"Жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізу үшін статистикалық нысандарды, оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 174 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы № 17 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 қаңтарда № 19838 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізу үшін статистикалық нысандарды, оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 174 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6460 болып тіркелген, 2010 жылғы 9 қарашадағы № 461-468 (26311) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізу үшін статистикалық нысандарды, оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға Н. Айдапкелов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Мәдениет
және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі Статистика
комитеті төрағасының
2019 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 17 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
статистика агенттігі
төрағасының
2010 жылғы 9 шілдедегі
№ 174 бұйрығымен
бекітілген
Жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізу үшін статистикалық нысандарды, оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту қағидалары

О внесении изменения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 174 "Об утверждении Правил утверждения статистических форм для проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, инструкций по их заполнению"
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года № 17. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 января 2020 года № 19838
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 174 "Об утверждении Правил утверждения статистических форм для проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6460, опубликован 21 октября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 278 (26339) следующее изменение:
Правила утверждения статистических форм для проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, инструкций по их заполнению, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Управлению планирования статистической деятельности Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению планирования статистической деятельности Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Н. Айдапкелов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского
хозяйства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры
и спорта Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 декабря 2019 года № 17
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 9 июля 2010 года № 174
Правила утверждения статистических форм для проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, инструкций по их заполнению

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізу үшін статистикалық нысандарды, оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының (бұдан әрі – Статистика туралы Заң) 12-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және алғашқы статистикалық деректерді алу немесе тіркеу үшін арналған жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізу үшін статистикалық нысандарды, оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізетін мемлекеттік статистика органдарына таратылады.
3. Осы Қағидаларда Статистика туралы Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтама пайдаланылады:
мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыратын және оған жүктелген функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2-тарау. Жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізу үшін статистикалық нысандарды, оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды әзірлеу және бекіту тәртібі
4. Мемлекеттік статистика органдарының жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын әзірлеуі (қайта қарауға) немесе бекітуі үшін:
1) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің тиісті құжаттары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмалары;
2) халықаралық статистикалық стандарттарға сәйкес статистикалық әдіснаманы өзгерту;
3) статистикалық әдіснаманы әзірлеуге (қайта қарауға) негіздеме болып табылатын Қазақстан Республикасының заңнамасын өзгерту негіздеме болып табылады.
5. Ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды (бұдан әрі – ведомстволық нысан) мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – МО және ҰБ) әзірлейді.
6. МО және ҰБ әзірлеген ведомстволық нысан жобаларын алдын-ала келісу және әрі қарай бекіту үшін жаңа ведомстволық нысанды әзірлеу, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қолданыстағы ведомстволық нысанға өзгерістер мен (немесе) толықтыруларды енгізу үшін негіздемені қоса ведомствоға жоспарланатын жылдың алдындағы жылғы 1 сәуірге дейінгі мерзімде жолдайды.
7. Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды ведомство әзірлейді және бекітеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения статистических форм для проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, инструкций по их заполнению (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (далее – Закон о статистике) и определяют порядок утверждения статистических форм для проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, инструкций по их заполнению, предназначенных для получения или регистрации первичных статистических данных.
2. Правила распространяются на органы государственной статистики, проводящие общегосударственные и ведомственные статистические наблюдения.
3. В Правилах используются понятия в значениях, определенные в Законе о статистике, а также следующее определение: ведомство уполномоченного органа в области государственной статистики (далее – ведомство) – государственный орган, осуществляющий возложенные на него функции и реализующий государственную политику в области государственной статистики.
Глава 2. Порядок разработки и утверждения статистических форм для проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, инструкций по их заполнению
4. Основаниями для разработки (пересмотра) и утверждения органами государственной статистики статистических форм общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений являются:
1) соответствующие документы Системы государственного планирования, поручения Правительства Республики Казахстан;
2) изменение статистической методологии, соответствующей международным статистическим стандартам;
3) изменения законодательства Республики Казахстан, являющегося основанием для разработки (пересмотра) статистической методологии.
5. Статистические формы ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению (далее – ведомственная форма) разрабатываются государственными органами и Национальным Банком Республики Казахстан (далее – ГО и НБ).
6. Разработанные ГО и НБ проекты ведомственных форм направляются в ведомство в срок до 1 апреля, предшествующего планируемому году, для предварительного согласования и дальнейшего их утверждения вместе с обоснованием для разработки новой ведомственной формы, внесения изменений и (или) дополнений в действующую ведомственную форму согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Статистические формы общегосударственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению разрабатываются и утверждаются ведомством.

8. Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың қолданыстағы статистикалық нысандарын және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды (бұдан әрі – жалпымемлекеттік нысан) жаңадан әзірлеу немесе қайта қарау кезінде ведомство мүдделі мемлекеттік органдардың және "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы өкілдерінің, сондай-ақ өз еркімен қатысуға ұсыныс білдірген респонденттердің қатысуымен жоспарланатын жылдың алдындағы жылғы 5 мамырға дейінгі мерзімде жұмыс отырысын (бұдан әрі – жұмыс отырысы) өткізеді.
Ведомство аумақтық органдарының және жұмыс тобы отырысының ұсыныстарын ескере отырып жаңа немесе қайта қаралған жалпымемлекеттік нысандарды жоспарланатын жылдың алдындағы жылғы 1 шілдеге дейінгі мерзімде келіседі және бекітеді.
9. МО және ҰБ әзірлеген (қайта қараған) жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды ведомство "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңының талаптарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 6 қазандағы № 568 қаулысымен бекітілген Нормативтік құқықтық актілерді ресімдеу, келісу, мемлекеттік тіркеу және олардың күшін жою қағидаларына сәйкес қазақ және орыс тілдерінде бекітеді.
3-тарау. Жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды ресімдеу
10. Жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарын және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтар (бұдан әрі – статистикалық нысан) келесі құрылымды қамтиды:
1) титулдық бет;
2) негізгі бөлігі;
3) қосымша (қажет болған жағдайда).
4) толтыру жөніндегі нұсқаулық
11. Статистикалық нысандарының титулдық беті мынадай деректемелерді ескере отырып, осы Қағидаларға 2 және 4-қосымшаларға сәйкес ресімделеді:
1) статистикалық нысанды бекітетін бұйрықтың күні және нөміріне арналған орын;
2) статистикалық байқаудың түрі;
3) статистикалық нысан ұсынылатын мемлекеттік статистика органының атауы;
4) статистикалық нысанның индексі;
5) статистикалық нысанның атауы және оның есепті кезеңі;
6) статистикалық байқауды өткізу кезеңділігі (біржолғы, күн сайынғы, апта сайынғы, онкүндік, айлық, тоқсандық, жартыжылдық, жылдық, жылына бір рет, екі жылда бір рет, үш жылда бір рет, бес жылда бір рет, жылына екі рет, жылына үш рет, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық органының сұратуы бойынша);

8. При разработке новых или пересмотре действующих статистических форм общегосударственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению (далее – общегосударственная форма) ведомством в срок до 5 мая года, предшествующего планируемому году, в целях рассмотрения проектов общегосударственных форм проводится заседание рабочей группы с участием представителей заинтересованных государственных органов и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", а также респондентов, изъявивших желание на добровольной основе принять участие (далее – рабочая группа).
Ведомство в установленном законодательством порядке согласовывает и утверждает новые или пересмотренные общегосударственные формы с учетом предложений территориальных органов ведомства и заседания рабочей группы в срок до 1 июля, года предшествующему планируемому году.
9. Статистические формы общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению, разработанные (пересмотренные) ГО и НБ, утверждаются ведомством на казахском и русском языках в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" и Правилами оформления, согласования, государственной регистрации нормативных правовых актов и их отмены, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2016 года № 568.
Глава 3. Оформление статистических форм для проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений, инструкций по их заполнению
10. Статистические формы общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению (далее - статистическая форма) имеют следующую структуру:
1) титульный лист;
2) основная часть;
3) приложение (при необходимости);
4) инструкция по заполнению.
11. Титульный лист статистических форм оформляется согласно приложениям 2 и 4 к настоящим Правилам, с учетом следующих реквизитов:
1) место для даты и номера приказа, утверждающего статистическую форму;
2) вид статистического наблюдения;
3) наименование органа государственной статистики, в который представляется статистическая форма;
4) индекс статистической формы;
5) наименование и отчетный период статистической формы;
6) периодичность проведения статистического наблюдения (единовременная, ежедневная, еженедельная, декадная, месячная, квартальная, полугодовая, годовая, один раз в год, один раз в два года, один раз в три года, один раз в пять лет, два раза в год, три раза в год, по запросу территориального органа Национального Банка Республики Казахстан);

7) есеп беретін респонденттер тобы;
8) статистикалық нысан бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну мерзімі;
9) есепке алу бірлігінің сәйкестендіру коды:
заңды тұлғаларға, филиалдар мен өкілдіктерге және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкерлерге арналған бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
жеке тұлғаларға, соның ішінде қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкерлерге арналған жеке сәйкестендіру нөмірі.
Титулдық бетте көрсетілген статистикалық нысанның деректемелерін мемлекеттік статистика органдары қолданады және ведомство дербес және (немесе) статистикалық нысандарды қайта қарау жолымен МО және ҰБ ұсынысы бойынша өзгертеді.
12. Статистикалық нысанның негізгі бөлігі осы Қағидаларға 3 және 5-қосымшаларға сәйкес әзірленеді, алғашқы статистикалық деректерді жинауға арналған көрсеткіштер және (немесе) сұрақтар тізбесін, статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақыт (жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша – міндетті, ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша – МО және ҰБ қарауына) және типтік мекенжай бөлігін қамтиды.
13. Статистикалық нысандарды толтыру жөніндегі нұсқаулық осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес әзірленеді.
Жалпымемлекеттік және
ведомстволық статистикалық
байқауларды жүргізу үшін
статистикалық нысандарды,
оларды толтыру жөніндегі
нұсқаулықтарды бекіту
қағидаларына
1-қосымша
Жаңа ведомстволық статистикалық нысанын әзірлеуге, қолданыстағы ведомстволық статистикалық нысанға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге негіздеме
р/с №
"Ведомстволық статистикалық нысанның атауы" (индексі, ведомстволық статистикалық нысанның кезеңділігі)
1
Негіздеме
2
Байқаудың мақсаты
3
Респонденттердің саны
4
Ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру мерзімі
5
Ведомстволық статистикалық нысанды ұсыну түрі
6
Жарияланымдар (анықтамалық, бюллетень, кесте, есеп және тағы басқа)
Жалпымемлекеттік және
ведомстволық статистикалық
байқауларды жүргізу үшін
статистикалық нысандарды,
оларды толтыру жөніндегі
нұсқаулықтарды бекіту
қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
20__ жылғы "__" __________
№ ___ бұйрығына
__-қосымша
Приложение __ к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от "__" ________ 20__ года № __
Статистикалық нысанның атауы Наименование статистической формы
Статистикалық нысанның индексі
Индекс статистической формы
Кезеңділік
Периодичность
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Респонденттер тобы
Круг респондентов
Ұсыну мерзімі
Срок представления
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН
Жалпымемлекеттік және
ведомстволық статистикалық
байқауларды жүргізу үшін
статистикалық нысандарды,
оларды толтыру жөніндегі
нұсқаулықтарды бекіту
қағидаларына
3-қосымша
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар үшін негізгі бөлігі
Кестенің атауы
Жолдар коды (шифры)
Бағандар атауы
А
1
2
3
4
5
6
Жолдардың атауы
Сандық, әріптік және графикалық деректер
Ескертпе:
Кестенің атауында кестенің негізгі мазмұны қысқаша және нақты көрсетіледі. Бағандардың атауында – кезең, классификация, жолдардың атауында – зерделенетін объектілер, жекелеген бірліктер, оң жақ бөлігінде зерделенетін объектілерді сипаттайтын көрсеткіштер көрсетіледі.
Өлшем бірліктері егер зерделенетін объектілер кестесінің барлық көрсеткіштеріне қатысты болса, кестенің атауында, басқа жағдайларда бағандардың немесе жолдардың атауларында көрсетіледі.
Кестенің жолдары кодтармен немесе шифрлармен белгіленеді. Кестенің деректерге арналған оң бөлігінің бағандары, реттік нөмірлермен нөмірленеді. Зерделенетін объектілер жолдардың коды немесе шифры орналасатын кестенің сол бөлігінің бағандары "А", "Б" әріптерімен және тағы сол сияқты белгіленеді.
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейін 1-2 2-4 4-8 8-40 40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Типтік мекенжай бөлігі Типовая адресная часть
Атауы                                           Мекенжайы(респонденттің)
Наименование _______________________ Адрес (респондента) ___________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) ______________________ _______________________________
стационарлық                   ұялы
стационарный                   мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _______________________________________
Орындаушы
Исполнитель ___________________________________ ___________________________
тегі, аты және әкесінің аты                   қолы,
телефоны (бар болған жағдайда)             (орындаушының)
фамилия, имя и отчество             подпись, телефон (исполнителя)
(при его наличии)
Бас бухгалтер немесе
оның міндетін атқарушы
Главный бухгалтер или лицо,
исполняющее его обязанности ________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты                   қолы
(бар болған жағдайда)                   подпись
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности ________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты             қолы
(бар болған жағдайда)             подпись
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Жалпымемлекеттік және
ведомстволық статистикалық
байқауларды жүргізу үшін
статистикалық нысандарды,
оларды толтыру жөніндегі
нұсқаулықтарды бекіту
қағидаларына
4-қосымша
Ақпаратты алушы органдар құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами получателями информации
Ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма ведомственного статистического наблюдения
Мемлекеттік органдарға және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне ұсынылады
Представляется государственным органам и Национальному Банку Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
20__ жылғы "__" __________
№ ___ бұйрығына _
_-қосымша
Приложение __ к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от "__" ________ 20__ года № __
Статистикалық нысанның атауы Наименование статистической формы
Статистикалық нысанның индексі
Индекс статистической формы
Кезеңділік
Периодичность
Есепті кезең
Отчетный период
жыл
год
Респонденттер тобы
Круг респондентов
Ұсыну мерзімі
Срок представления
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН
Жалпымемлекеттік және
ведомстволық статистикалық
байқауларды жүргізу үшін
статистикалық нысандарды,
оларды толтыру жөніндегі
нұсқаулықтарды бекіту
қағидаларына
5-қосымша
Ведомстволық статистикалық байқаулар үшін негізгі бөлігі
Кестенің атауы
Жолдар коды (шифры)
Бағандар атауы
А
1
2
3
4
5
6
Жолдардың атауы
Сандық, әріптік және графикалық деректер
Ескертпе:
Кестенің атауында кестенің негізгі мазмұны қысқаша және нақты көрсетіледі. Бағандардың атауында – кезең, классификация, жолдардың атауында – зерделенетін объектілер, жекелеген бірліктер, оң жақ бөлігінде зерделенетін объектілерді сипаттайтын көрсеткіштер көрсетіледі.
Өлшем бірліктері егер зерделенетін объектілер кестесінің барлық көрсеткіштеріне қатысты болса, кестенің атауында, басқа жағдайларда бағандардың немесе жолдардың атауларында көрсетіледі.
Кестенің жолдары кодтармен немесе шифрлармен белгіленеді. Кестенің деректерге арналған оң бөлігінің бағандары, реттік нөмірлермен нөмірленеді. Зерделенетін объектілер жолдардың коды немесе шифры орналасатын кестенің сол бөлігінің бағандары "А", "Б" әріптерімен және тағы сол сияқты белгіленеді.
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейін
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Типтік мекенжай бөлігі Типовая адресная часть
Атауы                               Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ______________________ Адрес (респондента) __________________
Телефоны (респонденттің)__________________________ ________________________
Телефон (респондента)            стационарлық             ұялы
стационарный             мобильный
Алғашқы статистикалық деректерді таратуға келісеміз
Согласны на распространение первичных статистических данных
Алғашқы статистикалық деректерді таратуға келіспейміз
Не согласны на распространение первичных статистических данных
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) __________________________________
Орындаушы
Исполнитель _________________________________ ____________________________
тегі, аты және әкесінің аты             қолы, телефоны
(бар болған жағдайда)             (орындаушының)
фамилия, имя и отчество             подпись, телефон
(при его наличии)                   (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе
оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо,
исполняющее его обязанности ________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты                   қолы
(бар болған жағдайда)                   подпись
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности ________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты                   қолы
(бар болған жағдайда)                   подпись
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Жалпымемлекеттік және
ведомстволық статистикалық
байқауларды жүргізу үшін
статистикалық нысандарды,
оларды толтыру жөніндегі
нұсқаулықтарды бекіту
қағидаларына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
20__ жылғы "__" __________
№ ___ бұйрығына
__-қосымша
"Статистикалық нысанның атауы" (статистикалық нысанның индексі, статистикалық байқауды өткізу кезеңділігі) жалпымемлекеттік немесе ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық
Статистикалық нысанда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар
Әдіснамалық түсіндірмелер
Арифметикалық-логикалық бақылау

7) круг отчитывающихся респондентов;
8) срок представления первичных статистических данных по статистической форме;
9) идентификационный код учетной единицы:
Бизнес-идентификационный номер для юридических лиц, филиалов и представительств и индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность в виде совместного предпринимательства;
Индивидуальный идентификационный номер для физических лиц, в том числе индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность в виде личного предпринимательства;
Реквизиты статистической формы, представленные на титульном листе, применяются органами государственной статистики и изменяются ведомством самостоятельно и (или) по предложению ГО и НБ путем пересмотра статистических форм.
12. Основная часть статистической формы разрабатывается согласно приложениям 3 и 5 к настоящим Правилам, содержит перечень показателей и (или) вопросов для сбора первичных статистических данных, время, затраченное на заполнение статистической формы (по общегосударственным статистическим наблюдениям – обязательно, по ведомственным статистическим наблюдениям – на усмотрение ГО и НБ) и типовую адресную часть.
13. Инструкция по заполнению статистической формы разрабатывается согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к
Правилам утверждения
статистических форм для
проведения общегосударственных и
ведомственных статистических
наблюдений, инструкций по их заполнению
Обоснование для разработки новой, внесения изменений и (или) дополнений в действующую ведомственную статистическую форму
№ п/п
"Наименование ведомственной статистической формы" (индекс, периодичность ведомственной статистической формы)
1
Основание
2
Цель наблюдения
3
Количество респондентов
4
Срок формирования официальной статистической информации
5
Вид представления ведомственной статистической формы
6
Публикации (справочник, бюллетень, таблица, отчет и другие)
Приложение 2 к
Правилам утверждения
статистических форм для
проведения общегосударственных и
ведомственных статистических
наблюдений, инструкций по их
заполнению
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 20__ жылғы "__" __________ № ___ бұйрығына __-қосымша
Приложение __ к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от "__" ________ 20__ года № __
Статистикалық нысанның атауы Наименование статистической формы
Статистикалық нысанның индексі
Индекс статистической формы
Кезеңділік
Периодичность
Есепті кезең
Отчетный период
□□□□
жыл
год
Респонденттер тобы
Круг респондентов
Ұсыну мерзімі
Срок представления
БСН коды□□□□□□□□□□□□
код БИН
ЖСН коды□□□□□□□□□□□□
код ИИН
Приложение 3 к
Правилам утверждения
статистических форм для
проведения общегосударственных и
ведомственных статистических
наблюдений, инструкций по их заполнению
Основная часть для общегосударственных статистических наблюдений
Наименование таблицы
Код (шифр) строк
Наименование граф
А
1
2
3
4
5
6
Наименование строк
Числовые, буквенные и графические данные
Примечание:
В наименовании таблицы кратко и точно отражается основное содержание таблицы. В наименовании граф указываются период, классификации, наименование строк – изучаемые объекты, отдельные единицы, в правой части – показатели, характеризующие изучаемые объекты.
Единицы измерения указываются в наименовании таблицы, если относятся ко всем показателям таблицы изучаемых объектов, в других случаях – в наименованиях граф или строк.
Строки таблицы обозначаются кодами или шифрами. Графы правой части таблицы, предназначенные для данных, нумеруются порядковыми номерами. Графы левой части таблицы, в которой находятся изучаемые объекты, код или шифр строк, обозначаются буквами "А", "Б" и так далее.
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Типтік мекенжай бөлігі Типовая адресная часть
Атауы Мекенжайы(респонденттің)
Наименование _____________________________
Адрес (респондента) _________________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) _______________________
_______________________________________________________________________
стационарлық ұялы
стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _______________________________________
Орындаушы
Исполнитель _______________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты                         қолы,
телефоны (бар болған жағдайда) (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе
оның міндетін атқарушы
Главный бухгалтер или лицо,
исполняющее его обязанности __________________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты                   қолы
(бар болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности _____________________________________________ ________
тегі, аты және әкесінің аты                   қолы
(бар болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Приложение 4 к
Правилам утверждения
статистических форм для
проведения общегосударственных и
ведомственных статистических
наблюдений, инструкций по их заполнению
Ақппаратты алушы органдар құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами получателями информации
Ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма ведомственного статистического наблюдения
Мемлекеттік органдарға және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне ұсынылады
Представляется государственным органам и Национальному Банку Республики Казахстан
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 20__ жылғы "__" __________ № ___ бұйрығына __-қосымша
Приложение __ к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от "__" ________ 20__ года № __
Статистикалық нысанның атауы Наименование статистической формы
Статистикалық нысанның индексі
Индекс статистической формы
Кезеңділік
Периодичность
Есепті кезең
Отчетный период
□□□□
жыл
год
Респонденттер тобы
Круг респондентов
Ұсыну мерзімі
Срок представления
БСН коды□□□□□□□□□□□□
код БИН
ЖСН коды□□□□□□□□□□□□
код ИИН
Приложение 5 к
Правилам утверждения
статистических форм для
проведения общегосударственных и
ведомственных статистических
наблюдений, инструкций по их заполнению
Основная часть для ведомственных статистических наблюдений
Наименование таблицы
Код (шифр) строк
Наименование граф
А
1
2
3
4
5
6
Наименование строк
Числовые, буквенные и графические данные
Примечание:
В наименовании таблицы кратко и точно отражается основное содержание таблицы. В наименовании граф указываются период, классификации, наименование строк – изучаемые объекты, отдельные единицы, в правой части – показатели, характеризующие изучаемые объекты.
Единицы измерения указываются в наименовании таблицы, если относятся ко всем показателям таблицы изучаемых объектов, в других случаях – в наименованиях граф или строк.
Строки таблицы обозначаются кодами или шифрами. Графы правой части таблицы, предназначенные для данных, нумеруются порядковыми номерами. Графы левой части таблицы, в которой находятся изучаемые объекты, код или шифр строк, обозначаются буквами "А", "Б" и так далее.
Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттiсiн қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Типтік мекенжай бөлігі Типовая адресная часть
Атауы
Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ________________________________
Адрес (респондента) ___________________________
Телефоны (респонденттің) ______________________ __________________________
Телефон (респондента) стационарлық ұялы
стационарный мобильный
Алғашқы статистикалық деректерді таратуға келісеміз
Согласны на распространение первичных статистических данных
Алғашқы статистикалық деректерді таратуға келіспейміз
Не согласны на распространение первичных статистических данных
Электрондық почта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) ______________________________________
Орындаушы
Исполнитель ______________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты                   қолы, телефоны
(бар болған жағдайда)
(орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись,
телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе
оның міндетін атқарушы
Главный бухгалтер или лицо,
исполняющее его обязанности __________________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты                   қолы
(бар болған жағдайда)                   подпись
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности ________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты                   қолы
(бар болған жағдайда)                   подпись
фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Представление недостоверных  и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Приложение 6 к
Правилам утверждения
статистических форм для
проведения общегосударственных и
ведомственных статистических
наблюдений, инструкций по их заполнению
Приложение __
к приказу Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от "__" _______ 20__ года № ___
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного или ведомственного статистического наблюдения "Наименование статистической формы" (индекс статистической формы, периодичность проведения статистического наблюдения)
Термины и определения, используемые в статистической форме
Методологические пояснения
Арифметико-логический контроль