Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 5 тамыздағы № 288 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 8 тамызда № 19214 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министірлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 5 тамыздағы
№ 288 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе)
1. "Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 4-2/266 бұйрығында (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11773 болып тіркелген, 2015 жылғы 21 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидалары Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 августа 2019 года № 288. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2019 года № 19214.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 5 августа 2019 года № 288
Перечень некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень)
1. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 4-2/266 "Об утверждении Правил аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 11773, опубликован 21 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Правила аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к Перечню.

2. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2021 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.05.2020 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 4-2/266 бұйрығымен
бекітілген
Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұқым шаруашылығы туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аттестаттау туралы куәлік – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) берген, мемлекеттің аттестатталған бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілердің, тұқым өткізушілердің қызметін тануын куәландыратын құжат;
2) бірегей тұқымдар – ауыл шаруашылығы өсімдігі сортының авторы, ол уәкілдік берген адам немесе сорттың оригинаторы өсіріп шығарған және элиталық тұқымдарды өндіруге арналған тұқым;
3) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдар – элиталық тұқымдардың жылдар бойынша кейіннен көбейтілуі: бірінші жыл – бірінші көбейтілген тұқым, екінші жыл – екінші көбейтілген тұқым, үшінші жыл – үшінші көбейтілген тұқым;
4) өтініш беруші – аттестаттаудан өту және аттестаттау туралы куәлікт алу үшін "электрондық үкімет" веб-порталына (бұдан әрі – веб-портал) өтініш берген жеке немесе заңды тұлға;
5) суперэлиталық тұқымдар – тұқым шаруашылығы саласындағы ұлттық стандарттар мен өзге де нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келетін және элиталық тұқым өндіруге арналған, көбейту питомнигі түсімінен алынатын бірегей тұқымдарға жататын тұқым;
6) тұқым өндіруші – тұқым шаруашылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;

2. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2021 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Утратило силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.05.2020 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)..
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 4-2/266
Правила аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" и определяют порядок аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) свидетельство об аттестации – документ, выданный местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (далее – местный исполнительный орган), свидетельствующий о признании государством деятельности аттестованных производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян;
2) оригинальные семена – семена, произведенные автором сорта сельскохозяйственного растения, уполномоченным им лицом или оригинатором сорта и предназначенные для производства элитных семян;
3) семена первой, второй и третьей репродукций – последующее размножение семян элиты по годам: первый год – первая репродукция, второй год – вторая репродукция, третий год – третья репродукция;
4) заявитель – физическое или юридическое лицо, подавшее заявление на веб-портал "электронного правительства" (далее – веб-портал) для прохождения аттестации и получения свидетельства об аттестации;
5) суперэлитные семена – семена, принадлежащие к оригинальным, получаемые из урожая питомника размножения, соответствующие требованиям национальных стандартов и иных нормативных документов в области семеноводства и предназначенные для производства элитных семян;
6) производитель семян – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области семеноводства;

7) тұқым өсіру шаруашылығы – жергілікті атқарушы орган аттестаттаған, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарды өндіру мен өткізуді жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъект;
8) тұқым өткізуші – жергілікті атқарушы орган аттестаттаған, ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының партияларын өткізу және (немесе) тұқымдық несие беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
9) элиталық тұқымдар – бірегей немесе суперэлиталық тұқымнан алынған және Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдары;
10) элиталық тұқым өсіру шаруашылығы – жергілікті атқарушы орган аттестаттаған, элиталық тұқымдарды өндіру мен өткізуді жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъект;
11) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен құрылған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық таңбалар жиынтығы.
3. Бірегей тұқым өндірушілерді, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өткізушілерді аттестаттауды жергілікті атқарушы орган осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәлімделген қызмет түріне сәйкес аттестаттау туралы куәлік бере отырып, жүргізеді.
4. Бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге аттестаттау жүргізу үшін облыстардың жергілікті атқарушы органының бұйрығымен құрамы кемінде бес адамнан (комиссияның төрағасы және төрт мүшесі) тұратын тұрақты жұмыс істейтін аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі – комиссия) құрылады.
Комиссияның құрамына жергілікті атқарушы орган өкілдері кіреді.
Облыстардың жергілікті атқарушы органының ауыл шаруашылығы басқармасы, Нұр-Сұлтан қаласының инвестициялар және кәсіпкерлікті дамыту басқармасы/Алматы қаласының кәсіпкерлік және инвестициялар басқармасы/ Шымкент қаласының кәсіпкерлік және индустриалды-инновациялық даму басқармасы комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – Жұмыс органы) болып табылады.
5. Аттестаттау туралы куәлік мәлімделген қызмет түріне сәйкес өтініш беруші осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген тиісінше бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға (бұдан әрі – талаптар) сәйкес болған жағдайда беріледі.
6. Элиталық тұқым өсіру шаруашылығын аттестаттау туралы куәлікті алған және бірегей тұқым өндірушілерге қойылатын талаптарға жауап беретін шаруашылық жүргізуші субъект бірегей тұқым өндірушіні аттестаттау туралы куәлікті алуға үміттене алады.
Элиталық тұқым өсіру шаруашылығын аттестаттау туралы куәлікті алған және тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға жауап беретін шаруашылық жүргізуші субъект тұқым өсіру шаруашылығын аттестаттау туралы куәлікті алуға үміттене алады.

7) семеноводческое хозяйство – хозяйствующий субъект, аттестованный местным исполнительным органом, осуществляющий производство и реализацию семян первой, второй и третьей репродукций;
8) реализатор семян – физическое или юридическое лицо, аттестованное местным исполнительным органом, осуществляющее деятельность по реализации партий семян сельскохозяйственных растений и (или) выдаче семенной ссуды;
9) элитные семена – семена сельскохозяйственных растений, которые получены от оригинальных или суперэлитных семян и соответствуют требованиям законодательства Республики Казахстан о семеноводстве;
10) элитно-семеноводческое хозяйство – хозяйствующий субъект, аттестованный местным исполнительным органом, осуществляющий производство и реализацию элитных семян;
11) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Аттестация производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян проводится местным исполнительным органом с выдачей свидетельства об аттестации в соответствии с заявленным видом деятельности по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Для проведения аттестации производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян постановлением местного исполнительного органа создается постоянно действующая аттестационная комиссия (далее – комиссия) с численным составом не менее пяти человек (председатель и четыре члена комиссии).
В состав комиссии включаются представители местного исполнительного органа.
Рабочим органом комиссии является управление сельского хозяйства местного исполнительного органа областей, управления по инвестициям и развитию предпринимательства города Нур-Султан/управление предпринимательства и инвестиций города Алматы/управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития города Шымкент (далее – Рабочий орган).
5. Свидетельство об аттестации выдается в соответствии с заявленным видом деятельности при условии соответствия заявителя требованиям, предъявляемым соответственно к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам (далее – требования).
6. Хозяйствующий субъект, получивший свидетельство об аттестации элитно-семеноводческого хозяйства и отвечающий требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, может претендовать на получение свидетельства об аттестации производителя оригинальных семян.
Хозяйствующий субъект, получивший свидетельство об аттестации семеноводческого хозяйства и отвечающий требованиям, предъявляемым к семеноводческим хозяйствам, может претендовать на получение свидетельства об аттестации семеноводческого хозяйства.

2-тарау. Бірегей тұқым өндірушілерді, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өткізушілерді аттестаттау тәртібі
7. Аттестатаудан өту және аттестаттау туралы куәлікті алу үшін өтініш беруші веб-портал арқылы электрондық түрде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызмет алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған аттестаттауды (қайта аттестаттауды) өткізу туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш);
2) осы Қағидаларға 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес тиісінше бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрcетілген құжаттар ұсынылған жағдайда, комиссия бес жұмыс күні ішінде ұсынылған мәліметтердің толықтығын тексереді және жергілікті жерге бара отырып, өтініш берушіге осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан (өтініш берушінің өтініште көрсеткен қызмет түріне сәйкес) зерттеп-қарау жүргізеді.
Өтініш беруші мәліметтерді толық ұсынбаған жағдайда, Жұмыс органы өтінішті одан әрі қараудан уәжді түрде бас тартады.
9. Өтініш берушіні зерттеп-қарау нәтижелері бойынша комиссия бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестікке зерттеп-қарау актісін (бұдан әрі – зерттеп-қарау актісі) екі данада жасайды. Бір данасы комиссияда қалады, екіншісі өтініш берушіге беріледі.
10. Комиссия осы Қағидалардың 7-тармағында көрcетілген құжаттарды, сондай-ақ зерттеп-қарау актісін қарау қорытындысы бойынша екі жұмыс күні ішінде аттестаттау туралы куәлікті беру не аттестаттау туралы куәлікті беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды, ол хаттамамен ресімделеді және оған комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
11. Комиссияның аттестаттау туралы куәлікті беру туралы шешімі негізінде екі жұмыс күні ішінде өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жергілікті атқарушы органның уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы аттестаттау туралы куәлік жолданады.
12. Өтінішті қараудың жалпы мерзімі өтініш беруші осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынған күннен бастап он жұмыс күнін құрайды.
13. Осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген өтініш берушіге жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген мерзім ішінде бас тартудың себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде уәжді жауап береді.
Комиссияның шешіміне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.

Глава 2. Порядок аттестации производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян
7. Для прохождения аттестации и получения свидетельства об аттестации заявитель представляет в электронном виде посредством веб-портала следующие документы:
1) заявление о проведении аттестации (переаттестации) удостоверенное ЭЦП услугополучателя по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – заявление);
2) форму сведений о соответствии требованиям, предъявляемым соответственно к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян согласно приложениям 4, 5, 6 и 7 к настоящим Правилам.
8. При представлении документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил, комиссия в течение пяти рабочих дней проверяет полноту представленных сведений и с выездом на место проводит обследование заявителя на предмет соответствия требованиям, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам (в соответствии с видом деятельности, указанным заявителем в заявлении).
В случае представления заявителем неполных сведений Рабочий орган дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
9. По результатам обследования заявителя комиссией в течение одного рабочего дня составляется акт обследования на соответствие требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян (далее – акт обследования), по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам в двух экземплярах. Один экземпляр остается у комиссии, второй выдается заявителю.
10. Комиссия по итогам рассмотрения акта обследования в течение двух рабочих дней принимает решение о выдаче свидетельства об аттестации либо об отказе в выдаче свидетельства об аттестации, которое оформляется протоколом и подписывается всеми членами комиссии.
11. На основании решения комиссии о выдаче свидетельства об аттестации в течение двух рабочих дней в "личный кабинет" заявителя направляется свидетельство об аттестации в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица местного исполнительного органа.
12. Общий срок рассмотрения заявления составляет десять рабочих дней со дня представления заявителем документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил.
13. Заявителю, не соответствующему требованиям, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам, местным исполнительным органом в течение срока, указанного в пункте 12 настоящих Правил, дается мотивированный письменный ответ с указанием причины отказа.
Решение комиссии может быть обжаловано в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

14. Бірегей тұқым өндірушілерді, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өткізушілерді аттестаттаудан өткізуден бас тарту "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабы 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Жергілікті атқарушы орган аттестаттау туралы куәлікті бергеннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті ақпарат ұсынады.
16. Жергілікті атқарушы орган бірегей тұқым өндірушілердің, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарының, тұқым өсіру шаруашылықтарының, тұқым өткізушілердің тізілімін жүргізеді.
17. Аттестаттау туралы куәліктің қолданысы мынадай жағдайда мерзімінен бұрын тоқтатылады:
1) өтініш берушінің аттестаттау туралы куәлікте көзделген қызмет түрінен бас тартуы;
2) жеке тұлғаның қайтыс болуы. Жұмыс органы мүдделі адам берген қайтыс болғаны туралы куәліктің негізінде аттестаттау туралы куәліктің қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатады;
3) заңды тұлғаның жойылуы.
Өтініш беруші Жұмыс органына аттестаттау туралы куәліктің қолданысын мерзімінен бұрын тоқтату туралы жазбаша хабарлама ұсынады.
Осы тармақта көзделген негіздер бойынша аттестаттау туралы куәліктерінің қолданысы мерзімінен бұрын тоқтатылған бірегей тұқым өндірушілер, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтары, тұқым өсіру шаруашылықтары, тұқым өткізушілер бірегей тұқым өндірушілердің, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарының, тұқым өсіру шаруашылықтарының, тұқым өткізушілердің тізілімінен алып тасталады.
3-тарау. Аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу және бірегей тұқым өндірушілерді, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өткізушілерді қайта аттестаттауды жүргізу тәртібі
18. Атауы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі не ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген жағдайда, бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туындаған сәттен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде Жұмыс органына веб-портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) көрсетілетін қызмет алушы ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы өтініш;
2) мемлекеттік ақпараттық жүйелерде ақпараты бар құжаттарды қоспағанда, аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері;

14. Отказ в проведении аттестации производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян осуществляется в соответствии с пунктом 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
15. Местный исполнительный орган в течение двух рабочих дней после выдачи свидетельства об аттестации представляет соответствующую информацию в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
16. Местный исполнительный орган ведет реестр производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян.
17. Действие свидетельства об аттестации прекращается досрочно при:
1) отказе заявителя от вида деятельности, предусмотренного свидетельством об аттестации;
2) смерти физического лица. Рабочий орган на основании свидетельства о смерти, предоставленным заинтересованным лицом, досрочно прекращает действие свидетельства об аттестации;
3) ликвидации юридического лица.
Заявитель представляет в местный исполнительный орган письменное уведомление о досрочном прекращении действия свидетельства об аттестации.
Производители оригинальных семян, элитно-семеноводческие хозяйства, семеноводческие хозяйства, реализаторы семян действие свидетельств об аттестации которых прекращены досрочно по основаниям, предусмотренным настоящим пунктом исключаются из реестра производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян.
Глава 3. Порядок переоформления свидетельства об аттестации и проведения переаттестации производителей оригинальных семян, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян
18. В случаях изменения наименования, фамилии, имени, отчества (при его наличии) либо организационно-правовой формы, производитель оригинальных семян, элитно-семеноводческое хозяйство, семеноводческое хозяйство, реализатор семян в течение тридцати календарных дней с момента возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления свидетельства об аттестации, представляет в Рабочий орган через веб-портал следующие документы:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенное ЭЦП услугополучателя, о переоформлении свидетельства об аттестации по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления свидетельства об аттестации, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах;

3) аттестаттау туралы куәліктің электрондық көшірмесі.
19. Комиссия осы Қағидалардың 18-тармағында көрcетілген құжаттарды алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу не қайта ресімдеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды, ол хаттамамен ресімделеді және оған комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
Осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбау аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеуден бас тартуға негіз болып табылады.
20. Комиссияның аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы шешімі негізінде екі жұмыс күні ішінде өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жергілікті атқарушы органның уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы аттестаттау туралы қайта ресімделген куәлік жолданады.
21. Қайта ресімделген аттестаттау туралы куәлікке жаңа тіркеу нөмірі беріледі.
Қайта ресімделген аттестаттау туралы куәліктің қолданыс мерзімі бұрын берілген аттестаттау туралы куәліктің қолданыс мерзіміне тең күйінде қалады.
22. Аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеуге арналған өтінішті қараудың жалпы мерзімі осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылған күннен бастап төрт жұмыс күнін құрайды.
23. Тұқым шаруашылығы субъектілерін қайта аттестаттау осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес аттестаттаудың қолданыс мерзімі өткеннен кейін:
бірегей тұқым өндірушілер үшін – бес жылда бір рет;
элиталық тұқым өсіру шаруашылықтары үшін – үш жылда бір рет;
тұқым өсіру шаруашылықтары үшін – үш жылда бір рет;
тұқым өткізушілер үшін – екі жылда бір рет өткізіледі.
24. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта аттестаттауға арналған өтінішті бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші аттестаттау туралы куәліктің қолданыс мерзімінің аяқталуына күнтізбелік отыз күн қалғанда береді.
25. Элиталық тұқымдарды, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарды өндіру және өткізу жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің сортын сол ауыл шаруашылығы өсімдігінің басқа сортына ауыстыру аттестаттау туралы куәлікте көрсетілген сорттар саны шегінде жүргізіледі.
Ауыл шаруашылығы өсімдігінің сортын ауыстыру тұқым шаруашылығы субъектісін қайта аттестаттауға негіз болып табылмайды.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бірінші, екінші және
үшінші көбейтілген тұқым
өндірушілерді, тұқым
өткізушілерді аттестаттау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
№ ____ аттестаттау туралы куәлік
(кімге)_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның
____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
(ненің негізінде)______________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның толық атауы)
20__ жылғы "___" ____________ № _______ қаулысының негізінде
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдігінің атауы, сорттардың атауы және саны
__________________________________________________________________
көрсетіледі (бірегей тұқым өндірушілер үшін
____________________________________________________________________
сорттардың саны көрсетілмейді))
бірегей тұқымдарын, элиталық тұқымдарын, бірінші, екінші және үшінші
көбейтілген тұқымдарын өндіру және өткізу (тұқым өткізушілер үшін – тек өткізу)
қызметін жүзеге асыруға берілді.
Басшы ______________________________________________ ______________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)                   (электрондық
цифрлық қолтаңбасы)
Лауазымы ___________________________________________________________
Берілген күні: 20__ жылғы "___" _______________.
20__ жылғы "___" ___________________ дейін жарамды.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бірінші, екінші және
үшінші көбейтілген тұқым
өндірушілерді, тұқым
өткізушілерді аттестаттау
қағидаларына
2-қосымша
Бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптар

3) электронную копию свидетельства об аттестации.
19. Комиссия в течение двух рабочих дней с момента получения документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил, проверяет полноту представленных документов и принимает решение о переоформлении либо отказе в переоформлении свидетельства об аттестации, которое оформляется протоколом и подписывается всеми членами комиссии.
Основанием для отказа в переоформлении свидетельства об аттестации является предоставление неполного пакета документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил.
20. На основании решения комиссии о переоформлении свидетельства об аттестации в течение двух рабочих дней в "личный кабинет" заявителя направляется переоформленное свидетельство об аттестации в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица местного исполнительного органа.
21. Переоформленному свидетельству об аттестации присваивается новый регистрационный номер.
Срок действия переоформленного свидетельства об аттестации остается равным сроку действия ранее выданного свидетельства об аттестации.
22. Общий срок рассмотрения заявления на переоформление свидетельства об аттестации составляет четыре рабочих дня со дня представления документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил.
23. Переаттестация субъектов семеноводства проводится в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами, по истечении сроков действия аттестации:
для производителей оригинальных семян – один раз в пять лет;
для элитно-семеноводческих хозяйств – один раз в три года;
для семеноводческих хозяйств – один раз в три года;
для реализаторов семян – один раз в два года.
24. Заявление на переаттестацию по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам подается производителем оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйством, семеноводческим хозяйством, реализатором семян за тридцать календарных дней до истечения срока действия свидетельства об аттестации.
25. Замена сорта сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство и реализация элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукции на другой сорт этого же сельскохозяйственного растения производится в пределах количества сортов, указанного в свидетельстве об аттестации.
Замена сорта сельскохозяйственного растения не является основанием для переаттестации субъекта семеноводства.
Приложение 1
к Правилам аттестации
производителей оригинальных
и элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма
Свидетельство об аттестации № _____
Выдано ________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или фамилия,
____________________________________________________________________________
имя, отчество (при его наличии) физического лица)
на основании постановления __________________________________________________
____________________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа)
от "___" ___________ 20__ года № _______ на осуществление деятельности по
производству и реализации (для реализаторов семян – только реализации) оригинальных
семян, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций
_____________________________________________________________________________
(указываются наименование сельскохозяйственного растения,
_____________________________________________________________________________
наименование и количество сортов (по производителям
оригинальных семян количество сортов не указывается))
_____________________________________________________________________________
Руководитель _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________
(электронная цифровая подпись)
Должность ___________________________________________________________________
Дата выдачи "___" __________ 20__ года.
Действительно до "___" _________ 20__ года.
Приложение 2
к Правилам аттестации
производителей оригинальных
и элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Требования, предъявляемые к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян

1. Бірегей тұқымдар өндірушілерге қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) бірегей тұқым өндіруді жүргізу үшін егіс алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы;
2) бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы*;
3) жалпы егіс алаңының кемінде 30 пайызын құрайтын тұқым шаруашылығы егістерінің болуы;
4) бірегей тұқым өндіру (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
5) нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы;
6) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер бірегей тұқым өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс;
7) кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар кемінде дақыл жөніндегі бір маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен бірегей тұқым өндіру бойынша бірлескен жұмысты жүзеге асыруға жасалған шарттың болуы;
8) кемінде бір агрономның және әр дақыл бойынша маманның, сондай-ақ дақыл мен сорттың тұқым шаруашылығы бойынша жұмысының айрықша әдістерін меңгерген кемінде үш техникалық персонал адамның болуы;
9) бірегей тұқым өндірудің дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін схемаларға қатаң сәйкестікте қамтамасыз етілуі;
10) кейіннен элиталық тұқым өндіруді қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланатын мөлшерін өндіруге қажетті түр-түрде және көлемде сорттың бастапқы тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпе ағаштардың) болуы;
11) бастапқы буындарды отырғызу үшін 100 пайыз, суперэлита үшін 50 пайыз қажеттілікте* тұқымдарды сақтандыру қорларының болуы;
12) бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктері түрлерінің бірегей тұқымдарын өндіру жөніндегі жұмыстардың бүкіл кешенін қамтамасыз ету үшін меншік, лизинг немесе мүліктік жалдау құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы мамандандырылған селекциялық және тұқым шаруашылығы техникасының болуы;

1. Требования, предъявляемые к производителям оригинальных семян, включают:
1) наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни);
2) наличие освоенных семеноводческих севооборотов*, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации;
3) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 30 процентов;
4) наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству) – не менее пяти лет;
5) наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны;
6) отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
7) наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян;
8) наличие не менее одного агронома и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта;
9) обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта;
10) наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян;
11) наличие страховых фондов семян от потребности*:
для закладки первичных звеньев – 100 процентов;
для суперэлиты – 50 процентов;
12) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной селекционной и семеноводческой техники для обеспечения всего комплекса работ по производству оригинальных семян видов сельскохозяйственных растений, по которым ведется производство оригинальных семян;

13) тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншік, лизинг немесе мүліктік жалдау құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жеміс, жидек дақылдары мен жүзімге арналған көму алаңдарының болуы;
14) бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған бірегей тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, жарамсыз деп тану, сорттық, түрлік және фитопатологиялық отау (тазалау), егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, бірегей тұқымдарды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарды есепке алу журналы (ол тігілуі, нөмірленуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қоюы тиіс), тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарға арналған аттестаттар) жүргізу;
15) сортты шығару әдісін, ата-аналық нысандар, сорт белгілерінің ерекше сипаттамалары туралы мәліметтерді көрсететін сорт жөніндегі құжаттаманы жүргізу;
16) тұқым шаруашылығы жөніндегі есепке алу материалдарының кемінде бес жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
2. Элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) элиталық тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы*;
2) нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы;
3) жалпы егіс алаңының кемінде 25 пайызын құрайтын тұқым шаруашылығы егістерінің болуы;
4) соңғы үш жылдағы өнімділіктің орташа облыстық көрсеткіштен жоғары болуы*;
5) тұқым шаруашылығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
6) жалпы өндіріс көлеміндегі қызметтің негізгі түрінің (элиталық тұқым шаруашылығы) үлес салмағын кемінде 25 пайыз қамтамасыз ету;
7) тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың саны** 5-тен көп болмауы;
8) аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны** 5-тен көп болмауы (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп болмауы;

13) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
14) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений, по которому ведется производство оригинальных семян, учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве оригинальных семян (акты посева, браковки, сортовых, видовых и фитопатологических прополок (прочисток), приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации оригинальных семян, журнал учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа), удостоверения о кондиционности семян, аттестаты на семена);
15) ведение документации по сорту, отражающей метод выведения сорта, сведения о родительских формах, отличительных характеристиках признаков сорта;
16) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее пяти лет.
2. Требования, предъявляемые к элитно-семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие освоенных семеноводческих севооборотов*, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство элитных семян, и прошедших не менее одной ротации;
2) наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны;
3) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 25 процентов;
4) урожайность за последние три года* – выше среднеобластной;
5) наличие опыта работы по семеноводству – не менее трех лет;
6) обеспечение удельного веса основного вида деятельности в общем объеме производства (элитное семеноводство) – не менее 25 процентов;
7) количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство** – не более 5;
8) количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации** – не более 5 (за исключением кукурузы), по кукурузе – не более 9;

9) суперэлиталық тұқымды егуге қажеттіліктің 50 пайыз мөлшерінде тұқымның сақтандыру қорының* болуы;
10) дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы;
11) аудандастырылғандар тізбесіне енгізілген сорттар тұқымдарын өсіру жөніндегі схемалардың болуы;
12) тұқым материалын өсіру жөніндегі жұмыстарының барлық түрлері мен оның сапалық көрсеткіштері көрсетілетін құжаттаманы есепке алу мен жүргізуді ұйымдастыру;
13) элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде аудандастырылған және перспективалы сорттардың бастапқы тұқымдық материалының (бірегей тұқымдардың) болуы;
14) аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап кемінде екі жыл мерзіміне элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде аудандастырылған және перспективалы сорттардың бірегей немесе суперэлиталық тұқымдарын жеткізу туралы бірегей тұқым өндірушімен және (немесе) тұқым өткізушімен жасалған шарттың болуы;
15) ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен жасалған элиталық тұқым өндіруді ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы;
16) элиталық тұқымның жоспарланған көлемін өндіру жөніндегі жұмыстар кешенін қамтамасыз етуге арналған меншік, лизинг немесе мүліктік жалға алу құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрілеуге арналған техниканы қоса алғанда, ауыл шаруашылығы техникасының болуы;
17) тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншік, лизинг немесе мүліктік жалға алу құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жеміс, жидек дақылдары мен жүзімге арналған көму алаңдарының болуы;
18) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарға арналған аттестаттар, тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қоюы тиіс) жүргізу;
19) тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының кемінде үш жыл сақталуын ұйымдастыру;

9) наличие страховых фондов семян от потребности для закладки суперэлиты* – 50 процентов;
10) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
11) наличие схем по выращиванию семян сортов, включенных в перечень районированных;
12) организация учета и ведение документации, в которой отражаются все виды работ по выращиванию семенного материала и его качественные показатели;
13) наличие исходного семенного материала (оригинальных семян) районированных и перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян;
14) наличие договора с производителем оригинальных семян и (или) реализатором семян о поставке оригинальных или суперэлитных семян районированных и перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян, на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию;
15) наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства элитных семян;
16) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, обеспечения комплекса работ по производству планируемого объема элитных семян;
17) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
18) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа);
19) организация хранения материалов учета по семеноводству в течение не менее трех лет;

20) жоспарланған жұмыстар көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар, штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы;
21) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс;
22) элиталық тұқым өндіруді жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы.
3. Тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) тұқым шаруашылығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
2) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарды өндіруді жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы*;
3) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес енгізілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы;
4) жалпы егіс алаңының кемінде 20 пайызын құрайтын тұқым шаруашылығы егістерінің болуы;
5) тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың саны* 4-тен көп болмауы;
6) аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны* 5-тен көп болмауы (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп болмауы;
7) аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап кемінде екі жыл мерзіміне бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру үшін элиталық тұқым жеткізу туралы элиталық тұқым өсіру шаруашылығымен және (немесе) тұқым өткізушімен жасалған шарттың болуы;
8) ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен жасалған бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіруді ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы;
9) нақты агроэкологиялық аймақ үшін ұсынылған ауыл шаруашылығы өсімдіктерін өңдеп-өсіру агротехнологиясын сақтау;
10) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған тұқым өсіру шаруашылығы аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер тұқым өсіру шаруашылығының аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс;

20) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома;
21) отсутствие карантинных объектов на территории элитно-семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории элитно-семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
22) наличие площади пашни для ведения производства элитных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
3. Требования, предъявляемые к семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие опыта работы по семеноводству – не менее одного года;
2) наличие площади пашни для ведения производства семян первой, второй и третьей репродукций (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни);
3) наличие семеноводческих севооборотов*, введенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство семян первой, второй и третьей репродукций;
4) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади - не менее 20 процентов;
5) количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство* – не более 4;
6) количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации* – не более 5 (за исключением кукурузы), по кукурузе – не более 9;
7) наличие договора с элитно-семеноводческим хозяйством и (или) реализатором семян о поставке элитных семян для производства семян первой, второй и третьей репродукций, на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию;
8) наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства семян первой, второй и третьей репродукций;
9) соблюдение рекомендованной для конкретной агроэкологической зоны агротехнологии возделывания сельскохозяйственных растений;
10) отсутствие карантинных объектов на территории семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации;

11) тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар кемінде бір агрономның болуы;
12) дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы;
13) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым сорттарын өсіру жөніндегі схемалардың болуы;
14) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымның жоспарланатын мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде бастапқы тұқым материалының болуы;
15) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдардың жоспарланатын көлемін өндіру жөніндегі барлық жұмыстар кешенін қамтамасыз ету үшін меншік, лизинг немесе мүліктік жалға алу құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрілеуге арналған техниканы қоса алғанда, ауыл шаруашылығы техникасының болуы;
16) тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншік, лизинг немесе мүліктік жалға алу құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жеміс, жидек дақылдары мен жүзімге арналған көму алаңдарының болуы;
17) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдардарға арналған аттестаттар, тұқымдардарға арналған куәліктер, тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі, оған ауданның тиісті жергілікті атқарушы органының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қоюы тиіс) жүргізу;
18) тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының кемінде бір жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
4. Тұқым өткізушілерге қойылатын талаптар мыналарды қамтиды:
1) жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар, штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы;
2) кейіннен өткізу үшін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын жеткізу туралы тұқым өндірушілермен (тұқымды шетелдік жеткізушілерден сатып алған (импорт бойынша) жағдайда) жыл сайын жасалатын шарттың болуы;
3) тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншік, лизинг немесе мүліктік жалға алу құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, жеміс, жидек дақылдары мен жүзімге арналған көму алаңдарының болуы;

11) наличие не менее одного агронома с соответствующим образованием (послесреднее или высшее);
12) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
13) наличие схем по выращиванию сортовых семян первой, второй и третьей репродукций;
14) наличие исходного семенного материала в ассортименте и объемах, для производства планируемого количества семян первой, второй и третьей репродукций;
15) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения всего комплекса работ по производству планируемого объема семян первой, второй и третьей репродукций;
16) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
17) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа района);
18) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее одного года.
4. Требования, предъявляемые к реализаторам семян, включают:
1) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома;
2) наличие ежегодного договора с производителями семян о поставке семян сельскохозяйственных растений для последующей реализации (в случае приобретения семян у зарубежных поставщиков (по импорту) с поставщиками семян);
3) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;

4) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын өңдеу, сақтау және өткізу жөніндегі барлық жұмыстар кешенін қамтамасыз ету үшін меншік, лизинг немесе мүліктік жалға алу құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы мамандандырылған техниканың болуы;
5) ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымының әр партиясы бойынша өткізілетін тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды, тұқымның құжатталуын, нөмірленуі, тігілуі және облыстың тиісті жергілікті атқарушы органының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторының қолы қойылуы тиіс тұқымдарды есепке алу журналын жүргізу;
6) тұқымдарды сақтау және өткізу жөніндегі материалдардың кемінде үш жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасының өсімдіктердің қорғалатын сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдарын өткізу кезінде "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес патент иесі (лицензиар) тұқым өткізушіге (лицензиатқа) селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын беретін лицензиялық шарттың болуы;
8) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған карантиндік объектілердің болмауы.
Ескертпе:
* талаптар жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды;
** талаптар жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге, сондай-ақ бір уақытта бірегей тұқым өндіруші де болып табылатын элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бірінші, екінші және
үшінші көбейтілген
тұқым өндірушілерді,
тұқым өткізушілерді
аттестаттау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
(кімге)_____________________________________________________________
(облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың)
жергілікті атқарушы органының атауы көрсетіледі) (кімнен)_____________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі көрсетіледі (мәліметтер ақпараттық жүйеден тартылады))
Аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізу туралы өтініш
Бірегей тұқымдар, элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдар өндіру және өткізу (тұқым өткізушілер үшін – тек өткізу) қызметін жүзеге асыруға аттестаттау, қайта аттестаттау жүргізуді және аттестаттау туралы куәлік беруді сұраймын
________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдігінің атауы,
____________________________________________________________________
сорттардың атауы және саны көрсетіледі (бірегей тұқым өндірушілер бойынша
сорттардың саны көрсетілмейді))
____________________________________________________________________
Жеке тұлға туралы мәліметтер:

4) наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной техники для обеспечения всего комплекса работ по подработке, хранению и реализации семян сельскохозяйственных растений;
5) ведение по каждой партии семян сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения реализуемых семян, документирования семян, журнала учета семян, который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа области;
6) обеспечение сохранности материалов по хранению и реализации семян в течение не менее двух лет;
7) наличие при реализации семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, лицензионного договора, по которому патентообладатель (лицензиар) представляет реализатору (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений";
8) отсутствие карантинных объектов, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Примечание:
* требования не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных культур и винограда;
** требования не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных культур и винограда, а также на элитно-семеноводческие хозяйства, которые одновременно являются производителями оригинальных семян.
Приложение 3
к Правилам аттестации
производителей оригинальных
и элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма
_________________________________________________________________
(указывается наименование местного исполнительного органа области (городов
республиканского значения, столицы)
от __________________________________________________________________
(указываются полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица (сведения подтягиваются
из информационной системы))
Заявление о проведении аттестации (переаттестации)
Прошу провести аттестацию, переаттестацию и выдать свидетельство об аттестации на
осуществление деятельности по производству и реализации (для реализаторов семян –
только реализации) оригинальных семян, элитных семян, семян первой, второй и третьей
репродукций
__________________________________________________________________
(указываются наименование сельскохозяйственного растения,
____________________________________________________________________
наименование и количество сортов (по производителям
оригинальных семян количество сортов не указывается))
____________________________________________________________________
Сведения о физическом лице:

1) жеке куәлігі _______________________________________________________
(нөмірі, кім және қашан бергені көрсетіледі)
2) ЖСН* ________________________________________________________
3) мекенжайы ___________________________________________________
(индексі, қаласы, ауданы, облысы, көшесі, үйдің №,
___________________________________________________________________
телефоны, факсы, электрондық мекенжайы)
4) банктік деректемелері ______________________________________________
(шот №, банктің атауы және орналасқан жері) Заңды тұлға туралы мәліметтер:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік немесе
анықтама ___________________________________________________________
(нөмірі және күні көрсетіледі)
2) БСН* ________________________________________________________
3) мекенжайы ______________________________________________________
(индексі, қаласы, ауданы, облысы, көшесі, үйдің №,
____________________________________________________________________
телефоны, факсы, электрондық мекенжайы)
4) банктік деректемелері ______________________________________________
(шот №, банктің атауы және орналасқан жері)
Қоса беріліп отырған құжаттар: _____________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер
ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілік
туралы хабардармын.
Басшы ________________________________________ _____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)                   (электрондық
цифрлық қолтаңбасы)
20__ жылғы "___" _____________.
Өтініш 20__ жылғы "___" ________________ қарауға қабылданды.
______________________________________________ _____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Ескертпе:
* аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның), заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі жоқ болған жағдайда, шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бірінші, екінші
және үшінші көбейтілген
тұқым өндірушілерді,
тұқым өткізушілерді
аттестаттау қағидаларына
4-қосымша
Бірегей тұқым өндірушілерге қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны

1) удостоверение личности ____________________________________________;
(указывается номер, кем и когда выдано)
2) ИИН* ___________________________________________________________;
3) адрес ____________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон,
___________________________________________________________________;
факс, электронный адрес)
4) банковские реквизиты ___________________________________________.
(№ счета, наименование и местонахождение банка)
Сведения о юридическом лице:
1) свидетельство или справка о государственной регистрации (перерегистрации)
_________________________________________________;
(указывается номер и дата)
2) БИН* ____________________________________________________________;
3) адрес _____________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон,
___________________________________________________________________;
факс, электронный адрес)
4) банковские реквизиты ______________________________________________.
(№ счета, наименование и местонахождение банка)
Прилагаемые документы: ______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен об
ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законами
Республики Казахстан.
Руководитель ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________
(электронная цифровая подпись)
"____" ____________ 20 __ года.
Заявление принято к рассмотрению "___" _____________ 20 __ года.
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________________________
(электронная цифровая подпись)
Примечание:
* расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер (в том числе иностранного юридического
лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного
юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера
у юридического лица.
Приложение 4
к Правилам аттестации
производителей оригинальных
и элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма сведений о соответствии требованиям, предъявляемым
к производителям оригинальных семян

1. Заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі _______________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі _____________
3. Телефоны ____________________________________________________
4. Электрондық почтасы __________________________________________

1. Полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его
наличии) физического лица _____________________________________________________
_____________________________________________________________________________
2. Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
___________________________________________
3. Телефон __________________________________________________
4. Электронная почта ____________________________________________

5. Жер учаскесіне арналған сәйкестендіру құжаты ____________________
1) жерге арналған акт (құжаттың нөмірі) ____________________________
2) жерге арналған актінің берілген күні ______________________________
6. Жер учаскесін жалдау шарты:
Кадастрлық нөмірі
Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы
Меншік иесі (құқық иеленуші)
Құқық туындайтын негіз
Жалдау мерзімі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Жер учаскесінің алаңы (гектар)
Жерлердің санаты
Нысаналы мақсаты
Пайдалануға қойылған шектеулер мен ауыртпалықтар
Жер учаскесінің бөлінетіндігі
Жоспар шекарасындағы бөгде жер учаскелері
7
8
9
10
11
12
7. Тұқым өндірумен тікелей айналысатын мамандардың бар-жоғы туралы мәліметтер.
Маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Білімі бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі
1
2
3
4
5
8. Бірегей тұқым өндіруді жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістің) болуы.
9. Бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы*.
10. Жалпы егіс алаңының кемінде 30 пайызы тұқым шаруашылығы егістері болуы.
11. Бірегей тұқым өндіру (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
12. Нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы.
13. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер бірегей тұқымдар өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс:
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қорытындының тұжырымы
1
2
3
4
5

5. Идентификационный документ на земельный участок:
1) акт на землю (номер документа) _______________________________;
2) дата выдачи акта на землю ___________________________________.
6. Договор аренды земельного участка:
Кадастровый номер
Адрес объекта недвижимости
Собственник (правообладатель)
Основание возникновения права
Срок аренды
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Площадь земельного участка (гектар)
Категория земель
Целевое назначение
Ограничения в использовании и обременения
Делимость земельного участка
Посторонние земельные участки в границах плана
7
8
9
10
11
12
7. Сведения о наличии специалистов, непосредственно занимающихся производством
семян:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста
Специальность по образованию
Должность
Стаж работы по специальности
1
2
3
4
5
8. Наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян
(на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
9. Наличие освоенных семеноводческих севооборотов*, заложенных в соответствии
с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны
с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство
оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации.
10. Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 30
процентов.
11. Наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному
семеноводству) – не менее пяти лет.
12. Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным
рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-
климатической зоны.
13. Отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных
семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений
территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном
комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные
объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и
в период не менее трех лет до момента аттестации:
Номер заключения
Дата заключения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Вывод заключения
1
2
3
4
5

14. Кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар кемінде дақыл жөніндегі бір маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен жасалған бірегей тұқым өндіру бойынша бірлескен жұмысты жүзеге асыруға арналған шарттың болуы:
Шарт нөмірі
Күні
Заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
БСН/ЖСН*
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
* аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның), заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі жоқ болған жағдайда, шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі.

14. Наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы
не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом,
осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции
сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству
оригинальных семян:
Номер договора
Дата
Полное наименование юридического лица/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
БИН/ИИН*
Адрес
1
2
3
4
5
6
Примечание:
* расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер (в том числе иностранного юридического
лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного
юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера
у юридического лица.

15. Кемінде бір агрономның және әр дақыл бойынша маманның, сондай-ақ дақыл мен сорттың тұқым шаруашылығы бойынша жұмысының айрықша әдістерін меңгерген кемінде үш техникалық персонал адамының болуы.
16. Дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін схемаларға қатаң сәйкестікте бірегей тұқым өндіруді қамтамасыз ету.
17. Кейіннен элиталық тұқым өндіруді қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланатын көлемін өндіруге қажетті түр-түрде және көлемде сорттың бастапқы тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпе ағаштардың) болуы.
18. Бастапқы буындарды отырғызу үшін 100 пайыз, суперэлита үшін 50 пайыз қажеттілікте тұқым сақтандыру қорларының болуы.
19. Бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктері түрлерінің бірегей тұқымдарын өндіру жөніндегі жұмыстардың бүкіл кешенін қамтамасыз ету үшін меншік, лизинг немесе мүліктік жалдау құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы мамандандырылған селекциялық және тұқым шаруашылығы техникасының болуы.
20. Тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншік, лизинг немесе мүліктік жалдау құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жеміс, жидек дақылдары мен жүзімге арналған көму алаңдарының болуы.
21. Бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған бірегей тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, жарамсыз деп тану, сорттық, түрлік және фитопатологиялық отау (тазалау), егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, бірегей тұқымдарды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі және оған қол қойылуы тиіс), тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарға арналған аттестаттар) жүргізу.
22. Сортты шығару әдісін, ата-аналық тегінің нысандары, сорт белгілерінің ерекше сипаттамалары туралы мәліметтерді көрсететін сорт жөніндегі құжаттаманы жүргізу.
23. Тұқым шаруашылығы жөніндегі есепке алу материалдарының бес жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
Ескертпе:
* талаптар жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бірінші, екінші
және үшінші көбейтілген
тұқым өндірушілерді,
тұқым өткізушілерді
аттестаттау қағидаларына
5-қосымша
Элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны

15. Наличие не менее одного агронома и специалиста по каждой культуре, а также не
менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы
по семеноводству культуры и сорта.
16. Обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии
со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта.
17. Наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для
производителей саженцев плодовых, ягодных культур и винограда) в ассортименте и
объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с
целью последующего обеспечения производства элитных семян.
18. Наличие страховых фондов семян от потребности*:
1) для закладки первичных звеньев – 100 процентов;
2) для суперэлиты – 50 процентов.
19. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо
в доверительном управлении специализированной селекционной и семеноводческой техники
для обеспечения всего комплекса работ по производству оригинальных семян видов
сельскохозяйственных растений, по которым ведется производство оригинальных семян.
20. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо
в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений
и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары,
крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных
культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
21. Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений, по которому ведется
производство оригинальных семян, учета количества и качества, происхождения
произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве оригинальных
семян (акты посева, браковки, сортовых, видовых и фитопатологических прополок
(прочисток), приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки
и подработки, реализации оригинальных семян, журнал учета семян (который должен быть
пронумерован, прошит и подписан), удостоверения о кондиционности семян, аттестаты
на семена).
22. Ведение документации по сорту, отражающей метод выведения сорта, сведения
о родительских формах, отличительных характеристиках признаков сорта.
23. Обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение пяти лет.
Примечание:
* требования не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных
культур и винограда.
Приложение 5
к Правилам аттестации
производителей оригинальных
и элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма сведений
о соответствии требованиям, предъявляемым
к элитно-семеноводческим хозяйствам

1. Заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі ______________________________________________________
2. Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі ______________
3. Телефоны ____________________________________________________
4. Электрондық почтасы __________________________________________
5. Жер учаскесіне арналған сәйкестендіру құжаты:
1) жерге арналған акт (құжаттың нөмірі) ____________________________

1. Полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его
наличии) физического лица ______________________________________________________
______________________________________________________________________________
2. Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
___________________________________________
3. Телефон _____________________________________________________
4. Электронная почта ____________________________________________
5. Идентификационный документ на земельный участок:
1) акт на землю (номер документа) ______________________________;

7. Тұқым өндірумен тікелей айналысатын мамандардың бар-жоғы туралы мәліметтер:
Маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Білімі бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі
1
2
3
4
5
8. Элиталық тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы*.

7. Сведения о наличии специалистов, непосредственно занимающихся производством
семян:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста
Специальность по образованию
Должность
Стаж работы по специальности
1
2
3
4
5
8. Наличие освоенных семеноводческих севооборотов*, заложенных в соответствии
с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны
с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство
элитных семян, и прошедших не менее одной ротации.

9. Нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы.
10. Жалпы егіс алаңының кемінде 25 пайызы тұқым шаруашылығы егістері болуы.
11. Соңғы үш жылдағы түсімділіктің орташа облыстық көрсеткіштен жоғары болуы*.
12. Тұқым шаруашылығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
13. Жалпы өндіріс көлеміндегі қызметтің негізгі түрінің (элиталық тұқым шаруашылығы) үлес салмағын кемінде 25 пайыз қамтамасыз ету.

9. Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным
рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной
почвенно-климатической зоны.
10. Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 25
процентов.
11. Урожайность за последние три года* – выше среднеобластной.
12. Наличие опыта работы по семеноводству – не менее трех лет.
13. Обеспечение удельного веса основного вида деятельности в общем объеме
производства (элитное семеноводство) – не менее 25 процентов.

14. Тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың саны** 5-тен көп болмауы.
15. Аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны** 5-тен көп болмауы (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп болмауы.
16. Суперэлитаны егуге арналған қажеттіліктің 50 пайызы мөлшерінде тұқымның сақтандыру қорының* болуы.
17. Дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы.

14. Количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство** – не
более 5.
15. Количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство
в соответствии с предметом аттестации** – не более 5 (за исключением кукурузы),
по кукурузе – не более 9.
16. Наличие страховых фондов семян от потребности для закладки суперэлиты* – 50
процентов.
17. Наличие плана сортообновления по культурам и сортам.

18. Аудандастырылған сорттар тізбесіне енгізілген сорттар тұқымдарын өңдеп-өсіру жөніндегі схемалардың болуы.
19. Тұқым материалын өңдеп-өсіру жөніндегі жұмыстардың барлық түрлері мен оның сапалық көрсеткіштерін есепке алуды ұйымдастыру және олар көрсетілетін құжаттаманы жүргізу.
20. Элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде аудандастырылған және перспективалы сорттардың бастапқы тұқым материалының (бірегей тұқымдардың) болуы.

18. Наличие схем по выращиванию семян сортов, включенных в перечень
районированных.
19. Организация учета и ведение документации, в которой отражаются все виды работ
по выращиванию семенного материала и его качественные показатели.
20. Наличие исходного семенного материала (оригинальных семян) районированных
и перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного
количества элитных семян.

21. Аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап кемінде екі жыл мерзіміне элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде аудандастырылған және перспективалы сорттардың бірегей немесе суперэлиталық тұқымдарын жеткізу туралы бірегей тұқым өндірушімен және (немесе) тұқым өткізушімен жасалған шарттың болуы:
Шарттың нөмірі
Күні
Тұқым жеткізушінің толық атауы
БСН/ЖСН*
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
22. Ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен жасалған элиталық тұқым өндіруді ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы:
Шарттың нөмірі
Күні
Заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
БСН/ЖСН*
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
* аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның), заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі жоқ болған жағдайда, шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі.

21. Наличие договора с производителем оригинальных семян и (или) реализатором
семян о поставке оригинальных или суперэлитных семян районированных и перспективных
сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных
семян, на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию:
Номер договора
Дата
Полное наименование поставщика семян
БИН/ИИН*
Адрес
1
2
3
4
5
6
22. Наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим
научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на
научное сопровождение производства элитных семян:
Номер договора
Дата
Полное наименование юридического лица/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
БИН/ИИН*
Адрес
1
2
3
4
5
6
Примечание:
* расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер (в том числе иностранного юридического
лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного
юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера
у юридического лица.

23. Элиталық тұқымның жоспарланған көлемін өндіру жөніндегі жұмыстар кешенін қамтамасыз етуге арналған меншік, лизинг немесе мүліктік жалдау құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы тұқым тазалайтын техниканы және тұқым дәрілеуге арналған техниканы қоса алғанда, ауыл шаруашылығы техникасының болуы.
24. Тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншік, лизинг немесе мүліктік жалдау құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жеміс, жидек дақылдары мен жүзімге арналған көму алаңдарының болуы.
25. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарға арналған аттестаттар, тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторының қолы қойылуы тиіс) жүргізу.
26. Тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының үш жыл бойы сақталуын ұйымдастыру.
27. Жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі бар (орта білімнен кейінгі немесе жоғары), штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы.
28. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер элиталық тұқым өсіру шаруашылығының аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс:
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қорытындының тұжырымы
1
2
3
4
5

23. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо
в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную
технику и технику для протравливания семян, обеспечения комплекса работ по производству
планируемого объема элитных семян.
24. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо
в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и
(или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары,
крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных
культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
25. Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и
качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном
хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования,
очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, удостоверения
о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован,
прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего
местного исполнительного органа).
26. Организация хранения материалов учета по семеноводству в течение трех лет.
27. Наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием,
с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного
выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома.
28. Отсутствие карантинных объектов на территории элитно-семеноводческого
хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений
территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном
комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные
объекты должны отсутствовать на территории элитно-семеноводческого хозяйства также и
в период не менее трех лет до момента аттестации:
Номер заключения
Дата заключения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Вывод заключения
1
2
3
4
5

29. Элиталық тұқым өндіруді жүргізу үшін егістік алаңның (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы.
Ескертпе:
* талаптар жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды;
** талаптар жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге, сондай-ақ бір уақытта бірегей тұқым өндіруші де болып табылатын элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бірінші, екінші
және үшінші көбейтілген
тұқым өндірушілерді,
тұқым өткізушілерді
аттестаттау қағидаларына
6-қосымша
Тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны
1. Заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі ______________________________________________________
____________________________________________________________________

29. Наличие площади пашни для ведения производства элитных семян (на орошаемых
землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
Примечание:
* требования не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных
культур и винограда;
** требования не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных
культур и винограда, а также на элитно-семеноводческие хозяйства, которые одновременно
являются производителями оригинальных семян.
Приложение 6
к Правилам аттестации
производителей оригинальных
и элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма сведений
о соответствии требованиям, предъявляемым к семеноводческим хозяйствам
1. Полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица _____________________________________
_____________________________________________________________________

2. Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі _____________
3. Телефоны ____________________________________________________
4. Электрондық почтасы __________________________________________
5. Жер учаскесіне арналған сәйкестендіру құжаты:
1) жерге арналған акт (құжаттың нөмірі) ____________________________
2) жерге арналған актінің берілген күні ______________________________
6. Жер учаскесін жалдау шарты:
Кадастрлық нөмірі
Жылжымайтын мүлік объектісінің мекенжайы
Меншік иесі (құқық иеленуші)
Құқық туындайтын негіз
Жалдау мерзімі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Жер учаскесінің алаңы (гектар)
Жерлердің санаты
Нысаналы мақсаты
Пайдалануға қойылған шектеулер мен
ауыртпалықтар
Жер учаскесінің бөлінетіндігі
Жоспар шекарасындағы бөгде жер учаскелері
7
8
9
10
11
12
7. Тұқым өндірумен тікелей айналысатын мамандардың бар-жоғы туралы мәліметтер:
Маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Білімі бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі
1
2
3
4
5
8. Тұқым шаруашылығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
9. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіруді жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы.
10. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес енгізілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы*.
11. Жалпы егіс алаңының кемінде 20 пайызы тұқым шаруашылығы егістері болуы.
12. Тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың саны* 4-тен көп болмауы.
13. Аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны* 5-тен көп болмауы (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп болмауы.
14. Аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап кемінде екі жыл мерзіміне бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру үшін элиталық тұқым жеткізу туралы элиталық тұқым өсіру шаруашылығымен және (немесе) тұқым өткізушімен жасалған шарттың болуы:
Шарт нөмірі
Күні
Тұқым жеткізушінің толық атауы
БСН/ЖСН*
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
15. Ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалармен жасалған бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіруді ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы:
Шарт нөмірі
Күні
Заңды тұлғаның толық атауы/жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
БСН/ЖСН*
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
* аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның), заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі жоқ болған жағдайда шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі.

2. Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
____________________________________________
3. Телефон ____________________________________________________
4. Электронная почта ___________________________________________
5. Идентификационный документ на земельный участок:
1) акт на землю (номер документа) _______________________________;
2) дата выдачи акта на землю _____________________________________.
6. Договор аренды земельного участка:
Кадастровый номер
Адрес объекта недвижимости
Собственник (правообладатель)
Основание возникновения права
Срок аренды
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Площадь земельного участка (гектар)
Категория земель
Целевое назначение
Ограничения в использовании и обременения
Делимость земельного участка
Посторонние земельные участки в границах плана
7
8
9
10
11
12
7. Сведения о наличии специалистов, непосредственно занимающихся производством
семян:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста
Специальность по образованию
Должность
Стаж работы по специальности
1
2
3
4
5
8. Наличие опыта работы по семеноводству – не менее одного года.
9. Наличие площади пашни для ведения производства семян первой, второй и третьей
репродукций (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни).
10. Наличие семеноводческих севооборотов*, введенных в соответствии с научно-
обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом
особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство семян
первой, второй и третьей репродукций.
11. Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 20
процентов.
12. Количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство* – не
более 4.
13. Количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство
в соответствии с предметом аттестации* – не более 5 (за исключением кукурузы),
по кукурузе – не более 9.
14. Наличие договора с элитно-семеноводческим хозяйством и (или) реализатором
семян о поставке элитных семян для производства семян первой, второй и третьей
репродукций, на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию:
Номер договора
Дата
Полное наименование поставщика семян
БИН/ИИН*
Адрес
1
2
3
4
5
6
15. Наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим
научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений,
на научное сопровождение производства семян первой, второй и третьей репродукций:
Номер договора
Дата
Полное наименование юридического лица/Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
БИН/ИИН*
Адрес
1
2
3
4
5
6
Примечание:
* расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер (в том числе иностранного юридического
лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного
юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера
у юридического лица.

16. Нақты агроэкологиялық аймақ үшін ұсынылған ауыл шаруашылығы өсімдіктерін өңдеп-өсіру агротехнологиясын сақтау.
17. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған тұқым өсіру шаруашылығы аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер тұқым өсіру шаруашылығының аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс:
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қорытындының тұжырымдамасы
1
2
3
4
5

16. Соблюдение рекомендованной для конкретной агроэкологической зоны
агротехнологии возделывания сельскохозяйственных растений.
17. Отсутствие карантинных объектов на территории семеноводческого хозяйства,
подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной
инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты
должны отсутствовать на территории семеноводческого хозяйства также и в период не менее
трех лет до момента аттестации:
Номер заключения
Дата заключения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Вывод заключения
1
2
3
4
5

18. Тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар кемінде бір агрономның болуы.
19. Дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы.
20. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым сорттарын өсіру жөніндегі схемалардың болуы.
21. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымның жоспарланатын мөлшерін өндіру үшін түр-түрде және көлемде бастапқы тұқым материалының болуы.
22. Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдардың жоспарланатын көлемін өндіру жөніндегі барлық жұмыстар кешенін қамтамасыз ету үшін меншік, лизинг немесе мүліктік жалдау құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрілеуге арналған техниканы қоса алғанда, ауыл шаруашылығы техникасының болуы.
23. Тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншік, лизинг немесе мүліктік жалдау құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жеміс, жидек дақылдары мен жүзімге арналған көму алаңдарының болуы.
24. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдардарға арналған аттестаттар, тұқымдардарға арналған куәліктер, тұқымдардың конденциялығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналы (оның нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөнінідегі мемлекеттік инстпекторының қолы қойылуы тиіс) жүргізу.
25. Тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының бір жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
Ескертпе:
* талаптар жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды.
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бірінші, екінші
және үшінші көбейтілген
тұқым өндірушілерді,
тұқым өткізушілерді
аттестаттау қағидаларына
7-қосымша
Тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестік туралы мәліметтер нысаны

18. Наличие не менее одного агронома с соответствующим образованием
(послесреднее или высшее).
19. Наличие плана сортообновления по культурам и сортам.
20. Наличие схем по выращиванию сортовых семян первой, второй и третьей
репродукций.
21. Наличие исходного семенного материала в ассортименте и объемах, для
производства планируемого количества семян первой, второй и третьей репродукций.
22. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо
в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную
технику и технику для протравливания семян, для обеспечения всего комплекса работ
по производству планируемого объема семян первой, второй и третьей репродукций.
23. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо
в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений
и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары,
крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных
культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения.
24. Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества
и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном
хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования,
очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, свидетельства на семена,
удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть
пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству
соответствующего местного исполнительного органа района).
25. Обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение одного
года.
Примечание:
* требования не распространяются на производителей саженцев плодово-ягодных
культур и винограда.
Приложение 7
к Правилам аттестации
производителей оригинальных
и элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма сведений
о соответствии требованиям, предъявляемым к реализаторам семян

1. Заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі______________________________________________________
____________________________________________________________________
2. Бизнес сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі _____________
3. Телефоны ____________________________________________________
4. Электрондық почтасы __________________________________________
5. Жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі (орта білімнен кейінгі немесе жоғары) бар, штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы:
Маманның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Білімі бойынша мамандығы
Лауазымы
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі
1
2
3
4
5
6. Кейіннен өткізу үшін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын жеткізу туралы тұқым өндірушілермен (тұқымды шетелдік жеткізушілерден сатып алған (импорт бойынша) жағдайда, тұқым жеткізушілермен) жыл сайын жасалатын шарттың болуы:
Шарт нөмірі
Күні
Тұқым жеткізушінің толық атауы
БСН/ЖСН* (бар болса)
Мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
* аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның), заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі жоқ болған жағдайда, шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі.

1. Полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его
наличии) физического лица ___________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
2. Бизнес идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер
___________________________________________
3. Телефон_____________________________________________________
4. Электронная почта___________________________________________
5. Наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием,
с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного
выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста
Специальность по образованию
Должность
Стаж работы по специальности
1
2
3
4
5
6. Наличие ежегодного договора с производителями семян о поставке семян
сельскохозяйственных растений для последующей реализации (в случае приобретения семян
у зарубежных поставщиков (по импорту) с поставщиками семян):
Номер договора
Дата
Полное наименование поставщика семян
БИН/ИИН* (при наличии)
Адрес
1
2
3
4
5
6
Примечание:
* расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер (в том числе иностранного юридического
лица), бизнес-идентификационный номер филиала или представительства иностранного
юридического лица – в случае отсутствия бизнес-идентификационного номера
у юридического лица.

7. Тұқым партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншік, лизинг немесе мүліктік жалдау құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, жеміс, жидек дақылдары мен жүзімге арналған көму алаңдарының болуы.
8. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын өңдеу, сақтау және өткізу жөніндегі барлық жұмыстар кешенін қамтамасыз ету үшін меншік, лизинг немесе мүліктік жалдау құқығындағы не сенімгерлік басқарудағы мамандандырылған техниканың болуы.
9. Ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымының әр партиясы бойынша өткізілетін тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды, тұқымның құжатталуын, нөмірленуі және тігілуі тиіс тұқымдарды есепке алу журналын жүргізу.
10. Тұқымдарды сақтау және өткізу жөніндегі материалдардың кемінде екі жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету.
11. Қазақстан Республикасының қорғалатын өсімдіктер сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдарын өткізген кезде "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес патент иесі (лицензиар) тұқым өткізушіге (лицензиатқа) селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын беретін лицензиялық шарттың болуы:
Лицензиялық шарттың нөмірі
Күні
1
2
3

7. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо
в доверительном управлении емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного
типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, прикопочных площадок для
плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская
их смешения.
8. Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо
в доверительном управлении специализированной техники для обеспечения всего комплекса
работ по подработке, хранению и реализации семян сельскохозяйственных растений.
9. Ведение по каждой партии семян сельскохозяйственных растений учета количества
и качества, происхождения реализуемых семян, документирования семян, журнала учета
семян, который должен быть пронумерован и прошит.
10. Обеспечение сохранности материалов по хранению и реализации семян в течение
не менее двух лет.
11. Наличие при реализации семян сортов сельскохозяйственных растений,
включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений,
лицензионного договора, по которому патентообладатель (лицензиар) представляет
реализатору (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение
в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране
селекционных достижений":
Номер лицензионного Договора
Дата
1
2
3

12. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған карантиндік объектілердің болмауы:
Қорытынды нөмірі
Қорытынды күні
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қорытындының тұжырымы
1
2
3
4
5
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бірінші, екінші
және үшінші көбейтілген
тұқым өндірушілерді,
тұқым өткізушілерді
аттестаттау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеру актісі 20__ жылғы "___" __________ № ____
__________________________________________________________________
облыстарының (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті
атқарушы органдарының 20___ жылғы "___" __________ № ________
бұйрығымен құрылған комиссия ________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе
____________________________________________________________________
жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі)
бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым
өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге (қажеттісінің астын сызу керек)
қойылатын талаптарға сәйкестігін зерттеп-қарау нәтижелері туралы осы актіні жасады.
Зерттеп-қарау нәтижесінде мыналар анықталды:______________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(талаптардың әрбір тармағы бойынша сәйкестік дәрежесі көрсетіледі)
Қорытынды: ____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы: __________________________________________________
_____________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы) (қолы)
Комиссия мүшелері:
__________________________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                   (қолы)
__________________________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                   (қолы)
__________________________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                   қолы)
__________________________________________________ ____________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)                   (қолы)
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бірінші, екінші
және үшінші көбейтілген
тұқым өндірушілерді,
тұқым өткізушілерді
аттестаттау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Аттестатталған тұқым өндірушілер және өткізушілер туралы ақпарат
Аттестатталған шаруашылықтың атауы
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, байланыс деректері (жұмыс және ұялы телефоны, электрондық почтасының мекенжайы), орналасқан жерінің мекенжайы (индексі, облысы, қаласы, ауданы, кенті, ауылы, көшесі)
Аттестаттау туралы куәлік
20__ жылғы "___"_______ № __
Дақыл атауы
Сорт
бірегей тұқым өндірушіні
элиталық тұқым өсіру шаруашылығын
тұқым өсіру шаруашылығын
тұқым өткізушілерді
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бірегей және элиталық
тұқымдар, бірінші, екінші
және үшінші көбейтілген
тұқым өндірушілерді,
тұқым өткізушілерді
аттестаттау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
(кімнен) ______________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты,
__________________________________________________________________
әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі (мәліметтер ақпараттық жүйеден тартылады))
Аттестаттау туралы куәлікті қайта ресімдеу туралы өтініш
____________________________________________________________________
(қайта ресімдеуге негіз көрсету)
байланысты 20 __ жылғы "____" ___________ № ________ аттестаттау туралы
куәлікті қайта ресімдеуді сұраймын.
Мекенжайы: _________________________________________________________
(индексі, облысы, ауданы, қаласы (ауылы), көшесі, үй нөмірі,
____________________________________________________________________
телефоны, электрондық мекенжайы)
Қоса беріліп отырған құжаттар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басшы: _________________________________________ ____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Толтырылған күні: 20 __ жылғы "____" ______________.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер бергенім үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын.
Өтініш 20 ____ жылғы "____" ________________ қарауға қабылданды.
_____________________________________________ ______________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
"Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 04.11.2020 № 337 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2021 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. Отсутствие карантинных объектов, подтвержденное государственным
инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной
инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики
Казахстан:
Номер заключения
Дата заключения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного инспектора по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Вывод заключения
1
2
3
4
5
Приложение 8
к Правилам аттестации
производителей оригинальных
и элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма
Акт
обследования на соответствие требованиям, предъявляемым к производителям
оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим
хозяйствам, реализаторам семян
"___" __________ 20__ года № ____
Комиссией, созданной постановлением местного исполнительного органа области
(городов республиканского значения, столицы)
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
от "___" ________ 20__ года № ____ составлен настоящий акт о результатах обследования
______________________________________________________________________________
(указываются полное наименование юридического
______________________________________________________________________________
лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица)
на соответствие требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян,
элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян
(нужное подчеркнуть)
В результате обследования установлено: ____________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(указывается степень соответствия по каждому пункту требований)
Заключение: ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Председатель комиссии:
________________________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)                  (подпись)
Члены комиссии:
_________________________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)                  (подпись)
__________________________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)                  (подпись)
__________________________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)                  (подпись)
__________________________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)                  (подпись)
Приложение 9
к Правилам аттестации
производителей оригинальных
и элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Информация об аттестованных производителях и реализаторах семян
Наименование аттестованного хозяйства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя, контактные данные (рабочий и сотовый телефон, адрес электронной почты), адрес местонахождения (индекс, область, город, район, поселок, село, улица)
Свидетельство об аттестации
№ ____ от "___"______ 20__ года
Наименование культур
Сорт
производителя оригинальных семян
элитно-семеноводческого хозяйства
семеноводческого хозяйства
реализатора семян
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 10
к Правилам аттестации
производителей оригинальных
и элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Форма
от _____________________________________________________________
(указывается полное наименование юридического лица или (фамилия, имя,
____________________________________________________________________
отчество (при его наличии) физического лица (сведения подтягиваются
из информационной системы))
Заявление о переоформлении свидетельства об аттестации
Прошу переоформить свидетельство об аттестации № ___________
от "____" ____________20__ года, в связи с _________________________________
________________________________________________________________________
(указать основание для переоформления)
Адрес: __________________________________________________________________
(индекс, район, область, город (село), улица, номер дома,
________________________________________________________________________
телефон, электронный адрес)
Прилагаемые документы:
________________________________________________________________________
Руководитель: ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________
(электронная цифровая подпись)
Дата заполнения: "___" _________ 20 __ года.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен
об ответственности за предоставление недостоверных сведений в соответствии с законами
Республики Казахстан.
Заявление принято к рассмотрению "___" __________ 20__года.
_____________________________________ _____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (электронная цифровая подпись)
Приложение 2
к Перечню некоторых
приказов Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения
Приложение 2
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 6 мая 2015 года № 4-2/416
Стандарт государственной услуги "Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян"
Сноска. Приложение 2 утратило силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 04.11.2020 № 337 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Перечню некоторых
приказов Министерства
сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Сноска. Приложение 3 утратило силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2021 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).