Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 23 мамырдағы № 208 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 340 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 4 маусымда № 18778 болып тіркелді.
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-3-бабы 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.05.2022 № 159 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 20.05.2022 № 233-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Қоса берілетін мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министрлеріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
Р. Скляр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 23 мамырдағы
№ 208 және
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 30 мамырдағы
№ 340 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшемдер тізбесі

Об утверждении перечня измерений, относящихся к государственному регулированию
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 мая 2019 года № 208 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 340. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2019 года № 18778.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6-3 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.05.2022 № 159 и Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 20.05.2022 № 233-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый перечень измерений, относящихся к государственному регулированию.
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского
хозяйства
Республики Казахстан
__________________ С. Омаров
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
____________ Р. Скляр
Утвержден
совместным приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 23 мая 2019 года № 208
и Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 мая 2019 года № 340
Перечень измерений, относящихся к государственному регулированию

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.05.2022 № 159 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 20.05.2022 № 233-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Р/с №
Объектісі мен қолданылу саласы көрсетілген өлшемдер атауы
Метрологиялық талаптар
Ескертпе
Өлшемдер диапазоны
Шекті жол берілетін қателігі немесе дәлдік сыныбы
1
2
3
4
5

Сноска. Перечень - в редакции cовместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.05.2022 № 159 и Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 20.05.2022 № 233-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование измерений с указанием объекта и области применения
Метрологические требования
Примечание
Диапазон измерений
Предельно допустимая погрешность или класс точности
1
2
3
4
5

1-тарау. Өсімдіктер карантині және оларды қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыру кезіндегі өлшемдер
1-параграф. Өсімдіктер карантині саласында фитосанитариялық бақылау жүргізу мақсатында карантиндік объектілердің түр құрамын анықтау кезіндегі өлшемдер
1
Карантиндік объектілер анықталған карантинге жатқызылатын өнімдердің үлгілері сақталатын техникалық қондырғылардағы ауа температурасының өлшемі
00C-тан 1000C-қа дейін
±10C
2
Фитопатологиялық сараптама жүргізу кезінде коректік орталар дайындауға арналған реактивтер массасының өлшемі
0-ден 150 г-ға дейін
±5мг
2-параграф. Өсімдіктерді қорғау саласында фитосанитариялық болжам жасау мақсатында зиянды, аса қауіпті зиянды және карантиндік объектілердің таралуына фитосанитариялық мониторинг жүргізу кезіндегі өлшемдер
3
Зертханалық жұмыстар кезінде ауыл шаруашылығы дақылдары зиянкестерінің таралу болжамын жасау мақсатында олардың массасын анықтау
0-ден 2000 г-ға дейін
±3мг
4
Дала жағдайларында шегіртке зиянкестері, карантиндік объектілер және ауыл шаруашылығы дақылдарының басқа да зиянды организмдері таралған жерлер координаталарының өлшемі
шектеусіз
±0,1 м
3-параграф. Өсімдіктерді қорғау саласында ауыл шаруашылығы өнімдерін пестицидтердің қалдық мөлшерінің, нитраттардың, нитриттердің және ауыр металдар тұздарының болуына сараптама жасау кезіндегі өлшемдер
5
Пестицидтердің әсер етуші затын анықтау кезінде сұйық химиялық өнімдер тығыздығының өлшемі
(700...1840) кг/м3
±1 кг/м3
6
Нитраттарды, пестицидтердің әсер етуші заты мен қалдық мөлшерін мен анықтау кезіндегі заттар мен материалдар массасының өлшемі
(2 ×10-6 ...50) кг
± (2×10-8 -0,3) кг
7
Пестицидтердің экстракциясы кезіндегі уақыт өлшемі
(1...1 × 106) с
± (2...10)%
8
Пестицидтің әсер етуші заты мен қалдық мөлшерін мен анықтау кезінде еріткіштердің дозалау көлемінің өлшемі
(0,01...10000) мкл
± (1,5...3,5)%
9
Топырақта, астықта, химиялық препараттарда, жеміс-көкөніс өнімдерінде пестицидтің әсер етуші заты мен қалдық мөлшерін анықтау кезінде пестицидтің массалық концентрациясының өлшемі
1.60-тан 4.09 рNO3-ке дейін
± 5 мв-тан көп емес (0,05 рNO3 )
10
Өсімдік шаруашылығы өнімінде нитраттарды анықтау кезінде нитрат-иондар концентрациясының өлшемі
(1 × 105...80) %
± (4...25)%
11
Өсімдік шаруашылығы өнімдерінде ауыр металдар тұздарын анықтау кезінде топырақтағы металдар концентрациясының өлшемі
(1 ×10-7...90,0) %
± (5...25)%
2-тарау. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өңдеу саласындағы қызметті жүзеге асыру кезіндегі өлшемдер
12
Астық пен астық өнімдерінің үлгілеріне талдау жүргізу кезіндегі салыстырмалы ылғалдылық өлшемі
(5 ...98) %

Глава 1. Измерения при осуществлении деятельности в области защиты и карантина растений
Параграф 1. Измерения при определении видового состава карантинных объектов в целях проведения фитосанитарного контроля в области карантина растений
1
Измерение температуры воздуха в технических установках, где хранятся образцы подкарантинной продукции с выявленными карантинными объектами
от 0°C до 100°C
±1°C
2
Измерение массы реактивов для приготовления питательных сред при проведении фитопатологической экспертизы
от 0 до 150 г
±5 мг
Параграф 2. Измерения при проведении фитосанитарного мониторинга распространения вредных, особо опасных вредных и карантинных объектов в целях составления фитосанитарного прогноза в области защиты растений
3
Определение массы вредителей сельскохозяйственных культур при лабораторных работах в целях составления прогноза их распространения
от 0 до 2000 гр
± 3 мг
4
Измерение координат местности распространения саранчовых вредителей, карантинных объектов и других вредных организмов сельскохозяйственных культур в полевых условиях
без ограничений
± 0,1 м
Параграф 3. Измерения при экспертизе сельскохозяйственной продукции на содержание остаточных количеств пестицидов, нитратов, нитритов и солей тяжелых металлов в области защиты растений
5
Измерение плотности жидких химических продуктов при определении действующего вещества пестицидов
(700...1840) кг/м³
± 1 кг/м³
6
Измерение массы веществ и материалов при определении нитратов, действующего вещества и остаточного количества пестицида
(2 ×10-6 ...50) кг
± (2×10-8-0,3) кг
7
Измерение времени при экстракции пестицидов
(1...1 × 106) с
± (2...10) %
8
Измерение объема дозирования растворителей при определении действующего вещества и остаточного количества пестицида
(0,01...10000) мкл
± (1,5...3,5) %
9
Измерение массовой концентрации пестицида в почве, зерне, химических препаратах, плодоовощной продукции при определении действующего вещества и остаточного количества пестицида
от 1.60 до 4.09 рNO3
не более ± 5 мв (0,05 рNO3)
10
Измерение концентрации нитрат-ионов при определении нитратов в растениеводческой продукции
(1 × 105...80) %
± (4...25) %
11
Измерение концентрации металлов в почве при определении солей тяжелых металлов в растениеводческой продукции
(1 ×10-7...90,0) %
± (5...25) %
Глава 2. Измерения при осуществлении деятельности в области переработки растениеводческой продукции
12
Измерение относительной влажности окружающего воздуха при проведении анализа образцов зерна и зернопродуктов
(5 …98) %

± (1...3)%
13
Сақтаудағы астыққа талдау жүргізу кезінде байланыс тәсілімен түрлі орталардағы температураның өлшемі
- 80 0C-тан 800 0C-қа дейін
± (0,1...5)0C
14
Астық және астық өнімдерінің үлгілеріне талдау жүргізу кезіндегі атмосфералық қысым өлшемі
(600…1100) гПа
± 0,3 гПа
15
Сақтаудағы астықтың жай-күйін анықтау кезінде байланыссыз тәсілмен түрлі орталардағы температураның өлшемі
(- 50…150) 0C
± (0,1...5)0C
16
Астық пен астық өнімдерін зертханалық талдау кезінде қолданылатын заттар мен материалдар – астық, астық өнімдері, реактивтер массасының өлшемі
(2 ×106...50) кг
± (2×10-8-0,3) кг
17
Астық тазалау машинасы жұмысының технологиялық әсерін және зертханалық талдау кезіндегі дән маңызының сапасын анықтау кезіндегі уақыт өлшемі
(1…60) с
± (2...10)%
18
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезінде қышқылдықты, ақуыз, дән маңызы, май мөлшерін анықтау кезіндегі дозалау көлемінің өлшемі
(0,01…10000) мкл
± (1,5...3,5)%
19
Сауда операциялары кезінде астық пен астық өнімдері крахмалының тұтқырлығын анықтау кезіндегі сұйық орталар тығыздығының өлшемі
(700…1840) кг/м3
± 1 кг/м3
3-тарау. Әртүрлі орталардағы заттардың – астық және астық өнімдерінің химиялық құрамдас бөліктерінің (ақуыз (амин қышқылдары), крахмал (көмірсулар), өзек жасушасы (целлюлоза), дәрумендер, бөтентекті заттар (пестицидтер, микотоксиндер, уытты заттар, ауыр металдар) өлшемі:
20
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезіндегі астықтағы пестицидтердің әсер етуші заттарының қалдық мөлшері өлшемі
(10-3 ….10-12) г/с (1...1200) м.а.б.
± (10...35)%
± (0,1...1) м.а.б.
хромато-масс-спектрометрия әдісімен
21
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезіндегі астық пен астық өнімдеріндегі микотоксиндер өлшемі
(0,1…10) мг/кг
± (4...25) %
хроматография әдісімен
22
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезіндегі астық пен астық өнімдеріндегі ауыр металдар өлшемі
(0,005…0,03) мг/кг
± (5...25)%
атомдық абсорбция әдісімен
23
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезінде астық пен астық өнімдеріндегі ақуыз, ылғалдылық, натура, протеин, күлділік, шикі клейковинаның саны мен сапасы, құрғақ дән маңызы құрамы, мөлдірлігі, крахмал, седиментация көрсеткіші, майдың, тоң майдың қышқыл мөлшері, кальций, фосфор өлшемі
(1...80) %
± (5...20)%
спектрофотометрия әдісімен
24
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезінде астық өнімдеріндегі қышқылдылық өлшемі
(1...80)%
± (2...5)%
титриметрия әдісімен
25
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезінде астық пен астық өнімдеріндегі тоң май құрамының өлшемі
(1...80) %
± (5...10)%
рефрактометрия әдісімен
26
Зертханалық талдау кезінде астық пен астық өнімдеріндегі микроэлементтер өлшемі

± (1…3) %
13
Измерение температуры различных сред контактным способом при проведении анализа хранящегося зерна
от - 80 °C до 800 °C
± (0,1...5) оC
14
Измерение атмосферного давления при проведении анализа образцов зерна и зернопродуктов
(600…1100) гПа
± 0,3 гПа
15
Измерение температуры различных сред неконтактным способом при определении состояния хранящегося зерна
(- 50…150) °C
± (0,1...5) °C
16
Измерение массы веществ и материалов – зерна, зернопродуктов, реактивов, применяемых при лабораторных анализах зерна и зернопродуктов
(2 ×106...50) кг
± (2×10-8-0,3) кг
17
Измерение времени при установлении технологического эффекта работы зерноочистительной машины и качества клейковины при лабораторных анализах
(1…60) с
± (2...10) %
18
Измерение объема дозирования при определении кислотности, содержания белка, клейковины, жира при лабораторных анализах и торговых операциях
(0,01…10000) мкл
± (1,5...3,5)%
19
Измерение плотности жидких сред при определении вязкости крахмала зерна и зернопродуктов при торговых операциях
(700…1840) кг/м3
± 1 кг/м3
Глава 3. Измерение содержания веществ – химических составляющих зерна и зернопродуктов (белка (аминокислот), крахмала (углеводов), клетчатки (целлюлозы)¸ витаминов), чужеродных веществ (пестицидов, микотоксинов, токсических веществ, тяжелых металлов) в различных средах
20
Измерение остаточных количеств действующих веществ пестицидов в зерне при лабораторных анализах и торговых операциях
(10-3 ….10-12) г/с (1...1200) а.е.м.
± (10...35) %
± (0,1...1) а.е.м.
методом хромато-масс-спектрометрии
21
Измерение микотоксинов в зерне и зернопродуктах при лабораторных анализах и торговых операциях
(0,1…10) мг/кг
± (4...25) %
методом хроматографии
22
Измерение тяжелых металлов в зерне и зернопродуктах при лабораторных анализах и торговых операциях
(0,005…0,03) мг/кг
± (5...25) %
методом атомной абсорбции
23
Измерение белка, влажности, натуры, протеина, зольности, количества и качества сырой клейковины, содержания сухой клейковины, стекловидности, крахмала, показателя седиментации, кислотного числа масла, жира, кальция, фосфора в зерне и зернопродуктах при лабораторных анализах и торговых операциях
(1...80) %
± (5...20) %
методом спектрофотометрии
24
Измерение кислотности в зернопродуктах при лабораторных анализах и торговых операциях
(1...80) %
± (2...5) %
методом титриметрии
25
Измерение содержания жира в зерне и зернопродуктах при лабораторных анализах и торговых операциях
(1...80) %
± (5...10) %
методом рефрактометрии
26
Измерение микроэлементов в зерне и зернопродуктах при лабораторных анализах

(- 4… 20) бірл. рН(р Х)
± (0,03...0,3) бірл. рН(р Х)
потенциометрия әдісімен
27
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезіндегі астық пен астық өнімдеріндегі марганец, күшәла, никель, сынап және селен өлшемі
(0,02...10000,0) кг/дм3
± 20%
вольтамперометрия әдісімен
28
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезінде астық пен астық өнімдеріндегі пестицидтердің құрамының өлшемі
(0,1×10-6...199,9) мСм/м
± (0,5...10,0)%
кондуктометрия әдісімен
29
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезінде астық пен астық өнімдеріндегі микотоксиндер өлшемі
(0...1) мг/дм3
± (1...10)%
флуориметрия әдісімен
30
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезіндегі астық пен астық өнімдеріндегі радиоактивті заттар өлшемі
(3...5 × 104) Бк/кг
± (10...50)%
радиология әдісімен
31
Астықты сақтау кезіндегі газды ортадағы газдар иондары концентрациясының өлшемі
(0,1...9,9 × 104) мкЗв/сағ.
d=±(10...30)%
дозиметрия әдісімен
4-тарау. Биологиялық әдістермен заттардың құрамы мен қасиеттерінің өлшемі
32
Зертханалық талдау кезіндегі астықты молекулалық-генетикалық идентификациялау өлшемдері
(0,03…100) %
± 25%-дан көп емес
ПТР-талдау әдісімен
33
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезіндегі астық пен астық өнімдеріндегі микотоксиндер өлшемдері
(0,1…100) %
± (5...10)%
ферменттік әдіспен
5-тарау. Микробиологиялық әдістермен заттардың құрамы мен қасиеттерінің өлшемі
34
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезіндегі астық пен астық өнімдеріндегі антибиотиктердің әсер етуші заты мөлшерінің өлшемі
(10…1010) КОЕ/г (см3)
± 10%-дан көп емес
35
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезіндегі астық пен астық өнімдерінің қауіпсіздігін анықтау үшін микробиологиялық тазалық өлшемі
(1…300) КОЕ/г (см3)
± 10%-дан көп емес
6-тарау. Микроскопиялық әдістермен заттардың құрамы мен қасиеттерінің өлшемі
36
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезіндегі астық пен астық өнімдерінің қауіпсіздігін анықтау үшін ашытқы мөлшерінің өлшемі
300 КОЕ/г-нан көп емес
± 10 %-дан көп емес
37
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезіндегі астық пен астық өнімдерінің қауіпсіздігін анықтау үшін зең мөлшерінің өлшемі
500 КОЕ/г-нан көп емес
± 10 %-дан көп емес
38
Зертханалық талдау және сауда операциялары кезінде бидайдағы және ұндағы дән маңызы деформациясының – дән маңызы сапасының өлшемі
0-ден 120 бірлікке дейін
± 2,5 бірл.
39
Картоп пен көкөністерді сақтау кезінде қоймадағы ауаның салыстырмалы ылғалдылығы өлшемі
80 %-дан 98 %-ға дейін
± 5 %
40
Картоп пен көкөністерді сақтау кезінде сақтау орнындағы температура өлшемі
- 3 0С-тан 5 0С-қа дейін
± 1 0С
41
Картоптағы крахмал құрамының өлшемі

(- 4… 20) ед. рН(р Х)
± (0,03...0,3) ед.рН(рХ)
методом потенциометрии
27
Измерение марганца, мышьяка, никеля, ртути и селена в зерне и зернопродуктах при лабораторных анализах и торговых операциях
(0,02...10000,0) кг/дм3
± 20 %
методом вольтамперометрии
28
Измерение содержания пестицидов в зерне и зернопродуктах при лабораторных анализах и торговых операциях
(0,1×10-6...199,9) мСм/м
± (0,5...10,0) %
методом кондуктометрии
29
Измерение микотоксинов в зерне и зернопродуктах при лабораторных анализах и торговых операциях
(0...1) мг/дм3
± (1...10) %
методом флуориметрии
30
Измерение радиоактивных веществ в зерне и зернопродуктах при лабораторных анализах и торговых операциях
(3...5 × 104) Бк/кг
± (10...50) %
методом радиологии
31
Измерение концентрации ионов газов в газовой среде при хранении зерна
(0,1...9,9 × 104) мкЗв/ч
± (10...30) %
методом дозиметрии
Глава 4. Измерение состава и свойств веществ биологическими методами
32
Измерение молекулярно-генетической идентификации зерна при лабораторных анализах
(0,03…100) %
Не более ± 25 %
методом ПЦР-анализа
33
Измерение микотоксинов в зерне и зернопродуктах при лабораторных анализах и торговых операциях
(0,1…100) %
± (5...10) %
ферментным методом
Глава 5. Измерение состава и свойств веществ микробиологическими методами
34
Измерение количества действующего вещества антибиотиков для определения безопасности зерна и зернопродуктов при лабораторных анализах и торговых операциях
(10…1010) КОЕ/г (см3)
не более ± 10 %
35
Измерение микробиологической чистоты для определения безопасности зерна и зернопродуктов при лабораторных анализах и торговых операциях
(1…300) КОЕ/г (см3)
не более ± 10 %
Глава 6. Измерение состава и свойств веществ микроскопическими методами
36
Измерение количества дрожжей для определения безопасности зерна и зернопродуктов, при лабораторных анализах и торговых операциях
не более 300 КОЕ/г
не более ± 10 %
37
Измерение количества плесени для определения безопасности зерна и зернопродуктов, при лабораторных анализах и торговых операциях
не более 500 КОЕ/г
не более ± 10 %
38
Измерение деформации клейковины – качества клейковины в пшенице и муке при лабораторных анализах и торговых операциях
от 0 до 120 ед.
± 2,5 ед
39
Измерение относительной влажности воздуха в хранилище при хранении картофеля и овощей
от 80 % до 98 %
± 5 %
40
Измерение температуры в хранилище при хранении картофеля и овощей
от - 3 0С до 5 0С
± 1 ˚С
41
Измерение содержания крахмала в картофеле

8 %-дан 30 %-ға дейін
± (0,5-1,0) %
42
Картоптағы редукциялайтын қанттар құрамының өлшемі
0,25 %-дан 0,4%-ға дейін
± 0,05 %
43
Картоп пен көкөніс өнімдеріндегі жалпы қант құрамының өлшемі
5 %-дан 40%-ға дейін
± 0,05 %
44
Картоп пен көкөніс өнімдерінің сапасына биохимиялық талдау жүргізу кезіндегі масса өлшемі
1-ден 600 г-ға дейін
± 0,5 г
45
Далалық жағдайларда картоп пен көкөніс өнімдеріндегі нитраттар құрамының өлшемі
50-ден 1500 мг/кг-ға дейін
± (5…10) мг/кг
46
Зертханалық жағдайларда картоп пен көкөніс өнімдеріндегі нитраттар құрамының өлшемі
50-ден 1500 мг/кг-ға дейін
± (5…10) мг/кг
47
Далалық жағдайдаларда картоп пен көкөніс өнімдеріндегі қант құрамының өлшемі
5 %-дан 30%-ға дейін
± (0,5…1,0)%
48
Топырақ тығыздығының өлшемі
45-тен 180 кг/м2 -ге дейін
± (0,5…1,0) мг/кг
49
Метеорологиялық станциядағы ауаның салыстырмалы ылғалдылығы өлшемі
30 %-дан 100%-ға дейін
± 5 %
50
Зертханалық жағдайларда картопты вируссыз өсіру кезіндегі құнарлы ортаны дайындау үшін масса өлшемі
0,1-ден 220 г-ға дейін
± 10 г
7-тарау. Органикалық заттардың массалық үлесінің өлшемі
51
Топырақтағы және жер қыртысындағы, қарашірік, азот, су сорындысының өлшемі
0,5 % -дан 15 %-ға дейін
± (15…20)%
52
Топырақтағы, жер қыртысындағы талдау жүргізу кезіндегі калий, фосфор, микроэлементтер өлшемі
10-6 –дан 105 мг/кг-ға дейін
± (5…80)%
53
Топырақтық талдау жүргізу кезіндегі зат массасының өлшемі
10-6-дан 10000 г-ға дейін
± (1…5)%
54
Қоректік элементтерді анықтау кезіндегі өсімдік массасының өлшемі
0,005-тен 10 кг-ға дейін
± (0,001...0,005) кг
55
Қоректік элементтерді анықтау кезіндегі топырақ массасының өлшемі
шектеусіз
± 0,0001 кг
56
Топырақ пен өсімдік материалы ылғалдылығының өлшемі
3 %-дан 45%-ға дейін
± 3 %
57
Қоректік элементтерді анықтауға арналған сынамалар көлемінің өлшемі
10-6 -дан 106 м3-ге дейін
± 5 %
58
Көмірқышқыл газын анықтау кезіндегі атмосфералық ауа өлшемі
600-ден 1100 гПа-ға дейін
± 0,3 гПа
8-тарау. Бақылау сынағы кезіндегі топырақ көрсеткіштері өлшемі
59
Топырақтың, судың (сутектік көрсеткіш), атмосфералық жауын-шашынның қышқылдығы өлшемі
1-ден 14 рН бірлікке дейін
± (0,05....0,2)рН бірлік
60
Топырақтың, судың, атмосфералық жауын-шашынның жарамды электрөткізгіштігі өлшемі
2-ден 10000 мк/см-ге дейін
± (5…20) %
61
Топырақтың, жер қыртысының, түптік шөгінділердің, тұнбаның, сарқынды сулар тұнбаларының, қалдықтардың ылғалдылығы өлшемі
0,05 %-дан 99 %-ға дейін
± (5…10) %
62
Топырақтың, жер қыртысының, түптік шөгінділердің, балшықтың, сарқынды сулар тұнбаларының, қалдықтардың күлділігі өлшемі
1 %-дан 100 %-ға дейін
± (1-5) %
9-тарау. Бақылау сынағы кезіндегі үлгілер көрсеткіштері өлшемі
63
Топырақтағы және өсімдіктердегі салыстырмалы ылғалдылық өлшемі

от 8 % до 30 %
± (0,5-1,0) %
42
Измерение содержания редуцирующих сахаров в картофеле
от 0,25 % до 0,4 %
± 0,05 %
43
Измерение содержания общего сахара в картофеле и овощной продукции
от 5 % до 40 %
± 0,05 %
44
Измерение массы при проведении биохимических анализов качества картофельной и овощной продукции
от 1 до 600 г
± 0,5 г
45
Измерение содержания нитратов в картофельной и овощной продукции в полевых условиях
от 50 до 1500 мг/кг
± (5…10) мг/кг
46
Измерение содержания нитратов в картофельной и овощной продукции в лабораторных условиях
от 50 до 1500 мг/кг
± (5…10) мг/кг
47
Измерение содержания сахара в картофеле и овощной продукции в полевых условиях
от 5 % до 30%
± (0,5…1,0) %
48
Измерение плотности почвы
от 45 до 180 кг/м2
± (0,5…1,0) мг/кг
49
Измерение относительной влажности воздуха на метеорологической станции
от 30 % до 100 %
± 5 %
50
Измерение массы для изготовления питательной среды при выращивании безвирусных растений картофеля в лабораторных условиях
от 0,1 до 220 г
± 10 г
Глава 7. Измерение массовой доли органических веществ
51
Измерение гумуса, азота, водной вытяжки в почвах и грунтах
от 0,5 % до 15%
± (15…20) %
52
Измерение калия, фосфора, микроэлементов при проведении анализа в почвах, грунтах
от 10-6 до 105 мг/кг
± (5…80) %
53
Измерение массы вещества при проведении почвенных анализов
от 10-6 до 10000 г
± (1…5) %
54
Измерение растительной массы при определении элементов питания
от 0,005 до 10 кг
± (0,001...0,005) кг
55
Измерение почвенной массы при определении элементов питания
без ограничений
± 0,0001 кг
56
Измерение важности почвы и растительного материала
от 3 % до 45%
± 3 %
57
Измерение объема пробы для определения элементов питания
от 10-6 до 106 м3
± 5 %
58
Измерение атмосферного воздуха при определении углекислого газа
от 600 до 1100 гПа
± 0,3 гПа
Глава 8. Измерение показателей почвы при контрольном испытании
59
Измерение кислотности почв, воды, (водородный показатель), атмосферных осадков
от 1 до 14 ед. рН
± (0,05....0,2) ед. рН
60
Измерение дельной электропроводности почв, вод, атмосферных осадков
от 2 до 10000 мк/см
± (5…20) %
61
Измерение влажности почв, грунтов, донных отложений, илов, осадков сточных вод, отходов
от 0,05 % до 99 %
± (5…10) %
62
Измерение зольности почв, грунтов, донных отложений, илов, осадков сточных вод, отходов
от 1 % до 100 %
± (1-5) %
Глава 9. Измерение показателей образцов при контрольном испытании
63
Измерение относительной влажности в почве и растениях

5 %-дан 98 %-ға дейін
± (1...3) %
64
Жемістер мен өсімдіктерге биохимиялық талдау жүргізу кезіндегі байланыс тәсілімен түрлі орталардағы температура өлшемі
- 80 0C-тан 800 0C-қа дейін
± (0,1...5) 0C
65
Жемістер мен өсімдіктерге биохимиялық талдауын жүргізу кезіндегі байланыссыз тәсілмен түрлі орталардағы температура өлшемі
- 500C-тан 150 0C-қа дейін
± (0,1...5)0C
66
Сынақ зертханаларындағы заттар мен материалдар, сондай-ақ тест-жүйелер (зертханалық жануарлар) массасының өлшемі
(2×10-6 …50) кг
± (2×10-8 -0,3) кг
67
Сұйықтықтарға көлемі бойынша талдау жүргізу кезіндегі дозалау көлемінің өлшемі
0,01-ден 10000 мкл-ге дейін
± (1,5...3,5) %
68
Сұйық дисперсті жүйелердің тығыздығын өлшеу кезіндегі сұйық орталардың тығыздығы өлшемі
700-ден 1840 кг/м3-ға дейін
± 1 кг/м3
Негізгі сұйық ортасында басқа, негізгі ортамен араласпайтын заттың (эмульсиялар, әртүрлі технологиялық суспензиялар және өзгелер) бөлшектері бар қоспалар
10-тарау. Әртүрлі орталардағы, оның ішінде жануарларға арналған биологиялық аспаптар мен дәрілік құралдардағы заттар құрамының өлшемі
69
Зертханалық талдау кезінде судағы, өсімдік, топырақ объектілеріндегі пестицидтердің қалдық құрамының өлшемі
(5 × 10-9…80) % (1…1200) м.а.б.
± (10...35) %
± (0,1...1) м.а.б.
хромато-масс-спектрометрия әдісімен
70
Зертханалық талдау кезінде судағы, өсімдік, топырақ объектілеріндегі амин қышқылдары мен пестицидтердің қалдық құрамының өлшемі
(1 × 10-5…80) %
± (4...25) %
хроматография әдісімен
71
Зертханалық талдау кезінде судағы, өсімдік, топырақ объектілеріндегі металдар құрамының өлшемі
(1 × 10-7…90) %
± (5...25) %
атомдық абсорбция әдісімен
72
Зертханалық талдау кезінде судағы, өсімдік, топырақ объектілеріндегі фосфор, азот, күкірт қалдығы құрамының өлшемі
(0,1...80) %
± (5...20) %
спектрофотомерия әдісімен
73
Зертханалық талдау кезінде судағы, өсімдік, топырақ объектілеріндегі азот, күкірт, кальцийдің, магнийдің карбонаттары, бикарбонаттары құрамының өлшемі
(0,1…80) %
± (2...5) %
титриметрия әдісімен
74
Зертханалық талдау кезінде еритін құрғақ заттар құрамының өлшемі
(0,1…80) %
± (5...20) %
рефрактометрия әдісімен
75
Зертханалық талдау кезінде судағы, өсімдік, топырақ объектілеріндегі сутегі иондары концентрациясының өлшемі
(- 4…20) бірл. рНр (х) (х)
± (0,03...0,3) бірл. рНр (х)
потенциометрия әдісімен
76
Зертханалық талдау кезінде судағы, өсімдік, топырақ объектілеріндегі ауыр металдар, дәрумендер құрамының өлшемі
(0,02…10000,0) мкг/дм3
± 20 %
вольтамперометрия әдісімен
77
Зертханалық талдау кезінде судағы және топырақтағы үлестік өткізгіштік және минералдану дәрежесінің өлшемі

от 5 % до 98 %
± (1...3) %
64
Измерение температуры различных сред контактным способом при проведении биохимических анализов плодов и растений
от - 80 °C до 800 °C
± (0,1...5) °C
65
Измерение температуры различных сред неконтактным способом при проведении биохимических анализов плодов и растений
от - 50°C до 150 °C
± (0,1...5)°C
66
Измерение массы веществ и материалов, а также тест-систем (лабораторных животных) в испытательных лабораториях
(2 × 10-6 …50) кг
± (2×10-8 - 0,3) кг
67
Измерение объема дозирования при проведении анализов жидкостей по объему
от 0,01 до 10000 мкл
± (1,5...3,5) %
68
Измерение плотности жидких сред при проведении измерений плотности жидких дисперсных систем
от 700 до 1840 кг/м3
± 1 кг/м3
Смеси, в которых основная жидкая среда содержит взвешенные частицы другого, нерастворимого в основной среде вещества (эмульсии, различные технологические суспензии и прочие)
Глава 10. Измерение содержания веществ в различных средах, в том числе биологических приборах и лекарственных средствах для животных, методами
69
Измерение содержания остаточных количеств пестицидов при лабораторных анализах в воде, растительных, почвенных объектах
(5 × 10-9…80) % (1…1200) а.е.м.
± (10...35) % ± (0,1...1) а.е.м.
методом хромато-масс-спектрометрии
70
Измерение содержания аминокислот и пестицидов при лабораторных анализах в воде, растительных, почвенных объектах.
(1 × 10-5…80) %
± (4...25) %
методом хроматографии
71
Измерение содержания металлов при лабораторных анализах в воде, растительных, почвенных объектах
(1 × 10-7…90) %
± (5...25) %
методом атомной абсорбции
72
Измерение содержания фосфора, азота, серы при лабораторных анализах в воде, растительных, почвенных объектах
(0,1...80) %
± (5...20) %
методом спектрофотомерии
73
Измерение содержания азота, серы, карбонатов, бикарбонатов кальция, магния при лабораторных анализах в воде, растительных, почвенных объектах
(0,1…80) %
± (2...5) %
методом титриметрии
74
Измерение содержания растворимых сухих веществ в плодах при лабораторных анализах
(0,1…80) %
± (5...20) %
методом рефрактометрии
75
Измерение концентрации водородных ионов при лабораторных анализах в воде, растительных, почвенных объектах
(- 4…20) ед. рНр (х)
± (0,03...0,3) ед.рНр (х)
методом потенциометрии
76
Измерение содержания тяжелых металлов, витаминов при лабораторных анализах в воде, растительных, почвенных объектах
(0,02…10000,0) мкг/дм3
± 20 %
методом вольтамперометрии
77
Измерение удельной проводимости и степени минерализации при лабораторных анализах в воде и почве

(0,1×10-4…199,9) мСм/м
± (0,5…10,0) %
кондуктометрия әдісімен
78
Зертханалық талдау кезінде өсімдік объектілеріндегі дәрумендер өлшемі
(0…1) мг/дм3
± 10 %
флуориметрия әдісімен
79
Зертханалық талдаулар кезінде судағы, өсімдік, топырақ объектілеріндегі радиоактивті элементтер – цезий, стронций, калий, иридий құрамының өлшемі
(3…5×104) Бк/кг
± (10...50) %
радиология әдісімен
80
Зертханалық талдау кезінде судағы, өсімдік, топырақ объектілеріндегі радиоактивті элементтер – цезий, стронций, калий, иридий құрамының өлшемі
(0,1…9,9 ×104) мкЗв/сағ.
± (10...30) %
дозиметрия әдісімен
81
Спектрофотометрия әдісімен топырақтағы заттар, нитраттар, фосфаттар мен сульфаттар құрамының өлшемі
0,0-ден 100,0 %-ға дейін
± (0,5 – 1,0) %
82
Пестицидтердің әрекет етуші затын анықтау кезінде сұйық химиялық өнімдер (пестицидтер) тығыздығының өлшемі
(700...1840) кг/м3
± 1 кг/м3
83
Нитраттарды, пестицидтердің әрекет етуші заты мен қалдық мөлшерін анықтау кезіндегі заттар мен материалдар массасының өлшемі
(2×10-6 ...50) кг
± (2×10-8-0,3) кг
84
Пестицидтердің экстракциясы кезіндегі уақыт өлшемі
(1...1 × 106) с
± (2...10) %
85
Пестицидтердің әрекет етуші заты мен қалдық мөлшерін анықтау кезіндегі еріткіштердің дозалау көлемінің өлшемі
(0,01...10000) мкл
± (1,5...3,5) %
86
Өсімдік шаруашылығы өнімдеріндегі нитраттарды анықтау кезіндегі нитрат-иондар концентрациясының өлшемі
1.60-тан 4.09 рNO3-ға дейін
± 5 мв-тан (0,05 рNO3) көп емес
87
Пестицидтердің әрекет етуші заты мен қалдық мөлшерін анықтау кезіндегі топырақтағы, астықтағы, пестицидтердегі, химиялық препараттардағы, жеміс-көкөніс өнімдеріндегі пестицидтің массалық концентрациясы өлшемі
(1 × 105...80) %
± (4...25) %
88
Ауыр металдарды анықтау кезінде топырақтағы металдар концентрациясы өлшемі
(1 × 10-7...90) %
± (5...25) %
89
Пестицидтердің әрекет етуші заты мен қалдық мөлшерін анықтау кезіндегі топырақтағы, астықтағы, пестицидтердегі, химиялық препараттардағы, жеміс-көкөніс өнімдеріндегі пестицидтің қышқылдығы өлшемі
(0,1...80) %
± (2...5) %
11-тарау. Топыраққа агрохимиялық зерттеп-қарау жүргізу кезіндегі өлшемдер
90
Топырақтағы жылжымалы марганецтің өлшемі
0,1-ден 3,0 мкг/мл-ға дейін
± 18 %
91
Топырақтағы жылжымалы мырыштың өлшемі
0,05-ден 1,00 мкг/мл-ға дейін
± 36 %
92
Топырақтағы жылжымалы мыстың өлшемі
0,2-ден 5,0 мкг/мл-ға дейін
± 16 %
93
Топырақтағы жылжымалы кобальттың өлшемі
0,50-ден 2,0 мкг/мл-ға дейін
± 18 %
94
Топырақтағы жылжымалы күкірттің өлшемі
0-ден 24 млн-1-не дейін
2,5 млн-1-ға дейін - ± 35 %, 2,5-тен 5 млн-1-ға дейін - ± 15 %, 5 млн-1-нан жоғары - ± 10 %
95
Тюрин мен Кононова бойынша топырақтағы жеңіл гидролизденетін азоттың өлшемі

(0,1×10-4…199,9) мСм/м
± (0,5…10,0) %
методом кондуктометрии
78
Измерение витаминов в растительных объектах при лабораторных анализах
(0…1) мг/дм3
± 10 %
методом флуориметрии
79
Измерение содержания радиоактивных элементов: цезий, стронций, калий, иридий при лабораторных анализах в воде, растительных, почвенных объектах
(3…5×104) Бк/кг
± (10...50) %
методом радиологии
80
Измерение содержания радиоактивных элементов: цезий, стронций, калий, иридий при лабораторных анализах в воде, растительных, почвенных объектах
(0,1…9,9 ×104) мкЗв/ч
± (10...30) %
методом дозиметрии
81
Измерения вещества, нитратов, фосфатов и сульфатов в почве методом спектрофотометрии
от 0,0 до 100,0 %
± (0,5 – 1,0) %
82
Измерение плотности жидких химических продуктов (пестицидов) при определении действующего вещества пестицидов
(700...1840) кг/м³
± 1 кг/м³
83
Измерение массы веществ и материалов при определении нитратов, действующего вещества и остаточного количества пестицидов
(2 ×10-6 ...50) кг
± (2×10-8-0,3) кг
84
Измерение времени при экстракции пестицидов
(1...1 × 106) с
± (2...10) %
85
Измерение объема дозирования растворителей при определении действующего вещества и остаточного количества пестицидов
(0,01...10000) мкл
± (1,5...3,5) %
86
Измерение концентрации нитрат-ионов при определении нитратов в растениеводческой продукции
от 1.60 до 4.09 рNO3
не более ± 5 мв (0,05 рNO3 )
87
Измерение массовой концентрации пестицида в почве, зерне, пестицидах, химических препаратах, плодоовощной продукции при определении действующего вещества и остаточного количества пестицидов
(1 × 105...80) %
± (4...25) %
88
Измерение концентрации металлов в почве при определении тяжелых металлов
(1 × 10-7...90) %
± (5...25) %
89
Измерение кислотности пестицида в почве, зерне, пестицидах, химических препаратах, плодоовощной продукции при определении действующего вещества и остаточного количества пестицидов
(0,1...80) %
± (2...5) %
Глава 11. Измерения при проведении агрохимического обследования почв
90
Измерение подвижного марганца в почве
от 0,1 до 3,0 мкг/мл
± 18 %
91
Измерение подвижного цинка в почве
от 0,05 до 1,00 мкг/мл
± 36 %
92
Измерение подвижной меди в почве
от 0,2 до 5,0 мкг/мл
± 16 %
93
Измерение подвижного кобальта в почве
от 0,50 до 2,0 мкг/мл
± 18 %
94
Измерение подвижной серы в почве
от 0 до 24 млн-1
до 2,5 млн-1 - ± 35 %;
от 2,5 до 5 млн-1 - ± 15 %;
свыше 5 млн-1 - ± 10 %
95
Измерение легкогидролизуемого азота в почве по Тюрину и Кононовой

0-ден 150 млн-1-ға дейін
± 15 %
96
Корнфилд бойынша топырақтағы сілтілі гидролизденетін азоттың өлшемі
0-ден 350 млн-1-не дейін
± 15 %
97
Фосфордың жылжымалы қосылыстарының өлшемі
0-ден 80 млн-1-не дейін
15 млн-1-ға дейін – ± 30 %,
15-тен 30 млн-1- ға дейін – ± 20 %,
30 млн-1-нан жоғары – ± 15 %
ОАҚКИ модификациясындағы Мачигин әдісі бойынша
98
Калийдің жылжымалы қосылыстарының өлшемі
0-ден 400 млн-1-не дейін
± 10 %
ОАҚКИ модификациясындағы Мачигин әдісі бойынша
99
Фосфордың жылжымалы қосылыстарының өлшемі
0-ден 250 млн-1-не дейін
50 млн -1-ға дейін – ± 15%,
50 млн-1-нан жоғары – ± 12 %
ОАҚКИ модификациясындағы Чириков әдісі бойынша
100
Калийдің жылжымалы қосылыстарының өлшемдері
0-ден 250 млн-1-не дейін
100 млн-1-ға дейін – ± 15 %,
100 млн-1-нан жоғары – ± 10 %
ОАҚКИ модификациясындағы Чириков әдісі бойынша
101
Органикалық зат өлшемі
0-ден 15,5 %-ға дейін
3 % -ға дейін– ± 20 %,
3 %-дан 5 %-ға дейін –± 15 %,
15 %-дан жоғары - ± 10 %
ОАҚКИ модификациясындағы Тюрин әдісі бойынша
102
Топырақтағы рН – тұз сығындысы өлшемі
1-ден 14 рН бірл. дейін
±0,1 бірл.
103
Топырақтың рН су соруын өлшеу
1-ден 14 рН бірл. дейін
±0,1 бірл.
12-тарау. Ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыру кезіндегі өлшемдер
104
Мал шаруашылығы өнімдерінде ластаушы заттардың қалдық мөлшерін анықтау кезіндегі хлорлы- органикалық пестицидтердің өлшемі
1-ден 14 г/мкл-ге дейін
± 6 %-дан көп емес
105
Мал шаруашылығы өнімдеріндегі диоксиндер мен диоксинге ұқсас заттардың (полихлорланған бифенилдер) шекті жол берілетін концентрациясының мөлшерін анықтау кезіндегі өлшем
50-ден 600 м.а.б-не дейін
± 5 %-дан көп емес
106
Реагенттерді, реактивтерді, сұйық биологиялық үлгілерді құю кезінде зертханалық зерттеулер үшін сұйықтықты дозалау көлемінің өлшемі
0,2-ден 5000 мкл-ге дейін
± 20,0 мкл-ден көп емес
107
рН сутегі иондары белсенділігінің өлшемі
-1-ден 14 рН-қа дейін
± 2 %
108
Ветеринариялық препараттар мен азықтық қоспалардағы белсенді әсер етуші заттардың сандық және сапалық құрамының өлшемі
шектеусіз
± 0,3 %
109
Ветеринариялық препараттар мен азықтық қоспаларда физикалық- химиялық көрсеткіштерді анықтау кезіндегі ылғалдың массалық үлесінің өлшемі
650-ден 2000 кг/м3-ға дейін
± 20 кг/м3-ден көп емес
110
Физикалық-химиялық көрсеткіштерді, уытты элементтерді, радионуклидтерді, микробиологиялық көрсеткіштерді, микотоксиндерді, антибиотиктерді, пестицидтерді, радиологиялық көрсеткіштерді, паразитологиялық көрсеткіштерді, тотықтандырып бүлдіру көрсеткіштерін, нитраттарды, анықтау кезіндегі температура өлшемі
- 40-тан 400 0C-қа дейін
± 2,5%
111
Физикалық-химиялық көрсеткіштерді, уытты элементтерді, радионуклидтерді, микробиологиялық көрсеткіштерді, микотоксиндерді, антибиотиктерді, пестицидтерді, радиологиялық көрсеткіштерді, паразитологиялық көрсеткіштерді, тотықтандырып бүлдіру көрсеткіштерін, нитраттарды анықтау кезіндегі масса өлшемі

от 0 до 150 млн-1
± 15 %
96
Измерение щелочногидролизуемого азота в почве по Корнфилду
от 0 до 350 млн-1
± 15 %
97
Измерение подвижных соединений фосфора
от 0 до 80 млн-1
до 15 млн-1 - ± 30 %;
от 15 до 30 млн-1 - ± 20 %;
свыше 30 млн-1 -± 15 %
по методу Мачигина в модификации ЦИНАО
98
Измерение подвижных соединений калия
от 0 до 400 млн-1
± 10 %
по методу Мачигина в модификации ЦИНАО
99
Измерение подвижных соединений фосфора
от 0 до 250 млн-1
до 50 млн -1 - ± 15 %;
свыше 50 млн -1 - ± 12 %
по методу Чирикова в модификации ЦИНАО
100
Измерение подвижных соединений калия
от 0 до 250 млн-1
до 100 млн-1 - ± 15 %;
свыше 100 млн-1 - ± 10 %
по методу Чирикова в модификации ЦИНАО
101
Измерение органического вещества
от 0 до 15,5 %
до 3 % - ± 20 %;
от 3 % до 5 % - ± 15 %;
свыше 15 % - ± 10 %
по методу Тюрина в модификации ЦИНАО
102
Измерение рН солевой вытяжки почвы
от 1 до 14 ед. рН
± 0,1 ед.
103
Измерение рН солевой вытяжки почвы
от 1 до 14 ед. рН
± 0,1 ед.
Глава 12. Измерения при осуществлении деятельности в области ветеринарии
104
Измерение хлорорганических пестицидов при определении остаточного количества загрязняющих веществ в животноводческой продукции
от 1 до 14 г/мкл
не более ± 6 %
105
Измерение при определении количества предельно допустимых концентрации диоксинов и диоксина подобных веществ (Полихлорированные бифенилы) в животноводческой продукции
от 50 до 600 а.е.м.
не более ± 5 %
106
Измерение объема дозирования жидкости для лабораторных исследований при переливании реагентов, реактивов, жидких биологических образцов
от 0,2 до 5000 мкл
не более ± 20,0 мкл
107
Измерение активности ионов водорода рН
от - 1 до 14 рН
± 2 %
108
Измерение количественного и качественного содержания активно действующих веществ в ветеринарных препаратах и кормовых добавках
без ограничений
± 0,3 %
109
Измерение массовой доли влаги при определении физико-химических показателей в ветеринарных препаратах и кормовых добавках
от 650 до 2000 кг/м3
не более ± 20 кг/м3
110
Измерение температуры при определении физико-химических показателей, токсичных элементов, радионуклидов, микробиологических показателей, микотоксинов, антибиотиков, пестицидов, радиологических показателей, паразитологических показателей, показателей окислительной порчи, нитратов
от - 40 до 400 °C
± 2,5%
111
Измерение массы при определении физико-химических показателей, токсичных элементов, радионуклидов, микробиологических показателей, микотоксинов, антибиотиков, пестицидов, радиологических показателей, паразитологических показателей, показателей окислительной порчи, нитратов

0,1 мг-нан 10 кг-ға дейін
± 3,0 е
112
Радионуклидтерді анықтау кезіндегі радиоактивті көздер – цезий-137 және стронций-90 өлшемі
0,03-тен 300 мкЗв/сағ-қа дейін
± 15 %
113
Уытты элементтерді анықтау кезіндегі қорғасын, кадмий, күшәла, сынап, мыс, темір, қалайы өлшемі
0,0001-ден 1,0 мг/дм3-ға дейін
± 30 %
114
Физикалық-химиялық көрсеткіштерді анықтау кезіндегі тығыздық өлшемі
650-ден 1840 кг/м3-ға дейін
± 20 кг/м3
115
Физикалық-химиялық көрсеткіштерді анықтау кезіндегі тоң майдың массалық үлесі өлшемі
0-ден 10 %-ға дейін
± 0,1 %
116
Сүт және сүт өнімдерінің физикалық-химиялық көрсеткіштерін анықтау кезіндегі құрғақ майсыздандырылған сүт қалдығының (ҚМСҚ) өлшемі
6 %-дан 12 %-ға дейін
± 0,3 %
117
Жануарлар ауруларын зерттеу және диагностикалау кезінде физикалық-химиялық көрсеткіштерді, уытты элементтерді, радионуклидтерді, микробиологиялық көрсеткіштерді, антибиотиктерді, пестицидтерді, тотықтандырып бүлдіру көрсеткіштерін, нитраттарды, микотоксиндерді анықтау кезіндегі дозалау көлемінің өлшемі
0,01 мкл-ден 15 мл-ге дейін
± 3 %
118
Жануарлар ауруларын зерттеу және диагностикалау кезінде физикалық-химиялық көрсеткіштерді, уытты элементтерді, микробиологиялық көрсеткіштерді, микотоксиндерді, антибиотиктерді анықтау кезіндегі оптикалық тығыздық өлшемі
0,0001-ден 2,000 Б-ға дейін
± 1,0 %
119
Жануарлар ауруларын зерттеу және диагностикалау кезінде физикалық-химиялық көрсеткіштерді, уытты элементтерді, микробиологиялық көрсеткіштерді, антибиотиктерді, микотоксиндерді анықтау кезіндегі толқын ұзындығының өлшемі
340-тан 850 нм-ге дейін
± 1 нм
120
Жануарлар ауруларын зерттеу және диагностикалау кезінде физикалық-химиялық көрсеткіштерді, уытты элементтерді, микробиологиялық көрсеткіштерді, микотоксиндерді, антибиотиктерді анықтау кезіндегі тығыздықтың жарық ағынын өткізу коэффициентінің өлшемі
315-тен 990 нм-ге дейін
± 0,5 нм
121
Физикалық-химиялық көрсеткіштерді, уытты элементтерді, радионуклидтерді, микробиологиялық көрсеткіштерді, микотоксиндерді, антибиотиктерді, пестицидтерді, радиологиялық көрсеткіштерді, паразитологиялық көрсеткіштерді, тотықтандырып бүлдіру көрсеткіштерін, нитраттарды анықтау кезіндегі ортадағы жарық сәулесінің сыну өлшемі
1,2-ден 1,7 nD -ға дейін
± 1×10-4
122
Жануарлар ауруларын зерттеу және диагностикалау кезінде физикалық-химиялық көрсеткіштерді, уытты элементтерді, микробиологиялық көрсеткіштерді, антибиотиктерді, пестицидтерді, тотықтандырып бүлдіру көрсеткіштерін, нитраттарды, микотоксинді анықтау кезіндегі рН өлшемі
- 1-ден 14 рН-қа дейін
± (0,003-0,4) pH
123
Сынау және қосалқы жабдықтың көрсеткіштерін бақылау үшін температура өлшемі
- 40 0C-тан 1000 0C-қа дейін
± (0,1…5)0C

от 0,1 мг до 10 кг
± 3,0 е
112
Измерение радиоактивных источников – цезия-137 и стронция-90 при определении радионуклидов
от 0,03 до 300 мкЗв/ч
± 15 %
113
Измерение свинца, кадмия, мышьяка, ртути, меди, железа, олова при определении токсичных элементов
от 0,0001 до 1,0 мг/дм3
± 30 %
114
Измерение плотности при определении физико-химических показателей
от 650 до 1840 кг/м3
± 20 кг/м3
115
Измерение массовой доли жира при определении физико-химических показателей
от 0 до 10 %
± 0,1 %
116
Измерение сухого обезжиренного молочного остатка (СОМО) при определении физико-химических показателей молока и молочных продуктах
от 6 % до 12 %
± 0,3 %
117
Измерение объема дозирования при определении физико-химических показателей, токсичных элементов, радионуклидов, микробиологических показателей, антибиотиков, пестицидов, показателей окислительной порчи, нитратов, микотоксинов при исследовании и диагностике заболеваний животных
от 0,01 мкл до 15 мл
± 3 %
118
Измерение оптической плотности при определении физико-химических показателей, токсичных элементов, микробиологических показателей, микотоксинов, антибиотиков при исследовании и диагностике заболеваний животных
от 0,0001 до 2,000 Б
± 1,0 %
119
Измерение длины волны при определении физико-химических показателей, токсичных элементов, микробиологических показателей, антибиотиков, микотоксинов при исследовании и диагностике заболеваний животных
от 340 до 850 нм
± 1 нм
120
Измерение коэффициента пропускания светового потока плотности при определении физико-химических показателей, токсичных элементов, микробиологических показателей, антибиотиков, микотоксинов при исследовании и диагностике заболеваний животных
от 315 до 990 нм
± 0,5 нм
121
Измерение преломления света в среде при определении физико-химических показателей, токсичных элементов, радионуклидов, микробиологических показателей, микотоксинов, антибиотиков, пестицидов, радиологических показателей, паразитологических показателей, показателей окислительной порчи, нитратов
от 1,2 до 1,7 nD
± 1×10-4
122
Измерение рН при определении физико-химических показателей, токсичных элементов, микробиологических показателей, антибиотиков, пестицидов, показателей окислительной порчи, нитратов, микотоксинов при исследовании и диагностике заболеваний животных
от - 1 до 14 рН
± (0,003 - 0,4) pH
123
Измерение температуры для контроля показаний испытательного и вспомогательного оборудования
от - 40 °C до 1000 °C
± (0,1…5)°C

124
Сынамаларды алу және қабылдау кезіндегі масса өлшемі
10 г-нан 10 кг-ға дейін
± (0,5-3,0) е
125
Автоклавтау және стерильдеу процестерін жүргізу кезіндегі қысым өлшемі
0-ден 250 кгк/см2-ке дейін
± 4,0 %
126
Қоршаған ортаның жай-күйін және жұмыс жағдайларын бақылау үшін температура өлшемі
10-нан 40 0C-қа дейін
± 2,0 %
127
Қоршаған ортаның жай-күйін және жұмыс жағдайларын бақылау үшін ылғалдылық өлшемі
20 %-дан 90 %-ға дейін
± 7 %
128
Қоршаған ортаның жай-күйін және жұмыс жағдайларын бақылау үшін атмосфералық қысым өлшемі
610-нан 790 сын. бағ. мм-ге дейін
± 0,8 сын. бағ. мм
129
Күрделі қоспаларды химиялық талдау кезінде, массалық спектрометриялық талдау кезінде бастапқы үлгідегі концентрация мөлшерінің өлшемі
190-нан 2500 нм-ге дейін
0-ден 100 Т-ға дейін
± 2,0 нм,
± (0,004 - 5) Т
130
Газ-хроматографиялық талдау кезіндегі газ қоспаларының концентрациясы өлшемі
0,5 × 10-15 г/см3-нан бастап
± 6 %
131
Сынамалардың құрамын талдау кезінде спектрометрия жолымен күміс, алюминий, күшәла, алтын, висмут, кадмий, кобальт, хром элементтері және басқа да химиялық элементтер құрамының өлшемі
190-нан 800 нм-ге дейін
± 6 %
132
Заттың физикалық-химиялық көрсеткіштерін талдау мақсатында талданатын сынаманың немесе заттың сыну көрсеткіші өлшемі
1,27-ден 1,95 ɳ-ге дейін
± (2х10-4-5х 10-5) ɳ
133
Жануарлар ауруларын зерттеу және диагностикалау кезінде физикалық-химиялық көрсеткіштерді, уытты элементтерді, микробиологиялық көрсеткіштерді, антибиотиктерді, пестицидтерді, тотықтандырып бүлдіру көрсеткіштерін, нитраттарды, микотоксиндерді анықтау кезіндегі ерітінділердің электр өткізгіштігі өлшемдерінің негізінде тұздар, қышқылдар ерітінділерінің концентрациясы өлшемі
1,10-4-нан 100 см/м-ге дейін
± 0,25 %
134
Паразиттік ауруларды диагностикалау, қанды биохимиялық зерттеу, жануардың патологиялық материалын биохимиялық зерттеу, жануарлар ауруларын вирусологиялық диагностикалау, бактериологиялық диагностикалау және серологиялық диагностикалау кезіндегі масса өлшемі
1 г-нан 800 г-ға дейін
± (0,5-3,0) е
135
Жануарлар мен құстардың жүнінен радионуклидтерді анықтау кезіндегі жиынтық ß-белсенділік цезий-137, торий-232, радий-226, калий-40 өлшемі
0,03-тен 300 мкЗв/сағ-қа дейін
± 15 %
136
Паразиттік ауруларды диагностикалау, қанды биохимиялық зерттеу, жануардың патологиялық материалын биохимиялық зерттеу, жануарлар ауруларын вирусологиялық диагностикалау, бактериологиялық диагностикалау және серологиялық диагностикалау кезіндегі температура өлшемі
- 40 0C-тан 100 0C-қа дейін
± 2 0C
137
Паразиттік ауруларды диагностикалау, қанды биохимиялық зерттеу, жануардың патологиялық материалын биохимиялық зерттеу, жануарлар ауруларын вирусологиялық диагностикалау, бактериологиялық диагностикалау және серологиялық диагностикалау кезіндегі көлем өлшемі
2×10-4 -нан
5 см3-ге дейін

124
Измерение массы при отборе и приеме проб
от 10 г до 10 кг
± (0,5-3,0)е
125
Измерение давления при проведении процессов по автоклавированию и стерилизации
от 0 до 250 кгс/см2
± 4,0 %
126
Измерение температуры для контроля состояния окружающей среды и рабочих условий
от 10 °C до 40 °C
± 2,0 %
127
Измерение влажности для контроля состояния окружающей среды и рабочих условий
от 20 % до 90 %
± 7 %
128
Измерение атмосферного давления для контроля состояния окружающей среды и рабочих условий
от 610 от 790 мм рт.ст.
± 0,8 мм рт.ст
129
Измерение количества концентрации в исходном образце при химическом анализе сложных смесей, при проведении масс-спектрометрического анализа
от 190 до 2500 нм от 0 до 100 Т
± 2,0 нм,
± (0,004-5) Т
130
Измерение концентрации газовых примесей при газово-хроматографическом анализе
от 0,5 × 10-15 г/см3
± 6 %
131
Измерение содержания элементов серебра, алюминия, мышьяка, золота, висмута, кадмия, кобальта, хрома и других химических элементов путем спектрометрии при анализе состава проб
от 190 до 800 нм
± 6 %
132
Измерение показателя преломления анализируемой пробы или вещества с целью анализа физико-химических показателей вещества
от 1,27 до 1,95 ɳ
± (2x10-4-5x10-5) ɳ
133
Измерение концентрации растворов солей, кислот на основании измерений электропроводности растворов при определении физико-химических показателей, токсичных элементов, микробиологических показателей, антибиотиков, пестицидов, показателей окислительной порчи, нитратов, микотоксинов при исследовании и диагностике заболеваний животных
от 1,10-4 до 100 см/м
± 0,25 %
134
Измерение массы при диагностике паразитарных болезней, биохимическом исследовании крови, биохимическом исследовании патологического материала животного, вирусологической диагностике, бактериологической диагностики и серологической диагностики заболеваний животных
от 1 г до 800 г
± (0,5-3,0) е
135
Измерения суммарной ß-активности, цезия-137, тория-232, радия-226, калия-40 при определении радионуклидов в шерсти животных и птиц
от 0,03 до 300 мкЗв/ч
± 15 %
136
Измерение температуры при диагностике паразитарных болезней, биохимическом исследовании крови, биохимическом исследовании патологического материала животного, вирусологической диагностике, бактериологической диагностике и серологической диагностике заболеваний животных
от - 40 °C до 100 °C
± 2 °C
137
Измерение объема при диагностике паразитарных болезней, биохимическом исследовании крови, биохимическом исследовании патологического материала животного, вирусологической диагностике, бактериологической диагностики и серологической диагностики заболеваний животных
от 2×10-4 до 5 см3

± (0,40-12) %
138
Сынамадағы иондар концентрациясы белсенділігінің, массалық және молярлық үлесінің өлшемі
0-ден 14 (рХ)-ке дейін
± 0,05 (рХ)
139
Жануарлар ауруларын зерттеу және диагностикалау кезінде физикалық-химиялық көрсеткіштерді, уытты элементтерді, радионуклидтерді, микробиологиялық көрсеткіштерді, антибиотиктерді, пестицидтерді, тотықтандырып бүлдіру көрсеткіштерін, нитраттарды, микотоксиндерді анықтау кезіндегі уақыт өлшемі
0,01 с-тан 60 мин-қа дейін
± 7,5×104 с
140
Жануарлар ауруларын зерттеу және диагностикалау кезінде физикалық-химиялық көрсеткіштерді, уытты элементтерді, микробиологиялық көрсеткіштерді, антибиотиктерді, пестицидтерді, тотықтырғыш бүліну көрсеткіштерін, нитраттарды, микотоксиндерді анықтау кезінде сусымалы заттардың фракцияларын өлшеу
0,04-тен 300 мм-ге дейін
± 0,004-тен мм
± 3,000 мм дейін
141
Зертханалық таразыларды бақылап өлшеу, түзету және калибрлеу кезінде гір салмағын өлшеу
1 мг-нан 15 кг-ға дейін
±(0,020÷8) мг
142
Гамма-сәулелену Н*(10) дозасының амбиентті эквивалентінің қуатын, гамма-сәулелену Н*(10) дозасының амбиентті баламасын, Тамақ өнімдеріндегі бета-бөлшектер ағынының тығыздығын өлшеу
0,05 ÷ 3,0 МэВ
± (25+2/P) %
143
Физикалық-химиялық көрсеткіштерді, уытты элементтерді, радионуклидтерді, микробиологиялық көрсеткіштерді, микотоксиндерді, антибиотиктерді, пестицидтерді, радиологиялық көрсеткіштерді, паразитологиялық көрсеткіштерді, тотықтырғыш бүліну көрсеткіштерін, нитраттарды анықтау кезінде массаны өлшеу
0,1 мг-нан 15 кг-ға дейін
± 3,0 е
Ескерту:
0 – градус;
0С – Цельсий градусы;
г – грамм;
мг – миллиграмм;
кг/м3 – текше метрге килограмм;
кг – килограмм;
с – секунд;
% – пайыз;
мкл – микролитр;
мв – милливольт;
мкг/мл – миллилитрге микрограмм;
г/с – секундына грамм;
м.а.б. – массаның атомдық бірлігі;
мг/кг – килограмына миллиграм;
бірл. рН – рН бірлік;
рХ – иондар белсенділігінің көрсеткіші;
кг/дм3 – текше дециметрге килограм;
мСм/м – метрге миллисименс;
мг/дм3 – текше дециметрге микрограмм;
Бк/кг – килограммға Беккерель;
ПТР – полимеразды тізбектік реакция;
мкЗ/сағ.– сағатына микрозиверт;
КОЕ/г – граммға колония құрушы бірліктер;
см3 – текше сантиметр;
кг/см2 – шаршы сантиметрге килограмм;
м3 – текше метр;
мкг/дм3 – текше дециметрге микрограмм;
млн-1 – миллионның-1 дәрежесі;
ОАҚКИ – Орталық ауыл шаруашылығына агрохимиялық қызмет көрсету институты;
бірл. – бірлік;
г/мкл – микролитрге грамм;
кг/м3 – текше метрге килограмм;
е – салыстырып тексеру бөлшегінің бағасы;
Б – оптикалық тығыздық;
нм – нанометр;
nD – сыну көрсеткіші;
кгк/см2 – шаршы сантиметрге килограмм-күш;
сын.бағ. мм – сынап бағанасындағы миллиметр;
Т – ерітіндінің титрі;
г/см3 – текше сантиметрге грамм;
ɳ – сынудың абсолютті көрсеткіші;
см/м – меншікті электр өткiзгіштiк бiрлiгі;
мин – минут;
P – өлшенген дозаның амбиентті эквивалентті қуатының сандық мәні, мкЗв/с көрсетілген;
МэВ – мегаэлектронвольт;
мкЗв/с – микрозиверт сағатына.

± (0,40-12) %
138
Измерение активности, массовой и молярной доли концентрации ионов в пробе
от 0 до 14 (рХ)
± 0,05 (рХ)
139
Измерение времени при определении физико-химических показателей, токсичных элементов, радионуклидов, микробиологических показателей, антибиотиков, пестицидов, показателей окислительной порчи, нитратов, микотоксинов при исследовании и диагностике заболеваний животных
от 0,01 с до 60 мин
± 7,5×104 с
140
Измерение фракций сыпучих веществ при определении физико-химических показателей, токсичных элементов, микробиологических показателей, антибиотиков, пестицидов, показателей окислительной порчи, нитратов, микотоксинов при исследовании и диагностике заболеваний животных
от 0,04 до 300 мм
± (0,004 ÷3,00) мм
141
Измерение массы гирь при контрольном взвешивании, юстировки и калибровки весов лабораторных
от 1 мг до 15 кг
± (0,020÷8) мг
142
Измерение мощности амбиентного эквивалента дозы Н*(10) гамма-излучения, амбиентного эквивалента дозы Н*(10) гамма-излучения, плотности потока бета-частиц в пищевых продуктах
0,05 ÷ 3,0 МэВ
± (25+2/P) %
143
Измерение массы при определении физико-химических показателей, токсичных элементов, радионуклидов, микробиологических показателей, микотоксинов, антибиотиков, пестицидов, радиологических показателей, паразитологических показателей, показателей окислительной порчи, нитратов
от 0,1 мг до 15 кг
± 3,0 е
Примечание:
° – градус;
°С – градус Цельсия;
г – грамм;
мг – миллиграмм;
кг/м3 – килограмм на метр кубический;
кг – килограмм;
с – секунда;
% – процент;
мкл – микролитр;
мв – милливольт;
мкг/мл – микрограмм на миллилитр;
г/с – грамм в секунду;
а.е.м. – атомная единица массы;
мг/кг – миллиграмм на килограмм;
ед. рН – единица рН;
рХ – показатель активности ионов;
кг/дм3 – килограмм на дециметр кубический;
мСм/м – миллисименс на метр;
мг/дм3 – миллиграмм на дециметр кубический;
Бк/кг – Беккерель на килограмм;
ПЦР – полимеразная цепная реакция;
мкЗв/ч – микрозиверт в час;
КОЕ/г – колониеобразующие единицы на грамм;
см3 – сантиметр кубический;
кг/м2 – килограмм на квадратный сантиметр;
м3 – метр кубический;
мкг/дм3 – микрограмм на дециметр кубический;
млн-1 – миллион в минус первой степени;
ЦИНАО – Центральный институт агрохимического обслуживания сельского хозяйства;
ед. – единица;
г/мкл – грамм на микролитр;
кг/м3 – килограмм на метр кубический;
е – цена поверочного деления;
Б – оптическая плотность;
нм – нанометр;
nD – показатель преломления;
кгс/см2 – килограмм-сила на квадратный сантиметр;
мм рт.ст. – миллиметр ртутного столба;
Т – титр раствора;
г/см3 – грамм на сантиметр кубический;
ɳ – абсолютный показатель преломления;
см/м – единица удельной электрической проводимости;
мин – минута;
P – числовое значение измеренной мощности амбиентного эквивалента дозы, выраженное в мкЗв/ч;
МэВ – мегаэлектронвольт;
мкЗв/ч – микрозиверт в час.