Сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 19 мамырдағы № 172 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 мамырда № 20673 болып тіркелді.
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 41-9) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.11.2023 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Қаржы құралдары және микрокредит беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 19 мамырдағы
№ 172 бұйрығымен
бекітілген
Сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 1-тармағының 41-9) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік бюджетте көзделген қаражат есебінен және шегінде сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялаудың тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.11.2023 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил субсидирования страховых премий
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 мая 2020 года № 172. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 мая 2020 года № 20673.
В соответствии с подпунктом 41-9) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.11.2023 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования страховых премий.
2. Департаменту финансовых инструментов и микрокредитования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 мая 2020 года № 172
Правила субсидирования страховых премий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования страховых премий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-9) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (далее – Закон), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок субсидирования страховых премий за счет и в пределах средств, предусмотренных в государственном бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.11.2023 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

2. Сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялаудың негізгі мақсаты агроөнеркәсіптік кешен (бұдан әрі – АӨК) субъектілері үшін қарыз және саудалық қаржыландырудың қолжетімділігін арттыру болып табылады.
Осы Қағидалар шеңберінде сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары (бұдан әрі – сақтандырушы) жасаған АӨК-дегі сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақысы сомасының 80% мөлшерінде сақтандыру сыйлықақылары субсидиялауға жатады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.08.2022 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы қағидаларда келесі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) АӨК-дегі сақтандыру саласындағы оператор (бұдан әрі - оператор) - Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, АӨК саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің құрамына кіретін, мемлекет жалғыз акционері болып табылатын акционерлік қоғам;
2) АӨК-дегі сақтандырудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - сақтандырудың ақпараттық жүйесі) - АӨК-де электрондық сақтандыру шарттарын жасауды, белгілі бір уақыт сәтінде тараптарды сәйкестендіруді және АӨК-де жасалған электрондық сақтандыру шарттары мен олардың тараптары туралы дерекқорын (мәліметтер жиынтығын) жүргізуді қамтамасыз ететін автоматтандырылған жүйе;
3) АӨК-ді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - АӨК-ді дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) дербес шот - субсидиялауға берілетін электрондық тізілмінде тіркелген пайдаланушы туралы ақпаратты көрсететін, оны тану (аутентификациялау) және оның жеке деректері мен баптауларына қолжетімділікті беру үшін қажетті сақтандырудың ақпараттық жүйесінде ашылатын шот;
5) жеке кабинет - сақтандырудың ақпараттық жүйесінде пайдаланушының (сақтанушының, сақтандырушының, оператордың) тізілімдегі жеке веб-парақшасы;
6) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші - Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын сақтандырудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті және оны сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
7) сақтандыру ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі - веб-портал) - Интернет желісінде орналастырылған, сақтандырудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті беретін интернет-ресурс;
8) сақтандыру өнімі - оператор немесе сақтандырушы әзірлеген, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісілген және оператор бекіткен, АӨК-де сақтандыру кезінде АӨК субъектілерін мемлекеттік қолдау шеңберінде субсидиялауға жататын қаржы өнімі;

2. Основной целью субсидирования страховых премий является повышение доступности заемного и торгового финансирования для субъектов агропромышленного комплекса (далее – АПК).
Субсидированию в рамках настоящих Правил подлежат страховые премии в размере 80 % от суммы страховой премии по договорам страхования в АПК, заключенные страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан (далее – страховщик).
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 18.08.2022 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) оператор в сфере страхования в АПК (далее – оператор) – созданное по решению Правительства Республики Казахстан акционерное общество, входящее в состав национального управляющего холдинга в сфере АПК, единственным акционером которого является государство;
2) информационная система страхования в АПК (далее – информационная система страхования) – автоматизированная система, обеспечивающая заключение электронных договоров страхования в АПК, идентификацию сторон на определенный момент времени и ведение базы данных (совокупность сведений) о заключенных электронных договорах страхования в АПК и их сторонах;
3) уполномоченный орган в области развития АПК (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития АПК;
4) лицевой счет – счет, открываемый в информационной системе страхования, отражающий информацию о пользователе, зарегистрированном в электронном реестре заявок на субсидирования, необходимую для его опознавания (аутентификации) и предоставления доступа к его личным данным и настройкам;
5) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (страхователя, страховщика, оператора) в информационной системе страхования;
6) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе страхования и ее сопровождение, которое определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
7) веб-портал информационной системы страхования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к информационной системе страхования;
8) страховой продукт – финансовый продукт, разработанный оператором или страховщиком, согласованный с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и утвержденный оператором, подлежащий субсидированию в рамках государственной поддержки субъектов АПК при страховании в АПК;

9) сақтандыру сыйлықақысы - сақтанушының сақтандырушыға соңғысы сақтанушыға (пайда алушыға) сақтандыру шартында айқындалған мөлшерде сақтандыру төлемін жүргізу міндеттемелерін қабылдағаны үшін төлеуге міндетті ақша сомасы;
10) сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін субсидиялау - сақтандырушыға сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін оның екінші бөлігін сақтанушы төлеген жағдайда, төлеуге бағытталған мемлекеттік қолдау нысаны;
11) сақтандыру шарты - сақтанушының АӨК саласындағы қызметі шеңберінде оның мүліктік мүдделерін сақтандыру мақсатында сақтандырушы мен сақтанушы арасында жасалатын шарт;
12) Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.08.2022 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13) сақтанушы - сақтандырушымен сақтандыру шартын жасасқан жеке немесе заңды тұлға, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы;
14) субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі - тізілім) - субсидиялауға арналған өтінімдер туралы, сондай-ақ сақтанушылар, сақтандырушылар туралы мәліметтердің жиынтығы және сақтандырудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
15) субсидиялауға өтінім - сақтандырушының сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін төлеуге электрондық өтінімі;
16) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық таңбалардың жиынтығы.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.08.2022 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялау жөніндегі іс-шараларды іске асыру мақсатында уәкілетті орган мен оператор арасында тиісті қаржы жылына оператор қызметтерін көрсету жөніндегі шарт жасалады.
5. Операторға уәкілетті орган мен оператор арасында жасалатын шарт негізінде уәкілетті орган беретін қаражатты басқаруды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде (бұдан әрі - Ұлттық Банк) ағымдағы шот ашылады.
6. Уақытша бос қаражат Ұлттық Банктегі ағымдағы шоттан Ұлттық Банктегі депозиттерге және мемлекеттік бағалы қағаздарға орналастырылуы мүмкін.
7. Ұлттық Банктегі ағымдағы шоттың кіріс бөлігі шарт негізінде уәкілетті орган беретін бюджет қаражаты және уақытша бос қаражатты Ұлттық Банктегі депозиттерге және мемлекеттік бағалы қағаздарға орналастырудан түсетін кірістер есебінен қалыптастырылады.

9) страховая премия – сумма денег, которую страхователь обязан уплатить страховщику за принятие последним обязательств произвести страховую выплату страхователю (выгодоприобретателю) в размере, определенном договором страхования;
10) субсидирование части страховой премии – форма государственной поддержки, направленная на оплату страховщику части страховой премии при условии, что другая ее часть оплачена страхователем;
11) договор страхования – договор, заключаемый между страховщиком и страхователем с целью страхования имущественных интересов страхователя в рамках его деятельности в области АПК;
12) исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.08.2022 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
13) страхователь – физическое или юридическое лицо, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, заключившее со страховщиком договор страхования;
14) электронный реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на субсидирование, а также о страхователях, страховщиках, и иные сведения, отраженные в информационной системе страхования;
15) заявка на субсидирование – электронная заявка страховщика на оплату части страховой премии по договору страхования;
16) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.08.2022 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
4. В целях реализации мероприятий по субсидированию страховых премий между уполномоченным органом и оператором заключается договор по оказанию услуг оператора на соответствующий финансовый год.
5. Оператору открывается текущий счет в Национальном Банке Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) для осуществления управления средствами, передаваемыми уполномоченным органом на основе договора, заключаемого между уполномоченным органом и оператором.
6. Временно свободные средства с текущего счета в Национальном Банке могут размещаться на депозитах в Национальном Банке и в государственные ценные бумаги.
7. Доходная часть текущего счета в Национальном Банке формируется за счет бюджетных средств, передаваемых уполномоченным органом на основе договора, и доходов от размещения временно свободных средств на депозитах в Национальном Банке и в государственные ценные бумаги.

8. Ұлттық Банктегі ағымдағы шоттың шығыс бөлігі Ұлттық Банктегі депозиттерге және мемлекеттік бағалы қағаздарға орналастыру сомасын, сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін өтеу шығыстарын қамтиды.
9. Қаржы жылының соңында есептелетін Ұлттық Банктегі ағымдағы шоттағы қаражат қалдықтары уәкілетті органға және тиісінше мемлекеттік бюджетке қайтаруға жатпайды, ол келесі қаржы жылында сақтандыру сыйлықақыларын субсидиялауға жұмсалады.
Бұл ретте, келесі қаржы жылына арналған бюджеттік өтінімді қалыптастыру кезінде Ұлттық банктегі ағымдағы шоттағы қолда бар қаражат қалдығы ескеріледі.
Ұлттық Банктегі ағымдағы шоттағы сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігін субсидиялауға қаражат жетіспеген жағдайда, сақтандырушының өтінімі келесі қаржы жылында қаралатын болады.
10. Оператор сақтандырудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті және оны сүйемелдеуін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі шарт күшіне енгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде веб-порталда және Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында АӨК-де сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін субсидиялау жөніндегі бағдарламаның басталғаны туралы хабарландыруды орналастырады.
11. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.08.2022 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Субсидиялар сақтандырушыларға төленеді.
2-тарау. Субсидия алу шарттары
13. Субсидиялар келесі шарттар сақталған кезде төленеді:
1) тізілімде оператор бекіткен сақтандыру өнімін сатып алу мәні болып табылатын сақтандырушы мен сақтанушы жасаған қолданыстағы сақтандыру шартының болуы;
2) сақтандырудың ақпараттық жүйесі мен банктік төлем жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде осы Қағидалардың 2-тармағында белгіленген субсидиялау мөлшеріне сәйкес сақтанушының сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін төлегенін растауы;
3) сақтандырушы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша веб-портал арқылы субсидия алу үшін өтінім беруі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.04.2023 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Сақтандыру шартын жасасу және субсидиялар төлеу тәртібі
14. Ақпараттық жүйеге қолжетімділікті беру үшін сақтанушылар мен сақтандырушылардың ЭЦҚ-сы болуы тиіс.
Оператор көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге ЭЦҚ-сы бар қызметкерлердің өзектендірілген тізімін жібереді.
Тізілімнің деректеріне қолжетімділік уәкілетті органға онлайн-режимінде өтеусіз негізде беріледі.

8. Расходная часть текущего счета в Национальном Банке включает в себя суммы размещения на депозитах в Национальном Банке и в государственные ценные бумаги, расходы на возмещение части страховой премии.
9. Остатки средств на текущем счете в Национальном Банке, числящиеся на конец финансового года, не подлежат возврату уполномоченному органу и соответственно в государственный бюджет, а расходуются на субсидирование страховых премий в следующем финансовом году.
При этом, при формировании бюджетной заявки на следующий финансовый год учитывается имеющийся остаток средств на текущем счете в Национальном Банке.
В случае нехватки средств на субсидирование части страховых премий на текущем счете в Национальном Банке, заявка страховщика рассматривается в следующем финансовом году.
10. Оператор в течение 3 (трех) рабочих дней после вступления в силу договора по закупу услуг по обеспечению доступа к информационной системе страхования и ее сопровождению размещает объявление на веб-портале и в средствах массовой информации, распространяемых на территории Республики Казахстан, о начале программы по субсидированию части страховой премии по договорам страхования.
11. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.08.2022 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
12. Субсидии выплачиваются страховщикам.
Глава 2. Условия получения субсидий
13. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) наличии в реестре действительного договора страхования, предметом которого является приобретение утвержденного оператором страхового продукта;
2) подтверждении оплаты страхователем части страховой премии в соответствии с размером субсидирования, установленного пунктом 2 настоящих Правил, в результате информационного взаимодействия информационной системы страхования и банковской платежной системы;
3) подачи страховщиком заявки на получение субсидий части страховых премий (далее – заявка на субсидирование) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам посредством веб-портала.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.04.2023 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок заключения договора страхования и выплаты субсидий
14. Для предоставления доступа к информационной системе страхования страхователям и страховщикам необходимо иметь ЭЦП.
Оператор направляет поставщику услуг актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
Доступ к данным реестра предоставляется уполномоченному органу в онлайн-режиме на безвозмездной основе.

15. "Жеке кабинетте" тіркелу үшін сақтанушы мен сақтандырушы келесі мәліметтерді көрсетеді:
1) жеке тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН), тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес-сәйкестендіру нөмірі, толық атауы; бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және ЖСН;
3) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктің ағымдағы шотының деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген жағдайда сақтанушы мен сақтандырушы 1 (бір) жұмыс күні ішінде "жеке кабинетке" енгізілген жеке шоттың деректерін өзгертеді.
16. Сақтанушы сақтандырудың ақпараттық жүйесі арқылы таңдап алынған сақтандырушымен сақтандыру шартын жасасады және осы Қағидалардың 2-тармағында белгіленген субсидиялау мөлшеріне сәйкес сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін төлейді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.04.2023 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Субсидиялауға арналған өтінімді сақтандырушы сақтанушыдан төлемді алғаннан кейін береді.
Сақтандырушының субсидиялауға арналған өтінімді қалыптастыруы және тіркеуі сақтанушы сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін келесі тәртіппен "жеке кабинетте" төлегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі:
1) сақтандырудың ақпараттық жүйесінің субсидиялау шарттарын тексеру үшін қажетті мәліметтерді енгізе отырып, субсидиялауға арналған өтінім қалыптастырылады;
2) субсидиялауға арналған өтінім сақтандырушының ЭЦҚ-мен қол қоюы арқылы сақтандырудың ақпараттық жүйесінде тіркеледі және оператордың "жеке кабинетінде" қолжетімді болады. Оператордың электрондық мекенжайына субсидиялауға арналған өтінімнің қарауға түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
18. Оператор субсидиялауға арналған өтінімді алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде сақтандырудың ақпараттық жүйесінде:
1) тиісті хабарламаға ЭЦҚ-ны пайдалана отырып қол қою арқылы оның қабылданғанын растауды. Осы хабарлама сақтандырушының және сақтанушының "жеке кабинеттерінде" қолжетімді болады;
2) субсидиялауға арналған өтінім бойынша шешім қабылдауды жүзеге асырады.
19. Оң шешім қабылданған жағдайда, оператор 2 (екі) жұмыс күні ішінде сақтандырудың ақпараттық жүйесінде Ұлттық банктегі шоттан субсидиялар төлеуге арналған төлем тапсырмаларын қалыптастырады.
20. Оператордың субсидиялар беруден бас тартуы келесі негіздер бойынша қабылданады:

15. Для регистрации в "личном кабинете" страхователем и страховщиком указываются следующие сведения:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей: индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц: бизнес-идентификационный номер, полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты текущего счета банка второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных страхователь и страховщик в течение 1 (одного) рабочего дня изменяют данные лицевого счета, внесенные в "личный кабинет".
16. Страхователь посредством информационной системы страхования заключает договор страхования с выбранным страховщиком и оплачивает часть страховой премии в соответствии с размером субсидирования, установленного пунктом 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.04.2023 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
17. Заявка на субсидирование подается страховщиком после получения оплаты от страхователя.
Формирование и регистрация страховщиком заявки на субсидирование производится не позднее 3 (трех) рабочих дней после оплаты части страховой премии страхователем в "личном кабинете" в следующем порядке:
1) формируется заявка на субсидирование с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой страхования условий субсидирования;
2) заявка на субсидирование регистрируется в информационной системе страхования путем ее подписания ЭЦП страховщика и становится доступной в "личном кабинете" оператора. На электронный адрес оператора направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки на субсидирование.
18. Оператор с даты получения заявки на субсидирование в течение 1 (одного) рабочего дня осуществляет в информационной системе страхования:
1) подтверждение ее принятия путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления. Данное уведомление становится доступным в "личных кабинетах" страховщика и страхователя;
2) принятие решения по заявке на субсидирование.
19. В случае положительного решения, оператор в течение 2 (двух) рабочих дней формирует в информационной системе страхования платежные поручения на выплату субсидий со счета в Национальном Банке.
20. Основанием для отказа оператора в предоставлении субсидий может быть следующее:

1) субсидиялар алу үшін ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) ұсынылған деректер мен субсидиялар алу үшін қажетті мәліметтердің сәйкес келмеуі.
21. Сақтандырудың ақпараттық жүйесін пайдаланылуы, Заңның 10-1-бабының 6-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде жол беріледі.
22. Оператор тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша агроөнеркәсіп кешенінде сақтандыруды дамытуды мемлекеттік қолдау шеңберінде берілген сақтандыру шарттары бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылуы туралы есепті ұсынады.
Сақтандыру сыйлықақыларын
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігіне субсидиялар алуға өтінім
Кімге _____________________________________________________________________
(оператордың толық атауы)
кімнен ____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
Сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін төлеуге _____________ теңге мөлшерінде
субсидия төлеуді сұраймын.
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер.
атауы _____________________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН) __________________________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
мекенжайы: _______________________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ______________________________________________________
2. Сақтандырушының екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы шотының мәліметтері:
БСН ______________________________________________________________________
бенефициар коды (бұдан әрі - Кбе) ____________________________________________
банк деректемелері: _________________________________________________________
банктің атауы: _____________________________________________________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________________________________
жеке сәйкестендіру коды ____________________________________________________
Кбе ______________________________________________________________________
3. Сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы сақтандыру шартының мәліметтері:
шарттың нөмірі ____________________________________________________________
шарт жасалған күн __________________________________________________________
сақтанушы бойынша мәліметтер ______________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтерді ұсынғаным
үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын
және заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ жеке
деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіріп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Өтінім беруші қол қойды және жіберді
20__ жылғы "__" ___________ сағат _______-де:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі - ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ-ның қойылған күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Өтінім оператормен 20__ жылғы "__" ___________
сағат _________-де қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ-ның қойылған күні мен уақыты
Сақтандыру сыйлықақыларын
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша

1) установление недостоверности документов, представленных для получения субсидий, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие представленных данных и сведений, необходимых для получения субсидий.
21. Использование информационной системы страхования допускается при ее соответствии требованиям, установленным пунктом 6 статьи 10-1 Закона.
22. Оператор ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган отчет о фактическом использовании субсидий по договорам страхования, выданным в рамках государственной поддержки развития страхования в агропромышленном комплексе по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к Правилам
субсидирования страховых премий
Форма
Заявка на получение субсидий части страховых премий
В _____________________________________________________________
(полное наименование оператора)
от _____________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
Прошу выплатить субсидии на оплату части страховой премии в размере _________________ тенге.
1. Сведения о заявителе.
наименование ___________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер руководителя
________________________________________________________________
адрес: __________________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________________
2. Сведения текущего счета страховщика в банке второго уровня:
БИН ____________________________________________________________
код бенефициара (далее - Кбе) ______________________________________
реквизиты банка:__________________________________________________
наименование банка:______________________________________________
банковский идентификационный код ________________________________
индивидуальный идентификационный код ___________________________
Кбе ____________________________________________________________
3. Сведения договора страхования между страхователем и страховщиком:
номер договора _________________________________________________
дата заключения договора ________________________________________
сведения по страхователю ________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законами Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в _____ часов
"__" __________ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее - ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Заявка принята оператором в _____ часов
"__" __________ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 2
к Правилам субсидирования
страховых премий
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса
Форма, предназначенная для сбора административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Отчет о фактическом использовании субсидий по договорам страхования, выданным в рамках государственной поддержки развития страхования в агропромышленном комплексе

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 17.11.2023 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Агроөнеркәсіптік кешенде сақтандыруды дамытуды мемлекеттік қолдау шеңберінде берілген сақтандыру шарттары бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: № 1-ОСТ
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ___ тоқсан
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: агроөнеркәсіптік кешендегі сақтандыру саласындағы оператор (бұдан әрі – оператор)
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей
Сақтанушының/сақтандырушының атауы
Сақтанушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Сақтандыру шартының нөмірі және күні
Сақтандыру сыйлықақысының сомасы, теңге
Төленген субсидиялар сомасы, теңге
Оператордың арнайы шотындағы субсидиялар қалдығы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны:
Атауы____________________________________________________________
Мекенжайы_______________________________________________________
Телефоны_________________________________________________________
Электрондық почтасы_______________________________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________
(қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
______________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Агроөнеркәсіптік
кешенде сақтандыруды
дамытуды мемлекеттік қолдау
шеңберінде берілген сақтандыру
шарттары бойынша
субсидиялардың нақты
пайдаланылғаны туралы есеп"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Агроөнеркәсіптік кешенде сақтандыруды дамытуды мемлекеттік қолдау шеңберінде берілген сақтандыру шарттары бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Агроөнеркәсіптік кешенде сақтандыруды дамытуды мемлекеттік қолдау шеңберінде берілген сақтандыру шарттары бойынша субсидиялардың нақты пайдаланылғаны туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 17.11.2023 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Индекс формы предназначенной для сбора административных данных:
форма № 1-ОСТ
Периодичность: ежеквартально
Отчетный период: ___ квартал 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: оператор в сфере страхования в агропромышленном комплексе (далее – оператор)
Срок представления формы административных данных: ежеквартально,
в срок не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным
Наименование страхователя /страховщика
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер страхователя
Номер и дата договора страхования
Сумма страховой премии, тенге
Сумма выплаченных субсидий, тенге
Остаток субсидий, находящийся на специальном счете оператора, тенге
1
2
3
4
5
6
7
Итого:
Наименование____________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон_________________________________________________________
Адрес электронной почты__________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о фактическом
использовании субсидий
по договорам страхования,
выданным в рамках
государственной поддержки
развития страхования
в агропромышленном комплексе"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о фактическом использовании субсидий по договорам страхования, выданным в рамках государственной поддержки развития страхования в агропромышленном комплексе"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о фактическом использовании субсидий по договорам страхования, выданным в рамках государственной поддержки развития страхования в агропромышленном комплексе" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.

2-тарау. Нысанды толтыруға арналған түсіндірме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
5. Нысанның 2-бағанында сақтанушының/сақтандырушының атауы көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында сақтанушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 4-бағанында сақтандыру шартының нөмірі және күні көрсетіледі.
8. Нысанның 5-бағанында сақтандыру сыйлықақысының сомасы көрсетіледі.
9. Нысанның 6-бағанында төленген субсидиялар сомасы көрсетіледі.
10. Нысанның 7-бағанында оператордың арнайы шотындағы субсидиялар қалдығы көрсетіледі.

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2 Формы указывается наименование страхователя/страховщика.
6. В графе 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер страхователя.
7. В графе 4 Формы указываются номер и дата договора страхования.
8. В графе 5 Формы указывается сумма страховой премии.
9. В графе 6 Формы указывается сумма выплаченных субсидий.
10. В графе 7 Формы указывается остаток субсидий, находящийся на специальном счете оператора.