"Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 16 шілдедегі № 512 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 10 сәуірдегі № 192 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 13 сәуірде № 20374 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 16 шілдедегі № 512 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19057 болып тіркелген, 2019 жылғы 26 шілдеде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-6) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін
атқарушысының
2020 жылғы 10 сәуірдегі
№ 192 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 16 шілдедегі
№ 512 бұйрығымен
бекітілген
Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру қағидалары

О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 16 июля 2019 года № 512 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 10 апреля 2020 года № 192. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2020 года № 20374.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 16 июля 2019 года № 512 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19057, опубликован 26 июля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 55-6) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила выдачи разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
от 10 апреля 2020 года № 192
Утверждены
приказом Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 16 июля 2019 года № 512
Правила выдачи разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-6) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың қолданысы Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторы шегiнде қызметін жүзеге асыру үшін қазақстандық кеме иелері тартатын, шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн барлық кемелерге (бұдан әрi - шетелдiк кемелер) қолданылады.
Кеменiң меншiк иесі болып табылатынына немесе оны өзге де заңды негiзде пайдалануына қарамастан, өз атынан кемені пайдаланатын Қазақстан Республикасының заңды немесе жеке тұлғасы қазақстандық кеме иесі болып табылады.
2-тарау. Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру тәртібі
3. Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсатты (бұдан әрi - рұқсат) сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрi – уәкілетті орган) қазақстандық кеме иесіне каботажды және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға, жер қойнауын пайдалану салдарын жоюға, сондай-ақ гидротехникалық құрылысжайларды салуға және құтқару жұмыстарын жүргізуге байланысты қызметті (бұдан әрі – өтініш беруші) жүзеге асыру үшін бередi.
4. Өтініш беруші уәкілетті органға www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат алу үшін өтінімді (бұдан әрі – өтінім) жолдайды.
Өтінімге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет стандарты) кертірілген құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі.
мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік көрсетілетінқызмет стандартында келтірілген.
Уәкілетті органның құжаттарды қарау және рұқсат берудің жалпы мерзімі 9 (тоғыз) жұмыс күнін құрайды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 55-6) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее - Закон) и определяют порядок выдачи разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря.
2. Действие настоящих Правил распространяется на все суда, плавающие под флагом иностранного государства (далее – иностранные суда), привлекаемые казахстанскими судовладельцами для осуществления деятельности в пределах казахстанского сектора Каспийского моря.
Казахстанским судовладельцем является юридическое или физическое лицо Республики Казахстан, эксплуатирующее судно от своего имени независимо от того, является ли оно собственником судна или использует его на ином законном основании.
Глава 2. Порядок выдачи разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря
3. Разрешение на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря (далее – разрешение), выдается в произвольной форме уполномоченным органом в области торгового мореплавания (далее – уполномоченный орган) казахстанскому судовладельцу для осуществления каботажа и деятельности, связанной с операциями по недропользованию, ликвидацией последствий недропользования, а также со строительством гидротехнических сооружений и с проведением спасательных операций (далее – заявитель).
4. Заявитель для получения разрешения направляет в уполномоченный орган посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) заявку на получение разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря (далее - заявка), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются электронные копии документов, приведенных в стандарте государственной услуги "Выдача разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря" (далее – Стандарт государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги также приведен в Стандарте государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Общий срок рассмотрения документов и выдачи разрешения уполномоченным органом составляет 9 (девять) рабочих дней.

5. Рұқсат Каспий теңізінің қазақстандық секторында ұлттық мүдделерді қорғауды, кемелердің жүзу қауіпсіздігін және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етуді ескере отырып, осы Қағидалардың 9 және 10-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттiк туын көтерiп жүзетiн ұқсас техникалық сипаттамаларымен ұқсас түрдегi бос және осы мақсаттар үшiн шетелдiк кеме тартылатын көрсетілетін қызметтi жүзеге асыруға мүмкiндiгi бар кемелердiң болмау жағдайында беріледі.
6. Рұқсат әрбiр шетелдiк кемеге шартта (келісімшартта) көрсетiлген мерзімге, соның негiзiнде жұмыстың нақты түрлерін орындау үшін тартылатын шетелдiк кемеге, бiрақ 1 (бiр) жылдан аспайтын мерзiмге берiледi.
Шарт (келісімшарт) рұқсатты алуға өтінім беретін қазақстандық кеме иесі және шетелдік кеменің меншік иесі немесе шетелдік кемені жалдайтын кеме иесі немесе орындау үшін тартылатын шетелдiк кемеге жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) тапсырыс берушінің арасында жасалады.
7. Кемені басқа шарттың (келісімшарттың) шеңберінде жұмыстардың өзге де түрлерін орындау үшін басқа кеме иесіне беру кезінде осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте жаңа рұқсат алу қажет.
8. Уәкілетті орган құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның қызметкері осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттарды тіркеген кезден бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттар (жеке тұлғаларға қатысты), не заңды тұлға - меншік иесін мемлекеттік тіркеу (заңды тұлғаларға қатысты ) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Өтініш беруші құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, уәкілетті органның қызметкері осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өтінімді одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды.
Уәкілетті орган басшысының орынбасарының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған өтінімді одан әрі қараудан дәлелді бас тарту портал арқылы электрондық құжат нысанында өтініш берушіге жіберіледі.
9. Өтініш беруші осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда уәкілетті органның қызметкері Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзетiн ұқсас техникалық сипаттамаларымен ұқсас түрдегi бос және осы мақсаттар үшiн шетелдiк кеме тартылатын қызметтi жүзеге асыруға мүмкiндiгi бар кемелердiң болуын немесе болмауын анықтау үшін 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтінімді уәкілетті органның ресми сайтында орналастырады және 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтінімнің осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарастырады.

5. Разрешение выдается с учетом обеспечения защиты национальных интересов, безопасности плавания судов и охраны окружающей среды в казахстанском секторе Каспийского моря при отсутствии свободных судов аналогичного типа со схожими техническими характеристиками, плавающих под Государственным флагом Республики Казахстан и способных осуществлять деятельность, для которой привлекается иностранное судно, в соответствии с пунктами 9 и 10 настоящих Правил.
6. Разрешение выдается на каждое иностранное судно на срок, указанный в договоре (контракте), на основании которого привлекается иностранное судно для выполнения конкретных видов работ, но не более 1 (одного) года.
Договор (контракт) заключается между казахстанским судовладельцем, подающим заявку на получение разрешения и собственником иностранного судна либо судовладельцем, арендующим иностранное судно либо заказчиком работ (услуг), для выполнения которых привлекается иностранное судно.
7. При передаче судна другому судовладельцу для выполнения иных видов работ в рамках другого договора (контракта) необходимо получить новое разрешение в порядке, установленном настоящими Правилами.
8. Уполномоченный орган в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявки и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сотрудник уполномоченного органа в течение двух рабочих дней с момента регистрации документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил, проверяет полноту представленных документов.
Сведения о документах, удостоверяющих личность собственника (в отношении физических лиц) либо о государственной регистрации юридического лица-собственника (в отношении юридических лиц) подтягиваются из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В случае представления заявителем неполного пакета документов сотрудник уполномоченного органа в сроки, указанные в части третьей настоящего пункта, готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявки согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявки, подписанный электронной цифровой подписью заместителя руководителя уполномоченного органа, направляется заявителю в форме электронного документа посредством портала.
9. В случае предоставления заявителем полного пакета документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил, сотрудник уполномоченного органа размещает на официальном сайте уполномоченного органа заявку в течение 1 (одного) рабочего дня для определения наличия либо отсутствия свободных судов аналогичного типа со схожими техническими характеристиками, плавающих под Государственным флагом Республики Казахстан и способных осуществлять деятельность, для которой привлекается иностранное судно и в течение 5 (пяти) рабочих дней рассматривает заявку на соответствие требованиям настоящих Правил.

10. Егер өтiнiм уәкілетті органның ресми сайтында орналастырылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қазақстандық кеме иелерiнен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзетiн өздеріне тиесілі кемелермен шетелдiк кеме тартылатын көрсетілетін қызметтi жүзеге асыру мүмкiндiгi туралы ақпарат түспесе, ұқсас техникалық сипаттамаларымен ұқсас түрдегi бос кемелер жоқ деп есептеледi.
11. Оң қорытынды болған кезде уәкілетті органның қызметкері 1 (бір) жұмыс күні ішінде рұқсатты рәсімдейді және өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жібереді немесе теріс қорытынды болған кезде көрсетілген мерзімде рұқсат беруден дәлелді бас тартуды дайындайды және өтініш берушіге жолдайды.
Рұқсат беруден бас тарту Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
12. Ұқсас түрдегі бос Қазақстандық және осы мақсаттар үшін шетелдік кеме тартылатын қызметті жүзеге асыруға мүмкіндігі бар кемелердің болуы негізінде рұқсат берудің дәлелді бас тартуымен келіспеген жағдайда, өтініш беруші мынадай қосымша құжаттарды қоса бере отырып өтініш қайта енгізіледі:
1) танылған шетелдік сыныптау қоғамының еркін нысандағы қорытындысы (қазақстандық кеменің жұмыстарды жүзеге асыруға техникалық жарамсыздығын негіздеу қажет болған жағдайда);
2) тапсырысты орындау үшін қажетті кемеге жұмыстар тапсырыс берушісі еркін нысандағы техникалық ерекшелігі.
Шет тіліндегі құжаттар қазақ немесе орыс тілдеріне нотариалды расталған аудармасымен қамтамасыз етіледі. Шет тіліндегі құжатқа нотариалды куәландырылған аударманың электрондық көшірмесі қоса беріледі.
13. Уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.
14. Берiлген рұқсаттар туралы ақпаратты уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметiне жiбередi.
Рұқсаттың қолданылу мерзiмi аяқталған күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күнiнен кешіктірмей шетелдiк кеме Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге тиiс.
15. Уәкілетті органның қызметкерлерінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган басшысының атына және (немесе) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.

10. Если в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня размещения заявки на официальном сайте уполномоченного органа от казахстанских судовладельцев не поступит информация о возможности осуществления принадлежащими им судами под Государственным флагом Республики Казахстан, деятельности, для которой привлекается иностранное судно, считается, что свободные суда аналогичного типа со схожими техническими характеристиками отсутствуют.
11. При положительном заключении сотрудник уполномоченного органа в течение 1 (одного) рабочего дня оформляет и направляет разрешение в "личный кабинет" заявителя на портале, либо при отрицательном заключении в указанные сроки подготавливает и направляет заявителю мотивированный отказ в выдаче разрешения.
Отказ в выдаче разрешения осуществляется по основаниям, приведенным в Стандарте государственной услуги.
12. В случае несогласия с мотивированным отказом в выдаче разрешения на основании наличия казахстанских свободных судов аналогичного типа, способных осуществлять деятельность, для которой привлекается иностранное судно, заявителем повторно подается заявка с приложением следующих дополнительных документов:
1) заключение признанного иностранного классификационного общества в произвольной форме (при необходимости обоснования технической непригодности казахстанского судна к осуществлению работ);
2) техническая спецификация заказчика работ на судно, необходимое для выполнения заказа, в произвольной форме.
Документы на иностранном языке обеспечиваются нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык. Электронная копия нотариально заверенного перевода прилагается к документу на иностранном языке.
13. Уполномоченный орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
14. Информация о выданных разрешениях направляется уполномоченным органом в Пограничную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
По истечении срока действия разрешения иностранное судно подлежит убытию с территории Республики Казахстан не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня истечения срока действия разрешения.
15. Жалоба на решение, действий (бездействия) сотрудников уполномоченного органа может быть подана на имя руководителя уполномоченного органа и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы Заңның 25-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Уәкілетті орган шешімінің нәтижелерімен келіспеген жағдайда өтініш беруші нәтижелерге сот тәртібімен шағымдана алады.
Шет мемлекеттiң туын көтерiп
жүзетiн кеменi Каспий теңізінің
қазақстандық секторында
пайдалануға рұқсат беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысаны
Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат алуға өтінім
1. Кеменің атауы___________________________________________________
2. Кемені тіркеу порты______________________________________________
3. Халықаралық теңіз ұйымының сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
________________________________________________________________
4. Кеменің туы_______________________________________________________
5. Кеме түрі_________________________________________________________
6. Кеме сыныбы______________________________________________________
7. Кеме өлшемдері: ұзындығы ________ ені _______ борт биіктігі____________
8. Тіркелім сыйымдылығы: таза ______________ жалпы _________________
9. Шөгу ___________________________________________________________
10. Салынған күні мен орны____________________________________________
11. Бас қозғалтқыштардың қуаты (бар болса) ___________________________
12. Кеменің меншік иесі ____________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(тегі, аты, азаматтығы, тұратын мекенжайы, төлқұжат деректері (жеке тұлғалар үшін);
атауы, орналасқан жері (заңды тұлғалар үшін)
13. Шарт (келісімшарт) жасалған кеме иесі _____________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, азаматтығы, тұратын мекенжайы, төлқұжат деректері (жеке тұлғалар үшін); атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса), орналасқан жері (заңды тұлғалар үшін)
14. Шарттың (келісімшарттың) атауын, қолданылу күнін және мерзімін көрсете отырып, кеме қызметінің жоспарланған түрлері ________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами решения уполномоченного органа заявитель может обжаловать результаты в судебном порядке.
Приложение 1
к Правилам выдачи разрешения
на эксплуатацию судна,
плавающего под флагом
иностранного государства, в
казахстанском секторе
Каспийского моря
Форма
Заявка
на получение разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе
Каспийского моря
1. Название судна ____________________________________________________
2. Порт регистрации судна ____________________________________________
3. Идентификационный номер Международной морской организации (при наличии)
___________________________________________________________
4. Флаг судна _______________________________________________________
5. Тип судна ________________________________________________________
6. Класс судна ______________________________________________________
7. Размеры судна: длина ________ ширина ______ высота борта ____________
8. Регистровая вместимость: чистая ______________ валовая _______________
9. Осадка ___________________________________________________________
10. Дата и место постройки ____________________________________________
11. Мощность главных двигателей (при наличии) _________________________
12. Собственник судна _____________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, гражданство, адрес проживания, паспортные данные
(для физических лиц); наименование, местонахождение (для юридических лиц)
13. Судовладелец, с которым заключен договор (контракт) ______________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, гражданство, адрес проживания, паспортные данные
(для физических лиц); наименование, бизнес-идентификационный номер (при
наличии), местонахождение (для юридических лиц)
14. Планируемые виды деятельности судна с указанием наименования, даты и срока
действия договора (контракта) _____________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

15. Каспий теңізінің қазақстандық секторында жүзу ауданы ___________________________________________________________
___________________________________________________________________
16. Рұқсат қажет етілетін мерзім________________________________________
17. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзетін кемелердің өздеріне тиесілі шетел кемесі тартылатын қызметті жүзеге асыру мүмкіндігіне қатысты қазақстандық кеме иелерімен келіспеу себептері (бар болса) ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ұсынылған мәліметтердің және қоса берілетін құжаттардың дұрыстығын растаймын
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
___________ 20 __ жылғы "__" __________ (қолы)
Шет мемлекеттiң туын көтерiп
жүзетiн кеменi Каспий теңізінің
қазақстандық секторында
пайдалануға рұқсат беру
қағидаларына
2-қосымша
"Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" (бұдан әрі – портал): www. egov. kz, www. eli cens e. kz веб-порталы арқылы жүзеге асырылады
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі – 9 (тоғыз) жұмыс күні.
Көрсетілетін қызметті беруші ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Егер ұсынылған құжаттардың толық емес фактісі анықталса, көрсетілетін қызметті беруші екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды береді.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат, не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің ұсыну нысаны: электрондық түрде.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі және сақталады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көсетілетін қызмет тегін жеке және заңды тұлғаларға көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі

15. Район плавания в казахстанском секторе Каспийского моря
________________________________________________________________________
__________________________________________________________________
16. Срок, на который необходимо разрешение____________________________.
17. Причины несогласия с казахстанскими судовладельцами касательно возможности
осуществления принадлежащими им судами под Государственным флагом
Республики Казахстан, деятельности, для которой привлекается иностранное судно
(при наличии)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленных сведений и прилагаемых документов
Согласен(а) на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах
___________ "__" __________ 20 __ года
(подпись)
Приложение 2
к Правилам выдачи разрешения
на эксплуатацию судна,
плавающего под флагом
иностранного государства, в
казахстанском секторе
Каспийского моря
Стандарт государственной услуги
"Выдача разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря"
1
Наименование услугодателя
Комитет транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал): www.egov.kz, www.elicense.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания – 9 (девять) рабочих дней.
Услугодатель проверяет полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов, услугодатель в течение двух рабочих дней дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Разрешение на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя, направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим и юридическим лицам.
7
График работы

1) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары www. egov. kz порталында және Қазақстан Республикасы индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің www. miid. gov. kz интернет-ресурсында ("Көлік комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік қызметтер" кіші бөлімінде) орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Порталда:
Шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат алуға өтінім
Өтінімге мынадай құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі;
кеменің техникалық жарамдылығын растайтын сыныптау куәлігі немесе өзге де құжат.
Жолаушылар кемелері үшін қосымша:
жолаушылар куәлігі;
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисі*.
Екі мың және одан да көп тонна көлемінде мұнай тасымалдауға арналған кемелер үшін:
кемелерден мұнаймен ластанудан болған залал үшін азаматтық жауапкершілікті сақтандыру немесе өзге де қаржылық қамтамасыз ету туралы куәлік*.
Ұқсас түрдегі бос қазақстандық, осы мақсаттар үшін шетелдік кеме тартылатын қызметті жүзеге асыруға мүмкіндігі бар кемелердің болуы негізінде рұқсат беруден дәлелді бас тартумен келіспеген жағдайда өтініш беруші мынадай қосымша құжаттарды қоса бере отырып, өтінім қайта енгізіледі:
1) танылған шетелдік сыныптау қоғамының еркін нысандағы қорытындысы (қазақстандық кеменің жұмыстарды жүзеге асыруға техникалық жарамсыздығын негіздеу қажет болған жағдайда);
2) тапсырысты орындау үшін қажетті кемеге жұмысқа тапсырыс берушісінің еркін нысандағы техникалық ерекшелігі.
Шет тіліндегі құжаттар қазақ немесе орыс тілдеріндегі нотариалды расталған аудармамен қамтамасыз етіледі. Нотариалды расталған аударманың электрондық көшірмесі шет тіліндегі құжатқа қоса беріледі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале www.egov.kz и на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан: www.miid.gov.kz (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет транспорта").
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
заявка на получение разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря.
К заявке прилагаются электронные копии следующих документов:
классификационное свидетельство или иной документ, подтверждающий техническую годность судна.
Для пассажирских судов дополнительно:
пассажирское свидетельство;
страховой полис по обязательному страхованию ответственности перевозчика перед пассажирами*.
Для судов, предназначенных для перевозки нефти в объеме две тысячи и более тонн дополнительно:
свидетельство о страховании или ином финансовом обеспечении гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью с судов*.
В случае несогласия с мотивированным отказом в выдаче разрешения на основании наличия казахстанских свободных судов аналогичного типа, способных осуществлять деятельность, для которой привлекается иностранное судно, заявителем повторно подается заявка с приложением следующих дополнительных документов:
1) заключение признанного иностранного классификационного общества в произвольной форме (при необходимости обоснования технической непригодности казахстанского судна к осуществлению работ);
2) техническая спецификация заказчика работ на судно, необходимое для выполнения заказа, в произвольной форме.
Документы на иностранном языке обеспечиваются нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык. Электронная копия нотариально заверенного перевода прилагается к документу на иностранном языке.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) өтініш беруші рұқсатты алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталса;
2) өтініш берушінің және (немесе) рұқсатты беру үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмесе;
3) өтініш берушіге қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салатын заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болса;
4) өтініш берушіге қатысты заңды күшіне енген сот шешімі болса, оның негізінде өтініш беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылса.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www. miid. gov. kz интернет-ресурсында және мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығында көрсетілген: 1414.
Ескертпе:
* кемелерден мұнаймен ластанудан болған залал үшін азаматтық жауапкершілікті сақтандыру немесе өзге де қаржымен қамтамасыз ету туралы куәлік Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2002 жылғы 17 шілдедегі № 251-І бұйрығымен бекітілген тәртіппен беріледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1956 болып тіркелген), тасымалдаушының жолаушылар алдындағы жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисі "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен беріледі.
Егер сыныптау куәлігін немесе кеменің техникалық жарамдылығын растайтын өзге де құжатты және жолаушылар куәлігін сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы уәкілетті орган заңнамада белгіленген тәртіппен танымаған шетелдік сыныптау қоғамы берсе, онда "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес танылған сыныптау қоғамынан растау қажет.
Шет мемлекеттiң туын көтерiп
жүзетiн кеменi Каспий теңізінің
қазақстандық секторында
пайдалануға рұқсат беру
қағидаларына
3-қосымша
[УО мемлекеттік тілдегі атауы] УО мемлекеттік тілдегі деректемелері
[УО орыс тіліндегі атауы] УО орыс тіліндегі деректемелері
Дәлелді бас тарту
Нөмір:
[Нөмір]
Берген күні: [Берген күні]
[Өтініш берушінің атауы]
[УО атауы], Сіздің [Өтінім беру күні] № [Өтінім нөмірі] өтініміңізді қарастырып, шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменi Каспий теңізінің қазақстандық секторында пайдалануға рұқсат беруден бас тарту туралы хабарлайды.
[Бас тартудың себебі].
[Қол қоюшының лауазымы]
[Қол қоюшының (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)]

1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения разрешения, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для выдачи разрешения требованиям, установленными настоящими Правилами;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.miid.gov.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Примечание:
* свидетельство о страховании или ином финансовом обеспечении гражданской ответственности за ущерб от загрязнения нефтью с судов выдается в порядке, утвержденном приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 июля 2002 года № 251-I (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1956), страховой полис по обязательному страхованию ответственности перевозчика перед пассажирами выдается в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".
Если классификационное свидетельство или иной документ, подтверждающий техническую годность судна и пассажирское свидетельство выданы иностранным классификационным обществом, непризнанным уполномоченным органом в области торгового мореплавания в порядке, установленном законодательством, необходимо подтверждение от признанного классификационного общества в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании".
Приложение 3
к Правилам выдачи разрешения
на эксплуатацию судна,
плавающего под флагом
иностранного государства, в
казахстанском секторе
Каспийского моря
[Наименование УО на государственном языке)] реквизиты УО на государственном языке
[Наименование УО (на русском языке)] реквизиты УО на русском языке
Мотивированный отказ
Номер:[Номер]
Дата выдачи: [Дата выдачи]
[Наименование заявителя]
[Наименование УО], рассмотрев Ваше заявку от [Дата заявки] года № [Номер заявки], сообщает об отказе в выдаче разрешения на эксплуатацию судна, плавающего под флагом иностранного государства, в казахстанском секторе Каспийского моря.
[Причина отказа].
[Должность подписывающего]
[фамилия, имя, отчество (в случае наличия) подписывающего]