"Қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелер мен органдардың қызметіне жәрдемдесу, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру бойынша жергілікті атқарушы органдардың жанындағы консультациялық-кеңесші орган туралы үлгі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 853 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 4 желтоқсандағы № 1034 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 5 желтоқсанда № 19698 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелер мен органдардың қызметіне жәрдемдесу, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру бойынша жергілікті атқарушы органдардың жанындағы консультациялық-кеңесші орган туралы үлгі ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 853 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10050 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелер мен органдардың қызметіне жәрдемдесу, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру бойынша жергілікті атқарушы органдардың жанындағы консультациялық-кеңесші орган туралы үлгі ережеде:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы 1-бөлігінің 17) тармақшасына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары жанынан құрылатын консультациялық-кеңесші органның (бұдан әрі – консультациялық-кеңесші орган) мәртебесін және өкілеттіктерін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Консультациялық-кеңесші органның міндеттері";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Консультациялық-кеңесші органның негізгі міндеттері:
қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын қылмыстық-атқару жүйесі органдарының және мекемелерінің қызметіне көмек көрсету;
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Заңына сәйкес қылмыстық-атқару жүйесінің кәсіпорындарында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алуға тапсырыстар орналастыру;
сотталғандардың еңбегін, оның ішінде бас бостандығынан айыру түрінде қылмыстық жазаларын өтеп жатқан адамдарды еңбекпен қамтамасыз ету мақсатында коммуналдық қызметтер мен кәсіпорындардың қажеттіліктері үшін қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің жанындағы өндірісті дамытуды ұйымдастыру;
қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелері мен кәсіпорындарын Кодекске сәйкес сотталғандарды еңбекте пайдалану жолымен өңірлік және жергілікті маңызы бар проблемаларды шешуге тарту;
бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру;
қайырымдылық концерттерін, кездесулер, дәрістер, сотталғандарға заң консультациялары мен өзге де құқықтық көмекті, спорттық, ағартушылық және мәдени іс-шараларды ұйымдастыруға, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің кітапхана қорларын толықтыруға көмек көрсету;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мәселелер бойынша ұсыныстар әзірлеу болып табылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 853 "Об утверждении Типового положения о консультативно-совещательном органе при местных исполнительных органах по содействию деятельности учреждений и органов, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия, а также организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 декабря 2019 года № 1034. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2019 года № 19698
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 853 "Об утверждении Типового положения о консультативно-совещательном органе при местных исполнительных органах по содействию деятельности учреждений и органов, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия, а также организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10050) следующие изменения:
в Типовом положении о консультативно-совещательном органе при местных исполнительных органах по содействию деятельности учреждений и органов, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия, а также организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания, утвержденном указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее Положение определяет статус и полномочия консультативно-совещательного органа, создаваемого в соответствии с подпунктом 17) части 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) от 5 июля 2014 года при местных исполнительных органах области, городов республиканского значения и столицы (далее - консультативно-совещательный орган).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Задачи консультативно-совещательного органа";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Основными задачами консультативно-совещательного органа являются выработка предложений по:
оказанию содействия в деятельности органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия;
размещению заказов на приобретение товаров (работ, услуг) на предприятиях уголовно-исполнительной системы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" от 4 декабря 2015 года;
организации труда осужденных, в том числе развития производства при учреждениях уголовно-исполнительной системы для нужд коммунальных служб и предприятий с целью обеспечения занятости лиц, отбывающих уголовные наказания в виде лишения свободы;
привлечению учреждений и предприятий уголовно-исполнительной системы к решению проблем регионального и местного значения путем трудового использования осужденных в соответствии с Кодексом;
организации воспитательной работы с осужденными к лишению свободы;
оказанию содействия в организации благотворительных концертов, встреч, лекций, юридических консультаций и иной правовой помощи осужденным, спортивных, просветительских и культурных мероприятий, пополнении библиотечных фондов учреждений уголовно-исполнительной системы;
иным вопросам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары жанындағы консультациялық-кеңесші органның міндеттеріне:
босатылатын сотталғандарды еңбекке және тұрмыстық орналастыруға көмек көрсету бойынша жергілікті атқарушы органдардың қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерімен өзара іс-қимыл жасасуын үйлестіру;
қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті, оның ішінде мүгедектер мен зейнеткерлерді мүгедектер және қарттар үйлеріне орналастыруды ұйымдастыру;
сотталғандардың шағымдары мен өтініштерін қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері әкімшілігінің уақтылы және дұрыс шешуіне көмек көрсету;
жергілікті атқарушы органдар өкілдерінің қылмыстық-атқару жүйесі мекемелері комиссиясының қызметіне қатысуы;
сотталғандарды ұстаудың коммуналдық-тұрмыстық және медициналық-санитарлық жағдайларын жақсартуға көмек көрсету;
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде жалпы білім беретін және кәсіптік мектептерді ұйымдастыру;
қылмыстық жаза қолдану тәртібінде қоғамдық жұмыстарға тартылған адамдар үшін қоғамдық жұмыс объектілерін белгілеу бойынша жергілікті атқарушы органдардың жұмысын ұйымдастыру;
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылған, сондай-ақ қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазасын өтеп жатқан адамдарға еңбекке және тұрмыстық орналасуға, әлеуметтік және өзге де көмектің басқа түрлерін ұйымдастыруға көмек көрсету;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмектер көрсету жұмыстарын жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдар мен қоғамдық бірлестіктер үшін мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс пен гранттар бөлу бойынша көмек көрсету жөніндегі ұсыныстарды да қарау жатады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Консультациялық-кеңесші органның функциялары";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Консультациялық-кеңесші органның жұмысын ұйымдастыру";
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

"4. К задачам консультативно-совещательного органа при местных исполнительных органах области, городов республиканского значения и столицы также относится рассмотрение предложений по:
координации взаимодействия местных исполнительных органов с учреждениями уголовно-исполнительной системы по содействию в трудовом и бытовом устройстве освобождаемых осужденных;
организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания, в том числе устройства инвалидов и пенсионеров в дома инвалидов и престарелых;
оказанию содействия в своевременном и правильном разрешении администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы жалоб и заявлений осужденных;
участию представителей местных исполнительных органов в деятельности комиссии учреждения уголовно-исполнительной системы;
оказанию помощи в улучшении коммунально-бытовых и медико-санитарных условий содержания осужденных;
организации общеобразовательных и профессиональных школ в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
организации работы местных исполнительных органов по определению объектов общественных работ для лиц, привлеченных к ним в порядке применения уголовного наказания;
оказанию содействия в трудовом и бытовом устройстве и организации других видов социальной и иной помощи лицам, освободившимся из учреждений уголовно-исполнительной системы, а также отбывающим наказания, не связанные с изоляцией от общества;
оказанию содействия по выделению государственного социального заказа и грантов для неправительственных организаций и общественных объединений, осуществляющих работу по оказанию социально-правовой помощи лицам, освобожденным из мест лишения свободы.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Функции консультативно-совещательного органа";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Организация работы консультативно-совещательного органа";
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Тургумбаев

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Тургумбаев