Жеке тұлға Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалатын шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын және оны жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 18 ақпандағы № 162 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 ақпанда № 20054 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 112-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына және 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жеке тұлға Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалатын шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жеке тұлға Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалатын шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын жасау қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін жеке тұлға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талаптарының нысанын және оны толтыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 22 шілдедегі № 389 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14175 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2016 жылғы 5 қазанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары- Қаржы министрі
А. Смаилов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

Об утверждении формы требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан, и Правил ее составления
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 18 февраля 2020 года № 162. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2020 года № 20054.
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 и пунктом 4 статьи 112 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила составления формы требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 июля 2016 года № 389 "Об утверждении формы требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан, и Правил ее составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14175, опубликован 5 октября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Первый Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министр финансов
А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра Республики
Казахстан – Министра финансов
Республики Казахстан

2020 жылғы 18 ақпандағы
№ 162 бұйрығына
1-қосымша
нысан
20 __ жылғы __ бастап 20 __ жылғы __ дейінгі кезең үшін Жеке тұлға Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалатын шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабы
Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның
атауы _____________
__________________________________________________________________________
банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымының
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ________________________________________________
№ р/с
Жеке тұлға бойынша мәлімет
Банкпен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ипотекалық тұрғын үй қарыздарының шарты
Есепті кезең үшін сыйақы сомасы
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Құжаттың күні
Құжат тың №
Ипотекалық тұрғын үй қарыздарын өтеу кестесі бойынша
Төлеу фактісі бойынша
сомасы (теңге)
күні
сомасы (теңге)
күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
__________________________________________________________________________
Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымы
басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), телефон
нөмірі _________________________
Банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымының
мекен-жайы _____
__________________________________________________________________________
Жеке тұлға
Қазақстан Республикасында
тұрғын үй сатып алу үшін алған
ипотекалық тұрғын үй
қарыздары бойынша сыйақыны
өтеуге жұмсалатын шығыстарды
растау туралы мемлекеттік
кірістер органдары
талабының нысанына
қосымша
Жеке тұлға Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалатын шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жеке тұлға Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалатын шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының (бұдан әрі – Талап) нысаны мынадай деректерді қамтиды:
1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2-бағанда – жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі;
3-бағанда – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
4-бағанда – банкпен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ипотекалық тұрғын үй қарыздары шартының күні;
5-бағанда – банкпен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ипотекалық тұрғын үй қарыздары шартының нөмірі;
6-бағанда – ипотекалық тұрғын үй қарыздарын өтеу кестесі бойынша сыйақы төлеу сомасы, теңгемен;
7-бағанда – ипотекалық тұрғын үй қарыздарын өтеу кестесі бойынша сыйақыны төлеу күні;
8-бағанда – есепті кезең үшін іс жүзінде төленген сыйақы сомасы, теңгемен;
9-бағанда – іс жүзінде төленген күні.

от "18" февраля 2020 года
№ 162
форма
Требование
органов государственных доходов
о подтверждении расходов на погашение вознаграждения
по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом
на приобретение жилья в Республике Казахстан
за период с__ 20__ года по __ 20__ года
Наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды
банковских операций ________
________________________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер банка или организации,
осуществляющей отдельные виды банковских операций
________________________________________________________________________________
№ п/п
Сведения по физическому лицу
Договор ипотечного жилищного займа с банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций
Сумма вознаграждения за отчетный период
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата документа
№ документа
По графику погашения ипотечного жилищного займа
По факту оплаты
сумма (тенге)
дата
сумма (тенге)
дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
________________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя банка или
организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
(электронная цифровая подпись)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), номер телефона исполнителя
_________________________
Адрес банка или организации, осуществляющей отдельные виды
банковских операций ____________
________________________________________________________________________________
Приложение
к форме требования органов
государственных доходов о
подтверждении расходов на
погашение вознаграждения по
ипотечным жилищным займам,
полученным физическим лицом
на приобретение жилья в
Республике Казахстан
Пояснение по заполнению формы Требования органов государственных
доходов
о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным
жилищным займам,
полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан
1. Форма требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан (далее – Требование) включает в себя следующие данные:
в графе 1 – порядковый номер строки;
в графе 2 – индивидуальный идентификационный номер физического лица;
в графе 3 – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица;
в графе 4 – дата договора ипотечного жилищного займа с банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
в графе 5 – номер договора ипотечного жилищного займа с банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
в графе 6 – сумма оплаты вознаграждения по графику погашения ипотечного жилищного займа, в тенге;
в графе 7 – дата оплаты вознаграждения по графику погашения ипотечного жилищного займа;
в графе 8 – фактически оплаченная сумма вознаграждения за отчетный период, в тенге;
в графе 9 – дата фактической оплаты.

2. Талап банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымы басшысының немесе дара кәсіпкердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 18 ақпандағы
№ 162 бұйрығына
2-қосымша
Жеке тұлға Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалатын шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Жеке тұлға Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалатын шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын жасау қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 112-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына және 4-тармағына сәйкес әзірленді және банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың Жеке тұлға Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалатын шығыстарды растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының (бұдан әрі – Талап) нысанын жасау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Талапты жасау тәртібі
2. Талапты банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар:
1) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрғандар – хабарламаларды кепілді жеткізуді қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша электрондық тәсілмен және басшының электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырып;
2) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмағандар – өзі келу тәртібімен немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жасайды.
3. Ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша Талапты жасау мүмкін болмаған жағдайда, сондай-ақ техникалық қателер туындаған жағдайда Талап электрондық түрде "Microsoft Excel" не "Microsoft Access" форматында жасалады және ұсынылады.
4. Талап жеке тұлға Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алу үшін алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалатын шығыстарды растайтын мәліметтерді толтыра отырып, осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Мәліметтер әрбір қарыз бөлігінде жеке ұсынылады.

2. Требование заверяется электронной цифровой подписью руководителя банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Приложение 2
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра Республики
Казахстан – Министра финансов
Республики Казахстан
от "18" февраля 2020 года
№ 162
Правила
составления формы требования
органов государственных доходов о подтверждении расходов
на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам,
полученным физическим лицом на приобретение жилья
в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления формы требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан, разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 и пунктом 4 статьи 112 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций формы требования органов государственных доходов о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан (далее – Требование).
Глава 2. Порядок составления Требования
2. Требование составляется банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций:
1) состоящими на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика – электронным способом по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений, и заверяются электронной цифровой подписью руководителя;
2) не состоящими на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика – в явочном порядке или по почте заказным письмом с уведомлением.
3. В случае невозможности составления Требования по информационно-коммуникационной сети, а также в случае возникновения технических ошибок Требование составляется и представляется в электронном виде в формате "Microsoft Excel" либо "Microsoft Access".
4. Требование составляется по форме согласно приложению 1 к настоящему приказу, с заполнением сведений, подтверждающих расходы на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан.
Сведения представляются отдельно в разрезе каждого займа.