Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген білім беруге жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын және оны жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 18 ақпандағы № 161 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 24 ақпанда № 20060 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 112-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына және 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген білім беруге жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген білім беруге жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын жасау қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының аумағында білім беруге жеке тұлға жұмсаған шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талаптарының нысанын және оны толтыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 22 шілдедегі № 388 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14177 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2016 жылғы 7 қазанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары- Қаржы министрі
А. Смаилов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

Об утверждении формы требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на образование, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан, и Правил ее составления
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 18 февраля 2020 года № 161. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2020 года № 20060.
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 и пунктом 4 статьи 112 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на образование, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила составления формы требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на образование, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 22 июля 2016 года № 388 "Об утверждении формы требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на образование, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан, и Правил ее составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14177, опубликован 7 октября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Первый Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министр финансов
А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Первого
заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан

2020 жылғы 18 ақпандағы
№ 161 бұйрығына
1-қосымша
нысан
20 __ жылғы __ бастап 20 __ жылғы __ дейінгі кезең үшін Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген білім беруге жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабы
Білім беру ұйымның немесе дара кәсіпкердің атауы ____________________
_________________________________________________________________
Білім беру ұйымның немесе дара кәсіпкердің жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
_________________________________________________________________
№ р/с
Жеке тұлға бойынша мәлімет
Білім беру қызметтерді көрсетуге арналған шарт
Білім беру қызметінің құны,
теңгемен
Білім беру қызметін алған күні
Білім беру қызметінің төленген сомасы, теңгемен
Білім беру қызметінің төленген күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Құжаттың күні және нөмірі
Қызмет атауының коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
_________________________________________________________________
Білім беру ұйымы басшысының немесе дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), телефон нөмірі
_________________________________________________________________
Білім беру ұйымның мекен-жайы
_________________________________________________________________
Жеке тұлға
Қазақстан Республикасының
аумағында жүргізген білім
беруге жұмсалатын шығыстар
туралы мәліметтерді растау
туралы мемлекеттік кірістер
органдары талабының нысанына
қосымша
Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген білім беруге жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген білім беруге жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының (бұдан әрі – Талап) нысаны мынадай деректерді қамтиды:
1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2-бағанда – Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғаның немесе оның асырауындағы он сегіз жасқа толмаған Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғаның заңды өкілінің жеке сәйкестендіру нөмірі;
3-бағанда – Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғаның немесе оның асырауындағы он сегіз жасқа толмаған Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғаның заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
4-бағанда – білім беру қызметін көрсетуге арналған құжаттың (шарттың) күні және нөмірі;
5-бағанда – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес білім берудің мынадай деңгейлері бойынша білім беру қызметін көрсетуге арналған шартқа сәйкес қызмет атауының коды:

от 18 февраля 2020 года
№ 161
форма
Требование
органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на
образование, произведенных физическим лицом на территории
Республики Казахстан за период с __ 20 __ года по __ 20 __ года
Наименование организации образования или индивидуального предпринимателя
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
индивидуальный/бизнес-идентификационный номер организации образования или индивидуального предпринимателя
_________________________________________________________________
№ п/п
Сведения по физическому лицу
Договор на оказание образовательных услуг
Стоимость услуг обучения,
в тенге
Дата получения услуг обучения
Сумма оплаты услуг обучения,
в тенге
Дата оплаты услуг обучения
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата и номер документа
Код наименования услуги
1
2
3
4
5
6
7
8
9
_________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя организации образования
или индивидуального предпринимателя (электронная цифровая подпись)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), номер телефона исполнителя
_________________________________________________________________
Адрес организации образования ____________________________________
Приложение
к форме требования органов
государственных доходов о
подтверждении сведений о
расходах на образование,
произведенных физическим
лицом на территории
Республики Казахстан
Пояснение по заполнению формы требования органов государственных доходов о
подтверждении сведений о расходах на образование, произведенных физическим лицом
на территории Республики Казахстан
1. Форма требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на образование, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан (далее – Требование) включает в себя следующие данные:
в графе 1 – порядковый номер строки;
в графе 2 – индивидуальный идентификационный номер физического лица-резидента Республики Казахстан или законного представителя физического лица-резидента Республики Казахстан, не достигшего двадцати одного года, находящегося на иждивении;
в графе 3 – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица-резидента Республики Казахстан или законного представителя физического лица-резидента Республики Казахстан, не достигшего двадцати одного года, находящегося на иждивении;
в графе 4 – дата и номер документа (договора) на оказание образовательных услуг;
в графе 5 – код наименования услуги, согласно договору на оказание образовательных услуг по следующим уровням образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан:

1) 001 – Қазақстан Республикасындағы мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында жүзеге асырылатын мектепке дейінгі тәрбие және оқыту;
2) 002 – Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын білім беру ұйымдарында осындай қызмет түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша техникалық және кәсіптік білім;
3) 003 – Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын білім беру ұйымдарында осындай қызмет түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша орта білімнен кейінгі, жоғары білім;
4) 004 – Салық кодексінің 291-бабының 1-тармағында айқындалған дербес білім беру ұйымдарында жүзеге асырылатын мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, орта білімнен кейінгі, жоғары білім;
6-бағанда – білім беру қызметін көрсетуге арналған шартқа сәйкес білім беру қызметінің құны, теңгемен;
7-бағанда – білім беру қызметін көрсетуге арналған шартқа сәйкес білім беру қызметін алған күні;
8-бағанда – білім беру қызметін алғаны үшін іс жүзінде төленген сомасы, теңгемен;
9-бағанда – іс жүзінде төленген күні.
2. Талап білім беру ұйымы басшысының немесе дара кәсіпкердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 18 ақпандағы
№ 161 бұйрығына
2-қосымша
Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген білім беруге жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын жасау қағидалары
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген білім беруге жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының нысанын жасау қағидалары "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 112-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына және 4-тармағына сәйкес әзірленді және білім беру ұйымдарымен Жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген білім беруге жұмсалатын шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы мемлекеттік кірістер органдары талабының (бұдан әрі – Талап) нысанын жасау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Талапты жасау тәртібі
2. Талапты білім беру ұйымдары:
1) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрғандар – хабарламаларды кепілді жеткізуді қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша электрондық тәсілмен және басшының электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырып;
2) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмағандар – өзі келу тәртібімен немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жасайды.

1) 001 – дошкольное воспитание и обучение, осуществляемые в дошкольных организациях образования в Республике Казахстан;
2) 002 – техническое и профессиональное образование, осуществляемое в Республике Казахстан по соответствующим лицензиям на право ведения таких видов деятельности в организациях образования;
3) 003 – послесреднее, высшее образование, осуществляемое в Республике Казахстан по соответствующим лицензиям на право ведения таких видов деятельности в организациях образования;
4) 004 – дошкольное воспитание и обучение, послесреднее, высшее образование, осуществляемые в автономных организациях образования, определенных пунктом 1 статьи 291 Налогового кодекса;
в графе 6 – стоимость услуг обучения согласно договору на оказание образовательных услуг, в тенге;
в графе 7 – дата получения услуг обучения согласно договору на оказание образовательных услуг;
в графе 8 – фактически оплаченная сумма за получение услуг обучения, в тенге;
в графе 9 – дата фактической оплаты.
2. Требование заверяется электронной цифровой подписью руководителя организации образования или индивидуального предпринимателя.
Приложение 2
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 февраля 2020 года № 161
Правила составления формы требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на образование, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления формы требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на образование, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан, разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 и пунктом 4 статьи 112 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления организациями образования формы требования органов государственных доходов о подтверждении сведений о расходах на образование, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан (далее – Требование).
Глава 2. Порядок составления Требования
2. Требование составляется организациями образования:
1) состоящих на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика – электронным способом по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений, и заверяются электронной цифровой подписью руководителя;
2) не состоящих на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика – в явочном порядке или по почте заказным письмом с уведомлением.

3. Талап жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген білім беруге жұмсалатын шығыстарды растайтын мәліметтерді толтыра отырып, осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Мәліметтер әрбір қызмет бөлігінде жеке ұсынылады.
4. Ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша Талапты жасау мүмкін болмаған жағдайда, сондай-ақ техникалық қателер туындаған жағдайда Талап электрондық түрде "Mіcrosoft Excel" не "Mіcrosoft Access" форматында жасалады және ұсынылады.

3. Требование составляется по форме согласно приложению 1 к настоящему приказу, с заполнением сведений, подтверждающих расходы на образование, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан.
Сведения представляются отдельно в разрезе каждой услуги.
4. В случае невозможности составления Требования по информационно-коммуникационной сети, а также в случае возникновения технических ошибок Требование составляется и представляется в электронном виде в формате "Microsoft Excel" либо "Microsoft Access".