Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 28 маусымдағы № 598 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 шілдеде № 18947 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 405 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 17.08.2021 № 405 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-лейтенанты Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
2019 жылғы " "
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
2019 жылғы " "
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 28 маусымдағы
№ 598 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 июня 2019 года № 598. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2019 года № 18947. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 405.
Сноска. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 17.08.2021 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
" " 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
" " 2019 года
Приложение
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 июня 2019 года № 598
Перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения

1. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 15.06.2020 № 470 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 15.06.2020 № 470 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 23 маусымдағы № 439 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15501 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентіде:
5-тармақ:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) автоматтық автожанармай құю станциясы – технологиялық жүйесі көлік құралдарына сұйық мотор майын құюға арналған және резервуарларының жер астында орналасуымен және мұнай өнімдерін отын тарату колонкалары арқылы автоматтандырылған (оператордың қатысуысыз) түрде жіберумен сипатталатын стационарлық автожанармай құю станциясы;";
мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) дайындаушы – өнімді өз атынан өндіруді немесе өнімді өндіру мен өткізуді жүзеге асыратын және оның Қазақстан Республикасының техникалық регламенттері талаптарына сәйкестігіне жауапты заңды тұлға немесе дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға, оның ішінде шетелдік дайындаушы;
4-2) дайындаушы уәкілеттік берген тұлға – дайындаушымен, оның ішінде шетелдік дайындаушымен шарт негізінде сәйкестікті растау және өнімді Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа шығару кезінде осы дайындаушының атынан әрекеттерді жүзеге асыратын, сондай-ақ өнімнің Қазақстан Республикасының техникалық регламенттер талаптарына сәйкес келмегені үшін жауаптылықта болатын, мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен оның аумағында тіркелген заңды тұлға немесе дара кәсіпкер ретіндегі жеке тұлға;";
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) импорттаушы – мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен оның аумағында жеке кәсіпкер ретінде тіркелген, шетелдік дайындаушымен (сатушымен) өнім беруге сыртқы сауда шартын жасасқан, осы өнімді Қазақстан Республикасының аумағына айналысқа шығаруды және (немесе) сатуды жүзеге асыратын және оның техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі үшін жауапты болатын заңды тұлға немесе жеке тұлға;";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 15.06.2020 № 470. (вводится в действие с 01.07.2021).
2. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 15.06.2020 № 470. (вводится в действие с 01.07.2021).
3. В приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июня 2017 года № 439 "Об утверждении технического регламента "Общие требования к пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15501) внести следующие изменения и дополнение:
в техническом регламенте "Общие требования к пожарной безопасности", утвержденным указанным приказом:
пункт 5:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) автоматическая автозаправочная станция – стационарная автозаправочная станция, технологическая система, которой предназначена для заправки транспортных средств жидким моторным топливом и характеризуется подземным расположением резервуаров и автоматизированным (без участия оператора) отпуском нефтепродуктов через топливораздаточные колонки;";
дополнить подпунктами 4-1), 4-2) следующего содержания:
"4-1) изготовитель – зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Казахстан юридическое лицо или физическое лицо в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющее от своего имени производство или производство и реализацию продукции и ответственное за их соответствие требованиям настоящего технического регламента;
4-2) уполномоченное изготовителем лицо – зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Казахстан юридическое лицо или физическое лицо в качестве индивидуального предпринимателя, которое на основании договора с изготовителем, в том числе иностранным изготовителем, осуществляют действия от имени этого изготовителя при оценке соответствия и выпуске в обращение продукции на территории Республики Казахстан, а также несет ответственность за несоответствие продукции требованиям настоящего технического регламента;";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) импортер – зарегистрированное в соответствии с законодательством Республики Казахстан юридическое лицо или физическое лицо в качестве индивидуального предпринимателя, которые заключили с иностранным изготовителем (продавцом) внешнеторговый договор на передачу продукции, осуществляют выпуск этой продукции в обращение и (или) ее реализацию на территории Республики Казахстан и несут ответственность за ее соответствие требованиям настоящего технического регламента;";
пункт 39 изложить в следующей редакции:

"39. Өрт сөндіру автомобильдерінің:
1) екі бойлық жақтан – функционалдық өрт қауіптілігі Ф1.3 сыныпты биіктігі 28-ден бастап 50 метрге дейін қоса алғанда, функционалдық өрт қауіптілігі Ф1.2, Ф1.5. Ф2.1, Ф2.2, Ф3, Ф4.2, Ф4.3 сыныпты биіктігі 18-ден 50 метрге дейін ғимараттар мен құрылыстарға;
2) барлық тараптардан (шеңберлік өту жолдары):
функционалдық өрт қауіптілігі Ф1.1, Ф4.1 сыныпты ғимараттар мен құрылыстарға;
функционалдық өрт қауіптілігі Ф1.2, Ф1.5, Ф2.1, Ф2.2, Ф3,Ф4.2, Ф4.3 биіктігі 50 метрден астам ғимараттар мен құрылыстарға;
функционалдық өрт қауіптілігі Ф1.3 биіктігі 75 метрден астам ғимараттар мен құрылыстарға;
бір-бірімен функционалдық байланысқан (қосылған) ғимараттар мен құрылыстардың кешеніне өтуі қамтамасыз етілуі тиіс.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Өту жолдары мен жаяу жүргіншілер жолдарын орналастыру кезінде өрт техникасының тұрғын және қоғамдық, оның ішінде жапсарлас-іргелес үй-жайлары бар ғимараттарға өту мүмкіндігі және өрт сөндірушілердің автосатылар мен автокөтергіштерден кез келген пәтерге немесе үй-жайға қол жеткізуі қамтамасыз етілуі қажет.
Өту жолының жиегінен бастап ғимараттың қабырғасына дейінгі қашықтықты 10-нан бастап 28 м дейін қоса алғандағы ғимараттар үшін 5-8 м және 28 м астам ғимараттар үшін 8-10 м етіп қабылдануы тиіс. Бұл аймақта ғимараттар мен құрылыстарды салуға, қоршаулар, электр бергіштің әуе желілерін орналастыруға және ағаштарды қатарлап отырғызуды жүзеге асыруға жол берілмейді.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Өрт гидрантын өтетін бөліктің шетінен бастап 2,5 м артық емес, бірақ ғимараттар мен құрылыстардың қабырғаларынан кемінде 5 м аралықта автомобиль жолы бойымен орнатқан жөн.
Өрт гидрантын өтетін бөлікте орналастыруға рұқсат етіледі, бұл ретте біріккен шаруашылық-ауыз су құбыры желісінен тармақтануда өрт гидрантын орнатуға жол берілмейді.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Өрт техникасы үшін қажетті өту жолдары мен кіреберістерді қамтамасыз еткен жағдайда, оттөзімділіктің I және II деңгейлі тұрғын және қоғамдық ғимараттары арасындағы өртке қарсы қашықтықтар нормаланбайды, бұл ретте көршілес объектіге қарсы орналасқан, барынша биік немесе кең ғимараттың, құрылыстың қабырғасы 1 типті өртке қарсы болып табылады.";
104-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Функционалдық өрт қауіптілігі Ф1.1, Ф4.1, сондай-ақ А және Б санаттарындағы Ф5 кіші класындағы ғимараттардан басқа, отқа төзімділігі I, ІІ, III, IIIа, IIIб дәрежелі ғимараттардың отқа төзімділік шегі кемінде RЕІ 150 болатын тұйық бүйір қабырғалары және көп қабатты жабық гараж-тұрақтар (оның ішінде автомобильдер баяу жүретін) арасындағы өртке қарсы қашықтық нормаланбайды.";
131-тармақ алып тасталсын;
252-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"39. Подъезд пожарных автомобилей должен быть обеспечен:
1) с двух продольных сторон – к зданиям и сооружениям класса функциональной пожарной опасности Ф1.3 высотой от 28 до 50 метров включительно, классов функциональной пожарной опасности Ф1.2, Ф1.5. Ф2.1, Ф2.2, Ф3, Ф4.2, Ф4.3 высотой от 18 до 50 метров;
2) со всех сторон (круговые проезды):
к зданиям и сооружениям классов функциональной пожарной опасности Ф1.1, Ф4.1;
к зданиям и сооружениям классов функциональной пожарной опасности Ф1.2, Ф1.5, Ф2.1, Ф2.2, Ф3,Ф4.2, Ф4.3 высотой более 50 метров;
к зданиям и сооружениям класса функциональной пожарной опасности Ф1.3 высотой более 75 метров;
к комплексу зданий и сооружений, функционально связанных (соединенных) между собой.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. При устройстве проездов и пешеходных путей необходимо обеспечивать возможность проезда и подъезда пожарной техники к жилым и общественным зданиям, в том числе со встроено-пристроенными помещениями, и доступ пожарных с автолестниц и автоподъемников в любую квартиру или помещение.
Расстояние от края проезда до стены здания следует принимать 5-8 м для зданий от 10 до 28 м включительно и 8-10 м для зданий свыше 28 м. В этой зоне не допускается строительство зданий и сооружений, размещать ограждения, воздушные линии электропередачи и осуществлять рядовую посадку деревьев.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Установку пожарных гидрантов следует предусматривать вдоль автомобильных дорог на расстоянии не более 2,5 м от края проезжей части, но не менее 5 м от стен зданий и сооружений.
Допускается располагать пожарные гидранты на проезжей части, при этом установка пожарных гидрантов на ответвлении от линии объединенного хозяйственно-питьевого водопровода не допускается.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. При обеспечении требуемых проездов и подъездов для пожарной техники противопожарные расстояния между жилыми и общественными зданиями, сооружениями I и II степеней огнестойкости не нормируются, при этом стена более высокого или широкого здания, сооружения обращенная к соседнему объекту, является противопожарной 1-го типа";
пункт 104 изложить в следующей редакции:
"104. Противопожарные расстояния между глухими торцевыми стенами, имеющими предел огнестойкости не менее REI 150, зданий I, II, III, IIIа, IIIб степеней огнестойкости и многоярусными закрытыми гаражами-стоянками (в том числе с пассивным передвижением автомобилей) не нормируются, за исключением зданий подклассов функциональной пожарной опасности Ф1.1, Ф4.1, а также Ф5 категорий А и Б.";
пункт 131 исключить;
пункт 252 изложить в следующей редакции:

"252. Ғимараттар мен құрылыстарға өтетін және кіреберіс жерлерде өрт сөндіру техникасының өтуіне, өрт техникасын орнатуға және оның жұмысына кедергі келтіретін автокөлік тұрағына және автомобиль қоюға, сондай-ақ өрт сөндіру гидранттары құдықтарының қақпақтарында автокөлік тұрағына және автомобиль қоюға жол берілмейді.";
262-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"262. Орман алқабында орналасқан шипажайлар, демалыс үйлері және басқа сауықтыру мекемелерінің (оның ішінде жазғы балалар саяжайы, балалардың сауықтыру лагерьлері) аумақтарында периметрі бойынша орман өрттері болған кезде, ғимараттар мен құрылыстарға өрттің таралу мүмкіндігін болдырмайтын, ені 3 м-ден кем болмайтын минералданған қорғау жолағы болуы тиіс.";
269-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"269. Өрт сөндіру және өрт сигнализациясы қондырғылары, өрт кезінде адамдарды құлақтандыру және эвакуациялауды басқару, түтінге қарсы қорғау және өртке қарсы сумен жабдықтау жүйелері, өртке қарсы есіктер, клапандар мен люктер, басқа өртке қарсы кедергілерде ойықтарды толтырғыштар, үй-жайлар, ғимараттар мен құрылыстар, адамдарды қорғау және құтқару құралдары жобалау құжаттамасына сәйкес келуі және үнемі жарамды жұмыс күйінде болуы тиіс.
Қондырғылардың (жекелеген желілердің, хабарлаушылардың), өртке қарсы қорғау жүйелері мен құралдарының істен шығуына байланысты, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қосымша шараларды іске асырусыз, оларға техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-алдын ала жөндеу бойынша жұмыстарды орындау кезінде ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануға жол берілмейді.";
270-тармақ алып тасталсын;
273-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"273. Конструкциялар мен олардың қаптамаларының қажетті отқа төзімділігін қамтамасыз ету және өрт қауіптілігін төмендету үшін оттан қорғау құралдарын қолдануға жол беріледі.
Барлық отқа төзімділік дәрежесіндегі ғимараттарда (отқа төзімділігі V дәрежеліден басқа) жанғыш материалдардан шатыр жабындарының жоңқасы мен қоршауы оттан қорғағышпен өңделуі тиіс.
Оттан қорғау құрамдарын (сіңіргіштерді) жағу бойынша жұмыстарды жүргізуді оттан қорғау құрамына арналған техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес жүзеге асыру қажет.";
274-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"274. Ұйым басшысы оттан қорғайтын тозаңды құрамдардың, оттан қорғау майларының, сылақтың, құрылыс конструкцияларының плиталармен, табақты және басқа да оттан қорғау материалдарымен қаптамалардың, жанғыш қаптау және жылуды оқшаулау материалдарының, ауа өткізгіштердің, жабдық пен эстакадалардың металл тіректерінің зақымдануларын жоюды қамтамасыз етеді, сондай-ақ дайындаушы зауыттың нұсқаулығына сәйкес оттан қорғау өңдеуінің (сіңіруінің) жай-күйін тексеруді жүзеге асырады.
Оттан қорғау өңдеуінің (сіңіруінің) жай-күйі техникалық құжаттамада көрсетілген мерзімде немесе жылына кемінде бір рет сынақ хаттамасын құрып тексерілуі тиіс.";
276-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"276. Ұйымның ғимараттары мен құрылыстарында (жеке тұрғын үйлерді қоспағанда) мыналарға:

"252. Стоянка и парковка автотранспорта в проездах и на подъездах к зданиям и сооружениям, препятствующая проезду, установке и работе пожарной техники, а также стоянка и парковка автотранспорта на крышках колодцев пожарных гидрантов не допускается.";
пункт 262 изложить в следующей редакции:
"262. Территория санаториев, домов отдыха и других оздоровительных учреждений (в том числе летних детских дач, детских оздоровительных лагерей), расположенных в лесах, должны иметь по периметру защитную минерализованную полосу шириной не менее 4 м, исключающую возможность распространения огня при лесных пожарах на здания и сооружения.";
пункт 269 изложить в следующей редакции:
"269. Установки пожаротушения и пожарной сигнализации, системы оповещения и управления эвакуацией людей при пожаре, противодымной защиты и противопожарного водоснабжения, противопожарные двери, клапаны и люки, другие заполнения проемов в противопожарных преградах, помещений, зданий и сооружений, средства защиты и спасения людей должны соответствовать проектной документации и постоянно находиться в исправном рабочем состоянии.
Эксплуатация зданий и сооружений в период выполнения работ по техническому обслуживанию и планово-предупредительному ремонту, связанных с отключением установки (отдельных линий, извещателей), системы или средств противопожарной защиты, без реализации дополнительных мер по обеспечению пожарной безопасности не допускается.";
пункт 270 исключить;
пункт 273 изложить в следующей редакции:
"273. Для обеспечения требуемой огнестойкости и снижения пожарной опасности конструкций и их отделки, допускается использовать огнезащитные средства.
В зданиях всех степеней огнестойкости (за исключением V степени огнестойкости) стропила и обрешетку чердачных покрытий из горючих материалов следует подвергать огнезащитной обработке.
Проведение работ по нанесению огнезащитных составов (пропиток) необходимо осуществлять в соответствии с требованиями технической документации на средство огнезащиты.";
в пункте 274:
в абзац второй внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 276 изложить в следующей редакции:
"276. В зданиях и сооружениях организаций (за исключением индивидуальных жилых домов) не допускается:

1) жобалау нормаларында көзделген жағдайлардан басқа, жертөлелер мен цокольдық қабаттарда тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды, газ толтырылған баллондарды, аэрозолдық буып-түюдегі тауарларды, целлулоидты және басқа жарылыс-өрт қауіпті заттар мен материалдарды сақтауға және қолдануға;
2) шатырдың астын, техникалық қабаттарды, желдету камераларын және басқа техникалық үй-жайларды өндірістік учаскелерді, шеберханаларды ұйымдастыру үшін, сондай-ақ өнімді, жабдықты, жиһазды және басқа заттарды сақтау үшін пайдалануға;
3) лифт холлдарында қамбалар, дүңгіршектер, дүкеншіктер орналастыруға және пайдалануға, сондай-ақ жанғыш материалдарды сақтауға;
4) қабаттардағы дәліздерден, холлдардан, көрермен жайынан, тамбурлардан және басқыш шабақтарынан эвакуациялық шығулардың жобада қарастырылған есіктерін, эвакуациялау жолында қауіпті өрт факторларының таралуына кедергі келтіретін басқа есіктерді алып тастауға;
5) нәтижесінде адамдарды қауіпсіз эвакуациялау жағдайы нашарлайтын, өрт сөндіргіштерге, өрт сөндіру крандарына және басқа өрт қауіпсіздігі құралдарына қол жеткізу шектелетін немесе автоматты өртке қарсы қорғау жүйелерінің (автоматты өрт сигнализациясы, стационарлық автоматты өрт сөндіру қондырғылары, түтінді кетіру жүйелері, құлақтандыру және эвакуациялауды басқару жүйелері) әрекет ету аймағы азаятын көлемдік-жоспарлау шешімдерін өзгертуді жүргізуге;
6) балкондар мен лоджияларда есіктерді, люктерді, аралас секцияларға өтетін жерлерді және эвакуациялау сатыларына шығуларды жиһазбен, жабдықпен немесе басқа заттармен үйіп тастауға, балкон араларындағы сатыларды демонтаждауға, сондай-ақ пәтерлердің балкондары мен лоджияларындағы люктерді дәнекерлеуге;
7) үй-жайды жинауды және бензин, жермай және басқа тез тұтанғыш және жанғыш сұйықтықтарды қолданып жууды жүргізуге, сондай-ақ қатып қалған құбырларды дәнекерлеу шамымен және ашық от қолданылатын басқа тәсілдермен жылытуды жүргізуге;
8) май болған сүрту материалын жинамай қалдыруға;
9) ғимараттың барлық қабаттарының терезелерінде, жертөлелер терезелеріндегі шұңқыршаларда торлар орнатуға (қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін түзеу және арнайы мекемелердің, мекемелердің қоймаларының, кассаларының, үй-жайларын, қару тұратын бөлмелері, құпия бөлімдерін қоспағанда);
10) өрт жағдайында қауіпсіздік аймақтарына жататын балкондарды, лоджиялар мен галереяларды шынылауға;
11) басқыш шабақтары мен дәліздерде қамбалар (қосалқы үй-жайлар) орнатуға, сондай-ақ басқыш жайылмаларының астында және басқыш алаңдарында заттарды, жиһаз және басқа жанғыш материалдарды сақтауға. Бірінші және цокольдық қабаттардағы басқыш жайылмаларында орталық жылытуды басқару тораптарына, су өлшеу және жанбайтын материалдардан жасалған бөлгіштермен қоршалған электрқалқанды тораптарға арналған үй-жайды ғана орналастыруға рұқсат етіледі;

1) хранение и применение в подвалах и цокольных этажах легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, пороха, взрывчатых веществ, пиротехнических изделий, баллонов с горючими газами, товаров в аэрозольной упаковке, целлулоида и других взрывопожароопасных веществ и материалов, кроме случаев, предусмотренных нормами проектирования;
2) использовать чердаки, технические этажи, вентиляционные камеры и другие технические помещения для организации производственных участков, мастерских, а также хранения продукции, оборудования, мебели и других предметов;
3) размещать и эксплуатировать в лифтовых холлах кладовые, киоски, ларьки и другие подобные помещения, а также хранить горючие материалы;
4) снимать предусмотренные проектом двери эвакуационных выходов из поэтажных коридоров, холлов, фойе, тамбуров и лестничных клеток, другие двери, препятствующие распространению опасных факторов пожара на путях эвакуации;
5) производить изменения объемно-планировочных решений, в результате которых ухудшаются условия безопасной эвакуации людей, ограничивается доступ к огнетушителям, пожарным кранам и другим средствам пожарной безопасности или уменьшается зона действия автоматических систем противопожарной защиты (автоматической пожарной сигнализации, стационарной автоматической установки пожаротушения, системы дымоудаления, системы оповещения и управления эвакуацией);
6) загромождать мебелью, оборудованием и другими предметами двери, люки на балконах и лоджиях, переходы в смежные секции и выходы на эвакуационные лестницы, демонтировать межбалконные лестницы, а также заваривать люки на балконах и лоджиях квартир;
7) проводить уборку помещений и стирку одежды с применением легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, а также производить отогревание замерзших труб паяльными лампами и другими способами с применением открытого огня;
8) оставлять неубранным промасленный обтирочный материал;
9) устанавливать решетки на окнах всех этажей здания, и приямках у окон подвалов (за исключением помещений исправительных и специальных учреждений обеспечивающих временную изоляцию от общества, складов, касс, оружейных комнат, секретных частей учреждений, хранения и обращения прекурсоров);
10) остеклять балконы, лоджии и галереи, ведущие к незадымляемым лестничным клеткам;
11) устраивать в лестничных клетках и коридорах кладовые (подсобные помещения), а также хранить под лестничными маршами и на лестничных площадках вещи, мебель и другие горючие материалы. Под лестничными маршами в первом и цокольном этажах допускается устройство только помещений для узлов управления центрального отопления, водомерных узлов и электрощитовых, выгороженных перегородками из негорючих материалов;

12) ғимараттардың өндірістік және қоймалық үй-жайларында (отқа төзімділігі V деңгейлі ғимараттардан басқа) антресолдар мен бөлгіштер, қызмет көрсететін қосымша бөлмелерді, қамбалар, конторкаларды және басқа жанғыш материалдардан салынған құрамдас үй-жайларды орналастыруға;
13) жеке қорғау құралдарын орнату және құтқару құрылғыларын бекіту орындарына өту жолдарын үймелеуге және жабуға жол берілмейді.";
278-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"278. Бір мезгілде 50-ден астам адамның келуіне арналған үй-жайлар, сондай-ақ бір мезгілде 15-тен астам адамның келуіне арналған жертөле және цокольдық қабаттардың үй-жайларында кемінде екі эвакуациялық шығу жолдары болуы қажет.
Отқа төзімділік деңгейі IV және V ғимараттар мен құрылыстарда 50 және одан артық адамның бір мезгілде болуына бірінші қабаттағы үй-жайда ғана рұқсат етіледі.";
285 және 286-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"285. Ашылу бағыты нормаланбайтын мынадай есіктерден басқа, эвакуациялау жолдарындағы есіктер және ғимараттан шығатын бағыт бойынша ашылуы тиіс, атап айтқанда:
1) Ф1.3 және Ф1.4 сыныпты үй-жайлардың;
2) А және Б үй-жайларынан басқа, бір мезгілде 15-тен аспайтын адам келетін үй-жайлардың;
3) ауданы 200 м2 қоймалардың;
4) санитарлық тораптардың;
5) 3-типтік сатылардың аумағына шығу жолдарының.
286. Эвакуациялық шығу жолдарының есіктеріндегі тиектер, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайлардан басқа, оларды ішінен кілтсіз ашу мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.";
288-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"288. Эвакуациялық жолдар мен шығуларды пайдаланған кезде:
1) эвакуациялық жолдар мен шығуларды (оның ішінде өтетін жерлер, дәліздер, тамбурлар, галереялар, лифті холлдары, басқыш алаңдары, басқыш шабақтары, есіктер, эвакуациялық люктер) түрлі материалдармен, бұйымдармен, жабдықтармен, өндірістік қалдықтармен, қоқыспен және басқа заттармен үйіп тастауға, сондай-ақ эвакуациялық шығу есіктерін шегелеп тастауға;
2) шығу тамбурларында (пәтерлер мен жеке тұрғын үйлерді қоспағанда) киімге арналған кептіргіштер мен ілгіштер, гардеробты орналастыруға, сондай-ақ керек-жарақтар мен материалдарды сақтауға (оның ішінде уақытша);
3) эвакуациялау жолдарында табалдырықтар (есіктердің ойықтарындағы табалдырықтардан басқа) орнатуға, ішкі жағынан қолмен ашу және ашық күйінде бұғаттау мүмкіндігі жоқ қозғалмалы және көтеріліп-түсірілетін есіктер мен қақпаларды, айналатын есіктер мен турникеттерді, сондай-ақ басқа (қайталайтын) эвакуациялау жолдары болмаған кезде немесе көрсетілген құрылғыларды қолмен ашуға және ашық күйінде бұғаттауға мүмкіндік беретін техникалық шешімдер болмаған кезде адамдарды еркін эвакуациялауға кедергі келтіретін басқа да құрылғыларды орнатуға жол берілмейді. Қолмен басқарылатын тәсілге қосымша құрылғыларды автоматты немесе қашықтықтан ашу және бұғаттау тәсілін қолдануға жол беріледі;

12) устраивать в производственных и складских помещениях зданий (кроме зданий V степени огнестойкости) антресоли, перегородки, бытовки, кладовки, конторки и другие встроенные помещения из горючих материалов;
13) загромождать и закрывать проходы к местам установки средств индивидуальной защиты и крепления спасательных устройств.";
пункт 278 изложить в следующей редакции:
"278. Помещения, предназначенные для одновременного пребывания более 50 человек, а также помещения подвальных и цокольных этажей, предназначенные для одновременного пребывания более 15 человек должны иметь не менее двух эвакуационных выходов.
В зданиях и сооружениях IV и V степени огнестойкости одновременное пребывание 50 человек и более допускается только в помещениях первого этажа.";
пункты 285 и 286 изложить в следующей редакции:
"285. Двери на путях эвакуации должны открываться по направлению выхода из здания, за исключением дверей для которых направление открывания не нормируется, а именно:
1) помещений классов Ф1.3 и Ф1.4;
2) помещений с одновременным пребыванием не более 15 чел., кроме помещений А и Б;
3) кладовых площадью не более 200 м2;
4) санитарных узлов;
5) выходов на площадки лестниц 3-го типа.
286. Запоры на дверях эвакуационных выходов должны обеспечивать возможность их свободного открывания изнутри без ключа, за исключением случаев, устанавливаемых законодательством Республики Казахстан.";
пункт 288 изложить в следующей редакции:
"288. При эксплуатации эвакуационных путей и выходов не допускается:
1) загромождать эвакуационные пути и выходы (в том числе проходы, коридоры, тамбуры, галереи, лифтовые холлы, лестничные площадки, марши лестниц, двери, эвакуационные люки) различными материалами, изделиями, оборудованием, производственными отходами, мусором и другими предметами, а также забивать двери эвакуационных выходов;
2) устраивать в тамбурах выходов (за исключением квартир и индивидуальных жилых домов) сушилки и вешалки для одежды, гардеробы, а также хранить (в том числе временно) инвентарь и материалы;
3) устраивать на путях эвакуации пороги (за исключением порогов в дверных проемах), устраивать раздвижные и подъемно-опускные двери и ворота без возможности вручную открыть их изнутри и заблокировать в открытом состоянии, вращающиеся двери и турникеты, а также другие устройства, препятствующие свободной эвакуации людей, при отсутствии иных (дублирующих) путей эвакуации либо при отсутствии технических решений, позволяющих вручную открыть и заблокировать в открытом состоянии указанные устройства. Допускается в дополнение к ручному способу применение автоматического или дистанционного способа открывания и блокирования устройств;

4) отқа төзімділігі V дәрежелі ғимараттардан басқа, қабырғалары мен төбелерін өңдеуге, қаптауға және бояуға арналған жанғыш материалдарды, сондай-ақ отқа төзімділік деңгейі V ғимараттарды есептемегенде, эвакуациялау жолындағы сатылар мен басқыш алаңдарын қолдануға;
5) басқыш шабақтарының, дәліздердің, холлдар мен тамбурлардың өздігінен жабылатын есіктерін ашық күйінде бекітуге, сондай-ақ оларды алып тастауға;
6) түтіндемейтін басқыш шабақтарының ауа аймақтарының терезе жапқыштарын шынылауға немесе жабуға;
7) арқауланған шыныны есіктер мен фрамугтарды шынылауда жай шынымен ауыстыруға жол берілмейді.";
290-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"290. Адамдар жаппай жиналатын үй-жайларда кілемдер, кілем төсемшелері және өзге де еден жабындары еденге бекітілуі тиіс.";
292-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"292. Үй-жайлардағы электрлік қондырғылар мен тұрмыстық электрлік аспаптар жұмыс уақыты (ауысымы) аяқталған кезде тоқсыздандырылуы керек.
Авариялық жарық түсіру, өрт сөндіру және өртке қарсы сумен жабдықтау қондырғылары, өрт сөндіру және күзет-өрт сигналын бергіштер кернеуде қосылып қалуы керек. Басқа электрлік қондырғылар мен электртехникалық бұйымдарды (оның ішінде тұрғын үй-жайларда), егер бұл олардың функционалдық қолданысымен негізделсе және (немесе) пайдалану жөніндегі нұсқаулық талаптарында көзделсе, кернеуде қалдыруға рұқсат етіледі.";
314-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"314. Отпен жылытуды пайдалану кезінде:
1) 1) жағылатын пешті қараусыз қалдыруға, сондай-ақ оларды қадағалауды балаларға тапсыруға;
2) жағу үшін дайындалған отынды, сондай-ақ басқа жанғыш заттар мен материалдарды пештің алдындағы табаққа орналастыруға;
3) қатты отын жағылатын пештерді жағу үшін тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды қолдануға;
4) осы отын түріне арналмаған пештерді көмірмен, кокспен және газбен жағуға;
5) үй-жайларда жиналыстар және басқа да көпшілік іс-шаралар өткізу уақытында пеш жағуға;
6) пештерді шамадан тыс қыздыруға;
7) жанғыш заттар мен материалдарды (аяқ киім, киім, ағаш) пештер мен түтіндіктердің беттерінен 0,5 м кем болатын арақашықтықта кептіруге;
8) ысырмаларды (жаппаларды) жобалау нормаларында көзделген ойықтарсыз қолдануға;
9) желдету және газ арналарын түтін жолдары ретінде қолдануға;
10) ақаулықтары, сызаттары мен саңылаулары бар пештерді жағуды жүзеге асыруға жол берілмейді.";
323-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"323. Желдету камералары, циклондар, сүзгілер, ауаарналар жанғыш шаңдардан, өндіріс қалдықтарынан және май шөгінділерінен тазартылуы тиіс.
Тазарту мерзімділігі ерікті нысанда тиісті акт дайындай отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 758 бұйрығымен бекітілген "Желдету мен ауаны баптау жүйелеріне, оларды тазалау мен дезинфекциялауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12846 болып тіркелген) белгіленген мерзімдерде жүзеге асырылады.";
344-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) применять горючие материалы несоответствующие классу пожарной опасности для отделки, облицовки и окраски полов, стен и потолков на путях эвакуации, за исключением зданий V степени огнестойкости;
5) фиксировать самозакрывающиеся двери лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении, а также снимать их;
6) остеклять или закрывать жалюзи воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках;
7) заменять армированное стекло обычным в остеклениях дверей и фрамуг.";
пункт 290 на государственном языке изложен в новой редакции, текст на русском языке не меняется;
пункт 292 изложить в следующей редакции:
"292. Электрические установки и электрические приборы в помещениях по окончании рабочего времени (смены) должны быть обесточены.
Под напряжением должны оставаться аварийное освещение, установки пожаротушения и противопожарного водоснабжения, пожарная и охранно-пожарная сигнализация. Другие электрические установки и электротехнические изделия (в том числе в жилых помещениях) допускается оставлять под напряжением, если это обусловлено их функциональным назначением и (или) предусмотрено требованиями инструкции по эксплуатации.";
пункт 314 изложить в следующей редакции:
"314. При эксплуатации печного отопления не допускается:
1) оставлять без присмотра топящиеся печи, а также поручать надзор за ними детям;
2) размещать подготовленное для сжигания топливо, а также другие горючие вещества и материалы на предтопочном листе;
3) применять для розжига печей на твердом топливе легковоспламеняющиеся и горючие жидкости;
4) топить углем, коксом и газом печи, не предназначенные для этих видов топлива;
5) топить печи в помещениях во время проведения в них собраний и других массовых мероприятий;
6) перекаливать печи;
7) сушить горючие вещества и материалы (обувь, одежду, дрова) на расстоянии менее 0,5 м от поверхности печи и дымоходов;
8) использовать задвижки (заслонки) без предусмотренных нормами проектирования отверстий;
9) использовать вентиляционные и газовые каналы в качестве дымоходов;
10) осуществлять топку печей имеющих неисправности, трещины и щели.";
пункт 323 изложить в следующей редакции:
"323. Вентиляционные камеры, циклоны, фильтры, воздуховоды должны очищаться от горючих пылей, отходов производства и жировых отложений.
Периодичность очистки осуществляется в сроки, установленные в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к системам вентиляции и кондиционирования воздуха, их очистке и дезинфекции", утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 758 (зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12846), с составлением соответствующего акта в произвольной форме.";
пункт 344 изложить в следующей редакции:

"344. Газ баллон қондырғыларын орналастыру және пайдалану, оның ішінде адамдар тұруға арналған ғимарат ішінде орналастыру Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 9 қазандағы № 673 бұйрығымен бекітілген Газбен жабдықтау жүйелері жүйелері объектілерінің қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15986 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылуы керек.";
мынадай мазмұндағы 392-1-тармақпен толықтырылсын:
"392-1. Ғимараттар мен құрылыстарда электр электр кабельдері мен өткізгіштерді төсеу үшін көлденең және тік арналардың өрттің таралуынан қорғанышы болуы тиіс.
Кабель арналарының, қораптардың және өткізгіштердің отқа төзімділік шегі нормаланған құрылыс конструкциялары арқылы өтетін жерлерде отқа төзімділік шегі осы конструкциялардың отқа төзімділік шегінен төмен емес кабель өткізгіштері көзделуі тиіс.";
мынадай мазмұндағы 419-1-тармақпен толықтырылсын:
"419-1. Құрылыс конструкцияларының (оның ішінде ойықтарды толтыру конструкцияларының), сондай-ақ құрылыс материалдарының (оның ішінде өңдеу) өрт қауіптілігі көрсеткіштерінің сәйкестігін растау міндетті сертификаттау нысанында жүргізіледі.
Сертификаттауды сәйкестікті растау жөніндегі орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 ақпандағы № 90 қаулысымен бекітілген "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентіне, сондай-ақ Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 12 қазандағы № 710 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17758 болып тіркелген) Сәйкестікті растау қағидаларына сәйкес сертификаттау схемалары бойынша жүргізеді.
Сериялық шығарылатын құрылыс материалдары мен конструкцияларын сертификаттау кезінде 2-сертификаттау схемасы қолданылады, дайындаушы оның өтініш берушісі бола алады.
Құрылыс материалдары мен конструкцияларының партиясын сертификаттау кезінде 7-сертификаттау схемасы қолданылады, дайындаушы уәкілеттік берген тұлға, импорттаушы оның өтініш берушісі бола алады.";
"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентіне 1-қосымшада:
40-тармаққа орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Функционалдық өрт қауіптілігі класы Ф5 үй-жайлар мен ғимараттар өрт-жарылыс қауіптілігі және өрт қауіптілігі бойынша мынадай санаттарға бөлінеді:

"344. Размещение и эксплуатация газобаллонных установок, в том числе размещаемых внутри зданий для проживания людей, должны осуществляться в соответствии с Требованиями по безопасности объектов систем газоснабжения, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 октября 2017 года № 673 (зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15986).";
дополнить пунктом 392-1 следующего содержания:
"392-1. Горизонтальные и вертикальные каналы для прокладки электрокабелей и проводов в зданиях и сооружениях должны иметь защиту от распространения пожара. В местах прохождения кабельных каналов, коробов, кабелей и проводов через строительные конструкции с нормируемым пределом огнестойкости должны быть предусмотрены кабельные проходки с пределом огнестойкости не ниже предела огнестойкости данных конструкций.";
дополнить пунктом 419-1 следующего содержания:
"419-1. Подтверждение соответствия предела огнестойкости, класса пожарной опасности строительных конструкций (в том числе конструкций заполнения проемов), а также показателей пожарной опасности строительных материалов (в том числе, отделочных) осуществляется в форме обязательной сертификации.
Сертификация проводится органом по подтверждению соответствия по схемам сертификации в соответствии с техническим регламентом "Процедуры подтверждения соответствия", утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2008 года № 90, а также Правилами подтверждения соответствия, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 12 октября 2018 года № 710 (зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17758).
При сертификации серийно выпускаемых строительных материалов и конструкций применяется схема сертификации 2, по которой заявителем может быть – изготовитель.
При сертификации партии строительных материалов и конструкций применяется схема сертификации 7, по которой заявителем может быть – уполномоченное изготовителем лицо, импортер.".
в приложении 1 к техническому регламенту "Общие требования к пожарной безопасности":
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Порядок определения категорий наружных установок по взрывопожарной и пожарной опасности должен соответствовать требованиям приложения 18 к настоящему Техническому регламенту.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. По взрывопожарной и пожарной опасности помещения и здания класса функциональной пожарной опасности Ф5 подразделяются на следующие категории:

1) А (өрт-жарылыс қауіптілігі жоғары);
2) Б (өрт-жарылыс қауіптілігі);
3) В1 - В4 (өрт қауіптілігі);
4) Г (өрт қауіптілігі орташа);
5) Д (өрт қауіптілігі темен).";
"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентіне 2-қосымшаның 1-кестесі мынадай редакцияда жазылсын:
"1-кесте
Ғимараттардың, құрылыстардың және өрт бөліктерінің құрылыс конструкцияларының отқа төзімділік дәрежесінің және отқа төзімділік шегінің сәйкестігі
Ғимараттардың, құрылыстардың және өрт бөлік терінің отқа төзімділік дәрежесі
Құрылыс конструкцияларының отқа төзімділік шегі
Аралық қабырғалар, бағандар және өзге аралық элементтер
Сыртқы аралық қабырғалар
Қабаттардың арасындағы далдалар (оның ішінде шатырлардың және жертөле үстіндегі)
Шатырсыз жабындардың құрылыс конструкциялары
Саты торларының құрылыс конструкциялары
төсемдер (оның ішінде жылытқышы бар)
флар, бөренелер, өткіндер
ішкі қабырғалар
біліктер, саты баспалдақтарымен алаңдары
I
R 150
E 30
REI 60
RE 30
R 30
REI 150
R 60
II
R 120
E 15
REI 45
RE 15
R 15
REI 120
R 60
III
R 120
E 15
REI 45
RE 15
R 15
REI 120
R 60
IIIа
R 15
E 15
REI 15
RE 15
R 15
REI 60
R 60
IIIб
R 60
E 15
REI 45
RE 30
R 45
REI 60
R 45
IV
R 15
E 15
REI 15
RE 15
R 15
REI 30
R 15
IVа
R 15
E 15
REI 15
RE 15
R 15
REI 15
R 15
V
норма ланбайды
норма ланбайды
норма ланбайды
норма ланбайды
норма ланбайды
норма ланбайды
нормалан байды
";

1) А (повышенная взрывопожароопасность);
2) Б (взрывопожароопасность);
3) В1-В4 (пожароопасность);
4) Г (умеренная пожароопасность);
5) Д (пониженная пожароопасность).";
таблицу 1 приложения 2 к техническому регламенту "Общие требования к пожарной безопасности" изложить в следующей редакции:
"Таблица 1
Соответствие степени огнестойкости и предела огнестойкости строительных конструкций зданий, сооружений и пожарных отсеков
Степень огнестойкости зданий, сооружений и пожарных отсеков
Предел огнестойкости строительных конструкций
Несущие стены, колонны и другие несущие элементы
Наружные ненесущие стены
Перекрытия междуэтажные (в том числе чердачные и над подвалами)
Строительные конструкции бесчердачных покрытий
Строительные конструкции лестничных клеток
настилы (в том числе с утеплителем)
фермы, балки, прогоны
внутренние стены
косоуры, марши и площадки лестниц
I
R 150
E 30
REI 60
RE 30
R 30
REI 150
R 60
II
R 120
E 15
REI 45
RE 15
R 15
REI 120
R 60
III
R 120
E 15
REI 45
RE 15
R 15
REI 120
R 60
IIIа
R 15
E 15
REI 15
RE 15
R 15
REI 60
R 60
IIIб
R 60
E 15
REI 45
RE 30
R 45
REI 60
R 45
IV
R 15
E 15
REI 15
RE 15
R 15
REI 30
R 15
IVа
R 15
E 15
REI 15
RE 15
R 15
REI 15
R 15
V
не нормируется
не нормируется
не нормируется
не нормируется
не нормируется
не нормируется
не нормируется
";

1. Қашықтықтар көрсетілген: алымда – жақтаусыз ғимарат қабырғаларына дейін, бөлімде жақтаулы ғимарат қабырғасы. "-" белгіленген қашықтықтар нормаланбайды;
2. Қашықтықтар нормаланбайды:
1) егер өзге ғимарат жағына қаратылған барынша кең ғимарат қабырғасы өртке қарсы болса, көлік құралдарына сервистік қызмет көрсету ғимараттары арасында;
2) егер АЖМС қызметкерлеріне арналған ғимаратта жүргізушілерге, жолаушылар мен олардың көлік құралдарына сервистік қызмет көрсету ғимараты болмаса;
3. Көлік құралдарының тұрағына арналған өлшемдер онда бірдей уақытта 10 көлік құралы болуын қамтамасыз етуі керек. 9-жолда жеңіл мен мотокөліктер тұрақтарына дейін қашықтық көрсетілген. Өзге көлік құралдарының тұрақтарын ұйымдастырған кезде отқа төзімділік бойынша I және II санатты жақтаусыз ғимарат қабырғаларына дейінгі қашықтық кемі 9 м, ал қалған қашықтықтарды 50 % арттыру керек.
4. Трансформатор кіші станциясынан АЖМС ғимараты мен құрылыстарына дейінгі қашықтық № 230 бұйрықтың талаптарына сәйкес қабылданады.
5. Автоматты АЖМС жобалау кезінде отын сақтауға арналған резервуарлар мен ОТБ арасындағы қашықтық нормаланбайды.
";

1. Расстояния указаны: в числителе – до стен зданий без проемов, в знаменателе – до стен зданий с проемами. Расстояния, обозначенные "-", не нормируются;
2. Расстояния не нормируются:
1) между зданиями сервисного обслуживания транспортных средств, если стена более широкого здания, обращенного в сторону другого здания, является противопожарной;
2) между зданиями для персонала АЗС при условии, если в них отсутствуют помещения сервисного обслуживания водителей, пассажиров и их транспортных средств.
3. Размеры для стоянки транспортных средств должны обеспечивать одновременное пребывания на ней не более 10 единиц транспортных средств. В строке 9 приведены расстояния до стоянок легкового и мототранспорта. При организации стоянок других транспортных средств расстояние до стен без проемов зданий I и II степени огнестойкости должно быть не менее 9 м, а остальные расстояния следует увеличить на 50 %;
4. Расстояния от трансформаторной подстанции до зданий и сооружений АЗС принимают в соответствии с требованиями Приказа № 230;
5. При проектировании автоматической АЗС расстояние между резервуарами для хранения топлива и ТРК не нормируется.
";

"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентіне 14-қосымшаның 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қымбат электронды жабдығы бар, сондай-ақ тарихи құндылыққа ие заттарды сақтауға арналған үй-жайларды (оның ішінде телефон станцияларының, мұражайларлардың, мұрағаттартың үй-жайларын) қорғау үшін өрт сөндіру кезінде жоғарыда көрсетілген заттардың өрт сөндіргіш затпен зақымдану қаупін болдырмау үшін ауа-эмульсиялық және көмірқышқыл өрт сөндіргіштер қолданылуы тиіс.";

пункт 9 приложения 14 к техническому регламенту "Общие требования к пожарной безопасности" изложить в следующей редакции:
"9. Для защиты помещений с дорогостоящим электронным оборудованием, а также предназначенных для хранения предметов, представляющих историческую ценность (в том числе помещений телефонных станций, музеев, архивов) следует использовать воздушно-эмульсионные и углекислотные огнетушители для предотвращения опасности повреждения указанных выше предметов огнетушащим веществом при тушении пожаров.";

"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентіне 14-қосымшаның 1-кестесі мынадай редакцияда жазылсын:
"1-кесте
Тасымалданатын өрт сөндіргіштермен жабдықтау нормалары
Үй-жайлардың функционалдық мақсатының атауы және жарылыс - өрт және өрт қауіптілігі бойынша өндірістік немесе қойма үй-жайының (ғимарат, құрылыс) санаты
Тиісті түрдегі өрт сөндіргішпен қорғалатын үй-жайлардың ең үлкен алаңы, м 2
өрт сыныбы
Өрт сөндіргіштер корпусының түрі мен көлеміне қарай өрт сөндіргіштердің қажетті саны
Көлемі 10 л көбікті және сулы өрт сөндіргіштер
Көлемі ұнтақты өрт сөндіргіштер, л (өрт сөндіргіш зат салмағы, кг)
Ауа-эмульсиялық көлемі 3 л өрт сөндіргіштер
Көлемі көмірқышқыл өрт сөндіргіштер, л (өрт сөндіруші зат салмағы, кг)

таблицу 1 приложения 14 к техническому регламенту "Общие требования к пожарной безопасности" изложить в следующей редакции:
"Таблица 1
Нормы оснащения помещений переносными огнетушителями
Наименование функционального назначения помещений и категория производственного или складского помещения (здания, сооружения) по взрывопожарной и пожарной опасности
Максимальная площадь помещения, защищаемая огнетушителями соответствующего типа, м 2
Класс пожара
Необходимое число огнетушителей в зависимости от их типа и объема корпуса огнетушителя
Пенные и водные огнету- шители объемом 10 л
Порошковые огнетушители объемом, л (массой огнетушащего вещества, кг)
Воздушно-эмульсионные огнетушители объемом 3 л
Углекислотные огнетушители объемом, л (массой огнетушащего вещества, кг)

1. "++" белгісімен қорғау объектілерін жарақтауға ұсынылатын өрт сөндіргіштер, "+" белгісімен ұсынылатын өрт сөндіргіштер болмаған кезде және тиісінше негізделген кезде қолдануға рұқсат етілетін өрт сөндіргіштер, "-" белгісімен осы қорғау объектілерін жарақтау үшін рұқсат етілмейтін өрт сөндіргіштер белгіленген.
2. Әртүрлі сыныпты өрттерді сөндіру үшін ұнтақпен өрт сөндіргіштерде тиісті зарядтары болуы қажет: А сыныбы үшін - АВС (Е) ұнтағы; В,С және (Е) сыныптары үшін - ВС(Е) немесе АВС (Е) және D - D.
";
"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентіне 14-қосымшаның 5-кестесінің ескертпелері мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Ұнтақты өрт сөндіргіштерді ауа-эмульсиялық өрт сөндіргіштермен ауыстыруға рұқсат етіледі.";
"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентіне 20-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қолдану нәтижесінде ерікті негізде техникалық регламенттің талаптарын сақтауды қамтамасыз ететін стандарттар тізбесі
р/с №
Техникалық регламенттің элементтері
Стандарттың белгіленуі
Стандарттың атауы
Ескертпе
1
2
3
4
5
1

1. Знаком "++" обозначены рекомендуемые к оснащению объектов защиты огнетушители, знаком "+" - огнетушители, применение которых допускается при отсутствии рекомендуемых и при соответствующем обосновании, знаком "-" огнетушители, которые не допускаются для оснащения данных объектов защиты;
2. Для тушения очагов пожаров различных классов порошковые огнетушители должны иметь соответствующие заряды:
для класса А - порошок ABC (Е); для клаcca В, С и (Е) - ВС (Е) или ABC (Е) и класса D - D.
";
Примечания таблицы 5 приложения 14 к техническому регламенту "Общие требования к пожарной безопасности" дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Допускается замена порошковых огнетушителей воздушно-эмульсионными огнетушителями.";
приложение 20 к техническому регламенту "Общие требования к пожарной безопасности" изложить в следующей редакции:
"Перечень стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента
№ п/п Элементы технического регламента Обозначение стандарта Наименование стандарта Примечание
1 2 3 4 5
1

2-тарау
ҚР СТ 1088
Өрт қауіпсіздігі. Терминдер мен анықтамалар
ҚР СТ ИСО 13943
Өрт қауіпсіздігі. Сөздік
2
6-15-тармақтар
МемСТ 12.1.004
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Өрт қауіпсіздігі. Жалпы талаптар
3
16, 17-тармақтар
ҚР СТ 1600
Өрт техникасы.
Тыныс алу және көру органдарын жеке қорғау құралдары. Оқшаулауыш жеке қорғану құралдары. Жалпы техникалық талаптар. Сынақ әдістері.
ҚР СТ 1715
Өрт техникасы. Тыныс алу және көру органдарын қорғау құралдары. Сүзгі үлгісіндегі жеке қорғану құралдары. Жалпы техникалық талаптар. Сынақ әдістері
4
18-тармақ
ҚР СТ 1910
Ғимараттың сыртқы қасбеті арқылы биіктіктен адамдарды құтқаруға арналған жеке құтқару құрылғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынақ әдістері
ҚР СТ 1794
Өрт техникасы. Өрттен құтқару құралдары. Өрттен секіріп құтылу қондырғысы. Жалпы техникалық талаптар. Сынақ әдістері
ҚР СТ 1491
Құтқару жеңқұбыры құрылғысы. Жалпы техникалық талаптар. Сынақ әдістері
ҚР СТ 1494
Құтқару жеңқұбыры құрылғысы. Жалпы техникалық талаптар. Сынақ әдістері
5
19-20, 159, 175, 401-тармақтар
ҚР СТ 1897
Түтінге қарсы арнайы қорғау құралдары. Желдеткіш жүйелеріне арналған өртке қарсы клапандар. Отқа төзімділігін сынау әдістері
6
26-тармақ
МемСТ 12.3.046
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Автоматты өрт сөндіру қондырғылары. Жалпы техникалық талаптар
7
27-тармақ
ҚР СТ 1487
Өрт техникасы. Өрт сөндіргіштер. Пайдалануға қойылатын талаптар
8
356-367-тармақтар
ҚР СТ 1712
Өрт сөндіру техникасы. Өртке қарсы сумен жабдықтау құралдары. Өрт сөндіру шүмектерінің қақпақтары. Өрт қауіпсіздігінің техникалық талаптары. Сынақ әдістері
9
205, 278-тармақтар
ҚР СТ 2218
Металл құрылыс конструкциялары. Сыртқы стационарлық өрт сөндіру сатылары және жабын қоршаулары. Жалпы техникалық шарттар
10
336-339-тармақтар
МемСТ 12.1.030
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр қауіпсіздігі. Қорғағыш жерге қосу. Нөлдеу
11
85-87-тармақтар
ҚР СТ 2800
Өрт техникасы. Жерасты өрт сөндіру гидранттары. Жалпы техникалық шарттар
12
292-304-тармақтар
ҚР СТ Р МемСТ МЭК 50571.17
Ғимараттардың электрқондырғылары. 4-бөлім. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптар. 48-тарау. Сыртқы шарттарға байланысты қорғау шараларын таңдау.
482-бөлім. Өрттен қорғау
ГОСТ 12.1.013
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Құрылыс. Электр қауіпсіздігі 288. Жалпы талаптар
МемСТ 12.2.007.0
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр техникалық бұйымдар. Жалпы қауіпсіздік талаптары
13
373-379-тармақтар
ҚР СТ 1904
Құрылыс өңдеу материалдары. Аспалы төбелер. Отқа төзімділігін сынау әдісі
ҚР СТ 1039
Декоративті-өңдеу және қаптау материалдары. Өндіру және қолдану кезіндегі өрт қауіпсіздігі талаптары
МемСТ 30244
Құрылыс материалдары. Жануға сынау әдістері
МемСТ 30402
Құрылыс материалдары. Тұтануға сынау әдістері
МемСТ 30444
Құрылыс материалдары. Жалынның таралуына сынау әдістері
14

Глава 2
СТ РК 1088
Пожарная безопасность. Термины и определения
СТ РК ИСО 13943
Пожарная безопасность. Словарь
2
Пункты 6-15
ГОСТ 12.1.004
Система стандартов безопасности труда. Пожарная безопасность. Общие требования
3
Пункты 16, 17
СТ РК 1600
Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты органов дыхания и зрения. Самоспасатели изолирующего типа. Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1715
Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты органов дыхания и зрения. Самоспасатели фильтрующего типа. Общие технические требования. Методы испытаний
4
Пункт 18
СТ РК 1910
Индивидуальные спасательные устройства, предназначенные для спасения неподготовленных людей с высоты по внешнему фасаду здания. Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1794
Техника пожарная. Средства спасательные пожарные. Устройства спасательные прыжковые пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1491
Устройства спасательные рукавные пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1494
Устройства спасательные рукавные пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
5
Пункты 19-20, 159, 175, 401
СТ РК 1897
Средства противодымной защиты специальные. Клапаны противопожарные для вентиляционных систем. Метод испытания на огнестойкость
6
Пункт 26
ГОСТ 12.3.046
Система стандартов безопасности труда. Установки пожаротушения автоматические. Общие технические требования
7
Пункт 27
СТ РК 1487
Техника пожарная. Огнетушители. Требования к эксплуатации
8
Пункты 356-367
СТ РК 1712
Техника пожарная. Оборудование систем противопожарного водоснабжения. Клапаны пожарных кранов. Технические требования пожарной безопасности. Методы испытаний
9
Пункты 205, 278
СТ РК 2218
Конструкции строительные металлические Лестницы пожарные наружные стационарные и ограждения кровли. Общие технические условия
10
Пункты 336-339
ГОСТ 12.1.030
Система стандартов безопасности труда. Электробезопасность. Защитное заземление. Зануление
11
Пункты 84-91
СТ РК 2800
Техника пожарная. Гидранты пожарные подземные. Общие технические условия
12
Пункты 292-304
СТ РК ГОСТ Р МЭК 50571.17
Электроустановки зданий. Часть 4. Требования по обеспечению безопасности. Глава 48. Выбор мер защиты в зависимости от внешних условий. Раздел 482. Защита от пожара
ГОСТ 12.1.013
Система стандартов безопасности труда. Строительство. Электробезопасность. Общие требования
ГОСТ 12.2.007.0
Система стандартов безопасности труда. Изделия электротехнические. Общие требования безопасности
13
Пункты 373-379
СТ РК 1904
Строительные отделочные материалы. Потолки подвесные. Метод испытаний на огнестойкость
СТ РК 1039
Материалы декоративно-отделочные и облицовочные. Требования пожарной безопасности при производстве и применении
ГОСТ 30244
Материалы строительные. Методы испытаний на горючесть
ГОСТ 30402
Материалы строительные. Методы испытаний на воспламеняемость
ГОСТ 30444
Материалы строительные. Методы испытаний на распространение пламени
14

273-274, 387-390-тармақтар
ҚР СТ 615-1
Өрт қорғау құралдары және заттары. 1-бөлім. Ағаш және оның негізінде жасалған материалдарға арналған өрт қорғау құралдары. Жалпы техникалық шарттар
ҚР СТ 615-2
Өрт қорғау құралдары және заттары. 2-бөлім. Болат құрылымдарға арналған өрт қорғау құралдары. Жалпы техникалық шарттар
ҚР СТ 1797
Электрлі кабелдік желілерге арналған оттаy қорғау жабындары.
Жалпы техникалық талаптар. Сынақ әдістері
;
"Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентіне 21-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Зерттеу (сынақ) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын және техникалық регламенттің талаптарын қолдану және орындау және өнімнің сәйкестігін (растауын) бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті стандарттар тізбесі
р/с №
Техникалық регламенттің элементтері
Стандарттың белгіленуі
Стандарттың атауы
Ескертпе
1
2
3
4
5
1
6-15-тармақтар
МемСТ 12.1.004
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Өрт қауіпсіздігі. Жалпы талаптар
2
16, 17-тармақтар
ҚР СТ 1600
Өрт техникасы. Тыныс алу және көру органдарын жеке қорғау құралдары. Оқшаулауыш жеке қорғану құралдары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері.
ҚР СТ 1715
Өрт техникасы. Тыныс алу және көру органдарын қорғау құралдары. Сүзгі үлгісіндегі жеке қорғану құралдары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
3
18-тармақ
ҚР СТ 1910
Ғимараттың сыртқы қасбеті арқылы биіктіктен адамдарды құтқаруға арналған жеке құтқару құрылғылары. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
ҚР СТ 1794
Өрт техникасы. Өрттен құтқару құралдары. Өрттен секіріп құтылу қондырғысы. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
ҚР СТ 1491
Өрт сөндіру өңеші құтқару құрылғысы. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
ҚР СТ 1494
Арқанмен түсіретін өрт сөндіру құралы. Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
4
19-20, 159, 175, 401-тармақтар
ҚР СТ 1897
Түтінге қарсы арнайы қорғау құралдары. Желдеткіш жүйелеріне арналған өртке қарсы клапандар. Отқа төзімділігін сынау әдістері
5
19, 20-тармақтар
ҚР СТ 2514
Ғимараттар мен құрылыстардың түтінге қарсы желдету жүйелері. Қабылдау ережелері және сынау әдістері
6
21, 161, 163-тармақтар
МемСТ 30403
Құрылыс конструкциялары. Өрт қауіптілігіне сынау әдісі
7
21-25, 416-423-тармақтар
МемСТ 30247.0
Құрылыс конструкциялары. Отқа төзімділікке сынау әдістері. Жалпы талаптар
МемСТ 30247.1
Құрылыс конструкциялары. Отқа төзімділікке сынау әдістері. Аспалы және қоршау конструкциялары
8
182-тармақ
МемСТ 31251
Сырт жағынан сыртқы қабырғалар. Өрт қауіптілігіне сынау әдістері
9
26-тармақ

Пункты 273-274, 387-390
СТ РК 615-1
Составы и вещества огнезащитные. Часть 1. Средства огнезащитные для древесины и материалов на ее основе. Общие технические условия
СТ РК 615-2
Составы и вещества огнезащитные. Часть 2. Средства огнезащитные для стальных конструкций. Общие технические условия
СТ РК 1797
Покрытия огнезащитные для электрических кабельных линий. Общие технические требования. Методы испытаний
:
приложение 21 к техническому регламенту "Общие требования к пожарной безопасности" изложить в следующей редакции:
"Перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента и осуществления оценки (подтверждения) соответствия продукции
№ п/п Элементы технического регламента Обозначение стандарта Наименование стандарта Примечание
1 2 3 4 5
1
Пункты 6-15
ГОСТ 12.1.004
Система стандартов безопасности труда. Пожарная безопасность. Общие требования
Приложения 2, 3, 4, 5
2
Пункты 16, 17
СТ РК 1600
Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты органов дыхания и зрения. Самоспасатели изолирующего типа. Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1715
Техника пожарная. Средства индивидуальной защиты органов дыхания и зрения. Самоспасатели фильтрующего типа. Общие технические требования. Методы испытаний
3
Пункт 18
СТ РК 1910
Индивидуальные спасательные устройства, предназначенные для спасения неподготовленных людей с высоты по внешнему фасаду здания.
Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1794
Техника пожарная Средства спасательные пожарные. Устройства спасательные прыжковые пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1491
Устройства спасательные рукавные пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
СТ РК 1494
Устройства спасательные рукавные пожарные. Общие технические требования. Методы испытаний
4
Пункты 19-20, 159, 175, 401
СТ РК 1897
Средства противодымной защиты специальные. Клапаны противопожарные для вентиляционных систем. Метод испытания на огнестойкость
5
Пункты 19, 20
СТ РК 2514
Системы противодымной вентиляции зданий и сооружений. Правила приемки и методы испытаний
6
Пункты 21, 161, 163
ГОСТ 30403
Конструкции строительные. Метод испытания на пожарную опасность
7
Пункты 21-25, 416-423
ГОСТ 30247.0
Конструкции строительные. Методы испытаний на огнестойкость. Общие требования
ГОСТ 30247.1
Конструкции строительные. Методы испытаний на огнестойкость. Несущие и ограждающие конструкции
8
Пункт 182
ГОСТ 31251
Стены наружные с внешней стороны. Метод испытаний на пожарную опасность
9
Пункт 26

МемСТ 12.3.046
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Автоматты өрт сөндіру қондырғылары. Жалпы техникалық талаптар
10
27-тармақ
ҚР СТ 1487
Өрт техникасы. Өрт сөндіргіштер. Пайдалануға қойылатын талаптар
11
356-367-тармақтар
ҚР СТ 1712
Өрт сөндіру техникасы. Өртке қарсы сумен жабдықтау құралдары. Өрт сөндіру шүмектерінің қақпақтары. Өрт қауіпсіздігінің техникалық талаптары. сынау әдістері
12
158-159, 162, 174-175, 404-тармақтар
ҚР СТ 2110
Құрылыс конструкциялары. Өртке қарсы есіктер мен қақпалар. Түтін-газ өткізбейтіндігін сынау әдістері.
ҚР СТ 2219
Жарық өткізгіш элементтердің болуымен ойықтарды толтыру конструкциялары. Отқа төзімділікке сынау әдістері
ҚР СТ 2884
Құрылыс конструкциялары. Металл қаптамалы панельдерден конструкциялар. Отқа төзімділікке және өрт қауіптілігіне сынау әдістері
13
205, 278-тармақтар
ҚР СТ 2218
Металл құрылыс конструкциялары. Сыртқы стационарлық өрт сөндіру сатылары және жабын қоршаулары. Жалпы техникалық шарттар
14
254-255-тармақтар
ҚР СТ МемСТ Р 12.4.026
Сигналдық түстер, қауіпсіздік белгілері мен сигналдық белгілеулер. Жалпы техникалық шарттар және қолдану тәртібі
ҚР СТ 1174
Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасы. Негізгі түрлері. Орналастыру және қызмет көрсету
15
131-тармақ
ҚР СТ 1490
Тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық бұйымдар. Өрт қауіпсіздігі талаптары. Сынау әдістері
16
336-339-тармақтар
МемСТ 12.1.030
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр қауіпсіздігі. Қорғағыш жерге қосу. Нөлдеу
17
84-91-тармақтар
ҚР СТ 2800
Өрт техникасы. Жерасты өрт сөндіру гидранттары. Жалпы техникалық шарттар
18
292-304-тармақтар
ҚР СТ Р МемСТ МЭК 50571.17
Ғимараттардың электрқондырғылары. 4-бөлім. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптар. 48-тарау. Сыртқы шарттардан қорғау шараларын таңдау. 482-бөлім. Өрттен қорғау
ГОСТ 12.1.013
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Құрылыс. Электр қауіпсіздігі 288. Жалпы талаптар
МемСТ 12.2.007.​0
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Электр техникалық бұйымдар. Жалпы қауіпсіздік талаптары
19
373-379-тармақтар
ҚР СТ 1904
Құрылыс және өңдеу материалдары. Аспалы төбелер. Отқа төзімділігін сынау әдісі
ҚР СТ 1039
Декоративті-өңдеу және қаптау материалдары. Өндіру және қолдану кезіндегі өрт қауіпсіздігі талаптары
МемСТ 30244
Құрылыс материалдары. Жануға сынау әдістері
МемСТ 30402
Құрылыс материалдары. Тұтануға сынау әдістері
МемСТ 30444
Құрылыс материалдары. Жалынның таралуына сынау әдістері
20
273-274, 387-390-тармақтар
ҚР СТ 615-1
Өрт қорғау құралдары және заттары. 1-бөлім. Ағаш және оның негізінде жасалған материалдарға арналған өрт қорғау құралдары. Жалпы техникалық шарттар

ГОСТ 12.3.046
Система стандартов безопасности труда. Установки пожаротушения автоматические. Общие технические требования
10
Пункт 27
СТ РК 1487
Техника пожарная. Огнетушители. Требования к эксплуатации
11
Пункты 356-367
СТ РК 1712
Техника пожарная. Оборудование систем противопожарного водоснабжения. Клапаны пожарных кранов. Технические требования пожарной безопасности. Методы испытаний
12
Пункты 158-159, 162, 174-175, 404
СТ РК 2110
Конструкции строительные. Двери и ворота противопожарные. Метод испытаний на огнестойкость
СТ РК 2219
Конструкции ограждающие заполнения проемов с наличием светопропускающих элементов. Метод испытаний на огнестойкость
СТ РК 2884
Конструкции строительные. Конструкции из панелей металлическими обшивками. Методы испытаний на огнестойкость и пожарную опасность
13
Пункты 205, 278
СТ РК 2218
Конструкции строительные металлические Лестницы пожарные наружные стационарные и ограждения кровли. Общие технические условия
14
Пункты 254-255
СТ РК ГОСТ Р 12.4.026
Цвета сигнальные, знаки безопасности и разметка сигнальная. Общие технические условия и порядок применения
СТ РК 1174
Пожарная техника для защиты объектов. Основные виды. Размещение и обслуживание
15
Пункт 131
СТ РК 1490
Изделия пиротехнические бытового назначения. Требования пожарной безопасности. Методы испытаний
16
Пункты 336-339
ГОСТ 12.1.030
Система стандартов безопасности труда. Электробезопасность. Защитное заземление. Зануление
17
Пункты 84-91
СТ РК 2800
Техника пожарная. Гидранты пожарные подземные. Общие технические условия
18
Пункты 292-304
СТ РК ГОСТ Р МЭК 50571.17
Электроустановки зданий. Часть 4. Требования по обеспечению безопасности. Глава 48. Выбор мер защиты в зависимости от внешних условий. Раздел 482. Защита от пожара
ГОСТ 12.1.013
Система стандартов безопасности труда. Строительство. Электробезопасность. Общие требования
ГОСТ 12.2.007.0
Система стандартов безопасности труда. Изделия электротехнические. Общие требования безопасности
19
Пункты 373-379
СТ РК 1904
Строительные отделочные материалы. Потолки подвесные. Метод испытаний на огнестойкость
СТ РК 1039
Материалы декоративно-отделочные и облицовочные. Требования пожарной безопасности при производстве и применении
ГОСТ 30244
Материалы строительные. Методы испытаний на горючесть
ГОСТ 30402
Материалы строительные. Методы испытаний на воспламеняемость
ГОСТ 30444
Материалы строительные. Методы испытаний на распространение пламени
20
Пункты 273-274, 387-390
СТ РК 615-1
Составы и вещества огнезащитные. Часть 1. Средства огнезащитные для древесины и материалов на ее основе. Общие технические условия

ҚР СТ 615-2
Өрт қорғау құралдары және заттары. 2-бөлім. Болат құрылымдарға арналған өрт қорғау құралдары. Жалпы техникалық шарттар
ҚР СТ 1797
Электрлі кабелдік желілерге арналған оттаy қорғау жабындары.
Жалпы техникалық талаптар. Сынау әдістері
21
392-1-тармақ
ҚР СТ 3017
Өртке қарсы бөгеттер ойықтарын толтыру. Кабель жолдары мен шинасым жолдары. Отқа төзімділігін сынау әдістері
22
399-407-тармақтар
ҚР СТ 1895
Арнайы түтіннен қорғау құралдары. Желдеткіштер. Отқа төзімділікке сынау
23
404-тармақ
ҚР СТ 3018
Ғимараттар мен құрылыстардың түтінге қарсы қорғаныс жүйесі. Түтінге қарсы экрандар. Отқа төзімділікке сынау әдісі
24
Осы Техникалық регламентке 1-қосымша
МемСТ 12.1.046
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі . Жанғыш тозаңдардың өрт-жарылыс қауіпсіздігі. Жалпы талаптар
МемСТ 12.1.044
Заттар мен материалдардың өрт-жарылыс қауіптілігі. Көрсеткіштер номенклатурасы және оларды анықтау әдістері
МемСТ 50810
Тоқыма материалдардың өрт қауіпсіздігі. Декоративтік маталар. Жануға сынау әдістері және жіктеу
".

СТ РК 615-2
Составы и вещества огнезащитные. Часть 2. Средства огнезащитные для стальных конструкций. Общие технические условия
СТ РК 1797
Покрытия огнезащитные для электрических кабельных линий. Общие технические требования. Методы испытаний
21
Пункт 392-1
СТ РК 3017
Заполнение проемов противопожарных преград. Проходки кабельные и проходки шинопроводов. Методы испытаний на огнестойкость
22
Пункты 399-407
СТ РК 1895
Средства противодымной защиты специальные. Вентиляторы. Метод испытания на огнестойкость
23
Пункт 404
СТ РК 3018
Система противодымной защиты зданий и сооружений. Экраны противодымные.
Метод испытаний на огнестойкость
24
Приложение 1 к настоящему Техническому регламенту
ГОСТ 12.1.046
Система стандартов безопасности труда. Пожаровзрывобезопасность горючих пылей. Общие требования
ГОСТ 12.1.044
Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Номенклатура показателей и методы их определения
ГОСТ 50810
Пожарная безопасность текстильных материалов. Ткани декоративные. Методы испытания на воспламеняемость и классификация
".