"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 наурыздағы № 193 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 25 шілдедегі № 330 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 26 шілдеде № 19092 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.05.2020 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 наурыздағы № 193 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13594 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 28 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында колледж басшыларының кәсіби дамуы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Заманауи педагогикалық менеджмент негізінде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқыту арттыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жеңіл өнеркәсіп саласы бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дуальды білім беру жүйесін енгізу жағдайында өндірістік технологиялық процестерді модельдеуді пайдалану әдістемесі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының баспа, полиграфия, кітап тарату саласындағы арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дуальды оқыту жүйесін ендіру жағдайында техникалық және кәсіптік білім берудің оқыту іс-әрекетін ұйымдастырудың кластерлік тәсілі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 марта 2016 года № 193 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций технического и профессионального образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 июля 2019 года № 330. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2019 года № 19092. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.05.2020 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 марта 2016 года № 193 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13594, опубликован в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов "Әділет" 28 апреля 2016 года) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессиональное развитие руководителей колледжей в условиях модернизации системы технического и профессионального образования" для руководителей организаций технического и профессионального образования согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Повышение качества обучения в организациях технического и профессионального образования на основе современного педагогического менеджмента" для руководителей организаций технического и профессионального образования согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика использования моделирования производственно-технологических процессов в условиях внедрения дуальной системы обучения" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения отрасли легкой промышленности в организациях технического и профессионального образования согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Кластерный подход к организации образовательной деятельности в техническом и профессиональном образовании в условиях внедрения дуальной системы обучения" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы издания, полиграфии и книгораспространения организаций технического и профессионального образования согласно приложению 4 к настоящему приказу;

5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының туризм мен қонақ үй шаруашылығы саласындағы мамандықтар бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында туризм және қонақ үй шаруашылығы саласы үшін мамандарды даярлаудың инновациялық амалдары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының тамақтандыру мен мейрамханалық бизнес саласындағы мамандықтар бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Тамақтану саласы ұйымдарының мамандарын даярлаудағы инновациялық тәсіл – техникалық және кәсіптік білім беру түлектерін оқыту сапасының шарты ретінде" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Тігін өндірісі мен киімді модельдеу" мамандығы бойынша "Инклюзивті оқыту және дуальды оқыту элементтерін енгізу - техникалық және кәсіптік білім беру түлектерін бейімдеу және әлеуметтендіру шарты" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша "Инклюзивті оқыту мен дуальды оқыту элементтерін енгізу - техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде түлектерді әлеуметтендіру мен бейімдеудің шарты" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дуальды оқыту жағдайында техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде білім беру процесін ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жалпы-гуманитарлық пәндер оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жалпы-гуманитарлық пәндер оқытушыларының нәтижеге бағытталған білім беру моделінде қызмет жасауға кәсіби-тұлғалық дайындығы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

5) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационный подход в подготовке специалистов для сферы туризма и организации гостиничных хозяйств в организациях технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы туризма и организации гостиничных хозяйств учебных заведений технического и профессионального образования согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационный подход в подготовке специалистов организаций сферы питания - как условие качества обучения выпускников технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы питания и ресторанного бизнеса организаций технического и профессионального образования согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуального обучения как условие адаптации и социализации выпускников технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по специальности "Швейное производство и моделирование одежды" организаций технического и профессионального образования согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуального обучения как условие адаптации и социализации выпускников технического и профессионального образования" для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по специальности "Парикмахерское искусство и декоративная косметика" организаций технического и профессионального образования согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в системе технического и профессионального образования в условиях дуального обучения" для преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессионально-личностная готовность преподавателя общественно-гуманитарных дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат" для преподавателей общественно-гуманитарных дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 10 к настоящему приказу;

11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жалпы білім беретін пәндер оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайындағы жалпы білім беру пәндер оқытушыларының кәсіби құзыреттілігі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жаратылыстану - математика пәндері оқытушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жаратылыстану - математика пәндері оқытушысының нәтижеге бағытталған білім беру моделі жағдайындағы кәсіби-тұлғалық дайындығы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Кадрлар даярлау жүйесін жаңғыртуда мемлекеттік саясаттың және әлемдік үрдістердің аясында өзгерістерді басқару" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің жаңа формациядағы педагогі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Дуальды оқыту жүйесі жағдайында техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы оқу процесін жобалау мен ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының экология мамандықтары бойынша түлектеріне "таза өндірісті" енгізу әдіснамасын оқытудың инновациялық әдістері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "0903000 "Электр энергетикасы" мамандығы бойынша оқыту мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру процесін ұйымдастыру ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Мұнайгаз саласының мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында дуальды оқытудың ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің педагогикалық шеберліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

11) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессиональная компетентность преподавателя общеобразовательных дисциплин в условиях модернизации системы ТиПО" для преподавателей общеобразовательных дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессионально-личностная готовность преподавателя естественно-математических дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат" для преподавателей естественно-математических дисциплин организаций технического и профессионального образования согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление изменениями в контексте мировых тенденций и государственной политики модернизации системы подготовки кадров" для руководителей организаций технического и профессионального образования согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагог новой формации системы технического и профессионального образования" для преподавателей и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование и организация учебного процесса в организациях технического и профессионального образования в условиях дуальной системы обучения" согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные методы обучения выпускников организаций технического и профессионального образования по экологическим специальностям методологии внедрения "чистого производства" согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности организации образовательного процесса в условиях обновления содержания обучения по специальности 0903000 "Электроэнергетика" согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности дуального обучения в условиях обновления содержания технического и профессионального образования по специальностям нефтегазовой отрасли" согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие педагогического мастерства преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 19 к настоящему приказу;

20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында музыкалық-теориялық және арнайы пәндер бойынша білім беру процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында педагогикалық мамандықтар бойынша білім беру технологияларын тиімді оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беруде заманауи педагогикалық және SMART-технологияларды пайдалану (СМАРТ)" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Арнайы пәндерді оқыту процесінде білім алушылардың базалық және кәсіби құзыреттерін қалыптастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Инновациялық білім беру технологиялары техникалық және кәсіптік білім берудегі жаратылыстану-математика пәндері оқытушыларының кәсіби-педагогикалық қызметін дамытудың құралы ретінде" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "CLIL (КЛИЛ) әдістемесі: жалпы білім беретін пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде пәндік-тілдік интеграцияланған оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Жаратылыстану-ғылыми пәндерді оқыту процесінде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында білім алушылардың жобалау-зерттеу қызметін тьюторлық сүйемелдеу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары басшыларының құқықтық құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында оқытудың кредиттік-модульдік технологияларын енгізудің ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "CLIL (КЛИЛ) әдістемесі: арнайы пәндерді ағылшын тілінде оқыту процесінде пәндік-тілдік интеграцияланған оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

20) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по музыкально-теоретическим и специальным дисциплинам в условиях модернизации системы технического и профессионального образования" согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное преподавание образовательных технологий по педагогическим специальностям в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование современных педагогических и SMART-технологий (СМАРТ) в техническом и профессиональном образовании" согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование базовых и профессиональных компетенций обучающихся в процессе изучения специальных дисциплин" согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные образовательные технологии как средство развития профессионально-педагогической деятельности преподавателей естественно-математических дисциплин технического и профессионального образования" согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания общеобразовательных дисциплин на английском языке" согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Тьюторское сопровождение проектно-исследовательской деятельности обучающихся организаций технического и профессионального образования в процессе преподавания естественнонаучных дисциплин" согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие правовой компетенции у руководителей организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности внедрения кредитно-модульной технологии обучения в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика CLIL (КЛИЛ): предметно-языковое интегрированное обучение в процессе преподавания специальных дисциплин на английском языке" согласно приложению 29 к настоящему приказу;

30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Бейіні (мамандығы) бойынша кадрлар даярлаудағы заманауи тәсілдемелер" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында қолданбалы бакалавриат бағдарламаларын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымын тиімді басқару. ISO 9001 (ИСО) халықаралық стандартына негізделген білім берудегі сапа менеджментінің жүйесі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Өндірістік оқыту шеберінің педагогикалық құзыреттілігі: дамыту және жетілдіру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Білім беру ұйымдары, оқу-әдістемелік кабинеттер, оқу-әдістемелік орталықтар әдіскерлерінің және облыстық білім басқармаларының техникалық және кәсіптік білім беру бөлімдері қызметкерлерінің қызметіне инновациялық білім беру технологияларын енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті оқыту процессінің негізгі аспектілері мен шарттары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Арнайы пәндерді (модульдерді) ағылшын тілінде Content and Language Integrated Learning (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг), Task-based Learning and Teaching (Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг) әдістемелері және Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment – Summary (Бриджинг-ин-Оуткамз-Пре-Ассесмент-Партисипэйтери Лернинг-Пост-ассэсмент-Саммари) моделінің интеграциясы негізінде оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында интеграцияланған білім беру бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру ерекшеліктері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

30) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные подходы в подготовке кадров по профилю (специальности)" согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ прикладного бакалавриата в организациях технического и профессионального, послесреднего образования" согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация образовательных программ технического и профессионального образования, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода" согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление организацией технического и профессионального образования. Система менеджмента качества в образовании на основе международного стандарта ISO 9001" (ИСО) согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая компетентность мастера производственного обучения: развитие и совершенствование" согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация инновационных образовательных технологий в деятельности методистов организаций образования, учебно-методических кабинетов, центров и работников отделов технического и профессионального образования управлений образования регионов" согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты и условия процесса инклюзивного обучения в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Преподавание специальных дисциплин (модулей) на английском языке на основе интеграции методик Content and Language Integrated Learning, Task-based Learning and Teaching и модели Bridging-in - Outcomes - Pre-Assessment - Participatory learning - Post-assessment - Summary" (Контент энд Лангуэдж Интэгрейтед Лернинг, Таск-бэйзд Лернинг энд Тичинг, Бриджинг-ин - Оуткамз - Пре-Ассесмент - Партисипэйтери  Лернинг - Пост-ассэсмент - Саммари) согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности разработки и реализации интегрированных образовательных программ в организациях технического и профессионального, послесреднего образования" согласно приложению 38 к настоящему приказу;

39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстан Республикасы техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде кәсіпкерлік қызмет және қаржылық-құқықтық сауаттылықты дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқыту процесіне критериалдық бағалаудың әдістерін енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстанның техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі дуальдық оқыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Қазақстан экономикасының негізгі секторларындағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде өндірістік оқыту бойынша тәлімгерлердің тиімді қызметін ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының білім беру процесіне IT-технологияларды енгізу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша аймақтық чемпионаттарды ұйымдастыру және өткізу процесінің негізгі аспектілері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инклюзивті білім беруге психологиялық-педагогикалық жетекшілік ету" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивтік білім беру ортасын жобалауда жалпы білім беру пәндері оқытушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі әлеуметтік педагогтің кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

39) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие системы предпринимательской деятельности и финансово-правовой грамотности в организациях технического и профессионального образования в Республике Казахстан" согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение методов критериального оценивания в процесс обучения организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 40 к настоящему приказу;
41) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Дуальное обучение в системе технического и профессионального образования Казахстана" согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Роль информационно-коммуникационных технологий в ключевых секторах экономики Казахстана" согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация эффективной деятельности наставников по производственному обучению в системе технического и профессионального образования" согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Внедрение IT-технологий в образовательный процесс организаций технического и профессионального образования" согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты процесса организации и проведения региональных чемпионатов по стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз) согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогическое сопровождение инклюзивного образования в организациях технического и профессионального образования" согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности преподавателя общеобразовательных дисциплин в проектировании инклюзивной образовательной среды в условиях технического и профессионального образования" согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности социального педагога системы технического и профессионального образования" согласно приложению 48 к настоящему приказу;

49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында инклюзивтік білім беру ортасын жобалауда арнайы пәндер оқытушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Ерекше білім беруге қажеттілігі бар студенттер үшін техникалық және кәсіптік білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру пәндері бойынша оқыту процесін жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Спорттық ойындар кәсіби-қолданбалы дене дайындығы құралы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында модульдік-құзыреттілік тәсілді іске асыру барысында оқу процесін жобалау және ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Мобильді робототехника жүйелерін WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес әзірлеу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Электронды құрылғыларды WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес әзірлеу және бағдарламалау негіздері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы бекітілсін;
56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беруді жаңарту жағдайында информатика сабақтарында робот техникасы құралдарын қолдану" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында 3D-принтинг технологияларды қолдану" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы математикалық-жаратылыстану бағытындағы оқытушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы;

49) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности преподавателя специальных дисциплин в проектировании инклюзивной образовательной среды в условиях технического и профессионального образования" согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение доступности технического и профессионального образования для студентов с особыми образовательными потребностями" согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса по общеобразовательным дисциплинам в рамках обновления содержания" согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Спортивные игры как средство профессионально-прикладной подготовки" согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование и организация учебного процесса в организациях технического и профессионального, послесреднего образования в условиях реализации модульно-компетентностного подхода" согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка мобильных робототехнических систем по стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз) согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы разработки и программирования электронных устройств в соответствии со стандартами WorldSkills" (ВорлдСкилз) согласно приложению 55 к настоящему приказу;
56) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование средств робототехники на занятиях информатики в условиях обновления содержания технического и профессионального образования" согласно приложению 56 к настоящему приказу;
57) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Применение технологии 3D-принтинга в условиях технического и профессионального образования" согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций преподавателей естественно-математических дисциплин в условиях обновления содержания технического и профессионального образования" согласно приложению 58 к настоящему приказу;

59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі заманауи психологиялық-педагогикалық технологиялар" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы" бекітілсін.
көрсетілген бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 45-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22-қосымшаларға сәйкес 53, 54, 55, 56, 57, 58 және 59-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Техникалық және кәсіптік білім департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 1), 2) және 3) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Ф.Н. Жакыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 25 шілдедегі
№ 330 бұйрығына
1 - қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыз
№ 193 бұйрығына
1 - қосымша
Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында колледж басшыларының кәсіби дамуы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
1 - тарау. Кіріспе
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында колледж басшыларының кәсіби дамуы" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі-ТжКБ) ұйымдарының басшыларына арналған.

59) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные психолого-педагогические технологии в системе технического и профессионального образования" согласно приложению 59 к настоящему приказу.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 45 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 53, 54, 55, 56, 57, 58 и 59, согласно приложениям 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 к настоящему приказу.
2. Департаменту технического и профессионального образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерство юстиции для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Жакыпову Ф.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 июля 2019 года № 330
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра образования
и науки Республики Казахстан
от "10" марта 2016 года № 193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профессиональное развитие руководителей колледжей в условиях модернизации системы технического и профессионального образования"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации "Профессиональное развитие руководителей колледжей в условиях модернизации системы технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для руководителей организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).

2. Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында ТжКБ ұйымдары басшыларының кәсіби деңгейін арттыру мәселесі ерекше өзекті мәселеге ие. Аталған білім беру бағдарламасы ТжКБ ұйымдары басшыларының ТжКБ жүйесінде инновациялық процестерді басқару дағдыларын дамытуға, заманауи білім беру техналогияларын енгізу бойынша басқару практикаларын жетілдіруге бағытталған.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ТжКБ қызметін басқаруда ТжКБ ұйымдарының басшыларын басқарушылық-ұйымдастырушылық шеберлігі мен құзыреттілігін жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатына жету үшін мынадай міндеттер айқындалған:
1) техникалық және кәсіптік білім беруді жаңғырту жағдайында кәсіби білімін арттыру және жұмыс дағдыларын жетілдіру;
2) менеджменттік жүйе бойынша педагогикалық-психологиялық сүйемелдеу;
3) ТжКБ ұйымдары басшыларының, нормативтік-құқықтық басқарушылық, ақпараттық-коммуникациялық, технологиялық құзыреттерін дамыту;
4) ТжКБ ұйымдарында мониторингтік қызметтің әдіс-тәсілдерімен танысу.
3- тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) заманауи техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің индустриалдық- экономикалық даму стратегияларын;
инженерлік-педагогикалық кадрларды диагностикалаудың маңыздылығын;
дәстүрлі және критериалды бағалаудағы оқу жетістіктерінің айырмашылықтарын;
менеджмент жүйесіндегі корпоративтік басқару принциптерін және нормативтік құжаттаманы жүргізу принциптері мен тәртібін біледі.
2) әлеуметтік әріптестіктер арасында желілік қауымдастық құруды;
мониторингтің әртүрлерін қолдануды;
қызметте басқару мен ынталандырудың инновациялық әдістерін қолдануды;
техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында білім беру процесін жобалауды біледі.
3) заманауи менеджмент технологиясын қолдану дағдыларын;
жобалық қызметті ұйымдастыру дағдыларын;
заманауи зерттеулер мен өз қызметін талдау негізінде басқару практикасын жетілдіру дағдыларын;
ТжКБ ұйымдарында білім беру процесінің сапасын дамыту, диагностикалау, бағалау процестеріне және мониторинг жүргізу дағдыларын меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік - құқықтық модуль;
2) басқарушылық;
Ескерту: Басшы кадрлар үшін басқарушылық модулі енгізіледі.

2. В условиях модернизации системы технического и профессионального образования особую актуальность приобретает вопрос повышения профессионального уровня руководителей организаций ТиПО. Данная образовательная программа ориентирована на развитие у руководителей организаций ТиПО навыков управления инновационными процессами в системе ТиПО, на совершенствование управленческой практики по внедрению современных образовательных технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является совершенствование организационно-управленческого мастерства и компетентности руководителей организаций ТиПО по управлению деятельностью ТиПО в рамках реализации Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) повысить у руководителей организаций ТиПО профессиональные знания и совершенствовать навыки работы в условиях модернизации технического и профессионального образования;
2) оказать психолого-педагогическую поддержку по системе менеджмента;
3) развить нормативно-правовые, управленческие, информационно - коммуникационные, технологические компетентности руководителей организаций ТиПО;
4) ознакомить с методами и приемами мониторинговой деятельности в организациях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
стратегии индустриально-экономического развития современной технической и профессиональной системы образования;
важность диагностики инженерно-педагогических кадров;
различия в традиционном и критериальном оценивании учебных достижений;
принципы корпоративного управления, принципы и порядок ведения нормативной документации в системе менеджмента.
2) умеют:
создавать сетевые сообщества между социальными партнерами;
применять различные виды мониторинга;
использовать в деятельности инновационные методы управления и мотивации;
проектировать образовательный процесс в контексте модернизации системы технического и профессионального образования;
3) владеют:
навыками применения технологии современного менеджмента;
навыками организации проектной деятельности;
навыками совершенствования управленческой практики на основе современных исследований и анализа собственной деятельности;
навыками проведения мониторинга процессов развития, диагностики и оценивания качества образовательного процесса в организациях ТиПО.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) управленческий;
Примечание. Управленческий модуль вводится для руководящих кадров.

3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативтік - құқықтық модуль мынадай тақырыптарды қамтиды:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар";
"Қазақстан Республикасының еңбек заңдамасы көзделген қызметкер мен жұмыс берушінің арасында құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру кезінде туындайтын қарым-қатынасы";
"2015 жылғы 18 қарашадағы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
"Қазақстан Республикасы білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ТжКБ ұйымдарын басқару";
"Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жыл сайынғы Қазақстан халқына жолдаған Жолдаулары";
"Ұлт жоспары – 100 нақты қадам";
"Тәуелсіздік толғауы" ой орамдары".
8. Басқарушылық модульде мынадай тақырыптар қарастырылады:
"Басшы және оның командасы";
"Басқарудағы командалық жұмыстың психологиялық аспектілері";
"Ұжымның әлеуметтік-психологиялық сипаттамалары";
"Командалық жұмыс", "Сындарлы басқару", "Педагогикалық ұжымды басқару" түсініктемелері";
"Корпоративтік басқару моделі, оқытушылар құрамын ынталандыру";
"Ынталандыру" ұғымы, педагогикалық ұжымды ынталандырудың мақсаты мен міндеті,";
"Ынталандыру және кері ынталандыру, білім беру ұйымы қызметкерлерін ынталандыру жүйесі".
9. Мазмұндық модульде мынадай тақырыптар қамтылады:
"Техникалық және кәсіптік білім беруді жаңғырту жағдайында ТжКБ ұйымдары басшыларының кәсіби құзыретін дамыту";
"ТжКБ ұйымдары басшыларының кәсіби деңгейін диагностикалау (кіріс, шығу диагностикасы)";
"ТжКБ ұйым басшыларының көшбасшылығын дамыту";
"Педагогикалық қызметті ынталандыруда басшының құзыреттілігі";
"Құзыреттілікке негізделген әлеуметтік әріптестікті дамыту";
"Жұмыс берушінің талаптарына сәйкес мамандарды даярлауда басшылардың әлеуметтік-экономикалық құзыреттілігін дамыту";
"ТжКБ ұйымы басшыларының электронды портфолиосы";
"Дуальды оқыту жүйесін енгізудің келешегі мен мүмкіндіктері";
"Колледж басшыларының нормативтік-құқықтық құзыреттілігін арттыру";
"Заманауи ТжКБ ұйым басшыларының ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданудағы құзыреттілігі";
"Индустриялық-инновациялық даму кезеңінде техникалық және кәсіби кадрларды даярлаудағы стратегиялық жоба";
10. Технологиялық модульде мынадай мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Желілік педагогикалық қоғамдастықты құру технологиясы";
"Оқу жетістіктерін бағалаудағы Блум таксономиясының табыстылығы";
"Коучинг ТжКБ ұйымын басқарудың бір әдісі ретінде";
"Оқу-тәрбие процесін технологияландыру".

3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Отношения между работником и работодателем, возникающие при осуществлении прав и обязанностей, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан";
"Пути реализации Закона Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции";
"Управление организациями ТиПО в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Ежегодные послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана";
"Национальный план "100 конкретных шагов";
"Слово о Независимости".
8. В управленческом модуле рассматриваются следующие темы:
"Руководитель и его команда";
"Психологические аспекты командной работы в управлении";
"Социально-психологическая характеристика коллектива";
"Понятия "командная работа", "конструктивное управление", "управление педагогическим коллективом"";
"Модель корпоративного управления, мотивация педагогического персонала";
"Понятие "мотивация", цель, задачи мотивации педагогического коллектива";
"Мотивациия и демотивация, система мотивации персонала организации образования".
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Развитие профессиональной компетентности руководителей организаций ТиПО в условиях модернизации технического и профессионального образования";
"Диагностика профессионального уровня руководителей организаций ТиПО (входная, выходная диагностика)";
"Развитие лидерских качеств руководителей организаций ТиПО";
"Компетентность руководителя в мотивировании педагогической деятельности";
"Развитие социального партнерства на основе компетентностного подхода";
"Развитие социально-экономической компетентности руководителей в подготовке специалистов в соответствии с требованиями работодателя";
"Электронное портфолио руководителя организации ТиПО";
"Перспективы и возможности внедрения системы дуального обучения";
"Повышение нормативно-правовой компетентности руководителя колледжа";
"Компетентность современного руководителя организации ТиПО по применению информационно-коммуникационных технологий";
"Стратегическое проектирование подготовки технических и профессиональных кадров в условиях индустриально-инновационного развития".
10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Технология создания сетевых педагогических сообществ";
"Технология Блума как метод оценивания успешности обучения";
"Коучинг как один из методов управления организацией ТиПО";
"Технологизация учебно-воспитательного процесса".

11. Вариативтік модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды тандау мүмкіндігі беріледі:
"ТжКБ ұйымы басшысының бейнесі (имидж) және басқару стилі";
"ТжКБ ұйымдарын басқарудың корпоративтік мәдениеті";
"Білім беру ұйымдарын Мемлекеттік аттестаттауға дайындау";
"Педагогикалық кеңестердің жаңа формалары";
"Басқарудың сындарлы тәсілдері";
"ТжКБ ұйымы басшысының ұйымдастырушылық құзыреттілігі";
"Дуальды оқыту жүйесін енгізу бойынша әлемдік және қазақстандық тәжірибе";
"Кейс технологиялар";
"Колледж түлектерінің кәсіптік біліктілігінің негізі - құзыреттілікті қалыптастыру";
"ТжКБ ұйымдарындағы психологиялық қызметтер";
"Инновациялық технологиялар арқылы болашақ өндіріс мамандарының техникалық, шығармашылық ойлау қабілеттерін дамыту";
"Заманауи оқыту технологиялары негізінде көп тілді енгізу";
"Басқару және оқыту көшбасшылығы";
"Гендерлік негізде оқу процесін ұйымдастыру";
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2 - 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1 және 2 қосымшасына сәйкес 36 және 80 сағаттық оқу-тақырыптық жоспарға сәйкес бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақ (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу өткізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) кәсіптік және техникалық білім беру саласындағы мемлекеттік саясат;
2) ТжКБ аясында дуальды оқыту жүйесінің тиімділігі;
3) колледж басшыларының заманауи кәсіби құзыреттілігі;
4) білікті маман даярлаудағы кәсіби құзыреттілік;
5) кредиттік технология мен дуалды оқыту жүйесін кіріктіре оқыту мүмкіншіліктері;
6) дуальды оқытудағы шетел тәжірибелері;
7) заманауи басқару негізінде ТжКБ ұйымына басшылық жасауды ұйымдастыру;
8) кәсіптік білім беруді дамыту құралы ретінде еңбек нарығының мониторингі.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) ТжКББ басшыларының инновациялық қызметі;
2) ТжКББ тәрбие жұмыстарын басқару ерекшеліктері;
3) кәсіби мамандарды даярлаудағы заманауи - педагогикалық идеялар;
4) индустриялық даму жағдайында колледжді басқару моделі;
5) дуальды оқыту жағдайында тәрбие жүйесіндегі жаңа көзқарастар;
6) ғылым мен тәжірибе ұштастыру бәсекеге қабілетті маман даярлаудағы кепілі ретінде;

11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
"Имидж и стиль управления руководителя организации ТиПО";
"Корпоративная культура управления организацией ТиПО";
"Подготовка организаций образования к Государственной аттестации";
"Новые формы проведения педагогических советов";
"Конструктивные подходы в управлении";
"Организационная компетентность современного руководителя организации ТиПО";
"Мировой и казахстанский опыт внедрения дуальной системы обучения";
"Кейс-технологии":
"Формирование компетенций-основа профессиональной квалификации выпускников колледжей";
"Деятельность психологических служб в организациях ТиПО";
"Развитие технического, творческого мышления будущих специалистов производства через инновационные технологии";
"Внедрение полиязычия на основе современных технологий обучения";
"Управление и лидерство в обучении";
"Организация учебно-воспитательного процесса на основе гендерного подхода".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 - часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) государственная политика в сфере технического и профессионального образования;
2) эффективность дуальной системы обучения в сфере ТиПО;
3) профессиональная компетентность современного руководителя организации ТиПО;
4) новые возможности в подготовке квалифицированных кадров;
5) возможность интегрирования дуальной системы обучения с кредитной технологией;
6) зарубежный опыт в дуальном обучении;
7) управление организацией ТиПО на основе современного менеджмента;
8) мониторинг трудового рынка как средство развития профессионального обучения.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) инновационная деятельность руководителя организации ТиПО;
2) особенности управления воспитательной работой в организации ТиПО;
3) инновационно-педагогические идеи по повышению качества подготовки профессиональных кадров;
4) модель управления колледжем в условиях индустриального развития;
5) новый взгляд на систему воспитания в условиях дуального обучения;
6) интеграция науки и практики как гарант подготовки конкурентноспособного специалиста;

7) кредиттік технологиялар мен дуалды оқыту жүйесін кіріктіру мүмкіншіліктері.
16. Жоба құрылымы мен бағалау талаптары. Жоба келесі құрылымдық бөлімдерден тұрады:
1) титул беті (мекеменің аты көрсетіледі, әзірлеушінің аты - жөні, қала, жылы);
2) мазмұны (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды, қосымшалар);
3) кіріспе (таңдалған тақырып өзектілігінің негіздемесі, жұмыстың мақсаты мен міндеттері, пайдаланылған әдебиеттер, негізгі проблеманың қысқаша сипаттамасы);
4) негізгі бөлім (кіріспедегі проблема дәйекті түрде ашылады, оның шешу жолдары қарастырылады, дәлелді ұстанымдары қамтылады, оған деген түрлі көзқарастар баяндалады және автордың қарым - қатынасы көрсетіледі);
5) қорытынды (жоғарыда айтылған мақсат пен жобаның міндетіне сай зерттеудің басты қорытындылары жүргізіледі, жалпылама тұжырымдар жасалып немесе зерттеудің нәтижесін нақты қолдану бойынша практикалық ұсыныстар беріледі);
6) пайдаланылған әдебиеттердің тізімі;
7) қосымшалар (қажетті жағдайда);
8) нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау, технологиялар мен заманауи құрылымдарды қолдану мен киімді көркемдік безендіру бойынша тәжірибелік жоба.
17. Жоба жұмыстарын қорғау мен талдамаларды бағалау төмендегідей критерийлер бойынша есептелінеді:
1) теориялық және тәжірибелік білім көлемі;
2) тақырып өзектілігі мен жаңашылдығы;
3) шығармашылығы (креативность);
4) нақты мәселелерді шешу үшін білімін қолдана алуы;
5) өз мәтіні мен таныстырылымын терең, маңызды тақырыпқа құра алуы;
6) шешендік сөйлеу қабілетінің болуы.
18. Қорытынды тестілеу үшін білімді тексеретін тест тапсырмалары анықталған:
білім беру жүйесіндегі нормативтік – құқықтық құжаттары;
техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайында заманауи басқару тәсілдері;
заманауи менеджменттің психологиялық-педагогикалық аспектілері;
инновациялық технологиялар және оқыту әдістері.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
19. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
20. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарлама біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағдарлап, заманауи білім беру технологияларын және білім берудің интерактивті формаларын пайдалану арқылы қол жеткізілетін қызметке негізделген тәсілді қолданады: шағын топтық жұмыс, білім беру ойындары, кері байланыс, күрделі және талқыланатын мәселелер мен проблемаларды талқылау, мастер-класс, "дөңгелек үстел".

7) возможность интегрирования дуальной системы обучения с кредитной технологией;
16. Требования к выполнению проектных работ. Проект состоит из следующих структурных элементов:
1) титульный лист (указывается наименование колледжа, фамилия, имя, отчество (при его наличии) разработчика, город, год);
2) оглавление (введение, основная часть, заключение, приложения);
3) введение (обоснование актуальности выбранной темы, цели и задачи работы, используемых источников, формулировка и краткая характеристика основной проблемы);
4) основная часть (последовательно раскрывается поставленная во введении проблема, прослеживаются пути ее решения на материалах источников, отражается аргументированная позиция, описываются различные точки зрения на нее и выражается отношение автора к ним);
5) заключение (подводятся главные итоги исследования в соответствии с выдвинутой целью и задачами проекта, делаются обобщенные выводы или даются практические рекомендации по конкретному использованию результатов исследования);
6) список использованных источников;
7) приложения (при необходимости);
8) практический проект по художественному оформлению одежды, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации.
17. Оценивание разработки и защиты проектной работы осуществляется с учетом следующих критериев:
1) объем теоретических и практических знаний;
2) новизна и актуальность темы;
3) креативность;
4) умение применять знания для решения конкретных проблем;
5) умение логично выстраивать свой текст и презентацию;
6) ораторские способности.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания, которые включают тесты на знание:
нормативно-правовых документов системы образования;
современных подходов в управлении организацией ТиПО в условиях модернизации образования;
психолого-педагогических аспектов современного менеджмента;
инновационных технологий и методов обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".

7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) іске асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара іске асырылған - 1 балл;
3) толық іске асырылған - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 14- 15 балл, (90 - 100%);
2) "Жақсы": 11 - 14 балл, (75 - 89%);
3) "Қанағаттанарлық": 8 - 11 балл, (50 - 74%).
4) "Қанағаттанарлықсыз": 8 баллдан төмен
25. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер 1, 2 балл және өлшемдер айқындалған:
1) мәселені түсінеді және мәселені таңдауын түсіндіреді;
2) жағдаятты талдау негізінде қайшылықтарды атайды;
3) мәселенің туындау себептерін атайды;
4) мәселені тұжырымдайды, оның себептерін талдайды;
5) мақсатты тұжырымдайды және түсінеді;
6) міндеттер мақсатқа сәйкес;
7) мақсатқа жетуге көз жеткізу тәсілдерін ұсынады;
8) мәселелерді шешу тәсілдерін ұсынады;
9) стратегияны ұсынады;
10) жобамен жұмыс істеу туралы айтып берді;
11) әрекет қадамдарының тәртібін анықтады;
12) қадамдарды ұсынды және кейбір ресурстарды көрсетті;
13) ресурстарды негіздеп береді;
14) ағымдағы бақылауды жоспарлайды;
15) күтілетін нәтижемен өнімді салыстырады;
16) өнімнің ойдағымен сәйкестігі туралы қорытынды жасайды;
17) өнімді бағалаудың критерийлерін ұсынады;
18) өнімнің критерийге сәйкестігін бағалайды;
19) критерийлер жүйесін ұсынады;
20) алынған нәтижелердің мәнін сипаттайды;
21) күтілетін өнімді сипаттайды;
22) өнімді қалай қолданатынын айтып береді;
23) өнімді тұтынушылар мен пайдалану аясын негіздеп береді;
24) өнімді пайдалану бойынша пікір білдіреді;
25) алға жылжуды жоспарлады немесе қолдану шекарасын көрсетеді.
26. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарын орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бес балдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 47 - 50 балл, (85- 100%);
2) "Жақсы": 36 - 47 балл, (75 - 84%);
3) "Қанағаттанарлық": 25 - 36 балл, (50 - 74%).
27. Курс тыңдаушылары шағын-сабақты (шағын - шараны) презентациялау кезінде сабақтың, шараның түрлі кезеңдерін жоспарлау және білім мазмұнын жаңартуды есепке алып оқыту бойынша үзінді көрсетеді.
28. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды, шағын-іс-шараны презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған:
дағдылардың қалыптасу деңгейі:

Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 14 - 15 баллов, (90 - 100%);
2) "Хорошо": 11 - 14 баллов, (75 - 89%);
3) "Удовлетворительно": 8 - 11 баллов, (50 - 74%);
4) "Неудовлетворительно": менее 8 баллов.
25. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;
2) называет противоречие на основе анализа ситуации;
3) называет причины существования проблемы;
4) формулирует проблему, анализирует ее причины;
5) формулирует и понимает цель;
6) задачи соответствуют цели;
7) предлагает способ убедиться в достижении цели;
8) предлагает способы решения проблемы;
9) предлагает стратегию;
10) рассказывает о работе над проектом;
11) определяет последовательность действий;
12) предлагает шаги и указывает некоторые ресурсы;
13) обосновывает ресурсы;
14) планирует текущий контроль;
15) сравнивает продукт с ожидаемым;
16) делает вывод о соответствии продукта замыслу;
17) предлагает критерии для оценки продукта;
18) оценивает продукт в соответствии с критериями;
19) предлагает систему критериев;
20) значение полученных результатов;
21) описывает ожидаемый продукт;
22) рассказывает, как будет использовать продукт;
23) обосновывает потребителей и области использования продукта;
24) дает рекомендации по использованию продукта;
25) планирует продвижение или указывает границы применения.
26. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 47 - 50 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 36 - 47 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 25 - 36 баллов, (50 - 74%).
27. При презентации мини-урока (мини-занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, занятия, мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.
28. Для презентации мини - урока (занятия, мероприятия) выделяются следующие критерии:

1) 0 балл - осы сабақта қолдануға келмейді;
2) 1 балл - дағдыланған;
3) 2 балл - дағды дамуда;
4) 3 балл - дағды қалыптасқан.
29. Шағын сабақты, шағын іс - шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) ақпаратты түсінікті жеткізуі;
2) нұсқауды анық және дәл беруі;
3) қатысушылардың түсінгендерін анықтай алуы;
4) белсенді тыңдайды (қайта құрастырады, түйіндейді, нақтылайды);
5) ұйымдастырылған шараның уақытын тиімді басқара алуы;
6) кері байланыстың нәтижелігі;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) шараның мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) шараны ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін - өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.

1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение / выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.

1-тарау. Кіріспе
1. "Заманауи педагогикалық менеджмент негізінде техникалық және кәсіптік білім беру оқу орындарында оқыту сапасын арттыру" тақырыбы бойынша біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ТжКБ) басшыларына арналған.
2. Осы білім беру бағдарламасы ТжКБ ұйымдары басшыларында ТжКБ жүйесінде инновациялық процестерді басқару дағдыларын дамытуға, заманауи білім беру технологияларын енгізу бойынша басқару практикасын жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ оқу орындарының қызметін жетілдіру үшін заманауи педагогикалық менеджментті дамытудың инновациялық тәсілдерін меңгеру болып табылады.
4. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін мынадай міндеттер анықталды:
1) Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 - 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын зерделеу;
2) ТжКБ ұйымдарында заманауи педагогикалық менеджменттің мәселелерін анықтау;
3) ТжКБ ұйымдарында заманауи педагогикалық менеджменттің мәнін зерттеу;
4) басқару қызметінің теориясы мен психологиясы бойынша білім мен білікті жүйелеу, тереңдету және кеңейту;
5) заманауи педагогикалық менеджменттің даму тәсілдерін талдау.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 - 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясындағы ТжКБ ұйымдарының міндеттерін;
ТжКБ ұйымдарында заманауи педагогикалық менеджменттің негізгі аспектілерін;
оқу процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) пайдалану мүмкіндіктерін біледі.
2) ТжКБ ұйымдарының қызметін жоспарлау кезінде өзінің басқару қызметін, қауіптері мен тәуекелдерді жоспарлауды және болжауды;
ТжКБ жүйесін инновациялық даму талаптары аясында колледжді дамыту бағдарламаларын әзірлеуді қолданады;
3) колледжді басқарудың инновациялық формалары мен әдістерін меңгереді.
4-тарау. Бағдарламаның Мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) басқару модулі;
Ескерту. Басқару модулі басшы кадрлар үшін енгізіледі.
3) мазмұнды;
4) технологиялық;
5) вариативті.
7. Нормативтік-құқықтық модульде келесі тақырыптар қарастырылады:
"Білім беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне соңғы өзгерістер мен толықтырулар";
"Экономиканың индустриялық-инновациялық дамуы жағдайында ТжКБ ұйымдарының жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттары";

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Повышение качества обучения в учебных заведениях технического и профессионального образования на основе современного педагогического менеджмента" (далее - Программа) предназначена для руководителей организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Данная образовательная программа ориентирована на развитие у руководителей организаций ТиПО навыков управления инновационными процессами в системе ТиПО, на совершенствование управленческой практики по внедрению современных образовательных технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является освоение инновационных способов развития современного педагогического менеджмента для совершенствования деятельности учебных заведений ТиПО.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить Государственную программу индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 годы;
2) определить проблемы современного педагогического менеджмента в организации ТиПО;
3) исследовать сущность современного педагогического менеджмента в организации ТиПО;
4) систематизировать, углубить и расширить знания и умения по теории и психологии управленческой деятельности;
5) проанализировать способы развития современного педагогического менеджмента.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
задачи ТиПО в свете Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 годы;
основные аспекты современного педагогического менеджмента в организациях ТиПО;
возможности использования информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе (далее - ИКТ).
2) умеют:
планировать и прогнозировать свою управленческую деятельность, угрозы и риски при планировании деятельности организаций ТиПО;
разрабатывать программы развития колледжа в свете требований инновационного развития системы ТиПО;
3) владеют:
инновационными формами и методами управления колледжем.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) управленческий модуль;
Примечание. Управленческий модуль вводится для руководящих кадров.
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Основные направления модернизации системы ТиПО в условиях индустриально-инновационного развития экономики";

"Білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы";
"Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 - 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы";
Мемлекет басшысы Н. Назарбаевтың Бес институционалды реформасын жүзеге асыру бойынша "Ұлт жоспары - 100 нақты қадам";
"Техникалық және кәсіптік білім берудің дуальді жүйесінің жағдайы"; "ТжКБ ұйымдардың қызметін регламенттейтін нормативтік-құқықтық актілер".
8. Басқару модулінде келесі тақырыптар қарастырылады:
"Адами капиталға инвестициялар-стратегиялық басымдық және мемлекет экономикасын дамытудың негізгі факторы";
"ТжКБ жүйесіндегі педагогикалық менеджмент және басқару мәселелері бойынша республикалық ғылыми-әдістемелік басылымдарға шолу";
"Қамқоршылық кеңестердің қызметін ұйымдастырудың тиімді халықаралық және отандық тәжірибесі";
"Білім беру ұйымдарының корпоративтік мәдениеті";
"Білім беру ұйымы басшысының портфолиосы педагогикалық менеджмент құралы ретінде";
"Заманауи педагогикалық менеджмент негізінде ТжКБ оқу орындарының қызметін жетілдіру";
"Қазақстан Республикасын индустриялық - инновациялық дамытудың 2015 - 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясындағы ТжКБ міндеттері";
"Функционалдық сауаттылықты дамыту бойынша халықаралық тәжірибені қолдану";
"ТжКБ оқушыларын діни толеранттылық және этникалық тәрбиесі";
"Қазақстан Республикасының саяси және әлеуметтік жүйесі";
"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында инновациялық процестерді басқару".
9. Мазмұндық модульде келесі тақырыптар қарастырылады:
"Педагогикалық процесте "Өзін-өзі тану" пәнінің жүйе құрушы әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктері";
"ТжКБ мамандарын даярлау сапасын арттыру мақсатында әлеуметтік әріптестер кәсіпорындарының базасын тиімді пайдалану";
"Дуалды оқыту - серіктестік пен бизнесті жүзеге асыру жағдайында" тақырыбында дөңгелек үстел;
"Колледжді басқарудағы Қамқоршылық кеңестердің рөлі" тақырыбында конференция".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"ТжКБ жаңғырту жағдайындағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялар";
"ТжКБ білім беру процесіндегі Smart - оқыту (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) элементтері";
"Бейсызық құрылымы бар интерактивті мультимедиялық презентациялар жасауға арналған заманауи веб-сервис (Prezi.com)";
"ТжКБ ұйымдарында заманауи тұсаукесерлерді құру және пайдалану";
"Колледждегі корпоративтік оқыту"

"Государственная программа развития образования на 2011 - 2020 годы";
"Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 гг.";
"План нации - 100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ Главы государства Н. А. Назарбаева";
"Положение дуальной системы технического и профессионального образования";
"Нормативно - правовые акты, регламентирующие деятельность организации ТиПО".
8. В управленческом модуле рассматриваются следующие темы:
"Инвестиции в человеческий капитал - стратегический приоритет и основополагающий фактор развития экономики государства";
"Обзор республиканских научно-методических изданий по проблемам педагогического менеджмента и управления в системе ТиПО";
"Эффективный международный и отечественный опыт организации деятельности попечительских советов";
"Корпоративная культура организаций образования";
"Структура и содержание портфолио руководителя организации образования как средство педагогического менеджмента";
"Совершенствование деятельности учебных заведений ТиПО на основе современного педагогического менеджмента";
"Задачи ТиПО в свете государственной программы индустриально - инновационного развития республики Казахстан на 2015 - 2019 гг";
"Применение международного опыта по развитию функциональной грамотности";
"Воспитание этнической и религиозной толерантности у обучающихся в ТиПО";
"Политическая и социальная система республики Казахстан";
"Управление инновационными процессами в организациях технического и профессионального образования".
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в педагогическом процессе"";
"Эффективное использование базы предприятий социальных партнеров в целях повышения качества подготовки специалистов ТиПО";
"Круглый стол на тему: "Дуальное обучение - в условиях реализации партнерства и бизнеса"";
"Конференция на тему: "Роль Попечительских советов в управлении колледжем"";
10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Информационно - коммуникационные технологии в условиях модернизации системы ТиПО";
"Элементы Smart - обучения (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) в образовательном процессе ТиПО";
"Современный веб - сервис для создания интерактивных мультимедийных презентаций с нелинейной структурой Prezi.com (Прези.ком)";
"Создание и использование современных презентаций в организациях ТиПО";
"Кооперативное обучение в колледже".

11. Вариативті модульде тыңдаушыларға келесі қажеттіліктерге сәйкес белгілі бір тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"ТжКБ ұйымдарда мүмкіндіктері шектеулі балаларды интеграцияланған оқытуды басқару";
"ТжКБ жүйе басшысының басқару қызметіндегі мониторинг";
"Нәтижеге бағытталған әдістемелік жұмысты ұйымдастырудың заманауи тәсілдері";
"Техникалық бағыттағы жұмысшы кадрлар мен мамандарды даярлау саласында ТжКБ оқу орындарының желілік өзара іс-қимылын дамыту;
"Жобалық жұмыстарды әзірлеуге қойылатын талаптар".
Ескертпе:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативтік модуль 2 сағаттан 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1 және 2 қосымшаларына сәйкес 36 және 80 сағатқа арналған курстың оқу - тақырыптық жоспарына сәйкес ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақтың (шағын іс-шара) тұсаукесері және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысына арналған тапсырмалар:
1) ТжКБ жүйесін жаңғыртудың негізгі міндеттері мен кезеңдерін белгілеу;
2) ТжКБ ұйым түлектерінің жалпы құзыреттерін тізбелеу;
3) әлеуметтік серіктестік бойынша регламенттеуші құжаттарды атап өту;
4) жастарды оқытудың дуальді жүйесі енгізілген елді атау;
5) Қамқоршылық кеңесінің жұмыс жоспарын құру;
6) ТжКБ ұйымдарында "инновациялық педагогикалық менеджменттің мәні" туралы эссе жазу;
7) Сіздің техникалық және кәсіптік білім беру ұйымыңыздағы әлеуметтік әріптестікті ұйымдастыру шарттарын бағалаңыз және оларды жақсарту жолдарын ұсыныңыз.
15. Тыңдаушылардың жобалық жұмыстарының тақырыптары:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің Жолдауының басым бағыттарын іске асыру бойынша колледж басшысының жұмысын ұйымдастыру Н. А. "Қазақстан жолы - 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ";
2) инновациялық-педагогикалық менеджмент ТжКБ ұйымдардың даму факторы ретінде;
3) жұмыс берушілердің сұранысына сәйкес колледжді дамыту бағдарламасы;
4) инженерлік-педагогикалық кадрлардың жұмыс сапасын арттыру бойынша колледж басшысының қызметін ұйымдастыру;
5) басшының педагогикалық персоналды уәждемелеу жөніндегі қызметі;
6) еңбек нарығын талдау бойынша басшының жұмысын ұйымдастыру;
7) колледж түлектерін жұмысқа орналастыру бойынша кәсіптік бағдар беру жұмысын ұйымдастыру;
8) индустриалды-инновациялық даму жағдайында колледжді басқару моделі;
9) басшының автоматтандырылған жұмыс орнын енгізу әдістері;

11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
"Управление интегрированным обучением детей с ограниченными возможностями в организациях ТиПО";
"Мониторинг в управленческой деятельности руководителя системы ТиПО";
"Современные подходы к организации методической работы, ориентированной на результат";
"Развитие сетевого взаимодействия учебных заведений ТиПО в области подготовки рабочих кадров и специалистов технической направленности;
"Требования к разработке проектных работ".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 - часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) обозначить основные задачи и этапы модернизации системы ТиПО;
2) перечислить общие компетенции выпускников организации ТиПО;
3) назвать регламентирующие документы по социальному партнерству;
4) назвать страны, в которых внедрена дуальная система обучения молодежи;
5) составить план работы Попечительского совета;
6) написать эссе "Сущность инновационного педагогического менеджмента в организациях ТиПО";
7) оцените условия организации социального партнерства в вашей организации технического и профессионального образования и предложите пути их улучшения.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) организация работы руководителя колледжа по реализации приоритетных направлений Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Казахстанский путь - 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее";
2) инновационно-педагогический менеджмент как фактор развития организаций ТиПО;
3) программа развития колледжа, соответствующая запросам работодателей;
4) организация деятельности руководителя колледжа по повышению качества работы инженерно-педагогических кадров;
5) деятельность руководителя по мотивации педагогического персонала;
6) организация работы руководителя по анализу рынка труда;
7) организация профориентационной работы по трудоустройству выпускников колледжей;
8) модель управления колледжем в условиях индустриально-инновационного развития;
9) методы внедрения автоматизированного рабочего места руководителя;

10) колледждің қамқоршылық кеңесін ұйымдастыру және қызметі;
11) колледж басшысының басқару қызметінің тиімділік критерийлері;
12) колледж басшысының кәсіби құзыреттілігінің мәні. Колледж басшысының кәсіби мәдениеті;
13) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына корпоративтік басқаруды енгізу моделі;
14) техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудағы заманауи үрдістер;
15) басқару қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану тәжірибесі. ТжКБ ұйымының дамыту ортасын жобалау;
16) ауылдық колледжде заманауи педагогикалық менеджменттің ерекшеліктері;
17) ТжКБ ұйымдарында инновациялық педагогикалық менеджментті енгізу сапасын басқару;
18) білім беруді жаңғырту жағдайында колледждегі тәрбие жұмысын басқару ерекшеліктері;
19) ТжКБ басқарудағы мониторинг мәні;
20) электрондық оқыту технологиясы Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарындағы тиімді педагогикалық менеджменттің құралы ретінде;
21) инновациялық педагогикалық технологиялар білім алушылардың кәсіптік даярлығының сапасын арттыру факторы ретінде;
22) дуальды оқыту жүйесі әлеуметтік әріптестікті дамыту шарттарының бірі ретінде.
16. Жобалау жұмыстарын орындауға қойылатын талаптар. Жоба келесі құрылымдық элементтерден тұрады:
1) титул парағы (колледждің атауы, әзірлеушінің Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған жағдайда), қаласы, жылы көрсетіледі);
2) мазмұны (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды, қосымшалар);
3) кіріспе (таңдалған тақырыптың өзектілігін негіздеу, жұмыстың мақсаттары мен міндеттері, пайдаланылатын дереккөздер, негізгі проблеманың қысқаша сипаттамасы және тұжырымдалуы);
3) негізгі бөлім (кіріспеде қойылған мәселе дәйекті түрде ашылады, дереккөз материалдарында оны шешу жолдары қадағаланады, дәлелді ұстаным көрсетіледі, оған әртүрлі көзқарастар сипатталады және автордың оған қатынасы көрсетіледі);
4) қорытынды (жобаның ұсынылған мақсаты мен міндеттеріне сәйкес зерттеудің басты қорытындылары шығарылады, қорытылған қорытындылар жасалады немесе зерттеу нәтижелерін нақты пайдалану бойынша практикалық ұсынымдар беріледі);
6) пайдаланылған әдебиеттер тізімі;
7) қосымшалар (қажет болған жағдайда);
8) инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, киімді көркем безендіру бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
17. Жобалау жұмысын әзірлеу мен қорғауды бағалау мынадай критерийлерді ескере отырып жүзеге асырылады:

10) организация и деятельность попечительского совета колледжа;
11) критерии эффективности управленческой деятельности руководителя колледжа;
12) сущность профессиональной компетентности руководителя колледжа. профессиональная культура руководителя колледжа;
13) модель внедрения корпоративного управления в организации технического и профессионального образования;
14) современные тенденции в развитии технического и профессионального образования;
15) опыт использования информационно-коммуникационных технологий в управленческой деятельности, проектирование развивающей среды организации ТиПО;
16) особенности современного педагогического менеджмента в сельском колледже;
17) управление качеством внедрения инновационного педагогического менеджмента в организациях ТиПО;
18) особенности управления воспитательной работой в колледже в условиях модернизации образования;
19) значение мониторинга в управлении ТиПО;
20) технология электронного обучения как средство эффективного педагогического менеджмента в организации технического и профессионального образования;
21) инновационные педагогические технологии как фактор повышения качества профессиональной подготовки обучающихся;
22) дуальная система обучения как одно из условий развития социального партнерства.
16. Требования к выполнению проектных работ. Проект состоит из следующих структурных элементов:
1) титульный лист (указывается наименование колледжа, фамилия, имя, отчество (при его наличии) разработчика, город, год);
2) оглавление (введение, основная часть, заключение, приложения);
3) введение (обоснование актуальности выбранной темы, цели и задачи работы, используемых источников, формулировка и краткая характеристика основной проблемы);
4) основная часть (последовательно раскрывается поставленная во введении проблема, прослеживаются пути ее решения на материалах источников, отражается аргументированная позиция, описываются различные точки зрения на нее и выражается отношение автора к ним);
5) заключение (подводятся главные итоги исследования в соответствии с выдвинутой целью и задачами проекта, делаются обобщенные выводы или даются практические рекомендации по конкретному использованию результатов исследования);
6) список использованных источников;
7) приложения (при необходимости);
8) практический проект по художественному оформлению одежды, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации.
17. Оценивание разработки и защиты проектной работы осуществляется с учетом следующих критериев:

1) теориялық және практикалық білім көлемі;
2) тақырыптың жаңалығы мен өзектілігі;
3) креативтілік;
4) нақты мәселелерді шешу үшін білімді қолдана білу;
5) өз мәтіні мен тұсаукесерін қисынды жасай білу;
6) шешендік қабілеттер.
18. Қорытынды тестілеуді өткізу үшін тест тапсырмалары анықталды:
білім беру жүйесінің нормативтік-құқықтық құжаттары;
білім беруді жаңғырту жағдайында типтік ұйымды басқарудың қазіргі заманғы тәсілдері;
қазіргі менеджменттің психологиялық-педагогикалық аспектілері;
инновациялық технологиялар және оқыту әдістері.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
19. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістерін қамтиды: дискуссиялар, "миға шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу.
20. Ересек аудиторияның ерекшелігін ескере отырып, тыңдаушыларға оқу барысында логикалық қорытынды жасауға, мазмұнын өз практикасына бейімдеуге және аудиториялық практикалық сабақтар мен аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында алынған білімдерді сынақтан өткізуге мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру процесі күндізгі сабақтарды өткізуді және тыңдаушылардың өзіндік жұмысын үйлестіреді. Бағдарламаны біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағдарлау қазіргі заманғы білім беру технологиялары мен оқытудың интерактивті түрлерін пайдалану арқылы қол жеткізілетін іс - әрекет тәсілін көздейді: шағын топтарда жұмыс істеу, оқыту ойындары, кері байланыс, күрделі және пікірталас сұрақтары мен мәселелерін талқылау, мастер-класс, "дөңгелек үстел".
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
22. Өзіндік жұмыс жүргізу үшін келесі критерийлер бөлінеді:
1) іске асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара іске асырылған-1 балл;
3) толық іске асырылды - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтау үшін келесі параметрлер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру;
2) практикалық міндеттерді орындау кезінде теориялық білімді қолдану;
3) шығарылатын материалдың практикалық маңыздылығы;
4) мәселенің негіздемесі, толықтығы және анық баяндалуы;
5) талаптарға сәйкес ресімдеу.
24. Өзіндік жұмысты орындау бойынша тыңдаушылардың білімін бағалау баллдарды бес баллдық жүйеге ауыстыру арқылы жүзеге асырылады:
1) "өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "жақсы": 7-8 балл, (75-84%);
3) "қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%);
25. Жобалау жұмыстарын жүргізу үшін 1,2 балл критерийлері және келесі параметрлер бөлінеді:
1) проблеманы түсінеді және проблеманы таңдауды түсіндіреді;

1) объем теоретических и практических знаний;
2) новизна и актуальность темы;
3) креативность;
4) умение применять знания для решения конкретных проблем;
5) умение логично выстраивать свой текст и презентацию;
6) ораторские способности.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания, которые включают тесты на знание:
нормативно-правовых документов системы образования;
современных подходов в управлении организацией ТиПО в условиях модернизации образования;
психолого-педагогических аспектов современного менеджмента;
инновационных технологий и методов обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - класс, "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 9 - 10 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 7 - 8 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 5 - 6 баллов, (50 - 74%);
25. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;

2) жағдайды талдау негізінде қайшылықты атайды;
3) мәселенің болу себептерін атайды;
4) проблеманы қалыптастырады, оның себептерін талдайды;
5) мақсатты тұжырымдайды және түсінеді;
6) міндеттер мақсатқа сәйкес келеді;
7) мақсатқа жету жолын ұсынады;
8) мәселені шешу тәсілдерін ұсынады;
9) стратегияны ұсынады;
10) жоба жұмысы туралы әңгімелейді;
11) іс-әрекеттердің дәйектілігін анықтайды;
12) қадамдарды ұсынады және кейбір ресурстарды көрсетеді;
13) ресурстарды негіздейді;
14) ағымдағы бақылауды жоспарлайды;
15) өнімді күтілетін өнім;
16) өнімнің ойға сәйкестігі туралы қорытынды жасайды;
17) өнімді бағалау критерийлерін ұсынады;
18) өлшемдерге сәйкес өнімді бағалайды;
19) өлшемдер жүйесін ұсынады;
20) алынған нәтижелердің мәні;
21) күтілетін өнімді сипаттайды;
22) өнімді қалай пайдалану керектігін айтады;
23) тұтынушыларды және өнімді пайдалану саласын негіздейді;
24) өнімді пайдалану бойынша ұсынымдар береді;
25) жылжытуды жоспарлайды немесе қолдану шекарасын көрсетеді.
26. Тыңдаушылардың жобалық жұмысты орындау бойынша білімін бағалау баллдарды бес баллдық жүйеге ауыстыру арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 47-50 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 36-47 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 25-36 балл, (50-74%).
27. Шағын сабақты (шағын сабақты) таныстыру кезінде курс тыңдаушылары білім беру мазмұнын жаңартуды ескере отырып, жоспарлау және оқыту бойынша іс-әрекет ретінде әр түрлі кезеңдердегі сабақ, сабақ үзіндісін, іс - шараларды ұсынады.
28. Шағын сабақты (сабақтар, іс - шаралар) таныстыру үшін келесі критерийлер бөлінеді:
1) дағдылардың қалыптасу деңгейі - 0 балл осы сабаққа қолданылмайды;
2) 1 балл - қалыптасу дағдысы;
3) 2 балл - дамып келе жатқан дағды;
4) 3 балл - қалыптасқан дағды.
29. Шағын сабақты таныстыру барысында білімді меңгеру деңгейі келесі параметрлермен анықталады:
1) Ақпаратты анық және қысқа ұсынады;
2) нақты және егжей-тегжейлі нұсқаулар береді;
3) қатысушылардың түсінігін тексереді;
4) белсенді тыңдайды (қайта қарайды, түйіндейді, нақтылайды);
5) сабақта уақытты тиімді басқарады;
6) тиімді кері байланыс береді;
7) өзара құрмет, ынтымақтастық және қолдау ахуалын жасайды;
8) оқыту мақсатын белгілейді және қатысушылардың қызметіне орынды қосылады;
9) белсенді оқыту стратегиясы мен жаттығуларды орынды және тиімді пайдаланады;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап береді, проблемалар мен түсініспеушіліктерді шешеді;
11) ашық сұрақтарды пайдаланады;
12) тапсырмаларды талқылауды / орындауды тиімді аяқтайды және оқыту кезеңдері арасында сабақтастық байланыс жасайды;

2) называет противоречие на основе анализа ситуации;
3) называет причины существования проблемы;
4) формулирует проблему, анализирует ее причины;
5) формулирует и понимает цель;
6) задачи соответствуют цели;
7) предлагает способ убедиться в достижении цели;
8) предлагает способы решения проблемы;
9) предлагает стратегию;
10) рассказывает о работе над проектом;
11) определяет последовательность действий;
12) предлагает шаги и указывает некоторые ресурсы;
13) обосновывает ресурсы;
14) планирует текущий контроль;
15) сравнивает продукт с ожидаемым;
16) делает вывод о соответствии продукта замыслу;
17) предлагает критерии для оценки продукта;
18) оценивает продукт в соответствии с критериями;
19) предлагает систему критериев;
20) значение полученных результатов;
21) описывает ожидаемый продукт;
22) рассказывает, как будет использовать продукт;
23) обосновывает потребителей и области использования продукта;
24) дает рекомендации по использованию продукта;
25) планирует продвижение или указывает границы применения.
26. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 47 - 50 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 36 - 47 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 25 - 36 баллов, (50 - 74%).
27. При презентации мини-урока (мини - занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, занятия, мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.
28. Для презентации мини - урока (занятия, мероприятия) выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини - урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение / выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;

1. "Дуальды білім беру жүйесін енгізу жағдайында өндірістік технологиялық процестерін модельдеуді пайдалану әдістемесі" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі – ТжКБ) беру ұйымдарының жеңіл өнеркәсіп саласы бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2. Дуальды білім беру жүйесін енгізу жағдайында өндірістік технологиялық процестерін модельдеуді пайдалану әдісінің (жеңіл өнеркәсіп саласы бойынша) ерекшелігі олардың тәжірибеге бағдарлануы мен ТжКБ беру жүйесінде арнайы пән оқытушылары және өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыруда дуальды оқыту элементін қолдану болып табылады. Онда оқу уақытының 60% - ы салалық оқу-әдістемелік кластерлер мен әлеуметтік серіктес өндірістерде тәжірибеге бағытталған орта жағдайында оқытуға бөлінген.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты жеңіл өнеркәсіп саласында арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне дуальды білім беру жүйесін енгізу жағдайында өндірістік технологиялық процестерін модельдеу бойынша кәсіби құзыреттілігін жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) Оқу орнының оқу-тәрбие ісі процесінде дуальды оқыту жүйесін енгізудің қадамдық механизмін анықтау;
2) дуальды жүйені енгізу тиімділігін бағалау критерийлерін әзірлеу;
3) тігін өнеркәсібі мамандығы бойынша оқу бағдарламаларының кәсіби стандарттарын шолу және талқылау;
4) тігін өнеркәсібінің ақпараттық технологиялар саласында оқытушылар студенттердің кәсіби құзыреттілігіқн дамытуға ықпал ете отырып, оқыту процесін ұйымдастыру үшін, білім мен дайындығын қамтамасыз ету;
5) тыңдаушыларды технологтың - автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі - АЖО) және киімді жобалаудың автоматты жүйесі (бұдан әрі - ЖАЖ) "Графис" бойынша жұмыстың негізіне үйрету;
6) инновациялық білім беру ортасының жобасын құру;
7) оқу процесінде ақпараттық - коммуникациялық технологияларды қолдану (бұдан әрі - АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3 - тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) ТжКБ жүйесіндегі жаңғыртудың негізгі міндеттері мен кезеңдерін;
қазіргі кезеңдегі ТжКБ ұйымдары қызметін реттейтін негізгі нормативтік құжаттарды және оларды жүзеге асыру механизмдерін;
дуальдық оқыту жүйесінің жеңіл өнеркәсіптіктегі және оқу - өндірістік технологияларды енгізу процесіндегі негізін;
білім берудегі жүйелілік, құзыреттілілік, іс-әрекеттік мәнін;
оқыту процесіндегі ІТ - технологияларды (АйТи - технологиялар) және өндірістік-технологиялық процестерде модельдеуді қолдана отырып белсенді оқыту әдістерін біледі.

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Методика использования моделирования производственно-технологических процессов в условиях внедрения дуальной системы обучения" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения отрасли легкой промышленности организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Методика использования моделирования производственно-технологических процессов в условиях внедрения дуальной системы обучения (в сфере легкой промышленности) заключается в использовании элементов дуальной формы обучения в системе повышения квалификации преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО. В них до 60% учебного времени отводится практикоориентированной подготовке в условиях производственной среды отраслевых учебно-методических кластеров и предприятий - социальных партнеров.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является совершенствование профессиональных компетенций преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по моделированию производственно-технологических процессов в условиях внедрения дуальной системы обучения в отрасли легкой промышленности.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) определить пошаговый механизм внедрения дуальной системы в учебно-воспитательный процесс учебного заведения;
2) разработать критерии оценки эффективности внедрения дуальной системы;
3) рассмотреть и обсудить профессиональные стандарты, учебные программы специальности швейной отрасли;
4) сформировать практическую готовность к организации процесса обучения, способствующего формированию у обучающихся, компетенций в сфере профессиональных информационных технологий в швейной отрасли;
5) научить слушателей основам работы в системе автоматизированного проектирования (далее – САП) одежды "Графис" и автоматизированное рабочее место (далее - АРМ) технолога;
6) создать проект инновационной образовательной среды.
7) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные задачи и этапы модернизации системы ТиПО;
основные нормативные документы, регулирующие деятельность организации ТиПО на современном этапе, и механизмы их реализации;
сущность дуальной системы обучения в сфере легкой промышленности и технологии ее внедрения в учебно-производственный процесс;
сущность системного, компетентностного и деятельностного подходов образовании;
методы активного обучения с использованием моделирование производственно-технологических процессов и IT – технологии (АйТи - технологии) в учебном процессе.

2) оқытудың дуальдық жүйесін енгізу жағдайында жеңіл өнеркәсіпте заманауи оқу - өндірістік технологияларды қолдануды;
білім алушылардың түйінді құзыреттіліктерін қалыптастыратын, жеңіл өнеркәсіптегі жаңа инновациялық технологияларды классификациялауды;
ТжКБ ұйымында әлеуметтік серіктестердің қатысуымен дуальдық білім берудің біртұтас құрылымын көрсетуді;
жалпы қоғамдағы және оқытуда жеке сұрақтар бойынша еңбек нарығындағы талаптардың құзыреттілігін жүйелеуді есепке ала отырып, білім бағдарламасының бағалау критерийлерін құрастыруды;
тыңдаушылардың оқудағы жетістіктерін бағалау негізінде білім сапасын ішкі бағалау жүйесін құрастыруды;
берілген жүйенің есептерін құрастыру, талдау және сараптауды;
ТжКБ жүйесіндегі білім алушылардың техникалық шығармашылығын дамытуға бағытталған оқу тапсырмаларын жобалауды қолданады.
3) дуальдық оқытудың тігін саласындағы әдістерін;
тігін саласындағы автоматтандырылған жүйелерді жобалау және инновациялық технологияларды пайдалану дағдыларын оқу үрдісінде меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық - педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативтік - құқықтық модульде мынадай тақырыптар қарастырылады:
"Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауы";
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319 - III Қазақстан Республикасының Заңы";
"Ұлт жоспары - нақты 100 қадам Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың бес институционалдық реформасын жүзеге асыру";
"Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 -2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы бойынша білім сапасын дамыту";
"Қазақстан Республикасының инновациялық-индустриалдық 2015 - 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы";
"Тігін өндірісінің кәсіптік стандарты. Еңбек кодексінің негізгі сұрақтары. Еңбек қатынасы. Жас маман мәртебесі";
"ТжКБ Ұлттық кәсіпкерлер палатасының рөлі".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде мынадай тақырыптар қарастырылады:
"Арнайы пән оқытушыларының қазіргі психологиялық портреті";
"Арнайы пән сабағындағы тәрбиенің кәсіби әлеуметтік психологиясы";
"Арнайы пән сабағының оқыту процесіндегі танымдық іс-әрекетті жандандыру психологиясы";
"Өндірістік оқыту шеберлерінің психологиялық портреті";
"Жұмыс орындарында психологиялық әлеуметтік-кәсіби тәрбие";
"Өндірістік оқыту процесінде психологиялық танымдық қызметін дамыту".

2) умеют:
применять современные образовательные технологии легкой промышленности в учебно-производственном процессе в условиях внедрения дуальной системы обучения;
классифицировать современные инновационные технологии в сфере легкой промышленности, формирующие у обучающихся ключевые компетенции;
выстаивать целостную структуру дуального обучения в организации ТиПО с участием социальных партнеров;
создавать критерии оценки образовательных программ с учетом соответствия формируемых у обучающихся компетенций потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества в целом;
разрабатывать систему внутренней оценки качества образования на основе оценки учебных достижений обучающихся;
анализировать, отбирать и составляют примеры заданий системы;
проектировать учебные занятия, направленные на развитие технического творчества обучающихся в системе ТиПО.
3) владеют:
способами организации швейной отрасли дуального обучения;
навыками по использованию потенциала систем автоматизированного проектирования и инновационных технологий швейной отрасли в учебный процесс.
Глава 4. Содержание программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Послание Президента Республики Казахстан Н. А. Назарбаева народу Казахстана: "Нұрлы жол - путь в будущее";
"Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании";
"План нации - 100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ Главы государства Н.А. Назарбаева";
"Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 - 2020 годы";
"Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 гг.";
"Профессиональные стандарты швейной промышленности. Основные вопросы Кодекса о труде. Трудовые отношения. Статус молодого специалиста";
"Роль Национальной палаты предпринимателей в ТиПО".
8. В психолого - педагогическом модуле рассматриваются следующие темы:
"Психологический портрет современного преподавателя специальных дисциплин";
"Психология социально-профессионального воспитания на уроках специальных дисциплин";
"Психология активизации познавательной деятельности в процессе обучения на уроках специальных дисциплин";
"Психологический портрет современного мастера производственного обучения";
"Психология социально-профессионального воспитания на рабочем месте";
"Психология активизации познавательной деятельности в процессе производственного обучения".

9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Кәсіптік білім беру саласында кәсіби дайындаудың шетелдік және Қазақстандық озық тәжірибелері";
"Дуальды оқыту - ТжКБ оқыту жүйесіндегі перспективалық жүйе";
"ТжКБ жүйесі бітірушінің бәсекеге қабілеттілігін дамыту факторы ретінде";
"Кәсіби оқытудағы педагогтың инновациялық қызметі";
"Жаңартылған білім беру стандарты негізінде оқыту бағдарламасын құру тәжірибесі";
"Дуальды оқыту жүйесін енгізу аясындағы оқу-өндірістік процестің сапасын басқару, қиыншылықтар мен перспективалар";
"Бітірушілер үшін тігін саласындағы кәсіби құзыреттілік деңгейін жұмыс берушінің талаптары мен қазіргі өндірістегі шарттары";
"Тігін саласындағы инновациялық технология";
"Автоматтандырылған басқару жүйесі (бұдан әрі - АБЖ) ШвейПром тігін өндірісін басқаруды автоматтандыруды қамтамасыз ететін бағдарламалық жүйе";
"Қазіргі заманғы тігін өндірісі жағдайындағы киімді жобалаудың автоматтандырылған жүйесі" (бұдан әрі - ЖАЖ);
"ЖАЖ "Графис" бағдарламасында киім құрастыру негіздері";
"Өндірістік - технологиялық процесте моделдеуді пайдаланудың әдістері".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру технологиясы";
"ЖАЖ "Графис" технологияларын пайдалана отырып тігін өнімдері моделін құрастыру";
"Бұйым өлшемдерін есептеу, қосымшаны анықтау, градация негіздерін қолдану";
"Бұйымның базалық конструкциясы";
"Лейкал әйелдер бұйымдарының толық топтамасын өңдеу";
"Технологтың автоматтандырылған жұмыс орнында (бұдан әрі - АЖО) технологиялық үздіксіздікті қалыптастыру";
"Тігін өндірісінде мамандарды дайындау үшін инновациялық технологияларды қолдану (әдістемелік аспектілер)".
11. Вариативтік модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Өндірістік білім берудегі жаңа талаптар";
"Қоғамдық серіктестер мен қарым - қатынастың жаңа формалары";
"Сапаны тәуелсіз бағалау, ТжКБ беру ұйымдарының түлектерін жұмысқа орналастыру".
"Ұлттық және Желілік біліктілік шеңберінің мазмұны мен мақсаты".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2 - 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1, 2 және 3 - қосымшасына сәйкес 36 және 80 (арнайы пән оқытушылары үшін) және 80 (өндірістік оқыту шеберлері үшін)- сағаттық оқу - тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.

9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Передовой зарубежный и Казахстанский опыт профессиональной подготовки в области профессионального образования";
"Дуальное обучение - перспективная система обучения в ТиПО";
"Дуальная система как фактор развития конкурентоспособного выпускника системы ТиПО";
"Инновационная деятельность педагога профессионального обучения";
"Опыт разработки программ обучения на основе стандартов нового поколения";
"Управление качеством учебно - производственного процесса в условиях внедрения дуальной системы обучения, проблемы и перспективы";
"Требования работодателей к уровню профессиональных компетенций выпускников для швейной отрасли в условиях современного производства";
"Инновационные технологии в швейной отрасли"
"Автоматизированный система управления (далее - АСУ) "ШвейПром" - программное обеспечение для автоматизации управления швейным производством";
"Системы автоматизированного проектирования (далее – САП) одежды в условиях современного швейного производства";
"Основы конструирования одежды в программе САП "Графис";
"Методика использования моделирования производственно-технологических процессов".
10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Технологии создания и преобразования информационных объектов";
"Разработка моделей швейных изделий с применением технологии САП "Графис";
Учет размерных признаков, определение прибавки, применение основ градации";
"Базовая конструкция изделий";
"Построение модельной конструкции изделий";
"Разработка полного комплекта лекал изделия";
"Разработка технологической последовательности в автоматизированном рабочем месте технолога" (далее - АРМ);
"Использование инновационных технологий для подготовки специалистов швейной отрасли на уроках специальных дисциплин".
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующим потребностями:
"Современные требования к уроку производственного обучения";
"Современные формы взаимодействия с социальными партнерами";
"Независимая оценка качества, трудоустройство выпускников организаций ТиПО";
"Назначение и цель Национальной и Отраслевой рамки квалификаций".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 - 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36, 80 (для преподавателей специальных дисциплин) и 80 (для мастеров производственного обучения) - часов согласно приложениям 1, 2 и 3 к Программе.

13. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) ТжКБ жүйесінде білім алушылардың негізгі құзыреттіліктер қалыптастыруға бағытталған модульдік бағдарламалар әзірлеу;
2) өндірістік білім беруді ұйымдастыру үшін тігін өндірісінің сандық білім беру ресурстарын жобалау;
3) өндірістік оқыту жағдайында білім алушылардың сыни ойлауын қалыптастыру;
4) жеңіл өнеркәсіп саласында өндірістік білім беруді ұйымдастырудың жүйелі тәсілі және маманның бәсекеге қабілеттілігін қалыптастырудағы рөлі;
5) техникалық және кәсіби білім берудегіәлеуметтік серіктестік жас мамандарды дайындау сапасын жоғарылату факторы ретінде.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) дуальды оқыту жүйесін оқу процесіне енгізу жағдайында кеңес беру бойынша сабақ жобасы немесе жаңа технологияларды (киімді автоматты түрде жобалау жүйелері және технолог - АЖО);
2) Оқыту процесіне дуальды оқыту жүйесін енгізу енгізу жағдайында АКТ-ны қолдану (берілген курста құрастыру үшін тігін бұйымдарының түрлі моделдері мен технологиялары инновациялық тігін құралдарының қолданылуы ескеріле отырып қолданылады).
3) дуальды оқыту жүйесін енгізу жағдайында арнайы пәндер мұғалімдері мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптар;
4) әлеуметтік әріптестіктің сапалы кадрлар даярлаудағы кепілдемелік рөлі;
5) білім алушылардың білім сапасын жоғарылату үшін АКТ пайдалану;
6) дуальды оқыту – ТжКБ оқытудың перспективалық жүйесі
7) білім алушылардың өнертапқыштық іс - әрекетін және ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру;
8) әлеуметтік әріптестік саласындағы халықаралық тәжірибе;
9) кәсіби білім берудің дуальды нысаны әлеуметтік әріптестіктің өнімі ретінде.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: тренинг, топтық жұмыс, үйрету ойындары, кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып, шағын сабақтардың таныстырылым арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.

13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная деятельность, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) Разработка модульной программы, ориентированной на формирование ключевых компетенций обучающихся в системе ТиПО.
2) Проектирование цифровых образовательных ресурсов швейного производства для организации производственного обучения.
3) Формирование критического мышления обучающихся в условиях производственного обучения.
4) Системный подход к организации производственного обучения в сфере легкой промышленности и роль в формировании конкурентоспособного специалиста.
5) Социальное партнерство в техническом и профессиональном образовании как фактор повышения качества подготовки молодых специалистов.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) проект занятия по конструированию или технологии изготовления швейного изделия с применением инновационных технологий (систем автоматизированного проектирования одежды и программы АРМ - технолог);
2) применение ИКТ в условиях внедрения в учебный процесс дуальной системы обучения (в данном курсе для разработки используются разные модели швейных изделий и технология их изготовления с учетом применения инновационного швейного оборудования);
3) требования к профессиональной компетентности преподавателя спец. дисциплин, мастера производственного обучения в условиях внедрения дуальной системы обучения;
4) роль социального партнерства как условие гарантии качества подготовки кадров;
5) использование ИКТ для повышения качества знаний обучающихся;
6) дуальное обучение-перспективная система обучения ТиПО;
7) организация научно-исследовательской работы, рационализаторской деятельности обучающихся;
8) международный опыт в области социального партнерства;
9) дуальная форма профессионального образования как продукт социального партнерства.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: тренинг, работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - классы в ходе выездных практических занятий, презентации мини - уроков.

7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер (теріс нәтиже - 0 балл; ішінара оң нәтиже - 1 балл; оң нәтиже - 2 балл) және өлшемдер айқындалады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын игеруі;
2) тәжірибелік тапсырмаларды орындауда теориялық білімдерін қолдануы;
3) баяндалған материалдың тәжірибелік маңыздылығы;
4) сұрақты негіздеуі, толықтығы және баяндау анықтығы;
5) талаптарға сәйкес безендіру.
20. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9 - 10 балл, (85 - 100%);
2) "Жақсы": 7 - 8 балл, (75 - 84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5 - 6 балл, (50 - 74%).
21. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер (1, 2 балл) және өлшемдер айқындалған:
1) жобаның өзекті мәселесі ашылмаған;
2) өзекті мәселесі кейбір үзінділері ашылған;
3) өзекті мәселесі ашылған, автор оқу бағдарламасының аясында тақырыпты білетінін көрсетті;
4) өзекті мәселесі ашылған, автор оқу бағдарламасының аясында тақырыпты терең білетінін көрсетті;
5) мақсат тұжырымдалмаған;
6) мақсат тұжырымдалған, бірақ оған жету жоспары берілмеген;
7) мақсат тұжырымдалған, негізделген, оған жетудің жоспары кесте түрінде ұсынылған;
8) мақсат тұжырымдалған, анық негізделген, оған жетудің нақты жоспары ұсынылған;
9) жоспар іс-әрекет мазмұнын қамтымаған;
10) жоспар үстірт жасалған;
11) жоспарлау толыққанды пайымды және жүйелі емес;
12) жоспарлау пайымды, жүйелі, іс-әрекет мазмұнын толық қамтыған;
13) жобалық өнім жоқ;
14) жобалық өнім сапалық талаптарға сәйкес емес (қойылған мақсаттарға);
15) жобалық өнім сапалық талаптарға толық сәйкес емес;
16) жобалық өнім сапалық талаптарға сәйкес (қойылған мақсаттарға сәйкес);
17) нәтиженің тәжірибелік маңызы жоқ;
18) нәтиже тек жекелеген тәжірибелік маңызға ие;
19) алынған нәтиже тек теориялық маңызға ғана ие;
20) алынған нәтиже үлкен теориялық маңызға ие және қолдануға ұсынуға болады.
22. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарын орындауы бойынша білімдерін бағалау балдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "5" (өте жақсы) баға 85% және 100% баллға сәйкес: 13 - 15 балл
2) "4" (жақсы) баға 75% және 84% баллға сәйкес: 11 - 12 балл
3) "3" (қанағаттанарлық) баға 50% және 74% баллға сәйкес: 7 - 10 балл
23. Шағын-сабақтарды (шағын-сабақ) таныстыру кезінде курс тыңдаушылары CLIL әдістемесі элементтері (Content and Language Integrated Learning - Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг), формативті бағалау және оқытудың белсенді әдістері арқылы сабақтан, іс-шаралардан үзінді көрсетеді.

Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии (отрицательный результат - 0 баллов; частично положительный результат - 1 балл, положительный результат - 2 балла) и параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
20. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 9 - 10 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 7 - 8 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 5 - 6 баллов, (50 - 74%).
21. Для проведения проектной работы выделяются следующие критерии (1, 2 балла) и параметры:
1) актуальная проблема проекта не раскрыта;
2) актуальная проблема раскрыта частично;
3) актуальная проблема раскрыта, автор показал знание темы в рамках образовательной программы;
4) проблема раскрыта полностью, автор продемонстрировал глубокие знания темы в рамках образовательной программы;
5) цель не сформулирована;
6) цель сформулирована, но план ее достижения отсутствует;
7) цель сформулирована, обоснована, дан схематичный план ее достижения
8) цель сформулирована, четко обоснована, дан подробный план ее достижения;
9) план не отражает содержание деятельности;
10) план носит поверхностный характер;
11) планирование недостаточно логично и последовательно;
12) планирование логичное, последовательное, полностью отражает содержание деятельности;
13) проектный продукт отсутствует;
14) проектный продукт не соответствует требованиям качества (заявленным целям);
15) продукт не полностью соответствует требованиям качества;
16) продукт полностью соответствует требованиям качества (соответствует заявленным целям);
17) результат не имеет практического значения;
18) результат имеет лишь частичное практическое значение;
19) поученные результаты имеют только теоретическое значение;
20) полученные результаты имеют большое практическое значение и могут быть рекомендованы к использованию.
22. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "отлично": 13 - 15 б (85% до 100%);
2) "хорошо": 11 - 12 б (75% до 84%);
3) "удовлетворительно": 7 - 10 б. (50% до 74%).
23. При презентации мини-урока (мини-занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, мероприятия с элементами методики CLIL (Content and Language Integrated Learning - Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг), формативного оценивания и активных форм обучения.

24. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған (дағдылардың қалыптасу деңгейі - 0 балл, аталған сабаққа қолдануға лайықты емес; 1 балл- қабылданған дағды; 2 балл- дамушы дағды; 3 балл – қалыптасқан дағды) және өлшемдер:
1) ұйымдастыру, негіздемесі және сабақ кезеңдерінің байланысы;
2) оқу тұжырымдамаларын, оқытудың белсенді әдістерін қолдану;
3) тілдік және пәндік жаттығуларды қолдану негіздемесі;
4) сабаққа 4Сs (Creativity, Critical Thinking, Communication and Collaboration in Schools – Креативити, Критикал синкин, Коммуникэйшн, Коллаборэйшн ин скул) енген;
5) пәнді және тілді білуі;
6) педагогикалық құзырлылық;
7) педагогикалық мінез-құлық;
8) талдау.
25. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:

24. Для презентации мини - урока (занятия, мероприятия) выделяются следующие критерии (уровни сформированности навыков: 0 баллов - неприменимо к данному занятию; 1 балл - приобретаемый навык; 2 балла - развивающийся навык; 3 балла - сформированный навык) и параметры:
1) организация, обоснованность и взаимосвязь этапов урока;
2) использование учебных концепций, активных методов обучения;
3) обоснованность использования языковых и предметных упражнений;
4) урок включает 4Сs (Creativity, Critical Thinking, Communication and Collaboration in Schools – Креативити, Критикал синкин, Коммуникэйшн, Коллаборэйшн ин скул);
5) знание предмета и языка;
6) педагогическая компетентность;
7) педагогическое поведение;
8) анализ.
25. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:

1. "Дуальды оқыту жүйесін ендіру жағдайында техникалық және кәсіптік білім берудің оқыту іс-әрекетін ұйымдастырудың кластерлік тәсілі" (полиграфия саласы бойынша) тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының полиграфия саласы бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерін оқытуға арналған.
2. Дуальды оқыту жүйесін ендіру жағдайларында техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің жұмыстарын ұйымдастырудың кластерлік тәсілінің (полиграфия саласы бойынша) ерекшелігі олардың тәжірибеге бағдарлануы мен ТжКБ беру жүйесінде арнайы пән оқытушылары және өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыруда дуальды оқыту элементін қолдану болып табылады. Онда оқу уақытының 60%-ы салалық оқу-әдістемелік кластерлер мен әлеуметтік серіктес өндірістерде тәжірибеге бағдарланған орта жағдайында оқытуға бөлінген.
2– тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты оқытудың дуальды жүйесін енгізу жағдайындағы білім беруді ұйымдастырудың кластерлік тәсілін қолдану арқылы колледж оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлері құзыреттілігін қалыптастыру.
4. Бағдарлама мақсатына жетудегі, келесі міндеттер:
1) оқу орындарының оқу-тәрбие барысына дуальды жүйені енгізудің қадамдық механизмін белгілеу;
2) полиграфия саласындағы мамандықтардың оқу бағдарламаларын, кәсіптік стандарттарын қарастыру мен талқылау;
3) оқушыларды полиграфия саласындағы кәсіптік жаңартпа технологиялары саласындағы құзыреттерін қалыптастыруға ықпал ететін оқу барысын ұйымдастырудағы педагогтардың білімдері мен тәжірибелік дайындықтарын қамтамасыз ету;
4) Тыңдаушыларды полиграфия өнімдерінің автоматтандырылған жобалау жүйесіндегі (бұдан әрі - АЖЖ) және полиграфия саласы мамандарының автоматтандырылған жұмыс орындарының (бұдан әрі - АЖО) негіздеріне үйрету;
5) оқу процесінде ақпараттық - коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша (бұдан әрі - АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3– тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) ТжКБ беру жүйесін жетілдірудің негізгі міндеттері мен кезеңдерін;
қазіргі кезеңдегі ТжКБ беру ұйымының қызметін реттейтін негізгі нормативтік құжаттарды және оны жүзеге асыру механизмдерін;
полиграфиялық өндіріс саласындағы оқытудың дуальды жүйесінің мәнін және оны өндірістік-оқу процесіне енгізу технологиясын;
білім берудің жүйелік, құзыреттілік және қызметтік тәсілдерінің мәндерін;
өндірістік-технологиялық процестерді моделдеуді және оқу процесінде IT технологиясын қолдана отырып қарқынды оқыту әдістерін біледі.

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Кластерный подход к организации образовательной деятельности в техническом и профессиональном образовании в условиях внедрения дуальной системы обучения (по полиграфической отрасли)" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы издания, полиграфии и книгораспространения организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Кластерный подход к организации образовательной деятельности в техническом и профессиональном образовании в условиях внедрения дуальной системы обучения (по полиграфической отрасли) заключается в использовании элементов дуальной формы обучения в системе повышения квалификации преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО. В них до 60% учебного времени отводится практикоориентированной подготовке в условиях производственной среды отраслевых учебно-методических кластеров и предприятий-социальных партнеров.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование компетенций у преподавателей и мастеров производственного обучения по применению кластерного подхода к организации образовательной деятельности в техническом и профессиональном образовании в условиях внедрения дуальной системы обучения.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) определить пошаговый механизм внедрения дуальной системы в учебно-воспитательный процесс учебного заведения;
2) рассмотреть и обсудить профессиональные стандарты, учебные программы специальности полиграфической отрасли;
3) обеспечение педагогов знаниями и формирование практической готовности к организации процесса обучения, способствующего формированию у обучающихся, компетенций в сфере профессиональных информационных технологий в полиграфической отрасли;
4) научить слушателей основам работы в системе автоматизированного проектирования (далее - САП) полиграфической продукции и автоматизированного рабочего места (далее - АРМ) специалиста полиграфической отрасли;
5) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе (далее - ИКТ).
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные задачи и этапы модернизации системы ТиПО;
основные нормативные документы, регулирующие деятельность организации ТиПО на современном этапе, и механизмы их реализации;
сущность дуальной системы обучения в сфере полиграфической промышленности и технологии ее внедрения в учебно-производственный процесс;
сущность системного, компетентностного и деятельностного подходов образовании;
методы активного обучения с использованием моделирование производственно-технологических процессов и IT технологии в учебном процессе.

2) полиграфиядағы оқытудың дуальды жүйесін енгізу жағдайында өндірістік-оқу процесінде жаңа озық білім беру технологияларын қолдануды;
ТжКБ беру жүйесінде оқушылардың техникалық шығармашылығын жетілдіруге бағытталған оқу сабақтарын жобалауды;
оқушылардың негізгі біліктіліктерін қалыптастыратын полиграфиялық өндіріс саласындағы заманауи инновациялық технологияларды жіктеуді;
әлеуметтік серіктестердің қатысуымен ТжКБ беру ұйымдарында дуальды оқытудың толық құрылымын құра білуді;
еңбек нарығының қажеттілігіне, оқушылардың жеке және жалпы қоғамның сұраныстарына оқушылардың құзыреттіліктерін қалыптастыру сәйкестігін ескере отырып, білім беру бағдарламаларын бағалау критерийлерін жасай білуді;
оқушылардың білім жетістіктерін бағалау негізінде білім беру сапасының ішкі бағалау жүйесін әзірлей білуді;
АЖЖ жүйесінің тапсырмаларының мысалдарын талдай, іріктей және құра білуді меңгереді.
3) оқытудың дуальды жүйесі жағдайында баспа-полиграфия кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық қызметін ұйымдастыру әдістерін қолданады.
4– тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативтік-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Білім беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне соңғы өзгерістер мен толықтырулар"
"Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауы"
"Ұлт жоспары - Н.Ә.Назарбаевтың елбасының бес институционалдық реформасын жүзеге асырудың 100 қадамы";
"Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы";
"Қазақстан Республикасының инновациялық-индустриалдық 2015-2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы қарастырылады".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Пән оқытушыларының қазіргі психологиялық портреті";
"Пән сабағындағы тәрбиенің кәсіби әлеуметтік психологиясы";
"Пән сабағының оқыту процесіндегі танымдық іс-әрекетті жандандыру психологиясы";
9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Кәсіптік білім саласындағы шетелдік және Қазақстандық озық тәжірибе";
"Оқытудың дуальды жүйесі - бәсекелесуге қабілетті маманды жетілдіру факторы секілді ТжКБ берудегі оқытудың келешектегі жүйесі";
"Кластер жағдайындағы білім берудің тұрақты үлгісі";
"ТжКБ беру жүйесіндегі оқытудың дуальды жүйесі жағдайында кластерді дамыту мәселелері мен келешегі";
"Қазіргі өндіріс жағдайындағы полиграфия колледжі түлектерінің кәсіптік біліктіліктері деңгейіне жұмыс берушілердің қоятын талаптары";
"Кәсіптік біліктіліктерін қалыптастыруға арналған өндірістік оқыту сабақтарында цифрлық білім беру ресурстарын (бұдан әрі - ЦББР) қолдану";
"Полиграфиялық өндірісті басқаруды автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету";
"MULTICAM" (МУЛЬТИКАМ) жабдығына арналған автоматтандырылған жобалау жүйесі";
"UVI-принтерін (ЮВИ – принтер) автоматтандырылған жобалау жүйесі".

2) умеют:
применять новые опережающие образовательные технологии в учебно-производственном процессе в условиях внедрения дуальной системы обучения в полиграфии;
проектировать учебные занятия, направленные на развитие технического творчества обучающихся в системе ТиПО.
классифицировать современные инновационные технологии в сфере полиграфической промышленности, формирующие у обучающихся ключевые компетенции;
выстаивать целостную структуру дуального обучения в организации ТиПО с участием социальных партнеров;
создавать критерии оценки образовательных программ с учетом соответствия формируемых у обучающихся компетенций потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества в целом;
разрабатывать систему внутренней оценки качества образования на основе оценки учебных достижений обучающихся;
анализировать, отбирать и составляют примеры заданий системы САПР.
3) владеют:
способами организации производственно-хозяйственной деятельности издательско-полиграфических предприятий в условиях дуального обучения.
Глава 4. Содержание программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана: "Нұрлы жол-путь в будущее";
"План нации - 100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ Главы государства Н. А. Назарбаева";
"Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 годы".
8. В психолого-педагогическом модуле рассматриваются следующие темы:
"Психологический портрет современного педагога;
"Психология социально - профессионального воспитания на уроках";
"Психология активизации познавательной деятельности в процессе обучения на уроках";
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Передовой зарубежный и казахстанский опыт профессионального образования";
"Дуальное обучение - перспективная система обучения ТиПО, фактор развития конкурентоспособного специалиста";
"Непрерывная модель образования в условиях кластера";
"Проблемы и перспективы развития кластера в условиях дуальной системы обучения системы ТиПО";
"Требования работодателей к уровню профессиональных компетенций выпускников полиграфического колледжа в условиях современного производства";
"Применение цифровых образовательных рессурсов (далее - ЦОР) на уроках производственного обучения для формирования профессиональной компетенции";
"Программное обеспечение для автоматизации управления полиграфическим производством";
"Системы автоматизированного проектирования для оборудования "MULTICAM" (МУЛЬТИКАМ);
"Системы автоматизированного проектирования UVI - принтера" (ЮВИ - принтер);

"3D - сканер (3Дэ – сканер) мен 3D - принтерін (3Дэ - принтер) автоматтандырылған жобалау жүйесі".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Fotoshop (Фотошоп) графикалық редактордағы полиграфиялық өнімдерді жобалау негіздері";
"CorelDraw (Корел Дроу) беттеу бағдарламасындағы полиграфиялық өнімдерді жобалау негіздері";
"Indesign (Индизайн) беттеу бағдарламасындағы полиграфиялық өнімдерді жобалау негіздері";
"3D Max (3Дэ Макс) бағдарламасын қолданумен өндірістік-технологиялық үлгілеу әдістемесі";
"Ctp" (Computer – to – Plate – Компьютэ - ту - плэйт) баспа қалпын әзірлеуге арналған жабдықтар";
"RIP (РИП) жолма-жол растрлеу бағдарламасы";
"CMYK (СМИК) түсін түзету бағдарламасы";
"Әр түрлі беттердегі (мата, керамика) баспаға арналған сублимациялық жабдықтар (трафаретті баспа, тампобаспа)";
"Қатты мұқабада кітаптарды дайындау технологиялық барысын әзірлеу";
"Магний клишесін әзірлеу негізінде баспадан кейінгі процестердің технологияларын талдау мен қолдану";
"Полиграфия саласындағы шығын материалдарын құрудың жаңа әдістері";
"Конгревтік бедерлеу мәселелерін шешуге арналған жаңа жаңартпа технологияларын қолдану";
"Полиграфия саласының АЖМ маманы".
11. Вариативтік модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Өндірістік оқыту сабағына қойылатын қазіргі талаптар";
"Әлеуметтік серіктестермен өзара қатынастың қазіргі үлгілері";
"ТжКБ беру ұйымының түлектерін еңбекпен қамту, сапасын тәуелсіз бағалау";
"Ұлттық және салалық біліктілік шеңберінің мақсаты мен міндеті".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1, 2 және 3-қосымшасына сәйкес 36 және 80 (арнайы пән оқытушылары үшін) және 80 (өндірістік оқыту шеберлері үшін) - сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) ТжКБ беру жүйесіндегі оқушылардың негізгі құзыреттерін қалыптастыруға бағытталған модульді бағдарламаны әзірлеу;
2) өндірістік оқытуды ұйымдастыруға арналған цифрлық білім беру ресурстарын жобалау;

"Системы автоматизированного проектирования 3D - сканера (3Дэ - сканер) и 3D - принтера (3Дэ – принтер)"
10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Основы проектирования полиграфической продукции в графическом редакторе Fotoshop" (Фотошоп);
"Основы проектирования полиграфической продукции в программе верстки Corel Draw" (Корел Дроу);
"Основы проектирования полиграфической продукции в программе верстки Indesign" (Индизайн);
"Методика моделирования производственно - технологических процессов с использованием программ 3D Max" (3Дэ Макс);
"Оборудование для подготовки печатных форм "Ctp" (Computer – to – Plate – Компьютэ - ту - плэйт)";
"Программа построчного растрирования RIP (РИП)";
"Программа цветовой коррекции CMYK" (СМИК);
"Сублимационное оборудование (трафаретная печать, тампопечать) для печати на различных поверхностях (ткань, керамика и т.д.)";
"Разработка технологического процесса изготовления книг в твердом переплете";
"Анализ и применение технологии после печатных процессов на основе изготовления магниевых клише";
"Новые методы создания расходных материалов в полиграфической отрасли";
"Применение новых инновационных технологий для решения вопроса конгревного тиснения";
"АРМ специалиста полиграфической отрасли".
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующим потребностями:
"Современные требования к уроку производственного обучения";
"Современные формы взаимодействия с социальными партнерами";
"Независимая оценка качества, трудоустройство выпускников организаций ТиПО";
"Назначение и цель Национальной и Отраслевой рамки квалификаций".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 - 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 (для преподавателей специальных дисциплин) и 80 (для мастеров производственного обучения) - часов согласно приложениям 1, 2 и 3 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная деятельность, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработка модульной программы, ориентированной на формирование ключевых компетенций обучающихся в системе ТиПО;
2) проектирование цифровых образовательных ресурсов для организации производственного обучения;

3) өндірістік оқыту жағдайындағы сыни пікірді қалыптастыру;
4) полиграфиялық өндіріс саласындағы өндірістік оқытуды ұйымдастырудың жүйелі тәсілі мен бәсекеге қабілетті мамандарды қалыптастырудағы рөлі;
5) жас мамандарды даярлау сапасын көтеру факторы ретіндегі техникалық және кәсіптік білім берудің әлеуметтік серіктестігі.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) Оқытудың дуальды жүйесінің мәні. Арнайы пән мұғалімінің, өндірістік оқыту шеберінің оқытудың дуальды жүйесін енгізу жағдайындағы кәсіптік құзыретіне қойылатын талаптары.
2) Кадрларды даярлау сапасы кепілінің шарттары ретіндегі әлеуметтік серіктестіктің рөлі.
3) Оқушылардың білім сапасын арттыру үшін АКТ қолдану.
4) Оқытудың дуальды жүйесі - ТжКБ беру оқытудың перспективалық жүйесі.
5) Оқушылардың өнертапқыштық жұмыстарын, ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру.
6) Әлеуметтік серіктестік аясындағы халықаралық тәжірибе.
7) Әлеуметтік серіктестік өнімі ретіндегі кәсіптік білім берудің дуальды үлгісі.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: тренинг, топтық жұмыс, үйрету ойындары, кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып, көшпелі практикалық сабақтар барысындағы шеберлік-класстар, шағын сабақтардың таныстырылым арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) теріс нәтиже - 0 балл;
2) ішінара оң нәтиже - 1 балл;
3) оң нәтиже - 2 балл.
20. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын игеруі;
2) тәжірибелік тапсырмаларды орындауда теориялық білімдерін қолдануы;

3) формирование критического мышления обучающихся в условиях производственного обучения;
4) системный подход к организации производственного обучения в сфере полиграфической промышленности и роль в формировании конкурентоспособного специалиста;
5) социальное партнерство в техническом и профессиональном образовании как фактор повышения качества подготовки молодых специалистов.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) Сущность дуальной системы обучения, требования к профессиональной компетентности преподавателя специальных дисциплин, мастера производственного обучения в условиях внедрения дуальной системы обучения;
2) Роль социального партнерства как условие гарантии качества подготовки кадров;
3) Использование ИКТ для повышения качества знаний учащихся;
4) Дуальное обучение - перспективная система обучения ТиПО;
5) Организация научно - исследовательской работы, рационализаторской деятельности обучающихся;
6) Международный опыт в области социального партнерства;
7) Дуальная форма профессионального образования как продукт социального партнерства.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: тренинг, работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - классы в ходе выездных практических занятий, презентации мини - уроков.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) отрицательный результат - 0 баллов;
2) частично положительный результат - 1 балл;
3) положительный результат - 2 балла)
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;

1 - тарау. Кіріспе
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында туризм және қонақ үй шаруашылығы саласы үшін мамандарды даярлаудың инновациялық амалдары" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі – ТжКБ) беру ұйымдарының туризм және қонақжайлылық саласы бойынша арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2. Бүгінде ТжКБ жүйесіне жаңа формациялы - икемді, өз бетінше, кәсіби салааралық және педагогикалық білім, білік, дағдылар мен құзыреттілікті меңгерген, өзінің педагогикалық тәжірибесіне өзгерістер енгізе алатын, мамандарды даярлау жүйесінде өзінің рөлі мен міндеттерін жеткілікті деңгейде меңгерген, өмір бойы оқыту қажеттілігіне сенімді оқытушылары қажет. Дуальды оқыту жүйесі мамандарды оқытуда білім беру және өндіріс салаларының келісілген, өзара іс-әрекетіне негізделген, мақсатты кәсіби даярлауды ұйымдастырудың инновациялық түрі болып табылады.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарлама мақсаты – қонақжайлылық саласындағы мамандарды дайындауды қамтамасыз ететін арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыру.
4. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) дуальды жүйе жағдайында өндірістік білім беруді ұйымдастыруда әлеуметтік серіктестіктің рөлі туралы тыңдаушылардың түсініктерін дамытуға жағдай жасау;
2) қонақжайлылық саласында мамандарды дайындау ерекшеліктерін қарастыруда дәстүрлі және қазіргі заманғы көзқарастарды қалыптастыру;
3) қонақжайлылық саласы үшін мамандарды дайындауда жаңашыл білім технологияларын тиімді қолдана білу және білімін кеңейту мен жақсарта білу;
4) инновациялық білім беру ортасының жобасын жасау;
5) кәсіптік білім беру жүйесін дамыту мақсатында, еңбек нарығында түлектердің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етуге бағытталған дуальды жүйені енгізу тиімділігін бағалау критерийлерін әзірлеу.
3 - тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) заманауи кезеңдегі ТжКБ беру ұйымдарының қызметтерін реттейтін, негізгі нормативтік құжаттарды, олардың механизмдері мен жүзеге асырылуын;
дуальды оқу жүйесінің мәнін және оларды оқу-өндірістік процеске енгізу технологиясын;
білім берудегі жүйелілік, құзыреттілік және қызметтік жолдардың мәнін біледі;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Инновационный подход в подготовке специалистов для сферы туризма и организации гостиничных хозяйств в организациях технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы туризма и организации гостиничных хозяйств организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. В настоящее время система ТиПО необходимы преподаватели новой формации - гибкие, мобильные, самостоятельные, обладающие межотраслевыми профессиональными и педагогическими знаниями, умениями, навыками и компетенциями, умеющие вносить изменения в собственную педагогическую практику для эффективного реагирования на изменение профессиональных требований и ситуаций, хорошо понимающие свою роль и степень ответственности в инновационном преобразовании системы подготовки специалистов и убежденные в необходимости обучения на протяжении всей жизни. Система дуального образования является инновационной формой целевого обучения, основанной на скоординированном, взаимозависимом взаимодействии образования и производства при подготовке специалистов.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью программы является повышение квалификации преподавателей специальных дисциплин и поставщиков услуг которые проводят обучение в сфере гостеприимства.
4. Задачами по достижению цели программы являются:
1) способствовать развитию у слушателей понимания роли социального партнерства в организации производственного обучения в условиях дуальной системы;
2) формировать традиционные и современные подходы подготовки кадров в сфере туризма и гостиничных хозяйств;
3) улучшить и расширить знания и умения по эффективному использованию инновационных образовательных технологий в области подготовки специалистов для сферы туризма и гостиничных хозяйств;
4) создать проект инновационной образовательной среды;
5) разработать критерии оценки эффективности с целью постоянного совершенствования системы профессионального образования, ориентированного на обеспечение конкурентоспособности выпускников на рынке труда.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные нормативные документы, регулирующие деятельность организации ТиПО на современном этапе и механизмы их реализации;
сущность дуальной системы обучения и технологии ее внедрения в учебно-производственный процесс;
сущность системного, компетентностного и деятельностного подходов в образовании;

2) ТжКБ беру педагогтарының кәсіби-педагогикалық және ІТ -құзыреттіліктерінің мәнін түсінуді;
оқытудың дуальды жүйесін енгізу жағдайында қонақжайлылық саласының оқу-өндірістік процесінде заманауи білім беру технологияларын қолдана алу шеберлігі;
ТжКБ беру жүйесіндегі оқушылардың ғылыми-техникалық шығармашылығын дамытуға бағытталған оқу сабақтарын жобалау шеберлігі;
оқушылардың негізгі құзыреттіліктерін қалыптастыруда қонақжайлылық саласында қазіргі жаңашыл технологияларды жіктей білуді меңгереді;
3) білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау негізінде білім берудің сапасының ішкі бағалау жүйесін әзірлеуді;
білім алушылардың құзыреттілігін еңбек нарығының қажеттілігіне қарай, жеке сұраулары мен тұтастай қоғамның сұраныстарының сәйкестігін ескере отырып, қалыптасатын білім беру бағдарламаларының бағалау критерийлерін жасақтауды;
оқу процесін басқаруда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдануды (бұдан әрі - АКТ).
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік бөлім.
7. Нормативті-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319-III Қазақстан Республикасының Заңына енгізілген соңғы өзгерістер мен толықтырулары.
"Қазақстан жаңа ғаламдық ақиқатта: өсу, реформа, даму" Ұлт жоспары - Н.Назарбаевтың елбасының бес институционалдық реформасын жүзеге асырудың 100 қадамы";
"Қазақстан Республикасында ТжКБ беру жүйесін дамыту тенденциялары";
"Қазақстан Республикасындағы қонақжайлылық саласын дамытудың болашағы және қазіргі жағдайы. Қонақжайлылық сала өндірісінің құрылымы және классификациясы";
"Қонақжайлылық саланы ұйымдастырудың нормативтік–құқықтық негіздері. ТжКБ беру ұйымдарында тиімді сапа менеджменті жүйесін (бұдан әрі – СМЖ) және өзіндік бағалау жүйесін жасау".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қонақжайлылық саласында табысқа жетудің тұлғалық және мәдени ерекшеліктері. "Заманауи еңбек нарығы жағдайына кәсіби бағытталу";
"Қонақтарға қызмет көрсету процесінде кикілжің жағдайды шешу тәжірибесі";
"Қонақжайлылық саласындағы қызметкерлер үшін, кикілжіңге қарсы тұру ең қажетті мінез сапасы";
9. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Кәсіптік білім беру саласында кәсіптік педагогиканың шетелдік және Қазақстандық озық тәжірибесі";
"ТжКБ беру ұйымдарындағы дуальды оқу жүйесі";
"Арнайы пән оқытушыларының инновациялық білім беру технологияларын басқару тәсілдері";
"Арнайы пән оқытушыларының ақпараттық технологияны пайдалана отырып заманауи оқу-әдістемелік кешенін жасау тәжірибесі. Оқу процесін жүйелеу және ақпараттандыру";
"Құзыреттілікке негізделген модульдік оқыту жүйесі. Құзыреттілікке негізделген модульдік бағдарламаларды жасау тәжірибесі";
"Қонақжайлылық саланың бағдарламалары мен кәсіби стандарты, ТжКБ Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты (бұдан әрі – МЖБС)";
"Білім алушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту жөнінде әлеуметтік серіктестердің насихат жұмыстары";

2) умеют:
понимать и осознавать значение профессионально-педагогической компетентности педагогов ТиПО, включая IT – компетентность;
применять современные образовательные технологии в сфере туризма и гостеприимства в учебно-производственном процессе в условиях внедрения дуальной системы обучения;
проектировать учебные занятия, направленные на развитие научно-технического творчества обучающихся в системе ТиПО;
классифицировать современные инновационные технологии в сфере гостеприимства, формирующие у обучающихся ключевые компетенции;
3) владеют:
разработка внутренней системы оценки качества образования на основе оценки учебных достижений учащихся;
разработка критериев оценки образовательных программ с учетом потребностей педагогов, потребностей рынка труда, индивидуальных потребностей населения и потребностей общества в целом;
информационно-коммуникационными технологиями при управлении учебным процессом (далее – ИКТ).
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматривается следующие темы:
Последние изменения и дополнения в Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319-III.
"План нации - 100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ Главы государства Н. А. Назарбаева";
"Тенденции развития системы ТиПО в Республике Казахстан";
"Современное состояние и перспективы развития сферы гостеприимства в Республике Казахстан. Классификация и структура предприятий сферы гостеприимства";
"Нормативно-правовые основы организации сферы гостеприимства, разработка эффективной системы менеджмента качества (далее – СМК) и системы самооценки в организациях ТиПО".
8. В психолого-педагогическом модуле рассматривается следующие темы:
"Личностные и культурные особенности, приводящие к успеху в сфере гостеприимства. "Профессиональная ориентация в условиях современного рынка труда".
"Практика решения конфликтных ситуаций в процессе обслуживания гостей";
"Стрессоустойчивость - качество необходимое для работники сферы гостеприимства";
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Передовой зарубежный и Казахстанский опыт профессиональной педагогики в области профессионального образования".
"Дуальная технология обучения в организациях ТиПО";
"Инновационные образовательные проекты как средство управления инновационной деятельностью преподавателей специальных дисциплин";
"Практика разработки современных учебно-методических комплексов для преподавателей специальных дисциплин с использованием информационных технологий. Информатизация и систематизация образовательного процесса";
"Модульная система обучения, основанная на компетенциях";
"Практика разработки модульных программ, основанных на компетенциях";
"Государственный общеобязательный стандарт образования (далее-ГОСО) ТиПО, профессиональные стандарты, программы в сфере гостеприимства".
"Профориентационная работа социальных партнеров по развитию профессиональных компетенций обучающихся учебных заведений".

10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Тренинг технологиясы – қонақ үй қызметкерлерін оқытудың негізгі формасы ретінде";
"Қонақжайлылық саласының болашақ мамандарды оқытудағы ойын технологиясының рөлі";
"Қонақ үй қызмет көрсетуінің технологиялық циклі";
"Қонақ үй қызметі саудасының технологиясы және тәжірибесі";
"Тауар қозғалысының технологиясы. Б. Блум таксономиясы бойынша критериалды-бағытталған тапсырмаларды құру";
"Инновациялық білім беру бағдарламаларын қолдана отырып айналым құру";
11. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Мәтіндік формада оқу тапсырмаларын құру тәжірибесі";
"Білімгерлердің өзіндік жұмыстарына арналған критериалды бағытталған тапсырмаларды құру. Қазіргі еңбек нарығы жағдайында кәсіптік бағдарлау".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 – тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1, 2 және 3-қосымшасына сәйкес 36 және 80 (арнайы пән оқытушылары үшін) және 80 (өндірістік оқыту шеберлері үшін) – сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) Тыңдаушылар жобалар бойынша ғылыми-зерттеу рефераттарын жасақтайды.
2) Өндірістік оқыту жағдайында студенттердің сыни ойлауын қалыптастыру.
3) ТжКББ студенттерін әлеуметтендіру және бейімдеуге бағытталған модульдік бағдарламасын әзірлеу.
4) Жұмыс орындарын оқытудың инновациялық нысандары мен әдістері "Қонақжайлылық саласында" дуальды оқыту жүйесінің элементтерін енгізу тұрғысынан.
5) Қонақжайлылқ саласында өндірістік оқытуды ұйымдастыру үшін білімділік қорын сандық жобалау.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) Қонақ үй нысандарының 3D - модельдеуі (3Дэ - модельдеуі).
2) Кәсіпорынның белгілі бір қызметін (қабылдау және жайғастыру қызметі, бөлмелерде қызмет көрсету, сатылым бөлімі)ұйымдастыру (жетілдіру) жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу.
3) Мамандарды дайындау сапасын қамтамасыз етудегі әлеуметтік әріптестіктің рөлі.
4) Студенттердің білім сапасын арттыру үшін қазіргі заманғы инновациялық және сандық технологияларды қолдану.

10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Тренинговые технологии как основная форма обучения работников гостиницы";
"Игровые технологии в обучении будущих специалистов области гостеприимства";
"Технологический цикл обслуживания в гостинице";
"Технология и практика продаж гостиничных услуг, технологии продвижения товара";
"Создание критериально - ориентированных заданий по таксономии Б. Блума";
"Создание туров с использованием инновационных образовательных программ";
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
"Практика создания квантованных учебных текстов и заданий в тестовой форме к ним";
"Создание критериально-ориентированных заданий для самостоятельной работы обучающихся. Профессиональная ориентация на современном рынке труда".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 (для преподавателей специальных дисциплин) и 80 (для мастеров производственного обучения) - часов согласно приложениям 1, 2 и 3 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини - урока (мини - мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) Слушатели разрабатывают исследовательские рефераты по теме проектов.
2) Формирование критического мышления обучающихся в условиях производственного обучения.
3) Разработка модульной программы, ориентированной на социализацию и адаптацию обучающихся в системе ТиПО.
4) Иновационные формы и методы производственного обучения сферы обслуживания в условиях с внедрением элементов дуальной системы.
5) Проектирование цифровых образовательных ресурсов сферы обслуживания для организации производственного обучения.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) 3D – моделирование (3Дэ – моделирование) гостиничных объектов.
2) Разработка рекомендаций по организации (совершенствованию) деятельности отдельной службы предприятия (службы приема и размещения, службы обслуживания номерного фонда, отдела продаж.)
3) Роль социального партнерства как условие гарантии качества подготовки кадров.
4) Использование современных инновационных образовательных и цифровых технологий для повышения качества знаний обучающихся.

5) Әлеуметтік әріптестіктің ұйымдастырылған түрлері.
6) Қазақстан Респубикасының қонақжайлылық индустриясындағы мекемелердің жағдайына сараптама.
7) Қонаққа қызмет көрсету аясында қонақ үйді автоматтандырылған басқару жүйесін қолдану.
8) Қызмет көрсету персоналының жұмыстарындағы ерекшеліктер.
9) Ақпараттық технологиялар және оқу-әдістемелік зертханалар енгізу негізінде студенттерді оқыту тиімділігін арттыру туралы ұсыныс.
10) Қонақ үй мекемесіндегі қызметші персоналды оқытудағы ерекшеліктер.
11) Жобалық жұмыстардың орындалуына қойылатын талаптар.
6 – тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік модельіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7 – тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
20. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
21. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
22. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%).
23. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер 1, 2 балл және өлшемдер айқындалған:

5) Организационные формы социального партнерства.
6) Анализ состояния предприятий индустрии туризма и гостеприимства Республики Казахстан.
7) Использование автоматизированной системы управления отелем в цикле обслуживания гостя.
8) Особенности работы обслуживающего персонала.
9) Рекомендации по повышению эффективности подготовки специалистов на основе внедрения информационных технологий и учебных лабораторий.
10) Особенности обучения персонала в гостиничном предприятии;
11) Требования к выполнению проекта.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - класс, "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Разработан критерий критериев оценки и бенчмаркинга для определения уровня профессиональной компетентности обучаемых.
20. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
21. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
22. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 9 - 10 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 7 - 8 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 5 - 6 баллов, (50 - 74%);
23. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:

1 - тарау. Кіріспе
1. "Тамақтану саласы ұйымдарының мамандарын даярлаудағы инновациялық тәсіл – техникалық және кәсіптік білім беру түлектерін оқыту сапасының шарты ретінде" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) арнайы пәндер оқытушыларын және техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымдарының тамақтану және мейрамхана бизнесі саласындағы өндірістік оқыту шеберлерін оқытуға арналған.
2. Тамақтандыру ұйымдарының индустриясын дамытудағы негізгі міндеттердің бірі тамақтандыруды ұйымдастыру саласында кадрларды даярлаудың қазіргі заманғы бәсекеге қабілетті жүйесін құру болып табылады. Әлемнің көптеген елдерінде тамақтануды ұйымдастыру (мейрамхана бизнесі) экономиканың басым секторларының бірі болып саналады, оның жарнасы осы елдердің экономикасына қосар үлесі маңызды. Қазақстанда нарықтық жағдайлар білім беру мазмұнына түзетулер енгізді, заманауи мамандықтар мен біліктіліктердің шығуына негіз берді. Жұмыспен қамту құрылымы түлектердің кәсіби сапасына заманауи талаптар қоя отырып, тамақтандыруды ұйымдастыру (мейрамхана бизнесі) саласындағы жаңа мамандарға бағдар ала отырып, одан әрі де өзгеруді жалғастыратынына тұрақты мониторинг бар.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты тамақтану саласы үшін мамандарды даярлауда инновациялық әдістерді қолдану бойынша арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби құзыреттілігін жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін мынадай міндеттер анықталды:
1) инженерлік-педагогикалық қызметкерлердің дәстүрлі және қазіргі заманғы көзқарастар тұрғысынан қазіргі білім беруге көзқарастары мен принциптерін қайта қарастыру;
2) саланың кәсіби табысты мамандарын даярлау үшін арнайы пәндердің оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне қажетті кәсіби саладағы психологиялық-педагогикалық құзыреттілікті арттыру;
3) салалық оқу-әдістемелік кластері бар колледж базасында, сондай-ақ дуальды жүйе бойынша әлеуметтік серіктес кәсіпорындар базасында ұсынылған салада қолданылатын жаңа жабдықтарда жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру;
4) кәсіпорындарды өндірістік ортаға батыру және тамақ кәсіпорындарында өнім өндірудің қазіргі заманғы инновациялық технологияларымен жұмыс істеу;
5) мамандықтың жекелеген салаларында тыңдаушылардың кәсіпқойлығын жетілдіру: молекулалық ас үй, карвинг, мейрамхана бизнесінде қызмет көрсету және т. б.;
6) тамақтандыруды ұйымдастыру саласында кадрлар даярлаудың көрсеткіштері мен сапасын бағалау жүйесін әзірлеу;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Инновационный подход в подготовке специалистов организации сферы питания - как условие качества обучения выпускников технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения сферы питания и ресторанного бизнеса организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
1. Одной из ключевых задач в развитии индустрии организаций питания является создание современной конкурентоспособной системы подготовки кадров в сфере организаций питания. Организации питания (ресторанный бизнес) в большинстве стран мира считается одним из приоритетных секторов экономики, взнос которой значителен в экономику этих стран. В Казахстане рыночные условия внесли коррективы в содержание образования, дали почву к выходу современных специальностей и квалификаций. Есть устойчивый мониторинг, что структура занятости и дальше продолжит изменяться, ориентируясь на новых специалистов в сфере организаций питания (ресторанного бизнеса), предъявляя современные требования к профессиональным качествам выпускников.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является совершенствование профессиональных компетенций преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по применению инновационных методов в подготовке специалистов для сферы питания.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) переосмысление взглядов и принципов инженерно-педагогических работников на современное образование с позиций традиционного и современного подходов;
2) повышение психолого-педагогических компетенций в профессиональной области, необходимых преподавателям специальных дисциплин и мастерам производственного обучения для подготовки профессионально успешных специалистов отрасли;
3) совершенствование навыков работы на новейшем оборудовании, применяемом в отрасли, представленном, как на базе колледжа с отраслевым учебно-методическим кластером, так и на базе предприятий-социальных партнеров по дуальной системе;
4) погружение в производственную среду предприятия и работа с современными инновационными технологиями производства продукции на предприятиях питания;
5) совершенствование профессионализма слушателей в отдельных областях специальности: молекулярной кухни, карвинг, обслуживание в ресторанном бизнесе и т.д.;
6) разработка системы показателей и оценки качества подготовки кадров в сфере организаций питания;

7) өздерінің техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орындарында оқытудың инновациялық технологияларын енгізу жобаларын әзірлеу.
3 - тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) ТжКБ ұйымдарының қазіргі кезеңдегі қызметін реттейтін негізгі нормативтік құжаттар және оларды іске асыру тетіктерін;
оқытудың дуалды жүйесінің мәні және оны оқу-өндірістік процеске енгізу технологиясын;
білім берудегі жүйелік, құзыреттілік және іс-әрекет тәсілдерінің мәнін біледі;
ТжКБ педагогтарының кәсіби-педагогикалық құзыреттілігінің, соның ішінде IT - құзыреттілік және т. б. мәнін түсіну және сезіну.
2) әлеуметтік серіктестердің қатысуымен ТжКБ ұйымында дуальды оқытудың тұтас құрылымын құруын;
ТжКБ жүйесінде білім алушылардың ғылыми-техникалық шығармашылығын дамытуға бағытталған оқу сабақтарын жобалауын;
оқытудың дуальды жүйесін енгізу жағдайында оқу- өндірістік процесте тамақтандыруды ұйымдастыру (мейрамхана бизнесі) саласында заманауи білім беру технологияларын қолдануын;
білім алушыларда негізгі құзыреттіліктерді қалыптастыратын тамақтандыруды ұйымдастыру саласындағы заманауи инновациялық технологияларды сыныптауын;
құзыреттілікті бағалау критерийлерін бөлуін қолданады.
3) білім алушыларда қалыптасатын құзыреттіліктердің еңбек нарығының қажеттіліктерін, білім алушылар мен жалпы қоғамның жеке сұраныстарына сәйкестігін ескере отырып, білім беру бағдарламаларына бағалау критерийлерін жасау дағдысын;
білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау негізінде білім сапасының ішкі бағалау жүйесін әзірлеу дағдыларын меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативтік-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Білім беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне соңғы өзгерістер мен толықтырулар";
"Қазақстан Республикасының Президенті - Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы "Нұрлы жол – жарқын болашаққа бастар жол";
"Ұлт жоспары – Мемлекет басшысы Н.Назарбаевтың Бес институционалды реформасын жүзеге асыру бойынша 100 нақты қадам";
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жолдары";
"Тамақтану саласын ұйымдастырудың нормативтік-құқықтық негіздері";
"ТжКБ ұйымдарында тиімді ӘЖК және өзін-өзі бағалау жүйесін әзірлеу".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Тамақтану саласын ұйымдастырудағы табысқа әкелетін жеке және мәдени ерекшеліктер";
"Қазіргі еңбек нарығы жағдайында кәсіби бағдарлау";
"Білім берудегі құзыреттілік және іс-әрекет тәсілдерінің тұжырымдамалық негіздері";
"Мейрамхана бизнесіндегі жанжалды жағдайларды шешу тәжірибесі";
"Стресс тұрақтылығы - мейрамхана қызметкеріне қажетті сапа".

7) разработка проектов внедрения инновационных технологий преподавания в своих учебных заведениях технического и профессионального образования.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные нормативные документы, регулирующие деятельность организации ТиПО на современном этапе, и механизмы их реализации;
сущность дуальной системы обучения и технологии ее внедрения в учебно-производственный процесс;
сущность системного, компетентностного и деятельностного подходов в образовании;
понимать и осознавать значение профессионально-педагогической компетентности педагогов ТиПО, включая IT - компетентность и др.
2) умеют:
выстраивать целостную структуру дуального обучения в организации ТиПО с участием социальных партнеров;
проектировать учебные занятия направленные на развитие научно-технического творчества обучающихся в системе ТиПО;
применять современные образовательные технологии в сфере организация питания (ресторанный бизнес) в учебно - производственном процессе в условиях внедрения дуальной системы обучения;
классифицировать современные инновационные технологии в сфере организация питания, формирующие у обучающихся ключевые компетенции;
выделять критерии оценки компетенций.
3) владеют:
навыками создания критериев оценки образовательных программ с учетом соответствия формируемых у обучающихся компетенций потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества в целом;
навыками по разработке системы внутренней оценки качества образования на основе оценки учебных достижений обучающихся.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Послания Президента Республики Казахстан - лидера нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол - путь в светлое будушее";
"План нации - 100 конкретных шагов по реализации пяти институциональных реформ Главы государства Н.А. Назарбаева";
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Пути реализации Закона Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции"";
"Нормативно - правовые основы организации сферы питания";
"Разработка эффективной СМК и системы самооценки в организациях ТиПО".
8. В психолого - педагогическом модуле изучаются следующие темы:
"Личностные и культурные особенности, приводящие к успеху в организации сферы питания";
"Профессиональная ориентация в условиях современного рынка труда";
"Концептуальные основы компетентностного и деятельностного подходов в образовании";
"Практика решения конфликтных ситуаций в ресторанном бизнесе";
"Стрессоустойчивость - качество, необходимое работнику ресторанного бизнеса".

9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Кәсіптік білім берудің шетелдік және қазақстандық озық тәжірибесі";
"ТжКБ ұйымдарында дуальды оқыту жүйесі";
"ТжКБ мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты (бұдан әрі-МЖБС), кәсіби стандарттар, тамақтандыруды ұйымдастыру мамандығының бағдарламалары";
"Білім беру және кәсіби стандарттарды жақындастыру";
"Тәжірибелік-бағдарлы оқытуды ұйымдастырудың жүйелік тәсілі және оның бәсекеге қабілетті маманды қалыптастырудағы рөлі";
"Ақпараттық технологияларды қолдану арқылы заманауи оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу тәжірибесі, білім беру процесін ақпараттандыру және жүйелеу";
"Кванттық оқу мәтіндері мен оларға тест түрінде тапсырмалар жасау тәжірибесі";
"Аспаздық өнім өндірісінің технологиялық циклі".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Білім алушылардың өзіндік жұмысы үшін критериалды-бағытталған тапсырмаларды құру";
"Заманауи ас үй тағамдарын дайындаудағы инновациялық технологиялар";
"Тағамдарды заманауи безендіру (көкөністерден сәндік кесу және тағамдарды дайындау және беру кезінде декорде қолдану)";
"Тағамдар мен аспаздық өнімдердің құрамдық мөлшері";
"Мейрамханада қонақтарға қызмет көрсетудің стандарттары мен технологиясы";
"Мейрамхана бизнесінде сату технологиясы мен тәжірибесі";
"Мейрамханада қонақтарға қызмет көрсетуді ұйымдастырудағы инновациялық тәсілдер";
"Өндірістік оқытуды ұйымдастырудың жүйелі тәсілі және оның бәсекеге қабілетті маманды қалыптастырудағы рөлі";
"Диагностика".
11. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Мультимедиялық құжаттарды жасау арқылы оқытуды визуалды қолдау құралдарын жетілдіру, PREZI бағдарламасы";
"Түлектердің кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған оқытудың модульдік бағдарламасын әзірлеу".
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1 және 2-қосымшасына сәйкес 36 және 80- сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы "Нұрлы жол – жарқын болашаққа бастар жол" кәсіби кадрларды қалыптастырудың басымдылығы ретінде.

9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Передовой зарубежный и казахстанский опыт профессионального образования";
"Дуальная система обучения в организациях ТиПО;
"Государственный общеобязательный стандарт образования (далее-ГОСО) ТиПО, профессиональные стандарты, программы специальности организации питания";
"Сближение образовательных и профессиональных стандартов";
"Системный подход к организации практико-ориентированного обучения и его роль в формировании конкурентоспособного специалиста";
"Практика разработки современных учебно-методических комплексов с использованием информационных технологий Информатизация и систематизация образовательного процесса";
"Практика создания квантованных учебных текстов и заданий в тестовой форме к ним";
"Технологический цикл производства кулинарной продукции".
10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Создание критериально - ориентированных заданий для самостоятельной работы обучающихся";
"Инновационные технологии в приготовлении блюд современной кухни";
"Современное оформление блюд (декоративное вырезание из овощей и применение в декоре при приготовлении и подаче блюд)";
"Калькуляция блюд и кулинарных изделий";
"Стандарты и технология обслуживания гостей в ресторане";
"Технология и практика продаж в ресторанном бизнесе";
"Инновационные подходы в организации обслуживания гостей в ресторане";
"Системный подход к организации производственного обучения и его роль в формировании конкурентоспособного специалиста. Диагностика.";
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
"Совершенствование средств визуальной поддержки обучения при помощи создания мультимедийных документов, программа "PREZI";
"Разработка модульной программы обучения, ориентированной на развитие профессиональных компетенций выпускника".
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини - урока (мини - мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) Формирование профессиональных кадров как приоритетное направление Послания Президента РК Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол - путь в светлое будущее".

2) ТжКБ мекемелеріне оқытудың дуальды технологиясын енгізудің артықшылықтары. Қолданудың практикалық тәжірибесі.
3) ТжКБ ұйымдарында әлеуметтік серіктестікті ұйымдастырудың әдістері мен формалары.
4) Инновациялық құралдар мен технологияларды қолдана отырып, заманауи асхана тағамын (ет) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
5) Мейрамхана бизнесі саласындағы кадрлар даярлаудың кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптар, мейрамхана бизнесіндегі жанжалды жағдайларды шешу.
6) Инновациялық құралдар мен технологияларды қолдана отырып, заманауи асхана тағамын (балық) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
7) Тағамдардың, сусындар мен аспаздық өнімдердің бағасын есептеуде АКТ қолдану, тағам бойынша нормативтік-техникалық құжаттамаларды дайындау.
8) Мейрамхана бизнесіндегі үрдістердің дамуын есепке ала отырып, оқытушы мен өндірістік оқыту шеберінің инновациялық қызметі. Заманауи асхана тағамын (дақылдардан) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
9) Инновациялық құралдар мен технологияларды қолдана отырып, заманауи асхана тағамын (тәтті) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
10) ТжКБ өндірістік оқытудың заманауи нұсқалары, тәсілдері, әдістері және құралдары; ақпараттық технологияларды қолдана отырып, арнайы пәндер үшін заманауи оқу-әдістемелік кешендерді жасау.
11) Заманауи асхана тағамын даярлаудағы инновациялық технологиялар; заманауи асхана тағамын (ет) даярлау техникасы, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
12) Заманауи асхана тағамын даярлау саласындағы халықаралық тәжірибе; әлемдік асхана тағамдарын даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
13) Қазақтың ұлттық тағамдарын даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
14) Білім алушылардың өз бетінше жұмыс жасауы үшін критериалдық-бағыттық тапсырмаларды әзірлеу.
15) Инновациялық құралдар мен технологияларды қолдана отырып, заманауи асхана тағамын (сүзбе және жұмыртқадан) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
16) Инновациялық құралдар мен технологияларды қолдана отырып, заманауи асхана тағамын (құс етінен) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
17) Инновациялық құралдар мен технологияларды қолдана отырып, заманауи асхана тағамын (жылқы етінен) даярлау, оған нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
18) Өндірістік оқыту сабақтарында бәсекеге қабілетті маман қалыптастыру; мейрамхана бизнесі саласындағы кадрлардың кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптар.

2) Преимущества внедрения дуальной технологии обучения в организациях ТиПО. Практический опыт применения.
3) Формы и методы организации социального партнерства в организациях ТиПО.
4) Приготовление блюда (мясного) современной кухни с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации к нему.
5) Требования к профессиональной компетентности подготовки кадров в сфере ресторанного бизнеса, решение конфликтной ситуации в ресторанном бизнесе.
6) Приготовление блюда (рыбного) современной кухни с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации к нему.
7) Использование ИКТ в расчете стоимости блюд и напитков и кулинарных изделий, подготовка нормативно - технической документации по блюду.
8) Инновационная деятельность преподавателя и мастера производственного обучения с учетом тенденций в развитии ресторанного бизнеса, приготовление блюда (овощного) современной кухни, подготовка нормативно - технической документации к нему.
9) Приготовление блюда (сладкого) современной кухни с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации к нему.
10) Современные формы, приемы, методы и средства производственного обучения в ТиПО, разработка современных учебно-методических комплексов для специальных дисциплин с использованием информационных технологий.
11) Инновационные технологии в приготовлении блюд современной кухни, приготовление блюда (мясного) современной кухни с технологий, подготовка нормативно - технической документации к нему.
12) Международный опыт в области приготовления блюд современной кухни, приготовление блюда мировой кухни, подготовка нормативно-технической документации к нему.
13) Приготовление казахских национальных блюд, подготовка нормативно-технической документации к нему.
14) Разработка критериально - ориентированных заданий для самостоятельной работы обучающихся.
15) Приготовление блюда (творога и яиц) современной кухни с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации к нему.
16) Приготовление блюда (из птицы) современной кухни с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации к нему.
17) Приготовление блюда (из конины) современной кухни с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации к нему.
18) Формирование конкурентоспособного специалиста на уроках производственного обучения, требования к профессиональной компетентности кадров в сфере ресторанного бизнеса.

19) Өндірістік оқытуды ұйымдастырудың жүйелілік тәсілі, сабақ құрылымы.
20) Мейрамхана бизнесі қызметкеріне қажетті сапаларды қалыптастыру; стреске төзімділік, коммуникабельділік.
21) Мейрамханада қонақтарға қызмет көрсетуді ұйымдастырудың инновациялық тәсілдері.
22) Аспаздық өнімдерді өндірудің технологиялық циклы.
23) ТТСБН тамақтану саласындағы сапаның заманауи әлемдік критерийлері ретінде. Заманауи еңбек нарығы талаптарын есепке ала отырып, колледждегі білім беру маркетингі.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) Өндірістік білім тұрғысынан білім алушылардың сыни ойлауын қалыптастыру.
2) ТжКБ жүйесіндегі білім алушыларды әлеуметтендіру және бейімдеуге бағытталған модульдік бағдарламасын әзірлеу.
3) Дуальды оқыту жүйесінің элементтерін енгізу жағдайында тамақтануды ұйымдастыру саласындағы оқытудың инновациялық нысандары мен әдістері (мейрамхана бизнесі).
4) Тамақтану (мейрамхана бизнесі) саласында өндірістік оқытуды ұйымдастыру үшін білімділік қорын сандық жобалау.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
20. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;

19) Системный подход к организации производственного обучения, структура урока.
20) Формирование качеств, необходимых работнику ресторанного бизнеса, стрессоустойчивость, коммуникабельность.
21) Инновационные подходы в организации обслуживания гостей в ресторане.
22) Технологический цикл производства кулинарной продукции.
23) ХАССП как современные мировые критерии качества в сфере питания, образовательный маркетинг в колледже с учетом требований современного рынка труда.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) Формирование критического мышления обучающихся в условиях производственного обучения.
2) Разработка модульной программы, ориентированной на социализацию и адаптацию обучающихся в системе ТиПО.
3) Инновационные формы и методы производственного обучения сферы организация питания (ресторанный бизнес) в условиях с внедрением элементов дуальной системы.
4) Проектирование цифровых образовательных ресурсов сферы организация питания (ресторанный бизнес) для организации производственного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - класс, "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;

1. "Инклюзивті оқыту және дуальды оқыту элементтерін енгізу - техникалық және кәсіптік білім беру түлектерін бейімдеу және әлеуметтендіру шарты" тақырыбы бойынша біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ТжКБ) "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2. Білім беру бағдарламасы "Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерін оқу үрдісінде инновациялық технологияларды қолдану бойынша қажетті білім көлеміне оқытуға бағытталған, бұл заманауи білім беру парадигмасын жүзеге асыруға белгілі бір дайындықты қалыптастыруға мүмкіндік береді Осы бағдарламаның ерекше ерекшелігі оның инклюзивтік оқытуға практикаға бағдарланған бағыты, ТжКБ ұйымдарының арнайы пәндер оқытушыларының біліктілігін арттыру жүйесінде оқытудың дуальді формасының элементтерін пайдалану болып табылады.
2 -тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты - жеңіл өнеркәсіп саласында дуальді оқыту жүйесін енгізу мен инклюзивті оқыту жағдайында арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер анықталды:
1) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарын зерделеу;
2) ТжКБ жүйесінің бәсекеге қабілетті түлегінің даму факторы ретінде оқу-тәрбие процесіне дуальді жүйені енгізудің қадамдық тетігін қалыптастыру;
3) дуалды жүйені енгізу тиімділігін бағалау өлшемдерін әзірлеу;
4) педагогтарды инклюзивті оқыту жағдайында оқыту процесін ұйымдастыруға біліммен және практикалық дайындықпен қамтамасыз ету;
5) инновациялық білім беру ортасының жобасын құрастыру,
6) кәсіби әрекеттерді өзіндік талдауға, өз бетімен білім алуға және өзін-өзі іске асыруға қажеттіліктерін дамыту;
7) оқу процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша (бұдан әрі - АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3 - тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін дамыту жөніндегі нормативтік құжаттардың тұжырымдамалық негіздерін;
тігін өндірісі саласында оқытудың дуалды және инклюзивтік жүйесі элементтерінің мәні және оны оқу-өндірістік процеске енгізу технологиясын;
ТжКБ ұйымдарының қазіргі кезеңдегі қызметін реттейтін негізгі нормативтік құжаттар және оларды іске асыру тетіктері; білім берудегі жүйелік, құзыреттілік және іс-әрекет тәсілдерінің мәнін;
ТжКБ ұйымдарының арнайы пәндер оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби дамуын психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің заманауи тәсілдерін біледі;

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме "Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуального обучения как условие адаптации и социализации выпускников технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по специальности: "Швейное производство и моделирование одежды" организаций техническое и профессиональное образования (далее - ТиПО).
2. Образовательная программа направлена на обучение преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения по специальности: "Швейное производство и моделирование одежды" необходимому объему знаний по использованию инновационных технологий в учебном процессе, позволяет сформировать определенную готовность к реализации современной образовательной парадигмы. Отличительной особенностью данной программы является ее практико-ориентированная направленность на инклюзивное обучение, использование элементов дуальной формы обучения в системе повышения квалификации преподавателей специальных дисциплин организаций ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения в условиях инклюзивного обучения и внедрения дуальной системы обучения в отрасли легкой промышленности.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить основные направления модернизации системы технического и профессионального образования Республики Казахстан;
2) сформировать пошаговый механизм внедрения дуальной системы в учебно-воспитательный процесс как фактор развития конкурентоспособного выпускника системы ТиПО;
3) разработать критерии оценки эффективности внедрения дуальной системы;
4) обеспечить педагогов знаниями и практической готовностью к организации процесса обучения в условиях инклюзивного обучения;
5) создать проект инновационной образовательной среды;
6) сформировать умения самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации;
7) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы нормативных документов по развитию системы технического и профессионального образования Республики Казахстан;
сущность элементов дуальной и инклюзивной систем обучения в отрасли швейного производства и технологии ее внедрения в учебно-производственный процесс;
основные нормативные документы, регулирующие деятельность организации ТиПО на современном этапе и механизмы их реализации;
сущность системного, компетентностного и деятельностного подходов в образовании;
современные подходы психолого - педагогического сопровождения профессионального развития преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО;

2) инклюзивті білім беруді және дуальды оқыту жүйесінің элементтерін енгізу жағдайында оқу-өндірістік процесте заманауи білім беру технологияларын;
ТжКБ жүйесінде білім алушылардың ғылыми-техникалық шығармашылығын дамытуға бағытталған оқу сабақтарын жобалайды;
әлеуметтік әріптестердің қатысуымен ТжКБ ұйымында инклюзивті білім берудің тұтас құрылымын және дуалды оқыту элементтерін құрайды;
оқушылардың негізгі құзыреттіліктерін қалыптастыратын заманауи инновациялық технологияларды сыныптайды;
құзыреттілікті бағалау критерийлерін қолданады.
3) білім алушыларда қалыптасатын құзыреттіліктердің еңбек нарығының қажеттіліктеріне, білім алушылар мен жалпы қоғамның жеке сұраныстарына сәйкестігін ескере отырып, білім беру бағдарламаларын бағалау критерийлерін әзірлеу дағдысы;
білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау негізінде білім сапасын ішкі бағалау жүйесін әзірлеу дағдысы;
инклюзивті және дуалды оқыту жағдайында заманауи АКТ-технологиялармен меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативті-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қазақстан Республикасының Президенті - Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол" Жолдауында ұлттық білім беру жүйесін құру міндеттері";
"Қазақстан Республикасының 18 қараша 2015 жылғы "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес" Заңының жүзеге асырылу жолдары";
"Ұлт жоспары – 100 нақты қадам";
"Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясында ТжКБ беру ұйымдарын басқару";
"Қызмет көрсету саласының нормативтік-құқықтық негіздерін ұйымдастыру. Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты";
"Қызмет көрсету саласы, оқытудың білім беру және кәсіптік бағдарламаларын жақындастыру мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары";
"ТжКБ ұйымдарында сапа менеджментінің тиімді жүйесін (бұдан әрі - СМЖ) және өзін-өзі бағалау жүйесін әзірлеу".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қызмет көрсету саласын ұйымдастырудағы табысқа әкелетін тұлғалық және мәдени ерекшеліктері";
"Қызмет көрсету саласындағы даулы жағдайларды шешу тәжірибесі";
"Қызмет көрсету саласында сабырлылық қызметкерге қажет".
9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Кәсіптік білім берудің озық шетелдік және қазақстандық тәжірибесі";
"Арнайы пәндер оқытушылары үшін ТжКБ ұйымдарында дуалды жүйе элементтері мен инклюзивті оқытуды енгізу";
""Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу" мамандығы бойынша оқу бағдарламасын интеграциялау. Білім беру және кәсіби стандарттарды жақындастыру";
"Өндірістік оқытуды ұйымдастырудың жүйелік тәсілі және оның түлектерді бейімдеу мен әлеуметтендірудегі рөлі";
"Ақпараттық технологияларды қолдану арқылы қазіргі заманғы оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеудің практикалық тәсілдері";
"Білім беру процесін ақпараттандыру және жүйелеу"";
Тігін өндірісінің технологиялық циклі";
"Қазіргі еңбек нарығы жағдайында кәсіби бағдарлау""

2) умеют:
применять современные образовательные технологии в учебно-производственном процессе в условиях внедрения инклюзивного образования и элементов дуальной системы обучения;
проектировать учебные занятия, направленные на развитие научно -технического творчества обучающихся в системе ТиПО;
выстраивать целостную структуру инклюзивного и элементы дуального обучения в организации ТиПО с участием социальных партнеров;
классифицировать современные инновационные технологии, формирующие у учащихся ключевые компетенции;
выделять критерии оценки компетенций;
3) владеют:
навыками разрабатывать критерии оценки образовательных программ с учетом соответствия формируемых у обучающихся компетенций потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества в целом;
навыками разрабатывать систему внутренней оценки качества образования на основе оценки учебных достижений обучающихся;
современными ИКТ - технологиями в условиях инклюзивного и дуального обучения.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Задачи создания системы национального образования в Послания Президента Республики Казахстан-лидера нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол - путь в будущее";
"Пути реализации Закона Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции"";
"План нации – "100 конкретных шагов"";
"Управление организациями ТиПО в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Нормативно-правовые основы организации сферы обслуживания. Государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования";
"Типовые учебные программы по специальностям сферы обслуживания, сближение образовательных и профессиональных программ обучения".
"Разработка эффективной системы менеджмента качества (далее - СМК) и системы самооценки в организациях ТиПО".
8. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
"Личностные и культурные особенности, приводящие к успеху в организации сферы обслуживания";
"Практика решения конфликтных ситуаций в сфере обслуживания";
"Қызмет көрсету саласындағы қызметкердің стресс тұрақтылығы қажетті сапа".
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Передовой зарубежный и казахстанский опыт профессионального образования";
"Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуальной системы в организациях ТиПО для преподавателей специальных дисциплин";
"Интегрирование учебной программы по специальности "Швейное производство и моделирование одежды". Сближение образовательных и профессиональных стандартов";
"Системный подход к организации производственного обучения и его роль в адаптации и социализации выпускников";
"Практические подходы к разработке современных учебно-методических комплексов с использованием информационных технологий";
"Информатизация и систематизация образовательного процесса";
"Технологический цикл швейного производства";
"Профессиональная ориентация в условиях современного рынка труда".

10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Киімдерді моделдеудегі инновациялық технологиялар"";
"Мастер-класс: киімді көркем безендіру";
"Тренинг:" Қазақстанның креативті индустриясын дамыту";
"Білім алушылардың өзіндік жұмысы үшін критериалды-бағытталған тапсырмаларды құру "";
"Клиенттерге қызмет көрсету стандарттары мен технологиясын зерттеу";
"Нарықта өмір сүрудің негізі ретінде клиенттерге қызмет көрсету технологиясы мен тәжірибесі".
11. Вариативті модульде тыңдаушыларға келесі қажеттіліктерге сәйкес белгілі бір тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Мультимедиялық құжаттарды жасау арқылы оқытуды визуалды қолдау құралдарын жетілдіру, PREZI (ПРЕЗИ) бағдарламасы"";
"Колледж түлектерін әлеуметтендіруге және бейімдеуге бағытталған модульдік оқыту бағдарламасын әзірлеу".
Ескертпе:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативтік модуль 2 сағаттан 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі бағдарламаның 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес 36 және 80 (арнайы пәндер оқытушылары үшін) және 80 (өндірістік оқыту шеберлері үшін) сағаттарға арналған оқу - тақырыптық жоспарына сәйкес ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, презентациялар, шағын-сабақтардың презентациялары, тренингтер және қорытынды тестілеу өткізіледі..
14. Тыңдаушылардың өздік жұмыстарына тапсырмалар:
1) мынадай тақырыптар бойынша зерттеу рефераттарын әзірлеу: "Өндірістік оқыту жағдайында білім алушылардың сыни ойлауын қалыптастыру", "Дуалды жүйе элементтерін енгізе отырып, инклюзивті оқыту жағдайында қызмет көрсету саласын өндірістік оқытудың иновациялық нысандары мен әдістері"":
2) ТжКБ жүйесінде білім алушыларды әлеуметтендіруге және бейімдеуге бағытталған модульдік бағдарлама әзірлеу;
3) өндірістік оқытуды ұйымдастыру үшін тігін өндірісі саласының сандық білім беру ресурстарын жобалау;
15. Тыңдаушылардың жобалық жұмыстарының тақырыптары:
1) Тігін бұйымдарын дайындау процесіне дуальді оқыту элементтерін енгізумен инклюзивтік оқытуға инновациялық көзқарас, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, тігін бұйымдарының практикалық жобасы, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;
2) инклюзивті оқытуды енгізуді және дуальды оқыту элементтерін енгізуді ескере отырып, қызмет көрсету саласында кадрлар даярлау жүйесінде жұмыс істейтін педагогтардың кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптар, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, тігін бұйымдарын жасау бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;
3) педагогтың инновациялық қызметі, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып киімдерді құрастыру бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;

10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Инновационные технологии в моделировании одежды";
"Мастер - класс: Художественное оформление одежды";
"Тренинг: "Развитие креативных индустрий Казахстана";
"Создание критериально - ориентированных заданий для самостоятельной работы обучающихся";
"Изучение стандартов и технологии обслуживания клиентов";
"Технология и практика обслуживания клиентов, как основа выживания на рынке".
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
"Совершенствование средств визуальной поддержки обучения при помощи создания мультимедийных документов, программа "PREZI" (ПРЕЗИ)";
"Разработка модульной программы обучения, ориентированной на адаптацию и социализацию выпускников колледжа".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 (для преподавателей специальных дисциплин) и 80 (для мастеров производственного обучения) - часов согласно приложениям 1, 2 и 3 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентации, презентации мини-уроков, тренинги и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать исследовательские рефераты по следующим темам: "Формирование критического мышления обучающихся в условиях производственного обучения", "Инновационные формы и методы производственного обучения сферы обслуживания в условиях инклюзивного обучения с внедрением элементов дуальной системы";
2) разработать модульную программу, ориентированную на социализацию и адаптацию обучающихся в системе ТиПО;
3) проектирование цифровых образовательных ресурсов сферы швейного производства для организации производственного обучения.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) инновационный подход к инклюзивному обучению с внедрением элементов дуального обучения к процессу изготовления швейных изделий, практический проект швейных изделий, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
2) требования к профессиональной компетентности педагогов, занятых в системе подготовки кадров в сфере обслуживания с учетом внедрения инклюзивного обучения и внедрения элементов дуального обучения, практический проект по изготовлению швейных изделий с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
3) инновационная деятельность педагога, практический проект по конструированию одежды с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;

4) оқытушының кәсіби құзыреттілігі, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, киімді құрастыру бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;
5) ТжКБ-да оқытудың заманауи нысандары, тәсілдері, әдістері мен құралдары, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, киімді құрастыру бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;
6) тігін өндірісінде білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын, рационализаторлық қызметін ұйымдастыру, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, тігін бұйымдарын дайындау жөніндегі практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;
7) Заманауи киімдерді дайындаудағы инновациялық технологиялар, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып сәнді киімдерді дайындау бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау;
8) Заманауи киімдерді дайындау және құрастыру саласындағы халықаралық тәжірибе, инновациялық жабдықтар мен технологияларды қолдана отырып, қазіргі киімдерді құрастыру бойынша практикалық жоба, нормативтік-техникалық құжаттаманы дайындау.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістерін қамтиды: дискуссиялар, рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесе шешу және т. б..
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаны біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағдарлау қазіргі заманғы білім беру технологиялары мен оқытудың интерактивті түрлерін пайдалану арқылы қол жеткізілетін іс-әрекет тәсілін көздейді: шағын топтарда жұмыс істеу, оқыту ойындары, кері байланыс, күрделі және пікірталас сұрақтары мен мәселелерін талқылау, мастер - класс, "дөңгелек үстел".
7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
20. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;

4) профессиональная компетентность преподавателя, практический проект по конструированию одежды, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации;
5) современные формы, приемы, методы и средства обучения в ТиПО, практический проект по конструированию одежды, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
6) организация научно-исследовательской работы, рационализаторской деятельности обучающихся в швейном производстве, практический проект по изготовлению швейных изделий, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации;
7) инновационные технологии в изготовлении современной одежды, практический проект по изготовлению модной одежды с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
8) международный опыт в области изготовления и конструирования современной одежды, практический проект по конструированию современной одежды, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает в себя интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - класс, "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;

1 - тарау. Кіріспе
1. "Инклюзивті оқыту мен дуальды оқыту элементтерін енгізу- техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде түлектерді әлеуметтендіру мен бейімдеудің шарты" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі-Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі-ТжКБ) өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушыларына арналған.
2. Білім беру бағдарламасы ТжКБ ұйымдарының өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушыларына бағытталған. "Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша түлектерді әлеуметтендіру мен бейімделуіне жағдай құру мақсатымен, білім беру процесін ұйымдастыруда қажетті білім көлемін дуалдық оқыту элементтерін инклюзивті оқыту бойынша білім алушылардың түйінді құзыреттіліктерін қалыптастыруға бағытталған. Оқыту оқу үрдісінде инновациялық технологияларды қолдану бойынша тыңдаушылардың білімін қалыптастырады, қызмет көрсету саласында қазіргі заманғы білім беру парадигмасын енгізу бойынша белгілі бір дайындықты арттырады. Аталмыш бағдарламада оқу уақытының 60%-ы салалық оқу- әдістемелік кластерлер мен әлеуметтік серіктес өндірістерде тәжірибеге бағдарланған орта жағдайында оқытуға бөлінген.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарлама мақсаты арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің қызмет көрсету саласы бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
4. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарын оқып-үйрену;
2) ТжКБ оқу-тәрбие процесіне дуалдық жүйенің элементтерін енгізудің қадамдық механизмін өткізу, білім беру процесін моделдеуде функционалдық сауаттылықты қалыптастыру;
3) ТжКБ жүйесінде инновациялық білім беру технологияларын пайдалану бойынша шеберлік қалыптастыру;
4) кәсіптік білім беру жүйесін дамыту мақсатында, еңбек нарығында түлектердің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етуге бағытталған дуалды жүйенің элементерін енгізудің тиімділігін бағалау критерийлерін әзірлеу;
5) инновациялық білім беру ортасының жобасын құрастыру;
6) өз бетімен білім алуға және өзін-өзі жүзеге асыру қажеттілігін дамытуға, кәсіби қызметін өздігінен талдау дағдыларын қалыптастыру;
7) оқу процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша (бұдан әрі - АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуального обучения как условие адаптации и социализации выпускников технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Образовательная программа направлена на обучение преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО. Необходимый объем знаний по организации образовательного процесса направлен на формирование ключевых компетенций обучающихся по инклюзивному обучению и внедрению элементов дуального обучения с целью создания условий для адаптации и социализации выпускников по специальности: "Парикмахерское искусство и декоративная косметика". Обучение сформирует у слушателей знания по использованию инновационных технологий в учебном процессе, позволит повысить определенную готовность к реализации современной образовательной парадигмы в сфере обслуживания. До 60% учебного времени отводится практикоориентированной подготовке слушателей в условиях производственной среды отраслевых учебно-методических кластеров и предприятий - социальных партнеров.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения в сфере обслуживания.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить основные направления модернизации системы технического и профессионального образования Республики Казахстан;
2) сформировать функциональную грамотность в моделировании образовательного процесса, проведении пошагового механизма внедрения элементов дуальной системы в учебно-воспитательный процесс ТиПО;
3) сформировать умения по использованию инновационных образовательных технологий в системе ТиПО;
4) разработать критерии оценки эффективности внедрения элементов дуальной системы с целью постоянного совершенствования системы профессионального образования, ориентированного на обеспечение конкурентоспособности выпускников на рынке труда;
5) создать проект инновационной образовательной среды;
6) сформировать умения самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации;
7) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе (далее - ИКТ).

3 - тарау. Күтілетін нәтиже
Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін дамыту бойынша тұжырымдамалық негіздерін;
оқу-өндірістік процестегі дуалдық оқыту жүйесінің элементтерін және инклюзивтік білім берудің маңызын;
дуалдық оқыту жүйесінің элементтерін енгізу және инклюзивті оқыту бойынша әлемдік ғылым мен тәжірибенін;
ТжКБ арнайы пән оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби дамуын психологиялық-педагогикалық қолдаудағы заманауи амалдарды біледі;
1) оқу-өндірістік процесіне дуалдық жүйенің элементтерін және инклюзивтік білім беруді енгізу жағдайында инновациялық білім беру технологияларын;
ТжКБ жүйесінде білім алушылардың ғылыми-техникалық шығармашылығын дамытуға бағытталған оқу сабақтарын жобалауды;
әлеуметтік әріптестердің қатысуымен техникалық және кәсіби білім беру ұйымдарындағы инклюзивті және дуалды оқыту элементтерінің біртұтас құрылымын талдауды;
құзыреттіліктің бағалау критерйилерін ажыратуды қолданады;
2) білім алушылардың құзыреттілігін еңбек нарығының қажеттілігіне қарай, жеке сұраулары мен тұтастай қоғамның сұраныстарының сәйкестігін ескере отырып, қалыптасатын білім беру бағдарламаларының бағалау критерийлерін жасақтауды;
білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау негізінде білім берудің сапасының ішкі бағалау жүйесін әзірлеуді;
инклюзивті және дуалды оқыту жүйесі жағдайында заманауи АКТ- технологияларды меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативті-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол";
"Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет";
""Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына енгізілген соңғы өзгерістер мен толықтырулар";
"Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясында ТжКБ беру ұйымдарын басқару";
"Қызмет көрсету саласының нормативті-құқықтық негіздерін ұйымдастыру";
" Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты";
"Қызмет көрсету мамандықтары бойынша Типтік оқу бағдарламалары, оқытудың кәсіптік және білім беру бағдарламаларын жақындастыру";
"ТжКБ ұйымдарында тиімді өзін-өзі бағалау жүйесі және сапа менеджментінің жүйесін (бұдан әрі – СМЖ) әзірлеу".

Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы нормативных документов по развитию системы технического и профессионального образования Республики Казахстан;
сущность инклюзивного обучения и элементы дуальной системы обучения, технологии ее внедрения в учебно - производственный процесс;
достижения мировой науки и практики по инклюзивному обучению и внедрению элементов дуального обучения;
современные подходы психолого-педагогического сопровождения профессионального развития преподавателей специальных дисциплин и мастеров производственного обучения организаций ТиПО;
2) умеют:
применять инновационные образовательные технологии в учебно-производственном процессе в условиях внедрения инклюзивного обучения и элементов дуальной системы обучения;
проектировать учебные занятия, направленные на развитие научно-технического творчества обучающихся в системе ТиПО;
выстраивать целостную структуру инклюзивного и элементы дуального обучения в организации ТиПО с участием социальных партнеров;
выделять критерии оценки компетенций;
3) владеют:
навыками создания критерий оценки образовательных программ с учетом соответствия формируемых у обучающихся компетенций потребностям рынка труда, индивидуальным запросам обучающихся и общества в целом;
навыками разработки системы внутренней оценки качества образования на основе оценки учебных достижений обучающихся;
современными ИКТ - технологиями в условиях инклюзивного и дуального обучения.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее"";
"План нации - 100 конкретных шагов. Современное государство для всех";
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Управление организациями ТиПО в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Нормативно-правовые основы организации сферы обслуживания";
"Государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования";
"Типовые учебные программы по специальностям сферы обслуживания, сближение образовательных и профессиональных программ обучения";
"Разработка эффективной системы менеджмента качества (далее - СМК) и системы самооценки в организациях ТиПО".

8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қызмет көрсету ұйымдарын жетістікке әкелетін тұлғалық және мәдени ерекшеліктер";
"Қызмет көрсету саласында қақтығыстық жағдайларды тәжірибеде шешу. Қызмет көрсету саласында қызметкерге қажет мінез- сабырлылық".
9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Кәсіптік білім беру саласында кәсіптік педагогиканың шетелдік озық тәжірибесі";
"Арнайы пән оқытушылары үшін ТжКБ беру оқу орындарында дуальды оқыту жүйесінің элементтерін енгізу арқылы инклюзивті оқыту";
"Шаштараз өнері және сәндік косметика" мамандығы бойынша білім беру бағдарламаларын кіріктіру";
"Өндірістік оқыту ұйымдарына жүйелі көзқарастар және білім алушыларды әлеуметтендіру мен бейімдеудегі оның рөлі";
"Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, заманауи оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеудің практикалық тәсілдері";
"Білім беру процесін ақпараттандыру мен жүйелеу";
"Өндіріс процесінің технологиялық циклі";
"Қазіргі заманғы нарық жағдайында еңбекке кәсіби бағдар беру".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Білім алушылардың өзіндік жұмысына арнап критериалды- бағытталған тапсырмаларды құру";
"Инновациялық технологиялар арқылы клиенттерге қызмет көрсету";
"Клиенттерге қызмет көрсетудің тәжірибесі мен технологиясы нарықта өмір сүрудің негізі";
"Келушілерге қызмет көрсетудің стандарттары мен технологияларын зерттеу";
"Клиенттерге сапалы қызмет көрсетудің иновациялық технологиялары".
"Шашқа арналған кәсіби косметиканы пайдалану".
11. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес төмендегідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Оқытудың модульдік бағдарламаларының әзірлемесі";
"Мультимедиялық құжаттарды құру арқылы "PREZI" ("ПРЕЗИ") оқыту визуалдық қолдау құралын жетілдіру".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1, 2 және 3-қосымшасына сәйкес 36 және 80 (арнайы пән оқытушылары үшін) және 80 (өндірістік оқыту шеберлері үшін) – сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында кіру және шығу тестілеу, өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау өткізіледі.

8. В психолого - педагогическом модуле изучаются следующие темы:
"Личностные и культурные особенности, приводящие к успеху в организации сферы обслуживания";
"Практика решения конфликтных ситуаций в сфере обслуживания";
"Стрессоустойчивость как качество, необходимое работнику в сфере обслуживания".
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Передовой зарубежный и казахстанский опыт профессионального образования";
"Инклюзивное обучение и внедрение элементов дуальной системы в организациях ТиПО для преподавателей специальных дисциплин";
"Интегрирование образовательной программы по специальности "Парикмахерское искусство и декоративная косметика"";
"Системный подход к организации производственного обучения и его роль в адаптации и социализации обучающихся";
"Практические подходы к разработке современных учебно-методических комплексов с использованием информационных технологий";
"Информатизация и систематизация образовательного процесса";
"Технологический цикл производственного процесса";
"Профессиональная ориентация в условиях современного рынкатруда".
10. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
"Создание критериально - ориентированных заданий для самостоятельной работы обучающихся";
"Инновационные технологии обслуживания клиентов";
"Моделирование прически и художественное оформление";
"Технология и практика обслуживания клиентов, как основа выживания на рынке";
"Изучение стандартов и технологии обслуживания посетителей";
"Инновационные технологии организации качественного обслуживания клиентов";
"Использование профессиональной косметики для волос".
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
"Разработка модульной программы обучения";
"Совершенствование средств визуальной поддержки "PREZI" ("ПРЕЗИ") обучения при помощи создания мультимедийных документов".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 (для преподавателей специальных дисциплин) и 80 (для мастеров производственного обучения) - часов согласно приложениям 1, 2 и 3 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: входное и итоговое тестирование, самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока.

14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) келесі тақырыптар бойынша ғылыми рефераттар әзірлеу:
"Өндірістік оқыту жағдайында білім алушылардың сыни ойлауын қалыптастыру", "Дуальды оқыту жүйесінің элементтерін енгізе отырып, инклюзивті білім беру жағдайында қызмет көрсетудің, өндірістік оқытудағы инновациялық түрлері мен әдістері";
2) ТжКБ беру жүйесінде білім алушыларды әлеуметтендіру және бейімдеуге бағытталған модульдік бағдарламасын әзірлеу;
3) өндірістік оқытуды ұйымдастыру үшін қызмет көрсетудің сандық білімділік қорын жобалау;
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) шашты әсемдеп безендіру және моделдеу бойынша инновациялық технологияларды қолдану, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативті-техникалық құжаттарды дайындау;
2) ТжКБ-да білім берудің қазіргі заманғы формалары, әдіс-тәсілдері және оқыту құралдары, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;
3) шашты сәндеуде және әсемдеп безендіруде АКТ қолдану, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;
4) шашты сәндеуде және әсемдеп безендірудегі инновациялық технологияның маңызы, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;
5) инновациялық технологияларды шаштараз қызметіне енгізе отырып клиенттерге қызмет көрсетудегі инженер-педагогтің кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талап, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;
6) оқытудың инновациялық түрлерін және оқыту әдістерін жетілдіру, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;
7) оқытушының кәсіби құзыреттілігі, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;
8) ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыру, шаштараздық мамандықты үйренушілердің рационализаторлық қызметін ұйымдастыру, жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен жаңа үлгідегі шаштарды қиюдың тәжірибелік жобасы, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау;

14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать исследовательские рефераты по следующим темам: "Формирование критического мышления обучающихся в условиях производственного обучения", "Инновационные формы и методы производственного обучения сферы обслуживания в условиях инклюзивного обучения с внедрением элементов дуальной системы";
2) разработать модульную программу, ориентированной на социализацию и адаптацию обучающихся в системе ТиПО;
3) проектирование цифровых образовательных ресурсов сферы обслуживания для организации производственного обучения.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) инновационные технологии по моделированию прически и его художественному оформлению, практический проект по выполнению современной стрижки с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
2) современные формы, приемы, методы и средства обучения в ТиПО, практический проект по моделированию прически, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
3) использование ИКТ при моделировании и художественном оформлении прически, практический проект по моделированию и художественному оформлению прически с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации;
4) сущность инновационного обучения моделированию и художественному оформлению прически практический проект по моделированию и художественному оформлению прически с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;
5) требования к профессиональной компетентности инженера-педагога в сфере парикмахерских услуг с учетом внедрения инновационных технологий в обслуживании клиентов, практический проект по моделированию и художественному оформлению причесок, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации;
6) совершенствование приемов и методов преподавания инновационных форм обучения, практический проект по моделированию прически и художественному оформлению, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации;
7) профессиональная компетентность преподавателя, практический проект по моделированию прически, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно - технической документации;
8) организация научно - исследовательской работы, рационализаторской деятельности обучающихся в сфере парикмахерских услуг, практический проект по выполнению прически, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации;

9) шашты сәндеу және безендіру саласындағы халықаралық тәжірибе, шашты модельдеу бойынша практикалық жоба, сәндік косметика және олардың жаңа инновациялық технологиямен және заманауи құралдармен көркемдік безендіру, нормативтік-техникалық құжаттарды дайындау.
6. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, іскерлік ойындар, шебер- сабақтар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға логикалық қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған білімдерін аудиториялық практикалық сабақтарда және аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарда сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарынан тұрады. Біліктілікті арттыру бағдарламасы құзыреттілік моделіне бағытталып, қазіргі заманғы білім беру технологиялары және интербелсенді оқыту формалары арқылы жүзеге асырылады: шағын топтағы жұмыс, оқыту ойындары, кері байланыс, мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас, шебер- сабақ, "дөңгелек үстел".
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
20. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
21. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%).
22. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер 1, 2 балл және өлшемдер айқындалған:
1) мәселені түсінеді және мәселені таңдауын түсіндіреді;
2) жағдаятты талдау негізінде қайшылықтарды атайды;
3) мәселенің туындау себептерін атайды;
4) мәселені тұжырымдайды, оның себептерін талдайды;
5) мақсатты тұжырымдайды және түсінеді;
6) міндеттер мақсатқа сәйкес;
7) мақсатқа жетуге көз жеткізу тәсілдерін ұсынды;
8) мәселелерді шешу тәсілдерін ұсынды;

9) международный опыт в области моделирования и художественного оформления прически, практический проект моделированию прически, декоративной косметики и их художественного оформления, с применением инновационного оборудования и технологий, подготовка нормативно-технической документации.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, ролевые игры, мастер - классы, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - класс, "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
21. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 9 - 10 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 7 - 8 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 5 - 6 баллов, (50 - 74%).
22. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1, 2 балла и следующие параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;
2) называет противоречие на основе анализа ситуации;
3) называет причины существования проблемы;
4) формулирует проблему, анализирует ее причины;
5) формулирует и понимает цель;
6) задачи соответствуют цели;
7) предлагает способ убедиться в достижении цели;
8) предлагает способы решения проблемы;

1 - тарау. Кіріспе
1. "Дуальды оқыту жағдайында техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінде білім беру процесін ұйымдастыру" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіби білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының арнайы пәндер оқытушыларына арналған.
2. Білім беру Бағдарламасы ТжКБ жүйесіне дуальды оқытуды енгізудің ерекшеліктерін зерделеуге, мамандарды даярлаудың сапасын қамтамасыз ету мақсатында құзыреттілікке бағдарланған модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеу, дуальды оқытуды енгізу жағдайында оқу процесін жобалау бойынша кәсіби дағдыларын дамытуға бағытталған. Аталмыш білім беру бағдарламасының басты ерекшелігі - тәжірибеге бағдарланғандығында, ТжКБ ұйымдары арнайы пән оқытушыларының біліктілігін арттыру жүйесінде дуальді оқыту формаларының элементтерін пайдаланумен байланысты. Аталмыш бағдарламаны жүзеге асыру аясында базалық колледждер әлеуметтік серіктестер болып табылады, көшпелі оқу сабақтарының 60%-ы инженерлік-педагогикалық құраммен бірлесе отырып жүргізіледі.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты дуальды оқыту жүйесін енгізу жағдайында оқу-тәрбие процесін жобалау бойынша колледждердің арнайы пәндер оқытушыларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Жолдауы, 2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың Мемлекеттік бағдарламасы мәнмәтінінде білім беру жүйесін дамытудың басым бағыттары мен перспективаларын қарастыру.
2) халықаралық және отандық тәжірибе мәнмәтінінде ТжКБ жүйесіне дуальді оқытуды енгізудің басты бағыттарымен танысу; дуальді оқытуды енгізудің перспективасы мен мүмкіндігін бағалау ТжКБ жүйесін жетілдіру бағыттарының бірі ретінде;
3) оқытудың дуальді жүйесінің мәні мен оның ТжКБ жүйесіне енгізуді нормативтік-құқықтық қамтамасыз етуді зерделеу;
4) педагогикалық қызмет пен педагог тұлғасының психологиясы туралы білімді жүйелеу; іскерлік қатынастар этикасының ерекшелігімен танысу;
5) техникалық және кәсіби білім беру саласында серіктестердің өзара әрекетін ұйымдастыру; кикілжіңдерді шешу мен сындарды байланысты ұйымдастыру; кәсіби стресс жағдайында өздігінен реттеу тәсілдерін меңгеру;
6) дуалды оқытуды енгізу жағдайында оқу-тәрбие процесін; оқыту және білім беруде заманауи амалдарды, интерактивті өзара әрекет әдістерін пайдалану негізінде оқу сабақтарын модельдеу дағдыларын меңгеру;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Организация образовательного процесса в системе технического и профессионального образования в условиях дуального обучения" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей специальных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Образовательная программа направлена на изучение специфики внедрения дуального обучения в систему ТиПО; на развитие профессиональных навыков по разработке модульных учебных программ, основанных на компетенциях, по проектированию учебного процесса в условиях внедрения дуального обучения с целью обеспечения качества подготовки специалистов. Отличительной особенностью данной образовательной программы является ее практико - ориентированная направленность, использование элементов дуальной формы обучения в системе повышения квалификации преподавателей спецдисциплин организаций ТиПО. Социальными партнерами в рамках реализации данной программы являются базовые колледжи, 60% выездные учебные занятий проводится совместно с инженерно-педагогическим составом.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций преподавателей специальных дисциплин колледжей по проектированию учебно-воспитательного процесса в условиях внедрения дуального обучения.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) рассмотреть приоритетные направления и перспективы развития системы образования в контексте Посланий Президента РК Н.А.Назарбаева, Государственной программы развития образования на 2011 - 2020 годы;
2) познакомиться с основными направлениями внедрения дуального обучения в систему ТиПО в контексте международного и отечественного опыта; оценить перспективы и возможности внедрения дуального обучения как одного из направлений модернизации системы ТиПО;
3) изучить сущность дуальной системы обучения и нормативно-правовое обеспечение его внедрения в организациях ТиПО;
4) систематизировать знания о психологии педагогической деятельности и личности педагога; познакомиться со спецификой этики деловых отношений;
5) овладеть способами организации взаимодействия партнеров в области технического и профессионального образования; организации конструктивного общения и разрешения конфликтов; саморегуляции в условиях профессионального стресса;
6) приобрести навыки моделирования учебно-воспитательного процесса в условиях внедрения дуального обучения; учебных занятий на основе использования современных подходов к преподаванию и обучению, методов интерактивного взаимодействия;

7) құзыреттілікке негізделген модульдік оқу бағдарламаларын жобалау; дуальді оқыту жағдайында пән бойынша күнтізбелік-тақырыптық жоспар мен жұмыс оқу бағдарламаларын жоспарлау мен модельдеу дағдыларын меңгеру;
8) арнайы пәндерді оқытуда виртуалды тренажерлық кешендерді, сандық білім беру ресурстарын пайдалану дағдыларын меңгеру;
9) ТжКББ оқу орындарында кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруда әлеуметтік серіктестердің мүмкіндіктерін пайдалану қажеттілігін ұғыну.
3 -тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асырудың басты механизмдерін;
дуальды оқытуды енгізудің нормативтік-құқықтық базасын;
техникалық және кәсіптік білім беру саласындағы серіктестердің өзара әрекетінің негізгі бағыттарын;
педагогикалық қызметтің негізгі түрлері мен құрылымын; педагог тұлғасына қойылатын кәсіби талаптарын;
даулы мінез-құлықтың, кәсіби байланыстың заңдылықтары, кәсіби қызметтің этикалық ерекшеліктерін;
дуальды оқытуды енгізу жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың ерекшеліктерін;
модульдік оқу бағдарламасының құрылымы, оның құрамдас элементтерінің міндетін;
пән бойынша күнтізбелік-тақырыптық жоспарлау мен жұмыс оқу бағдарламасының құрылымын;
арнайы пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстарын, виртуалды тренажерлық кешендерді пайдалану әдістемесін;
дуальды оқыту жүйесінің мәнін біледі және оның әлемдік білім беру практикасында даму үрдісі туралы түсінігін;
педагогикалық қызметтің мәнін және педагогикалық қызметтің субъектісі ретіндегі педагогтың функциясын;
ТжКБ ұйымдарында оқу-тәрбие үдерсінің тиімділігін арттыруда интерактивті өзара әрекет әдістерінің рөлін біледі.
2) ТжКБ ұйымдарында кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша әлеуметтік серіктестер өзара әрекет жасауды;
ТжКБ ұйымдарында оқу-тәрбиелеу процесінің тиімділігін арттыру үшін оқыту және білім беруде заманауи амалдарды, интерактивті өзара әрекет әдістерін пайдалануды;
дуальды оқытуды енгізу жағдайында оқу-тәрбие процесін модельдеуді;
модульдік тәсілдеме негізінде арнайы пәндердің оқу бағдарламаларын жобалауды;
дуальды оқыту жағдайында пән бойынша күнтізбелік-тақырыптық жоспар мен жұмыс оқу бағдарламаларын жоспарлау мен модельдеуді;
кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын әлеуметтік серіктестерді тарта отырып, ұйымдастырудың тиімді нысандарын анықтауды қолданады.

7) приобрести навыки проектирования модульных учебных программ, основанных на компетенциях; планирования и моделирования рабочих учебных программ и календарно-тематических планов по дисциплине в условиях дуального обучения;
8) приобрести навыки использования цифровых образовательных ресурсов, виртуальных тренажерных комплексов в преподавании спецдисциплин;
9) осознать необходимость использования возможностей социальных партнеров в организации профессиональной практики и профориентационной работы в учебных заведениях ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
основные механизмы реализации государственной политики в области образования;
нормативно - правовую базу внедрения дуального обучения;
основные направления взаимодействия партнеров в области технического и профессионального образования;
основные виды и структуру педагогической деятельности; профессионально обусловленные требования к личности педагога;
закономерности конфликтного поведения, профессионального общения, этические особенности профессиональной деятельности;
особенности организации учебно-воспитательного процесса в условиях внедрения дуального обучения;
структуру модульной учебной программы, назначение ее составных элементов;
структуру рабочей учебной программы и календарно-тематического планирования по дисциплине;
методику использования цифровых образовательных ресурсов, виртуальных тренажерных комплексов в преподавании спецдисциплин;
сущность системы дульного обучения и имеет представление о тенденциях ее развития в мировой образовательной практике;
сущность педагогической деятельности и функции педагога как субъекта педагогической деятельности;
роль методов интерактивного взаимодействия в повышении эффективности учебно-воспитательного процесса в организациях ТиПО.
2) умеют:
выстраивать взаимодействие с социальными партнерами по вопросам организации профессиональной практики и профориентационной работы в учебных заведениях ТиПО;
применять современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия для повышении эффективности учебно-воспитательного процесса в организациях ТиПО;
моделировать учебно – воспитательный процесс в условиях внедрения дуального обучения;
проектировать учебные программы специальных дисциплин на основе модульного подхода;
планировать и моделировать рабочие учебные программы и календарно-тематические планы по дисциплине в условиях дуального обучения;
определять эффективные формы организации профессиональной практики и профориентационной работы с привлечением социальных партнеров.

3) техникалық және кәсіптік білім беру саласындағы серіктестердің өзара әрекетін ұйымдастыру тәсілдерін;
кикілжіңдерді шешу мен сындарлы қатынас икемдерін;
кәсіби стресс жағдайында өздігінен реттеу дағдыларын;
дуальды оқытуды ТжКБ жүйесін жетілдірудің бағыттарының бірі ретінде енгізудің перспективасы мен мүмкіндігін бағалауды;
дуальды оқытуды енгізу жағдайында арнайы пәндер бойынша оқыту-тәрбиелеу процесін ұйымдастыруда мәселелерді және оларды шешудің мүмкін жолдарын бағалау икемін;
оқыту мен білім берудегі заманауи амалдарды енгізу арқылы оқытудың табыстылығын болжау дағдысын;
арнайы пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстарын, виртуалды тренажерлық кешендердің дидактикалық және технологиялық мүмкіндіктерін бағалау тәсілдерін меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативті-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңына енгізілген соңғы өзгерістермен толықтырмалар";
"2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасының стратегиялық бағыттары";
"Әлемдік білім беру практикасындағы дуальді оқыту жүйесі";
"ТжКБ жүйесіне дуальді оқытуды енгізуді нормативтік-құқықтық қамтамасыз ету";
"Жұмыс беруші мен ТжКБ ұйымының әлеуметтік диалогы кадрларды даярлау сапасын арттырудың негізі ретінде".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Педагогикалық қызмет пен педагог тұлғасының психологиясы";
"Корпоративтік этика негіздері мен ұжымдық еңбек психологиясы";
"ТжКБ жуйесіндегі оқытушы имиджі".
9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Дуальды оқытуды ТжКБ жүйесін жетілдірудің бағыттарының бірі ретінде енгізудің перспективасы мен мүмкіндіктері. SWOT (СВОТ) – талдау";
"Оқыту және білім берудегі заманауи амалдар, арнайы пәндерді оқытуда интерактивті өзара әрекет әдістері";
"Жаңа үлгідегі стандарттар негізінде оқыту бағдарламаларын әзірлеу тәжірибесі";
"Құзыреттілікке негізделген модульдік оқу бағдарламаларын жобалау";
"Дуальды оқытуды енгізу жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың ерекшеліктері";
"ТжКБ ұйымдарында кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыруда әлеуметтік серіктестердің рөлі".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Дуальды оқыту жағдайында күнтізбелік-тақырыптық жоспар мен жұмыс оқу бағдарламаларын перспективті жоспарлау мен модельдеу";
"Арнайы пәндерді оқытуда виртуалды тренажерлық кешендерді, сандық білім беру ресурстарын пайдалану";
"Ақпараттық объектілерді құру және қайта құру технологиясы".

3) владеют:
способами организации взаимодействия партнеров в области технического и профессионального образования;
навыками конструктивного общения и разрешения конфликтов;
навыками саморегуляции в условиях профессионального стресса;
способами оценки перспектив и возможностей внедрения дуального обучения как одного из направлений модернизации системы ТиПО;
умениями оценивать проблемы и возможные пути их решения в организации учебно-воспитательного процесса по специальным дисциплинам в условиях дуального обучения;
навыками прогнозирования успешности обучения посредством внедрения современных подходов к преподаванию и обучению;
способами оценки дидактических и технологических возможностей цифровых образовательных ресурсов, виртуальных тренажерных комплексов в преподавании специальных дисциплин.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Управление организациями ТиПО в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Дуальная система обучения в мировой образовательной практике";
"Нормативно - правовое обеспечение внедрения дуального обучения в систему ТиПО";
"Социальный диалог работодателей и организаций ТиПО как основа повышения качества подготовки кадров";
8. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
"Психология педагогической деятельности и личности педагога";
"Основы корпоративной этики и психология коллективного труда";
"Имидж преподавателя системы ТиПО";.
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Перспективы и возможности внедрения дуальной обучения как одного из направлений модернизации системы ТиПО. SWOT (СВОТ) - анализ";
"Современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия в преподавании специальных дисциплин";
"Инновационная деятельность педагога профессионального обучения";
"Опыт разработки программ обучения на основе профстандартов";
"Проектирование модульной учебной программы, основанной на компетенциях";
"Особенности организации учебно-воспитательного процесса в условиях внедрения дуального обучения (из зарубежного опыта работы)";
"Роль социальных партнеров в организации профессиональной практики и профориентационной работы в учебных заведениях ТиПО".
10. В технологическом модуле выполняются практические задания последующим проблемам:
"Перспективное планирование и моделирование рабочих учебных программ и календарно - тематических планов в условиях дуального обучения";
"Использование цифровых образовательных ресурсов, виртуальных тренажерных комплексов в преподавании специальных дисциплин";
"Технологии создания и преобразования информационных объектов".

11. Вариативті модульде таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Арнайы пәндерді оқуда оқушылардың жобалық қызметін ұйымдастыру";
"Сыни ойлауды дамыту технологиясы негізінде білім беру процесін ұйымдастырудың ерекшеліктері";
"Оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау жүйесінің жаңа амалдары";
"Оқушыларды критериалды бағалау";
"Оқушыларды бағалау процесінің сипаттамасы";
"Білім беру процесін технологияландыру оқушыларда басты кәсіби құзыреттілікті қалыптастыру факторы ретінде";
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар ТжКБ жүйесінде білім беру процесінің тиімділігін арттыру құралы ретінде";
"Дуальды оқыту жағдайында білім беру процесін оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді жобалау";
"Ұлттық және Салалық біліктіліктің шегінің белгісі мен мақсаты".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2 – 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1 және 2-қосымшасына сәйкес 36 және 80 - сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) пән бойынша модульдік оқу бағдарламасының үзіндісін әзірлеу;
2) ТжКБ ұйымдарында әлеуметтік серіктестікті дамыту бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
3) әлеуметтік серіктестерді тарта отырып, ТжКБ ұйымдарда кәсіби практика мен кәсіби бағдар беру жұмысын ұйымдастыру бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) құзыреттілікке негізделген модульдік оқу бағдарламаларын жобалау;
2) пән бойынша оқу-әдістемелік кешенді жобалаудың ғылыми-әдістемелік амалы;
3) пән бойынша сандық білім беру ресурсын жобалау;
4) дуальды оқыту жүйесі шеңберінде кәсіби бағдар беру жұмысын модельдеу.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзегге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешуді қамтиды.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өздік жұмысжағдайындасыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.

11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
"Организация проектной деятельности обучающихся при изучении специальных дисциплин";
"Особенности организации образовательного процесса на основе технологии развития критического мышления";
"Новые подходы к системе оценки учебных достижений обучающихся";
"Критериальное оценивание обучающихся";
"Характеристика процесса оценки обучающихся";
"Технологизация образовательного процесса как фактор формирования ключевых профессиональных компетенций";
"Информационно - коммуникационные технологии как средство повышения эффективности образовательного процесса в системе ТиПО";
"Проектирование учебно - методического обеспечения образовательного процесса в условиях дуального обучения";
"Назначение и цель Национальной и Отраслевой рамки квалификаций".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 10 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 - часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини - урока (мини - мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработка фрагмента модульной учебной программы по дисциплине;
2) разработка плана мероприятий по развитию социального партнерства в организации ТиПО;
3) разработка плана мероприятий по организации профессиональной практики и профориентационной работы в организациях ТиПО с привлечением социальных партнеров.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) проектирование модульной учебной программы по дисциплине, основанной на компетенциях;
2) научно-методические подходы к проектированию учебно-методического комплекса по дисциплине;
3) проектирование цифрового образовательного ресурса по дисциплине;
4) моделирование профориентационной работы в рамках дуальной системы обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.

18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді нысандарын пайдалану арқылы қол жеткізілетін қызметтік амалды болжайды: шағын топтардағы жұмыс; оқытатын ойындар; кері байланыс; күрделі және дискуссиялық сұрақтар мен мәселелерді талқылау; шеберлік сыныбы; "дөңгелек үстел".
7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -2 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 4 балл.
20 Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) жобалау сапасы (іс-шаралар, процес): стратегияны нақты анықтау; мақсаттар мен міндеттерде басымдықтарды есепке алу; мақсатты тұжырымдауға қойылатын заманауи талаптарға сәйкес мақсаттың нақты анықталуы: мақсатты тұжырымдау нақты сипатқа ие; мақсат қол жетерлік және өлшемді;мақсатқа жетуге көмектесетін міндеттер жазылған; мазмұны анықталған; қызметтің нәтижелері анықталған, нәтижелер қойылған мақсатпен сәйкестендірілген; жоспарлаудың тұтастығы мен икемділігі қарастырылады; нысандар, әдістер мен тәсілдер белгіленген; педагогикалық және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар белгіленген;
2) шарттар сапасы: Ресурстық қамтамасыз етудің кешенділігі және қажеттілік болған жағдайда ресурстарды өзара алмастыру мүмкіндігін болжау: кадрлық қамтамасыз ету; материалдық-техникалық, ІТ-инфрақұрылым; оқу-әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз ету;
3) нәтижелер сапасы: жоспарланған нәтижелерге қол жеткізу дәрежесі: мақсат – міндеттер – күтілетін нәтиже; ұсынымдардың тиімділігі мен жүзеге асырылуы.
21. Тыңдаушылардың өздік жұмысын орындау бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге көшірумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы":11-12балл(85-100%);
2) "Жақсы":9-10 балл (75-84%).;
3) "Қанағаттанарлық" 6-8 балл (50 - 74%).
22. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер -0, 1, 2, 3 балл және өлшемдер айқындалған:
1) жобаның мәселесі: ашылмаған; фрагментті ашылған; ашылған, автор тақырып бойынша білімініңжеткілікті дәрежеде терең еместігінкөрсетті; толық ашылған, автор тақырыпты терең білетіндігін көрсетті;
2) мақсатты тұжырымдау: мақсат тұжырымдалмаған; мақсат тұжырымдалған, бірақ оған жету жоспары жоқ; мақсат тұжырымдалған, негізделген, оған жетудің сұлбалық жоспары берілген; мақсат тұжырымдалған, нақты негізделген, оған жетудің нақты жоспары берілген;

18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий иинтерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер - класс; "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для оценивания самостоятельной работы определены следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 2 балл;
3) реализовано полностью - 4 балла.
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) качество проектирования (мероприятия, процесса): четкое определение стратегии; учет приоритетов в целях и задачах; четкое определение целевой установки в соответствии с современными требованиями к целеполаганию: формулировка цели носит конкретный характер; цель достижима и измерима; прописаны задачи, способствующие достижению цели; определено содержание; определены результаты деятельности, результаты соотнесены с поставленными целями; прослеживается целостность и гибкость планирования; определены формы, методы и приемы; определены педагогические и информационно-коммуникационные технологии;
2) качество условий: комплексность ресурсообеспечения и прогнозирование возможности взаимозаменяемости ресурсов в случае такой необходимости: кадровое обеспечение; материально - техническое обеспечение; IT - инфраструктура; учебно-методическое и информационное обеспечение;
3) качество результатов: степень достижения запланированных результатов: цель, задачи, ожидаемые результаты; практичность и реализуемость рекомендаций.
21.Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 11 - 12 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 9 - 10 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 6 - 8 баллов, (50 - 74%).
22. Для оценивания проектной работы определены критерии - 0, 1, 2, 3 балла и следующие параметры:
1) проблема проекта: не раскрыта; раскрыта фрагментарно; раскрыта, автор показал недостаточно глубокие знания темы; раскрыта полностью, автор продемонстрировал глубокие знания темы.
2) целеполагание: цель не сформулирована; цель сформулирована, но план ее достижения отсутствует; цель сформулирована, обоснована, дан схематичный план ее достижения; цель сформулирована, четко обоснована, дан подробный план ее достижения;

3) жоспарлау: жоспар қызмет мазмұнын бейнелемейді, жоспар үстіртін сипатта; жоспарлау логикасы мен бірізділігі жеткіліксіз; жоспарлау қисынды, бірізді, қызмет мазмұнын толық бейнелейді;
4) нәтижелерді бағалау: жобалық өнім жоқ; жобалық өнім мәлімделген мақсатқа сәйкес емес (яғни қойылған мақсатқа); жобалық өнім мәлімделген мақсатқа толық сәйкес келмейді; жобалық өнім мәлімделген мақсатқа толық сәйкес (қойылған мақсатқа сай);
5) алынған нәтижелердің мәні: нәтиженің практикалық мәні жоқ; алынған нәтиженің тек теориялық мәні бар; нәтиженің тек жартылай ғана практикалық мәні бар; нәтиженің практикалық мәні зор және пайдалануға ұсынуға болады.
23. Тыңдаушылардың жобалық жұмысты орындау бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге көшірумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы":13-15 балл(85-100%).
2) "Жақсы":10-12 балл (75-84%).
3) "Қанағаттанарлық" 7-9 балл (50 - 74%).
24. Курс тыңдаушылары шағын-сабақты (шағын-шараны) презентациялау кезінде сабақтың, шараның түрлі кезеңдерін жоспарлау және білім мазмұнын жаңартуды есепке алып оқыту бойынша үзінді көрсетеді.
25. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды, шағын-іс-шараны презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған:
1) жүзеге асырылмаған- 0 балл;
2) жартылай жүзеге асырылған –2 балл;
3) толықтай жүзеге асырылған - 4 балл.
26. Шағын сабақты, шағын іс-шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) жобалау сапасы (оқу процесін, іс-шараны): мақсатты тұжырымдауға қойылатын заманауи талаптарға сәйкес мақсаттың нақты анықталуы; мақсатты тұжырымдау нақты сипатқа ие; мақсат қол жетерлік және өлшемді;мақсатты топ анықталған;мақсатқа жетуге көмектесетін міндеттер жазылған;қызмет нәтижелері анықталған; нәтижелер қойылған мақсатпен сәйкестендірілген;
мақсатқа жету үшін уақыт аралығы анықталған,білім беру процесіне қатысушылар арасында өзара әрекет сипаты анықталған; педагогикалық және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар анықталған.
2) шарттар сапасы: ресурстық қамтамасыз етудің кешенділігі және қажеттілік болған жағдайда ресурстарды өзара алмастыру мүмкіндігін болжау:
кадрлық қамтамасыз ету; материалдық-техникалық, оның ішінде базалық кәсіпорындарды да қамтамасыз ету; ІТ-инфрақұрылым;әлеуметтік әріптестік;
оқу-әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз ету.

3) планирование: план не отражает содержание деятельности; план носит поверхностный характер; планирование недостаточно логично и последовательно; планирование логичное, последовательное, полностью отражает содержание деятельности;
4) оценка результата: проектный продукт отсутствует; проектный продукт не соответствует требованиям качества (заявленным целям); проектный продукт не полностью соответствует требованиям качества; продукт полностью соответствует требованиям качества (соответствует заявленным целям);
5) значение полученных результатов: результат не имеет практического значения; полученные результаты имеют только теоретическое значение; результат имеет лишь частичное практическое значение; полученные результаты имеют большое практическое значение и могут быть рекомендованы к использованию.
23. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 13 - 15 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 10 - 12 балл, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 7 - 9 баллов, (50 - 74%).
24. При презентации мини-урока (мини-занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, занятия, мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.
25. Для оценивания презентации мини-урока (занятия, мероприятия) определены следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 2 балл;
3) реализовано полностью - 4 балла.
26. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) качество проектирования (образовательного процесса, мероприятия) четкое определение целевой установки в соответствии с современным требованиями к целеполаганию: формулировка цели носит конкретный характер; цель достижима и измерима; определена целевая группа; прописаны задачи, способствующие достижению цели; определено содержание деятельности; определены результаты деятельности, результаты соотнесены с поставленными целями; определен временной промежуток для достижения целей, способы обратной связи; определен характер взаимодействия между участниками образовательного процесса; определены педагогические и информационно-коммуникационные технологии.
2) качество условий: комплексность ресурсообеспечения и прогнозирование возможности взаимозаменяемости ресурсов в случае такой необходимости: кадровое обеспечение; материально - техническое обеспечение, в том числе и базовых предприятий; IT - инфраструктура; социальное партнерство; учебно-методическое и информационное обеспечение.

1- тарау. Кіріспе
1. "Жалпы - гуманитарлық пәндер оқытушыларының нәтижеге бағытталған білім беру моделінде қызмет жасауға кәсіби - тұлғалық дайындығы" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымындағы жаратылыстану-математика пәні оқытушыларына арналған.
2. Педагогикалық қызметкердің рөлі мен мәртебесінің өзгеруі ТжКБ оқытушыларының кәсіби құзыреттілік деңгейіне де жаңа талап қояды. Басқарудың рөлі артып келеді, басты нәтиже – білім алушылардың кәсіби табысқа жетуі, таңдаған мамандықпен қанағаттану, еңбек нарығының заманауи талаптарына сай болу мақсатына жету үшін білім мен жігер қажет. Курстың мазмұнын меңгерген тыңдаушылар жұмыс берушілердің қоятын заманауи талаптарын анық біліп, дуалды оқытудың тиімді формалары мен әдістерін танып, білім алушылардың кәсіби дайындық сапасын бағалау бойынша жұмысты ұйымдастыра алады. Аталған курс экономиканы индустриалды-инновациялық дамыту жағдайында білім мен дағдыларды қалыптастыруға мүмкіндік береді.
2 - тарау. Курстың мақсаты мен міндеттері
3. Нәтижеге бағытталған білім беру парадигмасына сәйкес ТжКБ беру қоғамдық-гуманитарлық пән оқытушыларының кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның мақсатына жетудегі міндеттері:
1) ТжКБ жүйесін модернизациялаудың мақсаттары мен міндеттерін, негізін құраушы қағидаларын анықтау;
2) жобалық-бағытталған білім беру жағдайында заманауи сабақты біртұтас жүйе ретінде жобалауға қойылатын заманауи әдіс-тәсілдерді талдау;
3) сабақта мақсат қоюдың мәні мен мазмұнын зерттеу: жобаға бағытталған білім беру жағдайында студент мақсаты мен оқытушының мақсаты;
4) жобаға бағытталған білім беру жағдайында гуманитарлық пән сабақтарында білім алушылар қызметін ұйымдастырудың инновациялық формалары мен әдістерін қолдану артықшылықтарын анықтау;
5) педагогтардың өз қызметін бақылау, бағалау және түзетуді жүзеге асыру үшін дайындығын қалыптастыру, өз жұмысының нәтижелері үшін жауапкершілігін қабылдауға дайындығын қалыптастыру;
6) ТжКБ оқу мәртебесін арттыру.
3 - тарау. Күтілетін нәтиже
5. Осы бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесінде қоғамдық пән оқытушылары:
1) ТжКБ беру жүйесін модернизациялаудың мақсат, міндеттері, негіз құраушы қағидаларын;
жобаға бағытталған білім беру жағдайында заманауи сабақтың негізгі құрылымдық компоненттерін;
нәтижеге бағытталған білім берудің моделін негізгі амалдарын;
жобаға бағытталған білім беру жағдайында гуманитарлық пән сабақтарында білім алушылардың қызметін ұйымдастырудың инновациялық формалары мен әдістерін;
гуманитарлық пән оқытушысының нәтижеге бағытталған білім беру моделінде жұмыс жасауға кәсіби-тұлғалық дайындығының мәнін;
жобаға бағытталған білім беру жағдайында заманауи сабақтың концепциясын;
жобаға бағытталған білім беру жағдайында гуманитарлық пән сабақтарында мақсат қою мен нәтижеліліктің өзара байланысын;
жобаға бағытталған білім беру жағдайында сабақта білім алушылардың қызметін ұйымдастырудың инновациялық формалары мен әдістерін пайдалану мақсаттарын біледі;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Профессионально - личностная готовность преподавателя общественно-гуманитарных дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат" (далее – Программа) предназначена для обучения преподавателей естественно-математических дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Изменение роли и статуса педагогического работника выдвигает и новые требования к уровню профессиональной компетенции преподавателей ТиПО. Возрастает роль управления, необходимо немало знаний и усилий для получения главного результата - достижения обучающимися профессионального успеха, удовлетворения от выбранной профессии, соответствия современным требованиям рынка труда. Освоив содержание курса слушатели могут четко ориентироваться в современных требованиях работодателей, эффективных формах и методах дуального обучения и могут организовать работу по оцениванию качества профессиональной подготовки обучающихся. Данный курс позволит также сформировать знания и навыки в условиях индустриально-инновационного развития экономики.
Глава 2. Цели и задачи Программы
3. Формирование профессиональной компетентности преподавателей общественно-гуманитарных дисциплин ТиПО в соответствии с новой парадигмой образования, ориентированной на результат.
4. Задачи по достижению цели Программы является:
1) определить цели и задачи, основополагающие принципы модернизации системы ТиПО;
2) проанализировать современные подходы к проектированию современного урока как целостной системы в условиях проектно-ориентированного образования;
3) исследовать сущность и содержания целеполагания на уроке: цели студента и цели педагога в условиях проектно-ориентированного образования;
4) выявить преимущества использования инновационных форм и методов организации деятельности обучающихся на уроках гуманитарных дисциплин в условиях проектно - ориентированного образования;
5) сформировать готовность преподавателей к осуществлению контроля, оценке и коррекции собственной деятельности, принятию ответственности за результаты своей работы;
6) повышать престиж обучения в ТиПО.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. В результате реализации этой программы преподаватели гуманитарных дисциплин будут знать:
1) знают:
цели и задачи и основополагающие принципы модернизации системы ТиПО;
основные структурные компоненты современного урока в условиях проектно-ориентированного образования;
основные подходы в модели образования, ориентированного на результат;
инновационные формы и методы организации деятельности обучающихся на уроках гуманитарных дисциплин в условиях проектно-ориентированного образования;
сущность профессионально - личностной готовности преподавателя гуманитарных дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат;
концепцию современного урока в условиях проектно - ориентированного образования;
взаимосвязь целеполагания и результативности на уроке гуманитарных дисциплин в условиях проектно - ориентированного образования;
цель использования инновационных форм и методов организации деятельности обучающихся на уроках в условиях проектно - ориентированного образования;

2) оқыту үрдісінде тиімді педагогикалық және инновациялық технологияларды, білім алушылардың оқу-таным, функционалды қызметін ұйымдастыру мен басқару формаларын қолданады;
3) нәтижеге бағытталған білім беру моделінде оқытудың негізгі әдіс-тәсілдері;
жобаға бағытталған білім беру жағдайында гуманитарлық пән сабақтарында мақсат қою және рефлексия әдіс-тәсілдерін;
білім алушылар қызметін ұйымдастырудың инновациялық формалары мен әдістерін меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативтік-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру жағдайында педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру сапасы";
"Техникалық және кәсіптік білім беру. Қазақстан Республикасының Президенті – Ұлт көшбасшысының Жолдаулары мен ел дамуының қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді басымдылықтарын жүзеге асырудағы олардың рөлі";
"Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" жолдауының басым бағыттары";
"Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" (1998 жылғы 2 шілдесіндегі № 267-I (03.07.2013 жылдағы өзгертулер және толықтырулармен) Заңы".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Нәтижеге бағытталған білім беру моделінде психологиялық-педагогикалық өзара әрекет ету технологиясы";
"Нәтижеге бағытталған білім беру моделінде кәсіптік білім беру педагогінің оқушылармен кикілжіңсіз қарым-қатынас теориясы мен практикасы";
"Педагогикалық үрдісте "Өзін-өзі тану" пәнінің жүйе түзуші әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктері қарастырылады".
9. Мазмұндық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Білім беруді жаңғырту және оқушылардың функционалды сауаттылығын қалыптастыру контексінде сын тұрғысынан ойлау технологиялары";
"Гуманитарлық пән сабақтарында оқушылардың білімін бағалау үшін тест бағдарламасын қолдану";
"Гуманитарлық пән сабақтарына қойылатын заманауи талаптар";
"Құзыреттілікті әдіс-тәсілдер негізінде заманауи сабақты жетілдіру бойынша жаңа әдістер мен формалар";
"ТжКБ беру жүйесін жаңғырту жағдайында практикалық бағытталған оқыту";
"Оқушылардың интеллектуалды және креативті қабілеттерін дамыту бойынша педагогтің жұмыс түрлері";
"Оқушылардың таным қызметін белсендіру әдістері, жобалап оқыту. жобалау әдісін қолдануға қойылатын талаптар";
"Нәтижеге бағытталған білім берудің жаңа моделіне көшу жағдайында пәндерді оқыту әдістемесі, сase-study (кейс-стади) әдісін қолдану ерекшеліктері";
"Сase-study (кейс-стади) әдісін практикада қолдануда оқытушының рөлі";
"Білім беру үрдісінде мониторингті өткізу, оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау";
"Оқытушының ғылыми-әдістемелік жұмысын жобалау технологияларын қолдану кезінде педагогтің жеке кәсіби өсуінің шарты ретінде";
"Сандық оқыту ресурстарын әзірлеу, критериалды бағалауды қолдана отырып сабақты құрылымдау, шағын сабақтардың презентациясы қарастырылады".

2) умеют:
использовать в учебном процессе эффективные педагогические и инновационные технологии, способы организации и управления учебно-познавательной, функциональной деятельностью обучающихся;
3) владеют:
основными подходами в обучении в модели образования, ориентированного на результат;
приемами целеполагания и рефлексии на уроках гуманитарных дисциплин в условиях проектно-ориентированного образования;
инновационные формы и методы организации деятельности обучающихся.
Глава 4. Содержание программы
6. Образовательная программ состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Управление организациями ТиПО в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Послания Президента Республики Казахстан - Лидера Нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана и их роль в реализации краткосрочных и долгосрочных приоритетов развития страны";
"Приоритетные направления Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева "Нұрлы жол - путь в будущее";
"Пути реализации Закона Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции"";
8. В психолого-педагогическом модуле рассматриваются следующие темы:
"Технология психолого-педагогического взаимодействия";
"Теория и практика бесконфликтного общения педагога профессионального образования с учащимися";
"Возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в педагогическом процессе, в условиях модернизации казахстанского образования"".
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Стратегии технологии критического мышления в контексте модернизации образования и формирования функциональной грамотности учащихся";
"Использование тестовых программ для оценки знаний учащихся на уроках гуманитарных дисциплин";
"Современные требования к уроку гуманитарных дисциплин";
"Новые методы и формы по совершенствованию современного урока на основе компетентностного подхода";
"Практико-ориентированное обучение в условиях модернизации системы ТиПО";
"Формы работы педагога по развитию интеллектуальных и креативных способностей учащихся";
"Методы активизации познавательной деятельности учащихся";
"Проектное обучение. Требования к использованию метода проектов";
"Методика преподавания гуманитарных дисциплин на этапе перехода к новой модели образования, ориентированного на результат";
"Особенности применения метода case – study (кейс-стади), роль преподавателя, практикующего метод case – study (кейс-стади)";
"Проведение мониторинга в образовательном процессе, оценивание учебных достижений учащихся"
"Научно - методическая работа преподавателя как условие профессионального личностного роста педагога при использовании проектных технологий";
"Разработка цифровых образовательных ресурсов, конструирование занятия с использованием критериального оценивания, презентация мини-уроков".

10. Технологиялық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Портфолио ТжКБ беру оқытушысының өзіндік бағалауын жүргізу құралы ретінде";
"Сабақтарда заманауи интербелсенді құралдарды қолдану".
11. Вариативтік модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"ТжКБ беру түлектерін дайындау сапасын бағалау";
"Заманауи еңбек нарық жағдайында кәсіби бағыт беру";
"ТжКБ беру ұйымдарының әлеуметтік серіктестермен өзара әрекет етуі тақырыптары".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру үрдісі 36 және 80 сағатқа арналған курстың оқу-тақырыптық жоспарына сай Бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады.
13. Білім беру үрдісін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бағалау мен бақылау мақсатында өздік жұмысы, жобалау жұмысы, шағын сабақ презентациясы (шағын іс-шаралар) және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстары үшін тапсырмалар:
1) колледждегі кәсіби бағдар беру жұмыстарының ғылыми-әдістемелік негіздері;
2) сабақты әдістемелік қамтамасыз ету;
3) заманауи инновациялық технологиялар студенттердің сауаттылығын қалыптастыру негізі ретінде;
4) студенттердің жобалау қызметін қалыптастыру бойынша жұмыс жүйесі;
5) білім алушылардың ауызша жауаптары бойынша картаның дескрипторларын әзірлеу;
6) білім алушылардың практикалық жұмысын қорғау бойынша картаның дескрипторларын әзірлеу.
15. Жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) білім алушылардың зерттеу қызметін ұйымдастыру;
2) білім берудің жаңа парадигмаларына сай оқыту әдістері;
3) сын тұрғысынан ойлауға үйрету;
4) студенттердің коммуникативті құзыреттілігін дамыту;
5) студенттердің ақпараттық құзыреттілігін дамыту;
6) студенттердің рефлексивтік құзыреттілігін дамыту;
7) оқытудың белсенді әдістері мен формалары;
8) студенттердің жобалау қызметін ұйымдастыру;
9) студенттердің оқу жетістіктерін бағалаудың заманауи амалдары;
10) әлеуметтік серіктестік, әлеуметтік серіктестермен жұмыс жасау формалары;
11) Блум таксономиясы білім алушылардың жетістіктерін өлшеу құралы ретінде;
12) гуманитарлық пән сабақтарында білім алушылардың топтық жұмысын ұйымдастыру;
13) білім алушылар білімін бақылау және өздік бақылауды ұйымдастыру үшін бақылау-өлшеу материалдарын (тест тапсырмаларын) пайдалану;
14) оқу жұмысын диагностикалау және мониторингілеу;
15) дидактикалық ойындар мен олардың гуманитарлық пәндерді оқытудағы рөлі;
16) оқу имитациялық модельдеу, практикалық бағытталған технология мен оның болашақ маманның тұлғасын қалыптастырудағы рөлі;

10. В технологическом модуле рассматривается следующие темы:
"Портфолио как инструмент самооценки преподавателя ТиПО уровня ИКТ компетентности современного преподавателя";
"Применение современных интерактивных средств на занятиях".
11. В вариативном модуле рассматривается следующие вопросы:
"Оценка качества подготовки выпускников ТиПО";
"Профессиональная ориентация в условиях современного рынка труда";
"Взаимодействие организаций ТиПО с социальными партнерами".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 и - часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) научно-методические основы профориентации в колледже;
2) методическое обеспечение урока.
3) современные инновационные технологии как основа формирования грамотности студентов;
4) система работы по формированию у студентов навыков проектной деятельности.
5) разработать дескрипторы карты оценивания по устному ответу обучающихся;
6) разработать дескрипторы карты оценивания по защите практической работе обучающихся.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) организация исследовательской деятельности обучающихся;
2) методы обучения, адекватные новой парадигме образования;
3) обучение критическому мышлению;
4) развитие коммуникативной компетентности студентов;
5) развитие информационной компетентности студентов;
6) развитие рефлексивной компетентности студентов;
7) активные формы и методы обучения;
8) организация проектной деятельности обучающихся;
9) современные подходы к оцениванию учебных достижений обучающихся;
10) социальное партнерство, формы работы с социальными партнерами;
11) таксономия Блума как средство измерения достижений, обучающихся;
12) организация групповой (или индивидуальной) работы обучающихся на уроках гуманитарных дисциплин;
13) использование контрольно - измерительных материалов (тестовых заданий) для организации контроля и самоконтроля знаний обучающихся;
14) диагностика и мониторинг учебной работы;
15) дидактические игры и их роль в обучении по гуманитарным дисциплинам;
16) учебное имитационное моделирование, технология практико-ориентированной направленности и ее роль в формировании личности будущего специалиста;

17) портфолио - оқытушының кәсіби жетістіктерін ұсынудың перспективті формасы;
18) арнайы және жалпы кәсіптік пәндердің сабақтарында ТжКБ берудің заманауи формалары, әдіс-тәсілдері, құралдары.
19) шығармашылық сипаттағы міндеттерді пайдалану.
20) білім алушылардың зерттеу қызметін ұйымдастыру үрдісінде бірінші курста білім алушылардың бейімделуінің психологиялық кедергілерін еңсеру.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру үрдісі интерактивті оқыту әдістері кіргізеді: дискуссия, "миға шабуыл", рольдік ойындар, тренингтер, жобалау әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу.
17. Тыңдаушылардың ересек аудиториясының ерекшеліктерін есепке алумен оқу барысында логикалық қорытындылар жасау, өз практикаларында мазмұнын бейімдеу және аудиториялық практикалық жағдайда және аудиториядан тыс өз бетінше жұмыстар жағдайында алынған біліктерді бейімдеу мүмкіндігі ұсынылады.
18. Білім беру үрдісі тыңдаушылардың өз бетінше жұмыстары мен күндізгі сабақты өткізудің үйлесімділігін ескереді. Бағдарламаның бағдары біліктілікті арттырудың құзыретті моделіне бағдарлы-әрекетті әдісті болжайды, бұл заманауи білім беру технологиялары және оқытудың интерактивті түрлері арқылы жетеді: кіші топтардағы жұмыс, үйретуші ойындар, кері байланыс, күрделі және даулы сұрақтар мен мәселелерді талқылау, шеберлік сыныбы, "дөңгелек үстел", конференция.
7 - тарау. Оқу нәтижесін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмыс жүргізу үшін келесі критерийлер бөлінеді: іске асырылмаған - 0 балл, ішінара іске асырылған-1 балл, толық іске асырылды - 2 балл.
20. Білімді меңгеру деңгейін анықтау үшін келесі параметрлер пайдаланылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеру;
2) практикалық сабақты орындауда теориялық білімді пайдалану;
3) материалдың практикалық маңыздылығы;
4) сұрақты қоюдың негіздемесі, толықтығы мен анықтығы;
5) талаптарға сәйкес ресімдеу.
21. Өздік жұмысты орындау бойынша тыңдаушылардың білімін бағалау бес баллдық жүйеге айналдырумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл (85-100 %);
2) "Жақсы": 7-8 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл (50-74%).
22. Жобалық жұмысты жүргізу үшін критерийлер – 0; 0,5; 1 балл және келесі параметрлер бөлінеді:
1) жобалау жұмысы тақырыбының өзектілігін негіздеді;
2) жобалау жұмысының тақырыбы мен мәселесіне қатысты әдіс-тәсілдердің жаңашылдығын белгіледі;
3) жоба тақырыбының жұмыстың мақсаттары мен міндеттеріне сәйкестілігін анықтады;
4) мәселенің туындау себептерін атады;

17) портфолио-перспективная форма представления профессиональных достижений преподавателя;
18) современные формы, приемы, методы и средства обучения в ТиПО на уроках специальных и общепрофессиональных дисциплин;
19) использование задач творческого характера;
20) преодоление психологических барьеров адаптации обучающихся первого курса в процессе организация исследовательской деятельности обучающихся.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает системно-деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер - класс, "круглый стол", конференция.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии: не реализовано – 0 баллов, частично реализовано – 1 балл, реализовано полностью – 2 балла.
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических заданий;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
21. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 9 - 10 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 7 - 8 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 5 - 6 баллов, (50 - 74%).
22. Для проведения проектной работы выделяются критерии 0; 0,5; 1 балл и следующие параметры:
1) обосновывает актуальность темы проектной работы;
2) определяет новизну подхода к теме и проблеме проектной работы;
3) вывел соответствие целей и задач работы теме проекта;
4) называет причины существования проблемы;

5) мәселені қойып, оның себептерін талдады;
6) жобалау жұмысының теориялық-әдіснамалық базасының толықтығын негіздеді;
7) мақсатқа жеткендікке көз жеткізу тәсілін ұсынды;
8) автордың зерттеу амалы;
9) стратегия ұсынады;
10) жоба бойынша жұмыс жасауды айтады;
11) әрекеттердің бірізділігін анықтайды;
12) қадамдар ұсынып, кейбір ресурстар ұсынады;
13) ресурстарды негіздейді;
14) ағымдағы бақылауды жоспарлайды;
15) өнімді күтілетін нәтижемен салыстырады;
16) өнімнің ойға сәйкестілігі туралы қорытынды жасайды;
17) өнімді бағалау үшін көрсеткіштер ұсынады;
18) көрсеткіштерге сәйкес өнімді бағалайды;
19) көрсеткіштер жүйесін ұсынады;
20) жобалау жұмысының практикалық бағыттылығы;
21) күтілетін нәтижені суреттейді;
22) өнімді қалай пайдаланатыны туралы айтады;
23) тұтынушылар мен өнімді пайдалану саласын негіздейді;
24) өнімді пайдалану бойынша ұсынымдар береді;
25) дамуды жоспарлайды немесе қолдану аясын көрсетеді;
26) жобалау жұмысын ресімдеудің икемділігі;
27) жобалау жұмысы мазмұнының құрылымдылығы.
23. Жобалау жұмысын орындау бойынша тыңдаушылар білімін бағалау бес баллдық жүйеге айналдырумен жүзеге асырылады:
1) "өте жақсы"-23-27 балл, 85-100%;
2) "жақсы"-20-22 балл, 75-84%;
3) "қанағаттанарлық"-13-19 балл, 50-74 %
24. Курс тыңдаушылары шағын сабақты көрсету кезінде жоспарлау мен оқыту бойынша әрекеттер ретінде түрлі кезеңдерде сабақтардың фрагментін көрсетеді.
25. Шағын сабақ презентациясы үшін келесі критерийлер бөлінеді:
1) дағдылардың қалыптасқандық деңгейі: 0 балл - дағдылардың болмауы;
2) 1 балл –әлсіз меңгеру;
3) 2 балл – орташа меңгеру;
4) 3 балл – жақсы меңгеру;
5) 4 балл – өте жақсы меңгеру.
26. Шағын сабақ презентациясы үрдісінде білімді меңгеру деңгейі келесі критерийлермен анықталады:
1) ақпаратты нақты және анық ұсынады;
2) нақты және толық нұсқаулық береді;
3) қатысушылардың түсінулерін тексереді;
4) белсенді тыңдайды (қайта құрастырады, түйіндейді, нақтылайды);
5) сабақта уақытты тиімді басқарады;
6) рефлексия жүргізеді, тиімді кері байланысты жүзеге асырады;
7) оқушылардың уәждігін жасау амалдарын меңгерген;
8) тақырыпты, мақсат қою мен міндеттерді анықтау амалдарын пайдаланады;
9) оқытудың белсенді әдістерінің стратегияларын орынды және тиімді пайдаланады;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап береді, проблемаларды және түсінбеушілікті шешеді;
11) проблемалық жағдаят туғызады;
12) талқылауды тиімді аяқтайды;
13) білім алушылардың қызметін бағалауды ұйымдастырудың амалдарын меңгеру;

5) формулирует проблему, анализирует ее причины;
6) обосновывает полноту теоретико-методологической базы проектной работы;
7) предлагает способ убедиться в достижении цели;
8) исследовательский подход автора;
9) предлагает стратегию;
10) рассказывает о работе над проектом;
11) определяет последовательность действий;
12) предлагает шаги и указал некоторые ресурсы;
13) обосновывает ресурсы;
14) планирует текущий контроль;
15) сравнивает продукт с ожидаемым;
16) делает вывод о соответствии продукта замыслу;
17) предлагает критерии для оценки продукта;
18) оценивает продукт в соответствии с критериями;
19) предлагает систему критериев;
20) практическая значимость проектной работы;
21) описывает ожидаемый продукт;
22) рассказывает, как будет использовать продукт;
23) обосновывает потребителей и области использования продукта;
24) дает рекомендации по использованию продукта;
25) планирует продвижение или указывает границы применения;
26) корректность оформления проектной работы;
27) структурированность содержания проектной работы.
23. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 23 - 27 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 20 - 22 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 13 - 19 баллов, (50 - 74%).
24. При презентации мини - урока слушатели курса представляют фрагмент занятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом полученных новых знаний.
25. Для презентации мини - урока (занятия, мероприятия) выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков: 0 баллов - отсутствие навыков;
2) 1 балл - слабое владение;
3) 2 балла - приемлемое владение;
4) 3 балла - хорошее владение;
5) 4 балла - отличное владение.
26. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини - урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает, перефразирует, резюмирует, уточняет;
5) эффективно управляет временем на занятие;
6) осуществляет эффективную обратную связь, проводит рефлексию;
7) владеет приемами создания мотивации учащихся;
8) использует приемы определения темы, постановки цели и задачи самими участниками занятия, уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует стратегии активного метода обучения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) создает проблемную ситуацию;
12) эффективно завершает обсуждение;
13) владеет приемами организации оценивания деятельности обучающихся;

1- тарау. Кіріспе
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесін жаңғырту жағдайындағы жалпы білім беретін пән оқытушыларының кәсіби құзыреттілігі" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім (бұдан әрі - ТжКБ) беру ұйымдарының жалпы білім беретін пәндер оқытушыларына арналған.
2. Білім беру бағдарламасы ТжКБ беру ұйымдарында жалпы білім беру пәндері оқытушыларына қажетті жобалаудың заманауи тұрғыларын, жалпы білім беру циклы бойынша білім беру процесін жүзеге асыруды; функционалдық сауаттылықты дамытуға бағытталған PISA халықаралық зерттеулер аясында (Programme for International Student Assessment - Программ фо Интершейнл Стьюдент Эссесмент) оқу тапсырмаларын жобалау дағдыларын, мамандарды сапалы даярлауды қамтамасыз ету мақсатында білім алушылардың сын тұрғысынан ойлауын қалыптастыруды көздейді.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты техникалық және кәсіптік білім беруді жетілдіру жағдайында білім беру процесін жобалау бойынша колледждердің жалпы білім беретін пәндер оқытушыларының кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) білім беру, оның ішінде техникалық және кәсіптік білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын жүзеге асыру механизмдері туралы білімді жүйелеу;
2) оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асырудың механизмдері мен жолдары туралы тұтас түсінікті қалыптастыру;
3) жасөспірімдік ерекшеліктер мен ерекше білім беру қажеттіліктері бар оқышыларды есепке алып, жалпы білім беретін пәндер оқыту құралдары мен әдістерін таңдауға деген негізгі амалдарды анықтау;
4) техникалық және кәсіптік білім беруді жетілдіру жағдайында білім беру процесін жүзеге асыру мәселелері жөніндегі білімді жинақтау және тереңдету; жалпы білім беретін пәндерді тиімді оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті кәсіби құзыреттілікті дамыту;
5) техникалық және кәсіптік білім беруді жетілдіру жағдайында бағалау мақсатының өзгергенін ұғыну: бақылау үшін бағалаудан дамыту үшін бағалауға қарай дағдыларды қалыптастыру;
6) білім беру мен оқытуға деген заманауи амалдарды пайдалану негізінде білім беру процесін, өзара интерактивті байланысу әдістерін модельдеу;
7) басты және метапәндік құзыретті қалыптастыруға бағытталған оқу сабақтарының қысқа мерзімді жоспарларын жобалау, практикалық қызметте білімнің меңгерілуін тиімді қолдануға мүмкіндік беретін зерттеушілік қызмет дағдыларын қалыптастыру;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Профессиональная компетентность преподавателя общеобразовательных дисциплин в условиях модернизации системы ТиПО" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей общеобразовательных дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Образовательная программа направлена на обучение преподавателей общеобразовательных дисциплин организаций ТиПО необходимому объему знаний современных подходов к проектированию и реализации образовательного процесса по предметам общеобразовательного цикла; формирование навыков проектирования учебных заданий, направленных на развитие функциональной грамотности в контексте международного исследования PISA (Programme for International Student Assessment - Программ фо Интершейнл Стьюдент Эссесмент), критического мышления обучающихся с целью обеспечения качества подготовки специалистов.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций преподавателей общеобразовательных дисциплин колледжей по проектированию образовательного процесса в условиях модернизации технического и профессионального образования.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) систематизировать знания о механизмах реализации стратегических направлений государственной политики в области образования, в том числе технического и профессионального;
2) сформировать целостное представление о механизмах и путях реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012 - 2016 годы;
3) определить основные подходы к выбору средств и методов обучения общеобразовательным дисциплинам с учетом возрастных особенностей и особых образовательных потребностей обучающихся;
4) обобщить и углубить знания по вопросам реализации образовательного процесса в условиях модернизации технического и профессионального образования; развить профессиональные компетенции, необходимые для организации эффективного преподавания общеобразовательных предметов;
5) осознать изменение цели оценивания в условиях модернизации технического и профессионального образования: от оценивания для контроля к оцениванию для развития.
6) сформировать навыки моделирования образовательного процесса на основе использования современных подходов к преподаванию и обучению, методов интерактивного взаимодействия;
7) сформировать навыки проектирования краткосрочных планов учебных занятий, направленных на формирование ключевых и метапредметных компетенций, навыков исследовательской деятельности, позволяющих эффективно применять усвоенные знания в практической деятельности;

8) білім беру мен оқытуды жетілдіру мақсатында сабақты зерттеу;
9) оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу сабақтарын жобалау;
10) жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу сабақтарын Б.Блумның таксономиясына сәйкес жобалау;
11) оқу сабақтарының тиімділігін арттыру үшін жалпы білім беретін пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстарын пайдалану.
3 - тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) техникалық және кәсіптік білім беру саласындағы білім беруді қоса алғанда мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын жүзеге асырудың негізгі механизмдерін;
оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асырудың тетіктері мен жолдарын;
жалпы білім беретін пәндерді оқытудың тұжырымдамалық негіздерін;
жалпы білім беретін пәндер бойынша оқыту стандарттарын; оқу бағдарламасының мазмұнын; оқу-әдістемелік және бағдарламалық-техникалық қамтамасыз етуді (оқулықтар, оқу құралдары және т.б.);
жалпы білім беретін пәндер циклі бойынша ұзақ мерзімді және орта мерзімді жоспарлау құрылымын;
оқушылардың жасөспірімдік ерекшеліктеріне қарай оқыту әдістері мен олардың ерекше білім беру қажеттіліктерінің өзара байланысын;
техникалық және кәсіптік білім беруді жетілдіру жағдайында білім беру процесін ұйымдастыру ерекшеліктерін;
оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың заманауи амалдары; оқыту мен білім берудегі қалыптастырушы және жиынтық бағалаудың мақсатын;
оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған оқу стратегияларының, әдістерінің және тәсілдерінің жүйесін;
ойлау процесінің таксономиясы мен оқыту мақсаттарын;
оқушылардың зерттеу қызметінің мәні мен мағынасын;
жалпы білім беретін пәндерді оқу процесінде оқушылардың сыни ойлауын дамыту қажеттілігі;
жалпы білім беретін пәндерді оқуда сандық білім беру ресурстарын пайдалану әдісін біледі.
2) білім беру мен оқытуда заманауи тәсілдерді, ТжКБ беру ұйымдарында білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін интерактивті өзара әрекет әдістерін қолдануды;
ТжКБ беру жүйесін жетілдіру жағдайында білім беру процесін модельдеуді;
оқытудың заманауи технологиясын, әртүрлі әдістері мен тәсілдерін пайдалана отырып, оқушылардың оқу-танымдық қызметін басқару, оларды пайдаланудың мақсаттылығын анықтауды;
оқушылармен жұмысты ұйымдастыруға мүмкіндік беретін тапсырмалар жиынтығын қалыптастыру және білімді игерудің қажетті толымдығы мен сапасын қамтамасыз етуді;
Блум таксономиясына сәйкес әртүрлі деңгейлік тапсырмаларды құрастыруды;
оқушылардың функционалдық ғылыми-жаратылыстану сауатын дамытуға көмектесетін тапсырмаларды құрастыруды;
оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған әдістер мен тәсілдерді пайдалануды;
білім берудегі жаңа ұстанымдар жағдайында оқу қызметін жобалауды;
оқыту процесінде оқушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытуды қолданады.

8) сформировать навыки исследования урока с целью совершенствования преподавания и обучения;
9) сформировать навыки проектирования учебных занятий по общеобразовательным дисциплинам, направленных на развитие критического мышления обучающихся;
10) сформировать навыки проектирования учебных заданий по общеобразовательным дисциплинам в соответствии с таксономией Б. Блума.
11) сформировать навыки использования цифровых образовательных ресурсов в преподавании общеобразовательных дисциплин для повышения эффективности учебных занятий.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
основные механизмы реализации государственной политики в области образования, в том числе технического и профессионального;
механизмы и пути реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012 - 2016 гг.;
концептуальные основы преподавания огбщеобразовательных дисциплин;
стандарт обучения по общеобразовательным дисциплинам; содержание учебной программы; учебно - методическое и программно - техническое обеспечение (учебники, учебные пособия и т.д.);
структуру долгосрочного и среднесрочного планирования по предметам общеобразовательного цикла;
взаимосвязь методов обучения с возрастными особенностями обучающихся и их особыми образовательными потребностями;
особенности организации образовательного процесса в условиях модернизации технического и профессионального образования;
современные подходы к оцениванию учебных достижений учащихся; цель формативного и суммативного оценивания в преподавании и обучении;
систему учебных стратегий, методов и приемов, направленных на развитие критического мышления обучающихся;
таксономию мыслительных процессов и целей обучения;
сущность и значение исследовательской деятельности обучающихся;
необходимость развития критического мышления обучающихся в процессе изучения общеобразовательных дисциплин;
методику использования цифровых образовательных ресурсов в преподавании общеобразовательных дисциплин;
2) умеют:
применять современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия для повышении эффективности образовательного процесса в организациях ТиПО;
моделировать образовательный процесс в условиях модернизации системы ТиПО;
осуществлять управление учебно - познавательной деятельностью обучающихся, применяя различные методы, средства и современные технологии обучения, определять целесообразность их использования;
формировать наборы заданий, позволяющих организовывать работу с обучающимися и обеспечивать необходимую полноту и качество усвоения знаний;
составлять разноуровневые задания согласно таксономии Блума;
составлять задания, способствующие развитию функциональной естественнонаучной грамотности учащихся;
применять методы и приемы, направленные на развитие критического мышления учащихся;
проектировать учебную деятельность в условиях новых подходов в образовании;
развивать исследовательские навыки обучающихся в процессе преподавания;

3) жалпы білім беретін пәндерді тиімді оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті кәсіби құзыреттіліктерді;
заманауи жағдайға балама таңдау мақсатында жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу-әдістемелік материалдарды, оқу құралдарын талдау дағдыларын;
білім беру мен оқытудағы заманауи амалдарды енгізу арқылы оқытудың табыстылығын болжау дағдаларын;
оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудағы бар амалдарды салыстыру дағдыларын;
оқушыларда жоғары тәртіптегі ойлауды дамыту дағдыларын;
оқушылардың зерттеу қызметін ұйымдастыру дағдыларын;
сабақты зерттеу және зерттеуді әрекетте ұйымдастыру дағдыларын;
оқушылардың сыни ойлауын дамыту үшін тәсілдерді тиімді пайдалану дағдыларын;
мәселелерді және оларды техникалық және кәсіби білім беруді жетілдіру жағдайында жалпы білім беретін пәндер бойынша білім беру процесін ұйымдастыруда шешу мүмкін жолдарды бағалауды;
жалпы білім беретін пәндерді оқытудың сандық білім беру ресурстарының дидактикалық және технологиялық мүмкіндіктерін бағалау тәсілдерін меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
7. Нормативті-құқықтық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаев Жолдауы аясында білім беруді дамыту";
"Ұлт жоспары – 100 нақты қадам: баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет";
"2011–2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасының стратегиялық бағыттары";
"Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асырудың тетіктері мен жолдары";
"Техникалық және кәсіптік білім беруді жетілдіру жағдайында жалпы білім беретін пәндерді оқытудың концептуалды негіздері";
"Техникалық және кәсіптік білім беруді жетілдіру жағдайында жалпы білім беретін пәндерді оқытудың нормативтік-құқықтық және бағдарламалық-әдістемелік қамтамасыз ету".
8. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
"Колледж жағдайында оқу қызметін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері";
"Ерекше білім беру қажеттіліктері бар оқушыларды оқытудағы психологиялық-педагогикалық амалдар";
"Техникалық және кәсіби білім беруді жетілдіру жағдайындағы инновациялық қызмет";
"Психологиялық-педагогикалық аспект".

3) владеют:
профессиональными компетенциями, необходимыми для организации эффективного преподавания общеобразовательных дисциплин;
навыками анализа средств обучения, учебно - методических материалов по общеобразовательным дисциплинам с целью выбора адекватных современным условиям;
навыками прогнозирования успешности обучения посредством внедрения современных подходов к преподаванию и обучению;
навыками сравнения существующих подходов к оцениванию учебных достижений обучающихся;
навыками развития у обучающихся мышления высокого порядка;
навыками организации исследовательской деятельности обучающихся;
навыками исследования урока и организации исследования в действии;
навыками эффективного использования приемов для развития критического мышления учащихся;
умениями оценивать проблемы и возможные пути их решения в организации образовательного процесса по общеобразовательным дисциплинам в условиях модернизации технического и профессионального образования;
способами оценки дидактических и технологических возможностей цифровых образовательных ресурсов преподавании общеобразовательных дисциплин.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой модуль;
2) психолого - педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются следующие темы:
"Стратегические направления развития образования в контексте Посланий Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева";
"Плана Нации - 100 конкретных шагов. Современное государство для всех";
"Управление организациями ТиПО в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы";
"Последние изменения и дополнения в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования";
"Механизмы и пути реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012 - 2016 годы";
"Концептуальные основы преподавания общеобразовательных дисциплин в условиях модернизации технического и профессионального образования";
"Нормативно - правовое и программно - методическое обеспечение преподавания общеобразовательных дисциплин в условиях модернизации технического и профессионального образования".
8. В психолого - педагогическом модуле изучаются следующие темы:
"Психолого - педагогические особенности организации учебной деятельности в условиях колледжа";
"Психолого-педагогические подходы к обучению учащихся с особыми образовательными потребностями";
"Инновационная деятельность в условиях модернизации технического и профессионального образования";
"Психолого - педагогический аспект".

9. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
"Білім беру мен оқытуға деген заманауи амалдар, жалпы білім беретін пәндерді оқытуда өзара интерактивті байланысу әдістері";
"Жалпы білім беретін пәндерді оқытуда ұзақ мерзімді және орта мерзімді жоспарлау ерекшеліктері";
"Микрооқыту және жобалау; жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу сабақтарының (қысқа мерзімді жоспарлау) тиімді жоспарын әзірлеу";
"Жалпы білім беретін пәндерді оқытудағы зерттеу практикасы: сабақты зерттеу "Lesson Study" ("Лессн Стади") және әрекеттегі зерттеу "Action Research" ("Акшэн РисҰрч")";
"Техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқыту нәтижелерін бағалаудың заманауи амалдары";
"Жалпы білім беретін және арнайы пәндердің арасындағы пәнаралық байланыс бәсекеге қабілетті маманды даярлау сапасын арттыру құралы ретінде";
"Жалпы білім беретін пәндер бойынша сабақтарда және сабақтан тыс қызметте оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту";
"Оқу сабақтарының панорамды үзінділерін қорғау".
10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Жалпы білім беретін пәндерді оқу барысында оқушылардың сыни ойлауын дамыту";
"Жалпы білім беретін пәндерді оқу барысында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту тәсілдері мен әдістері";
"Жалпы білім беретін пәндерді оқытуда сандық білім беру ресурстарын пайдалану";
"Жалпы білім беретін пәндер бойынша оқу тапсырмаларын Б.Блумның таксономиясына сәйкес жобалау".
11. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"Жалпы білім беретін пәндерді оқуда оқушылардың жобалық қызметін ұйымдастыру";
"Сыни ойлауды дамыту технологиясы негізінде білім беру процесін ұйымдастырудың ерекшеліктері";
"Оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау жүйесінің жаңа амалдары";
"Оқушыларды критериалды бағалау";
"Оқушыларды бағалау процесінің сипаттамасы";
"Білім беру процесін технологизациялау оқушыларда басты кәсіби құзыреттілікті қалыптастыру факторы ретінде";
"Ақпараттық-коммуникативтік технологиялар ТжКБ беру жүйесінде білім беру процесінің тиімділігін арттыру құралы ретінде";
"Педагогтердің Интернет-қауымдастықта өзара әрекеттесуі кәсіптік біліктілікті арттырудың шарты ретінде. "Microsoft Office" (Майкрософт Оффис) құралдарымен оқу-әдістемелік материалдарды дайындау әдісі".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2 – 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.

9. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
"Современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия в преподавании общеобразовательных дисциплин";
"Особенности долгосрочного и среднесрочного планирования преподавания общеобразовательных дисциплин";
"Микропреподавание и проектирование, разработка эффективного плана учебного занятия (краткосрочное планирование) по общеобразовательным дисциплинам";
"Исследовательские практики преподавателя общеобразовательных дисциплин: исследование урока "Lesson Study" ("Лессн Стади") и исследование в действии "Action Research" ("Акшэн Рисерч")";
"Современные подходы к оцениванию результатов обучения в условиях обновления содержания технического и профессионального образования";
"Межпредметная связь общеобразовательных и специальных дисциплин как средство повышения качества подготовки конкурентоспособного специалиста";
"Развитие исследовательских навыков обучающихся на занятиях по общеобразовательным дисциплинам и во внеурочной деятельности";
"Панорамная защита фрагментов учебных занятий".
10. В технологическом модуле выполняются практические задания последующим проблемам:
"Развитие критического мышления обучающихся в процессе изучения общеобразовательных дисциплин";
"Приемы и методы развития функциональной грамотности обучающихся в процессе изучения общеобразовательных дисциплин";
"Использование цифровых образовательных ресурсов в преподавании общеобразовательных дисциплин";
"Проектирование учебных заданий в соответствии с таксономией Б. Блума.
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
"Организация проектной деятельности обучающихся при изучении общеобразовательных дисциплин";
"Особенности организации образовательного процесса на основе технологии развития критического мышления";
"Новые подходы к системе оценки учебных достижений обучающихся";
"Критериальное оценивание обучающихся. Характеристика процесса оценки обучающихся";
"Технологизация образовательного процесса как фактор формирования ключевых профессиональных компетенций у обучающихся";
"Информационно-коммуникационные технологии как средство повышения эффективности образовательного процесса в системе ТиПО";
"Взаимодействие педагогов в Интернет - сообществе как условие развития профессиональной компетентности";
"Приемы подготовки учебно - методических материалов средствами "Microsoft Office" (Майкрософт Оффис).
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.

5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 36 және 80 сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) пән бойынша оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған оқу тапсырмаларын әзірлеу;
2) пән бойынша оқу тапсырмаларын Б. Блумның таксономиясына сәйкес әзірлеу;
3) пән бойынша оқу тапсырмаларын оқушылардың кәсіптік бағытын есепке ала отырып, әзірлеу;
4) пән бойынша оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған оқу тапсырмаларын әзірлеу.
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған оқу процесін жобалау;
2) педагогикалық мақсаттар таксономиясы білім беру процесін жобалау негізі ретінде;
3) жалпы білім беретін және арнайы пәндердің арасындағы пәнаралық байланысты жүзеге асыруға бағытталған білім беру процесін жобалау;
4) оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған білім беру процесін жобалау.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзегге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешуді қамтиды.
17. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өздік жұмыс жағдайында өткізуге мүмкіндік беріледі.
18. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді нысандарын пайдалану арқылы қол жеткізілетін қызметтік амалды болжайды: шағын топтардағы жұмыс; оқытатын ойындар; кері байланыс; күрделі және дискуссиялық сұрақтар мен мәселелерді талқылау; шеберлік сыныбы; "дөңгелек үстел".
7 - тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
19. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;

Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 - часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини - урока (мини - мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать учебные задания по учебной дисциплине, направленных на развитие критического мышления обучающихся;
2) разработать учебные задания по учебной дисциплине в соответствии с таксономией Б. Блума;
3) разработать учебные задания по учебной дисциплине с учетом профессиональной направленности обучающихся;
4) разработать учебные задания по учебной дисциплине, направленных на развитие функциональной граммотности обучающихся.
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) проектирование образовательного процесса, направленного на развитие критического мышления обучающихся;
2) таксономия педагогических целей как основа проектирования образовательного процесса;
3) проектирование образовательного процесса, направленного на реализацию между предметных связей общеобразовательных и специальных дисциплин;
4) проектирование образовательного процесса, направленного на развитие функциональной грамотности обучающихся.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
18. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер - класс; "круглый стол".
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
19. Для оценивания самостоятельной работы определены следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;

2) ішінара жүзеге асырылған -2 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 4 балл.
20. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) орындалған жұмыстың алынған міндетке сәйкестігі: тапсырмалар алынған міндетке сай емес; тапсырмалар алынған міндетке сай; тапсырмалар алынған міндетке толықтай сай;
2) сұрақтың анықтығы, толықтығы, дәйектігі; жеткіліксіз; негізінде жеткілікті; толық.
3) тапсырмалар мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты (бұдан әрі - МЖМББС) мен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне ішінара сай; тапсырмалар МЖМББС мен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне ішінара сай; тапсырмалар МЖМББС мен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне толықтай сай;
4) нәтиже сапасы; дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге сай емес; дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге толыққанды сай емес; дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге толықтай сай;
5) материалдың тәжірибелік мәні; жұмыстың тәжірибелік мәні жоқ; жұмыс жартылай тәжірибелік мәнге ие; жұмыстың тәжірибелік мәні бар және пайдалануға ұсынылуы мүмкін;
6) жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес; өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес; жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес; жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес; жұмыс ұсынылған барлық компонеттерге сай әзірленген; жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес.
21. Тыңдаушылардың өздік жұмысын орындау бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге көшірумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 11-12 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 9-10 балл (75-84%).;
3) "Қанағаттанарлық": 6-8 балл (50 - 74%).
22. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер -0, 1, 2, 3 балл және өлшемдер айқындалған:
1) жобаның мәселесі: ашылмаған; фрагментті ашылған; ашылған, автор тақырып бойынша білімінің жеткілікті дәрежеде терең еместігін көрсетті; толық ашылған, автор тақырыпты терең білетіндігін көрсетті;
2) мақсатты тұжырымдау: мақсат тұжырымдалған, бірақ оған жету жоспары жоқ; мақсат тұжырымдалған, негізделген, оған жетудің сұлбалық жоспары берілген; мақсат тұжырымдалған, нақты негізделген, оған жетудің нақты жоспары берілген;

2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
20. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) соответствие выполненной работы поставленной задаче: не соответствует задаче, поставленной в задании; в основном соответствует задаче, поставленной в задании; полностью соответствует задаче, поставленной в задании;
2) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса: предъявлено недостаточно; предъявлено в основном достаточно; предъявлено полно;
3) соответствие заданий действующему Государственному общеобязательному стандарту образования (далее - ГОСО), возрастным особенностям обучающихся: задания, представленные в работе, не соответствуют действующему ГОСО, возрастным особенностям обучающихся; задания, представленные в работе, частично соответствуют действующему ГОСО, возрастным особенностям обучающихся; задания, представленные в работе, полностью соответствуют действующему ГОСО, возрастным особенностям обучающихся;
4) качество результатов: разработанные задания не соответствуют заявленной цели и ожидаемым результатам; разработанные задания не в полной мере соответствуют заявленной цели и ожидаемым результатам; соответствие разработанных заданий заявленной цели и ожидаемым результатам;
5) практическая значимость излагаемого материала: работа не имеет практического значения; работа имеет лишь частичное практическое значение; работа имеет практическое значение и может быть рекомендована к использованию;
6) оформление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к работам такого вида: работа требует значительной доработки, поскольку выполнена без соблюдения соответствующих рекомендаций; работа оформлена с соблюдением существующих рекомендаций, однако отдельные компоненты требуют доработки; в работе на надлежащем уровне представлены все рекомендованные компоненты.
21. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 11 - 12 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 9 - 10 баллов, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 6 - 8 баллов, (50 - 74%).
22. Для оценивания проектной работы определены критерии – 0, 1, 2, 3 балла и следующие параметры:
1) проблема проекта: не раскрыта; раскрыта фрагментарно; раскрыта, автор показал недостаточно глубокие знания темы; раскрыта полностью, автор продемонстрировал глубокие знания темы.
2) целеполагание: цель не сформулирована; цель сформулирована, но план ее достижения отсутствует; цель сформулирована, обоснована, дан схематичный план ее достижения; цель сформулирована, четко обоснована, дан подробный план ее достижения;

3) жоспарлау: жоспар қызмет мазмұнын бейнелемейді, жоспар үстіртін сипатта; жоспарлау логикасы мен бірізділігі жеткіліксіз; жоспарлау қисынды, бірізді, қызмет мазмұнын толық бейнелейді;
4) нәтижелерді бағалау: жобалық өнім жоқ; жобалық өнім мәлімделген мақсатқа сәйкес емес (яғни қойылған мақсатқа); жобалық өнім мәлімделген мақсатқа толық сәйкес келмейді; жобалық өнім мәлімделген мақсатқа толық сәйкес (қойылған мақсатқа сай);
5) алынған нәтижелердің мәні: нәтиженің практикалық мәні жоқ; алынған нәтиженің тек теориялық мәні бар; нәтиженің тек жартылай ғана практикалық мәні бар; нәтиженің практикалық мәні зор және пайдалануға ұсынуға болады.
23. Тыңдаушылардың жобалық жұмысты орындау бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге көшірумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы":13-15 балл (85-100%).
2) "Жақсы":10-12 балл (75-84%).
3) "Қанағаттанарлық": 7-9 балл (50 - 74%).
24. Курс тыңдаушылары шағын-сабақты (шағын-шараны) презентациялау кезінде сабақтың, шараның түрлі кезеңдерін жоспарлау және білім мазмұнын жаңартуды есепке алып оқыту бойынша үзінді көрсетеді:
1) интерактивті өзара әрекет әдістерін пайдалану негізінде пән бойынша оқу сабағы;
2) оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағдарланған пән бойынша оқу сабағының;
3) АКТ технологияларын пайдаланып, пән бойынша оқу сабағының;
4) сыни ойлауды дамыту технологиясын пайдаланып, пән бойынша оқу сабағының қысқа мерзімді жоспарын әзірлеу ұсынылады.
25. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды, шағын-іс-шараны презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған:
1) жүзеге асырылмаған- 0 балл;
2) жартылай жүзеге асырылған - 1 балл;
3) толықтай жүзеге асырылған - 2 балл.
26. Шағын сабақты, шағын іс-шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) жобалау сапасы (іс-шаралар, процес): стратегияны нақты анықтау; мақсаттар мен міндеттерде басымдықтарды есепке алу; мақсатты тұжырымдауға қойылатын заманауи талаптарға сәйкес мақсаттың нақты анықталуы: мақсатты тұжырымдау нақты сипатқа ие; мақсат қол жетерлік және өлшемді;мақсатқа жетуге көмектесетін міндеттер жазылған; мазмұны анықталған; қызметтің нәтижелері анықталған, нәтижелер қойылған мақсатпен сәйкестендірілген; жоспарлаудыңтұтастығы мен икемділігі қарастырылады; нысандар, әдістер мен тәсілдер белгіленген; педагогикалық және ақпараттық-коммуникативтік технологиялар белгіленген;

3) планирование: план не отражает содержание деятельности; план носит поверхностный характер; планирование недостаточно логично и последовательно; планирование логичное, последовательное, полностью отражает содержание деятельности;
4) оценка результата: проектный продукт отсутствует; проектный продукт не соответствует требованиям качества (заявленным целям); проектный продукт не полностью соответствует требованиям качества; продукт полностью соответствует требованиям качества (соответствует заявленным целям);
5) значение полученных результатов: результат не имеет практического значения; полученные результаты имеют только теоретическое значение; результат имеет лишь частичное практическое значение; полученные результаты имеют большое практическое значение и могут быть рекомендованы к использованию.
23. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Отлично": 13 - 15 баллов, (85 - 100%);
2) "Хорошо": 10 - 12 балл, (75 - 84%);
3) "Удовлетворительно": 7 - 9 баллов, (50 - 74%).
24. При презентации мини - урока (мини - занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, занятия, мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования:
1) фрагмент учебного занятия по дисциплине на основе использования методов интерактивного взаимодействия;
2) фрагмент учебного занятия по дисциплине с ориентацией на развитие функциональной грамотности обучающихся;
3) фрагмент учебного занятия по дисциплине с использованием информационно-коммуникационных технологий;
4) фрагмент учебного занятия по дисциплине с использованием технологии развития критического мышления.
25. Для оценивания презентации мини-урока (занятия, мероприятия) определены следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 2 балла;
3) реализовано полностью - 4 балла.
26. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини - урока определяется следующими параметрами:
1) качество проектирования (образовательного процесса, мероприятия): четкое определение целевой установки в соответствии с современным требованиями к целеполаганию: формулировка цели носит конкретный характер; цель достижима и измерима; определена целевая группа; прописаны задачи, способствующие достижению цели; определено содержание деятельности; определены результаты деятельности, результаты соотнесены с поставленными целями; определен временной промежуток для достижения целей; определен характер взаимодействия между участниками образовательного процесса;

1. "Жаратылыстану-математика пәндері оқытушысының нәтижеге бағытталған білім беру моделі жағдайында кәсіби-тұлғалық дайындығы" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі – ТжКБ) ұйымындарындағы жаратылыстану-математика пәндер оқытушыларына арналған.
2. Білім беру бағдарламасы тыңдаушыларды жаратылыстану-математикалық пәндерді оқыту технологияларын жетілдірудегі инновациялық тәсілдермен таныстыруға бағытталған.
2 - тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты – нәтижеге бағытталған білім беру моделі жағдайында қызмет жасауға техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқытушыларының кәсіби-тұлғалық деңгейін арттыру болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатын жүзеге асыру үшін келесі міндеттер анықталды:
1) нәтижеге бағытталған білім беру моделінің тұжырымдамалық идеяларының мәнін түсінуге ықпал ету;
2) жаратылыстану-математика пәндер оқытушыларының білім беру процесін психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыру үшін психологиялық-педагогикалық білімді қолданудың мүмкіндігін көрсету;
3) нәтижеге бағытталған білім беру моделінің қағидаттары мен тәсілдемесін есепке ала отырып, жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша сабақтарды жобалау және білім алушылардың оқу нәтижелерін критериалды бағалау дағдыларын дамыту;
4) жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша білім беру процесінде тұлғаға бағытталған технологияларды қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды) құзыреттіліктерін дамытуға ықпал ету;
5) курстан кейінгі кезеңде өзін-өзі үздіксіз кәсіби дамытуға ынталандыру.
3 - тарау. Күтілетін нәтиже
5. Біліктілікті арттырудың оқу бағдарламасын меңгеру нәтижесінде оқытушылар:
1) нәтижеге бағытталған білім беру моделінің тұжырымдамалық идеяларының мәнін: Қазақстан Республикасы білім беру жүйесі дамуының басым бағыттарын;
білім беру мазмұнының жаңаруы аясында жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша білім беру процесін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу маңыздылығын;
оқытуда пайдаланылатын білім мазмұнын жаңарту қағидаттары мен тәсілдемесіне сәйкес келетін тиімді педагогикалық технологияларды;
білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын мемлекеттік білім беру стандартының талаптарына сәйкес педагогтың бақылау-бағалау іс-әрекетінің объектілерін біледі.
2) тиімді педагогикалық технологияларды пайдалана және білім беру мазмұны жаңаруының қағидаттары мен тәсілдемесін есепке ала отырып сабақтарды жобалауды;
білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды;
курстан кейінгі кезеңде өзін-өзі үздіксіз кәсіби дамыту траекториясын әзірлеуді қолданады.

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Профессионально-личностная готовность преподавателя естественно-математических дисциплин к деятельности в модели образования, ориентированного на результат" (далее – Программа) предназначена для обучения преподавателей естественно-математических дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО)
2. Образовательная программа направлена на ознакомление слушателей с инновационными подходами к совершенствованию технологий преподавания естественно-математических дисциплин.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение уровня профессионально-личностной готовности преподавателей учебных заведений ТиПО к деятельности в модели образования, ориентированного на результат.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) содействовать пониманию сущности концептуальных идей модели образования, ориентированного на результат;
2) сформировать понимание у преподавателей естественно-математических дисциплин организаций ТиПО значимости психолого-педагогического сопровождения образовательного процесса;
3) развить навыки проектирования занятий по естественно-научным дисциплинам с учетом принципов и подходов модели, образования, ориентированного на результат, и навыки критериального оценивания учебных достижений обучающихся;
4) способствовать повышению компетенции преподавателей естественно-математических дисциплин организаций ТиПО по использованию личностно-ориентированных технологий обучения (в том числе ИКТ);
5) мотивировать к непрерывному профессиональному саморазвитию в посткурсовой период.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. В результате освоения учебной программы повышения квалификации преподаватели:
1) знают:
сущность концептуальных идей модели образования, ориентированного на результат: приоритетные направления развития системы образования Республики Казахстан;
значимость психолого-педагогического сопровождения образовательного процесса по естественно-математическим дисциплинам в контексте обновления содержания образования;
эффективные педагогические технологии, используемые в обучении, соответствующие принципам и подходам к обновлению содержания образования;
объекты контрольно-оценочной деятельности педагога в соответствии с требованиями государственного стандарта образования к уровню подготовки обучающихся.
2) умеют:
проектировать занятия с учетом принципов и подходов к обновлению содержания образования и использованием эффективных педагогических технологий;
применять критериальное оценивание учебных достижений обучающихся;
разрабатывать траекторию непрерывного профессионального саморазвития в посткурсовой период.

3) нәтижеге бағытталған білім беру моделінің тұжырымдамалық идеяларын жүзеге асыру аясында білім беру аймағын оқу-әдістемелік сүйемелдеу дағдыларын;
жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша мемлекеттік білім берудің күтілетін нәтижелеріне қол жеткізген білім алушылардың бақылау-бағалау әрекеті дағдыларын;
оқу бағдарламаларын меңгерудің күтілетін нәтижелерін қалыптастыру/бағалау үшін педагогикалық технологияларды, оқыту формаларын, әдістерін, құралдарын таңдауды және бейімдеуді дәлеледеу дағдыларын;
педагогикалық іс-әрекеттің жекелеген салаларындағы кәсіби құзыреттіліктеріне (арнайы, әдістемелік, психологиялық-педагогикалық, ақпараттық, рефлексиялық) өзіндік баға беру дағдыларын меңгереді.
4 - тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Нормативтік-құқықтық модульде нормативтік құқықтық актілермен бекітілген техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттары. ТжКБ білім беретін педагогтер қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық актілер қарастырылады.
8. Психологиялық-педагогикалық модульде қарастырылатын тақырыптар:
"Инклюзивті білім беруді психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу";
"Жаратылыстану-математикалық пәндері білім беру ортасының психологиялық қауіпсіздігі";
"Жаратылыстану-математикалық пәндері білім беру ортасының психологиялық қауіпсіздігін жобалау";
"Адамгершілік-рухани білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері. "Өзін-өзі тану" пәнінің жаратылыстану-математикалық білім беру мазмұнымен кіріктіру".
9. Мазмұндық модульде зерделенетін тақырыптар:
"ТжКБ ұйымдарында математикалық білім беруді нормативтік және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету (МЖМББС білім алушылардың дайындық деңгейінің талаптары, типтік оқу бағдарламалар, оқу-әдістемелік кешендер)";
"Табысты оқу мен оқыту, құзырлы оқытушы жөнінде зманауи түсініктер";
"Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында оқу мақсатын қоюдың тәсілдемесі. SMART (СМАРТ) ережесі";
"Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында білім алушының метатанымдық қабілеттерін дамыту өмір бой үздіксіз оқу жағдайы ретінде";
"Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында проблемаларды коллаборативті шешуге білім алушыларды тарту";
"ТжКБ ұйымдарының сабақтарында Б.Блум таксономиясы сыни тұрғыдан ойлауды жүзеге асырудың әдіснамалық негізі ретінде";
"ТжКБ ұйымдарында білім алушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту";
"Білім берудің тиімді педагогикалық технологиялары, техникалары мен тәсілдері: Ж.А.Қараевтың деңгейлі саралау оқыту технологиясы оқыту сапасын арттыру құралы ретінде; М.М. Жанпейісованың интенрбелсендік модулдік технологиясы; жаратылыстану-математикалық пәндер сабағында мәселеге бағдарланған оқыту";
"Жаратылыстану-математикалық пәндер сабағында оқу жетістіктерін критериалды бағалау тәсілдері.
"Жаратылыстану-математикалық пәндер сабағында формативті бағалау білім алушыларды өз оқуын жақсарту құралы ретінде. Суммативті бағалау";
"Пән бойынша ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарлау";
"Жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша өндірістік мазмұнда берілген есептерді шығару әдістемесі және білім мазмұнын іріктеу жолдары";
"Зерттеу тәжірибелері оқытушының кәсіби дамуының негізі ретінде, зерттеу сабағы: жоспарлау, бақылау, талқылау".

3) владеют:
навыками разработки учебно-методического сопровождения образовательной области в контексте внедрения концептуальных идей модели образования, ориентированного на результат;
навыками контрольно-оценочной деятельности достижений обучающимися ожидаемых результатов государственного стандарта образования по естественно-математическим дисциплинам;
навыками обоснования выбора и адаптации форм, методов, средств обучения, педагогических технологий для формирования/оценки ожидаемых результатов освоения учебных программ;
навыками самооценки профессиональных компетенций (специальная, методическая, психолого-педагогическая, информационная, рефлексивная) в отдельных областях педагогической деятельности.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. В нормативно-правовом модуле рассматриваются основные направления и принципы государственной политики в системе технического и професссионального образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов ТиПО.
8. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
"Психолого-педагогическое сопровождение инклюзивного образования";
"Психологическая безопасность образовательной среды на занятиях естественно-математических дисциплин";
"Проектирование психологически безопасной образовательной среды на занятиях естественно-математических дисциплин";
"Психолого-педагогические основы нравственно-духовного образования. Интеграция предмета "Самопознание" с содержанием естественно-математических дисциплин".
9. В содержательном модуле рассматриваются следующие темы:
"Нормативное, учебно-методическое обеспечение математического образования в учебных заведениях ТиПО (требования ГОСО к уровню подготовки обучающихся, типовые учебные программы, учебно-методические комплексы)";
"Современные представления об успешном преподавании и учении, компетентном преподавателе";
"Подходы к постановке цели обучения на занятиях естественно-математических дисциплин. Правило SMART (СМАРТ)";
"Развитие метапознавательных способностей обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин как условие развития навыков обучения в течение всей жизни";
"Методы вовлечения обучающихся в обучение при коллаборативном решении проблем на занятиях по естественно-математическим дисциплинам";
"Таксономия Б. Блума как методологическая основа реализации критического мышления на занятиях в учебных заведениях ТиПО";
"Развитие функциональной грамотности обучающихся организаций ТиПО";
"Эффективные педагогические технологии, техники и приемы образования: технология уровневой дифференциации Ж.А.Караева как средство повышения качества обучения; технология модульного интерактивного обучения М.М. Жанпеисовой; проблемно-ориентированное обучение на занятиях естественно-математических дисциплин";
"Подходы критериального оценивания учебных достижений обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин";
"Формативное оценивание как средство улучшения собственного обучения обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин, суммативное оценивание";
"Долгосрочное, среднесрочное, краткосрочное планирование по дисциплине";
"Подходы к отбору содержания и методики решения задач по естественно-математических дисциплин с производственным содержанием";
"Исследовательские практики как основа профессионального развития преподавателя, урок-исследование: планирование, наблюдение, обсуждение";

10. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
"Білім беру процессінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі мен мүмкіндіктері";
"Цифрлік білім беру ресурстары, пәндер бойынша стандарттық бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы білім беру контентін жобалау технологиясы";
"Желілік педагогикалық қоғамдастықтары мен білім беру порталдарымен жұмыс жасау негіздері, Интернет желідегі ашық білім беру ресурстары";
"Оқытудың жобалау технологиясы: жіктелуі, жобалау іс-әрекетінің кезеңдері, сабақтарда жоба әдісін қолдану, оқу жобасы оқытушының кәсіби даму құралы ретінде, курс бойынша жобаның құрылымдық компоненттерін жобалау".
11. Вариативті модулде тыңдаушыларғадың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
"ТжКБ оқушылардың жобалық іс-әрекеті пайдалану (оқу жобасы портфолиосын әзірлеу)";
"Кейс-стади" әдісі арқылы тәжірибелік өмірлік жағдаяттарда математикалық білімді пайдалану бойынша білім алушылардың дағдыларын дамыту";
"Оқытудағы ынтымақтастық арқылы оқу процесін жобалау";
"Вариативті компонент бағдарламаларын әзірлеу білім алушылардың кәсіби бағдарлану құралы ретінде".
Ескерту:
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2 – 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5 - тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
12. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 36 және 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
13. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыстар, жоба жұмыстары, шағын сабақ (шағын шара) көрсетілімі және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
14. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар:
1) Жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша сабақтардың оқу мақсаттары мен тілдік мақсаттарын әзірлеу (тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).
2) Жаратылыстану-математикалық пәндер бойынша сабақтын пререквизиттерін қисындап мазмұндау (алдағы оқу алдынғы сабақтарда оқушылар алған қай білімдері мен дағдыларына негізделіп құрылады (пәні, тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).
3) Оқу мақсаттарына жетуге бағытталған әр түрлі деңгейдегі тапсырмаларды құрастыру (Б.Блум таксономиясы бойынша) (тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).
4) Тапсырмаларды қалыптастырушы бағалау үшін стратегиялар мен құралдарды ұсыну (пәні, тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).
5) Сабақтарда білім алушылардың сыни тұрғысынан ойлауын дамыту стратегиялары мен тәсілдерін ұсыну (пәні, тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).

10. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
"Роль и возможности информационно-коммуникационных технологий в образовательном процессе";
"Цифровые образовательные ресурсы, технология проектирования электронного образовательного контента по предмету средствами стандартного программного обеспечения";
"Основы работы с образовательными порталами и педагогическими сетевыми сообществами, открытые образовательные ресурсы сети Интернет";
"Проектная технология обучения: классификация, этапы проектной деятельности, использование метода проектов на занятиях, учебный проект как инструмент профессионального развития преподавателя, проектирование структурных компонентов проекта по курсу".
11. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
"Проектная деятельность обучающихся в учебных заведениях ТиПО (разработка портфолио учебного проекта)";
"Развитие навыков обучающихся по применению естественно-математических знаний в практических жизненных ситуациях методом "кейс-стади";
"Построение учебного процесса на основе сотрудничества в обучении";
"Разработка программ вариативного компонента как средства профессиональной ориентации обучающихся".
Примечание:
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
12. Образовательный процесс организуется в соответствии учебно-тематическим планом курса на 36 и 80 часов согласно приложениям 1 и 2 к Программе.
13. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
14. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) Разработать цели обучения и языковые цели занятий по естественно-математическим дисциплинам (тема, курс по выбору).
2) Сформулировать пререквизиты занятия естественно-математических дисциплин (на каких знаниях и навыках, приобретенных обучающимися на предыдущих занятиях, будет построено предстоящее обучение) (дисциплина, тема, курс по выбору).
3) Разработать разноуровневые задания (по таксономии Б.Блума), направленные на достижение целей обучения занятия по математике (тема, курс по выбору).
4) Предложить стратегии и инструментарий для формативного оценивания заданий (дисциплина, тема, курс по выбору).
5) Предложить задания и стратегии развития критического мышления обучающихся на занятиях (дисциплина, тема, курс по выбору).

6) Білім алушылардың математикалық сауаттылығын дамытуға ықпал ететін тесттік тапсырмалар құрастыру (пәні, тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).
7) Математика бойынша бір сабаққа цифрлік білім беру ресурсын (ЦБР) әзірлеу (тақырыбы – таңдау бойынша).
15. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) Сабақтың қысқа мерзімді жоспарын әзірлеу (пәні, тақырыбы, курсы – таңдау бойынша).
2) Таңдау пәні бойынша бағдарламаны әзірлеу.
3) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында диалогті оқытуды пайдалану.
4) Білім алушылардың зерттеу іс-әрекеттерін ұйымдастыру.
5) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында сыни тұрғысынан ойлауын дамыту.
6) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында білім алушылардың жобалау әрекетін ұйымдастыру.
7) Портфолио білім алушының оқу нәтижелерін бағалаудың жаңа жүйесі ретінде.
8) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында білім алушылардың рефлексивтік құзыреттілігін дамыту.
9) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында білім алушылардың ақпараттық құзыреттілігін дамыту.
10) Білім алушылардың дайындық деңгейін бағалау үшін критериалды бағалау технолгиясын қолдану.
11) Модулдік оқыту технологиясы білім алушыны дамыту құралы ретінде.
12) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында ақпараттық технологияларды қолдану.
13) Жаратылыстану-математикалық пәндерін оқыту процесінде тұлғаға бағытталған тәсілдемені қолдану.
14) Б.Блум таксономияся жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында білім алушылардың жетістіктерін өлшеудің әмбебап құралы ретінде.
15) Оқудың кәсіптік бағыттанушылығын қамтамасыз ету мақсатында пәнаралық сипатта қолданбалы тапсырмалар кешенін әзірлеу.
16) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында комбинаторлық-логикалық ойлауды дамытудың тәсілдемесі.
17) Жаратылыстану-математикалық пәндер сабақтарында білім алушылардың өздік әрекетін ұйымдастыру.
18) Ж.А. Караевтың деңгейлеп оқыту технологиясы білім берудің парадигмалық өзгерісінің көрсеткіші ретінде.
19) ТжКБ ұймдарының білім алушыларына арналған қолданбалы курстың бағдарламасын әзірлеу.
20) Жаратылыстану-математикалық пәндер педагогінің өздік кәсіби дамуы бағдарламасын әзірлеу.
6 - тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
16. Білім беру процесі оқытудың интербелсенді әдістерін қолдану арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, "мимен шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселені бірігіп шешу.
17. Ересектер аудиториясының спецификасын есепке ала отырып тыңдаушыларға логикалық қорытындылар жасауға, мазмұнды өзінің іс-тәжірибесіне бейімдеуге және алынған іскерліктерді аудиториялық практикалық сабақтар мен аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарда апробациялауға мүмкіндік беріледі.

6) Составить тестовые задания, способствующие развитию математической грамотности обучающихся (дисциплина, тема, курс по выбору).
7) Разработать цифровой контент (ЦОР) на примере одного занятия математики (тема по выбору).
15. Тематика проектных работ слушателей:
1) Разработка краткосрочного плана занятия (дисциплина, тема, курс по выбору).
2) Разработка программы дисциплины по выбору.
3) Организация диалогового обучения на занятиях естественно-математических дисциплин.
4) Организация исследовательской деятельности обучающихся.
5) Развитие критического мышления на занятиях естественно-математических дисциплин.
6) Организация проектной деятельности обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин.
7) Портфолио как новая система оценки образовательных результатов обучающихся.
8) Развитие рефлексивной компетентности обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин.
9) Развитие информационной компетентности обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин.
10) Применение технологии критериального оценивания для оценки уровня подготовки обучающихся.
11) Технология модульного обучения как средство развития обучающегося.
12) Использование информационных технологий на занятиях естественно-математических дисциплин.
13) Личностно-ориентированный подход в процессе обучения естественно-математических дисциплин.
14) Таксономия Б.Блума как универсальное средство измерения достижений обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин.
15) Разработка комплекса прикладных задач межпредметного характера для обеспечения профессиональной направленности обучения.
16) Подходы к развитию комбинаторно-логического мышления на занятиях естественно-математических дисциплин.
17) Организация самостоятельной деятельности обучающихся на занятиях естественно-математических дисциплин.
18) Технология уровневого обучения Ж.А. Караева как показатель изменения образовательной парадигмы.
19) Разработка программы прикладного курса для обучающихся учебных заведений ТиПО.
20) Разработка программы профессионального саморазвития педагога естественно-математических дисциплин.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
16. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
17. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.

1-тарау. Кіріспе
1. "Кадрлар даярлау жүйесін жаңғыртуда мемлекеттік саясаттың және әлемдік үрдістердің аясында өзгерістерді басқару" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының басшыларына арналған.
2. Осы білім беру Бағдарламасы ТжКБ жүйесін жаңғырту аясында жаңа реформа мақсаттары мен міндеттерін жүзеге асыруды белсенді жәрдемдесуге, онда ықпалдасуға болып жатқан өзгерістерді түсінуге және қарауға қабілеті бар ТжКБ ұйымдарының басшыларына арналған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарлама мақсаты әлемдік үдерістер және кадрларды даярлау жүйесін жаңғырту жөніндегі мемлекеттік саясат аясында инновация және эксперимент режимінде ТжКБ ұйымдарын басқаруға басшыларды даярлау болып табылады.
4. Бағдарламасының мақсатына жету үшін келесі міндеттер анықталды:
1) Қазақстандағы және әлемдегі кәсіптік білім берудің заманауи үрдістерімен және даму стратегияларымен танысуға; кәсіптік білімді ұйымдастыру үлгілерімен және сапасын бағалау құралдарымен танысуға;
2) жоғары білікті кадрларды даярлау жүйесін жаңғыртудың басты бағыттары және келелі мәселелерінің сипаты жөніндегі түсінігін; техникалық және кәсіптік білім беруді инновациялық қайта өңдеу саласындағы қазіргі қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің және бағдарламалық құжаттардың негізгі идеялары жөніндегі түсінігін тереңдетуге;
3) 21-ғасырдағы маманға қойылатын талаптарды; заманауи ғылым және тәжірибе талаптарының контексінде оларды даярлау үдерісінің ерекшеліктерін; оқу процесіндегі оқытушының және студенттің рөлінің өзгеруін талдауға;
4) ТжКБ ұйымының инновациялық дамуына бағдарланған ішкі және сыртқы саясаттың басты бағыттарын айқындауға;
5) білім беру процесін ұлттық және салалық біліктілік шеңберлерінің, кәсіби стандарттардың және жаңа буынның білім беру бағдарламаларының талаптарының негізінде жобалаудың ерекшеліктерін; жаңа форматтағы оқытушыларға қойылатын талаптарды, оның қызметінің және кәсіптік дамуының табысты болуының критерилерін және шарттарын ұғынуға;
6) болашақ маманға қойылатын заманауи талаптар контексінде ТжКБ ұйымдағы эксперименталдық білім беру процесін жобалау, ұйымдастыру, басқару және сапасын бағалау саласындағы өзінің кәсіби білігін және дағдыларын; үздіксіз кәсіби даму үшін өзін өзі бағалау және рефлексия дағдыларын жетілдіруге;
7) құзіреттілікке негізделген кәсіптік білімнің артықшылықтарын; өз тәжірибесінде басқаруға арналған заманауи тәсілдемелерді қолдану мүмкіндіктерін; өзінің кәсіптік қызметін жетілдіруге және ТжКБ ұйымы өмірін жандандыруға қажеттібар потенциалын және ресурстарын, негізгі кәсіптік құзіреттердің қалыптасу деңгейін бағалауға

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Управление изменениями в контексте мировых тенденций и государственной политики модернизации системы подготовки кадров" (далее - Программа) предназначена для обучения руководителей технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Образовательная программа направлена на обучение руководителей организаций системы ТиПО, способных воспринимать и понимать происходящие изменения, быть вовлеченными в них, активно содействовать реализации целей и задач новых реформ в рамках модернизации системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью программы является подготовка руководителей к управлению организаций ТиПО в режиме инновации и эксперимента в контексте мировых тенденций и государственной политики по модернизации системы подготовки кадров.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) ознакомиться с современными тенденциями и стратегиями развития профессионального образования в Казахстане и мире; с моделями организации и инструментами оценивания качества профессионального образования;
2) углубить понимание характера проблем и основных направлений модернизации системы подготовки высококвалифицированных кадров; ключевых идей современных нормативных правовых актов и программных документов в области инновационного преобразования технического и профессионального образования;
3) анализировать требования к специалисту 21 века; особенности процесса его подготовки в контексте современных требований науки и практики; изменение роли преподавателя и студента в учебном процессе;
4) определять основные направления внутренней и внешней политики, ориентированной на инновационное развитие организаций ТиПО;
5) осмыслить особенности проектирования образовательного процесса в режиме инновации и эксперимента на основе требований национальной и отраслевой рамки квалификаций, профессиональных стандартов и образовательных программ нового поколения; требования к преподавателю новой формации, критерии и условия успешности его деятельности и профессионального развития;
6) совершенствовать собственные профессиональные умения и навыки в области проектирования, организации, управления и оценивания качества экспериментального образовательного процесса в организациях ТиПО в контексте современных требований к будущему специалисту; навыки рефлексии и самооценки для непрерывного профессионального развития;
7) оценивать достоинства профессионального образования, основанного на компетенциях; возможность применения современных подходов к управлению в собственной практике; уровень сформированности основных профессиональных компетенций, имеющийся потенциал и ресурсы для совершенствования собственной профессиональной деятельности и жизнедеятельности организаций ТиПО;

8) мамандық бейініне сәйкес ғылымның және тәжірибенің озық жетістіктерін тәжірибеге енгізу негізінде студенттерді оқытудың инновациялық және эксперименталдық үдерісін; қолда бар сұраныстарды, ресурстарды және мүмкіншіліктерді талдау және бағалау негізінде ТжКБ ұйымының инженерлік-педагогикалық ұжымының үздіксіз кәсіби дамуының траекториясын жобалауға;
9) ТжКБ ұйымын басқарудағы өзіндік тәжірибесінде инновацияларды жобалау және жүзеге асыру жөніндегі негізгі жеке және кәсіби құзыреттердідамытуға;жүйелік өзгерістерді жүзеге асыруда көшбасшылық, автономдық, бастамашылдық және жауапкершілік;сыни тұрғысынан ұғыну, кәсіби және академиялық ортада инновациялық педагогикалық идеяларды талқылауға және таратуға даярлық;
10) өзінің колледжінде инновациялық өзгерулер үдерісін оқу барысында алған білімінің, білігінің, дағдысының және оқу барысында әзірленген басқарудың заманауи дайын "өнімін" қолдану арқылы іске қосу, үйлестіру және қолдау көрсету.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін:
1) кадрларды даярлау жүйесінің және білім берудің жаңа парадигмасының контексінде кәсіптік білімнің дамуының әлемдік үрдістерін; қолданыстағы нормативтік-құқықтық және бағдарламалық құжаттар контексінде ТжКБ жүйесін жаңғырту бойынша басты бағыттарын және мемлекеттік саясат стратегияларын; ересек білім алушыларды оқыту, ынталандыру және дамыту саласындағы ғылымның және тәжірибенің заманауи концепцияларын, теорияларын, жетістіктерін; құзыреттілік тәсілдеме, модульдік технологиялар және тұлғаға бағдарланған оқыту негізіндегі білім беру бағдарламаларын енгізу жөніндегі эксперименталдық қызметті жобалау және ұйымдастыру ерекшеліктерін; ТжКБ ұйымында инновациялық өзгерістерді басқару бойынша өзінің орнын, рөлін және мүмкіндіктерін біледі;
2) қажеттіліктерді анықтау және ынталандыру мен өзін-өзі ынталандыру құралдарын қолдану жөніндегі; білім беру процесін ұйымдастыруға қойылатын өзгеріп отырын талаптарға сәйкес ТжКБ ұйымын инженерлік-педагогикалық құрамының кәсіптік-тұлғалық дамуы үшін шарттарды жобалау жөніндегі; эксперименталдық қызметті талдау, жоспарлау, ұйымдастыру функцияларын атқару жөніндегі; заманауи тәсілдемелер және технологиялар негізінде білім беру бағдарламаларының және олардың нәтижелерінің сапаларын жоспарлау, ұйымдастыру және бағалау жөніндегі; сыртқы ресурстарды және мүмкіншіліктерді тарту; заманауи диагностика, бағалау және рефлексия құралдарын қолдана отырып, өзінің кәсіби дамуының траекториясын жобалау және басқару жөніндегі білік және дағды;

8) проектировать инновационный и экспериментальный процесс обучения студентов в организациях ТиПО на основе внедрения в практику передовых достижений науки и практики в соответствии с профилем специальностей; траекторию непрерывного профессионального развития инженерно - педагогического коллектива организаций ТиПО на основе анализа и оценивания имеющихся потребностей, ресурсов и возможностей;
9) развивать ключевые личностные и профессиональные компетенции в области проектирования и реализации инноваций в собственной практике управления организацией ТиПО; лидерство, автономию, инициативу и ответственность в осуществлении системных изменений; критическое осмысление, готовность к обсуждению и трансляции инновационных педагогических идей в профессиональной и академической среде;
10) запустить, координировать и поддерживать процесс инновационных преобразований в собственном колледже посредством использования приобретенных знаний, умений, навыков и готовых современных управленческих "продуктов", разработанных в процессе обучения.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса:
1) знания мировых тенденций развития профессионального образования в контексте новой парадигмы образования и системы подготовки кадров; основных направлений и стратегий государственной политики по модернизации системы ТиПО в контексте действующих нормативно - правовых и программных документов; современных концепций, теорий, достижений науки и практики в области обучения, мотивации и развития взрослых обучающихся; особенностей проектирования и организации экспериментальной деятельности по внедрению образовательных программ на основе компетентностного подхода, технологий модульного и личностно - ориентированного обучения; собственного места, роли и возможностей по управлению инновационными преобразованиями в организации ТиПО;
2) умения и навыки определять потребности и применять инструменты мотивации и самомотивации; проектировать условия для профессионально-личностного развития инженерно-педагогического состава организаций ТиПО, соответствии с изменяющимися требованиями к организации образовательного процесса; выполнять функции анализа, планирования, организации экспериментальной деятельности; планировать, организовывать и оценивать качество реализации образовательных программ и их результатов на основе современных подходов и технологий; привлекать внешние ресурсы и возможности; проектировать и управлять траекторией собственного профессионального развития, используя современные инструменты диагностики, оценивания и рефлексии;

3) еңбек нарығының талаптарына сәйкес мамандарды даярлаудағы ғылымның және тәжірбиенің заманауи жетістіктерінің негізінде эксперименталдық қызметін жоспарлау, ұйымдастыру және мониторинг саласындағыжеке және кәсіби құзыреттер; өзінің әріптестерінің академиялық және кәсіби ортасында инновациялық педагогикалық идеяларды таратуға даярлық; жалпы адамзаттық рухани құндылықтарға және заманауи педагогикалық идеалдарға, концепцияларға, теорияларға және оқытудағы тәсілдемелерге бейілділік; өзінің тәжірибесінде және ТжКБ ұйымының тәжірибесінде инновацияларды жүзеге асыру процесінде көшбасшылық, автономдық, бастамашылдықсыни тұрғысынан ұғыну және жауапкершілік.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Біліктілік арттыру бағдарламасы ТжКБ ұйымы деңгейінде оқу процесін инновациялық өзгертуге басшылардың даярлығын қалыптастыруда жүйелілікті және кешенділікті қамтамасыз ету жөніндегі тапсырмаларды шешуге арналған 3 модульден құралған:
1) кадрларды даярлау жүйесін жаңғырту жағдайындағы техникалық және кәсіптік білімнің жаңа парадигмасы және даму стратегиясы;
2) инновациялық дамуға бағдарланаған ТжКБ ұйымының ішкі және сыртқы саясатын жүзеге асырудың негізгі бағыттары және механизмдері;
3) ТжКБ ұйымы деңгейінде эксперименталдық қызметті жоспарлау, ұйымдастыру және тиімділігінің мониторингі.
7. "Кадрларды даярлау жүйесін жаңғырту жағдайындағы техникалық және кәсіптік білімнің жаңа парадигмасы және даму стратегиясы" модулікелесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"ТжКБ дамуының стратегиясы және мемлекеттік саясаты;ТжКБ инфрақұрылымы және жаңа білім беру үлгісі";
"ТжКБ дамуының басым бағыттары";
"ТжКБ жаңғыртудың нормативтік-құқықтық қамтамасыз етілуі";
"Біліктілік деңгейін бағалаудың жаңа жүйесі (сертификаттау)";
"Кадрларды даярлауға инновациялық тәсілдемелер";
"Ұлттық біліктілік жүйесі";
"Кәсіби стандарттарды және білім беру бағдарламаларын әзірлеу әдістемесі";
"ТжКБ ұйымының оқу жоспарының үлгісі".
8. "Инновациялық дамуға бағдарланаған ТжКБ ұйымының ішкі және сыртқы саясатын жүзеге асырудың негізгі бағыттары және механизмдері" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"21-ғасырдың менеджері";
"Тайм-менеджмент";
"Адамиресурстардыдамыту";
"Жанжалдарды (конфликт) басқару";
"Басқарустильдері";
"Басқаруқызметініңтабыстылығыныңфакторлары";
"Әлеуметтік серіктестікке және еңбек нарығына бағдарланған сыртқы саясат".
9. "ТжКБ ұйымының деңгейінде инновациялық жәнеэксперименталдық қызметті жоспарлау, ұйымдастыру және тиімділігінің мониторингі" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"Инновациялық менеджмент";
"Қолданыстағы НҚА негізінде эксперименталдық және инновациялық қызметті жүзеге асыру шеңберінде ТжКБ-дегі оқу-әдістемелік құжаттарды әзірлеу";
"ТжКБ ұйымының инновациялық дамуына бағдарланған ішкі саясат";
"ТжКБ ұйымының стратегиялық жоспарының негізгі аспектілері жобалау технологиясы".
"Инновациялық және эксперименталдық қызметті бағалау және мониторингтеу".

3) личностные и профессиональные компетенции в области выполнения анализа, планирования, организации и мониторинга экспериментальной деятельности на основе современных достижений науки и практики подготовки специалиста в соответствии с требованиями рынка труда; готовность к трансляции инновационных педагогических идей в академической и профессиональной среде своих коллег; приверженность к общечеловеческим духовным ценностям и современным педагогическим идеалам, концепциям, теориям и подходам к обучению; лидерство, автономия, инициатива, критическое осмысление и ответственность в процессе реализации инноваций в собственной практике и практике организаций ТиПО.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа повышения квалификации включает в себя 3 модуля, которые призваны решить задачи по обеспечению системности и комплексности в формировании готовности руководителей к инновационным преобразованиям образовательного процесса на уровне организаций ТиПО:
1) новая парадигма и стратегия развития технического и профессионального образования в условиях модернизации системы подготовки кадров;
2) основные направления и механизмы реализации внутренней и внешней политики организаций ТиПО, ориентированного на инновационное развитие;
3) планирование, организация и мониторинг эффективности экспериментальной деятельности на уровне организаций ТиПО.
7. Модуль "Новая парадигма и стратегия развития технического и профессионального образования в условиях модернизации системы подготовки кадров" включает в себя изучение следующих тем:
"Государственная политика и стратегия развития ТиПО; новая образовательная модель и инфраструктура ТиПО";
"Приоритетные направления развития ТиПО";
"Нормативно правовое обеспечение модернизации ТиПО";
"Новая система оценки уровня квалификаций (сертификация)";
"Инновационные подходы к подготовке кадров";
"Национальная система квалификаций";
"Методика разработки профессиональных стандартов и образовательных программ";
"Модель учебного плана организации технического и профессионального образования".
8. Модуль "Основные направления и механизмы реализации внутренней и внешней политики организаций ТиПО, ориентированного на инновационное развитие" включает в себя изучение следующих тем:
"Менеджер 21 века";
"Тайм-менеджмент";
"Развитие человеческих ресурсов";
"Управление конфликтами";
"Стили управления";
"Факторы успешности управленческой деятельности";
"Внешняя политика, ориентированная на социальное партнерство и рынок труда".
9. Модуль "Планирование, организация и мониторинг эффективности инновационной и экспериментальной деятельности организаций ТиПО" включает в себя изучение следующих тем:
"Инновационный менеджмент";
"Разработка учебно - методической документации в ТиПО в рамках реализации инновационной и экспериментальной деятельности на основе действующих НПА";
"Внутренняя политика, ориентированная на инновационное развитие организаций ТиПО";
"Ключевые аспекты стратегического плана организаций ТиПО; технология проектирования";
"Мониторинг и оценивание инновационной и экспериментальной деятельности".

5-тарау. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
10. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-ші қосымшасына сәйкес 36 сағаттық курстың оқу-тақырыптықжоспарына сай ұйымдастырылады.
11. Білім беру процесін жақсарту үшін Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыруда әр түрлі технологиялар, нысандар, тәсілдер, оқыту әдістер мен тексерулер, сондай ақ қашықтан оқыту таңдалады.
12. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту және бағалау процесін интеграциялауға негізделген жүйе болып табылады. Бағалау жүйесі оқу процесіне құзіреттілік, тұлғалық-бағдарланған және сыни-бағдарланған тәсілдемелерінің және бағалаудың екі аспектісінің тіркесінің негізінде құрылады: оқыту үшін бағалау (формативтікбағалау) және оқытуды бағалау (суммативтікбағалау.
13. Бағдарлама бойынша бағалау үдерісіне тыңдаушылардың өздері, бағдарламаның тренерлері тартылады, сонымен қатар тыңдаушының жұмыс орнындағы әріптестері және басшылары және де сондай ақ мекемелердің, өндірістің мамандары және басқалар тартылады.
14. Бағдарламада бағалау Ұлттық біліктілік шеңберінің логикасымен берілген басты 3 критерийдің негізінде жүргізіледі:
1) оқыту бағдарламасының басты идеяларын білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби тәжірибесінде жаңа білімді қолдану бойынша білік және дағды;
3) басты жеке және кәсіби құзыреттер.
15. Қорытынды нәтиже болып студенттерді оқытуды жоспарлау және ұйымдастырудағы инновациялық тәсілдемелер мен технологияларды практикада тыңдаушының білімі, түсінігі және білігін қолдану, және де Ұлттық біліктілік шеңберінің талаптарына сәйкес келетін басты кәсіби және жеке құзыреттіліктері, сонымен қатар бағдарламадан шығарда тыңдаушылардың дайындаған есебі және оқыту нәтижелерінің қорытынды бағасы арқылы бағалануы болып табылады.
16. Тыңдаушының есебі және қорытынды бағасы бағалаудың басты үш критерийіне тыңдаушының сәйкес келетіндігін растаушы болып табылады.
17. Оқу жоспарларының және Бағдарламалардың мазмұнына еңбек нарығының талаптарына және педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру сұранысына қарай қосымшалар және өзгерістер енгізілуі мүмкін. Инженерлік-педагогикалық кадрлардың және/немес ТжКБ жүйесі ұйымдарының сұраныстарына сәйкес Бағдарламаның мазмұны Бағдарламаны меңгеруге бөлінген оқу уақытының жиынтық көлемін сақтаған кезде модульдер үшін оқу уақыты көлемін 25% дейін өзгертуге болады.
6-тарау. Білім беру үдерісін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру процесі интерактивті оқыту әдістері: кейс-стади, дискуссия, мозговой штурм, рөлдік ойын, жоба әдісі, проблемалықәдіс, ситуациялықміндеттер, кері байланыс, рефлексия жәнет.б. қамтиды.

Глава 5. Организация образовательного процесса
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 36 часов согласно приложению 1 к Программе.
11. При организации образовательного процесса по Программе для улучшения образовательного процесса выбираются различные технологии, формы, подходы, методы обучения и контроля, в том числе дистанционное обучение.
12. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы представляет собой систему, основанную на интеграции процессов обучения и оценки. Система оценки строится на основе компетентностного, личностно-ориентированного и критериально-ориентированного подходов к процессу обучения и сочетании двух аспектов оценивания: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).
13. К процессу оценки по программе привлекаются сами слушатели, тренеры программы, а также могут привлекаться руководители и коллеги слушателей на рабочем месте, а также специалисты организаций, производства и другие.
14. Оценка в программе осуществляется на основе 3-х ключевых критериев, заданных логикой Национальной рамки квалификаций:
1) знание и понимание ключевых идей Программы обучения;
2) умения и навыки применения новых знаний в собственной профессиональной деятельности;
3) ключевые личностные и профессиональные компетенции.
15. Итоговый результат, которым является знание, понимание и умение слушателя применять на практике инновационные подходы и технологии в планировании и организации обучения студентов, а также ключевые профессиональные и личностные компетенции на уровне, соответствующем требованиям Национальной рамки квалификаций, оценивается на выходе из программы посредством составления слушателем отчета и итоговой оценки результатов обучения.
16. Отчет слушателя и итоговая оценка являются подтверждением соответствия слушателя трем ключевым критериям оценивания.
17. В зависимости от требований рынка труда и потребностей в повышении квалификации педагогических кадров в содержание учебного плана и Программы могут вноситься изменения и дополнения, в том числе по результатам анкетирование слушателей на входе/выходе. В соответствии с потребностями инженерно - педагогических кадров и/или организаций системы ТиПО содержание Программы может изменяться до 25 % объема учебного времени для модулей при сохранении суммарного объема учебного времени, отведенных на освоение Программы.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: кейс - стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь, рефлексия и т.д.

19. Білім беру процесі күндізгі (теоретикалық и практикалық) және/немесе қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын үйлестіреді. Интерактивті оқыту әдістерін және заманауи білім беру технологияларын пайдалану арқылы біліктілікті арттырудың модульді-құзыреттілік моделіне Бағдарламаның бағдарлануы қызметтік тәсілді бағамдайды.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
20. Тыңдаушыларың кәсіби құзіреттіліктерін жинақталу деңгейін анықтау үшін бағалау шкаласы мен бағдарлама мазмұнының игерілу параметрлері құрастырылады.
21. Бес балдық жүйе бойынша бағалау шкаласы:
1) "5" балы тыңдаушы бағдарламаның барлық материалын жетік меңгерген, оны өте жақсы түсінеді және нықты игерген жағдайда қойылады. Сұрақтарға (бағдарлама аясындағы) дұрыс, саналы және сенімді жауап береді. Әр түрлі тәжірбиелік тапсырмаларда алынған білімдерін өздігінше қолдана алады. Білікті үздік игерген;

19. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных (теоретических и практических) и/или дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателей. Ориентация Программы на модульно-компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
20. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются шкала оценок и параметры усвоения содержания программы.
21. Шкала оценок по пятибалльной системе:
1) балл "5" ставится в том случае, когда слушатель исчерпывающе знает весь программный материал, отлично понимает и прочно усвоил его. На вопросы (в пределах программы) дает правильные, сознательные и уверенные ответы. В различных практических заданиях умеет самостоятельно пользоваться полученными знаниями. Владеет умением в совершенстве;

2) "4" балы тыңдаушы бағдарламамен талап етілетін материалды үлкен деңгейде игерген, оны жақсы түсінеді және нықты игерген жағдайда қойылады. Сұрақтарға (бағдарлама аясындағы) қиналмай жауап береді. Алған білімін тәжірибелік тапсырмаларда қолдана алады. Аздаған қателіктер жібереді. Білікті орташа деңгейде игерген;
3) "3" балы тыңдаушы бағдарламаның негізгі оқу материалдарының керегін таба алған жағдайда қойылады. Тәжірибеде білік және дағдысын қолдану кезінде кейбір қиыншылықтарды сезінеді және оларды тренердің аздаған көмегімен еңсереді. Материалды мазмұндағанда қателіктер жібереді және білім мен білікті жалпы түрде игерген;

2) балл "4" ставится в том случае, когда слушатель знает в большей степени требуемый программой материал, хорошо понимает и прочно усвоил его. На вопросы (в пределах программы) отвечает без затруднений. Умеет применять полученные знания в практических заданиях. Допускает только незначительные ошибки. Средний уровень владение умением;
3) балл "3" ставится в том случае, когда слушатели обнаруживает знание основного программного учебного материала. При применении знаний и умений на практике испытывает некоторые затруднения и преодолевает их с небольшой помощью тренера. Допускает ошибки при изложении материала и владеет знаниями и умениями в общем виде;

1-тарау. Кіріспе
1. "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің жаңа формациядағы педагогі" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2. Осы білім беру Бағдарламасы ТжКБ жүйесін жаңғырту аясында жаңа реформа мақсаттары мен міндеттерін жүзеге асыруды белсенді жәрдемдесуге, онда ықпалдасуға болып жатқан өзгерістерді түсінуге және қарауға қабілеті бар ТжКБ ұйымдарының оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлеріне арналған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламасының мақсаты Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік білім беру жүйесі үшін жаңа форматтағы оқытушыларды және өндірістік оқыту шеберлерін даярлау болып табылады.
4. Бағдарламасының мақсатына жету үшін келесі міндеттер анықталды:
1) ТжКБ оқытушыларының және өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби қабілеттілігін және кәсіби дамуын қолдау және жаңа парадигмаға сәйкес оқуына жағдай жасау – "Барлық өмір кезеңінде білім алу";
2) заманауи қазақстандық және әлемдік педагогикалық тәжірибені ескере отырып ТжКБ оқытушыларының және өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби деңгейін арттыру;
3) өндірістің және педагогикалық тәжірибенің үздіксіз қарым қатынасының негізінде оқытушылардың және өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби ұтқырлығын дамыту.
3-тарау. Күтілетін нәтижелер
5. Курс аяқталғаннан кейін:
1) Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің жоғарғы білікті оқытушылары және өндірістік оқыту шеберлері.
2) еліміздің дамып келе жатқан экономикасының сұранысына және еңбек нарығының талаптарына оқытушылардың және өндірістік оқыту шеберлерінің кәсіби деңгейінің сайма-сайлығы.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. ТжКБ ұйымдарының оқытушылары мен өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыру Бағдарламасы басымды екі компоненті бойынша оқытуға бағытталған - өндірістік және педагогикалық.
7. Тыңдаушылардың кәсіби білімін, машығын және дағдысын құру үшін осы Бағдарлама бектілген мақсаттар мен міндеттерге сәйкес келесі 7 модульді игеруді қарастырады:
1) кәсіп/мамандық бойынша жұмысшы біліктілігін алу/растау;
2) кәсіпорындағы машықтану;
3) ТжКБ жаңа парадигмасы және даму стратегиясы;
4) техникалық және кәсіптік білімді нормативтік, бағдарламалық және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации по теме: "Педагог новой формации системы технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для обучения преподавателей и мастеров производственного обучения организаций технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Образовательная Программа направлена на обучение преподавателей и мастеров производственного обучения организаций системы ТиПО, способных воспринимать и понимать происходящие изменения, быть вовлеченными в них, активно содействовать реализации целей и задач новых реформ в рамках модернизации системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является подготовка преподавателей и мастеров производственного обучения новой формации для системы технического и профессионального образования Республики Казахстан.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) поддержка профессиональной состоятельности и профессионального развития преподавателей и мастеров производственного обучения ТиПО и создание условий для обучения в соответствии с новой парадигмой - "Обучение на протяжении всей жизни";
2) повышение профессионального уровня преподавателей и мастеров производственного обучения ТиПО, с учетом современного казахстанского и международного педагогического опыта;
3) развитие профессиональной мобильности преподавателей и мастеров производственного обучения на основе непрерывной связи между педагогической практикой и производством.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса:
1) высококвалифицированные преподаватели и мастера производственного обучения системы технического и профессионального образования Республики Казахстан.
2) адекватность профессионального уровня преподавателей и мастеров производственного обучения потребностям развивающейся экономики страны и требованиями рынка труда.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа повышения квалификации для преподавателей и мастеров производственного обучения организаций ТиПО направлена на обучение по двум ключевым компонентам - производственное и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков в соответствии с обозначенными целями и задачами, данная Программа предусматривает освоение следующих 7 модулей:
1) получение/подтверждение рабочей квалификации по профессии/специальности;
2) стажировка на предприятии;
3) новая парадигма и стратегия развития технического и профессионального образования;
4) нормативное, программное и учебно-методическое сопровождение технического и профессионального образования;

5) функционалдық АКТ-құзыреттілік;
6) кәсіптік педагогика және психология негіздері;
7) ТжКБ білім беруді жоспарлауға және ұйымдастыруға заманауи тәсілдемелер;
8. "Кәсіп/мамандық бойынша жұмысшы біліктілігін алу/растау" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"Техникалық қауіпсіздік, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормалары";.
"Жұмысшының қызметін реттейтін нормативтік- құқықтық актілермен танысу";
"Өндірістік бөлімнің наряд-тапсырмасы";
"Еңбек дағдыларын қалыптастырудың механизмдері; өзінің шеберлігін жетілдіру";
"Өндірістің технологиялық процестерін зерттеу";
"Жұмысшы біліктілік бойынша еңбек функцияларының тізімі; шәкірттік;. кәсіпорыннан тағайындалған тәлімгермен жұмыс жасау";
"Жұмыс орнында технологиялық операцияларды орындау (орындалатын операциялар түрлері);. нәтижені бақылау және бағалау".
9. "Кәсіпорындағы машықтану" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"Техникалық қауіпсіздік, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелері мен нормалары";
"Маманның қызметін реттейтін нормативтік- құқықтық актілермен жұмыс жасау";
"Өндірістік бөлімнің наряд-тапсырмасы";
"Еңбек дағдыларын қалыптастырудың механизмдері. Өзінің шеберлігін жетілдіру";
"Өндірістің технологиялық процестерін зерделеу";
"Маманның біліктілігі бойынша еңбек функцияларының тізімі";
"Заманауи маманға қойылатын заманауи кәсіпорынның, ұйымның және мекеменің талаптарын талдау".
10. "ТжКБ жаңа парадигмасы және даму стратегиясы" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"Техникалық және кәсіптік білімнің мемлекеттік саясаты және даму стратегиясы. Кіріспе. ТжКБ жаңа оқу үлгісі және инфроқұрылымы";
"ТжКБ дамуының басым бағыттары. ТжКБ жаңғырту бойынша стратегиялық құжаттар";
"Шетелдік білім жүйесінің дамуының негізгі үрдістері";
"Кадрларды даярлауға инновациялық тәсілдемелер, әдістер және оқыту технологиялары";
"Құзыреттілік негізіндегі кәсіптік білім";
"Әлемдік тәжірибе: кәсіптік дуальдық оқыту. Әлеуметтік серіктестік".
"Ұлттық біліктілік жүйесі".
11. "Техникалық және кәсіптік білімді нормативтік, бағдарламалық және оқу-әдістемелік қамтамасыз ету" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"ТжКБ мазмұнын айқындайтын негізгі нормативтік құқықтық актілер";
"ТжКБ жүйесінде қызметті жоспарлаудың заңдық негіздері";
"ТжКБ жүйесіндегі ұлттық біліктілік шеңберінің, салалық біліктілік шеңберінің рөлі; кәсіби стандарттар";
"Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттары";
"Қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер негізінде ТжКБ инновациялық үдерістерін оқу-әдістемелік алып жүруді әзірлеу ережесі".

5) функциональная ИКТ - компетентность;
6) основы профессиональной педагогики и психологии;
7) современные подходы к планированию и организации обучения в учебных заведениях системы технического и профессионального образования;
8. Модуль "Получение/подтверждение рабочей квалификации по профессии/специальности" включает в себя изучение следующих тем:
"Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии противопожарной безопасности";
"Ознакомление с нормативной и технической документацией, регламентирующая деятельность рабочего";
"Наряд-задания производственного подразделения";
"Механизм формирования трудовых навыков; совершенствование собственного мастерства";
"Изучение технологических процессов производства";
"Перечень трудовых функций по рабочей квалификации; ученичество; работа с наставником от предприятия";
"Выполнение технологической операций на рабочем месте (виды выполняемой операции); контроль и оценку результатов";
9. Модуль "Стажировка на предприятии" включает в себя изучение следующих тем:
"Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии противопожарной безопасности";
"Работа с нормативной и технической документацией, регламентирующая деятельность специалиста";
"Наряд - задания производственного подразделения";
"Механизм формирования трудовых навыков; совершенствование собственного мастерства";
"Изучение технологических процессов производства";
"Перечень трудовых функций по квалификации специалиста";
"Анализ требований современного предприятия, организации или учреждения к современному специалисту".
10. Модуль "Новая парадигма и стратегия развития технического и профессионального образования" включает в себя изучение следующих тем:
"Государственная политика и стратегия развития технического и профессионального образования; новая образовательная модель и инфраструктура ТиПО";
"Приоритетные направления развития ТиПО; стратегические документации по модернизации ТиПО";
"Основные тенденции развития зарубежной системы образования; инновационные подходы, методы и технологии обучения к подготовке кадров";
"Профессиональное образование, основанное на компетенциях";
"Мировой опыт: дуальное профессиональное обучение; социальное партнерство";
"Национальная система квалификаций".
11. Модуль "Нормативное, программное и учебно-методическое сопровождение технического и профессионального образования" включает в себя изучение следующих тем:
"Основные нормативные правовые акты, определяющие содержание ТиПО";
"Законодательные основы проектирования деятельности в системе технического и профессионального образования";
"Роль национальной рамки квалификаций, отраслевой рамки квалификаций в системе ТиПО; профессиональные стандарты";
"Государственные общеобязательные стандарты соответствующих уровней образования";
"Правила разработки учебно-методического сопровождения инновационных процессов в ТиПО на основе действующих нормативных правовых актов".

12. Функционалдық АКТ-құзыреттілік" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"АКТ бойынша кіріспе курс; оқытудың техникалық және бағдарламалық құралдары";
"Мультимедиялық презентациялар жасау";
"Оқу процесін ұйымдастыру үшін, сабақтарды, оқу курстарын даярлау және білімін қадағалау үшін қажетті бағдарламалар пакетімен жұмыс жасау негіздері";
"Білім беру процесіндегі мобильдік, бұлттық технологиялар және әлеуметтік желілер";
"Пән бойынша оқу-әдістемелік кешенінің элементін презентациялау".
13. "Кәсіптік педагогика және психология негіздері" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"Кәсіптік білімнің психологиялық-педагогикалық негіздері";
"Кәсіптік педагогиканың негізгі санаттары; оқыту мен дамыту арақатынасының мәселелерін негізгі шешу тәселдемелері";
"Кәсіптік білімдегі құзыреттілік тәсілдеме";
"Тиімді студент. ТжКБ жүйесі түлегінің жеке басына қойылатын талаптар. ТжКБ студенттерінің психологиялық-педагогикалық жас ерекшеліктері";
"Тиімді оқытушы; тиімді оқытушының кәсіби-жеке сипаттамалары және құзыреттілігі";
"Кәсіптік білімнің сапасын бағалау. кәсіптік білімнің сапасы және оны өлшеу стандарттары";
"Оқытушының бағалау құзыреттілігі; оқытушының дамуының кәсіптік-тұлғалық дамуының жеке траекториясын жобалау".
14. "ТжКБ білім беруді жоспарлауға және ұйымдастыруға заманауи тәсілдемелер" модулі келесі тақырыптарды оқытуды өзіне қосады:
"ТжКБ мекемелерінде оқу процесін жоспарлау және ұйымдастыру";
"Оқытудың заманауи стратегиялары; оқытудағы және сабақ берудегі жаңа технологиялар және тәсілдемелер";
"Құзыретттілік тәсілдеме контексінде модульдік оқыту; модульдік бірліктің жобасын әзірлеуге және бағалауға қойылатын талаптар";
"Пән бойынша модульдік бірліктің жобасын әзірлеу және бағалау".
15. Бағдарламаның барлық модульдері бір логикаға, басты идеяға бірлескен бір принцип және тәсіл негізінде құрылған.
5-тарау. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
16. Оқытушылардың және өндірістік оқыту шеберлерінің Бағдарламасы келесіден тұрады: 36 және/немесе 72 сағат теориялық оқыту, кем дегенде 72 сағат өндірістік оқыту білім беру процесі Бағдарламаның 1-ші және 2-ші қосымшасына сәйкес курстың оқу-тақырыптық жоспарына сай ұйымдастырылады.
17. Білім беру процесін жақсарту үшін Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыруда әр түрлі технологиялар, нысандар, тәсілдер, оқыту әдістер мен тексерулер, сондай ақ қашықтан оқыту таңдалады.
18. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту және бағалау процесін интеграциялауға негізделген жүйе болып табылады.
Бағалау жүйесі оқу процесіне құзіреттілік, тұлғалық-бағдарланған және сыни-бағдарланған тәсілдемелерінің және бағалаудың екі аспектісінің тіркесінің негізінде құрылады: оқыту үшін бағалау (формативтік бағалау) және оқытуды бағалау (суммативтік бағалау).

12. Модуль "Функциональная ИКТ - компетентность" включает в себя изучение следующих тем:
"Вводный курс по ИКТ; технические и программные средства обучения";
"Создания мультимедийных презентаций";
"Основы работы с пакетами программ для организации учебного процесса, разработки учебных курсов, уроков, контроля знаний";
"Мобильные, облачные технологии и социальные сети в образовательном процессе";
"Презентация элемента учебно - методического комплекса по дисциплинам".
13. Модуль "Основы профессиональной педагогики и психологии" включает в себя изучение следующих тем:
"Психолого - педагогические основы профессионального образования; основные категории профессиональной педагогики";
"Основные подходы к решению проблемы соотношения обучения и развития";
"Компетентностный подход в профессиональном обучении";
"Эффективный студент; требования к личности выпускника системы ТиПО";
"Возрастные психолого-педагогические особенности студентов ТиПО";
"Эффективный преподаватель; профессионально-личностные характеристики и компетенции эффективного преподавателя";
"Оценка качества профессионального образования; качество профессионального образования и стандарты его измерения";
"Оценочная компетенция преподавателя; проектирование индивидуальной траектории профессионально - личностного развития преподавателя".
14. Модуль "Современные подходы к планированию и организации обучения в учебных заведениях системы технического и профессионального образования" включает в себя изучение следующих тем:
"Планирование и организация учебного процесса в организациях ТиПО";
"Современные стратегии обучения; новые технологии и подходы в преподавании и обучении";
"Модульное обучение в контексте компетентностного подхода; требования к разработке и оценке проекта модульной единицы";
"Разработка и оценка проекта модульной единицы по предмету".
15. Все модули Программы объединены единой логикой, ключевыми идеями, строятся на основе единых принципов и подходов.
Глава 5. Организация образовательного процесса
16. Программа для преподавателей и мастеров производственного обучения состоит из 36 и/или 72 часов теоретического обучения, не менее 72 часов производственного обучения.
17. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно -тематическим планом курса, согласно приложению 1 и 2 к Программе.
18. При организации образовательного процесса по Программе для улучшения образовательного процесса выбираются различные технологии, формы, подходы, методы обучения и контроля, в том числе дистанционное обучение.

19. Бағдарлама бойынша бағалау үдерісіне тыңдаушылардың өздері, бағдарламаның тренерлері тартылады, сонымен қатар тыңдаушының жұмыс орнындағы әріптестері және басшылары және де сондай ақ мекемелердің, өндірістің мамандары және басқалар тартылады.
20. Бағдарламада бағалау Ұлттық біліктілік шеңберінің логикасымен берілген басты 3 критерийдің негізінде жүргізіледі:
1) оқыту бағдарламасының басты идеяларын білу және түсіну;
2) өзінің жеке кәсіби тәжірибесінде жаңа білімді қолдану бойынша білік және дағды;
3) басты жеке және кәсіби құзыреттер.
21. Қорытынды нәтиже болып студенттерді оқытуды жоспарлау және ұйымдастырудағы инновациялық тәсілдемелер мен технологияларды практикада тыңдаушының білімі, түсінігі және білігін қолдану, және де Ұлттық біліктілік шеңберінің талаптарына сәйкес келетін басты кәсіби және жеке құзыреттіліктері, сонымен қатар бағдарламадан шығарда тыңдаушылардың дайындаған есебі және оқыту нәтижелерінің қорытынды бағасы арқылы бағалануы болып табылады.
22. Тыңдаушының есебі және қорытынды бағасы бағалаудың басты үш критерийіне тыңдаушының сәйкес келетіндігін растаушы болып табылады.
23. Оқу жоспарларының және Бағдарламалардың мазмұнына еңбек нарығының талаптарына және педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру сұранысына қарай қосымшалар және өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Инженерлік-педагогикалық кадрлардың және/немес ТжКБ жүйесі ұйымдарының сұраныстарына сәйкес Бағдарламаның мазмұны Бағдарламаны меңгеруге бөлінген оқу уақытының жиынтық көлемін сақтаған кезде модульдер үшін оқу уақыты көлемін 25% дейін өзгертуге болады.
6-тарау. Білім беру үдерісін жүзеге асыру формалары мен әдістері
24. Білім беру процесі интерактивті оқыту әдістері: кейс-стади, дискуссия, мозговой штурм, рөлдік ойын, жоба әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық міндеттер, кері байланыс, рефлексия және т.б. қамтиды.
25. Білім беру процесі күндізгі (теоретикалық и практикалық) және/немесе қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын үйлестіреді. Интерактивті оқыту әдістерін және заманауи білім беру технологияларын пайдалану арқылы біліктілікті арттырудың модульді-құзыреттілік моделіне Бағдарламаның бағдарлануы қызметтік тәсілді бағамдайды.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
26. Тыңдаушыларың кәсіби құзіреттіліктерін жинақталу деңгейін анықтау үшін бағалау шкаласы мен бағдарлама мазмұнының игерілу параметрлері құрастырылады.

19. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы представляет собой систему, основанную на интеграции процессов обучения и оценки. Система оценки строится на основе компетентностного, личностно - ориентированного и критериально - ориентированного подходов к процессу обучения и сочетании двух аспектов оценивания: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).
20. К процессу оценки по программе привлекаются сами слушатели, тренеры программы, а также могут привлекаться руководители и коллеги слушателей на рабочем месте, а также специалисты организаций, производства и другие.
21. Оценка в программе осуществляется на основе 3 - х ключевых критериев, заданных логикой Национальной рамки квалификаций:
1) знание и понимание ключевых идей Программы обучения;
2) умения и навыки применения новых знаний в собственной профессиональной деятельности;
3) ключевые личностные и профессиональные компетенции.
22. Итоговый результат, которым является знание, понимание и умение слушателя применять на практике инновационные подходы и технологии в планировании и организации обучения студентов, а также ключевые профессиональные и личностные компетенции на уровне, соответствующем требованиям Национальной рамки квалификаций, оценивается на выходе из программы посредством составления слушателем отчета и итоговой оценки результатов обучения.
23. Отчет слушателя и итоговая оценка являются подтверждением соответствия слушателя трем ключевым критериям оценивания.
24. В зависимости от требований рынка труда и потребностей в повышении квалификации педагогических кадров в содержание учебного плана и Программы могут вноситься изменения и дополнения, в том числе по результатам анкетирование слушателей на входе/выходе. В соответствии с потребностями инженерно - педагогических кадров и/или организаций системы ТиПО содержание Программы может изменяться до 25 % объема учебного времени для модулей при сохранении суммарного объема учебного времени, отведенных на освоение Программы.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
25. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: кейс-стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь, рефлексия и т.д.
26. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных (теоретических и практических) и/или дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателей. Ориентация Программы на модульно - компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения

3) "3" балы тыңдаушы бағдарламаның негізгі оқу материалдарының керегін таба алған жағдайда қойылады. Тәжірибеде білік және дағдысын қолдану кезінде кейбір қиыншылықтарды сезінеді және оларды тренердің аздаған көмегімен еңсереді. Материалды мазмұндағанда қателіктер жібереді және білім мен білікті жалпы түрде игерген;
4) "2" балы тыңдаушы бағдарламаның оқу материалдарының көп бөлігін білмейді, көбінесе тренердің бағыттаған сұрақтарына сенімсіз жауап берген жағдайда қойылады. Білім және біліктің төмен деңгейін, кей кезде ғана көрсетеді, алайда көбінесе қиыншылыққа тап болады;

3) балл "3" ставится в том случае, когда слушатели обнаруживает знание основного программного учебного материала. При применении знаний и умений на практике испытывает некоторые затруднения и преодолевает их с небольшой помощью тренера. Допускает ошибки при изложении материала и владеет знаниями и умениями в общем виде;
4) балл "2" ставится в том случае, когда слушатель обнаруживает незнание большой части программного материала, отвечает, как правило, лишь на наводящие вопросы тренера неуверенно. Низкий уровень знаний и умений, проявляется иногда, но в основном испытывает затруднения;

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша аймақтық чемпионаттарды ұйымдастыру және өткізу процесінің негізгі аспектілері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) стандарттары бойынша өңірлік чемпионаттарды ұйымдастыру және өткізу процессіне қатысатын ТжКБ жүйесінің педагог қызметкерлерін оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ ұйымдарының білім беру процесіне оқыту сапасын арттыруға ықпал ететін WorldSkills (ВорлдСкилз) халықаралық қозғалыс стандарттарына негізделген инновациялық әдістемелерді енгізу бойынша педагогикалық қызметкерлердің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
Бағдарламаның міндеттері:
1) WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарын пайдалана отырып, өңірлік чемпионаттар мен кәсіби шеберлік конкурстарын жобалау және ұйымдастыру әдістерін зерделеу;
2) WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша құзыреттілікті игеру деңгейін бағалау өлшемдеріне сәйкес конкурстық және бағалау тапсырмаларын әзірлеу;
3) ТжКБ ұйымдарының білім беру үдерісінде WorldSkills (ВорлдСкилз) қозғалысының құралдарын пайдалану бойынша практикалық дағдылар мен іскерлікті дамыту және жетілдіру;
4) WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша чемпионаттар мен кәсіби шеберлік конкурстарының жұмысына қатысуға ТжКБ ұйымдарының білім алушылары мен педагог қызметкерлерін даярлау бойынша практикалық дағдылар мен іскерлікті пысықтау.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мыналарды:
WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына негізделген оқытудың инновациялық әдістерін қолданудың теориясы мен практикасын;
WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына негізделген кәсіптік білім беру мен оқытудың заманауи технологиялары мен әдістемелерінің мәні мен ерекшелігін;
WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша чемпионаттар мен кәсіби шеберлік конкурстарын дайындау мен ұйымдастырудың қазақстандық және шетелдік практикасының ерекшеліктерін біледі;
2) мыналарды:
чемпионатты және кәсіби шеберлік конкурстарын өткізу алаңының талап етілетін стандарттарға сәйкестігін анықтауды, конкурстық алаңда сарапшылардың міндеттерін бөлуді және функцияларын анықтауды;
WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша чемпионаттар мен кәсіби шеберлік конкурстарын дайындау және ұйымдастыру бойынша жоспарлау және есеп беру құжаттамасын қалыптастыруды және толтыруды;
WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттары бойынша чемпионатқа және кәсіби шеберлік конкурстарына қатысу үшін білім алушыларды даярлаудың тиісті нысандары мен әдістерін таңдауды біледі.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основные аспекты процесса организации и проведения региональных чемпионатов по стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз) (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники), организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на обучение педагогических работников системы ТиПО, участвующих в процессе организации и проведения региональных чемпионатов по стандартам WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование и развитие профессиональных компетенций педагогических работников по внедрению инновационных методик, основанных на стандартах международного движения WorldSkills (ВорлдСкилз), способствующих повышению качества преподавания, в образовательный процесс организаций ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучение методов проектирования и организации региональных чемпионатов и конкурсов профессионального мастерства с использованием стандартов WorldSkills (ВорлдСкилз);
2) разработка конкурсных и оценочных заданий в соответствии с критериями оценки уровня освоения компетенций по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз);
3) развитие и совершенствование практических навыков и умений по использованию инструментов движения WorldSkills (ВорлдСкилз) в образовательном процессе организаций ТиПО;
4) отработка практических навыков и умений по подготовке обучающихся и педагогических работников организации ТиПО к участию в работе чемпионатов и конкурсов профессионального мастерства по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз).
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
теорию и практику применения инновационных методов обучения основанных на стандартах WorldSkills (ВорлдСкилз);
сущность и специфику современных технологий и методик профессионального образования и обучения, основанных на стандартах WorldSkills (ВорлдСкилз);
особенности казахстанской и зарубежной практики подготовки и организации чемпионатов и конкурсов профессионального мастерства по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз);
2) умеют:
определять соответствие площадки проведения чемпионата и конкурсов профессионального мастерства требуемым стандартам, распределять обязанности и определять функции экспертов на конкурсной площадке;
формировать и заполнять планирующую и отчетную документацию по подготовке и организации чемпионатов и конкурсов профессионального мастерства по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз);
выбирать соответствующие формы и методы подготовки обучающихся для участия в чемпионате и конкурсов профессионального мастерства по стандартам WorldSkills (ВорлдСкилз).

3) ТжКОБ ұйымдарында білім беру процесін тиімді ұйымдастыру және WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес чемпионаттар мен кәсіби шеберлік конкурстарын өткізу үшін қажетті білімдерді, дағдыларды және кәсіби құзыреттіліктерді меңгереді;
4) "жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативті дағдыларды, сыни ойлауды, проблемаларды шешу дағдыларын, шығармашылықты, командада жұмыс жасау қабілетін, өзін-өзі ұйымдастыруды, уақытты басқаруды, жанжалдарды шешу дағдыларын және өз педагогикалық тәжірибесінде көшбасшылық дағдыларын пайдалануға дайындығын көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған –практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, біліктілік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама 4 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама Модульдері:
1) WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) және WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) қозғалысының тарихы мен даму болашағы;
2) WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) және WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) стандарттарын ескере отырып WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) чемпионаттарын өткізу ережелері. WorldSkills (ВорлдСкилз) Этика кодексі;
3) нақты құзыреттер бойынша WorldSkills (ВорлдСкилз) чемпионатының конкурстық тапсырмаларын әзірлеу. CIS (СиАйЭс) жүйесінде жұмыс жасау;
4) WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) және WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) стандарттары бойынша чемпионаттардың тапсырмаларын бағалау ережесі. WSI (ВиЭсАй) ақпараттық жүйесінде жұмыс істеу.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту және бақылау әдістері, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: case-study (кейс-стади), талқылаулар, миға шабуылдар, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.

3) владеют знаниями, навыками и профессиональными компетенциями, необходимыми для эффективной организации образовательного процесса в организациях ТиПО и проведения чемпионатов и конкурсов профессионального мастерства в соответствии со стандартами WorldSkills (ВорлдСкилз);
4) демонстрируют профессиональное применение комплекса "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, в соответствии с обозначенными целями и задачами Программы, предусматривает освоение 4 модулей и защиту проекта по итогам усвоения их содержания.
8. Модули Программы:
1) история и перспективы развития движения WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) и WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан);
2) правила проведения чемпионатов WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан), с учетом стандартов WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) и WorldSkills Kazakhstan (Ворлд Скилз Казахстан). Кодекс этики WorldSkills (ВорлдСкилз);
3) разработка конкурсных заданий чемпионата WorldSkills ВорлдСкилз) по конкретным компетенциям. Работа в системе CIS (СиАйЭс);
4) правила оценивания заданий чемпионатов по стандартам WorldSkills International (Ворлд Скилз Интернешнал) и WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан). Работа в информационной системе WSI (ВиЭсАй).
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных образовательных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Программа включает использование интерактивных методов обучения: "кейс-стади", дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.

12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).
14. Бағдарлама мазмұны екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:
1) Бағдарламаның мақсаты мен міндеттерін білу және түсіну;

12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) и (или) дистанционных (онлайн) занятий, а также самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).
14. Программа предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:
1) знание и понимание цели и задач Программы;

2) кәсіби қызметте қалыптасқан кәсіби құзыреттілікті практикалық қолдану.
15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушылар оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды. Жоба мынадай компоненттерден тұруы керек: жобаның негізгі кезеңдерін сипаттайтын презентация нысанында жобаның визиткалық картасы (тақырып, мақсаттар, міндеттер, нәтижелер) және әдістемелік пен дидактикалық материалдарға сілтемелер.
17. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "WorldSkills
(ВорлдСкилз) стандарттары
бойынша аймақтық
чемпионаттарды ұйымдастыру
және өткізу процесінің негізгі
аспектілері" білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Практикалық сабақ, Семинар
Жобаны қорғау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
"WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) және WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) қозғалысының тарихы мен даму болашағы" модулі
4
4
1.1
Әлемдегі WorldSkills қозғалысының тарихы, мақсаттары, міндеттері, миссиясы. Ресейде WorldSkills қозғалысының тәжірибесі. Негізгі терминдер. Глоссарий
1
1
1.2
WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) Стандарттары. WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) және WorldSkills (ВорлдСкилз) Ресей стандарттары бойынша чемпионатты ұйымдастыру және өткізу тәжірибесі
1
1
1.3
WorldSkills (ВорлдСкилз) қозғалысындағы Қазақстан. Қазақстандағы WorldSkills (ВорлдСкилз) қозғалысын дамытудың негізгі бағыттары. 2017-2020 жылдарға арналған WorldSkills (ВорлдСкилз) жобасын дамыту стратегиясы мен тұжырымдамасы
2
2
2
"WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) және WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) стандарттарын ескере отырып WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан) чемпионаттарын өткізу ережелері. WorldSkills (ВорлдСкилз) Кодекс этикасы" модулі
6
8
14
2.1
WorldSkills (ВорлдСкилз) нормативтік реттеуші құжаттары (WSK ұйымдастыру комитеті туралы ереже, WorldSkills (ВорлдСкилз) қазақстандық жаттығу лагерін ұйымдастыру туралы ереже, 2017-2020 жылдарға арналған WorldSkills (ВорлдСкилз) жобасын дамыту тұжырымдамасы)
2
2
4
2.2
Тиісті стандарттарды ескере отырып WorldSkills (ВорлдСкилз) чемпионаттарын ұйымдастыру құрылымы мен өткізу ережелері
1
1
2.2.1
WorldSkills (ВорлдСкилз) чемпионаттарының құрылымы мен ережелеріне өзгерістер, ұсыныстар мен толықтырулар енгізу рәсімі
2
2

2) практическое применение сформированных профессиональных компетенций в педагогической деятельности.
15. В период и по завершению курса повышения квалификации проводится формативное и суммативное оценивание знаний слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации по изученным модулям слушатели защищают проект индивидуально или в группе.
17. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей организациями образования разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Основные аспекты процесса
организации и проведения
региональных чемпионатов по
стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз)
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическое занятие, семинар
Защита проекта
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Модуль "История и перспективы развития движения WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) и WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан)"
4
4
1.1
История движения WorldSkills в мире, цели, задачи, миссия. Опыт движения WorldSkills в России. Основные термины. Глоссарий
1
1
1.2
Стандарты WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал). Практика организации и проведения чемпионата по стандартам WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) и WorldSkills (ВорлдСкилз) Россия
1
1
1.3
Казахстан в движении WorldSkills (ВорлдСкилз). Основные направления развития движения WorldSkills (ВорлдСкилз) в Казахстане. Стратегия и Концепция развития проекта WorldSkills (ВорлдСкилз) на 2017-2020 годы
2
2
2
Модуль "Правила проведения чемпионатов WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан), с учетом стандартов WorldSkills International (ВорлдСкилз Интернешнал) и WorldSkills Kazakhstan (ВорлдСкилз Казахстан). Кодекс этики WorldSkills (ВорлдСкилз)"
6
8
14
2.1
Нормативные регламентирующие документы WorldSkills (ВорлдСкилз) (Положение об организационном комитете WorldSkills (ВорлдСкилз), Положение об организации казахстанского тренировочного лагеря WorldSkills (ВорлдСкилз), Концепция развития проекта WorldSkills (ВорлдСкилз) на 2017 - 2020 годы)
2
2
4
2.2
Организационная структура и Правила проведения чемпионатов WSK с учетом соответствующих стандартов
1
1
2.2.1
Процедура внесения изменений, предложений и дополнений в структуру и Правила проведения чемпионатов WorldSkills (ВорлдСкилз)
2
2

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында модульдік-құзыреттілік тәсілді іске асыру барысында оқу процесін жобалау және ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ жүйесінің модернизациялау негізгі бағыттарының мақсаты мен міндеттерін іске асыруға қатысып отырған ТжКОБ ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерін оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ ұйымдарында модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген білім беру бағдарламаларын жүзеге асыру барысында оқу процесін жобалау мен ұйымдастыру бойынша педагогикалық кадрлардың кәсіби құзыреттерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген ТжКБ білім беру бағдарламаларын жүзеге асыру және енгізу шеңберінде оқыту әдістерін және оқу сабақтарын жобалау нысандарын зерттеу;
2) модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде әзірленген ТжКБ білім беру бағдарламаларын игерілуін бақылау мақсатында өткізілетін аралық және қорытынды аттестацияны өткізуге арналған тексеру сынақтарының қазіргі заманғы түрлерін әзірлеу;
3) модульдік-құзыреттілік тәсілдеме негізінде ұйымдастырылған білім беру процесінің ерекшеліктерін ескерілуімен қатаң есептегі құжаттарды жүргізуде және білім туралы құжаттарды толтыруда практикалық дағдылар мен қабілеттерін тәжірибе жүзінде қолдану;
4) оқу сабақтарын жүргізу тиімділігі мен сапасын жоғарылату мақсатында кәсіби қызметте педагогикалық қызметкерлердің ақпараттық технология құралдарын пайдалануда тәжірибелік дағдылары мен қабілеттерін дамыту және жетілдіру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
модульдік-құзыреттілік тәсілді жүзеге асыру барысында инновациялық оқыту әдістерін қолданудың теориясы мен тәжірибесін (модульдік оқыту, жобалық технология, case-study (кейс-стади), коучинг, рөлдік және іскерлік ойындар, контекстік оқыту, проблемалық әдіс, ситуациялық есептер, кері байланыс немесе рефлексия);
модульдік-құзыреттілік тәсілді жүзеге асыру барысында оқытудың заманауи формалары мен құралдарын пайдалануымен пәндерді/модульдерді оқытудың мәні мен ерекшелігін;
оқытушының кәсіби қызметінде ақпараттық технологиялар құралдарын және бағдарламалық өнімдерді пайдалану ерекшеліктерін біледі;

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование и организация учебного процесса в организациях технического и профессионального, послесреднего образования в условиях реализации модульно-компетентностного подхода" (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на обучение педагогических работников организаций ТиПО, участвующих в реализации целей и задач основных направлений модернизации системы ТиПО.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование и развитие профессиональных компетенций педагогических работников по проектированию и организации учебного процесса в организациях ТиПО в условиях реализации образовательных программ, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода.
4. Задачи Программы:
1) изучение методов обучения и форм проектирования учебных занятий в рамках реализации и внедрении образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода;
2) разработка современных видов проверочных испытаний для проведения промежуточной и итоговой аттестации освоения образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода;
3) отработка практических навыков и умений по ведению документации строгой отчетности и заполнения документов об образовании с учетом особенностей образовательного процесса, основанного на модульно-компетентностном подходе;
4) развитие и совершенствование практических навыков и умений педагогических работников по применению средств информационных технологий в профессиональной деятельности для повышения эффективности и качества преподавания учебных занятий.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
теорию и практику применения инновационных методов обучения в условиях реализации модульно-компетентностного подхода (модульное обучение, проектная технология, case-study (кейс-стади), коучинг, ролевые и деловые игры, контекстное обучение, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия;
сущность и специфику преподавания дисциплин/модулей с использованием современных форм и средств обучения в условиях реализации модульно-компетентностного подхода;
особенности использования средств информационных технологий и программных продуктов в профессиональной деятельности педагогических работников;

2) мыналарды:
модульдік-құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген ТжКБ білім беру бағдарламаларын игеру нәтижелері бойынша аралық және қорытынды аттестаттауды жүргізу үшін тексеру сынақтарын құрастыруды;
ТжКБ ұйымдарының білім беру қызметінде қолданылатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысандарын модульдік-құзыреттілік тәсіл ерекшеліктерін ескере отырып толтыруды;
оқыту процесінде сабақ тапсырмаларын орнату және шешу үшін тиісті ақпараттық технологияларды таңдай біледі;
3) ТжКБ ұйымдарында модульдік-құзыреттілік тәсіл ерекшеліктерінің ескерілуімен тиімді оқыту процесін ұйымдастыру үшін қажетті дағдылар мен кәсіби құзыреттерді меңгереді;
4) "жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативті дағдыларды, сыни ойлауды, проблемаларды шешу дағдыларын, шығармашылықты, командада жұмыс жасау қабілетін, өзін-өзі ұйымдастыруды, уақытты басқаруды, жанжалдарды шешу дағдыларын және өз педагогикалық тәжірибесінде көшбасшылық дағдыларын пайдалануға дайындығын көрсете алады.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған –практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, біліктілік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама 4 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) модульдік-құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген ТжҚБ бағдарламаларын іске асыру және енгізу шеңберінде оқу сабақтарын жүргізу әдістері мен жобалау нысандары;
2) модульдік-құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген ТжҚОБ бағдарламаларын игерілуін бақылау үшін өткізілетін аралық және қорытынды аттестацияны өткізуге арналған тексеру сынақтарының қазіргі заманғы түрлері;
3) модульдік-құзыреттілік тәсілдеме ерекшеліктерін ескере отырып қатаң есептегі құжаттарды жүргізудің және білім туралы құжаттарды толтырудың теориясы мен тәжірибесі;
4) оқу сабақтарының тиімділігі мен өткізу сапасын арттыру мақсатында кәсіби қызметте ақпараттық технологиялар құралдарын пайдалану.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту және бақылау әдістері, оның ішінде қашықтықтан оқытуды қолдану негізінде жүзеге асырылады.

2) умеют:
составлять проверочные испытания для проведения промежуточной и итоговой аттестации по итогам освоения образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода;
заполнять формы документов строгой отчетности, используемые в образовательной деятельности организаций ТиПО с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода;
выбирать соответствующие средства информационных технологий для постановки и решения учебных задач в процессе обучения;
3) владеют навыками и профессиональными компетенциями, необходимыми для организации эффективного образовательного процесса в организациях ТиПО с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение 4 модулей и защиту проекта по усвоению содержания Программы.
8. Модули Программы:
1) методы обучения и формы проектирования учебных занятий в рамках реализации и внедрении образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода;
2) современные виды проверочных испытаний для проведения промежуточной и итоговой аттестации освоения образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода;
3) теория и практика ведения документации строгой отчетности и заполнения документов об образовании с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода;
4) применение средств информационных технологий в профессиональной деятельности для повышения эффективности и качества преподавания учебных занятий.
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием технологий дистанционного обучения.

15. Курс барысында және соңында тыңдаушыларды формативті және суммативті бағалау жүргізіледі.
16. Біліктілікті арттыру курсының қорытындысы бойынша тыңдаушы оқыған модульдері бойынша жобаны жеке немесе топпен қорғайды. Жоба мынадай компоненттерден тұруы керек: жобаның негізгі кезеңдерін сипаттайтын презентация нысанында жобаның визиткалық картасы (тақырып, мақсаттар, міндеттер, нәтижелер) және әдістемелік пен дидактикалық материалдарға сілтемелер.

15. В период и по завершению курса повышения квалификации проводится формативное и суммативное оценивание знаний слушателей.
16. По итогам курса повышения квалификации по изученным модулям слушатель защищает проект индивидуально или в группе. Проект должен состоять из следующих компонентов: визитная карточка проекта в виде презентации с описанием основных этапов проекта (тема, цели, задачи, результаты) и ссылки на методические и дидактические материалы.

17. Тыңдаушының кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау шкаласы және Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері әзірленеді.
Педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру
курстарының "Техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі
білім беру ұйымдарында
модульдік-құзыреттілік тәсілді
іске асыру барысында оқу
процесін жобалау және
ұйымдастыру" тақырыбындағы
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Практикалық сабақ , Семинар
Жобаны қорғау
Барлығы
1
2
3
4
5
6
1
"Модульдік-құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген ТжКБ бағдарламаларын іске асыру және енгізу шеңберінде оқу сабақтарын жүргізу әдістері мен жобалау нысандары" модулі
10
20
30
1.1
Модульдік құзыреттілік тәсілді енгізудегі инновациялық оқыту әдістері (модульдік оқыту, жобалық технология, case-study (кейс-стади), рөлдік және іскерлік ойындар, контекстік оқыту, проблемалық әдіс, ситуациялық есептер, кері байланыс немесе рефлексия)
2
4
6
1.2
Модульдік-құзыреттілік тәсілді жүзеге асыру барысында түрлі оқыту нысандары мен әдістемелік амалдардың қолдануымен жаңа оқу материалдарын оқу сабағын жобалау
2
4
6
1.3
Модульдік-құзыреттілік тәсілді жүзеге асыру жағдайында түрлі оқыту нысандары мен әдістемелік амалдардың қолдануымен білім, білік және дағдыны жетілдіру сабағын жобалау кезінде қолданылатын оқыту нысандары мен құралдары
2
4
6
1.4
Модульдік-құзыреттілік тәсілді жүзеге асыру жағдайында түрлі оқыту нысандары мен әдістемелік амалдардың қолдануымен құрамдастырылған сабақты жобалау
2
4
6
1.5
Модульдік-құзыреттілік тәсілді жүзеге асыру жағдайында түрлі оқыту нысандары мен әдістемелік амалдардың қолдануымен білім, білу және дағдыны қадағалау мен түзеу сабағын жобалау
2
4
6
2
"Модульдік-құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген ТжКБ бағдарламаларын игерілуін бақылау үшін өткізілетін аралық және қорытынды аттестацияны өткізуге арналған тексеру сынақтарының қазіргі заманғы түрлері" модулі
4
6
10
2.1
Модульдік-құзыреттілік тәсілдеме ерекшеліктерінің ескерілуімен білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау өткізудің қағидалары
2
3
5
2.2
Модульдік-құзыреттілік тәсіл негізінде әзірленген ТжКБ бағдарламаларын игерілуін бақылау үшін өткізілетін аралық және қорытынды аттестаттауды өткізуге арналған тексеру сынақтарының мысалдары
2
3
5
3
"Модульдік-құзыреттілік тәсілдеме ерекшеліктерінің ескерілуімен қатаң есептегі құжаттарды жүргізудің және білім туралы құжаттарды толтырудың теориясы мен тәжірибесі" модулі
6
10
16
3.1
Модульдік құзыреттілік тәсіл ерекшеліктерінің ескерілуімен сабақ кестесін жоспарлау
2
2
4
3.2
Модульдік құзыреттілік тәсіл ерекшеліктерінің ескерілуімен ТжКБ ұйымдарына арналған теориялық және өндірістік оқытуды есепке алу журналдарын жүргізудің ережесі мен тәртібі
1
2
3
3.3
ТжКБ ұйымдарында емтихан ведомосін, білім алушының үлгерім кітапшасын толтыру тәртібі
1
2
3
3.4
Кәсіптік даярлық туралы куәлікті толтыру және беру ерекшеліктері
1
2
3
3.5
Модульдік-құзыреттілік тәсіл ерекшеліктерінің ескерілуімен ТжКБ туралы дипломдар бланкісін және оларға қосымшаларды толтыру ерекшеліктері
1
2
3
4
"Оқу сабақтарының тиімділігі мен жүргізу сапасын жоғарылату мақсатында кәсіби қызметте ақпараттық технологиялар құралдарын пайдалану" модулі
10
10
4.1
Электронды білім беру ресурстарын құру: менталды карталар, интерактивті плакаттар мен жаттығулар, сөздік бұлты, тег бұлты, Kahoot (Кахут), Quizlet (Куизлет), Prezi (Прези), Sway (Свэй) интерактивті бейсызықты презентациялар
4
4
4.2
Оқытушы жұмысында Web-ресурстарды қолдану: Web-квест технологиясы, сандық сторителлинг, Screencast (Скринкаст), Google Forms (Гугл Формс), Picktochart (Пикточарт)
4
4
4.3
Интернет арқылы байланысты ұйымдастыру ерекшеліктері: Skype (Скайп), вебинар, конференц-байланыс
2
2
5
Бағдарламаның оқытылған модульдері бойынша жобаны қорғау
6
6
Барлығы:
20
46
6
72
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 25 шілдедегі
№ 330 бұйрығына
17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
54-қосымша
Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Мобильді робототехника жүйелерін WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес әзірлеу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы

17. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей разрабатывается шкала оценок и параметры усвоения содержания Программы.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Проектирование и организация
учебного процесса в
организациях технического и
профессионального, послесреднего
образования в условиях
реализации модульно-
компетентностного подхода"
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Практическое занятие, Семинар
Защита проекта
Всего
1
2
3
4
5
6
1
Модуль "Методы обучения и формы проектирования учебных занятий в рамках реализации и внедрении образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода"
10
20
30
1.1
Инновационные методы обучения в условиях реализации модульно-компетентностного подхода (модульное обучение, проектная технология, case-study (кейс-стади), коучинг, ролевые и деловые игры, контекстное обучение, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия)
2
4
6
1.2
Проектирование урока изучения нового учебного материала с использованием различных форм и методических приемов в условиях реализации модульно-компетентностного подхода
2
4
6
1.3
Проектирование урока совершенствования знаний, умений и навыков с использованием различных форм и методических приемов в условиях реализации модульно-компетентностного подхода
2
4
6
1.4
Проектирование комбинированного урока с использованием различных форм и методических приемов в условиях реализации модульно-компетентностного подхода
2
4
6
1.5
Проектирование урока контроля и коррекции знаний, умений и навыков с использованием различных форм и методических приемов в условиях реализации модульно-компетентностного подхода
2
4
6
2
Модуль "Современные виды проверочных испытаний для проведения промежуточной и итоговой аттестации освоения образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода"
4
6
10
2.1
Правила проведения текущего контроля, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода
2
3
5
2.2
Примеры составления проверочных испытаний для проведения промежуточной и итоговой аттестации освоения образовательных программ ТиПО, разработанных на основе модульно-компетентностного подхода
2
3
5
3
Модуль "Теория и практика ведения документации строгой отчетности и заполнения документов об образовании с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода"
6
10
16
3.1
Составление расписания занятий с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода
2
2
4
3.2
Правила и порядок ведения журналов учета теоретического и производственного обучения для организаций ТиПО с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода
1
2
3
3.3
Порядок заполнения экзаменационной ведомости, книжки успеваемости обучающегося организаций ТиПО
1
2
3
3.4
Особенности заполнения и выдачи свидетельства о профессиональной подготовке
1
2
3
3.5
Особенности заполнения бланка дипломов о ТиПО и приложений к ним с учетом особенностей модульно-компетентностного подхода
1
2
3
4
Модуль "Применение средств информационных технологий в профессиональной деятельности для повышения эффективности и качества преподавания учебных занятий"
10
10
4.1
Создание электронных образовательных ресурсов: ментальные карты, интерактивные плакаты и упражнения, облако слов, облако тегов, Kahoot (Кахут), Quizlet (Куизлет), интерактивные нелинейные презентации Prezi (Прези), Sway (Свэй)
4
4
4.2
Использование Web-ресурсов в работе преподавателя: технология Web-квест, цифровой сторителлинг, Screencast (Скринкаст), Google Forms (Гугл Формс), Picktochart (Пикточарт)
4
4
4.3
Особенности организации общения через Интернет: Skype (Скайп), вебинар, конференц-связь
2
2
5
Защита проекта по изученным модулям Программы
6
6
Итого:
20
46
6
72
Приложение 17
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 июля 2019 года № 330
Приложение 54
к приказу исполняющего
обязанности Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от "10" марта 2016 года №193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка мобильных робототехнических систем по стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз)

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Мобильді робототехника жүйелерін WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес әзірлеу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама, білім беру үдерісінде, ғылыми және практикалық жұмыста, өздігінен білім алу және басқа да мақсаттарға заманауи технологияларды тиімді пайдалануға мүмкіндік беретін педагогикалық қызметкерлердің робототехникалық жүйесін әзірлеу саласындағы кәсіби IT-құзыреттіліктерін қалыптастыруға, дамытуға және жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ақпараттық-коммуникациялық технологиялар бойынша арнайы пәндер оқытушыларының робототехникалық жүйесін әзірлеу саласындағы кәсіби IT (ай-ти) -құзыреттіліктерін қалыптастыру, дамыту және жетілдіру, заманауи еңбек нарығының талаптарына сәйкес мамандарды даярлау үшін білім беру процесінде WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарын қолдану болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) LabVIEW (ЛабВЮ)бағдарламалау ортасын зерттеу;
2) автоматтандырылған жинау және өңдеу жүйесінің жұмыс принциптерімен танысу;
3) педагогикалық қызметкерлердің біліктілік деңгейін және кәсіби құзыреттілігін арттыру;
4) өлшеу жабдығымен жұмыс істеу және LabVIEW(ЛабВЮ) функциясын пайдалану, жабдықтың жұмысына жауап беретін практикалық машығы мен дағдысы;
5) myRIO (май РИО) контроллерімен жұмыс істеу, EuroSkills (евро скилз) және WorldSkills Championship (ВорлдСкилз Чемпионшип) жарыстарына арналған робот техникасы бойынша жабдықтардың ресми жиынтығына кіретін әртүрлі датчиктер мен элементтерді қосу практикалық машығы мен дағдылары.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
LabVIEW (ЛабВЮ) бағдарламалау ортасын;
аяқталған кешенді қосымшаларды әзірлеу принциптерін;
дербес компьютер негізінде құрылған деректерді жинау жүйесінің жұмыс принциптерін біледі;
2) мыналарды:
есептерді анықтауды, қосымшаларды әзірлеудің дұрыс сызбасын таңдауды, деректердің қажетті құрылымын пайдалануды және өз тәсілінің жұмысқа қабілеттілігін тез тексеруді;
білім беру және өндірістік процестердің тиімділігін арттыру үшін NI (НИ) бағдарламалық және аппараттық қамтамасыз етуді практикада қолдануды біледі;
3) мыналарды:
NI (НИ) виртуалды аспаптармен және өлшеу жабдықтарымен жұмыс істеу дағдысы мен практикалық іскерліктері;
myRIO (май РИО) контроллерімен жұмыс істеудің практикалық іскерліктері мен дағдыларын меңгереді;
4) "жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативті дағдыларды, сыни ойлауды, проблемаларды шешу дағдыларын, шығармашылықты, командада жұмыс жасау қабілетін, өзін-өзі ұйымдастыруды, уақытты басқаруды, жанжалдарды шешу дағдыларын және өз педагогикалық тәжірибесінде көшбасшылық дағдыларын пайдалануға дайындығын көрсете алады.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка мобильных робототехнических систем по стандартам WorldSkills" (ВорлдСкилз) (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на формирование, развитие и совершенствование профессиональных IT-компетенций в области разработки робототехнических систем педагогических работников, позволяющих эффективно использовать современные технологии в образовательном процессе, научной и практической работе, для самообразования и других целей.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование, развитие и совершенствование профессиональных IT (ай-ти) -компетенций в области разработки робототехнических систем преподавателей специальных дисциплин по информационно-коммуникационным технологиям, использования стандартов WorldSkills (ВорлдСкилз) в образовательном процессе для подготовки специалистов в соответствии с требованиями современного рынка труда.
4. Задачи Программы:
1) изучение среды программирования LabVIEW (ЛабВЮ);
2) ознакомление с принципами работы систем автоматизированного сбора и обработки;
3) повышение уровня квалификации и профессиональных компетенций педагогических работников;
4) практические умения и навыки работы с измерительным оборудованием и использование функции LabVIEW (ЛабВЮ), отвечающих за работу оборудования;
5) практические умения и навыки работы с контроллером myRIO (май РИО), подключение различных датчиков и элементов, входящих в Официальный комплект оборудования по робототехнике для соревнований EuroSkills (евро скилз) и WorldSkills Championship (ВорлдСкилз Чемпионшип).
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
среду программирования LabVIEW (ЛабВЮ);
принципы разработки законченных комплексных приложений;
принципы работы систем сбора данных, созданных на основе персонального компьютера;
2) умеют:
определять задачи, выбирать правильную схему разработки приложения, использовать нужные структуры данных и быстро проверять работоспособность своего подхода;
применять на практике программное и аппаратное обеспечение NI (НИ) для повышения эффективности образовательных и производственных процессов;
3) владеют:
практическими умениями и навыками работы с измерительным оборудованием и виртуальными приборами NI (НИ);
практическими умениями и навыками работы с контроллером myRIO (май РИО);
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.

4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама екі негізгі компонент бойынша оқытуға бағытталған –практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес тыңдаушыда кәсіби білімді, біліктілік пен дағдыны қалыптастыру үшін Бағдарлама 4 модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) LabVIEW (ЛабВЮ) бағдарламалау ортасы;
2) NI (НИ) мобилді робототехника.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
9. Бағдарлама бір немесе екі апталық теориялық және практикалық оқытуға есептелген. Екі апталық курстың ұзақтығы 72 сағатты, апталық курстың ұзақтығы 36 сағатты құрайды. Білім беру процесі осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
10. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін Бағдарламаны іске асыру әртүрлі технологиялар, нысандар, тәсілдемелер, оқыту және бақылау әдістерін қолдану негізінде жүзеге асырылады.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
11. Бағдарламаның мазмұны мынадай интерактивті оқыту әдістерін қолдануды қамтиды: case-study (кейс-стади), талқылаулар, миға шабуылдар, рөлдік ойындар, жобалар әдісі, проблемалық әдіс, ситуациялық тапсырмалар, кері байланыс немесе рефлексия.
12. Бағдарлама бойынша білім беру процесін ұйымдастыру күндізгі (теориялық және практикалық) және (немесе) қашықтықтан оқыту (онлайн) сабақтарын өткізуді, сондай-ақ тыңдаушылардың өзіндік жұмысын қарастырады.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
13. Бағдарлама шеңберінде білімді бағалау және бақылау нысандары оқыту мен бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бойынша жүргізіледі.
Оқыту және бағалау процестерін интеграциялау жүйесі бағалаудың екі аспектісінен тұрады: оқыту үшін бағалау (формативті бағалау) және оқуды бағалау (суммативті бағалау).
14. Бағдарлама мазмұны екі негізгі өлшемшарт негізінде бағалауды қарастырады:

Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам – теоретическое и практическое.
7. Для формирования у слушателя курса повышения квалификации профессиональных знаний, умений и навыков, профессиональных компетенций, соответствующих обозначенным цели и задачам, Программа предусматривает освоение 2 модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) Среда программирования LabVIEW (ЛабВЮ);
2) Мобильная робототехника NI (НИ).
Глава 5. Организация образовательного процесса
9. Программа рассчитана на одну или две недели теоретического и практического обучения. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 72 часа, недельных – 36 часов. Образовательный процесс организовывается в соответствии с учебно-тематическим планом согласно приложению к настоящей Программе.
10. Для повышения эффективности образовательного процесса реализация Программы осуществляется на основе различных технологий, форм, подходов, методов обучения и контроля, в том числе с использованием дистанционного обучения.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
11. Программа включает использование интерактивных методов обучения: кейс-стади, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.
12. Организация образовательного процесса по Программе предусматривает проведение очных (теоретических и практических) занятий и самостоятельную работу слушателя.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
13. Оценка знаний и форма контроля в рамках Программы проводится по системе интеграции процессов обучения и оценки.
Система интеграции процессов обучения и оценки сочетает два аспекта оценки: оценивание для обучения (формативное оценивание) и оценивание обучения (суммативное оценивание).
14. Программа предусматривает оценку на основе двух ключевых критериев:

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының "Электронды құрылғыларды WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарына сәйкес әзірлеу және бағдарламалау негіздері" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (бұдан әрі - ТжКБ) педагогикалық қызметкерлері мен оларға теңестірілген адамдардың (бұдан әрі – педагогикалық қызметкерлер) біліктілігін арттыру курстарын өткізуге арналған.
2. Бағдарлама педагогикалық қызметкерлердің кәсіби IT-құзыреттілігін дамыту мен жетілдіруді, осы құзыреттілікті оқыту процесінде қолдануды қарастырады, сондай-ақ алған білімдері мен дағдыларын халықаралық жарыстар үшін де және жұмыс берушілердің қазіргі заманғы талаптарына сәйкес келетін кадрларды даярлау үшін де, болашақ мамандарды даярлауда пайдалануды көздейді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты - қазіргі еңбек нарығының талаптарына сәйкес мамандарды даярлау үшін білім беру процессіне WorldSkills (ВорлдСкилз) стандарттарын қолдану, педагог қызметкерлердің электроника саласындағы кәсіби ІТ-құзыреттілігін қалыптастыру, дамыту және жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) электрониканың негізгі принциптерін, электрониканың құрамдас элементтерін зерттеу;
2) күшейткіштердің көп сатылы және арнайы схемаларымен танысу, генераторлар және импульсті қалыптастырушылар, сандық электроника;
3) педагогикалық қызметкерлердің біліктілік деңгейін және кәсіби құзыреттілігін арттыру;
4) "Электроника" құзыреттілігі бойынша EuroSkills (ЕвроСкилз) және WorldSkills (ВорлдСкилз) жарыстарына арналған электрониканы прототиптеудің практикалық іскерліктері мен дағдылары.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мыналарды:
баспа платаларыды, процессорларды, чиптерді, электрондық жабдықтарды, сондай-ақ аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуді;
орнатылған жүйелерді С бағдарламалау тілінің көмегімен және Integrated development environment (интигрейтид дивелэпмэнт инвайэрэнмэнт) бағдарламалар жүйесімен бағдарламалауды біледі
2) мыналарды:
базалық электрондық элементтер үшін шағын модификацияларды құрастыруды;
автоматтандырылған жобалау бағдарламасының көмегімен баспа платасының сызбасын құруды;
баспа платаларының схемаларын жинауды, сондай-ақ прототип жасауды;
ақаулықтың себептерін анықтау және оны жоюды;
құрастыру, сондай-ақ тұрақты тоқ қозғалтқышы, желдеткіш моторы, соленоид, болт, гайкалар, шайбалар және т. б. Сол сияқты механикалық бөлшектерді пайдалануды біледі.
3) мыналарды:
орнатылған жүйелерді С бағдарламалау тілінің көмегімен және Integrated development environment (интигрейтид дивелэпмэнт инвайэрэнмэнт) бағдарламалар жүйесімен бағдарламалауды біледі;
қол құралдары және дәнекерлеуші көмегімен ақаулы немесе дұрыс жұмыс істемейтін схемалар мен электрондық компоненттерді түзетуді және ауыстыруды;
автоматтандырылған жобалау бағдарламасының көмегімен толық сұлбаларды әзірлеуді меңгереді.
4) мыналарды:
"жұмсақ дағдыларды" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативті дағдыларды, сыни ойлауды, проблемаларды шешу дағдыларын, шығармашылықты, командада жұмыс жасау қабілетін, өзін-өзі ұйымдастыруды, уақытты басқаруды, жанжалдарды шешу дағдыларын және өз педагогикалық тәжірибесінде көшбасшылық дағдыларын пайдалануға дайындығын көрсете алады.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы разработки и программирования электронных устройств в соответствии со стандартами WorldSkills" (ВорлдСкилз) (далее – Программа) предназначена для проведения курса повышения квалификации педагогических работников и приравненных к ним лиц (далее – педагогические работники) организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее – ТиПО).
2. Программа предусматривает развитие и совершенствование профессиональных IT-компетенций педагогических работников, применение данных компетенций в процессе преподавания, а также использование полученных знаний и навыков для подготовки будущих специалистов как для международных соревнований, так и для подготовки кадров, соответствующих всем современным требованиям работодателей.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является формирование, развитие и совершенствование профессиональных IT-компетенций в области электроники педагогических работников, использования стандартов WorldSkills (ВорлдСкилз) в образовательном процессе для подготовки специалистов в соответствии с требованиями современного рынка труда.
4. Задачи Программы:
1) изучение основных принципов электроники, составных элементов электроники;
2) ознакомление с многоступенчатыми и специальными схемами усилителей, генераторы и формирователи импульсов, цифровая электроника;
3) повышение уровня квалификации и профессиональных компетенций педагогических работников;
4) практические умения и навыки прототипирования электроники для соревнований EuroSkills (ЕвроСкилз) и WorldSkills (ВорлдСкилз) по компетенции "Электроника".
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
печатные платы, процессоры, чипы, электронное оборудование, а также аппаратное и программное обеспечение;
программирование встраиваемых систем с помощью языка программирования С и системы программ Integrated development environment (интигрейтид дивелэпмэнт инвайэрэнмэнт);
2) умеют:
конструировать небольшие модификаций для базовых электронных элементов;
создавать схемы печатной платы с помощью программы автоматизированного проектирования;
собирать схему печатных плат, а также создание прототипа;
выявлять причины неисправности и ее устранения
сборку, а также использования механических деталей, таких как двигатель постоянного тока, мотора вентилятора, соленоида, болта, гайки, шайбы и т.д.
3) владеют:
программированием встроенных систем с помощью языка программирования С и системы программ Integrated development environment (интигрейтид дивелэпмэнт инвайэрэнмэнт);
корректировкой и заменой неисправных или неправильно функционирующих схем и электронных компонентов с помощью ручных инструментов и паяльника;
разработкой подробных схем с помощью программы автоматизированного проектирования.
4) демонстрируют:
готовность к применению "мягких навыков" (soft skills) (софт скилз) - коммуникативных навыков, критического мышления, навыков решения проблем, креативности, умения работать в команде, самоорганизации, тайм-менеджмент, навыков разрешения конфликтов, и лидерских качеств в собственной педагогической практике.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беруді жаңарту жағдайында информатика сабақтарында робот техникасы құралдарын қолдану" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ТжКБ) жалпы білім беретін "Информатика" пәні оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама робот техникасы негіздерін зерттеу, инженерлік дизайн және технология, оқытушылардың роботтарды модельдеу және бағдарламалау, түрлі тапсырмаларды орындауы үшін Lego (Лего) және Arduino (Ардуино) құрылғыларын қолдана отырып құрастыру дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты - информатика пәні оқытушыларының робот техникасы құралдарын қолдану бойынша кәсіби құзыреттіліктерін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) тыңдаушылардың робот техникасы мен инженерлік жүйелерді жобалау бойынша базалық білімдері мен дағдыларын қалыптастыру;
2) тыңдаушылардың робот техникасы бойынша білім деңгейін арттыру үшін жағдай жасау;
3) оқытушылардың роботты құрастыру және алгоритмдерді жасақтау бойынша практикалық дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5.Курс соңында тыңдаушылар:
1) Lego Mindstorms EV3 (Лего Майндстормс ЕВ3) және Arduino (Ардуино) бағдарламалау ортасын;
блоктар мен тетіктердің жұмыс істеу принциптерін біледі.
2) EV3 (ЕВ3) және Arduino (Ардуино) модульдерінің тетіктерін тәжірибеде қолдану жолдарын;
кәсіптік есептерді шешуде аппараттық және бағдарламалық құрылымдарды меңгереді.
3) робот техникасы құралдарын қолдана отырып, өндірістік жұмыстарға қажетті роботтарды модельдеу және бағдарламалау дағдыларын қолданады;
4) Arduino (Ардуино) микроконтероллерін пайдалана отырып, болашақта өндірістік мәселелерді шешуге арналған кәсіби жобаларды демонстрация көрсетеді.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған: практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама үш модульді меңгеруді қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) Lego Mindstorms EV3 (Лего Майндсторм EВ3) жұмыс негіздері;
2) EV3 (ЕВ3) бағдарламалау;
3) Arduino IDE (Ардуино АйДиИ) бағдарламалау ортасы және Processing (Процессинг) бағдарламалау тілі.
9. Модульдер мазмұнында осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование средств робототехники на занятиях информатики в условиях обновления содержания технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для обучения преподавателей по общеобразовательной дисциплине "Информатика" технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на изучение основ робототехники, инженерного дизайна и технологий, на формирование у преподавателей навыков конструирования, моделирования и программирования роботов для решения различных задач с применением устройств Lego (Лего) и Arduino (Ардуино).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности преподавателей информатики в области применения средств робототехники.
4. Задачи Программы:
1) сформировать у слушателей базовые знания и навыки в области робототехники и проектирования инженерных систем;
2) создать слушателям условия для повышения уровня знаний слушателей по робототехнике;
3) сформировать у преподавателей практические навыки разработки алгоритмов и конструкций роботов.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
среду программирования Lego Mindstorms EV3 (Лего Майндсторм EВ3) и Arduino (Ардуино);
принципы работы блоков и датчиков.
2) умеют:
использовать на практике датчики модулей EV3 (ЕВ3) и Arduino (Ардуино);
выбирать структуру аппаратных и программных для решения профессиональных задач.
3) владеют:
навыками моделирования и программирования роботов, необходимых для производственных работ.
3) демонстрируют:
будущие профессиональные проекты на микроконтроллере Arduino (Ардуино) для решения производственных задач.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам: практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение трех модулей.
8. Модули Программы:
1) основы работы с Lego Mindstorms EV3 (Лего Майндсторм EВ3);
2) программирование EV3 (ЕВ3);
3) среда программирования Arduino IDE (Ардуино АйДиИ) и язык программирования Processing (Процессинг).
9. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
Глава 5. Организация образовательного процесса

10. Екі апталық курстардың мерзімі 80 сағатты, бір апталық курс 40 сағатты қамтиды. Білім беру процесі ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы және қорытынды тестілеу өткізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыс тапсырмалары, тест тапсырмалары, жобалау жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері
13. Білім беру процесі аудиториялық сабақтарды және өзіндік жұмыстарды жүргізуді, интерактивті әдістерді: практикалық жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау немесе мәселені бірлесіп талқылауды қамтиды.

10. Продолжительность двухнедельных курсов составляет 80 часов, однонедельных – 40 часов. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и качества оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее – УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
13.Образовательный процесс включает в себя проведение аудиторных занятий и самостоятельную работу слушателей, интерактивные методы обучения: кейс-стади, тренинги, семинары, дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, метод проектов, проблемный метод, ситуационные задачи, обратная связь или рефлексия.

1-тарау. Кіріспе
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жағдайында 3D-принтинг технологияларды қолдану" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ТжКБ) жалпы білім беру, арнайы пәндері оқытушыларына және өндірістік оқыту шеберіне арналған.
2. Бағдарлама оқу процесінде 3D-принтинг құралдарын тиімді пайдалану бойынша ТжКБ жалпы білім беру, арнайы пәндері оқытушыларының және өндірістік оқыту шеберінің кәсіби құзыреттілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты оқу процесінде 3D-принтинг құралдарын қолдануда ТжКБ жалпы білім беру, арнайы пәндері оқытушыларының және өндірістік оқыту шеберінің кәсіби құзыреттілігін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) 3D-принтерді басқару және 3D-моделдеу негіздерін зерттеуді қамтамасыз ету;
2) 3D-принтинг құралдарын қолдану арқылы сабақты жоспарлау дағдыларын қалыптастыру;
3) студенттердің 3D-моделдеу құзыреттіліктерін дамыту үшін робототехника құралдарын қолдану арқылы сабақты жобалау тәсілдерін тыңдаушыларға үйрету;
4) студенттердің жобалық жұмыстарын ұйымдастыру үшін 3D-принтинг құралдарын қолдану дағдыларын қалыптастыру.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) 3D-принтерді басқару және 3D-моделдеу негіздерін, жобалаудың негізгі әдістемелерін және 3D-принтинг құралдарын қолдану арқылы сабақты жобалауды біледі;
2) студенттердің 3D-моделдеу және жалпы ақпараттық құзыреттіліктерін дамыту үшін робототехника құралдарын қолдану арқылы сабақты жобалау тәсілдерін;
3D-принтинг бойынша студенттердің сабақтан тыс қызметін жоспарлау дағдыларын меңгереді;
3) студенттердің функционалдық зерттеу дағдыларын қалыптастыру үшін пәнаралық жобаларды ұйымдастыруда 3D-принтинг құралдарын қолданады;
4) 3D-принтингті қолдана отырып, жобаларды әзірлеу және іске асыру дағдылары көрсетеді.
4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған: практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама бес модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша шағын-сабақты қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
9. Модульдер мазмұнында осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.

Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Применение технологии 3D-принтинга в условиях технического и профессионального образования" (далее - Программа) предназначена для преподавателей естественно – математических, специальных дисциплин и мастеров производственного обучения технического и профессионального образования (далее - ТиПО).
2. Программа направлена на повышение профессиональных компетенций преподавателей естественно - математических, специальных дисциплин и мастеров производственного обучения ТиПО по эффективному использованию средств 3D-принтинга в учебном процессе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является повышение профессиональных компетенций преподавателей естественно – математических, специальных дисциплин и мастеров производственного обучения ТиПО по использованию средств 3D-принтинга в учебном процессе.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить изучение основ 3D-моделирования и управления 3D-принтером;
2) сформировать навыки планирования занятий с использованием средств 3D-принтинга;
3) обучить слушателей способам проектирования занятий с применением средств робототехники для развития 3D-моделирования и общей информационной компетентности студентов;
4) сформировать навыки у слушателей по использованию средств 3D-принтинга для организации проектной работы студента.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основы 3D-моделирования и управления 3D-принтером, планирование занятий с использованием средств 3D-принтинга;
2) владеют:
способами проектирования занятий с применением средств робототехники;
навыками планирования внеурочной деятельности студентов по 3D-принтингу;
3) умеют:
применять средства 3D-принтинга в организации межпредметных проектов для формирования исследовательских навыков студентов;
4) демонстрируют:
навыки разработки и реализации проектов с применением 3D-принтинга.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам: практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение пяти модулей и защиту мини-урока по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
9. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 25 шілдедегі
№ 330 бұйрығына
21-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
58 –қосымша
Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы математикалық-жаратылыстану бағытындағы оқытушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы математикалық-жаратылыстану бағытындағы оқытушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі - ТжКБ) математикалық-жаратылыстану бағытындағы оқытушыларына арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ мазмұнын жаңарту жағдайында математикалық-жаратылыстану бағытын оқыту әдістемесі бойынша оқытушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған. Оқыту материалдарының мазмұнын іріктеу оқытудың тиімді әдіс тәсілдерін, түрлерін және ақпараттық-коммуникациялық, инновациялық білім беру технологияларын қолдануға мүмкіндік береді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ мазмұнын жаңарту жағдайында математикалық-жаратылыстану бағытындағы оқытушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген, ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саяси ұстанымдарды және негізгі бағыттарын үйрену;
2) ТжКБ математикалық-жаратылыстану бағытын оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін меңгеру және оларды ТжКБ математикалық-жаратылыстану бағытын оқыту тәжірибесіне бейімдеу;
3) білім беру мазмұнын жаңарту контекстіндегі математикалық-жаратылыстану бағыты бойынша оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымын, концептуалды идеяларын үйрену;
4) робот техникасы, жобалау, моделдеу, құрылымдау жағдайында оқушылардың жобалық қызметін ұйымдастыру, тәжірибелік-эксперименталдық танымдық әдістемесімен және өзара пәндікаралық кіріктіру ұстанымдармен сәйкес кәсіби-педагогикалық дағдыларын іріктеуді және пәнді оқыту мазмұнын жүйелеу;
5) пәнді оқыту әдістемесі мен ұйымдастыру формаларын іріктеу мен сабақтың технологиялық карталарын дайындауға байланысты әдістемелік құзыреттіліктерін дамыту;
6) студенттердің функционалдық математикалық-жаратылыстану сауаттылықтарының мониторингін, оқыту сапасын критериалды бағалау әдістемесі және теориясы туралы білімдерін жүйелеу;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 21
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 июля 2019 года № 330
Приложение 58
к приказу исполняющего
обязанности Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от "10" марта 2016 года №193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций преподавателей естественно - математических дисциплин в условиях обновления содержания технического и профессионального образования"
Глава 1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций преподавателей естественно - математических дисциплин в условиях обновления содержания технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для преподавателей естественно - математических дисциплин организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на развитие у преподавателей ТиПО профессиональных компетенций. Отбор содержания учебного материала позволяет определить эффективные формы, методы и приемы обучения, возможности применения инновационных образовательных и информационно-коммуникационных технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций преподавателей естественно – математических дисциплин в условиях обновления содержания ТиПО.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) изучить психолого-педагогические аспекты преподавания естественно - математических дисциплин и адаптировать их в практику преподавания естественно - математических дисциплин ТиПО;
3) изучить концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по дисциплине в контексте обновления содержания естественно - математического образования;
4) сформировать профессионально-педагогические умения отбора и систематизации содержания обучения дисциплине в соответствии с принципами междисциплинарной интеграции и интеграции с методами опытно-экспериментального познания, организации проектной деятельности обучающихся в условиях конструирования, моделирования, проектирования, робототехники;
5) развивать методические компетенции, связанные с разработкой технологических карт занятий и отбором организационных форм и методов обучения дисциплине;
6) систематизировать знания о теории и методике критериального оценивания качества преподавания, мониторинга функциональной естественнонаучной грамотности студентов;

7) желілік қауымдастық жағдайында математикалық-жаратылыстану бағытындағы оқытушылардың өзара коллабаративті дағдыларын жетілдіру;
8) оқытуда инновациялық білім беру және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану және сандық және функционалдық сауаттылықты көтеру бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген, ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саяси ұстанымдарды және негізгі бағыттарын;
ТжКБ мазмұнын жаңарту жағдайында математикалық-жаратылыстану бағытын оқыту әдістемесінің психологиялық-педагогикалық аспектілерін;
білім беру мазмұнын жаңарту контекстіндегі математикалық-жаратылыстану бағыты бойынша оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымын, концептуалды идеяларын;
студенттердің білім сапасын критериалды бағалау әдістерін біледі;
2) бағыт бойынша оқу материалдарын жүзеге асыруды, математикалық-жаратылыстану бағыттарын оқытудың белсенді әдістері мен формаларын инновациялық білім беру технологияларын қолдануды; студенттердің жобалық және тәжірибелік-эксперименталды қызметтерін ұйымдастыру үшін оны басқа пәндермен кіріктіруді;
бағыт бойынша сабақтарды технологиялық карталарды дайындау бойынша әдістемелік құзыреттіліктері, тәжірибелік және зертханалық жұмыстарды жүргізудің құралдары мен тиімді әдістерін, сонымен қатар математикалық-жаратылыстану бағыты бойынша оқушылардың негізгі дағдыларын, оқу жетістіктерін критериалды бағалауды жүзеге асыруды;
республика, аймақтарда өзіндік білімін көтеру және желілік қауымдастық арқылы және педагогикалық-психологиялық өзара әрекеттестікті ұйымдастыруды;
бағыт бойынша білім беру процесін жобалаудың әдістемесін және заманауи технологияларды қолдануды;
құзыреттілік тәсіл негізінде бағыт бойынша оқу-әдістемелік кешенін дайындау;
студенттердің оқу жетістігін критериалды бағалауды қолданады;
3) құзыреттілік тәсіл негізінде бағыт бойынша білім беру бағдарламаларын дайындау дағдыларын;
STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics - Сайнс Технолоджи Инжиниринг Математикс), STEAM (Science Technology Engineering the Arts and Mathematics – Скайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математикс), STREM (Science, Technology, Robotics, Engineering, and Mathematics - Сайнс Технолоджи Роботикс Инжиниринг Математикс), SMART (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи);ақпараттық-коммуникациялық технологияларды оқуды қолданады.
4) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды оқытуда қолдану біліктілігін STEM (СТЭМ), STREАM (СТРИМ);
студенттердің оқу жетістігін критериалды бағалауды қолдану біліктіліктерін көрсетеді.

7) совершенствовать навыки коллаборативного взаимодействия преподавателей естественно - математических дисциплин в условиях сетевого сообщества;
8) развивать профессиональную компетентность по применению инновационных образовательных, информационно-коммуникационных технологий обучения и повышение цифровой и функциональной грамотности.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
основные направления и принципы государственной политики в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами;
психолого-педагогические аспекты методики преподавания естественно - математических дисциплин в условиях обновления содержания ТиПО;
концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по дисциплине, в контексте обновления содержания естественно – математического образования;
методы критериального оценивания качества знаний студентов;
2) умеют:
планировать учебный материал по дисциплине, организовать опытно-экспериментальную и проектную деятельность студентов;
применять инновационные образовательные технологии, активные формы и методы обучения естественно – математическим научным дисциплинам;
владеют методическими компетенциями по разработке технологических карт занятий по дисциплине, эффективными методами и средствами проведения лабораторных и практических работ, осуществления критериального оценивания учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся по естественнонаучным дисциплинам;
организации профессионально-педагогического взаимодействия и саморазвития с помощью самообразования и сетевых сообществ региона, республики;
применять современные технологии и методы проектирования образовательного процесса по дисциплине;
разрабатывать учебно-методический комплекс по дисциплине на основе компетентностного подхода;
использовать критериальное оценивание учебных достижений студентов;
3) владеют:
навыками разработки образовательных программ по дисциплине на основе компетентностного подхода;
информационно-коммуникационными технологиями обучения STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics - Скайнс Технолоджи Инжиниринг Математикс), STEAM (Science Technology Engineering the Arts and Mathematics – Скайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математикс), STREM (Science, Technology, Robotics, Engineering, and Mathematics - Скайнс Технолоджи Роботикс Инжиниринг Математикс), SMART (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи);
4) демонстрируют:
умения применять информационно-коммуникационные технологии обучения STEM (СТЭМ), STREАM (СТРИМ);
умения использовать критериальное оценивание учебных достижений студентов.

4-тарау. Бағдарламаның мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған: практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама бес модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
9. Модульдер мазмұнында осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
10. Біліктілікті арттыру курсы ұйымдастырылады:
1) Бағдарламаның 1- қосымшасына (бұдан әрі – ОТЖ) курстың оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес еңбек қызметінен қол үзіп ұйымдастырылады. Курстың еңбек қызметінен қол үзіп оқыту ұзақтығы 80 сағатты құрайды. Бір апталық курстардың сағат саны ОТЖ екі есеге қысқарады, тақырыптар мен өткізу формалары өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаның 2- қосымшасына аралас оқыту (Blended Learning - блендид лҰнинг) режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес және оқытудың үш кезеңі қамтиды: аудиториялық оқу - 16 сағат, қашықтықтан - 8 сағат, өзіндік оқу - 56 сағат. Аудиториялық оқу бірінші күні және курстың соңғы күні 8 сағат.
11. Білім беру процесін ұйымдастыруда білімін бақылау және бағалау мақсатында еңбек қызметінен қол үзіп және аралас оқу режимінде төмендегідей жұмыстар жүргізіледі: өзіндік жұмыстар, жобалық жұмыс, шағын сабақтың (шағын іс-шаралардың) таныстырылымы, аралық тестілеу.
12. Өзіндік жұмысқа тапсырма, тестілеу тапсырмасы, жоба жұмыстары мен шағын сабақтардың тақырыбы курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) қосылды.
6-тарау. Білім беру процесін іске асырудың нысандары мен әдістері
13. Білім беру оқытудың интерактивті формалары мен әдістерін қамтиды: семинар, тәжірибелік сабақ, тренинг, дөңгелек үстел, шағын сабақтың таныстырылымы, кейстердің әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сонымен қатар вебинар, онлайн-кеңес беру.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамымен қорытынды бақылауға сәйкес бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері мен бағалау критерийлері әзірленеді және курстың ОӘК енгізіледі.
Педагогикалық кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
"Техникалық және кәсіптік білім
беру мазмұнын жаңарту
жағдайындағы математикалық-
жаратылыстану бағытындағы
оқытушылардың кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту"
тақырыбындағы білім беру
бағдарламасына
1- қосымша
Еңбек қызметінен қол үзіп оқыту режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтардың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Тәжірибелік жұмыс
Тренинг
Семинар
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
1.1
Нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген, ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саяси ұстанымдарды және негізгі бағыттары. ТжКБ оқытушыларының қызметтерін реттейтін нормативтік және құқықтық актілер.
4
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
2
2.1
ТжКБ мазмұнын жаңарту жағдайында математикалық-жаратылыстану бағытын оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілері
2
2.2
ТжКБ математикалық-жаратылыстану бағытын оқыту процесіндегі ерекше қажеттіліктері бар студенттерге педагогикалық-психологиялық жетекшілік ету
2
2.3
ТжКБ өзін тану пәні мен математикалық- жаратылыстану пәндерінің кіріктірілуі
2
2.4
Ерекше оқу қажеттіліктері бар студенттер үшін инклюзивті орта құру(оқытушылар тәжірибесінен)
2.5
Жас ұрпақты тәрбиелеу факторы ретінде колледждегі өлкетану қызметі("Рухани жаңғыру" бағдарламасын жүзеге асыру аясында)
2
3
Мазмұндық модуль
4
16
2
3.1
ТжКБ математикалық- жаратылыстану бағытын бағдарламалық-әдістемелік қамтамасыз ету. Математикалық- жаратылыстану бағытының циклі бойынша заманауи оқу-әдістемелік кешендерінің ерекшеліктері
2
2
3.2
ТжКБ ұйымдарында математикалық- жаратылыстану бағытын оқытуда метапәндік тәсіл
2
3.3
Оқу мақсатын жету үшін колледж және мектептерде математикалық- жаратылыстану бағытында оқытуда "Спиралділік тәсіл" сабақтастығын жүзеге асыру
2
3.4
Математикалық-жаратылыстану циклінің бағыты бойынша сабақтарда технологиялық картасын дайындаудың әдістемесі
2
3.5
Математикалық- жаратылыстану циклінің бағыты бойынша зертханалық және тәжірибелік жұмыстарды ұйымдастыру әдістемесінің ерекшеліктері
2
3.6
Математикалық- жаратылыстану бағытындағы сабақтарда жобалық-зерттеушілік дағдыларын дамыту
2
3.7
Математикалық- жаратылыстану бағытындағы сабақтарда студенттердің сыни тұрғыда ойлауын дамытудың әдістері мен тәсілдері
3.8
Математикалық- жаратылыстану бағытындағы сабақтарда студенттердің өзіндік танымдық қызметтерін ұйымдастыруда белсенді оқытудың тәсілдерін қолдану әдістемесі
3.9
PISA (Programme for International Student Assessment – Программ фор интернэйшнл стьюдент Асесмэнт) халықаралық зерттеуінің негізгі нәтижелері. Колледж студенттерін PISA (ПИЗА) халықаралық зерттеуіне дайындаудың ерекшеліктері
2

Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам: практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение пяти модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
9. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
Глава 5. Организация образовательного процесса
10. Курсы повышения квалификации организуются:
1) с отрывом от трудовой деятельности в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП) курса согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность курсов с отрывом от трудовой деятельности составляет 80 часов. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) в режиме смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: аудиторное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Аудиторное обучение проводится в первый и последний день курса.
11. При организации образовательного процесса с отрывом от производства и в смешанном режиме обучения в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельные работы, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), промежуточное тестирование и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: семинар, практическая работа, тренинг, круглый стол, презентация мини-урока, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-консультация.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Развитие профессиональных
компетенций преподавателей
естественно-математических
дисциплин в условиях
обновления содержания
технического и профессионального образования"
Учебно-тематический план курса с отрывом от трудовой деятельности
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер класс
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Нормативно–правовой модуль
4
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе ТиПО, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные и правовые акты, регламентирующие деятельность преподавателей ТиПО
4
2
2
Психолого-педагогический модуль
2
4
2
2.1
Психолого-педагогические аспекты преподавания естественно - математических дисциплин в условиях обновления содержания ТиПО
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение студентов с особыми образовательными потребностями в процессе преподавания естественно- математических дисциплин в ТиПО
2
2.3
Интеграция предмета "Самопознание" с естественно – математическими дисциплинами в ТиПО
2
2.4
Создание инклюзивной среды для студентов с особыми образовательными потребностями (опыт преподавателей)
2.5
Краеведческая деятельность в колледже как фактор воспитания молодого поколения (в рамках реализации программы "Рухани Жаңғыру")
2
3
Содержательный модуль
4
16
2
3.1
Программно-методическое обеспечение естественно -математических дисциплин в ТиПО. Особенности современных учебно-методических комплексов по дисциплинам естественно математического цикла
2
2
3.2
Метапредметный подход к преподаванию естественно – математических дисциплин в ТиПО
2
3.3
Реализация преемственности в обучении естественно –математическим дисциплинам школы и колледжа. "Спиральный" подход в достижении цели обучения
2
3.4
Методика разработки технологической карты занятия по дисциплине естественно – математического цикла
2
3.5
Особенности методики организации и проведения лабораторных и практических работ по дисциплине естественно - математического цикла
2
3.6
Развитие проектно-исследовательских навыков на занятиях естественно- математических дисциплин
2
3.7
Методы и приемы развития критического мышления студентов на занятиях естественно –математических дисциплин
3.8
Методика применения методов активного обучения в организации самостоятельной познавательной деятельности студентов на занятиях естественно - математических дисциплин
3.9
Основные результаты международного исследования PISA (Programme for International Student Assessment – Программ фор интернэйшнл стьюдент Асесмэнт). Особенности подготовки студентов колледжа к международному исследованию PISA (ПИЗА)
2

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 25 шілдедегі
№ 330 бұйрығына
22 - қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 10 наурыздағы
№ 193 бұйрығына
59 –қосымша
Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі заманауи психологиялық-педагогикалық технологиялары" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
1-тарау. Кіріспе
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Техникалық және кәсіптік білім беру жүйесіндегі заманауи психологиялық-педагогикалық технологиялар" (бұдан әрі - Бағдарлама) бағдарламасы техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (бұдан әрі - ТжКБ) педагог-психологтеріне арналған.
2. Бағдарлама ТжКБ педагог-психологтердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған. Оқыту материалдарының мазмұнын іріктеу оқытудың тиімді әдіс-тәсілдерін, түрлерін және ақпараттық-коммуникациялық, инновациялық білім беру технологияларын қолдануға мүмкіндік береді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты ТжКБ білім беру мазмұнын жаңарту аясында педагог-психологтердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген, ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саяси ұстанымдарды және негізгі бағыттарын үйрету;
2) кәсіби және техникалық білім беру жүйесінде студенттерді тәрбиелеу мен оқытудың психологиялық-педагогикалық алғышарттарын үйрету;
3) студенттерге кәсіби және техникалық білім беру жағдайында, оқытудың психологиялық және педагогикалық-ұйымдастырушылық негіздерін үйрету;
4) Топтық және жекелей дамыту бағдарламаларын, түзете-дамыта оқыту бағдарламаларын құру, білім-білік дағдыларын психологиялық-педагогикалық ілеспелеуді қалыптастыру;
5) оқытуда инновациялық білім беру және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану, сандық және функционалдық сауаттылықты көтеру бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
3-тарау. Күтілетін нәтиже
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген, ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саяси ұстанымдарды және негізгі бағыттарын;
техникалық және кәсіптік білім берудегі студенттерді тәрбиелеу мен оқытудың психологиялық және педагогикалық алғышарттарын;
кәсіби қызметті ұзақмерзімдік, ортамерзімдік және қысқамерзімдік жоспарлау негіздерін біледі.

Примечание: 1 академический час – 45 минут
Приложение 22
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 июля 2019 года № 330
Приложение 59
к приказу исполняющего
обязанности Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от "10" марта 2016 года №193
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные психолого-педагогические технологии в системе технического и профессионального образования"
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные психолого-педагогические технологии в системе технического и профессионального образования" (далее – Программа) предназначена для педагогов-психологов организаций технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
2. Программа направлена на развитие у педагогов-психологов ТиПО профессиональных компетенций. Отбор содержания учебного материала позволяет определить эффективные формы, методы и приемы обучения, возможности применения инновационных образовательных и информационно-коммуникационных технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций педагогов - психологов в условиях обновления содержания технического и профессионального образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе технического и профессионального образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) изучить психолого-педагогические аспекты обучения и воспитания студентов в системе технического и профессионального образования;
3) изучить организационно-педагогические и психологические основы обучения, воспитания и развития студентов в условиях технического и профессионального образования;
4) сформировать умения и навыки применения технологий психолого-педагогического сопровождения, коррекционно-развивающего обучения, составления индивидуальных и групповых программ развития;
5) развивать профессиональную компетентность по применению инновационных образовательных, психолого-педагогических, информационно-коммуникационных технологий обучения и повышение цифровой и функциональной грамотности.
Глава 3. Ожидаемый результат
5. По завершении курса слушатели:
1) знают:
основные направления и принципы государственной политики в системе технического и профессионального образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
психолого-педагогические аспекты обучения и воспитания студентов в техническом и профессиональном образовании;
основы долгосрочного, среднесрочного и краткосрочного планирования профессиональной деятельности;

2) кәсіби әрекетін жоспарлауды;
кәсіби және техникалық білім берудегі заманауи психологиялық-педагогикалық технологияларды;
дамыту және алдын алу жұмыстарының белсенді әдістерін меңгереді.
3) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды;
кәсіби және техникалық білім беру ұйымдарында білім алушыларды заманауи педагогикалық-психологиялық технологиялармен сүйемелдеуді қолданады;
4) кәсіби және техникалық білім беру ұйымдарында білім алушылармен жұмыс барысында заманауи педагогикалық-психологиялық технологияларды қолдану жолдарын көрсетеді.
4-тарау. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама негізгі екі компонент бойынша оқытуға бағытталған: практикалық және теориялық.
7. Белгіленген мақсаттарға және міндеттерге сәйкес білімді, білік пен дағдыны қалыптастыру үшін осы Бағдарлама бес модульді меңгеруді және оларды меңгеру бойынша жобаны қорғауды қарастырады.
8. Бағдарлама модульдері:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
9. Модульдер мазмұнында осы Бағдарламаға қосымшада келтірілген оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес негізгі мәселелер қарастырылады.
5-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру
10. Біліктілікті арттыру курсы ұйымдастырылады:
1) Бағдарламаның 1- қосымшасына (бұдан әрі – ОТЖ) курстың оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес еңбектен қол үзіп ұйымдастырылады. Курстың еңбек қызметінен қол үзіп оқыту ұзақтығы 80 сағатты құрайды. Бір апталық курстардың сағат саны ОТЖ екі есеге қысқарады, тақырыптар мен өткізу формалары өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаның 2- қосымшасына сәйкес аралас оқыту (Blended Learning - блендид лҰнинг) режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспарына бойынша оқытудың үш кезеңі қамтылады: аудиториялық оқу - 16 сағат, қашықтықтан - 8 сағат, өзіндік оқу - 56 сағат. Аудиториялық оқу бірінші күні және курстың соңғы күні - 8 сағаттан.
11. Білім беру процесін ұйымдастыруда тыңдаушы білімін бақылау және бағалау мақсатында еңбек қызметінен қол үзіп және аралас оқу режимінде төмендегідей жұмыстар жүргізіледі: өзіндік жұмыстар, жобалық жұмыс, шағын сабақтың (шағын іс-шаралардың) таныстырылымы, аралық және қорытынды тестілеу.
12. Өзіндік жұмысқа тапсырма, тестілеу тапсырмасы, жоба жұмыстары мен шағынсабақтардың тақырыбы курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) қосылды.
6-тарау. Білім беру процесін іске асыру нысандары мен әдістері

2) умеют:
планировать профессиональную деятельность;
применять современные психолого-педагогические технологии в техническом и профессиональном образовании;
активные формы и методы профилактической и развивающей работы;
3) владеют:
информационно-коммуникационными технологиями;
современными психолого-педагогическими технологиями сопровождения обучающихся в организациях технического и профессионального образования;
4) демонстрируют:
умения использовать современные психолого-педагогические технологии при работе с участниками образовательного процесса технического и профессионального образования.
Глава 4. Содержание Программы
6. Программа направлена на обучение по двум ключевым компонентам: практическое и теоретическое.
7. Для формирования у слушателя профессиональных знаний, умений и навыков, соответствующих обозначенной цели и задачам, Программа предусматривает освоение пяти модулей и защиту проекта по их усвоению.
8. Модули Программы:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
9. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП), приведенным в приложении к настоящей Программе.
Глава 5. Организация образовательного процесса
10. Курсы повышения квалификации организуются:
1) с отрывом от трудовой деятельности в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП) курса согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность курсов с отрывом от трудовой деятельности составляет 80 часов. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) в режиме смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: аудиторное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Аудиторное обучение проводится в первый и последний день курса.
11. При организации образовательного процесса с отрывом от производства и в смешанном режиме обучения в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельные работы, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), промежуточное тестирование и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
Глава 6. Формы и методы реализации образовательного процесса

13. Білім беру оқытудың интерактивті формалары мен әдістерін қамтиды: семинар, тәжірибелік сабақ, тренинг, дөңгелек үстел, шағынсабақтың таныстырылымы, кейстер әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сонымен қатар вебинар, онлайн-кеңес беру.
7-тарау. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамымен қорытынды бақылауға сәйкес бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері мен бағалау критерийлері әзірленеді және курстың ОӘК енгізіледі.
Педагогикалық кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
"Техникалық және кәсіптік білім
беру жүйесіндегі заманауи
психологиялық-педагогикалық
технологиялар" тақырыбындағы
білім беру бағдарламасына
1- қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтардың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Тәжірибелік жұмыс
Тренинг
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
1.1
Нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген, ТжКБ жүйесіндегі мемлекеттік саяси ұстанымдарды және негізгі бағыттары. ТжКБ оқытушыларының қызметтерін реттейтін нормативтік және құқықтық актілер.
4
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
2.1
Модернизациялау жағдайында студенттерге техникалық және кәсіби білім берудегі оқыту мен тәрбиелеудің психологиялық-педагогикалық аспектілері
2
2.2
Техникалық және кәсіби білім беру жүйесінде ерекше қажеттіліктері бар студенттерге педагогикалық-психологиялық ілеспелеу
2
2.3
Техникалық және кәсіби білім беру де "Өзін-өзі тану" пәнін ғылыми жаратылыстану пәндерімен ықпалдастығы
2
2.4
Ерекше оқу қажеттіліктері бар оқушылар үшін инклюзивті орта құру (оқытушылар тәжірибесінен)
2.5
Білім беру үдерісінде субъектілердің өзара қызметтер жүйесін және коллаборативтік ортаны құрудың психологиялық –педагогикалық технологиялары
3
Мазмұндық модуль
4
16
3.1
ТжКБ жүйесін модернизациялау жағдайында психологиялық қызметке бағытталған негізгі қызметтер.
2
2
3.2
ТжКБ қызметінің психодиагностикалық технологиялары
2
3.3
Педагог –психолог қызметі жүйесінде психологиялық кеңес беру
2
3.4
Психотерапевтік тренингтік сабақтар және оны өткізу әдістемесі
2
3.5
Психо-түзету жұмыстарының әдістері мен мазмұны
2
3.6
Студенттердің психологиялық, жас ерекшеліктерін ескере отырып, нашақорлықтың, араққұмарлықтың, темекіге құштарлықтың, ЖИТС инфекциясының, жасөспірімдер арасындағы суицидтің алдын алу
2
3.7
Білім беру ортасының психологиялық қауіпсіздігі -тұлғаның психологиялық денсаулығының шарты
3.8
Дағдарыс жағдаятында психологиялық көмек көрсету әдістемесі
3.9
Инновациялық білім беру технологиялары ТжКБ студенттердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту жағдайы ретінде

13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: семинар, практическая работа, тренинг, круглый стол, презентация мини-урока, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-консультация.
Глава 7. Критерии оценки результатов обучения
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы в соответствии с итоговым контролем и включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров
"Современные психолого-
педагогические технологии
в системе ТиПО "
Учебно-тематический план курса с отрывом от трудовой деятельности
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер класс
1
Нормативно–правовой модуль
4
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе технического и профессионального образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные и правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов- психологов технического и профессионального образования
4
2
2
Психолого-педагогический модуль
2
4
2
2.1
Психолого-педагогические аспекты обучения и воспитания студентов в условиях модернизации технического и профессионального образования
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение студентов с особыми образовательными потребностями в системе технического и профессионального образования
2
2.3
Интеграция предмета "Самопознание" с естественнонаучными дисциплинами в системе технического и профессионального образования
2
2.4
Создание инклюзивной среды для учащихся с особыми образовательными потребностями (опыт преподавателей)
2.5
Психолого-педагогические технологии создания коллаборативной среды и системы взаимодействия субъектов образовательного процесса
2
3
Содержательный модуль
4
16
2
3.1
Основные функции и направления работы психологической службы в условиях модернизации системы ТиПО
2
2
3.2
Технологии психодиагностической работы в ТиПО
2
3.3
Психологическое консультирование в системе деятельности педагога-психолога
2
3.4
Психотерапевтические тренинговые занятия и методы их проведения
2
3.5
Содержание и методы психо-коррекционной работы
2
3.6
Профилактика наркомании, токсикомании, алкоголизма, табакокурения, ВИЧ-инфекции с учетом психолого-возрастных особенностей студентов, профилактика суицида среди подростков
2
3.7
Психологическая безопасность образовательной среды как условие психологического здоровья личности
2
3.8
Методы психологической помощи в кризисных ситуациях
3.9
Инновационные психолого-педагогические технологии как условие развития профессиональных компетенций студентов технического и профессионального образования