"Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 26 наурыздағы № 110 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 188 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 мамырда № 20692 болып тіркелді. Бұйрық 2020 жылғы 1 желтоқсанға дейін қолданыста болады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі – 01.12.2020 дейін (осы бұйрықтың 4-т. қараңыз)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Президентінің "Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" 2020 жылғы 16 наурыздағы № 286 Жарлығының 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 26 наурыздағы № 110 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20174 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2020 жылы 30 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Төтенше жағдай кезеңінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға және нысанасы жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын, салық агенттері олар үшін міндетті зейнетақы жарналарын төлеген жеке тұлғаларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтінішті жұмыскерлер немесе дара кәсіпкерлер өздері берген жағдайларды қоспағанда, осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2) және 7) тармақшаларында көрсетілген адамдардың тізімін құрамына мүдделі мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасының өңірлік кәсіпкерлер палатасының және кәсіподақтардың аумақтық бірлестіктерінің өкілдері кіретін жұмыспен қамтудың аудандық (қалалық) штабы (бұдан әрі - аудандық (қалалық) штаб) әлеуметтік аударымдарды төлеушілер ұсынған ақпарат негізінде айқындайды.
Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган аудандық (қалалық) штабтың жұмыс органы (бұдан әрі - жұмыс органы) болып табылады.".;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 марта 2020 года № 110 "Об утверждении Правил осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 188. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2020 года № 20692. Срок действия приказа - до 1 декабря 2020 года.
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 01.12.2020 (п.4 приказа).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см . п. 4.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан 16 марта 2020 года № 286 "О мерах по обеспечению социально-экономической стабильности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 марта 2020 года № 110 "Об утверждении Правил осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20174, опубликован 30 марта 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления социальной выплаты участникам системы обязательного социального страхования и физическим лицам, получающим доходы по договорам гражданско-правового характера, предметом которых является выполнение работ (оказание услуг), за которых налоговыми агентами уплачены обязательные пенсионные взносы на период чрезвычайного положения, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Список лиц, указанных в подпунктах 1), 2) и 7) пункта 3 настоящих Правил, определяется районными (городскими) штабами по вопросам занятости населения (далее – районные (городские) штабы), в состав которых входят представители заинтересованных государственных органов, региональной палаты предпринимателей Республики Казахстан и территориальных объединений профессиональных союзов на основании информации, представленной плательщиками социальных отчислений, за исключением случаев, когда заявление на назначение социальной выплаты подается самими работниками или индивидуальными предпринимателями за себя.
Рабочим органом районного (городского) штаба является местный орган по вопросам занятости (далее – рабочий орган).";

8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Әлеуметтік төлем алу үшін әлеуметтік аударымдарды төлеушілер жұмыскерлердің төтенше жағдай кезінде жалақы сақталмайтын демалыста жүргені туралы мәліметтерді көрсете отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті аудандық (қалалық) штабқа жібереді.
9. Осы Қағидалардың 3-тармағының 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар төтенше жағдай кезінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) бөлімшесіне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындау туралы өтінішті, сондай-ақ жұмыскер немесе дара кәсіпкер өзі үшін әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы өтінішті береді.
Бұл ретте өтініш беруші әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген тәсілдермен осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бұдан бұрын берілген өтініштің күшін жоюға өтінім беру арқылы кері қайтарады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қордың филиалы шешім жобасы бар ЭІМ-ні қарайды және төрт жұмыс күні ішінде қаралатын Қағидалардың 26 және 30-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, ЭІМ келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде әлеуметтік төлем тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім (бұдан әрі - шешім) қабылдайды.
Осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген шарттар болған кезде, сондай-ақ осы Қағидалардың 21-тармағының 1), 2) және 2-1) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту жүзеге асырылады.
Ақпараттық жүйелерде осы Қағидалардың 3-тармағының 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдардың төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу фактісін растайтын мәліметтер болмаған жағдайда, сондай-ақ әлеуметтік төлем тағайындау туралы өтінішті жұмыскер немесе дара кәсіпкер өзі үшін берген жағдайда қордың филиалы аудандық (қалалық) штабтың қорытындысын алу үшін ЭІМ-ні жібереді.";
мынадай мазмұндағы 4-тараумен толықтырылсын:
"4-тарау. Әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы қабылданған шешімдерді қарау тәртібі
22. Әлеуметтік төлемдерді тағайындаудан бас тарту туралы қабылданған шешімдерді қайта қарау үшін дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын адамдар, БЖТ төлеушілер, АҚС бойынша кіріс алатын адамдар, сондай-ақ осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2) және 7) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлеушілер аудандық (қалалық) штабқа осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешімді қайта қарау туралы өтініш (бұдан әрі - шешімді қайта қарау туралы өтініш) береді.

пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Для получения социальной выплаты заявление на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам подается плательщиками социальных отчислений в районные (городские) штабы с указанием сведений о работниках, находящихся в отпусках без сохранения заработной платы, в период действия чрезвычайного положения.
9. Заявления на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в отделение Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) в период действия чрезвычайного положения подаются лицами, указанными в подпунктах 4), 5) и 6) пункта 3 настоящих Правил, а также в случае, когда заявление на назначение социальной выплаты подается самим работником или индивидуальным предпринимателем за себя.
При этом заявление на назначение социальной выплаты отзывается заявителем путем подачи заявки на отмену ранее поданного заявления по форме, согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам, способами, предусмотренными пунктом 10 настоящих Правил.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Филиал фонда рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении или отказе в назначении социальных выплат (далее – решение) в течение одного рабочего дня с даты поступления ЭМД, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 26 и 30 настоящих Правил, ЭМД по которым рассматривается в течение четырех рабочих дней.
Отказ в назначении социальной выплаты осуществляется при наличии условий, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, а также по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2) и 2-1) пункта 21 настоящих Правил.
В случае отсутствия в информационных системах сведений, подтверждающих факт потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения лиц, указанных в подпунктах 4) и 6) пункта 3 настоящих Правил, а также в случаях, когда заявление на назначение социальной выплаты подается самим работником или индивидуальными предпринимателями за себя, филиал фонда направляет ЭМД на получение заключения в районный (городской) штаб.";
дополнить главой 4 следующего содержания:
"Глава 4. Порядок пересмотра принятых решений об отказе в назначении социальной выплаты.
22. Для пересмотра принятых решений об отказе в назначении социальной выплаты индивидуальные предприниматели, лица, занимающиеся частной практикой, плательщики ЕСП, физические лица, получающие доходы по договорам ГПХ, а также плательщики социальных отчислений за лиц, указанных в подпунктах 1), 2) и 7) пункта 3 настоящих Правил, представляют заявление на пересмотр решений об отказе в назначении социальной выплаты (далее – заявление на пересмотр решения) по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам в районные (городские) штабы.

Егер жұмыскер "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толған адам болса, шешімді қайта қарауға өтінішті салық агенті ұсынады.
23. Осы Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген тұлғалардың шешімін қайта қарау туралы өтінішке мыналар қоса беріледі:
1) әлеуметтік аударымдарды төлеушінің (салық агентінің) төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу фактісін растайтын құжаттар;
2) БЖТ төлеушілерді қоспағанда, мемлекеттік кірістер саласындағы уәкілетті орган бекіткен жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық туралы декларация (200.00 нысаны).
Осы Қағидалардың 3-тармағының 1), 2) және 7) тармақшаларында көрсетілген адамдар үшін, жеке кәсіпкерлерді, әлеуметтік аударымдарды төлеушілерді немесе салық агенттерін қоспағанда, жұмыс берушінің жұмыскерге (жұмыскерлерге) жалақы сақталмай демалыс беру туралы актінің үзінділері қоса беріледі.
24. Екі немесе одан да көп жұмыста, оның ішінде кәсіпкерлік қызметті қоса атқаратын адамдар үшін шешімді қайта қарауға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес өтінішті тараптардың келісімі бойынша әлеуметтік аударымдарды төлеушілердің бірі (салық агенті) аудандық (қалалық) штабқа береді.
Осы Қағидалардың 23-тармағының бірінші бөлігінде көзделген құжаттармен қатар, шешімді қайта қарау туралы өтінішке төтенше жағдай кезінде қызметтік шектеуге байланысты барлық кіріс көздерін жоғалту фактісін растайтын құжаттар ұсынылады.
25. Жұмыс органы шешімді қайта қарауға өтінішті тіркеген күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 23 және 24-тармақтарында көзделген, ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер осы Қағидалардың 23 және 24-тармақтарының талаптарына сәйкес келген жағдайда оны аудандық (қалалық) штабтың қарауына ұсынады.
Ұсынылған құжаттар және (немесе) мәліметтер осы Қағидалардың 23 және 24-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда қайтарылу себебін көрсете отырып, оларды өтініш берушіге қайтарады.
26. Аудандық (қалалық) штаб жұмыс органы қоса берілген құжаттармен және (немесе) мәліметтермен шешімді қайта қарауға өтініштерді қарауға енгізген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемдерді тағайындаудан бас тарту туралы шешімді қайта қарау үшін негіздердің болуы (болмауы) туралы қорытынды (бұдан әрі - қайта қарау туралы қорытынды) береді.
Жұмыс органы қорытынды шығарылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш беруші ұсынған шешімді қайта қарау туралы өтінішті, құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, сондай-ақ қайта қарау туралы қорытындыны "Еңбек нарығы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - "Еңбек нарығы" ААЖ) орналастырады және шешімді қайта қарауға өтінішті қарау нәтижелері туралы өтініш берушіні хабардар етеді. Жұмыс органы үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге қайта қарау туралы қорытындының көшірмесін (оның өтініші бойынша) ұсынады.

В случае если работник является лицом, достигшим возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", заявление на пересмотр решения подается налоговым агентом.
23. К заявлению на пересмотр решения лиц, указанных в пункте 22 настоящих Правил прилагаются:
1) документы, подтверждающие факт потери дохода плательщика социальных отчислений (налогового агента) в связи с ограничениями деятельности в период действия чрезвычайного положения;
2) декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу (форма 200.00), утвержденная уполномоченным органом в сфере государственных доходов, за исключением плательщиков ЕСП.
Для лиц, указанных в подпунктах 1), 2) и 7) пункта 3 настоящих Правил, за исключением индивидуальных предпринимателей плательщиками социальных отчислений или налоговыми агентами также прилагаются выписки из акта работодателя о предоставлении отпуска без сохранения заработной платы работнику (работникам).
24. За лиц, занятых по совместительству на двух и более работах, включая предпринимательскую деятельность заявление на пересмотр решения по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам в районные (городские) штабы предоставляется одним из плательщиков социальных отчислений (налоговым агентом) по их соглашению.
Наряду с документами, предусмотренными частью первой пункта 23 настоящих Правил, к заявлению на пересмотр решения представляются документы, подтверждающие факт потери всех источников дохода в связи с ограничениями деятельности на период чрезвычайного положения.
25. Рабочий орган в течение 10 рабочих дней с даты регистрации заявления на пересмотр решения осуществляет проверку на полноту представленных документов и (или) сведений, предусмотренных пунктами 23 и 24 настоящих Правил.
В случае соответствия представленных документов и (или) сведений требованиям пунктов 23 и 24 настоящих Правил выносит его на рассмотрение на районные (городские) штабы.
При несоответствии представленных документов и (или) сведений требованиям пунктов 23 и 24 настоящих Правил осуществляет их возврат заявителю, с указанием причины возврата.
26. Районный (городской) штаб в течение пяти рабочих дней с даты внесения рабочим органом на рассмотрение заявления на пересмотр решения с приложенными документами и (или) сведениями выносит заключение о наличии (отсутствии) оснований для пересмотра решения об отказе в назначении социальной выплаты (далее – заключение о пересмотре) по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Рабочий орган не позднее 3 рабочих дней с даты вынесения заключения размещает представленные заявителем заявление на пересмотр решения, документы и (или) сведения, а также заключение о пересмотре в автоматизированную информационную систему "Рынок труда" (далее – АИС "Рынок труда"), и информирует заявителя о результатах рассмотрения заявления на пересмотр решения. Рабочий орган в течение трех рабочих дней предоставляет заявителю копию заключения о пересмотре (по его запросу).

Жұмыс органы осы Қағидалардың 23 және 24-тармақтарында көрсетілген шешімді, құжаттарды және (немесе) мәліметтерді қайта қарау туралы өтінішпен қоса қайта қарау туралы оң қорытындыны қайта қарау туралы қорытынды шыққан күннен бастап бір жұмыс күні ішінде "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы Мемлекеттік корпорацияның филиалына жолдайды.
Әлеуметтік төлемдерді тағайындау осы Қағидалардың 13, 14, 14-1, 15, 15-1, 16, 17, 18, 19, 20-тармақтарында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Егер қор аудандық (қалалық) штабтың қайта қарау туралы оң қорытындысын алғаннан кейін әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдаса, Мемлекеттік корпорацияның филиалы өтініш берушіге және әлеуметтік төлемнен бас тартылған адамға бір жұмыс күнінен кешіктірмей қабылданған шешім туралы хабарлайды.
27. Өтініш беруші аудандық (қалалық) штабтың қайта қарау туралы қорытындысымен немесе Қордың аудандық (қалалық) штаб қайта қарау туралы оң қорытынды қабылдағаннан кейін қабылдаған шешімімен келіспеген жағдайда, қайта қарау туралы қорытынды шыққан күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде құрамына әділет департаменттерінің, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, халықты әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің аумақтық департаменттерінің және Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің, Қазақстан Республикасының өңірлік кәсіпкерлер палатасының және кәсіподақтардың аумақтық бірлестіктерінің өкілдері кіретін облыстың (республикалық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі штабына (бұдан әрі - облыстық штаб) жүгінеді.
Жұмыспен қамтудың жергілікті атқарушы органы өңірлік штабтың жұмыс органы (бұдан әрі - облыстық жұмыс органы)болып табылады.
Өтініш берушінің облыстық штабқа жүгінуі жұмыс органына қайта қарау туралы қорытындымен келіспеу туралы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті, қосымша құжаттар мен (немесе) мәліметтерді (бар болса) қоса бере отырып жіберу арқылы жүзеге асырылады.
28. Жұмыс органы үш жұмыс күні ішінде қайта қарау қорытындысымен келіспейтіні туралы өтінішті қоса берілген қосымша құжаттармен және (немесе) мәліметтермен бірге (болған жағдайда) облыстық штабқа жібереді.
29. Облыстық жұмыс органында қорытындымен келіспеу туралы өтініш тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде облыстық жұмыс органы оны облыстық штабтың қарауына шығарады.
30. Облыстық штаб облыстық жұмыс органы қайта қарау туралы қорытындымен келіспеу туралы өтінішті енгізген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта қарау туралы қорытынды шығарады.
Облыстық жұмыс органы қорытынды шығарылған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешiктiрмей өтiнiш берушi ұсынған келіспеу туралы өтiнiшті, құжаттарды және (немесе) мәліметтерді (бар болса), сондай-ақ қайта қарау туралы қорытындыны "Еңбек нарығы" ААЖ-да орналастырады және үш жұмыс күнінен кешіктірмей жұмыс органы арқылы өтініш берушіге келіспеу туралы өтінішті қарау нәтижелері туралы хабарлайды. Өңірлік жұмыс органы үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге қайта қарау қорытындысының көшірмесін (оның өтініші бойынша) ұсынады.
Облыстық жұмыс органы шешіммен келіспеу туралы, құжаттарды және (немесе) мәліметтерді (бар болса) қайта қарау туралы өтінішпен бірге қайта қарау туралы оң қорытындыны қайта қарау туралы қорытынды шығарылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы Мемлекеттік корпорацияның филиалына жолдайды.

Положительное заключение о пересмотре с приложением заявления на пересмотр решения, документов и (или) сведений, указанных в пунктах 23 и 24 настоящих Правил, направляется рабочим органом в отделение Государственной корпорации в течение одного рабочего дня с даты вынесения заключения о пересмотре посредством АИС "Рынок труда".
Назначение социальной выплаты осуществляется в порядке, определенным пунктами 13, 14, 14-1, 15, 15-1, 16, 17, 18, 19, 20 настоящих Правил.
В случае принятия Фондом решения об отказе в назначении социальной выплаты после вынесения положительного заключения о пересмотре районного (городского) штаба отделение Государственной корпорации в срок не позднее одного рабочего дня информирует заявителя и лица, которому отказано в назначении социальной выплаты о принятом решении.
27. В случае несогласия с вынесенным заключением о пересмотре районного (городского) штаба либо с решением фонда, принятого после вынесения положительного заключения о пересмотре районного (городского) штаба, заявитель обращается в течение тридцати календарных дней с даты вынесения заключения о пересмотре в штаб области (города республиканского значения) по вопросам занятости населения (далее – областной штаб), в состав которых входят представители департаментов юстиции, территориальных департаментов Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения и Комитета государственных доходов Министерства финансов, региональной палаты предпринимателей Республики Казахстан и территориальных объединений профессиональных союзов.
Рабочим органом областного штаба является местный исполнительный орган по вопросам занятости населения (далее – областной рабочий орган).
Обращение заявителя в областной штаб осуществляется путем подачи заявления о несогласии с заключением о пересмотре, по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам в рабочий орган, с приложением дополнительных документов и (или) сведения (при наличии).
28. Рабочий орган в течение трех рабочих дней направляет заявления о несогласии с заключением о пересмотре, с приложенными дополнительными документами и (или) сведениями (при наличии) в областной штаб.
29. Областной рабочий орган в течение десяти рабочих дней с даты регистрации заявления о несогласии с заключением о пересмотре в областном рабочем органе выносит его на рассмотрение областного штаба.
30. Областной штаб в течение пяти рабочих дней с даты внесения областным рабочим органом на рассмотрение заявления о несогласии с заключением о пересмотре выносит заключение о пересмотре по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Областной рабочий орган не позднее одного рабочего дня с даты вынесения заключения размещает представленные заявителем заявление о несогласии, документы и (или) сведения (при наличии), а также заключение о пересмотре в АИС "Рынок труда" и не позднее трех рабочих дней через рабочий орган информирует заявителя о результатах рассмотрения заявления о несогласии решения. Областной рабочий орган в течение трех рабочих дней предоставляет заявителю копию заключения о пересмотре (по его запросу).
Положительное заключение о пересмотре с приложением заявления о несогласии решения, документов и (или) сведений (при наличии), направляется областным рабочим органом в отделение Государственной корпорации в течение одного рабочего дня с даты вынесения заключения о пересмотре посредством АИС "Рынок труда".

Әлеуметтік төлемдерді тағайындау осы Қағидалардың 13, 14, 14-1, 15, 15-1, 16, 17, 18, 19, 20-тармақтарында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Егер Қор облыстық штаб қайта қарау туралы оң қорытынды шығарғаннан кейін әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдаса, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіге және әлеуметтік төлемнен бас тартылған адамға бір жұмыс күнінен кешіктірмей қабылданған шешім туралы хабарлайды.
31. Облыстық штаб шығарған қайта қарау туралы немесе облыстық штаб қайта қарау туралы оң қорытынды шығарғаннан кейін Қор қабылдаған шешіммен келіспеген жағдайда, өтініш беруші азаматтық заңнамада белгіленген тәртіппен оған шағымданады.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес 9, 10, 11-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік сақтандыру, базалық әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қоғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді, 2020 жылғы 26 наурыздан бастап туындаған қатынастарға қолданылады және 2020 жылғы 1 желтоқсанға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 22 мамырдағы
№ 188 бұйрығына
1-қосымша
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Өтініш
_____________________________________________ аудандық (қалалық) штабқа (аудан, қала)
________________________________________________________________________________
(ұйымның атауы/өтінім берушінің Т.А.Ә. (бар болса))
Ұйымның/өтінім берушінің мекенжайы:______________________________________________
(аудан, қала)
E-mail ___________________________Телефон________________________________________
Жалақы сақталмайтын демалыста жүрген қызметкерлерге
дара кәсіпкерге
жеке практикамен айналысатын адамға
бірыңғай жиынтық төлем төлеуші болып табылатын жеке тұлғаға
азаматтық-құқықтық шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғаға
ұсынылып отырған тізімге сәйкес төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылуына байланысты әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешімді қайта қарауды сұраймын.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЖСН
Банктің атауы
Банк шотының нөмірі
Ұялы телефон нөмірі
Өтінішке қоса берілетін құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
1
2
Жалған ақпарат пен дәйексіз (жалған) құжаттарды ұсыну үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Өтініш берушінің Т.А.Ә. және қолы ___________________________________________
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 22 мамырдағы
№ 188 бұйрығына
2-қосымша
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне байланысты кірістен
айырылған жағдайға төленетін әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту
туралы шешімді қайта қарау үшін негіздердің болуы (болмауы) туралы
жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) штаб
облыстық штабтың
(керегін белгілеу)
қорытындысы
№ ____ "__" _________ 20__ жыл
Аудандық (қалалық) жұмыспен қамту жөніндегі штаб / облыстық штаб
___________________________________________________________
(ұйымның атауы / өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса))
төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне байланысты кірістен айырылған жағдайға
төленетін әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешімді қайта қарау туралы
өтінішін қарап, мыналардың:
1.______________________________________________________________________________
2.______________________________________________________________________________
3.______________________________________________________________________________
(негізді көрсету: соның негізінде бас тарту туралы шешімді қайта қарау үшін негіздің болуы
(болмауы) туралы қорытынды қабылданған құжат, мәліметтер, Қағидаларға сілтеме
(тармақша және (немесе) тармақ)
негізінде төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне байланысты кірістен
айырылған жағдайға төленетін әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешімді
қайта қарау үшін негіздердің болуы (болмауы) туралы қорытынды шығарады.
Комиссия төрағасы:____________________________________________
Комиссия мүшелері *: __________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
(қолы) (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
* ескертпе: тек қағаз жеткізгіште
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 22 мамырдағы
№ 188 бұйрығына
3-қосымша
Төтенше жағдай кезеңінде
міндетті әлеуметтік сақтандыру
жүйесіне қатысушыларға және
нысанасы жұмыстарды орындау
(қызметтерді көрсету) болып
табылатын азаматтық-құқықтық
сипаттағы шарттар бойынша
кіріс алатын, салық агенттері
олар үшін міндетті зейнетақы
жарналарын төлеген жеке
тұлғаларға әлеуметтік
төлемдерді жүзеге асыру
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Аудандық (қалалық) штабтың әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы
шешімді қайта қарау туралы қорытындысымен / Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру
қоры филиалының әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешімімен
келіспеу туралы өтініш
________________________________________________________________ облыстық штабқа
(облыс)
________________________________________________________________________________
(ұйымның атауы/өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса))
Ұйымның/өтініш берушінің
мекенжайы:______________________________________________________________________
(аудан, қала)
E-mail __________________________Телефон_________________________________________
Жалақы сақталмайтын демалыста жүрген қызметкерлерге
дара кәсіпкерге
жеке практикамен айналысатын адамға
бірыңғай жиынтық төлем төлеуші болып табылатын жеке тұлғаға
азаматтық-құқықтық шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғаға
ұсынылып отырған тізімге сәйкес төтенше жағдай кезеңінде қызметтің шектелуіне
байланысты кірісінен айырылуына байланысты әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту
туралы шешімді қайта қарау үшін негіздердің болуы мәселесін қарауды сұраймын.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ЖСН
Банктің атауы
Банк шотының нөмірі
Ұялы телефон нөмірі
Өтінішке қоса берілетін құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
1
2
Жалған ақпарат пен дәйексіз (жалған) құжаттарды ұсыну үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Өтініш берушінің Т.А.Ә. және қолы ___________________________________________

Назначение социальной выплаты осуществляется в порядке, определенным пунктами 13, 14, 14-1, 15, 15-1, 16, 17, 18, 19, 20 настоящих Правил.
В случае принятия Фондом решения об отказе в назначении социальной выплаты после вынесения положительного заключения о пересмотре областного штаба отделение Государственной корпорации в срок не позднее одного рабочего дня информирует заявителя и лица, которому отказано в назначении социальной выплаты о принятом решении.
31. В случае несогласия с вынесенным заключением о пересмотре областного штаба либо с решением Фонда, принятого после вынесения положительного заключения о пересмотре областного штаба, заявитель обжалует его в порядке, установленном гражданским законодательством.";
дополнить приложениями 9, 10, 11 согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту политики социального страхования, базового социального и пенсионного обеспечения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, распространяются на отношения, возникшие с 26 марта 2020 года и действует до 1 декабря 2020 года.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
Приложение 1 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 22 мая 2020 года № 188
Приложение 9 к Правилам
осуществления социальной
выплаты участникам системы
обязательного социального
страхования и физическим
лицам, получающим доходы по
договорам гражданско-
правового характера, предметом
которых является выполнение
работ (оказание услуг), за
которых налоговыми агентами
уплачены обязательные
пенсионные взносы на период
чрезвычайного положения
Форма
Заявление
В районный (городской) штаб ________________________________________________
(район, город)
От__________________________________________________________________________
(наименование организации/Ф.И.О. (при наличии) заявителя)
Адрес организации/заявителя: _________________________________________________
(район, город)
E-mail __________________________ Телефон ____________________________________
Прошу вас рассмотреть вопрос о наличии оснований для пересмотра решения об отказе в назначении социальной выплаты в связи с потерей дохода, связанной с ограничениями деятельности в период действия чрезвычайного положения
работникам, находящимся в отпусках без сохранения заработной платы
индивидуальному предпринимателю
лицу, занимающемуся частной практикой
физическому лицу, являющемуся плательщиком единого совокупного платежа
физическому лицу, получающему доходы по договорам гражданско-правового характера
по представленному списку:
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
ИИН
Наименование банка
Номер банковского счета
Номер мобильного телефона
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление ложной информации и недостоверных (поддельных) документов.
Ф.И.О. и подпись заявителя _______________________________________
Приложение 2 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 22 мая 2020 года № 188
Приложение 10 к Правилам
осуществления социальной
выплаты участникам системы
обязательного социального
страхования и физическим
лицам, получающим доходы по
договорам гражданско-
правового характера, предметом
которых является выполнение
работ (оказание услуг), за
которых налоговыми агентами
уплачены обязательные
пенсионные взносы на период
чрезвычайного положения
Форма
Заключение
районного (городского) штаба по вопросам занятости населения
областного штаба
(выбрать нужное) о наличии (отсутствии) оснований для пересмотра решения об отказе в назначении социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения № ____ "__" _________ 20__ года
Районный (городской) штаб по вопросам занятости населения/областной штаб, рассмотрев заявление на пересмотр решения об отказе в назначении социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения
______________________________________________________________________,
(наименование организации/Ф.И.О. (при наличии) заявителя) на основании 1.__________________________________________________________________________
2.__________________________________________________________________________
3.__________________________________________________________________________
(указать основание: документ, сведения, ссылку на Правила (подпункт и (или) пункт)
на основании которых принято заключение о наличии (отсутствии) оснований для
пересмотра решения об отказе)
выносит заключение о наличии (отсутствии) оснований для пересмотра решения об отказе в назначении социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения.
Председатель комиссии:_____________________________________
Члены комиссии*: __________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
(подписи) (Фамилия, имя, отчество (при наличии)
*примечание: только на бумажном носителе
Приложение 3 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 22 мая 2020 года № 188
Приложение 11 к Правилам
осуществления социальной
выплаты участникам системы
обязательного социального
страхования и физическим
лицам, получающим доходы по
договорам гражданско-
правового характера, предметом
которых является выполнение
работ (оказание услуг), за
которых налоговыми агентами
уплачены обязательные
пенсионные взносы на период
чрезвычайного положения
Форма
Заявление о несогласии с заключением районного (городского) штаба о
пересмотре решения об отказе в назначении социальной выплаты/решением филиала
Государственного фонда социального страхования об отказе в назначении
социальной выплаты
В областной штаб _______________________________________________
(область)
От__________________________________________________________________
(наименование организации/Ф.И.О. (при наличии) заявителя)
Адрес организации/заявителя: ___________________________________
(район, город) E-mail __________________________ Телефон _______________________
Прошу вас рассмотреть вопрос о наличии оснований для пересмотра решения об отказе в назначении социальной выплаты в связи с потерей дохода, связанной с ограничениями деятельности в период действия чрезвычайного положения
работникам, находящимся в отпусках без сохранения заработной платы
индивидуальному предпринимателю
лицу, занимающемуся частной практикой
физическому лицу, являющемуся плательщиком единого совокупного платежа
физическому лицу, получающему доходы по договорам гражданско-правового характера
по представленному списку:
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
ИИН
Наименование банка
Номер банковского счета
Номер мобильного телефона
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление ложной информации и недостоверных (поддельных) документов.
Ф.И.О. и подпись заявителя _______________________________________