Әкімшінің біліктілігін арттыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 427 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 сәуірде № 20517 болып тіркелді.
"Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 12-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әкімшінің біліктілігін арттыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары -
Қаржы министрі
А. Смаилов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары-
Қаржы министрінің
2020 жылғы 29 сәуірдегі № 427
бұйрығымен бекітілген
Әкімшінің біліктілігін арттыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшінің біліктілігін арттыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 12-бабы 12-тармағына сәйкес әзірленді және әкімшінің біліктілігін арттыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен терминдер Заңға сәйкес қолданылады.
3. Әкімшінің біліктілігін арттыру әкімші ретінде ол өз функцияларын орындау үшін қажетті кәсіби білімдері мен машықтарын дамыту және кеңейту мақсатында жүзеге асырылады.
2-тарау. Біліктілігін арттыру тәртібі
4. Әкімші үш жылда бір рет біліктілігін арттырады.
Мерзімді есептеу әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізіліміне хабарлама енгізілген жылдан кейінгі жылдан басталады.
5. Әкімшінің біліктілігін арттыру жоғары экономикалық және заңгерлік білімі бар мамандарды даярлайтын білім беру ұйымдарымен немесе әкімшілердің біліктілігін арттыру саласында қызметті жүзеге асыратын ұйымдармен оқыту семинарлары және курстары түрінде жүргізіледі.
Әкімшінің біліктілігін арттыру оңалту және банкроттық рәсімдерін қолдану және жүргізу мәселелері жөнінде 120 (жүз жиырма) академиялық сағатты құрайды және:

Об утверждении Правил повышения квалификации администратора
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 427. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2020 года № 20517.
В соответствии с пунктом 12 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила повышения квалификации администратора.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра Республики
Казахстан-Министр финансов
А. Смаилов
Утвержден приказом
Первого Заместитея
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 апреля 2020 года № 427
Правила повышения квалификации администратора
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила повышения квалификации администратора (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 12 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве" (далее – Закон) и определяют порядок повышения квалификации администратора.
2. Понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с Законом.
3. Повышение квалификации администратора осуществляется в целях развития и углубления профессиональных знаний и навыков, необходимых для выполнения им своих функций в качестве администратора.
Глава 2. Порядок повышения квалификации
4. Администратор один раз в три года проходит повышение квалификации.
Исчисление срока начинается с года, следующего за годом внесения уведомления в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора.
5. Повышение квалификации администратора проводится в виде обучающих семинаров и курсов организациями образования, осуществляющими подготовку специалистов с высшим экономическим и юридическим образованием, или организациями, осуществляющими деятельность в области повышения квалификации администраторов.
Повышение квалификации состоит из 120 (ста двадцати) академических часов по вопросам применения и проведения процедур реабилитации и банкротства и содержит:

1) оңалту және банкроттық мәселелеріне қатысты Қазақстан Республикасы заңнамасындағы өзгерістерді;
2) борышкердің қаржылық тұрақтылығын белгілеу жөніндегі ұсынымдарды;
3) әкімшінің қатысуымен өткен істер бойынша сот практикасын;
4) практиканы есепке алумен әдейі банкроттық белгілерін анықтау бойынша ұсынымдарды;
5) әкімші ретінде олар өз функцияларын орындау үшін қажетті кәсіби білімдері мен машықтарын дамытуға және кеңейтуге бағытталған әкімшілердің қызметімен байланысты басқа да мәселелерді қамтиды.
6. Әкімшінің біліктілігін арттыруды аяқтағаннан кейін әкімші біліктілікті арттыруды жүргізген ұйымда емтихан тапсырады.
Емтиханның нәтижелері біліктілікті арттыруды жүргізген ұйымда емтихан өткеннен кейін бір жыл ішінде сақтауға жатады.
7. Емтиханның қорытындысы бойынша білімін бағалаудың оң нәтижесі кезінде біліктілікті артыруды жүргізген ұйым әкімшіге біліктілігін арттырғандығы туралы сертификат береді.
Біліктілігін арттырғандығы туралы сертификатта:
1) біліктілігін арттыруды өткен әкімші туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) біліктілігін арттыруды жүргізген ұйымның атауы;
3) академиялық сағаттардың саны;
4) біліктілікті арттыру кезеңі;
5) сертификат нөмірі, қала, берілген күні;
6) біліктілігін арттыруды жүргізген ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және қолы, мөрі болуы тиіс.
8. Біліктілікті арттыру туралы сертификатты әкімші Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне біліктілікті арттыру аяқталған жыл ішінде ұсынады.

1) изменения в законодательстве Республики Казахстан, касающиеся вопросов реабилитации и банкротства;
2) рекомендации по установлению финансовой устойчивости должника;
3) судебную практику по делам с участием администратора;
4) рекомендации по выявлению признаков преднамеренного банкротства с учетом практики;
5) другие вопросы, связанные с деятельностью администраторов, направленные на развитие и углубление профессиональных знаний и навыков, необходимых для выполнения ими своих функций в качестве администратора.
6. Администратор по окончании повышения квалификации администратора сдает экзамен в организации, проводившей повышение квалификации.
Результаты экзамена подлежат хранению в организации, проводившей повышение квалификации, в течение одного года после проведения экзамена.
7. При положительном результате оценки знаний по итогам экзамена организация, проводившая повышение квалификации, выдает администратору сертификат о повышении квалификации.
В сертификате о повышении квалификации указываются:
1) сведения об администраторе, прошедшем повышение квалификации (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) наименование организации, проводившей повышение квалификации;
3) количество академических часов;
4) период повышения квалификации;
5) номер сертификата, город, дата выдачи;
6) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и подпись руководителя, печать организации, проводившей повышение квалификации.
8. Сертификат о повышении квалификации представляется администратором в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в течение года, в котором завершено повышение квалификации.