"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 24 ақпандағы № 194 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 25 ақпанда № 20066 болып тіркелді
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексі 82-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде:
623 және 624-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"623. Бюджеттік кредиттерді қайта құрылымдау Бюджет кодексінің 193-бабының 4-тармағына сәйкес тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметі немесе әкімдіктер органның жанындағы консультативтік-кеңесші органның оң қорытындысы болған кезде әрбір кредиттік шарт бойынша кредитордың шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау кредиттік шартқа қосымша келісім жасасу арқылы ресімделеді.
624. Қайта құрылымдауды жүргізу үшін қарыз алушы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жүгінеді және мынадай құжаттамаларды енгізеді:
1) қарыз алушының қаржылық жағдайын және қаржылық жағдайды сауықтыру жөніндегі шараларды қамтитын бизнес-жоспар;
2) құзыретіне бизнес-жоспарда көрсетілген мәселелер кіретін мемлекеттік органның қорытындысы немесе сенім білдірілген өкілдің (агенттің) және/немесе жергілікті атқарушы органның қорытындысы.
Республикалық бюджет қаражаты есебінен берілген бюджеттік кредитті қайта құрылымдау туралы шешімді Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2017 жылғы 15 қыркүйектегі № 134-ө өкіміне сәйкес құрылған Республикалық бюджеттен берілген кредиттерді, сондай-ақ мемлекет кепілдік берген қарыздардың шеңберінде республикалық бюджеттен оқшауландырылған қаражатты қайтару және қайта құрылымдау жөніндегі комиссияның оң қорытындысы негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
Жоғарыда көрсетілген комиссияның оң қорытынды алғаннан кейін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі бес жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулы жобасын әзірлейді және оны республикалық бюджеттік комиссиясының қарауына жолдайды.
Бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган қаулы жобасын жақын арада болатын республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
Тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі алынған жағдайда бюджеттік бағдарламалар әкімшісі үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулы жобасын мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жібереді.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Қазақстан Республикасының Үкіметі тиісті қаулы жобасын бекіткеннен кейін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, қарыз алушы, сенім білдіруші (бар болған жағдайда) қол қойылған Кредиттік шартқа қосымша келісім жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық органға бес жұмыс күнінің ішінде қол қоюға енгізеді.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания"
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 24 февраля 2020 года № 194. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2020 года № 20066
В соответствии с пунктом 8 статьи 82 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных указанным приказом:
пункты 623 и 624 изложить в следующей редакции:
"623. Реструктуризация бюджетных кредитов в соответствии с пунктом 4 статьи 193 Бюджетного кодекса осуществляется на основании решения кредитора по каждому кредитному договору при наличии положительного заключения консультативно-совещательного органа при Правительстве Республики Казахстан или акиматов соответственно.
Реструктуризация бюджетного кредита оформляется посредством заключения дополнительного соглашения к кредитному договору.
624. Для проведения реструктуризации заемщик обращается в уполномоченный орган по исполнению бюджета и вносит следующий пакет документации:
1) бизнес-план, который содержит финансовое состояние заемщика и меры по оздоровлению финансового положения;
2) заключение государственного органа, в компетенцию которого входят вопросы, отраженные в бизнес-плане или заключение поверенного (агента) и/или местного исполнительного органа.
Решение о реструктуризации бюджетного кредита, предоставленного за счет средств республиканского бюджета, принимается Правительством Республики Казахстан на основании положительного заключения Комиссии по возврату и реструктуризации кредитов, выданных из республиканского бюджета, а также средств, отвлеченных из республиканского бюджета в рамках гарантированных государством займов, созданной в соответствии с распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 15 сентября 2017 года № 134-р.
После получения положительного заключения вышеуказанной комиссии, администратор бюджетной программы не позднее пяти рабочих дней разрабатывает и направляет для вынесения на заседание республиканской бюджетной комиссии проект постановления Правительства Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию выносит на рассмотрение проект постановления на ближайшее заседание республиканской бюджетной комиссии.
В случае получения положительного решения соответствующей бюджетной комиссии администратор бюджетных программ не позднее трех рабочих дней направляет на согласование проект постановления Правительства Республики Казахстан заинтересованным государственным органам.
Администратор бюджетной программы после утверждения Правительством Республики Казахстан соответствующего постановления вносит подписанный администратором бюджетной программы, заемщиком, поверенным (при наличии) проект дополнительного соглашения к Кредитному договору на подпись центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней.";

мынадай мазмұндағы 624-1-тармағымен толықтырылсын:
"624-1. Мерзімі өткен берешек пайда болған жағдайда қарыз алушы кредитордың шешім қабылдау сәтінде есептелген тұрақсыздық төлемін (айыппұл, өсімпұл) кредитордың шешімінде көрсетілген мерзімде төлейді.
Кредитор негізгі борышты өтеу мерзімін өзгертуді келіскен жағдайда, тұрақсыздық төлемі (айыппұл, өсімпұл) кредитордың шешім қабылдау сәтіне дейін де есептеледі.
Қарыз алушыға қатысты жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану немесе оңалту рәсімін енгізу кезінде тұрақсыздық төлемін (айыппұл, өсімпұл) тоқтату не есептеу 2014 жылғы 7 наурыздағы "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 29-бабы 5 тармағының 2-тармақшасындағы сот бекіткен оңалту жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.";
663 және 664-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"663. Мүлікті мемлекеттік меншікке айналдыру кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган құқық белгілейтін және өзге де меншік құқығы туындағанын растайтын (ауыртпалық салу құқығы) құжаттардың негізінде сенім білдірілген өкілмен (агентпен) және/немесе сот орындаушысымен, банкроттық басқарушымен, бюджеттік кредиттер бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне мүлікті мемлекеттік меншікке қабылдауды ұйғаратын қарыз алушымен және/немесе өзге де мүдделі тұлғалармен келісім жасасады.
664. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Ереженің 663-тармағында анықталған жасасқан келісімге сәйкес мүлікті қабылдауды қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы 665-1-тармағымен толықтырылсын:
"665-1. Бюджеттік кредит бойынша борышты аударуға кредитор шешімінің негізінде кредиттік шарт тараптарының келісімі бойынша жол беріледі.
Борышты аудару бюджеттік кредит бойынша борышты өтеу есебіне өндіріп алынған (ұсынылған) мүлікті берген кезде жүзеге асырылады.
Бюджеттік кредит бойынша борышты аудару кредитор, қарыз алушы және жаңа қарыз алушы арасында келісім жасасу арқылы ресімделеді.
Бюджеттік кредит бойынша сыйақыны есептеу бюджеттік кредит бойынша борышты аудару туралы кредитордың шешімі қабылданған сәттен бастап тоқтатылады. Кредитордың шешімі қабылданған сәтте бюджеттік кредит бойынша мерзімі өткен берешек болған жағдайда, өсімпұлды (айыппұлдарды) есептеу мүлікті мемлекеттік меншікке іс жүзінде қабылдағанға дейін тоқтатылмайды.
Кепілдік қамтамасыз етуден босату кредитор, қарыз алушы және жаңа қарыз алушы арасында жасалған Келісім бойынша барлық міндеттемелер орындалғаннан кейін жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджеттік кредиттеу, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры және қаржы секторы мәселелері бойынша өзара іс-қимыл департаменті (Д.Ә. Темірбеков) заңнамада белгіленген тәртіппен:

дополнить пунктом 624-1 следующего содержания:
"624-1. В случае образования просроченной задолженности, заемщик уплачивает неустойку (штраф, пеня), начисленную на момент принятия решения кредитора, в сроки, указанные в решении кредитора.
В случае согласия кредитора на изменение срока погашения основного долга, неустойка (штраф, пеня) также начисляется до момента принятия решения кредитора.
При применении ускоренной реабилитационной процедуры или введении реабилитационной процедуры в отношении заемщика, прекращение либо начисление неустойки (штраф, пеня) осуществляется в соответствии с планом реабилитации и подпунктом 2) пункта 5 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве", утвержденным судом.";
пункты 663 и 664 изложить в следующей редакции:
"663. При обращении имущества в государственную собственность центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании правоустанавливающих и других документов, подтверждающих права (обременения прав) на имущество заключает соглашение с поверенным (агентом) и/или судебным исполнителем, банкротным управляющим, заемщиком, и/или другими заинтересованными лицами, предполагающее принятие имущества в государственную собственность в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетным кредитам.
664. Уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает принятие имущества согласно заключенному соглашению, определенному в пункте 663 настоящих Правил.";
дополнить пунктом 665-1 следующего содержания:
"665-1. Перевод долга по бюджетному кредиту допускается по соглашению сторон кредитного договора на основании решения кредитора.
Перевод долга осуществляется при передаче имущества, взысканного (предлагаемого) в счет погашения долга по бюджетному кредиту.
Перевод долга по бюджетному кредиту оформляется посредством заключения соглашения между кредитором, заемщиком и новым заемщиком.
Начисление вознаграждения по бюджетному кредиту прекращается с момента принятия решения кредитора о переводе долга по бюджетному кредиту. В случае наличия просроченной задолженности по бюджетному кредиту на момент принятия решения кредитора, начисление пени (штрафов) не прекращается до фактического принятия имущества в государственную собственность.
Высвобождение залогового обеспечения осуществляется после исполнения всех обязательств по Соглашению, заключенному между кредитором, заемщиком и новым заемщиком.".
2. Департаменту бюджетного кредитования, Национального фонда Республики Казахстан и взаимодействия по вопросам финансового сектора Министерства финансов Республики Казахстан (Темирбеков Д.О.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары- Қаржы министрі
А. Смаилов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан-Министр финансов
А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан