Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қызылорда облысы әкімдігінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 51 қаулысы. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 28 тамызда № 6908 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 2021 жылғы 1 қарашадағы № 396 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 01.11.2021 № 396 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Кодексінің 20-бабының 17-3) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңының 27-бабына, "Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 25 қарашадағы № 145 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 10030 нөмірімен тіркелген) сәйкес Қызылорда облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу қағидалары бекітілсін.
2. Қызылорда облысы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын:
1) "Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталу нормаларын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2015 жылғы 8 сәуірдегі № 911 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 4973 нөмірімен тіркелген, "Сыр бойы" және "Кызылординские вести" газеттерінде 2015 жылғы 19 мамырда және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 27 мамырда жарияланған);
2) "Қызылорда облысы әкімдігінің кейбір қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қызылорда облысы әкімдігінің 2016 жылғы 7 сәуірдегі № 430 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 5470 нөмірімен тіркелген, "Сыр бойы" және "Кызылординские вести" газеттерінде 2016 жылғы 23 сәуірде және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 16 маусымда жарияланған).
3. "Қызылорда облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі және Қызылорда қаласы мен аудан әкімдіктері заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қызылорда облысы әкімінің орынбасары Б.Б. Намаевқа жүктелсін.

Об утверждении Правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области
Постановление акимата Кызылординской области от 27 августа 2019 года № 51. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 28 августа 2019 года № 6908. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 1 ноября 2021 года № 396
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 01.11.2021 № 396 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 17-3) статьи 20 Кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года "Экологический Кодекс Республики Казахстан", статьей 27 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 25 ноября 2014 года № 145 "Об утверждении Типовых правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 10030) акимат Кызылординской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления акимата Кызылординской области:
1) постановление акимата Кызылординский области от 8 апреля 2015 года № 911 "Об утверждении Правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 4973, опубликовано 19 мая 2015 года в газетах "Сыр бойы" и "Кызылординские вести" и 27 мая 2015 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет");
2) постановление акимата Кызылординской области от 7 апреля 2016 года № 430 "О внесении изменений в некоторые постановления акимата Кызылординской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 5470, опубликовано 23 апреля 2016 года в газетах "Сыр бойы" и "Кызылординские вести" и 16 июня 2016 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет").
3. Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования Кызылординской области", акиматам города Кызылорда и районов в установленном законодательством порядке принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Кызылординской области Намаева Б.Б.

5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облысының әкімі Қ. Ысқақов
Қызылорда облысы әкімдігінің 2019 жылғы "27" тамыздағы № 51 қаулысымен бекітілген
Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Кодексіне және "Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 25 қарашадағы № 145 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 10030 нөмірімен тіркелген) сәйкес әзірленді және коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің тәртібін анықтайды.
2. Коммуналдық қалдықтарға тұрмыстық қатты қалдықтар және елді мекендерде, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті нәтижесінде түзілген тұтыну қалдықтары, сондай-ақ, құрамы мен түзілу сипаты жағынан осыларға ұқсас өндіріс қалдықтары жатады.
2. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу тәртібі
3. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары тұрғын үй қорының барлық объектілері, тұрғын емес үй-жайлар үшін жеке-жеке белгіленеді.
4. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары Қағидалардың 1қосымшасына сәйкес тұрғын үй қорының барлық объектілері үшін және тұрғын емес үй-жайлар бойынша анықталады.
5. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары кейіннен есептік бірлікке жинақталу көлемін кейін есептей отырып, заттай өлшеу жүргізу жолымен анықталады.
6. Заттай өлшеу жүргізу үшін жайлылық деңгейі әртүрлі екі үлгідегі тұрғын үй қорының объектілері бөлінеді:
1) су құбыры, кәріз, газбен жабдықтау, орталықтан жылыту, қоқыс құбыры бар жайлы тұрғын үйлер;
2) пешпен жылытылатын, су құбыры мен кәрізі жоқ жайлы емес тұрғын үйлер.
7. Тұрғындар тарапынан түзілетін коммуналдық қалдықтардың түзелуі және жинақталу нормаларын анықтау үшін тұрғылықты халықтың мынадай саны бар учаскелер бөліп алынады:
халқының саны 300 мың адамға дейінгі қалаларда учаскелер жайлылықтың әрбір түрі бойынша тұрғындардың жалпы санының 2 пайызы;
халқының саны 300 мыңнан бастап – 500 мыңға дейін адам болатын қалаларда 1 пайызы;
халқының саны 500 мың адамнан асатын қалаларда - 0,5 пайызы қамти отырып таңдалады (соның ішінде жайлы емес сектор бойынша кемінде 500 адам).

5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Аким Кызылординской области К. Искаков
Утверждены постановлением акимата Кызылординской области от "27" августа 2019 года № 51
Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Экологический кодекс Республики Казахстан" от 9 января 2007 года и Приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 25 ноября 2014 года № 145 "Об утверждении Правил расчета норм образования коммунальных отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 10030) и определяют порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области.
2. К коммунальным отходам относятся твердые бытовые отходы и отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования.
2. Порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
3. Нормы образования и накопления коммунальных отходов устанавливаются отдельно для всех объектов жилищного фонда, для нежилых помещений.
4. Нормы образования и накопления коммунальных отходов определяются для всех видов объектов жилищного фонда и по нежилым помещениям согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Определение норм образования и накопления коммунальных отходов производится путем проведения натурных замеров с последующим расчетом объема накопления на расчетную единицу.
6. Для проведения натурных замеров выделяются объекты жилого фонда двух типов с различным уровнем благоустройства:
1) благоустроенные дома, имеющие водопровод, канализацию, газоснабжение, центральное отопление, мусоропровод;
2) неблагоустроенные дома с печным отоплением, не имеющие водопровода и канализации.
7. Для определения норм образования и накопления коммунальных отходов, образующихся от населения, выделяются участки со следующим количеством проживающего населения:
в городах с населением до 300 тысяч человек участки выбираются с охватом 2 процента населения общего числа жителей по каждому виду благоустройства;
в городах с населением от 300 до 500 тысяч человек 1 процент;
в городах с населением более 500 тысяч человек – 0,5 процента (из них не менее 500 человек по неблагоустроенному сектору).

8. Таңдап алынған объектілерде өлшеу жүргізу алдында жергілікті атқарушы органдар коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығаруды жүзеге асыратын ұйымдармен бірлесіп, Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысандар бойынша тұрғын үй қоры мен тұрғын емес үй-жайлардың коммуналдық паспорттарын жасайды.
9. Түзілген және жинақталған коммуналдық қалдықтардың массасы мен көлемін анықтау үшін өлшеу сызғышы мен салмақ өлшеу жабдығы пайдаланылады.
10. Өлшеуді бастамас бұрын контейнердегі қалдықтар тегістеледі және өлшеу сызғышының көмегімен қалдықтың көлемі анықталады.
11. Жинақталған қалдықтардың массасы толған контейнерлерді өлшеу жолымен және кейін бос контейнердің массасын алып тастау арқылы анықталады.
12. Егер бір учаскеде түзілген және жинақталған қалдықтардың жалпы көлемі арнайы техниканың (қоқыс тасығыштың) шанағын толтырған және басқа учаскелерден қоқысты тиеу мүмкін болмаған жағдайда, қалдықтардың массасын қоқыс тиелген және бос машиналарды автомобиль таразысында өлшеу жолымен анықтауға рұқсат етіледі.
13. Түзілген және жинақталған қалдықтардың массасы мен көлемі жөніндегі деректер Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бастапқы жазба бланкісіне жазылады.
14. Өлшеу бойынша бастапқы материалдарды өңдегеннен кейін әрбір объектінің алынған деректері (массасы, көлемі) аптаның күндері бойынша жалпы саны шығарылады және Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтарды түзудің және жинақтаудың жиынтық маусымдық ведомосіне енгізіледі.
15. Маусымдық өлшеу жүргізілгеннен кейін деректер (масса, көлем) Қағидалардың 5қосымшасына сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық жылдық ведомосіне енгізіледі.
16. Белгілі бір объекті бойынша өлшеу болжанып отырған коммуналдық қалдықтарды жинағанда басқа объектілердің коммуналдық қалдықтары араласып кетпеуге тиіс.
17. Қалдықтардың жинақталуын анықтаған кезде бірдей сыйымдылықтағы стандартты контейнерлер пайдаланылады. Қалдықтарды барынша толық есепке алу және біркелкі емес түзілу мен жинақталу коэффициентін анықтау мақсатында қосымша контейнерлер орнату көзделеді, оларды орнату қажеттілігі мен олардың саны таңдап алынған учаскелерді тексерген кезде нақтыланады.
Өлшеу басталғанға дейін бір тәулік бұрын барлық контейнерлер толық тазартылуға тиіс.
18. Өлшеу бойынша бастапқы материалдарды өңдеу өлшеу жүргізген күнінен кейінгі келесі күнінен кешіктірмей жүргізіледі.

8. На выбранные объекты перед проведением замеров местными исполнительными органами совместно с организацией, осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов, составляются коммунальные паспорта жилищного фонда и нежилых помещений по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Для определения объема и массы образованных и накопленных коммунальных отходов применяют мерную линейку и весовое оборудование.
10. Перед началом замера отходы в контейнере разравниваются и с помощью мерной линейки определяется объем отходов.
11. Масса накапливающихся отходов определяется путем взвешивания заполненных контейнеров и последующего вычитания массы порожнего контейнера.
12. В случае, если общий объем образованных и накопленных коммунальных отходов одного участка полностью заполняет кузов специальной техники (мусоровоза) и дальнейшая загрузка с других участков невозможна, допускается определение массы отходов проводить путем взвешивания загруженной и порожней машины на автомобильных весах.
13. Данные по массе и объему образованных и накопленных коммунальных отходах вносятся в бланк первичных записей по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. После обработки первичных материалов по замерам полученные данные (масса, объем) каждого объекта суммируются по дням недели и заносятся в сводную сезонную ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
15. После проведения сезонных замеров, данные (масса, объем) вносятся в сводную годовую ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
16. Сбор коммунальных отходов, предполагаемых к замеру по определенному объекту, должен исключать смешивание коммунальных отходов от других объектов.
17. При определении накопления коммунальных отходов используются стандартные контейнеры одинаковой емкости. С целью более полного учета отходов и определения коэффициента неравномерности образования и накопления, предусматривается установка дополнительных контейнеров, необходимость установки которых и их количество уточняется при обследовании выбранных участков.
За сутки до начала замеров все контейнеры должны быть полностью очищены.
18. Обработка первичных материалов по замерам производится не позднее, чем на следующий день после их проведения.

19. Коммуналдық қалдықтардың түзілу мен жинақталу нормаларын есептеу Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидаларына 1-қосымша
Тұрғын үй қоры мен тұрғын емес үй-жайлар объектілерінің түрлері
Коммуналдық қалдықтар жинақталатын объектілер
Есептік бірлік
1.
Жайлы және жайлы емес үйлер
1 тұрғын
2.
Жатақханалар, интернаттар, балалар үйлері, қарттар үйлері және сол сияқтылар
1 орын
3.
Қонақ үйлер, санаторийлер, демалыс үйлері
1 орын
4.
Балабақшалар, бөбекжайлар
1 орын
5.
Мекемелер, ұйымдар, офистер, кеңселер, жинақ банктері, байланыс бөлімшелері
1 қызметкер
6.
Емханалар
1 келіп кету
7.
Ауруханалар, өзге де емдеу-сауықтыру мекемелері
1 төсек-орын
8.
Мектептер және өзге де оқу орындары
1 оқушы
9.
Мейрамханалар, дәмханалар, қоғамдық тамақтану мекемелері
1 отыратын орын
10.
Театрлар, кинотеатрлар, концерт залдары, түнгі клубтар, ойынханалар, ойын автоматтарының залы
1 отыратын орын
11.
Мұражайлар, көрмелер
Жалпы алаңы 1 м2
12.
Стадиондар, спорт алаңдары
Жоба бойынша 1 орын
13.
Спорт, би және ойын залдары
Жалпы алаңы 1 м2
14.
Азық-түлік, өнеркәсіптік тауар дүкендері, супермаркеттер
Сауда алаңы 1 м2
15.
Машиналардан сату
Сауданың орны 1 м2
16.
Базарлар, сауда павильондары, дүңгіршектер, сөрелер
Сауда алаңы 1 м2
17.
Азық-түлік тауарларының көтерме базалары, қоймалары
Жалпы алаңы 1 м2
18.
Өнеркәсіптік тауарлардың көтерме базалары, қоймалары
Жалпы алаңы 1 м2
19.
Тұрмыстық қызмет көрсету үйлері: халыққа қызмет көрсету
Жалпы алаңы 1 м2
20.
Вокзалдар, автовокзалдар, әуежайлар
Жалпы алаңы 1 м2
21.
Жағажайлар
Жалпы алаңы 1 м2
22.
Дәріханалар
Сауда алаңы 1 м2
23.
Автотұрақтар, автокөлік жуу орындары, автожанармай құю станциясы, гараждар
1 машина-орын
24.
Автомобиль шеберханалары
1 жұмысшы
25.
Гараж кооперативтері
1 гаражға
26.
Шаштараздар, косметикалық салондар
1 жұмыс орны
27.
Кір жуатын орындар, химиялық тазалау орындары, тұрмыстық техниканы жөндеу орындары, тігін ательесі
Жалпы алаңы 1 м2
28.
Зергерлік, аяқ киімді, сағаттарды жөндеу шеберханалары
Жалпы алаңы 1 м2
29.
Жөндеу және қызмет көрсету орындары (кілттер жасау және сол сияқтылар)
1 жұмыс орны
30.
Моншалар, сауналар
Жалпы алаңы 1 м2
31.
Қаланың аумағында жаппай іс-шаралар ұйымдастыратын заңды тұлғалар
1000 қатысушы
32.
Бау-бақша кооперативтері
1 учаске
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
м2 – шаршы метр
Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидаларына 2-қосымша
1-Нысан
Тұрғын үй қоры объектісінің коммуналдық паспорты
Қала, аудан орталығы, елді мекен___________________________________

19. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов производится согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к Правилам расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области
Виды объектов жилищного фонда и нежилые помещения
Объект накопления коммунальных отходов
Расчетная единица
1.
Домовладения благоустроенные и неблагоустроенные
1 житель
2.
Общежития, интернаты, детские дома, дома престарелых и т.п.
1 место
3.
Гостиницы, санатории, дома отдыха
1 место
4.
Детские сады, ясли
1 место
5.
Учреждения, организации, офисы, конторы, сбербанки, отделения связи
1 сотрудник
6.
Поликлиники
1 посещение
7.
Больницы, прочие лечебно-профилактические учреждения
1 койко-место
8.
Школы и другие учебные заведения
1 учащийся
9.
Рестораны, кафе, учреждения общественного питания
1 посадочное место
10.
Театры, кинотеатры, концертные залы, ночные клубы, казино, залы игровых автоматов
1 посадочное место
11.
Музеи, выставки
1 м2 общей площади
12.
Стадионы, спортивные площадки
1 место по проекту
13.
Спортивные, танцевальные и игровые залы
1 м2 общей площади
14.
Продовольственные, промтоварные магазины, супермаркеты
1 м2 торговой площади
15.
Торговля с машин
1 м2 торговое место
16.
Рынки, торговые павильоны, киоски, лотки
1 м2 торговой площади
17.
Оптовые базы, склады продовольственных товаров
1 м2 общей площади
18.
Оптовые базы, склады промышленных товаров
1 м2 общей площади
19.
Дома быта: обслуживание населения
1 м2 общей площади
20.
Вокзалы, автовокзалы, аэропорты
1 м2 общей площади
21.
Пляжи
1 м2 общей площади
22.
Аптеки
1 м2 торговой площади
23.
Автостоянки, автомойки, автозаправочная станция, гаражи
1 машино-место
24.
Автомастерские
1 работник
25.
Гаражные кооперативы
на 1 гараж
26.
Парикмахерские, косметические салоны
1 рабочее место
27.
Прачечные, химчистки, ремонт бытовой техники, швейные ателье
1 м2 общей площади
28.
Мастерские ювелирные, по ремонту обуви, часов
1 м2 общей площади
29.
Мелкий ремонт и услуги (изготовление ключей и так далее)
1 рабочее место
30.
Бани, сауны
1 м2 общей площади
31.
Юридические лицы, организующие массовые мероприятия на территории города
1000 участников
32.
Садоводческие кооперативы
1 участок
Расшифровка аббревиатур:
м2 – квадратный метр
Приложение 2 к Правилам расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области
Форма-1
Коммунальный паспорт объекта жилищного фонда
Город, районный центр, населенный пункт___________________________

1. Мекенжайы ___________________________________________________
2. Қабаттылығы __________________________________________________
3. Үйдің нөмірі __________________________________________________
4. Тұрып жатқан адамдардың саны, адам ____________________________
5. Жайлылық деңгейі:
а) су құбырының, газдың, кәріздің болуы ____________________________
б) жылу беру түрі (орталықтан, пешпен, жергілікті) ___________________
в) отынның түрі - көмір (тас көмір, қоңыр темір), ағаш отын, газ________
г) қоқыс құбырының болуы ________________________________________
д) аула аумағының алаңы, шаршы метр _______________________________
оның ішінде
жасыл екпелері бар _______________________________________________
жабыны қатты ___________________________________________________
оның ішінде жаяусоқпақтар _______________________________________
6. Контейнерлердің типтері, олардың саны және сыйымдылығы__________
7. Қоқысты шығару кезеңділігі _____________________________________
8. Қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізіле ме (қандай және қанша) ________________________________________________________________
Қолдары:
Т.А.Ә., лауазымы
2-Нысан
Тұрғын емес үй-жайлар объектілерінің коммуналдық паспорты
Қала, аудан орталығы, елді мекен ______________________________
1. Объектінің атауы __________________________________________
2. Мекенжайы ______________________________________________
3. Жапсарлас салынған немесе жеке тұрған (соңғысының қабатын көрсету қажет) ______________________________________
4. Орын саны (қызметкерлер және тағы басқа) ___________________
5. Тәулігіне өткізу қабілеті:
ойын-сауық кәсіпорындары үшін (орын саны) ____________________
қоғамдық тамақтану кәсіпорындары үшін (тағам түрі) _____________
6. Қызмет көрсететін персоналдың саны, адам ___________________
7. Үй-жайдың жалпы алаңы, шаршы метр ________________________
Оның ішінде:
сауда алаңы ________________________________________________
қоймалық және қосалқы алаң _________________________________
8. Аула аумағының алаңы, шаршы метр _________________________
Оның ішінде:
жасыл екпелері бар__________________________________________
жабыны қатты ______________________________________________
9. Контейнерлердің типі, олардың саны және сыйымдылығы ______
10. Қалдықтарды шығару мерзімділігі __________________________
11. Тамақ қалдықтарын және қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізіле ме (қандай және қанша) ________________________
Қолдары:
Т.А.Ә., лауазымы
Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Бастапқы жазба бланкісі
_________________
(күні)
_______________________________________________ объектісі бойынша
(атауы, мекенжайы)
Контей -нердің реттік саны №
Жиналған қалдықтар қабатының биіктігі, h, м
Контейнер түбінің алаңы, S, м2
Контей- нердегі қалдық- тардың көлемі, h*S, м3
Қалдықтар тиелген контейнердің (қоқыс тасығыштың) массасы mз, кг
Бос контей -нердің (қоқыс тасығыштың) массасы mп, кг
Контей- нердегі қалдық -тардың массасы, mз - mп
1
2
...
Тәулік ішіндегі жиыны
Vтәу
Mтәу
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
h – биіктік
S – көлем
м – метр
кг – килограмм
м2 – шаршы метр
м3 – текше метр
Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Объектілердің топтары бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу мен жиналуының жиынтық айлық (маусымдық) ведомосі
20__ жылғы " ___" ______ бастап "___" ____________ дейін
Жайлылық типі _________________________________________
Аптаның күндері
Объектінің атауы
Объектінің қызмет түрі
Есептік бірліктің саны
Жинақталған коммуналдық қалдықтардың көлемі/массасы
Орташа тығыздығы, кг/ м3
Барлығы қайталама шикізат іріктеп алынды (бөлек жинаған кезде)
жалпы
1 есептік бірлікке
кг
м3
кг
м3
кг
м3
Дүйсенбі
Сейсенбі
Сәрсенбі
Бейсенбі
Жұма
Сенбі
Жексенбі
Барлығы
Тәулігіне орташа
Қолдары
Т.А.Ә., лауазымы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
кг – килограмм
м3 – текше метр
Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидаларына 5-қосымша
Нысан
Коммуналдық қалдықтардың түзілу мен жинақталуының жиынтық жылдық ведомосі
Жайлылық типі _________________________________________________
Объект
Ай
Өлшенетін бірліктің саны
Қалдықтардың жиналуы
Біртекті емес коэффициент
Бөлек жинау, кг
жалпы
өлшенетін 1 бірлікке
жалпы
өлшенетін 1 бірлікке
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Барлығы
Тәулігіне орташа
Қолдары
Т.А.Ә., лауазымы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
кг – килограмм
м3 – текше метр
Қызылорда облысында коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидаларына 6-қосымша
Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу

1. Адрес ________________________________________________________
2. Этажность ____________________________________________________
3. Номер домовладения ___________________________________________
4. Количество проживающих, чел. __________________________________
5. Уровень благоустройства:
а) наличие водопровода, канализации, газа___________________________
б) вид отопления (центральное, печное, местное)______________________
в) вид топлива - уголь (каменный, бурый), дрова, газ__________________
г) наличие мусоропровода ________________________________________
д) площадь дворовой территории, квадратный метр ___________________
в том числе:
под зелеными насаждениями ______________________________________
под твердым покрытием __________________________________________
из них тротуары _________________________________________________
6. Тип контейнеров, их количество и емкость_________________________
7. Периодичность вывоза отходов __________________________________
8. Производится ли раздельный сбор вторичного сырья (каких и сколько) _______________________________________________________________
Подписи:
Ф.И.О., должность
Форма-2
Коммунальный паспорт объектов нежилых помещений
Город, районный центр, населенный пункт ___________________________
1. Наименование объекта__________________________________________
2. Адрес ________________________________________________________
3. Встроенные или отдельно стоящие (для последнего указать этажность) _______________________________________________________________
4. Количество мест (работников и так далее)___________________________
5. Пропускная способность в сутки:
для зрелищных предприятий (число мест) ___________________________
для предприятий общественного питания (число блюд)________________
6. Количество обслуживающего персонала, чел. ______________________
7. Общая площадь помещений, квадратный метр _______________________
В том числе:
торговая ________________________________________________________
складская и подсобная____________________________________________
8. Площадь дворовой территории, квадратный метр _____________________
В том числе:
под зелеными насаждениями ______________________________________
под твердым покрытием __________________________________________
9. Тип контейнеров, их количество и емкость_________________________
10. Периодичность вывоза отходов _________________________________
11. Производится ли раздельный сбор пищевых отходов и вторсырья (каких и сколько)_________________________________________________________
Подписи:
Ф.И.О., должность
Приложение 3 к Правилам расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области
Форма
Бланк первичных записей
_________________
(дата)
по объекту ______________________________________________________
(наименование, адрес)
№ Порядковый номер контей нера
Высота слоя собранных отходов, h, м
Площадь основания контейнера, S, м2
Объет отходов в контейнере, h·S, м3
Масса загруженного контейнера (мусоровоза) с отходами, mз, кг
Масса порожнего контейнера (мусоровоза) mп, кг
Масса отходов контейнера, mз - mп
1
2
...
Итого за сутки
Vсут
mcут
Расшифровка аббревиатур:
h – высота
S – площадь
м – метр кг – килограмм
м2 – квадратный метр
м3 – кубический метр
Приложение 4 к Правилам расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области
Форма
Сводная месячная (сезонная) ведомость образования и накопления коммунальных отходов по группам объектов
Период с "____" по "____" __________ месяца 20_____ года
Тип благоустройства __________________________________
Дни недели
Наимено -вание объекта
Вид деятель -ности объекта
Количество расчетных единиц
Объем/ масса накопленных коммунальных отходов
Средняя плотность кг/м3
Всего отобрано втор. сырья (при раздель -ном сборе)
общее
на 1 расчетную единицу
кг
м3
кг
м3
кг
м3
Понедельник
Вторник
Среда
Четверг
Пятница
Суббота
Воскресенье
Всего
Среднее за сутки
Подписи Ф.И.О., должность
Расшифровка аббревиатур: кг – килограмм м3 – кубический метр
Приложение 5 к Правилам расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области
Форма
Сводная годовая ведомость образования и накопления коммунальных отходов
Тип благоустройства _____________________________________________
Объект
Месяц
Количество измеряемых единиц
Накопление отходов
Коэффициент неравномер -ности
Раздельный сбор, кг
общее
на 1 измеряе -мую единицу
общее
на измеряе -мую единицу
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Всего
Среднее за сутки
Подписи
Ф.И.О., должность
Расшифровка аббревиатур:
кг – килограмм
м3 – кубический метр
Приложение 6 к Правилам расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в Кызылординской области
Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов

1. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу былайша жүргізіледі:
1) бір тәулікте объектіде коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған бір контейнерде түзілген және жинақталған қалдықтардың көлемін анықтау
(Vконт., М3):
V конт=h*S
мұндағы h - контейнердің түбінен бастап жинақталған коммуналдық қалдықтардың жоғарғы нүктесіне дейінгі биіктік, м;
S - контейнер түбінің алаңы, м2;
2) контейнерлік алаңда коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жалпы көлемін анықтау (Vтәу, м3), егер контейнерлік алаңда коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған контейнерлердің саны бірден артық болса:
Vтәу=Vконт1+Vконт2+Vконт3….
мұндағы Vконт1, Vконт2, Vконт3 - контейнерлік алаңда орналасқан әрбір контейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік көлемі. Есептеу контейнерлік алаңда орналасқан контейнерлердің санына байланысты жүргізіледі;
3) коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған контейнерде жинақталған коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын анықтау (mконт., кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mконт =m3- mп
мұндағы mз - қалдықтар тиелген контейнердің массасы, кг;
mп - қалдықтардан бос контейнердің массасы, кг;
4) объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын анықтау (mтәу., кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mтәу = mконт1+mконт2+mконт3…
мұндағы mконт1, mконт2, mконт3 - контейнерлік алаңда орналасқан әрбір контейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасы. Есептеу контейнерлік алаңда орналасқан контейнерлердің санына байланысты жүргізіледі;
5) жинақталу нормалары жылдың маусымдары бойынша анықталады. Өлшеу қызмет көрсету кестесіне сәйкес контейнерлік алаңнан қалдықтарды шығарғанға дейін тәуліктің бір мезгілінде жеті күн бойы (үзіліссіз) жүргізіледі.
Өлшеу жүргізу мерзімдері: қыста - желтоқсан/қаңтар; көктемде - сәуір/мамыр; жазда - маусым/шілде; күзде - қыркүйек/қазан.
Маусымдық кезең ішінде объектіде түзілген коммуналдық қалдықтардың көлемін анықтау (Vмаус, м3) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Vмаус=Vтәу1+ Vтәу2+….+ Vтәу7
мұндағы Vтәу1, Vтәу2 - белгілі бір маусымда әр тәулік ішінде объектіде пайда болған коммуналдық қалдықтардың көлемі;
6) маусымдық кезең ішінде объектіде пайда болған коммуналдық қалдықтардың көлемін анықтау (mмаус, кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
mмаус= mтәу1 + mтәу2 +…+ mтәу7
мұндағы mтәу1, mтәу2 - белгілі бір маусымда тәулік ішінде объектідегі коммуналдық қалдықтардың массасы;
7) объектіде коммуналдық қалдықтардың түзілу көздерінің санынан коммуналдық қалдықтардың орташа маусымдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vтм, м3):
Vтм = Vмаус / (n × a)
массасы бойынша (mтм, кг):
mтм = mмаус / (n × a)
мұндағы n - маусымдық кезең ішінде бақылау тәулігінің саны;
a - есептік бірліктің саны;

1. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов производится следующим образом:
1) определение объема образованных и накопленных коммунальных отходов в одном контейнере для сбора коммунальных отходов на объекте в сутки (Vконт., м3):
Vконт = h*S
где, h - высота от основания контейнера до верхней точки накопленных коммунальных отходов, м;
S - площадь основания контейнера, м2;
2) определение общего объема образования и накопления коммунальных отходов на контейнерной площадке (Vсут, м3) в случае, если количество контейнеров для сбора коммунальных отходов на контейнерной площадке объекта более одного:
Vсут = Vконт1 + Vконт2 + Vконт3….
где, Vконт1, Vконт2, Vконт3 - суточные объемы образования и накопления коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
3) определение суточной массы коммунальных отходов, накопленных в контейнере для сбора коммунальных отходов (mконт, кг) производят по формуле:
mконт = m3 - mп
где m3 - масса загруженного контейнера с отходами, кг;
mп - масса порожнего контейнера с отходами, кг;
4) определение суточной массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте (mсут, кг) производят по формуле:
mсут = mконт1 + mконт2 + mконт3….
где mконт1, mконт2, mконт3 - суточная масса коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
5) нормы накопления определяются по сезонам года. Замеры проводятся в течение семи дней (без перерыва) в одно и то же время суток до вывоза отходов с контейнерной площадки согласно графику обслуживания.
Сроки проведения замеров: зима-декабрь/январь; весна-апрель/май; лето-июнь/июль; осень-сентябрь/октябрь.
Определение объема коммунальных отходов (Vсез, м3) на объекте в течение сезонного периода наблюдений проводят по формуле:
Vсез = Vсут1 + Vсут2 +…. + Vсут7
где Vсут1, Vсут2 - объем образования коммунальных отходов на объекте за каждые сутки в определенный сезон;
6) определение массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте в течение сезонного периода (mсез, кг) производят по формуле:
mсез = mсут1 + mсут2 +…. + mсут7
где mсут1, mсут2 - масса коммунальных отходов на объекте за сутки в определенный сезон;
7) определение суточной среднесезонной нормы коммунальных отходов на количество источников образования коммунальных отходов на объекте (расчетная единица) производят по формуле:
по объему (Vсс, м3):
Vcc = Vсез / (n × a)
по массе (mсс, кг):
mсс = mсез / (n × a)
где n - количество суток наблюдений в течение сезонного периода; а - количество расчетных единиц;

8) объектіде есептік бірлікке коммуналдық қалдықтардың тәуліктік орташа жылдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vтом, м3):
Vтом= (Vқ тм + Vк тм + Vжтм +Vкү тм)/n
массасы бойынша (mтом, кг):
mтом= (mқ тм + mк тм + mж тм+ mкү тм)/n
мұндағы жоғарғы индекстер "қ", "к", "ж", "кү" - қыста - "қ", тиісінше көктемде - "к", жазда - "ж", күзде "кү" - есептік бірлікте тиісінше қалдықтар пайда болуының тәуліктік орташа маусымдық нормативтерін білдіреді;
n - қалдықтар пайда болған маусымның саны (n=4).
9) Объектіде есептік бірлікте коммуналдық қалдықтардың пайда болуымен жинақталуының жылдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (Vж, м3)
Vж = Vтож х nк
массасы бойынша (mж, кг):
mж = mтож х nк
мұндағы nк - жылдағы күннің саны.
2. Коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау, коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының маусымдық және тәуліктік біртекті емес коэффициентін анықтау мақсатында қосымша мынадай есеп жүргізіледі:
1) коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау (gор, кг/м3) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
qор =m/V,
мұндағы m және V - есептік бірлікте тиісінше массасы мен көлемі бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жылдық немесе орташа маусымдық нормативтері;
2) коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының маусымдық біртекті емес коэффициентін (kбе) анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
Kбе = Vом/Vж
массасы бойынша:
Kбе = mом/mж
3) коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік маусымдық біртекті емес коэффициентін анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
Kмбе = Vmaxтәу./Vом
мұндағы Vmaxтәу. - маусымда объектідегі коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының ең жоғарғы тәуліктік көлемі, м3.
массасы бойынша:
kсн = mmaxтәу./mом
мұндағы mmaxтәу. - маусымда объектідегі коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының ең жоғарғы тәуліктік массасы, кг.
3. Нақты және есептік жылдық көлемді салыстыру үшін коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуының есептік бірлікте белгіленген жылдық нормативтері есептік бірліктің санына көбейтіледі.
Осылайша алынған коммуналдық қалдықтардың түзілуінің есептік жылдық көлемінің айырмасы олардың дәл сол объектіде бір жыл ішінде нақты жинақталуының бес пайызынан аспауға тиіс.
Есепті және нақты деректерде бес пайыздан артық айырма болған жағдайда коммуналдық қалдықтардың түзілуінің сараланған нормативтері олар түзілетін негізгі объектілер бойынша талап етілген қателіктермен нәтижеге шыққанға дейін түзетіледі.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
кг – килограмм
м2 – шаршы метр
м3 – текше метр

8) определение суточной среднегодовой нормы коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vсс, м3):
Vссг = (Vзсс + Vвсс + Vлсс + Vосс)/n
по массе (mсс, кг):
mссг = (mзсс + mвсс + mлсс + mосс)/n,
где верхние индексы "з", "в", "л", "о" - обозначают суточный среднесезонный норматив образования отходов на расчетную единицу зимой - "з", весной - "в", летом - "л", осенью - "о" соответственно;
n - число сезонов образования отходов (n = 4);
9) определение годовой нормы образования и накопления коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vг, м3)
Vг = Vссг × nд,
по массе (mг, кг):
mг = mссг × nд,
где nд - число дней в году;
2. Дополнительно, с целью определения средней плотности коммунальных отходов, коэффициента сезонной и суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов проводится следующий расчет:
1) определение средней плотности коммунальных отходов (gср, кг/м3) производят по формуле:
gср = m/V,
где m и V - годовые или среднесезонные нормативы образования и накопления отходов соответственно по массе и объему на расчетную единицу;
2) определение коэффициента сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов (kн) производят по формуле:
по объему:
kн = Vсс/Vг
по массе:
kн = mсс/mг
3) определение коэффициента суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов производят по формуле:
по объему:
kсн = Vmaxсут/Vсс,
где Vmaxсут - максимальный суточный объем образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, м3:
по массе:
kсн = mmaxсут/mсс,
где mmaxсут - максимальная суточная масса образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, кг.
3. Для проведения сравнения фактического и расчетного годового объема, установленные годовые нормы образования и накопления коммунальных отходов на одну расчетную единицу объекта умножаются на количество расчетных единиц. Полученная таким образом разница расчетного годового объема образования коммунальных отходов не должна отличаться от фактического их накопления от того же объекта за год более, чем на пять процентов. В случае расхождения расчетных и фактических данных более, чем на пять процентов, дифференцированные нормативы образования коммунальных отходов корректируются по основным объектам их образования до результата с требуемой погрешностью.
Расшифровка аббревиатур:
кг – килограмм
м2 – квадратный метр
м3 – кубический метр