)
Тема диссертации____________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Заслушав эксперта ___________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
и обсудив материалы дела, Экспертный совет отмечает следующее:
1. Оценка актуальности темы диссертации (для лиц, указанных в пунктах 21 и 22 Правил не заполняется)
____________________________________________________________________________
(соответствие развитию науки и техники, запросам общественной практики)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

7. Диссертацияда авторы мен дереккөзін көрсетпей бөтен материалды
пайдаланғанының (плагиат) анықталуы _________________________________
____________________________________________________________________
(бар немесе жоқ)
Плагиат болған жағдайда пайдаланған дереккөзі көрсетілген салыстырмалы кесте қоса беріледі.
8. Диссертация тақырыбы бойынша (Қағидалардың 21 және 22-тармақтарында көрсетілген тұлғалар үшін толтырылмайды):
барлығы ғылыми еңбек _______;
оның ішінде:
Комитет ұсынатын басылымдарда _______ ;
шетелдік ғылыми басылымдарда _________;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) ақпараттық компаниясының деректер базасында нөлдік емес импакт-факторға ие халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда _______ ;
Scopus (Скопус) _______ ;
zbMath (збМат), MathScinet (МатСкайнет), Astrophysical journal (Астрофизикал жорнал), JSTOR (ДЖЕЙСТОР) деректер базасына кіретін халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда _______ ;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) компаниясының деректер базасына енгізілген шетелдік патенттер ______;
басқа жарияланымдар _______ жарияланды.
Жарияланымдар Қағидалардың 6-тармағына _______________________
(сәйкес келеді/келмейді)
9. "Қазақстан Республикасы Халықаралық бағдарламалар орталығы" АҚ-ның аспирантураның, докторантураның кәсіптік білім беру бағдарламаларын меңгеруге жіберу туралы анықтаманың болуы (Қағидалардың 21-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін толтырылады):
____________________________________________________________________
23-тармақтың 1), 2), 3), 7), 8), 10) және 11) тармақшаларына сәйкес
құжаттар болуы ______________________________________________________.
10. Диссертация (Қағидалардың 21-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар үшін):
500 академиялық рейтингтердің тобына (Джао Тонг Шанхай университеті, Таймс, QS (КЮЭС)) немесе News (Ньюс) рейтингінің 200 ұлттық университетінің тобына кіретін
ЖОО-да_______________________
________________________________________________________________;
(қажетін сызу, мемлекетті, ЖОО көрсету)
немесе "Болашақ" халықаралық стипендиясын иеленушілеріне ұсынылатын ұйымдар тізіміне енгізілген Ресей Федерациясының ЖОО-да
____________________________________________________________________;
(ЖОО аталуы)
немесе Тәуелсіз мемлекеттер достастығы және Еуразия экономикалық қауымдастығына кірмейтін мемлекеттерде қорғалған ______________________
____________________________________________________________________
(мемлекетті, ЖОО көрсету).

7. Соблюдение в диссертации принципа академической честности, наличие в диссертации
заимствованного материала без ссылки на автора и источник заимствования (плагиат) (для
лиц, указанных в пунктах 21 и 22 Правил не заполняется)
_____________________________________________________________________
(плагиат есть или нет)
При наличии плагиата приводится сравнительная таблица с указанием источника заимствования.
8. По теме диссертации опубликовано (для лиц, указанных в пунктах 21 и 22 Правил не заполняется):
всего научных трудов _______;
в том числе:
в изданиях, рекомендуемых Комитетом _________;
в зарубежных научных изданиях _________;
в международных рецензируемых журналах, имеющих ненулевой импакт-фактор или индексируемых в базе данных информационной компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) _____;
входящих в базу данных Scopus (Скопус)____;
входящих в базы данных zbMath (збМат), MathScinet (МатСкайнет), Astrophysical journal (Астрофизикал жорнал), JSTOR (ДЖЕЙСТОР) _______;
________ другие публикации.
Публикации _____________________________________________ пункту 6 Правил.
(соответствуют или не соответствуют)
9. Наличие справки Акционерного общества "Центр международных программ Республики Казахстан" (в произвольной форме) о направлении на обучение по профессиональным образовательным программам аспирантуры, докторантуры (заполняется для лиц, указанных в подпункте 1) пункта 21 Правил) _____________________________________________________________
Наличие документов в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 7), 8), 10), 11) пункта 23:
________________________________________________________
10. Диссертация защищена (для лиц, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 21 Правил):
в ВУЗе, который входит в топ 500 академических рейтингов (Шанхайского университета Джао Тонг, Таймс, QS (КЮЭС)) или топ 200 национальных университетов рейтинга News (Ньюс)
________________________________________________________;
(нужное подчеркнуть, указать страну, ВУЗ)
или в ВУЗе Российской Федерации, включенном в список организаций, рекомендуемых для
обучения обладателям международной стипендии "Болашак"
_______________________________________________________________;
(наименование вуза)
или в стране, не входящей в Содружество независимых государств и Евразийский
экономический союз_________________________________________________
___________________________________________________________________
(указать страну и вуз)

23-тармақтың 1), 2), 3), 7), 8), 10) тармақшаларына сәйкес құжаттар болуы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. "Құпия" белгісін беру және әскери білім беру арнайы мемлекеттік және құқық қорғау органдары жүйесіндегі білім беру саласындағы уәкілетті органның ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрлар даярлау бағдарламалары бойынша оқуға жіберуі туралы анықтаманың болуы (Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген тұлғалар
үшін):_________________
____________________________________________________________________.
Құжаттардың 23 тармақтың 1), 2), 3), 7), 8), 12)-тармақшаларына сәйкес болуы
______________________________________________________________.
12. Сараптау кеңесінің шешімі (тармақшалардың біреуі толтырылады):
1) Ізденушінің аттестациялық ісі Қағидалардың барлық талаптарына сәйкес,
Сараптау кеңесі Комитетке ізденуші ________________________________
(ізденушінің Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
____________________________________________________________мамандық
бойынша философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін
беруді ұсынады.
2) Ізденушінің аттестациялық ісі Қағидалардың _____ тармағына сәйкес
келмейді_____________________________________________________________
(аттестациялық іс осы Ереженің қай тармақтарына сәйкес келмейтіні көрсетіледі)
____________________________________________________________________.
Сараптау кеңесі Комитетке ізденуші_____________________________________
(ізденушінің Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
дипломының баламалылығын танудан және _____________________
__________________________________________________________ мамандығы
бойынша философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін беруден бас
тартуды ұсынады.
Дауыс беру нәтижелері:
"жақтап" дауыс бергені ____________
"қарсы" ____________
"қалыс қалғаны" ____________
Төраға
______________________________
(Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
Ғалым хатшы
______________________________
(Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
Сарапшы
______________________________
(Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)

Наличие документов в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 7), 8), 10) пункта 23
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. Наличие справки о назначении грифа "секретно" и/или направлении на обучение по программам подготовки научных и научно-педагогических кадров, уполномоченным органом в сфере военного образования, образования в системе специальных государственных и правоохранительных органов (для лиц, указанных в пункте 22 Правил):
___________________________________________________________________.
Наличие документов в соответствии с подпунктами 1), 2), 3), 7), 8), 12) пункта 23
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
12. Решение Экспертного совета (заполняется один из подпунктов):
1) аттестационное дело соискателя соответствует всем требованиям Правил, Экспертный совет рекомендует Комитету признать эквивалентным диплом
____________________________________________________________________
по специальности _____________________________________________________ и присудить _________________________________________________степень
(Ф.И.О (при его наличии).)
доктора философии (PhD), доктора по профилю по специальности
__________________________________________________________________________.
2) аттестационное дело соискателя не соответствует пункту _____Правил
___________________________________________________________________________.
(указывается каким пунктам настоящих Правил не соответствует аттестационное дело)
Экспертный совет рекомендует Комитету отказать соискателю_____________________
___________________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
в признании эквивалентности диплома _________________________________ по специальности _____________________________________________________ и не присуждать степень доктора философии (PhD), доктора по профилю по специальности _______________________________________________________.
Результаты голосования:
"за"
____________
"против"
____________
"воздержался"
____________
Председатель
_______________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
Ученый секретарь
_______________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
Эксперт
_______________________
(Ф.И.О (при его наличии).)