"Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 145 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 19 мамырдағы № 111 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 25 мамырда № 20717 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 257 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 19.07.2021 № 257 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 145 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10869 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 13 мамырда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін айқындау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық саясат және тұрақты даму департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2020 жылғы 19 мамырдағы
№ 111 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 26 ақпандағы
№ 145 бұйрығымен
бекітілген
Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін айқындау қағидалары

О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 145 "Об утверждении Правил определения целевых показателей качества окружающей среды"
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 мая 2020 года № 111. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2020 года № 20717. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 257.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 19.07.2021 № 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 145 "Об утверждении Правил определения целевых показателей качества окружающей среды" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10869, опубликован 13 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила определения целевых показателей качества окружающей среды, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту экологической политики и устойчивого развития Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 19 мая 2020 года № 111
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 26 февраля 2015 года № 145
Правила определения целевых показателей качества окружающей среды

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін айқындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабының 30) тармақшасына сәйкес әзірленген және қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін айқындау тәртібін белгілейді.
2. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері жекелеген аумақтар үшiн белгiленеді және қоршаған орта сапасын бiрте-бiрте жақсарту қажеттiгi ескерiле отырып, қоршаған ортаның нормаланатын параметрлерiнiң белгiлi бiр уақыт кезеңiне арналған шектi деңгейiн реттейдi.
3. Мыналар қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу үшін негіз болып табылады:
1) өңірдегі экологиялық ахуалды талдау;
2) өндірістік күштерді едәуір өзгерту перспективалары;
3) қоршаған ортаның сапасына қойылатын қосымша талаптары бар рекреациялық аймақтарды, ауыл шаруашылығы объектілерін қалыптастыру жөніндегі жоспарлар;
4) қоршаған орта объектілеріндегі аялық шоғырланулардың қоршаған орта сапасының қабылданған нормативтерінен асып түсуі туралы ақпарат.
4. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары өз құзыреті шегінде әзірлейді.
2-тарау. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін айқындау тәpтiбi
5. Қоршаған орта сапасының әртүрлi нысаналы көрсеткiштерi:
1) қоныстану аумағы;
2) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар;
3) рекреациялық аймақтар;
4) шөл және шөлейт аудандар;
5) су объектiлерi үшiн белгiленуi мүмкiн.
6. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) экологиялық ахуалды талдау;
2) қоршаған орта сапасының нормативтеріне қол жеткізу жөніндегі экономикалық мүмкіндіктерді зерделеу;
3) қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін белгілеу өлшемдерін анықтау:
қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін белгілеуге арналған негіздерді айқындау;
адам денсаулығы мен құнды экологиялық жүйелер үшін қауіп-қатерді бағалау;
қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін белгілеу қажеттілігін айқындау;
4) қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерінің тізбесі мен мәндерін қалыптастыру.
7. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу кезінде адам денсаулығы мен құнды экологиялық жүйелер үшін қауіп-қатерді бағалау бекітілген санитарлық-гигиеналық нормативтерге, токсикологиялық дерекқорларға, эпидемиологиялық зерттеулердің материалдарына сәйкес жүргізіледі.
8. Әзірленген қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері мынадай мәліметтерді қамтитын талдау ақпараты (есеп) түрінде ресімделеді:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения целевых показателей качества окружающей среды (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и устанавливают порядок определения целевых показателей качества окружающей среды.
2. Целевые показатели качества окружающей среды устанавливаются для отдельных территорий и регулируют предельный уровень нормируемых параметров окружающей среды на определенный период времени с учетом необходимости постепенного улучшения качества окружающей среды.
3. Основанием для разработки целевых показателей качества окружающей среды являются:
1) анализ экологической ситуации в регионе;
2) перспективы существенного изменения производительных сил;
3) планы по формированию рекреационных зон, сельскохозяйственных объектов с дополнительными требованиями к качеству окружающей среды;
4) информация о превышении фоновых концентраций на объектах окружающей среды над принятыми нормативами качества окружающей среды.
4. Целевые показатели качества окружающей среды разрабатываются уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и местными исполнительными органами областей (городов республиканского значения, столицы) в пределах их компетенции.
Глава 2. Порядок определения целевых показателей качества окружающей среды
5. Различные целевые показатели качества окружающей среды могут быть установлены для:
1) селитебной территории;
2) особо охраняемых природных территорий;
3) рекреационных зон;
4) пустынных и полупустынных районов;
5) водных объектов.
6. Разработка целевых показателей качества окружающей среды включает следующие этапы:
1) анализ экологической ситуации;
2) изучение экономических возможностей по достижению нормативов качества окружающей среды;
3) определение критериев установления целевых показателей качества окружающей среды:
определение оснований для установления целевых показателей качества окружающей среды;
оценка риска для здоровья человека и ценных экологических систем;
определение необходимости установления целевых показателей качества окружающей среды;
4) формирование перечня и значений целевых показателей качества окружающей среды.
7. Оценка риска для здоровья человека и ценных экологических систем при разработке целевых показателей качества окружающей среды производится в соответствии с утвержденными санитарно-гигиеническими нормативами, токсикологическими базами данных, материалами эпидемиологических исследований.
8. Разработанные целевые показатели качества окружающей среды оформляются в виде аналитической информации (отчета), содержащей следующие сведения:

1) өңірдің жалпы әлеуметтік-экономикалық сипаттамасы;
2) өндірістік күштердің дамуын талдау;
3) қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу қажеттілігінің негіздемесі;
4) өңірде бұрын белгіленген қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін және оларға қол жеткізу нәтижелерін талдау;
5) экологиялық ахуалды, экологиялық қауіп-қатерлерді талдау;
6) зертханалық зерттеулердің деректері;
7) қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін қабылдаудың болжамды ахуалдары мен салдары туралы деректер;
8) қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерінің кестесі;
9) қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі шаралар кешені;
10) техникалық емес түйіндеме.
9. Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу:
1) тұтастай және кезең-кезеңімен қолжетімді;
2) сандық және сапалық параметрлермен сипатталуға;
3) бақыланатын және тексерілетін болуға тиіс.

1) общую социально-экономическую характеристику региона;
2) анализ развития производительных сил;
3) обоснование необходимости разработки целевых показателей качества окружающей среды;
4) анализ целевых показателей качества окружающей среды, устанавливавшихся в регионе ранее, и результатов их достижения;
5) анализ экологической ситуации, экологических рисков;
6) данные лабораторных исследований;
7) данные о предполагаемой ситуации и последствиях принятия целевых показателей качества окружающей среды;
8) таблицу целевых показателей качества окружающей среды;
9) комплекс мер по достижению целевых показателей качества окружающей среды;
10) нетехническое резюме.
9. Достижение целевых показателей качества окружающей среды должно быть:
1) достижимо в целом и поэтапно;
2) характеризоваться количественными и качественными параметрами;
3) контролируемо и проверяемо.