"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 291-бабының 7-1-тармағына сәйкес еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан халықаралық пошталық қалыптастырылған жөнелтімді әкету кезінде, оның шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара сәйкес келетін, Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделінген құжаттарды рәсімдеу, көрсетілген тауарлар партиясының халықаралық пошталық жөнелтілімін қалыптастырумен байланысты, іргелес жатқан шет мемлекеттің аумағынан әкелінетін шетелдік тауарларға кедендік операцияларды жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 18 маусымдағы № 599 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 18 маусымда № 18864 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 291-бабының 14-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 291-бабы 7-1-тармағына сәйкес еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан халықаралық пошталық қалыптастырылған жөнелтімді әкету кезінде, оның шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара сәйкес келетін, Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделінген құжаттарды рәсімдеу, көрсетілген тауарлар партиясының халықаралық пошталық жөнелтілімін қалыптастырумен байланысты, іргелес жатқан шет мемлекеттің аумағынан әкелінетін шетелдік тауарларға кедендік операцияларды жасау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

Об утверждении Правил совершения таможенных операций в отношении иностранных товаров, ввозимых с территории сопредельного иностранного государства, связанных с формированием из указанных товаров партий международных почтовых отправлений, оформлением документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза, при вывозе сформированных международных почтовых отправлений с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, в соответствии с пунктом 7-1 статьи 291 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан"
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 18 июня 2019 года № 599. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 2019 года № 18864.
В соответствии с пунктом 14-1 статьи 291 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила совершения таможенных операций в отношении иностранных товаров, ввозимых с территории сопредельного иностранного государства, связанных с формированием из указанных товаров партий международных почтовых отправлений, оформлением документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза, при вывозе сформированных международных почтовых отправлений с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, в соответствии с пунктом 7-1 статьи 291 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"____" ____________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 18 маусымдағы
№ 599 бұйрығымен
бекітілді
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 291-бабы 7-1-тармағына сәйкес еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан халықаралық пошталық қалыптастырылған жөнелтімді әкету кезінде, оның шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара сәйкес келетін, Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделінген құжаттарды рәсімдеу, көрсетілген тауарлар партиясының халықаралық пошталық жөнелтілімін қалыптастырумен байланысты, іргелес жатқан шет мемлекеттің аумағынан әкелінетін шетелдік тауарларға кедендік операцияларды жасау қағидаларын
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 291-бабының 7-1-тармағына сәйкес еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан (бұдан әрі – ЕЭА) халықаралық пошталық қалыптастырылған жөнелтімді (бұдан әрі – ХПЖ) әкету кезінде, оның шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара сәйкес келетін, Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделінген құжаттарды рәсімдеу, көрсетілген тауарлар партиясының ХПЖ қалыптастырумен байланысты, іргелес жатқан шет мемлекеттің аумағынан әкелінетін шетелдік тауарларға кедендік операцияларды жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 291-бабының 14-1-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Қағидалар "Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелеріне толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың және еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 360 бұйрығымен бекітілген тауарлар санатына жатқызылатын, тауарлардан ХПЖ партиясын ЕЭА аумағында қалыптастыру кезінде кедендік операцияларды жасау тәртібін анықтайды (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16673 болып тіркелген).
2-ші тарау. Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 291-бабы 7-1-тармағына сәйкес еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың аумағынан халықаралық пошталық қалыптастырылған жөнелтімді әкету кезінде, оның шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара сәйкес келетін, Дүниежүзілік пошта одағының актілерінде көзделінген құжаттарды рәсімдеу, көрсетілген тауарлар партиясының халықаралық пошталық жөнелтілімін қалыптастырумен байланысты, іргелес жатқан шет мемлекеттің аумағынан әкелінетін шетелдік тауарларға кедендік операцияларды жасау тәртібі

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"____" ____________
Утверждены
приказом Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 июня 2019 года № 599
Правила совершения таможенных операций в отношении иностранных товаров, ввозимых с территории сопредельного иностранного государства, связанных с формированием из указанных товаров партий международных почтовых отправлений, оформлением документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза, при вывозе сформированных международных почтовых отправлений с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза в соответствии с пунктом 7-1 статьи 291 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила совершения таможенных операций в отношении иностранных товаров, ввозимых с территории сопредельного иностранного государства, связанных с формированием из указанных товаров партий международных почтовых отправлений (далее – МПО), оформлением документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза (далее – Почтовые документы), при вывозе сформированных МПО с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ), пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза в соответствии с пунктом 7-1 статьи 291 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 14-1 статьи 291 Кодекса.
2. Правила определяют порядок совершения таможенных операций при формировании на территории СЭЗ партий МПО из товаров, подпадающих под категории товаров, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 360 "О некоторых вопросах специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, и таможенной процедуры свободной таможенной зоны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16673).
Глава 2. Порядок совершения таможенных операций в отношении иностранных товаров, ввозимых с территории сопредельного иностранного государства, связанных с формированием из указанных товаров партий международных почтовых отправлений, оформлением документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза, при вывозе сформированных международных почтовых отправлений с территории свободной (специальной, особой) экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза в соответствии с пунктом 7-1 статьи 291 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан"

3. Тағайындалған пошта байланысының операторы (бұдан әрі – Оператор), осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген, ЕЭА аумағына әкелінген және Оператордың қоймасында орналастырылған тауарлар санаттарына қатысты, кедендік операциялар жасау және кедендік операциялар алдындағы мынадай іс-қимылдар жасайды:
1) Оператор қоймасында:
тауарларды қабылдайды, оларды есепке алады, сұрыптайды, тауарларды буып-түяды, қайта буып-түяды;
тауарлардың сақталуын және тұтастығын қамтамасыз ету жөнінде шара қабылдайды;
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерлерге ХПЖ әкету үшін, Пошта құжаттарын (СN -22 немесе СN-23, CN-31, CN-33, CN-34, CN-35, CN-36, CN-37, CN-38, CN-41, СЗ-71, СЗ-72, CP-83, CP-84, CP-85, CP-87, Е1), шетелдік контрагенттен ХПЖ алушысы (алушылары), оның мекенжайы, жеткізілетін ел туралы ақпаратты және басқа да мәліметтерді алғаннан кейін, ХПЖ партиясын (партияларын) қалыптастыру және осындай партияға (осындай партияларға) пошта құжаттарды ресімдейді;
қалыптастырылған ХПЖ және осындай ХПЖ-мен ілеспе жүретін құжаттардың партияларын ЕЭА аумағында орналасқан халықаралық пошта алмасу орнына (бұдан әрі - ХПАО) тапсыру.
2) ХПАО-да:
ХПЖ партияларын, кедендік және оларға қатысты басқа құжаттарды мемлекеттік кірістер органдарының лауазымдық тұлғасына ұсыну;
Кодекстің 42-тарауында көзделеген ерекшіліктерді қолданып, ХПЖ партияларын кедендік декларациялаумен байланысты операцияларды жүргізу;
ХПАО-нан ХПЖ әкету партияларының ресімделуіне – кедендік бақылауды және бітіргеннен кейінгі кедендік операцияларды жүргізу.
4. ХПАО орналасқан, мемлекеттік кірістер органы, Кодекске сәйкес ХПЖ партияларына қатысты кедендік бақылауды жүзеге асырады.
5. ХПАО-нан ХПЖ партияларын Оператормен шығарған кезде, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерлерге шығару мақсатында, Кодекстің 370-бабында көзделген ерекшелітерді қолдана отырып, көрсетілген ХПЖ партиялары кейін кедендік транзит кедендік рәсіміне енгізіледі.
Сонымен қатар, мемлекеттік кірістер органы Кодекстің 291-бабы 7-1-тармағына сәйкес Дүниежүзілік пошта одағының актілерімен көзделген, (СN-37, СN-38, СN-41) құжаттарды транзиттік декларация ретінде пайдалана отырып, тасымалдайтын көлік түріне байланысты кедендік операциялар жасайды.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген кедендік операциялар, Кодекстің 193-бабында белгіленген мерзімдерде аяқталуы тиіс.
7. Қалыптастырылған ХПЖ партияларын ЕЭА аумағынан әкетуді Оператор Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерлерде ғана жүзеге асырады.

3. Назначенный оператор почтовой связи (далее – Оператор) в отношении ввезенных на территорию СЭЗ и размещенных на складе Оператора категорий товаров, указанных в пункте 2 настоящих Правил, совершает следующие действия, предшествующие совершению таможенных операций, и таможенные операции:
1) на складе Оператора:
прием товаров, их учет, сортировку, упаковку, переупаковку;
принятие мер по обеспечению сохранности и целостности товаров;
формирование партии (партий) МПО и оформление на такую партию (такие партии) Почтовых документов (CN-22 или CN-23, CN-31, CN-33, CN-34, CN-35, CN-36, CN-37, CN-38, CN-41, СЗ-71, СЗ-72, CP-83, CP-84, CP-85, CP-87, Е1) для вывоза МПО за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза – после получения от иностранного контрагента информации о получателе (получателях) МПО, его (их) адресе, стране назначения и других сведений;
передача сформированных партий МПО и документов, сопровождающих такие МПО, в место международного почтового обмена, расположенное на территории СЭЗ (далее – ММПО).
2) в ММПО:
предъявление партий МПО, таможенных и иных документов на них должностному лицу органа государственных доходов;
совершение операций, связанных с таможенным декларированием партий МПО с применением особенностей, предусмотренных главой 42 Кодекса;
вывоз оформленных партий МПО из ММПО – после завершения таможенных операций и проведения таможенного контроля.
4. Орган государственных доходов, расположенный в ММПО, осуществляет таможенный контроль в отношении партий МПО в соответствии с Кодексом.
5. При вывозе Оператором партий МПО из ММПО, такие МПО помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита с применением особенностей, предусмотренных статьей 370 Кодекса, с целью последующего вывоза указанных партий МПО за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза.
При этом, органом государственных доходов в соответствии с пунктом 7-1 статьи 291 Кодекса совершаются таможенные операции в зависимости от вида транспорта перевозки, с использованием в качестве транзитной декларации Почтовых документов CN-37, CN-38, CN-41.
6. Таможенные операции, указанные в пункте 5 настоящих Правил, подлежат завершению в сроки, установленные статьей 193 Кодекса.
7. Вывоз сформированных партий МПО с территории СЭЗ осуществляется Оператором исключительно за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза.